PDA

Teljes verzió megtekintése : Melegszik és melegszik...

bandita/II
2006-02-02, 21:58
Sziasztok.
Van egy 1 ccm-es kyosho nagyon régi robbanós modellem.
A motorja Rc-karbis, egy repülőgép-motor nagyobb hengerfejjel.
Hidegen szépen elindul, és ki is lő, de bármennyire dúsítom irdatlanul melegszik/serceg rajta a nyál/, illetve ha túl dúsítom akkor telítődik és leáll.Amire gondoltam hogy az üzemanyag tartály/nem a gyári ,és sokkal nagyobb annál/ valamennyire takarja a motort. Ha jó füstölősre állítom, akkor is melegszik és az első lehetősége van lefulladni fékezéskor leáll. Szerintem a kuplung valamiért nem "old" tökéletesen de az alapjáratot nem tudom kisebbre venni mert ugyancsak leáll. Ha valaki lenne olyan kedves és adna tanácsot a beállítást illetően nagyon hálás lennék.
Segítségeteket előre is köszönöm.
andrás

Lovas Racing
2006-02-02, 22:12
Hali! ez egy repülő motor amit te raktál bele az autba? A karbin hány csavar van/állítási lehetőség/ és hol helyeszkednek el? a hengerfejet te raktad rá, vagy már rajta volt?

bandita/II
2006-02-02, 22:16
Nem, ez egy gyári autó, a gyár oldotta meg valamiért.
A karbin egy főtű és egy alapjárat-állító csavar van a "szokásos" helyeken.

bandita/II
2006-02-02, 22:22
http://napalmdesign.uw.hu/rc/01.jpg
http://napalmdesign.uw.hu/rc/02.jpg
http://napalmdesign.uw.hu/rc/03.jpg
http://napalmdesign.uw.hu/rc/04.jpg
http://napalmdesign.uw.hu/rc/05.jpg

Pontosan ugyan ilyen.
És itt az eredeti:
http://www.webx.dk/rc/old-motors/gtm061/

A motor gyártója G-mark.[/img]

Davzone
2006-02-02, 22:26
a fékezésnél leáll problémt tudod orvosolni alapjáraton több levego adásával!
A melegedésre nem tudok értelmes magyarázatot...

Lovas Racing
2006-02-02, 22:30
Hali! A gázkar közepén, amivel a fojtószelepet vezérled, ott se látsz csavart? mijen kev. arányu üz. anyagot használsz?

bandita/II
2006-02-02, 22:35
Nincs ilyen benne :cry:
20% ricinus+sima metanol.Origós repülős üzianyag.

Lovas Racing
2006-02-02, 22:39
Kicsit lemaradtam!
Igaz van Savegge-nek. Lehet hogy túl burkolt akaszni és igazábol ez egy rep. motor ahol a propeller elég nagy légtömeggel hűt. az autóban nincs ekkora légáramlás! Én megpróbálnám megnövelni a hengerfej hűtő felületét!

bandita/II
2006-02-02, 22:42
Ezen gyárilag ekkora volt a hengerfej, ha megnézed a repülősé sokkal kisebb. Nincsen rajta kasztni ugy használom...mert annyiszor leáll ha azt is tenni venni kéne örökké...

SYL
2006-02-02, 22:56
Szia!
Az, hogy a hengerfejen elsercen a nyál, önmagában nem probléma.
Ott adja le a hőt.
Akkor van baj, ha üzem közben a henger is ennyire melegszik.
Állítsd be jól a túrát és ha nem áll le, vagy nem erőtlenedik el a motor, akkor úgy jó ahogy van.
Annyit még megtehetsz, hogy ne autós üzemanyagot használj, hanem repülőst, mert abban több olaj van.

Lovas Racing
2006-02-02, 22:58
8) Bocs, akkor passz! :? Amú ha neked lenne bármi észrevételed a témámmal kapcsolatba, azt megkoszönném! megtalálod: "mit szolnáltok egy nitrós kéthengereshez"

bandita/II
2006-02-02, 23:02
Kösz Syl!
Mitől erőtlenedik el?
Repülős üzianyaggal használom, abszolut nitro-ellenes vagyok :)
Sajnálom szegény motort.

SYL
2006-02-02, 23:19
Kösz Syl!
Mitől erőtlenedik el?
Repülős üzianyaggal használom, abszolut nitro-ellenes vagyok :)
Sajnálom szegény motort.
Én úgy értettem, hogy ha túlmelegszik egy motor, az azzal a tünettel jár, hogy ahogy kezd túlmelegedni veszít az erejéből (húzod a gázt és már nem pörög fel, mintha fékeznéd a motort) -esetleg le is áll.
Tehát "hidegen" amúgy rendben működik.
Vagy nem ezt kérdezted?

