PDA

Teljes verzió megtekintése : Masszív BEC

jomunkasember
2005-08-17, 17:08
Sziasztok, keresek kefés szabályzót repcsihez,
8 nicd cellához. 35Amper terhelésig.

Ez idáig túl egyszerű lenne.

De az alapvető követelmény, hogy tutira elbírjon a BEC-je
legalább 5 szervót, ami ca. 3-5A terhelhetőséget jelent.

Van valami más lehetőség a Shulze slim-66 on kívül?

lenarth
2005-08-17, 23:04
Szervusz jómunkásember!
Csak annyi lenne a kérdésem, miféle szervók azok, amik darabonként 1 Ampert megesznek?
Ha valami jobb szabályzót keresel, akkor a Lehel úton aranyáron kaphatsz LRP szabályzót, ami nagyon profi, de 5 Ampert azt hiszem az sem tud.
Ilyet csak úgy lehet csinálni, ha külön készítesz, vagy készíttetsz Lowdrop stabilizátorok párhuzamos kapcsolásával egy külső segéd BEC áramkört.
Szerintem viszont 5 szervót egy repcsiben a JETI erősebb szabályzói is elbírnak. 8 cellánál inkább a feleslegesen eldisszipálandó teljesítménnyel van gond. Ha tudok segíteni, nyugodtan írjál, mert most kezdek magamnak készíteni néhány 40-50 Amperes, fékes, feszültség lekapcsolós, BEC-es kefés szabályzót, ugyanis a JES drága, a GWS-eknek meg nincsen fékje.
Ez meg kijön nagyjából 2000.- Forintból.

Spec
2005-08-17, 23:59
Kitennéd a kapcsolási rajzát valahová, 2000Ft? Nagyon baráti ár

lenarth
2005-08-18, 11:20
Szervusztok!
A kapcsolási rajz megtalálható az alábbi helyen:
http://www.stenulson.net/rcflight/sc7.htm
Természetesen a nyákot 805-ös smd alkatrészeknek megfelelően terveztem meg, a FETek pedig IRL3803 típusúak a motor szabályozásánál, a fék IRF9540, a BEC stabilizátos LM2940 lowdrop.
A D5 zener egy 10V/1.3W-os típus.
A D4 egy 4 Amperes felületszerelt Schottky dióda.
A Fetek, és a stabilizátor lábai ugy vannak derékszögben meghajtva, hogy a hűtőfelületük felfelé áll, igy szigetelő alátét elhelyezése után felcsavarozhatók egy 2 mm. vastag alulapra, ezzel növelhető a teljesítmény.

jomunkasember
2005-08-18, 11:35
Szervusz jómunkásember!
Csak annyi lenne a kérdésem, miféle szervók azok, amik darabonként 1 Ampert megesznek?
Ha valami jobb szabályzót keresel, akkor a Lehel úton aranyáron kaphatsz LRP szabályzót, ami nagyon profi, de 5 Ampert azt hiszem az sem tud.
Ilyet csak úgy lehet csinálni, ha külön készítesz, vagy készíttetsz Lowdrop stabilizátorok párhuzamos kapcsolásával egy külső segéd BEC áramkört.
Szerintem viszont 5 szervót egy repcsiben a JETI erősebb szabályzói is elbírnak. 8 cellánál inkább a feleslegesen eldisszipálandó teljesítménnyel van gond. Ha tudok segíteni, nyugodtan írjál, mert most kezdek magamnak készíteni néhány 40-50 Amperes, fékes, feszültség lekapcsolós, BEC-es kefés szabályzót, ugyanis a JES drága, a GWS-eknek meg nincsen fékje.
Ez meg kijön nagyjából 2000.- Forintból.

Szia!

a helyzet az, hogy a blokkolási áramfelvétellel számoltam.
Lehet, hogy normál körülmények között sosem fogja elérni az 5 A-t, de amikor mind az öt szervó pl. cicereg, vagy kitér egyszerre, akkor megnőhet valamennyire a terhelés.

A jeti 300 (vagy 350) kicsi volt, össze is omlott kétszer. szerencsére a gép megúszta.

a gépben (twistair) ezek vannak.
1 hs-55
2 hs-81
2 hs-125(asszem...az a lapos csűrőszervó)

és ha nagyon berágok, akkor mégegy hs-55 az oldalkormánynak.

lenarth
2005-08-18, 14:24
Szervusz jómunkásember!
Furcsa amit leírsz, a rendszer összeomlása valószínűleg inkább akkumulátor probléma lehetett, ezek a Hitec szervók cicergésnél kb. 60 milliampert vesznek fel, de ez az öt szervó, amit leírtál, nem vesz fel összesen 1 Ampert, bármi is történik, mert hamarabb tönkremegy a vezérlő elektronikája, mintsem amperokat eresztene a miniatűr motorrra.
Egy JES030-nak ezt bőven el kellene bírnia, de ha valóban nem hiszel ezekben a szabályzókban, akkor a Modell & Hobbyban kapható STRATOS 53 Amperes szabályzó 20 ezer környékén, ebben pedig a BEC 5 Ampert tud.

jomunkasember
2005-08-18, 14:32
Szervusz jómunkásember!
Furcsa amit leírsz, a rendszer összeomlása valószínűleg inkább akkumulátor probléma lehetett, ezek a Hitec szervók cicergésnél kb. 60 milliampert vesznek fel, de ez az öt szervó, amit leírtál, nem vesz fel összesen 1 Ampert, bármi is történik, mert hamarabb tönkremegy a vezérlő elektronikája, mintsem amperokat eresztene a miniatűr motorrra.
Egy JES030-nak ezt bőven el kellene bírnia, de ha valóban nem hiszel ezekben a szabályzókban, akkor a Modell & Hobbyban kapható STRATOS 53 Amperes szabályzó 20 ezer környékén, ebben pedig a BEC 5 Ampert tud.

