PDA

Teljes verzió megtekintése : RC modell kezdö pilotáknak

Peter N
2003-09-02, 10:20
Kezdö modellezöknek akik egyedül akarnak megtanulni vezetni javasolom egy old-timer tipusu doboztörzsü szabadonrepülö vitorlázo gép átalakitását RC re. Mint tudott a szabadonrepülö modell teljesen stabil azaz normális körülmények mellett mindig visszaáll a normális repülési helyzetbe. Egy aránylag kis oldal és magassági kormánnyal befolyásolni tudjuk a repülés irányát de nullára engedve a kormányt továbra is megtartja a szabadonrepülö jó tulajdonságát. Ideális egy 2 méter körüli polyhedrál vagy erösebb V törésü szárny. A modellt lehet vontatni vagy egy 0,8-1,75 ccm segédmotorral ellátni. Ajól épitett és beálitott modellt akár a földre tett rádioval is el lehet engedni és akkor vezetni amikor akarjuk. Ez egy stress nélküli repülési forma de sok élvezetet nyujt. Gyakorlatilag meg lehet tanulni a vezetést észrevétlenül. Hibás kormánymozdulat esetén a kormányokat visszakellengedni középállásra és a gép szeliden stabilizálja magát. Nem árt az oldalkormányt a csürö helyére tenni hogy késöbb az átállás ne okozzon gondot. Idösebb szabadonrepülö modellezök ismerik ezeket a sz-rep-mod tipusokat és biztosan tudnak rajzokkal/tanácsokkal segiteni.

Alfa_Hold
2003-09-02, 11:44
Háát....

Jő ötlet a V-törés, de
Saját tapasztalatom alapján én a szerkezeti szilárdságra helyezném a hangsúlyt.
Egy oldtimer megnövelt felületi terheléssel (RC/servo/aksi), szerkezeti átalakítás/erősítés nélkül csak egy felszállást él meg egy kezdő kezében.
Én is önnálóan tanultam, tanulok.
Az első probléma, hogy nincs célraszállás, ritka a finom leszállás, gyakori a rádli (csűrő nélkül meg pláne).
Ezek egy szabadonrepülő esetén nem vagy ritkán jelentkező események.

Az én véleményem az, hogy üvegszálas törzs, lehetőleg rugalmas szárnybekötés, és ahogy Péter javasolta, erős V-törés, de a rádlit jól bíró masszív szárny!
Én már "landoltam" fán is(illetve 20-25km/h val érkeztem) Az atombiztos D-dobozos szárnyammal. Cellux és mehet tovább.

Peter N
2003-09-02, 12:22
Tapasztalatból mondom hogy hihetetnen sok startot kibir, pont a könnyü szerkezet miatt.Célraszállás? Hm Tudod hogy volt célraszálló verseny 1 csatornás(oldalkormány) tip-tip rendszerü berendezéssel(minden vagy semmi) és volt aki méter pontossággal célba ért? Ez nem friss ötlet,mi igy kezdtük. A lényeg a kormányokkal való megbarátkozás utána jöhet a fel-leszállás stb. Elönyök: elég egy olcsó 2 csatornás rádio,pár fenyöléc pár balsalap egy kis rétegeslemez,ragasztó, papir, lakk és a kispénzü fiatal megtanulja az alapokat és sok örömbenn lessz része. Én csak alsószárnyas mürepüökkel repülök de még mindig csábit a gondolat hogy épitsek egy oldtimert. Külön varázsa van a konvertált szabadonrepülönek.
Ezek a könnyü modellek a kis sebesség és rugalmasság miatt sokkal többet birnak mint a modern üveg/fab stb. konstrukciók. Ha az idöd megengedi nézz meg egy szabadonrepülö vagy ha nálatok is tartanak gy old-timer versenyt és megváltozik a véleményed a szivóképességükröl.
A Graupnernek volt egy HIGH FLY nevü modellje emi kb. ezen az elven épült. Egy haveromnak kb.20 év és sok sok 100 repülés után még mindig töretlen álapotbann van a HIGH FLY és hozza kell tegyem hogy ezzel tanult meg repülni mielött versenygépekre tért volna

prudentbear
2003-09-02, 12:24
Helló.

