PDA

Teljes verzió megtekintése : vita a motorok minőségéről

oldal : [1] 2

Sanyi bátyó
2006-03-02, 15:59
Hello Mindenkinek!

Motto:
Minden a pályán dől el, illetve amikor leintik a startzászlóval a futamot!

Olvasom, olvasom itt a topicokat és egy fölöttébb nem tetsző dolgot, illetve súlyos ítéleteket, leszólásokat találok az autós motorok típusainak megítélésében. Nem kéne egyből leszólni motorokat, mert a helyzet ettől sokkal bonyolultabb. Hamar legagyizzátok egymás motorjait, főleg az olcsóbb típusokat, de ezzel persze megsértitek a tulajdonosaikat. Mindenki annak örül és arra büszke, amije van!
Ha van pénzed, vedd meg a csúcsmotort és örülj neki, mert esélyesebb vagy!
Aki teheti, vegyen csúcstechnikát, de nem felvágni kell vele, hanem álljon a startvonalra és próbálja kihasználni technikai előnyét!

De aki ugyanattól a gyártótól megvesz egy olcsó motort, azt ne higgye, hogy szemetet vett!
Drága motor, olcsó motor, a gyártó ugyanazt az ötvözetet és anyagot használja fel. Ugyanazon a gépsoron készülnek az alkatrészek. Ugyanaz a technológia.
Drága motornál több felömlő nyílás és más nyitási-zárási szögek. Pontosabb alkatrész válogatás, precízebb hézagolás, ultrahangos repedésvizsgálat, spécibb növelt hézagú minőségi csapágyak, esetenként kerámia nagycsapágy a karterben.
Az olcsó motornál kevesebb felömlő, rövidebb nyitási-zárási szögek, kevesebb a méretre válogatás. De az anyagok minősége ugyanaz! Hiszen egy olcsó motor csak 0,5-0,8 LE-ben kevesebb a csúcsmotornál!
Vigasz a csóróbbaknak (magam is ide tartozom), házilag, nagy odafigyeléssel, fel lehet javítani az olcsó motort csúcsszintre! Amit nem tudtunk megfizetni, azt munkával lehet pótolni! Hangsúlyozom, hogy ez nagy odafigyelést igénylő kézimunka! Nem igényel komolyabb gépeket!
Rezocső. A rezocső méretre hangolt üregrezonátor, amely a kétütemű motor turbo feltöltője. Ha méretes a motorhoz, akkor nem az lényeg ki és mennyiért gyártotta és árulja! Az a lényeg, hogy a rezocső legnagyobb átmérője ideális távolságban legyen a motorgyertyától! Ha rossz helyen van, akkor a csúcsmotor is csak berreg és nem adja le a drágán megfizetett teljesítményt! Egy vékony krómacéllemezből, ezüst forrasztással házilag készített rezócső, ha jók a méretei, ugyan olyan jól muzsikál, mint egy 25000 forintos Collari-cső.
Javasolnám, hogy bántó kritikák helyett, a tuningolás módszereiről vitatkozzunk, az autós motoroknak komoly irodalma van ez ügyben, no meg én is tudok mesélni ezt-azt.
Hátha valakit érdekel…

Sanyi bátyó

Utóirat: csak észérvek érdekelnek, indulatok és rosszindulatok nem!

nyunyi23
2006-03-02, 16:40
akkor kezdjük a rezocsővel!
mit kell tudni róla?
mint kis kézügyeséggel rendelkező ötvös tudok csinálni rezocsövet(jo rezocsövet)? :shock:

mz/x
2006-03-02, 17:47
Szerintem a rezocső gyártásánál a méretek tartása a legnehezebb.Hiszen az összerakásnál egyben hangolod is(nincs sok esélyed korigálni a hibákat). És itt be is jön egy kis gond: honnan tudom meg, hogy egy adott tip. mocihoz milyen méretü rezot kell készíteni?A mérettartáshoz egy példa: amikor anno kb 10 éve építettünk egy trabit rallye-túra versenyekre(amatőr lepényevő versenyekre), akkor az autóhoz csináltunk rezot(egy NDK-s versenyautó doksija alapján). Hát nem volt könnyű. Ha nem is tizedeken mulott, de nagyon pontosan kellett megépíteni. De az ugy 650-700 ccm. Egy modellmoci meg ennek a töredéke. Szoval minimum a tizedes pontosság tartása kell.

Sanyi bátyó
2006-03-02, 20:38
Hello Mindenkinek!

Jól látod mz/x a méret pontosságát be kell tartani! De én azt gondolom, hogy aki modellezik és épít ezt-azt, annak nem gond a tizedmilliméteres pontosság. Az közhelyszámba megy, hogy ha fémet munkálok meg, akkor a subler, azaz egy igényesebb gyártmányú tolómérce örökre "beleragadt" a kezembe, mint mérőeszköz.
Nyunyi23, ha te valóban ötvös vagy, akkor egy rezocső legyártása keményforrasztással, nos az neked nem okozhat problémát! Neked minden szerszámod megvan hozzá.
Alulemezből is meg lehet csinálni, de az alu keményforrasztása sok kudarccal és bosszusággal jár. Ezt nem javaslom kezdőknek.
Minden rezocső méreteit számítással lehet meghatározni.
Régebbi Modellezésekben megjelent többször is a számítási eljárás.
De nem nagy dolog egy EFRA gyárit csövet sem lekoppintani.
Csak egy kényes pontja van a rezocső gyártásnak: a két szembenálló kúpnak egy szimmetriatengelyen kell lennie, de nagyon pontosan!
Edzésen összetörheted a sajátot, versenyen kérik csak az eredeti EFRA csövet! Máris megspórolhatsz egy csomó pénzt!
De visszakérdeznék! Miért nem a motorteljesítményt akarjátok növelni?
A rezocső olcsó és drága motorhoz ugyanaz. A tuningcső kívül szebb, "dizájnosabb" a drága motornál, de alapjaiban a lökettérfogat határozza meg a méreteket!

Sanyi bátyó

nyunyi23
2006-03-02, 21:31
akkor tuningoljuk a motort!

csirke9
2006-03-02, 21:45
Akkor vegyél egy szögmérőt és gyémántreszelőt!
És kezd ott hogy a motorodba nyisd fel a kipufogás szögét 180 fok felé! Ezzel sokat tudsz javítani a motor teljesítményen de könyen el is lehet rontani! De majd sanyi bátyó elmondja hog ykell mert én is csak a vén modellezőktől tudom! (apámtól, meg a sebességi autómodellezők reszelnek mindig a motorokon) Én sajna nem értek ehhez csak hallom h ezt kell csinálni!

mz/x
2006-03-02, 22:19
Azért szerintem nem rögtön reszelővel kellene kezdeni:)
Első lépésben inkább a polírozást ajánlanám....Minden ki-, be-, le- fel-, át-, meg mindenféle "ömlőt" tükörre polírozni.
Mert az áramlás milyensége legalább olyan fontos, mint a méretek.Sőt.....

Janika.Hu
2006-03-02, 22:34
Ne szivasd már....ha addig reszeli akkor alul elfelejtheti a nyomatékot, 10000 lesz az alapjárat.:-)
Ellenben 40.000 fölött erőre kap.:-)
Nézd meg a C5BB kipufogó magasságát, szerintem nincs 90fok a nyitási ideje. De legalább jó széles.

A polírozás semmiféle érezhető hatással nem jár. Ellenben ha a gyári illesztési pontatlanságokat megszünteti az érhet valamit. Mindenképpen módosítani kell a vezérlési időkön.

De a leghatékonyabb egy új henger-dugó lehet.:-)

csirke9
2006-03-02, 22:40
Ez nem szivatás! :D
Ez a 180 fok úgy jön ki hogy a kipuffogó nyílásonál van az a nyílás! És itt a főtengelynek durván 182 fokot kell a kapni a kipuffogónyílás nyitástól a zárásáig! Ezeket a reszeléseket inkább sebességi körpályás autós motorknál csinálják! És ott nincs alapjárat! :DDD

Janika.Hu
2006-03-02, 22:46
Ezt mondom neked....egy 3.5-es motor 5 lovas lesz 50.000-es fordulaton.:-)
De a buggypályán, vagy a parkolóban használhatatlan.

csirke9
2006-03-02, 23:07
Igen Igen értelek!
De hát ha nyuszi23 tuningolni akart akkor gondoltam hogy adok egy tippet! Hát igen parkolóba biztos nem lesz jó! :DDDDDDD

Sanyi bátyó
2006-03-03, 02:25
Hello Mindenkinek!

Nem szeretném, ha ez a topic is az ebek harmincadjára jutna!

Én ezt a tuningolást komolyan gondoltam!
De csak alapjában véve 3,5 köbcentis buggymotor és pályaautómotor ügyben! Semmi kifogásom nagymotorok tuningolásáról, de azt ne írjátok ide ebbe topicba, mert egy MZ motor nem hasonlítható össze egy modellmotorral. Szikragyújtású nagymotornak sincs itt helye!

Azt ajánlottam, hogy a márkás cég által gyártott, de olcsóbb árfekvésű modellmotort miként lehet felhozni, illetve feljavítani a csúcsmotorokhoz!

Fél napja tettem be a témát és már szétcibáljátok!

Aki hozzászól, azt kérem hogy konkrétan kérdezzen.
Na és lehetőleg ne primitív félmondatokban fogalmazzatok.
Ha állítunk valamit, akkor szemléletesen magyarázza is meg az illető, mert a kezdő nem érti a tömören fogalmazott állítását. Sajnos pont a kezdő modellezőt tévesztik meg azzal, hogy sok pénzzel rögtön csúcson lesz. Aztán jön csalódás...
Aki meg olcsóbb modellt vesz, el sem mer jönni egy versenyre, mert azt hiszi, hogy labdába sem tud rugni. Pedig ő is téved...

A továbbiakban tehát motortuning 3,5 köbcentis autósmotor.
Minden alkatrészt megvizsgálva lépésről lépésre, hogy rendszerbe gondolkodjunk. Mert a kis gép egy rendszer!

Olvasmányosan! Ezen a fórumon 4600 regisztrált tag van! Az már nagy közösség! Nekem a segítő szándékú modellezés a célom, nem az, hogy itt fontoskodjak. Akinek nem teszik a stílusom húzzon el innen, nem kell ezt olvasni!
Akinek pedig ez a kritika nem inge, ne vegye magára!

Javaslom kezdjük a főtengelynél! Mit csináljunk vele, hogy jobb feltöltést és nagyobb fordulatszámot érjünk el?
Folyt. köv.
Már aki érdekel...

Sanyi bátyó

csirke9
2006-03-03, 07:56
Sanyi Bátyó ki beszélt itt MZ motorokról?? Én tipikussan modellmotorról beszéltem!
A főtengelynél pedig ahol beáralik az üzemanyag oda valamilyen pasztát vagy mit kell rakni hogy még jobb legyen az üzemanyag beáramlás!!!!
Én semmiulyen tévhitbe nem akarok senkit se kergetni!
Motortuningot akart a srác! Hát én adtam neki egy tippet! Igaz nagy tudás kell ahhoz h neki merjen állni az ember de ha eltalálja a dolgot akkor jelentősebben jobb lesz egy "alapmotor" mint egy többszázezres "versenymotor"

Üdv
Tamasóczki Tamás

Aron1
2006-03-03, 08:19
Bocs, én írtam egy rövid, félig off-topic sztorit az MZ reszelős múltunkról,
de annyira szétcsúszott tőle a topic, hogy ki kellett moderálni.

Legközelebb odafigyelek, elnézést a fegyelmezetlenségért... :D :D :D

cbruder
2006-03-03, 08:37
Sziasztok,

talan ez a kis programm valamennyire tud majd segiteni .

Itt lehet az oldalamrol letölteni:

http://netshark.atw.hu/silencer.zip

üdv,

cbruder

Sanyi bátyó
2006-03-03, 21:02
Hello Mindenkinek!

Motto: A világbajnok Collari is így kezdte!

Tehát az elején leszögezném, 3,5 köbcentis, főtengelyszívású autósmotorokról van szó. Gyártók: Rossi; Novarossi; R&B; Picco; OPS; CMB; stb. A piacra most berobbant ázsiai márkák gyakorlatilag az előbb említett motorok utánzatai. Van hazai gyártó is, kis sorozatban, nem drágán, nagyon jó minőségű motorokat készít.
Minden gyártó árul olcsó és nagyon drága motort. A cikkem azoknak szól, aki az olcsóbb árfekvésű motorját szeretné felzárkóztatni. Mert lehet!
Akár új motor, akár már használt a következőket javaslom a tuning elkezdéséhez:
A főtengely módosításával lehet elérni az egyik legnagyobb hatást, ezért ezzel kezdem.
A komplett motort ki kell venni az autóból és teljesen szét kell szedni.
Tiszta motort! Minden autósmotor totál mocskos, olajsáros. Porlasztót óvatosan leszerelni, furatát jól bedugni, ugyanígy a kipufogónyílást is bedugni. Csapágymosó spray, foltbenzin egyaránt jó a tisztításhoz. Ha kristálytiszta a blokk, akkor egy tiszta asztalon, tiszta kézzel, tiszta szerszámokkal teljesen szét kell szedni a motort! Tiszta rongy mindig legyen kéznél! A hengerfej csavarokat előbb lazítom, majd a szemben lévőket csavarom ki. Összeszerelésnél fordítva.
Minden alkatrészt tiszta dobozba rakok, a kezemben csak a motorblokk legyen. A két csapágyat teljesen szárazra mossuk ki! Kivenni nem kell a csapágyakat.
Ha az első kiscsapágy műanyag szimmeringes, akkor egy nem éles szélű kiscsavarhúzóval óvatosan vegyük ki a porvédő szimmeringet, mert zavar a mérésben! Tehát mindkét csapágy csontszáraz, és tiszta a főtengely is. Semmi olajozás! Szárazon rakjuk be a helyére a főtengelyt, a motorlendkereket szereljük fel, a rögzítő csavart húzzuk meg szorosra! A motor lendkeréken ne legyen semmi sem, kuplungalkatrészeket távolítsuk el! Na persze ez is legyen tiszta!
Miért kell ez a félig összerakás? Ráadásul csont szárazon?
Mert a főtengely járását, lazaságát csak így tudom megvizsgálni.
Balkézzel jó erősen megfogom a blokkot, a jobbal pedig axiálisan, azaz tengelyirányban jó erősen oda-vissza megmozgatom a főtengelyt. Az a jó, ha „lötyögést” tapasztalok! Pontosabban ez a tengelyirányú mozgás 0,1 és 0,15 millimétert kell jelentenie. Ha megvan ez a hézag és jól megpörgetem a főtengely, az sokáig és nagyon könnyedén fog forogni. A sonka persze üt, de ez most nem számít. Következő nagyon lényeges vizsgálat: a főtengely nyugalomban van, ekkor finoman fordítok rajta 60 fokot valamelyik irányba. Amikor elengedem, a főtengelynek rögtön és könnyedén vissza kell billenni alaphelyzetbe. Ha az eddig felsorolt feltételek megvannak, akkor motorunk alkalmas a továbbfejlesztésre!
Nem új motor esetén itt az alkalom a nagycsapágy ellenőrzésére! Ha a golyók már nem csillognak-villognak, esetleg szürke foltosak, netalántán szürkék, akkor csere! Ha meg már csere, akkor párban. Csak ugyanarra a típusra! Növelt hézagú C3-as, műanyagkosarasra. Csak az a motor tuningolható magasabb fordulatszámra, amelyben semmilyen fékező súrlódás vagy tengelyszorulás nem észlelhető. Remélem minden vállalkozó modellező jó tapasztalatokat fog szerezni a saját motorjáról. Ha nem akkor kérdezzen. Ha tudok válaszolok…

Természetesen aki szintén tud a témához hozzátenni, akkor tegye meg!

Újraolajozáshoz molibdénszulfidos adalékanyaggal ellátott műszerolajat javaslok. A MoS 100celsius fok felett bediffundál a felületbe, és ott kifejti kiváló kenőképességét. A folytatásban kivesszük a most már csak magában a főtengelyt és átköszörülgetjük. Elég kockázatos vállalkozás, de megéri.
A főtengelyek anyaga kivétel nélkül betétben edzett nikkel-króm acélötvözet. Rugalmas, szívós spéci anyag, nagy felületi keménységgel.
Milyen szerszám kell hozzá? Egy olcsó kínai származású kézi barkács köszörű szett, bagóért árulgatják a multikban. Igaz rondán visítozik a modellező fülébe, de erre a célra kiváló. Védőszemüveg kötelező! Szabványos és engedélyezett védőszemüveg! Ha pici vágókorong belerobban a szemedbe, nos akkor tragédia van…Ne álmodozz! Ötből egy robbanni fog!
Hogy milyenre köszörülni? Lesz róla néhány fénykép! De aki türelmetlen, talál az Interneten megoldást.
Bocsánat! Korábban egy kolléga említette a gyémántreszelőt. Igaza van, az is jó erre a célra, csak sajnos nagyon drága.
Bár egy gyémántreszelő örök darab.

Sanyi bátyó, akinek ha lesz ideje, folytatja…

Folytassam?

GK
2006-03-03, 21:16
Sanyi bátyó !

:taps: Iszom szavaidat !!! Nagyon örülök a topikodnak, igen, ha időd engedi kérném a folytatást. Néhány apró észrevételem, kérdésem lenne:

1. Nem áll szándékomban 3,5 ccmes motort tuningolni, célom a motor működésének pontos megértése az elméleti elveken (Carnot körfolyamat, stb) túl. Ezért kérnélek, hogy az egyes pontoknál mindig ejts szót a miértről. Talán kiindulhatunk abból, hogy bizonyos alapok megvannak, ezek hiányában a motortuning egyébként sem javasolt.

2. Hogyan alakulnak az Általad leírt dolgok kisebb löketű (2,1 és 2,5 ccm) autómotorok tekintetében ? Ugye pld. 2,5 -nél még a kipuffogó nyílás alakja és helye is eltérő, azonkívül itt a portok száma is jóval kisebb. Persze nagy a különbség a 3,5-es offroad és onroad motorok tekintetében is. Légyszi he lehet, egy kis kitenkitést tegyél a többi autómotor irányába is néha. Például általános érvényű megállapítások, stb.

3. A végén lesz vizsga ? Vagy ez gyakjegyes tárgy ? :D :D

Janika.Hu
2006-03-03, 21:43
Sanyi bátyó, ezt már nem hagyhatod abba!

lag
2006-03-03, 22:46
Javaslom kezdjük a főtengelynél! Mit csináljunk vele, hogy jobb feltöltést és nagyobb fordulatszámot érjünk el?
Folyt. köv.
Már aki érdekel...

Sanyi bátyó

Könnyítsük le, és polírozzuk fel? :wink:

lag
2006-03-03, 22:47
Gyors ez a topik....

Sanyi bátyó
2006-03-04, 02:24
Hello Mindenkinek!

Kedves GK! Én szívesen melléírom az elméletet is, de gyanítom akkor az agyára megyek a közönségnek! De azért kérésedre be-be szúrom az odavonatkozó elméletet. A módosítások egy részét magam is „ipari kémkedéssel” szereztem, egy részét pedig saját fejlesztésekből. Az igazság az, hogy a 3,5-es autómotor ment át a legnagyobb fejlődésen az elmúlt 20 évben.
De meg is van a látszatja! 2,9 LE-nél tartanak a csúcsmotorok.
A 2,1 köbcentitől a 4,7 köbcentiig ezek a feljavítások igazak. A dugó-persely dolgot későbbre tenném, ha lehet.
Természetesen a főtengelyt, miután kész a módosító köszörülés, lehet polírozni!
A főtengely módosításnak egyik fő oka, hogy súlypont elvándorol a sonka felé.
A másik ok, az örvénymentes keverékáramlás megteremtése a felömlőnyílások irányába. A harmadik módosítás az, hogy a megnövekedett erőhatásokra, ami a több és erősebb robbanássorozat, ne törjön el a főtengely. A tuninggal túlterheljük a sonkán lévő forgattyúscsapot, és az idő előtt elfárad, és nyírásos törést szenved. A megnövekedett fordulatszám nagyobb cenrifugális erőt hoz létre a kartertérben és még szegényebb lesz az olajhányad. Romlik a kenés, lavinaeffektussal járó hőmegfutás történhet a hajtókarcsapágyakban. A sajátos beleköszörülés ezt kijavítja egy kis kényszeres szóróolajozással.

JANIKA.HU! Az az öngyulladásos kétütemű kéthengeres, aminek beraktad képét a másik topicba, az sajátod? Nagyon megmozgatta a lelkemet, aranyos egy kis moci!
Akkor is megemlítettem a zalaegerszegi barátomat, akivel azóta beszéltem, nos tévedtem, 12 hengeres soros motort csinált megrendelésre!

Sanyi bátyó

Baresz
2006-03-04, 09:45
Sziasztok!

Itt egy link arról amit a főtengellyel és a hűvellyel csinálnak van egy két kép is róla!

http://www.dadders.net/Modmain.htm

Janika.Hu
2006-03-04, 11:06
Sanyi bátyó, azokat a motorokat a neten találtam, de utánanézek milyen összegért tudnék esetleg beszerezni belőle.

Sanyi bátyó
2006-03-04, 16:46
Hello Mindenkinek!

Igen jó anyag van azon a honlapon, amit BARESZ ajánlott! Ilyen módosítást javaslok én is! Ott azon a honlapon ezt jó pénzért csinálják, de ezt megspórolhatjátok magatoknak! Azon a honlapon is egy sima olcsó főtengelyt alakított át a szerző. Távol álljon tőlem a leszólás, de kissé túl fényesre sikerült. Na persze így jobban néz ki! De nem hasznos. Na meg egy kis köszörület hiányzik, ami a forgattyúscsap kenését javítja, s ezzel védi a hajtókart. Csak ott kell polírozni, ahol a levegő-üzemanyagkeverék közlekedik a kartertérben. Mint említettem, tegyük örvénymentessé az áramlást! Miért? Mert akkor az összes beszívott anyag eljut a robbanótérbe és ráadásul rövidebb idő alatt, tehát több ég el, máris dinamikusabb és erősebb a motorunk, gázadáskor „ugrósabb” lesz. Ha pedig „ugrósabb” a motor, akkor hamarabb érkezik meg a nagy nyomaték is!
A kartertér megfigyelésekor láthatjuk, hogy merre megy a keverék. Ott legyen políros a felület, de máshol nem kell. Maradhat a kis köszörű okozta felületek érdessége. Miért? Mert a szórt olajozáskor a recékben megtapad jobban a kenőolaj és az őrült belső mozgások során, kúszik a felületeken. Ez a kúszó olaj nemcsak ken, hanem hűt is! Ha minden totál políros, mint a honlapon látott főtengelyé, akkor a kenőolaj lesiklik és pillanatokon belül a rezocsőben repül kifelé dolgavégezetlenül.
A dugó-persely módosítás jó azon a honlapon, de azzal várjunk még egy kicsit!

Sanyi bátyó

Kalap
2006-03-05, 13:21
Úgy tudom, áramlástanilag a sima polirozott felületnél jobb hatásfokú a bordázott vagy "gödrös" felszin! A golflabdát is azért gyártják úgy, hogy kis bemélyedések vannak rajta, mert igy messzebbre repül, ha jól emlékszem a gödrökben kis mikroörvények keletkeznek, ezáltal könnyebben áramlik körülötte a levegő. Régi repülőknél is előfordult, hogy a törzs nem sima boritást kapott, hanem hosszirányú 1cm-s árkokkal boritott lemez került rá.. Ennek ugyanez volt a szerepe, kissebb ellenállást fejtett ki áramlástanilag a felület, de ennek a hatásmechanizmusát nem tudom... Hogy is van ez? Ezek a dolgok csak a levegőben mozgó testekre érvényesek, a testekben mozgó levegőre nem...? :gondolkodik: :) Nem lenne jó nekünk is kihasználni ezeket az effektusokat? (tudom, találjam ki, hogy lehet egy főtengely belsejét bordásra vagy gödröcskésre megmunkálni.. Vagy mi. ) :lol:
Ti mit gondoltok erről?
Kalap

Baresz
2006-03-05, 17:16
Sziasztok!

Az igaz hogy a főtengely túl csili-vili de hát ez csak marketing hogy a vevő meggyőződhessen kap is valamit a pénzéért, ha minden áron logikát akarok keresni benne akkor szerintem az lehet hogy a sonka se csináljon az érdes felületével örvénylést az alsó sűrítési térben. Ez nagyvalószínűséggel csak belemagyarázás a részemről. A link igazi értelmes része a hűvely megmunkálás.

Az érdes felület a felhajtó erő képzésében segíthet mint például a golflabda esetében , a zárt térben való áramlásra szerintem ez nem igaz.Ezt csak tapasztalatból mondom mivel nem vagyok áramlástani fizikus. A tapasztalat pedig az hogy minden robbanó motor hatásfokát lehet növelni a szívó rész elemeiben levő öntéshibák eltávolításával az az polírozással. Igaz még model motort nem políroztam de az is robbanó motor.

Üdv!

Farkas Mihály
2006-03-05, 18:43
Bocs hogy beleugatok, de érdekelne hogy a főtengely köszörülése mennyire van hatással a súlyelosztásra. Mert egy 20-30000-rel pörgő mocinál gondolom ez nem mindegy. És valszeg ez az oka annak hogy nem esik neki mindenki a mocijának...

Rgyébként jó végre olyat hallani, hogy a tuning nem egyenlő méregdrága alkatrészekkel!

kácsor kornél
2006-03-05, 20:24
-Kalapnak igaza van!

-A Cápának is ezért érdes a bőre és az atomtengeralattjáronak is!
Sok uj nagy teljesitményü autonak is ezért mikro redőzött a szivocsöve belülről!
Csak hát ilyen felületet kialakitani sokkal nehezebb mint polirozni,meg hát az olyan szép régi szokás!
-Sok ember azt hiheti hogy milyen F.-sza lett...aztán csak rontott esetleg a helyzeten!

-A golflabda nagyon jo hasonlat volt kalap :taps:

-Egyébként kiválo ötlet volt ez a topic Sanyi bátyo....Gratula!!

kácsor kornél
2006-03-05, 20:29
Bocs hogy beleugatok, de érdekelne hogy a főtengely köszörülése mennyire van hatással a súlyelosztásra. Mert egy 20-30000-rel pörgő mocinál gondolom ez nem mindegy. És valszeg ez az oka annak hogy nem esik neki mindenki a mocijának...

