PDA

Teljes verzió megtekintése : Tamiya/HPI vs. Magyar Bajnoksag

cvt01
2005-05-19, 20:56
Olvasgatom a hozzaszolasokat a Tamiya kupa topikban es nagyon jokat derultem rajta (foleg a ket ezust porsche sztori tettszett nagyon.

Nehany kerdesem lenne csak azert nyitottam kulon topikot ennek, hogy ne piszkoljuk ossze a masikat:

- Azert nem bosszant egy picit benneteket, hogy a Tamiya sorozatbol elveszik az autozas orome mert rossz palyakon megrosszabb gumikkal kell kinlodnotok minden versenyen??? A hozzaszolasokbol azert kiolvastam, hogy nagyon jol erzitek magatokat igy is de ez inkabb a jo tarsasagnak (meg a ket ezust porschenak) tudhato be mint a jo autozasnak. De a jo tarsasaghoz eleg egy szalonnasutes meg nemi sor/bor/palinka.

- Biztos, hogy annyit er az a franya EB-re kijutas, hogy erdemes erte vegigkinlodni a nyarat? Itt a tamiya alapkategoriara gondolok elsosorban a tobbiben azert biztos nem akkora kinlodas

- Vajon a labanc sogoraink is ugyanigy szenvednek-e ezektol a taplogumitol? Gondolom nekik is ugyanez a gumi van eloirva...

- Tamiya kezdo (stock) kategoria: a gumi meg van kotve, ha jol tudom mar a tomonek is tamiyanak kell lenni (ezen vegkepp kiakadtam mert persze kapni csak egy-ket fajtat lehet leellenorizni meg ugy hogy szetvagjak a gumit) az autokon nem sokat lehet allitgatni es az esetek tobbsegeben vezethetetlen (legalabb is ezt irjatok). Akkor hogy a jofrancba lehet ott megtanulni barmit is a modellezesrol (a torott autok csavarozgatasan tul)???? Mire jo egy ilyen kezdo kategoria?

Es most a topik igazi celja:
Felfoghatatlan szamomra mi az ami 40-50 neha 60 embert kivisz egy Tamiya/HPI kupara es miert van az hogy a MB-ban 10-15 indulo van elektromosban??? Csak azert erdekel, hatha tanulhatnak valamit az MB rendezok amivel odacsalogathatjak versenyzoket. Vessunk egy pillantast hany indulo volt legutobb elektromos tuningban a MB-ban? Segitek 4 !!!! Es az a 4 is azon gondolkozik, hogy van-e ennek igy ertelme. Vajon osszefuggesben van-e ez azzal, hogy nemzetkozi szinten nem jegyzik a magyarokat elektromos turauto kategoriaban?

Ha van velemenyetek a dologrol batran osszatok meg: mitol jobb egy Tamiya/HPI kupa mint a magyar bajnoksag???? Mit kellene valtoztatni szerintetek rajta, hogy nepszerubb legyen?

Atesz
2005-05-19, 21:13
Én mint kezdő autózó/versenyző(sajna egyre kezdőbbnek tűnök a saját szememben is :( ), nem is igazán hallok a Mb-ről.Ezzel szemben, ha bemegyek a modellboltba, persze hogy a tamiya kupáról mindent megtudhatok, és jobb esetben mindent meg is vehetek hozzá.(ppersze ez MB-re is jó lenne)
Valamint tudom, hogy pl.:szegeden ha van verseny az tamiya kupa.sokan nem utaznak egy verseny miatt nagy távolságokat, de ha helyben van verseny elmennek, és ha megtetszikk nekik, akkor legközelebb is elmennek, de mivel tamiya kupán voltak, ott folytatják.A marketing gépezet "bedarálja" a Magyar Bajnokságot.

Egyenlőre ennyi, majd még írok :P

k2iller42
2005-05-19, 21:19
Üdv!
Én ezt valahogy úgy látom hogy a versenyzőknek nem igazán jut idejük arra hogy egyszerre több kupán induljanak,persze tisztelet a kivételnek! Namost valóban jól írtad a társaság és a szervezés az ami miatt annyian járnak a tamiya kupára, én is járok és tényleg tök szupi! De ugyanakkor ha azokkal a versenyzőkkel eggyütt járnánk a magyar bajnokságra lehet hogy ugyanolyan hangulat lenne azon is(talán)! Én személy szerint nem biztos hogy el tudnék mindig menni mert akkor mind a kettőre ugyanúgy kéne készülni és az már lehet sok lenne! Hát nem tudom az én szerény véleményem az hogy egy jól bejáratott és jobban reklámozott versenysorozatra sokkal szívesebben ellátogatnak a versenyzők! szóval én nem mernék elmenni magyar bajnokságra,nem érzem magam azon a szinten hogy ilyet bevállaljak,talán jövőre vagy ne is tudom, olyan veszélyesen hangzik ez hmm!

csirke9
2005-05-19, 21:36
Sziasztok!

Egyszer voltam Tamiya kupán! Elég is volt belőle! Köszönöm szépen! Kezdő vagyok! És elveszik tőlem azt az örömöt hogy a B döntőbe mehessek! 13 en voltunk a stockba! Az MB-n a döntő úgy lett volna hogy fele fele! Itt pedig 10 en az A döntőbe a maradék 3 emberke pedig le volt szarva! Mondták hogy nekünk nem rendeznek külön B döntőt mert kevesen vagyunk! HA van kedvünk akkor mehetünk a juniorokkal! Persze csak úgy ha nem mérik az időnket! ÉS emiatt elment a kedvem ott az egész Tamiya szarságról! Inkább megcsinálom a szaros TT01 emet jobbra hogy álítható legyen benne minden és elmegyek egy MB re minthogy mégegyszer elmennyek Tamiya kupára!
Elnézést azoktól akiket ezzel megbántottam!

cvt01
2005-05-19, 22:01
Bar nem tartozik a temahoz szorosan de megertem a felhaborodasodat a meg nem rendezett B donto miatt. Te is ugyanannyi nevezesi dijat fizettel mint mas ezert ugyanannyi autozas jar mint az ugyesebbeknek. Ezt mar tavaly megragtuk egy hasonlo eljaras miatt a HPI kupan. (ott nem egeszen ez tortent mert egy B dontot azert megrendeztek a 7 (!) embernek es amikor reklamaltunk, hogy szeretnenek meg menni akkor elhajtottak minket. az igazsaghoz az is hozzatartozik, hogy Tamas akkor meghallgatta a forumon a siramaimat es kesobb mar megrendeztek az osszes B dontot). Szoval lehet, hogy a bedurcazas helyett neked is fel kellett volna emelned a szavadat az eljaras ellen.

k2iller42
2005-05-19, 22:02
Ez így van! Ezért kell jobban vezetni! Amúgy a Bdöntőnek semmi értelme nincs az égadta világon hiába leszel első nem jelent semmit!, ez csak olyan formaság, meghogy addig ne unatkozzanak a Bdöntősök! Ezzel szerintem nincs semmi probléma valahol el kell kezdeni 1 év mulva mikor már sok versenyt megjártál jobban vezetsz és A döntős leszel és akkor meg azt fogod mondani ha ilyet hallasz hogy így van nem is kell 3 embernek B döntő inkább haladjon a kupa hogy mindenki hamarabb végezhessen!
Minden kezdet nehéz mikor az első versenyeim egyikén voltam már nem is akatam indulni a döntőbe mert tudtam hogy tök esélytelen vagyok ráadásul bénázásommal hátráltatom a többieket iszonyat szar érzés volt de fejlődtem és már nincs ilyen!

k2iller42
2005-05-19, 22:06
De amúgy érdekesek az emberek mert elég egy rossz meghatározó élmény és máris mennek a másik kupára!
De amíg nincs ilyen addig biztos nem szegődnek másik kupára ez olyan hogy akinek lrp esc-je van az nem fogja megvenni a nosramot!!!
Hiszen szitne ugyanaz a kettő csak a külső más!
1 kérdés a magyar bajnoksághoz MMSZ licensz kell ugye?

k2iller42
2005-05-19, 22:16
Annyi kérdésem lenn hogy CVT01 jár-e Tamiya kupára?Ez egy nagyon fontos kérdés!

Toki
2005-05-19, 22:23
Hát Peti ezzel kinyitottad Pandora szelencéjét :) .

De félre a tréfát. A véleményem az, hogy nagyon széles körnek találtak jól körbehatárolt szabályokat olcsó kategóriákkal (összesen 6 ! az MB-ban 2). Van tét is, ezért nagyon jó kis harcok vannak az élen (,de máshol is).

Én azért indulok a tamiyán, mert olyan emberekkel versenyezhetek, mint : Rajki Bálint, Schweizer Let Op Dani, Gézabá vagy KOL. Nagyon jó a hangulat és jókat röhögünk. Ilyenkor egy napig elfelejtem az összes problémámat.

u.i. : Az Europark parkoló azért elég sittes volt :( .

cvt01
2005-05-19, 23:12
Annyi kérdésem lenn hogy CVT01 jár-e Tamiya kupára?Ez egy nagyon fontos kérdés!

Nem jar.

A B-dontonek nagyon sok ertelme van megfelelo szamu indulo eseten. Azok akik kevesbe jol mennek es a B-be kerulnek veluk egyforma kepessegu versenyzokkel mehetnek egyutt es nem azon kell igyekezniuk folyton, hogy a gyorsabbat elengedjek. Nagyon jot lehet versenyezni B dontoben is (sot meg az F-ben is :) )

Toki a robbanost ne szamold bele mert abbol az MB-ben ketto is van (1:10, 1:8 ja meg 1:10 szeles de ha jol tudom ott mostanaban nincs indulo. Sot de akar az 1:5-ost is ideszamolhatnank)
A tobb elektromos kategorian en is gondolkodtam es lehet hogy kellene inditani egy stock kategoriat mint annak idejen volt az SZTH-n 27 koros szetszedheto motorral csak ez ellentmond az EFRA szablyzatnak ahol csak az MB-ben inditott ket kategoria szerepel. A masik, hogy igy sincs eleg versenyzo a ket kategoriaban tobb kategoria megjobban megosztana azt a keves embert aki eljar. Bar azt nem hiszem hogy aki eddig stockban indult az lemenne eggyel lejjebb a Hangar utcaban amugy is eleg unalmas lenne 27 koros motorokkal szelni az aszfaltot. :)

Atesz
2005-05-19, 23:21
Jah, én is szeretem a B döntőt, akkora már szelektálódtak a versenyzők, és hát akkor is gyakorolhat az ember.csak mondjuk az utóbbi két versenyen a nevezők átlaga eléri a 60 főt, és így is este 8kor lett vége a versenynek.Sok b,c... döntővel éjfélig is maradhatnánk.

rbalint
2005-05-19, 23:24
Sziasztok,

egyetértek Tokival, messze a Tamiyán van a legvidámabb csapat, bár BAT21 azért hiányzik. Szerintem megéri végigkínlódni a rosszabb gumis kategóriákban is, mert aki már volt Tamiya EB-n azért tudja milyen jó. A HPI idén azért éri meg, - még ha az első verseny nem is ment olyan gördülékenyen - mert az EB a tavalyi Tamiya EB helyén lesz, Apeldoornban Hollandiában.

Nem akarok a Magyar Bajnokságról nagyon írni, mert nem indultam még ebben a "new era"-s Magyar Bajnokságban, de én a régebbi rossz tapasztalatok miatt nem megyek például a Hangár utcába. Az hogy miért indul ott csak 4-5 ember azt sem tudom, de azt igen hogy a Tamiyán tényleg jó a hangulat és ha még jól is megy az ember akkor viszik minden évben viszik valahová, idén Portugáliába...nem tudom mit nyújt ezzel szemben az MB? Indulhatsz az EB-n valahol (pl.) Dániában, meg még pár EFRA GP-n?

Én személy szerint rendszeresen modelleztem télen is és a nyári Tamiya / HPI Kupa egy-két hétre kezdödőtt a Németországi Touring Car Masters-re, ami miatt én már most eléggé el vagyok fáradva. A HPI és Tamiya EB-re való kijutás nekem megéri a fáradtságot, de mellé nem hiányzik a Magyar Bajnokság. Ha mégis marad egy szabad napsűtéses hétvége inkább TPetrával kimegyünk Ausztriába.

Egyik másik dolog. A Bp.-i modellboltokban előbb hallanak az emberek valamelyik márkakupáról mint az MB-ről, így nem csoda hogy azokon a versenyeken többen indulnak.

Sziasztok.

HYPO
2005-05-20, 01:55
Hi.

A stock kategóriának azért van értelme, mert ott meg lehet tanulni beállítani az autót állítólag, mert ezekkel a borzalmas gumikkal nem lehet máshogy autózni. Csak mivel én erre még nem vagyok képes, így a Tamiya kupa számomra befejeződött az első két verseny után. Egyáltalán nem élvezem az autózást, megyek inkább olyan helyre ahol ha fordítom a kormányt akkor történik változás az autó haladási irányát tekintve. Borzasztóan sajnálom, egész télen erre vártam, ezért jártam el minél több versenyre, bevásároltam rengeteg cuccot amik kellenek, de én még ilyen rossz szájízzel versenyt nem fejeztem be. A társaság nagyon jó, úgyhogy a következő versenyre lemegyek, csak nem indulok, inkább segítek a rendezésben, vagy néha beállok a haverok helyet segítőnek had szereljenek nyugodtan, vagy segítek tankolni Olivérnek a nitroban, vagy valamit majd kitalálok. De szerintem versenyezni nem fogok, mert fölöslegesen hátráltatnám azokat a sporttársakat akik az EB kijutásért harcolnak. Engem ebben a mezőnyben ez sajna nem érint. A társaság tényleg nagyon jó, a téli Modellzóna kupáról rengetegen ott vannak, és az emberek nagy százaléka segítőkész és jókedvű, nem olyan ideges mint én voltam az előző két versenyen.
A Magyar Bajnokság nekem még távoli álom csupán, addíg még sok tanulás ,és tapasztalat kell. Az hogy nincs olyan tét mint a márkakupákon engem nem nagyon zavar. Ha Tamiya kupán indulni fogok akkor szerintem szabad kategória lesz belőle (mert ott normális a gumi), és nem kell azért aggódnom ,hogy ha felrakok valakit a falra véletlen akkor leszakíthatja a fejemet mert nem ő jutott ki az EB-re miattam. Sajna mivel a rengeteg alap gumi sokba került, és most nincs pénzem olyanra ami tapad, ez még várat magára, de talán az utolsó 2 futamban már mehetek rendes gumikkal jó társaságban. A HPI kupában is ott az alap kategória, ott is hasonló helyzet van. Nem érdekelnek különösebben egyelőre az eredményeim, nem érdekel különösebben hogy hanyadik leszek, az érdekel hogy tudjak 2-3 hetente egy jót autózni, másokkal versenyezni egy olyan autóval ami nagyjából azt csinálja amit én szeretnék.
Biztos nagyon jó a stock kategória arra hogy megtalálja az ember a helyes beállítást, csak amit én látok, hogy az alap (kezdő) kategóriában nem a kezdők sikeresek, hanem akik visszajönnek komolyabb kategóriákból. Nekik van tapasztalatuk, gyakorlatuk beállítani a verdát, illetve mivel gyorsabb autókhoz vannak szokva lényegesen "állóképszerűbb" ez a verseny számukra mint amihez hozzá vannak szokva. Én még kapkodom a fejem hogy mi történik, ők már higgadtan autóznak.
Így aztán marad inkább a HPI, mert ott inkább vezetni lehet megtanulni, a 15-40 es gumi sokkal nagyobb tűréseket enged a futómű tekintetében mint a tapló tamiya.
Remélem nem bántottam meg senkit, de a véleményemet fenntartom, én autózás szempontjából HPI-re megyek, társaság szempontjából meg a Tamiya kupára. Ja nyáron meg Csepelen leszek, mert közel van és mehetek szinte bármikor amikor ráérek.

További jó autózást mindenkinek.
Csoki.

Atesz
2005-05-20, 02:45
Jah, kb én is emiatt hagytam ott a stock kategóriát, és lettem a szabad büszke harcosa :P Gumim nekem sincs hozzá, de szeretek autózni, nem zavarom a vérre menő küzdelmet, mert nincs.Az autót beállítani itt sem tudom, ezért is szeretem a tt-01et, mert nem is lehet mit állítani igazán.Amúgy meg hol az autóm, hol a kezem béna, szóval....
De itt legalább találok sok embert akinek tt-je van, és tud valamit segíteni.
Amúgy az MB-ről bennem is az a kép él, hogy ott a vér profik mennek, lehet hogy ezen kéne változtatni.

HYPO
2005-05-20, 04:51
Hi.

A MB téli futamain szerintem elférne nyugodtan egy 27 körös kategória. Nyáron aszfalton nagy pályán már érdekes lenne.
Az a helyzet hogy sokan vannak akik ezzel akarnak, tudnak menni. Mondjuk a Hangár utcában tuti megőrülnénk ,mert az a pálya ilyen motorhoz nagy.
De nekem is az az érzésem, hogy egy magyar bajnokságon olyan komák indulnak akik mellett kellemetlenül érezném magam a tapasztalatlanságom miatt.
Szeretnék elindulni én is valamikor de még nincs értelme.

Ami nekem fura: a tamiya kupán van bőven ember, és ha megnézzük akkor látható hogy 27 körös motorral jóval többen mennek mint a super stock, nitro, pro kategóriákban. Az érem egyik oldala az lenne hogy ha ennyi ember örömét leli a lassú autókban akkor miért ne rendeznének nekik kategóriát.
A másik oldal, hogy egy magyar bajnokság nem biztos hogy arról kellene szóljon hogy ott tanuljon meg autót vezetni az ember.

Régebben indultam a Magyar Mountain Bike Szövetség által megrendezett országos bajnokság futamain. Volt profi ,haladó, és hobbi kategória. Természetesen a hobbiban jóval többen voltak mint a másik két kategóriában összesen. A szponzorok örültek mert sok ember volt, a profik örültek mert volt szponzor, a hobbisok meg örültek hogy nézhetik a profikat. Mindenki boldog volt. A rendezők is díjazták, mert volt bevétel a nevezésekből bőven.
A másik probléma viszont hogy ha baráti társaságok nem akarnak elmenni egységesen egy versenyre akkor az egyedül versenyre járó emberekből elég nehezen fog összejönni egy népes tábor. A ismerek olyat aki azért nem tudott jönni versenyre, mert nincs kocsija, és nem fért be senkihez. Én pl nem tudom kikkel lehetne szervezkedni ha le akarok jutni egy MB-ra mert nem nagyon ismerek senkit onnan.

További jó modelezést.
Csoki.

hkund
2005-05-20, 10:13
Sziasztok!

:arrow: Csak egy fél gondolat a B döntő meg, vagy meg nem rendezéséröl: Egyértelmü, hogy nincs tétje, az is, hogy ha sokan vagyunk, akkor csak éjszaka érünk haza. Ugyanakkor a versenykörülmények közötti vezetést, elözést, lekörözést, elengedést, egyáltalán a feszültség alatti működést csak ott lehet megtanulni. Tehát a versenyzök számára igen is fontos, hogy minél több futamon mehessenek, pl. a B döntö második futamán is.

:arrow: MB vs Tamiya: Én idén kezdtem el komolyabban autózni (pontosabban versenyezni). Hezitáltam, hogy MB, vagy Tamiya. Mivel egyiket sem ismertem igazából egyetlen egy dolog volt az ami miatt a Tamiyát választottam: Mindig szombaton van a verseny. A családi program (2gyerek + feleség) szempontjából így sokkal könnyebben szervezhető, mintha egyszer vasárnap, egyszer meg szombaton lenne. Nem lehetetlen megoldani, de így egyszerübb!

boltboy
2005-05-20, 12:06
Sziasztok !

En terveztem hogy elindulok idonkent a MB-ban is, de gyorsan ra kellett jonnom hogy oda masik motor kellene, masik gumi, tagsagi ...stb.

Tamiyan megyek mar vagy 4 eve, igy erre vagyok berendezkedve, olyan cuccokat meg nem akarok venni amire ott nincs szuksegem.

Anyagi oldalat is kene nezni a dolognak, mert a sok verseny sok felszerelest igenyel...valoszinu ez is sok embert visszatart. Gondolom aki ott eredmenyes azok se a szar regi cuccokkal mennek :D

Ja es az ido sem egy mellekes dolog, mert azert 2, akar 3 bajnoksagban indulni eleg idoigenyes..

esze
2005-05-20, 12:45
Részemről csak röviden, mert más sokszor volt szó itt mindegyik érintett kérdésről.

1. Legyen e MB-n 27 körös motor?
Mivel minden Magyar Bajnokság - nem csak az autós - nemzetközi szabályokhoz igazodik, ott pedig nincs ilyen, ezért miért lenne ilyen az MB-n. Megjegyzem, a téli sorozaton meg lett hirdetve a Nosram Kupa, egy gyengébb 17 körös motorral, 0! induló vett részt rajta! Négy verseny Kecskeméten, 2 Pécsett került megrendezésre, tehát nehéz arra hivatkozni, hogy messzebb volt Pesttől mint Nagydorog. Igaz, hogy gumi megkötés is volt, de nem tamiya tapló, hanem az egyik - talán kijelenthető - létező legjobb gumi (VTEC), ami lehet hogy drága, de a sorozatot kibírta.

