PDA

Teljes verzió megtekintése : Szabályzó(k) működése

oldal : [1] 2

S Attila
2003-09-05, 12:22
Sziasztok!

Sajnos nem nagyon értek a szabályzókhoz és a hozzájuk tartozó motorokhoz, de ezen változtatni szeretnék.
Kérdéseim:
Vanak ugye a normál szabályozók, gondolom a normál mototrokhoz, és vannak a "kefenélküli" szabályozók az ilyen jellegű mototrokhoz. Ugye? Bizonyára ez utóbbiak a jobbak, ezek a drágábbak is, de miért jobbak és miért van nekik egy madzaggal több? :D
Normál szabályozónál (ahogy képen láttam) van két drót a motor felé, két drót az akkupack felé és van egy szervócsatlakozós a vevő felé. :?:
Ha jól tudom, a motor táplálására rendszeresített akkupack látja el energiával a vevőt is, ezen keresztül a szervókat is. De akkor hogy van a bekötés?
Szabályzóra írva mit jelentenek ezek? BEC vagy OPTO - BRAKE és hogy "n" darab szervó. A brake azért is furcsa (nekem), mert kifejezetten repülő- és hajómodellekbe szánt eszközre volt írva.

Mint kiderült, nemhogy egy kicsit, de szinte semmit nem értek a témához. :( Ezért kérem és köszönöm a segítségeteket. :oops:
Üdv.

Attila

Peter N
2003-09-05, 12:42
A kefe nélküli motor 3 fázisu ezért van 3 tápvezeték
A BEC=batteri eliminator circuit tehát a szabályzó táplálja a vevöt(nem kell külön vevö aku.)
Az OPTO azt jelenti hogy a vezérlö impulzus galvanikusan le van választva a vevöröl, egy opto IC (egybeépitett LED és fotótranzisztor)viszi a jelt a vevöböl a szabályzóba ezáltal csökkentve a motor zavar visszacsatolását a vevöbe.
BRAKE nem tudom, esetleg a fékezett motor esetébenn hamarább becsukodik a légcsavar??? vagy talán mert hajóba is jó?? HM ki tudja

S Attila
2003-09-05, 12:52
Köszi Péter.
Tehát a BEC kell, ha olyan modellt szeretnék amibe nem kell külön vevőaksi. Akkor az OPTO erre nem alkalmas, mert csak olyat láttam, hogy vagy BEC vagy OPTO. Együtt a kettőt nem. Már csak a bekötés nem tiszta. Ha csak egy "szervócsatlakozós" kivezetés van, akkor azt a vevőben egy csatornára kell kötni (hogy szabályozni lehessen) vagy a táp (Batt.) helyére, hogy energiát kapjon a vevő? De akkor, hogy szabályoz?

Attila

Gyurici
2003-09-05, 12:56
Na lássuk! OKítsunk! :-)

Először a motorok. Vannak a "normál" motorok.
Ezeknek van 2 csatlakozójuk, amiről az áram 2 db kefére jut.
Az állórészükben van a mágnes, a forgórészen van a tekercselés.
A csévetest 3 szegmensű (vagy lehet 5 is de ez ritka) és szintén
3 szegmensű a kommutátor. a kommutátor érintkezik a kefékkel.
Ezekhez kellenek a "normál" szabályzók, amiknek van 2 vastag
vezetékük a motorhoz, 2 vastag az akkukhoz, 1db 3 eres vékony
szallagkábel csatlakozóval a vevőhöz, és lehet plusz 1db 1 eres drót
a FET-es szervókhoz. De ez utóbbi csak a drágább szabályzókon van.
Szinte minden szabályzóban van BEC rendszer. Ez annyit jelent, hogy
a vevők 5 V-ról üzemelnek, és nagyon kevésbe tesznek BEC elektronikát.
Ez a BEC csinál a meghajtó akksik feszültségéből stabil 5 voltot.
Autónál 6 cellát használunk, az 7,2 Voltos, de repülőnél 7-8 vagy több
cellát is használhatnak így lényegesen nagyobb a feszültség, ami kinyírná
a BEC nélküli vevőket. A szabályzó tehát előállítja az 5 V-ot a vevőnek
és a szervóknak, (mert legtöbb szervó szintén 5 v-ról megy, kivéve a FET-est mert az 7,2-ről) a 3 eres vezeték fekete vezetéke a minusz, a piros a plusz 5V a sárga (vagy fehér) pedig a jel vezeték. Így jut el az 5V a vevőhöz, a vevőn belül pedig elágazik a szervókhoz.

A kefe nélküli motorok. Itt az állórész van tekercselve, és a forgórész a
mágnes. Úgy kell elképzelni mint a három fázisú villanymotorokat.
3 vezeték megy rá, speciális szabályzó elektronika kell hozzá.
Ezek a szabályzók csak az ilyen motorokkal használhatók.
Ezek drágák. Azért mert 1 előremenetes normál szabályzónál ami legyen
a legnagyobb teljesítményű, álltalában 5-6 FET-et alkalmaznak végfokozatként. A kefe nélküli motorokhoz való szabályzóban pedig
ennek a 3-szorosa kell, mert külön kell vezérelni a 3 tekercset.
És az elektronika vezérlőegysége sem egyszerű darab, komoly mikrovezlést tartalmaz, amit programoztak, és így növekedtek az előállítási költségek. Előnye ennek a motornak a keféssel szemben, hogy
nincs surlódó elektronikus elem (kefe+kommutátor) így sokkal optimálisabb az energia átvitel, nincs szikraképződés, stb, és ezért
sokkal jobb hatásfokú a motor. Ez álltalában a hosszabb menetidőnél
lehet érzékelni a legjobban.

A szabályzókon a Brake a féket jelenti. Ez egy elektronikus motorfék.
Autómodellnél nagyon fontos, repülőnél használják-e és mire, azt nem tudom, vannak repülős szabályzók amiben van. Én csak autózom így fogalmam sincs miért kell repülőre fék. Hajónál meg nem is kell, sőt....ha
nincs szerencséd, véletlen fékhasználatkor még a csiga is lecsavarodhat.
Akkor meg úszni kell a hajóért.
"n" szervó felirat a szabályzón- hm....ilyet még nem láttam, de valószínű
hogy ez azt jelenti, hogy a szabályzó BEC elektronikája mennyire terhelhető. Hány szervót képes egyszerre ellátni árammal. De ez relatív dolog, mert vannak kisebb, nagyobb szervók, egyik kevesebb áramot vesz fel, a másik többet, így inkább azt szokták írni hogy a BEC hány amperrel terhelhető. Általában 1-3 Amper.

Hirtelen ennyi jutott eszembe. Ha még van kérdés, akkor ne kíméld a billentyűzetet! :-)

Gyuri

Marlboro man
2003-09-05, 13:04
Sziasztok!

A Brake valóban az, amire Peter gondolt, vagyis amint leveszed a "gázt", a motor lelassul, és becsukódik a légcsavar.

A BEC-es vevő szervóvezetékét a gáz (alapból 3-as) csatornán kell bedugni a vevőbe, és onnan látja el magát a vevőt, illetve a többi szervót árammal.
A szabályozók ezen megoldással nem tudnak bármekkora áramot adni a vevőnek, ezért adják meg a specifikációban, hogy maximum hány szervót használhatsz a szabályózóval együtt (slowfly-ernél elég a kettő, nagyobb modellek esetén 3-4 is kell).

Még egy tulajdonsága van a BEC-es szabályozóknak: amikor a vevőakku feszültsége egy bizonyos határ alá esik (már majdnem lemerült), a szabályozó nem engedi a motort működtetni, de hagy neked egy kis energiát arra, hogy "levitorlázz". Tehát nem kell attól félned, hogy lemerül az akku és megsüketül a vevőd => lezuhansz.

Üdv,
Mm

Gyurici
2003-09-05, 13:04
>Tehát a BEC kell, ha olyan modellt szeretnék amibe nem kell külön >vevőaksi.

A súly miatt érdemesebb a BEC-es szabályzót alkalmazni.
Alig pár grammal több, nem úgy mint egy 4 cellás vevőakksi.

>Akkor az OPTO erre nem alkalmas, mert csak olyat láttam, hogy vagy >BEC vagy OPTO. Együtt a kettőt nem.

Így van. Az OPTO-shoz kell a vevő akksi. Csak a jel utját lehet
OPTO elektronikus úton megszakítani, az áramot nem! :-)

>Már csak a bekötés nem tiszta. Ha csak egy "szervócsatlakozós" >kivezetés van, akkor azt a vevőben egy csatornára kell kötni (hogy >szabályozni lehessen) vagy a táp (Batt.) helyére, hogy energiát kapjon >a vevő? De akkor, hogy szabályoz?

Itt saját magad megadtad a választ. A vevő Batt jelű aljzatjába a vevőakut szokás dugni. Ha BEC-es szabályzód van, akkor arra a csatornára kell csatlakozni a szabályzó vezetékével, amelyikkel a gázt akarod szabályozni. Autónál, hajónál ez a 2-es. Repülőnél passz.

Gyuri

S Attila
2003-09-05, 13:45
Hi.

Mindenkinek nagyon köszönöm a kimerítő válaszokat. Most már tisztábban látom a szabályozók körüli tennivalókat. :idea:

Attila

Luigi106
2004-01-24, 15:42
Olyan szépen körbeírtátok a szabályzókat, hogy
élvezet volt olvasni. Én azt szeretném kérdezni
a tisztelt nagyérdemütől, hogy nincsen véletlenül
valakinek a tarsolyában egy kapcsolási rajz, arról
hogy mivel lehetne helyettesíteni a rádióból kijövő
jelet. Magyarul egy olyan elektronikára lenne
szükség, amin lenne egy potméter amit ha tekergetünk
akkor a szerkezethez csatlakoztatott szervó vagy
szabályzó működésbe jönne. Van ilyen egyáltalán?
Előre is köszi.

mmormota
2004-01-24, 18:29
Én azt szeretném kérdezni
jelet.

Az egyik legegyszerűbb megoldás:
http://www.tuug.utu.fi/~isaarine/electronics/servo-test/

steing
2004-06-22, 12:49
Hi!
Egy kérdésem maradt nekem is! Minden szabályzó tudja kezelni a LIPOLY akksikat is ?
steing

mmormota
2004-06-22, 13:48
Hi!
Egy kérdésem maradt nekem is! Minden szabályzó tudja kezelni a LIPOLY akksikat is ?
steing

A LiPo érzékenyebb a mély kisütésre mind a NiCd, ezért meg kell valahogy oldani, hogy ez ne forduljon elő. Egyik megoldás, hogy a szabályozó kikapcsolja a motort, ha a feszültség egy adott szint alá csökken. Ezt legtöbb szabályozó megteszi, viszont az egyszerűbbek egy fix, általában 5V körüli feszültségen.
- Ha ez sincs, nem alkalmas LiPo-hoz.
- Az 5V körüli küszöb elfogadható 2 soros LiPo cellához, de nem jó 3-hoz.
- 3 vagy több soros cellához olyan szabályozó kell, amiben a küszöb állítható. Ezt feltüntetik a szabályozó leírásában, mivel értékes többlet funkció. A Jeti Gold 3p szabályozók még nem tudták, a Hacker Master és Advance sorozat már igen. Az Advance automatikusan állítja a küszöböt. A Castle Creations és több más cég szabályozói pedig programozhatóak, a felhasználó állíthatja be a küszöböt.

Vannak más megoldások is, pl. hangjelzés alacsony feszültségnél, ha a pilóta meghallja, leveszi a gázt. Olyan megoldás is létezik, hogy egy külön kis panelt tesznek a vevő és a szabályozó közé, ez leveszi a gázt ha alacsony a táp. Erre van DIY rajz is.

Czibie
2005-11-21, 17:16
Kicsit ebben én is láma vagyok, ezért lenne az a kérdésem, hogy a kefenélküli motorokhoz való szabályzót lehet-e, ha nem, miért nem lehet használni kefés motorokhoz? :oops:

DiamantTomi
2005-11-21, 17:58
A kefés motornak két kivezetése van, a kefe nélkülinek három.Ebből következik hogy másfajta szabályzó jó csak mindkettő motorhoz.

Czibie
2005-11-21, 18:35
Ezt én értem, de ha a fehéret nem csak a feketét és a pirosat kötnénk a kefés mocihoz, mi történe?

mmormota
2005-11-21, 18:54
Ezt én értem, de ha a fehéret nem csak a feketét és a pirosat kötnénk a kefés mocihoz, mi történe?

Jó nem, az tuti... :shock:

A kefe nélküli motor szabályozója egyben kommutátor is. Bekapcsolásnál lassú forgó fázisokat ad a kefe nélküli motorra, és nézi a BEMF-et, hogy forog-e. Ha sikerül megpürgetnie, akkor szépen a motor rotorjának állásszöge szerint kapcsolgatja a fázisokat körbe-körbe. Váltóáram van minden érpáron.

Na most, erre te rákötsz egy DC motort... :lol:

Ha tippelnem kéne, a következő fog történni jó esetben: sípol és rángat a motor, aztán a szabályozó belenyugszik hogy nem indul és letilt. Rossz esetben leég valamelyik. :lol:

Zaquron
2005-11-21, 18:59

Ha jól tudom, a kefenélküli szabályzó 2 vezetéken feszültséget ad a tekercsekre a harmadikon pedig figyeli mikor kell pólust váltania.
A 3 kivezetés szerepe folyamatosan cserélődik a motor forgásának megfelelően.
Ha két vezetékre rákötöd a kefés motort, a harmadikon a várt jelet nem kapja meg, emiatt hibásnak veszi az indulást és (software-től függően) rövidebb hosszabb próbálkozás után feladja és megáll.

Üdv
Zaquron

Czibie
2005-11-21, 19:03
Ok! Mostmár minden világos és kiképeztem magam a szabályzókból (na azért még nem kéne fejből összedobnom egyet sem :lol: )! Köszönöm a gyors és korrekt válaszokat! :wink:

ezree
2006-03-24, 10:25
Sziasztok!

3 fázisú szabályzók (ez éppen Tower PRO) programozásánál érdekelne, hogy az alábbi lehetőségeket minek függvényében, milyen vezérelvek mentén kell beállítani.

- TIMING MODE (2s; 7s; 15s; 30s)
- PWM (8KHZ; 16KHZ; 32KHZ

Előre is köszi a segítséget!

Wyktor
2006-04-16, 20:25
Sziasztok!
Két nagyon amatör kérdésem lenne.
1.
Vettem egy Robitronic Speedstar szabályzót és a leírásában azt írják hogy használni kell motorzaj csökkentő kondenzátort.Arra lennék kiváncsi, hogy ez micsoda és hova kell tenni(kötni) és mire jó?
2. Adtak még egy kis feket valamit a szabályzóhoz amiből 3 kébel jön ki.
Az mire való és hova kell bekötni?

Üdv Wyktor

dj_us
2006-04-16, 21:18
Kefes motoroknal a kommutatornal keletkezo szikrak bezavarhatjak a vevot. Tegyel legalabb a motor csatlakozoi koze egy 10-100 nf-os kondit. Vagy ket kondit koss sorba, az egyik kondi lab a motorra, a masik a masik kivezetesre, a ket kozos labat pedig a motor hazara forraszd. Lehet az a kis feket(e)? cucc is epp ket kondi sorbakotve?

Wyktor
2006-04-16, 21:47
Szétszedtem azt a kis fekete valami van benne 2db mágnes és közöttük van egy pici fekete dolog amire ez van ráírva: 46RA;LM35;DZ.Ez lenne a kondi?

Ja meg adtak még ilyen kis sárga valamiket amikre 104 van ráírva .

cnv
2006-04-16, 22:00
A kis sarga valamik a kondenzatorok, 100 nF-os meghozza. Nalam is van par moci amin eppen ilyenek vannak szuronek felrakva.

Wyktor
2006-04-16, 22:11
Köszönöm a segítséget!
A fekete valamire nincs valakinek tippje hogy micsoda lehet?
így néz ki:
http://www.kepfeltoltes.hu/060416/valami_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Üdv Wyktor

mark007
2006-04-19, 15:36
Sziasztok!
vettem egy szabalyzot:
TP Generation 2 Brushless szabályzó (15/18 A)
az van ra irva hogy 2-3 li-po.
a szabalyzo hatuljan hogy jumper on: 2 off: 3 li-po
ezt hogy tudom allitani? mivel jumpert nem latok rajta....
kipuffantani meg nem akarom...
elore is koszi!

Anonymous
2006-04-19, 15:39
Talán ez segít: >Klikk< (http://www.himodel.com/en/info/manual/TowerproESC15A.pdf)

mark007
2006-04-19, 15:52
koszi, igy mar ertem :)
egy kerdes:
a timing az mi? idozites, de mit idozit?
es vannak KHZ-ek
ott melyik mit jelent? tehat az mit allit?

ezree
2006-04-19, 16:08
Sziasztok!
vettem egy szabalyzot:
TP Generation 2 Brushless szabályzó (15/18 A)
az van ra irva hogy 2-3 li-po.
a szabalyzo hatuljan hogy jumper on: 2 off: 3 li-po
ezt hogy tudom allitani? mivel jumpert nem latok rajta....
kipuffantani meg nem akarom...
elore is koszi!

