PDA

Teljes verzió megtekintése : Tévhitek, probémák az FPV-rádiózásban és az igazság. Ne a divat vezessen vakon!

ati
2013-12-12, 09:30
Kedves FPV-t kedvelő barátaim!

Köszönöm személyes megkereséseiteket, amiként nála kerestek válaszokat kérdéseitekre. Továbbra is állok rendelkezésetekre, keressetek bátran. Néha úy érzem fontos lehet megosztani szélesebb körben ezeket az információkat, ezért hoztam ezt most létre.

Tehát az utóbbi időben az antennákkal kapcsolatban sokan kérdeztétek a dipólusokat, mi van ha hosszabb, mi az a 5/8Lambdás és miért jó:

Akkor öntsünk tiszta vizet a pohárba:

A mellékelt fotón a különböző hosszúságú dipólusok sugárzási karakterisztikája látható. FPV-zés szempontjából a laposabb karakterisztika előnyösebb a GCS esetében, hiszen inkább messzebb repülsz, mint saját magad felett magasra. A gépen pedig jó a fánk-ra emlékeztető L/4 dipól, hiszen az billeghet. Az is jól látszik, hogy hol a legkisebb a térerő. Az is jól látszik, hogy van jelentős különbség a nyereségek között. Na ezért nem mindegy milyen antennát választasz!

ati
2013-12-12, 09:37
A másik tévhit, amit el szeretnék oszlatni a V-dipól, vagy VEE antenna körül alakult ki.

Ez ugyanis nem körsugárzó. A két szár szöget zár be, és ezért iránysugárzóvá válik. Ha a V menetirányba mutat, azaz a hegye a gép orra felé néz, akkor hátrafelé van jelentősebb nyeresége, ha megfordulsz viszont erősen csökken a jelszint. Tehát a VEE nyereséges a dipólhoz képest, és ezért messzeb tudsz vele repülni, de a robot hozza vissza a gépet.

jpeti29
2013-12-12, 11:56
ezért szokták fordítva feltenni. (a hegye hátra felé mutat) ha elmegy a kép, csak meg kell fordulni és máris visszajön.

ati
2013-12-12, 12:37
Ravasz! :D

Hasi
2013-12-12, 13:22
Jó ötlet volt ezt a topikot nyitni, ez megválaszol néhány kérdést. De ha nem gond lenne még néhány :D:

1) Hogyan viszonyul az SWR érték a különböző hozzúságú antennákra?
2) Ha a Vee 90 fokot zár be, akkor a sugárzási karakteriszika egy (majdnem) tökéletes gömböt alkot. Ez igaz?
3) Azt hogyan mérik (ha egyáltalán mérik), hogy egy antenna mennyi térfogatot sugároz be? Kvázi a hatékonyságát.

ati
2013-12-12, 14:49
Jó ötlet volt ezt a topikot nyitni, ez megválaszol néhány kérdést. De ha nem gond lenne még néhány :D:

1) Hogyan viszonyul az SWR érték a különböző hozzúságú antennákra?
Ez a kérdés ilyentén nem értelmezhető. Antenna adott hosszúságú rezonáns elem. Ha a hossz eltérő és nem rezonál, akkor az nem antenna, csak egy darab drót.

2) Ha a Vee 90 fokot zár be, akkor a sugárzási karakteriszika egy (majdnem) tökéletes gömböt alkot. Ez igaz?

Nem, a példában 1/2Lambdás dipólusról volt szó. A bezárt szög a nyereségre van hatással, de minden szögnél iránysugárzó marad. Az egészhullámú antennával keverik össze, annál a két szár mindegyike L/2, ez másként sugároz, de ennél is 120 foknál van a kör karakterisztika.

3) Azt hogyan mérik (ha egyáltalán mérik), hogy egy antenna mennyi térfogatot sugároz be? Kvázi a hatékonyságát.
Hogyne mérik. A karakterisztikákat mérik, ill. ma már CAD szoftverrel modellezni tudják. Az antenna karakterisztikákat két síkban szokás megadni, az egyik a vizszintes, vagy horizontális, a másik a függőleges, vagy vertikális. Újabban divat lett térbeli ábrákat rajzoltatni a számítógéppel, ami sokkal szemléletesebb. A mérés nem túl bonyolult, a profinak un. "süketszoba" áll rendelkezsükre, de házilag egy szántóföldön is elvégezhető, elég jó pontossággal. A lényeg, hogy a mérés során reflekszióktol mentes legyen a terület.

Hasi
2013-12-12, 17:18
Kicsit rosszul tettem fel az első és az utolsó kérdéseket, megpróbálom újra:

1) Mi a legkisebb elérhtő SWR érték a fenti három antennánál?
3) Mi ennek a mértékegysége, illetve ezt hogyan szokták megadni? Nem a karakterisztikát, hanem a hatékonyságát. Vagy ez egy-az-egyben az SWR érték?

ati
2013-12-12, 17:29
Az 5/8-ad Lambdás antennák közismert és népszerű példánya a CB-s Penetrátor volt. A 4.5dB-es nyeresége és lapos karakterisztikája tette igazán népszerűvé a CB-sek között. Ehhez hasonló konstrukció bármely frekvencián megvalósítható.

"1) Mi a legkisebb elérhtő SWR érték a fenti három antennánál?
3) Mi ennek a mértékegysége, illetve ezt hogyan szokták megadni? Nem a karakterisztikát, hanem a hatékonyságát. Vagy ez egy-az-egyben az SWR érték?"

Az SWR (Standing Wave Ratio) egy viszonyszám. Egy dimenzió nélküli szám, amely megmondja, hogy az antenna a belepumpált energiának mennyi részét nyeli el és mennyi verődik vissza illesztetlenség miatt. Nincs összefüggésben a karakterisztikával. 1/1=1 a tökéletes SWR.
Igazából az antenna hatásfoka is más, elvileg készíthető olyan antenna, aminek 1 az SWR-je és mégsem sugároz semmit, de mivel általában az antenna egy darab fém, és senki sem olyan ostoba, hogy egy lezáróellenállást építsen bele, így az SWR közvetve mutatja az antenna hatásfokát, azaz: amit elnyel azt feltehetően ki is sugározza. A gyakorlatban az antennák jóságát, mínőségét szinte kizárólag SWR méréssel vizsgáljuk. De ez a karakterisztikáról és a nyereségről nem mond semmit, de nem is kell, mert az antenna típusa és kivitele gyártáskor meghatározza a karakterisztikát, és a nyereséget, minket csak az szokott érdekelni, hogy a tervezetthez képes jól nyeli é a rádióhullámokat.

Hasi
2013-12-12, 18:57
Én úgy tudtam, hogy az SWR az antenna ellenállásának és az adó/vevő ellenállásának a hányadosa (holott a modellezésben az adók/vevők 50 ohmosok szoktak lenni). És még azt is olvastam, hogy egy L/4-es antennával el lehet érni 1-es SWR-t, de egy L/2-vel a legjobb, amit el lehet érni az 1,5. Akkor ezek nem igazak?

ati
2013-12-13, 04:57
Én úgy tudtam, hogy az SWR az antenna ellenállásának és az adó/vevő ellenállásának a hányadosa (holott a modellezésben az adók/vevők 50 ohmosok szoktak lenni). És még azt is olvastam, hogy egy L/4-es antennával el lehet érni 1-es SWR-t, de egy L/2-vel a legjobb, amit el lehet érni az 1,5. Akkor ezek nem igazak?

Ezek nem. A neten sok leírás szerepel,pl. "http://szolnokiradiosclub.5mp.eu/web.php?a=szolnokiradiosclub&o=8IdPcSVHtU"

ati
2013-12-13, 06:06
Egy jó összefoglaló mű: Karl Rothammel Antennakönyv

http://ha5cfj.hu/dm2abk/main.html

Sok amatőr, közöttük én is ezen nőttem fel.

jpeti29
2013-12-13, 08:54
Ha egy adó antennának és egy vevő antennának közös az ellensúlyuk, milyen hatással vannak egymásra?
Hogy konkrét legyek, adott egy nagyméretű autó tetőcsomagtartó. Erre szeretnék 433-as adó és 1.3-as vevő antennát telepíteni. Mire kell figyleni?

ati
2013-12-13, 09:02
Az antennákat egymástól távol kell elhelyezni min. 70cm-re és akkor semmilyen befolyással nincsenek egymásra.

ati
2013-12-17, 09:12
Sávszéleség - adóteljesítmény - távolság.
A jelek átvitele elektromágneses teljesítményt igényel. Logikus, hogy egy 10kHz sávszélességgel sugárzó 100mW-os adó nem ugyanazt produkálja, mint egy 250kHz sávszélességű. Ez utóbbinak 25x100mW=2500mW esetében adja ugyanazt a spektrális teljesítményt. Nagyon nem mindegy. 25x nagyobb power kell ugyanakkora távolság áthidalásához.

ati
2013-12-17, 11:00
A szabad térben terjedő rádióhullám:
Szabad téri csillapítás(dB) = 20log(távolság)+20log(frekvencia)+92.45

Ez a decibel azért jó, mert négyzetes összefüggést lineárissá alakít. Így tehát a rádióhullámnak az akadály, amit le kell küzdenie a távolsággal és a frekvenciával arányos, ha tizes alapú logaritmussal fejezzük ki a fizikai összefüggést.

ati
2013-12-23, 01:27
Közkívánatra, de ide irom:
A jogszabályok szerint, azért írom ezt így, mert ténylegesen nem tartják be, de a hatályos törvények alapján az EU-n belül rádióberendezést csak CE jelzéssel szabad forgalomba hozni. Ez egy tanúsítványt takar ami a forgalomba hozónál meg kell legyen. Ez a tanúsítvány tartalmazza, hogy milyen műszaki paramétereknek és szabványoknak felel meg egy rádióberendezés. Az EU-n kívüli országból származó berendezések esetében az importőrnek kell tanúsítani. Tanúsítvány nélküli berendezés használata, működtetése szabálysértés, mely 20-100eFt bírságot jelenthet és a berendezést elkobozzák.
Az ISM sávon használatos SRD, vagy kis teljesítményű eszközöknek is kell rendelkezniük megfelelőségi tanúsítvánnyal, CE jelzéssel, még a játékokhoz is mellékelik. Az EU-n kívüli országokban mások a szabályok, így az USA-ban is. Sok hazai cég nem foglalkozik ezzel, behoz és elad, pl. chip-rádiókat, amelyek egyébként sok esetben teljesítik a CE jelzésez szükséges feltételeket, csak éppen az erről szóló dokumentáció hiányzik, azaz elfelejtik tanusítani.
Komolyabb gyártók ezt tudják és teljesítik is, így a gyári távirányítók nagyrészt rendelkeznek CE jelzéssel, de nem biztos, hogy az egyes adómodulok mindegyike megfelelő. Az FCC (USA) szabályozás sok esetben nagyobb teljesítményt enged meg, és ha a modult az amerikai piacra szánták, akkor nem bizos, hogy megfelel az európai, általában szigorúbb előírásoknak.

pali
2013-12-24, 09:19
Fizikai értelemben mitől jó, vagy rossz egy rádió? Mitől lehet jobb az egyik, mint a másik gyártmány? Itt most nem a tudására és a szolgáltatásokra godolok, mert az evidens?

Bigyula
2013-12-24, 09:49
Fizikai értelemben mitől jó, vagy rossz egy rádió? Mitől lehet jobb az egyik, mint a másik gyártmány? Itt most nem a tudására és a szolgáltatásokra godolok, mert az evidens?