Osztom Alfa Hold véleményét.

Még nem láttam embert, aki antik modellel megtanult volna. Annál többet tört és javított. Csoda hogy nem undorodott meg az egésztől.
Ennek fő oka a relatív gyengeség - amit Alfa is említett -
A durva földi igénybevételek abszolút ki-nem-bírása
és a rádióval tovább rontott telejsítmény (felületi terhelés a 5-6 % íveltség mellé)

A hab a tortán a túlzott stabilitás, ami miatt
1. hatalmas késéssel reagál
2. komoly erők dolgoznak egymás ellen a felületeken (statika!)
3. szeles időben senki nem tudja rendesen elvezetni, csak "befolyásolni" :o - nemhogy egy kezdő.
Utóbbi miatt külön gond, hogy pl. oldalirányú széllökéskor a gép nem vagy nagy késéssel reagál az ellenirányú kormányzásra. A növendék ilyenkor dilemma elé kerül 0,5 mp alatt: úristen, baj van- nem érzem hogy vezetnék!... nem reagál....biztos rossz irányba térítettem ki (pl szembe jött, jön a pillanatnyi agyzavar)
eztán valamerre még egyszer kitéríti. Ha makacsul kitart a jó döntése mellett a gép (elvileg) megússza mindezt talajközelben. Ha nem, irány a műhely.

prudentbear
2003-09-02, 12:30
PeterN,

Elönyök: elég egy olcsó 2 csatornás rádio,pár fenyöléc pár balsalap egy kis rétegeslemez,ragasztó, papir, lakk

- ez igaz egy tisztán faépítésű kezdőmodellnél is. A forma, a profil az erősítések, a masszivitás szerintem viszont nagyon fontos. zárt dobozos törzs, orrtorziós vagy japánpapíros - torzió nélküli - szárny, hajlékony vasalás. Itt még elmegy a 2db 5-os acélrúd vagy vmi hasonló.
profil szerintem: S3021 vagy ilyesmi,
felületi terhelés 35 g alatt
fesztáv 2 m vagy inkább alatta 1,6--2m.
csűrős vagy fülezett? Passz. Talán inkább fülezett, de jól megválasztott arányokkal. Ne legyen túl stabil, mert akkor nehéz bedönteni, meg kivenni, ráadásul túlzott fülezés esetén megnő a spirál instabilitás.

Alfa_Hold
2003-09-02, 12:33
Háát így van. szinte sosem tudtam vízszintes szárnnyal leszállni... :(
az első adandó alkalommal felcsűrőztem a gépet.

Peter N
2003-09-02, 12:40
Még nem láttam embert, aki antik modellel megtanult volnaHa esetleg egyszer találkozunk majd fogsz látni. :P Azt hiszem halvány fogalmad sincs a szabadonrepülöröl esetleg csak elméleti elképzeléseid vannak. :cry: Ne haragudj nem rosszindulatból irtam

prudentbear
2003-09-02, 12:47
:)

Van elméleti is, de azért építettem kettőt még az elején. Tény azonban, hogy nem foglalkoztam érdemben szabadonrepülőzéssel.

Véleményemet a környezetemben tanult emberek kínlódásaira alapozom, meg arra, hogy anno milyen hamar sikerült - hozzájuk képest - megtanulnom egy nem-antik géppel. Még annál is zavart - kezdőként - ez a marha nagy tehetetlenség, késés.

Az is szempont szerintem, hogy az ember gyorsan tanuljon.

Peter N
2003-09-02, 12:47
Prudentbear
KB. ugy néznek ki ezek a modellek mint ahogy leirtad,természetesen senki sem lessz mürepülö pilota ezekkel a gépekkel de repül,barátkozik ismerkedik a repüléssel és jöhet a komolyabb gép.

