PDA

Teljes verzió megtekintése : Vevő kihagy!

mark007
2005-10-31, 21:38
Hello!
mitol lehet az hogyha a repulo kb. 50m-es tavolsagban van akkor ki hagy?
neha megakad a motor es a szervok is bemozdulnak.
elektromos vezetekektol ez lehetseges?

Blage
2005-11-01, 03:14
Sziasztok!

Szerény tapasztalataim szerint ez lehet vevő probléma , de sok más is okozhatja.

Ha kefés motort használsz akkor a motor pólusaitól a motor házára 100nf kondik legyenek forrasztva. Nem árt, ha a két pólus közé is forrasztasz egyet. Ezek kiszűrik a kommutátoron keletkező szikrák okozta rádiózaj javát.

A vevőtől igyekezz minél messzebb rakni a szabályzót és az aksit, valamint mindenféle nagyáramu vezetéket. A szabályzóból a moci vezérlésre használt nagyfrekvenciás jel is rázavarhat a vevőre.
Az aksitól a szabályzóig, ill. a szabályzótól a mociig menő vezetékek legyenek összesodorva, valamint a lehető legrövidebbek legyenek.

A vevő antennája ne legyen feltekerve semmire, a felét én mindíg lógatni szoktam. Láttam már olyat is, h valaki hosszúnak vélte az antennát és feltekerte szépen, mint egy kábelköteget, viszont ez ilyenkor induktivitásként viselkedik, amitől nagyságrendekkel leromolhat a vevő érzékenysége.

Akkor is jelentkezhet ilyen probléma, ha a vevő antannája és az adó antennája "egy vonalba" kerül. Ez ellen egy kicsit mindíg oldalvást szoktam tartani a vevőt a géphez képest, h az antanna ne a gép irányába mutasson.

Én GWS vevőt használok, és sajna mindezen fenti tanácsok messzemenő betartása ellenére is néha előfordul nálam is.

Egyik modellezőtársam is hasonló cipőben járt ugyancsak GWS vevővel.
Azóta vett egy JETI vevőt és azzal megszűnt minden problémája. A vicc az egészben, h olcsóbb is volt, mint a GWS.

Most jutott még 2 dolog az eszembe. Esetleg ha valaki még reptetett veled együtt ua a helyen, akkor az olcsóbb vevőknél gondot okozhat, h nem elég szelektívek és ha pár csatival melletted valaki reptet, akkor rázavarhat a tiedre és szegény teljesen értelmezhetettlen jelet kap. Valamint lehet, h ott a hol reptetsz valamilyen rádiózavar van.

Remélem tudtam segíteni.

Üdv

Blage

mark007
2005-11-01, 09:03
Szia!
en tobb hibat is vetettem ezek szerint :)
1. feltekertem a vevo antennajat mert nagyon hosszu volt
2. a szervok, vevo,szabalyzo egymas mellett vannak
azt tudom hogyha az ado es a vevo antennaja egyvonalban van akkor kihagy de az meg nem lenne nagy gond...
az lehetseges hogyha toltom, es 10 percel a repules elott huzom le, akkor meleg az akku es emiatt akadhat-e?mert egyszer kivettem repules utan a gepbol es tuz forro volt az akku.
ja a vevo: Hitec HS-05MJ, ado:Hitec Laser 4
kozben senki nem repult mikor en reptettem, mondhatnam hogy sajnos, mert it a kozelben senki sincs(modellezo :) )
Koszi!

Blage
2005-11-01, 14:47
Szia!

Ha LIpo cellákat használsz és melegedik töltéskor ,akkor az gáz. Mármint a cellákra nézve. Nem szabad töltéskor melegednie. Ha ceruza cellákat használsz azok melegedhetnek. Annak semmi köze nincs a repüléshez, véleményem szerint, de bizti vannak okosabbak is nálam :)
Ha a repülés után forró a cella az még nem baj, hisz extrém nagy 10-05 amperes áram is folyhat belőlük, attól pedig melegedhetnek rendesen mind a LiPo. mind a ceruza cellák.

Ha mindenáron rövidíteni akarod az antennát, bár inkább lógasd, ne feltekerd, hanem hajtogasd össze Z alakban akár több rétegben. Ha így hajtogatod akkor nem lesz induktivitása és a rövidebb antenna hatásfokcsökkenése nem lesz annyira érzékelhető.

De valószínű, h a közeli elrendezés miatt volt. Az én gépeimen a szabályzó a gép orrában van a motorhoz forrasztva kb 3-5 cm.es kábellel (összesodorva) a vevő pedig a szárny végénél van a törzsben, így legalább 20 cm távolság van köztük.

Az általad leírt vevőt, szabit nem ismerem :( De ez nem meglepő, mert nem vagyok egy túl régi motoros a modellezés terén.

Üdv

Blage.

mark007
2005-11-01, 16:34
hello!
csak 1ik talalt :) :
a vevo antennaja volt feltekerve. repules elott szetszedtem ki huztam vegig es most log. egyszer se akadt meg 8)
ni-mh cellakat hasznalok.
100m-ig biztos elvisz ma meg csak odaig mertem prbalni... hazak, falu fole nem nagyon akarok menni nehpgy lealljon ott nekem..
ugyhogy nagyon-nagyon koszi!