Nem vagyok hozzáértő. Laikusként (és némi utánaolvasás után) azt gondolom, hogy akkor jó az adó, ha a meghatározott frekvencián, frekvenciatartományban sugároz, és a felharmonikusain minimális kimenő (zavaró) jelet bocsát ki, valamint nem ingadozik az adóteljesítménye. Ha jól emlékszem, akkor régeben mmormota mért olyan kínai videóadót, ami az első felharmonikusán nagyobb teljesítményt sugárzott, mint a saját frekvenciáján...

ati
2013-12-24, 11:18
Így igaz, de az adó esetében nemcsak a pontosság a fontos, hanem a zaj-mentesség is. Egy ideális adó, csak azon a frekvencián ad, amin kell neki, és csak folytonos fázisú jelet. Ennek a vivónek mindnfajta ingadozása (zaja) ront az adás mínőségén. Ha a vivőfrekvenciát a kívánt moduláló jelen kívül más is befolyásolja, az baj. A felharmónikus tartalomra általában szigorú előírások vannak, ill. azt szoktuk mondani az a jó ha nincs is. Több fokozatú nagy jósági tényezőjű szűrőkkel lehet elérni, hogy már az antennára se jussanak ki felhamónikusok. És még ekkor sem szabadultunk meg tőlük, ugyanis egy gyenge mínőségű vevő bemenetén lévő erősítő-elemet a közelben lévő nagy jelerősséggel működő adó túlvezérelhet és a vevő bemeneti erősítője elő fogja állítani a felharmónikusokat.
Tehát nem mindegy hogy a vevőnk hogyan viseli a közelében más frekvencián működő adók nagy jelét, azaz a nagyjelű viselkedése is megkülönbözteti a vevőket egymástól. Egy rádió-amatőr versenyállomás 2m-en mondjuk 1000W-al ad, miközben 70cm-en vesz, az antennák meg egy méterre sincsenek egymástól. Ilyen van, sőt átlagos. a 2m-nek a 70cm 3. felharmónikusa, gyakorlatilag lehetetlen kiirtani.
Tehát nem lehetetlen kívánalom, hogy a repcsin lévő adó és vevőberendezések ne zavarják egymást. Nyilván a "jobb mínőség" bonyolultabb előállítást és magasabb árat okoz. leginkább a szűrők és tekercsek okozzák a problémát, mert nem lehet integrálni őket, és hangolni szükséges. A korábban említett CE tanusítvány egy halom ilyen mérésből áll, amely a rádió mínőségét hivatott garantálni.
A 2m-es sávban (144-146MHz) működnek fónia átjászók. Az átjátszó egy frekvencián vesz és egy másikon azonnal le is adja. Így működik a mobiltelefon is. 2m-en a shift (az adás és vétel frekvenciája 600kHz). A vételi jel 0.1uV az adás 50W. Jó kis szűrő kell ide is!

nhadrian
2013-12-25, 09:05
Közkívánatra, de ide irom:
A jogszabályok szerint, azért írom ezt így, mert ténylegesen nem tartják be, de a hatályos törvények alapján az EU-n belül rádióberendezést csak CE jelzéssel szabad forgalomba hozni. Ez egy tanúsítványt takar ami a forgalomba hozónál meg kell legyen. Ez a tanúsítvány tartalmazza, hogy milyen műszaki paramétereknek és szabványoknak felel meg egy rádióberendezés. Az EU-n kívüli országból származó berendezések esetében az importőrnek kell tanúsítani. Tanúsítvány nélküli berendezés használata, működtetése szabálysértés, mely 20-100eFt bírságot jelenthet és a berendezést elkobozzák.
Az ISM sávon használatos SRD, vagy kis teljesítményű eszközöknek is kell rendelkezniük megfelelőségi tanúsítvánnyal, CE jelzéssel, még a játékokhoz is mellékelik. Az EU-n kívüli országokban mások a szabályok, így az USA-ban is. Sok hazai cég nem foglalkozik ezzel, behoz és elad, pl. chip-rádiókat, amelyek egyébként sok esetben teljesítik a CE jelzésez szükséges feltételeket, csak éppen az erről szóló dokumentáció hiányzik, azaz elfelejtik tanusítani.
Komolyabb gyártók ezt tudják és teljesítik is, így a gyári távirányítók nagyrészt rendelkeznek CE jelzéssel, de nem biztos, hogy az egyes adómodulok mindegyike megfelelő. Az FCC (USA) szabályozás sok esetben nagyobb teljesítményt enged meg, és ha a modult az amerikai piacra szánták, akkor nem bizos, hogy megfelel az európai, általában szigorúbb előírásoknak.

Sziasztok. Egy kis pontosítás. Minden Európában forgalomba hozott elektromos berendezés kell rendelkezzen CE jelöléssel, nem csak a rádiós kütyüknek.
A CE tanúsítvány lényege nem a termék gyártó által specifikált képesséteinek biztosítása, hanem a biztonságos üzemeltetésé.

Egy szemléletes példa (bár kicsit túlzó). Egy CE jelöléssel ellátott smart TV (legyünk újszerűek... :D ) esetében nem arról van szó hogy a TV bevizsgált módon képes pl. WIFI-n keresztül Youtube videó megtekintésére amit a gyártó ígér, hanem arról, hogy amikor pl. üzembe helyezzük akkor nem fog minket semmilyen veszélynek kitenni, pl. nem ráz meg, nem robban fel, nem esik szét, nem fog káros sugárzást kibocsájtani, stbstb.

Az egész CE tanúsítási rendszer lényege a kockázatértékelésen alapuló minőségi megfelelőség biztosítása, és NEM a termék képességeinek garantálása!!!

Egész jól összeszedett infók találhatóak itt:
http://ce-jeloles.hu/

Üdv Adrián

ati
2013-12-25, 10:05
"Az egész CE tanúsítási rendszer lényege a kockázatértékelésen alapuló minőségi megfelelőség biztosítása, és NEM a termék képességeinek garantálása!!!"

Hát lehet, hogy a kávéfőző esetében ez így van, de a rádióberendezések megfelelősségéről egy másik törvény rendelkezik. Ilyen tanusítást én már végigcsináltam, és nem ISM sávos cuccról, az pedig arról szólt, hogy megfelel e a cucc bizonyos szabványokban foglalt előírásoknak, (sávszélesség, felharmónikus tartalom). Ez azért is fontos, mert a frekvenciák szennyezése is környezetszennyezés.

Az általad megjelölt dokumentumból: " jelölés tulajdonképpen egy jelzés a hatóságok felé arról, hogy a termék megfelel a rá vonatkozó követelményeknek." Nos a rádióberendezésekről és azok megfelelősségéről különféle törvények és rendeletek szólnak. Ezért kell a gyártónak, vagy importőrnek feltüntetni a megfelelősséget tanusító dokumentumban, hogy minek is felel meg. De ez nem kockázatelemzés, hanem szabványszám feltüntetése. MSZ-ETS XXX

Csak a pontosítás miatt.

nhadrian
2013-12-25, 11:25
Pontosan erre gondoltam én is, Te is írtad hogy a környezetszennyezés miatt fontos a sávszélesség és a felharmonikusok kérdése, nem a "felhasználói élmény" miatt...

(Pl. ugyanilyen elven egyes munkagépnél például a kibocsájtott zaj is mérés tárgyát képezi…)

A kockázatelemzés pedig sok esetben az adott berendezésre vonatkozó szabvány készítése és összeállítása során jelenik meg, amivel a szabványt felhasználó már direkt módon nem kerül kapcsolatba.

Egyben azért megegyezhetünk, a CE minőségi tanúsítvány célja nem a "felhasználói élmény" garantálása hanem a berendezésre vonatkozó különböző előírásoknak való megfelelés, mely lehet biztonságtechnikai, környezetvédelmi, munkavédelmi, balesetvédelmi, érintésvédelmi, stbstb.

Üdv Adrián és bocsi az OFF-ért, nem annak szántam.

ati
2013-12-25, 12:06
Örülök, hogy vitába szálltál, ez visz előre. Maximálisan egyetértek, hogy nem a felhasználói élmény adja a CE tanúsítás alapjait. Az ISM sávokra vonatkozó szabványok pl. pici teljesítményen belül mindent elnéznek. Ezért tragikus hatású, ha egy garázsajtó nyitogatót 7W boosterrel lát el valaki.

ati
2013-12-25, 12:57
És hogy lássunk ilyet is: http://www.corona-rc.com/imagesC/zhengshu03b.jpg
íme egy tanúsítvány egy kínai cuccról.

ati
2013-12-29, 16:37
Addig, amíg a 30 éves hagyományos PPM-es FM-es technika megfelelt az előírásoknak, a gyártók adják is a CE tanúsítványt a cuccukhoz, addig LRS rendszernél nem találkoztam ilyennel. Mi ennek az oka?! Ha valaki tud erről valamit, szóljon! Köszi!

latna
2013-12-30, 20:05
Addig, amíg a 30 éves hagyományos PPM-es FM-es technika megfelelt az előírásoknak, a gyártók adják is a CE tanúsítványt a cuccukhoz, addig LRS rendszernél nem találkoztam ilyennel. Mi ennek az oka?! Ha valaki tud erről valamit, szóljon! Köszi!

- Érdekes lenne ilyet kiadni például open source cuccokhoz...
- Piacnak sem olyan nagy hogy megérje vele szórakozni.
- Attól még nem lehet eladni drágábban.
- Attól még nem fog jobban működni.

Soroljam még?

ati
2013-12-31, 07:12
" Attól még nem fog jobban működni."
Ezzel vitába szállnék. Lehet, hogy csak nekem tűnt fel, talán mert régebben foglalkozok ilyen témájú dolgokkal és talán kicsit mélyebb a rálátásom a témára, de itt problémák vannak. Azok az előírások szabványok nem azért lettek, hogy kib@sszanak a paraszttal és legyen mit betartani, műszaki okokból, mert az a jó megoldás. Felfogásom szerint a távirányítás egy műszaki probléma, egy feladat, amire sokféle megoldás létezik. Lehet jól és lehet olcsón. Bár attól, hogy drága, még nem biztos, hogy jó.

Az, hogy open source, a szoftvert érinti, de mi köze hozzá a rádiónak. Nyilván értem én, ha már open, akkor senki nem költ tanúsításra, ez igaz, de a nem openeknek sincs, sőt kifejezetten zavaró, hogy azt sem tudod megmondani milyen frekin megy, a többi paraméteréről nem is beszélve. Csak kérdezem: Biztos, hogy ez így rendben van?

latna
2013-12-31, 12:20
" Attól még nem fog jobban működni."
Ezzel vitába szállnék. Lehet, hogy csak nekem tűnt fel, talán mert régebben foglalkozok ilyen témájú dolgokkal és talán kicsit mélyebb a rálátásom a témára, de itt problémák vannak. Azok az előírások szabványok nem azért lettek, hogy kib@sszanak a paraszttal és legyen mit betartani, műszaki okokból, mert az a jó megoldás. Felfogásom szerint a távirányítás egy műszaki probléma, egy feladat, amire sokféle megoldás létezik. Lehet jól és lehet olcsón. Bár attól, hogy drága, még nem biztos, hogy jó.

Az, hogy open source, a szoftvert érinti, de mi köze hozzá a rádiónak. Nyilván értem én, ha már open, akkor senki nem költ tanúsításra, ez igaz, de a nem openeknek sincs, sőt kifejezetten zavaró, hogy azt sem tudod megmondani milyen frekin megy, a többi paraméteréről nem is beszélve. Csak kérdezem: Biztos, hogy ez így rendben van?