SYL
2006-02-02, 23:20
8) Bocs, akkor passz! :? Amú ha neked lenne bármi észrevételed a témámmal kapcsolatba, azt megkoszönném! megtalálod: "mit szolnáltok egy nitrós kéthengereshez"
Szia!
Ezt nekem címezted?

Lovas Racing
2006-02-02, 23:36
Igen, meg banditának. Örülnék ha minnél többen véleményeznétek! előre is köszi!

lag
2006-02-03, 10:04
bandita/II
Egy pár % nitróval alacsonyabb hőmérsékletet érhetsz el,
ne félj tőle.

bandita/II
2006-02-03, 20:48
Igen Syl, pont erre gondoltam.
Egyébként nagyon forró votl a motor.
Ez a modelleknél így van, ha felmelegszik elmegy az erő belőle és leáll?
Nagy kárt okozhattam azzal hogy így próbáltam használni ?
Lag lehet igazad van kéne az a nitro...

üdv
andrás

SYL
2006-02-03, 21:03
Szia!
Ha van lehetőséged, ki kéne próbálni egy ilyen összetétlű üzemanyaggal:
20% olaj (lehet ricinus is)
15% nitrometán
65% metilalkohol
Felépítésben nagyon hasonlít a motorod a Cox motorokhoz, amik főleg ilyen kis köbtartalomnál magas nitrotartalmú üzemanyagot igényelnek.
Lag ötlete logikus, megér egy próbát.
Az olajtartalomra mindenképpen figyelj!

bandita/II
2006-02-04, 14:53
Köszi, amint lehetőségem lesz beszámolok.

üdv
andrás

bandita/II
2006-02-05, 20:41
Rányitottam három és felet, így füstölt és nem állt le illetve nem erőtlenedett el.
Tegnap estefelé a -3.5 fokban 15 perc nyegtetés után elindult, a nyál sercegett rajta, de jól viselkedett.
Ma viszont kiégett a gyertyám, és nem volt tartalék itthon...
Ugyhogy egy picit pihi.
Köszönöm a segítséget Syl-nek és mindenkinek.
üdv
andrás

lekszikovzsolt
2006-03-28, 09:02
Sziasztok !
én is ebben a cipőben jártam a megoldás hogy ezekbe az autó motorokba muszály nagy nitró tartalmú üzit rakni mert mivel a nitró jóval több zokszigént visz a motorba igy jóvaltöbb üzit tudsz neki adni és a több anyag pedig hűti a motort evvel a kérdéssel megoldódik az erő problémád is
:tanc:

KEM
2006-03-28, 11:34
Ez a motor nem nitro nélküli üzemhez van beállitva és sok benne az olajtartalom is. Javaslom hogy normális RC autóba való üzemanyagot használj meg fog szünni a melegedés. Nem kell a legerősebb de 7-10% legyen benne.

KEM
2006-03-28, 11:38
Jaj egy fontos ha szerceg a hengerfejen a folyadék hamarosan kinyirod a motort. Nap mint nap találkozunk ilyen problémával amikor nem megfelelő üzit használnak a motorhoz és amikor teljesítményt szeretnének rá kell zárniuk ilyenkor kevés anyag jut a motorba nem lesz megfelelő a kenés a teljesitmény sem, túlmelegszik és lehet sok sok pénzt költeni motorra vagy alkatrészekre.

SYL
2006-03-28, 12:15
Jaj egy fontos ha szerceg a hengerfejen a folyadék hamarosan kinyirod a motort.
Ha csak a hengerfej ilyen meleg az nem baj, ez a dolga neki. Még a vízhűtéses hajómotorok hengerfején is a gyertyánál elsercen a víz.
Akkor van baj, ha lejjebb is (a henger oldala) ennyire meleg. Nehéz jól megbecsülni, mert ahogy leáll a motor, a meleg rögtön szétterjed a motor egészére.
A mai korszerű igazi autóknál is a hűtőfolyadék üzemi hőmérséklete 100 fok körül van, vagy még egy kicsit felette is.

KEM
2006-03-28, 13:00
Pontosítok
A gyártók útasítása alapján az autós motor esetén az elpárolgási idő 6 és 4 másodperc közötti ha ennél rövidebb az elpárolgási idő akkor az már károsíthatja a motort ez azt jelenti hogy max 120-125 C fok versenykörülmények esetén de pl. a jó minőségü versenymotorok hengerfején 100 C fok mérhető akár folyamatos üzem asetén órákon keresztül.