2. "Vérprofik" az MB-n. Ha a 9-éves fiam (Eszenyi András) vagy a 11 éves Juhász Viktor vérprofinak tekinthető, akkor igaz lenne. Megjegyzem, a csepeli Orbán Gergely megnyerte a Csepelen rendezett MB stock kategóriáját, sajnos más MB-n ő sem indul(t).

3. Díj. Az MB-n pontosan annyi díj van, mint bármilyen más sportág MB-jén. Azaz részt lehet rajta venni, meg lehet nyerni. Pont. Viszont érdekes, hogy külhoni országokban a márkakupákat nyerők szinte kivétel nélkül saját nemzeti bajnokságukban is eredményesen szerepelnek (Marc Reinhard pld. tavaly meg is nyerte, pedig ezért díj Németországban SINCS!) Ez valahogy nálunk nem mondható el.

4. Átjárhatóság a versenyek közt. Mint Mikó Péter is írta, HPI-robbanós autóval elindultak keskeny 10-es robbanós MB-n. Valószínűleg azok akik ezt megtetteték tisztában vannak azzal, hogy a Mugenekkel, Serpenttekkkel szemben sok esélyük nincs. (Azokról nem beszélve akik ezeket TÖBB ÉVE vezetik) Viszont ott voltak, eredményt értek el, megmérték magukat és technikájukat, nem pedig csak beszélnek róla. Részemről le a kalappal előttük.
Vagyis a márkakupák felől lehet menni MB-re, az fordítva nehézkesebb - ha és amennyiben nem akarunk még venni HPI és Tamiya autót is - az meg pillanatnyilag - legalábbis szerintem - nevetségesnek tűnik, hogy Xrayba, Corally-ba vagy bármibe tegyünk Tamiya stock motort, főleg kinti pályákon, hogy lehessen indulni "szabad" kategóriában és természetesen itt már "díj" nélkül.

5. Végül. Ne is az MB-t nézzük. Nézzük azt, hogy Csepelen folyamatos edzés, verseny lehetőség van, mely minden szempontből kielégíti az igényeket. Kis motor, nagy motor, kategória, endurance stb, valamint egy gyönyörű, jó minőségű pálya. Ott sem hömpölyögnek a Tamiyások, HPI-sek (más sem) nem csak verseny, de edzés szinten sem.

Végül még mindig igaz amit egyszer már korábban írtam: ma Magyarországon több kutyafogathajtó van mint autómodellező. (Utána lehet nézni www.nssz.hu )

hkund
2005-05-20, 13:13
Viszont érdekes, hogy külhoni országokban a márkakupákat nyerők szinte kivétel nélkül saját nemzeti bajnokságukban is eredményesen szerepelnek (Marc Reinhard pld. tavaly meg is nyerte, pedig ezért díj Németországban SINCS!)

Az az igazság, hogy szívem szerint indulnék mind két sorozatban. Ennek egyetlen alapvető akadálya van: az IDő! Az időnek legalább két összetevője van: Család, Pénz! Az elsőt nem kell részleteznem, a második meg evidens :) .

Ha 100%ban a modellezésből meg lehetne élni (mondjuk nyernék a lottón) minden időmben modelleznék. Vagy mondjuk egy szponzor felkarolna, hogy vezessek neki, és adna pénzt, hogy meg tudjak munka nélkül élni és is indulnék nemzeti sorozatban is! A MB-nek egy kicsit erősebb marketingre van szüksége! Pl. iskolákban lehetne egész kis kortól szervezni csapatokat. DE ahoz a felszerelés egy részét legalább biztosítani kell. Tájfutó alapfelszerelés: cipő tájoló 10ePénz. Ki lehet fizetni. Modellező alapfelszerelés, ha _szűken_ számolom 50ePénz.

Szóval hidd el, hogy sokan szeretnének többször is menni, de nincs rá lehetőség. Nekem még sokszor a köztes két hétben edzeni sincs időm elmenni, viszont a versenyröl semmi esetre sem mondanék le, már csak a társaság és a hangulat miatt sem!

Annak, hogy hány modellező, vagy hány kutyaszán hajtó van nem hiszem, hogy mi lennénk az okai, hanem a fentiek.

Atesz
2005-05-20, 14:08
Mivel nem értek a verseny szervezéshez, a versenyzéshez is alig, ezért csak csendben jegyzem meg:
-rossz a marketingje az MB-nek. ahova a legtöbbet járnak a modellezők, az a modellboltok.szét lehetne küldeni, minden évben a szabályzatot, versenynaptárat. és ez tényleg csak a minimum.
- mmsz tagsági mint nevezési feltétel. én elhiszem, hogy kell, de csak bonyolítja a versenyzés feltételeit, valamint plusz pénz.
- az embereknél is megvan a csordaszellem, ha többen azt mondanák, hogy mennek mb-re, akkor mások is követnék őket, de ehhez is reklám kéne.valamint 1:1es autó nélkül én is csak oda tudok menni, ahova az ismerősök is mennek.
- sokszor érzem azt hogy szinte leb*sszák a márkakupásokat, hogy miért nem mennek az mb-re.
-hogy miért kéne 27körös motor, holott a nemzetközi szabályzatban nincs benne? nézzétek meg, hogy pl tamiyán kupán 20 feleti induló volt a szabadban, holott a hivatalos nemzetközi kiírásban szó sincs szabad kategóriáról.Meg aki 27es motorhoz van szokva, annak a "gyengébb" 17-es motor felér egy rakétahajtóművel.Nem beszélve arról, hogy a szétszedhető motorhoz, már kell szénkefe, eszterga, normális szabályzó...
-díjazás: nem a "csodás" érem miatt járnak szerintem, de sokaknak vonzó az eb döntő, hisz ki ne menne szívesen egy színvonalas külföldi versenyre ingyen.valamint a kisorsolt ajándékok is jók, persze ennek feltétele a sok induló.
-átjárhatóság: miért olyan ciki belerani egy x-ray-be, vagy corally-ba egy olcsóbb motort? ha mondjuk én el akarnék menni egy mb versenyre, oda egy normálisabb motor 10e felett van, a szabályzómat is ki kéne cserélni, valamint normális gumit is kéne vennem(és még mindíg nem versenyképes a TT-01em).ez kb 3* annyi befektetés mint amit a tamiyára rászánok, és még sokkal több mint amit rá tudok szánni.
Meg szerintem sokan inkább autózi járnak ki a versenyekre mint versenyezni. én is tudom ogy esélytelen vagyok jelenleg bármely kategóriában, de szeretem a versenyeket, és szeretek ott lenni.

RDXrobi
2005-05-20, 14:50
Sziasztok!

Nem tudom hányszor kell még leírnom, de sebaj, megteszem, ezen ne múljon:
A Magyar Bajnokság nem a vérprofi versenyzők gyülekezete, akik megalázzák a kezdőket, és lenézik, hanem egy ugyanolyan versenysorozat mint bármelyik másik. A specialitása, hogy a nemzetközi (EFRA) szabályzathoz alkalmazkodik (nem teljesen), hogy ezzel is a modellezést segítse, fejlessze. Nem márkafüggő, a megkötések csak a korrekt versenyzést segítik. Aki eljön, és kér segítséget, annak ugyanúgy(vagy talán jobban?) segítünk, mint bármelyik egyéb versenysorozatban! Nyugodtan el lehet jönni, nincs nagyobb kölsége mint bármely más versenynek, sőt, szerintem olcsóbb, mert pl. stockban az idén bármely 17 körös gépi tekercselésű fix időzítésű motorral el lehet indulni, gumi megkötés pedig nincs, csak 24-26mm-es gumi legyen az autón!
Persze nem mondom, hogy ha valaki eljön akár a stock kategóriába, az egyből az élen lesz, mert azt el kell ismerni, hogy ott is számít a technika, a jól karbantartott motor, és a jó akkumulátor, de télen a Mikó Peti bemutatta, hogy kölcsöncuccokkal meg leht verni a mezőnyt.
Tanulni mindenképpen rengeteget lehet, és van is kitől, ha kell bármiben tudunk segíteni, az autóbeállítástól kezdve a motorkarbantartásig. Úgy érzem nem nagyképű kijelentés, de ha az rögtön elnézést is kérek, hogy a mai elektromos mezőnyből a legnagyobb autóbeállítási és motortuningolási tudással rendelkező emberek azok itt indulnak. :D
Igen, az MB-n induláshoz MMSZ tagsági kell, azt pedig úgy lehet kapni, hogy belép az ember egy klubba, mert a jogszabályok szerint szövetségnek klub lehet a tagja, és klubnak lehet magánszemély. Ez sem egy ördöngős dolog, és már leírtuk azt is, hogy a sportszövezségi kártyára, ami jár mindenkinek aki MMSZ tag, annyi kedvezmény jár, hogy két vásárlással visszajön az ára, tehát nem hogy plusz költséggel jár, hanem inkább kedvezménnyel!
Az MB futamok hangulatát is az határozza meg, hogy hogyan viselkednek a versenyzők!
Az idén egyetlen futam volt a Hangár utcában, a többi szerte az országban kerül megrendezésre, pont amiatt, mert olyanok szólják le a Hangár utcát, akik még nem is versenyeztek rajta.
Valóban, nem reklámozzuk annyira az MB futamokat, de azért elrejtve sincsenek az információk! Itt is többször leírtuk, hogy a www.motor-modellsport.hu -n minden információ folyamatosan megtalálható. De az MB egy olyan versenysorozat, amit klubok rendeznek meg, és az MMSZ elismer, mint hivatalos versenyt. Mert kell hivatalos verseny! Ha nincs, akkor nincs semmi! Se támogatás, se sport, se pályák! Ha nincsenek tagok az MMSZ-ben, akkor mit mondanak a minisztériumban? Nincs is modellezés! Akkor nem lesznek kedvezmények, semmi sem lesz, csak parkolo! Ha hiszitek ha nem, nem egyéni érdekből dolgozik egy halom ember ezért, hanem azért, hogy egyáltalán legyen modellezés Magyarországon! Ha nem rendezünk versenyeket, akkor elveszik a pályát, és odaadják másoknak, mert nem használjuk! Ha nem adunk le versenyjegyzőkönyveket, akkor hivatalosan nincs magyarországon modellverseny, és a Minisztériumokban ez számít! Mert minden évben le kell adni, hogy milyen versenyek, rendezvények voltak, hány tag volt, mennyit használtuk a pályákat, stb...

Persze nem azt mondom, hogy ezért kell eljönni a MB futamokra, hanem azért, mert jó versenyek, igen is teljesíthető, ellenőrizhető, korrekt feltételrendszerrel rendelkeznek!

Barocsai Róbert
BAK

RDXrobi
2005-05-20, 15:18
- mmsz tagsági mint nevezési feltétel. én elhiszem, hogy kell, de csak bonyolítja a versenyzés feltételeit, valamint plusz pénz.

Nem bonyolít semmit, év elején el lehet intézni, valóban kell, hogy legyen mindenki tag, mert jár vele biztosítás is, nem csak személyi hanem anyagi, és annyi kedvezmény jár vele, hogy nemhogy plusz pénz, hanem megtakarítás. http://www.sportplussz.hu/

-hogy miért kéne 27körös motor, holott a nemzetközi szabályzatban nincs benne? nézzétek meg, hogy pl tamiyán kupán 20 feleti induló volt a szabadban, holott a hivatalos nemzetközi kiírásban szó sincs szabad kategóriáról.Meg aki 27es motorhoz van szokva, annak a "gyengébb" 17-es motor felér egy rakétahajtóművel.Nem beszélve arról, hogy a szétszedhető motorhoz, már kell szénkefe, eszterga, normális szabályzó...

A 17-es motorhoz a normális szabályzó 13e ft körül van, örök garanciával.
Minden szénkefés motort kellene esztergálni, és szénkefét cserélni is, én a 27 körös Orion motormmal is ezt tettem, pedig akkor nem volt esztergám, ez nem csak amiatt kell, hogy jól menjen, hanem megnöveli a motor élettartamát, tehát OLCSÓBB!
Az erősebb motorral hamarabb tanulsz, és ott is lehet kisebb gázzal menni!

-díjazás: nem a "csodás" érem miatt járnak szerintem, de sokaknak vonzó az eb döntő, hisz ki ne menne szívesen egy színvonalas külföldi versenyre ingyen.valamint a kisorsolt ajándékok is jók, persze ennek feltétele a sok induló.

Ez szerintem csak illúzió. Majdnem mindíg ugyanazok jutnak ki...

-átjárhatóság: miért olyan ciki belerani egy x-ray-be, vagy corally-ba egy olcsóbb motort? ha mondjuk én el akarnék menni egy mb versenyre, oda egy normálisabb motor 10e felett van, a szabályzómat is ki kéne cserélni, valamint normális gumit is kéne vennem(és még mindíg nem versenyképes a TT-01em).ez kb 3* annyi befektetés mint amit a tamiyára rászánok, és még sokkal több mint amit rá tudok szánni.
Meg szerintem sokan inkább autózi járnak ki a versenyekre mint versenyezni. én is tudom ogy esélytelen vagyok jelenleg bármely kategóriában, de szeretem a versenyeket, és szeretek ott lenni.
Ezzel nem vitatkozhatom ebben a formában, valóban, egy TT-01-et nehéz és drága felkészíteni az MB-re. Viszont a ráköltött pénzből kijönne egy egyéb használt autó a hozzá szükséges dolgokkal.
De itt sokan félreértik a dolgot! Nem arról van szó, hogy ne legyenek márkakupák, vagy hogy többé senki se vegyen TT-01-et.
Az idén szándékosan nincs ütközés sem a Tamiya, sem a HPI kupával, vanak is páran, akik eljönnek ha tehetik!
Egyrészt arról van szó, hogy minden, még hobbymodellezőnek is a szövetség tagjának kellene lennie.
Másrészt az MB-nek egy gyűjtőversenynek kellene lennie, ahol mindenki összemérheti tudását mindenkivel, a modellezést hátráltató kötöttségek nélkül! Az EFRA szabályzat (ami alapján az MB készült) is úgy lett megalkotva, hogy a fejlődést és a versenyzést segítse!
Én személyszerint nem a márkakupák ellen vagyok, hanem a fejlődést gátló dolgok ellen! Miért van az, hogy egy márkakupában jól szereplő ember, a nemzetközi mezőnyben az utolsók között kullog? Miért van az, hogy ha csak a szomszédba Ausztriába elmennek akár a legjobbjaink is, csak néznek mint a moziban? Szerintem a márkakupákban nincs fejlődés!
Ezért kell eljönni az MB-re, és megmutatni, vagy eljönni, és tanulni, nem pedig ülni a babérokon! Tisztelet a kivételeknek!

Barocsai Róbert
BAK

RDXrobi
2005-05-20, 15:29
Sziasztok!

:arrow: MB vs Tamiya: Én idén kezdtem el komolyabban autózni (pontosabban versenyezni). Hezitáltam, hogy MB, vagy Tamiya. Mivel egyiket sem ismertem igazából egyetlen egy dolog volt az ami miatt a Tamiyát választottam: Mindig szombaton van a verseny. A családi program (2gyerek + feleség) szempontjából így sokkal könnyebben szervezhető, mintha egyszer vasárnap, egyszer meg szombaton lenne. Nem lehetetlen megoldani, de így egyszerübb!

Ez okból különválasztottuk a robbanós és elektromos mezőnyt, egyrészt, hogy a márkakupákkal ne ütközzön, másrészt, hogy mindíg szombaton legyenek a versenyek. A naptár fenn van a http://www.motor-modellsport.hu -n.

Robi

mpeter
2005-05-20, 15:37
Üdv mindenkinek!

Mikó Péter vagyok, velem példálózott előbb RDX Robi.

Elmesélem a történetem, mert abszolut ide tartozik.
Okulásul azoknak, akik azt mondják és hiszik hogy a Magyar Bajnokság drága.

Én világ életemben robbanósoztam, nem volt és nincs is semmilyen elektromos cuccom. Többek unszolására Lukácsi Tibor és Barocsai Róbert jóvoltából elindultama a téli bajnokságban egy kölcsön kapott autóval.

Vettem egy VTEC garnitura kereket gyarilag ragasztva, ami 10500Ft ba kerult. Ezzel autoztam hat magyar bajnoki futamot vegig, es kibirta.
Egy hasznalt 17 koros motor kb 3-4ezer forint, ujat 8-10ert mar lehet kapni. Olyan akukkal autoztam, amit mar masok nem raktak be az autoba versenyre, mert nem voltak mar a legjobbak, edzo aksinak hasznaltak oket. Ezeket 3000 Ft-ért később megvásároltam.

Ezzel a felszereléssel elindultam az összes magyar bajnoki futamon, amiből 4et meg is nyertem, es siman nyertem az osszesitett bajnoki cimet.

Az egesz magyar bajnoksag kerult kb 20-25ezer forintomba a nevezesen kivul. Ez hat versenyt jelent.
Ez sok?
Lattam egy Tamiya alapban indulo srac keszletet, kb 20db 540es moci volt nala, allitasa szerint egy motor 4000Ft.
Na most akkor hogy is van ez, miert draga a magyar bajnoki?

ezt a kis szosszenetet csak azert irtam le, hogy okuljanak azok akik azert nem jonnek el Mb-re, mert draga és koltseges.

Udv!
Miko Peter

hkund
2005-05-20, 15:42
Ez okból különválasztottuk a robbanós és elektromos mezőnyt, egyrészt, hogy a márkakupákkal ne ütközzön, másrészt, hogy mindíg szombaton legyenek a versenyek. A naptár fenn van a http://www.motor-modellsport.hu -n.

Robi

Csak ez még április. 1. -n nem így volt fenn a honlapon.
Az elektromos versenyeket így találtam:

:arrow: 04.02 SZ
:arrow: 04.24 V
:arrow: 05.14 SZ
:arrow: 06.04 V
:arrow: 06.25 SZ
:arrow: 07.31 V
:arrow: 08.20 SZ
:arrow: 09.04 V
:arrow: 09.24 SZ
:arrow: 10.16 V

Így is ütközött: Tamiya Szeged 05.14

RDXrobi
2005-05-20, 16:02
Sziasztok,

egyetértek Tokival, messze a Tamiyán van a legvidámabb csapat, bár BAT21 azért hiányzik. Szerintem megéri végigkínlódni a rosszabb gumis kategóriákban is, mert aki már volt Tamiya EB-n azért tudja milyen jó. A HPI idén azért éri meg, - még ha az első verseny nem is ment olyan gördülékenyen - mert az EB a tavalyi Tamiya EB helyén lesz, Apeldoornban Hollandiában.

Szia Bálint!
Valóban, annak aki kijut, megéri, mert jó és magas szintű versenyek a márka EB-k, és mentesek a gyári versenyzőktől, tehát van esély jól szerepelni. De ahhoz, hogy én például tegyük fel kijussak mondjuk a HPI EB-re, ahhoz kellene vennem egy autót, legalább egy motort, és 2-3 garnitúra gumit, nomeg kasznit. Ez úgy 200 ezer lenne. :) Ezek után le kellene győznöm téged ;) és akkor kijuthatnék. Ez inkább kihívás, főleg ha eljön Bzoli és Tpetra is! :D mint maga a kijutás, mivel ebből a pénzből elég sok versenyre el lehet menni, de talán kijön belőle egy EB is. Nem is beszélve arról, hogy mi lenne, ha gyilkolnánk egymást a kijutásért, mert ha ennyit "befektetek", akkor azt már komolyan kell venni! :wink: Na én ezért indultam eddig Xray-el, de sajnos az idén megint új motor van, amire azt mondtam én, aki viszonylag sokat költök erre a sportra, hogy ez már nem éri meg. Eddig azért mentem el, hogy veled/veletek versenyezhessek, mivel veled csak HPI-n vagy Ausztriában versenyezhetek. :(

minden évben viszik valahová, idén Portugáliába...nem tudom mit nyújt ezzel szemben az MB? Indulhatsz az EB-n valahol (pl.) Dániában, meg még pár EFRA GP-n?

Az MB természetesen nem ezt nyújtja, mivel nem feltétele bármiféle helyezés az EB-n indulásnak. Viszont tagjának kell lenni az MMSZ-nek, és be kell fizetni az EFRA licenszdíjat mind a személy, mind a kategória után.
Hanem azt nyújtaná mondjuk neked, hogy olyan feltételekkel versenyezhetnél itthon is, amikkel majd külföldön is találkozol, mivel te jársz külföldi versenyekre.

Ha mégis marad egy szabad napsűtéses hétvége inkább TPetrával kimegyünk Ausztriába.