Rgyébként jó végre olyat hallani, hogy a tuning nem egyenlő méregdrága alkatrészekkel!

Lehet hogy sok embert meglep a hir de egy ilyen nagy fordulatu modellmotornak nem nagyobb a dugattyujának a középsebessége mint egy jobb 4-ütemü motoré!( A titok a rendkivül rövid lökethossz)

-Tehát mechanikusan nincsen jobban igénybevéve a motorka mint egy sima autoé!

-Ugyhogy ezek a motorok nincsenek sokkal jobb spécibb anyagból mint az automotorok!(sőt)

SYL
2006-03-05, 21:58
Lehet hogy sok embert meglep a hir de egy ilyen nagy fordulatu modellmotornak nem nagyobb a dugattyujának a középsebessége mint egy jobb 4-ütemü motoré!( A titok a rendkivül rövid lökethossz)

-Tehát mechanikusan nincsen jobban igénybevéve a motorka mint egy sima autoé!

-Ugyhogy ezek a motorok nincsenek sokkal jobb spécibb anyagból mint az automotorok!(sőt)
Sziasztok!
Nem értek egyet veled, szerintem pont ellenkezőleg.
Számold ki ezeknek a kis motoroknak a LE/liter viszonyát!

Csak egy példa a könnyű számolhatósággal:
Adott egy 3.5 ccm-es modellmotor, ami mondjuk 3.5 LE-s.
Tehát 3.5:3.5= 1 LE/ccm

Egy 1500 ccm-es autó motornak ebben az arányban
1500 x 1 = 1500 Lóerősnek kellene lenni!
Ez nem kis igénybevétel...
Jobb mint a Forma-1 es autóké, tehát az igénybevétel igen nagy!
És csak a legjobb anyagok bírják ki ilyen kis méretekben ezt a nagy terhelést.
Gagyi anyag hamar elszakad, eltörik.

kácsor kornél
2006-03-05, 22:13
-Nem muszály egyetérteni velem ,hisz vita a topic cime is :wink:

Amugy a nagy fajlagos teljesitmény nem jelenti azt, hogy nagy a dinamikus,mechanikus terhelés( lásd régifajta feltöltő nélküli Diesel motorok ahol a literteljesitmény a béka feneke alatt volt a dinamikus,és mechanikus terhelés viszont 2,5-szöröse volt a kor hasonló méretü benzinmotorjaihoz!(föleg a süritési viszony nagysága miatt és a detonácios égés miatt)

Sanyi bátyó
2006-03-05, 23:00
Hello Mindenkinek!

Kiszámolta-e valaki, hogy milyen a keverék sebessége a porlasztótól a robbanótérig? Érdekes m/sec!

Kedves Kácsor Kornél! Remélem nem haragszol meg rám, de több dologban ellent kell mondjak Neked! Abban igazad van, hogy a dugattyú középsebessége átlagos. De az anyagok azért hagyományosak, mert a gyártónak ez a kifizetődő!
Na meg nem nagyon van más!
De igazából ezek az anyagok sem olyan „átlagosak”.
A főtengely igen, mert a betétben edzett nikkel-króm acél a gépipar „kedvence”, igen elterjedt anyag. De nem olcsó. Ráadásul, hogy elérje a gyártó a kívánt minőséget, sok élőmunkát kell belefektetni, és a mai világban ez a legdrágább.
Na meg az a bizonyos főtengelycsap ilyen pici motornál 5 mm átmérőjű! Ez brutális túlméretezésnek tűnik, de vegyél csak ki egy darab 0,1 milliméteres hengerfejalátétet, és a 20 perc múlva összerogyik a hajtókarod, vagy törik a csap!
Az dönti el, hogy melyik fáradt el hamarabb. De nem láttatok még elég letört csapú főtengelyt! Én már többet is a kelleténél. Ez is csak azt bizonyítja, hogy brutális nyíróerők vannak üzem közben. Ehhez persze mindig a megengedett 25% nitrometán tartalmú üzemanyagot kell alapul venni. Minden példám esetén ezt a versenyüzemanyagot veszem gyakorlatként!
Elvégre tuningolunk!
Minden autómodellmotor hőtechnikai csoda! A különböző anyagok hőtágulását úgy kellett összeválogatni, hogy az üzemelő motorban a ház és a persely egyszerre és a megfelelő néhány mikronnal táguljon le a dugattyúról. Ezért érik el ezek a motorok viszonylag rossz hűtés mellett a nagy fordulatszámot. Biztos voltatok már úgy, hogy a kb. 15-20 perces folyamatos üzem után leállt a motor és kínkeserves volt újraindítani, mondjuk nyáron. Ekkor ugyanis még letágulási állapotban volt a motor és elment átmenetileg a kompressziója.
A dugattyú:
Ehhez kellett egy magas szilíciumötvözetű dugattyúanyag is! 21-23% szilícium tartalom! Ne keresd a magyar szabványok között, 13% szilícium tartalom után már azt írja, hogy ilyet nem lehet gyártani. De ha megnézed a Mercedez-Benz szerkezeti anyagkatalógust, vagy a Mahle-cég katalógust akkor ott találsz. Nem olcsón!
A persely nem széria bronz, sokan azt mondják sárgaréz, de tévednek. Volt, aki magyar anyaggal megpróbálta utángyártani, működött a motor, de 8000- el kevesebbet forgott.
Hajtókar anyaga. Titok. Csak a Novarossi volt hajlandó annyit elmesélni, kovácsolt technológiával előállított alumíniumötvözet. A nagyrepülők légcsavarjait is hasonló technológiával csinálják. Minden dugó-persely egyedi pár! Eleve azért árulják így. A perselyen lévő keménykróm nem úgy készül, mint a díszítő krómozás. Egy érdekesség: több törés után, pénz hiányában elkezdtem hajtókart csinálni a gyáriak utánzataként. Sok-sok keresgélés után találtam egy alumínium gyűrűt, amelynek a keménysége és szívóssága megfelelt. Fémtechnikai mérések alapján! Egy szovjet vadászrepülő leselejtezett gázturbinájából szereltem ki…

Desszertnek mesélek még:
Találkoztam olyan nagy versenyzőkkel, akik csak úgy tudtak tovább lépni a sebességben, hogy különleges anyagokat építettek be, általában saját készítésű, motorjaikba. A forgattyúscsap, a főtengelybe utólag besajtolt 5mm-es SKF tűgörgő. A hajtókar titániumból volt, a főtengelysonkába 3 db 5mm-es furatot készítettek és 3 darab wolfram-karbid pogácsát sajtoltak bele ebbe a furatba. A wolfram-karbid ötvözet fajsúlya nehezebb az ólomnál, de keménysége nagy. Persze ezt nem azért meséltem, hogy holnap ilyen anyagok után rohangáljatok. Nem éri meg…

Nos fel a fejjel, az olcsóbb árfekvésű autó modellmotorokban is ugyanazokat az anyagokat építik be! Az utósimítás mehet házilag is…

Sanyi bátyó

csirke9
2006-03-05, 23:15
Üdv!

Nekem van egy 5ccm is sebességi autóm EWRIKA motorral na erről amotorrl azt kell tudni hogy titán hajtókar van benne tűgörgővel! Na ebbe szakadjon meg a haktókar! :DDD
Már kb 15 éve üzemel! Igaz nem megy valami nagy sebességgel csak 240 km/h val de ezek az oroszok tudnak valamit! :DDDD

Kalap
2006-03-05, 23:26
Eszembe jutott még egy dolog:
Mi lenne, ha huzagolnánk a főtengely belső keverékszállító csatornáját úgy, hogy a forgás és az igy előállított spirális "csiga" mintegy feltöltőként működjön? Bár ehhez inkább egy spirális "élet" kéne lértehozni, mint ami a betonkeverőautók tartályában van, hogy mindjak egy szemléletes hasonlatot! Érne valamit?
Kalap

kácsor kornél
2006-03-05, 23:58
Tisztelettel megjegyezném hogy én az "átlagoson" nem bilianyagot értettem hanem az autotechikában(motorépitésben)felhasznált anyagokat!

-Sok vagy kevés az élőmunka benne de én általánosságban drágállom ezeknek a motoroknak az árát a felhasznált alapanyagok ellenére is!

-Abban viszont egyetértünk hogy pl a kipufogocsonkot levéve vannak olyan kis motorok ahol legalább 20% kal nagyobb a a bolkkon a leömlő átmérő mint a kipufogon !
-Tehát ezeken a kismotorokon bőven van mit feljavitani!!

esze
2006-03-06, 01:38
Eszembe jutott még egy dolog:
Mi lenne, ha huzagolnánk a főtengely belső keverékszállító csatornáját úgy, hogy a forgás és az igy előállított spirális "csiga" mintegy feltöltőként működjön? Bár ehhez inkább egy spirális "élet" kéne lértehozni, mint ami a betonkeverőautók tartályában van, hogy mindjak egy szemléletes hasonlatot! Érne valamit?
Kalap

Nagybátyám geyerek koromban mindig azt modta: itt már annak az ellenkezőjét is kitalálták ami neked még szedbe sem jutott.

Nem ilyen de hasonló a kérdésedre, felvetésedre: http://www.teamorion.com/faq/wasp_rev.asp

Kalap
2006-03-06, 01:50
Na akkor jól gondoltam! 8)

Janika.Hu
2006-03-06, 13:11
Azt nem lehet megoldani, hogy dugattyúgyűrűt tegyünk a motorba?
Kicsit egyszerűbb lenne a felújítása.
Illetve milyen hátrányokkal kéne számolni?

Baresz
2006-03-06, 14:27
Azt nem lehet megoldani, hogy dugattyúgyűrűt tegyünk a motorba?
Kicsit egyszerűbb lenne a felújítása.
Illetve milyen hátrányokkal kéne számolni?

Szia!

Ha jól gondolom bár ezt csak a 1:1 motorokban tudom hogy sajna megnövekedne a belső súrlódás ami megnövelné jelentősen a hőtermelést, csökkentené az elérhető fordulatszámot.
A robbanómotoroknál minél nagyobb fordulatszámú és fajlagos teljesítményű annál vékonyabb és ha lehetséges kevesebb gyűrűt szokás alkalmazni. Persze ez anyagminőség problémját is rögtön felveti hiszen ugyanolyan ha nem jobb kompressziót kell elérni kevesebb és vékonyabb gyűrűvel aminek még strapabírónak is kell lennie.Model motorban ennek olyan vékonynak kellene lennie amihez megfelelő anyagot találni igen súlyos probléma lehet.

Baresz
2006-03-06, 14:34
-Kalapnak igaza van!

-A Cápának is ezért érdes a bőre és az atomtengeralattjáronak is!
Sok uj nagy teljesitményü autonak is ezért mikro redőzött a szivocsöve belülről!
Csak hát ilyen felületet kialakitani sokkal nehezebb mint polirozni,meg hát az olyan szép régi szokás!
-Sok ember azt hiheti hogy milyen F.-sza lett...aztán csak rontott esetleg a helyzeten!

-A golflabda nagyon jo hasonlat volt kalap :taps:

-Egyébként kiválo ötlet volt ez a topic Sanyi bátyo....Gratula!!

Heló!

Nem ellenkezni akarok de az is lehet hogy én vagyok lemaradva de szerinte a mikrobarázdált felület az igazán csak az energiatakarékosság jegyében jó, mert ha jól tudom az igazi versenymotorokban még mindíg a lehető legrövidebb és legsimább felületű szívcsatorna elérése a cél. A model motorjaink is ezekhez a mocikhoz állnak a legközelebb.
Bár az is lehet hogy a régen olvastam ebben a témában és már elavult amit írok!

mz/x
2006-03-06, 16:30
A mikrobarázdás dologhoz egy megjegyzés: Ha jol emlékszem, az áramlásnál a sebesség is fontos, Tehát ami pl alacsony sebességnél még pont ideális, az lehet, hogy nagyobb sebességnél pont a legrosszabb.

Sanyi bátyó
2006-03-06, 17:52
Hello Mindenkinek!

Most viszont igazat adok Kácsor Kornélnak több dologban is! :D
Valóban szemtelenül drágák ezek a kismotorok. Egy Rossi Maranello, vagy Piranha szinte "aranyárban" van! Közel sem használtak fel benne olyan spéci anyagokat, hogy az tette volna drágává.
Valóban több, drága(!) versenymotornál túlméretes a blokk kipufogócsonk keresztmetszete! Ez a keresztmetszetváltozás, nem kedvező a rezonátorcső munkájában, rontja a hatásfokát, a kiöblösödés egyfajta káros pufferként működik. Hazai körképben megfigyeltem, hogy egyedül a PICCO készít szűkebb kipufogócsonkot.
Csinált a MOKI 3,5-es gyűrűs motort! A gyürü öntöttvasból volt. Kemény és kopásálló. Persely krómacél. Olyan kemény, hogy örökélet!
De nem vált be, pedig pörgős kis motor volt. A gyürü "bebillent" a felömlőnyílásokba, a gyürü nútja pedig kiverődött ezáltal, eredmény katasztrofális. Ugyanígy járt a 6,5 gyürüs motor is. Persze mindkettő versenykörnyezetben!
Baresz igazad van, az a jó ha minél rövidebb a keverék útja! De ez a tengelyszívású motorunknál adott távolság, igy marad a polírozás.
Egy másik kérdésre, azaz mi van akkor ha reszelgetek és eltolódik a súlypont? Ha a módosítás a súlypontot a sonka felé viszi, akkor az jó dolog! Itt bejön a mozgásmennyiség azaz impulzus tétele, de ez talán később. Mint példálóztam, a spéci tuning sonkába is utólag vitték bele a nagy fajsúlyú anyagot! De az nekünk nem kell!
Egyhengeres motor kiegyensúlyozásáról nem érdemes vitatkozni, mert gyakorlatilag egy pocsék állapot, szinte lehetetlen kiegyensúlyozni. Azt már mindenki tapasztalhatta, hogy csak a jófajta csavarrögzítővel kezelt csavarok maradnak meg a helyükön az autómodellben. Az sem mindig.
Bizony az összes "autóbontó" rezgésért az egyhengeres motorunk a felelős.

De még nem írta meg senki sem, hogy mennyi is a keverék sebessége a kartertérben?
Na meg hol is van a rezonátorcső ideális helye?

Sanyi bátyó

otomek
2006-03-07, 20:13
Na szóval!
Talán inkább nem árulom el mennyi jött ki,mert még én is viccnek tartom!
Ezzel csak az én tehetségemet becsültem le :-)
Deee, nagyon érdekes, s kimerítő olvasmány ez a kis topic.
Örülök, hogy végre nem csak nagyravágyó, s beképzelt modellező társak(remélem hamarosan én is az leszek) írnak ide, hanem komoly tudású, s türelmes emberek!
Na meg olyanok mint én, kezdők, vagy mifélék.
Apropó, egy személyes kérdés: tudom, nem rám tartozik,s nem erről szól a topic, de milyen előtanulmányok/ esetleg tapasztalatok, munka tette lehetővé az ide írók "valószínűleg" JÓ hozzászólásait?
Bocsánat ezért a nem ide illő részért, de úgy gondolom, hogy nem tudtam volna értelmeset hozzászólni, ezért írtam inkább valamiféle kis közvéleménykutatást, hátha hamarabb folytatódik ez a diskurzus!
további eredményes fejtörést mindenkinek. T 8)

SYL
2006-03-07, 23:10
De még nem írta meg senki sem, hogy mennyi is a keverék sebessége a kartertérben?
Na meg hol is van a rezonátorcső ideális helye?

Véleményem szerint -bár én nem vagyok olyan felkészült az elméletekből mint Sanyi cimborám - én csak a gyakorlati oldalával foglalkozom a motortuningnak (pici számolással), a keverék sebessége a forgattyúsházban a fordulatszámmal arányosan, dinamikusan és periodikusan csökken vagy növekszik. Az alsó és felső holtpontnál szerintem a karterben nulla. Mert ha csak egy pillanatra is, de a dugattyú mozdulatlan! Ahogy elindul a dugattyú lefelé, a sebessége a Bernoulli törvény(?) szabályai alapján változik a nyomása és a sebessége. Ezt nagyban befolyásolja a blokkban kiképzett felömlők kialakítása. Amint "beugrik" a rezonátor, ez a sebesség különbség (a rezonátor beugrása előtti sebességhez képest) nagyságrenddel megnövekszik, végsebessége elérheti a kipuffogó gáznak a kipuffogócsonk és a rezonátorcső táguló részén mérhető sebességét is, mert a vezérlés olyan, hogy van egy rövid időszak, amikor "összenyitás" van. Kinyitott a kipuffogó rés, de a szívás még tart. De ilyenkor már nem a karternyomás tolja fel az üzemanyagot, hanem inkább a jól behangolt rezonátor szíváshulláma "szívja" fel. Ilyenkor már vákuum is lehet. A rezonátor "hossza" a vezérlési szögekkel szorosan összefügg!
Egy meggondolatlan kipuffogó túlnyitással, vagy vezérlés babrálással, ha azok nincsenek összhangban sokat lehet rontani a motor teljesítményén.
Hangsúlyozom, ez csak az én véleményem.

Még egy gondolat: El lehetne gondolkozni a hangolt szívócsövön is...
Csak el kellene választani a karburátort a blokktól. Én már régóta gondolkodom a gyakorlati, állítható megoldáson :wink: Igaz, 7.5-ös hajómodellben...

csirke9
2006-03-07, 23:57
Emberek, Sanyi bátyó meg mindenki!

Tényleg jó e a topic néha irgattam bele valamit de egy dolgot nem látok benne amivel szerintem kezdeni kellett volna!
Ezekkel a tuningolási módszerekkel hanem jön össze jól akkor nagyon el lehet rontani a motort! Úgyhogy vigyázni kell vele nagyon! NAgyon precízen kell dolgozni! Ami sanyi bátyóra igaz de pl idejön egy jött ment elolvassa és megcsinálja és nem jó neki akkor csak ezt a topicot fogja szídni hogy....!
SZóval ezt azért írom hogy: CSAK OLYAN ÁLLJON NEKI AKI NEM FÉLTI A MOTORJÁT! MERT TÉNYLEG EL LEHET RONTANI EG YMOCIT NAGYON! FőLEG HA MAJD RÁTÉRNEK A HENGERPERSELY RESZELÉSEKRE!

FOKOZOTT FIGYELMET MINDENKINEK!

JÓ tuningolást!
:D

SYL
2006-03-08, 00:27
"Egy meggondolatlan kipuffogó túlnyitással, vagy vezérlés babrálással, ha azok nincsenek összhangban sokat lehet rontani a motor teljesítményén."

Ezt hangsúlyoztam én is.

csirke9
2006-03-08, 12:21
Igen igen olvastam látom!
:)
Na szóljon továbbra is tunigról minden! :D

Baresz
2006-03-08, 16:52
Szia!

Még egy gondolat: El lehetne gondolkozni a hangolt szívócsövön is...
Csak el kellene választani a karburátort a blokktól. Én már régóta gondolkodom a gyakorlati, állítható megoldáson :wink: Igaz, 7.5-ös hajómodellben...

Most hogy leírtad elgondolkodtam rajta és nem csodálom hogy régóta teszed te is mert nem egyszerű feladat. Szerintem a blokk öntvény átalakítása nélkül nem lehet ,ha állítható hűvely a perselyben szisztémával akarod akkor ezt be kellene sűlyeszteni a blokkba hogy akár negatív méretet az az rövidebb szívóhoszt tudj elérni mint az eredeti. Bár az is lehet hogy nem eredményezne az egész annyi javulást amennyi energiát meg költséget kíván. Valószínűleg ezért nem hallottunk még róla hogy lenne ilyen model motoron, mert autókon természetesen elektronikusan vezérelt formája már régen létezik. természetesen mindez úgy igaz hogyha a cső hosszát akarod hangolni nem pedig a keresztmetszetét!

Janika.Hu
2006-03-08, 19:55
Milyen anyag lenne alkalmas, hogy a főtengely belselyében hibajavításra használjam?
A beömlő furatot szeretném áramvonalasabbá tenni, szerintem van ott némi feleslegesen üres rész.
A kétkomponensű epoxi jó lehet oda?

GK
2006-03-08, 21:12
SYL,

a karterben történő áramlási folyamatokról nekem is hasonló véleményem van, egy apró megjegyzéssel: a robbanás - legyen az önrobbanás vagy szikra általi - olyan gyorsan végbemenő folyamat, hogy ott már a termodinamika tételei nem érvényesek, ún. nem-egyensúlyi termodinamikáról beszélünk. Ilyenkor nincs Bernoulli sem.

Megnéztem a régi jegyzeteimet, nem találtam bennük sehol értelmes fizikai egyenleteken alapuló levezetést az égéstérben történő áramlásról. (A kapcsolódó csővezetékekről viszont annál többet !)

Lehet, hogy erről csak végeselemes modellek révén szerezhetünk pontos képet ? Dehát ott megint nehézség, hogy nem igaz a termo I. főtétele ! Segítsetek nekem, mert olyan kérdéseket nyitottatok fel bennem, amikre választ KELL kapnom !

Baresz,

a keresztmetszet tudtommal EFRA (ROAR, MMSZ, stb.) szabványok által maximalizált. Emiatt azzal nemigen lehet vacakolni. :(

SYL
2006-03-08, 22:14
Milyen anyag lenne alkalmas, hogy a főtengely belselyében hibajavításra használjam?
A beömlő furatot szeretném áramvonalasabbá tenni, szerintem van ott némi feleslegesen üres rész.
A kétkomponensű epoxi jó lehet oda?
Szia Janika!
Igen, jó. Elővettem a ládika mélyéről egy főtengelyt, amit már vagy 12 éve csináltam és most gyorsan lefotóztam.
Itt van néhány kép róla, a hőskorból, amikor még 10 ccm-es Mokikkal versenyeztünk. Bemutatom az eredeti főtengelyt is és a módosítottat is. Láthatod, hogy ki van öntve gyantával a beömlő eleje. Ferdén leraktam és úgy kötött meg. Nagyon sok versenyt kibírt, és még meg sem repedezett!
A másik tuning a káros tér csökkentése volt balsa fa és egy vékony gyűrű segítségével. Ma már nem titkok ezek, nézegessétek (már akinek ez újdonság) :D
http://www.kepfeltoltes.hu/060308/tuning2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://www.kepfeltoltes.hu/060308/709115743tuning1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://www.kepfeltoltes.hu/060308/tuning2_2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Janika.Hu
2006-03-08, 22:38
Pontosan erre gondoltam én is.:-)
5 perces epoxi akkor jó lesz ugye?
Azt meg szabad kérdezni, hogy milyen eredménye volt ennek a beavatkozásnak?

SYL
2006-03-08, 23:04
Janika
Tudtam, hogy erre gondoltál!
Jónak kell lennie.
Feltétlenül zsírtalanítsd rendesen. Áztasd be tiszta acetonba, hogy a pórusokból is kioldódjon az olaj. Körömlakk lemosó nem jó, mert olajos.
Hogy mennyit hozott a teljesítményen, azt nehéz megmondani, de hozott, az biztos. Akkoriban szinte mindenki egy féle motort használt, ezekkel és hasonló apró trükkökkel lehetett még jobbá tenni a motort.

GK,
Ne aggódj, nem maradsz le semmiről, :)
Szerintem lehetetlen pontosan leírni egyenletekkel ezeket a folyamatokat (is) de nem is szükséges.
A Forma-1 ben is mindent megterveznek, kiszámolják a mérnökök a beállításokat, azután a pályán kiderül, hogy semmit nem ér az egész, mert a gyakorlat mást mutat. Mert lehetetlen minden körülményt figyelembe venni.

Janika.Hu
2006-03-08, 23:17
Van acetonom, hiszen magam keverem az üzemanyagomat, abba is kell..-)

Holnap már csinálom is a főtengelyt.
A teszt áldozata egy majdnem új MMI autós motor lesz, az összehasonlítási alap pedig egy PICCO P7R.
Ha lenyomja az MMI a PICCO-t, akkor ugrok egy hátast azt hiszem. :lol:
De ha csak hasonló lesz az is nagy szám, és megérte foglalkozni vele.
Természetesen az élettartamra is kiváncsi leszek....... :lol:

Sanyi bátyó
2006-03-09, 02:09
Hello Mindenkinek!

Sajnos a módosított MMI motor tuning után sem nyomja le a Picco motort!
Itt pont az a probléma, hogy a Picco alaposabb hőtágulási elemzést folytatott, és jobb az anyagok összeválogatása. Példamutatóan jó!
De azért a tuning után jobb lesz az MMI motor is.
A tuningolt motor élettartama természetsen rövidebb lesz. Hiszen többet forog, dinamikusabban lesz minden alkatrésze igénybe véve. A sok tranziens jelenség pedig felgyorsítja az anyagkifáradást.
De mi száguldani akarunk, nemigaz? Annak azért ára van...

Más:
Az áramlások iránya belső térben. Egy igen fontos mondat: a keverék mindig a vákumot követi! Ezen javaslom gondolkodjatok el.

Otomeknek pedig barátilag üzenem, hogy jobban bízzon a fórumon nyilatkozók tudásában! Megérdemlik!

Sanyi bátyó

Sanyi bátyó
2006-03-09, 14:54
Hello Mindenkinek!

Már megint magamhoz szólok hozzá? Ezt nevezik közlési kényszernek...

Na ne csak szövegeljek mutassak is valamit! Még mindig a főtengely és annak környezete! Az első kép egy olcsó 3,5-es alapmotor főtengelye. Ez minden gyártónál igy van. Anyaga rendszerint BNC 3-as spéci edzett anyag.
http://img122.imageshack.us/img122/5869/35tuning0016bw.jpg (http://imageshack.us)
Két átalakítást teszek ide, eltérőek a megoldások, de a végeredmény ugyanolyan jó hatásfokú.
1. típusról két fotó:
http://img224.imageshack.us/img224/6417/35tuning0038qw.jpg (http://imageshack.us)
http://img224.imageshack.us/img224/7420/35tuning0203nc.jpg (http://imageshack.us)
2. típus:
http://img83.imageshack.us/img83/152/35tuning0073to.jpg (http://imageshack.us)
http://img83.imageshack.us/img83/1156/35tuning0177bv.jpg (http://imageshack.us)

Figyelmeztetés!
Ha nekilát valaki köszörülgetni, a sonkán lévő forgattyúscsapot védje le valami erős borítással, mert ha véletlenül a kézi köszörű belekap a forgattyúscsap szép felületébe, javíthatatlan károkat okoz!
Én átalakításkor mindig ráhúzok egy kis rézcsövet a csapra és fogóval óvatosan rászorítom. Remélem a polírozást kedvelők is meg lesznek elégedve a látottakkal.