Nekem nem stimmel valami a kérdéssel...
A TP Generation 2 BL szabályzókon szerintem nincs jumper (én is vettem ilyet, igaz az 30A-es) hanem az adó segítségével csipigtatva lehet beállítani a kívánt paramétereket.
A régebbi típusok beállítása jumperrel történt (ilyenem is van). Ennél a típusnál, ha rövidre zárod a lógó 2 eres vékony vezetéket (on:2 LiPo) akkor 2 cellás LiPo akksihoz , ha nem zárod rövidre (off:3 LiPo), akkor 3 cellás LiPo akksihoz "programozod" a szabályzót.

Most akkor melyik szabályzód van?

VIGYÁZAT!
Azt már mondani sem merem, hogy ha a csipogva programozható TP G2 BL szabályzód van, akkor is még van több lehetőség a beégetett szoftvertől függően... (gaboooka linkje csak az egyik változat leírását mutatja)

A másik válozatnál a "cell type and number" alatt több opció kivélasztása lehetséges (számszerint 6db). A lényegi különbség, hogy a 2 cellás Lipo ott van ahol gaboooka féle linkben a 3 cellás, a 3 a 4 cellás helyén stb. (+ van valami 6. lehetőség is, ami nem tudom mit csinál). Azt, hogy melyik verziód van, a csipogások száma szerint lehet beazonosítani.

Javaslom megkérdezni az eladót is!

ezree
2006-04-19, 16:13
koszi, igy mar ertem :)
egy kerdes:
a timing az mi? idozites, de mit idozit?
es vannak KHZ-ek
ott melyik mit jelent? tehat az mit allit?

A kérdés jó! Engem is nagyon érdekel!

dabug888
2006-04-19, 16:53
Helló!
Még az előbbi témához szertenék szólni, ahol a motor elé kondenzátort szereltek.
Szeretném megkérdezni, hogy pontosan hogyan kell megcsinálni a bekötést, mert a 100nF-os kondi már megvan, csak nem tudom ponotsan, hogy a két kivezetést hogyan kössem be?
A motor + ágon sorba?, vagy a - ágon?
Ha valakinek konkrét rajza van az is jöhet!
yamahafj1200@freemail.hu
Előre is köszi!

APPME
2006-04-19, 17:41
Hi!
A motor kivezetésére, közvetlenül a motorra. Mindkettőre. Egyik végit egyikre, másikat maradékra.
Ha le is kell rajzolnom, megfojtalak egy viharos éjszakán...

Barátsággal:

mark007
2006-04-19, 19:10
szia!
ez a szabalyzo:
http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?products_id=457
szerintem csipogassal kell programozni mert se jumper, se logo vezetek nincs rajta(felesleges)
valaki nem tud errol a szabalyzorol pontos leirast?
vagy esetleg leirni mit jelent a PWM?
idozitest mar tudom, de az mitol fugg hogy melyikre kell allitanom?

cnv
2006-04-19, 19:17
Nehogy emberhalal legyen a vege : )
(szuro kondik bekotese)

http://cnv.myip.hu/image/szuro_kondik.jpg

mark007
2006-04-19, 21:52
valaki segithetne..
csak annyit hogy mit kell beallitani?
PWM meg timing szukseges-e vagy mitol fugg hogy melyik?
a motor egy JP outrunner(Modell&hobbi fele csengo motor)

ezree
2006-04-19, 22:11
valaki segithetne..

Nekem Karzo azt mondta a gyárilag beállított értékek jók, nem kell hozzányúlni. Hogy gyárilag mi van beállítva, sosem fogod megtudni. Csipogtatás közben nem mutatja meg az aktuális beállítást, csak át lehet állítani.

A szoftver verzióját feltétlenül ellenőrizd le, mert simán kinyírhatja az akksit!

dabug888
2006-04-20, 07:25
Köszönöm mindenkinek a segítőkész válaszokat!
Ha így sem tudom megcsinálni, magamat folytom meg!:)

mark007
2006-04-20, 14:56
valaki segithetne..

Nekem Karzo azt mondta a gyárilag beállított értékek jók, nem kell hozzányúlni. Hogy gyárilag mi van beállítva, sosem fogod megtudni. Csipogtatás közben nem mutatja meg az aktuális beállítást, csak át lehet állítani.

A szoftver verzióját feltétlenül ellenőrizd le, mert simán kinyírhatja az akksit!

szia!
es hogy tudom leellenorizni?
amugy a PWM-re olyasmit talaltam hogy az indulasi frekvenciat allitja.
vagyis ha pl. 8KHZ akkor lassan indul azaz SOFT start SZERINTEM

ezree
2006-04-20, 15:45
es hogy tudom leellenorizni?

Bemész a programozásba a gaboooka féle leírás szerint és az 1-es almenübe (Cell Type and munber) belépve végighallgatod az összes lehetőséget. (ciklikusan ismétlődik).

Leírás szerinti változatnál ez a sor ismétlődik:
.- NiMh- auto (2 cell lipo)
.-- 3 cell Lipo
.--- 4 cell Lipo
.---- 5 cell Lipo

Az enyémnél ugyan ez a menü így néz ki:
.- NiMhi
.-- 2 cell Lipo
.--- 3 cell Lipo
.---- 4 cell Lipo
.----- 5 cell Lipo
.------ ?????? valami automatikus funkció????

Tehát ha 2-vel több választási lehetőség van az 1-es menü alatt, akkor nem a leírás szerinti szoftver van a szabályzóra töltve.

Nagyon nem mindegy, hogy 2, vagy 3 cellára lesz beállítva a szabályzó :ejnye: .

Ha nem szól Karzo időben, hogy ellenőrizzem le, símán kikészítettem volna a 3 cellás akksimat [-o<

Nem nagy élmény a rengeteg csipogást végighallgatni, de megéri!

mark007
2006-04-20, 16:25
szia!
akkor koszi, megnezem hogy mennyi menu pont van.
es az idozitest meg a PWM-et gyari beallitason hagyom

APPME
2006-04-20, 19:11
amugy a PWM-re olyasmit talaltam hogy az indulasi frekvenciat allitja.
vagyis ha pl. 8KHZ akkor lassan indul azaz SOFT start SZERINTEM
Sejtelmem szerint a freki beállítás a motor indukciójához történő legjobb adaptáció lehetősége. Ezen belül a kitöltési tényező az ami átlagolódva a motor fordulatszámát változtatja. Persze ez csak a magam esze szerinti feltételezés, vagyis lehet, hogy nem teljesen így van, de válámi ván...

mark007
2006-04-20, 19:26
szia!
appme:
szerintem azt a PWM-et felteszem 32KHZ-re..remelem nem lesz semmi a baja.
ezree:most ott tartok hogy osszeraktuk a szabalyzot, elindilt a prgramozasi menu, es most ahogy ezree irta a cellaknal 6 lehetoseg van.
akkor most menjek a 3. beallitasra azaz az 1 rovid 3 hosszu-ra?
felvettelek msn-re ha nem baj, de nem vagy bejelentkezve!

APPME
2006-04-20, 20:36
Azért nézd meg, ehhez a motorhoz mit ajánlanak.
Nagymotorok szabályozásához a fizikai tehetetlenség, önindukció, stb. miatt nagyon alacsony frekiket választanak - most nem repülőmotorokra gondolok. Viszont nagyobb kapcsolási frekin több a veszteség - ami melegíthet, elvész...Ovatosn.

ezree
2006-04-21, 09:44
szia!
appme:
szerintem azt a PWM-et felteszem 32KHZ-re..remelem nem lesz semmi a baja.
ezree:most ott tartok hogy osszeraktuk a szabalyzot, elindilt a prgramozasi menu, es most ahogy ezree irta a cellaknal 6 lehetoseg van.
akkor most menjek a 3. beallitasra azaz az 1 rovid 3 hosszu-ra?
felvettelek msn-re ha nem baj, de nem vagy bejelentkezve!

Egyáltalán nem baj. Örülök, ha segíthetek.
Amennyiben 6 lehetőség van és 3 cellás Lipo akksit használsz, akkor igen.
További kötelező elem a beállítást követően!
Mindenképpen mérd az akksin a feszültséget, amikor először meríted le a fentiek szerint beállított szabályzóval!
A jeti szabályzókkal ellentétben itt nem tudod beállítani, hogy cellánként hány V-os feszültségnél kapcsoljon le a szabályzó. Valahol 2,7-3V / cella közt lesz (kell lennie). Nekem valahol ~2,9-nél kapcsol le.

VIGYÁZZ, hogy a cellánkénti 2,5V (inkább 2,7) alá még véletlenül se menjen az akksi feszültsége! Mivel a cellák közt mindig van valamekkora szórás, a 3 cellán mért feszültség nem tükrözi híven egy-egy cella tényleges feszültségét. Ezért javaslom én inkább a 2,7V-ot figyelni!

appme:
Igen. Karzo nekem is valami kitöltési tényezőt magyarázott. Ha jól értettem a beállításokkal jelentősen lehet javítani a motor teljesítményét (de ez a fogyasztáson is meg fog látszani!)
Ha jól vettem le az elmondottakat, akkor amíg kommutációs hiba (kattogva rángató motor) nem lép fel szabadon lehet állítgatni bármire.
A fentiek szerint mindig adott konfig + a pilóta igénye határozza meg az optimális beállítást.

Én a beéllításaimat az arany középút jegyében szoktam kezdeni, aztán onnan változtatok a megfelelő irányba.

mark007
2006-04-21, 09:55
szia!
beallitottam 3 cellat, 30° idozitest 32KHZ-et es mukodik viszont nagyon melegszik..felgazon tudtuk kiprobalni mert a feljebb teszem akkor felo hogy elrepul kezbol :D
de igy 32KHZ-en indulasnal nagyon hirtelen rantja..de lehet hogy csak nekem furcsa mivel eddig csak kefes motorom volt.

APPME
2006-04-21, 10:03
Hi!
Általánosan a motorszabályozásról:
A ki-be kapcsolgatás miatt állandósul a fordulatszám - PWM lényege, "lelassítva". Van 2 mp-ünk a motorral elektromosan "foglalkozni".
Ha 1-1 mp a ki-bekapcsolás aránya, kb félfordulatszám.
Innentő lefele-felfele változtatva az arányt nyilván kisebb, ill. nagyobb fordulatszámot kapunk.
A ki-be kapcsolás természetesen folyamatosan megy. A motor sima járásához a motoráramnak nem szabad megszakadnia, ekkor "rángat".
Ezt egy "szabadfutás" fedőnevű diódával érik el. A motor kikapcsolásakor fellépő, motorban tárolt energiát a dióda folyamatosan fenntartja, a motor energia kapacitásának függvényében. Nem használom a normi szakkifejezést, hogy a lényeget kiemelhessem...
A ki-be kapcsolgatás sebességét - frekvenciáját tehát olyan magasra kell beállítani, ahol a teljes fordulatszám tartományba sima járást kapunk. Ha szükségtelenül magasra választjuk ezt a frekvenciát, a ki-bekapcsoláskor fellépő veszteségeket, amik a kapcsolóeszközökön - FET -eken fellépnek, szükségtelenül megtöbbszörözzük. A profi szabályozók ezen kívül még a frekvenciát is változtatják a fordulatszám alsó tartományában.
Nyilván az optimális legalacsonyabb frekvencia a nyerő.

Mindezek nem az aktuálisan használt brushless szabályozók pontos leírása, csupán általános megfogalmazás.

mark007
2006-04-21, 11:22
szia!
koszi, igy mar ertem mit allit a PWM. akkor megprobalom majd 16KHZ meg 8KHZ-en ha nem rangat.

xmas
2006-04-27, 20:53
Sziasztok!

Leírás szerinti változatnál ez a sor ismétlődik:
.- NiMh- auto (2 cell lipo)
.-- 3 cell Lipo
.--- 4 cell Lipo
.---- 5 cell Lipo

Az enyémnél ugyan ez a menü így néz ki:
.- NiMhi
.-- 2 cell Lipo
.--- 3 cell Lipo
.---- 4 cell Lipo
.----- 5 cell Lipo
.------ ?????? valami automatikus funkció????
Hol található az a leírás amiből ezeket ki lehet olvasni?
Nekem az 1,2,3,4 pitty verziót zenéli az alábbi szabályzóm (bekapcsoláskor adó max. gázon esetben):
http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?products_id=457

mark007
2006-04-27, 21:22
szia!
en is a zenn-tol vettem ugyanezt a szabalyzot, es nekem a cell type and number-nel 6 pont van. szerintem neked is igy lesz. En az 1 rovid 3 hosszu-ra tettem es most mukodik bar meg nem probaltam lemeriteni hogy mikor kapcsol le mivel meg nincs toltom...(nem volt raktaron)

xmas
2006-04-27, 21:51
Szia!
Eddig rendben is van, mert 2sLiPo-ról használom. De akkor hol van a fék, meg a többi. Egyébként érdekes, hogy nem kapcsol le, pedig a motor már alig jár. Igaz ilyenkor még a cellák üresjárati fesz.-e 3,5V fölött van (ami nem baj). Terhelten még nem mértem (ma akartam megint horpadtra reptetni az akksit, az időjárás meg nem, és ő nyert).

xmas
2006-04-27, 21:58
Szóval mégiscsak több infóra lenne szükségem. Honnan tudom, hogy éppen a Cell type "menü-ben" vagyok? Hogyan lép át másik menübe. És hogy öszinte legyek a rövid-et nem is hallom. Trillákkal elválasztva 3* eljátsza az 1 valamilyet, majd ugyanígy a 2-őt, 3-at, 4-et (mindet 3* ismételve) majd egy másfajta dallam után kezdi ismét 1-nél.

xmas
2006-04-27, 22:11
Hát akkor itt a válasz!
TOWERPRO CO.LTD
BMC SERIES BRUSHLESS MOTOR CONTROLLER
SETUP MENU (only for 40A, 60A, 100A, 140A) Szerintem a 15A is ilyen
Type Current Fe t BEC Timing mode PWM LIPO NIHM
40-N 40A/60A 18 5V/4A 3/8/15/30 8/16/32K 2to5 6/18
60-N 60A/80A 24 5V/4A 3/8/15/30 8/16/32K 2to5 6/18

BEC work under 3LIPO(10cell NIMh/NiCd)
5LIPO or 18 cells NIMh/NiCd MAX with BEC disabled
First, connect the motor and receiver to the speed controller
Remove battery power from the speed controller.
Turn on the transmitter.
Move throttle stick on full power position, (UP Position)
Reconnect battery power to the speed controller
After 3sec you can hear (all sound is 3times)
∮— CELL Type AND Number
∮— — BRAKE
∮— — — TIMING MODE
∮— — — — PWM
ON you need programming menu, move the throttle stick to the middle position
1, CELL Type AND Number
•— NiMh/Nicd AUTO(0.8V/CELL*)
•— — 3LIPO (2.75V/CELL)
•— — — 4LIPO(2.75V/CELL)
•— — — — 5LIPO(2.75V/CELL)
*IF used 2LIPO you can use the option (select the NiMh/Nicd AUTO)
2, BRAKE
••— NO
•••— — SOFT
•••— — — MID
•••— — — HARD
3, TIMING MODE
•••— 3&#186;
••••— — 8 &#186;
•••••— — — 15&#186;
•••••— — — — 30&#186;
4, PWM
••••— 8KHZ
•••••— — 16KHZ
•••••••— — — 32KHZ
IF the option is you need, then move the throttle stick to UP position.
The long BEEP is save the option. and the system will go to the programming menu.
You can setup other options.
When all you need option is setup OK, push the throttle stick to down position, after 1sec the system were save all option, then you can start the motor now!!

ezree
2006-04-28, 09:05
Hát akkor itt a válasz!
TOWERPRO CO.LTD
BMC SERIES BRUSHLESS MOTOR CONTROLLER
SETUP MENU (only for 40A, 60A, 100A, 140A) Szerintem a 15A is ilyen
Type Current Fe t BEC Timing mode PWM LIPO NIHM
40-N 40A/60A 18 5V/4A 3/8/15/30 8/16/32K 2to5 6/18
60-N 60A/80A 24 5V/4A 3/8/15/30 8/16/32K 2to5 6/18

BEC work under 3LIPO(10cell NIMh/NiCd)
5LIPO or 18 cells NIMh/NiCd MAX with BEC disabled
First, connect the motor and receiver to the speed controller
Remove battery power from the speed controller.
Turn on the transmitter.
Move throttle stick on full power position, (UP Position)
Reconnect battery power to the speed controller
After 3sec you can hear (all sound is 3times)
∮— CELL Type AND Number
∮— — BRAKE
∮— — — TIMING MODE
∮— — — — PWM
ON you need programming menu, move the throttle stick to the middle position
1, CELL Type AND Number
•— NiMh/Nicd AUTO(0.8V/CELL*)
•— — 3LIPO (2.75V/CELL)
•— — — 4LIPO(2.75V/CELL)
•— — — — 5LIPO(2.75V/CELL)
*IF used 2LIPO you can use the option (select the NiMh/Nicd AUTO)
2, BRAKE
••— NO
•••— — SOFT
•••— — — MID
•••— — — HARD
3, TIMING MODE
•••— 3&ordm;
••••— — 8 &ordm;
•••••— — — 15&ordm;
•••••— — — — 30&ordm;
4, PWM
••••— 8KHZ
•••••— — 16KHZ
•••••••— — — 32KHZ
The long BEEP is save the option. and the system will go to the programming menu.
You can setup other options.
When all you need option is setup OK, push the throttle stick to down position, after 1sec the system were save all option, then you can start the motor now!!
Szia xmas!
Igen, ez az alap leírás, amihez képest mi az eltérést találtunk Mark007-el.
A leírás 1. pontjánál van a különbség a fent leírtak szerint.
A programozás a bot tologatásával történik. "Full gázon" a főmenü pontjait ismételgeti mindaddig, amig közép állásba nem húzod a kart. Ekkor belép abba az almenübe amelyik kódját éppen füttyögte. Tehát ha ennél "∮— —" húzod középállásba a botot, akkor a BRAKE almenübe (2-es pont) mész be. Itt a főmenühöz hasonlóan cikklikusan ismételgeti a lehetőségeket, amíg vagy fel nem tolod (vissza a főmenübe), vagy teljesen le nem húzod (beállítások mentése) a kart.