Hát én még olyat nem láttam, hogy valami jobban működött attól hogy kapott egy fecnit egy pecséttel.
Mondjuk tévedek mert a kandallóra teljesen pozitív hatással van.
Az más kérdés hogy ha valami nem teljesíti e fecni által előírt feltételeket, akkor az lehet hogy nem jó. (de nem biztos)

Az open source valóban a szoftvert érinti ám ez befolyásolja a rádió működését. Így ha nem a megfelelő paraméterekkel hajtja meg a rádiót akkor okozhat zavart. Meg ugye lehet írni direkt is olyan programot, ami minden hova csak zajt generál.

Az átlag felhasználót nem is érdekli hogy hogyan működik, milyen frekvencián, modulációval, sávszélességgel...stb. Főleg addig ameddig az egyik oldalon beletolt PPM jelet mondjuk 50km-el távolabb meg is kapja. Természetesen akit meg érdekel, az megméri.
A számítógép működését sem ismeri mindenki, azt tudja viszont hogy megy rajta a f@szbuk és ez neki bőven elég.

Paraglider
2013-12-31, 15:16

mint "végfelhasználó" nem elég ha rajta van a CE ? bár hondolom kellene az irásos a certifikát is.

http://rcpilot.hu/users/2502/14857/b_201312311505495686.jpg

http://rcpilot.hu/users/2502/14857/b_20131231151017271.jpg

ati
2013-12-31, 15:57
Ez jó ;D

433MHz-en milyen szabvány enged 1W teljesítményt? Roppant kíváncsi lennék a CE jelzés mögötti tartalomra!? Ilyenkor "szoktak" valami könyezetvédelmi szabványszámra hivatkozni, ami a forrastásnál használt ólommentes forrasztóanyagra vonatkozik.

Persze elég kéne, hogy legyen a CE jelzés önmagában. A gyártó honlapján, esetleg kérésre megküldik a CE mérés műszaki tartalmát, de Kína az más. Rájuk nem vonatkozik semmi, szemrebbenés nélkül rányomnak bármilyen jelzést bármire.
Mégegyszer: nem az a bajom, hogy nincsen lepapirozva, leszrom. Az a gondom, hogy azt sem tudom megállapítani milyen frekin megy, nemhogy a sávszélesség a felharmónikus tartalom, stb. dokumentálva lenne. Meg a másik, hogy OK, nincsenek előírások, akkor én sem tartok be semmit, ha másnak nem kell, akkor nekem sem. Jó ez így? Mert ha azt mondjátok, hogy igen, akkor OK. A következő találkozón demonstrálom a következményeket, csak egy kicsit lesz sarkítva a dolog, hogy jól érzékelhető legyen.

Továbbra is fenn áll a kérdés. Minek vannak a szabványok, biztos, hogy csak a bürokrácia a lényeg?! Nem lehet, hogy a mi érdekeinket szolgálják? Bennem ez csak úgy, kérdésként merült fel. Persze értem én, az "átlagfelhasználó" gondolkodásmódját.... megveszem és ha Hummerem van, akkor a kereszteződésben enyém az elsőbbség, nem a trabant-é. Biztos jó ez így urak?!

mmormota
2013-12-31, 17:50
FPV találkozón volt olyan, hogy nem nyílt az autó ajtaja amíg a 430MHz-es LRS-t ki nem kapcsolták... ;D

distvan52
2013-12-31, 18:31
Ezt én is tapasztaltam.
B U É K

latna
2013-12-31, 20:50
FPV találkozón volt olyan, hogy nem nyílt az autó ajtaja amíg a 430MHz-es LRS-t ki nem kapcsolták... ;D

Ezt már túltárgyaltuk egy másik topicban.
Ebben az autós sz@r a hibás és nem az LRS.

ati
2014-01-01, 10:05
Azért érdemes egy műszerre ráakasztani az LRS-t és megnézni mit is csinál.
BUÉK mindenkinek!

mmormota
2014-01-01, 18:27

Nem értek egyet. Az autós cuccot arra tervezték, hogy szabályos körülmények között működjön. Vagyis arra, hogy az adott frekvencián kis teljesítményű, szakaszos működésű holmik adnak csak, kis kitöltési tényezővel. Nem pedig arra, hogy a megengedettnél nagyságrendekkel nagyobb teljesítményű adó működik folyamatosan, ami szintén nem megengedett.
Pontosan azért hozták a szabályokat, hogy elkerüljék az értelmetlen teljesítmény versenyt, ne azon versenyezzenek a gyártók hogy túlordítsák a többit.
Olyan ez, mint James Bond a tankkal, neki nem kell ügyelni a piros lámpára mert letapossa a keresztirányú forgalmat.

latna
2014-01-02, 12:27

Nem értek egyet. Az autós cuccot arra tervezték, hogy szabályos körülmények között működjön. Vagyis arra, hogy az adott frekvencián kis teljesítményű, szakaszos működésű holmik adnak csak, kis kitöltési tényezővel. Nem pedig arra, hogy a megengedettnél nagyságrendekkel nagyobb teljesítményű adó működik folyamatosan, ami szintén nem megengedett.
Pontosan azért hozták a szabályokat, hogy elkerüljék az értelmetlen teljesítmény versenyt, ne azon versenyezzenek a gyártók hogy túlordítsák a többit.
Olyan ez, mint James Bond a tankkal, neki nem kell ügyelni a piros lámpára mert letapossa a keresztirányú forgalmat.

Inkább összegányolták (nem tervezték).
Ha van lehetőséged, mérj meg egy autós távot. Rá fogsz jönni, hogy pont az ami ad aztán mindenhol. Vagy 20Mhz-t kitakar a spektrumból. Ezzel szemben az LRS csak a töredékét. Ott vannak a PMR rádiók. 446-on 6,25Mhz csatornák (van amelyik 2-vel arrább is hallható), és ameddig beszélsz, addig ki is használja (FM) ezzel persze szintén semmi gond.... Miért lovagoltok ezen az LRS témán? Nagyságrendekkel kevesebbet szennyez mint más. Az autós f o s ban szerinted milyen a vevő csatornaszelektivitása, ha a vevő nyomja a mannát mindenhol?????
Akkor most mi is a sz@r?

ati
2014-01-02, 13:55
Nyilván minden cuccból többféle van. Van jobb, meg kevésbé jó mínőségű is, így az autós távokból is van ami jobban meg van csinálva, és van amelyik egészen kritikán aluli. Nagyon meglepődnél, ha azt állítanám, hogy az LRS is olyan chipet tartalmaz, ami akár az autó távkapcsolóban is fellelhető, merthogy a gyártó arra a célra ajánlja. Garázsajtó nyitogató stb. A 446 PMR egy totál másik szabvány és másik funkció, azt szerintem ne keverjük ide, mert így is áttekinthetetlen.
Én pusztán azt kezdtem el feszegetni, hogy a tavirányítókkal is van még némi bibi, különösen az LRS-ek hívott rendszerekben véltem találni némi problémákat. Ezt Mmormota és mások tapasztalatai is alátámasztják. A tapasztalás és az elméleti fejtegetésem meg találkozni látszik. Azaz a jelenleg általunk is felelhető LRS-nek mondott rendszerek lelkét garázsnyitogató és autóriasztó rendszerek számára fejlesztett és gyártott chip-ek alkotják, amelyek nem teszik lehetővé elfogadható mínőségű , rádiós EU-s szabványoknak megfelelő berendezések megalkotását. Egyetlen a mi szempontjaink szerint jó tulajdonságuk az olcsóság. Én legalábbis így látom, e fórum célja, hogy ezt megbeszéljük, hátha másról rám is ragad némi bölcsesség, esetleg olyan ismeret birtokában van, ami nekem nincs, és ezt megosztja. Mmormotának me igaza van, mert az ISM szabványokban, de az FNFT-ben a lábjegyzetekben található előírás az un. kitöltési tényezőre, azaz legalább akkor működjön, ha éppen más nem ad. Ezért a szabvány szerint tilos a 100% -os adásidő az ISM sávokan és erősen korlátozott a teljesítmény. Az Mmormota által leírt tapasztalat, azt mutatja, hogy az az LRS még az ISM sávokra vonatkozó szabványt sem tartja be, különben nyilt voln az autó. Akkor az LRS tervezésekor mit vettek alapul?!

Füligjimmy
2014-01-02, 15:18
Olvasgatom egy ideje ezt a topicot és igen érdekesnek tartom ezt a "lesz@rom" hozzáállást.
Egészen addig nem zavar hogy kitakarja az autós távkapcsot az LRS rendszer, amíg nem a mi autónkról van szó.
Na de ha igen, akkor odavágtatunk ahhoz aki irányít (ha megtaláljuk) és kezét-lábát letörjük mert épp mi szívunk?
Gondolkozzunk már kicsit, ha izomból kezdünk dolgozni, előbb-utóbb káosz lesz a vége.
Van aki beszerez 433-ra 15W-ot és azt hiszi izomból nyomja. És mi van ha én 150W-tal nyomom? Még csak nem is annyira pénz kérdése, csak tudni kell hol lehet hozzájutni. Aztán a fél városban nincs se garázskapu, se autóriasztó kapcsolgatás.
Nem lenne kicsit bosszantó?
Félreértés ne essék, rövid idő alatt össze tudnék barkácsolni egy "jól működő" FPV rendszert, csak az tart vissza hogy nem igazán vonz jelenleg. Részben az ilyesféle problémák miatt, részben más okokból.
Szóval ne tojjunk már azokra a szabványokra, vagy ha mégis legalább ne akkorát...

Mat
2014-01-02, 21:25
Sziasztok,

kérdezném:

- akkor pl: egy FatShark -os <90 dBm -es érzékenység érték rosszabb mint egy Boscam <90 dBm? Vagy mi az még, ami ezen kívül fontos még (a többantennás, stb.-ket kivéve)?

Üdv: Laci

GPeti
2014-01-02, 21:41
Régen amatőr vizsgával lehetett adó berendezést építeni , venni , használni, most nem tudom hogy van.
Ez az LRS is felfogható egy rádióamatőr kísérletnek csak már nem divat morzézni, ha így van mint régebben akkor vizsga megléte esetén nem kell rá semmilyen CE matrica.
Nem jellemző hogy a garázskapu nyitóba egy pl. rfm22b modul lenne legalábbis még ilyent nem láttam, ezek a autó garázs nyitók adója egy egy tranzisztoros rezonátoros kis adó, a vevő meg egy szupreg rendszerű rádió vevő ami 3-4MHz sávszélességgel mindent fog ezért zavarják az LRS rendszerek, meg ha egy amatőr 100w ad valahol legálisan az is megbénítja a kapunyitót.

ati
2014-01-03, 08:51
kérdezném:

- akkor pl: egy FatShark -os <90 dBm -es érzékenység érték rosszabb mint egy Boscam <90 dBm? Vagy mi az még, ami ezen kívül fontos még (a többantennás, stb.-ket kivéve)?