Farkas Mihály
2006-03-09, 15:41

Kérdésem tárgytalan... Ezen látszik hogy nem egyszerű dolog.
Egyébként mennyit dob a teljesítményen ez a fajta tuning?

Janika.Hu
2006-03-09, 15:50
Sanyi bátyó, az alsó hajtókar kenését hogyan lehet javítani?
Mert az elég szomorú, hogy nemcsak a hajtókarban lévő bronzpersely kopik el, hanem vele egyidőben az acél hajtókarcsap is. És mindez egy elvileg jól megtervezett Picco motorban, 15 liter alatt.
Nem azt mondom hogy használhatatlan lett, de új főtengellyel összehasonlítva észrevetően jobban lóg.

Sanyi bátyó
2006-03-09, 16:56
Hello Mindenkinek!

Egy újabb vizsgálandó terület: :shock:
Akárhogy is javítottuk fel a főtengelyt, kell még egy súrlódáscsökkentő megmunkálás a blokkban! Mert a főtengelyünk igen magas fordulatszámon forog és a két csapágy közti blokk, furatában súrlódik. Na természetesen nem az alumínium felületen (néha azon is sajnos, de ez egy másik fejezet), hanem a főtengelyt benedvesítő olaj és a két csapágy közötti furatra felkenődött olaj "gyűrődik" a résben. Ez bizony fékező hatást kelt! A felületek nagyok, hiszen a modellmotornak eleve nagyobb átmérőjű főtengelye van a vezérlés miatt. A furatnak szimmering(záró) hatása van, azt nem szabad elrontani, de egy részén viszont célszerű a furat és a főtengely közötti hézagot növelni, pontosan azért, hogy az oda verődött olajnak legyen helye és ne fékezzen. Spéci drága motoron ezt gyárilag, a blokk furatában, gépi marással megoldják. Olcsó motorok esetén "szeretik" ezt a lépést kihagyni...
Utólagosan meg kell csinálni, de roppant nehéz meló!
Először is szemre kell venni a motort, hogy ez a bemarás létezik-e?
Ha nem, akkor forgácsoló meló van! A két csapágyat szakszerűen ki kell venni. Csak a kopasz blokk van a kézben. Nagyon biztos kezet igényel a "faragás", mert alig lehet látni a furatba. Ha megsértjük a szimmering felületet, akkor kinyírtuk a motorblokkot!
Nem javítható! :barom:
Nagyfordulatszámú kisgépet nem ajánlom, mert ott a marószerszám megugrik és teljesen összekarmol odabent mindent!
Nem javítható! :barom:
Az érthetőség és a láthatóság kedvéért itt mellékelek egy közelképet a karterről. Egy leharcolt Novarossi kartere, a nagycsapágyat már eltávolítottam. Nos ebben eredetileg már kialakították ezt a hézagot, ezt célszerű utánozni, de egy kicsit nagyobb lehet a hézag, kb:, 0.3 mm
http://img219.imageshack.us/img219/2305/35tuning0092ss.jpg (http://imageshack.us)

Sanyi bátyó :twisted:

Sanyi bátyó
2006-03-09, 17:19
Hello Mindenkinek!

Két kérdésre válaszolok, már amennyire tőlem telik.
Farkas Mihály azt kérdezi mennyit dob ez a teljesítményen?
Szeretnék válaszolni egy történettel, ami megesett:
A genfi autószalonon, immár sok-sok évtizede ott van a Rolls-Royce. Egy buzgó és kezdő autós újságíró tolakodóan nyaggatja a Rolls kiállítókat, hogy mondják már meg hány lóerős a csúcsmodell. Hiába szívóskodott, a Rolls képviselői szelíd mosollyal elhárítják a kutakodó kérdést és csak annyit mondanak szolidan: "van elég lőerő..." :wink:
Janika.hu! Sajnos minden elkopik, főleg ha azon jár az eszünk, hogy minél többet csikarjunk ki a kis motorból. De nem akarok sokat okoskodni, egy kis orvosság van a túlzott kopás ellen. Mai napig csak a ricinus olajban hiszek. Ugyanis ettől jobb olajat még nem találtak fel.
A hajtókarban a teljes hosszán kell egy nútot, azaz bemarást készíteni, egyfajta olajgyűjtő csatornának és alul méretes furaton ömlik be a forgattyúscsapra. Sajnos még a spéci motorokban sem rádiuszolják le a hasonló megoldású olajfuratot. Érthetőbben, belül a bronzperselyben kell egy meglehetősen nagy rádiuszt kialakítani a furat végén, pontosan azért, hogy terüljön az olaj és ne tudjon a kis furat végén "megállni" a felületi feszültsége révén.

Janika.Hu
2006-03-09, 18:08
A fene se hitte volna, hogy egy főtengely ilyen bonyolult.:-)
Én már nekiláttam az enyémnek, ahogy haladok majd teszek fel képeket, kérdéseket.:-)

norbu
2006-03-09, 18:46
Sanyi Bátyó,én is csak a ricinusban hiszek,de lenne 1 problémám:úgy veszem észre,hogy a ricinustól eléggé kokszolódik,kormolódik a felület.Nics véletlenül erre valami tipped,hogy ezt hogyan lehetne csökkenteni?(szétszedés nélkül).

Janika.Hu
2006-03-09, 20:11
Ma ennyi a haladás.

http://www.kepfeltoltes.hu/060309/t2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://www.kepfeltoltes.hu/060309/t1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Remélem látszik a lényeg, sajnos ennak az epoxinak ilyen szine van.
120 fokig bírja, ennek elégnek kell lennie.
Persze még egy kicsit dolgozok rajta, de várok elötte egy napot, hogy rendesen megkössön.

Sanyi bátyó
2006-03-10, 01:01
Hello Mindenkinek!

Sajnos a világ már csak egy nagy közhelygyüjtemény!
Minden jóban van valami rossz!
Norbu cimbora! Az a rossz hírem, hogy a ricinusolajban van egy ici-pici mennyiségű, összetett cukormolekula. Ezt nem lehet kivonni a gyártás során, mert roppant egyszerű módon, csak sajtolják az olajat a ricinusmagból. Utána szűrik több lépésben. Mivel ez egy fizikai eljárás, a cukor az olajban marad. A robbanások elégetik ezt a cukormolekulát is, a vicc az, hogy ezzel is energiát kapunk. De a cukormolekula rosszul ég el, és a rossz égés következtében kormolódik a dugattyú és az égéstér.
Ez van!
Időnként én szétszedem a motorjaimat és a persely belső faláról, kis fenyőléc hegyével ledörzsölöm a koromcsíkot a krómozott felületről.
A dugattyú tetejét óvatosan sík olajkövön, körkörös mozgatással tisztítom. Az olajkő olyan finom szemcséjű, hogy a dugattyú teteje nemcsak megtisztul, hanem ki is polírozódik, ami aztán sokáig meggátolja a koromszemcsék újbóli beégését. De ez az olajkövön való tisztítás olyan finom legyen, mintha egy kontaktlencsét tisztítanál!
Idővel sajnos örökre bekormolódik a dugattyú, mert a cukor égéséből ottmaradt, egyfajta amorf szerkezetű szénatomok(korom), bediffundálnak a dugó alumíniumának, a határoló alumíniumatomok térhálós szerkezetébe. De ez nem vesz el a motor teljesítményéből!

Sanyi bátyó

norbu
2006-03-10, 09:35
Köszönöm a választ Sanyi Bátyó,hát nem baj ezért a kis cukorért,akkor majd sűrűbben szedem szét takarítani.

Sanyi bátyó
2006-03-10, 12:24
Hello Mindenkinek!

Janika.hu cimbora! Nagyon jó és tanulságos fotót tettél be! Megint van min csemegézni! Ahogy figyelem a főtengelyedet, látok rajta egy gyártásból eredő problémát! A sonka tövében, ahol a nagycsapágy gyűrűje van, látható egy barna elszíneződés. Ezek bizony nemkívánatos hőnyomok! Ez akkor képződik, amikor a csapágy belső gyűrűje megforog a tengelyen! Átmegy közönséges siklócsapágy üzemmódba! De ugye acél, acélon nem éppen megfelelő párosítás. :pff: :pff:
A tengely és a csapágygyűrű hézaga miatt, ilyenkor beszivárog oda egy kis olaj, amikor a gyűrű megforgása bekövetkezik, akkor az a kis olaj összeég, és az barnul be! Ez is mutatja milyen erők, vannak e kis motorban! Sajnos ez egy veszélyes hőképződési pont, ezt el kell kerülni, főleg a folyamatos üzemű versenyszakaszban. Csak fölöslegesen melegszik a motor! :oops: :oops:
Mivel az olajellátás folyamatos, vészes összeégés nem fog bekövetkezni, de folyamatosan melegedik a főtengelynek ez a szakasza, ami nem kívánatos és csak a motorunk energiáját pocsékolja. A megelőzés, gondolom e sorok olvasása közben már sokan rájöttek, egy kis Loctite csapágyrögzítő alkalmazása. Csak egy kis ici-pici, mert aztán művészet lesz utána a csapágylevétel! :barom:
Janika.hu a műgyantás beöntésed az jó lesz, azt azért javaslom, hogy időnként vedd szemügyre a gyanta állapotát, mert a metilalkohol egy igen agresszív anyag, még az epoxigyantákat is kikezdi. Ha már erősen kezd bebarnulni a gyanta, akkor újíts fel a képeken látott műveletet. Nem tudom milyen gyantát használtál, típusa válogatja! SYL a fotóin, azaz a főtengelyein, igen jófajta gyantát használt erre a célra, hogy ilyen hosszú ideig jó. :D

Sanyi bátyó

Ati46
2006-03-10, 14:33
Hello

Először is megjegyezném hogy nagyon jó és tanulságos ez a topik.

Szeretném megkérdezni hogy milyen fajta epoxi gyantát ajánlotok ami bírja és esetleg már bevált valakinek a főtengelyhez.
Milyen paramétereket kell figyelembe venni a gyanta kiválasztásánál.

Baresz
2006-03-10, 17:25
Sziasztok!

Én kiöntésré nem epoxi hanem sima műgyantát használok amit a spoiler készítésnél használnak nekem jól bevált ráadásul jó gyorsan köt. A legjobb belőle az amit padlókiöntésre használnak na az ultra strapabíró és olaj és sav álló!

SYL
2006-03-10, 18:45
Ha jól emlékszem, én sima 20 perces Eporapid-ot használtam erre a célra.

Janika.Hu
2006-03-12, 21:01
Van egy régebbi REX motorom, annak a főtengelye elég érdekes kialakítású.
Ez a vége pont másik irányba van leköszörülve, mint amit eddig láttam.

http://www.kepfeltoltes.hu/060312/ft1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://www.kepfeltoltes.hu/060312/ft2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://www.kepfeltoltes.hu/060312/ft3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Mi célt szolgál ez a letörés? Én a nagycsapágy jobb kenésére tippelek.

Sanyi bátyó
2006-03-13, 16:15
Hello Janika.hu!

Tökéletes a meglátásod! Na meg akkoriban még az volt az elmélet, hogy egyenletes, azaz szimmetrikus legyen a tömegkivétel a sonkából. Azóta rájöttek, hogy az asszimmetrikus kivitel még talán jobb is a rezonanciakeltés szempontjából.

Sanyi bátyó

Janika.Hu
2006-03-13, 20:26
Volt ma egy kis időm dolgozgattam a projecten.:-)
Az eredmény:

http://www.kepfeltoltes.hu/060313/k1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Tudom, hogy nem egy polírozott gyönyörűség, de így is érezni kell a különbséget.
Itt fejezzem be vele a munkát, vagy van még ami használna neki?

A beömlő rész ilyen lett:

http://www.kepfeltoltes.hu/060313/k2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

lag
2006-03-14, 11:04
Janika.hu
Dremellel dolgozol te is?
Ha kilábalok végre a megfázásból teszek fel majd én is képeket.

Janika.Hu
2006-03-14, 11:59
Nem dremmel ,de valami hasonló ez is.
Azt hiszem a sonka másik sarkát is le fogom törni, elkerülendő a mögötte fellépő örvénylést.:-)
A főtengely végén a kiömlő rész nagyon szépen le van gömbölyítve belül, de ez a képen sajnos nem látszik.
Már csak a szívónyílás vezérlési idejeit nem beszéltük meg....

SYL
2006-03-14, 12:16
Igazából itt a szívás vezérlésnél és a kipuffogó nyitás változtatásával lehet vagy nagyon jót alkotni, vagy nagyon elcseszni a motort.
Legelőször mérd ki a meglévő értékeket pontosan.
Abból már sokminden kiderül.

Janika.Hu
2006-03-14, 12:54
Ahhoz kéne egy fokolótárcsa ugye?
Csináljak egyet sima papírlapból?

SYL
2006-03-14, 13:02
Igen, ez a legegyszerűbb megoldás

Sanyi bátyó
2006-03-14, 18:01
Hello Mindenkinek!

Janika.hu nem kell tovább változtatni a főtengelyen! Szerintem kész!
Hangsúlyozom, hogy a tuningolásban RENDSZERT állítunk! Rendszerben kell gondolkodni, nem szabad a részleteket túldimenzionálni!
A módosított főtengely feladata az, hogy nagyon könnyen fusson, és a keveréket örvénymentesen és gyorsan juttassa el a felömlő nyílások felé! A módosított főtengellyel időt nyerünk, mert gyorsabb benne az áramlás és egyben több keverék jut el a robbanótérbe, mert nem volt fékező örvénylés! Ez nagyobb nyomatékot fog eredményezni és dinamikusabb gyorsulást a motornak!
De! :shock:
A tuning alapvetőleg a kémiával kezdődik. Az EFRA engedi a 25% nitrometán tartalmat, na ezt ki is kell használni. 25% alatti nitrometán tartalom alatt nem látom értelmét a reszelgetéseknek. :ejnye:
Ehhez feltétlenül kell a minimum 12% olaj! A többi természetesen metilalkohol.
Ha ezt az üzemanyagot használjuk, akkor a 3,5-es motorhoz tenni kell a hengerfej alá 0,3 mm hengerfejalátétet! Mindenképpen! Az új motorokhoz rendszerint nem adnak ekkora alátétet, ezt vagy csinálni kell, vagy venni. Ez az alátét lehet vékony alumínium lemez is. Megbízható vastagságmérés csak csavarmikrométerrel, vagy ezzel egyenértékű digitális mérővel lehetséges.
Ezt a hengerfej alátét dolgot ne bagatellizálja el senki sem, mert biztos rövid időn belül fáradásos törése lesz! :pff: :pff:
Külön fejezetet érdemel a Novarossi "Long Stroke" motorjai, ahol más méretekkel kell dolgozni! Aki ebben a motortípusban érintett, az kérdezzen! 0,3 mm hengerfej alátét nélkül el se indítsuk motorjainkat! :ejnye:
Örülök, hogy Janika.hu közben dolgozik, így rá is térek a következő fontos témákra! Köszi a szemléltetést! :lol:
Mert RENDSZERBEN kell gondolkodni és módosítani!
Ha több keverék jut a motorba, nagyobb lesz a robbanás ereje. Vajon bírja-e, ezt a túlterhelést a széria motorunk alkatrészei?
Nos át kell vizsgálni mindent ezen a szűrőn is. Az anyagösszetétele minden alkatrésznek jó, csak a kialakításban és a pontos illesztésben van javítani való! :shock: :shock:
A továbbiakban a következő részek kerülnek vizsgálat és feljavítás alá:
1. Milyen golyókosár van a nagycsapágyban? Lehet-e házilag műanyagkosarat csinálni?
2. Milyen megmunkálással készült a hajtókar? Lehetnek-e benne veszélyes keresztmetszetek? Ha igen, kijavíthatók-e?
3. Megbízható rögzítése van-e a hajtókar alsó bronz siklócsapágyának?
Ha nem, miként lehet meggátolni e siklócsapágy esetleges körbefordulását?
4. Mennyire fontos a dugattyúcsapszeg illesztése a dugattyú furatában?
5. Milyen zégergyűrű legyen a dugattyúcsapszegnél?
6. Milyen a "jó" és kevésbé"jó" dugattyú?
7. Milyen a jó olajozás a hajtókaron? Bár erről már volt szó.
8. Milyen a jó gyertya?
9. Mennyire reszeljek bele a perselybe, és miért reszeljek bele?
10. Milyen a jó porlasztó? Mert ez a lelke a motornak!
11. Miként működik az örökké változó fordulatszámú autómotorhoz kapcsolt rezonátorcső? Van-e mérhető teljesítmény növelése?

Nos úgy tűnik még hosszú lesz... :mrgreen:

Sanyi bátyó

Janika.Hu
2006-03-14, 18:49
A hengerfej alátét mértékét én úgy szoktam meghatározni, hogy egy darab forrasztócint dugok a gyertyanyíláson át oldalra a henger faláig, átforgatom a motort, utána megmérem mekkorára nyomta össze a cint.
kb.0.4 mm-re szoktam állítani.

Bodobali
2006-03-14, 19:40
Van 1 force 21-es mocim talonban, és úgy gondoltam, hogy én is kipróbálom a főtengelyén a módosítást! :D

Szerintetek milyen lett?:
http://www.kepfeltoltes.hu/view/060314/Force_21_F_tengely_006_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://www.kepfeltoltes.hu/view/060314/Force_21_F_tengely_004_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Bocs, kissé nagyok lettek a képek ezért jön olyan lassan :(

Janika.Hu
2006-03-14, 19:50
A tengely belsejében nem sarkos az átmenet?
legyen szép rádiuszus.:-)

Bodobali
2006-03-14, 20:08
A tengely belsejében nem sarkos az átmenet?
legyen szép rádiuszus.:-)

Szerinted ez a fajta epoxy jó lenne hozzá?
http://www.kepfeltoltes.hu/view/060314/Force_21_F_tengely___008_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Janika.Hu
2006-03-14, 20:45
nem tudom....hány fokig használható?

Bodobali
2006-03-14, 21:41
nem tudom....hány fokig használható?

Sajnos a csomagolása már nincs meg, de majd megnézem a boltban ahol vettem :shock:

SYL
2006-03-14, 22:50
Üzem közben a főtengely "hideg", mert erősen hűti az állandóan áramló üzemanyag keverék.
Legfeljebb leállás után melegszik át az egész motor. Nem kell különleges anyagot alkalmazni.

Sanyi bátyó
2006-03-15, 02:43
Hello Mindenkinek!

Bocsáss meg nekem Janika.hu, hogy vitatkozom veled, de a hengerfej alátétet nem mérni kell. Fogadd el a javaslatomat, a 0,3 mm-es alátétet, nem azért mert olyan "okos" vagyok, hanem mert neves motorgyártóktól idéztem ezt az adatot. Mind a Novarossi és mind a Picco, és az OPS is, ezt az adatot kéri, hogy tartsuk be! A 0,4mm alátéttel elveszted a motor erejét egy kissé. Túl nagy lesz a káros tér. Nem lesz elég nagy a sűrítés.

De tudok dicsérni is:
Bodobali fogadd meg Janika.hu tanácsát, mert a szép rádiuszos kivitelben nagy igazsága van!

Bodobali még van két üzenetem Neked: a ragasztó jó lesz, csak annyit tegyél a főtengelybe amit muszály, tartsd jó szögbe, és várd meg, hogy a ragasztó teteje filmet húzzon, mert ezzel nagyon sima és kemény felületet kapsz. Nem tudom, hogy elhangzott-e valahol, de a legjobb zsírtalanító folyadék ilyen ragasztáshoz felület előkészítésre, a szén-tetraklorid.
A másik javaslatom az, hogy a főtengelymódosítás jónak tűnik, de a forgattyúscsap tövében a fényes gyürüfelület folytonossága megszakad, egy íves élszerű képződmény van ott! Ez az él veszélyes! Elesztergálja a hajtókar alsó szemének az oldalát, amikor a motor üzemel! Azt az élt, szépen le kell rádiuszolni és a probléma azonnal megszünik.
Had dicsérjem régi jó cimborámat is, SYL-nek mindenben igaza van!

Sanyi bátyó

Janika.Hu
2006-03-15, 09:56
A cinnel csupán mérem a káros teret, ellenörzésként használom.
Megfogadom a tanácsodat, 0.3mm-re fogom beállítani.

csirke9
2006-03-15, 11:19
Sziasztok!!

Elkövettem egy nagy hibát! Kimostam vízzel a rzómat mert már nagyon szutykos volt! ÉS szerintem nem száradt meg eléggé és feltettem a motorba mert abba a tudatba voltam h kiszáradt! Erre kb 3 nap múlva éreztem amotoromon hogy olyan fura amikor átfordítom! Hát szétszedtem és majdnem elsírtam magam! Volt benne kis rozsdfolt több helyen! Amenyire tudtam kitisztitottam a motort! És utánna elindítottam lehet h a hideg miatt volt vagy a sok WD40 miatt ami benne de olyan fura hangja volt a motornak meg olyat is csinált hogy húztam egy gázt és felpörgött a motor és lasabban ált alapjáratra! Keveselni nem hiszem h keveselt mert 6 ra kinyitva az alsó és fölső tű is! És a tömítések is jók! Tehát falsot se szívhat elvileg!
Mitől lehetett ez??

Bodobali
2006-03-15, 15:18
Hello Mindenkinek!
De tudok dicsérni is:
Bodobali fogadd meg Janika.hu tanácsát, mert a szép rádiuszos kivitelben nagy igazsága van!

Bodobali még van két üzenetem Neked: a ragasztó jó lesz, csak annyit tegyél a főtengelybe amit muszály, tartsd jó szögbe, és várd meg, hogy a ragasztó teteje filmet húzzon, mert ezzel nagyon sima és kemény felületet kapsz. Nem tudom, hogy elhangzott-e valahol, de a legjobb zsírtalanító folyadék ilyen ragasztáshoz felület előkészítésre, a szén-tetraklorid.
A másik javaslatom az, hogy a főtengelymódosítás jónak tűnik, de a forgattyúscsap tövében a fényes gyürüfelület folytonossága megszakad, egy íves élszerű képződmény van ott! Ez az él veszélyes! Elesztergálja a hajtókar alsó szemének az oldalát, amikor a motor üzemel! Azt az élt, szépen le kell rádiuszolni és a probléma azonnal megszünik.
Had dicsérjem régi jó cimborámat is, SYL-nek mindenben igaza van!

Sanyi bátyó

A főtengelyben az üzicsatornát felpoliroztam.Az epoxival még várok, ki fogom próbálni, hogy bírja-e az üzit.

Zsirtalanításra vajon jó a nitrohigító is?

A csap tövében leköszörülöm majd az élét. Köszönöm a tippet :lol:

Szerintetek jó ötlet a sonka másik oldalát is leköszörülni??

Előre is köszi!

Sanyi bátyó
2006-03-15, 21:34
Hello Mindenkinek!

Bodobali! A zsírtalanításra jó a nitróhígító is. A széntetraklorid még ennél is jobb. Sajnos nem könnyű beszerezni.
Szerintem a főtengelyedet kész! A sonka másik oldalán kell az a kis örvényképzés a szórt olajozáshoz. Na meg eleget kiszedtél a sonka anyagából, erre a megmaradt tömegre szükség van.
Most jönne jól az a bizonyos 2-3 wolfram-karbid pogácsa, amit bele lehetne sajtolni a sonkába. Na de ne legyünk telhetetlenek!

Csirke9-nek üzenem, hogy teljesen szedd szét a motorodat, a porlasztót is! Természetesen szakszerűen. Nicro gyártmányú K-3 S tisztítóval alaposan mosd ki. Valószínűleg beöregedett és bekocsonyásodott a kenőolaj a motorodba. Meglehetősen nehéz "kivakarni" a motorból, de muszály. Főleg a két csapágy tud beállni, ettől a mézsűrűségű szutyoktól.
Kipucolás után, már korábban is itt a topicban javasoltam, hogy MoS azaz molibdénszulfidos adalékkal ellátott kenőolaj spray-t használjatok.
Ebben kell minden motort eltenni "pihenni". A MoS bekúszik a vízréteg alá, ha véletlenül néhány csepp víz jutott a motorba.
A jó rezót nem kell mosogatni, az belül szinte száraz, csak némi kokszlerakódás látható benne. Azt meg csak fizikai eszközökkel lehet "kivakarni". De óvatosságból még ezt sem javaslom kezdőknek, mert speciális célszerszám kell hozzá.

De a motor pucolás nem tartozik a topic témájához, itt maradjunk a továbbiakban a motorfejlesztés izgalmas feladatainál!

Sanyi bátyó

Janika.Hu
2006-03-15, 22:30
Én ma nekiestem egy vadiúj 28as mocinak, az lesz idén az edzőmotorom.
Azzal kezdtem, hogy szétszedtem, és tiszta benzinben kimostam.
Ezentúl minden új motorral ezt teszem, mert hihetetlen mennyiségű fémszemcse volt az edény alján mosás után.

Ezután adtam egy szép rádiuszt a kiömlőrészhez, leköszörültem a két sarkot, és a beömlőt is kiöntöttem epoxi gyantával.
Ezután már csak a hajtókarhoz nyúltam, az alsó és felső szembe is fúrtam 2-2 új olajozó furatot, természetesen nem középre, hanem kétoldalra eltolva, hogy a csap széle is kapjon rendes kenést.

Ennyi volt a nagy munka. Ja, meg még a hengerfejet úgy raktam fel, hogy tettem alá némi ezüstpasztát a jobb hőátadás érdekében.

Baresz
2006-03-19, 19:38
Hello Mindenkinek!

Bodobali! A zsírtalanításra jó a nitróhígító is. A széntetraklorid még ennél is jobb. Sajnos nem könnyű beszerezni.

Sanyi bátyó

Sziasztok!

A széntetrakloridot legegyszerűbben féktisztító spray formájában tudod beszerezni ami zsírtalanításra a legjobb!

ferland
2006-03-20, 00:51
Methenol is kíváló ,vagy esetleg a denaturált szesz!