Vigyázz, hogy az adóban a gázkar alsó pontja ne legyen elállítva, mert különben nem fogja elmenteni a beállításokat!
Nekem el volt állítva és eltartott egy darabig, amíg rájöttem a probléma okára.

xmas
2006-04-28, 10:08
OK. OK.
Nem okoz problémát az angol, csak lusta voltam lefordítani beillesztés előtt. Még nem próbáltam ki, hogy valójában melyik verzió ami nekem van. Bár a lekapcsolási pont NiMH esetében alacsony LiPohoz (.8*3,6 nagyon kevés. LiPo nem szereti a 3V alá merítést). Lehet hogy ezért tették bele a +1 lehetőséget 2 LiPonak.

ezree
2006-04-28, 10:43
A lekapcsolási pont álíthatósága nekem is hiányzik. A Jeti szabályzómat nem is engedem 3V/cella alá :lol: .
Ennél a típusnál (ahogy sikerül alapon) valahol 2,7-3V közt van (nekem kb félúton).

mark007
2006-04-28, 14:23
A lekapcsolási pont álíthatósága nekem is hiányzik. A Jeti szabályzómat nem is engedem 3V/cella alá :lol: .
Ennél a típusnál (ahogy sikerül alapon) valahol 2,7-3V közt van (nekem kb félúton).

szia!
ez a 3v-os lekapcsolas nem art az akkunak? nem tul alacsony?
en meg nem probaltam ki azert kerdem.
nekem ugy volt hogy bementem a cell type stb.. menube, ott beallitottam ugy hogy lehuztam a gazkart.ilyenkor visszaugrott ugy, mintha most kapcsolnam be es kezdte elorol a pittyegest.
Hogy erted hogy el van allitva a gazkar also pontja?
Amugy ha lemerul az akksi, es ujra radugom akkor a beallitasok megmaradnak?

ezree
2006-04-28, 15:10

szia!
ez a 3v-os lekapcsolas nem art az akkunak? nem tul alacsony?
en meg nem probaltam ki azert kerdem.
nekem ugy volt hogy bementem a cell type stb.. menube, ott beallitottam ugy hogy lehuztam a gazkart.ilyenkor visszaugrott ugy, mintha most kapcsolnam be es kezdte elorol a pittyegest.
Hogy erted hogy el van allitva a gazkar also pontja?
Amugy ha lemerul az akksi, es ujra radugom akkor a beallitasok megmaradnak?

A 3V cellánként értendő és kellő rátartást ad a kritikus 2,5V/ cellához képest.
Arra most hirtelen nem emlékszem, hogy csippan-e egyet a szabályzó, amikor elmentette a beállított értéket (bár úgy rémlik igen). Hirtelen azt sem tudnám megmondani, hogy melyik menü szintre ugrik vissza (vagy kilép-e a programozásból).

Ha egyszer beállítottad valamire a szabályzót, azt megjegyzi.

A gázkar alsó pontjának értelmezése:
Egy másik modellemnél a gázkar feltolására nem indult el azonnal a motor, csak kis "holtjáték" után kb. 1/4 gázkar állásnál. Azért hogy ez ne legyen, az adón programozással megváltoztattam a gázkar kitérés alsó végpontját (kicsit feljebb hoztam a 0 ponthoz képest).
A szabályzó programozásakor erre a modellmemóriára volt állítva az adó. A szabályzón beállított paraméterek mentéséhez 0-ig le kellett volna lehúzni a botot, de ez a fenti végpontállítás miatt nem volt lehetséges.
Átkapcsoltam az adót egy szűz modell memóriába és a probléma megoldódott. (Mire erre rájöttem a gutaütés kerülgetett :twisted: )

mark007
2006-04-28, 15:21
Szia!
igy mar ertem, de engem ilyen nem fenyeget, mivel a Laser 4 nem computeres (kompjuteres :) )
max. a trimm-eket allitgathatom, de mivel visszaugrott az elejere gondolom elmentette

ezree
2006-04-28, 15:21
Biztos, hogy sípol mentésnél (leírás szerint)!

Innen vettem észre (mármint, hogy nekem csak nem akart sípolni), hogy nem menti el a beállított értéket.

ezree
2006-04-28, 15:24
Szia!
igy mar ertem, de engem ilyen nem fenyeget, mivel a Laser 4 nem computeres (kompjuteres :) )
max. a trimm-eket allitgathatom, de mivel visszaugrott az elejere gondolom elmentette

Mindenképpen mérd az akksin az első merítés alatt a feszültséget!

mark007
2006-04-28, 16:36
ok, megnezem, merem, es figyelem hogy csipog-e mikor elmentenem :)

xmas
2006-04-28, 16:47
Hali!
mark007:
Szerintem a beállítást akkor végzed el, ha feltolod a gázkart a megfelelő "értéknél" (rövid-hosszú sípnál). Az érték elmentése ezután történik meg. Fa lehúzod a gázt azzal kilépsz a menüből. Nézd meg mégegyszer fentebb.

mark007
2006-04-28, 17:34
igen-igen. igazad van, ugy is csinaltam csak elirtam.
lenyeg, hogy nekem 6 menupont van. ezree leirta a menuket, azalapjan csinaltam

xmas
2006-04-30, 22:03
Sziasztok!
A towerPro 15A szabályzót beállítottam .-- (2s LiPo??) állapotra, mivel az enyémen is több volt a lehetőség mint a fenti leírásban (.----- az utolsó akksi típus).
Kirepültem a HI-Modell 2s 1100mAh lipóból a szufflát (már a szabályzó el is tévesztette hol tart a motor -akadozott-). Terhelt kapocsfesz = 6.18V, terheletlen = 6,87V. De a szabályzó nem kapcsol le.
Már arra is gondoltam, mi van akkor, ha érzékelve az akksi merültségét áramkorlátoz lekapcsolás helyett.
Szerintetek?

mmormota
2006-04-30, 23:02
Kirepültem a HI-Modell 2s 1100mAh lipóból a szufflát (már a szabályzó el is tévesztette hol tart a motor -akadozott-). Terhelt kapocsfesz = 6.18V, terheletlen = 6,87V. De a szabályzó nem kapcsol le.
Már arra is gondoltam, mi van akkor, ha érzékelve az akksi merültségét áramkorlátoz lekapcsolás helyett.
Szerintetek?

Meg kell nézni egy szabályozható feszültségű labortáppal, hol akar lekapcsolni - akar-e egyáltalán. Az, hogy akadozott, arra enged következtetni, hogy egyáltalán nem akar lekapcsolni.

Sose kedveltem ezeket a 87-et csipog, 48-szor fel-le a kart típusú beállításokat. Túl nagy a hibalehetőség. Különösen, ha ugyanabból a szabályozóból több verzió létezik, és mindegyiknek más a csipogós menüje... :shock:
Előről kezdve, a menüt ismételten áttanulmányozva próbáld meg még egyszer beállítani, valószínűleg elsőre valami félresikerült.

A PC-s program a tiszta munka - összekötöm, a programban szép menüs felületen beállítom, visszaolvasom, az a biztos...

xmas
2006-05-01, 21:29
Üdv mmormota!

Kár, hogy az egyszerű dolgok nem jutnak mindjárt nekem eszembe. Akkor méregettem kicsit, de elakadtam:
- a szabályzót 3LiPo-ra programozva (.---) 9,1V-nál lekapcsol. Ez eddig rendben is van szerintem (bár ha elmásztak egymástól a cellák akkor már gond lehet).
- NiMH-ra (.-) vagy 2LiPo (.--) programozva nem tudom mérni a lekapcsolást, mert 6,2 volt alatt a motor már nem képes forogni (még prop nélkül sem). Eddig az értékig is folyamatosan lassul. Így nem tudom, hogyan mérhetném meg a lekapcsolást.
A tápegységem 10A-t tud max. (.5, 1, 2, ...10 állásokkal), rövidzárvédett.
A feszt 0, 10, 20 és 0, 1, 2, ...9 kapcsolókkal 1V -on belül folyamatosan tudom változtatni.
Tulajdonképpen nem tudom (ezzel a motorral) alulmeríteni az akksit, de azért kíváncsi lennék.
Valami ötlet, hogyan tudhatnám meg, hogy lekapcsol-e a szabályzó?

mmormota
2006-05-02, 01:50
NiMH-ra (.-) vagy 2LiPo (.--) programozva nem tudom mérni a lekapcsolást, mert 6,2 volt alatt a motor már nem képes forogni (még prop nélkül sem)

Az, hogy lassul ha csökkented a tápfeszt, teljesen természetes,. Ez egy DC motor elektronikus kommutátorral. Kisebb feszültség, kisebb fordulat.
rpm ~ Kv * U_acc

Nem a lekapcsolás miatt nem képes 6,2V alatt működni a motor? :lol:

xmas
2006-05-02, 13:02
Szia!

Vagyis igen magas Kv értékű motorral tudnám meg, hogy tényleg lekapcsolásról vagy csak forgásképtelenségről van szó.

Jelen gyakorlati esetben azt hiszem mindegy, mert az akksi nem merül túl, a repidő megfelelő az akksi teljesítménye (Ah) / átlagos terhelés (A) hányadosnak, én meg egy mérési tapasztalattal vagyok csak szegényebb. Tényleg, nincsen valakinek motor emulátora, ami akát 1V esetén is működik (mert azzal ki lehetne mérni a szabályzók lekapcsolási pontját) :) .

ezree
2006-05-02, 13:33
Hali!
mark007:
Szerintem a beállítást akkor végzed el, ha feltolod a gázkart a megfelelő "értéknél" (rövid-hosszú sípnál). Az érték elmentése ezután történik meg. Fa lehúzod a gázt azzal kilépsz a menüből. Nézd meg mégegyszer fentebb.

"When all you need option is setup OK, push the throttle stick to down position, after 1sec the system were save all option, then you can start the motor now"

Ha feltolod a kart, csak visszalépsz a "főmenübe", de ekkor még nincs mentés.

xmas
2006-05-02, 13:54

Igen. Nem valami egyértemű, mert előtte az áll, hogy:

Ebből nekem a kivár - középre-kivár - föl-sípszó megvár - le folyamat jön össze. A "le" után az előzőleg több különböző menüpontban elvégzett beállítás ("föl") értékei kerülnek mentésre. Ha nincs "föl" akkor mit ment a "le"? A "le" mindenképpen kell, mert csak ezután áll a mentett adatokkal alapállapotba a szabályzó. Szerintem. Lehet, hogy ugyanazt írjuk, csak elbeszélünk egymás mellett? :)

mmormota
2006-05-02, 14:02
Szia!

Vagyis igen magas Kv értékű motorral tudnám meg, hogy tényleg lekapcsolásról vagy csak forgásképtelenségről van szó.

Jelen gyakorlati esetben azt hiszem mindegy, mert az akksi nem merül túl, a repidő megfelelő az akksi teljesítménye (Ah) / átlagos terhelés (A) hányadosnak, én meg egy mérési tapasztalattal vagyok csak szegényebb. Tényleg, nincsen valakinek motor emulátora, ami akát 1V esetén is működik (mert azzal ki lehetne mérni a szabályzók lekapcsolási pontját) :) .

Nem értem, miért ne működne rendesen egy motor alacsony tápfeszültségen, hiszen kis gázkar állásnál éppen ezt teszi akkor is, ha az akkufesz magasabb.
Inkább a szabályozó lehet esetleg olyan konstrukció, ami nem jól bírja az alacsony tápot.

Kipróbáltam egy CC10 szabályozóval, 4V tápfeszülstég mellett rendesen működött.

mark007
2006-05-02, 14:24
hali!
xmasnak van igaza..
fel kell tolni a kart.

"When all you need option is setup OK, push the throttle stick to down position, after 1sec the system were save all option, then you can start the motor now"

ez azt jelenti hogyha MINDEN beallitas megvan, akkor told le a kart.

"IF the option is you need, then move the throttle stick to UP position.
The long BEEP is save the option. and the system will go to the programming menu."

hogyha ez a beallitas kell, akkor told fel a gaz kart...stb...

tehat a kozep aza menu. utana pittyeg pl. .--- .---- stb..
es ha pl a .--- kell akkor feltolod. indul ujra a menu.
ha minden megvan, akkor LE tolod a gazkart es indul a motor.

ezree te csak egy "all" szot hagytal ki :)

ezree
2006-05-02, 14:39

Igen. Nem valami egyértemű, mert előtte az áll, hogy:

Ebből nekem a kivár - középre-kivár - föl-sípszó megvár - le folyamat jön össze. A "le" után az előzőleg több különböző menüpontban elvégzett beállítás ("föl") értékei kerülnek mentésre. Ha nincs "föl" akkor mit ment a "le"? A "le" mindenképpen kell, mert csak ezután áll a mentett adatokkal alapállapotba a szabályzó. Szerintem. Lehet, hogy ugyanazt írjuk, csak elbeszélünk egymás mellett? :)

A kiválasztás valóban úgy történik, hogy feltolod a botot a kívánt fütty kombinációnál (ezzel együtt vissza is mész a főmenübe). Egymás után beállíthatod az összes paramétert (akár ugyanazt többször is) a fenti módon. A kérdés csak az, hogy miként szakítod meg az egész programozási folyamatot?

Szerintem botot lehúzod alsó pozícióba (ekkor az összes addig kiválasztott opció mentése megtörténik) és már indítható is a motor. A mentés egyben a programozásból való kilépést is jelenti.

A mentés kérdése kizárólag a cellaszám beállítása miatt kritikus, mivel itt a rossz érték egy alkalom alatt is kinyírja az akksit. A többi paraméternél legfeljebb nem fog az általad kívánt optimális beállításokkal üzemelni a moci.

Problémás, hogy nem tudod visszahallgatni, melyek az aktuálisan beállított értékek., csak be tudsz állítani egy újat. Ezért is írtam már többször le ebben a topicban, hogy első használatnál mindig erősen javasolt megmérni, milyen fesznél szabályoz le a rendszer.

xmas
2006-05-02, 16:54
Szia ezree!

Ugyanarról beszélünk, csak te pontosabban fogalmazol!
Mellesleg szerintem csak egyféleképpen lehet a menüből kilépni: gázkar le. Minden más a beállítás megszakítását jelenti (akksi lehúz, adó lekapcsol, ...)
Egyébként a beállítások "visszahallgatása" tényleg hiányosság. Ám amíg csak annyi repülője, akksija, motorja és szabályzója van az embernek amit egy kézben el tud vinni :lol: csak egyszer kell jól beállítani a dolgot. És megmérni a leszabályozást még mindíg olcsóbb (még akkor is, ha erre valakit meg kell kérni) mint eldobni az akksit (rosszabb esetben mindent amit eléget, ha esetleg kigyúllad).

ezree
2006-05-03, 09:24
Szia xmas

Teljes az egyetértés :lol: 8)
Én még az éles beállítás előtt állok (a gép most kezd összeállni).

http://www.kepfeltoltes.hu/060503/IMG_2936_2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
A design és a csűrők felragasztása még hátra van.