Igen, sajnos ez lesz a vége, mivel nincs összetartás, nincs magyarországon mezőny, az élmezőny Ausztriában versenyzik, aki nem jut ki lemarad, mivel nincs kitől tanulni, elmegy a kedve, nem lesz pálya, az utolsó ember meg lekapcsolja a villanyt.
Félre ne érts, nem téged akarlak bántani, csak látom hova vezet ez, és elszomorít! :cry:

Robi

RDXrobi
2005-05-20, 16:08
Csak ez még április. 1. -n nem így volt fenn a honlapon.
Az elektromos versenyeket így találtam:

Én is ezt írtam, ez volt az ok, ami miatt _megváltoztattuk_ , mert eredetileg máshogy volt! A késedelem oka, hogy a HPI időpontok is későn kerültek kiadásra, és az elektromos MB mindkettőhöz alkalmazkodik.

Robi

KOL
2005-05-20, 16:23
Szeretnék itt egy kis gondolatmenet ficamot a helyére rakni. Nem jó ez így, hogy egy TT01 költségeit hasonlítgatjuk egy XRay költségeivel. Az igazság az, hogy mind a TAMIYA, mind a HPI minőségi autói és alkatrészei jóval drágábbak, mint egy jó minőségű, használtan 35-40eFt-ért beszerezhető XRay, a folyamatosan beszerzendő cserealkatrészekről már nem is beszélve (ráadásul az XRay-ben elég nehéz ezt-azt eltördelni).
Nekem van mindkettő, és el is megyek ide-oda versenyezni, és bizton állítom, hogy aki többet akar autózni a nyári 6 futamnál, az ne akarja a TT01-et űrhajósítani, mert kétszer annyiba lesz a végére, mind egy XRAY.

Számomra, és a Csepeli srácokkal beszélgetve, többünk számára is az MB-vel kapcsolatban van egy fő probléma. A pályák alapvetően padlógázzal teljesíthetők (én ugyan csak pécset és a hangár utcát ismerem), a versenyzés ezeken arról szól, hogy ki hány fogat reszel ki az ékszíjból, és mekkora malomkereket használ a motorfogaskerék helyén. Nem mondom, hogy néha nem autóznék egy jót akár oválpályán is, de én egy másfajta állat vagyok, aki a fiával a hóna alatt egész nyáron járja az országot, és szinte minden hétvégén ropogtatjuk valahol a carbont. De ami a lényeg, nem igazán okoz örömöt ez a fajta száguldás. (Esetleg, ha ott az ESZE és újra kesztyűt húzhatunk.)

A 27-es versenyek megrendezése, bár én is többször szajkóztam a különböző fórumokon, hogy kellene, igazából csak szándék kérdése, viszont az úgylátszik kevés van. A csepeli MB futamon minden gond nélkül megrendeztük betét kategóriként a brushless kategóriát, mert szeretjük ezt a technikát, és ugyanilyen alapon bármelyik futam kiegészíthető lenne egy 27-es versennyel is, amelyekre nem kéne MMSZ tagsági, és minél azonosabb technikai feltételeket próbálnánk elérni. Szóval rajtunk múlik, intézzük el.

Kiss-Orbán Laci

RDXrobi
2005-05-20, 16:46
Számomra, és a Csepeli srácokkal beszélgetve, többünk számára is az MB-vel kapcsolatban van egy fő probléma. A pályák alapvetően padlógázzal teljesíthetők (én ugyan csak pécset és a hangár utcát ismerem), a versenyzés ezeken arról szól, hogy ki hány fogat reszel ki az ékszíjból, és mekkora malomkereket használ a motorfogaskerék helyén.
Kiss-Orbán Laci
De nem jöttél el! Nem próbáltad ki! Csak hallottad, hogy az Imi kivágta a szíjból a fogakat! De nem ezért nyert! Nézd meg az Esze elemzését!
És ellenttétben a többivel, azon a hosszú, és rossz Hangár utcai pályán (egy futam egyész évben) nem is volt ütközés, mégis a 4m széles kanyarban volt aki kisodródott! Könnyű??? Tessék eljönni!!! És menni rajta, utána véleményt mondani! Nézze meg az ember! :ejnye:

angelo
2005-05-20, 22:34
Számomra, és a Csepeli srácokkal beszélgetve, többünk számára is az MB-vel kapcsolatban van egy fő probléma. A pályák alapvetően padlógázzal teljesíthetők (én ugyan csak pécset és a hangár utcát ismerem), a versenyzés ezeken arról szól, hogy ki hány fogat reszel ki az ékszíjból, és mekkora malomkereket használ a motorfogaskerék helyén.

Az RC autómodellezés egy technikai sport, legalább annyi múlik a jó technikán, mint az emberen. Szerintem szükség van a gyors "padlógázas" pályákra is, ahol a technika nagyobb hangsúlyt kap. Egy sorozat akkor jó ha van benne gyors és technikás pálya is. Én kifejezetten kedvelem a Hangár utcai pályát. Az ilyen nagy pályáknak is megvan a maga előnye: Pl.: nem lehet átesni a korlátokon, a szebejövő forgalom felé...

Visszatérve a Tamiya Kupa vs MB kérdéshez, érdekes hogy a Tamiya Kupán is csak a 27 körös kategóriák voltak a népszerűek. A PRO-ban kb ugyanannyi volt az induló mint az MB-n. (A HPI kupáról nem találtam sehol eredményeket, no meg még szinte el sem indult.)

A nagy kérdés az hogy a modellezőtársak miért nem kívánnak továbblépni, tovább fejlődni? Nekem kissé komikusnak tünik hogy a "vérre menő" csata a Stock kategóriában zajlik, nem a PRO-ban.

Angelo

cvt01
2005-05-21, 00:27
:D magvas gondolatok

Egy dolog az EB-re kijutashoz: a Tamiya kupan 60 emberbol 5 jut ki ugye (szabadbol nem lehet kijutni sehova) erre az 5 helyre kb 10 ember eselyes az indulok kozul. Tehat 50 ember csak a szorakozas kedveert megy ki. (pont)

Az en 27 koros motorjaim uresen 38000-40000-et forog de terheles alatt is 20-22-ezret. Biztos hogy ez sokkal lassabb mint egy 17 koros? Tapasztalataim szerint a 19 koros motortol egy 12mp-es korben 1 mp-et kap. Szoval nem biztos, hogy a szetszedheto 27 koros motor ugyanazt az elmenyt nyujtja mint egy mabuchi. Viszont ez a minimum motor amivel mar meg lehet tanulni valamit a motorokrol. Szetszedheto, esztergalhato, cserelheto a csapagy es a szenkefe, szoval olyan mint a "nagyok" egyedul az idozitest nem lehet allitani.

Azzal az ervelessel nem ertek egyet, hogy mivel ez a MB nem lehet a keretein belul elinditani egy hobbi kategoriat. Ha a mountaint bike-osoknal lehet hobbi kategoria nalunk miert nem lehet??????? Ez legalabb odacsalna a batortalanabb emberkeket es egy ido utan a sajat szemuknek elhinnek, hogy a tobbi kategoriaban sem Masamik es Harak kuzdenek egymas ellen (bar ugy lenne mert az azt jelentene, hogy nemzetkozi szinten is van keresnivalonk mint ahogy most nincs). Ezzel a kategoriaval teljes lefedettseget adna a MB a kezdotol a profi szintig es lehetoseget a fejlodesre. (tisztara beleszerelmesedtem az otletbe :)). A nemet-osztrak HPI kupakban van egy szabaly: aki megnyerte a sport (alap) kategoriat egy evben az a kovetkezo 2 vagy 3 evben nem indulhat el sportban. Ha tovabbra is a HPI-ben akar versenyezni akkor szintet kell lepnie (pro). Nem latom miert ne lehetne bevezetni ezt az MB-ben is igy a 3 kategoriaval es ezzel a szaballyal tudas szerint kicsit jobban elkulonulne a mezony (mondjuk a magyar HPI Sport kategoriara is raferne ez a szabalymodositas hogy a veteranokat elkergessek onnan es - ahogy olvastam itt - a tamiyaban is az a helyzet, hogy a kezdoknek fenntartott kategoriakban nem odavalok versenyeznek).

Egyszer azzal buszkelkedunk, hogy a MB-ban nincsenek megkotesek amik a fejlodest hatraltatnak utana meg azt mondjuk nem lehet uj kategoria mert az EFRA szabalyzatban nincs benne - CSAK EZERT meg nyugodtan meg lehetne rendezni. Bar nem olvastam a teljes EFRA szabalyzatot de ugye nem mondja hogy ha pl 1:6-os autok is elindulnak egy kulon futamban akkor az egesz verseny ervenytelen? A keves indulo miatt gondolom igy is hamar vegeternek a versenyek szoval idoben is beleferne egy plusz kategoria. Azzal meg ne jojjon senki, hogy "a' ugyse jonnek el" mert amig ki nem probaljuk nem tudhatjuk.

A marketing tenyleg nagyon fontos es biztos van benne valami ha ennyien megemlitettek. A modellboltoknak (nemjolfelfogott) erdekuk hogy minden versenysorozatot reklamozzanak mert ott "fogy" az auto ami nekik bevetelt jelent. Ehez szerintem csak informacioval kellene ellatni oket mondjuk egy plakatszeru hirdetmeny formajaban amit kitehetnenek a kirakatba vagy a boltban egy falra.

rbalint
2005-05-21, 13:23
...mondjuk a magyar HPI Sport kategoriara is raferne ez a szabalymodositas hogy a veteranokat elkergessek onnan es - ahogy olvastam itt - a tamiyaban is az a helyzet, hogy a kezdoknek fenntartott kategoriakban nem odavalok versenyeznek.

Ezzel teljesen 1et értek!

Angelo kérdezte hányan voltak az első HPI Pro-n. Elértük ott is a bűvős 4-es számot.

Tavaly az első versenyen Pro-ban olyan 20 körüli induló volt a Hungaroringen. Lehet hogy a Hungaroring varázsa miatt...idén persze nincs ott se HPI, se Tamiya. Minek is azt...

Sziasztok.

Bálint

esze
2005-05-21, 13:30
Péter!

Részben igazad van abban hogy kellene gyengébb kategória.

Azonban látni kell. Sem Csepelen, sem a téli MB-n nem indultak el az ugynevezett gyengébb kategóriákban emberek. A téli MB-n még Forma-1 is meg lett hirdetve, és annak ellenére nem mentek el rá emberek, hogy a tamiyában az időközben lehalt (az már csak "rosszindulatú" megjegyzés, hogy a felmerült igény miatt lett meghirdetve). Meg lehet nézni! Pedig az autók ott vannak, a sírás ott van. Jelenleg pld. a debreceni MB futamon akar csinálni Fehértó Tibor F1 betétfutamot, mint ahogy Csepelen nagyon jól ott volt a brushless. (Gyengébb kategóriát érdekes ők sem indítottak, pedig gondolom felmérték, hogy lenne e rá igény!) Tehát én nem látom be azt, hogy erről az oldalról az MB-vel gond lenne, mert igenis van mód MB-ben nem MB futamok rendezésére, és az meg is történt.

Akik itt a 27 körös motorokról beszélnek azok mind a mabuchi stock motorról beszélnek, lehetőleg TT-01 be építve. Bárki aki ment már normális 27 körös motorral tudja, hogy mint írtad is nem lassúbbak lényegesen, mint a 17-körösek. Pld. a hangár - állítólag üveghangos - pályán kb 1 mp-t jelentett. Hozzátéve - Barocsai Robihoz - hogy pld. a "szar" hangár pályán a mezőny 80% képtelen végigmenni - magamat is beleértve - RENDSZERESEN és EGYENLETESEN a kb. 1-1,5 m-es jobban tapadó fekete csíkon EGYEDÜL, nem forgalomban, és a kb. 6 kanyar mindegyikében sikerül elszállni valakinek valamikor! Ugyanez mondható el a pécsire. (Elemzésekből világosan látszik, tény hogy azokat meg kellene nézni, de egyszerűbb kijelenteni!) A 99% pedig aki beszél ezekről a pályáról még fényképen sem látta azokat, 0 összehasonlítási alapja van.

Kategóriák más oldalról. Mountain bike. Nem tudom kinek tünt fel de nem arró szól a különbség, hogy a gyengébbek mondjuk 10 kg- al nehezebb kerékpárral indulnak, hanem arról, hogy UGYANAZZAL a techinikával csak külön vannak ÉRTÉKELVE! Erre most az MMSZ-körein belül is munka folyik, azaz itt is össze lesz állítva minősítési rendszer.
Megjegyzem pld. 1/5-ben, 1/8 ban ez most is működik. Egyikben sem merül fel az, hogy kisebb motor kellene 1/5-be, 1/8-ba. A versenyek egyben mennek, és abszolút, valamint külön - azaz minősítés szerint is - értékelés történik. Mindegyik hivatkozott kategóriában vannak gyengébb autók, és gyengébb képességű sőt KEZDő emberek is. 1/5 ben személy szerint is állíthatom mert a 9 éves fiam is megy benne és nem tépi le a fejét senki!, az első pécsi MB-n széles 1/10-ben szintén ment a b-csoportban, és nem tépte le szintén a fejét senki. Most pedig HPI-vel is mennek 1/10 keskeny robbanóson és nincs dráma mert nem nyernek. Más. Az RCOR nál most indul az offroad. Ott sincs 1/8-ban, monsterben gyengébb kategória.

Csak az elektromos társaságban van ez a kategória mánia, ott van annyi mabuchi motoros profi, hogy már EB-re akarnak menni, sponzor kell meg minden fene, lehetőleg úgy hogy KIZÁRÓLAG a versenyeken mennek az autókkal!

Nem tudok mást mondani mint meg kell nézni a robbanós versenyeket és el kellene gondolkozni azon, hogy ott miért olyan hülyék, hogy akkor is mennek ha - és nem egy ilyen van, akik akár 10 éve mennek (meg kell kérdezni Hegedűséket, Tímárt) - és nem nyertek futamot, de szeretik, csinálják és úgy is csinálják, hogy tudják, valószínűleg soha vagy ÉVEKIG nem verik meg Csekőt, Orsovait, Cserkutit és még sorolhatnám.

Persze ide tartozik az is, hogy mindig előkerül az is kinek milyen autóra telik. Sokszor probléma, hogy a megközelítés alapvetően rossz. Kivétel nélkül mindenki azt mondja, hogy jobbak és OLCSÓBBAK a profi autók. De azt nem veszi figyelembe szinte senki, hogy ezt mind olyanok mondják - engem is beleértve - akik nem csak versenyeken mennek, ezért tudják, hogy azok tartósabbak, beállíhatók stb.

Utánpótlás.

Sokszor elhangzott, hogy a márkakupák utánpótlást biztosítanak.
Mindig felmerül bennem a kérdés, hogy hova?
Én azt látom - és ez nem márkakupa ellenesség, mert beleépésnek igenis jó, a kedv, "fertőzés" megkapását biztosítja - hogy ugyanazok az emberek mennek egy egy alacsony szintű kategóriában évek óta. Hova pótlódnak után, hiszen még a márkakupán belül sem lépnek feljebb!

Valahol írtad, az MB tuning kategóriában az utolsó versenyen csak 4-en indultak. Ami drámaian kevés. Így van. Pontosan olyan kevés mint a Tamiya PRO ban indult szintén 4! Kb ez mérhető össze az MB tuninggal.

A super stock összemérhető és megfeleltethető kb az MB-stock-nak, az pedig kb szintén ugyanakkora mezőnnyel rendelkezik.

Robbanós: kb az is megfeleltehető a keskeny 10-esnek. (Ezt a techinkát mondjuk ne hasonlítsuk össze)

Vagyis csak a stock és "szabad" kategória marad.
Ha ebből kiszedjük azokat ne mondjunk túl nagy számot akik legalább 3 éve mennek benne - elvégre utánpótlás, kezdő kategória - nézzük meg kik maradnak.

Én legalábbis így nézem és arra a következtetésre jutok, hogy inkább megyek MB-n, - remélem télen is - ugyanazokkal az emberekkel pld. Tohaival, Juhásszal, Mikóval (KOL is jöhet :lol: ) és sokszor kikapok :cry: , meg megyek 1/5-ben éves összben akár 10-ént (hibátlan, legjobb technikával, tehát nem a technika miatt vagyok 10! lásd elemzések) :cry: , esetleg széles 10-esben - szintén nagy valószínűséggel Mikó, Csedő, Sárkány mögött, ha futja és nem ütközik, még JÓ PÁR ÉVIG, mint EB reményében márkakupán.

Végül. Tessék összeadni az MB különböző kategóriáinak résztvevőit és megnézni a számokat! Ez a most induló offroad nélkül is nagyobb mint a márkakupás sorozatok össz száma. Ezért ne híreszteljük, hogy az MB nem népszerű.

Valamint. Elsősorban a fejekben kell rendet tenni. Alapvetően egyik sorozattal sincs baj. Mindegyiket megtalálja a köre. Nem kell a másikat szidni, és ami a fejben rendberakást illeti, fel kell ismerni, hogy ez egy ugyanolyan nehéz sport mint bármelyik más.
Én is úgy kezdtem, hogy sikerült ütnöm egy két ászt. Aztán rájöttem, hogy 5 percen vagy robbanósban fél órán keresztül ászt ütni nem olyan egyszerű. Ezért most - amellett természetesen, hogy mindig nyerni akarok - mindig megnézem az elemzéseimet, és MINDIG kiderül, hogy MINDIG azok nyernek akik nem feltétlenül a leggyorsabbak - hanem azok akik a legkevesebbet hibázzák.

Elnézést a hosszúságért, részemről befejeztem.

cvt01
2005-05-21, 17:27
Tavaly az első versenyen Pro-ban olyan 20 körüli induló volt a Hungaroringen. Lehet hogy a Hungaroring varázsa miatt...idén persze nincs ott se HPI, se Tamiya. Minek is azt...

Sziasztok.

Bálint

Egesz pontosan 17-en voltunk amibol 7 ugy szorult a B-be hogy az elso idomero utan a masodik elmaradt a harmadikon meg vizes volt a palya. Ezutan benyogtek, hogy ennek a 7 embernek csak egy B dontot rendeznek. Szoaval ketszer 5 percert utaztam osszesen 550km-t es nem en voltam az egyetlen. Gondolhatod, hogy el tudja ez venni az ember kedvet. Fennteb mar leirtam ezen a gyakorlaton utana valtoztattak de mar sosem volt tobbet annyi indulo mint akkor.

Esze,

Jogos amiket irsz es lehet, hogy kezdesnek a betetfutamok megrendezese jo gyakorlat lenne.

A hangarral kapcsolatban egyetertek azzal, hogy ugyanolyan nehez jol menni rajta mint barmelyik masik palyan. Mondjuk pl ha a gyors kanyarokban hibazol fel perc mire osszeszednek a segitok a bokorbol szoval fujhatod a futamodat (velem megtortent :)). De ha jok az informacioim mar nem sokaig lehet szidni a hangart mert hamarosan bezarjak :cry: :cry: :cry: :cry:

imrepeti
2005-05-21, 21:07
Hello

Sok írás keletkezett ebbe a topicba.
Én csak azért szólnék, mert itt volt olyan akit zavart, hogy 13 embert úgy osztanak A és B döntőre, hogy 10 és 3.
Velem már megtörtént, hogy 9.-10. voltam időmérők után és utána 6. lettem. Ez lehet pl azért is, mert valaki jobb időmérőbe kerül.

bye

Toki
2005-05-23, 10:07
A nemet-osztrak HPI kupakban van egy szabaly: aki megnyerte a sport (alap) kategoriat egy evben az a kovetkezo 2 vagy 3 evben nem indulhat el sportban.

A Tamiya kupában is kisebb kategóriákban (nem pro) max. 2-szer indulhat valaki az EB-n. Tehát ha kijutok :) már többet nem mehetek super stockban és stockban.

KOL
2005-05-23, 14:58
Ehhez az időmérők számához és a döntők létszámához annyit szeretnék csak hozzászólni, hogy minden korlátozás és besorolási forma elfogadható lenne számomra, abban az esetben, ha ezt a nevezés lezárását követően a rendező azonnal közölné. Megteheti, hiszen pontosan látja, hogy mennyien neveztek, hány autót bír el a pálya, tehát hány időmérőre és mekkora létszámú és hány darab A-B-... döntőre is kerülhet sor a nap során. Igaz, ehhez el kell egy kicsit gondolkodni. Sajnos idén, mind a Tamiya, mind a HPI kupán kb. a második időmérő után tudtam meg, hogy nem lesz harmadik, és tökéletesen megértem azok rossz szájízét, akik a kevésbé jól sikerült időmérő után, nem küzdhetnek a megfelelő mezőnyben, mert déltájban kiderül, hogy nem 10-en, hanem csak 8-an indulhatnak az A-ban. Azokat is megértem, és tavaly én is többször bánatosan mentem haza, amikor a folyamatos időhúzás és tökölés következtében a B döntőből csak egyre került sor.

Van még egy apróság, ami bántja a csőrömet: nem látom azt, hogy pl. a Tamiya kupán, az egyre több nevező miatti nagyobb bevétel, bármiféle hatással lenne a pálya eszközeire, körülményeire. Miért is nem lehet lefesteni azokat a csöveket, vagy eleget venni belőle, hogy elég legyen a pálya kialakítására, vagy befektetni a műanyag elemekbe többet, vagy valami ilyesmi? Tapasztalatból mondom, hogy egy vizuálisan jól kialakított pályán (megfelelő színű pályahatárolók, piros-fehér kanyarívek, ...) sokkal jobban vezetnek a kezdők is. A hétvégén a HPI-n pl. egész jó volt az új terelő rendszer, leszámítva az autókat feleslegesen megdobó bádogizéket.