SYL
2006-03-28, 13:06
Köszi KEM a korrekt pontosítást.
Üdv: SYL

KEM
2006-03-28, 13:10
Igen a serceg nem egészen mérhető adat. :lol: Elnézést kérek ha ez félreérthető volt.

bandita/II
2006-03-28, 15:30
Nemsokára érkeznek a gyertyák, és megnézem még egyszer mi lesz vele.
http://shop.origomodell.hu/product_info.php?cPath=29_147&products_id=991
Ilyen gyertyát rendeltem hozzá, remélem jó lesz.
A 80as évek elején is divat volt a nitró? azt hittem ez egy uj keletű dolog.
Hol tudnék venni külön Nitrót? Van még Három liter üzianyagom ami repcsis, bekeverném itthon, ha lehetséges.

üdv
andris

XARAI
2006-04-04, 00:57
Szia!

Hogy hol is tudnál venni tiszta nitrót?
KEM forgalmaz ilyet!

Lásd:
http://www.infocentrum.hu/webshop/kemmodell/index.php?cPath=1193_1340&osCsid=b35174f537d3e3518bdc9ae7c035138d

Üdv!

XARAI
2006-04-04, 01:16
Hamár a melegedésnél tartunk.

Nekem a Mugenembe egy alap 12-es Mugen moci van.
Jelenleg 10%-os Tornadoval hajtom. Ha finoman megyek vele 90-105Cfok körűl mozog a hőfok, tehát jónak mondható. Viszont, ha jobban el kezdem húzni neki akkor már melegebb a helyzet. A motor alap beállítására (ami ugye dús) már rányítottam 1/4-et anyagot kap bőven.
Szerintetek használjak 16%-os üzit?
Motorkímélés miatt vettem 10%-ost, de ha azt mondjátok a 16%-os is bírja ez a kis mociba, akkor veszek bele azt.

Üdv!

bandita/II
2006-04-05, 03:38
Nos.
Megteszteltem a gépet, így objektív véleményt mondhatok róla.
A KEM től kapott üzemanyaggal kék gyári autos üzivel használom, 4 es gyertyával. Stabilan indul midnen helyzetben ha meleg akkor rosszabbul de előbb uttób sikerül.
Elöljáróban annyit hogy alapjában véve sokat javult a helyzet, köszönöm KEM nek és tapasztalt ismerősének a közreműködést.
A motort ha úgy állítom be ahogy egy egytűset kell/ addig szegényítem míg kipörög, aztán rányitok egynegyedet/ akkor alapjáraton még elvan ugy ahogy de amint telejsítenie kell melegszik.
Ezért nagyon dúsra tettem, és apránként vettem vissza,majd megálltam ott ahol még éppen nem telítődött igy kicsit lomhább. Alapjáraton nagyon jó a hőmérséklet, és ha nem kap hosszú teljes gázt akkor békésen viselkedik, közepes sebességgel faszán műxik de gyakori teljes gáznál melegszik még mindíg. gondolom ez így normális, én többet az érdekében nem tudok tenni. Óvatosan megyek vele gázfröccsökkel és örülök hogy nekem van egy ilyenem :)
Syl:megnéztem a henger hőmérsékletét, néha rajta bírtam tartani az ujjam fél másodpercig, de ha adtam neki az érzést akkor jelentősen forrób volt és szerintem a nyál is gyorsan párolgott róla. A hengerfej tetején sercegett a nyál, de ott marardt 3 -4 másodpercig mire olyan gusztustalan bevonatot képezett és persze alacsony fordulatnál leállt. alapjáraton viszont akár 8-10 másodpercig sem párolgott el. és maga az alapjárat stabil maradt 5-6 percig is.
Írjad le nekem légyszíves mi a korrekt beállítási módja egy ilyen kis egytűs motornak, mennyi lehet a bemelegedési ideje, és az alapjárati fordulatszáma kb mennyi .

üdv
andrás

bandita/II
2006-04-05, 04:00
Xarai:Ha gondolod mesélj néhány szót az msx 3 ról akár privátban vagy egy icipicit offolunk itt 8) Olyat szeretnék venni mert jó ár/érték arányúnak tartom.