Karzo féle lila moci + TP G2 30A szabályzó, Styroman féle madár, Prop: 8x6? 8x4,3? majd kipróbálok több variációt.
Írjatook, ha van ötletetek/tapasztalatotok, hogy a fenti konfigot milyen szabályzó beállítással érdemes reptetni.

xmas
2006-05-03, 13:27
Szia ezree!
Csinos gép :taps:

Arra én is kíváncsi lennék, hogy a többi beállítás pontosan mit is befolyásol!
Leginkább a Timing mode és a PWM érdekelne. Ezekről a motoroknál sincsen semmi infó (vagy csak én nem találtam?).

xmas
2006-05-03, 13:39
Ilyeneket találtam a hackerbuhless.com -on: (persze teljesen más szabályzóval kapcsolatban, de legalább jelzés merre kell a választ keresni)

Timing Mode 1 – (2-5 degrees) optimum timing for Hacker Brushless Motors
Timing Mode 2 – (10 degrees) optimum for Aveox or Astro motors and for
Maximum RPM on Hacker Brushless Motors
Timing Mode 3 – (18 degrees) optimum timing for Phaser, Mega, Plettenberg and for Maximum
RPM on Aveox, Astro motors
Timing Mode 4 – (30 degrees) optimum timing for AXI, Köhler or Actro motors and for Maximum
RPM on Phasor, Mega, Plettenberg motors

- Frequency Mode 1 – (8 kHz) optimum for Hacker Brushless Motors.
- Frequency Mode 2 – (16 kHz) for Aveox, Astro, Plettenburg, Phaser, Mega motors.
- Frequency Mode 3 – (32 Khz) for AXI, Köhler ,Actro, Tango , Samba motors

A twisterbrushless.com-on:
Technical data , motor driven using Electronic model Flash 66 K3 controller ..
Power under 30 cells (3300)
1000 W continuous, 1500 W peak (10 seconds).
efficiency : 92 % under 1000 W (timing 4-5 °)
Continuous current: 30 A, peak: 45 A (10secs).
Coil resistance : 0,025 Ohm / Phase /star winding (Total 0,050Ohm)

KV = 430 RPM / Volt (timing 4°)
KV = 500 RPM / Volt (timing 30°)
Io = 0,7 A (timing 4°)
Io = 0,9A (timing 30°)
Size : Diam 44 mm, L 58 mm
Output shaft diameter : 6 mm
Weight around 320 gr

Máshonnan:
3 Frequency Mode:
• 8 kHz for all types of iron motors
• 16 kHz for motors with extreme low resistance
• 32 kHz for Tango or Samba motors

Hát ezek amolyan fél információk. Én sem tudok velük mit kezdeni. Egy biztos: a motor adatai között van a válasz, mikor mit érdemes/kell a vezérlőn állítani.

mark007
2006-05-03, 14:30
szia!
a PWM-et ugy allitsd be hogy mekkora fordulat kell..
igazabol azt allitja nekem hogy ha...inkabb pelda: :)
ha 8KHZ-n van akkor lassan indul, es a teljes gaz is kis(ebb) fordulatu lesz
32KHZ-n az alapgaz mar nagyon eros, hirtelen rantja.
a 16KHZ a ketto kozott.
nekem most 16KHZ-en van, szerintem igy jo.
timing meg 30° az meg ha jol ertelmezem a magnesek "kapcsolgatasa"
de ezek igazabol motortol fuggenek.
en a M&H fele JP outrunnert hasznalom

de ezeket APPME leirta, ha visszanezel egy kicsit

ezree
2006-05-03, 14:36
Köszi a sok-sok adatot :shock:
Megpróbálok valamilyen logikát felfedezni benne.

A motorról elérhető infók (2840L):

http://forum.rcmodell.hu/viewtopic.php?t=13152

Tanuló és hobbi célokat fog szolgálni a szerkezet. Ezért megpróbálom azt a beállítást megkeresni, ahol a tolóerő még megfelelő és az áramfelvétel relatív alacsony. Jó játék lesz, mivel az egészbe még a légcsavar is belejátszik.

ezree
2006-05-03, 14:41
szia!
a PWM-et ugy allitsd be hogy mekkora fordulat kell..
igazabol azt allitja nekem hogy ha...inkabb pelda: :)
ha 8KHZ-n van akkor lassan indul, es a teljes gaz is kis(ebb) fordulatu lesz
32KHZ-n az alapgaz mar nagyon eros, hirtelen rantja.
a 16KHZ a ketto kozott.
nekem most 16KHZ-en van, szerintem igy jo.
timing meg 30° az meg ha jol ertelmezem a magnesek "kapcsolgatasa"
de ezek igazabol motortol fuggenek.
en a M&H fele JP outrunnert hasznalom

de ezeket APPME leirta, ha visszanezel egy kicsit

Köszi mark007!
Olvastam APPME hasznos hozzászólását is. Így már van kiindulási alap :lol:

xmas
2006-05-03, 18:06
Sziasztok!

Hát most bejött amit korábban írtatok. Átállítottam a szabályzón a timeing mode-t és a pwm-et a nem tudom miről (mert ugye lekérdezni a towerpro 15A szab.-ot nem lehet).
Jelenlegi beállítások:
Timeing mode: 8fok, PWM: 16KHz.
Tapasztalatok:
a motor nem ugorva indul, hanem szépen egyenletesen. Húzóerőt nem tudok mérni (mert lusta voltam "mérleg-adaptert" csinálni), de a 260g -os kétfedelűt továbbra is bátran viszi (ma viharban vizsgázott). Nincsen melegedés, repidő 25-30 perc (mit volt).
A konfig:
a Zenntől vásárolt (jelenlegi kínálatban nem szereplő) 33g NoName brushless, 2s1p 1100mAh HiModell akksi, 10x5 prop.

Ami érdekes meg tudtam mérni a lekapcsolási feszt! 6,16V-ra leesik az akksin a kapocsfesz -> motor leáll és a kapocsfesz felugrik 6,22V-ra. A 6,16V stab. táppal is produkálgató volt.
Számomra még mindíg az maradt a beállításokkal kapcsolatban, hogy a motor leírásában kell lennie, hogy mit nyújtson a szabályzó.

mark007
2006-05-09, 18:14
Sziasztok!
sikerult lemerni.
meregettuk a motort, es mikor kezdett merulni az akksi, akkor egyenletesen csokkentette a feszultseget a szabalyzo.mivel Ampert mertunk igy a lekapcsolasi feszultseget csak utana tudtam megnezni, amikor szet lett huzva minden.Az akku 9,13V volt, tehat akkor jol kapcsol le.
nekem most
M&H fele bicajcsengo motor,
HiModell 1300mAh 12C 3 callas akksi,
TP generation 2 szabalyzo van.

most a beallitas igy van
3 cella li-po
nincs fek
30° idozites
16KHZ PWM

ha allitom az idozitest mondjuk 15°-re akkor lenyegesen lassabban porog a motor.Viszont ha a PWM-et akkor nincs lenyeges valtozas, egy kicsiket lassabban indul.
ami meg feltunt hogy a PWM-nel nem 3 hanem NEGY (4) beallitas van..
valakinek van valami tippje mi a 4.?

RedDragon
2006-07-26, 10:59
Sziasztok!

TP BMC 15A szabályzóm van. Ennek 4 db főmenüje van, de az elsőn belül (gondolom ez az akksi), 5 almenüpont !!!
Próbáltam a másodikat, harmadikat, merítettem az akksit vele, közben multiméterrel mértem az akksi feszültségét. Szerintem nem kapcsol ki 9V-nál, 8.8-ig bírtam idegekkel, aztán kikapcsoltam a gázt ...
Mit javasoltok?

Üdv
RedDragon

Peter N
2006-07-26, 23:19
bírtam idegekkel
Mit javasoltok?
Idegcsillapitót :P
Na és hogy ne vedd rossznéven a viccet :!:

RedDragon
2006-07-27, 11:48
OK :)

Amúgy, télleg az kellett volna. :lol:
Ugyanis kaptam egy tippet, hogy a 4. pont nem a PWM-et állítja, hanem a CUTOFF voltage-t. Nálam ezek szerint 2.9 V/cell volt beállítva.
Magyarul, lekapcsolt volna 8.7-nél :!: :!: :idea:

Peter N
2006-07-28, 20:49
volna 8.7-nél
Na és ha nem gázoltál rea maximumra akkor a fesz nem esett anyit mint teljes gázon és egy pár tized volt túlsütés nem kárositja az akumulaturt. Arra gondoltam hogy a terhelés megszünte után jó pár tized voltal több fesz van az akuban mint nagy terheléssel mérve.

Anonymous
2006-07-29, 09:04
kaptam egy tippet, hogy a 4. pont nem a PWM-et állítja, hanem a CUTOFF voltage-t.

Ebben lehet valami... --> http://www.bphobbies.com/pdf/bp/BP30A-MkII.pdf
Nem értem, hogy miért nem ki a gyártó valami "hivatalos" leírást. :roll:

RedDragon
2006-08-11, 16:32
Kipróbáltam, 1-es menüpont: 3-as, 2-es menüpont: 1-es, 3-as menüpont: 3-as, 4-es menüpont: 3-as beállítással, és nem kapcsol le :( :( :( :( :( :( :(

RedDragon
2006-08-22, 09:21
Sziasztok!

Megkérdeztem, akitől vettem ,hogy van ez. ő azt mondta, hogy a menüben csak a féket lehet állítain, amúgy magától érzékeli a szabályzó (a bemenő fesz alapján), mi van rádugva, és lekapcsol, de nem 9, hanem 8 V körüli értéken.
Kipróbáltam, 8.23 V körül folyamatosan csökken az áram, a feszt tartja, majd lekapcsol végül.
:):):):)

Iref5
2006-08-24, 16:52
Egy kicsit a fenti témától eltérve:

Szeretnék egy kefés motorhoz való szabályzót Li-Po akkuról üzemeltetni.
Mármost ugye ez túl alacsonyra engedi a feszültséget.
Itt valahol olvastam, hogy az akku és a szabályzó közé van olyan elektronika ami lekapcsolja a motort X voltnál (pl. 2 cellánál 6 v).

Hol lehet ilyet beszerezni?

Anonymous
2006-08-24, 17:40
Mi lenne, ha eleve LiPo-hoz való szabályzót használnál?
http://www.rcpanda.hu/shop/index.php/cPath/30_69

Némelyik szabinak (pl. GWS) módosítható a lekapcsolási feszültsége.
Pl. http://homepages.paradise.net.nz/bhabbott/ics480_lvc.html

Iref5
2006-08-25, 08:23
Az ahelyzet (kérlekszépen), hogy Li-Po szabályzóm nincs , emez pedig van.
De ezt nem is tudtam, hogy kefés motorhoz is van LiPo szabályzó, elérhető áron.
Meg ez az ellenállás csere sem tűnik bonyolultnak.

Köszönöm az értékes infót.

Blage
2006-09-17, 18:11
Sziasztok,

Némelyik szabinak (pl. GWS) módosítható a lekapcsolási feszültsége.
Pl. http://homepages.paradise.net.nz/bhabbott/ics480_lvc.html

Én is módosított GWS szabályzóval röpködök. Teljesen jól működik :)

Magyarul, építési tanácsokkal itt megtaláljátok: http://blage.atw.hu

Üdv

Blage

tito77
2006-09-22, 09:07
Sztok!

Kellen egy kis eligazítás.
A képen látható előre-fék-hátra szabályzóról kellen valami info. Nem tudom pl. hány körig jó.
Az is érdekelne, hogy mi az a két kis állítható csavar rajta?
Ha valaki tud segíteni azt megköszönném!

http://kepfeltoltes.hu/thumb/060922/DSCN6030_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/060922/DSCN6030_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Üdv mindenkinek.

Titó

Ja, most raktam fel először képet, nemtom jól csináltam-e

rcdani
2006-09-25, 17:38
Sziasztok! Az a kérdésem van, hogy mivel eddig nekem csak mechanikus szabim volt, és most kaptam egy másik korszerűbb darabot, nem igazán értem a "SET" gomb funkcióit, és azt, hogy hogy kell beállítani :? :?

altima
2006-12-12, 22:20
Üdv Mindenkinek.

[Szia xmas!
Igen, ez az alap leírás, amihez képest mi az eltérést találtunk Mark007-el.
A leírás 1. pontjánál van a különbség a fent leírtak szerint.
A programozás a bot tologatásával történik. "Full gázon" a főmenü pontjait ismételgeti mindaddig, amig közép állásba nem húzod a kart. Ekkor belép abba az almenübe amelyik kódját éppen füttyögte. Tehát ha ennél "∮— —" húzod középállásba a botot, akkor a BRAKE almenübe (2-es pont) mész be. Itt a főmenühöz hasonlóan cikklikusan ismételgeti a lehetőségeket, amíg vagy fel nem tolod (vissza a főmenübe), vagy teljesen le nem húzod (beállítások mentése) a kart.

Vigyázz, hogy az adóban a gázkar alsó pontja ne legyen elállítva, mert különben nem fogja elmenteni a beállításokat!
Nekem el volt állítva és eltartott egy darabig, amíg rájöttem a probléma okára.

Nekem is ilyen szabályzóm van és nem igazán boldogulok vele. Én is találtam a leíráshoz képest eltérést csak én mindenhol. a cellaszámnál 6 féknél 5 időzítésnél 5 PWM nél 4 állítási lehetőséget találtam. Kerestem leírást, és ezt találtam:
Programming Instruction for TowerPro BMC30A ESC
http://www.greatnorthernhobbies.com/manuals/TPGEN2manual/TowerProBMC30A_AJ-2.pdf
Megfelel a szabályzómon talált menüpontoknak igaz az TowerPro BMC15A.

A probléma ami miatt kerestem a leírást az, hogy egy-két perces repülés után lekapcsol a motorom csűrő, magassági oldalkormány van, szinte azonnal újra tudom indítani de így elég zavaró a "repülés". Ha valakinek van ötlete szivesen venném a segítségét.

Szabályzó:TowerPro BMC 15A/20A
Motor: Tower-Pro 2409-18 (1000 KV, 65 gramm)
Akku: GWS 2200mAh 7,4V 6C van egy Art-Tec 2200mAh 11,1V 10/15C akum is, de ezt még nem próbáltam, de ez lesz a következő lépés.

Előre is köszönöm:
Altima

dole
2007-02-07, 14:46
Sztok!

Kellen egy kis eligazítás.
A képen látható előre-fék-hátra szabályzóról kellen valami info. Nem tudom pl. hány körig jó.
Az is érdekelne, hogy mi az a két kis állítható csavar rajta?
Ha valaki tud segíteni azt megköszönném!

http://kepfeltoltes.hu/thumb/060922/DSCN6030_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/060922/DSCN6030_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Üdv mindenkinek.

Titó

Ja, most raktam fel először képet, nemtom jól csináltam-e
Acoms AT-6 szabályzó.
17 körös motorig jó.
A két csavar az egyik a semleges pontot állítja honnan kezdődjön az előre és hátra menet. A másik feszültség határoló ha lejjebb tekered kisebb lesz a max. fordulat.

tito77
2007-04-24, 08:07
Köszi a választ! Idő közben megadta magát a szabályzó.

Másik kérdés:
LRP Fushion 4.1 12*2-es motorhoz Robitronic Speedstar 2 12T szabályzót szereltem be. Nagy tempójú autózás alkalmával kb. 2-3 perc után megáll az autó, nem reagál a gázra csak a kormányra. Kb 1 perc pihi után magától újraéled, megen 2-3 perc működés utána u.az!!
Mi lehet a gond? Akksi teljesítmény esetleg v. valami más??

gb
2007-05-08, 12:24
Nézd meg a szabályzót, ha túl meleg, akkor a hővédelem kapcsol le, ha nem meleg, akkor esetleg valami kontakthiba lehet benne. Akksi gondnak kicsi az esélye, mert ha az nem bírná, akkor nem bírna egy perc pihenés után még ugyanannyit, mint frissen töltött állapotában.

tito77
2007-05-08, 13:00
Köszi az infót de egy másik topicban már kibeszéltük a témát. Valószínűleg ehhez a motorhoz egy 8 körös v. no limites szabit kel használni.

Petrusz
2007-07-09, 17:41
Van egy Walkera távom a helimhez. A kérdésem az volna minden csatorna alkalmas motort kezelni vagy van külön szervóra alkalmas csatorna?
Minden kimenet lehet szervós és egyben motor vezérlő is, ezt a szabályzó dönti el? vagyis én, ha teszek szabályzót akkor motort is vezérelhetek akár 3-at is, ha nem teszek akkor a szervóban lévő megoldja a szervó mozgatását?

Köszi a választ előre is!

Mikike
2007-07-09, 21:51
A vevődön a csatornakimenetek mind egyformák. Egy adott fajta jel jön le róla. Ezt a jelet mind a szervód, mind a motorszabályzód.

Tehát a kérdésedtre a válasz igen.
Azt hogy egy csatornáról szervót vagy szabályzót hajtassz azt te döntöd el.

gb
2007-07-09, 23:17
Kivéve például, ha a távon gyári fix mixek vannak, akkor fizikailag viszi a szabályzót bármely csatorna, de nagy haszna nem lesz.

Ha egynél több szabályzót teszel a vevőre, akkor csak az egyik szabályzó adhat tápot a vevőnek, különben füst.

Pityesz79
2007-07-14, 10:29
Sziasztok! Van egy keda 18A szabim és félgáznál kikapcsol!???? Hogy lehet beállitani??? Nagyon sürgös mert itt a joidö!!!! :D

rcdani
2007-08-12, 12:59
Sziasztok!
Most lehet, hogy hülyeség lesz amit leírok, be megpróbálom.
Szal. lehet-e egy vevő első, és második csatornájára is egy szabályzót kötni, hogy egy külön csatornán egy másik motort tudjak vezérelni, vagy ezt a vevő nem szereti? Ha nem, akkor meglehet-e oldani, hogy a második szabályzóból, a három vezetélből a +5V-osat, és a minuszt elcsípem, és akkor csak a jel-et kapja meg a vevő?

mmormota
2007-08-12, 15:17
Sziasztok!
Most lehet, hogy hülyeség lesz amit leírok, be megpróbálom.
Szal. lehet-e egy vevő első, és második csatornájára is egy szabályzót kötni, hogy egy külön csatornán egy másik motort tudjak vezérelni, vagy ezt a vevő nem szereti?

Lehet.

mmormota
2007-08-12, 15:20
Sziasztok! Van egy keda 18A szabim és félgáznál kikapcsol!???? Hogy lehet beállitani??? Nagyon sürgös mert itt a joidö!!!! :D

Valószínűleg nem a szabályozót kellene állítgatni, A lekapcsoláss legvalószínűbb oka, hogy az akku túlterhelődik, és leesik rajta a feszültség. A szabályozó pedig a Lipo védelme érdekében lekapcsol.

A túlterhelés oka lehet túl nagy propeller vagy gyenge akku.