Janika.Hu
2006-03-20, 22:46
Ma számolgattam kicsit, és arra jutottam, a keverék sebessége a főtengelyben 150-180km/h.
Szerintetek jól számoltam?
Ez azért szép kis huzat. :lol:

István 1
2006-03-21, 11:22
Azt olvastam,hogy 250-300 km/h szokott lenni az autós modell mocikban,a főtengelyben az áramlás.

KEM
2006-03-21, 14:41
Hu de jó hogy ennyi embert érdekel végre a dolgog mélyebb része is.
Ez nagyon jó kisérletezzetek haladjatok gyüjtsetek tapasztalatrokat.

Mindenesetre egy jó tanács:
Ha már belemerültök a tuningolásba amitől nem biztos hogy jobb lesz a mocitok vagy lerövidül az élettartama lépésenként haladjatok
Egyszerre csak egy változtatást hajtsatok végre és utána próbáljátok ki mi változott. Ha több változtatást haj valaki végre nem fogja tudni megállapítani mi volt a rossz vagy mi volt a jó.
A lelakott motorokkal való kisérletezés annyiból jó hogy azon lehet gyakorolni de soha sem tudja meg az ember hogy valójában mit végzett.

A motorok árában nem csak az anyagokat fizetjük meg, hanem a tudást a fejlesztést és a vevőhöz való eljuttatást.
A motor karbantartása az egyik legföbb lépés és ne sajnáljuk a csapágycserét mert nem kell csodálkozni azon hogy megforog acsapágy a főtengelyen. Illendő a hajtókart is ellenőrizni és kicserélni amit rengetegen nem tesznek meg időben.
Ha kicseréljük időben a hajtókart rengeteg problémától kimél meg bennünket. Nem egy olyan motor került a kezünkbe amit addig használtak hogy elérte a dugó a hengerfejet müködés közben és behozzák hogy mit lehet vele kezdeni. Ekkor már a fötengely csap is annyira kopott hogy cserét igényel. Nem kell csodálkozni akkor sem amikor rázárnak emberek a motorrra hogy minnél jobban menjen és csodálkozás van utána hogy miért áll le fél tank után az autó.
Szerintem kezdjük az alapoknál ismerjük meg a motor müködését majd a karbantartásást és a modifikálását lépésről lépésre.

Janika
a káros teret ugy célszerü mérni hogy egy elhasznált gyertyát kifursz és becsavarod a gyertya nyilásba és ezen keresztül feltöltöd a teret ugy hogy közben méred a bejuttatott anyag mennyiségét ( előfeltétele a jó motor mert ha nem akkor az üzemanyag nem marad ott ahova juttatod)

Bocs de mennem kell.......

Sanyi bátyó
2006-03-21, 17:56
Hello Mindenkinek!

A 3,5-es motorban valóban ennyi, az általatok meghatározott intervallumba (150-250km/h) esik a keverék áramlása. :arrow:
Ehhez viszont az említett példák alapján "reszelgettük" a főtengelyt.
Ha az eddiekről mérleget kell állítanunk, akkor jó uton jár a tuning. :D
A továbbiakban, ahogy KEM is tanácsolja, lépésről-lépésre.
De személyes, makacs véleményemet hangoztatom továbbra is, ha lehet csinálom a tuningot. :gondolkodik:
Csak akkor veszem az alkatrészt, ha már nincs más megoldás. :gondolkodik:

Sanyi bátyó

KEM
2006-03-21, 18:17
Ez nem is baj sőt tunigoljon mindenki aki teheti de ez sem olcsó mulatság mert ha elrontasz valamit akkor nagy a kár ill hogy jó munkához jó szerszámokra van szükség és ez igen drága.
Pont ez a jó mindig lehet javítani valamin a gyártók is ezt teszik csak ők elkészítenek sok sok variánst ezeket tesztelik majd az általuk legjobbnak itéltet elkezdik gyártani és közben a meglévőt tovább fejlesztik ill elinditanak új fejlesztéseket.
Rodi is a mai napig a fejlesztést a kezében tartja és nem ok nélkül nem lehet az irodájába fotot készíteni :lol:
A másik gond az lesz hogy egy egy komolyabb versenyen a motoroknak 1 órán át versenytempóban kell müködni a hazai versenyek is legalább 2 órát ki fognak venni a motorokból ez nem kevés. Tapasztalatok nélkül viszont nem megy igy javaslom a második vonalban való kisérletet. A segességinél azért könnyebb a helyzet mert a max teljesítmény a lényeg max 1 percben itt szinte kötelező a faragás.
A másik amit gondolom tudtok a versenyeken csak EFRA minősitett cuccokkal lehet indulni és a motoroknál is vannak megkötések és nem lenne örömteli amikor egy verseny után a szétszedett motorról megállapítják hogy belenyult valaki és elveszik a becsülete és soha nem biznak meg benne.

Sanyi bátyó
2006-03-21, 23:09
Kedves KEM!

Szeretnék reagálni a határozott véleményedre és javaslataidra.
Ezt a topicot azért indítottam, mert sokan nem tudják megvenni a tuning cuccokat. Én sem. De szeretném megosztani ezen oldalakon több évtizedes tapasztalataimat a motor fejlesztésről, mert mindig kevés pénz jutott a hobbyra. Nos úgy gondolom, akkor vegyük elő az eszünket, van az a magyar embernek, és segítsünk magunkon. Mint írtam korábban is, egy keveset én találtam ki, a többséget pedig bizony más okos modellezőktől „gyűjtöttem”.
Arról is írtam, hogy ez nem egyszerű és nagyon kockázatos átalakítás. Nincs csőbe húzva senki sem.
Ha belenyúlok egy motorba, az kihívás és kockázat! De pont ez benne az izgalmas.
De annak is szól ez a topic, akinek van pénze megvenni a tuning motort, mert ha szétszedi(szakszerűen!) és elgondolkodik a topicban tett javaslatokon, akkor okosodhat és elemezheti a csúcsmotorját. Aztán még jobban megverhet minket a pályán.
De ez nem baj…
Azt javaslom, hogy hagyjuk meg a modellezőknek az alkotói szabadságot! Az is az élvezetekhez tartozik!
Hagyjuk meg a motorszerelő modellezőknek az álmodozást arról, hogy nekik is sikerül csúcsmotort készíteni.
Nem kell mindig olyan racionálisan gondolkodni! Akkor elvész az illúzió!

Ne tűnjön már el a modellező egyénisége és alkotói játéka, a TECHNOLÓGIA, a HATÉKONYSÁG és a GAZDASÁGOSSÁG nevében!

Szerencsére a robbanós autókban, tudtommal EFRA szabályok szerint csak a lökettérfogatot mérik, a karosszériát és a rezocsövet pedig homologizálták. Valószínűleg ezt is csak azért, mert rámenős és befolyásos kereskedők kiharcolták ezt. Csak meg kell nézni azt, hogy mi a foglalkozása annak, aki felelős a homologizálásért. Szerintem ezzel a játék őszinteségét és becsületét vették el, és nem azok a személyek becstelenek, akik megreszelgették a saját tulajdonú motorjaikat. Az 1/8 méretarányú autókban a lökettérfogat a meghatározó, és itt ezt nem piszkáljuk. De ha rosszul tudom az EFRA idevonatkozó szabályait, akkor elnézést kérek. De azt hiszem, hogy jól tudom.
A gyártók és a kereskedők mítoszokat keltenek a tevékenységeik köré. Nyilván üzleti érdek.
Én nem ilyen mítoszokat mesélek itt, hanem csak javaslatokat teszek egy sok gondolkodást igénylő, szellemi és gyakorlati játékra, tevékenységre, illetve szórakozásra. Nagy örömmel tapasztalom, hogy sok az alkotói vélemény és továbbfejlesztési ötlet!
Aki viszont szereti a mítoszokat, annak ott vannak a csodálatos honlapok a gyártók és terjesztők részéről. Szebbnél szebb fotókkal és a versenykörnyezet látványos bemutatásával.
Kedves KEM! Soraidból kiderül, hogy hozzáértő vagy! Kérlek, inkább árulj el egy házilag kivitelezhető „titkot”, amivel tovább fejleszthetjük motorjainkat!

Sanyi bátyó

csirke9
2006-03-21, 23:15
Nekem nagyon sok dolog tetszik ebből a tpicból! De tényleg!
De egy dolgot ne felejcsünk el!
Addig ne nyúljunk a motorunkhoz ameddig nem tudunk vezetni! Addig minek piszkálni?? De most őszintén! Ha az ember nem tud végigmenni a pályán az alapmotorralakkor ne akarjon egyből tuningmotort! Mert azzal végképp nem fog végigmenni! PErsze ezt mindenki eldönti magáéba hogy menyire tud vezetni és menyire akar tuningolni!
Nem beleszólásként akartam ezt mondani! De amíg nem tudunk vezetni addig nemtudjuk kihasználni a motorunk tudását!

Üdvözlettel
Tamasóczki Tamás

Janika.Hu
2006-03-21, 23:34
Beszámolnék a 28-as motorom menettulajdonságairól.
Mint írtam is, a főtengelyt be epoxiztam, a sonka végeit leköszörültem, a beömlő pedig gyönyörű rádiuszt kapott.
Alapjárat nagyon egyenletes lett, simán veszi a gázt, és lényegesen tovább forog mint szériában.
Mindezt 90 fokon, kasztnival.
Egyelőre úgy néz ki a dolog, hogy előnyére vált ez a kis beavatkozás, már nagyon várom, hogy rátérjünk a karterból felfelé áramlás szépségeire is. :lol:

Addig is köszönöm az eddigi segítséget.

resophon
2006-03-21, 23:52
Sanyi bátyó!

Jól tudod az EFRA szabályt. SZÓ SINCS benne ilyesmiről, hogy (nem térfogatot érintő) modifikációs tilalom. Vicces is lenne, azok után, hogy hogy néz ki egy 8-felömlős JP FX motor perselye meg főtengelye gyárilag modifikálva. Ilyesmit csak a Picco motorom manual-jában láttam, hogy bármilyen modifikáció a garancia semmisségét jelenti (mintha tényleg lenne érvényesíthető garancia :))

Ki is nyomtattam az idei BRCA-EFRA szabályzatot (egy-az-egyben az EFRA átvétele), hogy legyen mit mutogatni, ha valaki beleköt az autómba, hogy nincs teljesen a kasztni alatt elrejtve (direkt) az ütköző. 7 mm-t kilóghat oldalra.

Sanyibá-nak igaza van. Ne csak az autózhasson gyorsabban, akinek 150-rongyos motorra van pénze! Szerintem sem muszáj misztifikálni a gyártót. Az ilyesmi amerikai szokás. Rody Roem biztos mágus, de biztos nem földönkívüli. Az óvatosság tényleg nem árt, én is megkérdezem azt, akiben bízom és több gyári ötletforrást lecsekkolok mielőtt a köszörűre meg a Parkinson kóromra bízom a 25-ezres motor főtengelyét. Aki hibázik, az majd tanul belőle, de legalább megfizethető áron, és addig is jól érezte magát, és nem komputerjátékkal roncsolta az agyát. Én legalábbis így tekintek a modifikált jövőmre...

Megtanulni vezetni sem árt, az biztos, de nem is a motort fogom hibáztatni....

Holnap megköszörülöm a konyhai diótörőt is egy kicsit. Olyan ez, mint Tóthnak a dobozolás. Ha az ember belejön, alig akarja abbahagyni...

Bodobali
2006-03-22, 16:25
Holnap megköszörülöm a konyhai diótörőt is egy kicsit. Olyan ez, mint Tóthnak a dobozolás. Ha az ember belejön, alig akarja abbahagyni...[/quote]

:taps: :mrgreen:

KEM
2006-03-23, 20:36
Szerintem félreértésről van szó. Mivel a véleményem azonos a Ti véleményetekkel csak próbáltam egy két veszélyre felhívni a figyelmet és arra hogy legyen fokozatosság és a lépéseket tartsuk be mert addig amig valaki nem képes a motorját karba tartani addig a tuningolásról kár beszélni. Nagyon örülök annak hogy Janikahu barátunknak sikerei vannak és ugy látom ő is lépésről lépésre próbál haladni igy ha hibázik is tudni fogja miért következett be.
Nagyon jó lenne benneteket ill a tuningolni vágyókat látni a sebességi autók Monza kategóriájában mely pont arról híras hogy a legegyszerübb konstrukció és itt a 3,5 motor a használatos (föleg rc autós motorok) kissebb átalakításokkal. Ezeken a versenyeken rengeteg tapasztalatot tudnátok gyüjte azoktól akik 50 éve ezzel foglalkoznak. Én azt tapasztaltam hogy nagyon segítőkészek és olyan tudással rendelkeznek amit jó lenne átörököltetni.
Miről is van szó három héttel ezelőtt megláttátok volna amint Vörös Zolibá szétvágta Bálint fiammal a vadi új S12 motor kartel részét. Majd új fötengelyt új forgattyúsházat fazékforgószelep készitettek a motorhoz. Ezután a munkák után az alkatrézek eloxálásra kerültek és a motor most áll össze. Ha gondoljátok egy képet elküldhetünk róla.

resophon
2006-03-23, 22:43
Hajjaj! Hát persze, hogy! Tegyétek fel ide! Én imádok ilyen átalakításokat nézegetni. Ha Pest közelében lenne még ép pálya, minden sebességi versenyre lemennék megnézni. Imádom nézni, amikor (mások) a fizika határait próbálgatják, aztán egy seprűvel leállítják az egészet, mint Harry Potter egy quiddich meccset. :D

Szerintem a sebességi témakört életben kéne tartani itt a fórumon, hátha valaki éppen attól kap kedvet hozzá. Minél több képet! A vizualitást nagyon lehet stimulálni. :shock:

Idén szándékszom lemenni egyszer Kaposvárra nézőnek. Remélem össze is jön. Azt meg elhiszem, hogy a Bogdán Endre-féle harcosoktól van mit lesni. Irígylem is azt, aki ilyesmiket láthat... :twisted: Én is inkább azt nézném mint a Züvegtigrist. :D

csirke9
2006-03-23, 23:03
Hali resophon! Ha idén széndékozol lejönni akkor ezt a versenyt ne hagyd ki! Erre gyere le:
http://forum.rcmodell.hu/viewtopic.php?t=16116
Rengeteg induló lesz! ÉS nagyon szép kis km/h kat láthatunk majd! :DDD
Én már láttam Bálint motorját bibi és tényleg szép! Kérdés hogy sebes is? :DDDDDDDAmúgy biztos az jó szakember kezébe van a motor!

KEM
2006-03-24, 12:08
http://www.kepfeltoltes.hu/thumb/060324/DSC00002_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://www.kepfeltoltes.hu/view/060324/DSC00002_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
http://www.kepfeltoltes.hu/thumb/060324/DSC00004_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://www.kepfeltoltes.hu/view/060324/DSC00004_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

KEM
2006-03-24, 12:10
A sebességi azért jó mert itt nyugodtan tuningolhatsz (sőt kötelező) saját magad készitheted az autót a kerekektől a motoron át a rezóig.
Nem kevés olyan Magyar szakember van a mezőnyben akik a saját maguk készítette technikával lettek Bajnokok (Europa, Világ, Nemzeti..)
Amit Csirke említ egy olyan verseny lesz ami megér néhány km autózást. Csak annyit:
Janika barátomnak itt lesz az is aki a motorodat gyártotta. :lol:

Sanyi bátyó
2006-03-30, 12:18
Hello Mindenkinek!

Kissé elhallgattam, mert közben átmenetileg és átvitt értelemben pofára estem! A dolog összetett, valószínűleg rajtam kívül többeket érint! :oops:

Előzetesben egy kérésem lenne KEM cimborához! :lol:
Nagyon jól néz ki az a Moki S12-es átalakítása. Nem lehetne-e a belsejét is megtekinteni? Biztos tanulságos lenne. Az ugyan egy 2,5 köbcentis motor, na meg körpályás tuningra készült, de ahogy olvastam illusztris személyek dolgozták át. Tanulni a nagyoktól sohasem késő... :lol:

Na visszatérek a kellemetlen elmélkedésre, ami egyben a kegyetlen valóság is! :cry:
Illetékes honlapon elkészítették a 3,5 offroad autók versenyszabályzatát. Az on-road is valószínűleg hasonló lesz. Jó szabályzat, pontos szabályzat, semmi kifogásom nincs ellene, szabályok kellenek!
Sajnos hátrányt szenved az olyan autós aki hasonló helyzetben van mint én. Azaz régóta, a véletlenek folytán egyedül autózik a lakóhelyén és sok esetben segítő kolléga nélkül utazik el a versenyekre.
Ha nincs hozzáértő és ügyes segítőd, akkor a robbanós autóversenyen halott vagy! Durva, de ezt sok-sok éven keresztül keserűen megtapasztaltam. Ha sikerült egy ügyes segítőt beszerveznem, akkor, nem túlzás(!), rögtön ott voltam a dobogón, vagy éppen mellette!
Mi a bajom? :?
Minek osztom én itt az észt a tuningolásról, amikor nem tudom hasznosítani az autómodellezésben? Mert a legjobb tuning nem a motor reszelésében rejlik, hanem egy jó és lelkes segítőben, aki lehetőleg modellező és még jól is tud szaladni!
Mint abban a régi filmben: "egyedül nem megy..." :ejnye:
Tanulság? Autómodell vásárlás előtt gondold végig, hogy a versenyre, amire olyan nagyon vágysz, tudsz-e segítőt vinni magaddal? Mindig és mindenkor. Ha olyan segítőd van, aki hozzáértő modellező, akkor reszelhetsz, tuningolhatsz, mert lesz esélyed...
Lehet, hogy ezekkel a gondolatokkal kellett volna kezdenem ezt a topicot! Bocsi a késésért... :oops:

Sanyi bátyó

resophon
2006-03-30, 14:32
Már késő, Sanyi bátyó. Gondolom, nem véletlenül ettől féltem én a legjobban, ha Te is felhozod. Az átgondolás nem segít. Én igencsak átgondoltam a dolgot, és pont ezen pörgettem sokat az agyamat, de nem jutottam semmire. Kipróbálom, oszt ha tényleg nincs kooperáció és nem megy, akkor gyorsan és lehetőleg kis anyagi áldozattal befejezem és valami önálóbb műfajt választok. Mindig is az emberi faktortól tartottam igazán. Ezen okból már 2-3 másik hobby-mat kellett sutba vágni. Itthon ez komoly gondnak tűnik. Ez már nem az Európát lórul nyilazó csapatjátékos szellem. Az meghótt Quedlinburgban. A kiskópéra meg még várni kell, hogy ilyesmiben számítani lehessen rá.

A tanítványaim között ugyan van egy 16-éves, akit érdekelne a mecházás, de őbenne meg én nem bízom meg. Abszolút éretlen, önfejű és makacs gyermek, ebből pedig nem lenne csapatmunka, csak anyázás meg bokatörés. Én meg nem tudom kijavítani, amit az apja elszúrt...

Maradjunk inkább a reszelgetésnél, az nem veszi el az ember kedvét ennyire. Milyen sormintát javasolsz a perselyre??? Az ajtókilincseket már mind lerendeztem...

Sanyi bátyó
2006-03-31, 13:47
Hali!

Kedves Resophon komoly lelkifurdalásom van, gyakorolom a "mea culpa-t", és szórom a hamut a fejemre! Tényleg hamarabb kellett volna ezt az "emberi faktor dolgot " kielemezni. Ráadásul én már megosztottam magamat az autó és az FSR Hydro kategória között, mert a hydro hajómodell, majdnem olyan mint az autózás. Gyorsaság, dinamika, látványosság tekintetében. Na és azt lehet egyedül csinálni! Nem kell hozzá segítség! De az autót sem tudom feledni! Csak az autós szabályok nem kímélnek. De nem a szabályokkal van a baj.
A tuning ugyanolyan fontos, ha nem fontosabb a hydro hajómodellben.
Az eltérés "csak" annyi, hogy itt ha borulsz, akkor nem lehet a modellt visszadobni a pályára...

Sanyi bátyó

bandita/II
2006-03-31, 20:32
Szabályoktól, elkeseredettségtől függetlenül érdeklődéssel olvastam topik talán legérdekesebb témáját és ezután is ezt fogom tenni, feltéve ha folytatjátok.
remélem igen

üdv
andrás

XARAI
2006-04-01, 00:25
Sziasztok!

Csatlakozom az elöttem szólóhoz!
Tulajdonképpen az emberek törekednek életük folyamán, arra, hogy amit csinálnak, abból kihozzák a maximumot. Szerintem nem szabad feladni azokat a dolgokat, amiket szeretünk csinálni, szabályok miatt, amik adott versenyekre vonatkoznak. Motort hobbi szinten is lehet tuningolni. Vagy nem? Saját örömünkre.
Mindenesetre, én csak buzdítok mindenkit, aki ilyen fába veri a fejszéjét!

Üdv!

Gergely
2006-04-06, 22:32
nah, már egy hét eltelt és nem tudtunk meg semmi hír
mostmár reszeljünk felömlőket :!:

csirke9
2006-04-06, 22:43
Gergő!!
Én hétvégén reszelek! Kitudja vagy jól sikerül vagy roszabbul! Persze ez szigoruan sebességi autós motor lesz! :)
R/C-s motorba nem reszelnék bele mert először vezetni kell megtanulni!
Vagy tévedek??

Gergely
2006-04-06, 22:46
Pécsre hány fokra nyissam a felömlőket?
Hát a főtengelyt?

Gergő!!
Én hétvégén reszelek! Kitudja vagy jól sikerül vagy roszabbul! Persze ez szigoruan sebességi autós motor lesz! :)
R/C-s motorba nem reszelnék bele mert először vezetni kell megtanulni!
Vagy tévedek??

csirke9
2006-04-06, 22:51
A kipuffogónyílást nyisd fel 182 fokra hogy alapjáraton is kapjon hülyét a motorod! :oops:

Gergely
2006-04-06, 22:58
ha én reszelőt fogok 190 alatt nem állok meg
azatuti

A kipuffogónyílást nyisd fel 182 fokra hogy alapjáraton is kapjon hülyét a motorod! :oops:

csirke9
2006-04-06, 23:11
És mi lesz az áldozat? Egy JP? :D :oops: 8)

Dinyali
2006-04-07, 00:01
MUGEN MTX :lol: :lol: :lol: :lol: :idea:

csirke9
2006-04-07, 07:44
ÓÓÓÓÓÓ jajjjjj csak azt neeee! [-o<

Sanyi bátyó
2006-04-07, 12:55
Hello Mindenkinek!

Kicsit elhallgattam, mert itt tavasz és a jó idő! Ezek után már versenyre járok, nem sok időm lesz a fórumra irogatni.
De olvasni igen. Olvasom, olvasom, de azt olvasom, hogy nem rendszerben gondolkodtok. Minden motor más és más tuningot igényel. Erre nem lehet kaptafát húzni. :ejnye: Ez a mítosz a motorfelnyitás körül, csak megbízhatóan a sebességi kategóriákban hoz mérhető előnyt, azaz hasznot.
A kereskedők fognak örülni, mert elrontja majd egy-két túlbuzgó az amugy ép és jó motorját. :pff: Én meg szomorú vagyok, mert hiába irogatom itt az elemzési szempontokat. :cry:
A felnyitás megtervezése az utolsó dolog a beavatkozásban.
De most hosszú időre elmentem versenyezni... :lol: :lol: :lol:

resophon
2006-04-07, 17:56
Jesszusom, miről van itt szó? Mi ez a Galla-féle cinizmus? :wink:

Szerintem egyértelműen szó sem volt itt tengely meg persenybeömlő vezérlőszögek változtatásáról, csak olyan változtatásokról, aminek kivitelezését a költség-minimalizálás érdekében kihagyta a gyártó az olcsó, alsó kategóriás motorokból.

A perselyablakok szögeinél és méreténél pl. nem változtatnék semmit még egy egyszerű 3-csatornás felömlésnél sem, csak az ablakok alsó szélein a nyilvánvalóan kiviteli költségfaragásból eredő és a beömlési szögekhez távolról sem igazodó éles szegletek kerekítését és az olcsóbb kivitelű (helyenként igencsak durva külső perselyfelületek polírozását. Nem hiszem, hogy ezek elrontanák a motort, vagy elcsesznék a Schnürle hurkot, sőt. Jegyzem meg, néhány olcsóbb motor viszonylag slendrián módon van bévül kivitelezve, rájuk fér egy kis horony-eltakarítás és felületi egyengetés a nem-kritikusan érzékeny helyeken. Ahogyan egy új lengőkarról is illik az öntési hornyokat lesniccelni, pedig annak kizárólag kozmetikai jelentősége van. A tömeggyártás nem kozmetikázza túl a dolgokat. Mi a baj azzal, ha ezt otthon valaki megcsinálja?

Én például évek óta magam pucolom meg a banánt is. Ahogy a boltban adják, úgy teljességgel élvezhetetlen. Van egy haverom, az meg borotválja az orrából a szőrt, pedig azt a Jóisten alkotta, aki szerintem még Massimo Fantini-nél is nagyobb designer.

resophon
2006-04-07, 18:28
Jut eszembe, (Sanyi bátyónak, mielőtt elmenne)! Sok helyütt írják a fizetős reszelőműhelyek, hogy a perselyablakok bizonyos szélein a half-groove bevezető hornyok az alacsony fordulatszámról való húzást, míg más helyeken a magasfordulatszám nyomatékát változtatják. Persze a részletekről kussolnak, mert az már rontja a piacot. Erről edukálhatnál még, mielőtt a hajószezon elindul. Most úgyis kissé magas a vízállás.

resophon
2006-04-07, 22:05
Ja igen... és a nap képe. Szíjhajtású turbófeltöltő Serpent 950-hez :lol: . Mindenféle méretű motorokhoz kapható, potom 2-300 dollárért. A képen tekergő hosszabb cső az első ütközőhöz vezet, ahol egy porszívófej formájú szívótorok is van a kocsi elején az ütköző teljes szélességében. Ha ez nem dili, akkor semmi. Sokáig tarthat egy így megtömött motor belseje: :P

http://img433.imageshack.us/img433/3007/turbocharger8rq.th.jpg (http://img433.imageshack.us/my.php?image=turbocharger8rq.jpg)

http://img433.imageshack.us/img433/3007/turbocharger8rq.jpg

Sanyi bátyó
2006-04-08, 13:00
Hello Mindenkinek!