üdv
andrás

Paler
2010-04-10, 15:21
Üdv Guruk

Csütörtökön és Pénteken is 17-óra után elővettem a verdámat, és kivittem egy kis csapatásra.
Viszonylag könnyen indul (40-60°C-on egy kis rántással beindul), alapjáraton 90-95°C a motor hőmérséklete. Nagyobb gáznál vastag kék füsttőt nyom ki a kipufogó, és ennek ellenére melegszik.
Próbáltam LRP 5 (Medium/Cold .18-.28 10-16% nitró) gyertyával is, és LRP 6 (Cold .18-.28 16-35% nitró) gyertyával is. Mindkettővel nagyobb gáznál pillanatok alatt felmegy a hőfok 130-150°C-ra sőt egyszer a gyerek nem figyelt oda és 190°C-ra is feltolta. Füsstől,és mégis melegszik !?
Valakinek valami ötletet, hogy merre menjek el a beállításokkal ??

Motor: Power House .26
Üzi: 20% Nitro
Gyertyák: LRP 5 és 6
Magas fordulati tű (Gyári/beállított): 3,5 / 3,5 (jön is a kipufogón az olaj)
Alacsony fordulati tű (Gyári/beállított): 3,5 / 3

Hőfokmérés: Spectrum telemetriás vevő
Környezet hőfoka: kb.16-18 °C

SYL
2010-04-10, 22:53
Valakinek valami ötletet, hogy merre menjek el a beállításokkal ??

Szia Paler!
Lehet hogy banálisnak tűnik, de én ezeket nézném meg először:
1.)
Ellenőrizd le a telemetriás hőmérsékletszenzor helyzetét.
A mérő résznek a karburátor mögötti oldalon, a hengerfej és a blokk között kell lennie.
2.)
Mérési mértékegység Celsiuson van?
3.)
Hosszabb egyeneseket is kell menni, a sok rövid futásnál kevés lehet a hűtés (kaszni kivágás?) Úgy is ilyen értékeket mérsz?

Paler
2010-04-11, 17:16
Szia SYL

1.+3. Kérdésedre feltöltöttem 2 képet.
Szerintem a szenzor jó helyen van, bár egy bordával megpróbálom még feljebb tenni.
A kasznin meg tervezek a motor felőli oldalon egy lyuk készítését a szélvédőn.

2. Mérési mértékegység Celsiuson van. ;)
Sőt azt is ellenőriztem hogy nem csal-e a hőfokmérő. Most a lakásban 24 fok van bent, és a Spectrum is ugyan ezt a hőfokot mutatja.
Meg alapjáraton 90-95°C-on áll meg a hőmérséklete a motornak.

üdv
Paler

Gyurici
2010-04-11, 18:14
Üdv!

Először én is azt javaslom hogy minden létező okot ki kell zárni még mielőtt elkezdenél
motort tekergetni.
Például. üzemanyag csövek épsége, túlnyomás cső épsége, túlnyomás megléte,
üzemanyag tank fedél tökéletes zárása, motor karbijának esetleges dugulása, stb.

Valamint a próbát javasolnám egy pályán megtenni, az sem jó ha alapjáraton járatod, és az sem ha
fullon megy 200métert egyenesen. Még valami. Tekerj ki alul felül fél fél fordulatot, vagy egy egészet és
így kezdj neki a karburálásnak a nagykönyv szerint. Ebben az időben 5-ös gyertya kb megfelelő, a 6-os már
lehet kevés lesz és durrogó gyujtást eredményezhet.

És persze a biztonság kedvéért egy egyszerű tesztet csinálnék még. Amikor 190 fokot mutat a telemetria,
tennék pár csepp vizet vagy nyálat a hengerfejre. Ha rögtön sisteregve, ugrándozva párolog el akkor
valóban meleg, ha lassan akkor a mérésben van a hiba. Az hogy szobahőmérsékleten jól mér, még nem jelent semmit. Vagy kérnék kölcsön mástól egy infrás hőmérőt is hogy kiszürjem a hibát.

Engem például egyszer így szivatott a gép: folyamatosan melegedett a motor, nyitottunk rajta, de pár kör
és újra keveselt, megint nyitás, megint pár kör és meleg. Aztán sok sok nézegetés és próbálgatás közben
meglett az oka is. A külső üzemanyag szűrő a rezgésektől elkezdett forogni a műanyagban amibe be kell
pattintani. Aztán addig forgott, amíg az üzemanyag csövet el nem csavarta annyira hogy a lyukat is elkezdte
összeszűkiteni. Továbbmentünk, megint tekeredett egy kicsit. Aztán megszüntettem a szűrőt, csak egy fix
csövet tettem be és megszünt a probléma, azóta is így megyek.

