PDA

Teljes verzió megtekintése : Kell Gyro?

jomunkasember
2003-11-06, 13:50
LEnne egy kérdésem:

miért kell a modellhelibe gyro?
lehet anélkül is repülni? (az igaziban sincs...)

raid
2003-11-06, 17:39
Természetesen lehet!!!!
Javaslom, próbáld ki........miután, már a "gyróssal" tudsz repülni!

Az igaziban.......néha(?) azért előfordul!!!!
Gondold végig: tömegkülömbség, stb.... :wink:

Agyalás helyett, inkább repülj!
Az "okoskodásra" ráérsz később is, miután megérted a helik "repülés-elméletét" :wink: :idea: :!: :!:
Egyszerű(jó) gyrót, már egy szervó áráért is kaphatsz! :!: :idea:

jomunkasember
2003-11-06, 17:52
Kösz Raid, csak az a baj, hogy nem kaptam érdemi választ...csak a második kérdésre.
A helikopter repüléselméletét értem, pont ezért kérdezem.

Még mindíg nem tudom, hogy
miért kell a modellhelibe gyro? Mit helyettesít pontosan?

(ha nem tudod a pontos választ, akkor inkább kímélj meg a sok szép színes ikontól. :D )

Repülök ezerrel; most TORO-val.

bigseldon
2003-11-06, 20:08
Helibe azért kell giro, mert ha növeled vagy csökkented a motor nyomatékát, akkor megváltozik a rotor forgási sebessége. Ez azt vonja maga után, hogy a törzs a változással ellentétes irányba kezd kitérni.
A giro érzékeli, hogy olyan irányú elmozdulás kezdődött, amit nem mi akartunk, vagyis nem a távirányítóval váltottnuk irányt és ezt kompenzálja a farokrotor állásszögének változtatásával.
Ugye azért van a heliken a farokrotor, hogy a rotor forgási irányával ellentétes irányba fordulni akaró testet egyensúlyba tartsa. A giro tehát csak ezt az egyensúlyt állítja vissza, ha kell.
Ha valamit nem jól mondtam, javítsatok ki!

Bigseldon

raid
2003-11-07, 01:15
Hi!
Jomunkasember! :wink:

Ha érted........akkor nincs gond!!!
Bocsáss meg! De Aki azt írja, hogy érti az elméletet, annak "bigseldon" válaszát (majdnem teljesen kimerítő), már tudnia kellene!!!!

ha nem tudod a pontos választ, akkor inkább kímélj meg a sok szép színes ikontól.

sajnálom, hogy csalódást kell okoznom, de tudom a választ!!! :wink: 8)
Mi az a " TORO"?
:arrow: :idea: :?: :!: :roll: :wink: :lol: :o 8) :) :tanc: [-o< [-( :-({|=
És............nem is akarom eltitkolni, de én is csak akkor értettem (éreztem) meg igazán, amikor kipróbáltam, mindkét "módeszert"!

jomunkasember
2003-11-07, 09:58
Helibe azért kell giro, mert ha növeled vagy csökkented a motor nyomatékát, akkor megváltozik a rotor forgási sebessége. Ez azt vonja maga után, hogy a törzs a változással ellentétes irányba kezd kitérni.
A giro érzékeli, hogy olyan irányú elmozdulás kezdődött, amit nem mi akartunk, vagyis nem a távirányítóval váltottnuk irányt és ezt kompenzálja a farokrotor állásszögének változtatásával.
Ugye azért van a heliken a farokrotor, hogy a rotor forgási irányával ellentétes irányba fordulni akaró testet egyensúlyba tartsa. A giro tehát csak ezt az egyensúlyt állítja vissza, ha kell.
Ha valamit nem jól mondtam, javítsatok ki!

Bigseldon
köszi. erre voltam kíváncsi.

jomunkasember
2003-11-07, 10:05
Hi!
Jomunkasember! :wink:

Ha érted........akkor nincs gond!!!
Bocsáss meg! De Aki azt írja, hogy érti az elméletet, annak "bigseldon" válaszát (majdnem teljesen kimerítő), már tudnia kellene!!!!

sajnálom, hogy csalódást kell okoznom, de tudom a választ!!! :wink: 8)
Mi az a " TORO"?
({|=
És............nem is akarom eltitkolni, de én is csak akkor értettem (éreztem) meg igazán, amikor kipróbáltam, mindkét "módeszert"!

