PDA

Teljes verzió megtekintése : Alap Kérdések...

fuzion
2005-05-18, 19:33
Hi!

Bocsi, hogy nyitottam egy topicot, de rövid keresgélés után nem találtam semmit ezügyben.
Szóval azt már tudom, hogy mire jó a szabályozó...
A kérdés, hogy mitől függ az, hogy hány amperes szabályózó kell egy motorhoz? Ha egyáltalán attól függ.
És ha már itt vagyok megkérdem azt is, hogy milyen összefüggésben van az akkumlátor áramerőségge a motor A értékétől. Lehet hogy hülyeséget kérdezek de azt akartam kihozni belőle, hogy egy motornál mit kell nézni, hogyha akkupackot akarok csinálni :?: Vagyis az akkupacknál mit kell nézni?
Tudjátok, hogy van max fordulatnál, meg meg ha megállítom meg stb.
Szóval ezt az elektronikai részéről, ha valaki felvilágosítást adna, azt nagyon megköszönném.
A legegyszerűbben és legátfogóbban azt akarom megkérdezni, hogy mikre kell odafigyelni egy ilyen szabályzó, motor akku, vevő, szervók összeállításnál? Különben a szervók a vevőn keresztül kapják az áramot?
Nah inkább nem írok többet, mert teljesen hülyének érzem magam. :oops:
Köszönettel

Spion
2005-05-18, 19:46
Hello!!
A motor áramfelvétele elég sok dologtol függ pl mekkora motor, mekkora terhelés van rajta, pl ha egy autóban akarod használni a motort és ott ha megáll a kerék elég nagy áramot vesz fel!
Az akupacknálk arra kell figyelni hogy csak is és csak is egyforma teljesítményű aku köthetsz össze mert különben egymást fogják tölteni!!!
Minnél nagyobb a teljesítménye ( mA) Annál jobb mert annál tovább bírja és a nagyobb terheléseket is könnyebben viseli!!!! Igen a szerók a vevőn keresztül kapják az áramot vagy úgy hogy egy külön 4 cellás akut kap vagy ha van a szabályzódban bec akkor az előállít kissebb feszültséget a vevőnek és a szervóknak!

fuzion
2005-05-18, 22:36
Köszi...
Akkor abban tudna még valami segítség, hogy a szabályzónak milyen műszaki paraméterei vannak, és ott mire kell figyelni, ha veszek egy motothoz, vevőhöz, akupackhoz egy szabályzót...
remélem érthető mit szeretnék kihozni ebből... :oops:
Köszi

fuzion
2005-05-18, 22:48
Megint én...
Arra is kíváncsi vagyok, hogy pl miért van megadva
egyes elektrinikáknál cellaszám...??gondolom, mert max annyi cellával működik. normálisan. de miért, ha van egy csomó féle mA-es akksi amit tetszés szerint köthetünk össze?
pl.
http://www.origomodell.hu/terem.htm
honlapon az első vevőnél...???
köszi előre is.

Spion
2005-05-18, 22:59
Hát ezt a kérdést nem teljesen értem, de ezzel azt szeretnéd kérdezni hogy miért nem lehet különböző teljesítményű akukat összekötni??
Ha igen akkor azért mert akkor egymást próbálnák kiegyenlíteni (tölteni)

Vagy ha arra hogy miért csak 4 celle kell a vevőhöz pedig az egész gép 6-8 cellával megy??
Ha ez akkor azért mert ha 6-8 vagy annál több cella van akkor a szabályzónak kell előállítania azt a kb. 5-6V feszültséget ami a vevőnek és a szervóknakk kell!!!!
De lehet a vevőbe csatlakoztatni egy külön táp forrást ami 4 cella 1,2V-os aku szokott lenni!!

Az első kérdésre a válasz: Először is mihezt kell a szabályzó autó vagy repülő??

- Fontos az hogy milyen motorhoz akarod használni 3 fázisú avagy keféshez?

- fontos hogy a szabályzó hány celláig képes kezelni pl: GWS ICS 300-as szab 5-8 celláig tud a felet elfüstöl Tehát minnél többet tud annál jobb!

- Aztán fontos az hogy mekkora terhelést tud kibírni pl 20A (ez az autóknál az alap de repülősöknél ez már elég jó!)

Kb ennyi de ha valami még nem világos kérdezz nyugodtan!!!

fuzion
2005-05-19, 11:38
Köszi...

Ha jól gondolom, max fogás közben megállított motornál veszi fel a legtöbb áramot a motor... Ehhez mérten kell a szabályzó terhelhetőségét néni???
Más: Ha a szervók a vevőn keresztül kapják az áramot, BEC-es vevőnél???
Ezekszerint a szervóknak is ilyen 4,8v os fesz kell?
És még1: A háromfázisú motoráknál (a kétfázisut nevezik kefésnek???)
mire való a harmadik????

Bocsi, hogy ennyire elárasztalak kérdésekkel, de most éppen ez az elektronikai része nem teljesen világos számomra.
Különben kösz a fáradozásodat, hogy leírod nekem.

Ja és repülőhöz kellenének ezek az infók, de én álltalánoságban szeretném megtudni, hogyan függnek össze ezek a dolgok...