Peter N
2003-09-02, 12:55
Az is szempont szerintem, hogy az ember gyorsan tanuljon Szerintem a lényeg hogy szórakozzon és örömét lelje a repülésbenn az is akinek nincs szimulatorja, segitötársa vagy éppen anyagi lehetösége egy ARF modell,minimum 8 cstornás computerrádió 10ccm feletti szupermotor 100A peak töltö mindenféle funkcioval,startláda,starter, vastag pénztárca egy üveg-carbon-kevlár csodabogár vásárlására és egy terepjáro Mercedes a 15 éves feneke alatt.

prudentbear
2003-09-02, 13:25
utóbbit nem értem.

Peter N
2003-09-02, 13:37
Mit nem értessz :?:

prudentbear
2003-09-02, 13:43
azt, hogy jön ez ide.
Mindannyian tudjuk - úgy érzem - hogy a repülés öröme nem a technikai bonyolultsággal vagy a pénztárcával arányos.

prudentbear
2003-09-02, 13:45
A gyors tanulás nem azt jelenti, hogy valaki ki van vastagon stafírozva drága technikáva (sőt, ez eleinte nehezíti és lassítja a tanulást)
hanem jól megválasztott, hatékony eszköztárat vet be. Én így látom.

Peter N
2003-09-02, 14:03
Azt akartam abrázolni hogy lehet magasszinten is modellezni megfelelö befektetéssel és lehet bagatell öszegért is repülni és szorakozni. Ennek semmi köze a tanulás gyorsaságához. Természetesen mindenki ugy tanul vagy szorakozik ahogy neki tetszik. Ezért javasoltam ezt a megoldást mint alternativát és nem mint a tanuláshoz vezetö legrövidebb utat. Remélem nem gondold hogy káros ha valaki szorakozva megbátorodik, tudja hogy reagál a modell a közeledö vagy távolodó modellre és ha kedvet kap majd jöhet a következö lépés sokkal bátrabban és magabiztosabban. Szerintem mindenki az izlése és az anyagi lehetöségei szerint választja meg az utat.
repülés öröme nem a pénztárcával arányos.Az öröme nem de a lehetösége annál inkább

prudentbear
2003-09-02, 14:04
Persze. :)

Peter N
2003-09-02, 14:21
Az elsö RC modellem 2Futaba szervo 1000 cseh korona és egy pár kristály 10 DM be került,a rádiót és a modellt mondhatni ingyen barkácsoltamm össze.De repült és én boldog voltam lehet hogy több örömet szerzett mint most a Saito 130 motor és a computerrádio.

prudentbear
2003-09-02, 14:25
Nekem is hasonló volt :)
S-19 csodaszervók, (lassú, nagy, nehéz), Brand Elektronik 15-20 éves rádió.
A balansz T-vezérsík elfordulási tengelye hátul (mert nekem olyan volt ám 8) ) egy hústű volt, egy alumínium U alakon ment át. A bowden régi Bergman cső volt, dróttal.

Peter N
2003-09-02, 14:32
És te is boldog voltál amikor repült :!: :!: :!: :!:

mmormota
2003-09-02, 15:32
Mint kezdő szólnék hozzá (bár sajnos nem fiatal kezdő...).

Nyilván nagyon sok lehetséges kezdés van, én talán éppen a kezdeti pozitív élmények hatására horogra akadtam, további modelleket építek, elmegyek rendezvényekre, próbálok jobban megtanulni gépet vezetni.

Nagyon gyorsan sikerült eljutnom odáig - oktató nélkül - hogy repült a modellem, és nem ért komolyabb kár.

- FMS szimulátor
Ez az ingyenes szimulátor program rengeteget segített. Először joystickkel, majd egy végtelenül egyszerű kábellel és a hangkártyára csatlakoztatott valódi távvezérlővel gyakoroltam. Találtam a szimulátorhoz pont olyan gépet, mint a valódi modellem. Megtanultam vele vezetni a távolodó és közeledő modellt, a leszállást, most műrepülő figurákat tanulok vele. Az igazán veszélyes manővereket, valamint a vészhelyzetekből történő mentést nem is nagyon lehetne máshogy begyakorolni komoly károk nélkül.

