PDA

Teljes verzió megtekintése : Szervó probléma!!! Help!

hangya
2005-06-08, 22:03
Van egy SuperTec mini szervóm (26g). Be volt építve az új gépembe de még nem használtam (éppen azért, mivel néha "cicerget" és kitért a szélső pozícióig). Ma ellenőrizni akartam, hogy nem-e a hosszabbító kábel a rossz, de a szervó most már állandóan a szélső állásba tér ki.
Hol lehet a probléma??? Milyen hibára gyanakodjak???

Peter N
2005-06-08, 23:36
Hibás a potenciométer, vagy elvan csavarva a középálláshoz képest.[qu néha "cicerget][/quote]Ez is potencióméter hibára vall vagy pedig egy fogaskerék tönkre van menve és a potenciométert nem viszi simmán a helyire. De inkább a tapasztalat szerint maga a potenciométer a hibás. Probálld meg a potenciométerbe befujni egy kis kontaktsprayt. ennek hiányában egy csepp közönzéges petroleum is megteszi vagy olajos benzin .

hangya
2005-06-09, 08:59
Befújtam, de sajnos nem segített :( Ha törött esetleg valahol a "jelkábel", akkor az is okozhat ilyen hibát?

Twin
2005-06-09, 12:34
Szerintem lehet hogy forditva dugtad össze a csatlakozot!

Yumi
2005-06-09, 13:03
Szia

Tök véletlenül nem váltottál PCM-ről FM-re az adódon?/Avagy vissza/
Ezt a "hibajelenséget" produkálja.

Üdv
Yumi

Ezen sorok az én véleményemet tükrözik,ami NEM szentírás !

hangya
2005-06-09, 14:00
Twin :
Ennyire buta azért nem vagyok (nem az első gépem ez :lol: )

Yumi:
A rádióm csak FM, nem tudm PCM-et (Hitec Flash5)

Twin
2005-06-09, 16:07
Velem is elöfordult már, pedig én sem tartom magam butának.

hangya
2005-06-11, 12:00
Tovább boncolgattam a szervót és a következőkre jutottam:

- A potméter jónak tűnik (bár az értékét nem tudom), elcsavarására az ellenállás megfelelően változik a 3 láb között.
- Kikapcsolt rádió mellett a szervó vitustáncot jár.
- Ha bekapcsolom a rádiót, akkor a szervó kitér az egyik irányba és ott megáll (hiába mozgatom bármelyik csatornát is).
- A tréner kapcsoló átkapcsolásával mozdul egyet és ott áll meg.

Amit biztosan nem néztem félre:
- polaritás
- akkutöltöttség
- kristály (frekvencia/típus)

Akkor most jöhetnek a további ötletek!

Yeti
2005-06-11, 15:31
Másik szervó működik a vevőnek abban a dugaszában? Ha másik helyre dugod ugyanezt a szervót, akkor mit csinál?

hangya
2005-06-11, 16:48
A vevő jó, egy másik szervó tökéletesen működik abban a dugaszban, ahol a rossz nem. A többi csatornán is kipróbáltam a szervót (sőt másik vevővel is), de a jelenség ugyan az :(
Érdekes, hogy bekapcsolt vevővel "megnyukszik" a szervó (igaz kitér a szélső állásba, de nem mozog. Sajnos az irányító karjainak mozgatásának hatására sem :cry: )
Jöhetnek a további ötletek [-o<

Peter N
2005-06-11, 23:44
Ha törött esetleg valahol a "jelkábel", akkor az is okozhat ilyen hibát? Jel nélkül a szervó ha minden rendben akkor nem mozdul,tehát a jelkábel nem befolyásolja Próbáld meg a potencométer testét elforditani a kitérésnek ellentétes irányba. Lehet hogy a monostabil idöállandója nem talál a jellel de valószinü az IC odapiszkolt. Tehát ha kitér például jobra és a potmétert (nem a kurzort (csuszkát))) elcsavarod balra a szervó kell reagáljon. Ha nem akkor az elektronikája hibás, javitani szerintem nem érdemes. A hiba magátol lett vagy matattál a szervóban?? Ha a motor polaritását felcseréled mihelyt jelt kap ütközésig kitér és a motor egyvégben feszültség alatt van

hangya
2005-06-12, 11:25
A hiba már "gyárilag" benne volt (akkor csak azt vettem észre, hogy néha vártalanul kitér a szervó a végállapotba). Sajnos visszavinni nem tudtam, mivel számla/blokk nem volt meg, utána meg már nem volt pofám, hogy 1x-2x szédszettem :oops:.
Először a szervóhoszzabbító hibájára gyanakodtam, mivel ha megmozgattam a vezetéket, akkor kezdet "ciceregni" és "kitérni", de akkor még voltak jó pillanatai és vette a jelet. Aztán az egyik nap úgy döntött, hogy innen kezdve csak a szélső állás megfelelő neki és semmi más (még szerencse, hogy a géppel, amibe beszereltem nem repültem).
Aztá szétszereltem, megnéztem a forrsztásokat (kontakthibára gondoltam). Azok jónak tűntek. A potméter is jónak tűnik, szóval nem tudom mi pukkanhatott ki benne. Na mindegy, alkatrészutánpótlásnak jó lesz :), nem vészes az ára (3e forint, boltban szerintem a legolcsóbb).