Spion
2005-05-19, 12:04
A bec az a szabályzóba van az a rész állítja elő a kis feszültséget a vevőnek ami tovább adja a szervóknak.
A sima motor 1"fázisú" plusz és mminusz megy a motorba a háromfázisú motor olyan mint a nagyobb fűrészgépek azok is 3 fázisúak.

fuzion
2005-05-19, 12:21
Oké, de miben jobb?rosszabb?

cbruder
2005-05-19, 12:24
Szia Fuzion,

van ennek egy eleg "egyszerü" semaja is.

Az akkupack-oknal 1 cella = x Volt = x fordulat, tehat 8 cella =8x "x" Volt = 8x "x" fordulat, ugyanugy aranyosan nö a teljesitmeny is.

A motorok müszaki leirasanal a gyarto cegek mar eleve megadjak a max. cellaszamot is, valamint az akkuk szükseges teljesitmenyet is es a motor max. Amper-felvetelet is. Ezen adatok alapjan mar eleg könnyü meghatarozni milyen szabalyzora van szükseged "x" motornal.
A motor max. A-szamanal ajanlatos egy kisse a szabalyzot is "tulmeretezni" min. ugy 1/3-al (indito aramfelvetel, etc..., valamint nem melegszik fel annyira a szabalyzo sem).
Nem art (többmotoros gepeknel) minden motorhoz egy külön szabalyzot beepiteni, nemcsak egy nagyobb teljesitmenyü szabalyzora akasztani mindet.

Ehhez csak a gepedhez megfelelö motort+propellert kell csak kikeresned, de altalaban ez mar a gepek rajzaiban (ha scratch-böl epitesz), vagy a kit-ek leirasaban is fel van tüntetve.

Minden eddigi kerdesedre valaszolni sajnos itt nem lehet hely-, es idöszüke miatt, de talan egy rövid elektronikai tanfolyam segitene valaszt adni minden kerdesedre.
Regen a modellezö szakkörök (MHSZ) is nyujtottak különfele egyszerübb tanfolyamokat (fa-, es femmegmunkalas, elektronika, anyagismeret, etc....)a tagok reszere, de hogy aztan manapsag hogyan müködik az ilyesmi, nem tudom :-(

De ha jol tudom, manapsag is leteznek modellezö szakkörök, ajanlanam hogy keress magadnak egy közelesöt es lepj be közejük !! Hidd el igy (ha nem is mindent) nagyon sokat tudsz majd ugy a modell-epitesröl, mint mas technikai dolgokrol tanulni !!

üdv,

cbruder

Yeti
2005-05-19, 13:48
Ha jól gondolom, max fogás közben megállított motornál veszi fel a legtöbb áramot a motor... Ehhez mérten kell a szabályzó terhelhetőségét néni???A villanymotoroknál három értéket szoktak megadni:
-üresjárási áram (csak rákötöd az akkura, de nem hajt semmit)
-legjobb hatásfoknál felvett áram (legjobb energia hasznosítás)
-blokkolási/rövidzárási áram (lefogott tengellyel rákötöd az akkut) TILOS!
A felsorolt számok növekvő sorrendben vannak. Szabályzó választásnál a középső adatból kell kiindulni. Szabályt nem tudok, de szerintem az érték 150-200%-a biztosan elég (a repülő stílusától függően). Üzemeltetni egyébként a legjobb hatásfokon érdemes a motort, kivéve, ha extra erőt szeretnél nyerni. Alá menni szerintem nem célszerű, akkor jobb egy kisebb motor.

A blokkolási áram egy tájékoztató érték, hogy tudd mire számíts, ha a hajtás valamitől megakad. (Teljesen mindegy, hogy forgás közben áll le, vagy már el sem indul.) NEM ERRE méretezzük a szabályzót! Értelme több okból sincs. Például egy közepes motor is felvesz 40A-t álló tengellyel - a hozzá használatos akku (repülő) ennyit biztosan nem bír. Ha a szabályzó túláram ellen védett, akkor lekapcsol, és így megmenti az akkudat meg a motorodat a leégéstől. Ha a szabályzó túlméretezett és elviseli a rövidzárási áramot lekapcsolás nélkül, akkor ott valami tönkre fog menni.

Itt említeném, hogy olyan szabályzót vegyél, ami tudja kezelni a használni kívánt akku fajtát. Ha a szabályzó nem védett túláram ellen, akkor érdemes beépíteni egy biztosítékot.

A fentieket repülős szemszögből írtam.

fuzion
2005-05-19, 16:30
Megint csak köszönöm az infót.
Most már csak 1 kérdésem maradt ezekután...
Hogy tudom kiszámolni a motor legjobb hatásfokát.
Tehát, hogy mekkora légcsavart tegyek rá mekkora repülőhöz?
Ezek hogy függenek össze?

cbruder
2005-05-19, 17:15
A legegyszerübb lesz, ha bemesz a boltba ahol a gepet is vasarolod, ott biztos kapsz majd egy hozzavalo motort, propellert, söt akksikat es szabalyozot is, igy legalabb megsporolod magadnak a felesleges szamitgatasokat, fejtöreseket es a kerek ujrafeltalalasat is !!
Legjobb ha ott mindjart az üzletben vilagosittatod fel magad !!