Raid!
Ez az. A bigseldon által leírt nyomatéki egyensúly kérdésével tökéletesen tisztában voltam. Te viszont még mindig szövegértelmezéssel küzdesz :wink: , ugyanis a kérdésem arra irányult, hogy mit kompenzál a gyro (párhuzamot keresve a mi-2 és egy modell vezetése kapcsán), és nem arra, hogy milyen nyomatéki egyensúly van a helikopter repülése közben. bigseldon válaszából mostmár tudom.
...
A TORO egy EPP csupaszárny.
Mindenesetre köszi a szép ikonokat... :D :wink:

raid
2003-11-07, 11:01
!Jomunkasember!

Nagyon szívesen! Máskor is! Egybknt. az Emotikonokat állandóan nézegetheted!
Megkérdezheted a Dud-tól: hogy Pl. ez: :idea: -miért van itt és mit jelent!?

A kérdésed olyan volt, mintha valaki az iránt érdeklődött volna, hogy a modell heliknél, miért használunk(és mikor) szimmetrikus, vagy szemiszimmetrikus rotorlapokat!
Először az alapokkal kellene tisztában lenni...............utánna kell a bonyolultabb dolgokat "tanulmányozni"!
Ha pedig, tisztában voltál (vagy) a válasszal, meg az elméletekkel.....
tessék mondani(!) minek a fölösleges kérdés??????
csak azért, hogy ebben a topicban is legyen "hozzászólás"????
Van egyáltalán helikoptered?
Vagy, szándékodban áll művelni ezt a kategóriát?
Tudod vezetni a MI-2 -est????
Ha ismernéd a "Nagy" helik működési, repülési elvét..........egy pici utánnajárással, rájöhetsz arra, hogy a "Nagy" helik is igénybe szokták venni a "gyró" szolgáltatásait..........
Tudod, egyáltalán, hogy mi az a GYRO???
Az iskolában, amikor tanítják a "számtant".......először, az 1x1 -et szokták oktatni..........majd később(!) a "differenciál" számítást!

miért kell a modellhelibe gyro?
lehet anélkül is repülni? (az igaziban sincs...)

Látod??? Itt a gond! Állítasz valamit, ami NEM! igaz!!!!!
Itt az "igaziban nincs" megjegyzésről van szó!!!!!
:twisted: :twisted: :twisted:

"teccik érteni????"
Bocsi a plágiumért!!! :wink: :cry: 8) :lol: :!: :!:

raid
2003-11-07, 11:17
Javaslat Jomunkasembernek!

http://www.rcmodell.hu/link/gotolink/addhit/17/?Url=emh.zomputer.hu
ők pedig (talán) a csupaszárnyról fognak érdeklődeni! :wink:

"Mást nem tudok elmondani...
Teccikérteni?"
:wink: 8) :oops:

jomunkasember
2003-11-07, 11:27
Raid!

a mi-2 ben van gyro??
a kamovban van gyro?

szóval ne csúsztass!!! tudod nagyon jól, miről van szó!
(nem gyroval született a heli)

Miért lenne fölösleges kérdés??? aki pl. egész életében gyro nélküli helikkel repül, JOGGAL vetődik fel benne a kérdés, hogy a modell helibe miért kell.

Ahelyett, hogy jössz megint a fellengzős semmitmondással, vagy maradj csndben, vagy írj LÉNYEGI :idea: választ, mint a fenti kollég.

Tanulj még tőle! az írásában igen kevés színes vacak van, annál több ÉRTELEM, LÉNYEG, TUDÁS :idea: :idea:

(Szerinted, akinek nincs helikoptere, nem szándékszik ezt a kategóriát művelni, annak nincs joga kérdezni??? Milyen jogon mondod ezt
NEVETSÉGES vagy!)

raid
2003-11-07, 11:38
Tanulj még tőle! az írásában igen kevés színes vacak van, annál több ÉRTELEM, LÉNYEG, TUDÁS

...valamint SORREND!
Itt kezdődik a "légiháború"............ :cry: :cry:

A jó feleség (okos) ilyenkor azt mondja:

Úgy van Drágám, Igazad van! :wink:

:idea: :idea: :idea:
majd rájössz...........

jomunkasember
2003-11-07, 12:20
Dudkin!