Üdv: Laci

A bemeneti érzékenység egy a sok paraméter közül, ezt a legkönnyebb előállítani, mert csak növelni kell az erősítést, igazából önmagában nem jelent sokat. Egy előerősítővel könnyen fel lehet javítani, lsd. EMEse. A szelektivitás már izgalmasabb, ezt a szomszéd csatornára vonatkoztatva és egy távolabbi csatornára adják meg. A nagyjelű viselkedés, pedig azt mutatja, hogy egy teljesen más frekvencián működő adó mekkora jelszinttel zavarja meg. Ez nyilván a bemeneti fokozat tulajdonságait mutatja. Egy kmmunikációs vevő általában 2x 3x transzponált és legalább 2db szűrő található benne. Egy GSM telefon még meredekebb kell legyen, hiszen az adás és vétel között kicsi a távolság. Tehát a bemeneti érzékenység fontos, de van még más is.

Ltomi78
2014-01-03, 09:31
Hamár szóba került az előerősítő, azt szeretném megkérdezni hogy egy rc vevő esetében teszem azt 2.4 ghz-en vagy mondjuk 433mhz is lehet előerősítés alkalmazni. Esetleg ezáltal jobban összeszedi a zajt is, vagy érezhetően növelhető vele az irányítás hatótávja is?
Méretben súlyban esetleg alkatrész árban nagy különbség van a létező 1.2 es emese és mondjuk egy 2.4-es vagy 433 as előerősítőnél?

ati
2014-01-03, 09:33
Rádióamatőr vizsgával lehet most is építeni, de csak rádióamatőr vizsgával rendelkezők számára. Azért, mert az előírásokat aki vizsgázott kell, hogy ismerje. A RFM22b egy nagyon jó chip. Rendkívül sokat tud, sokoldalúan használható. Elsősorban olcsó, a Chipcad kft 1500Ft-ért árusítja. A 100mW kimeneti teljesítmény igazodik a szabványhoz és csak ISM sávokat tud, tehát 433MHz-re és 868MHz-re gyártják. Ez tökéletesen megfelel az ISM sávok használatára vonatkozó szabványoknak. Még kísérletezi is lehet vele, de azt nem hiszem, hogy LRS rendszert érdemes rá alapozni. Ez kifejezetten Short Range Device (SRD), arra tervezték.

A chipek paraméterei között szerepel az érzékenység, pl. -117dBm. Ez első hallásra jónak tűnik, csak a többit is el kellene olvasni. Ez a max. érzékenysége 200bit/s sebességnél és generátorral mérve, amiből nem jön ki zaj. 128kbit-nél már a -100dBm-et sem éri el a chip érzékenysége. A frekvenciák felosztása 10-25kHz-es raszterben történt. Ez azt jelenti, hogy pl. 432-440MHz-es sávban 25kHz-enként vannak a csatornák. 128kbit-et nem lehet 25kHz-es sávban átvinni, ezért 128kbit-es sebesség csak 433MHz, és e feletti sávban lehet, szabad. 128kbit-hez kell 250kHz sávszélesség, amiből éppen csak 7db fér el a 433-434.75MHz free sávban, de mivel ilyen csatornaosztás nem létezik, ezért minden gyártó oda teszi a frekiket, ahova akarja, így a csatornák átfedésben vannak, zavartak is. Tehát kitűnően működik a rendszer, ha egyedül repülünk egy legelő felett. A sávszélesség más szempontból is fontos paraméter. A jelzés átvitele energiát igényel, kétszer akkora sávszélesség kétszer annyi energiát, 10-szer akkora sávszélesség 25kHz->250kHz tízszer annyi energiát. Tehát egy 30W-os 25kHz-es rádiónak 300W-os a 128kbites megfelelője. Vagy visszafele számolva 100mW adóteljesítmény 128kbit-en a garázstól a kertkapuig elég.

Addig nincs baj, amíg 100mW-al megmarad a 433-434.7MHz-es ISM sávban, a baj a 7W-os boosterrel kezdődik a rádióamatőr műholdas, vagy átjátszók sávjában, ahol semmi keresnivalója egy ilyen cuccnak.
Továbbra is az a véleményem, hogy mások zavarása bunkóság akkor is, ha az illető annyira hülye, hogy nincsen tisztában a cselekményével.

ati
2014-01-03, 09:51
Hamár szóba került az előerősítő, azt szeretném megkérdezni hogy egy rc vevő esetében teszem azt 2.4 ghz-en vagy mondjuk 433mhz is lehet előerősítés alkalmazni. Esetleg ezáltal jobban összeszedi a zajt is, vagy érezhetően növelhető vele az irányítás hatótávja is?
Méretben súlyban esetleg alkatrész árban nagy különbség van a létező 1.2 es emese és mondjuk egy 2.4-es vagy 433 as előerősítőnél?

EMEse létezik 2,4-re is, és pont ugyanannyiba kerül,mint az 1,2-es változat, de eddig még senki nem igényelte. A repülőre azonban nehéz feltenni, mert nagy és relatíve súlyos. Lehet előerősítést alkalmazni az RC vevőnél is, de csak akkor érdemes,ha van tartalék a rendszerben. Azaz, ha a zajszint és a jelszint az antenna végén megvan, azaz a jel/zaj viszony OK.
Érthetőbben: ha a környezeti zaj szintje -110dB a vevőm meg -100dB-nél vesz és a vételhez 10dB jel/zaj viszony kell, akkor nem érdemes előerősítőt használni, mert az a zajt is fel fogja erősíteni. Nem az abszolút szint a lényeg, hanem a jel/zaj aránya. A szórt spektrumú cuccoknál ez másként van! Ha a zajszint -120dB akkor 10dB-t még érdemes erősítenem. A zajszint a sávszélességgel arányos.

latna
2014-01-03, 15:57
Régen amatőr vizsgával lehetett adó berendezést építeni , venni , használni, most nem tudom hogy van.
Ez az LRS is felfogható egy rádióamatőr kísérletnek csak már nem divat morzézni, ha így van mint régebben akkor vizsga megléte esetén nem kell rá semmilyen CE matrica.
Nem jellemző hogy a garázskapu nyitóba egy pl. rfm22b modul lenne legalábbis még ilyent nem láttam, ezek a autó garázs nyitók adója egy egy tranzisztoros rezonátoros kis adó, a vevő meg egy szupreg rendszerű rádió vevő ami 3-4MHz sávszélességgel mindent fog ezért zavarják az LRS rendszerek, meg ha egy amatőr 100w ad valahol legálisan az is megbénítja a kapunyitót.

Ott a pont!
Pontosan erről beszéltem.

latna
2014-01-03, 16:07
Rádióamatőr vizsgával lehet most is építeni, de csak rádióamatőr vizsgával rendelkezők számára. Azért, mert az előírásokat aki vizsgázott kell, hogy ismerje. A RFM22b egy nagyon jó chip. Rendkívül sokat tud, sokoldalúan használható. Elsősorban olcsó, a Chipcad kft 1500Ft-ért árusítja. A 100mW kimeneti teljesítmény igazodik a szabványhoz és csak ISM sávokat tud, tehát 433MHz-re és 868MHz-re gyártják. Ez tökéletesen megfelel az ISM sávok használatára vonatkozó szabványoknak. Még kísérletezi is lehet vele, de azt nem hiszem, hogy LRS rendszert érdemes rá alapozni. Ez kifejezetten Short Range Device (SRD), arra tervezték.

A chipek paraméterei között szerepel az érzékenység, pl. -117dBm. Ez első hallásra jónak tűnik, csak a többit is el kellene olvasni. Ez a max. érzékenysége 200bit/s sebességnél és generátorral mérve, amiből nem jön ki zaj. 128kbit-nél már a -100dBm-et sem éri el a chip érzékenysége. A frekvenciák felosztása 10-25kHz-es raszterben történt. Ez azt jelenti, hogy pl. 432-440MHz-es sávban 25kHz-enként vannak a csatornák. 128kbit-et nem lehet 25kHz-es sávban átvinni, ezért 128kbit-es sebesség csak 433MHz, és e feletti sávban lehet, szabad. 128kbit-hez kell 250kHz sávszélesség, amiből éppen csak 7db fér el a 433-434.75MHz free sávban, de mivel ilyen csatornaosztás nem létezik, ezért minden gyártó oda teszi a frekiket, ahova akarja, így a csatornák átfedésben vannak, zavartak is. Tehát kitűnően működik a rendszer, ha egyedül repülünk egy legelő felett. A sávszélesség más szempontból is fontos paraméter. A jelzés átvitele energiát igényel, kétszer akkora sávszélesség kétszer annyi energiát, 10-szer akkora sávszélesség 25kHz->250kHz tízszer annyi energiát. Tehát egy 30W-os 25kHz-es rádiónak 300W-os a 128kbites megfelelője. Vagy visszafele számolva 100mW adóteljesítmény 128kbit-en a garázstól a kertkapuig elég.

Addig nincs baj, amíg 100mW-al megmarad a 433-434.7MHz-es ISM sávban, a baj a 7W-os boosterrel kezdődik a rádióamatőr műholdas, vagy átjátszók sávjában, ahol semmi keresnivalója egy ilyen cuccnak.
Továbbra is az a véleményem, hogy mások zavarása bunkóság akkor is, ha az illető annyira hülye, hogy nincsen tisztában a cselekményével.

100mW itt nagyon sok embernek elég, mert az is 8km (többek által tesztelt). Viszonylag kevesen vagyunk akik ezen táv fölött járnak.
A 7W bosterrel sincs probléma, hiszen azt erősíti fel ahol az adó sugároz. Természetesen hozzá jön a saját zaja is, de ettől tényleg nem kell a falnak szaladni. (tapasztalat)

Ha ugyan azt az eszközt rádióamatőr vizsgával üzemelteted pontosan ugyan annyit fog zavarni mint az nélkül!
A fizikának mutogathatod a papírt, nem fogja meghatni.

Paraglider
2014-01-03, 16:56
[/quote]

EMEse létezik 2,4-re is, és pont ugyanannyiba kerül,mint az 1,2-es változat, de eddig még senki nem igényelte.
[/quote]

Anno érdeklödtem mert szerettem volna, de azt a választ kaptam hogy a magasabb freki miatt sokkal-sokkal bonyolultabb megépiteni és ezért nem is lesz.....De örömmel hallom hogy van rá lehetöség

ati
2014-01-03, 17:15
Igen, ez igaz de sikerült megoldani, meg beszerezni hozzá az alkatrészeket, úgyhogy mostmár van, ill. nincsen még sorozatban legyártva, de ha kell tudjuk vállalni. A szórt spektrumú távokhoz nem jó, mert nem kétirányú.

Bigyula
2014-01-04, 07:08
Ha ugyan azt az eszközt rádióamatőr vizsgával üzemelteted pontosan ugyan annyit fog zavarni mint az nélkül!

A lényeg pont az, hogy rádióamatőr vizsgával, a szabályok ismeretében nagyobb valószínűséggel nem fogod használni a boostert az ISM sávokban! Más frekit fogsz választani, és ott hivatalosan is használhatsz nagyobb adóteljesítményt.

ati
2014-01-04, 08:12
Meg talán aki végigcsinál egy vizsgát, az megérti miért nem teszi jól ha a négyszögjelekkel modulált spektrumszennyezőt még erősíti is.
Sajnos a szabad frekvenciák és az amatőr frekvenciák néhol összeérnek, fedésbe vannak, ilyen a 433-434.7 ISM sáv amely benne van a 430-440MHz 70cm-es sávban. És persze a programozóknak köszönhetően nem feltétlenül tartja be a sávhatárokat. Ez egy szép nagy és igen jól használható sáv, kár lenne szennyezni. A világon mindenhol a frekvenciákkal próbálnak gazdálkodni és civilizált emberek önkéntes alapon tartják be a frekvenciasávok használatára vonatkozó szabályokat, szokásokat. Ilyen pl. a légiirányítás 120-140MHz-es sávja. Nem véletlenül van a műsorszóró sáv felett, jól terjed és olcsó. Repterenként kiosztott fix frekvenciákat használnak, nem hoppingol, nincs lekódolva, egyszerűen biznak embertársaikban.