Itt meg ha 50 oldalt is teleirunk magyarazatokkal, akkor is jössz majd uj kerdesekkel !! Egyenlöre meg te magad sem tudod mit szeretnel !!

Döntsd el elöbb mi lenne a kis szived vagya, majd ezek alapjan tegyel fel konkret kerdeseket, tehat mar eleve letezö problemakhoz, ne pedig olyan kerdeseket amelyek megvalaszolasahoz egyreszt több oldalnyi anyag es reszedröl is minimum egy alaptanfolyam lenne szükseges ahhoz, hogy meg is ertsd amit magyaraznak !!

Vagy mint irtam is, iratkozz be egy szakkörbe !!
Különben "gyakorlat szüli a mestert". majd ha mar elkezdesz modellezni (repülni) lassankent ugyis elsajatitod majd minden fortelyat ennek a hobby-nak. Egyenlöre kezdj el valami geppel, ismerkedj meg vele, majd azutan kezdj el csak motorok, szabalyzok, propellerek, stb. összeallitasaval, tovabbfejlesztesevel, avagy melyik repülö melyik motorhoz/legcsavarhoz illene vagy forditva !!

üdv,

cbruder

fuzion
2005-05-19, 21:08
Kösz.
Megfogadom...
Persze most tudom, hogy a köv. (egyben legutolcsó ebben a topicban)
kérdésem nem ide passzol, de felteszem...
A Klubbok -nál nem találtam konkrét klubbot... vagy én nem vetten észre... csak olyat találtam, hogy itt meg ott reptetnek.
Szóval Budapesten, hol találok ilyen klubot/klubbokat????
Kössz.

UI.: Csak azért itt kérdem, mert nem akarok ezért egy új topcot nyitni, főleg, ha lehet, hogy ilyen már létezik csak én nem találtam meg... :?

Yeti
2005-05-19, 21:30
Szerintem dobj egy PÜ-t "DASCO" sporttársnak. Esetleg szétnézhetsz itt is: www.rcmodell.hu (baloldalt, alul a linkeknél)

Ami a légcsavart illeti, nézz meg egy hasonló gyári konstrukciót - az jó lesz kiindulásnak. Ezen kívül a reptereken és a modellboltokban kaphatsz további segítséget. (Azért tudni kell, hogy kit kérdezz, mert minden eladó máshoz ért. Az Origó Modellben ( www.origomodell.hu ) Masznyik Gábor ill. Szeri Bandi, akikről tudom, hogy vágják az elektromos témát.) Vannak még szoftverek is, de azok totál félrevezetnek, ha nincs tapasztalatod.

cbruder
2005-05-19, 22:14
Szia Fuzion,

nagyon remelem hogy nem ertettel felre !!

Nem lehurrogni akartalak, vagy kibujni a kerdeseid alol, de nagyon olyan kerdesek voltak, amelyekre eleg nehez par szoban valaszolni.

Neked igy, nagyon kezdökent, tenyleg egy club lenne a legjobb megoldas, ahol szepen aprankent fel tudod majd szippantani a "tudomanyt" :-) A gyakorlottabb modellezök igy szinten keznel lennenek ha kerdesed, problemad tamadna, es ami a legföbb, ott helyben, elöben meg is tudjak neked kezzelfoghatoan is magyarazni a dolgokat.

Szoval, remelem nincs harag ?? :-)

Tovabbra is sok sikert !!

cbruder

fuzion
2005-05-19, 22:55
Én is Bocsi, ha úgy sikerült írnom...
Én tényleg csak köszönetemet akartam kifejezni az eddigi fáradozásaidért. És tényleg jó 5letnek tartom a klubbot. Ezért kérdeztem hogy van e valakinek valami 5lete? Neked? Egy link is jó vagy több :)
Szóval nincs harag. Meg se fordult a fejemben. 8)

fuzion
2005-07-28, 20:59
Üdv...

Mit jelet, ha 1.5A-es a BEC?

fuzion
2005-07-28, 21:06
Ha már itt vagyok...

Még 1 kérdés.
Mi a különbség a tekercselés között és ha az mondom, hogy a motor ennyi meg ennyi "körös".

Ha jól emléxem akkor a tekercselésnél ha minnél nagyobb (pl. AXI-knál az atolsó szám a típusjelzéspől) akkor kevésbé pörgős, de nyomatékosabb.

Van ilyen különbség, ha arról beszélünk, hogy hány "körös" egy motor?

Yeti
2005-07-28, 23:41
Mit jelet, ha 1.5A-es a BEC?Azt jelenti, hogy a rákötött fogyasztók összesen maximum 1,5 amperes áramot fogyaszthatnak egyszerre.

fuzion
2005-07-30, 10:20
Hali!

A második kérdesemre senki nem tud válaszolni?
vagy ennyire érthetetlenül tettem fel?
vagy ekkora marhaságot kérdeztem?

Poki
2005-07-30, 10:32
A körszám azt jelenti, hogy hányszor van rátekerve egy tekercsre a vezeték.
Minél kevesebb, annál vastagabb vezeték fér el, és több áram megy át rajta, nagyobb a fordulat, nagyobb az áramfelvétel, és aszem kisebb a nyomaték.