Legalább bigseldon szakszerű válaszát otthagyhadtad volna a helyén...
:idea:

Marlboro man
2003-11-07, 14:00
A repülés istenével ne vitatkozzatok, mert ő mindenható.

Ha pedig egyszerű választ vártok tőle, akkor mindenféleképpen alázatosan kérdezzetek (ha merészeltek), tudatlanok!

Süli

deltahf
2003-11-07, 19:36
Szia Marlboro man

Már rég nézegetem ezt a vitát :-)) és nem akartam beleUGATNI, mert megigértem Dudkinnak.
De!!!
Hogy Te milyen alapon minősitesz tudatlannak valakit anélkül h ismernéd??!! :?
Én azt gondolom, h Te meg egy SEGGFEJ vagy.
pááá deltahf

Bocsánat Dudkin, de olvasd végig ezt a vitát, és dönts Te.
Azért mert valaki'k' vitáznak ne szóljunk bele.
IGY!!!!!

Dudkin
2003-11-07, 21:06
Sziasztok!

En aztan igencsak kussolok, mivela helikrol aztan vegkepp nincsen fogalmam.

A jozan paraszti eszem azt mondana, hogy a gyro szerepe azert lehet fontos a modelleknel, mert atlagjuzernek ket keze van, jo esetben az 4 csatorna.

Ahogy elneztem a heliseket jar a kezuk mint a motolla, ha ezek mellett meg egy csatornaval kene szabalyozniuk a farokrotor allaszoget is, akkor bizony azt mar csak valami ujabb testresz igenybevetelevel lehetne megoldani..

ha tevedek valami bazinagyot, szoljatok ..

mas: hmmm olyan szaftosmarhat fozok kozben, mint egy alom, most biggyesztettem bele egy kanal isteni savanyu hazilekvart..
1 orat rotyog meg es aztan hamma hamma ;)

Dud

deltahf
2003-11-07, 21:17
AGGYÁÁÁÁÁ. :roll: :lol:

Dudkin
2003-11-07, 21:22
ahh, meg fo, isteni marhahusikockak suru szoszban... alacsaptam megegy fel kanal mustart is, hogy jo legyen;) :tanc:

raid
2003-11-07, 21:41
Dud!

Tudom, hogy én vagynék a repüllés "istensége", jóakaróim szerint, de....
de.........nokedligyártásban......tényleg OTT vagyok......20 újjnyalós
a nokedlim minősége.......egy kis tejfölözés után.....az általad alkotott, marhakoczkákkal összevegyített, nagykanállal, uborkasalival(tejfölös)
tálalt kulminalitás........
Most ér bele az újjam a bilibe......meghozták a Pizzámat :( :lol:
azért irigyellek.........bár........ez sem rossz: 3x olaszkolbász, 2x sonkácska, zöldpaprika és bab feltéttel.........krumplisali+paradicsomsali!

Ui: Ha gondolod......megcsinálom a nokit!? :oops: :?: :idea: :twisted:

cnv
2003-11-08, 00:12
: )

Meg ha offtopic is, mennyivel kulturaltabb mint marni egymast : )
Be is szallnek egy kellemesen fuszerezett spagettivel : )))
Fustolt szalonna alapon pirongatott voros- lila- illetve gyongyhagyma, esetleg snidling, aztan szebb fajta daralt marha- es sertes husok, fuszerek, rengeteg paradicsom (foves kozben felonteni is paradicsomlevel szoktam :) keveske szaraz vorosbor, a vegen egy kis fokhagyma es reszelt sajt bele (nem tevedes! jo kremes lesz a szosz tole :).
A tanyeron reszelt edamival, fustolt sajttal es aprora vagott friss zold bazsalikommal talalom : )

Mennyivel jobb ezt olvasni mint a civodast, hat nem?? : )

kellemes gasztronomiai elmenyeket,
es jo repulest mindenkinek!
udv:
farsang

fuhur
2003-11-10, 09:02
Nos... igen :lol:

Bár nokedliben nem vagyok a szeren, noha imádom, de pörköltben az élmezőnyt képviselem :lol: (persze szerénységem tiltja a további mgasztalást :lol: )

Szóval főzhetünk :!:

cnv
2003-11-10, 17:00
Akkor engedd meg hogy kihivjalak egy baratsagos porkoltfozo merkozesre : )
Szerenysegem a Tiedhez hasonlo a temakorben, gondolom mindketto egyforman jol megalapozott : )))

fuhur
2003-11-11, 19:27
OK!