GPeti
2014-01-04, 09:42
Angliában 460Mhz-en van modell irányítàsra kijelölt sáv itthon miért nincs az már egy másikkörzet?

Bigyula
2014-01-04, 09:56
Angliában 460Mhz-en van modell irányítàsra kijelölt sáv itthon miért nincs az már egy másikkörzet?

Minden ország saját maga rendelkezik a frekvenciákkal (bizonyos határokon belül, illetve a nemzetközi megállapodásokhoz, és a szomszéd országokkal való megállapodások alapján). Eddig erre nem volt sem felhasználói, sem jogi/törvényhozói igény. Te kezdeményezted, hogy legyen 460 MHz-en, vagy csak várod, hogy a sültcsirke a szádba repüljön (ha már neked van erre igényed)? Többek között erre lenne való az egyesület, a szövetség...

GPeti
2014-01-04, 17:35

Minden ország saját maga rendelkezik a frekvenciákkal (bizonyos határokon belül, illetve a nemzetközi megállapodásokhoz, és a szomszéd országokkal való megállapodások alapján). Eddig erre nem volt sem felhasználói, sem jogi/törvényhozói igény. Te kezdeményezted, hogy legyen 460 MHz-en, vagy csak várod, hogy a sültcsirke a szádba repüljön (ha már neked van erre igényed)? Többek között erre lenne való az egyesület, a szövetség...

Az kellene mint régen hogy adtak frekvenciát modellezésre pl a 35mega. Sajnos erre ne részletezzem miért az illetékes elftársak nem adják meg a zengedélyt 460 lenne távirányitás 1giga felett video de nem tudom mit képzelsz hogy ezt nekem kellene intézni ?

Bigyula
2014-01-04, 18:19
Az kellene mint régen hogy adtak frekvenciát modellezésre pl a 35mega. Sajnos erre ne részletezzem miért az illetékes elftársak nem adják meg a zengedélyt 460 lenne távirányitás 1giga felett video de nem tudom mit képzelsz hogy ezt nekem kellene intézni ?

Van modellirányításra kijelölt frekvencia. Sőt, frekvenciák, amelyeket külön engedély nélkül is lehet használni. Ilyen a 27 MHz-es, a 35 MHz-es, a 41 MHz-es, és a 2.4 GHz-es sáv. Rádióamatőr vizsgával lehet használni (Ati szerint) a 72 MHz-es sávot, a és a 433 MHz-es sávot. Arra akartam rávilágítani, hogy a "miért nem lehet 460 MHz-en távirányítani, amikor van a világnak olyan pontja, ahol lehet" nem igazán értelmes. Ennyi erővel azt is kérdezhetted volna, hogy miért nem lehet (legálisan) a 900 MHz-es (az USA-ban ISM sáv), vagy az 1800 MH-es sávot használni távirányításra. Többször, többen is összeszedték (többek között Ati, és én is), hogy mi legális ma Magyarországon, milyen adóteljesítményel távirányításra, és videóátvitelre. Az is le lett írva - szerintem Te is olvastad -, hogy milyen frekvenciákat, milyen adóteljesítménnyel lehet használni rádióamatőr vizsga nélkül, és vizsgával.

A törvényhozónak/frekvenciagazdálkodónak magától soha nem fog eszébe jutni, hogy van valaki, aki a 460 MHz-es sávot távirányításra akarja használni, ha nem jelzi felé valaki az igényt. Eddig Te vagy az egyetlen, aki ezt a frekvenciát egyáltalán felhozta, megemlítette. Nem tudom (Ati valószinűleg igen), hogy ez a sáv ma ki van-e osztva valamire, vagy tervezik-e kiosztani. De, azt állítani, hogy nincs jelenleg kijelölt, kiadott frekvencia modellirányításra, az nem igaz. Legfeljebb a Te igényeidnek nem felel meg. Mit tud a 460 MHz, amit a 433 Mhz nem tud? Vagy csak találtál egy rendszert, ami ezen működik? És, ezért már engedélyezni kellene?

Bigyula
2014-01-04, 18:34
Bocsi, rosszul írtam. Nem a 41 MHz-es, hanem a 40 MHz-es sáv van engedélyezve nálunk.

drager
2014-01-04, 18:51
a 433MHz ISM sáv itthon, azzal, hogy kevés kakaóval addig használod amíg kinyílik a garázskapu. A 72MHz szerintem tiltott itthon, műsorszóró sáv volt, az 1,2GHz-hez kell rádióamatőr engedély.

ati
2014-01-04, 18:53
Modell irányításra: 27MHz, 35MHz 40MHz 72MHz, 868MHz 2400MHz
Amatőr: 28MHz, 50MHz, 70MHz 144MHz 430MHz 1300MHz 2300MHz

GPeti
2014-01-04, 19:30
2013 óta nem tiltott a 72mega, olyan sávra gondoltam ami nincs megosztva a kapu
nyitókkal.

ati
2014-01-05, 10:13
Nincsen semmi baj a 433-mas sávval sem. Nagyon jó sáv, rengeteg hely van, csak nem kellene összeszennyezi mindenféle vacakkal. De mint minden divatnak ennek is vége lesz egyszer. Egyre inkább tessenek arra gondolni hogy mi van ha egy találkozón 10-en, 20-an egyszerre szeretnénk repülni. Talán ez sem egy túlzott igény!

bebeboy
2014-01-05, 22:14
"Továbbra is az a véleményem, hogy mások zavarása bunkóság akkor is, ha az illető annyira hülye, hogy nincsen tisztában a cselekményével."

Ezzel nem igazán értek egyet!!!!!!
Most ismerkedek a témával , mivel engen is vonz a felülnézet.
Annyit tudok ,(mint még sokan mások) hogy a HKn megnézem az árakat és a pénztárcámnak megfelelően választok egy cuccost.
A legtöbben azt sem tudjuk hogy miért 5.8Ghz en vagy 433 Mhz műxik .,Az oké hogy a 2.4 zavarja a rádióm.
Szóval ha veszek egy 1W os szettet akkor bunkó vagyok mert a Géza nem tudja kinyitni az ajtaját?
Szerintem ebbe ne menjünk bele. Inkább maradjunk a szakmai résznél,hátha tanulok valamit. ;)

Bigyula
2014-01-06, 06:27

bebeboy!

Ez nagyon szomorú, és elkeserítő! Komolyan! >:(

Annyit tudok ,(mint még sokan mások) hogy a HKn megnézem az árakat és a pénztárcámnak megfelelően választok egy cuccost.
A legtöbben azt sem tudjuk hogy miért 5.8Ghz en vagy 433 Mhz műxik .,Az oké hogy a 2.4 zavarja a rádióm.

Olvass többet, ismerd meg a szabályokat (mert vannak), és legalább törekedjél a betartásukra, mielőtt vásárolnál valamit. Te mit szólnál, ha mondjuk szabályosan haladsz az autóddal az úton, és egy másik autós, aki a szabályokat nem tartja be csak úgy neked menne? Azt mondanád, hogy nincs semmi baj?

Szóval ha veszek egy 1W os szettet akkor bunkó vagyok mert a Géza nem tudja kinyitni az ajtaját?
Szerintem ebbe ne menjünk bele. Inkább maradjunk a szakmai résznél,hátha tanulok valamit. ;)

Igen, ebben az esetben bunkó vagy. De, ezt sajnos csak akkor értenéd meg, ha éppen Te nem tudnád kinyitni a garázsajódat (és közben mondjuk sietnél valahova). Nem csak a pénztárcánk határozza meg, hogy mit veszünk, használunk. Például lehet kapni 900 MHz-es videóadót, amit nem illik használni. Vagy, 1.1 GHz-es sávban működőt, amit szintén nem. Ha nem tudod, hogy miért, akkor olvass még. Ne csak ezt az egy topikot, hanem a többit is, és évekre visszamenőleg... Ez is hozzá tartozik a "szakmai" részhez.

drager
2014-01-06, 06:44
Nem értem miért van a 433MHz ennyire kiutálva, miközben a 868MHz-et meg mindenki elfogadja, pedig a kapu nyitók egy része 868-on megy. Azok szívhatnak akiknek olyan van?

bebeboy
2014-01-06, 07:13

bebeboy!

Ez nagyon szomorú, és elkeserítő! Komolyan! >:(

Olvass többet, ismerd meg a szabályokat (mert vannak), és legalább törekedjél a betartásukra, mielőtt vásárolnál valamit. Te mit szólnál, ha mondjuk szabályosan haladsz az autóddal az úton, és egy másik autós, aki a szabályokat nem tartja be csak úgy neked menne? Azt mondanád, hogy nincs semmi baj?

Igen, ebben az esetben bunkó vagy. De, ezt sajnos csak akkor értenéd meg, ha éppen Te nem tudnád kinyitni a garázsajódat (és közben mondjuk sietnél valahova). Nem csak a pénztárcánk határozza meg, hogy mit veszünk, használunk. Például lehet kapni 900 MHz-es videóadót, amit nem illik használni. Vagy, 1.1 GHz-es sávban működőt, amit szintén nem. Ha nem tudod, hogy miért, akkor olvass még. Ne csak ezt az egy topikot, hanem a többit is, és évekre visszamenőleg... Ez is hozzá tartozik a "szakmai" részhez.

Olvasom a többi topicot is, még ha nem is évekre visszamenőleg.
De azért mert nem vagyok tisztában egyes szabályokkal,törvényekkel, még nem vagyok bunkó.
Ha valaki szabálytalanul autózik ,az bunkó .Mert a legális autóvezetés feltétele, hogy tégy egy sikeres vizsgát.
Tehát tisztában van a szabályokkal és ennek ellenére teszi.

bebeboy
2014-01-06, 07:19
A 2.4 meg a wifiseket zavarhatja. Még is kapható .

ati
2014-01-06, 07:29
Jó, ezt a "bunkó" kifejezés visszavonom. De mit mondasz arra aki kereszbe áll a parkolóba 3 helyet elfoglalva egy helyett, vagy mozgássérültek számára fenntartott részben áll, holott ő nem az. Ezzel arra kívántam rávilágítani, hogy a frekvenciák használata éppúgy közmegegyezésen és önkétes betartáson alapszik mint más az életben , némi jogszabályi támogatással. A kínában vásárolt cuccokra meg fokozottan igaz a vásárló felelőssége, tekintve, hogy nem EU és mások a szabályok.

Bigyula
2014-01-06, 08:09
Olvasom a többi topicot is, még ha nem is évekre visszamenőleg.
De azért mert nem vagyok tisztában egyes szabályokkal,törvényekkel, még nem vagyok bunkó.
Ha valaki szabálytalanul autózik ,az bunkó .Mert a legális autóvezetés feltétele, hogy tégy egy sikeres vizsgát.
Tehát tisztában van a szabályokkal és ennek ellenére teszi.

Elnézést az erősebb szóhasználatért, de kicsit felhúztam magam a véleményeden. Egyébként, az autóvezetésnek nem feltétele a sikeres vizsga, csak a közlekedésben való részvételnek. Autót magánterületen bárki vezethet vizsga nélkül is. Nemrég olvastam, hogy valalakinek nem volt jogosítványa, és halálos kimenetelű közlekedési balesetet okozott. Sőt, olvastam már olyanról is, aki majd 50 évig vezetett jogosítvány nélkül, és csak 70 éves korában futott be az első rendőri ellenőrzésbe. Természetesen szabályosan, balesetmentesen tette ezt, de jogosítvány nélkül... Tehát, a feltételezésed sem feltétlenül igaz.