Resophon ez valóban a nap képe! :shock: :shock: :shock:
A vízállás tényleg nagyon magas...
A perselyen lévő nyílásokban viszont valóban nagy ötletek vannak. Minden "elvarázsolt kinézetű" ablaknak meg van az oka.
De ez hosszú, és a versenyhajóim még nincsenek kész. Pont a 3,5-es hajóval vagyok elmaradva, amiben autósmotor van, autósporlasztóval és autós rezonátorcsővel, ja és autóstuninggal...
A verseny meg a nyakamon van... :pff: :pff: :pff:

Visszatérve a képre:
A modellező mindent ki és feltalál.
De mielőtt bárki rohanna beszerezni, szeretném a figyelmetekbe ajánlani a résvezérlésű motorok feltöltésének az elméletét és gyakorlatát!
Nos a kétütemű résvezérlésű motor turbofeltöltése, "hátulról", azaz a rezonátorcsővel lehetséges és ez a mai gyakorlat. A rezonátorcső az, ami ha jól van méretezve és megfelelő távolságra van, akkor feltölti a motort.
Ez a porlasztóoldalon lévő feltöltő mit csinál akkor, amikor minden rés "nyitva" van? Jól átszellőzteti a motort... :twisted:

Sanyi bátyó

XARAI
2006-04-09, 23:49
Bocsi az apró kiegészítésért!
Ez nem Turbó, hanem egy kompresszor.
A turbót a kipufogó gáz hajtja, a kompresszort a motor közvetlen.
Remélem, evvel nem índítok nagy vitát, meg anyázást!
Nem célom!
Üdv!

Sanyi bátyó
2006-04-10, 16:04
Hello Mindenkinek!

Semmi gond XARAI, ez valóban egy kompresszor, amit a motor hajt.
Ha négyütemű motoron van, akkor feltöltéskor ugye a kipufogószelep zárt állapotban van. Tehát zárt térbe préseli az anyagokat és motor nagyobbat robbant, mert több üzemanyag és levegő keverék jutott be, tehát erősebb, nagyobb nyomatékot ad le.
De ha kétütemű résvezérlésű motort a kezedbe veszel, ilyen minden RC autós modellmotor, akkor találsz egy olyan helyzetet a főtengely állásában, amikor elől-hátul minden "nyitva van"! Ha a kompresszor pedig ezalatt is nyomja a dolgokat folyamatosan és egyenletesen, no akkor valószínűleg az említett állásban annyi haszna van, hogy jól "átszellőzteti" a motort, és az persze abban a pillanatban leáll. Ez a kompresszor csak úgy működhet hasznosan, ha "szelepelt" azaz csak időszakos befúvású. Ezt a szolgáltatást nem tudom kivenni az ábrából, na meg egy ilyen üzemmódot nagyon pontosan kell szinkronizálni. Az a kis szíj ami meghajtja, az csúszáshajlamosnak néz ki, így a szinkronizálás elvetve.
A kétütemű modellmotor "turboja" a hangolt rezonátorcső a nyomáshullámok ügyes kihasználásával és az üregrezonancia elvén működik, eredmény pontosan olyan mint a kompresszornál, azaz nagyobb motorerő.
Van egy gonosz kérdésem! Nem április elsején került ki az ábra az Internetre? :twisted: :twisted:

Sanyi bátyó :lol: :lol:

Sanyi bátyó
2006-04-10, 16:39
Hello Mindenkinek!

Na utána néztem ennek a kompresszornak! Nem áprilisi tréfa. :shock:
Aranyos kis szerkezet. :wink: Valószínűleg csak mint kiváló légszürőként működik, és jelentéktelen a levegőtúlnyomás.
Egy jól illesztett, hangolt rezonátorcső többet ér!
Na és ami nem elhanyagolandó(!): a rezonátorcsőben nincs mozgó alkatrész, ami elkophat, elromolhat.

Sanyi bátyó

SYL
2006-04-10, 16:49
És még nem beszéltünk a szíjhajtásos kompresszor meghajtása miatt veszített teljesítményről! Szerintem több a veszteség, mint a nyereség.

resophon
2006-04-10, 19:53
XARAI!

Tényleg ne legyen vita, de szerintem, nincs igazad. A turbófeltöltő nem a kipufogógázzal való hajtásról, hanem a turbinás és nem szakaszos, ( ellentétben pl. egy szakaszosan működő dugattyús vagy membrános, vagy sűrítűkanalas kompresszorral) való légsűrítésről kapta a nevét.

Egyébként a gyártó a következőt írja: "Utilizes a lightweight, turbo impeller to produce maximum air flow which optimizes engine scavenging characteristics." Szerintem ez magáért beszél, és ezért a turbófeltöltő elnevezést nem tartom helytelennek. Ezen persze lehetne vitatkozni, de felesleges. Itt egy kép a belsejéről. Sima, egyszerű, mechanikus (nem gázhajtású) turbofeltöltő, akármerről nézed.

http://img393.imageshack.us/img393/6537/rbcharger5nv.jpg (http://imageshack.us)

Szerintem a nagy autókban a hatásfok miatt hajtják kipufogógázzal, mert ott a kipufogógáz nyomása (a rezonátoros modellekkel ellentétben) másra nincsen hasznosítva. Egytértek SYL-lel, gyanúm, hogy ilyen méretben amit nyerne az ember, annak egy jó része el is megy a bonyolult hajtószíjas hajtás okozta extra surlódással.

XARAI
2006-04-11, 04:22
Ok resophon! Legyen igazad....
Modelleknél lehet, hogy ezt a szerkezetet Turbónak hívják.
Személygépkocsiknál vannak a turbósok, melyek gázáramlás hajtásúak,
Pl.:
-Lancia Delta HF Turbo
-Renault 5 Turbo
-stb.

És vannak olyanok, melyek közvetlen hajtásúak
Pl.:
-Mercedes SLK Kompressor
-Volkwagwn Corrado G60
-stb.

De tényleg bocsi az offért ebben a topicba!
Lássuk a tuningok folytatását!

Janika.hu vajon hol tarthat a köszörülésekkel?

Üdv!

Janika.Hu
2006-04-11, 10:31
Janikahu éppen a főtengelyt tesztelgeti, van a többi részre is jópár ötletem de míg nem kapunk itt támpontokat addig nem kezdek bele.
Elsősorban a karterból való feláramlás érdekelne nagyon, több ötletem is lenne rá.

Dodge
2006-04-11, 16:48
Sziasztok!
Ne hargudjatok, hogy idepiszkítok, de nem tudtam hová írni. A Zenoah (remélem jól írtam) 23ccm-es mocik kb. hány LE-sek? Vagy általánosságban a 23ccm-es benzinmocik hány LE-sek és kb. árban hol helyezkednek el?

Előre is nagyon köszi a válaszokat! :D

Dodge
2006-04-11, 20:20
Sziasztok!
Ne hargudjatok, hogy idepiszkítok, de nem tudtam hová írni. A Zenoah (remélem jól írtam) 23ccm-es mocik kb. hány LE-sek? Vagy általánosságban a 23ccm-es benzinmocik hány LE-sek és kb. árban hol helyezkednek el?

Előre is nagyon köszi a válaszokat! :D

Senki nem tud semmit ezekről a motorokról? Elég érdekes... 8)

resophon
2006-04-11, 21:34
http://www.rctek.com/dyno/g230rc_technical_specifications.html

Ez csak egy oldal a Zenoah (Komatsu) G230RC autómotorról a technikai adatokkal, de tonnányi van még az Interneten...

Dodge
2006-04-11, 22:44
http://www.rctek.com/dyno/g230rc_technical_specifications.html

Ez csak egy oldal a Zenoah (Komatsu) G230RC autómotorról a technikai adatokkal, de tonnányi van még az Interneten...

Köszi szépen!

resophon
2006-05-05, 01:25
Azzal a szándékkal, hogy a topicot feltámasszam és a nálam sokkal tapasztaltabbakat ismét szóra bírjuk, bedobom a ringbe azt, hogy mivel vezettem le téli felesleges energiámat és Parkinson-kór-okozta, köszörűvel-a-kézben előadott heves kézrángásaimat, miután a főtengelyen már nem maradt köszörülnivaló.

Ott hagytuk abba, hogy a persely milyen barkácsmunkára lehet alkalmatos.

A dolgot persze vitaindítónak szánom. Hátha Sanyi bátyó végre megint billentyűt ragad s elmondja, mit szúrtam esetleg el.

A kiindulási alap egy viszonylag egyszerű három-csatornás ABC motor, moderált de vélhetőleg tisztességes fordulatszámmal és bicepsszel (és árcédulával). Az alapötlet egy a net-en viszonylag sűrűn ismertetett tuning-megoldást követ. A lényege a perselybeömlő ablakok alsó belépőéleinek lekerekítése és az oldalablakok kipufogónyílás felé eső széleinél egy ún. "half groove" bevezetőcsatorna kialakítása. Az első kép egy három és egy ötcsatornás persely kivitelét mutatja fizetős tuningolók előadásában.

http://www.kepfeltoltes.hu/thumb/060505/sleeve1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://www.kepfeltoltes.hu/view/060505/sleeve1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Az igen titkosan kezelt magyarázatok mindössze annyira szorítkoztak, hogy a köszörült csatornák extra örvénylést okoznak és javítják nagyfordulaton az öblítés hatékonyságát. Az én józan, de hiányos logikám arra enged következtetni, hogy a csatornák a kipufogóval szembe áramló ellenáramlást segítik, ezzel a Schnürle-féle hurok öblítőképességét javítják és az oldalablakok szélein fellépő turbulencia (áramlás-sebesség és nyomáskülönbség) és enyhén nagyobb volumenű keverékáramlás hatékonyabban nyomja ki a persely szemközti fala felől hurokban visszakanyarodva a kipufogógázt. Hogy a fogyasztást ez pozitív vagy negatív irányba befolyásolja-e, az számomra már soha nem fog kiderülni, mert közvetlenül az alapjárati bejáratás után már annyira türelmetlen voltam, hogy nekiestem a köszörülésnek mielőtt a motort úgy istenigazában meghajtottam volna. Ez tudományosan biztosan elvetendő metodika, de én már gyermekkoromban is beleittam a faterom rumjába, nem bírtam kivárni amíg a bárszekrény kulcsát esetleg megöröklöm.

Az ablakok alsó széleit minden beömlőnél az ablak egész szélességében lekerekítettem. A kipufogónyílást hagytam, mert annak kilépőszöge az adott motornál igen jól idomul a kipufogócsonk belső csatornájához és az ablak méretének változtatása nélkül (amit sosem tennék) nem véltem hatékony öblítésváltozást elérhetőnek.

A csak az oldalablakoknál köszörült "half groove" csatornák széle nem esik egybe az ablakok széleivel, hanem kicsit kijjebb kerültek. Ebben a képen látható megoldásokat igyekeztem követni. Így mintegy a csatorna keresztmetszetének fele találkozik csak az ablak szélével, gondolom innen ered a "half groove" kifejezés is. A köszörült csatornák pontos szögét a blokk felömlőcsatornáinak szöge határozta meg. Szerencsére az én perselyemen ezeknek a nyomai tisztán láthatóak voltak, ahogy ez a következő képen a persely külsejének polírozása előtti állapotban látható is, ezért nem volt nehéz az adott szöget követni a köszörülésnél.

A végeredmény itt látható polírozás előtti fázisában:

http://www.kepfeltoltes.hu/thumb/060505/sleeve2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://www.kepfeltoltes.hu/view/060505/sleeve2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Ami a gyakorlati próbát illeti, a személyes benyomások nem túl informatívak, mert nem teszteltem a motort eredeti állapotában. Kizártnak tartom, hogy a motor teljesítményén rontottam volna, hiszen a vezérlőszögekhez nem nyúltam. A modifikált motor szép és stabil alapjáratot produkál és felveszi a fordulatot gond nélkül. Hogy mennyivel jobban, mint a műtét előtt, az már nem fog kiderülni. A lényeg, hogy megy és szó sincs arról, hogy tönkretettem volna (ami késik nem múlik). Marad tehát a csalfa remény (amíg valaki be nem bizonyítja az ellenkezőjét), hogy valamit biztosan sikerült javítani a bicepszen, ha meg nem, a felkar egyelőre akkor is egyben maradt.

És most halljuk a pro- és kontra érveket valakitől, aki velem ellentétben tudja mit csinál mielőtt köszörűt fog a családjára!

Koszorú, koszorú, miért vagy olyan szomorú?
Azért vagyok szomorú, mert a nevem köszörű.

Sanyi bátyó
2006-05-05, 13:37
Hello Rezophon!

Az a rum dolog, na az nem semmi volt...
De komolyabbra fordítva a dolgot:

Szép munka, jó munka és hasznos is lesz.
A jól elhelyzett, kb. 195 mm hosszra beállított rezonátorcsővel egyenesben ez a motor nagyot fog pörögni!
A pesti Hangár utcai pályán a hosszú egyenesbe megtapasztalhatod! A háromfelömlős motorok nagyon jól elérik a rezonátor "beugrását", főleg így, hogy a keverék robbanótérbe jutását megkönnyítetted. A sokfelömlős csúcsmotoroknál ez nem ilyen könnyű, azok finnyásabbak!
Az érdekes az, hogy sokszor azokban a rezonancia hatás jelentéktelen. A rezocső csak egy sima kipufogó szerepét tölti be, a sok pénzért... :oops:

Sanyi bátyó

resophon
2006-05-05, 16:35
A Hangár utcának többek szerint annyi. Azt mondják, szétmegy a kocsi rajta, annyira kivan az aszfaltja :( . Még egy tél és jó lesz offroadra.

resophon
2006-05-05, 23:29
És a Nap Képe rovatba az ausztrál fizetős tuningműhelyből:

TÖBB LIK MINT BRONZ, azaz

egy darab megkövült ementáli sajt, amit rendesen megrágtak az egerek.

http://www.kepfeltoltes.hu/thumb/060505/MassiveMods1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://www.kepfeltoltes.hu/view/060505/MassiveMods1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Itt aztán megszaladt a köszörű rendesen! :D

Ki mit gondol a dolog formatartó szilárdságáról?

bandita/II
2006-05-07, 14:22
kicsit olyan tiszavirág-életűnek tűnik a dolog, de biztos hatalmasat üt.
resophon most nézem az avatarodat nagyon aranyos :)

resophon
2006-05-07, 22:43
Köszi. Itt még 1/8, de azóta már lassancskán eléri az 1/5-ös méretet is. :D

Sanyi bátyó
2006-05-08, 16:14
Hello Resophon!

Az a " TÖBB LIK MINT BRONZ" nem semmi! Arra példamutatóan jó, hogyan lehet nagyon gyorsan feltölteni egy motort. Egy ilyen persely gázadásra azonnal reagál, a motor szinte azonnal kiváló nyomatékkal szolgál. De sajnos ha van egy kis káros rezonancia valahol, és az mindig van, akkor bizony az ablakok alatti szoknyarész leszakad hamar. Egyszerűen idő előtt elfárad az a kevés bronz, ami az alsó részt tartja. A persely alsó része már nincs úgy megfogva a ház öntvénye által, így sajnos van helye, ahol "kedvére" rezeghet. Láttam sajnos ilyen szoknyarészeket leszakadva, nem egyet. :cry: :cry: :cry:

Sanyi bátyó

resophon
2006-05-30, 01:00
Sanyi bátyó megszólaltatik.

Találtam egy érdekes felvetést egy ámerikai fórumon főtengely-balansz ügyben. Átemelem ide egy részét egy nagy kérdőjellel.

Some notes on crank balance:

....The crankpin should "stop" at the 12 O'clock position. On a single cylinder engine: If you add weight to the counterbalance, or lighten the reciprocating weight, you DECREASE the PRIMARY shaking imbalance (vertical= Cyl. bore axis), and INCREASE the SECONDARY imbalance (crosswise= across the lugs).
For this reason, IT'S IMPOSSIBLE to balance a single Cylinder engine, without a secondary Balance shaft, as used in some auto engines. Adding weights (heavy slugs) to the counterbalance is done to change the resonant frequency at which you get a "Harmonic" or strong vibration level. You want this at a lower than full rpm number. Most of the ST X-40's used in Formula-1 Pylon and Fast Rat had cranks that needed this changed to resonate in the high-teens (RPM). Sometimes you could see the engine "shake" in this range, on the test stand. I never put a strobe light on one to see what one would look like while running. If the engine is balanced to "resonate" at full RPM, IT USUALLY COMES APART :?:

Többek közt említi a pogácsás ellensúlynövelést, mely csökkenti az elsődleges vertikális rezgést de növeli a másodlagos keresztirányút és megváltoztatja a rezonáns frekvenciát. Ami érdekes, hogy a "balanszírozást" olyan értelemben használja (mivel egyetértés van abban, hogy egy hengernél sosincs balansz), hogy a rezonáns frekvencia a gyári beállításhoz legközelebb ideális, mert RC motoroknál, ahol sűrűn változik a fordulatszám de sűrűn van a maximumon is, ideálisabb, ha a rezonáns frekvencia alacsonyabb fordulatszámnál van (feltehetően ezen a rezonáns fordulaton rezeg legnagyobb amplitúdóval a blokk). Ha (pl. reszelgetés folytán) ezen rezonancia (vagy felharmonikusai) a csúcsfordulat közelében lesz a legintenzívebb, az a felvetés szerint szétveri a motort záros határidőn belül.

Ezekből következően, nincsen igencsak reális veszélye a főtengelysonka köszörülésének?

Kérdem mindezt, mert azon halott erőgép boncolása azért érdekes nyírásokat is mutata bévül vala, melyeknek pusztán melegre fogatása lelkem meg nem nyugtatá, s mely miatt az további bizonyságra szomjaz.

A half-groove perselybeömlőkre röviden visszatérve azt mondja egy okostóni, hogy az extra forgó mozgás, amit a keverék ott végez, megakadályozza a keverék egy részének robbanás előtti kipufogóba ömlését, ami állítólag 3 és 4+1 felömlő esetében gyakorta előfordul. Ettől jobb a teljesítmény és a fogyasztás is. Szerinte a legtöbb 3 felömlős gyári mociról csak azért marad ez le, mert munkaigényes és nem kifizetődő egy bizonyos árfekvésnél. Magyarán, a perselyköszörüléshez még lesz kedvem, de a főtengelytől félni kezdtem.

Mit szólsz ehhez, Sanyi bátyó? Hadd okuljunk!

És egy kép a nap képe rovatba. "Amikor a köszörűs már nem tudott időben leállni"- címmel.
http://www.kepfeltoltes.hu/thumb/060529/elrettento_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://www.kepfeltoltes.hu/view/060529/elrettento_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Sanyi bátyó
2006-05-31, 14:17
Hello Resophon és Mindenki!

A fotón látszó főtengely egy rettenet...A köszörülés előtt jobban kellett volna az illetőnek tanulmányozni a fizikai alapismereteket.
Utálok ellentmondani és kontrázni.
De kénytelen vagyok. Amerikai fórum ide, amerikai fórum oda, nincs igazuk. Nem azért kell reszelni az egyszerű olcsó főtengelyt, mert baj van a balanszírozással. Hanem mert jól és gyorsan akarjuk helyére juttatni a keveréket. A tuning motoron ez már megvan! Jó pénzért...
Azt már régen megírták okos emberek, hogy az egyhengeres motort nem lehet kiegyensúlyozni. Mivel a motort egy beépített rendszerben használjuk, ezért kötelező a rendszerszemlélet alkalmazása. Káros rezgés nem csak a motorban van, hanem a rendszerben van! Lásd az örökké kitekeredő csavarok, a korai anyagfáradásos törések, stb..
Na és akkor jönnek az additív rezgések problémája! Szóval hosszú...

Felömlők és kipufogás:
Leszögezném, hogy csak akkor jut ki a friss keverék a kipufogócsőbe, ha az csak valóban egy kipufogó! Ha rezonátorcső van a motoron, akkor és csak akkor jut ki friss keverék a rezonátorcsőbe, ha az rossz helyen van! Azaz nem ideális a rezocső távolsága az izzógyertyától. Sajnos elterjedt egy ostoba és hülye illusztráció és összeszerelési javaslat a gyártóknál és az Interneten! Nem a gyartyatávolságtól adják meg a rezocső legnagyobb átmérőjét, hanem a kipufogókönyök hajlatától. Ritka nagy marhaság! Ha egy kicsit másképp hajlították azt a rezo könyököt, akár 10 mm-es eltérés is lehet! Az pedig sok! A másik gyagya meg a fix beszerelésű könyök, aminek a távolsága nem változtatható. Ez marha jó annak, aki óvatos kezdőként RTR modellt vásárol, mert egy középállásban, megbízható helyen van a rezocső. De ha már "beleszagol" a száguldásba, nem tudja a rezocső helyzetét változtatni, meg van kötve a keze!
A Schnurle(remélem jól írtam le) öblítésű kétütemű motort jól kitalálták! Itt az öblítés örvényeinek a kialakulása az, amitől a motor erős! Az autós motorjainknak azért van több felömlője, mert örökké rángatjuk a gázt. Az eddigi leggyorsabb és legnagyobb teljesítményt leadó modellmotorok a körpályás sebességi kategóriákban születtek meg. Akár autó, vagy repülő, illetve hajómodell, mind 300 km/h sebesség körül száguldoznak! Gyakorlatilag a nagy Formula 1-es tempó...
Nos ezek a csúcsmotorok gyakorlatilag szinte mind kivétel nélkül, 3 azaz három felömlősek.
Aki viszont nem ért egyet, jöhet a kontra! Állok elébe...

Sanyi bátyó

csirke9
2006-05-31, 15:16
Sanyi bátyó jól monda! Sebességi kategóriába születtek a nagy eredmények!
Pl:
Az elmúlt hétvégén 2 db új VILÁGREKORD születet! Monza (3,5ccm) és 5 ccm kategóriába!
Monzába egy Novarossi motor hajtotta a gépet és 257 km/h futott! (ezekbe a motorokba semmi átalakítás nincs! VAgyis csak annyi hogy a főtengely vége meg van csonkítva! Ugyanúgy fötengelyszívásos a motor) Csak hát olyanokat láttam hogy pl a srác százdos alátétekkel áította be a kipufogás szögét! Csak néztem mint majom a moziba! :)

5ccm szintén egy Novarossi de nem akármilyen a 4,66 ccm is monster motor lett átalakítva szívótárcsás motorra! És 305 az új világrekord! Azt hozzá kell tenni hogy a srácnak a pénteki edzésnapon 311 et ment a kocsija! Sajnos ezt szombati napon a versenyen nem tudta produkálni így csak 305 öt tudott! :D Ami szintén nagyon nagy eredmény!
Itt egy kép a motorról: http://www.smru.se/novar4_6.html

resophon
2006-05-31, 23:46
Ujjé! Biztosan rosszul fogalmaztam. Érthető, hogy miért köszörüli a főtengelyt az, akinek olcsó a motorja. A kérdésem az lett volna, hogy azzal, hogy itt-ott leszedünk a sonkából a turbósítás közben, meg felül a forgattyúscsap fölötti részen is kerekítünk, magyarán mindkét oldalról veszünk el egy kis tömeget, de mivel nem grammozgat az ember, hogy ugyanannyi jön-e le mindkét felén a forgattyús körnek, nem lehet-é, hogy eközben véletlenül csak egy aprócskát elmegy az a gyári balansz (ami ugye nem is balansz) és ennek következtében esetleg a főtengely forgásakor a legrezonánsabb frekvencia eltolódik a magasabb fordulat felé, ami aztán kissé túlterheli a hajtókart meg a csapágyakat...

Kérdem azért, mert még mindig nehéz elhinnem, hogy kizárólag túlmelegedés és laza hajtókar-alsószem illesztés miatt verte a csapszeg oválra a dugattyúfuratot, tört el a hajtókar felső persely és rázódott ki a rendesen meghúzott porlasztórögzítő-csavar 30 perc alatt. Nem lehet, hogy a szóróvájat-köszörülés utáni főtengely rezonanciája lett egy kicsit abnormális a magas fordulatszám-tartományban?

Janika.Hu
2006-06-01, 22:26
Én is megköszörülgettem a 28-as mocimat, már mentem vele 30 litert, és hibátlan.....alapjáraton is szép sima az üzemanyagtankba a lé, így azt gondolom, hogy nem keletkezik rezonancia. Legalábbis kis fordulaton.:-)

Sanyi bátyó
2006-06-02, 13:33
Hello Mindenkinek!

Kedves Rezophon! Olyat kérdeztél, amire nehéz választ adni. Ha a törések miatt a főtengely reszelgetése lenne a bűnös, nos akkor azt is ki lehet deríteni, de ehhez egy roppant pontos speciális gép kell. Egyszer láttam egy ilyen gépet életemben. Magánembernek nehéz volna beszerezni, főleg az ára miatt. Rezonancia-amplitudó mérő készülék volt, forgó alkatrészek, főleg tengelyek, vizsgálatára. A gép nevéből kiderül, hogy egyszerű módon kideríthető, hogy a reszelgetés mennyiben káros forrása a nemkívánatos rezgéseknek. Beteszem a gyári alapfőtengelyt és széles fordulatszámban megforgatom és mérek. Beteszem a reszelt, azaz módosított főtengelyt, ugyanezen a fordulatszám tartományon megforgatom és mérek. A kinyomtatott két grafikont csak össze kell hasonlítani és az majd önmagáért beszél.
Csak egy a baj: nincs ilyen gépem... :( :( :(
Más:
Az igaz, hogy a modellautóban az egyetlen nagyenergiájú rezgést előidéző forrás a motor. De hangsúlyozom, hogy ez majdnem zárt rendszer. Nem szabad figyelmen kívül hagyni az alkatrészek frekvencia rezonanciáját. A kuplungpofák soha nem kapcsolnak ugyanabban az időpillanatban egyszerre, ami megint egy rezgés forrása. Ha a modell száguld, akkor meg a kemény talaj visszahatása is rezgéseket kelt. Aztán jönnek a nagyfrekvenciás finomrezgések. A kiverődött csapágyak rezgése. A mi fordulatszámainknál a golyóscsapágyaink katalógus szerint a határaikon működnek! A bordásszíj ugyan puha, de teljes fordulatnál periodikus magasfrekvenciát "állítanak" elő! Ez olyan mint a víz. A víz képlékeny, de amikor a motorcsónak versenyző nagysebességnél kirepül a vizre, akkor mintha betonra esne és mindene összetörik. Van négy kerekünk, ami nincs kiegyensúlyozva. Ha esetleg induláskor még jó a kerékcentírozás, de később a gumi ugyis a maga "képére" kopik és lőttek a spéci centírozásnak. Na és akkor innen lehetne folytatni, a következő fejezetet, ami arról szólna, hogy a rezgések ugyanabban a rendszerben additív tulajdonságokat mutatnak. :gondolkodik: :gondolkodik: :gondolkodik:

Sanyi bátyó

resophon
2006-06-02, 23:57
Köszönöm, Sanyi bátyó.