Tavasz környékén, mikor már nem fagyunk oda a tányérhoz, rendezhetünk egy bográcsolást.

Összekötjük egy kis modellezéssel és lesz egy jó napunk, sőt még éhezni se fogunk :lol:

doki
2003-11-11, 20:40
Bár nem szívesen szólok bele az egymás köpködésébe de egy kis homály oszlatásra szükség van úgy látom.
Először is a heli irányításhoz min 5 csatorna kell, mégpedig a következők:
a repülőhöz hasonlóan magassági, csűrő , gáz, oldalalkormány/ helinél farokrotor/ és ami repülőnél nincs az a főrotor kollektiv állsszög.
Azért írtam hogy minimum mert ezen kívül még használatos néhány pl.giro érzékenység állítás, tűállítás, motorleállítás,több különböző gáz és állászög görbe állítás.
Az irányítás elmélet röviden: a heli egyík fő irányító egysége a kollektiv tárcsa szokták találóan támolygó tárcsának is nevezni . Ennek a döntésével érhető el hogy a főrotoron az állásszög megváltozzon és attól függően merre döl a tárcsa arra fog a heli menni.Ez a ciklikus változás, ill van az amikor az egész tárcsát emeljük, vagy süllyesztjük ez a kollektív változás, ekkor megy a heli fel, vagy le. A másik fő irányitó egység a farok rotor, ez kettős célt szolgál: egyrészről a főrotor nyomatékát egyenlíti ki, másrészt a heli függőleges tengely körüli forgását idézi elő. Itt lép be a giroszkóp, ami össze van kötve a farokszervóval és a feladata hogy a főrotor nyomatékváltozásait lekövesse és egyenesben tartsa a helit mindaddig mig azt ki nem téríti a pilóta. Nagyjából ennyi az elmélet. Hogy az eredeti kérdésre válaszoljak szerintem nem valószínü hogy élveznéd a giró nélküli repülést. Én bizos nem próbálnám ki a helyedben. Én már néhányszor tapasztaltam sajonos hogy milyen az ha nincs farokrotor kontroll a giró hibából.

udv :doki

raid
2003-11-11, 22:54
Kedves Doki!

Örülök a szakszerű(!?) magyarázatnak......valószínűleg a kérdés felvetője.........is tudja mindezt, : ezt írta!!!!

Lehet, Te még nem heliztél akkor, amikor nem volt a piacon gyró!!!
Sőtt biztos!
Rajtam kívül is, még sokan próbálták ezt a fajta "kínos repülést"!
DE! De........REPÜLTEK, én is repültem.........nem volt egyszerű, de nyugodtan ki lehet próbálni! Csak előtte pontosan tudni kell, hogy minek, mi lesz a következménye :wink: :!: :!:
A hirtelen mozdulatokat nagy kerülni KELL!!!!

Valamint jelzem, hogy homály, az NINCS!!!!!!!
Jomunkasember is tudja a dolgokat! Magamról nem is beszélve!
Aki pedig "köpködött" (szerinted)(?) ő pedig NEM repülget a helivel!!

De Ki vagy TE???
Írnál magadról valamit???
TE tudod, hogy én ki vagyok! Ugye??
Nos......segíts szegény lelkemnek, hogy megnyugodhassonnnnn!
Nagyon kíváncsi lettem!! :oops: :oops:
Mesélj a múltadról egy kicsit!
Tudsz pörköltöt főzögetni?
Ha netán nem, hozz majd egy kevéske kovi-ubit, a pörköltfőzögető versenyre! Köszi! :wink: :wink:

http://www.rcmodell.hu/link/gotolink/addhit/17/?Url=emh.zomputer.hu
Erre a honlapra is írhatnál..........hátha örülnének Neked!!
Zomby biztos boldog lesz!

doki
2003-11-18, 21:26
Üdv mindenkinek!

