PDA

Teljes verzió megtekintése : Hol engedélyezett reptetni?

hangya
2006-04-02, 18:04
Sziasztok!

Ma repkedtem egy kicsit egy kis elektromos repülővel (U-Can-Do EPP) a régóta használt "repülőtéren" (Pilisvörösvár határában), amikor is megállt egy autó és kiszált belőle egy 50-es nő, majd megjegyezte, hogy lakott terülteten belül tilos "nagygéppel" repülni. Meg, hogy ha a rendőrök "elkapnak" akkor a gépet is elkobozhatják. :lol:

Persze volt egy két bökkenő, amit a "hölgy" nem vett figyelembe :
- A rész, ami felett repültem, már kívül esik a lakott területről
- Nem igazán tudta volna megmondani mi is a "nagy" gép
- Gondolom fogalma sincs, hogy a parkflyer fordítása micsoda
- Mint említettem elektromos kisgépről van szó

Bocs, hogy ezt kell mondanom, de ez egy példája a tipikus magyar mentalitásnak. :evil: Még szerencse, hogy a többség nem ilyen fafejű (többen szoktak odajönni, mikor reptetek, és megkérdezik, hogy nézhezik-e. Még jó, hogy nézhetik, nem az enyém a "légtér" :lol: ).

Mivel a fentieken kívül vannka robbanós repülőgépeim (mit eddig az említett helyen reptettem), ezért a következőket szeretném megtudni az esettel kapcsolatban :
- milyen jogszabályok (törvény, rendelet stb.) érvényesek modellrepülő használatának helyére vonatkozóan.

Előre is köszönöm a válaszokat!

b.zoli
2006-04-04, 22:08
Nem tudom Te mit reagáltál a .ülye pics.ra, Én szájba csaptam volna, nem tudom elviselni a buta nőket. Egyáltalán mi a fene baja volt, ezt nem értem :?:

hangya
2006-04-04, 22:36
Én mindig megpróbálok kultúráltan viselkedni, még olyan esetekben is, ahol egyértelmű, hogy a "vitapartnerem" alapvetően téved. Néha vannak olyan emberek, akiket meg is lehet győzni (persze a kő tuskókat soha sem, mivel az ilyen emberek csak ismételgetik a magukét, soha nem hallják meg mások szavát).
Mint említettem a nagytöbbség nem ilyen, többször volt már, hogy anyukák jöttek oda kisgyerekkel és megkértek, hogy mutassam meg a nebulóknak az éppen nálam lévő masinát. Természetesen ezt mindig örömmel megteszem, hiszen talán így ők is beleszeretnek ebbe a hobby-ba.

Azonban még mindig nyitott a kérédés, hol lehet pl. robbanómotoros repülővel repülni? Kedves jogász hallgatók/végzett jogászok, segítsetek már nekem egy picit!
Előre is köszi!

hilti
2006-04-04, 23:07
Meg kellett volna kérdezni a hölgyet, hogy Ö mit javasolna.

Üdv

sailor
2006-04-14, 22:22
Sziasztok!

Kérdezzétek meg a mmsz@modellsport.hu e-mail címen! :wink:

Füligjimmy
2006-04-16, 00:04
Ha nem repítettél autók fölött, nem zavartad vagy veszélyeztetted a közúti forgalmat akkor meg kellett volna mondani hp.-nak hogy hívjon rendőrt.
:lol: :lol: :lol: :lol:
Ha még nem volt elküldve a p.-ba, majd a rendőrök elküldték vóna'.
Néha elgondolkodom, hogy bizonyos fajta emberek minek születnek meg egyáltalán.
(gyengébbek kedvéért: hp=hülye picsa)
Csak úgy megjegyzem, ugyanmár hogyan szól hp. a Malév pilótáinak hogy lakott terület fölött vannak, azonnal szálljanak le? :lol:
Minden esetben rendőrt hív?

Szab
2006-04-16, 07:46
Olyan, csak az egyik fél részéről kérdéses (amúgy persze teljesen egyértelmű) helyzetben, amikor semmiféle kihágás nem tapasztalható és a ráutaló magatartás is kizárható, tényleg érdemes feldobni a labdát, hogy hívjon rendőrt a másik fél. (Nevének, címének, telefonszámának és a pontos helyszín megadásával.) Ha a rendőr kijön, és kiderül (természetesen), hogy felesleges agymenésről van szó, elmarasztalják az illetőt amiért feleslegesen ki kellett jönniük, intézkedniük, stb.stb. Ha nagyon megvadult egyeddel állsz szemben (és még mindig nem bírja abbahagyni) lehet szólni a rendőröknek, hogy molesztálásért, nyugalom megzavarásáért és rágalmazásért szeretnél eljárást kezdeményezni vele szemben. Ha normálisan (erős kontrasztban a rágalmazóval) adod elő a mondókádat, a felesleges intézkedésért kihívott rendőr úgyis segíteni fog, illetve máris értelmet nyer amiért kijöttek.