Egy korábbi kérdésedre válaszolva pedig az akkupackoknál, a cellaszám a feszültséget jelenti, általában cellaszámx1.2 V.
A mah pedig, hogy milyen erős az akksi, tehát mennyi ideig bírja tekerni a motort. A szabályzón átfolyó áram erőssége a motor áramfelvételétől függ, és nem az akksi mah számától.

Ha esetleg tévednék javítsatok ki.

Egyébként ez egy pár helyen már le vagyon írva, csak nézegesd meg a szabályzó építéssel foglalkkozó topicokat.

Üdv: Poki

fuzion
2005-07-30, 18:46
köszi

ince
2005-08-14, 09:24
Sziasztok.

Ha van egyáltalán különbség a bushless szabályzó és kefés mocihoz való között, akkor mi az? De valahogy érthetöen kérném, ha lehet.
Tehát mondjuk miért nem használható a Bushless szabályzó a kefés mocikhoz?

hangya
2005-08-14, 09:47
Na talán a legérthetőbb válasz, hogy miért is nem használható a a brushless moci a kefés szabályzóval, hogy a brushless mocin 3 vezeték van a kefés szabályzón meg 2. Egyébként a brusshless és kefés motorok működése elég különböző (na jó abban hasonlítanak, hogy az mindkettő a tekercsek elektormágneses tulajdonságát használja).
Majd egy okosabb elektronikai szakember elmagyarázza, de legyen addig elég annyi, hogy a brusshless és kefés cuccokat nem lehet keverni.

Boobeesz
2005-08-20, 20:23
Sziasztok!

Kezdő modellező vagyok és sikerült elfüstölnöm a Skyladyben a szabályzot! A két szervó ez után is müködött, csak hát a motor nem.

Tudnátok ajánlani egy olcsó és jó:) szabályzott? (400-as motorhoz, 7 cellás, 900 mAó, 8,4V NiMh aksi, 2szervó menne rola)?? :?:

Az eredeti szervó az P&C Micro 08DC tipusú volt, de ilyet nem találtam sehol.

A forum olvasgatása közben már rengeteget tanultam a modellezésről.
De szeretnék újágból vagy magazinból is bövitteni az ismereteimet.
Van olyan újság ami a modellezésrő szól?

Katmandu
2005-08-24, 01:50
"Sziasztok.

Ha van egyáltalán különbség a bushless szabályzó és kefés mocihoz való között, akkor mi az? De valahogy érthetöen kérném, ha lehet.
Tehát mondjuk miért nem használható a Bushless szabályzó a kefés mocikhoz?"

én kezdő vagyok,de azért tudom :D

tudomásom szerint a háromfázisú motorból (Bushless) három vezeték jön ki és megy rá a szabályzóra és itt a tekercses "rész" áll,és a mágneses forog

a kefés motoroknál a tekercses rész forog
a tengelyen van egy tárcsa,ami fel van osztva 3 darabra,amihez a két,egymással szemben lévő kefék egyszerre kettőhöz érnek hozzá,így a 3 (vagy ennek többszöröse) tekercs közül kettő kap áramot,ami a mágneshez vonzza a tekercset,de ekkor a kefe átcsúszik a következő tércsatészre és ráadja a következő tekercsre az áramot

a kefés motorhoz tudtom szerint nem kell szabályzó,de rosszabb a hatásfoka

Maxxx22
2005-08-24, 09:13
Helló.
Az Easy Starhoz csak egy ics-300ast tudnék venni(2.999Ft), és 8as pakkal üzemeltetném. Jó lesz ez hozzá? :?

bladzser
2007-06-21, 16:02
Sziasztok kezdő modellező vagyok Sky Lady-vel, de én nem értem alig bírok vele felszálni! BAZ megyében véletlenül nincs ilyen klub ahol kezdő modellezőket oktatnak?

zekeee07
2007-06-26, 16:18
Sziasztok! Kezdő modellező vagyok, és szeretném megtudni, hogy mi az a szabályzó, mire jó, a kefés motorokhoz is kell, hova kell kötni (a motor elé, szervó elé, akku elé), tehát minden olyat szeretnék tudni ami az alap. A választ előre is kössz!

Anonymous
2007-06-26, 17:25
Kedves zekeee07!

Kérlek használd a keresőt vagy keress egy tapasztaltabb modellező kollégát, aki elmagyaráz mindent.

tujunga
2007-06-27, 08:55
Kedves zekeee07!
Megértelek téged is, meg gabookát is. Utóbbinak majd' 1000 hozzászólása van. Mindenkinek nem mondhatja el ugyanazt.
Lakóhelyén pedig nagyon jó borok teremnek -többször voltam ott gyakorlaton, akkor beszédesebbek voltak az emberek...
Ide kattintva (http://forum.rcmodell.hu/viewtopic.php?t=18506/url) lehet, hogy többre mész, ha végigolvasod.
Én is sajnos így kellett, hogy "fejlődjek". Kicsit kényelmetlen, ha egyedül akarsz továbbjutni. A keresők meg nem sokat
érnek (szerintem), viszont a fórum saját keresőjével sokat tud segíteni.
Arra azonban egybe-választ-nem-találtam, amire rákérdeztél: hogyan, mire, merre, milyen szín (változó, hogy ne legyen egyszerű) kell kötni a BEC-es,
és anélküli szabályzót, ha ezt leírná szabatosan valaki motorral (kétféle!), vevővel, akksival, szabályzóval. (Ha a topikba belefér és van hely...)
Én is köszönöm!
Uff,t 8)

SlowStorm
2008-03-30, 22:57
Sziasztok!