Nyilván nem arra gondoltam, hogy a dolog utólag bizonyítható, csak azt szerettem volna tudni, hogy fizikai ismereteid alapján a gyanúm nem teljesen kizárható. Azt hiszem így értelmezem a dolgot. Magyarul, a köszörülgetéssel egy jó ideig maradok a huszonezres kategóriánál.

És a témához igazodóan, a nap képe rovatba, egy új, modul-rendszerű, felülről bontható karterrel ellátott buggy motor, mely megkönnyíti a szerelést:

http://www.kepfeltoltes.hu/thumb/060602/super-crash_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://www.kepfeltoltes.hu/view/060602/super-crash_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Janika.Hu
2006-06-05, 14:31
Sanyi bátyó, az iránt érdeklődnék, hogy a mi motorjainkban is meghatározó-e a gyertya képe az égés minőségére? Milyennek kell lennie ha jól van beállítva a motor, és helyes a gyertya hőértéke is?

Sanyi bátyó
2006-06-07, 16:02
Hello Janika.Hu!

A közlési kényszerem már korábban is "működött", az izzógyertyákról írtam egy cikket a hajós cimborám Tibcsó honlapjára. A "cikkek" rovatban lesz.

http://web.t-online.hu/venember/

Van még néhány egészen jól sikerült közelképem az izzószál állapotáról, majd ha sikerül közzéteszem azt is. De most lázasan készülök a hétvégi nagy FSR Debrecen Nagydíj hajóversenyre!

Sanyi bátyó

Janika.Hu
2006-06-07, 17:05
Sok sikert hétvégére, és köszönöm a cikket!:-)
De azért még foglak zaklatni ezzel kapcsolatban.

Bodobali
2006-08-15, 10:50
Üdv mindenkinek!
Olyan kérdésem volna a nagyérdeműhöz, hogy tudja-e valaki a rezonátorcső ideális hosszát?
Pl. hogy 21-es vagy 28-as motorhoz való rezó hossz között van-e külömbség?
(Leginkább Sanyi bátyó válaszára számítok :oops: , de ne fogjátok vissza magatok)
Köszi
Bali

Bodobali
2006-08-15, 10:53
Hello Mindenkinek!

Jól látod mz/x a méret pontosságát be kell tartani! De én azt gondolom, hogy aki modellezik és épít ezt-azt, annak nem gond a tizedmilliméteres pontosság. Az közhelyszámba megy, hogy ha fémet munkálok meg, akkor a subler, azaz egy igényesebb gyártmányú tolómérce örökre "beleragadt" a kezembe, mint mérőeszköz.
Nyunyi23, ha te valóban ötvös vagy, akkor egy rezocső legyártása keményforrasztással, nos az neked nem okozhat problémát! Neked minden szerszámod megvan hozzá.
Alulemezből is meg lehet csinálni, de az alu keményforrasztása sok kudarccal és bosszusággal jár. Ezt nem javaslom kezdőknek.
Minden rezocső méreteit számítással lehet meghatározni.
Régebbi Modellezésekben megjelent többször is a számítási eljárás.
De nem nagy dolog egy EFRA gyárit csövet sem lekoppintani.
Csak egy kényes pontja van a rezocső gyártásnak: a két szembenálló kúpnak egy szimmetriatengelyen kell lennie, de nagyon pontosan!
Edzésen összetörheted a sajátot, versenyen kérik csak az eredeti EFRA csövet! Máris megspórolhatsz egy csomó pénzt!
De visszakérdeznék! Miért nem a motorteljesítményt akarjátok növelni?
A rezocső olcsó és drága motorhoz ugyanaz. A tuningcső kívül szebb, "dizájnosabb" a drága motornál, de alapjaiban a lökettérfogat határozza meg a méreteket!

Sanyi bátyó

Bodobali
2006-08-15, 11:34
Felömlők és kipufogás:
Leszögezném, hogy csak akkor jut ki a friss keverék a kipufogócsőbe, ha az csak valóban egy kipufogó! Ha rezonátorcső van a motoron, akkor és csak akkor jut ki friss keverék a rezonátorcsőbe, ha az rossz helyen van! Azaz nem ideális a rezocső távolsága az izzógyertyától. Sajnos elterjedt egy ostoba és hülye illusztráció és összeszerelési javaslat a gyártóknál és az Interneten! Nem a gyartyatávolságtól adják meg a rezocső legnagyobb átmérőjét, hanem a kipufogókönyök hajlatától. Ritka nagy marhaság! Ha egy kicsit másképp hajlították azt a rezo könyököt, akár 10 mm-es eltérés is lehet! Az pedig sok! A másik gyagya meg a fix beszerelésű könyök, aminek a távolsága nem változtatható. Ez marha jó annak, aki óvatos kezdőként RTR modellt vásárol, mert egy középállásban, megbízható helyen van a rezocső. De ha már "beleszagol" a száguldásba, nem tudja a rezocső helyzetét változtatni, meg van kötve a keze!
A Schnurle(remélem jól írtam le) öblítésű kétütemű motort jól kitalálták! Itt az öblítés örvényeinek a kialakulása az, amitől a motor erős! Az autós motorjainknak azért van több felömlője, mert örökké rángatjuk a gázt. Az eddigi leggyorsabb és legnagyobb teljesítményt leadó modellmotorok a körpályás sebességi kategóriákban születtek meg. Akár autó, vagy repülő, illetve hajómodell, mind 300 km/h sebesség körül száguldoznak! Gyakorlatilag a nagy Formula 1-es tempó...
Nos ezek a csúcsmotorok gyakorlatilag szinte mind kivétel nélkül, 3 azaz három felömlősek.
Aki viszont nem ért egyet, jöhet a kontra! Állok elébe...

Sanyi bátyó[/quote]

Sanyi bátyó
2006-08-22, 13:49
Hello Bodobali!

A kérdésedre azt tudom mondani, hogy ahány lökettérfogat, annyi távolság! A 21-es motor és a 28-as motor rezocsöveiben méretbeni eltérés van! Ha valaki nem így tapasztalta, akkor vagy átverték, vagy tévedett. A rezocső méreteit a lökettérfogathoz számolni kell. De sajnos látom a kereskedelemben, hogy rezocsőnek árulják a kopasz kipufogót is! Belenéztem egy "állítólagos" rezocsőbe, mert kívülről annak is látszott, de hiányzott belőle az ellenkúp! Nos az ilyen kivitel csak kipufogó, semmi más!
De még mielőtt délibábot kergetnénk!-
Ahhoz, hogy egy rezonátorcső többlet energiát hozzon ki a motorunkból, az csak 20 000 fordulat felett várható el! Alacsony fordulat esetén és sűrű gázrángatáskor, a rezocső "kiesik" a rezonanciából és csekély a hatása. :cry: :cry: :cry:
Nos ezért olyan sikeresek az állandó (magas!) fordulaton pörgő motorok a sebességi kategóriákban.

Sanyi bátyó

Bodobali
2006-08-22, 14:47
Hello Bodobali!

A kérdésedre azt tudom mondani, hogy ahány lökettérfogat, annyi távolság! A 21-es motor és a 28-as motor rezocsöveiben méretbeni eltérés van! Ha valaki nem így tapasztalta, akkor vagy átverték, vagy tévedett. A rezocső méreteit a lökettérfogathoz számolni kell. De sajnos látom a kereskedelemben, hogy rezocsőnek árulják a kopasz kipufogót is! Belenéztem egy "állítólagos" rezocsőbe, mert kívülről annak is látszott, de hiányzott belőle az ellenkúp! Nos az ilyen kivitel csak kipufogó, semmi más!
De még mielőtt délibábot kergetnénk!-
Ahhoz, hogy egy rezonátorcső többlet energiát hozzon ki a motorunkból, az csak 20 000 fordulat felett várható el! Alacsony fordulat esetén és sűrű gázrángatáskor, a rezocső "kiesik" a rezonanciából és csekély a hatása. :cry: :cry: :cry:
Nos ezért olyan sikeresek az állandó (magas!) fordulaton pörgő motorok a sebességi kategóriákban.

Sanyi bátyó

Köszönöm!

csirke9
2006-08-22, 21:26
Az én sebességis motorom 4 felömlős! :D Mi nemcsak a rezócső hosszával hanem meég a rezócső végén lévő kipufogólyuk átmérőjével is játszunk! Egyébként elvileg minél rövidebb a rezócső hossza annál jobban forog a motor! Így elvileg többet tölt vissza a cső! PErsze van egy minimum határ! :D

Hétvégén Kaposváron lesz verseny! Ha valakit érdekel akkor eljöhet megnézni! Remélem jó lesz!

BAKO
2006-09-16, 20:25
helo sanyo batyo

megkerdezhetnem honnan valosi vagy mert emlitetted az fsr kupat ami ugye debrecenbe van es en is debreceni vok

Bodobali
2006-09-16, 23:03
Az én sebességis motorom 4 felömlős! :D Mi nemcsak a rezócső hosszával hanem meég a rezócső végén lévő kipufogólyuk átmérőjével is játszunk! Egyébként elvileg minél rövidebb a rezócső hossza annál jobban forog a motor! Így elvileg többet tölt vissza a cső! PErsze van egy minimum határ! :D

Hétvégén Kaposváron lesz verseny! Ha valakit érdekel akkor eljöhet megnézni! Remélem jó lesz!

Üdv mindenkinek!
Ez érdekes, de valóban így van?
Sanyi bátyó mi a véleményed?
Köszönöm!
Bali

BAKO
2006-09-18, 21:56
hova lett sanyi batyo????

pls irj meg v.mi okosat.

had tanuljunk egy picit :oops:

BAKO
2006-09-19, 22:47
idézet:A továbbiakban a következő részek kerülnek vizsgálat és feljavítás alá:
1. Milyen golyókosár van a nagycsapágyban? Lehet-e házilag műanyagkosarat csinálni?
2. Milyen megmunkálással készült a hajtókar? Lehetnek-e benne veszélyes keresztmetszetek? Ha igen, kijavíthatók-e?
3. Megbízható rögzítése van-e a hajtókar alsó bronz siklócsapágyának?
Ha nem, miként lehet meggátolni e siklócsapágy esetleges körbefordulását?
4. Mennyire fontos a dugattyúcsapszeg illesztése a dugattyú furatában?
5. Milyen zégergyűrű legyen a dugattyúcsapszegnél?
6. Milyen a "jó" és kevésbé"jó" dugattyú?
7. Milyen a jó olajozás a hajtókaron? Bár erről már volt szó.
8. Milyen a jó gyertya?
9. Mennyire reszeljek bele a perselybe, és miért reszeljek bele?
10. Milyen a jó porlasztó? Mert ez a lelke a motornak!
11. Miként működik az örökké változó fordulatszámú autómotorhoz kapcsolt rezonátorcső? Van-e mérhető teljesítmény növelése?

ugytudom sanyi bato h pl a dugattyurol meg nem esett szo kerlek irj meg egy kicsit hadd tanuljunk....

mango
2006-09-22, 00:17
Hello!Van egy kérdésem:minden 3,5-ös motorban van hengerfej alátét,mert én az OS Maxomban nem találtam,de itt olvastam,hogy ha kiveszel egy nulla egész.....akkor...,meg ha nem teszed be a....akkor....Én az enyémben egy deka alátétet nem találtam az baj,vagy 16%-os üzinél nem is használnak?

BAKO
2006-09-25, 13:15
VAN EGY KIS PROBLEMA: megreszelgettem a fotengelyt megy mint allat meg minde de ket tan utan szeteg a gyertya.......

PLS SEGÍTSÉG!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :( :( :( :(

Janika.Hu
2006-09-25, 13:40
Ennek több oka is lehet a kopott főtengelycsapágytól kezdve a szegény keverékig, és még azon is túl a kevés hengerfejtömítés birodalmáig.

mango
2006-09-25, 13:53
Hello!Na most akkor gáz ha nincs hengerfejtömítés az OS-emben????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????

Janika.Hu
2006-09-25, 14:13
Kicsit vegyél vissza magadból.....

Amúgy ha jól megy, nem melegszik, könnyű beállítani, nem áll le állandóan, nem fúj át, akkor nem probléma a hiánya.

Sanyi bátyó
2006-09-25, 17:09
Hello Mindenkinek!

Igazán meg vagyok hatva, hogy többen hiányoltak!
Mivel a versenyeken szóban is sürgettek, hogy osszam itt az "észt" továbbra is. Meglesz!
De nekem is sok versenyem volt, no meg bármennyire sajnálatos, de időnként pénzt is kell keresni...
Jön a pocsék ősz, lesz időm kiélni továbbiakban is legnagyobb hibámat, a bennem lakozó "közlési kényszert"! :wink: :wink: :wink:

Sanyi bátyó

Bodobali
2006-09-25, 17:24
Már nagyon várjuk! :D

ízirájder öcsém
2006-09-26, 13:47
Kedves Sanyi bátyó !

Megtiszteltetésnek érzem, hogy együtt versenyezhettem veled. Köszönöm az eddigi segítséget, a továbbiakban is nagyon örülnék, ha a sok felhalmozott tudást egy picit megpróbálnád ránk zúdítani, amelynek birtokában már nem befelé ütve próbálom kiszedni a dugattyút a motorból. :D

Öszinte tisztelőd: Deér Károly

Sanyi bátyó
2006-09-26, 14:12
Hello Mindenkinek!

Na akkor veszem a következő pontot:
A főtengely csapágy versenymotorokban jellemzően műanyag kosarasak. Miért? Mert ide, ezekre a fordulatszámokra nem is igazán jók a golyóscsapágyak. Rendre a megengedett maximális fordulatszámon pörögnek. Ez tartósan nem a legjobb üzemmód. A csapágyban mindenféle magas frekvenciájú rezgések keletkeznek ilyen magas fordulatszámokon. A fémkosár szétesik a rögzítő kosárfülek elnyíródnak. Na aztán ha ezek a fémdarabok elszabadulnak a motorban, na azt el lehet képzelni milyen rombolás lesz az eredménye!
A műanyag kosár elnyel ebből a káros rezgésekből sokat! Na meg nem hullik darabokra! De ezek a csapágyak drágák és nehezen beszerezhetők.
Ha házilag akar valaki műanyag kosarat csinálni, lehet, de nem egyszerű.
Kell:
Egy esztergapad.
Nem feltétel, de jól jön egy osztófejes marógép is.
Egy olyan fúrósorozat, amely egytizedes léptékben tartalmaz fémcsigafúrókat.
Egy jó minőségű szike
Metamid, Teramid, vagy ezekkel egyenértékű poliamid alapú, megfelelő átmérőjű rúdanyag.
No és kell az eredetivel megegyező C3-as (növelt hézagú) golyós nagycsapágy. Új!
Tiszta asztal, tiszta kéz, tiszta szerszámok!
Műveletek:
Az új csapágyból kiszedjük a kosarat, óvatosan!. A csapágygolyók maradjanak a helyükön! Nem kell a csapágyat teljesen szétszedni!
Tolómércével megmérjük a kosár átmérőit és a rendelkezésre álló poliamid rúdból esztergálunk egy ilyen méretű műanyag gyűrűt.
A gyűrűbe a kosár méretei szerint, sugár irányban, érintőre merőlegesen befúrunk. Ez lesz a golyó helye! A fúró átmérője a golyó átmérőjétől függ természetesen! Megmérem a golyó átmérőjét pontosan, és ehhez adok még 0,2 millimétert. Ennek az összegnek megfelelő átmérőjű csigafúróval fúrok úgy, ahogy az előbb említettem. Az összes golyó helyét, a szétszedett kosár adatainak megfelelően kifúrom. A gyűrű egyik oldalán kivágom szikével a furatot, oly mértékben, hogy majd itt bepattanjanak a golyók az összeszerelésnél. Ez egy kényes művelet! Ha kicsi a kimetszés, nem pattan be a golyó, ráadásul alágyűrődik a műanyag és a gyűrű, oly mértékben torzul, hogy ki kell dobni! Repeta...
Összeszerelésnél óvatosan minden golyót a helyére igazítok, ráhelyezem a műanyag kosarat, és egy határozott nagy erejű mozdulattal préselek, lehetőleg tökéletesen merőlegesen. Erre a célra, megfelelő egy oszlopos fúró egy fémkorong ami tiszta és párhuzamos. Ha kimetszés megfelelő volt a golyókosár könnyen jár. Ha nem akkor sajnos szorul. Repeta...
A jól elkészített kosár használat után egy árnyalattal sötétebb lesz, de ez nem gond! Sok ilyen kosarat csináltam eddig, jól szolgálnak. Többet újra felhasználtam új csapágyhoz.
Nem könnyű, de kifizetődő házilag gyártani.

Sanyi bátyó

BAKO
2006-09-27, 22:18
KEDVES SANYOBATYO LEGYSZIVES VALASZOLJ : MEG MINDIG NEM TUDTAM MEGOLDANI A PROBLEMAT: A GYERTYAM MEG MINDIG SZET EG NAGYON HAMAR PEDIG MAR KIROBALTAM AZ EXTRAHIDEGTOL KEZDVE MINDENT MAR 6-7 GYERTYAT RONTOTTAM EL 3-4 TANK ALATT ES EN EZT NEM BIROM ANYAGILAG PLS SEGITS. REMELEM EZ SZERIA HIBA A RESZELT CSODAKNAL.. :( :( :( :( :(

SYL
2006-09-28, 00:11
REMELEM EZ SZERIA HIBA A RESZELT CSODAKNAL.. :( :( :( :( :(
Hát igen, a vezérlés módosítása néha meglepő eredményeket hoz :-)
Tegyél a hengerfej alá még 0.2 mm alátétet, vagy csökkentsd a nitrotartalmat az üzemanyagban. És/vagy kicsit nyiss rá a főtűre.
Üdv: SYL

Sanyi bátyó
2006-09-28, 15:31
Hello Mindenkinek!

Kedves BAKO! Több kérdésedre is megpróbálok válaszolni. A Viharsarokban, Békéscsabán tengetem napjaimat, de földik vagyunk, mert a napvilágot Debrecenben a híres civisvárosban láttam meg! A pech csak annyi a dologban, hogy ez már elég régen volt...
Más:
Eszi a gyertyát a motor! Első ellenőrzés, hogy van-e 0,3 mm hengerfej alátét a motorban! 20% nitrótartalomnál, és a fölött ez kötelező!
Nem valószínű, hogy reszelés tette a kárt! Az egyhengeres motorokat semmilyen módon sem lehet ideálisan kiegyensúlyozni.
Én a helyedben erős nagyítóval alaposan megvizsgálnám a nagycsapágyat! Minden golyónak a felületét átvizsgálnám, mert elképzelhető, hogy az egyik golyóról lepattant egy kis cementált réteg. A következő vizsgálandó felület a belső csapágygyűrű futófelülete. Lehet, hogy egy rövid szakaszon kiverődött. Jó erős lámpa fényénél vizsgálódj! Ugyanígy át kell nézni a külső gyűrű futófelületét. Ha golyók "szine" szürkés, illetve nem gyönyörű fényesek, akkor is a csapágy lesz a bűnös!
Természetesen a kiscsapágyat is át kell nézni hasonló módon!
Valószínűleg a tuningreszelés után, ahogy írtad, megugrott a motor fordulatata és teljesítménye, és ez sok volt a régi csapágynak, anyaga elfáradt, megadta magát. Ezek a futó és golyófelületen képződött hibák magasfrekvenciájú rezgést okoznak a motorban üzem közben. Amíg a motor jár a gyertya izzik folyamatosan, anyaga átmenetileg meglágyul és ezért megy tönkre a magasfrekvenciájú rázástól. Biztos jele az, hogy a motor leállítása után, kiveszed a gyartyát és a kihült izzószál kilóg a helyéről, azaz a furatából. Pedig amikor betekerted, a gyertya izzószála a helyén volt!

Sanyi bátyó

Sanyi bátyó
2006-10-05, 19:04
Hello Mindenkinek!

Na akkor folytatom a gondolatokat a következőről:2. Milyen megmunkálással készült a hajtókar? Lehetnek-e benne veszélyes keresztmetszetek? Ha igen, kijavíthatók-e? :shock: :shock: :shock:

Nos a hajtókarok, ha szabad így fogalmazni, bazi jó alumínium ötvözetekből készülnek. Alapjaiban dúralumínium, ilyen-olyan egyéb rugalmasságot javító egyéb ötvöző anyaggal. Én ugyan már csináltam saját magamnak házilag hajtókart, de ehhez megfelelő fémforgácsolási gyakorlat és szerszámozottság kell. Ha valakinek most valamilyen kontrázáson jár az esze, akkor igaza van! Nem éri meg házilag gyártani hajtókart! Sok utánajárás a spéci anyag után, sok munka, sok idő. Nekem egy hajtókar két napi meló. Géppel és kézzel. Valóban nem éri meg. De meggyőződésem, hogy ostobaság ezen elmélkedni, mert az egész modellezés anyagi ráfizetés! Nem is az anyagi haszonért csináljuk! Csak mert szeretjük csinálni....
Csak azért nyafogok itt, mert le lettem hülyézve a korábbi cikkem miatt. A golyókosár készítése házilag cikkért kaptam kritikát, elég rendesen. Nem azért mert rosszat írtam, hanem azért, mert őrült az mondván, aki ennyi melót fektet egy kis vacak golyókosárba.
De azért folytatom!
Térjek vissza a lényegre! Elsősorban a gyári hajtókarokat át kell nézni nagyító alatt alaposan! Az a hajtókar lesz hosszú életű, amelyiknek jók az olajozófuratai! Gyárilag befúrnak a megfelelő helyre a hajtókarban, de sajnos úgy is hagyják a furatot! A feljavítás egyszerű! A furatok végeinek rádiuszt kell adni, illetve egyszerűbben, gömbölyűre kell kialakítani. Egy jó szike, ügyes kéz, igen erős nagyító alatt a munka elvégezhető. Ha nem sikerül az a rádiusz tökéletesre, az sem baj. A javítás után a furatból kijövő olaj kiválóan terül el a dugattyúcsapszegen és a hajtókat csapján. Szinte "ömlik" ezek után a furaton keresztül a kenőanyag.
Forgácsolással készülnek az olcsóbb hajtókarok. Nagyon alaposan át kell nézni, hogy derékszögű megmunkálások ne legyenek a hajtókaron sehol sem! Azokat mind le kell gömbölyíteni! A derékszögű megmunkálási ívek, vagy egyenes szakaszok, mindig egy túl korai fáradásos törésnek a forrásai! Kijavításuk, nagy odafigyeléssel hántolószerszámmal(sauber), vagy különböző finomabb szemcséjű csiszolópapírral történjen. Persze itt nem szabad nagyon az anyagot "kiszedni" a hajtókarból. Csak itt is a rádiuszképzés legyen a fő hangsúly, illetve feladat.
A nagymenő motorok hajtókarjai kovácsolásos technikával készülnek, a technológiából adódóan nincsenek élek és rádiusznélküli "sarkok", úgy tökéletesek, ahogy vannak.

Sanyi bátyó

Gyurici
2006-10-05, 22:00
Tisztelt Kollégák!

Én voltam az egyik elvetemült aki személyesen kicsit "nem vagy normális"-nak :lol: neveztem Sanyi Bátyónkat miután elolvastam
golyóskosár gyártásáról szóló írását. Én bizony nem pöcsölnék
ilyesmivel az biztos!
Mentségemre legyen az hogy beszólásom csakis tiszteletemet
erőssítette Sanyi iránt, és egyébbként is viccesnek szántam.
Tudom azt is (vagy legalábbis remélem) hogy nem sértődött meg.

És csakis bátorítani tudom hogy folytassa, had tanuljunk minél többet.

Viszont adnék át én is abból amit tapasztaltam nemrég.
Egy LRP 18-as motor nyírta ki sorra a gyertyákat, gyakorlatilag
kb 2 percig tartott 1 gyertya. Elhozták nekem az autót, hogy nézzem
meg, Sanyi Bátyó is megnézegette, aztán arra jutottunk hogy talán
a hátsó csapágy egyik golyója felületi sérült és berezonál magas
fordulaton.
Minden esetre a sok gyertya kinyírás miatt úgy döntöttem hogy a
próba előtt leveszem a hengerfejet és belenézek nincs-e izzószál
a motorban, nehogy nagyobb károk is legyenek.
Az összes hengerfej csavar nagyon könnyedén meglazult, és
amikor lekerült a hengerfej, kiderült hogy ki is fújt.
Belül nem láttam semmit, ezért egy kis takarítás után visszatettem
a hengerfejet. Ezután próba. Egy kis melegítés után adtunk a motornak
egy kicsit több kaját, mert 150 fokon járt, majd amikor már a 3.-ik tank
is elfogyott kemény hajtás közepette, nyugtáztuk hogy a gyertya
még mindíg OK. Ez kb 2 hete volt, azóta is azzal nyúzza a gazdája.
Szóval a hengerfej lazasága okozta a rezonanciát ezért halt el
a sok gyertya.
Okuljon belőle mindenki.

Gyurici

csirke9
2006-11-18, 19:55
Hahóóóóóóóóóó!

Csöndbe van ez a topic! Senkise reszel??

Sanyi bátyó
2006-11-20, 16:02
Hali!