- EPP elektromos hab modell tolólégcsavarral (wing)
Talán a legolcsóbb, egy kitet kevés munkával össze lehet rakni. Sokkal kevésbé törékeny, mint a más anyagból készült modellek, szinte megsemmisíthetetlen. Ha mégis sikerül eltörni (tényleg nem könnyű), akkor pár perc munkával, CA ragasztóval meg celluxszal javítható, és repül tovább.

SzaboPSz
2004-11-07, 00:03
Én kb fél éve kezdtem "repülni". A klubban, az egyik öreg motoros eladta nékem egy régi F3j kat gépét 6000 HUF-ért. Igaz a törzs kb 3 helyen volt eltörve, de relative könnyű volt. Magassági, oldal kormány, és féklap volt rajta. Kétszer repültem vele, klassz volt míg össze nem törtem egy cseppet. Hát abban a kategóriában is lehet háton repülni 8) . megragsztottam, azóta nem repültem. Nagyon körülményes F3j vel kezdeni (zsinór, csörlő, termikes idő, ...stb) de kezesbárány az égen.
Most a kistesóval (HLG) vannak komoly terveim. Csak gyúrnom kell hozzá válra.

Álmom egy kis slow flyer!!

tata
2005-01-24, 17:54
Álmom egy kis slow flyer!!

Szia! építs egy AndNow-ot! Az elég nyugis

SzaboPSz
2005-01-25, 10:38
Hol tudok tervrajzot szerezni?

fuhur
2005-01-25, 11:24
Hol tudok tervrajzot szerezni?

Talán a honlapomról :) :idea:

Vasix
2005-01-25, 12:38
Sziasztok!

Még nincs egy éves a modellező múltam, a kezdet egy minirc.hu-s Transcend volt... sokat kibírt :wink:. Most egy E-Starter, és egy Formosa a géppark, meg egy J3F a polcon, motorra várva...

Aki nem akar sokat kínlódni, szerintem egy E-Starter beszerzésével nem hibázhat!

Viszonylag drágán indultam, az adó+gép+szervók, szabályzó, akksi, kb 100e Ft-ból jött ki. (rafináltabbak olcsobban kezdenek :oops:) Gépenként kb 30-40e Ft az építés, de ezek biztosan repülnek és megvan az a kezdeti sikerélmény, amiről mormota ejtett szót!

Most, hogy már van fogalmam a repítésről, bele mernék vágni egy saját építésű modellbe. Csak az után, hogy tudom, hogyan kéne neki majd repülnie...

Röviden az én elgondolásom: ARF, majd utána az épített gép...

Üdv: Vasix

toja
2005-01-25, 23:32
1./ Egyedül nem kifizetődő elkezdeni!
/Ismerek néhány "KOMOLY" RC pilótát aki nem tud beállitani egy "EGYSZERÜ" Szab. rep. modellt se pedig ő már mindent tud.

2./ Én a szakkörben a srácokkal "GÉM" nevezetü antik modellt épittetek és a sikerélmény nem marad el sohasem.De az első repülés előtt be kell állitani hogy öröm legyen a munka eredménye és nem "üröm", csalódás, és elfordulás
3./ Ezeket a félkész modelleket Münnich Gyula árulja kemény 3000 Ft-ért.

Üdv.: A JANI

Acta@
2005-05-04, 16:30
Sziasztok!

Tudna valaki ajánlani egy tervet egy (lehetőleg elektromos) repcsihez,
amivel meg lehetne tanulni repülni?

Omega
2005-05-04, 17:54
Hello

Olvad el a linket

http://forum.rcmodell.hu/viewtopic.php?t=699&start=0

Ott a terv is

kpetyca
2005-06-22, 02:48
Sziasztok!

Tudtok ajánlani elektromos trénert?

hekusz
2006-02-22, 14:31
szia A JANI!!!
te hol jartal szakkorre hol lehet es mennyiert???
:shock: :shock:

toja
2006-02-22, 23:53
Debrecen