Én is büszkélkeden egy pár láma kérdéssel programozó kártya témakörben, úgy gondoltam itt jó helyen lenne, ha más is keresi a választ!

Programozó kártya típusa Advance Plus Prog-Card http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?cPath=32_217&products_id=1852

-A programozó kártyát úgy kell használni, hogy beállítom a kívánt értékeket, Rádugom a szabályzó BEC-jére, ez után akku csatlakoztatás, pittyeg és vége???
-A programozó kártyát előre kell beállítani, vagy ha feszültség alatt van, akkor kell dugdosni a jumpereket??
-Mit jelent a Brake On/Off, azt gondolom, hogy motorfékkel kapcsolatos a dolog, na de mire jó és mi értelme??
-A kártyán van olyan beállítási lehetősség, hogy Timing low Normal motors / Timing high Outrunners, azt értem hogy alacsony vagy magas az időzítés, de minek az időzítése? és 3 fázisú motoroknál mit jelent az, hogy normál vagy outrunner????

A kártyán a többi fonkciót azt értem, de az előbb említettekkel nem vagyok tisztában.

Előre is köszönöm a segítséget mindenkinek!

mmormota
2008-03-31, 01:39
-A programozó kártyát úgy kell használni, hogy beállítom a kívánt értékeket, Rádugom a szabályzó BEC-jére, ez után akku csatlakoztatás, pittyeg és vége???
-A programozó kártyát előre kell beállítani, vagy ha feszültség alatt van, akkor kell dugdosni a jumpereket??

Előre dugdosd be a megfelelő helyekre a jumpereket. Mikor az akkut csatlakoztatod, észreveszi a kártyát és beolvassa a beállításokat.

-Mit jelent a Brake On/Off, azt gondolom, hogy motorfékkel kapcsolatos a dolog, na de mire jó és mi értelme??

Azt jelenti, elektronikusan fékezze-e a forgást, ha nullára húzod a gázkart. Pl. elektromos segédmotorral rendelkező vitorlázókon be kell állítani a féket, különben a gáz elvétele után a menetszél tovább pörgeti a légcsavart és így nem csukódik be.
Mikroheliknél, különösen ha nincs szabadonfutó csapágy, ki kell kapcsolni a féket, mert az ledarálhatja a fogaskereket vagy becsukhatja a lapátokat.

-A kártyán van olyan beállítási lehetősség, hogy Timing low Normal motors / Timing high Outrunners, azt értem hogy alacsony vagy magas az időzítés, de minek az időzítése? és 3 fázisú motoroknál mit jelent az, hogy normál vagy outrunner????

Az elektronikus kommutátor időzítése, a rotor milyen szögénél léptesse tovább a tekercsekre adott feszültséget. Olyasmi, mint az előgyújtás.

Normal: belső forgórészes motor, ezek általában alacsony pólusszámúak, és low timing-ot igényelnek
Outrunner: külső forgórészes motor , ezek általában magasabb pólusszámúak, és sok közülük high timing-ot igényel
A motorok leírásában jó esetben megadják, milyen timing-ot célszerű beállítani.

Bizonytalanság esetén low timing-gal érdemes először kipróbálni, ha szépen egyenletesen fut, jól reagál a gázra, kész is. Ha bizonytalan az indulás, vagy bizonyos gáz mellett rángatni kezd a motor, akkor érdemes kipróbálni high timing-gal.

mmormota
2008-03-31, 01:55
Sziasztok! Kezdő modellező vagyok, és szeretném megtudni, hogy mi az a szabályzó, mire jó, a kefés motorokhoz is kell, hova kell kötni (a motor elé, szervó elé, akku elé), tehát minden olyat szeretnék tudni ami az alap. A választ előre is kössz!

Az elektromos gépekbe való szabályozó két funkciót egyesít.
1. tápfeszültséget (tipikusan 5V-ot) állít elő a magasabb akkufeszültségből (pl. 3 soros Lipo esetén 11V-ból) a vevő és a szervók számára
2. a motor fordulatszámát szabályozza a vevőből kapott (az adó gázkar állásának megfelelő) jel alapján

A képen egy kefés motor, szabályozó, vevő és szervók bekötése látható.
A kefe nélküli szabályozó bekötése csak annyiban tér el, hogy 3 szál drót megy a motorra.
Kefés motorhoz csak keféshez való szabályozó jó, kefe nélkülihez pedig csak kefe nélküli szabályozó.

Mivel szinte mindenki megkérdezi ;) előre leírom: a kefe nélküli szabályozó 3 motorra menő drótját találomra rá lehet kötni a motor 3 drótjára. Ha fordítva forog, fel kell cserélni a 3-ból akármelyik 2 vezetéket, és megfordul a forgásirány.