Gyurici

SYL
2010-04-11, 20:50
Szia SYL
1.+3. Kérdésedre feltöltöttem 2 képet.
Szerintem a szenzor jó helyen van, bár egy bordával megpróbálom még feljebb tenni.
A kasznin meg tervezek a motor felőli oldalon egy lyuk készítését a szélvédőn.

Szia!
A szenzort tedd feljebb egy bordával és a jelenlegi helyzethez képest 90 fokkal elfordítva, úgy, hogy az érzékelő szenzor a porlasztó mögött, középen legyen.
A zárt kaszni nem jó, feltétlenül kell nagy nyílás.
Elsőre próbáld ki kaszni nélkül!
Mivel hűvösebb az idő, nyiss a főtűn legalább egy fél fordulatot, mert így a fotó alapján nagyon betekertnek tűnik.
Ha nem oldódik meg a probléma, hívj fel telefonon, pár fontos dolgot tisztázhatunk.

Paler
2010-04-11, 23:22
Sziasztok

Nos ma is próbáltuk 16-18 óra között a verdát. A környezet hőmérséklete 13-15 °C volt.
A csöveken, tankon semmi hibát nem észleltünk. Az autó ha beindul utána végül is a tank kifogyásáig kb.10-12 percig el jár. Sem alapjáraton nem járatom, mivel nem állni vettem hanem azért hogy hajtsam, de 200méteres egyeneseken sem húzom full gázon. Nem is lehet mert melegszik továbbra is, pedig most kaszni nélkül is járattam, de akkor is melegszik.
Nyál próbát is csináltam kb. 2-3mp és elpárolog a hengerfejről. A szenzor feljebb tettem a hengerfej és henger közzé, de nem fordítottam be teljesen a porlasztó felé. Kb. 45°-ba volt attól a ponttól, ahová SYL javasolta. Egyébként ez mennyit befolyásol hogy nem a porlasztó mögé esik pont a hőmérő szenzor ? Gyertyából most 5 volt benne, azzal végül is nem volt gondja. Érdekes hogy beindítás után alig akart melegedni a Spectrum szerint, bár a nadrágom megint csupa nafta lett. A fődúsító elvileg 3,5 fordulatra van kitekerve, ha jobban kitekerem, akkor leáll, amikor gázt adnék neki. Bár most már kezdek kételkedni a Spectrum mérésében, lehet hogy tényleg az szívat.
A kasznin biztos fogok vágni plusz lyukat, és meg is emeltem, hogy alulról is jobban jöjjön be a levegő.
SYL köszi a telefonos segítséget, most már biztos élni fogok vele, mert ez így nem ok.
Milyen időközben zavarhatlak telefonon ?

Csináltunk egy rövid videót telóval, itt lehet látni mennyire fűstől.
http://www.vimeo.com/10848117
(http://www.vimeo.com/10848117)
üdv
Paler

SYL
2010-04-11, 23:58
Egyébként ez mennyit befolyásol hogy nem a porlasztó mögé esik pont a hőmérő szenzor ?

SYL köszi a telefonos segítséget, most már biztos élni fogok vele, mert ez így nem ok.
Milyen időközben zavarhatlak telefonon ?

Szia!
A henger nem egyenletes hőmérsékletű, a kipuffogó csonkhoz közeledve egyre melegebb.

Nehéz előre megmondani, hogy mikor csendesebb a bolt, hívj nyugodtan, legfeljebb ha éppen nem jó, kis türelmedet fogom kérni.

kisg325
2010-04-11, 23:59
Szia!

Nekem is ez volt a problémám egy GXR28-as mocival,hogy irdatlanul melegedett,gázra leállt,volt amikor felpörgött... én azt hittem falsot szív,de nem! Nekem az alacsonyfordulati csavar tekergetésével sikerült megoldanom ezeket a fura jelenségeket. Most üzemel a motor,bár még egy pici karburálás még mindíg kell neki,de fogjuk rá,hogy normálisan üzemel és a hőfokom is 115-125 között alakul. Esetemben elég érzékeny az időjárási jelenségekre is.
Szóval én az alacsony fordulati csavart tekerném kifelé.

OS.MAX
2011-02-11, 13:23
Nagyon fontos, amit sokan elfelejtek, hogy a kasznit ki kell vágni, elöl, hátul a szélvédőknél, főleg on-road autóknál. Nyáron jobb ha rajta van a kasztni és maga a kasztni tereli a moci felé a levegőt.