Hogy valóban ez-e a probléma, azt egyszerűen ellenőrizheted: mérd az akku feszültségét egy multiméterrel, és fokozatosan adj egyre nagyobb gázt. Ha ettől 9V alá megy az akkufesz (vagy ha 2 cellás a Lipo 6V alá) akkor teljes joggal kapcsol le a szabályozó.

rcdani
2007-08-12, 16:45
Köszi a választ! :wink: Megpróbálom...

Balázs94
2007-08-12, 18:04
Sziasztok, vki meg tudná írni, hogy hol lehet látni a szabályzón, ha olyan
BEC elektronikája van?
Köszi

Pityesz79
2007-08-12, 18:35
Köszi a segitséget a probléma megoldodott az akku volt a bünös! Mégegyszer köszönöm! :D

Balázs94
2007-08-13, 16:05
Ez ugye BEC-es szabályzó: http://www.rcpanda.hu/shop/product_info.php/cPath/30_171/products_id/1564?osCsid=rtc6ji0g27i5divqirca5qj5s3

mmormota
2007-08-13, 16:10
Ez ugye BEC-es szabályzó: http://www.rcpanda.hu/shop/product_info.php/cPath/30_171/products_id/1564?osCsid=rtc6ji0g27i5divqirca5qj5s3

Igen. Nem írja ugyan, de az elektromos esc-ek döntő többsége bec-es, akkor szokták külön kiemelni, ha nincs benne bec, pl. opto-s.
Látszik is rajta, az a két nagy fekete alkatrész minden bizonnyal 5V-os stab ic. :lol:

Balázs94
2007-08-13, 17:42

Igen. Nem írja ugyan, de az elektromos esc-ek döntő többsége bec-es, akkor szokták külön kiemelni, ha nincs benne bec, pl. opto-s.
Látszik is rajta, az a két nagy fekete alkatrész minden bizonnyal 5V-os stab ic. :lol:
igen, de akkor hol kell rákötni a lipót, mert én a képen csak a szervókábelt, meg azt a két negyot láttam, de akkor van még kettő, és azt kell az akksira kötni?

mmormota
2007-08-13, 20:30
igen, de akkor hol kell rákötni a lipót, mert én a képen csak a szervókábelt, meg azt a két negyot láttam, de akkor van még kettő, és azt kell az akksira kötni?

Vastag piros: Lipo plusz
Vastag fekete: Lipo minusz
Három rózsaszín: motor
Vékony három eres csatlakozóval: vevőbe, rendszerint a 3. csatornába

Balázs94
2007-08-14, 17:23

igen, de akkor hol van amit a vevőbe kell dugni(a vevőakku helyére)?

mernok
2007-08-14, 21:57

A vékony 3 eres megy a vevőbe és az adja a vevőnek a tápot. A vevő battery csatlakozóját pl. robbanós gépeknél kell használni, amikor nincs BEC, hiszen szabályzó sincs. Ott a vevőnek van egy akkupakk és azt kötöd a battery-re, a vevő gáz-csatornájára pedig a gáz-vezérlő szervót.

Balázs94
2007-08-15, 17:09

A vékony 3 eres megy a vevőbe és az adja a vevőnek a tápot. A vevő battery csatlakozóját pl. robbanós gépeknél kell használni, amikor nincs BEC, hiszen szabályzó sincs. Ott a vevőnek van egy akkupakk és azt kötöd a battery-re, a vevő gáz-csatornájára pedig a gáz-vezérlő szervót.
és akkor mindegy, h. melyik csatornára kötöm szabályzót?

mmormota
2007-08-16, 00:00
és akkor mindegy, h. melyik csatornára kötöm szabályzót?

Akármelyikbe dugod, ad tápot a vevőnek és szervóknak. Értelemszerűen abba a csatornába kell dugni, amelyen az adó a throttle (gáz) csatornát adja. Ez legtöbb rádión a 3. csatorna.

Itt egy tipikus elektromos gép elektronikájának képe (ez ugyan kefés motoros, de a kefétlen csak annyiban különbözik, hogy 3 szál drót megy a motorra:

http://mmormota.uw.hu/kapcs.jpg

Balázs94
2007-08-16, 17:48
szervós topicot sajnos nem találtam ezért felteszem azt a kérdést, h. egy szervó addig fordul, ameddig húzod a kart, vagy ha nem, akkor hány fokot?

OMI
2007-08-17, 03:29
Én tudom a választ! 0 fok!!!

Yeti
2007-08-17, 15:16
szervós topicot sajnos nem találtam ezért felteszem azt a kérdést, h. egy szervó addig fordul, ameddig húzod a kart, vagy ha nem, akkor hány fokot?A szervó a kar mozgását követi valamilyen arány szerint. Ezt az arányt a fejlettebb rádiókon állítani lehet. Pl.: Ha az arány 1:1, akkor a kar 5 fokos elmozdítására a szervó is elfordul 5 fokot. A mozgástartomány, amin belül a szervó egyáltalán el tud fordulni úgy 40-60 fok szokott lenni a középhelyzet mindkét oldalán.

Balázs94
2007-08-23, 13:18
nagyon köszönöm a válaszokat, most már csak az érdekel, hogy a szabályzó URL-jénél(amit fenn megadtam), mit jelent az, h. PWM: 8K

TOM_I
2007-10-05, 18:50
Sziasztok. Pár napja vettem 3fázisú mocit és van hozzá egy TowerPro 18A es szabi. Néztem már programozásról dolgokat de bekavarodtam eléggé. Egészen véletlenül tudtam a féket kikapcsolni de vissza nem tudtam. Mikor bekapcsolom és full gázon van a kar zene stb aztán 5x csipog 1et aztán 5x csipog 2t utána 5x csipog 3 at és így tovább egészen 4 ig gondolom mert 4 menü van. azt olvastam ha be akarok lépni vhova akkor középre húzom a kart. Aztán másképp csipog mintha mentés v hasonló lenne nem tudom. Ha pl a 2 csipogás résznél lépek be és csipog egy mentésszerűséget akkor ismét csipog 5x 2t. De ha ismét föltolom a kart elindul a motor. http://www.rcpanda.hu/shop/product_info.php/cPath/30_129/products_id/33 Azokat írják le itt is mint a towerpro oldalán a menü résznél de ez nem így csipog. Hamarosan akarok venni lipo aksit és jó lenne ha tiltaná mielőtt tönkre menne. A mostani nimh t nem tiltja le. Már szinte csak legyezi a levegőt de még hagyja menni. Nem pontosan ezb a szabim van hanem amit Francii nál lehet kapni szettben 1 csengőmocival 5000ft ért.

TOM_I
2007-10-08, 19:15
Nem néz be ide senki?

zs..ka
2007-10-09, 15:39
Már rég küldtem PÜ-t , nem olvasod!? :wink:

TOM_I
2007-10-09, 17:11
Elnézést a figyelmetlenségemért :) A leírtak alapján értem én hogy mit kellene csinálni de ha középre húzom a kart aztán a kiválasztott menün belül akarok választani vmit és max ra kellene tolni a kart akkor nekem elindul a motor :( Már fölcseréltem a vezetékeket de azt nem értem miért forgott ellenkező irányba? Mikor elsőnek bekötöttem jól ment aztán elkezdtem álligatni a szabit h +tanuljam és akkor állíthattam el? Létezik ilyen beállítás?

Balázs94
2007-10-09, 17:16
lécci írd le nekem is, hogy mit jelent az, h. PWM a szabályzóknál, ha megkérhetlek :lol:

zs..ka
2007-10-09, 18:50
lécci írd le nekem is, hogy mit jelent az, h. PWM a szabályzóknál, ha megkérhetlek :lol:

Szerintem a motorvezérlő jel szélességére utal.A jel négyszögjel és
ennek a szélességét mutatja pl.: 8kHz

Engem is érdekelne, hogy ez milyen változást eredményez?

A Timing mód mit jelent, ezt én nem tudom? :oops:

zs..ka
2007-10-09, 18:54
Elnézést a figyelmetlenségemért :) A leírtak alapján értem én hogy mit kellene csinálni de ha középre húzom a kart aztán a kiválasztott menün belül akarok választani vmit és max ra kellene tolni a kart akkor nekem elindul a motor :( Már fölcseréltem a vezetékeket de azt nem értem miért forgott ellenkező irányba? Mikor elsőnek bekötöttem jól ment aztán elkezdtem álligatni a szabit h +tanuljam és akkor állíthattam el? Létezik ilyen beállítás?

Tipp:

Az adón a gázkarhoz tartozó irányváltó kapcsoló (csatornafordító) jó állásban van? Lehet , hogy fordítva van és ezért nem stimmel semmi!

TOM_I
2007-10-10, 18:54
A kapcsoló jó hiszen ha föltolom a kart akkor adja a gázt. Hétfőn +nézi 1 tapasztalt modellező mi is van vele. Hátha sikerül +oldani.

Gasty70
2007-12-10, 12:16
Sziasztok,
Kezdö kérdés:
Az alábbi szabi BEC vagy nem ?

AT 30/50A szabályzó
[AMN-SP3050]
http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?products_id=550

Köszönöm

Gasty

Joccesz
2007-12-10, 13:11
Adott egy motor:

http://www.rcpanda.hu/shop/product_info.php/cPath/75_138/products_id/1536

Tömeg: 112 gramm
Méret: 37,4mm*36,44mm
Teljesítmény: max. 350W
Ajánlott légcsavar: 10x5...12x6,5
Akkumlátor: 3 lipo
Folyamatos áramfelvétel: 22A
Max áramfelvétel: 33A
Fordulatszám (KV érték): 1050
Tengelyátmérő: 5 mm
Tengelyhossz: 19mm
Szabályzó: 40A
Timing: 20°-25°
Kapcsolási frekvencia: 8-16 khz

Szabályzót szeretnék vásárolni hozzá! A dontésben kérnék tőletek segítséget, mert nem tudom, hogy melyiket is válasszam!

Az egyik amelyikre gondoltam:
HobbyWing Guard 40A/55A 2-5 lipo BEC 3A Brushless
http://www.rcpanda.hu/shop/product_info.php/cPath/30_178/products_id/1668

A másik
HobbyWing Pentium 40A/55A 2-6 lipo BEC 3A Brushless
http://www.rcpanda.hu/shop/product_info.php/cPath/30_178/products_id/1662

Nem nagyon tudom, hogy a kettő között van-e lényeges különbség. Azt látom, hogy a használható lipo cella a másodiknál több, de ez számomra lényegtelen, mert úgyis 3 cellával fogom használni!
Mit jelent az, hogy a BEC 3A?

Természetesen meghallgatok más szabályzóra tett javaslatot és tanácsot is, ha esetleg valaki használja ezt a motort.

Köszönöm a segítséget!

woder
2007-12-20, 17:45
Hello kollégák!
Az lenne a kérdésem:egy 12A-es motoroz, jó-e a 30A-es szabályzóm?
nem teszik tönkre egymást?

Joccesz
2007-12-25, 14:42
Szia Woder!

Valami pontosabb adat van a motorodrol? Ez a 12A folyamatos vagy a maximum árramfelvél értéke?
És persze fontos az is, hogy hány cellával és milyen propellerrel szeretnéd használni!

Kys
2007-12-26, 11:03
woder kérdése engem is érdekel, és én még azt is szeretném megtudni, hogy a normál méretű tamiya csati kb. mekkora áramot bírhat el (jelenleg csak ez van itthon)? Én kb15A-os mocinál szeretném használni.
Mivel a legcélszerűbb az akkut és a szabit összekötni?

gaboooka
2007-12-26, 11:09
Ha van lehetőséged, ne használj a tamiya csatit!
Helyette ezt javasolnám:
http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?cPath=29_64&products_id=1085

Kys
2007-12-26, 11:12
köszönöm a gyors választ

Áki52
2008-06-10, 12:40
Sziasztok!
Lehet, hogy nagyon egyszerű a kérdésem, de sajnos nem igazán találtam infót máshol.
Van egy HobbyWing Pentium 80A szabályzóm. A Motor amivel használni fogom Hacker A50 L12 Az alábbiakat lehet beállítani rajta:
Brake: Off On
Battery type: Li-ion / Li-poly NiMH / NiCd
Cutoff mode: Soft-Cut Cut-Off
Cutoff threshold: Low Medium High
Start mode: Normal Soft Super soft
Timing: Low Medium High

Repülőnél
A Brake mire szolgál? Mit érdemes beállítani?
A Battery Type egyértelmű!
A Cutoff mode mire szolgál? Mit érdemes beállítani?
A Cutoff threshold mire szolgál? Mit érdemes beállítani?
A Start mode mire szolgál? Mit érdemes beállítani?
A Timing mire szolgál? Mit érdemes beállítani?

Lehet, hogy hülye a kérdésem, de örülnék, ha valaki elmondaná!

Köszi!

altima
2008-06-10, 13:33
Repülőnél
A Brake mire szolgál? Mit érdemes beállítani?
A Battery Type egyértelmű!
A Cutoff mode mire szolgál? Mit érdemes beállítani?
A Cutoff threshold mire szolgál? Mit érdemes beállítani?
A Start mode mire szolgál? Mit érdemes beállítani?
A Timing mire szolgál? Mit érdemes beállítani?

Szia!

Brake (fék) ha leveszed a gázt megáll a prop. nem forgatja a szél (vitorlásoknál jó csökkentve a légellenálást, vissza hajló prop.-nál elengedhetetlen)

Cutoff mode (lekapcsolási mód) ha eléri az akku a beállított feszültséget a motort csökkentett teljesítményre kapcsolja (Soft-Cut), vagy teljesen kikapcsolja (Cut-Off) lipo-nál fontos

Cutoff threshold: Az akkut milyen feszültségnél tekintse lemerültnek (valószínűleg a leírásban megadnak Volt értékeket is cellaszámra vagy cellánként is. ez nagyban akku és motor függő. Terheléskor beesik a feszültség ha nagy az amper és nem túl jó az akku akkor hamarabb kapcsol le mint kellene, és így csökken a repülési idő ezt ki kell tapasztalni. javaslom High-al kezd el a kisérletet nézd meg leszállás után mennyi a cellánkénti feszültség és ha tudod mérni mennyi megy vissza az akkuba. liponál számít igazán, cellánként terhelten ne menjen 3V-alá (ez üresen terheletlenül kb. 3,3-3,5V és a kapacitás max 80%-át repüld ki.)

Start mode: A felpörgés gyorsaságát állíthatod vele ha van áttételed soft ha nincs jó a normál is.

Timing (időzítés) olyan mint a belső égésű motoroknál az előgyújtás a motorodra Timing: 20°-25° ír a forgalmazó ha nincs a leírásban hogy a "Low Medium High" milyen értékeket takar akkor próbáld a High-t ha az indulás remegős vagy menetközben melegszik akkor Medium

Áki52
2008-06-10, 21:21
Szia!

Brake (fék) ha leveszed a gázt megáll a prop. nem forgatja a szél (vitorlásoknál jó csökkentve a légellenálást, vissza hajló prop.-nál elengedhetetlen)

Cutoff mode (lekapcsolási mód) ha eléri az akku a beállított feszültséget a motort csökkentett teljesítményre kapcsolja (Soft-Cut), vagy teljesen kikapcsolja (Cut-Off) lipo-nál fontos

Cutoff threshold: Az akkut milyen feszültségnél tekintse lemerültnek (valószínűleg a leírásban megadnak Volt értékeket is cellaszámra vagy cellánként is. ez nagyban akku és motor függő. Terheléskor beesik a feszültség ha nagy az amper és nem túl jó az akku akkor hamarabb kapcsol le mint kellene, és így csökken a repülési idő ezt ki kell tapasztalni. javaslom High-al kezd el a kisérletet nézd meg leszállás után mennyi a cellánkénti feszültség és ha tudod mérni mennyi megy vissza az akkuba. liponál számít igazán, cellánként terhelten ne menjen 3V-alá (ez üresen terheletlenül kb. 3,3-3,5V és a kapacitás max 80%-át repüld ki.)

Start mode: A felpörgés gyorsaságát állíthatod vele ha van áttételed soft ha nincs jó a normál is.

Timing (időzítés) olyan mint a belső égésű motoroknál az előgyújtás a motorodra Timing: 20°-25° ír a forgalmazó ha nincs a leírásban hogy a "Low Medium High" milyen értékeket takar akkor próbáld a High-t ha az indulás remegős vagy menetközben melegszik akkor Medium

Köszi a gyors választ! Minden érthető! :)

Draco
2008-06-24, 10:29
Tisztelt Társak!

A következő problémám akadt :'( van egy ilyesmi "hajtásláncom" :

http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?cPath=28_169&products_id=870

3d lap Gee Bee-hez, bár ez lényegtelen.

2 cellás 1700 -as lipo akkuval működött eddig kifogástalanul. Most ha félgáz fölé tolom a kart leáll a motor a szervók mozognak. Viszont ha ráteszek egy 3 cellás 2200-as akksit akkor működik a full gáz. Ugyanez a 2 cellás akku viszont egy másik gépen a keda 450-es motort, hobby wing 30-40 A-s szabival tökéletesen működteti??? A jumper úgy van ahogyan kell (elvileg) 2 cellás esetben csatlakoztatva, 3 cellánál levéve. Lehet ezeket a szabikat programozni és elállítódott???

HEEEELP MEEEE!

üdv. D.