A szabályozóra csatlakozik az akku. A vevő tápfeszültsége a vevőre csatlakozó 3 eres kábel barna és piros erén jut a vevőre és ezen keresztül a szervókra.
barna: 0V föld
piros: +5V
sárga: jel, ezt a vevő adja a szabályozónak, ez alapján állítja be a szabályozó a megfelelő fordulatot

Azt, hogy a szervókat és a szabályozót melyik vevő csatlakozóba kell bedugni, az adó leírásában találod meg.

Ez egy toló légcsavaros csupaszárny elektronikája. Kefés motor áttétellel, toló légcsavar, szabályozó, vevő, két szervó az elevonok mozgatására. A kép néhány éve készült, mikor még 35MHz-et, kefés motorokat és Nimh akkukat használtunk. Ma már kőkorszaknak tűnik... ;D
http://kepfeltoltes.hu/080331/kapcs_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Once upon a time, there was the flybar and the frequency pin... ;D

SlowStorm
2008-03-31, 07:00
Sajnos a motorhoz nem kaptam leítást (szabályzóhoz sem), de mogpróbálom kideríteni a gyártók honlapján.

Nagyon szépen köszönöm a hozzászólást mmormota!

Iron
2008-04-07, 17:57
A Switch mode BEC ha jól sejtem, az kapcsoló üzemű-t jelent, ugye? Konkrétan egy Hacker X-40SB Pro (http://www.rcmodell.com/shop/product_info.php/cPath/30_92/products_id/3149)-val szemezek. Ez azt jelenti, hogy jobb hatásfokú, mint egy sima FET-es (vagy milyen) BEC, így több szervót is elbír, akár nagyobb akku feszültség mellett is? Olvastam itt olyanokat, hogy több mint 3 cella fölött már nem bíznak a szabályzó BEC-jében, inkább saját BEC-et csinálnak. 4 cella A123 akksival szeretném használni, 4 db 18-20 g körüli szervóval.

mmormota
2008-04-09, 14:33
A Switch mode BEC ha jól sejtem, az kapcsoló üzemű-t jelent, ugye? Konkrétan egy Hacker X-40SB Pro (http://www.rcmodell.com/shop/product_info.php/cPath/30_92/products_id/3149)-val szemezek. Ez azt jelenti, hogy jobb hatásfokú, mint egy sima FET-es (vagy milyen) BEC, így több szervót is elbír, akár nagyobb akku feszültség mellett is?

Valóban, a kapcsoló üzemú BEC jobb hatásfokú, és nem melegszik túl ha több cellával használják. Így a megengedett cellaszámig ugyanannyi szervót képes kiszolgálni. (az analóg BEC minél magasabb a cellaszám annál kevesebb szervót képes ellátni)
Természetesen a maximális megengedett áramfelvételt kapcsoló üzemű BEC esetén sem szabad túllépni.

csabcsa
2008-04-10, 07:10
Volt ilyen szabályzóm nekem is, de nem bírta egyik vevőm sem, 35Mhz-en a Hacker kapcsolóüzemű BEC-jét, folyton potyogott a gépem, így el is adtam végül.
Csak óvatosan vele, 2,4 Ghz természetesen nem érinti e probléma!

JuniorII
2008-05-31, 17:36
Sziasztok.
Azt szeretném tudni, hogy a következő konfigra köthetek-e 4 cella lipo-t?
Moci:Tower-Pro 2409-18 (1000 KV, 65 gramm) Ez ugye bírja a 4 cellát....
Szab.: Dynam 25 A Ennél azt írják, hogy 2-3 lipo....
Lehetséges, hogy mivel a moci 4 cellánál csak 14,8A vesz fel akkor elbírja a szabályzó a 4cellát?
Előre is köszi.

mmormota
2008-06-04, 14:15
Lehetséges, hogy mivel a moci 4 cellánál csak 14,8A vesz fel akkor elbírja a szabályzó a 4cellát?

Mivel specifikáció szerint csak 3s Lipo megengedett, nem köthetsz rá 4 cellát. Ez nem terhekő áram kérdése.

Stallmaster
2011-03-30, 23:36
Sziasztok, a következő a kérdésem.
Egy kétmotoros gépet szeretnék összedobni. Van 2db BL moci (2s lipoval hajthatóak), hozzájuk megfelelő terhelhetőségű szabi(2db), egy vevő, és egy 4s LiPo. Mit, hova, hogyan kössek, illetve mit hova ne(pl BEC kérdése-> a szabályzókábeleket egyszerűen fogjam össze egy Y-kábellel, aztán azt dugjam a 3. csatornába?)? Vannak tippjeim, de inkább kérdezek előbb...
Előre is kösz

ksanyi
2011-03-31, 21:42
Szia Stallmester! Nem tudom mennyire vagy mester az elektronikában, de így akad tennivaló bőven. Először is a 4s lipot át kellene alakítani 2x 2sre. Ha nem új és meg mered bontani a 2 és 3 cella közötti átkötést el kellene távolítani. Azután az 1,2, és 3,4,cellát vagy párhuzamosítani, vagy külön kezelni egy -egy szabályzóval, egy -egy motort. De mivel a két motornak még véletlenül sem azonos a fogyasztása nem egyformán merülnek az aksik. Inkább jobb ha egy nagyobb aksit használnál, 2s el. Bár elvileg a lipo aksikat párhuzamosan is lehet használni, ha nem túl nagy a cellánkénti feszültség különbség. (Úgy is kiegyenlítődik csak nem mindegy milyen áron). Ha a két aksit külön akarod használni akkor az egyik szabályzó szervó csatlakozóján a + ( középső) szálat átszokták vágni hogy a két feszültség stabilizátor ne dolgozzon egymásra. Mivel a vezérlést a - és a bemenet között kapja, y kábellel lehet közösíteni. Egyelőre ennyi, remélem tudtam segíteni. Üdv ksanyi.