A 2.4 GHz-es sáv több dologra is van használva, de korlátozott kimenő (adó) teljesítménnyel. Például, az 1W-os wifi erősítő (booster) az EU-ban tudtommal magánhasználatra nem engedélyezett. Általában 10-100 mW adóteljesítmény az engedélyezett (távban 100 mW, videóátvitelben pedig 10! mW). De, ez is többször le lett itt írva... Kint a prérin nem zavarod a wifi-t, és általában (lakott területtől távolabb, ahol lehet repülni, mert erre is van szabály (MMSZ)), Te sem zavarod a wifi-t a távoddal.

ati
2014-01-06, 08:34
Nem értem miért van a 433MHz ennyire kiutálva, miközben a 868MHz-et meg mindenki elfogadja, pedig a kapu nyitók egy része 868-on megy. Azok szívhatnak akiknek olyan van?

Ellenkezőleg 434, pontosabban 430-440MHz egy nagyon jól használható sáv, kár lenne tönkretenni. 868MHz eleve csak ISM sáv. Nem véletlen, hogy kezdenek áttelepülni a garázsajtó nyitogatók, meg a riasztók. Az FPV repülés egy erősen technikai sportág, ha horgászni is csak alapszintű tudással szabad, akkor ezt pláne tudatosan kellene, ráadásul veszélyes is.

latna
2014-01-06, 14:08
Na ez a topic is belefulladt a sok szabálymatyi hozzászólásba.
Nem volt elég a többiben okoskodni?
Még ha a tényleges létező szabályokra hivatkoznának, de ide lett keverve mindenféle ajánlás, feltételezés, fiktív önkreált szabály.
Ráadásul fizikát, és a tényeket teljesen nélkülöző dolgokkal alátámasztva.
Pedig jól indult, végre valami szakmai téma, szakmai viták..stb.
Sajnálom. Kár érte.
Kellene egy /sajnos már rendhagyónak nevezhető/ topic, ahol tényleg csak a szakmai hozzászólások, valamint az ezzel kapcsolatos viták /hiszen abból is tanul az ember/ jelennének meg, az összes sallang pedig azonnal /1-2/ napon belül törlésre kerülnének. Persze ehhez kellenének a moderátorok is...
Természetesen ez nem gátolná meg egy KÜLÖN okoskodós, szabálymatyiskodós topic nyitását is. De akit ez nem érdekel, had ne kelljen ezt olvasgatnia.

Bigyula
2014-01-06, 14:53
...Még ha a tényleges létező szabályokra hivatkoznának, de ide lett keverve mindenféle ajánlás, feltételezés, fiktív önkreált szabály...

Ezt egy kicsit kifejtenéd? Konkrétumok? Amire én hivatkoztam, az az MMSZ szabályzata (letölthető a honlapjukról), hogy hol lehet modellt reptetni. Lehet, hogy sokan leszarják, de jelenleg az MMSZ az egyetlen "hivatalos" szervezet, amit egy esetleges nem kívánatos esemény bekövetkeztekor "szakértőnek" fog felkérni a bíróság. A véleményüket pedig ismerhetjük, mert több konferencián is kifejtették (csillagvzs is idézte őket). A lényege, hogy amin van kamera, videóadó, az szerintük nem modell...

A frekvenciákra, adóteljesítményekre vonatkozóan pedig szintén vannak jogszabályok, frekvenciatáblázatok, ezeket is le lehet tölteni (Hírközlési Felügyelet, vagy mi most a nevük). Én is onnan bogarásztam ki tavaly nyár elején, mert érdekelt, hogy mit lehet rádióamatőr vizsga nélkül is használni. Kétségtelenül, ez a munkásabb, mint azt mondani, hogy hülyeségeket írkálunk.

Részemről befejeztem az "okoskodást".

bebeboy
2014-01-06, 22:36
Jó, ezt a "bunkó" kifejezés visszavonom. De mit mondasz arra aki kereszbe áll a parkolóba 3 helyet elfoglalva egy helyett, vagy mozgássérültek számára fenntartott részben áll, holott ő nem az. Ezzel arra kívántam rávilágítani, hogy a frekvenciák használata éppúgy közmegegyezésen és önkétes betartáson alapszik mint más az életben , némi jogszabályi támogatással. A kínában vásárolt cuccokra meg fokozottan igaz a vásárló felelőssége, tekintve, hogy nem EU és mások a szabályok.

Na arra én is azt mondom ...sőt.

drager
2014-01-07, 06:29
433MHz-es 500mW-os modul itthon is kapható, valaki linkelte korábban.
http://www.hestore.hu/prod_10027964.html
Ezt ezek szerint megvehetem hivatalosan és építhetek belőle mondjuk egy hőmérő jeladót ami 24/7-ben megy.
Az 1W-osnak mondott HK is kb. ennyit tud ahogy láttam külföldi fórumokon, akkor hol a probléma?
Azt ne mondja senki, hogy kimegyek a mezőre egy ilyennel minimum 1-2km-re a várostól, és emiatt nem fogja tudni valaki kinyitni a garázsajtóját.

Az MMSZ meg egy szövetség és nem hatóság, szerintem nem kötelező érvényű a szabályzatuk, max. a tagjainak.

ati
2014-01-07, 08:27
Megvenni megveheted, de ez egy alkatrész kereskedő. Van itt néhány jogszabály:
a rádióberendezésekről és az elektronikus hírközlő végberendezésekről, valamint megfelelőségük kölcsönös elismeréséről szóló 5/2004. (IV. 13.) IHM rendelet,
a nemzeti frekvenciafelosztás megállapításáról szóló 15/2012. (XII. 29.) NMHH rendelet,
a polgári célra használható frekvenciasávok felhasználási szabályainak megállapításáról szóló 2/2013. (I. 7.) NMHH rendelet.
az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény, stb. amelyek leírják a pontos eljárást.

A kereskedő nem felel azért, hogy te mire használod az adott alkatrészt. " építhetek belőle mondjuk egy hőmérő jeladót" na ekkor válik belőle rádióberendezés, aminek te leszel a gyártója, előállítója és így a te vagy felelős a megfelelősségért. Ezt a jeladót csak akkor árusíthatod, ha a vonatkozó jogszabályoknak eleget tettél és igazolod a megfelelősséget. (100mW-ig SRD) Saját felhasználásra szánt berendezéssel is be kellene tartani a szabályokat.

"Azt ne mondja senki, hogy kimegyek a mezőre egy ilyennel minimum 1-2km-re a várostól, és emiatt nem fogja tudni valaki kinyitni a garázsajtóját." - ezt nem is állítom. Azt viszont igen, hogy nagy valószínűséggel belerandítasz valamelyik amatőr átjátszó üzemébe, esetleg megzavarsz éppen folyamatban lévő forgalmat, pláne az 1W-os modullal. Azért mert te nem hallod, attól még ott vannak.
http://amatorradiozas.hu/frekvencia-kiosztasok/vhf-es-uhf-radioamator-atjatszok
A frekvenciaosztás 25kHz-es , ez az ipari hulladék 250-300kHz sávot fed le és még hoppingol is. Szóval maradjunk a 100mW-nál!

latna
2014-01-07, 09:08
Ezt egy kicsit kifejtenéd? Konkrétumok? Amire én hivatkoztam, az az MMSZ szabályzata (letölthető a honlapjukról), hogy hol lehet modellt reptetni. Lehet, hogy sokan leszarják, de jelenleg az MMSZ az egyetlen "hivatalos" szervezet, amit egy esetleges nem kívánatos esemény bekövetkeztekor "szakértőnek" fog felkérni a bíróság. A véleményüket pedig ismerhetjük, mert több konferencián is kifejtették (csillagvzs is idézte őket). A lényege, hogy amin van kamera, videóadó, az szerintük nem modell...

Természetesen nem csak rád gondoltam.
MMSZ ??
Az jobb mint az úttörők?
Na jó. Komolyra fordítva, mint ahogy már le is írták egy sz@ros szövetség. Nem hozhat semmiféle szabályt, maximum belső szabályzatot, melynek max. retorziója a szövetségből való kizárás lehet. Természetesen ajánlást tehet, de az nem kötelezvény.
És a lőtéri kutyát nem érdekel a véleményük.
(Esetünkben, irányíthatok én LRS-el sima modelt is amin nincs kamera)

Az ha valakit felkérnek szakértőnek az szakértői vizsgához kötött. /Ha valaki szakértő az nem azt jelenti hogy ő hozhat bármiféle szabályt is./ Nagy valószínűséggel nem rendelkeznek ilyennel. Ettől még megkérdezhetik a VÉLEMÉNYÜKET. De ha van is szakértő, kérhetsz fel saját szakértőt is.

A wifis zavarás is marhaság.
Már 1000x leírtam, hogy 2,4-en 2db 40Mz -es "turbó" csatorna mellé már nem fér be egy harmadik. És ha van, már is zavarják is egymást, és akkor hisztizhetsz nem lesz eredménye. Bérelj magadnak frekvenciát, akkor majd élhetsz jogorvoslattal. Ez vonatkozik az autós távirányítós arcokra is.

latna
2014-01-07, 09:20
Azt viszont igen, hogy nagy valószínűséggel belerandítasz valamelyik amatőr átjátszó üzemébe, esetleg megzavarsz éppen folyamatban lévő forgalmat, pláne az 1W-os modullal. Azért mert te nem hallod, attól még ott vannak.
A frekvenciaosztás 25kHz-es , ez az ipari hulladék 250-300kHz sávot fed le és még hoppingol is. Szóval maradjunk a 100mW-nál!

Hát nincsenek ott!
Ha nem piszkálod a gyári beállítást, akkor 436.xyzMHz a kezdő frekvencia.
Ha piszkálod, akkor meg olyan helyre tedd, ahol nincs más. Nem azért mert te zavarod, hanem mert téged zavar.
A hopping szintén állítható, akár le is tiltható. (Nem ajánlott)

Most komolyan.
Ha a 2,4Ghz itthon tiltva lenne, csak a rádióamatőr vizsgával lehetne használni, akkor mindenki most kikapcsolná a wifit a routeren, telefonon, notebookon????
Másnap pedig szaladnátok vizsgázni??
Na ne legyünk nevetségesek!

Részemről befejeztem a szájtépést. Innentől csak a szakmai része érdekel.

drager
2014-01-07, 09:38
a rádióberendezésekről és az elektronikus hírközlő végberendezésekről, valamint megfelelőségük kölcsönös elismeréséről szóló 5/2004. (IV. 13.) IHM rendelet,
a nemzeti frekvenciafelosztás megállapításáról szóló 15/2012. (XII. 29.) NMHH rendelet,
a polgári célra használható frekvenciasávok felhasználási szabályainak megállapításáról szóló 2/2013. (I. 7.) NMHH rendelet.
az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény, stb. amelyek leírják a pontos eljárást.

A kereskedő nem felel azért, hogy te mire használod az adott alkatrészt. " építhetek belőle mondjuk egy hőmérő jeladót" na ekkor válik belőle rádióberendezés, aminek te leszel a gyártója, előállítója és így a te vagy felelős a megfelelősségért. Ezt a jeladót csak akkor árusíthatod, ha a vonatkozó jogszabályoknak eleget tettél és igazolod a megfelelősséget. (100mW-ig SRD) Saját felhasználásra szánt berendezéssel is be kellene tartani a szabályokat.