Nem terveztem hogy válaszolok raid által nekem címzett kérdéseire, annál
is inkább mert biztosan észrevettétek hogy abban a pár hozzászólásban amit tőlem láthattatok igyekeztem a felvetett témával kapcsolatban írni.
Most is csak azoknak az ismerősöknek barátoknak a kedvéért írok akik telefonon unszoltak a válaszadásra! ők már tudták korábban hogy a doki"fedőnév" engem, azaz Müller Mihály-t takar, de nem tudták, úgy ahogy eddig én sem, hogy Raid pedig az általam nagyrabecsült barátomat takarja, /legalább is én annak tekintem őt/ . Vele már megbeszéltük az ügyet és jót röhögtünk az egészen. Azok kedvéért akik még nem ismernek . magamról néhány dolog: 30. éve modellezek, sok kategóriával foglalkoztam ez alatt az idő alatt. Az utóbbi húsz évben az FSR hajómodell kategóriában versenyeztem. Persze közben azért repkedtem is a magam szórakoztatására. Három éve repülgetek helikopterrel is kisebb nagyobb sikerrel. Tehát nagyjábol ennyit magamról.
Ha a jövőben bámihez is hozzászólok azt csak azért teszem hogy segitsek annak aki esetleg rászorul a tapasztalatomra.

üdv :doki l

Marlboro man
2003-11-19, 10:27
Sziasztok!

A fórum célja a kötetlen információcsere. Egy feltett kérdésre bárki válaszolhat, és bárki kérdezhet. Vagy csak egyszerűen, minden kötöttség nélkül beszélgethetnek az emberek.
Furcsa, hogy az agresszív, felfuvalkodott támadás után "jót nevettetek az ügyön", amint kiderült, hogy jóbarátok vagytok. Szerencse ugyanakkor, mert egy nem-régi-jóbarátot alaposan sikerült volna megsérteni.
Raid vesszőparipája, hogy valaki "névtelenül", önmagát nem vállalva írogat, egyáltalán nem jogos (főleg azután, hogy a csúfos véget ért Challenger névről hipp-hopp áttért a Raid-re, és zokon vette, amikor valaki hasonlóságot vélt felfedezni a két nick által írt agyon-emotionozott hozzászólások között). A "ki vagy te, hogy válaszolni mersz? írjál már magadról valamit!" provokatív kérdéseknek semmi létjogosultsága nincs. Kivéve akkor, ha valaki a (nemlétező) felsőbbrendűségét próbálja bizonygatni magasfokú kisebbségi komplexusából kifolyólag.

Számomra teljesen mindegy, hogy valaki egy éve modellezik, vagy már 30. És az sem érdekel, hogy mennyi pénzt ölt bele a hobbiba vagy milyen szakszolgálati engedélye van, öreg-e vagy fiatal, kőműves vagy atomfizikus.

Van itt sok nagy tapasztalattal és komoly elméleti tudással rendelkező modellező, akik objektíven, az adott téma által nyújtott határokon belül tudnak kommunikálni másokkal. Van néhány, aki erre képtelen. A nem önzetlenül adott segítség pedig nem segítség.

Üdv,
Mm

jomunkasember
2003-11-20, 09:50
Kedves Doki!

Örülök a szakszerű(!?) magyarázatnak......valószínűleg a kérdés felvetője.........is tudja mindezt, : ezt írta!!!!

Lehet, Te még nem heliztél akkor, amikor nem volt a piacon gyró!!!
Sőtt biztos!
Rajtam kívül is, még sokan próbálták ezt a fajta "kínos repülést"!
DE! De........REPÜLTEK, én is repültem.........nem volt egyszerű, de nyugodtan ki lehet próbálni! Csak előtte pontosan tudni kell, hogy minek, mi lesz a következménye :wink: :!: :!:
A hirtelen mozdulatokat nagy kerülni KELL!!!!

Valamint jelzem, hogy homály, az NINCS!!!!!!!
Jomunkasember is tudja a dolgokat! Magamról nem is beszélve!
Aki pedig "köpködött" (szerinted)(?) ő pedig NEM repülget a helivel!!

[url]http://www.rcmodell.hu/]
Erre a honlapra is írhatnál..........hátha örülnének Neked!!
Zomby biztos boldog lesz!

Érdekes figura vagy te...RAID.
Miután lecsengtek a dolgok, nagy nehezen megosztod a tapasztalatodat, hogy lehet gyro nélkül.... :?

Igaz, homály az NINCS, bár nekem jobban tettszik a ciklikus állásszögszabályzó elnevezés, mint a támolygótárcsa...
Ráadásul tisztában vagyok a rotorlapátok csapkodó és legyező mozgásával és okával...

Kikérem magamnak ÉN nem köpködtem, csak MÉLTÓKÉPPEN REAGÁLTAM...