Balázs94
2008-07-04, 10:35
Az lenne a kérdésem, hogy az ebben lévő szabályzó:http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?cPath=67_68_120&products_id=544
kompatibilis lenne-e ezzel a motorral:http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?cPath=28_58&products_id=958
és ezzel az akkuval:http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?cPath=27_101&products_id=633

gaboooka
2008-07-06, 06:40
Szerintem igen!

Luc
2008-07-16, 13:17
Sziasztok!

Van egy Graupner MC-SPEED-CONTROL 7.2-12v/40a-os szabim.
Az lenne a kérdésem , hogy elbírja a 12v(13.2)-es aksit.

Előre is köszönöm a választ.

Üdv! luc

vaskalap
2008-09-16, 17:17
Üdvözletem! Na tehát volt itt szó a BEC-ről meg hogy kell hozzá aksi, nem kell hozzá aksi. ??? És az lenne a kérdésem hogy ha van egy vevőm, akkor arra csak simán rákötöm a: kefenélküli motorhoz való szabájzót,kefenélküli motort,szervókat és ha van BEC a szabájzóban akkor más már nem is kell?-mármint akkumulátor. Remélem érthető volt. :-\ :)

gaboooka
2008-09-16, 17:26
Ha van BEC akkor nem kell külön vevőakku.

vaskalap
2008-09-16, 18:43
Köszönöm! De akkor honnan kapja az áramot az elektronika?-a szabájzóba be van építve az aksi?-ha igen akkor azt hogyan kell tölteni?-van abban aksi egyáltalán? Elolvastam mind a 10 oldalt és még így sem világos egy-két dolog. :-[

mabor
2008-09-16, 19:56
Hahón kedves kolléga.

Úgy látom, nagyon az elején van a dolgoknak!

Szóval: Ha egy BEC- áramkörrel rendelkező szabályzója van, nem kell a vevőhöz külön akku. mert a háromágú kábelen, ami a szabályzóból megy a vevőbe, átmegy a
vevőt, sőt. a szervókat ellátó feszültség és áram is!!! / a nagy akkuról. ami a motort is hajtja! /

Csak arra kell ügyelni, hogy a szabályzó által szolgáltatott áram , elég legyen a szervóknak. Ezt meg szokták jelölni.. Pl. Bec: 5 V. 2 A... Ezzel kb. 3 -4 normál szervó működhet..

Remélem így már világos!!!

Jó repcsizést...

Peter N
2008-09-16, 22:42
BEC= akumulator kiküszöbölö áramkör(Batteri Eliminator), azaz a szabályzó tartalmaz egy 5V stabilizatort ami biztositja a szabályzó elektronika valamint a szervók tápfeszültségét.

vaskalap
2008-09-17, 15:15
Öhömmm. Köszönöm a segítséget, így már minden világos. :)

kalozoo
2008-11-12, 00:49
Sziasztok!
Kezdőként fordulok hozzátok.Van egy NOSRAM TORNADO SS4 10x2 körös kefés mocim,ehez szeretnék szabályzót lehetőleg olcsó fajtából,nem fontos hogy BEC legyen.Előre is köszi a válaszokat.

Louis
2009-08-29, 14:16
Egy kerdes!
Mivelhogy sehol nem talaltam ehez hasonlot szeretnem ha valaki valaszolna;
-Van egy repulom amibe (2x4) 8 cellas akut hasznalok egy Jeti Advance 77 Opto Plusz szabalyzoval!
Namarmost;ha indulas elott osszekotom a 8 cellas akut a szabalyzoval jo nagy szikrat csap,(ami kb.33 volt)elobb utobb megegeti a csatlakozokat.
Rajottem a kovetkezore:
-Mivelhogy ket kulon 4 cellas akum van es ha az egyik cella Pluszat kotom a szab.Plusz-hoz,majd a masik cella Minuszat a szab.minuszhoz es azutan kotom ossze a ket cella szabad agait(plusz,minusz)akkor nics semmilyen szikra.
Kerdes;
Okozhat ez a csatlakoztatasi mod valamilyen karosodast a szabalyzoba?vagy akarhol mashol?

BeeDee
2009-08-29, 15:02
Szia Louis!

Ezt találtam neked:
http://mgm-compro.cz/pdf/cz-antispark-090707.pdf

Ha valami nem érthető, kérdezz, majd lefordítom...

üdv.
Dávid

Ahhoz, hogy a válaszoljak kérdésedre, okosabb emberkének kellett volna születnem... ;)

Louis
2009-08-29, 15:25
Koszonom a gyors valaszt,ertettem,es tudok is rola de azt kerdeztem;ha az elozokeppen cselekszek fellephet-e valyon valamilyen karosodas?
Amint latom nekem egy 30-33 Ohmos ellenallas kellene.Ezt lehet akarmelyik elektroszakuzletben kapni?

BeeDee
2009-08-29, 15:52
Persze, ellenállást akármelyikben kapsz.
A kérdésedhez pedig: nem hiszem hogy ilyen módon bármi is sérülhetne, ha csak a szikra nem valamelyik akku/szabályzó- ban törtrénik egyes belső alaktrészek közt. Ebben viszont nem vagyok biztos, így ha hülyeséget mondtam, javítsatok ki!

Üdv.
Dávid

belagyi
2009-09-08, 16:39
hali!

brushless esc-ek között van olyan minek a BEC-e kapcsolóüzemű és van aminek lineáris.
ott ahol sok szervó van (vagy nagyobb terhelés a BEC-nek) célszerű a kapcsolóüzeműt használni, mert az nem melegszik (így kevesebb a veszteség).
árban, fizikai méretben ugyanaz, súlyra meg 2grammal nehezebb a kapcsolóüzemű

miért célszerű mégis lineárist venni? legalábbis miért forgalmaznak lineárist?

belo

gejza13
2009-09-08, 17:34
Szia,

A lineáris BEC-nek más a zaja és sokszor olcsóbb is.

Gejza

belagyi
2009-09-08, 18:28
ha csak külön BEC-ről beszélünk, akkor oké, de az ESC amúgy is "zajos" dolog..
(50 cent különbség van köztük)

Szia,

A lineáris BEC-nek más a zaja és sokszor olcsóbb is.

Gejza

agentliberty
2009-09-09, 08:11
Kezdö modellező vagyok!
Segítséget szeretnék kérni!
Vettem kb egy hónapja egy himoto off road brushless buggy-t.
Két 3000mah aksit mentem el vele utána a fogaskerekek megadták magukat, cserrére szorultak.
A gyari fogaskerekek 19-64 mivel 64 es fogaskereket sehol nem lehet az országban kapni vettem bele 58.
Le is égett töle rögtön a vezérlom(9,5t motor 60a szabályozo),mint utolag kiderült egy barátomtol a rossz áttételezés miatt.
Kérdésem ha uj motrot ls szabályzot veszek hogy tudom kiszámolni milyen fogaskerék áttételt használhatok annál a motornál,vagy ennél az
áttételezésnl milyen uj motrot érdemes venni?Esetleg egy linket vagy leirást hogy hogy müködnek ezek a dolgok fogaskerék áttétel motor párositás,áttátel modositás stb.Segitséget elöre is köszönöm!

summit
2009-09-09, 19:48
Hay!
Kis segítség kellene,tudja vki,hogy működik a protector?
http://www.rcmodell.com/shop/product_info.php/products_id/3816

summit
2009-09-09, 19:49
illetve,hogy kell bekötni,és főleg hova

Mr.BMW
2009-09-18, 19:32
Hali mindenki!Tudodm hogy nem itt a helye de ezt a témát sokan látogatjak és nekem sürgős lenne hogy :
Eladjak egy Nosram Evil Brushless Reverse szabit ami garantáltan 1 hetes blokkos garis dobozos papíros de "használt"cucc egy használt LRP eraser 13.5 T - s mocival párosítva!
A szabi tökéletes a moci is jólmegy szenzoros stock spec!
Eladás oka:Szabit kerestem először privibe aztán boltba , úgy nézett ki hogy a privi bukik!Elmentem hát a modell HUN ba , megvettem , kijöttem , jött az SMS a privitől hogy mehetek a szabiért :-[ F@'K
Képet nem rakok fel mert felesleges..."Új"! A moci se volt földhözvágva :D

Ár: 25000 Ft!!!!!!
Ha találsz hibát , ALKUDHATSZ!:D
Érd:P.Ü ben vagy a 304932481 es számon DE CSAK SMS BEN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bercel
2009-09-18, 21:13
Hay!
Kis segítség kellene,tudja vki,hogy működik a protector?
http://www.rcmodell.com/shop/product_info.php/products_id/3816

Háj,

A vevő és a szab. közé kell beiktatni és az aksit a töltőcsatlakozóján keresztül.
A következőket tudja:
1, ha valamelyik cella közelít a mélykisüléshez leveszi vagy vagy csökkenti a szab felé a jelet.
2, kijelzi az aksi feszt ledek segítségével.
3, normális jel mellett a jelen nem változtat, átengedi magán, viszont ha a vevő felől abnormális jel jön vagy teljesen megszűnik a jel, akkor egy előre beállított értékre állítja a szab-ot, de ez csak AM, FM PPM jelnél működik helyesen, PCM-nél nem.

Tanuljunk nyelveket! Főleg az angolt!

Üdv,

Bercel

summit
2009-09-23, 22:37
Köszönöm a segítséget!

Carbonos
2009-10-06, 09:48
Sziasztok. Lenne egy olyan kérdésem, hogy az alábbi szabályzót hogyan kell bekötni?
Hiába olvasgatok valamiért nem értem amiket leírtak már itt ezzel kapcsolatban.
Köszönöm előre is.
http://kepfeltoltes.hu/thumb/091006/Szabi_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/091006/Szabi_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Nem tudom milyen cucc ez mert kaptam...

Carbonos
2009-10-06, 09:54
Én úgyelmezném az eddig olvasottakat, hogy a háromágú vezeték megy a vevőbe mert arról kap áramot az is.
Graupner R700 vevő hányas csatornájára kell kötni?
A másik furcsaság viszont az, hogy az a kis fekete csati amiből két tüske jön, ha csatlakoztatom az akksit a szabihoz akkor azon van 4 volt fesz. Az mire való?

BeeDee
2009-10-06, 15:32
Szia Carbonos!
A háromerű kábelt mindegy, hogy a vevőd hanyadik csatornájába dugod, attól függ, melyik csatorna a gáz! Ha nem akarod a motort szabályozni, csak a szabi BEC-ére van szükséged (amit kétlek) akkor dugd mondjuk a bat. csatornába (ha van)...

A másik kéteres kábel pedig fura. Ha az egy zsugorcső rajta, akkor lehet, hogy az előző tulaj levette róla a kapcsolót, és egy Jumper segítségével oldotta meg a szabi be/ki kapcsolását.
Remélem tudtam segíteni, üdv.
Dávid

u.i.: Most olvasom, a 4V-t... Ilyen alapon szófosásom második fele lehet, hogy értelmetlen... :)

Carbonos
2009-10-06, 16:48
Szia

Köszönöm a választ. Hát igen ezt a 4voltot nem tudom én se hova tenni. Valóban volt rajta egy jumper pöcök de csak az egyikre rádugva, úgy meg nem sok értelme van. Úgy néz ki el is füstöltem de a BEC-je még jó, marad Lipohoz összeköttetés a vevővel. Van még szerencsére két ilyen szabim.
Meg egyébként érdekes, mert ha adó és vevő nélkül rádugom a mocit akkor ahogy ráadom a feszt azonnal elkzd zenélni nekem, ;D majd elindul a moci egy rövid időre. És mindhárom ezt csinálja. Mondom ezt úgy, hogy fogalmam sincs az elektronikus modellekről. Eddig csak robbanó...

cskerekes
2009-10-22, 21:31
Kedves mmormota!

Magának a szabályzónak a vezérlése is megoldható ezzel a kapcsolási rajzzal, vagy csak a Futaba szervókhoz használható?

Én azt szeretném kérdezni
jelet.

Az egyik legegyszerűbb megoldás:
http://www.tuug.utu.fi/~isaarine/electronics/servo-test/

mmormota
2009-10-27, 08:19
Magának a szabályzónak a vezérlése is megoldható ezzel a kapcsolási rajzzal, vagy csak a Futaba szervókhoz használható?

Természetesen szabályozó vezérlésére is jó. A szabályozó és a szervó ugyanolyan vezérlő jellel működik.

Megépíteni inkább csak az építés öröme miatt érdemes - készen se drága egy teszter.

cskerekes
2009-10-27, 10:30
Köszönöm a választ!
Egy nem RC, hanem 1:1 jármű elektronikáját és hajtásláncát építem, ennek vezérléséhez kerestem egy kapcsolási rajzot, ha egy normál szabályozóval vezérelném az elektromotorokat.

Sajnos még egy további probléma is felmerül ugyanitt, hogy a brushless motorok áramfelvétele a névlegeshez képest sokszorosára tud megnőni, amíg el nem érik a megfelelő fordulatszámot.
Pillanatnyilag 280A-es folyamatos áramot elbíró szabályzó a legerősebb, amit találtam, a motor pedig 250-300A-es. Induláskor az 1000A feletti áramot is képes szívni megfelelő akkumulátor rendszerből, ami miatt elszenesedne a szabályzó. (Ráadásul nem tud gyorsan felporogni a motor sem.) Illetve erre az indítási nyomatékra sincs szükség, tehát le kellene valahogy a maximális áramfelvételt 250A környékére szabályozni.
Erre van valakinek használható ötlete?

mmormota
2009-10-28, 15:51
Ilyen célra szenzoros motort célszerű használni, ezeknél a finom indítás, kezdeti áramkorlátozás sokkal jobban kezelhető. A szenzor nélküli motorok az egyszerűség, olcsóság miatt terjedtek el, repülőben, heliben együtt lehet élni a hátrányaival. Autókban már gyakran alkalmaznak szemnzoros motort és szabályozót a jobb indítási jellemzők miatt.

1:1-ben pedig ez szinte kötelező. Ahogy egy az RC-ben szokásosnál lényegesen komolyabb ipari szabályozó is.

Őszintén szólva egy ilyen kapcsolási rajz meg a feladat jellege nem igazán illik össze.

Űrhajót építek de ferdén áll, jó az ha féltéglát teszek alá hogy ne billegjen? ;D

cskerekes
2009-10-28, 21:11
...
Űrhajót építek de ferdén áll, jó az ha féltéglát teszek alá hogy ne billegjen? ;D

Téglát ne, hanem gumicsizmát, mert elnyeli az indulási rezgéseket! ;D

Egyébként teljes mértékben igazad van, csak egy gyengébb valaminek indult a dolog kezdetben. ::)
Köszi az észrevételeid, hálás vagyok érte.

tamasmester
2009-11-02, 18:22
Sziasztok Földlakók!
Kaptam egy PP-30B szabit. Két cellás lipo-hoz ajánlják, ami 7,4V azt hiszem, deebben aLi-Po-s dologban nem vagyok otthon.Akérdésem az, ha rákötöm a 8,4-es Ni-Me aksi packomat azzal kárt teszek benne?
Előre is köszönettel a választ, tamasmester!

mmormota
2009-11-03, 23:58
Működni fog. Egy hátránya lehet: ahogy merül az akku, kicsit előbb letiltja a motort mint kellene. Ez a lehetségesnél valamivel rövidebb repülési időt jelent, de ártani nem árt semminek.

tamasmester
2009-11-04, 13:36
Kedves mmormota!
Köszönöm a megnyugtató választ. Titkon reméltem,hogy szerencsém lesz evvel a megoldással, de próbálkozni nem mertem.
Ezúton szeretném megragadni az alkalmat és még valamit kérdezni! A szabályzónak kell nagyobb Amperszámmal bírnija, vagy a motornak? Pl. a szabi 30 A és a moci 15 A. Akkor az jó vagy fordítva kéne lennie?
Köszönettel, tamasmester.

mmormota
2009-11-04, 16:38
Nincs különösebb hátránya a nagyobb terhelhetőségű szabályozónak - kivéve a nagyobb méretét és súlyát.

tamasmester
2009-11-04, 16:40
Nincs különösebb hátránya a nagyobb terhelhetőségű szabályozónak - kivéve a nagyobb méretét és súlyát.

Köszi a választ!
Egyre nyugodtabb vagyok. Már csak repülni kell.
Köszönettel, tamasmester!

ligetiz
2009-11-30, 23:26
Nekem is lenne egy kérdésem:
Át akarom alakítani a helikopteremet 3 fázisú motorosra. De az a problémám hogy csak a 4. csatornára kötve a szabályzót működik a motor.
műszerrel mérve az 5. csatornán megjelenik a 0-5v-os feszültség ahogy mozgatom a kart, de ha rádugom a vezérlőt semmit sem csinál.
Megmértem a 4. csatornán kijövő feszültséget és ott csak 0.22v - 0.44v jelenik meg és azzal szépen szabályozza is a motor fordulatát.

mernok
2009-12-01, 12:27
Nekem is lenne egy kérdésem:
Át akarom alakítani a helikopteremet 3 fázisú motorosra. De az a problémám hogy csak a 4. csatornára kötve a szabályzót működik a motor.
műszerrel mérve az 5. csatornán megjelenik a 0-5v-os feszültség ahogy mozgatom a kart, de ha rádugom a vezérlőt semmit sem csinál.
Megmértem a 4. csatornán kijövő feszültséget és ott csak 0.22v - 0.44v jelenik meg és azzal szépen szabályozza is a motor fordulatát.

mit mértél és mivel?