"Azt ne mondja senki, hogy kimegyek a mezőre egy ilyennel minimum 1-2km-re a várostól, és emiatt nem fogja tudni valaki kinyitni a garázsajtóját." - ezt nem is állítom. Azt viszont igen, hogy nagy valószínűséggel belerandítasz valamelyik amatőr átjátszó üzemébe, esetleg megzavarsz éppen folyamatban lévő forgalmat, pláne az 1W-os modullal. Azért mert te nem hallod, attól még ott vannak.

Ha magyar kiskertől veszem a modult, mint végfelhasználó magánszemély, nem hiszem, hogy ilyen dolgokkal kellene foglalkoznom, hogy bevizsgáltatni stb. Nem leszek gyártó, nem akarom eladni.
Én maradok szívesen 100mW-nál,(OrangeRX 1W-os adóról beszélek, mert azt rendeltem) gondolom SW-ból állítható. A legjobb kompromisszum az lenne, ha beállítható lenne hogy 100mW, de mondjuk a távon egy kapcsolóra programozható lenne az 1W kimenő teljesítmény baj esetére amíg mondjuk visszafordítom a gépet.

Ltomi78
2014-01-07, 10:42
ja jó lenne a kapcsolhatóság. Az hogy softveresen állítható -e az 1W-os orange lrs az engem is érdekel kissebb teljesítményre akár 200mw is elég lehet még vészkapcsoláskor. Persze kapcsoló nincs rajta, pedig a legtöbb lrs -en van csak ott 500mw és 1 vagy 2 watt között tudsz váltani , kapcsolható az Rmilec és a Dragonlink is.

Ha magyar kiskertől veszem a modult, mint végfelhasználó magánszemély, nem hiszem, hogy ilyen dolgokkal kellene foglalkoznom, hogy bevizsgáltatni stb. Nem leszek gyártó, nem akarom eladni.
Én maradok szívesen 100mW-nál,(OrangeRX 1W-os adóról beszélek, mert azt rendeltem) gondolom SW-ból állítható. A legjobb kompromisszum az lenne, ha beállítható lenne hogy 100mW, de mondjuk a távon egy kapcsolóra programozható lenne az 1W kimenő teljesítmény baj esetére amíg mondjuk visszafordítom a gépet.

Ltomi78
2014-01-07, 10:49
A másik hogy nagyon jó gondolat ez hogy maradjunk a 100mw-nál, persze antennát kell rá rakni talán nem is kicsit hogy élvezhető távolságba tudjuk használni, vagy úgyis mondhatnám hogy valóban LRS legy ne pedig Short range ;D.!
Mert azért elég vicces hogy az emberek nagy része 500m-1km -en már failsafe volt a 100mw-os rendszerrel (hazai és rc groups kommentek szerint).
Kihegyezett antennákkal nagy magasságban repülve persze gondolom elszól a 100mw -is, lásd leskope kiválló eredményeit ( HK is csak az ő videója van fenn etalonként). Szóval elég kevés végfelhasználónak sikerül tényleg LRS-ként használni mondjuk a gyári antenákkal a 100 mw-ot 433 mhz-en.

És azért lássuk be az eddigi LRS- drágább rendszerek seem 100mw -ra készültek, dragonlink, rmilec , chain, dmd. Ezek akkor most mind illegálisak, mert a többség ezt használja?

Bigyula
2014-01-07, 10:59
És azért lássuk be az eddigi LRS- drágább rendszerek seem 100mw -ra készültek, dragonlink, rmilec , chain, dmd. Ezek akkor most mind illegálisak, mert a többség ezt használja?

Nem feltétlenül illegálisak (frekvenciafüggő, illetve ahogy Ati is írta, nem minden frekvencián engedélyezett a hoping), de rádióamatőr vizsga kell a legális használatukhoz (100 mW fölött). Ez is többször ki lett tárgyalva. Valamint az is, hogy egy jó antennán a vevőoldalon adott esetben több múlik, mint a kimenő teljesítmény duplázásán, triplázásán.

Ltomi78
2014-01-07, 11:02
Köszi..utólag is a kimeritő választ. Az elejét értettem a végén kétválra fektettél :D....ha összegeznénk a megállapításod akkor milyen hatótáv növekedést várnál mondjuk egy földi teszt során egy 2.4-en EMESE-vel eerősített gyári Furtaba Rc vevőtől ahol gondolom ugrál a freki, feltételezve hogy egy pusztán vagyunk kevés zavaró wifi-vel?

Az hogy nagy és nehéz mit jelent, az én 1.2 -es Emesem (szintén Ti gyártottátok ugy tudom)7x4x4 cm-es doboz ami kb 40 gramm de most csak emlékezetből mondom. Ettől nagyobb lenne a 2.4-es?. szerintem egy 1.8-2m fesztávú nagy rakteres gépeknél ez a dobozka már nem lenne gond! Szívesen tesztelnék egy ilyet hiszen viszonylag messzire jutottma 2.4-en 100mw- gyári kimenővel és málnakeverővel, érdekelne egy előerősített vevő mit tudna.

Mekkora lenne a legkisebb méret és súly amibe össze lehetne zárni egy ilyet? :)

EMEse létezik 2,4-re is, és pont ugyanannyiba kerül,mint az 1,2-es változat, de eddig még senki nem igényelte. A repülőre azonban nehéz feltenni, mert nagy és relatíve súlyos. Lehet előerősítést alkalmazni az RC vevőnél is, de csak akkor érdemes,ha van tartalék a rendszerben. Azaz, ha a zajszint és a jelszint az antenna végén megvan, azaz a jel/zaj viszony OK.
Érthetőbben: ha a környezeti zaj szintje -110dB a vevőm meg -100dB-nél vesz és a vételhez 10dB jel/zaj viszony kell, akkor nem érdemes előerősítőt használni, mert az a zajt is fel fogja erősíteni. Nem az abszolút szint a lényeg, hanem a jel/zaj aránya. A szórt spektrumú cuccoknál ez másként van! Ha a zajszint -120dB akkor 10dB-t még érdemes erősítenem. A zajszint a sávszélességgel arányos.

ati
2014-01-07, 12:06
EMEse egyféle méretben készül, az, amit Te is ismersz, szerintem nagy egy gépbe, de ha jónak tűnik, akkor annak örülök. Kérdésed második részére nehezebb a válasz. Nem tudom megmondani számszerűen, mert nem az erősítés a lényeg. A környezeti zaj szintje a hasznos jelhez képest. A legelőn kisebb a zaj, előerősítővel valószínűleg tovább javul. A hatótáv várhatóan akár a duplájára is nőhet, de ezt 100%-ra nem lehet előre megmondani.

Az LRS témában: Az tény és ezt ne vitassuk, hogy vannak jogszabályi előírások, az, hogy ezt leszarják egyesek is legalább ennyire tény. Úgy látom, hogy felesleges érvelni ez ügyben tovább. Szakmai tény, hogy négyszögjelekkel nem illik modulálni, pláne nem wattokkal, amit némely LRS rendszer csinál. Az is tény, hogy a csatornaosztást illene betartani, és tény, hogy minderre szarnak adott LRS előállítói és felhasználói. Ha ez így van és én kénytelen vagyok ezt gondolni, semmi esély a jövőben semmiféle egyeztetésre és összehangolásra. Tehát mindenki csinál, amit akar, én max. alkalmazkodom az új helyzethez.

drager
2014-01-07, 12:14
Szerintem senki nem épít konkrétan rádióadót, hanem valami gyári modult használ, tehát a modulációra semmilyen ráhatása sincs. egyik végén bemegy a soros adat ami a másik végén jó esetben kijön, az összes többi körítés csak a ppm feldolgozását és az adó vezérlését végzi. tehát ha négyszögjellel modulálnak, ami gondolom a felharmonikusok miatt gáz, annak modul gyártója az oka, aki viszont szerintem rendelkezik mindenféle engedéllyel, különben nem gyárthatná, árulhatná világszerte.

latna
2014-01-07, 12:25
A másik hogy nagyon jó gondolat ez hogy maradjunk a 100mw-nál, persze antennát kell rá rakni talán nem is kicsit hogy élvezhető távolságba tudjuk használni, vagy úgyis mondhatnám hogy valóban LRS legy ne pedig Short range ;D.!
Mert azért elég vicces hogy az emberek nagy része 500m-1km -en már failsafe volt a 100mw-os rendszerrel (hazai és rc groups kommentek szerint).
Kihegyezett antennákkal nagy magasságban repülve persze gondolom elszól a 100mw -is, lásd leskope kiválló eredményeit ( HK is csak az ő videója van fenn etalonként). Szóval elég kevés végfelhasználónak sikerül tényleg LRS-ként használni mondjuk a gyári antenákkal a 100 mw-ot 433 mhz-en.

Itt a kulcs:

https://github.com/kh4/openLRSng/
Én találtam meg, teszteltem, majd feltettem a linket a fórumra, még az eredeti openLRS topikba.
Azóta persze szétOFFoltatok vagy 3 topic-ot.

Ezzel 8km gyári antennákkal, 100mW-al!
Az emberek nem tudnak olvasni.
A HK-n is világosan le van írva, hogy NEM PnP rendszer!!!!

ati
2014-01-07, 16:42
Szerintem senki nem épít konkrétan rádióadót, hanem valami gyári modult használ, tehát a modulációra semmilyen ráhatása sincs. egyik végén bemegy a soros adat ami a másik végén jó esetben kijön, az összes többi körítés csak a ppm feldolgozását és az adó vezérlését végzi. tehát ha négyszögjellel modulálnak, ami gondolom a felharmonikusok miatt gáz, annak modul gyártója az oka, aki viszont szerintem rendelkezik mindenféle engedéllyel, különben nem gyárthatná, árulhatná világszerte.

Ne ez a tévhitek egyike.
1. A gyártók nagyrészt "normális" rádiókat használnak, aminek megvan a tanusítványa és nem feltétlenül RF modulból vannak.
2. Az LRS rendszerekben használt RF modulok képesek előírásnak megfelelő működésre is, ez a szoftveresen múlna, aki sztem "ki nem szarja le" okból mégsem teszi. pl. Az RFM22 modul tud GFSK keskenysávú üzemmódot is, csak akkor nincs FIFO és komolyabb szoftveres kell hozzá - ezt csak azok értik, akik tisztába vannak a modullal és az OpenLRS szoftverével. Sajnos a többi LRS rendszer nem nyilt forrású így azt nem lehet tudni, csak a végeredmény látszik a műszeren. Tehát van lehetőség a moduláció megfelelő megválasztására.
3. "egyik végén bemegy a soros adat ami a másik végén jó esetben kijön" - na ilyen pont nincsen egyikben sem, csak a pályakezdő pancserok gondolják, hogy a soros adat így megy. Legtöbben persze ezt szeretnék, pláne rs232 transzparens üzemmódot. Az adatfolyam minden chip esetében csomagokban bonyolódik. Szinkron bytok, fejléc stb. kell ahhoz, hogy esély legyen az adatok átvitelére. Ezt a szoftver írójának kellene értenie és kiválasztania. A chip hiába tud sokat, ha a felhasználó hülye hozzá.
4. A négyszögjel önmagában is gáz, de sajnos a sávszélességet is lehet állítani ezekben a chipekben, és hát kit érdekel a 25kHz-es csatornaosztás, stb. tehát ami a csövön kifér hadd szóljon.
5. Az egyszerű modulációkat azért engedélyezték, hogy a garázsajtó nyitogatóknak ne kelljen bonyolult és drága cucc. Ezért van a 100mW limit!!!. SRD!!!! - mit nem lehet ezen nem érteni!