A hagsúly a normálison van, tehát a rendőröknek nem szabad azt ecsetelni rögtön, hogy: "Miért nem a betörőket üldözik ahelyett, hogy...?", stb.stb.stb. ők mindig azzal foglalkoznak, amilyen esethez éppen kihívták őket. Az ilyen "támadók" pedig legtöbb esetben úgyis agymenést kapnak, amikor kiderül, hogy feleslegesen csinálták a fesztivált, és ahogyan Téged is, úgy a rendőrőket is fel fogja idegesíteni a hülyeségével. Ha sikerül megtartani a távolságot, a rend őrei úgyis látni fogják a valós helyzetet: azaz Te modellezel, míg egy másik önjelölt őrült nem hagy nyugton!

Jocek
2006-04-24, 15:37
Szisztok!

Egy kertvárosi részen lakom, ahol a ház előtt (fölött:)) szoktam repkedni a slow/parkflyer gépeimmel. Tőlünk 40m-re két házttömbben (10 család) rendőrök laknak, akik a teraszról szokták nézni amikor repülök. Ha ők beszólnak mit csináljak??? :shock: :D :shock: :D :shock:

Jocek

hangya
2006-04-24, 21:28
Sziasztok!

Kb. 1 hete küldtem egy e-mailt az MMSZ-nek, de eddig nem érkezett válasz a kérdésemre, mindenesetre most küldtem még egy levelet, hátha erre reagálnak (remélem csak nyaralnak/telelnek a tisztelt urak, és csak ezért nem válaszolnak).

Jocek
2006-04-24, 21:48
... nyugi! Türelem kell hozzájuk! Tapasztalat! :)

Jocek

hangya
2006-04-26, 23:05
Ezt a tájékoztatást kaptam (ha jól értem ez a szabályzat az MMSZ szabályzata, de "valódi" jogi szabályozást továbbra sem találtam):

2. Távirányítású repülőmodellek repítésének biztonsági szabályzata

I. a repítési terület kiválasztásának általános szabályai
● A szakmai szempontok betartásával kiválasztott repítési terület tulajdonosát fel kell keresni és engedélyt kérni a repítésre. A földterület tulajdonosának joga van megtagadni a terület használatát, melyet tudomásul kell venni!
● Sportrepülőtér csak a reptér parancsnok (vagy a tárgynapi repülésvezető) tudtával és engedélyével használható. A repülésvezetőnél akkor is kötelező bejelentkezni, ha bírjuk a repülőtér parancsnok elvi engedélyét, csak az ő által kijelölt terület és légtér használható. Amennyiben a légterünkbe ember vezette sportrepülőgép kerül – azonnali kitéréssel – az ütközés esélyét is el kell kerülni.
● Teremben történő repítések előtt vagy az ingatlan tulajdonosának vagy a kezeléssel megbízott felelős vezetőnek az engedélye szükséges. Meg kell akadályozni, hogy a terembe váratlanul érkezhessen olyan személy (főleg gyerek), aki az éppen repülő modellel ütközhet.

II, a repítés terület kiválasztásának szakmai és repítés szabályai

● A modellező pálya legyen egy nagykiterjedésű, egyirányban hosszú, akadály-mentes terület, melyen a munkaterület kb. 50x100 m-es gondozható pormentes , sima terület.
● A közelben ne legyen nagyfeszültségű elektromos vezeték.
● A munkaterületről repíthető légtér lakott területtől min. 1000 m-re legyen.
● A modellező pályán belül az alábbi területrészek jellemzően elkülönülnek:
1. Fel - leszálló mező (mint munkaterület) a modellvezetők részére (mint irányítási pont) kijelölhető.
2. A modellezők, technikai felszerelések tárolásához, a motorok indításához kijelölt DEPO terület.
3. Kijelölt hely a nézők, nem modellező vendégek részére.
● Gyermek 10 éves kor alatt a pályán felnőtt felügyelete nélkül nem tartózkodhat.
● A pálya területén bármely állatot szabadon engedni TILOS!