Kiss-Orbán Laci

(U.i.: Nem azért mondom, de a csepeli pálya k..va jó!)

Boss
2005-05-23, 15:33
Sziasztok!

Nos, én megmondom öszintén a dolgokat, legalábbis a magam részéröl! :-)

Szóval az indokok miért is nem megyek MB-re:
1, Elég a 2 versenysorozat (Tamiya/HPI), a család elkergetne otthonról.
2, Rengeteg pénz beleölését igényli (gumik, motorok, felnik ...), viszont nincs tét hozzá. Ha megnyered év végén a sorozatot, nem mondja neked a rendezö, hogy "Figyelj, kedves Bajnok! Itt lesz az EB/VB indulj el, benevezlek, fizetem az utat/szállást/nevezési díjat, vagy legalább valamelyiket"). Pedig aki nyer az megérdemelné!
3, Amiket hallottam a sorozatról az nem gyözött meg. Sajnos. Tudom, tudom, el kell menni, meg kell nézni, és úgy véleményt alkotni.
4, Mindkét sorozatban nagyon jól érzem megam, de inkább a HPI a favorit nekem. Ott vagyok a kezdetek óta, ott voltam szerencsére minden európai EB-n, és 2 VB-n.
5, Nagyon konkrét tiszta szabályok vannak, és kevés a durvaság is.
6, Ezekhez a sorozatokhoz van meg mindenem. Igaz a 415MS és a Sprint2 is alkalmas az MB-n a versenyzésre, de a gumik pl már nem annyira.

Nagyjából ennyi. De az zavar leginkább, hogy az ember beleöl sok-sok pénzt, és gyakorlatilag nincs tét. Pedig arra a magyar modellezö élmezönynek szüksége lenne. Legalábbis szerintem. És ott lenne a helyünk a nyílt EB-n is, mert vannak közöttünk olyan versenyzök akik jól képviselnék az országot! Technikailag, és tudásban sem vagyunk lemaradva. De én saját pénzböl nem nagyon szeretnék elmenni Svédországba/Dániába pl.

Major Péter

Boss
2005-05-23, 16:02
Még 1 kis szösszenet!

Vegyétek azért észre, hogy itthon nem sok olyan modellezö van, akinek profi autója van, és profin is megy vele. Hiába lenne a Mb-n Stock kategória. Egy Tamiya kupára, vagy a HPI alap kategóriájában tökéletes TT, vagy Sprint, vagy bármi alap autó nem hasonlítható egy profi autóhoz. Hiába ugyanaz a motor, a futómü már sokkal jobb, a gördülési ellenálás töredéke ... És itt van még az is, hogy az utánpótlás kategóriákban elindulnak nem oda való emberek is.

Sokan bírálnak név szerint is, meg általánosan is, hogy miért megyek még mindíg a HPI Sport-ban. Egyszerü a dolog, amíg nincs a HPI-nek egy normális szíjjas autója, addig nem fogok menni PRO-ban, mert nincs értelme. Én nem tudok menni a kardános autóval és PONT!

A Tamiya/HPI kupán a 2 legnébszerübb kategória a Szabad/Alap. Ez a kategória a meglévö autókra lett létrehozva, és nem fordítva. Talán ezért népszerübb. Így lett elkészítve a téli Modellzóna kupa is. A meglévö versenyzökre alapozva. Talán ezért volt népszerübb mint az MB.

Az pedig csak egy lépés lenne a következö évre, hogy a Tamiya/HPI kupára is kötelezö legyen az MMSZ tagsági. Részemröl mehet a dolog.

A mindenki által fikázott Tamiya Stock kategória a legnehezebb, sokkal nehezebb egy alap autóval, alap gumikkal gyorsan lendületesen menni, mint egy XRAY-jel pl. És ott lehet megtanulni autózni a 20-27 körös alapmotoros kategóriákban. Mert ha egy ívet elcseszel, akkor reszeltek, az autó mire lendületbe jön lehet 2-en is elmentek melletted. Persze aki eröböl akar és tud autózni az ne is jöjjön ide.

Én úgy érzem a hétvégi HPI verseny nagyon jó volt. Miért kellettek a szép sárga küblik, kedves KOL és a többiek? Mert az autó nem tört rajtuk mint a fán, nem akadt el benne mint a slagban. Megdobta az autót és kész, de ki mondta, hogy rá kell menni? :-) Én az egész nap alatt kevesebb mint 5-ször mentem rá. Inkább elkerültem, mert tudtam elúszhat az elsö helyem. Aki ráment az repült, de az autó nem tört legalább!

Ha jól rémlik lesz egy verseny csepelen augusztus 20.-án ott mindenki megmutathatja, hogy mit tud.
Kellene csinálni egyébként egy meghívásos versenyt Magyarországon, ahol a különbözö bajnokságok elsö 4-5 helyezettje indulhatna el meghívásos alapon. Sokminden kiderülne.

És talán az is használna az MB-nek is, meg még sokmindennek ha végre megszünne a jelenlegi gazdasági válság is. Mert sokminden van, csak pénz nincs, szinte sehol, de ezt mindenki látja rajtam kívül is.

Na üdv, lehet nyugodtan anyázni engem a nézeteim miatt, állok elébe! :-)

Major Péter

RDXrobi
2005-05-23, 18:14
A díjazás:
Nem akarok hülyeséget írni, de ha jól tudom tavaly az MMSZ támogatta az EB-n indulókat, ha jól tudom nevezési díjakat állt részben, illetve a kategóriadíjakat fizette be az EFRA felé. De szerintem ez nem is feladata, mint ahogy egyetlen sportban sem így működik, hogy a szövetség fizeti a versenyzők költségeit. Ezt mondjuk a rendező klubok tehetik meg, hogy összeadják, természetesen ez csak akkor fog működni ha megfelelő számú induló van, esetleg magasabb nevezési díjak.
Erre aztán kereshet mindenki szpozort is, bár a modellezés szerintem nem olyan népszerű, hogy tolonganának a szponzorok, de lehet valakinek mázlija... :D
Én úgy gondolom, hogy egy EB-n indulás önmagában is cél, és dicsőség, nekem legalábbis az. Ugyanúgy, mint egy színvonalas és erős Magyar Bajnokság, még tét nélkül is, ha eljönnek a legjobbak, és tiszta versenyben sikerül megszerezni a bajnoki címet. Ezt én egyik sportágban sem jutalomért vagy pénzért csinálnám.
Fejlődés: szerintem a cél minden versenyzőnek a legmagasabb kategória kellene hogy legyen, ez elektromosban jelen pillanatban az EFRA 12 körös kategória, induljon bárhonnan is. Persze tudom, sokan anyagi okokból nem tudnak feljebb lépni, viszont sokan vannak olyanok, akiknek meglenne akár a technikájuk is, mégsem lépnek tovább...

Szerintem igen is sok profi autó van, rengeteg Xray, már van TRF415 is, Corally RDX, Yokomo SSD, HPI Pro4, ezekkel minddel lehetne bárhol indulni!

Sorozatok közötti átjárhatóság:
Szerintem ebből a szempontból is az MB a jó, mert ott lehet indulni bármilyen autóval, kasznival, motorral, ami megfelel az EFRA ill. a MB szabályoknak. Én például nagyon szívesen elmentem volna HPI versenyekre is, de kellene vennem kasznit amit nem értek, mert a HPI dodge kaszni ugynolyan jó, mint a Protoform. Kellene vennem LRP 4.1-et, ami ugyanolyan jó motor (minden rangos versenyen van belőle az első 10-ben) mint bármelyik 12 körös motor. Egyedül a gumimegkötés, ami nem átjárható, mert én nem indulhatok Take Off vagy Sorex gumival a HPI-n (ez még rendben is volna), de ha valaki a B15-40-el jön az MB-re hátrányba kerül. Én például ezért nem mentem HPI-re, mert ez nekem is jelentős kiadás lett volna, viszont a gumit kivéve a HPI autók-kasznik-motorok passzolnak az MB-hez. Ez kicsit olyan, hogy ugyan megnyitották a Pro kategóriát, de mégsem. :? Ha csak gumimegkötés lenne, szerintem sokkal többen lennének... :gondolkodik:

Nemzetközi helytállásaink: Szerintem még mindíg le vagyunk maradva, és ezért nem értem, hogy az élmezőny miért nem versenyzik egy olyan versenysorozaton/kategóriában, ami passzol az Európai versenyekhez? Amíg ezt nem tesszük, mindíg is le leszünk maradva. Nem akarok megsérteni senkit, de aki a Renault Clio kupában versenyzik, és utána beül egy F1-es autóba, ne csodálkozzon, hogy sereghajtó lesz, holott lehet, hogy a tehetsége meg lenne hozzá, csak a gyakorlat hiányzik!

KOL: Hidd el, kellenek azok a tányérok. Az még hiányzik a csepeli pályáról! :wink: Biztosan tetszett volna a verseny, már csak ezért is! :roll:

cvt01
2005-05-23, 21:21
Boss,

Talan az egyetlen elfogadhato ervet hoztad fel a HPI Pro kategoria ellen megpedig, hogy nincs olyan autoja a HPI-nek amit szeretsz es versenykepes ott. Kicsit santit az ervelesben, hogy a teli kupan elindulhattal volna szabadban (xray-jel ha meg megvolt akkor vagy a TRF-fel ha mar megvolt akkor). Ez a kijelentes azt is jelenti ezek szerint, hogy amint kijon a Pro5 (vagy akarhogy hivjak majd) ami egyelore teljesen ugy nez ki mint a 415 at fogsz menni a Pro kategoriaba?

Egyebkent nem irtal semmi olyat ami miatt barki is anyazhatna.

Nehany korrekcio az MB-vel kapcsolatban:
A gumi ugyanannyiba kerul, ha nem olcsobb mint a HPI ugyanis bar nincs megkotve de CS27-tel megy a tobbseg (amit hidegebb idoben persze le lehet cserelni CS22-re melegebb idoben meg CS32-re de nem ezen fog mulni) esetleg szoba johet meg a Sorex36 de barmelyikkel lehet gyozni, a motorok a HPI Pro kategoria motorjaval osszemerhetoek arban es teljesitmenyben. Az viszont igaz, hogy 3. sorozatnak tenyleg tulzas es nem nyujtja az EB/VB kijutas lehetoseget (mint arrol mar szo volt Tamiya/HPI kupan indulok 95%-nak ezek a sorozatok sem nyujtanak semmivel sem tobbet mint az MB - foleg, hogy mint irtad TE vagy az aki minden evben kijut a HPI sportbol ehez meg hozatesszuk Balintot aki vagy a probol vagy a nitro alapbol kijut akkro marad osszesen ket hely a HPI-n ami kiado).

En ugy latom, hogy egy garnitura gumit kellene venned a trf-hez es mehetnel az MB-ben. Nem meggyozni akarlak, hogy menjel de nem all az a kijelentesed, hogy AZERT nem mesz mert a masik kettohoz van meg mindened.
Mivel hasonlo kepessegu es felfogasu versenyzok indulnak az MB-n is azt hiszem nincs tobb durvasag mint mas sorozatokban - szandekos durvasag biztos nincs. Durva esesek/utkozesek azok vannak - mindenhol.

Technikailag semmikeppen nem vagyunk lemaradva (az csak penz kerdes) de hogy milyen eredmenyek alapjan mondod azt, hogy tudasban sem vagyunk lemaradva azt nem tudom. Eleg atruccanni ausztriaba egy klubhetvegere (!), hogy belassuk tudasban van meg mit fejlodni.

A profi autorol: igazad van tenyleg keves van beloluk magyarorszagon ami elott ertetlenul allok ugyanis szerintem az auto talan a legkisebb koltseg az egesz felszerelesben. Egy TT-01 30kHUF egy "komoly" auto 80-100kHUF a kulonbseg ket harom motor vagy akksisor ara. Szerintem aki fejlodni akar annak ennyit be kell ruhazni mert minel elobb megtanulja beallitani az autot annal jobb. Egy alap auton a hagyomanyos ertelemben keves dolgot lehet allitani, es egy rosszul beallitott autoval nem lehet megtanulni vezetni vagyis meg lehet tanulni ELVEZETNI de nem segit sokat abban, hogy elore lepj. Nem vitatom valoszinuleg ettol fuggetlenul nagy es elvezetes csatakat lehet vivni ezekkel az autokkal stockban/sportban.
DE!!!!:
Lehet, hogy nincs sok profi auto es meg kevesebb aki ezeket el is tudja vezetni. Megis nezd meg, hogy az utanpotlas kategoriaban elindulo embereknek milyen felszerelesuk van.
Egyszer voltam Tamiya kupan nezokent - bar igy eleg sok idom volt "nezelodni" de amiket megfigyeltem: valogatott akksik, Futaba 3PK/Sanwa/Kopropo, Pulsar tolto, ~15 stock moci, Competition2 szabalyzo, 20 garnitura gumi, ilyeneket lattam versenyzoknel. Ha valaki ennyit elkolt a kiegeszitokre annak az 50ezer forint ami egy alap es egy komoly versenyauto kozott van nem hiszem, hogy szamit. Nem hiszem, hogy az arkulonbseg az ami tavoltartja ezeket az embereket a magyar bajnoksagtol. Nem tudom mi az de, hogy nem az auto az biztos. A masik dolog, hogy mindig hangoztatjuk, hogy a vezetesi tudas mennyire szamit, de ha ket atlagos versenyzo kozul az egyik a fenti cuccokat hasznalja a masik meg csak alap akksit alap szabalyzot alap mindent akkor nem kerdes, hogy melyikuk fog gyozni. A lenyeg az, hogy minden kategoriaban igaz, hogy a jo eredmenyhez elso osztalyu felszereles kell.

Azt azert leszogeznem, hogy senkit nem akarok arrol gyozkodni, hogy menjen MB-ra ha nem akar, csak az indokokra voltam kivancsi, hogy miert mennek olyan kevesen. Tobb hozzaszolasbol is latszik, hogy sajnos eleg teves elkepzelesek elnek az emberekben a MB-rol es ennek megvaltoztatasan kell a szervezoknek dolgozni ha nem akarjuk, hogy az elektromos aga elsorvadjon (amire sajnos egyre tobb jel utal). Hogy miert nem jo az ha csak a markakupak maradnak azt mar tobb helyen esze es RDXRobi kifejtette.

Bocs a hosszu hozzaszolasert

udv

Peter

Bat21
2005-05-24, 07:56
Jó reggelt !

Előre is elnézést kérek a hozzászólásomban leírtakért, de már napok óta olvasom ezt a topicot és várom, hogy valaki leírja a lényeget, de az nem jön elő az istennek sem. Tudom, ha itt leírom a léleményemet, akkor sokan fognak utálni érte, de már így is vannak elegen akik nem kedvelnek, pár tucat új arc ebben a népes táborban már nem sokat számít. :?
Szerintem egy versenysorozat a benne elinduló versenyzők és az azt szevezők emberi hozzáállása miatt népszerű, vagy sikertelen. Bocsánatot kérek azoktól akiket ez bánt és sért, de a hibát szerintem először mindíg magunkban kell keresni és csak utána kutatni a környezeti okokat. Az MB "sikertelenségét" nem a Tamiya/HPI kupa "sikeressége" okozza, hanem valami más. Ezt a "mást" pedig azoknak kell megtalálni és kiküszöbölni, akik az MB létét és népszerűségét szívügyüknek tekintik. Azonban nagyon visszatetsző, legalábbis számomra, hogy ezt folyamatosan azokra terhelik, akik az MB-ben el sem indulnak ! Könyörgöm. Mit tehet Boss arról, hogy nem népszerű a sorozat, ha nem is indul a futamain.
Kívülállóként azonban megjegyeznék néhány dolgot.
Egy versenysorozat a versenyzőkért létezik. Nem az EFRA, vagy az MMSZ az isten, hanem a versenyző, akinek a jóvoltából "létezhetnek". Ebből következik, hogy egy versenysorozatra a modellező komákat nem megszorításokkal (MMSZ tagsági, biztosítás, szuper autó és motor, stb.) kell odacsalogatni, hanem bizony ki kell nyaldosni az alfelüket, még ha kissé keserű is. Magyarul olyan kategóriákat kell alkotni az MB-n. ami vonzóvá teszi azt a modellezők széles körében és lehetővé teszi a sorozat "könnyű", akadálymentes "kipróbálását" bárki számára.
Egy versenysorozat presztízse nagyon sok éven át érlelődik. Kicsit vitatnám is Peti kijelentését. Nem biztos, hogy egy EB kijutás kell az MB végén, mint mézesmadzag, de valami kell, amiért harcolni lehet és érdemes ! Ebből következik, hogy nem a Tamiya/HPI versenyzőket kell basz*gatni, hogy "gyertek az MB-re versenyezni, mert hülyék maradtok", hanem inkább az említett versenyek szervezőivel, menedzselőivel kellene egy csendes kis kocsmában elbeszélgetni és (most olyat mondok, hogy leszakad az ég) TANÁCSOT KÉRNI tőlük. Bizony !
Még egyszer elnézést kérek azoktól, akiket a véleményemmel megbántottam, de higyjétek el, tisztelem azokat az embereket, akik vállalják a munkát és a kihívásokat, mellyel egy ilyen versenysorozat szervezése és lebonyolítása jár. Azonban egy verseny szervezőjének alázatosnak is kell lennie. Ez sokszor mindennél nehezebb...
Szóval, hogy Petit idézzem, nyugodtan lehet anyázni, azonban megjegyezném, hogy nem bántani akartam a hozzászólásommal, hanem segíteni.

Kovácsik László

Ja, mielőtt az a kritika ér, hogy dumálok itt össze-vissza és nem is tudom, hogy milyen színű a kockás zászló. 1994-ben egyszer elindultam az MB-n és a véletlenek szerencsés összjátékának köszönhetően meg is nyertem azt PRO-10 kategóriában. Utána saját pénzből elutaztam az EB-re, ahol azzal fogadtak a szervezők, hogy nagyon örülnek nekem, de húzzak vissza fatornyos hazámba, mert a kedves és a modellezőkért élő MMSZ elfelejtette befizetni az esedékes EFRA tagdíjat az utóbbi pár évben, ráadásul a nevezésemet sem küldték el. Szerencsére fél óra duma és az ismerősök (hála és köszönet J. Lautenbach-nak) hathatós közreműködése után mégis versenyezhettünk. Azóta, hogy is fogalmazzak, nem vagyok teljes és elfogulatlan híve az MMSZ-nek.
Ez persze rég vót, tán igaz se vót !

Na pá !

Boss
2005-05-24, 10:27
Sziasztok!

Igazatok van, nem az EB kijutásért, tétért kell küzdeni hanem a címért, és a játék kedvéért. Viszont amikor elköltesz bármekkora összeget egy nem minden nap megvásárolható eszközre, vagy veszel valami komolyabb dolgot az életedben, mindíg megnézed az ár/minöség/ráfordított energia.. dolgokat. Ebben az esetben úgy kellene vennem 3-4-5 féle gumiból 3-4 garnitúrát ahogy motorból is legalább 2-öt még. Csak kicsit számoljunk uátna, legalább 200k forintnál tartunk hirtelen. Persze, nekem is van motor, meg hpi gumi, de esélytelenül elindulni nem sok értelme van. Így ebben az esetben szerintem legalábbis nincs. Ha már pénzt ölök bele sokat, akkor legalább valamilyen megtérülése legyen a dolognak. És még akkor nem is beszéltünk a kasztniról, esöben a megálló szabályzórók szervóról. Sajnos már ez is üzlet. Sajnos.

Bat21-nek nagyon igaza van, valóban a versenyzökért kell a versenyt csinálni és nem a versenyekért, és a rendezökért. De ezt már szerintem írtam is.

Kedves RDX Robi, most egy elég komoly öngólt is fogok rúgni, de részemröl védhetö a dolog, a Te részedröl nehezebben. :-) Én megindokoltam, hogy miért nem megyek a MB-on. Viszont visszadobva a labdát, amikor veszel CS gumit, meg Sorexet, meg bármilyen motort, azzal az erövel vehetnél a HPI kupához is dolgokat. És akár indulhatnál ott is. Hogy miért is van megkötve a gumi/felni/kasztni a HPI/Tamiya kupán? Mert márkakupa, és a disztribútor rendezi. Legalább neki térüljön meg valami az egészböl, ha már biztosítja a feltételeket, és a kijutást kategóriánként 2 embernek. Igaz ebböl csak az elsöt fizeti, jogosan, de a második is indulhat. És az EB-n van aki képviseli a magyar versenyzöket.

