PDA

Teljes verzió megtekintése : Elbow engine

olird
2014-04-11, 15:05
Mikor csatlakoztam az oldalhoz még 9.-esként az iskolai műhellyel ismerkedtem. (Március 18, 2008) Akkor építettem az első gőzgépem egy LH502M-et. A dolog azóta se hagyott nyugodni és sorra készítettem, terveztem(utóbbi pár évben csak terveztem) jó párat.
Immáron már Gépgyártás Technológiai Technikusként egyetemre járok, hogy Gépészmérnökként tevékenykedhessek a továbbiakban.

Szeptember óta saját kezűleg tervezek és fejlesztek egy Elbow Engine-t. Azért indítottam ezt a témát, hogy információt szerezhessek és adhassak, ha tudok természetesen. Az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára készülök vele, mint innovatív fejlesztés egy régi, "elveszett" technológiához.

Ebben szeretném az itt lévő tapasztalt gőzgépészek segítségét és támogatását kérni, illetve megosztani az általam már összegyűjtött információt.

Minden segítséget előre köszönök!

göztraktoros
2014-04-11, 19:40
képet rola vagy egy le irást hogy müködik

olird
2014-04-12, 19:17
A motor különlegessége, hogy dugattyús mivolta ellenére olyan fordulatszámokon is tud dolgozni, mint jó néhány turbina.
Az összesen 5 mozgó alkatrésszel (7 ha a lendítő kereket több darabból állítjuk össze) egy jó csapágyazással akár percenkénti 10'000-et is foroghat.

http://www.john-tom.com/MyPlans/Steam%20Engines/ElbowEngine.pdf
Ebben a pdf dokumentumban jól látszik, hogy egyszerű és nagyszerű. Van persze néhány probléma, ha valaki ezen terv alapján próbálná üzemi környezetben használni (gondolok itt többek közt az instabil henger rögzítésre) egy bizonyos terhelés felett tönkre fog menni.

https://www.youtube.com/watch?v=3eFmMi4eHCI
Eben a videóban a beáramló gőz/levegő nyomás nem látszik, de a mozgás viszonyok remekül láthatóak.

A működése pofon egyszerű:
A nyomás a dugattyút kényszeríti kimozgásra, mely a kettős elforduló hengereken forgó mozgást hoz létre.
Mikor a lenti dugattyú feltolódik és az oldalsó ki, akkor egymást kényszerítik egy térbeli mozgásra. A hengerek pedig forgómozgássá alakítják a dugattyúk hengerekben való fel le mozgását. A forgó mozgás látja el a vezérlési feladatot azzal, hogy a hengereket elforgatja a vezérlőmű felett. A dugattyúk a térben egy 45°-os ellipszis pályán forognak. Több mozgó darab nincs is a szerkezeten csak a lendítő kerék.

A szerkezetnek nagy gondja, hogy a csavarok /amelyek a leszorító erőt biztosítják/ nincsenek elfordulás ellen biztosítva, se csapágyazva és a legrosszabb, hogy magas fordulatszámon rezgésbe jönnek /a ható radiális erők miatt/ mely rezgés a gép idő előtti tönkremenetelét okozhatja.

Ezért kezdtem bele a projekt be, hogy ezeket a hibákat kijavítva tervezzem újra a szerkezetet.