Azért nem hiszem, hogy aksi-probléma volt, mert földön teljes gázon mindíg meg volt a papírforma szerinti motorjárat idő.

Aztán felszállás közben
egyszerűen leállt a motor, elindult, lenyílt az egyik! ívelő, meg ilyesmik...

Most kipróbáltam vitorla üzemmódban ugyanazzal a vevővel és semmi gond nem volt. 4*AA aksival...

zskoszik
2005-08-18, 15:21
Hm, ez kisértetiesen arra hasonlit amikor felszálltam vitorlázóval félgázzal, majd padlógáz, majd elindult, lefelé semmire nem reagált többet.
Szerencsére nem (nagyon) tört meg a gép, viszont a szabályzó megnyekkent. És mindezt 2 (!!!!) hs55-el,
Ha teheted akkor ezt a szabályzót ne használd.

üdv

zs

jomunkasember
2005-08-18, 16:18
Hm, ez kisértetiesen arra hasonlit amikor felszálltam vitorlázóval félgázzal, majd padlógáz, majd elindult, lefelé semmire nem reagált többet.
Szerencsére nem (nagyon) tört meg a gép, viszont a szabályzó megnyekkent. És mindezt 2 (!!!!) hs55-el,
Ha teheted akkor ezt a szabályzót ne használd.

üdv

zs

milyen szabályzó volt benne?

zskoszik
2005-08-18, 16:31
jes 35 (pontosabban nem tudom)

zs

jomunkasember
2005-08-18, 16:32
jes 35 (pontosabban nem tudom)

zs

igen...sajnos...jes

zskoszik
2005-08-18, 16:42
lehet, hogy ennek a 35-ösnek valami szériahibája van. eddig szerencsére más jeti termékkel semmi de semmi bajom nem volt.

APPME
2005-08-24, 09:57
Szervusztok!
Most készülök egy akku közösítő kütyüt készíteni, ahol érintkeznek a kihívások: viszonylag közönséges, közepes nyomatékú szervó megfogott kihajtással kicsit nagyobb áramot kíván mint 1 A.
Ez a helyzet, áramfelvétel jelentkezik x ideig, míg a motor forogni nem kezd. 4 v. több szervós gépnél, bár nem egyszerre indulnak nyilván, sztem gondot okozhat, ha a vevő is innét kap feszt, pláne. Ha beindul egy öngerjesztő folyamat, az áramfelvétel kritikussá válhat, nem szeretném élőben megtapasztalni...
Emiatt, terveim szerint egy külön 800mA-es low-dropoutos stab adja a vevő feszt - és leszedi a zavarokat is, remélem, és egy LM1084-es 5A IC-vel adok ki 1 db kimenetet a helisek 5V-os farokszervója kedvéért.
Nekem csak 2x5 cella (Ni-xx) cellát, illetve 2x7,2V-os Li-Po-t kell közösítenem és kiadni működtető fesznek a szervók felé. Ebből a közösítés folyományaként csak névlegesen max. 6,9V jut tovább.
appme

jomunkasember
2005-08-30, 14:30
Szervusz jómunkásember!

Megvettem. (Stratos 53)
Majd beszámolok a tapasztalatokról.

Energy
2005-08-31, 10:52
Én most csinálok egy kis vevőt, szabályzót, BEC-et egyben egy kis slowflyerbe. Probálkozások alatt két kis 5g-os tower szervót használtam és bizony kemény rángatásoknál a két szervó 600-700mA is felvett 5V-on. Én is egy LM2940-el állítom elő az 5 voltot, és bizony ha nem csak kettő szervó lenne, akkor nem biztos, hogy elég lenne egy darab. Folyamatos botrángatásnál elkezd melegedni. Gondolom az SMD változat még jobban fog melegedni.

jomunkasember
2005-08-31, 11:02
Én most csinálok egy kis vevőt, szabályzót, BEC-et egyben egy kis slowflyerbe. Probálkozások alatt két kis 5g-os tower szervót használtam és bizony kemény rángatásoknál a két szervó 600-700mA is felvett 5V-on. Én is egy LM2940-el állítom elő az 5 voltot, és bizony ha nem csak kettő szervó lenne, akkor nem biztos, hogy elég lenne egy darab. Folyamatos botrángatásnál elkezd melegedni. Gondolom az SMD változat még jobban fog melegedni.

bizonybizony...általában a blokkolási áramok összegével szoktak méretezni...

jomunkasember
2005-09-08, 16:48
Na megvettem a LRP-STRATOS -t...

Tökéletesen működik a TWISTAIR-ben.

Köszi mégegyszer a tippet.

mmormota
2005-09-08, 22:02
Szerintem a legegyszerűbb megoldás a kapcsoló üzemű külön BEC. A legolcsóbb amit láttam 3A-es, és 11 usd. Nem melegszik akkor se, ha nagyon magas az akkufeszültség, 35V a megengedett maximum.

Ha valaki tart attól, hogy a tápot túlterhelik a szervók, a vevőt esetleg lehet járatni a szabályozó BEC-ről is. Akkor a vevő táp biztosan nem omlik le, akármekkora is legyen a szervók fogyasztása.

Ezeket a külön BEC-eket érdemes megfontolni robbanósban is, így lehetne 3s LiPo-t használni vevőakkunak. Sokkal könnyebb azonos üzemidő mellett, mint egy Nimh pakk.

jomunkasember
2005-09-09, 09:24
A www.lipoly.de oldalon van többféle BEC, csak nekem már nem fért bele az össztömegbe.