Van itt meló kérem! Legalábbis nekem!
De aztán hideg lett, 10 Celsius fok alatt nem illik nyúzni a modellmotort.
De addig is!
Vettem egy Hot Bodies 1/8-as buggyt és nyúztam egész ősszel, itt a kis saját szerény, de annál technikásabb pályánkon. Sikerült is több mindent amortizálni. Na nem az alapmotort, amit adnak a modellel, mert az elpusztithatatlan. De az emberfia száguldozni akar, beleraktam egy Novarossi Rex-et, 4+3 felömlős turbisított, csökkentett súrlódású belsőrésszel, "agyonreszelt "főtengellyel.
A motor hajtókara megunta 2 óra üzem után a száguldást. De a törés oka egy ostobaság volt, azóta is szidom magamat...
Mivel nem rendelkezem "motorhegyekkel", továbbiakban egy MOM azaz IMI motort tuningoltam fel, az általam korábban írtak szerint. Nem fűztem hozzá akkora reményt, mint egy Novarossi-hoz. Kellemesen csalódtam! Hiszen a MOM, azaz IMI motort, a többiekhez képest nagyon olcsón árulják. Nos a kis tuningolt 3,5-em szaggatta a talajt rendesen, nyomaték nagyon király, gyorsulás imponáló. Délutánokat játszottam el! Most van egy csomó kopott gumim...
Akartam is menni rögtön az új géppel a szolnoki versenyre is, jó volt nagyon a visszhangja, de sajnos akkor szombaton melózni kellett...
Ami egy kis aggodalomra adott okot az, hogy az új reszelt motor melegebb üzemű, mint a mai dögös márkák. Ez sajnos az anyagok "bűne", hiszen hazai elérhető ötvözetekből készült a MOM, azaz IMI motor. Használatban ez csak annyit jelent, hogy pontos és jó karburálást igényel, illetve nem árt egy jóminőségü karburátort alkalmazni hozzá. Na meg vigyázzunk a kezünkre, mert óvatlan pillanatokban meg-meg sütögeti a hengerfej a kiálló bütykeinket.
Aztán a megrongált Hot Bodies-t is átalakítottam, mert csípte a szemem a "gyárilag beépített" törési pont. Aztán jött a hideg...

Sanyi bátyó

Sanyi bátyó
2006-11-21, 12:16
Hello Mindenkinek!

Hmmm...
Úgy tűnik, hogy a robbanós autós világban uborkaszezon van.
Éppen az előbbi ablakban válaszoltam a "baráti provokációra", de aztán csend. Mivel elég sok 1/8-as Hot Bodies buggy talált szerintem gazdára, csodálkozom, hogy senki nem kérdez rá, mi az a "gyárilag beépített törési pont"? :shock: :mrgreen:
Na meg tudom a gyártójától, hogy rengeteg MOM azaz IMI motor talált gazdára az elmúlt években. Szegény kis motorok méltatlanul porosodnak valami fiók, vagy doboz aljában. :cry:
Szerintem...
A tévedés jogát, nos azt azért fenntartom magamnak!

Sanyi bátyó

Kalap
2006-11-21, 16:58
Te Sanyi bátyó, Mi az a gyárilag beépitett töréspont jelen esetben? 8)
Vajon más motorok is rendelkeznek ilyen opcióval?

Üdv, Kalap

Sanyi bátyó
2006-11-22, 15:33
Hello Kalap!

Pontosítok! A "beépített törési pont" meghatározást az 1/8-as Hot Bodies Lighning modellre értettem! Mert bizony abban van "opciósan bele-designolva". High technology szinten. Ravasz! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Persze az igazsághoz tartozik az is, hogy nem volt a modell kímélve, mentem és ezzel padlógázon tökön-paszujon keresztül. De egy buggy terepjáró! Nemde?
A Hot Bodies lightning tulajdonosok most ne rám haragudjanak, mert kritizálom ezt a típust, hiszen nekem is ilyen van. ( Ez volt a pénztárcámnak a legmegfelelőbb...)
Most fogom brutálisan átépíteni, kiküszöbölni az előbb említett problémát.

Sanyi bátyó

csirke9
2006-12-05, 09:19
Sziasztok!

Tervbe van véve apámnál és nálam hogy az egyik 3,5 ccm is motoromba csinálunk titán hajtókart tűgörgőkkel!
Vélemény? Az egyik sebességi autós motorunkb ai sez van! Hát már régóta üzemel gond nélkül! PErsze nem ugyan az a kettő!

Még ey dolog aki forgácsolt már titánt ossza meg velem tapasztalatait! Gondolok itt a hűtésére!

Üdv
Tamás

Sanyi bátyó
2006-12-05, 13:25
Hello Mindenkinek!

Nos kedves Tamás cimbora, ha már ilyen érdekes témával jössz elő, akkor "harapok rá"!
Na a titániumból készített hajtókar az király módon brutális és erős lesz!
De azért a sárga irigység megesz engem, honnan van nektek ilyen kuriózumszámba menő anyagotok. Ha titok, persze nem kell rá válaszolni...de az irigység akkor is megesz...
De!
Pusztán az elemzés kedvéért és nem az öncélú kontrázás a célom, de van itt egy kis elemezendő probléma! Igaz, nagyon erős lesz a hajtókar. De a főtengelycsap anyaga marad az az ötvözött acél, ami volt. Személy szerint korábban megszívtam egy ehhez hasonló átépítéssel. Igaz én nem titániumhoz, de nagyon erős jóféle alumíniumötvözethez jutottam és abból készítettem erős hajtókart. Rövid időn belül "lenyíródott", azaz letört a forgattyúscsap a hajtókarról. Na és persze a tehetetlenségtől még volt némi "törött alkatrész mozgás" a karterban, végeredmény a totálkár. :cry: :cry: :cry:
A nagyon erős rugalmas titánium hajtókar és a tűgörgő együtt garancia a nagyobb fordulatszámra és teljesítményre. Az nem derült ki, hogy körpályás autóba, vagy RC autóba lesz az új moci? Mert úgy tudom, hogy Monza körpályás az 3,5 köbcentis. :pff: :pff: :pff:
Titánium megmunkálás. Na ebben csak annyit tudok, hogy nem szereti maga körül a króm-vanádium ötvözetű acélokat. Egyfajta elektrolízises korrózió üti fel a fejét a titániumon ebben a "társulásban". Ahhoz hasonlóan, mint az alumínium és réz közvetlen társításakor. :?

Sanyi bátyó

csirke9
2006-12-08, 08:27
Hello!

Hogy honnan van titán? Hát tulajdonképpen csak 2 b kisebb lapunk van! Ezt pedig még annak idelyén amikor a Vörös Zoli abbahagyta a sportot tőle kaptuk! Hogy ő honnn szerezte? Passsszzzzzzzz!
Ez egy r/c autóba lenne majd ez a motor! De lehet hogy sose fog elkészülni! Én szeretném! De nem rajtam múlik sajna!

Bodobali
2006-12-27, 21:50
Üdv mindenkinek!
Egyre lejjebb kerül ez a topic :(
Beszámolnék a módosított force 21 es mocimról.
(Az itt a topicban leírtak alapján lett kiöszörülve és műgyantával feltöltve a főtengely + a légbeömlő lett felfúrva 1mm-vel.)
Mivel van egy 4.6-os mocim ezért nem használtam ezt a mocit :barom:
de most megtéptem a 4.6-os gyertya menetet, így beleraktam a sárkányba a 3.5-ös mocit. Kapott új kupplungpofákat+rugót és láss csodát! A kis moci úgy ment mint állat, pillanatok alatt kipörög, nyomatékos,hamar eléri az üzemi hőfokot (110-120 C), és alig eszik valamit (a 4.6-os hoz képest). Most egy OS 5-ös gyertya van benne. Már kihajtottam kb 1.5 liter 15%-ost vele, füstöl rendesen és nem melegszik :taps:
Már elkezdtem a 4.6-os módosítását is :wink: , kíváncsi leszek rá :shock: ,hogy hogy muzsikál majd.
Köszönöm a tippeket! Nekem bevált!
Bali

Bodobali
2006-12-27, 21:57
Pontosítok! A "beépített törési pont" meghatározást az 1/8-as Hot Bodies Lighning modellre értettem! Mert bizony abban van "opciósan bele-designolva". High technology szinten. Ravasz! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Most fogom brutálisan átépíteni, kiküszöbölni az előbb említett problémát.
Sanyi bátyó

Tisztelt Sanyi bátyó!
Beavatnál minket eggyszerű modellezőket, hogy miről is van szó?
Meg hát at átépítés is érdekelne.
Előre is köszönöm!
Bali

Sanyi bátyó
2007-01-04, 14:48
Hello Bodobali!

Bocsi, kissé megkésve válaszolok, mert a két ünnep között nem voltam gép, illetve Internet közelben.
Nos a HotBodies Lightning első (felső)kerékfelfüggesztése egy gömbcsukló. Ha alaposan kielemzed az erőket, persze bekalkulálsz minden erőt ami előfordulhat, akkor látszik, sőt kiszámolható nagy vonalakban, hogy ez a gömbcsukló túl van terhelve. Egy darabig bírja, mert a műanyag ház meglehetősen jó anyagból lett fröccsöntve. De a gömbcsukló tövében aztán elfárad és eltörik. Nálam bekövetkezett. Na és persze ez ugyanígy lesz a csere után is. Ezért kicseréltem az egész elejét az autónak egy másik, brutálisabb első felfüggesztésre. Csak az eredeti diferenciálházat hagytam meg. Mivel késő ősszel lettem kész vele, sok időm már nem volt kipróbálni. Én 10 celsius fok alatt nem indítom a motorjaimat, nem kínozom őket. Igy aztán az alaposabb nyúzás tavaszra marad. Ami változás történt még az az, hogy az átalakított modellnek az eleje így, mérlegelés után, 3-4%-al nehezebb lett.

Sanyi bátyó

Bodobali
2007-01-04, 16:59
Esetleg fotó nem készült az átalakításról? Szívesen megnézném, gondolom mások is :D .
Üdv!
Bali

Sanyi bátyó
2007-01-04, 17:33
Kedves Bodobali!

Mivel kisérleti a darab, elképzelhető, hogy megbánom még ezt az átalakítást. Alaposan meg kell gyötörnöm a modellt, s csak azután merem jó szívvel javasolni az átalakítást.
Tájékoztatásul annyit közlök, hogy HongNor alkatrészekkel lett átépítve.

Sanyi bátyó

Bodobali
2007-01-04, 17:46
Sanyi bátyó!
Nekem is Hong Nor-on van, nagyon strapabíró műanyagból van. Csak jót tudok róla mondani! Ha majd "meggyötörted" szívesen olvasnék a teszteredményekről.
Bali

T.T
2007-01-25, 15:50
Kedves Sanyi bátyó!

Most olvastam végig a témát az elejétől, hát, van még mit tanulnom...
Egyben arra szeretnélek kérni, hogy szólj néhány szót a karburátoról is és esetleg a karburációról (engem főleg a 3.5ccm pályaautó motor érdekelne).

Előre is köszönet!

Gergő

Sanyi bátyó
2007-01-25, 16:54
HelloT.T!

Tudom, hogy merő baráti jóindulat beszél belőled, de Te most engem provokálsz! :shock: :shock: :shock:
Mivel első 20 évedben már ismertelek, azt is tudom, hogy a modellmotorok árnyékában nőttél fel! Arról nem is beszélve, hogy sokkal jobb versenyző vagy nálam! Lásd az idei "rccars" lista! Na meg ott van a Nagy Öreg, a fater, a Nagy Motormágus, akinek a száguldó autóit én mindig csak irigykedve néztem...
Nem hiszem el, hogy nekem kell tanácsokat adni számodra, hogyan kell beállítani egy porlasztót!
Szerintem ebben a témában olyan sok ismereted van Neked és az Öregnek, hogy Ti ketten, ide regényt tudnátok erről írni!
Én is tudok ezt-azt, de szerintem azt Te is tudod! Vagy még jobban...
Nem szép dolog, az öreg Sanyi bátyót provokálni!

De komolyra fordítva a szót, nem akarok belemenni a porlasztóelemzésbe, pedig roppant izgalmas téma, de!
Túl sok vélemény olvasható a karburálásról, a porlasztók nagyon eltérő kivitelüek, nem óhajtok hosszadalmas és fölöleges vitákba belesodródni. :ejnye: :ejnye: :ejnye:
Mivel a porlasztókról, mint általában a modellező dolgokról, határozott véleményem van, hamar a torkomnak esnének....

Sanyi bátyó

T.T
2007-01-26, 08:10
Üdv, Sanyi bátyó!

Természetesen nem provokációnak szántam a tegnapi beírásomat. Jól mondod, azért van némi "tudásanyag" itt is, de én úgy vettem észre, hogy Te a lehető legnagyobb körültekintéssel ásol egy-egy téma mélyére, és a dolgok miértjét is kivesézed.
Tudom, hogy mint mindenről, sok eltérő véleményű modellező van a karburátorról is, meg persze ott vannak azok is, akiknek a "seggükben is ész van".

Tehát, légy szíves ragadj billentyűzetet; nem miattam, a Közösség miatt!

Üdvözlet Szekszárdról!

U.i.: A z Öregem 2 hónapja nem írta meg a készülő honlapja üdvözlőszövegét (kb. 1 oldal), szerinted könyvet hogy írna?!?!

Sanyi bátyó
2007-01-26, 16:46
Hello T.T.!

Na ha már ilyen komolyan gondolod, belevághatunk a témába. Egyrészt mert izgat, na meg télen unom magamat, modellek a polcon...
Bár attól a ténytől nem tudok eltekinteni, hogy versenyeken, a majdnem ugyanazon Novarossi motor mint az enyém, az Öregednek mindig többet forgott 3-4000 fordulattal!
Bizony egyszer régen egy okos ember(W. Churchill) meg azt mondta: " A tények makacs dolgok!"
Majd csinálok egy riportot a Faterral, mert beszélni azt tud és szeret, és így talán közkinccsé tehetjük az ő tudását is! ő beszél, én megirom.
Személy szerint azért érdekes a téma, mert benne vagyok a hajómodellezésben is nyakig, pontosan a 3,5-es motorokkal. Ott egész mások az üzemi viszonyok, van miről "csemegézni".
Porlasztóból meg van kb. 14 féle a dobozomban, amit 3,5-es motorokhoz terveztek.
Na és hogy az amatőrök idegeit borzoljam, nos a porlasztó a lelke a motornak! Ha nincs egy jó porlasztód, akkor az a motor csak "berreg"!
Vagy még azt sem, csak örökké leáll, vagy melegszik, vagy csak egész egyszerűen az ember idegeire megy! :evil:

Sanyi bátyó

T.T
2007-01-30, 17:39
Üdv, Sanyi bátyó!

Remélem, csak azért burkolóztál hallgatásba, mert még mindig a karburációról írsz... türelmetlenül várjuk a postodat!

Gergő

Sanyi bátyó
2007-01-31, 13:38
Hello T.T !

A hallgatás oka, hogy váratlanul marha sok és nemszeretem melót sóztak a nyakamba. :evil:
Ilyenkor sajnos mindig a modellezés szorul háttérbe, a hobby látja kárát...
De gondolom ezzel nem mondtam újat, más is így van ezzel...

Sanyi bátyó :cry:

T.T
2007-03-05, 14:51
Üdv, Sanyi bátyó!

Nagyon régóta hallgatsz... remélem, hogy nem a Háború és Béke "újrahungarizálását" bízták Rád?!?!

Nos, legutóbb azt ígérted, hogy a karburátorról írsz egy pár dolgot, de még mielőtt nekikezdenél, arra kérlek, hogy írjál nekünk (nekem) arról a kis "tartály"-szerű dologról, amit a karterba szokás bekötni (hajós motorokon sokszor láttam). Annak mi a célja, és miért jó igazából. Hallottam már sok mindenfélét ezzel kapcsolatban, de érdekelne a véleményed. Annál is inkább, mivel közeleg a május, és tudni szeretném, hogy érdemes-e beépíteni ezt a 3.5 pályamotorba, vagy sem?

Előre is köszönöm!

Gergő

Janika.Hu
2007-03-05, 14:53
Nem érdemes.... :lol:

T.T
2007-03-05, 15:53
Miért nem? :shock: Vagy miért igen? :roll:

oze
2007-03-05, 20:00
Erre a bigyóra gondolsz?

http://kepfeltoltes.hu/thumb/070305/tm102801b_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/070305/tm102801b_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Ez engem is érdekelne :)
Üdv:
OZé

Janika.Hu
2007-03-05, 20:42
Ez a kis kütyü a gázlengések dinamikáját használja fel a töltés javítására.
Mint a rezo, csak a szívásoldalon. 1:1-es motoroknál használták régebben, de sok haszna nem volt. A működési elvéből fakadóan közepes-magas fordulaton már elméletileg sincs haszna, de gyakorlatilag az alacsony tartományokban se okoz érezhető változást.
Én sokat szórakoztam vele, a csőátmérőtől kezdve, a hosszáig mindenfélét változtatgattam, de egyedül annak volt érezhető hatása amikor kiiktattam, mert valamivel többet pörgött a moci. :lol:

Gyurici
2007-03-07, 19:05
Sziasztok!

Anno az alap Force 21-es motoromon volt ilyen. Lehet hogy lelkileg
éreztem jobbnak tőle a motort...fene tudja.

Kérdésem lenne hozzátok. A mostani OS 21 VZ-B Spec motorom
manuáljában 16% vagy több kenőanyagot javasolnak. Eddig soha nem
kapott ennyit, csak 12%-ot, eddig bírja gond nélkül, és megy is rendesen.
6% Klotz synt, és 6% Klotz rizinus bázisú "málnaszörp"-öt kap.

Ki mennyire tartja be ezeket a gyári ajánlásokat?
Tudtommal a gyárilag kevert anyagokban sincs több 12%-nál.
Vagy tévednék?

Gyurici

resophon
2007-03-07, 19:09
Hol veszel Klotz ricinust és mennyiért?

Gyurici
2007-03-07, 19:25
Írtam PÜ-t. Hajós kapcsolatok sokat segíthetnek az ügyben!

Ólommadár
2007-03-24, 17:39
Sziasztok!

Nagyon érdekel a teljesítmény növelés téma, a topic elején jártatok a főtengely tuningolásnál én is belekeztem :twisted: az eddigi munkám terméke:

http://64.72.123.44/thumb/1361884/thumb.jpg (http://www.zshare.net/image/picture-12-jpg-rh3.html) http://64.72.123.44/thumb/1361950/thumb.jpg (http://www.zshare.net/image/picture-2-jpg-mh6.html)

Igaz ez repülőmodell főtengely (Sc 40) nem egésszen automodell motor.. de így is érdeklődve várom az újjabb építő hozzászólásokat teljesítménynöveléssel kapcsolatban. Remélem még egy csomó minden érdekes írásokat olvashatok a témában, ami révén pulssz fordulatot tudok kicsalogatni a motorjaimból :twisted: .

Üdv,

Bodobali
2007-03-25, 13:45
http://64.72.123.44/thumb/1361884/thumb.jpg (http://www.zshare.net/image/picture-12-jpg-rh3.html)
Szia!
Szerintem kissé eltúloztad a köszörülést. Pl. a sonka jobb oldalát nem érdemes köszörülni, (azt jobb hagyni a szórt olajozáshoz).+ még nagyon lecsökkent a sonka súlya, szerintem nagyon fog rázkódni a motor.
Üdv!
Bali

resophon
2007-03-25, 19:06
Egyetértek. Ez más nagyon a ló másik oldala... Nem fogadnék a csapágyak és a hajtókar élettartamára ezzel a tengellyel nagyobb összegben... Én igyekeztem csak annyit köszörülni a sonkán, amennyit a túloldalon is le lehetett venni a csapszeg mögül, de itt szemre már nem sok ellensúly maradt...

Ólommadár
2007-03-26, 08:52
Sziasztok!

Köszönöm a kritikát, így legalább képpben leszek :shock:

Akkor a főtengelyt már nem piszkálom, mert még a beömlő nyílást is felpolíroztam eszterga-padon. Igaz szerintem egy ilyen főtengely legyártása sem olyan egetverő feladat, csak a többi döfi :oops: .

Ezt a motort kb 17-18 ezres fordulaton szeretném pörgetni, de még valmit szeretnék rajta faragni vagy csiszolni. De mit :idea: . Rezócsövet mindennkép szeretnék rá biggyeszteni.

Üdv,

Ólommadár
2007-06-23, 22:58
Sziasztok!

Összeraktam a kis Sc mocit a tuning főtengellyel, de még a csap rész fölött leköszörültem azt a nagy vasdarabot ésszel + a beömlő csatornát tükrösre políroztam eszterga gépen :lol: és beindítottam :wink:

Semmi fajta rendellenes hangot és vibrációt nem adot... de viszont brutálisan veszi a fordulatot :twisted: sajnos rezonátor kipuffancsot nem készitettünk, de elégedett lettem 11*4-s Apc Légcsavarral 13000f/p -t pörgött ami nem rossz egy 60 litert látott motortól.

Ugye még írnak a hozzáértők egy kis műhelytitkot ide :?: :!:

Üdv,

xy2004
2007-11-03, 00:50
Hi.

Itt a hideg megint lehetne talán folytatni a reszelös témát:-)

Sanyi bátyó!
Janika te is irtad,hogy van pár ötleted.

Janika.Hu
2007-11-03, 09:38
Ötletem lenne éppen, de most a benzines motorok irányába.:-)

xy2004
2007-11-05, 00:38
Akkor majd talán Sanyi bátyó! :-)

Sanyi bátyó
2007-11-08, 14:30
Tisztelt Moderátor!

Tegnapi nap során irtam egy néhány új gondolatot ebbe a topicba!
Meg is jelent, olvasható volt.
Ma meg azt veszem észre, illetve egy modellező barátom is felhívta rá a figyelmemet, hogy eltünt a cikk!
Mivel írásom erkölcsileg és tartalmilag teljesen szalonképes volt, na meg szerintem további gondolatébresztő is a modellezők számára, így abszolut értetlenül állok e kellemetlen helyzet előtt.
Ez hogyan lehetséges? Valaki csak úgy önhatalmulag töröl?
Tudtommal, csak a moderátornak van hozzáférési joga!
Mellesleg ezt a topicot én találtam ki, kissé zokon is veszem, hogy pont én lettem belőle "kilökve"!
Mivel elég olvasott is, és érdeklődést keltő oldalak ezek, szeretném folytatni. Persze csak akkor, ha ez továbbra is demokratikusan történik.

Sanyi bátyó :evil: :evil: :evil:

Janika.Hu
2007-11-08, 14:58
Bizony!
Sanyi bátyó volt feltüntetve mint utolsó postoló, de nem volt sehol az írása. Pedig ki vagyunk már rá éhezve nagyon! :-)

Sanyi bátyó
2007-11-08, 20:15
Hali!

Köszi Janika! Szeretem a rendes modellező cimborákat!
Én azért még kinlódok egy kicsit azzal az 1/8-as rally autóval...

Sanyi bátyó

AYOR
2007-11-09, 01:28
Nem értek a lovakhoz!

Életem első RC autját szorongatva jöttem ki a 2007es Luxusautó kiállításról. Megláttam és beleszerettem egy Kyosho Mad Force-ba. Gondoltam majd énis játszom mint a nagyok. A srác aki eladott a standon bepakolta a dobozába, majd a lelkemre kötötte, ha forró nyitsz, ha hideg zársz, mondott még pár instrukciót de ezek ellibbentek a fülemmellett, csak arra tudtam gondolni: érjek már haza, és akkor reggelig le sem teszem. Aztán jött a hidegzuhany: -bekell járatni, ennyi meg ennyi tank benzint kell elpöfékelni, majd félgázzal stb stb. ok ezt még kibírom, max csak nézegetem addig, és szagolgatom, legújabb szívemcsücskét. ajánlotta hogy nézzek be az üzletükbe ahol kapok üzemanyagot és egyébb nyalánkságokat.
Nos végülis némi Kp-val könnyebben, de egy új lehetőséggel gazdagodva, bevágtam magam a kocsiba és irány a legközelebbi Kyosho üzlet. Egy értelmes és hozzáértő srác fogadott aki elmagyarázta mit mikor, mivel kell szabályozni. Beszereztem az üzemanyagot, majd elrohantam elemekért. hazaérve alig vártam hogy beindíthasam, feltöltöttem némileg a szükséges elemeket. nyomtam szilikon olajat a lengéscsillapítókba, rátettem az izzítót a gyertyára, és elkezdtem ráncigálni a berántót. Nagy örömömre beos pöfékelt párat, majd hírtelen, mint egy csecsemőnek aki megkapja a cumisüveget el is hallgatott. Kíváncsian kezdtem sasolni a gépet. Hátha énvagyok a ludas. Ujból izzító.. gyertya... berántó..... de semmi, se kép se hang..kezdtem komolyan aggódni.. Majd jött a jobb húsban lévő haver: -na engedj oda.. rámarkolt a berántóra és máréreztem.. : ne ráántsd meg olyan .......
na bumm az első rántásnál a kezébenmaradt a fogantyú... -Kösz ezzel most boldoggátettél. majd behúzott fülekkel a kezébenyomtam: - holnap elviszed és te állod a költségeket! El is vitte másnap a boltba. ott helyrepofozták. így ismét a kezembentarva... regélte: Valami gubancvolt a motorral, begyógyult az eggész így kicserélték egy ujra. Valójában valami fehér/világosszürke hamuval volt tele a motor.. végre sikerült lejáratni az ujmotorral 3 tanknyi benzint alapjáraton, majd kissé felbátorodva odalöktem neki egy kövérebb gáz... Jééééé ez kétkerékreál... Na irány az Off-road be az erdőbe és aggyánekijeeee!!!
Szaggatott mint egy bolhás kutya. ugy 3 - 4 óra után leállt. elfelejtettem rögzíteni a légszűrőt.. meg is murdellt, nemvolt hajlandó még köhögnisem. Irány haza, hazaérve elkövettem életem legnagyobb őrültségét.. Forróvizet a malacra gondoltam. szétkaptam a motort fecnikre, és kerestem a koszt ami belekerülhetett.. semmi, na akkor kimossuk, elfelejtettem hogy a nyers fém nemszereti a vizet. Pedig ügyeltem arra, hogy nelegyen se forró se hideg, jógyerek módjára kimostam az alkatrészeket, megszárítottam hajszárítóval, összeszereltem. majd adtam neki ujabb üzemanyagot és beindítottam, a motor felbőgött gurultam pár kört a kertben, és letettem aludni, na majd holnap.. El is jött a holnap. de addigra már valami sárga "rozsda" megette a motort, többé nemis indult el. Most már tudom a víz nem a leg megfelelőbb dolog amivel egy RC motort kimoshatok.. Így okulva a hibámon visszacammogtam a Kyoshoba és vettem egy Inferno-t, szagggat-na! De valami bibivan. jelenleg szervizeli az egyik szakember. remélem ez mükszik majd. :lol: addig is szereztem innen egy GS21es motort a mad force.ba na ez szaggat, mint az őrül, márcsak karbi kell hozzá, ez ugyanis letört az özemanyag beömlőnél. :S
Nos ennyire béna egy kezdő. :D

reechee
2007-11-15, 17:11
AYOR!