III. a repítés szabályai

● A modellező pályán távirányító rádiót bekapcsolni csak a modellező kollegákkal megtörtént frekvencia egyeztetés után szabad.
● A repültetések megkezdése előtt minden modellező köteles ellenőrizni a távirányító berendezés működését, a kormányok helyes kitérését, az akkumulátorok töltöttsé-gét.
● Értékelni kell a meteorológiai körülményeket. A látási határértékeket.
1. Vízszintes látás kb. 500 m.
2. Magassági látás kb. 100 m.
3. Szélsebesség max. kb. 10m/sec
4. Levegő hőmérséklete kb. -5 Co + 35 Co.
● A modellrepülő nem játék. A távirányítást tanulni kell. Minden kezdő keressen fel klubot, gyakorlott modellezőt, oktatót. Egyedül próbálkozni TILOS és baleset veszélyes!
Az egyedüli, kísérő - segítő nélküli modellrepültetés a későbbiekben már megfelelő gyakorlat mellett sem ajánlott.
● Biztosítani kell a modellező pályán mentődobozt.
● A modellmotorok üzemanyaga tűzveszélyes és mérgező. A szembe jutva gyulladást nagyobb mennyiségben a bőrön át, mérgezést okoz. Az üzemanyagok tárolása csak biztonságos kannákban javasolt.
● A forgó légcsavar, a forgó rotor szakszerűtlen kezelése közben számos roncsolást okozhat a közelálló érdeklődőkben is. Motor indítása előtt mindenkit figyelmeztetni kell!
● A repülőmodell fel és leszállása közben a munkaterületen senki sem tartózkodhat.

● A munkaterület kijelölt irányítási pontján a modellt irányító személyen kívül csak a segítő tartózkodhat.
● Repültetés közben a légtérben azt is figyelni kell, nem közeledik-e ember vezette repülőgép, és ha igen, azonnal le kell szállítani a modellt.
● Tilos repültetni (átrepülni is) emberek fölött, a DEPO fölött, a járműparkoló fölött.
● Tilos az embereknek (embernek) neki repülését kezdeményezni.
● Tilos személyekre, műtárgyakra rácsapást repülni, illetve tilos bármely olyan manővert repülni, ahol a személy és vagyonbiztonságot veszélyeztetik.
● A repítések között ismételten ellenőrizni kell az adófrekvenciákat, különös figyelemmel az újonnan érkezőkre.
• A vitorlázó modellek csörlőberendezéseit négy ponton kell rögzíteni. A fordítócsigákat pedig ki kell kötni két segédövekhez a huzóerővel ellenkező oldalon. Mindkét rögzítésnek (laza talajon is) biztositania kell, hogy a legnagyobb igénybevétel (erős szél, nehéz modell) esetén se engedjenek ell. Az elszabadult cövek vagy dordítócsiga halálos baleset okozója lehet.
● Folyamatosan kísérjük figyelemmel a változó meteorológiai körülményeket!
● Rendszeresen ellenőrizzük modellünk és felkészültségünk alkalmassági állapotát.
● A repültetéseken belül esetleges eseményekért mindenki erkölcsileg felelős. A versenyeken az MMSZ elnöksége által jóváhagyott versenyszabályzatok előírásait be kell tartani.
● A verseny lebonyolításáért a főrendező és a főbíró felelős.
● Minden modellrepítő személyes magatartásával járuljon hozzá a modellrepülőtér rendjének és biztonságának betartásához.

IV. rendezvények, bemutatók

1. Valamennyi modellező rendezvény, bemutató és edzés esetében rendelkezni kell a terület tulajdonosának vagy kezelőjének engedélyével. A rendezvény helye lehet:
a) saját terület (modellezés céljára épített, bérelt, vagy repülőtéren való tevékenység)
b) közterület (sportszabályok, egyéb kulturális hagyományőrző és sport rendezvényeken végzett tevékenység)
Minden esetben be kell tartani a vonatkozó törvényeket és előírásokat.
2. A közterületen tartott modellező rendezvények engedélykötelesek (rendőrség, önkormányzat, tisztiorvos). a saját területen tartott rendezvényt is ajánlatos a rendőrségnek bejelenteni.
3. Egyéb rendezvények keretén belül tartott modellező bemutató esetében az engedélynek a modellező bemutatóra is vonatkoznia kell. Az ilyen bemutatón való szerepléshez a tag egyesületének hozzájárulása szükséges.
4. A bemutató felelősét a rendező szervezet vezetőjének kell kijelölnie.
5. A bemutatót végzőnek MMSZ tagsági igazolvánnyal kell rendelkezni (amely egyben biztosítási igazolvány is), vagy az eseményre rendezői felelősségbiztosítást kell kötni. Mindezek elmulasztásáért a főrendező a felelős.
6. Szabadonrepülő modellek versenyét a rendező köteles bejelenteni a Hungarocontrolnak a (06) 1 296 91 02 számon.

