PDA

Teljes verzió megtekintése : Szabájzó építés

Spion
2003-12-20, 22:29
:?: Hello!Elösssszőr is szeretném megkérdezni hogy minden szabályzó egyforma e?Másodszor szeretnék kérni ha valaki tudna rajzot szabájzókról. A válaszoAT ELőRE IS KÖSZÖNÖM!!!!!!!!!!! :lol:

mmormota
2003-12-20, 23:35
:?: Hello!Elösssszőr is szeretném megkérdezni hogy minden szabályzó egyforma e?Másodszor szeretnék kérni ha valaki tudna rajzot szabájzókról. A válaszoAT ELőRE IS KÖSZÖNÖM!!!!!!!!!!! :lol:

A kérdésből arra következtetek, nem vagy szakértő az elektronikában, így eléggé alapszinten próbálom leírni a dolgot.
Ha azért érdekel, mert építeni akarsz egy ilyet, nem árt ha van némi forrasztási és bemérési ismereted, egyébként csak bosszankodni fogsz. A bemérés idejére alig nélkülözhető egy szkóp.

Két alapvető típus van:
1, szabályozó normál, kefés motorhoz
2, szabályozó kefe nélküli (brushless) 3 fázisú motorhoz

Ezek alapvetően különböznek, mivel a kétféle motor nagyon különböző.

1, A kefés motor egyenfeszültséggel működik, két drót jön ki belőle, ha rákötsz egy megfelelő feszültségű akkupakkot, akkor máris forog.
2, A kefe nélküli motorból 3 drót jön ki, 3 fázisú váltófeszültséggel kell meghajtani, ráadásul olyan módon, hogy a szabályozónak ki kell találnia a forgórész állásszögét és ennek megfelelően adni a feszültség fázisát.

Nézzük a kefés motorhoz való, viszonylag egyszerű szabályozót.
Ez fogad egy impulzussorozatot, ami a vevőből jön, és az impulzusok szélessége mondja meg, hogy áll a gázkar, milyen nagy feszültséget kell adni a motornak (ettől függ, milyen gyorsan forog). A jó hatásfok és kevés melegedés érdekében a motort kapcsoló üzemben szokás szabályozni. Egy FET gyors ütemben kapcsolgatja a motort rá az akkura vagy le róla (több ezerszer másodpercenként), és attól függően hogy hány százalékban van bekapcsolva, lesz nagyobb vagy kisebb a motor átlagfeszültsége, és így gyorsabban vagy lassabban forog.

A feladat tehát, hogy a bejövő impulzusszélesség modulált jelből elő kell állítani a motor számára a változó kitöltési tényezőjű (0-100%) meghajtó jelet. Ez történhet egy viszonylag egyszerű műveleti erősítős áramkörrel, pl. : http://www.capable.on.ca/rcstuff/escbec.htm
(a rajzot nem ellenőriztem csak kerestem egyet és be]http://homepages.paradise.net.nz/bhabbott/esc.html[/url]
A teljesítményt kapcsoló eszköz minden esetben egy Power Mosfet.

Ennyi a lényeg. Értelemszerűen a motor teljesítményének megfelelő FET kell, hogy elbírja az áramot. Gondoskodni kell továbbá a kapcsolgató impulzusok miatt, valamint a motor keféin keletkező szikrák miatt keletkező elektromos zavarok csökkentéséről megfelelő szűréssel, nehogy zavarja a vevőt.

Általában van a szabályozónak egy második funkciója, a vevő akkumulátor kiváltása, vagis a vevőnek megfelelő stabilizált kb. 5V feszültség biztosítása a motor akkujának nagyobb feszültségéből, ezt rendszerint egy 3 lábú stabilizátor IC-vel oldják meg.

2. A kefe nélküli szabályozók minden esetben mikroprocesszorral működnek, erre a bonyolult érzékelési funkciók miatt feltétlenül szükség van. A kapcsolást a 3 fázis miatt 6 db FET végzi. Ilyen áramkört csak akkor lehet megépíteni, ha a processzor működtető programja rendelkezésre áll, ezt sajnos a gyártók nem teszik közzé... Eddig ilyen szabadon felhasználható program nem volt elérhető.

Egy modellező, Takao Shimizu fejleszt egy ilyen kontrollert, a kapcsolási rajzát már közzétette, a program már működik de még nincs kész. Ha elkészül, közzé fogja tenni, és akkor ilyen kontrollert is lehet majd barkácsolni. (a program komoly érték, sok hónap fejlesztő munka egy ilyet megírni...)
A kapcsolási rajzot megnéztem, szép munka, egyszerű, célratörő, praktikus megoldás.
Egy ilyen bonyolultságú áramkör megépítéséhez (5-szer annyi alkatrész mint a másik) SMD szerelési tapasztalat, valamint legalább minimális mikrokontroller ismeret kell, az firmware beégetése erjéig. A beméréshez pedig szakértelem és jó műszerek. Enélkül ilyet építeni biztos kudarc...

bedore
2004-01-09, 20:40
Szia Mmormota!

Nem tudom pontosan milyen microprocit használnak a 3 fázisú szabályozóban, de ha PIC-et, vagy "hasonlót", akkor elvileg a beégetett programot ki is lehet olvasni belőle, vagy nem? Nem tudom, de ez már biztos másnak is eszébe jutott, szerintem technikai akadája nem nagyon van, csak ugye jogi...

Üdv: Bedore

mmormota
2004-01-09, 23:56
A controllerek döntő többségében van egy flag, amit ha beégetnek, akkor a kódot nem lehet többé kiolvasni.

Tibi20
2004-05-14, 21:59
Üdv mindenkinek! :wink:
Mmormota nemtudsz véletlenül egy olyan oldalt ahol PIC-es szabályzónak a progiját letudnám tölteni ami a másik irányba is szabályoz :?:
Próbáltam valamilyen szabáLyzó IC-t beszerezni, de nállunk lehetetlen :cry: De a gyári meg túl drága és nehezen hozzáférhető, ezért gondoltam, hogy egy PIC-es szabályzót építek ez még beszerezhető.
Köszi