Stallmaster
2011-03-31, 22:39
Kösz ksanyi! még az a szerencse, hogy az akkumulátor csak elv szintjén létezik(amugy bontással nem lenne probléma, szeretek ilyenekkel pepecselni). akkor inkább szerzek 2db 2s lipot, és akkor az úgy egyszerűbb. Akkor y-kábel, egyik szabin a +-átvág, és kész. Köszi.

RC Zumuld
2011-04-02, 07:23
sziasztok

A kerdesem az volna, hogy:
RTF szettben, Cadet tavval es nagyjabol ismeretlen szabalyzoval vett Beta gepem tavjat lecsereltem. Az uj tavval, gazadaskor, kb a bot 70%.-os kiteritesetol kezd csak el porogni a motor. Az ado, vevo hibaja teljesen ki van zarva. Regi adoval, vevovel tokeletesen jo. Igy maradt az a feltetelezes, hogy a szabalyzot kellene programozni. ezzel csak az a gondom, hogy lovesem sincs, hogy hogy kell, mivel semmit nem tudok rola. Tudnatok segiteni?

sorry, ha volt mar ez a kerdes...

Zs

Stallmaster
2011-04-02, 16:45
Nekem is voltak ilyesmi problémáim. Távirányítón a 0%gáz pozíciót kell kitrimmelni. Vagy EPA-val, vagy sima trimmeléssel. Nekem ez segített.

RC Zumuld
2011-04-03, 13:19
Nekem is voltak ilyesmi problémáim. Távirányítón a 0%gáz pozíciót kell kitrimmelni. Vagy EPA-val, vagy sima trimmeléssel. Nekem ez segített.

Igen, valszeg ez lehet a megoldás, de kiváncsi ember lévén a miértre is kiváncsi lennék. Mármint, hogy a szabályzóban mi állítódhatott el, hogy a 0% elmászott. Idő közben kipróbáltam a régi távval, azzal is 70%- től kezd menni, illetve az új távot is próbáltam úgy szabályzóval, és minden OK.

Tehát, a kérdésem az, hogy az, hogy a gázadás csak a bot 70%- os kitérésétől megy, az a szabályzón is programozható- e, és ha igen, akkor egy BETA 1400- hoz kapott, 20A- s PELIKAN szabályzón hogy lehet ezt programozni?

Üdv
Zs

Stallmaster
2011-04-03, 16:36
Szerintem egyszerűen a szab. érzékenysége más. A programozhatóság kérdését passzolom, mert nem ismerem ezt a szabit. Nekem a leginkább programozható szabályzóm egy 20A-s powerhd, azt "csipogtatóval" lehet beprogramozni, de az is csak ilyesmiket tud, mint pl: motor forgásirány, lekapcsolási feszültség, motor felpörgetésének sebessége, akkutípus, stb. Szóval szerintem egy 20A-s, szetthez kapott szabinál nem nagy az esélye, hogy programozható. De mondom, nem ismerem:D

RC Zumuld
2011-04-03, 20:07
Azért gondolnám, hogy az, mert rá van írva, hogy 'programmable'.
Illetve, azért gondolom, hogy sikeresen átprogramoztam, mert amíg korábban az új távval tapasztaltam ezt a jelenséget, addig, most már az eredetiével is ezt produkálja! :(

Asszem, holnap hívom a ModellHungáriát! :)

Üdv
Zs

Szerintem egyszerűen a szab. érzékenysége más. A programozhatóság kérdését passzolom, mert nem ismerem ezt a szabit. Nekem a leginkább programozható szabályzóm egy 20A-s powerhd, azt "csipogtatóval" lehet beprogramozni, de az is csak ilyesmiket tud, mint pl: motor forgásirány, lekapcsolási feszültség, motor felpörgetésének sebessége, akkutípus, stb. Szóval szerintem egy 20A-s, szetthez kapott szabinál nem nagy az esélye, hogy programozható. De mondom, nem ismerem:D

Stallmaster
2011-04-03, 21:49
Asszem, holnap hívom a ModellHungáriát! :)

[/quote]

Ez alapjában véve egy kiváló őtlet:D:D

ksanyi
2011-04-03, 21:55
Sziasztok! FatJesus mielőtt a Modell Hungáriát hívnád kicsit lapozz vissza a szabályzók programozása című oldalra. Találsz rajta sok információt. A legtöbb szabályzót távirányítóról is lehet programozni. Pl van olyan hogy fék be fék ki. És a fék be-nél kb félgáznál indul ami érthető is nem lehet egyszerre gázt adni és fékezni is. De ezt szabályzója válogatja. Fejből én sem tudom hogy melyik szabályzónál hány tá -ti-ti után kell ráhúzni a gázt, és a szabályzódat sem ismerem de egy próbát megér. Olvasgasd ! Csipogtasd! Előbb utóbb rá jössz. Nekem talán minden szabályzómnál volt ilyen jelenség azután rendbe jött. Üdv ksanyi.

norka
2011-04-12, 21:25
Kérdésem az lenne, hogy ennek a motornak mennyire állítsam a timing-ot? Valamint minek alapján állapítják meg a motorok timing értékének beállítását?