V. tartósan modellezésre használt területek biztonsági előírásai

1. A modellezés célja épített, vagy tartósan használt területekre külön biztonsági szabályzatot kell készíteni, amelynek tartalmaznia kell:
a) A terület modellezés céljára való használatának lehetőségét (milyen napokon, időben, ki veheti igénybe)
b) A tevékenységhez igénybe vehető terület meghatározását, a parkolóhely, a tagok depója, a fel-, és leszállópálya, a hajómodellező vagy autómodellező pályák elhelyezését.
c) Figyelmeztetést arra vonatkozóan, hogy az üzemelés alatt a pályán senki más nem tartózkodhat, mint a vezetők (pilóták) részére kijelölt helyen tevékenységet végző személy(ek).

2. Az igénybe vehető időtartamra repülésvezetőt, illetve autó-, hajómodellező tevékenységet vezető személyt kell kijelölni, aki felelős a tevékenységért.
3. Ha egy személy végez modellező tevékenységet, maga felelős, hogy a működési területen ne tartózkodjon illetéktelen személy.
4. A biztonsági szabályzatot a területen modellező tevékenységet folytató egyesület(ek)nek kell elkészíteni, azt a területen jól látható helyen ki kell függeszteni, és gondoskodnia kell annak betartásáról.

VI. eseményjelentés

Baleset esetén a modell távirányítását végző sportoló – az ő sérülése esetén segítője – szervezze meg a szakszerű ellátást. Anyagi kár okozása esetén a sportoló rögzítse a kár jellegét, keletkezésének körülményeit, a kár szenvedőjének és a tanuk elérhetőségi adatait és minderről soron kívül tájékoztassa a Magyar Modellező Szövetséget, tagsági igazolványa számának megadása mellett.

hilti
2006-04-26, 23:16
II, a repítés terület kiválasztásának szakmai és repítés szabályai

● A modellező pálya legyen egy nagykiterjedésű, egyirányban hosszú, akadály-mentes terület, melyen a munkaterület kb. 50x100 m-es gondozható pormentes , sima terület.
● A közelben ne legyen nagyfeszültségű elektromos vezeték.
● A munkaterületről repíthető légtér lakott területtől min. 1000 m-re legyen.
● A modellező pályán belül az alábbi területrészek jellemzően elkülönülnek:
1. Fel - leszálló mező (mint munkaterület) a modellvezetők részére (mint irányítási pont) kijelölhető.
2. A modellezők, technikai felszerelések tárolásához, a motorok indításához kijelölt DEPO terület.
3. Kijelölt hely a nézők, nem modellező vendégek részére.
● Gyermek 10 éves kor alatt a pályán felnőtt felügyelete nélkül nem tartózkodhat.
● A pálya területén bármely állatot szabadon engedni TILOS!

E szerint Matyiföld nem alkalmas reptér, de még Ferihegyet is be lehetne zárni!

jomunkasember
2006-04-27, 15:13
az a gond, hogy ha jól veszem ki, a fentiek nem jogszabályok, hanem az MMSZ belső szabályzata.?

hangya
2006-05-01, 09:53
Mivel ez nem törvény/jogszabály/kormányrendelet (én legalább is nem találtan rá a net-en) ezért csak gyanítom, hogy ez az MMSZ szabályzata.

Jocek
2006-05-01, 14:23
... itt az MMSZ alapszabálya. Ebben talán megtalálható a válasz. Mármint arra, hogy a fenti szemelvény ebből való-e. A megfelelő jogi szabályozást viszont biztos nem itt kell keresni. (Bocs, de nem volt kedvem megint végigolvasni)

http://www.cavalloni.hu/doc/alapszabaly2004.pdf

Jocek

hangya
2006-05-19, 10:59
Sziasztok!

Továbbra sem találtam JOGI szabályozást a reptetés helyét illetően. Nem szeretnék a hétvégén úgy kimenni a "határba" reptetni, hogy megint egy "okostojás" odajöjjön fenyegetőzni stb. (gondolom a szomorú őcsényi baleset miatt, még negatívabb lenne a hozzáállás).
Tényleg nincs semmilyen jogi szabályzás a reptetésre.

u.i.: Esetleg nem tud valaki kis városom (Pilisvörösvár) környékén reptetésre alkalmas elhagyatott területet (jó messze mindentől)?

jomunkasember
2006-05-19, 11:11
Sziasztok!