Egyetlen egy VB-n nem képviselt senki sem engem, mert oda egyedül mentem, tulajdonképpen pihenni is, viszont neveztek, segítettek mindenben. A VB Franciaország Provance tartományában volt. A világ egyik legszebb helye. Amikor odaértem a családdal, volt a sok, sok aztal között egy, amin a HUNGARY felirat volt, és felette a MAGYAR zászló. Baromira jólesett, hogy 1 emberrre is gonoltak, és nem voltam kirekesztve. A franciák nekem szurkoltak a B döntöben amikor .3 másodperccel maradtam le az A döntöröl. Nem tudom elmondani milyen jó érzés volt most is. Sajnos nem látom esélyét, hogy a MB-on való indulásommal legalább egyszer ezt az érzést visszakaphatom. És ez rossz azért.

A másik érv a márkakupák mellett, hogy amikor kijössz egy autóval, akkor a többiek nem azzal jönnek, hogy "Figyu, te azért mész szarul, mert nem x, vagy y gyártmányú autód van, vegyél inkább z-t, meg q gumit és k motort, mert akkor aztán ott leszel a toppon.". Annó voltam pár MB-s versenyen, majd amikor a döntöben gondolkodás nélkül fellöktek a rajt után, meg a futam közben, közben az arcomba vigyoroktak hogy ugye nem baj?, és persze a futam ezen múlott valahogy elment a kedvem az egésztöl. Én a korrekt versenyeket, elözéseket szeretem nem ezt a stílust. Majd a futam rendezöje közölte velem a verseny végén, hogy "Te nem tudzs vezetni, gyere el ezekre a versenyekra majd itt megtanulsz!". Nos köszönöm szépen, én inkább nem akarok megtanulni vezetni, én inkább el csetlek botlok a márkakupákban. Itt van jó hangulat, és úhy megyek haza még akkor is, ha 3. lettem, hogy jó volt, majd legközelebb megint megvívunk. És már hazafelé várom a következö versenyt.

Az idöröl nem is beszélve, ha minden versenyre elmenne az ember, 1 szabad hétvége nem lenne, a család kitenné a szürömet. Jogosan.

Major Péter

HYPO
2005-05-24, 14:29
Hi.

RDXrobi hozzászólásának sorozatok közti átjárhatóság írására mondanék annyit hogy a Tamiya Pro 4wd ben ha elindulsz egy autóval akkor azzal indulhatsz a HPI ben, és a MB ban is. Persze a kategória kiírásnak meg kell felelni, úgy mint gumi, kasztni ,felni ,motor.
Szerintrem ez még jobb.

Csoki.

angelo
2005-05-24, 16:57
RDXrobi hozzászólásának sorozatok közti átjárhatóság írására mondanék annyit hogy a Tamiya Pro 4wd ben ha elindulsz egy autóval akkor azzal indulhatsz a HPI ben, és a MB ban is.

Csak a HPI kupához vehetsz 1-2 garnitûra gumit, 1 kasztnit, és 1 motort.
Az MB-hez csak 1-2 garnitûra gumit kell.
Ezért könnyebb az MB-felé átjárni, 1-2 versenyen elindulni, mint másik márkakupában.

MÁS:

A legnagyobb baj továbbra is az, hogy mindegyik kupában a PRO kategóriában nem nagyon akarnak versenyezni, pedig innen kellene kikerülnie azoknak a versenyzõknek akiket nemzetközi szinten is jegyeznek...

Angelo

RDXrobi
2005-05-24, 19:24
Jó reggelt !

Előre is elnézést kérek a hozzászólásomban leírtakért, de már napok óta olvasom ezt a topicot és várom, hogy valaki leírja a lényeget, de az nem jön elő az istennek sem. Tudom, ha itt leírom a léleményemet, akkor sokan fognak utálni érte, de már így is vannak elegen akik nem kedvelnek, pár tucat új arc ebben a népes táborban már nem sokat számít. :?

Szerintem nem fog senki sem utálni, én biztosan nem, hiszen ez a fórum azért van, hogy mindenki elmondhassa véleményét kultúráltan! Ebben a topicban eddig szerencsére így is történik! :)

Szerintem egy versenysorozat a benne elinduló versenyzők és az azt szevezők emberi hozzáállása miatt népszerű, vagy sikertelen. Bocsánatot kérek azoktól akiket ez bánt és sért, de a hibát szerintem először mindíg magunkban kell keresni és csak utána kutatni a környezeti okokat. Az MB "sikertelenségét" nem a Tamiya/HPI kupa "sikeressége" okozza, hanem valami más. Ezt a "mást" pedig azoknak kell megtalálni és kiküszöbölni, akik az MB létét és népszerűségét szívügyüknek tekintik. Azonban nagyon visszatetsző, legalábbis számomra, hogy ezt folyamatosan azokra terhelik, akik az MB-ben el sem indulnak ! Könyörgöm. Mit tehet Boss arról, hogy nem népszerű a sorozat, ha nem is indul a futamain.

Erre azt tudom mondani, hogy aki eddig eljött (mondjuk tavaly) a versenyekre, az mind elismerte, hogy korrekt és jó volt a szervezés, sok jó külföldöm már bevezetett apróságot megvalósítottunk. Csak példának: számozott segítőpozíciók, versenybíró az emelvényen.

Kívülállóként azonban megjegyeznék néhány dolgot.
Egy versenysorozat a versenyzőkért létezik. Nem az EFRA, vagy az MMSZ az isten, hanem a versenyző, akinek a jóvoltából "létezhetnek". Ebből következik, hogy egy versenysorozatra a modellező komákat nem megszorításokkal (MMSZ tagsági, biztosítás, szuper autó és motor, stb.) kell odacsalogatni, hanem bizony ki kell nyaldosni az alfelüket, még ha kissé keserű is. Magyarul olyan kategóriákat kell alkotni az MB-n. ami vonzóvá teszi azt a modellezők széles körében és lehetővé teszi a sorozat "könnyű", akadálymentes "kipróbálását" bárki számára.

Szerintem ez nem így van. Vegyük pl. a Forma 1-et. Ott szerinted hogy van?
Valóban, nem az MMSZ az Isten, mondjuk a modellezés nélkül nincs MMSZ, de MMSZ nélkül nem lesz modellezés. Ezerszer leíruk már, miért van így, azt is leítruk miért kell belépni az MMSZ-be, miért jó a biztosítás, mit kapsz vele, ha még mindíg nem érted, nem tudom jobban elmagyarázni. Nem csak a játék van mindíg, hanem kötelesség is. Egy országban élünk, amelynek vannak törvényei, jogszabályai. Aki ezeket nem veszi figyelembe, az a homokba dugja a fejét!!!
Még mindíg az MB tartalmazza a legkevesebb megszorítást, de ezt se vegyétek észre! Felőlem épp lehet 27 körös kategória, csak nem látom értelmét, de ezt is kifejtettük százszor, tényekkel alátámasztva...

Ja, mielőtt az a kritika ér, hogy dumálok itt össze-vissza és nem is tudom, hogy milyen színű a kockás zászló. 1994-ben egyszer elindultam az MB-n és a véletlenek szerencsés összjátékának köszönhetően meg is nyertem azt PRO-10 kategóriában. Utána saját pénzből elutaztam az EB-re, ahol azzal fogadtak a szervezők, hogy nagyon örülnek nekem, de húzzak vissza fatornyos hazámba, mert a kedves és a modellezőkért élő MMSZ elfelejtette befizetni az esedékes EFRA tagdíjat az utóbbi pár évben, ráadásul a nevezésemet sem küldték el. Szerencsére fél óra duma és az ismerősök (hála és köszönet J. Lautenbach-nak) hathatós közreműködése után mégis versenyezhettünk. Azóta, hogy is fogalmazzak, nem vagyok teljes és elfogulatlan híve az MMSZ-nek.
Ez persze rég vót, tán igaz se vót !

Ez soha nem vezetett sehova a történelem során, hogy régi sérelmeket felhánytorgatunk. :ejnye:
Én csak azt tudom ami most van, (és ez a fontos), hogy az utóbbi években rendesen fizetik az ország díját, még akkor is ha nincsen autómodellező aki miatt fizetni kellene... De ha mégis van induló valamelyik kategóriában(az utóbbi időben 1:8 és 1:5 robbanós, illetve sebességi autók) akkor azoknak is intézik. Az idén engem kerestek meg, hogy kérdezzek körbe azok körében, akik esetleg indulnának, hogy van-e induló elektromos kategóriában EFRA futamon, vagy az EB-n. Én meg is kérdeztem azokat az embereket akikről jelenlegi eredményik alapján úgy gondoltam, hogy indulnának ilyen versenyeken, de egyikőjük sem tartott rá igényt.

Végezetül felhívnám a figyelmet, hogy hosszú idő óta hivatalos Magyar Bajnokság autómodell 1:8, 1:10, 1:10 elektromos kategóriában tavaly óta van. Az MMSZ pedig akkor fog foglalkozni az autósokkal, ha azok igénylik, klubokat alapítanak, és megszervezik maguknak, mert az MMSZ maguk a modellezők! De aki a sült galambot várja....

Barocsai Róbert

RDXrobi
2005-05-24, 20:03
Sziasztok!
Kedves RDX Robi, most egy elég komoly öngólt is fogok rúgni, de részemröl védhetö a dolog, a Te részedröl nehezebben. :-) Én megindokoltam, hogy miért nem megyek a MB-on. Viszont visszadobva a labdát, amikor veszel CS gumit, meg Sorexet, meg bármilyen motort, azzal az erövel vehetnél a HPI kupához is dolgokat. És akár indulhatnál ott is. Hogy miért is van megkötve a gumi/felni/kasztni a HPI/Tamiya kupán? Mert márkakupa, és a disztribútor rendezi. Legalább neki térüljön meg valami az egészböl, ha már biztosítja a feltételeket, és a kijutást kategóriánként 2 embernek. Igaz ebböl csak az elsöt fizeti, jogosan, de a második is indulhat. És az EB-n van aki képviseli a magyar versenyzöket.

Szerintem tudom védeni! :wink:
Egyrészt tudod, hogy tavaly indultam a HPI kupán! Van HPI gumim is, ez még nem is lenne akadály! Tavaly megvettem a LRP-HPI 17T motort is (előtte a 12-es Challange motort), meg volt kasznim is, de az idén nem akartam egy a meglévő motorjaimmal egyenértékű motort venni pluszban csak azért, hogy elindulhassak. Gyakorlatilag minden évben másik motort kellett venni. Azt pedig nem értem, hogy a Pro kategóriában miért kötik meg a motort, ha már egyszer megnyitották a kategóriát? Viszont a HPI kupás motorok és kasznik teljesen megfelelnek az MB követelményinek, kivéve a gumik! Tehát eddig én sokkal többet fektettem abba, hogy a HPI-n elinduljak, mint valakinek fordítva kellene!

Egyetlen egy VB-n nem képviselt senki sem engem, mert oda egyedül mentem, tulajdonképpen pihenni is, viszont neveztek, segítettek mindenben. A VB Franciaország Provance tartományában volt. A világ egyik legszebb helye. Amikor odaértem a családdal, volt a sok, sok aztal között egy, amin a HUNGARY felirat volt, és felette a MAGYAR zászló. Baromira jólesett, hogy 1 emberrre is gonoltak, és nem voltam kirekesztve. A franciák nekem szurkoltak a B döntöben amikor .3 másodperccel maradtam le az A döntöröl. Nem tudom elmondani milyen jó érzés volt most is. Sajnos nem látom esélyét, hogy a MB-on való indulásommal legalább egyszer ezt az érzést visszakaphatom. És ez rossz azért.

Ha a HPI VB-re gondolsz, akkor írjuk így le. Erről már volt szó, hogy egy "márka VB" nem igazi VB, mondjuk e nemzetközi szervezetek által elfogadott megmérettetés. Ezt mind elismerem, amit itt mondasz, de ez megint csak olyan dolog, hogy szervezés kérdése. Ha van modellező, akkor ezt meg lehet tenni egy hivatalos VB-n is, ez csak szervezés kérdése! Az MMSZ mi vagyunk, a modellezők! Ha van autós szakág, akkor meg tudja szervezni magának a dolgokat, ha nincs, akkor senki nem fogja helyettünk megcsinálni! A márka versenyeknél a forgalmazó feladata ennek megszervezése!

A másik érv a márkakupák mellett, hogy amikor kijössz egy autóval, akkor a többiek nem azzal jönnek, hogy "Figyu, te azért mész szarul, mert nem x, vagy y gyártmányú autód van, vegyél inkább z-t, meg q gumit és k motort, mert akkor aztán ott leszel a toppon.". Annó voltam pár MB-s versenyen, majd amikor a döntöben gondolkodás nélkül fellöktek a rajt után, meg a futam közben, közben az arcomba vigyoroktak hogy ugye nem baj?, és persze a futam ezen múlott valahogy elment a kedvem az egésztöl. Én a korrekt versenyeket, elözéseket szeretem nem ezt a stílust. Majd a futam rendezöje közölte velem a verseny végén, hogy "Te nem tudzs vezetni, gyere el ezekre a versenyekra majd itt megtanulsz!". Nos köszönöm szépen, én inkább nem akarok megtanulni vezetni, én inkább el csetlek botlok a márkakupákban. Itt van jó hangulat, és úhy megyek haza még akkor is, ha 3. lettem, hogy jó volt, majd legközelebb megint megvívunk. És már hazafelé várom a következö versenyt.

Nem tudom miről beszélsz, még nem láttalak MB futamon. Az MB mint ilyen, két éve létezik. Te most kivel/kikkel azonosítod a versenysorozatot? Ezt kijelenthetem, hogy ilyen soha nem történt Magyar Bajnoki futamon!

Úgy látom, itt inkább innen fúj a szél! :( Nem is az számít, hogy most milyen az MB! Azt sem tudjátok, hogy hogyan rendezzük a versenyeket! Az sem számít, hogy az egésznek semmi köze sincs semmilyen eddig MB-nek képzelt (SZTH?) kupasorozathoz! Olyan sérelmeket hoztok fel, amikhez semmi köze a Magyar Bajnokságnak! Akkor mit mondhatok még?
:cry:

Robi

esze
2005-05-24, 22:18
Nem bírom ki.

Tisztázni én itt már nem akarok semmit, mert teljesen fölösleges szinte bármit is leírni, annak csak töredékét olvassák el továbbra is hülyeségeket irogatnak, híresztelnek.

Inkorrektnek tartom bárki részéről, hogy minősíti más(ok) szervezésében folyó versenyek SZERVEZÉSÉT, az azon RÉSZTVEVőKET, "anno" dátumokra, vagy 1994!-es évre vonatkozóan. 2005 van! Ez - akár meddig olvasok vissza a fórumon - nyugodtan állíthatom kivétel nélkül mindig márkaupás oldalról indul, ha már - mint szintén megszoktam - nincs más érv.
Senki nem minősítette, kifogásolta sem a márkakupás sem más versenyek rendezését, szervezését az MB oldalról, onnan nem történt "alázatra" történő felszólítás.
Az elektromos MB-vel szemben ez jelenleg már csak azért is tisztességtelen, mert a szervezést még csak nem is ugyanazok végzik hanem minden helyszínen más, ugyanúgy mint minden más sportnál, de lehet, hogy ezt a nagy eredményt pont ilyen hülye véleményekkel, híresztelésekkel sikerül megfojtani.

Magánvéleményem, hogy agyrémnek tartom az ANYAGI MEGTÉRÜLÉS szerinti szemléletet. Elég sok embert ismerek, vannak akik sok pénzt költenek el szenvedélyükre (hajó, igazi autó, igazi motor) vannak akik keveset (tájfutás, fallabda, tollas stb) és nyugodtan merem állítani - az RC modellautós társaság elektromos részének egy szűk szeletét leszámítva - egyiknek sem jut eszébe, hogy ilyen alapon kezelje a sportját, szórakozását és ez alapján MINőSÍTSE a többiek versenyét, annak résztvevőit.

A vitára Szuhai Péter kérdésére került sor, aki csak egy kérdés tett fel: miért nem mennek (elektromos) MB-re többen?
Senki nem :kemeny: senkit, hogy menjen MB-n, most sem!

Erre reagálnak úgy, hogy megmondják hogyan kell MB versenyeket szervezni, kitől kellene tanácsot kérni szervezésre, rendezésre.
Ezt még azon ismeret hiányában is mondják, hogy fogalmuk sincs arról, ugyanaz az ember mérte pld. a BAK-os elektromos MB versenyt mint amelyik a Tamiyát. (Mert ha van, akkor nem kellene mondani!) A többi versenyt pedig minimum ugyanolyan tapasztalatokkal rendelkezők tartották, tartják, ha nem (több)évtizedes múlttal rendelkezők (amivel korántsem azt akarom mondani, hogy az MB jobban lenne levezényelve, rendezve). Szerintem mindegyik versenysorozat azonos módon, a körülményekhez képest profi módom megy.

Barocsai Róbertet nem kell megvédenem - azt megteheti maga is - de részletesen leírta, hogy miért nem éri meg neki márkakupán IS menni, ezért nem is értem, miért tudná "nehezen védeni" az álláspontját.
Anyagi oldalról nézve nekem rejtély, hogy folyamatosan kifejti(te)k, miért jó az EB-re kijutás reményében "beruházásként" tekintve indulni a sorozaton (amellett, hogy az jó dolog) , viszont érdekes módon a legtöbb esélyes esetében két sorozaton - általában több kategóriában - történő indulást, "beruházást" jelent, sőt ugyanezen emberek elmennek egyéb külföldi versenyekre is, amelyeken - ha azok nem márkaupásak - ismét másik (harmadik, negyedik!) autóval indulnak, nyilván spórolás, család nevében.

Állandó kifogás éri az MB-t azért mert nincs benne "kezdő" kategória. Ugyanezt a kifogást nem látom a HPI-vel szemben, ahol szintén 17-körös motor a legkisebb. A HPI-n ez miért nem probléma? Vagy ott IS csak "profik" mennek? és ott ez jó?

600-szor elmondott MMSZ. Szerintem az MB-n indulók nem szellemi fogyatékosak, és felfogták, felfogják hogy a márkakupa azért márkakupa, mert azon a márka disztributora által diktált feltételek vannak, nem hiszem, hogy ezt el kell magyarázni.
Csak azt a minimális dolgot kellene felfogni a nem MB-seknek (már akinek ez nem megy), hogy az MB meg attól MB, mert ott azok a szabályok. Ezt valamiért csak az elektromos társaság (egy része) nem érti meg, a többieknek - az rc elektromos autós létszám mimimum 10 szeresének!!! (merthogy kb. 900 MMSZ tag van) - érdekes módon világos. Tehát értetlenül állok az előtt, hogy a márkakupák, Csepel, szabályrendszere el van fogadva, tudomásul van véve, de ugyanezen az alapon állandó értetlenkedés kíséri az MB-jét, ráadásul úgy, hogy szinte mindenki űz valami egyéb sportot ahol az ugyanígy van. Lásd sokszor előhozott kutyafogathajtás példámat. Nincs benne kuvasz, vagy puli kategória, specifikációk és szövetségi tagság viszont van.
Az olimpiai sportágakban éveken keresztül meg kell küzdeni több 100 fős mezőnyben egy nemzetközi versenyért!
Itt 3-4, de legyen 5-6 emberről van szó, bármelyik sorozat, bármelyik kategóriáját nézzük! Hangsúlyozom ez nem az ő hibájuk, csak - hadd legyen ez a véleményem - a szememben egy márka Európa Kupára-ra történő kijutás értéke így nem összehasonlítható mondjuk (csak azért, hogy legyen kereke) egy fogathajtás EB-re kijutással.
Ez ugyanolyan dühítő mint amikor egy egyetemet végigküzdőnek azt modja egy 3 hónapos tanfolyammal rendelkező, hogy felsőfokú végzettsége van.

Én azt javaslom, mindenki foglalkozzon a saját dolgával.
Ne akarjunk Tamiya stockot MB-n, 27 körös motort HPI-n, és EFRA szabályt márkakupán.
Aztán ha kidöglik valamelyik sorozat, akkor legfeljebb ki lesz dögölve.
Ha úgy is lesz, nem az elektromos MB megszünésétől fog tönkremenni a Corally, Xray, Yokomo, Kyosho, Serpent, Mugen, Schumacher stb.

Szóval nagyon várom már a Niko sorozatot. Azon milyen tolongás lesz! Mert ha mint nem egy párral ezelőtti hozzászólásból megtudtam most a Tamiya Stock a legnehezebb :roll: , akkor milyen lesz az? Meganehéz vagy MegaStock :lol: de aki ott nyerni foga az lesz a megasztár

Boss
2005-05-24, 22:33
Szia Robi!

Hogy gondolsz, hogy ilyet mondasz, egy márkakupa EB/VB nem igazi EB/VB! Miért is nem? Talán Te nem voltál itt a budapesti Tamiya EB-n, amikor a 13 éves Marc Reinhard lealázta a mezőnyt a Mini kategóriában. A 2. kört kapott tőle! Sokkal nehezebb, mint egy nyílt verseny. Minden kategóriában! Mert egyforma autók küzdenek, egyforma motorral, gumival. Nincs mivel játszani. Az nyer aki a jobb. És pont.

Való igaz, hogy akkor az SZTH csinálta az MB-t. De az MB is volt akkor, legalábbis annak nevezték. És hidd el elmennék, de idő, és pénz sincs rá.
Augusztus 20.-án biztosan ott leszek csepelen.