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2106

82_András
2011-04-13, 09:27
Szerintem evés a puding próbája. Kezd 0-ról és fokozatosan emeld.Persze figyelj a hömérsékletre... stb. stb.

Hasznos lehet:
http://homepage.mac.com/kmyersefo/timing/timing.htm

herceg
2011-04-14, 19:46
Sziasztok!
Segitséget kérnék. Van egy érdekes szabályzóm. Azért érdekes mert 2.4 ghz-s távval nemviszi a motort. Szervók jók meg minden. MHZ-s távval viszont megy rajt minden nem a vevő rossz mert más szabályzóknál működik.... Milehet ennek az oka?:O Válaszokat előre is köszönöm!

Üdv Attila

mmormota
2011-04-15, 14:17
Segitséget kérnék. Van egy érdekes szabályzóm. Azért érdekes mert 2.4 ghz-s távval nemviszi a motort. Szervók jók meg minden. MHZ-s távval viszont megy rajt minden nem a vevő rossz mert más szabályzóknál működik.... Milehet ennek az oka?:O Válaszokat előre is köszönöm!

Ennek valószínűleg a rádió beállításaihoz van köze, nem ahhoz hogy történetesen 2,4GHz-es.
Távdiagnózissal nem lehet biztosat mondani, a lehetséges okok:
- a 2,4GHz-es rádión esetleg reverse-ben van a szabályozó csatorna
- a gáz trim esetleg túl magasan van
Ha fentiek vagy egyéb ok miatt bekapcsolásnál a szabályozó túl nagy gázt kap akkor biztonsági okból letilt.

zsigmond zsolt
2011-04-16, 19:59
Hahó srácok. :( :( :(
Költöi kérdésem lenne!

A Szabin beálithato a motorfék.
Na az meg mi a bigyora jó??
mit produkál ha bekapcsolom, vagy egyáltalán minek van??
Van valami értelme a repcsiknél

Válaszokat Elöre is köszke.
:o :o :o :o :o :o :o :o

mmormota
2011-04-16, 20:32
A Szabin beálithato a motorfék.
Na az meg mi a bigyora jó??
mit produkál ha bekapcsolom, vagy egyáltalán minek van??
Van valami értelme a repcsiknél

Ha bekapcsolod, akkor 0 gáznál a motor fékez, nehezebb forgatni és gyorsan leáll.
Pl. segédmotoros vitorlázó gépeken fontos ez a funkció. Becsukódó propellert használnak a légellenállás csökkentésére. Ha nincs motorfék, a menetszél pörgeti a légcsavart és nem csukódik be mert a centrifugális erő nyitva tartja. Fékkel megáll a pörgés és becsukódik.

zsigmond zsolt
2011-04-17, 07:42
Köszi a gyors választ.

Pale
2011-05-25, 13:59
Nekem egy egyszerű kérdésem volna:
Ez a szabályzó összeköthető-e ezzel a motorral?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11743
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=16021
Én is látom: "Compatible with sensorless brushless motor.", de nem tudom, hogy ez teljesen kizárja-e a dolgot. ::)

mmormota
2011-05-26, 00:17
Nekem egy egyszerű kérdésem volna:
Ez a szabályzó összeköthető-e ezzel a motorral?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11743
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=16021
Én is látom: "Compatible with sensorless brushless motor.", de nem tudom, hogy ez teljesen kizárja-e a dolgot. ::)

Működik vele, csak elveszíted a szenzoros motor előnyét: a finomabb indulást és precízebb lassú menetet.

siletto
2011-06-30, 20:39
Sziasztok!
Lenne egy problémám:
Adott egy Turniy AE-25A szabi.
Már régebben tönkre ment alatta egy moci, ami kerregni kezdett, aztán leállt.
VAlszeg tekercshibás lett, ezt nemtudom, mert ott helyben szétvertem.
Vettem hozzá egy Turngy 2830 1000kv-s motort, és a második repülésnél ez is elkezdett kerregő hangot adni.Ment is még pár reptetés erejéig,Egyszer aztán leállt a levegőben a motor.
Ki-be kapcs, és hallom(nem hallom) hogy pittyegne a szabi.
A motor egyik csatijának forrasztása mentén szétrepedt a zsugorcső, megolvadt mellette a hab, meg minden tiszt ón lett.
Ujraforrasztottam az összes vezetéket, de csak nem megy.
Mintha nem lenne rá motor kötve.
A bec megy, és nem égett le, még feketedést sem látni rajta, nincs szaga.

Valakinek ötlet?
Minden alap beállításon volt, és nem lett túlterhelve

jano5
2011-07-05, 21:05
Sziasztok.A problémám az hogy túlmelegszik a szabályzóm és leáll a motor.2 PERC ALATT.Ez a konfig.
https://picasaweb.google.com/lh/photo/SslnwuaXh2kmaoog8MoprA?feat=directlink
Mi lehet a megoldás?

jano