PDA

Teljes verzió megtekintése : mi az optimális motor hőfok, és hogyan lehet beállítani?

kekbon
2005-05-17, 22:45
van egy Protech 2.95ccm-es motoros gépem (protech nitro star). Ha jól meghajtom, akkor szörcsög rajta a nyál rendesen. lehet, úgy 110-120 fokos becslésem szerint. Szerintetek, ez mennyire kataszttrófális, és hogyan lehetne esetleg csökkenteni a hőfokot?

A moci így is félig ki van vágva a kasztniból, és annyira dús keveréket használok, hoyg füstöl szinte mindig.

Az üzemanyagban 15% ricinus és 0% nitro van.

Mi a véleményetek?

Várom válaszotokat, István

laci99
2005-05-17, 23:29
szia nitrós üzemanyagot használj 10-16%osat mert a nitó hüti.

Gergew
2005-05-17, 23:36

Igy igaz, nitro nélküli üzivel ne járasd. A 15% ricinus meg sok szerintem.

Amugy a szavazás hülyeség mert minden motor más és más höfokot szeret.

kekbon
2005-05-18, 07:45

Próbáltam már nitróssal is, de azzal az a bajom, hogy annyira magas lesz az alapjárati fordulatszám, hogy nem tud oldani a kuplung. Ezzel szerintetek mit lehet tenni?

Értelemszerűen, a dúsító csavart állítgattam, de nem megy lejjebb, inkább lefullad....

Így nitro nélkül szépen beállítható.

kekbon
2005-05-18, 08:32

A tapasztalataim és http://www.rcmodell.hu/article/articleview/26/1/4/ cikk szerint a nitro hőmérséklet emelkedést okoz. No, akkor most mi az igaz? Az meg, hogy kicsit sok a ricinus, az menniyben okoz gondot? Szerintem kicsit több füstöt, meg kicsit kisebb teljesítményt, meg hosszabb élettartalmat... Vagy rosszul tudom?

Kalap
2005-05-18, 19:18
Hűteni nem a nitrometán hűti, hanem a methanol. A nitró égés közben oxigént fejleszt, igy táplálva magát az égést, tökéletesitve azt. Használj valami gyári naftát, ne pancsoltat, pl. a Tornado-t 16% nitrotartalommal, ebben van 9% olaj, a mai motorok elmennek vele, szeretik!

lag
2005-05-18, 21:28
-a nitro hűt
-a Tornado szerintem egy rakás szar, kevés benne az olaj. aerosynt az van benne, biztos jó de nekem nem tetszik.
Szerintem ez a jó: methanol, 6% castrol vagy motul olaj, 8% szintetikus olaj, 16% nitromethane
Amióta ezt használom ritkábban cserélek dugót és hüvelyt.
Üdv lag

Kalap
2005-05-18, 22:21
Hát én annyira nem értek hozzá, hogy egy rakás szarnak merjek nevezni egy szakemberek által kifejlesztett üzemanyagot, de nekem eddig tökéletesen bevált. SzVSz pedig nem a nitró, vagy nem csak a nitró, de leginkább főleg nem a nitró hanem a metanol hűt... (magasabb nitrótartalommal alacsonyabb hőmérsékletű a motor..?? Akkor miért nyiffan ki azzal hamarabb? )
Kalap

laci99
2005-05-18, 22:42
elöször az alapjáratot állitsd be de az alapjárati csavarral,aztán a dúsitó csavarral a magas fordulatszámot állitsd be,ha kimélni akarod akkor állitsd egy kicsit dúsabbra,de csak nitrós üzivel,mert a nitró is hüt,meg a dúsabb keverék is hüt ,és igy jobban is keni a motort a dús üzi.remélem sikerül

laci99
2005-05-18, 22:45
azért nyiffan ki hamarabb mert mindenki szegényebbre állitja meret jobban megy tőle,és a nitrótól szárazabban jár a motor,főleg ha szegén a keverék.

P306
2005-05-18, 23:22
Megpróbálom azzal a kevés tudással, ami rám ragadt tisztába tenni ezt a dolgot (ha nem megy, ne kövezzetek meg), de:

1. Olyan üzemanyagot használj, amit a motorodhoz a GYÁRTÓ ajánl. Lehet hallgatni, az "az szar, ez a tuti" ajánlatokra, de a motor gyártója egy optimumot ajánl teljesítményre/élettartamra. Az üzemanyaggyártók több év alatt kísérleteznek ki egy-egy üzemanyagot, tehát gyáriban "szart" nem találsz. Házilag kevertben inkább. Egy-egy öreg szaki, aki már évtizedek óta modellezik, biztosan tud tuti üzemanyagot keverni a motorjaihoz, de vedd figyelembe, hogy a Te motorod (a konstrukciója) 10 éve (de lehet, hogy 2 éve) még nem is létezett. A technika pedig fejlődik.
2. Motorbeállításra itt (http://www.rcoffroad.hu/media/cikkek/cikk12.php) találsz egy jó leírást.
3. A nitró nem hűti a motort. A nitró égéskor többlet oxigént termel, amitől a motor több üzemanyagot tud elégetni egy ütem alatt (ezáltal nő a leadott teljesítmény). Ez a több üzemanyag a hengerbe jutáskor elpárolog, a "több" párolgás pedig "több" hőelvonással jár. Ez hűti jobban a motort, plusz a több üzemanyag több olajat is tartalmaz, ez növeli a kenést, csökkenti a surlódási veszteséget, ami szintén hőt termelne a motorban.
4. A nitró nem káros (csak ne felejts el after-run-t használni, mert korrodálni azt tud a nitrótól :-) ). A mai motorok 99%-a 5-10-15% nitróra van tervezve, a komolyabb versenymotorok ennél többre is.

Bocs, ha kicsit hosszú lett.

Üdv:

P.

lag
2005-05-19, 08:17
A lényeg a lényeg: nitro=alacsonyabb hőmérséklet
tornado=most gondoltam valamit...
Üdv lag