Seszi
2014-01-07, 23:25
Sziasztok, én a szűrőkről szeretnék többet megtudni. konkrétan 433-as irányítás és 1.3-as video rendszerben kell-e szűrő és ha igen, milyen és hova. A cél nem csak az irányítás / video jó együttműködése, de a sporik zavarásának megakadályozása is.

ati
2014-01-08, 06:05
Bár már minden elképzelhető, mert kína mindent felülmúl, elvileg nem. 1,3GHz-es adó nem ad semmit 433MHz-en. A földi egységednél lehet esetleg probléma, mert 3. felharmónikus. Ez a 433MHz-es adó felharmónikusain múlik. Ha nagyon szar a cucc, akkor fogja zavarni. Vidd a 433MHz-es adót közel a videó vevődhöz és megtudod!

Seszi
2014-01-08, 07:40
Nincs problema, egyelore. Van a videon egy notch filter, az felesleges? A gps-t sem zavarja az 1.3?

feket663
2014-01-08, 09:40
Nekem a GPS vételem lelőtte az 1.3 GHz video adó. Most érkezik egy újabb fajta GPS, amiben elvileg van beépítve SAW filter, azt elvileg már az adó mellé is lehet tenni. Kíváncsi vagyok...

ati
2014-01-09, 09:51
Na én is rosszul tudtam. SRD szabvány EN 300 220-2 V2.4.1 szerint nincs is 100mW 434MHz-en, csak 10mW. Mivel ezt emelték be az FNFT-be, így a törvény is ezt mondja.

Jimmee
2014-01-21, 13:14
Sziasztok,

Egy technikai jellegű kérdés 5,8GHz/200mW video adóval kapcsolatosan.
CL "lóhere" antennát szeretnék használni. Milyen irányú/helyzetű rögzítés javasolt a repülőn? Több fórumban olvastam, hogy vízszintes, hossz irányú felhelyezés előnyös.
Nektek esetleg jól bevált konfig?

KÖszi!

mmormota
2014-01-21, 13:41
Az antenna függőlegesen legyen beépítve. A tengelye irányában minimuma van, ezért vízszintesen nem szerencsés, mert akkor fordulhat úgy a gép hogy minimumra csökken a jel.
A tipikus beépítés úgy néz ki, hogy az adó fekvő doboz, az antenna pedig erre merőlegesen felfelé áll, vagy úgy hogy a koax meg van hajlítva, vagy derékszögű csatlakozóval. Lehetne az antenna lefelé is, de legtöbb gép hasra száll, letörne.

Hasi
2014-01-21, 16:42
Én használtam quadon vízszintesen is és nem sok különbséget éreztem. ;)

Red
2014-01-21, 16:45
lehet függőlegesen is, nekem is úgy van:

http://rcpilot.hu/users/1029/20880/s_201308291814251692.jpg (http://rcpilot.hu/users/1029/20880/b_201308291814251692.jpg)

ati
2014-08-31, 06:16
fpvszovetseg.hu

4. Távirányítás

4.1 Távirányítás frekvenciái (frekvencia kiosztás, teljesítmények, törvényi háttér)

4.2 Rádió frekvenciás irányítás műszaki alapja (alapfogalmak, AM, FM, szórt jel, jel felépítése, frekvenci-jel-hatótávolság kapcsolata stb.)

Free frekvenciaként használható teljesítmények:
- 433MHz-en: 0,025W
- 2400MHz-en: 0,025W
- 5800MHz-en: 0,1W

Rádióamatőr licensszel (CEPT) használható teljesítmények:
- 70MHz-en: 100W
- 433MHz-en: 1000W
- 1240MHz-en: 150W
- 2400MHz-en: 150W
- 5800MHz-en: 75W

Távirányításra engedély nélkül használható frekvenciák

27MHz (0.1W) 35MHz (0.1W) 40MHz (0.1W) 433MHz (0.1W) 868MHz (0.5W)

Videó jel átvitelére csak 1240MHz-től nagyobb frekvenciákon van lehetőség.

Az FPV repülés során hagyományosan 2-3 alapvető fontosságú rádióberendezésre van szükségünk. 1. A távirányító , 2. a videó adó és 3. a telemetria, amelyet akár a videóval is össze lehet kombinálni.

Korunk piaca árérzékeny. Azt lehet eladni, ami olcsó, ennek azonban ára van. A világ chip gyártása mára lehetővé tette a rádióberendezések nagyfokú integrálását is. Az olcsóság függ a gyártott mennyiségtől, ezért elsősorban a free frekvenciás ISM sávos IC-ket lehet nagyon olcsón megvenni. Egy rádióberendezés bonyolult és ezáltal drága is, az ár csökkentése érdekében leegyszerűsítik, egészen a működőképesség határáig, és kispórolnak belőle minden drága alkatrészt. Elsősorban szűrőket, amelyeket nehéz integrálni. Egy “profi” rádióamatőr készülék drága , tele van szűrőkkel, legalább 2x transzponált, de inkább 3x , szelektív és érzékeny, hatótávolsága 100km-ekben mérhető. Egy olcsó egycsipes rádió (amit garázsajtó nyitásához, vagy riasztó átjelzéshez gyártanak) jó esetben egyszer transzponált, de leginkább zéró KF-es, max. szimpla kerámiaszűrőt tartalmaz, zavarérzékeny és néhány 100m-ben fejezhető ki a hatótávolsága. Leleményes FPV-sek ezeket hekkelik úgy, hogy 7W booster-t tesznek hozzá. Ettől valamelyest nő a hatótáv és a zavarás is. Szerencsére – a selejt bosszúja – leginkább saját magát zavarja a delikvens. Nem ritkán hallani eseteket, hogy a rádióm zavarja a GPS-et. Egy profi rádió a GPS vevő közvetlen közelében sem okoz zavarást. Maguk a gyártók is ajánlják a chip adatlapján, hogy mire szánták az IC-t. Pl. hobby, toys, garage-door, stb.
Vizsgáljuk meg közelebbről az ismertebb eszközöket. “3DRobotics have just released a set of telemetry radios based on the Si1000 chipset.” Azaz a Silicon Labs Si1000 és Si4432 chipjére alapozták. A 6$-os ár viszonylag soknak számít, de a chip valóban sokat tud, és ezt meg kell fizetni. A tudás elsősorban a digitálisan beintegrált képességekben rejlik, a benne lévő rádió éppúgy le van egyszerűsítve, mint a többi cucc esetén.

Az openLRS is az Si4432 rádiós chippel készül. A TS korábban a MICRF620Z chipet használta.

Az elmúlt 30 évben sokféle IC-t gyártottak különféle rádiókhoz. Kommunikációs és műsorszórás céljára. Elsősorban a vevőket lehetett jól integrálni egyvalami kivételével, a KF szűrő. Ezt mindig külső eszközként kellett a chip mellé tenni. A drágább rádiók precíz kvarc-szűrőket, az olcsóbbak kerámia-szűrőket tartalmaznak. Rádióamatőrök működtetnek un. átjátszó állomásokat, ahol az adás és vétel egyszerre, egy helyen, ráadásul ugyanabban a sávban megy. (2m-en 600kHz, 70cm-en 1,6MHz a shift), azaz ennyi az eltérés az adás és vétel frekvenciái között. Az üzemmód pedig full duplex, azaz, amit vesz az átjátszóállomás az egyik frekin, azt a másikon azonnal adja is. Ezeket az átjátszókat beszélgetésre használják. El lehet képzelni, hogy milyen az a duplex szűrő, amely szétválasztja az adás és vételi frekiket, és mindezt 40-50W adásteljesítmények mellett. Na ehhez képest a 3DRobotics 3DR-rádiója eléggé primitívnek tűnik, mint rádió. A chip sokoldalúsága és szolgáltatása lenyűgöző. Garázsajtó nyitogatáshoz luxus, másra meg nem jó. Szerencsére a gyártó betartja a 100mW-os (20dBm) limitet, néhány elvetemült azonban 8W-os boostert gyárt hozzá és még árusítja is.
A chipek paraméterei között szerepel az érzékenység, pl. -117dBm. Ez első hallásra jónak tűnik, csak a többit is el kellene olvasni. Ez a max. érzékenysége 200bit/s sebességnél és generátorral mérve, amiből nem jön ki zaj. 128kbit-nél már a -100dBm-et sem éri el a chip érzékenysége. Aztán ott van a sávszélessége. A 350kHz nem túl keskeny. A frekvenciák felosztása 10-25kHz-es raszterben történt. Ez azt jelenti, hogy pl. 432-440MHz-es sávban 25kHz-enként vannak a csatornák. 128kbit-et nem lehet 25kHz-es sávban átvinni, ezért 128kbit-es sebesség csak 433MHz, és e feletti sávban lehet, szabad. 128kbit-hez kell 250kHz sávszélesség, amiből éppen csak 7db fér el a 433-434.75MHz free sávban, de mivel ilyen csatornaosztás nem létezik, ezért minden gyártó oda teszi a frekiket, ahova akarja, így a csatornák zavartak is. Tehát kitűnően működik a rendszer, ha egyedül repülünk egy legelő felett. A sávszélesség más szempontból is fontos paraméter. A jelzés átvitele energiát igényel, kétszer akkora sávszélesség kétszer annyi energiát, 10-szer akkora sávszélesség 25kHz->250kHz tízszer annyi energiát. Tehát egy 30W-os 25kHz-es rádiónak 300W-os a 128kbites megfelelője. Vagy visszafele számolva 100mW adóteljesítmény 128kbit-en a garázstól a kertkapuig elég.

A szabadtéri csillapítás a frekvencia függvényében: ( 6dB különbség 2x távolságot jelent. )

72MHz 100km -110dB
433MHz 100km -125dB
868MHz 100km -131dB
1240MHz 100km -135dB
2400MHz 100km -140dB
5800MHz 100km -148dB

A fizika szabályait nem nagyon lehet átírni. 72MHz-en 2,5x nagyobb távolságra terjed az ugyanakkora teljesítményű és ugyanakkora sávszélességű rádióhullám, mint 433MHz-en. És 3,5x messzebb, mint 868MHz-en. Persze ez így nagyon leegyszerűsítve a dolgokat, sok mindent nem vesz figyelembe. A rádióhullámok terjedési sajátosságait például. Alacsonyabb frekvenciák jobban hatolnak át a növényzeten. Bozótban, épületek között már az UHF sávú rádiók is használhatatlanok. Ezért sem a hadsereg, sem mi nem adjuk fel az alacsony frekvenciák használatának előnyeit. Szerencsére van kellő mennyiségű szabadon használható frekvencia, persze megfelelő berendezéssel és amatőr licensszel.

A fentiekből következik, hogy a videó kép átvitele semmilyen formában nem egyszerű és nem kicsi sávszélességű. Ez okból a telemetria átvitelét nem bíznám a videó adóra, mert az bizony sűrűn előfordulhat, hogy elvész a kép, és akkor oda az adat is. Tartós 90%-ig megbízható képátvitelre csak műholdak segítségével mikrohullámokon számíthatunk magasan repülve.

BCorsa
2014-08-31, 23:27
Köszönjük Ati!
Szerintem nagyon hasznos infók vannak benne, kötelező olvasmány mindenkinek :D