A távirányítódon melyik csatorna a throttle? Arra dugd a szabályzót.

ligetiz
2009-12-01, 14:44
Hogy hogy mit ?
a fekete szálat ami a negatív és a fehéret amin a vezérlő fesz lenne.
Alap esetben a 4. csatornán vezérli a farok szervót gondolom, mert szépen látható hogy változik a feszültség 0 tol 5 V-ig a kar mozgatására.
A piros és a fekete között 5V van

mernok
2009-12-01, 16:26
oszcilloszkóppal mérted?

ligetiz
2009-12-01, 16:28
Nem mértem

ligetiz
2009-12-01, 16:29
Mert otthon nincs

mernok
2009-12-01, 16:53
anélkül pedig nem lehet.... :(

De szerintem nem is kell mérned....

Szóval, milyen távirányítód van?
Ugyanis a távirányító programja határozza meg, hogy a gáz kar mozgatását melyik csatornára "teszi ki".
Ha úgy van beprogramozva, hogy a 4. csatornára, akkor hiába dugod a szabályzót az 5. csatornára, legfeljebb valami "véletlen" mix miatt kaphat vezérlő jelet a szabályzó.

Szerintem nézd meg a távod leírását és programozd be rendesen....

De az a problémám hogy csak a 4. csatornára kötve a szabályzót működik a motor.

ligetiz
2009-12-02, 20:33
Egy kis fejlemény ... rádugtam egy szervót az 5-ös csatornára és szépen mozog ahogy a kart mozgatom. de hiába dugom a helyére bármelyik motor vezérlőjét meg se mozdul :(

mernok
2009-12-03, 16:41
áruld már el légy oly kedves a típusokat.

Amikor ráadod a tápot a vevőre, a brushless moci az 5. csatornán csipog, vagy nem?

(mondjuk az okosabb szabályzók full gázos bekapcsolásnál csak csipognak, hogy ne legyél már hülye....)

próbáld meg invertálni (reverse) az 5. csatornát.

ligetiz
2009-12-03, 17:30
Egy walkera 22 heliről lenne szó eredeti távval ;D
Tessék szörnyülködni !!!

mmormota
2009-12-12, 03:51
Egy kis fejlemény ... rádugtam egy szervót az 5-ös csatornára és szépen mozog ahogy a kart mozgatom. de hiába dugom a helyére bármelyik motor vezérlőjét meg se mozdul :(

Ennek valószínűleg az az oka, hogy a szabályozó bekapcsoláskor túl nagy gáznak megfelelő vezérlést kap. Ezt biztonsági okból nem fogadja el és letilt. (nehogy egy véletlenül feltolva felejtett gázkar miatt a beinduló motor balesetet okozzon)

Egy 0 ... 100% skálán a szabályozók nagyjából maximum 20% alatti értéket fogadnak el mint nulla gázt. Ha az érték ennél nagyobb, nem indulnak be.

Bercel
2009-12-27, 08:03
Fiúk,

Tessék vigyázni a Helis távokkal mert én is a mezei, gagyi Walkera 4 csatornás távommal csak 2 csatornán tudtam az ESC-t működtetni. A másik kettő nullája még teljes trimmel sem volt 0, hanem valami 10-20% között. Megoldásként átdugdostam a potmétereket (a magasságival cseréltem) de ez sem volt teljes értékű mert így a magassági lett kicsit béna.

Üdv,

Bercel

ligetiz
2010-01-06, 10:15
Lenne egy kérdésem a szakikhoz :)
A V-Tail Mixer mit csinál pontosan és hol szokták használni ?

BeeDee
2010-01-06, 11:26
Szia! (nem vagyok szaki! :))
Tudomásom szerint a vevő és a farok rész szervói (mag., oldalk.) közé kell kötni, majd kar mozgatására keveri ki a szükséges jelet, amit továbbít a szervóknak. Főleg vitorlázókon használatos.
Ha jól van beállítva, így kéne működnie (hátulról nézve):
Magassági húz-mindkét lap fel
Magassági tol-mindkét lap le
Oldalkormány balra-bal lap fel, jobb le
Oldalkormány jobbra-bal le, jobb fel

Ha valahol elnéztem volna, javítsatok ki légszives!
Üdv.
Dávid

U.i.: Természetesen a "közé kell kötni" csak hardware-s modulra vonatkozik. Ha computeres a rádiónk, akkor csak aktiválni kell a mixet, na meg beállítgatni. Ebben segít a haszn. utasítás.

mmormota
2010-01-07, 04:55
Magassági húz-mindkét lap fel
Magassági tol-mindkét lap le

Ez korrekt,

Oldalkormány balra-bal lap fel, jobb le
Oldalkormány jobbra-bal le, jobb fel

ez viszont szerintem fordítva van, ha felfelé álló V-ről van szó. (amit írtál, az jobb botra és az elevonos gépekre - Funjet stb - igaz), mert ott a csűrő hatást használják ki.
A V-tail esetében az oldalkormány hatás dominál, van egy kis ellentétes csűrő nyomaték, de nem ez határozza meg a fordulás irányát.

Úgy kell tekinteni, mintha két ferde oldalkormány lenne:
kormány balra: mindkét lap balra tér ki, ami a ferdeség miatt a bal oldalin egyben lefelé, a jobb oldalin meg felfelé is
kormány jobbra: mindkét lap jobbra tér ki, ami a ferdeség miatt a bal oldalin egyben felfelé, a jobb oldalin meg lefelé is

Megjegyzem még, hogy ha a V-tail-es gépen csűrő is van akkor szokás a bal botra tenni az oldalkormányzást, míg csűrő nélküli, csak V-tail gépen inkább a jobb bot az oldalkormányzás.

BeeDee
2010-01-07, 11:33
Ezek szerint az adóm manualjában rosszul írták le. (Optic 6)
Pedig logikusnak tűnt az szerint, ha belegondoltam, hogy a levegő mit csinál, ha odaér. Ott hátulról nézve bal oldalkormány kitérésre a bal szár kormánya tér ki FEL, ami lényegében annak eltolását lejenti, azaz bal oldalkormányzást. Soha sem volt V-Tail-es gépem, ha lett volna, biztosan tudnám, viszont így, már nem vagyok biztos semmiben...

Viszont ez Téged támaszt alá: www.vvsss.com/ezone/v-tail.gif

Üdv.,
Dávid

mmormota
2010-01-07, 16:42
Ezek szerint az adóm manualjában rosszul írták le. (Optic 6)

Találtam a neten egy Optic 6 manualt, abban jól írták ( http://www.hitecrcd.com/Manuals/Radio/OpticTutorial.pdf 16.oldal):

Move the rudder control stick to the right on your transmitter and the Left elevator should rise while the Right elevator
should deflect downward.

Mozgasd az oldalkormány botot jobbra a távon, a bal lapnak emelkednie kell míg a jobb oldalinak lefelé kell kitérni.

BeeDee
2010-01-07, 18:39
Értem.
Bár nem nekem volt rá szükségem, azért köszönöm a felvilágosítást!
Üdv.
Dávid

U.i.:
Ami nálam van manual, ott is csak a kép a rossz. Amit Te írtál az előbb olyan ábra van ott (hátulról-bal fel, jobb le), de Left rudder van alá írva.
Én meg megint beleszaladtam abba, hogy nem olvasok, csak a képeket nézem... :)

ligetiz
2010-03-23, 12:35
V-Tail Mixer-rel van még egy kis problémám:
Én nem szervóra kötöttem hanem két szabályzóra.
Működik is de félgáznál leállítja az egyik motort :(

ligetiz
2010-04-21, 15:15
Kicseréltem egy másik gyártó által gyártott mixerre és azzal már működik :) talán tul sok áramot vehetett fel?

ligetiz
2010-05-06, 14:21
Lenne egy újabb kérdés a szakikhoz :
- Ha egy szabályzóra akarok kötni 2, vagy 3 motort az menni fog? vagy inkább a vezérlést kössem be 2-3 szabályzóra és úgy a motorra ?

Bercel
2010-05-06, 22:55
Ligetiz,

3 fázisú motorból 1 szabira 1.
Kefés motorokból, ha sorba kötöd őket (célszerű azonos típusúakat), akkor a névleges feszültségüket a motoroknak össze kell adni és akkora tápot szabad a szabályzónak adni, ha bírja. Ebben az esetben diferenciálműként működnek mert amelyik leterhelődik azon kevesebb feszültség esik, ergó a másikon nagyobb feszültség esik ugyanakkora áram mellett tehát ez elkezd belerősíteni.
Ha párhuzamosan kötöd, akkor a motorok névleges feszültségével (a teljesítményük ebben az esetben akár különböző is lehet, de a névleges feszültségek nem) kell hajtani a szabályzót. Ha kellően túl van méretezve a szabályozó akkor észre sem veszi az egyik motor mit művel a másik.

Üdv,

Bercel

ligetiz
2010-05-07, 09:34
Ezek szerint ha két egyforma 3 fázisú 20A-motor rákötök párhuzamosan egy 40A-os szabályzóra, akkor a két motor teljesen egyszerre és egyforma fordulaton fog dolgozni ?

Bercel
2010-05-07, 21:41
Lassan írom hogy megértsd! :D

3 f á z i s ú m o t o r b ó l 1 sz a b i r a 1.

K e f é s m o t o r o k b ó l . . .

Üdv,

Bercel

ligetiz
2010-05-08, 00:18
OOOOO KKKKK :) egy kicsit félre olvastam de mostmár értem hogy nem fog menni amit szerettem volna :(

csepp
2010-05-30, 08:04
Sziasztok !

Egy számomra nem túl világos dologr szeretnék választ kapni. Van egy modell, aminek 2 db kefe nélküli mototrja van, és ugye 2 db szabályzó is van hozzá. Ha nem akarok semmi mást elérni csak, hogy a két motor azonos fordulaton forogjon, és egyszerre változzon a fordulatszáma, ezt hogy tudom megoldani ? Ugye az egyik szabályzót a vezőre rá tudom kötni, de a másikat hova kötöm ?? Nem igazán értem.

csepp
2010-05-30, 08:05
Bocsi

Szóval a válaszaitokat előre is köszönöm.

PapirKutya

nandi62
2010-05-30, 09:24
Y kábellel ugyan oda. Akkut mindkét szabira rá kell kötni, vagy külön külön akkut a két szabira. Viszont én csak az egyik BEC-et hagynám, azaz az egyik vezérlőkábelből a pirosat kivenném. Erről van egy külön topic. Nem is rövid.

csepp
2010-05-30, 22:05
Köszi a válaszod. Az ezzel foglalkozo topik-ot hol találom ? Milyen néven van?

PapirKutya

nandi62
2010-05-31, 08:56
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,70611.0.html

kukacmuki
2010-06-09, 07:41
Sziasztok!

Olyan létezik, hogy egy digitális táv kikapcsolja a féket a szabályzóban? Értem azt nem adó szinten, hanem szabályzó program szinten.
Lényeg: van egy fogalmam sincs milyen, talán átalakított, de jól működő szabályzom. Graupner táv+vevő szettel használtam, szereztem egy Futaba 2PL "digitális" távot, beleraktam a Graupner kristályt és elkezdtem trimmelni az adót. Azonban a féket nem sikerült előcsalogatni, a hátramenetet pedig csak lassan reagált.
Gondoltam nem állítottam be mindent rendesen, visszapakoltam a Graupner távot, egy 27 MHz-es vevő+adó párost, de a féknek nincs nyoma többé. A ravaszt hátrahúzva előremenetben az autó talán valamelyest lassul, majd 2-3 mp-re rá hátramenetbe kapcsol.

Ötlet? :-X

Köszi

nandi62
2010-06-09, 14:15
Nem kéne keverni a dolgokat. Az adó-vevő páros dolgozik együtt. Az adó megmondja, hogy a vevő melyik csatornája mit csináljon. Erre van egy szabványos protokol, amit minden készülék, szabályzó, szervó ismer és használ.A szabályzó programozása az egy másik dolog. Többféle megoldás van. A szabin lévő gomb, külön kártya, esetleg PC. A szabinak programozáskor át kell ugrania programozási módba. És ott lehet a különböző beállításokat megadni. A táv-vevő nem tudja, nem is tudhatja, hogy az általa vezérelt szabályzót hogyan lehet programozni. De még az sem szentírás melyik csatornán van a szabályzó. Elvben megoldható lenne, hogy a távról programozási módba ugorjon a szabályzó, de akkor a távot ki kellene egészíteni ezekkel a funkciókkal, és a szabályzót alkalmassá kéne tenni, hogy valamilyen jelre átugorjon programozási funkcióba. Ez sokkal drágább lenne, mint az a pár gomb a vevőn amit nyomogatni kell, vagy egy program kártya. Ráadásul a szabit elég egyszer beprogramozni. Nem kell naponta. A programozása pedig 1-2 perc.

kukacmuki
2010-06-09, 16:03
Köszi a választ. Az világos a hozzászólásodból, hogy alaphelyzetben nem életszerű a táv-szabi féle átszabályozás.

Az utolsó két mondtad vet fel kérdést, miként lehet programozni a szabályzót? Nem lehet, hogy pl. egy FET mondta fel a szolgálatot egyik napról a másikra?

Üdv.

nandi62
2010-06-09, 22:39
A programozáshoz tudni kéne milyen a szabályzód? Carsont a szabin lévő gombokkal lehet. A Robitrinicot szintén. De másokat lehet állítani. Az EZRUN-t kártyával. És így tovább Mindegyik kicsit más. Lehet hogy nincs is fék beprogramozva?

kukacmuki
2010-06-10, 11:33
Az igazság, hogy fogalmam nincs milyen a szabi, és az eredeti tulaj sincs meg. Nincs rajta semmilyen potméter, a nyákról tudok képet csinálni, ha az segít. Nem ismerem a kártyás programozást sem, szóval mint amatőr nem tudom megállapítani olyan lenne-e vagy sem.
Annyit tudok, hogy egyik napról másikra szállt el a fék, előző alkalommal minden rendben volt, másnap más vevővel indítottam és azóta nincs fékem. :-\

kukacmuki
2010-06-11, 10:44
Fejlemény: nos, fék van, de csak levegőben. :) Szóval nem tünt el, csak nagyon gyenge valami miatt. A levegőben megállítja a kerekeket szinte azonnal.

Na erre valami ötlet?

pe-ko
2010-06-11, 13:34
Szia!

Ha a szabályzódon nincs semmi programozási lehetőség,akkor próbáld meg a távon állítani a vég kitéréseket!(EPA)Lehet hogy teljes gázod sincs.

kukacmuki
2010-06-11, 14:46
120% előre és hátra is. Előre 7.3 Voltot kap a moci, hátramenetbe 5-öt.

Az a helyzet, hogy "analóg" távval is ezt csinálja, ott pedig nincsenek ilyen "programozási" lehetőségek.

kukacmuki
2010-06-13, 20:53
Egy véletlen folytán kiderült a szabi típusa: Jeti Jes 300-as volt egykoron!

imre
2010-06-28, 10:04
Kedves mindenki!

Segítséget szeretnék kérni. Van egy vitorlázóm, aminek a meghajtását eddig Ncd accu biztosította, azonban mindkét pakk "meghalt". A gépben Jeti Jes 40-3p szabályzó van.
A problémám az, hogy a Lipo accu-k gyors fejlődése miatt már nem nagyon szeretnék NiCd vagy NiMh accu-ba fektetni, minden más gépem LiPo-val üzemel. A meghajtás át szeretném alakítani LiPo-ra (3c). Ezt azonban a szabályzóm nem támogatja.
Mmormota az első oldalon (2004.06.22.) írja:
" - Az 5V körüli küszöb elfogadható 2 soros LiPo cellához, de nem jó 3-hoz.
- 3 vagy több soros cellához olyan szabályozó kell, amiben a küszöb állítható. Ezt feltüntetik a szabályozó leírásában, mivel értékes többlet funkció. A Jeti Gold 3p szabályozók még nem tudták...."
"Olyan megoldás is létezik, hogy egy külön kis panelt tesznek a vevő és a szabályozó közé, ez leveszi a gázt ha alacsony a táp. Erre van DIY rajz is."

Valaki tud-e olyan megoldást ami a Jes 40-3p szabályzómat megmenti, vagyis a hivatkozott panel rajza kellene ami levágja a gázt mielőtt túlmeríti a LiPo accu-t. Ha valakinek van ilyen rajza kérem küldje el nekem. Ha ez a megoldás nem működik akkor nincs más hátra mint új szabályzó beszerzése???

A segítséget előre is köszönöm.

Bercel
2010-06-28, 22:08
Helló Imi

Ha jó a füled van egy-két megoldás:
http://87.229.73.63/~anvhu/product_info.php?cPath=43_112&products_id=1137&osCsid=273f7c6aa1872a75440f9ebd382c19ab
http://shop.modell.hu/product_info.php?cPath=14_434&products_id=76225

Üdv,

Bercel

imre
2010-06-29, 10:17
Üdvözöllek Bercel!

Köszönöm, hogy válaszoltál a felvetésemre. A probléma azonban az, hogy az ominózus vitorlázó egy Ellipsoid ami több mint 2,5 m fesztávú a röptetés során többnyire igén távol van illetve lesz tőlem, vagyis nem valószínű. hogy egy burkolaton belülre szerelt "csipogót" az alkalmazási távolságból meg tudnék hallani.