Viszont biztosan van valami, valaki aki miatt nem járnak az emberek oda. Sokan, sokféle érvet hoztunk fel. De lehet, hogy nem eleget?

A HPI kupán a Pro kategóriában idén a versenyzők kérésére lett a 12 körös motor, mert az EB/VB-n is 12 körös motorral kell menni. Nem azért lett kitalálva, mert a disztribútor ezt akarta, hanem mert a versenyzők KÉRTÉK. Egyébként lehet menni a 17 körös Challenge motorral is. A hétvégén .5 mp volt a differencia a két kategória között. De ez adódhat az autókból is mint tudjuk.

Egyébként a téli futamokról is halottam néhány dolgot, a mostaniakról is.
Van benne jó és rossz is. De mivel nem voltam ott, ezért nem hozom fel.

De ha már ez a vita zajlik lehetne beszélni arról is, hogy pl miért nem mennek az emberek csepelre versenyezni? Ott sem tolonganak a versenyzők. Vagy hogy miért nem megyünk a regionális kupákra? Ha jól tudom Sólyom Pista bá intézi korrektül debrecenbe a versenyeket.

Végszónak én még mindíg azt mondom, hogy szerintem sok embernek nincs pénze és ideje elindulni az MB-n, mert nincs meg a nagy kihívás sem. Azért mindenkinek megvan az a pár ember akit szeretne 1-2 alkalommal megverni. És oda megy ahol a modellező társai indulnak. Hétvégén az emelvényen jó volt hallani a mellettem állókat, hogy hű mekkorát küzdöttünk az 5.6. helyért. Mindenkinek megvan az ellenfele.

Télen Te is a Bálint skalpjáért jöttél el pár versenyre nem? :-)

Apropó eszembe jutott mégvalami! Nem lehet, hogy kicist sok ez a 3-4 sorozat ennek a 120-150 embernek? Ezen még senki sem gondolkozott el?

Major Péter

Boss
2005-05-24, 22:51
Kedves Esze!

Szívesen látnálak a "profi" Tamiya Stock kategóriában, de ezelőtt 5-6 évvel is szívesen láttalak volna. Tudod mit, adok kölcsön autót, a gyermekem autóját odaadom neked egy versenyre, gyere és verd meg vele az ottani "profi"-kat. :-) Hidd el, az autó korrekt, nem lóg, nem lifeg stb. Ha msához nem is de talán az autó ósszerakáshoz lehet konyítok! :-)

De szerintem BAT21-is adna kölcsön egy kétgátlós minit bárkinek aki méltónak tartja magát, hogy megküzdjön vele. De még sorolhatnám tovább a dolgokat. :-)

És kérdésedre igen a válasz, a HPI kupán van alap kategória 20körös 3.000,- ft-os motorral. Kezdőknek, utánpótlásnak. Egyre népszerűbb, pedig az idén indult. 4-5 9-11 év közötti gyerek húzza a gázt a szülők levetett autójával. + pár felnőtt aki más motorral nem talál el a pályán :-) Igaz KOL? :-)

És hidd el igenis számít a megtérülés. Igaz ez hülye szó rá, de valahol az értelme megvan.

Burkolt kérdésedre a válasz, nekem speciel 4 autóm van. 1 HPI Sprint 2, 1 Tamiya MS415, 1 Xray FK04 (nem akartam a 2 versenyes autót eladni 40e ft-ért, inkább álljon a polcon) és egy HPI Super EP. Ez egy olyan kis hobby autó kb 1:9-es méretben. Jó vele menni és ennyi. Viszont csak 2 autóval versenyzek. A Sprint, és a 415.

De nem lehet, hogy nem csak mi vagyunk a gonoszak "páran" mert nem megyünk el az MB-re, hanem TI is, mert nem jöttök a márkakupára? Ja, mi külön állatfaj vagyunk, aki kígyót békát kiabál. Értem. Persze. És gyereket erőszakolunk ám, meg kutyát eszünk macskaraguval. Mert mi márkakupások vagyunk. Valószínűleg a Véber Gábor sem állná meg a helyét máshol ezért megy a CLIO kupában, és a Talmácsi Gábor sem lenne elég egy 250-es motoron pl. Biztosan. Áh, ők se profik. És a Farkas Zoli se volt az, meg a Gergely Gabi amíg látta a pályát, meg a Petkó Gabi se az F1-ben, hogy ApaJani-ról, Osztoszról,a Steffka Laciról, Szilágyi Zoliról, a LET-OP Dani alap időszakáról már ne is beszéljünk. stb, stb.

Miért van az hogy csak "mi márkakupások" vagyunk a rossz emberek a Ti szemetekben? Szerinted jó széllel szemben pisilni?

Major Péter

Atesz
2005-05-25, 00:31
Es most a topik igazi celja:
Felfoghatatlan szamomra mi az ami 40-50 neha 60 embert kivisz egy Tamiya/HPI kupara es miert van az hogy a MB-ban 10-15 indulo van elektromosban??? Csak azert erdekel, hatha tanulhatnak valamit az MB rendezok amivel odacsalogathatjak versenyzoket. Vessunk egy pillantast hany indulo volt legutobb elektromos tuningban a MB-ban? Segitek 4 !!!! Es az a 4 is azon gondolkozik, hogy van-e ennek igy ertelme.

Ha van velemenyetek a dologrol batran osszatok meg: mitol jobb egy Tamiya/HPI kupa mint a magyar bajnoksag???? Mit kellene valtoztatni szerintetek rajta, hogy nepszerubb legyen?

Kell ennél többet mondjak?

esze
2005-05-25, 01:23
Szívesen látnálak a "profi" Tamiya Stock kategóriában, de ezelőtt 5-6 évvel is szívesen láttalak volna. Tudod mit, adok kölcsön autót, a gyermekem autóját odaadom neked egy versenyre, gyere és verd meg vele az ottani "profi"-kat. :-) Hidd el, az autó korrekt, nem lóg, nem lifeg stb. Ha msához nem is de talán az autó ósszerakáshoz lehet konyítok! :-)

De szerintem BAT21-is adna kölcsön egy kétgátlós minit bárkinek aki méltónak tartja magát, hogy megküzdjön vele. De még sorolhatnám tovább a dolgokat. :-)

Nekem is van ajánlatom. Bármelyikőtök, bármelyik Xray-ünket kiválaszthatja, én megyek a másikkal, motort, akkut kimérhet választhat, én a maradékkal, vagy a párjával megyek. Minden rugót és tuningot biztosítok. Nem győzelemre fogadok, de arra igen, hogy nem fogok 5 perc alatt 3 futamban átlagosan fél körnél többet kapni, egyikőtöktöl sem.
A profit nem kell idézőjelbe tenni. Ti állítjátok folyamatosan, hogy a Tamiya Stock a legnehezebb. Ezek szerint Rheinhard is visszafejlődik, mert már nem abban megy.
Olyan versenyben - lehet az tamiya stock is - szívesen benne lennék ami így nézne ki. Futamban indulhat X autó. Autók, motorok, feltöltött akkuk, kerékgarnitúrák asztalra külön beszámozva letéve, minden autóban ugyanaz a szabályzó, ugyanolyan - egyforma - tökmindegymilyen távirányító. Futam elött 4 független sorsolás: autó, motor, akku, kerék. Ebben benne vagyok, a technika így kb egyforma, az adott autó ismerete így sem. Ki kellene fizetni a nevezést, aztán hajrá.

És kérdésedre igen a válasz, a HPI kupán van alap kategória 20körös 3.000,- ft-os motorral. Kezdőknek, utánpótlásnak. Egyre népszerűbb, pedig az idén indult. 4-5 9-11 év közötti gyerek húzza a gázt a szülők levetett autójával. + pár felnőtt aki más motorral nem talál el a pályán :-) Igaz KOL? :-)

Elnézést, ez elkerülte a figyelmem, nem gondoltam hogy nem sorrenben vannak a kategóriák, és a robbanósnál nem olvastam tovább a leírásokat, ez meg a végén van. Annak pedig, hogy gyerekek mennek benne örülök.

És hidd el igenis számít a megtérülés. Igaz ez hülye szó rá, de valahol az értelme megvan.

Nem értek egyet. Kifejtettem miért.

Burkolt kérdésedre a válasz, nekem speciel 4 autóm van. 1 HPI Sprint 2, 1 Tamiya MS415, 1 Xray FK04 (nem akartam a 2 versenyes autót eladni 40e ft-ért, inkább álljon a polcon) és egy HPI Super EP. Ez egy olyan kis hobby autó kb 1:9-es méretben. Jó vele menni és ennyi. Viszont csak 2 autóval versenyzek. A Sprint, és a 415.

Nem burkoltan kérdeztem, hanem kiszámoltam. Ezért nem tartom jó hivatkozásnak azt, hogy nincs pénz. Sokkal jobb hivatkozás az, hogy azért nem megyek mert 11 éve rossz tapasztalatom volt, vagy mert csak. Én nem győzködlek.

De nem lehet, hogy nem csak mi vagyunk a gonoszak "páran" mert nem megyünk el az MB-re, hanem TI is, mert nem jöttök a márkakupára? Ja, mi külön állatfaj vagyunk, aki kígyót békát kiabál. Értem. Persze. És gyereket erőszakolunk ám, meg kutyát eszünk macskaraguval. Mert mi márkakupások vagyunk. Valószínűleg a Véber Gábor sem állná meg a helyét máshol ezért megy a CLIO kupában, és a Talmácsi Gábor sem lenne elég egy 250-es motoron pl. Biztosan. Áh, ők se profik. És a Farkas Zoli se volt az, meg a Gergely Gabi amíg látta a pályát, meg a Petkó Gabi se az F1-ben, hogy ApaJani-ról, Osztoszról,a Steffka Laciról, Szilágyi Zoliról, a LET-OP Dani alap időszakáról már ne is beszéljünk. stb, stb.

Mondtam már előre, hogy nem olvastok, viszont folyamatosan irogattok hülyeségeket. Na ez is az.

Miért van az hogy csak "mi márkakupások" vagyunk a rossz emberek a Ti szemetekben?

Mert többek közt az MB-ről ilyen

Én a korrekt versenyeket, elözéseket szeretem nem ezt a stílust. Majd a futam rendezöje közölte velem a verseny végén, hogy "Te nem tudzs vezetni, gyere el ezekre a versenyekra majd itt megtanulsz!". Nos köszönöm szépen, én inkább nem akarok megtanulni vezetni, én inkább el csetlek botlok a márkakupákban. Itt van jó hangulat ...

hülyeségekkel etetitek a "népet", kiegészitve a megelőzővel.

Szerinted jó széllel szemben pisilni?

Hát ha ez szél, akkor igen. őszintén szólva azt mondom amit már egy páran elkezdtek hangoztatni. Inkább kimegyek télen gyerekestől külföldre. Ott is vannak márkakupák, de nincs szél, lehet menni nyílt versenyeken. Aztán a szélmentesség is csak begyűrüzik, nem csak a demokrácia. Vagy szerencsére itt Pécsett még megtehetjük, megyünk a pályán és pisilünk a szélén, vagy megyünk offroaddal télen is, vagy mint egy szép álmot elfelejtjük az egész elektromos kategóriát mindenestől és csak robbanósozunk.

rbalint
2005-05-25, 01:57
Sziasztok,

jó olvasni ezeket a hozzászolásokat, akartam is irni, de Bat21 beelőzőtt.

Most csak annyi jut eszembe Boss-tól kiindulva hogya követekző emberek indultak már márkakupában: Juhász Jani (Tamiya F1), Orsovai Dezső (Tamiya F1, HPI Pro), Csekő Gergő (Tamiya F1, HPI Pro, HPI) és sokan mások. Közülük nem sokan jutottak ki ezekre az egyesek szerint csökkentet űzemmódú és "bosszantó" EB-re, pedig nem a karrierjük elején jártak "arrafelé".

Továbbá az hogy a márkakupák népszerűbbek mint az MB talán a "pályák" (már ha lehet egyáltalán sajnos pályákról beszélni) állapota és milyensége miatt van. A márkakupás versenyeket nem ritkán parkolókban rendezik világszerte, az autók 1 része is úgy van kitalálva hogy azt birja valamelyest. Én személy szerint nem vágyom se Orosházára, se Szekszárdra, se a Hangár utcába a "pályák" állapota miatt annak meg nem látom értelmét hogy ezeken a versenyeken nyirjam ki a (Bat21 figyelj) Hara motorjaimat. Inkább megtartom őket télre és akkor úgy is találkozunk az MB sztárjaival semleges környezetben és jót versenyzünk 1mással, illetve más emberekkel akik világviszonylatban benne vannak az első 30-40-ben (Thomas Pumpler, Hubert Hönigl, Peter Pinish, Martin Hudy).

Én emiatt látom úgy hogy addig nem is leszünk nyilt EB/VB jó helyeken amig nem lesz egy olyan szinvonalú és vonalvezetésű pályánk amilyeken azokat a versenyeket rendezik.

Egy másik dolog amit talán Cvt01, de lehet hogy más irt, hogy nem vagyunk sehol világviszonylatban: ezzel nem igazán értek 1et (nem saját magam polirozása végett), márcsak ha az idei Touring Car Masters-et nézzük meg (ahol egy MB-s induló sem volt).

Nézzük csak a végeredményt a 30-on túl:

33. Thomas Pumpler (a Floridai 1/12-es VB 9. lett)
39. Andreas Myrberg
41. Brian Kinwald
44. Jukka Steenari
47. Ralph Burch
60. Matt Francis
70. magyar lett
103. szitnén magyar
113. szintén magyar
117. szintén magyar
126. szintén magyar

Szerintem ez világviszonylatban azért pozitiv irányban messze van a seholtól.

esze
2005-05-25, 09:43
Kedves Bálint!

Előre is mondom, változatlanul nem győzködlek, hogy indulj MB-n, ugyan nem értek egyet a pályaval kapcsolatosan mondottakkal, de elfogadom amit írtál.

A Touring Cars Masterrel kapcsolatban viszont pontosítsunk és nevesítsünk. Az érdemek elismerése mellett, a Bogner, Zoltau, az a Bognár Zoltán aki a megelőző két évben megnyert szinte mindent az MB mind téli mind nyári, előtte meg még az SZTH kupán is. Csak sajnálni tudom, hogy elment az MB-től a kedve. Ezen kívül ne feljtsük el, hogy egy páran akik ütőképesek a magyarok közül, pld. Barocsai, Molimi és Veled kb. azonos szinten vezetnek (ez kínos mert egyikőtöket sem akarom megsérteni, így szerintem ez a legjobb megfogalmazás)

Tények 131 indulóból az előfutamok után:
http://www.lrp-hpi-challenge.de/eppelheim05/Neue_Dateien/Rangliste_VL4.html

A 8. ment 23 kört
A 45. ment 22 kört
A 78. ment 21 kört
A 108. ment 20 kört
A 122. ment 19 kört
a 131. utolsót leszámítva mindenki ment 18 kört

Magyar eredmények
64 159 Rajki, Balint Ungarn 21 5.09,0
106 108 Bogner, Zoltau Ungarn 20 5.15,5
114 141 Major, Peter Ungarn 19 5.05,8
119 135 Kovacsik, Laszlo Ungarn 19 5.10,6
125 101 Aranyos, Geza Ungarn 18 5.07,4
utolsó előtti
130 117 Erbilir, Ali Provolt.NL- H 18 5.01,5
és utolsó volt az egyetlen aki nem ment 18 kört
131 166 Schlichte, Michael MAC Lauf e.V. 16 5.00,3

Döntőben az eleje kb változatlan.
Eredmények:130 indulóból, (az utolsónak 131 nem volt futama)

link: http://www.lrp-hpi-challenge.de/eppelheim05/Neue_Dateien/Endergebniss.HTM
------- G - Finale -------
61 Hennig, Bastian, MAC Burgdorf 22 5.11,05 (első a futamban)
70 Rajki, Balint, Ungarn, 3 35,20
-------K - Finale -------
101 Gross, Philippe, Schweiz , 20 5.02,05 (első a futamban)
103 Bogner, Zoltau, Ungarn, 20 5.08,66
-------L - Finale -------
111 Thomas, Rene, RCCT Berlin, 20 5.07,85 (első a futamban)
113 Kovacsik, Laszlo, Ungarn, 19 5.11,13
117 Major, Peter, Ungarn, 16 4.13,31
-------M - Finale -------
121 Blazucki, Peter, Polen, 20 5.16,33 (első a futamban)
126 Aranyos, Geza, Ungarn , 18 5.08,00
és az utolsó aki még befejezett futamot
128 3418 Ziegler, Patrick, MCC Kastellaun , 18 5.14,42

üdv.

mpeter
2005-05-25, 09:51
Udv!

Elnézéseteket kérem, de ezt már én sem bírom szó nélkül hagyni.
Tisztelt RBálint kollégánk azt írta hogy a Hara motorjait nem nyírja ki a Magyar pályákon.
Én tisztelek és becsülök minden modellezőt, de tisztelt Bálint!
Ugyan mi a baj pl. a Szekszárdi pályával?
Magyarország talán legjobb pályája döntött kanyarokkal, jó kanyarkombinációkkal és szerencsére jó aszfaltfelülettel, kanyarban rendes festett rázókövekkel szépen megcsinálva. Ráadásul rövid is.
De tudod mit, ekkora marhaságra már csak azt tudom mondani, hogy legyen. Menjetek szűk rövid parkolós pályákra játszani, ahol a motor életébe nem használja azt a fordulatszámot amire tervezték. És a modellezők többsége úgy hadja abba a modellezést, hogy egész hobbija alatt nem ment egy épkézláb kört egy normális jó tapadással rendelkező igazi modellpályán. És nem tapasztalta meg azt az érzést, amiért egyébként ez az egész hobbi kialakult.
Hasonlatként csak annyit, hogy az én járgányomnak egy kézilabda pálya nagyságú beton olyan, mint egy sasnak egy 3x3 méteres ketrec.

Üdvözlettel,
Mikó Péter

Ui.
A Tamiya alap kategória olcsóságáról és a kijutásról csak annyit, hogy 20ezer forintos válogatott cellával mennek a "legjobbak" és a 4ezer forintos motorból versenyenként újat raknak be.
De csak hülyítsétek a népet, had menjenek el a kezdők oda, hogy teljesen elmenjen a kedvük a modellezéstől egy életre.

rbalint
2005-05-25, 11:02
Udv!
...Ugyan mi a baj pl. a Szekszárdi pályával?...
...Ráadásul rövid is...

Szia. A szekszárdi pályáról jó benyomásaim vannak, a baj vele annyi hogy rövid. Nekem a sas a 3x3 méteren érzésem van ott. Arról nem akarok semmit mondani hogy milyen állapotban van, mert nem mi modellezök tettük olyanná, hanem azok akik lepusztították.

...De tudod mit, ekkora marhaságra már csak azt tudom mondani, hogy legyen. Menjetek szűk rövid parkolós pályákra játszani, ahol a motor életébe nem használja azt a fordulatszámot amire tervezték...

Kár hogy nem csinált valaki képeket a "rövid és szűk" Ceglégberceli pályáról.

...A Tamiya alap kategória olcsóságáról és a kijutásról csak annyit, hogy 20ezer forintos válogatott cellával mennek a "legjobbak" és a 4ezer forintos motorból versenyenként újat raknak be...

Ezt én is így látom. Idén tévedésből beleugrottam az újdonságnak számító Nitro kategóriában, ami annyira élvezhetetlen, hogy már néha az élettől is elmegy a kedvem. Mindez az olcsó és rossz gumik miatt van amik nem is olyan olcsók ha mész velük 1 kicsit. 1 új garnitúra teljesen elkopik a 3x15 perces döntők alatt. 1 garnitúra tömés + felni + gumi olyan 6.000-8.000,-Ft-ba kerül. A SuperStockban vagy a 4WD-ben használható gumik ára olyan 12.000-13.000,-Ft de 4-5 versenyt el lehet velük menni.

De visszatérve a Stock kategóriához. Tudom hogy sokan válogatott sorokkal mennek és a motorral is annyit foglalkoznak mint én az egész modellezéssel. A Stock kategóriában nagyobb a harc mint a 4WD-ben vagy a Super Stockban.

Sziasztok.

Boss
2005-05-25, 11:49
Sziasztok!

Az általatok annyira fikázott jelentéktelen márkakupa EB-k, VB-k pályája igazi VERSENYPÁLYA! Csak egyszer ugye meg kellene nézni, pl a következöket: (csak azokat tudom leírni ahol voltam)
1, Anglia - Ashby
2, Anglia - Hallifax
3, Görögország - Athén - Fanatix pálya
4, Németország - Eppelheim - Touring Car Masters
5, Németország - Ettlingen
6, Franciaország - Orange (szabdtéri + fedett pálya!)
7, Ausztria - Wiener Neudorf
8, Svájc - sajnos a FALU nevére nem emlékszem
9, Spanyolország - Madrid (hogy melyik pálya a sok közül arra sajna nem emlékszem)

Báintnak igaza van abban, hogy egy 24e ft-os motort nem akar megölni. Én sem.