Eléggé súlyos a sztori, sajnos jellemző hogy mennyire nem tájékoztattak, csak eladni kívántak az urak.

Engedd meg hogy megjegyezzem, ennél sokkal bonyolultabb a kérdés, egy motort karburálni sokszor nem egyszerű dolog, és nem elég hogy ha meleg nyitsz, ha hideg zársz.. Melyiken zársz? Nem egy tű van egy motoron ha jól tudom.

A berántó mint sok helyen mondják nem a fűnyíró berántója. Ezek kis motorok, érzékeny cucc. Szerintem mielőtt ezt az egészet folytatod, az összes fellelhető cikket olvasd el vagy háromszor.

A motor bejáratásáról
http://www.rcoffroad.hu/cikkek/motor-bejaratas.php

A motor beállításáról
http://www.rcoffroad.hu/cikkek/motor-beallitas.php

Karbantartás - Amit mindig ajánlott elvégezni
http://www.rcoffroad.hu/cikkek/karbantartas.php

És egy jótanács, tapasztalt modellezőt keress, ne a szomszéd "gyárierős" emberkét hívd. Attól hogy erősebben rángatja nem lesz jobb.

Egyébként tudod már hogy miért nem indult a motor?
Volt benne üzemanyag? Vagy csak a tankban volt.. Magától az nem jut el a motorig..

Én helyetted amúgy egy forintot nem fizettem volna, te kérted meg, és nem mondtad neki hogy ne húzza X centinél tovább.

További sikerélményekben gazdag modellezést kívánok

AYOR
2007-11-16, 01:02
recchee!
Az említett motorral pontosabban annyi volt a gond, hogy kikerülvén a gyárból, míg elérkezet kis hazánka valami por illetve némi cseppfolyós halmazállapotú dolog is belekerült (Víz, pára akármi). Így a motor ugyviselkedett mint azok a bizonyos kagylók. Ezzel magyarázták"ott bent" a problémát. Az incidenst egy Mad Fore-ban lévő GX-21 es motor okozta, azóta többizben is jártam az említett üzletben és nem egy Mad force hevert ott, ugyanezzel a problémával, nekik is kicserélik a motort egy csomagoltra ahogy nekem is tették. Berántó ügyben.. nos nincs mit takargatni, haverom is ottvolt mikor megvettem, ő is vett noha megnemmondom melyiket annyi hogy on-road, így neki is elmondták.. " - nem ez nem fűnyíró " Ám az idegtől nemláttunk már semmit. Komolyan ottjártam hogy "belelépek", ezért is adtam át neki. őmeg.. nos csak a laprugó szakadt meg :D Viszont miután az uj motorral probálkoztam, minden rendbenvolt amig a légszűrő nemmegfelelő rögzítése szakaszt a saját Bőrömön tapasztaltam. Azóta odafigyelek. Köszönöm a linkeket.

Janika.Hu
2007-11-16, 08:28
Igazán nem agitálni akarok senkit, de én pont ezek miatt vettem benzines modellt. Az legalább fűnyíró.:-) Lehet rángatni, bár elég 1-2 húzás és jár. Nem kell izzító, startpad, nem áll le, sosem kell karburálgatni, olcsó az üzemanyag, és nagyon jól megy.
Érdemes lenne megnéznetek egyet.....

mizo
2007-11-16, 10:00
Igazán nem agitálni akarok senkit, de én pont ezek miatt vettem benzines modellt. Az legalább fűnyíró.:-) Lehet rángatni, bár elég 1-2 húzás és jár. Nem kell izzító, startpad, nem áll le, sosem kell karburálgatni, olcsó az üzemanyag, és nagyon jól megy.
Érdemes lenne megnéznetek egyet.....

És ittvan pár videó hogy hogyan is mennek ezek a benzinesek
http://www.elcon-models.com/pics/Video/Elcon_Salou_2007.wmv

http://www.elcon-models.nl/pics/Video/CAMSE.wmv

http://www.elcon-models.com/pics/Stratford_2006.wmv

http://www.elcon-models.com/pics/Salou_2006.wmv

http://www.elcon-models.nl/pics/Offroad.avi

http://www.elcon-models.nl/pics/elcon.wmv

http://www.elcon-models.nl/pics/Big%20foot.pps

Sanyi bátyó
2007-11-16, 13:08
Hello Mindenkinek!

Bocsánat Janika, de most hozzád gonosz leszek!

A benzines robbanómotoros modell büdös mint a dög. Lakásba bevinni nem lehet, akinek nincs fütött műhelye, vagy garázsa az bütykölhet fázós kézzel októbertől áprilisig.
A modellezés alapelve az, hogy leképezzük, "utánozzuk" a valós világ nagyobb gépeit. Ebből következik, hogy a modell egy kisméretű gépcsoda. Ezért is szeretjük, mert a modellező szereti a kisméretű, de rendkívüli tulajdonságot mutató mini gépeket. Ja és elfér a meleg szobában az asztalon, na meg nem nyafog az asszony meg a család, hogy sohasem vagyok otthon, mert mindig a koszos műhelyben-garázsban piszmogok.
Ami még szempont, hogy egy 1/8-as vagy 1/10-es autómodell az egész "depo"-val elfér egy átlagos személygépkocsi csomagtartójában.
Mert ugye a modell nem a saját lábán megy a versenyre, de még az edzésre sem!
Azt meg személy szerint kihívásnak tekintem, hogy egy pici robbanómotorból komoly teljesítményeket tudjak kicsalogatni.
Egy nagy motorból ez már nem olyan nagy művészet...
Aztán ott van a pénzkérdés. Jelen voltam, amikor tavasszal többen lemondták Pécsett az éves 1/5-ös autómodell versenyzésüket, mert nem volt elegendő az anyagi forrásuk, mert drága a fenntartása a nagymodellnek.
Nem azért írtam le ezt a véleményt, hogy most itt aztán többen indulatosan a torkomnak essenek! :ejnye: :ejnye: :ejnye:
Ami igaz, egy kategóriáról, azt le kell írni! Sértődésnek nincs helye! :ejnye: :ejnye: :ejnye:

Sanyi bátyó

Janika.Hu
2007-11-16, 13:23
Sanyi bátyó, aki ezen megsértődik az meg is érdemli.:-)
Tökéletesen igazad van szinte mindenben, de lehet árnyaltabbá is tenni a dolgokat.

Véleményem szerint a benzin nem büdösebb mint a metilalkohol, legfeljebb áthatóbb az illata. Ellenben legalább nem mérgező, és tized árért nagyon szivesen szagolgatom. Az élethűsége pedig véleményem szerint ennek nagyobb, itt legalább szikra gyújtja a keveréket.

Szerelgetni, bütykölgetni ezt sem kell semmivel sem többet, mint a kicsiket, sőt.....úgyhogy nem vagyok egész nap a műhelyben, csak míg letakarítom.:-) Az átlagos autó csomagtartójába tökéletesen elfér, csak máshogy kell elrendezni a motyókát.

A Pécsi onroad dologgal kapcsolatban 1000%-ig igazad van, egy hétvége csak gumiban számolva legalább 25, de inkább 50E forintba kerül.
Én is emiatt hagytam abba azt a műfajt. De a terepen más a helyzet, ott nem kopnak úgy a gumik, lényegesen kisebb a költség, szinte kimerül az üzemanyagban, egy garnitúra gumi elég egy szezonra.

Egyszóval az én véleményem az lett, hogy jó az a metiles, meg szép is, meg gyors meg minden, de nekem drága. Gyorsan kopnak a motorok, drága az üzemanyag, más bajom nincs vele. A benzines egyenesen tökéletes ebből a szempontból, nagyon tartós, olcsó az üzemanyag, és ugyanolyan megbízható mechanikusan mint a kicsik.

Uff, én beszéltem, és szó nincs haragról, legalább el tudom mondani az érveimet. 8)

norbu
2007-11-16, 13:53
Na a benzines aztán semmivel nem büdösebb mint a nitrós,ráadásul amíg a nitrósból párolog az üzi (1 pici mindig marad a tankban)addig az jó káros .Benzinest amúgy sem kell bevinni a szobába,mert a motorjával nem kell bíbelődni leállítás után,de ha valaki beakarja vinni, bedugja a kiput,meg a tólfolyót és szag nincs.Mellesleg nekem a nitrós kipulya sokkal büdösebb....szerelgetni meg pont ezt kell alig,a motorja 10xer annyit kibír mint 1 nitrósé a kuplung is meg nem kell kezelgetni a motort stb én beindítottam tankoltam és leállítottam,állítottam foghézagot,kb 6litert ment el eddig így.A nitróssal már 1 csomót kellett volna bíbelődni-karburálás,leállítási macerák stb. A költségek??hát itt nem kell motort állandóan felújítani,cserélni,kuplung ,kuplungcsapágyat stb és mintha az üzi is "kicsit" ólcsóbb,a gumin kopás nem látszik.........nem kell startpadot cipelni,megnézném azt a nitróst ami mínuszban 1-2 rántásra indul,startpad nélkül.Nem várok rá választ,ebből nem akarok oldalas vitákat,Janinak mindenben igaza van,nincs harag :wink:

Sanyi bátyó
2007-11-16, 17:23
Hello Mindenkinek!

Na ez már döfi!
Eljutottunk az ideális demokráciához! Mindenki elmondta a véleményét, hogy mit miért szeret, az okok önmagukért beszéltek, a következmény pedig az, hogy továbbra is béke van.
De jó lenne ha mások is így tennének!
Akkor mindenki berregtesse tovább azt a modellautót, amit szeret! :lol:

Sanyi bátyó

AYOR
2007-11-16, 18:21
Hm.. sikerült életetlehelni ebb a topicba is. :) örülök.

egy kérdés ha nemmondják hogy a motort használat után lekell kezelni egy olajjal az Fair? egy kezdő modellezővel szemben??? senki nemmondta mikor megvettem a kocsikat... csak itt olvastam róla :( szomorulettem.

Janika.Hu
2007-11-16, 18:58
Bizony-bizony, a metiles az sajnos olyan. A metil égése során vízgőz is képződik, és az megtámadja a belső szerkezetet, elsősorban a csapágyakat. Ha huzamosabb időre elrakod a gépet /1 hét fölött / akkor érdemes "After Run" olajjal jól átöblíteni a motort. Persze ez csak a korróziótól óvja meg, de attól hatékonyan.
Ja, a benzinesnél erre sincs gond. :lol:

Sanyi bátyó
2007-11-17, 12:06
Hellp Mindenkinek!

Kedves AYOR! Amiben golyóscsapágy van, azt bizony olajozni és "kényeztetni" kell! Az egyéb acélalkatrészek is meghálálják a gondozást.
Berregtetés után kiveszed a gyertyát és nyakonfújod a kéznél lévő olajozóspray-el. Van sokféle, a jobbak a kúszóolajosak. Az a jó aminek van hosszú csőtoldata. "Feldugod neki", és ...
Van a WP40, az is kiváló, de én utálom, mert büdös petroleum szagú.
Láncolajozó spray, fegyvertisztító spray, varrógépolaj, műszerolaj. Ezek nem drágák, és had usszon a motor az olajban!
Én versenyek után mindig darabokra szedem, alapos átvizsgálás végett. De olyankor kell is, mert nagy volt az igénybevétel, aztán ha nincs semmi károsodás, akkor jól összefujkálom spay-vel és összeszerelem.
Ha precízek akarunk lenni, a benzinesben is képződik vízgőz, hiszen a szénhidrogének, a benzin is, részben vízgőzzé égnek el, lásd mostanában gőzölögnek az autók kipufogócsövei...
Az igaz, hogy az alkoholos motor "vizesebb" üzemű, hiszen még a ricinus olaj, mely növényi eredetű, tartalmaz kémiailag kötött vízmolekulákat.
De a kismotort ápolgatni, kinek ízlése szerint, de nekem örömet okoz!
Na meg az a magas "C" hang, amit kiad magából padlógázon! Na az muzsika füleimnek!

Sanyi bátyó

norbu
2007-11-17, 12:28
Azt még elfelejtettem,hogy a nitrósban még azt nem szerettem,hogy ha felborult,akkor pár másodperc után leállt.Na. itt nincs ilyen,ha a tankban még van kb a tizede akkor sem áll le a moci,ha az autó fejreáll,mert a szívócső végén van 1 vas golyó nehezék és így mindig beleér az üzibe.Az autó sem tud elszabadulni,mert ,ha lemerül a vevő akku leáll a moci,ha lemerül a táv leáll a moci,ha kiesik az akku leáll a moci,stb.Eléggé elegáns a moci leállítása is ,kikapcsolom a távot és kész,leáll a moci...........Szal ezek nekem (is) hiányoznak a nitrósból.. :wink:

Sanyi bátyó
2007-11-17, 15:15
Hello Mindenkinek!

Néhány sorral feljebb éppen megdicsértem magunkat, hogy milyen jólneveltek vagyunk és a demokráciát gyakoroljuk. Mindenki azt a modellt berregteti amit szeret.
Erre most megint jönnek a leminősítések, meg a leszólások!
Mire jó ez?
Amit az olajozásról írtam, minden motortípus számára ideális eljárás!
A metilalkohol is szénhidrogén vegyület és a benzin is! Mindkettő párologtat vízgőzt elégése során. Ez nem valami kontra, vagy ellenvélemény volt, hanem kiegészítés a teljesség kedvéért.

Még mielőtt valaki folytatná a negatív ellenvéleményeket azzal zárom soraimat, hogy én minden modellautó típust szeretek, jól érzem magam a modellezők között! A benzines autó is aranyos, magam is megcsodáltam, de nem akarok ilyet magamnak. De nem vagyok ellene!
Ennyi, kész, vége...

Sanyi bátyó

norbu
2007-11-17, 18:36
Azért nem kell megsértődni,mi sem vagyunk a metiles autó ellen(nekem van most is,meg volt sok),mert az is szép meg gyors meg egyszerűen klaszz,csak leírtuk,hogy mi hiányzik a nitrósból ,nekem nekünk,meg hogy nem kel annyit pepecselni a benzinmotorral :wink: :wink: Valaki azt is írta,hogy a" benzines büdös dög" -ezen senki nem sértődött meg,csak mosolyogtunk :) :wink:
Akkor mindenki berregtesse tovább azt a modellautót, amit szeret! :wink:

xy2004
2007-11-17, 22:20
Akkor mit lehet(kell) még reszelni,furni faragni a motoron?:-)

AYOR
2007-11-18, 04:10
Annyit beszéltetek már a benzines autórol, hogy szeretnémvégre kipróbálni.. de hol tehetem? ki az a szerencsés aki a kezembenyomná az irányítót, hogy ittvan nesze menj pár kört... ?!
Igazán kíváncsivá tettetek. Valaki a környékemen?? benzines utóval?? (Káp.megyer :o) )

Janika.Hu
2007-11-18, 10:04
Törökbálint.....

davidboy
2007-11-18, 13:45
Nekem odaadta ismerős az 5-ös gépét.(pécs) és mit ne mondjak naon állat(carson c5).Nekem naon megtetszett,ezért kicsit elbizonytalanodtam az új autón amit venni szeretnék...majd eldől hogy pici-vagy nagy... :lol:

low82
2007-11-18, 19:52
Davidboy próbáld ki a nagyot, szerintem nem lesz kérdés. Ez igazából szorosan nem kapcsolódik a motorok minőségéhez, de le kell írnom. Ha van kérdés ezekkel kapcsolatban, akkor gyere az 1:5-1:6-os témához.
Üdv.: Árpi

ferland
2007-11-18, 23:33
Szereintem kár ezen vitatkoznunk,hogy melyik jobb az alkoholos, vagy a benzines! Janikának abban biztosan igaza lehet ,hogy nem kell startpad se izzító ,és olcsó az üzemanyag ,sőt olyan különösebb karbantartást sem igényel.
Sanyi bátyó:
A motorjaid (Hajós) versenyeken nagyon jól szólnak !Söt az is tény ,hogy neked a modell motorokról itt a fórumon kevesen tudnak újat mondani:wink:
Valóban mi verseny után a motorokat szétszedjük elmossuk pl:a csapágyat nagyító ill.mikroszkóp alá tesszük ,kimérjük a főtengelyt .stb . Egy átlag modellező nem fog ilyennel bíbelődni, meg nem is akar.

A benzines széria motorok kis teljesitményűek ezért hosszú életűek .

Azért maradnék az alkoholnál :wink:

Sanyi bátyó
2007-11-19, 17:43
Hello Mindenkinek!

Köszi Ferland az elismerő szavakat, az FSR hajósokban azt szeretem, hogy ott nem a vita megy állandóan, hanem a szinvonalas kemény versenyzés!

Amikor megnyitottam ez a topicot nem gondoltam volna, hogy kapok itt aztán hideget-meleget! Gondoltam, hogy ez egy olyan hely, ahol egyfajta modellező újságot szerkesztünk és mindenki közreadja tudását és ismereteit, mert szeretünk modellezni.
Na elég nagy naív bolond voltam. Volt ugyan modellezés is, de pofonokból több jutott.
Ami igazán idegesít az az, hogy itt a fórumon hemzsegnek tucatjával a szakértők, az önjelölt műszaki zsenik, de ha elmegyek egy robbanós autósversenyre, akkor ott meg csak lézeng néhány ember. Versenyről szó sincs, mert mindenki döntős, ugyanis annyi a megjelent versenyző, hogy annyi indulhat tulajdonképpen a döntőben is.
Igazi motor és technikai tapasztalatot CSAKIS és KIZÁRÓLAGOSAN versenyeken lehet szerezni! A verseny az a hely, ahol kiderül, hogy mi a gép és az ember "gyenge" pontja.
De mégis tele van ez a fórum "szakértőkkel".
Robbanós autóban, jelenleg ami szinvonal az az 1/8-as buggy, és "testvérei": truggy, monster.
A buggyban van létszám, sokféle autó és motortípus. Van sok hazai verseny, van hazai nemzetközi verseny!
Az 1/10-es pályaversenyeken úgy-ahogy vannak, szintén erősen gyengélkedik az 1/8-as pályaversenyautós létszám.
Ha korábbi "szakértők" mind ott vannak ezeken a versenyeken, és egyben eredményeket is csinálnak, akkor bocsánatot kérek!
Az 1/5-ös autó tavasszal a szeme láttára döglött be.
1/5-öt buggy versenyről nincs tudomásom, hogy valaki meghírdetett és rendezett volna.
Akkor miről folytatunk itt véres nagy vitát?
Még mielőtt az indulatok elszabadulnak leszögezném: Minden modellkategóriát szeretek!
A zárttéri repülőtől az autókon át, a vasútmodellig, és hogy egy kis humort is idecsempésszek, a jó formájú női modelleket bírom a legjobban!
Továbbra is állítom, hogy a benzin büdös mint a dög, mert akinek a benzin maga illatos, az vigyék gyorsan orvoshoz mert mérgezést kapott!
Valaki fejemhez vágta, hogy ne sértődjek meg.
Dehogynem, csak másképp.
Én ragaszkodom a gazdag érzelmi életemhez, amiben az öröm ugyanolyan sokszor előfordul, mint a dühbe gurulás. Nem vagyok tuskólelkű közönyös és passzív, ebből következik, hogy szeretek vitatkozni, de csak ész érvekkel!
Különben meg utálok ilyen vitázós leveleket írni, mert sok energia kell hozzá. Ezen idő alatt már jól kicsontozhattam volna azt, hogy milyen is a jól terhelhető és hosszú élettartamú versenycélra is alkalmas hajtókar!
Mellesleg minden alkoholos motorátalakítás részben igaz benzinesekre is. Van egy angol honlap, ahol letölthető egy könyv az egyhengeres (nagy)motorok tuningolásáról. Én is innen adoptáltam néhány ötletet.
Na de mára most már jól kimorogtam magamat...

Sanyi bátyó

resophon
2007-11-19, 23:09
Sanyi bátyó! Oszd az észt! Vagyunk egy páran, akik szívesen figyelünk Rád. A többinek meg kérd el az ellenőrzőjét! :wink:

Sanyi bátyó
2007-11-21, 13:39
Hello Resophon!

Csinálod még az 1/8-as pályautót? Orosházára nem jöttél el nem találkoztunk!
De ami késik nem múlik, most vettem, illetve csinálok új pályautót, a jövő évi versenyeken azzal nyomulok. Kissé elhanyagoltam a pályautót, de jövőre behozom, mert hiányzott a versenyzés.
A "rossz kölyköknek" nemhogy ellenörzőbe írok, hanem verés is lesz! :ejnye: :ejnye: :ejnye:
Persze csak átvitt értelemben, mert nem akarok sokat járni a bíróságra garázdaság és 8 napon túl gyógyuló, súlyos testi sértés büntette miatt...

Sanyi bátyó :twisted: :twisted: :twisted:

rcdragon
2007-11-21, 16:54
"Az 1/10-es pályaversenyeken úgy-ahogy vannak, s..."

Azért érdemes egy pillantást vetni az 1/10 összesített eredményekben szereplő névsorra. 31 emberke volt keskenyben és a nevek sem kutyák!
A versenyeket látni meg valószínüleg élmény lehet, ha néhányan külön csak azért utaznak pestről pécsre, hogy megnézzék a döntőt!

Üdv

Zsolt

resophon
2007-11-21, 18:19
Sanyi bátyó!

Mostanában nemigen. Idén nem volt már semmi kedvem az egészhez. Télen még eldöntöm, hogy lesz-e még valami belőle jövőre. Ha nem, mennek a cuccok az eBayre. Túl sok komplexusos emberke táplálja itt a gyenge egóját modellezés helyett... Miért nem tartanak inkább pitbullt? Attól még janibbak lennének...

Azért még elolvasnám, amiket ide írsz...

Üdv.

R.

Sanyi bátyó
2007-11-21, 18:36
Hali!

Resophon a szivemből beszéltél!
Olyan király módon megfogalmaztad röviden és velősen, hogy le a kalappal!
Tényleg pitbullt kéne venni sokaknak...

Én nem tudom abbahagyni a modellezést. Nekem ez már narkó, már megkövült bennem a modellezési tevékenységi-bütykölési-szerelési mánia, nap mint nap.

Más:
Rdragonos Zsolt! Ha jól tudom, illetve állítólag veled valami hivatalos dolgom van! Kéne e-mailt váltani egymással.

Sanyi bátyó

NuGyi
2007-11-22, 17:00
Üdv!

Én nem versenyzek mert sajnos egyenlőre nem érzem magam ezen a szinten inkább nevezem magam kezdőnek mint hozzáértőnek de ez a téma nagyon megfogott és elolvastam minden egyes szót ill valamit többször is mire pontosan megértettem de ez az én fogyatékosságom!
Csak azért írok mert nagyon tetszett amit olvashattam a motorokról és nekem például nagyon hiányozik a többi rész kivesézése is!Sajnálom a vitákat megjegyzéseket mert ez nem az emberekről és az ő véleményeikről szól szerintem hanem a motorokról azok tuningolásáról és részeik működésének leírásáról!
Én személy szerint azért modellezek bütykölöm azt a néhány gépemet ami van mert boldoggá tesz és érdekel!Nagyon köszönöm hogy megosztotta mindenki nem mindennapos tudását tapasztalatát velem és ha lehet szívesen olvasnék a motor további részeiről is!

Mély tisztelettel:
Nuszbaum György

Ólommadár
2007-11-30, 09:17
Sziasztok!

Nálam most jött el az az idő amikor szétszedem a modellmotorjaimat, hogy alaposan kitisztíthassam őket. Beszereztem egy ultrahangos tísztítót amivel nagyon elégedettt vagyok. Rengeteg sok mocskot kap le a felületről, és minden eldugott helyekről mindössze 90s alatt.

Másodpercenként 40.000 Rezgést kelt a folyadékban, ami nálam finomított petróleum. Így mint egy pneomatikus kefe tisztára nyalja a felületeket.

Üdv,

Kalap
2007-12-03, 02:01
Sziasztok!

Nálam most jött el az az idő amikor szétszedem a modellmotorjaimat, hogy alaposan kitisztíthassam őket. Beszereztem egy ultrahangos tísztítót amivel nagyon elégedettt vagyok. Rengeteg sok mocskot kap le a felületről, és minden eldugott helyekről mindössze 90s alatt.

Másodpercenként 40.000 Rezgést kelt a folyadékban, ami nálam finomított petróleum. Így mint egy pneomatikus kefe tisztára nyalja a felületeket.

Üdv,

Az ABC motoroknál a hüvelyről nem szedi le a krómot?
Kalap

Ólommadár
2007-12-03, 22:19
Hali Kalap!

Nekem nem bántotta a motoromat szerkezetileg, olyan mintha rázná a folyadékot, és a piszomszemcsék kis gömb formába vergődnek a mostokád alján.

Üdv,

xy2004
2007-12-03, 23:38
Hello.

Meg tudná valaki mondani mi célt szolgál az a három luk a leömlő alatt?
A halytókaro gondolom miért van a 3 bevágás.

http://img220.imageshack.us/img220/5946/01801yj0.jpg

ferland
2007-12-04, 00:42
Sanyi bátyó merre vagy????
Na mindegy megpróbálok segíteni.
A hajtórúdon lévő 3 horony a jobb kenést (ami nagyon lényeges)elősegíti.Ugyanis a kétütemű erőforrás egyik legkritikusabb pontja a főtengelycsap, csapágy (bronz,vagy tűgörgö), és a hajtórúd .Itt jön létre a legnagyobb terhelés ,ami surlódással ill.hőleadással jár amitől a motor melegedhet .Melegedést okozhatja még pl: normál illesztésű ill.fémkosaras csapágy.Ezt a problémát szinte minden motoron orvosolni lehet!
Az egyes szakértö forumozók szerint, akik a melegedést "rossz üzemanyag,vagy rossz gyertya,esetleg nagy kompresszió-ra stb.. hivatkozva pobálják kielégíteni, ill félrevezetni modellezőtársukat.
Mindegy, ha kérdésetek van nyugodtan forduljatok Sanyi bátyohoz.

: