PDA

Teljes verzió megtekintése : Repülési adtok gyűjtése, elemzése (Logger, GPS)

ezree
2006-03-03, 15:03
Sziasztok!

Nagyon érdekel, hogy ki, milyen eszközt használ a repülési adatai gyűjtésére, elemzésére. Aki használ, az miért és milyen eszközzel teszi, valamint milyen tapasztalatokat szerzett a használt eszközzel/módszerrel kapcsolatosan.

Hiányos ismereteim szerint fuhur kolléga loggert és GPS-t is bevette már erre a célra.

Loggerek közül kettőt nézegettem eddig. Az F3X.hu oldalán is megtalálható Zlog-ot, valamint a Locovak.cz féle szerkezetet. A GPS-ek közül a RoyalTec BlueGPS (RBT-3000) is alkalmas lehet erre a feladatra.

Én repülőgépbe épített fényképezőgép kapcsán kerültem a téma közelébe. Erről az oldalról megközelítve a GPS tűnik jobb választásnak, mivel megadja a kép készítésének pontos helyét is (a kamera a föld felé néz). Valamilyen módon azonban biztosítani kell a kép készítésének és a rögzített pozíciónak egyidejűségét. (Ma olvastam, hogy már bejelentettek beépített GPS-el rendelkező digitális fényképezőgépet is).

A loggernél viszont a kisebb tömeg, trigger pontok felvételének lehetősége (motor be-ki) stb. előny van.

Mi a véleményetek :?: :?: :?:

ezree
2006-03-06, 01:21
Tényleg senkit nem érdekel ez a téma, vagy csak rossz helyre raktam? :?

ezree
2006-03-11, 23:06
Érdeklődés hiánya miatt a topic zárható!

Sajnos :cry:

Zaquron
2006-03-12, 18:59
Talán próbáld a vitorlázós témák közé beszúrni.
Ott lehet hogy több sikerrel jársz.
A termikvadászokat jobban érdekli az adatgyűjtés ;)

Üdv
Zaquron

ezree
2006-03-12, 21:35
Talán próbáld a vitorlázós témák közé beszúrni.
Ott lehet hogy több sikerrel jársz.
A termikvadászokat jobban érdekli az adatgyűjtés ;)

Üdv
Zaquron

Köszi az ötletet! Ezt még kipróbálom.

boldivi
2006-05-19, 21:44
Én csak most találtam erre a témára. Pár napja néztem utána, hogy a nekem meglévő Geko201 GPS-ből milyen adatok jönnek ki. Elég sokféle formátumot be lehet állítani.

A kimenet RS232 kompatibilis. Az NMEA adatformátum elég sokféle infót közöl. Úgy tudom tudja jelezni, hogy közel a "célpont" és, hogy "célhozértünk".

A készülékhez lehet csinálni egy kis mikrokontrolleres panelt, amin helyet kapna egy memória és egy 433MHz vagy hasonló jellegű kis rádióadó. Bővíthető még hőmérő chippel és A/D átalakítóval is pl. a feszültségméréshez.
Bár a kis RF adó teljesítménye kicsi, így adatokat csak akkor kaphatunk a gépről, ha közelebb repülünk a földi vevőhöz.
Lehet az összes dolgot naplózni (sebesség, magasság, stb.).

Jó ötletnek tartom a fényképező működtetését. A fenti cuccot hozzáértőknek nem nehéz megcsinálni. El nem tudtam képzelni, mi haszna lenne? A kérdés már csak az, hogy hogyan repítem arra a koordinátára, ahol a fényképezőnek működésbe kell lépni? Természetesen ki lehet nyerni a kormányzáshoz szükséges adatokat, de repülőnél nehézkes megoldani ezt az irányítást.