Kedves Esze!
Olyan versenyöl mondasz lehúzó véleményt ahol senki nem indult el rajtunk kívül. Pedig a Csekö Gergönek, a Moliiminek, meg neked is, meg az RDX Robi-nak is megvan mindene hogy elinduljon. De senki nem mert elindulni, senki nem vette a "menök" közül a fáradtságot és a merszet, hogy elinduljon. Olyan szinten húzol le pl engem a 19 körrel, hogy semmit nem tudsz arról, hogy a 3 nap alatt mennyi problémám volt. Hogy a Bognár Zolinak, az Aranyos Gézának, a Kovácsik Lacinak mennyi gondja baja volt, arról fogalmad sincs, de arról sem, hogy az eleje hogy megy, hogy az elsö 40 gyári versenyzö, a másik 30-40 embernek boltja van, és csak ebböl él, a napi 12 óráját a modellezés teszi ki. Utána mondj bármilyen véleményt egy nemzetközi versenyröl, ha elindultál rajta és megmérettél! De el lehetett volna már sokszor jönni a "menöknek" ausztriába is a télen, talán ott is van mezöny, pláne a január elejei International Friendship Race-en. Arról miért nem szólsz, hogy a Bognár Zolival ott voltunk az "A" döntöben? Ott csak 50 nevezö volt ez igaz, és nem volt egyszerü a mezöny. Addig csitt, erröl a témáról ha kérhetlek. Kibiceknek semmi sem drága. Ez régi alaptörvény.

És ha már ennyire benne vagyunk, akkor az általad nagynak tartott versenyzök is nyugodtan elgondolkozhatnak a kultúrált autózás fogalmán. Hogy amikor egy gyerek autóját télen teremben a nyélgázon a falnak vezetik, majd jó hangosan röhögnek az emelvényen az vajon mennyire kultúrált dolog. És sajnos még volna pár példám ezzel a témával is kapcsolatban.

Mint mondtam nem menekülünk el senki elöl, de nehogy már miattunk legyen rossz az MB, mert mi egy páran ott nem indulunk el! Azért álljon már meg a gyászmenet! Nem azokban kellene keresni a hibát akik nem mennek el, és nem azokat kellene pellengérre állítani, hanem inkább azokat kellene csalogatni valamivel.

És gyertek el a Tamiya vagy HPI kupára, kérdezzétek meg a kezdöket, hogy elment-e a kedvük a modellezéstöl. Hajrá.

És megint itt a remek példa arra, hogy kevesen vagyunk, de legalább széthúzunk.

És még valami, mindenki oda megy versenyezni ahol jól érzi/érezte magát. És ha valakinek 14 vagy 5 éve elvették a kedvét valamitöl, akkor annak elvették. Te is csak egyszer kóstolod meg az ételt ami nem ízlik, legközelebb nem.

Major Péter

Gézabá
2005-05-25, 14:11
Ennek az irománynak semmi köze sincs a modellezéshez, hasonlóságot sem kell benne keresni.

Én szeretem a fagyit. Na most én két helyen nem eszek fagyit. Az egyik hely, ahol a fagyi helyett mákossz.rt akarnak nekem eladni, a másik hely az ahol egy sz.ros kezű cukrász adja a nekem a fagyit.
Ja, és abban a cukrászdában sem eszek fagyit, ahol a cukrász nem tud arra magyarázatot adni, hogy másnál miért áll sor, nála meg üresen kong az épület.
Na mindenkinek jó fagyizást. Én mindenesetre a hétvégén jót fogok fagyizni, és azon leszek, hogy a RBálint elől elzabáljam a robbanós fagyit.

Boss
2005-05-25, 14:23
Gázabá! Ez ütös volt és lényegretörö! :-) Lehet elmondtad a nagy lényeget :-)

Major Péter

Gézabá
2005-05-25, 14:33
Ja, hát most olvasom, hogy a mindenhezértő ESZE kritizálja az LRP-n elért eredményket. Hát bogaram el kellett volna indulnod neked is, akkor jogod lenne most okoskodni. Közülünk senki nem fog magyarázkodni, mert nincs rá okunk. Nincs okunk szégyenkezni. Neked viszont ezekkel a hozzászólásokkal .............
Ha a neved ott állt volna az első 60 valamelyikében, most fejet hajtanék, most csak mosolygok rajtad.

RDXrobi
2005-05-25, 15:06
Nahát, nahát Uraim, ez a topic megint elment személyeskedés irányába.
Én ezennel befejezem a témát, mert nem látom értelmét. kicsit úgy érzem, mintha azt a rengeteg írást amit a témában ideírtam nem is olvasták volna el azok akiknek írtam. Vagy netán annyira felindultak, hogy nem figyeltek a leírtakra? No mindegy.
Csak ismételni tudom magam, de azért még egyszer megteszem.
Nem szoktam olyan dolgokról véleményt mondani, amiket nem ismerek. Volt HPI Sprintem, és Pro3-am, és két évadban is indultam a HPI kupán, és sok futamot élveztem is (pl. Ceglédberczel mindíg tetszett). Nem mondtam SOHA azt, hogy nem kellenek a márkakupák. Az egyetlen kifogásom az ideivel az volt, hogy miért kell 1 bizonyos motort megkötni, amikor az világszínvonalú és drága motor, ami teljesen egyenértékű, ha nem jobb a legtöbb 12 körös motornál?
A márka EB/VB igenis könnyített, mert nem indulhatak a profi (gyári/fizetett) versenyzők, de aki ott jól szerepel( M. Reinhard) az később áttér az "igazi" EB/VB-re. Azért mondtam, hogy nem igazi továbbá, mert a nemzetközi szövetségek által nem elismert EB/VB. Ettől még színvonalas versenyek, természetesen kiváló pályákon!

Annak, hogy nem indultam az LRP touring Car Masters-en két oka volt:
A legfontosabb ok, hogy most nem fért bele anyagilag.
A másik ok, hogy úgy gondoltam még nincs ott a helyem.

Nem tudom ki miért ott végzett ahol végzett, de azért nem állom meg, hogy leírjam a véleményem, minden sértő szándék nélkül, vegyétek építő jellegű írásban gondolkodásnak.

A Bálintnak gratulálok, szerintem ő megállta a helyét.
A Zolinak nem tudom mi volt a problémája, de ő rengeteget versenyzik 12 körös motorokkal, most valószínűleg nem jött össze, lehetett volna jobb is biztosan.
A Többieknél viszont annyi a kifogásom (remélem most nem lesz sértődés), hogy ők nem ilyen kategóriában versenyeznek (bocs, nem tudom, hogy a Tamiyán a legmagasabb kategóriában indulnak-e). Azokon a versenyeken amiken együtt voltunk Ausztriában, a 17 körös kategóriában versenyeztek. Szerintem nekik még kellene (akár a márkakupákban is) erős 12 körös mezőnyben versenyezni, hogy elmehessenek hazánkat képviselni egy ilyen rangos versenyen (Európa legrangosabb szőnyeges versenyén). Akik versenyeztek már 17 és 12 körös motorokkal, azok tudják, hogy miről beszélek.

Én csupán ezért hiányolom őket a 12 körös MB mezőnyből, ahol lehetne gyakorolni ezekre a versenyekre. Már ha valaki indulni akar ilyenen.

Én szeretnék. Ezért próbálom rábeszélni az embereket, hogy jöjjenek, mert attól senki sem fog fejlődni (én sem), ha nincs kihívás. Ha nem ér senki a nyomomba, megragadok azon a szinten, ami mellesleg fényévekre van a nemzetközi élmezőnytől.
Igen, valóban ezért mentem el eddig is szinte bárhova, hogy legyőzzem páldául a Bálintot, mert amig gyorsabb nálam, tudok fejlődni! Ha én leszek gyorsabb, akkor meg ő tud fejlődni, vagy a Takács Peti, vagy a Bognár Zoli! De csak együtt tudunk fejlődni, mert van kihívás!
Két évvel ezelőtt tátott szájjal néztem, hogy hogyan megy a Bálint a HPI kupán, most pedig ott lihegek a sarkában, és már neki is komolyan kell vennie a versenyt, ha le akar győzni.

Hogy nincs pálya? Szerintem az a kevés pálya ami van, még mindíg jobb, mint a parkolók, de erről úgysem tudok senkit meggyőzni. De biztosíthatok mindenkit, nem is lesz pálya, ha nem lesznek klubok, amik tömörítik a modellezőket (hacsak nem nyeri meg valaki a lottó 5-öst, ami ugyanolyan illúzió, mint az, hogy maguktól megoldódnak a dolgok!

Üdvözlettel:

Barocsai Róbert
BAK

Boss
2005-05-25, 15:39
Nézd Robi,

Elmondom mi gondom volt a Touring Car Mastersen. Nem volt kevés, szerintem mindenki megállta a helyét aki ott volt.
Péntek:
1. szabadedzés: kb 1,5 perc után egy kisebb csattnál, leolvadt a forrasztás a motorról, futam vége
2. szabadedzés: rádiózavar
3. szabadedzés: rádiózavar
4. szabadedzés: hátsó diótörés
5. szabadedzés: jópofa ember kicserélte a tábláját a táblán, így volt 2 egyforma freki, engem töröltek
6. szabadedzés: kisebb rádiózavarral, de tudtam menni, viszont az autóm sehogy sem állt
Szombat:
1. idömérö: elsö futómü törés, addig a futamban a 3. helyen autóztam
2. idömérö: 1. sikeres, gond nélküli futam a hétvégén!
3. idömérö: 2. sikeres futam a hétvégén, viszont voltak hibák az idegesség miatt, mert ugye nem volt eddig eredményem gyakorlatilag
Vasárnap:
4. idömérö: a V2 motor szénkefeházába beakadt a szénkefe kábel, 3,5 percnél futamnak reszeltek, addig a köridök a Zoli idejével egyeztek addig, simán 20 kör eleje, talán 21 kör vége lett volna a futam végén
Döntö: 2. helyen auózva a futam vége elött 1 perccel belémjöttek oldalról, a V2 motor rogó/szénkefe házát rányomták teljesen a házra, motornak annyi, futamnak annyi. Ilyet még a sokat látott Oscan Jansen sem látott még, a 415MS-ben a motortartó alu elem elgörbült!
Az egész hétvégén volt 2 teljes 5 perces futamom. Ezek után bárki nyugodtan bírálhat, hogy megálltam a helyem vagy sem. Mindenki megkövezhet aki ott volt!!! Aki nem az meg kibic! És annak csitt a szava.

Ugye Gázabá, BAT21, Bálint?

Major Péter

RDXrobi
2005-05-25, 15:50
Szia Péter!

Jó, igazad van, nem voltam ott, tényleg kijutott neked! Nem akartalak sem téged, sem a többieket megbántani! Ezt előre le is szögeztem.

Üdv:
Robi

Boss
2005-05-25, 16:16
Oks, semmi gáz, csak ezért is rossz bárkit bárhonnan kiemelni.
Tény és való, hogy a Bálintnak minden összeállt azon a hétvégén. Meg is látszott az eredményen.

Major Péter

esze
2005-05-25, 23:17
Szerintem Ti egyszerűen betegek vagytok.

1. Nem vagyok egyikőtöknek sem bogaram. Egyíkőtők se mondja nekem azt hogy "csitt", vagy szólítson fel "alázatra" . Ezt tartsátok meg otthonra, vagy másnak.

2. Nem én, hanem Rbálint és cvt01 hivatkozott a Ti eredményeitekre, egyben valótlanságot állítva. (Miszerint nincs az indulók közt olyan aki MB-n is indult volna.) Megjegyzem Bognár Zoltánnak - csak ezért hívtam fel a verseny után - gratuláltam az elért eredményhez és bíztattam a továbbiakhoz.

3. Már megint agyrém. Számok közlése nem kritika és nem lehúzás. Ha nem tetszenek a számok, akkor szóljatok a belinkelt oldalnál, esetleg a versenyszervezőknél, hogy a Ti eredményetek mellé mellékeljenek egy több oldalas magyarázatot., esetleg mondjátok nekik hogy "csitt" . Indianapolisban Baumgartner lealázta a fél Forma 1-es mezőnyt. NEM ÉRDEKEL HOGY MIÉRT.

4. Olyanok vagytok mint a 22-es csapdájában a bíró.
- Yossarian, ön mikor mondta azt, hogy ...
- Tisztelt bíró úr, én nem modtam azt, hogy ...
- Mikor nem mondta azt, hogy ...
- Bíró úr én mindig nem mondtam azt, hogy ...

Nem fogok magyarázkodni azon, hogy milyen hülyeségeket adtok a számba.

Én csak tényeket mondok, Ti gyalázkodtok. (Eddig - elég kevésszer írtam le hibásat, akkor is elnézést kértem, pld itt is mert nem vettem észre az alap katgóriát a HPI-n. Az eredmény site-on egyébként még mindig nincs fent!)

Ja! (mielőtt a ezeket is a számba adjátok!)

Én mindenesetre a hétvégén jót fogok fagyizni, és azon leszek, hogy a RBálint elől elzabáljam a robbanós fagyit.

És e kis stilisztikai csoda után - ha azt amit én írok nem olvassátok - akkor itt van egyenesen Bálinttól:

Idén tévedésből beleugrottam az újdonságnak számító Nitro kategóriában, ami annyira élvezhetetlen, hogy már néha az élettől is elmegy a kedvem.

Gázabá! Ez ütös volt és lényegretörö! :-) Lehet elmondtad a nagy lényeget :-)

Major Péter

Tetszik így egymás után, jó fagyizást! :lol:

Necro
2005-05-26, 00:11
ne haragudjatok emberek, de ha ez igy folytatodik atkerul a topik a helyere....

HYPO
2005-05-26, 02:00
Hi.

Szerintem a márkakupák azért népszerűbbek mint a MB, mert a márkakupákon van olyan kategória amit azoknak a versenyzőknek találtak ki ,akik itthon versenyezni akarnak, ezek szabályai a vesenyzők érdekében, vagy velük együtt lett kialakítva.
A MB-ban szerintem az a baj, hogy olyan országoktól vett át szabályzatot ahol a sport népszerűbb , több a pénz, több a versenyző ,nagyobbak a lehetőségek. Itthon sajnos ennyi ember akar 12, és 17 körös kategóriában versenyezni. Azaz nem baj hogy a magyar bajnokságban ilyen szabályok vannak, sőt.... ,csak sajnos rá kell ébredni hogy kis országunkban ennyien akarnak elindulni és kész.
Így legalább mindenki dobogós lehet valahol. :lol: :lol:

liogreen
2005-05-26, 09:58
üdv,

Na most vagy kapok majd a fejemre, vagy nem, de leírom az amire én gjutottam.

Szerintem a lényeget már nagyon sokan leírták: REKLÁM
Szerény személyem szerint és kis tapasztalatomból leszűrve, valahogy ily módon kezdi el valaki a modellezést:

Meglátja, megtetszik nek, és nekivág. Ugye ilyen kor vagy bemegy egy boltba vásárolni, ott álltalában vagy a HPI-ről, vagy a Tamiy-ról fog elsőként hallani, és így arra fog indulni, vagy odamegy valakihez aki az ő környékéről származik, és segítséget kér (mint én is akkor) szerintem ilyenkor is a Tamiya, vagy a HPI lesz előtérben, mint ahogy ez nálam is volt.

Hogy utána mért nem vált, nálam egyszerű a magyarázat, ismerősök tamiyában mentek a környezetemben, elkezdtem ott, majd hallottam a hpi-ről, de igen soká volt mikor először olvastam valahol az MB-ről, ekkor már jócskán magával ragadott a Tamiya kupák hangulata. Az én lehetőségeimmel, PÉNZ, IDő (ezt is sokan ideírták már és van benne igazság) nem engedhetem meg magamnak hogy még az MB-re is elmenjek, ide kell hogy írja, mint megtudtam csak szerintem vagyok szegény (3db F201, 1db DynaStorm, 1db TGS-R van a birtokomban, ami az évek alatt összegyűlt), nem baj ez.
De mégis igazán csak az idén hallottam komolyabban a MB-ről, tehát esélyem sem volt, hogy pl. ott kezdjek, pedig van ismerősöm nem is egy aki régen ment ebben a bajnokságban valamilyen keretek között, de ők se a MB említésével kezdték.
Lehet hogy ezeket az öreg motorosokat kéne valahogy megnyerni, és visszacsábítani, akkor talán több fiatal fog csatlakozni, ha már az indulásnál tisztába van a lehetőségekkel.
Én nem tudok váltani, a tamilyára vagyok berendezkedve, és ugyan valaki szerint gazdag vagyok, nem tudok mégegy bajnokságra felkészülni (autó, motor, stb), most tuti hogy majd megkapom hohy az XRAY milyen olcsó...... stb, de nem így kell nézni, kell valami csábítás amiért elhadjam a Tamiyát, vagy spóroljak egy Xray-re, mert jelenleg nincs olyan mérvő kiváncsiságom, hogy akár 5 Ft-ot is beleöljek abba, hogy ott kipróbáljam magam, nem érzem hogy ezt ki kell próbálnom.

Sajnos nekem is azt kell mondanom, hogy bennem is az az érzés alakult ki, hogy ahhoz hogy a MB-on valamit is elérjek profinak kell lennem, a legprofibb cuccokkal, nem elég egy alap felszerelés, amirer lehet hogy lenne pénze egy két embernek, mert ugye nem mindegy a kettő.

Boss
2005-05-26, 10:06
Tudod Esze, lehet jobb betegnek lenni két nagy világos kórteremben, sok hasonló beteg ember között, mint egészségesnek lenni egy kis sötét szobában, egyedül elzártan.

Bocs Necronome, én ígérem visszafogom magam. De ez valószínqleg több emberre is vonatkozhatna.

Major Péter

Necro
2005-05-26, 10:10
Tudod Esze, lehet jobb betegnek lenni két nagy világos kórteremben, sok hasonló beteg ember között, mint egészségesnek lenni egy kis sötét szobában, egyedül elzártan.

Bocs Necronome, én ígérem visszafogom magam. De ez valószínqleg több emberre is vonatkozhatna.

Major Péter

no jo lenne, persze, hogy mindenkire vonatkozik, egyatalan nem szemelyeskedes, de ez a tema igencsak elszallt mar az eredeti elkepzelestol....
igy jobbnak latom ezt itt es most befejezni, hiszen ez ugysem fog abbamaradni....

batran nyissatok egy masikat es kerek mindenkit, hogy probaljatok az eredeti temanal megmaradni, hiszen a forumnak ez lenne vegul is celja

kotetlen csevejre is megvannak a forumok, hasznaljatok ki a forum lehetosegeit

veszekedni meg egymast alazni ott a legihaboru :)

koszi a megertest...

bye!

cvt01
2005-05-29, 00:47
Je ide meg be lehet irni??? Csodajo.

Csak annyit szeretnek mondani sracok, hogy a tamiyahoz szokott gyomrokat mindig is el fogja csapni az EFRA fagyi legyen az LRP masters vagy Friendship Race vagy akarmilyen nemzetkozi verseny.

Egy dolog viszont biztos ismet megmutattuk mennyire nem tudunk tullepni szemelyes (kicsinyes) serelmeinken es vegre egyutt gondolkodni.

Peter N
2005-05-29, 02:15
nem tudunk tullepni szemelyes (kicsinyes) serelmeinken es vegre egyutt gondolkodni.Jellemzö :!: További komentár feleseges :!:

imrepeti
2005-05-29, 11:54
Csak annyit szeretnek mondani sracok, hogy a tamiyahoz szokott gyomrokat mindig is el fogja csapni az EFRA fagyi legyen az LRP masters vagy Friendship Race vagy akarmilyen nemzetkozi verseny.

Szerintem velem van a gond, de nem értem, aki kint volt LRP-n az mindenki tamiyás (tamiyázik is), te voltál már Tamiya/HPI-n ?

Én azt sem értem, miért kell megindokolni azt hogy csak a Tamiya kupán indulok?

1. Nem megy senki akit ismerek

2. Erről hallottam először, ehez vettem cuccokat (nem csak a gumira gondolok, meg a motorra, hanem én Stockban elkarcolgatok egy TT01el, egy olcsóbb szabályzóval, egy "olcsóbb" távval, szervóval, nem válogatott aksival.)

3. Nagyon elvagyok a mostani Tamiya Kupán és nem is akarnék többet modellezni elég nekem 2 hetente. Nem akarok VB 1. lenni, csak autókázni.

4. Pénz (még tanulok, nincs saját jövedelmem, szülőket meg a többi hobbi, sport is idegesíti eléggé)

Most hirtelen ennyi jutott eszembe, de szerintem nem én hiányzok nektek, inkább a "régi" motorosokat kellene visszacsábítani és nem még jobban összebalhézni velük.

u.i.:Aki úgy érzi, hogy nagyon rosszat szóltam, ne azonnal válaszoljon (hirtelen felindulásból), hanem gondolja át a dolgokat és még megjegyezném azt is, hogy nem b@sztatásként írtam, csak rákérdeztetek.