Emiatt is kértem olyan jellegű műszaki megoldást, amely ami levágja a gázt mielőtt a szabályzó túlmeríti a LiPo accu-t.

Továbbra is ilyen berendezés leírást kapcsolási rajzot szeretnék kérni.

Még egyszer nagyon köszönöm a segítő szándékot.

Imre

Luc
2010-06-29, 13:01
Üdvözöllek Bercel!

Köszönöm, hogy válaszoltál a felvetésemre. A probléma azonban az, hogy az ominózus vitorlázó egy Ellipsoid ami több mint 2,5 m fesztávú a röptetés során többnyire igén távol van illetve lesz tőlem, vagyis nem valószínű. hogy egy burkolaton belülre szerelt "csipogót" az alkalmazási távolságból meg tudnék hallani.

Emiatt is kértem olyan jellegű műszaki megoldást, amely ami levágja a gázt mielőtt a szabályzó túlmeríti a LiPo accu-t.

Továbbra is ilyen berendezés leírást kapcsolási rajzot szeretnék kérni.

Még egyszer nagyon köszönöm a segítő szándékot.

Imre

Régebben a Pandánál láttam olyan elektronikát (kb. fél éve) amit az autókba lehetett belerakni hogy megvédje az akkut, az olyan típusú szabályzóktól amik nem kezelik a lipot. A szabályzó és a vevő közé kelet tenni.
Hívd fel őket hátha tudnak segíteni.

Üdv Luc

mmormota
2010-06-29, 20:03
A szabályozók manapság olyan olcsók, hogy nem nagyon érdemes kiegészítő elektronikára vadászni, egyszerűbb lecserélni egy modernebbre. Kb 12 usd egy Hobbyking szabályozó.

Bercel
2010-06-29, 22:05
Helló Imi,

Hát ha nem vagy megáldva Superman képességekkel....
Na komolyra fordítva a szót, én már gondolkodtam olyanon hogy egy pici áramkör alacsony feszültség elérésekor egy izzószálat hevít ami kiolvaszt egy vékony fóliát ami mögött környezetbarát festékpor van, és azt a szelek szárnyára bocsátja. Repülgetsz és amikor kifogy a töltés az aksiból festékcsíkot (vagy ha valamit eltoltam füstcsíkot) húz a gép.
Érdekel a projekt?

Üdv,

Bercel

imre
2010-06-30, 18:50
Kedves hozzászólók!

Mindenkinek köszönöm a segítő szándékot.
Végül Mmormota tanácsát megfogadva inkább egy új szabályzóba ruházok be és a meglévő erősebb LiPo accu-imat így tudom használni.

Még egyszer köszönöm mindenkinek a segítségét

Imre

zozi
2010-07-02, 16:25
Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem.
Vásároltam egy új szabit a trex 450-es gépembe és a programozását kéne megoldanom a hozzá tartozó kártyával,de ilyen téren
még kivánnivalót hagy maga után a tudásom.
A kártya és a szabi tipusa turnigy
brake
cut off type
cut off voltage
timing mode
melyiket mire állítsam?

a segítséget előre is köszönöm
szép napot

dezertor1
2010-07-03, 19:31
Sziasztok Mágusok

Még mielőtt bármit is kérdeznék szeretném leszögezni, hogy nem értek az elektronikához.
Tehát a kérdésem: A vitorlázómat sikerült megfürdetnem rádió zavar miatt. Az aksi azonnal kieset belőle. Úgy néz ki, hogy megmenekült. (Egy hét szárítás után) A szabályzóm (HOBBYWING PENTIUM-40). Nos azóta bekapcsolás után, lenyomja a zenét és utána 2 csappantás helyet csak egyet és kb 5 másodpercenként megismétli a csipamást. Se a motor sem pedig a szervók nem reagálnak. Programozóm nincs hozzá.
Teljesen tanácstalan vagyok. Lehet, hogy körívesen lehet csak javítani. ( laza csukó mozdulat a kukába)

Ha tudtuk segíteni köszike előre is.

By Dezeretőr.

cootafly
2010-07-07, 17:48
Hello
Vettem nem olyan rég 2 szabit.
Az egyik: http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?cPath=32_99&products_id=4462
A másik: http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?cPath=32_99&products_id=4415
Mind a kettővel ugyanaz a bajom.Mégpedig az elején rendesen csipognak azután amikor indítanám a gázra csak akkor reagálnak ha már félig feltoltam addig semmi utánna már rendesen lehet vezérelni.Nem tudom mitöl lehet és nem nagyon értek az elektronikai javításokhoz :(
Ha van valakinek ötlete szoljon

Üdv.:Kristóf

limnológia
2010-07-08, 18:57
Sziasztok!

Ehhez a motorhoz szeretnék szabit venni:

http://cgi.ebay.at/Getriebemotor-12V-DC-Motor-Elektromotor-Getriebe-12-V-/150438149309?cmd=ViewItem&pt=Motoren_Getriebe&hash=item2306cffcbd

ez nem feltétlen modell motor, egy kisebb (20 kg) kocsit szeretnék meghajtatni vele RC-sítve.
a kérdésem az lenne, hogy van-e valami fordulatszám határ, ami miatt esetleg nem lenne jó a szabihoz, azaz a szabinak nem tetszene a lassú fordulatszáma?
Szóval végső kérdés, hogy milyen szabit ajánlanátok ehhez a mocihoz?
Köszi a válaszokat: Gábor

cootafly
2010-07-08, 19:59
Hello
Vettem nem olyan rég 2 szabit.
Az egyik: http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?cPath=32_99&products_id=4462
A másik: http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?cPath=32_99&products_id=4415
Mind a kettővel ugyanaz a bajom.Mégpedig az elején rendesen csipognak azután amikor indítanám a gázra csak akkor reagálnak ha már félig feltoltam addig semmi utánna már rendesen lehet vezérelni.Nem tudom mitöl lehet és nem nagyon értek az elektronikai javításokhoz :(
Ha van valakinek ötlete szoljon

Üdv.:Kristóf

;D ;D

njozsef
2010-07-08, 20:24
nekem is van egy ilyenem, és nem a használattól ment tönkre, egyszer csak ilyen lett.

ksanyi
2010-07-08, 21:52
Sziasztok! Az nem szabályzó hiba. Olvassatok vissza a szabályzók programozására. Én is találkoztam ilyen viselkedéssel, meg is ílyedtem rendesen, aután megvártam a következő csipogást és magától vissza állt. Valószínű a fék ki fék be program miatt van. Arra ügyeljetek hogy a gázkar és a trim is teljesen lelegyen húzva inditáskor. Üdv ksanyi.

lilikuku
2010-10-18, 20:02
hello.nekem egy olyan kerdesem lenne hogy vennek ket imeller hajtomuvet 2 szabajzoval.hogylehet azt megcsinalni hogy ha a balra akarok fordulni akkor a bal oldali impeler motor lassul a jobb gyorsul és ugyanez forditva.

Elöre is köszönöm a segitséget.

DiamantTomi
2010-10-18, 21:06
hello.nekem egy olyan kerdesem lenne hogy vennek ket imeller hajtomuvet 2 szabajzoval.hogylehet azt megcsinalni hogy ha a balra akarok fordulni akkor a bal oldali impeler motor lassul a jobb gyorsul és ugyanez forditva.

Ha van 4 szabad mixed, akkor rámixeled a gázt két szabad csatornára, utána az oldalkormányt is rámixeled a csatornákra, de az egyiket negatívban.Lehet hogy ennél egyszerűbb megoldás is létezik.

Luc
2010-10-18, 21:39

Hali!

Szerintem egy sima V mix is megteszi.Ugyan azon az elven működne mint a kétmotoros hajó kormányzása lapát nélkül, fordulatszám külmbséggel.

Üdv Luc

lilikuku
2010-10-21, 20:55
Sajnos ezt a v mixes dolgot nem nagyon értem.ez egy kapcsolo funkcio egy taviranyiton vagy mi?

BeeDee
2010-10-21, 21:39
Neked nem Vmix, hanem DELTA mix kell!
A delta mix úgy működik, hogy a kar mozdítására nem az alap mozgást végzik a kormányok, hanem egy összetett mozgást.
Delta szárnyú repülőknél van erre szükség, mikor nincsenek farok-kormányok, és a csűrő irányít mindent.

A te esetedben is használható ez: A két szabályzót a megfelelő csatornákba (rádió-függő) kötöd, aktiválod a Delta-mixet.
Ezek után, el kell érned, hogy ne a csűrő-karja irányítsa ezt a mixet, hanem az oldalkormány karja. Talán ez a legnehezebb feladat.
Ha ez sikerült, a gáz+oldalkormány karon fogod tudni irányítani ezt az egészet. Olyan "tankosan".
Ha ezek mellett van még "rendes" oldalkormányod is, dugd azt egy szabad csatornába és mixeld hozzá egy szabad mixel az oldalkormány csatornához (rádió-függő). Ezek után oldalkormány mozdításra változik az egyik impeller fordulata és mozdul a kormánylap is.

Remélem segíthettem,
Üdv.,
Dávid

Luc
2010-10-21, 21:47
Sajnos ezt a v mixes dolgot nem nagyon értem.ez egy kapcsolo funkcio egy taviranyiton vagy mi?

Hali!

Lehet a távirányítón is programozni.
És külön is kapható kis "mütyür" A vevő és a szabályzók közé kell rakni.(nekem ez van a kétmotoros hajóban)
http://www.sylkamodell.hu/V-Tail-Mixer-repulomodellekhez.html
http://www.sylkamodell.hu/images/T/vtail_mixer.jpg

JHUNHS
2010-12-30, 21:05
Sziasztok!
Egy kis információra lenne szükségem, remélem Ti tudtok segíteni.

Átalakítottam egy kicsit egy RC autót, leszedtem a távirányítót, és egy saját vezérlő elektronikát raktam a helyére, így autonóm közlekedik. A szervó és a motorvezérlőt meghagytam: a szervót egy mikrovezérlő közvetlenül, a hajtó motort pedig egy MSC-22-es motorvezérlőn keresztül hajtja, PWM jelekkel.
Minden nagyon szuper, kanyarodik jobbra-balra, megy előre hátra.
De a féket nem igazán tudom kezelni. Tud valaki segíteni abban, hogy milyen PWM-el tudok fékezni? Kitöltési tényező, kirakási idő érdekelne. Egyáltalán függ attól, hoyg mekkor sebességgel megyek alapból?

Előre is köszönöm a válaszokat!

GPeti
2011-01-01, 14:25
Végül is akkor fékezel mikor a motort hátramenetbe kapcsolod, vagy a H bridge két föld oldali fet-jét egyszerre bekapcsolod, erről a vez. ic-ről semmi infót nem találtam.

JHUNHS
2011-01-03, 23:05
Igen ezeket tudom, engem a konkrét vezérlő érdekelne.
Azért köszönöm a választ, legalább valaki megerősített!
Marad a próbálgatás. ;)

Bozso
2011-04-22, 13:16
Szevasztok!

Van egy Hibbywing Pentium 40A/55A szabim, egy KD A22-20L mocim, amihez 10x5E légcsavar a gyári ajánlás.
Nos, félgáz fölött már nem emelkedik a fordulat, mintha a motor le lenne terhelve ettől a sróftól, nem tudna kipörögni. Ismerősömnek ugyanezen a típusú a motoron a gázkar állásától függően a megfelelő arányban emelkedik a fordulat.
A DX6i-vel megoldottam, hogy a gázkar a megfelelő tartományban mozgassa a fordulatszámot, de azért rákérdezek, a szabin lehet-e állítani valamit ezügyben.
Esetleg máshol lehet a bibi?
Az eddig használt Suppo motorokkal nem tapasztaltam ezt a jelenséget, de az igazsághoz tartozik, hogy a próbaüzem alatt egy ugyanilyen motor forgórészének mágnese elszabadult és néhányszor megakasztotta a rendszert, a forgás meg-megakadt, volt, hogy a szabi újraindult két fázissal. Nem emlékszem, hogy a gázkar milyen állásánál hogy pörgött azelőtt a motor. Esetleg a szabi döglött meg?

Köszi előre is:
Zsolt

Bozso
2011-04-22, 15:57
Most gondolkodom, mintegy a saját kérdésemre válaszolva, miután átfutottam a szabi programozásának menetét: amikor újraindult a szabi, lehet, hogy véletlenül újraprogramozódott?
Gázkar félállásban lehetett, szabi újraindult, tehát kvázi bekapcsolt, bippelgethetett is a gázkar akkori állását megjegyezve... én meg ösztönösen a kart lehúztam lehúztam, meglett így a nulla pont is.
Otthon újraprogramozom és meglátjuk.

19:45
Ez volt a bibi, a motor megszorulása miatt a szabi újraindult és a gázkar pozíciói átprogramozódtak.
Visszaállítottam az alapállapotot, minden rendben.

horvistvan
2011-04-24, 19:47
Sziasztok! Olyan kérdésem lenne, hogy ha egy Futaba szetthez hozzá kötök egy egyirányú fesz-szabályzót akkor annak hogy kell viselkedni. Nekem azt csinálja, hogy ha bekapcsolok mindent akkor a villany motor csak akkor indul el ha teljesen lehúzom a kart. De utána viszont folyamatosan megy középállásban is. Csak úgy áll le a motor ha teljesen lehúzom a kart megint. Tehát fokozatosan gyorsul alsó végállástól a felső végállásig. Ez így normális? Csak is a kétirányú fesz-szabályzóval fog középállásban állni a motor? Segítségeteket előre is köszönöm!

mmormota
2011-04-24, 20:05
Ez a repülős szabályozók helyes viselkedése. Ha magas gázon kapcsolod be, balesetvédelmi okból nem indul el (ne érjen váratlanul az azonnal felpörgő propeller). Ha leveszed nullára a gázt, feloldja a tiltást és ezután már folyamatosan szabályoz.

horvistvan
2011-04-24, 20:58
Aham, ezt még értem is és köszönöm a választ. Tehát akkor ezzel a szabályzóval nem tudom azt megcsinálni, hogy az alsó végállástól közép állásig ne menjen a motor, csak közép állástól felső állásig induljon és gyorsuljon? Amúgy egy etetőhajóról van szó és azért lenne fontos, hogy középtől lefelé ne menjen a motor mert akkor ürítene.

zsoleszko
2011-05-02, 20:05
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem HS móddal rendelkező vevőhöz ajánlatos digitális szervót használni
mert az analóg szervók leéghetnek, ez a HS mód mennyire befolyásolja a szabályzót
esetleg ez is leéghet vagy semmi jelentősége.HS módhoz lehet e használni három fázisú szabályzót?
Válaszokat mindenkinek előre is kőszönöm Zsolt

mmormota
2011-05-04, 16:11
Lenne egy kérdésem HS móddal rendelkező vevőhöz ajánlatos digitális szervót használni
mert az analóg szervók leéghetnek

Ezt pontosítanám.
Ha a Futaba vevőt HS módban használod, akkor kötelező az 1-6 csatornákon digitális szervókat használni, mivel az analógok tönkremehetnek. A 7-8 csatornákon használható analóg szervó is.

Ha a vevőt normál módban használod, akkor minden csatornán használható analóg szervó.

A HS mód előnye a kisebb késleltetés, ami különösen 3d repülés esetén érdekes.

ez a HS mód mennyire befolyásolja a szabályzót
esetleg ez is leéghet vagy semmi jelentősége.HS módhoz lehet e használni három fázisú szabályzót?

A brushless szabályozók általában működnek HS módú csatornával is, de arra nincs garancia hogy minden típus hibátlanul működik vele.

zsoleszko
2011-05-04, 18:08
Szia Mmormota!
Köszönöm a válaszod alapvetően a HS módot értem és minden csatornára
digi szervót is használok, arra voltam kiváncsi hogy a szabályzót leégetheti e
mint a normál szervókat.Ezek szerint lehet használni a többi meg tapasztalat kérdése. Üdvözlet Zsolt

flyer77
2011-05-18, 12:04
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10331

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3727

Használt-e már valaki a cimben emlitett szabályzókat? Egy CMP Zero-ba kellene beszerelnem, A motor az TGY SK 42-60 500 Kv / 1475 W, 5 standard méretű szervót kell hogy kibirjon és nem tudom melyiket rendeljem. Előnyök - hátrányok jöhetnek

Előre köszönöm!!!

ToTo1981
2011-06-01, 16:17
Tudtok valakit aki javít szabályzót?
Konkrétan egy castle sidewinder v2-m kómázott be 2 akksi után és nem tudom miért?
választ légyszi PÜ-ben írjátok nekem.

Köszi előre is!

VarGabi
2011-06-13, 19:45
Sziasztok!

Kérdésem lenne. Van egy Crawlerem, benne egy 55 körös kefés moci.

Létezik olyan szabályozó ( akár kefést is tudo brushless ) amivel meg lehet beszélni azt, hogy amikor elengedem a gázkart és az visszaáll neturalba, akkor satuzzon?

Köszi: Gábor

dtr
2011-06-13, 20:53
Létezik olyan szabályozó ( akár kefést is tudo brushless ) amivel meg lehet beszélni azt, hogy amikor elengedem a gázkart és az visszaáll neturalba, akkor satuzzon?

Drag brake-nek nevezik ezt a funkciót; olyat keress, ahol ez 100%-ra állítható. Szerintem a crawler szabik többsége tudja.