Bye

cvt01
2005-05-29, 14:52
Meg mindig nem erted sajnos pedig mar ezerszer le lett irva leirom ezeregyedszer is: mindenki ott indul ahol akar, senkinek sem kell megmagyarazni a donteset. Reszemrol ez a topik arra iranyult volna, hogy megtudjam mi az ami miatt tobben indulnak a tamiyan/hpi-n mint MB ennyi. Nem hibaztattak itt senkit az MB sikertelensege miatt plane nem azokat akik mas sorozatokon indulnak.

Az indokok amik szamomra kiderultek:
- tamiyarol/hpirol hallott eloszor itt fertozodott meg itt vannak a baratai (jo a tarsasag)
- gyenge az MB marketingje
- a lassabb autokkal (stock) jokat lehet kuzdeni
- olcsobb
- nincs kedve/penze/ideje 2./3. versenysorozaton elindulni
- nem tettszenek a palyak/arcok/szervezes, a multban rossz tapasztalatai voltak
- keves a modellezo sok a verseny
- nem atjarhatoak a versenysorozatok
- nincs tet
- van durvasag
- az MB-t nem a versenyzokert csinaljak hanem az EFRA-ert

Ezeket a hozzaszolasokbol olloztam ossze

Senkinek sincs joga minositeni ezeket az indokokat joreszukrol esze es RDXRobi leirta a velemenyet szoval mindket "oldal" megszolalt.

Ha valaki hisz valamiben azt szinte lehetetlen eltantoritani a hitetol ez a topik is megmutatta ezt. Ez persze megintcsak nem baj.

A kerdesedre valaszolva: tamiyan nem voltam de hpi-n tobbszor is tettszett is es szivesen elmennek ujra voltam MB-n is az is tettszett. Viszont nem voltam EFRA nemzetkozi versenyen mert ahoz keves vagyok es leszek is egy darabig.

Boss
2005-05-30, 10:15
Sziasztok!

Köszi Necronome, hogy lehetövé tetted, hogy tudjuk folytatni a témát!

Bizony, sok indok elhangzott oda viszza. Nem lehet, hogy beolvasszuk az MB-t, valamely sorozatba? Gondolkozzatok el, a következö évben talán megoldható lenne, ha a Tamiya/HPI rendezök is szeretnék. De biztosan lesznek itt is érvek/ellenérvek.

Talán az idö békét hozhat.

Major Péter

MAX36
2005-05-30, 15:46
Jó reggelt

Szia Peti, hát jól felkavartad ezt a szép csendes, és langyos állóvizet itt Mo-on. llyen sikeres topic nyitás rég volt (milyen versenyt szeretnétek).

Na szóval a véleményem: Ma Mo-n ha valaki kiejti a szájján a tamiya szót felhördül a társadalom, hogy már megint mi van, ez egy külön kaszt szándékosan nem írtam (állatfajt), olyanok mint az Opelosok, szándékosan nem írtam (Trabantot). Tehát ez az elöbbi szösszenet az akarja megvilágítani, hogy bizony kasztosodunk, és dafke nem megyünk el a más versenyeire, (vannak kivételek, de ez nem számottevő). Tehát a konkluzió az, hogy egyenlőre talán jobb is ha nem keveredünk, mert mindenki jól érzi magát a saját kis langyos állóvizébe, és teljesen felesleges az okokat keresni, és kitalálni én miért nem megyek ide vagy oda.

Na akartam még írni néhány frappánsat, de az csak személyeskedés lett volna az úgynevezett "profi" versenyzőkel kapcsolatban.
Egy lehetőségük van, hogy megcáfolják a véleményemet róluk, 2005 MASTERS CUP, ha van vér a pucájukban eljönnek és megmutatják, tévedtem.

Üdv MAX

Gézabá
2005-05-30, 18:14
CVT01 !!!

A felsorolásodból kihagytad az erőszakos, gusztustalan toborzást.
Kihagytad továbbá a személyes ellentéteket, amire utaltam a fagyizás kapcsán.
Igenis tudomásul kell venni, hogy kialakult egy tamiyakupás, és egy hpikupás csapat. Mindegyönk ott érzi magát jól, ahol versenyez. Azzal, hogy a márkakupákat valaki felelőtlenűl ócsárolja, ezzel a versenyzők lelkivilágába is beletapos, így sorozatosan lövi magának és a mb-nak az öngólokat. Hát csak lője. A baj csak ott van, hogy ez az ember, vagy emberek arra nem jönnek rá, hogy így nem lesz több versenyzője, és maga is közutálatnak fog örvendeni. Eszét soha nem láttam, nem ismerem, de ezzel a begyalogolós módszerrel azonnal kivívta ellenszenvemet. aztán van egy-két bológatójános, aki ostobasága folytán csak helyeselni tud Eszének, holott fogalma sincs semmiről, csak irogat, mert mással nem tudja elfoglalni magát.
Még valami: Olvasom, hogy a tamiyások kasztosodnak, magasabb rendűnek érzik magukat. Nem hiszem, hogy bármelyikünk olyan kijelentést tett volna, hogy a tamiya autó , vagy a tamiya versenyző jobb a többinél. Ez hülyeség. Mindegy milyen márka, azt be lehett állítani, azzal lehet versenyezni, és mindegy, hogy milyen márka, ha nekimész a falnak az eltörik. Ha eltudod vezetni az autódat, tök minbdegy, hogy az milyen márka, ha nem tudod elvezetni, lehet neked a világ legjobb autója is. A tamiyakupa emberek összességét jelenti, akik valamilyen szinten barátok. Az állványon ellenfelek (nem ellenségek), a depóban barátok. Ezek közé az emberek közé nagyon könnyen be lehet kerülni, de ismételten kijelentem, hogy nem a szemétkedéssel, és az aljassággal. Mi nem akarjuk fúrni egymást, mi barátkozni akarunk és természetesen modellezni.
Ha valaki ezt megérti az jó, ha nem akkor azt sajnálni tudom.

Gézabá
2005-05-30, 18:19
Max!
Ha gondolod, megadom egy ismerős elmedoki telefonszámát. Hidd el, neked jót tenne egy kis beszélgetés.
Te már nem tudsz hozzászólni a dolgokhoz érdemben, csak a tüzet szítod. Érveid nincsenek, csak vagdalkozol meggondolatlanul.

cvt01
2005-05-30, 19:46
Gezaba,

Nem tudom hol latsz itt gusztustalan toborzast?

Vagdalkozol es szidalmazol embereket az a minimum, hogy beidezed ide azokat a kijelenteseket amiket szerinted tettunk.

Egy peldat mondjuk arra, hogy valaki azt irta volna a tamiyasok magasabb rendunek erzik magukat, aztan johetne egy pelda a gusztustalan toborzasra is.

Ertetlenul allok a duhod latva, nem tudom felfogni mi az ami a fenti es a korabbi hasonlo hozzaszolasaidat kivaltja. :shock:

Peter

Gézabá
2005-05-30, 21:17
CVT01 !

Nem akarok idézgetni, a szövegrészletek kiemelése félreértésekre adhat okot. Én azt látom, hogy néhány, magát komoly modellezőnek tartó ember felelőtlenűl, meggondolatlanul nyilatkozik mások dolgairól. Ami bosszantó, hogy ezt úgy teszi, hogy a tájékozottsága enyhén szólva hiányos. Ez valamikor úgy kezdődött, hogy valaki nyilatkozott, hogy a kupasorozatoknak nincs létjogosultságuk, a stock kategóriákban nincs versenyző. A végén azt éreztem, hogy mert én nem megyek el arra a híres MB-ra hazaáruló vagyok. Aztán jön egy következő nyilatkozat, ahol megint kellemetlenűl éreztem magam, mert megint nyilatkozik valaki, hogy az LRP-n elért eredmények szánalmasak. Mindezt megint úgy teszi, hogy fingja sincs a dolgokról. Statisztikázik olyan adatok alapján, amelyek enyhén szólva hiányosak.
Kérdem én, miért kell mások dolgait leszólni, gusztustalanul kritizálni? És miért kell nekem, vagy más modellezőknek kényelmetlenűl érezni magát, hogy valaki időről időre előjön valami ökörséggel, és molesztál minket. Mi az ha nem erőszakos, és gusztustalan toborzás, amikor nem azt mondják el nekem, hogy miért lenne jobb a mb, mint bármály másik kupa, hanem azt kapom, illetve kapjuk, hogy ez, amit csinálunk a magyar modellezés sárbatiprása. Ugyan kérem. Mindenki maradjon ott, ahol szeret, vagy jól érzi magát, én biztosan nem fogok a mb-n megjelenni. És hozzáteszem nem azért, mert a mb ellen bármi kifogásom lenne, hanem azért, mert ellenszenves az ilyen jellegű protezsálás.
Én azt szertném már látni egyszer, hogy azok az emberek, akik eddig csak mocskolták a kupasorozatokat, azok egyszer már azt írnák le, hogy miért is jó nekem, hogy részt vegyek egy komoly bajnokságon. Nem vagyok arra kíváncsi, hogy szedett-vedett adatokból valaki kritizál, mocskolódik.
Ami a szomorú, hogy ennek az embernek olyan szakmai támogatója van itt a neten, akivel szemben komoly fenntartásaim vannak.
Arra azért kíváncsi lennék, hogy ezek az emberek még soha nem tették fel magukban a kérdést, hopgy esetleg "Nem én rontottam el valamit?" Miért csak odáig jut el, hogy ezek a senkiházi kupamodellezők nem jönnek a magyar bajnokságra. Lehet, hogy nincs igazam, de akkor talán el kéne olvasni a topic többi hozzászólását is.
Valahogy nekem ilyenkor az jut eszembe, amikor a rádióhírek szerint valaki szembe megy az autópályán. Mi az hogy egy, mindenki!
Befejezésként még annyit szeretnék, aztán igazából nem fogok ide többet írni, hogy ha az irományban szereplő személyek nem szállnak le erről a szurkálódós, pisztkoskodós, magas lóról tényleg nem marad ember a mb-n. Tudom, hogy ennek is mi leszünk majd az oka, de legyen, még ezt is elbírja hátunk és bőr is van a képünkön.

Üdv: Gézabá

Dudkin
2005-05-30, 21:22
Sziasztok!

remelem kiforogjak magukat az indulatok, mert ezt kivulallokent sem orom olvasni, ha pedig en nem orulok akkor senki sem orul :)

D

cvt01
2005-05-31, 01:08
Feladom... :(

Boss
2005-06-06, 14:22
Nézd Péter (CVT01), nekem igazán semmi bajom nincs veled, sem a bajnoksággal. Viszont az tény sajnos, hogy csak azok kritizálják a márkakupákat akik nincsenek is ott. Egyetlen versenyen sem!
Én úgy érzem nem kritizáltam az MB-t, legalábbis úgy nem hogy az bántó legyen. Ha mégis ezt tettem akkor bocsánat érte, mert nekem sincs és másnak sincs joga úgy kritizálni egy sorozatot, hogy nem vesz részt rajta.

Abban Gázabának igaza van, hogy valaki elmondhatja a modellezöknek, hogy miért jó indulni az MB-n. De ne azt mondja, hogy miért nem jó indulni ott ahol indul most. Valahogy ez olyan kitekert egy folyamat. És lehet, hogy értelmetlen leszidni azt aki Suzukit vett, lehet neki arra telt. És ha azzal profi amije van, akkor hagy döntse azt el, hogy miért ott indul ahol.

Részemröl is vége ennek a topiknak, mert úgy érzem nem lesz már mit mondanom, anélkül hogy bárki lelkivilágába erösen bele ne tipornék.

Talán egyszer felnövünk mindannyian. Az a baj, hogy ha ezt így folytatjuk nem lesz aki utánunk csinálná normálisan. Mi sokan példaképek vagyunk, akikre a kezdök úgy néznek, de jó lenne úgy menni, de jó lenne megverni legalább 1 futamban. De azt is látják, de gusztustalanul viselkedik, kell ez nekem?

Akinek inge az úgy is érti, akinek meg nem az vegyen magának :-)

Major Péter

darázsgroup
2005-06-08, 03:09
Csodálkozom, hogy mennyire erős ellentétek vannak mostanság a márka kupák és az MB között. Annakidején, amikor az SZTH kupa helyettesítette az MB-t, a mi kis csapatunkból eljártak ide is oda is, nem mindig, de gyakran.

Péter javaslata érdekes, de én megfordítanám. Nem lehetne, hogy az MB-n legyen egy "stock" kategória, ahol HPI és Tamiya autók is esélyesen indulhatnának alap felszereltséggel 17 ~ 27 körös motorral? Attól még, hogy az EFRA nem definiál ilyen kategóriát, más nemzetek nyugodtan indítanak ilyeneket a nemzeti bajnokságaikban, a szabályokat a helyi adottságoknak megfelelően hozzák meg, hogy a kezdőknek is legyen lehetőségük korlátozott befektetéssel sikerélményhez jutni.

Ahogy elnézem az eredmény listákat a márka kupákban sem nagyon kell B döntőt rendezni a felső kategóriában. Ennek nyilván az anyagiak a legfontosabb okai. De külhonban sem a milliomosok sportja ez, ott is igyekeznek a költségeket korlátozni. Szabályzatokban láttam, hogy ha ott valaki az első x helyen belül végez a kisebb kategóriákban, akkor a következő évben egy kategóriát előre kell lépnie. De akad olyan szabály is, hogy egy szezonban hány motort és hány gumit használhatsz. Sőt van ahol még olyan is van, hogy a motorokat kisorsolják. (ez mondjuk nem tetszik, de ettől még lehet, hogy ott ez vált be)

cvt01
2005-06-20, 03:20
darazsgroup, ugyanet a stock kategoria otletet vettettem fel en is par oldallal elobb elolvashatod, hogyan reagaltak ra...

Peter (Boss), en nem szidtam a tamiya kupat, nem szidtam a HPI kupat, versenyeztem hpi kupan voltam tamiya kupan mint nezo ezt nem irom le tobbet, gezabat megkertem, hogy idezze be azt ahol szidalmaztam barmelyiket nem idezte ezt en ugy konyvelem el, hogy azert nem mert NINCS ilyen hozzaszolasom. szoval a mas sorozatok szidalmazasanak vadjat egyszer es mindenkorra zarjuk le legyszi. (megjegyzem egyebkent hogy rdxrobi eppen a HPIben kezdte a versenyzest tehat ra sem all amit mondasz)

Maradjunk az MB-nel:
megertem, hogy tettszenek neked a kulfoldi versenyek elmentel a mastersre is felsoroltad az okokat, hogy miert nem ertel el jo eredmenyt. abban mindketten egyetertunk, hogy Balint nagyon szep eredmenyt ert el. kettotok kozott nincs ekkora vezetesi tudasbeli kulonbseg. De amit en mashogy latok mint te az a kovetkezo: Balint egesz telen 12 koros motorokkal versenyzett a telikupaban es ausztriaban kitapasztalta a CS gumit mert azzal ment amivel akart es a motorok sebessegehez is volt ideje hozzaszokni. Ergo UGYANOLYAN feltetelek kozott gyakorolt mint amik a mastersen vartak ra. Te ezzel szemben egesz telen a HPI Sportban versenyeztel (megjegyzem lattalak vezetni es gyonyoruen mentel) 17 koros challenge motorral. Ezek utan egy olyan versenybe csoppentel bele ahol ettol joval erosebb motorokat kellett elvezetni es a HPI gumi helyett CS-t hasznaltal (gondolom) sprint 2 helyett 415-ot. Szerintem semmi gondod nem lett volna, ha ugy erkezel, hogy a hatad mogott van 5-6 verseny a 415-tel a teli kupaban es van egy jo kiindulasi setupod amit mar csak finomhangolni kell es a palya vonalvezeteset gyakorolni.
Erre mondom en hogy EFRA fagyi, ez van az MB-ben nyaron es mostmar telen is. Erre mondom azt, hogy aki nemzetkozi versenyeken akarja megmerni magat annak kivallo gyakorlasi lehetoseg az MB tuning kategoria. Nagyon jo palyakon lehet versenyezni es a tarsasag valamint a szervezes is megfelel a tobbi magyar verseny szinvonalanak.

Sajnos a legutobbi versenyen 3-an indultak az MB tuning kategoriaban es ahogy elnezem a tamiya pro-ban is 4 az allando letszam ehez jon meg a HPI pro a maga 4 indulojaval. Ezekbol a sracokbol mar pont osszejonne egy jo es egyre erosodo csapat a MB-ban akik egymast segitve keszulhetnenek a nemzetkozi versenyekre... tudom csak almodozok de almodozni jo :roll:

Boss
2005-06-20, 13:38
Péter, a szidalmazást tényleg felejtsük el, értelme semmi.

Viszont, nem a motoron múlott a Mastersen elért teljesítményem, nem is a gyors autón. Egyébként pedig a télen menten 3-4 versenyt a 415-tel ausztriában, illetve itthon teremben, szönyegen.
Szóval ez nem állt meg. És mint mondtam nem azon múlott a dolog, hogy el tudtam-e vezetni az autót vagy sem. A technikai probléma az technikai probléma.

Egyszer gyere el, próbáld ki. :-)

Major Péter

cvt01
2005-06-20, 22:43
1. szabadedzés: kb 1,5 perc után egy kisebb csattnál, leolvadt a forrasztás a motorról, futam vége
2. szabadedzés: rádiózavar
3. szabadedzés: rádiózavar
4. szabadedzés: hátsó diótörés
5. szabadedzés: jópofa ember kicserélte a tábláját a táblán, így volt 2 egyforma freki, engem töröltek
6. szabadedzés: kisebb rádiózavarral, de tudtam menni, viszont az autóm sehogy sem állt
Szombat:
1. idömérö: elsö futómü törés, addig a futamban a 3. helyen autóztam
2. idömérö: 1. sikeres, gond nélküli futam a hétvégén!
3. idömérö: 2. sikeres futam a hétvégén, viszont voltak hibák az idegesség miatt, mert ugye nem volt eddig eredményem gyakorlatilag
Vasárnap:
4. idömérö: a V2 motor szénkefeházába beakadt a szénkefe kábel, 3,5 percnél futamnak reszeltek, addig a köridök a Zoli idejével egyeztek addig, simán 20 kör eleje, talán 21 kör vége lett volna a futam végén
Döntö: 2. helyen auózva a futam vége elött 1 perccel belémjöttek oldalról, a V2 motor rogó/szénkefe házát rányomták teljesen a házra, motornak annyi, futamnak annyi. Ilyet még a sokat látott Oscan Jansen sem látott még, a 415MS-ben a motortartó alu elem elgörbült!
Az egész hétvégén volt 2 teljes 5 perces futamom. Ezek után bárki nyugodtan bírálhat, hogy megálltam a helyem vagy sem. Mindenki megkövezhet aki ott volt!!! Aki nem az meg kibic! És annak csitt a szava.

Ugye Gázabá, BAT21, Bálint?

Major Péter

Fenntebb kiemeltem a hozzaszolasodbol nehany dolgot, en ezekbol gondoltam, hogy talan az is volt a baj, hogy nem voltal hozzaszokva az autohoz. De mivel nem voltam ott elfogadom amit mondasz, hogy a technikai problemak tettek tonkre a hetvegedet.

Azt hittem Ausztriaban alap (17 koros) kategoriaban mentel azokon a versenyeken :roll:

Igen kiprobalnam szivesen en is a kulfodi versenyeket csak keves vagyok hozza majd talan 2-3 ev mulva (persze ha kozben sikerul fejlodnom).

De nem is ez a lenyeg hanem az, hogy mi a velemenyed arrol hogy annak a nehany embernek akik kepesek egy ilyen motort elvezetni es szeretnenek kulfoldi versenyeken indulni inkabb ossze kellene tartani es egymast segitve fejlodni??? Es ha mondjuk tettszik az otlet, hogyan kepzeled el ennek kivitelezeset? A HPI-ben es az MB-ben indulok vegyenek tamiyat vagy a Tamiyaban indulok HPI-t vagy menjen mindenki azzal ami van az MB-ben egymas ellen EFRA szabalyok szerint (ami tulajdonkeppen azt jelenti, hogy nincs megkotve szinte semmi) amivel kinnt is talalkozni fognak? Vagy tenyleg olvasszuk be az MB-t a Tamiya sorozatba es keressek az emberek a jo setupot a viacolorhoz?

Gondolom sejted nekem melyik megoldas tettszene de mivel nem vagyok benne ebben a korben termeszetesen semmi kozom hozza csak kivancsiskodok mert ilyen a termeszetem.

Boss
2005-06-21, 17:27
Tudod ehhez megfelelö emberek és hangulat is kell.
Mivel én jól érzem magam mind a 2 sorozatban ahol indulok, így az idö és pénz mellett nem nagyon vágyom egy másik sorozatba. De azt hiszem ezt már töbször elmondtam.

Ausztriában indultam 12 körös kategóriában is, igaz nem sokszor.
De pl, az elsö Tamiya is teremben volt ahol a 11 körös motorral irgalmatlan nagyot meccseltünk a Bignár Zolival és a Csikós Nagy Zsolttal.
Az idei HPI kupában egyébként kb fél másodperccel maradunk el a 17 körös motorral a 12 köröstöl. Nem okoz nagy problémát a nagyobb motor hidd el.

Major Péter