Továbbra sem találtam JOGI szabályozást a reptetés helyét illetően. Nem szeretnék a hétvégén úgy kimenni a "határba" reptetni, hogy megint egy "okostojás" odajöjjön fenyegetőzni stb. (gondolom a szomorú őcsényi baleset miatt, még negatívabb lenne a hozzáállás).
Tényleg nincs semmilyen jogi szabályzás a reptetésre.

u.i.: Esetleg nem tud valaki kis városom (Pilisvörösvár) környékén reptetésre alkalmas elhagyatott területet (jó messze mindentől)?

Nézd meg a honlapomon:

www.repulomodellezes.hu

Tinnye.

Ikarosz
2006-05-21, 15:55
Helló!
Nagyon tetszik a weblap ötlet!
Azt hiszem – fôleg Ôcsény után – igencsak ránkférne országszerte minél több reptetôhely ismerete. Ez úgy vélem közös érdek!
Sajnálattal láttam, hogy az adatbázis még igencsak szerény, pedig érdekelt volna Gyôr, Mór, Balatonalmádi környékén pár alkalmas hely...
Sebaj, ha találok valamit, közreadom!

jomunkasember
2006-05-22, 09:34
Helló!
Azt hiszem – fôleg Ôcsény után – igencsak ránkférne országszerte minél több reptetôhely ismerete. Ez úgy vélem közös érdek!
Sajnálattal láttam, hogy az adatbázis még igencsak szerény, pedig érdekelt volna Gyôr, Mór, Balatonalmádi környékén pár alkalmas hely...

Köszi!

Igen, szerintem is ez közérdek. Az oldal csak közös erővel tud bővülni, ha minél többen megosztják a tippjeiket, hol lehet biztonságosan repíteni.

Előre is köszi az együttműködést.

Füligjimmy
2006-05-22, 22:24
Állítólag a Budaörsi reptéren a légügyi hatóság betiltotta a modellrepülést.
Ez igaz? A Pacomodell honlapján olvastam.
Ha betiltották, akkor csak ott, vagy egész Bp-n ill. Pest megyében?
Ki hallott erről?
Én most (úgyértem ha életrekel az új gépem) egy elég néptelen környéken karcolom az eget, de nem szeretnék összetűzést senkivel.
Főleg a hatósággal... :ejnye:
Ha tud valaki erről, kérem írja le ide !

Atti
2006-05-23, 08:00
Helló!

Szia!

Ha Győrben szeretnél repíteni, akkor vedd fel a kapcsolatot a Győri Modellező Klubbal. A Mega Modell vagy Airport Modellboltban érdeklődhetsz a a klubbról és a repítés feltételeiről.

A reptér egyébként Bácsán van.

Paco Modell
2006-06-06, 02:01

Szia,
A mi weboldalunkon biztos nem olvashattál ilyet.
És ha már itt vagyok ajánlom mindenki figyelmébe ezt a biztonsági szabályzatot:
http://www.pacomodell.hu/biztonsag.php
Aki még nem ismeri feltétlenül olvassa végig. Nem hiszem, hogy az elmúlt két baleset ezzel megelőzhető lett volna, de legalább egy kicsit előtérbe kerül a biztonság kérdése, és az emberek hajlandók elolvasni a szabályokat.

st_robi
2006-06-06, 14:11
A munkaterületről repíthető légtér lakott területtől min. 1000 m-re legyen.

hát akkor a modellezők 80%-a nem repíthetne ott ahol éppen...

UI.:csak megállapítottam... 8)

Füligjimmy
2006-06-06, 14:16
Bocs Paco, akkor valamit elnézhettem.
Néha produkálok magam előtt is fura dolgokat...

jomunkasember
2006-06-06, 14:25

Szia,
A mi weboldalunkon biztos nem olvashattál ilyet.
És ha már itt vagyok ajánlom mindenki figyelmébe ezt a biztonsági szabályzatot:
http://www.pacomodell.hu/biztonsag.php
Aki még nem ismeri feltétlenül olvassa végig. Nem hiszem, hogy az elmúlt két baleset ezzel megelőzhető lett volna, de legalább egy kicsit előtérbe kerül a biztonság kérdése, és az emberek hajlandók elolvasni a szabályokat.

Szia,

elolvastam, de nem találtam, hogy ez kinek a szabályzata? Ajánlás-e vagy jogszabály?

Egyébként tartalmilag egész jó.

Krassó Tamás
2006-06-06, 16:56
Nagyon jó kérdés!!! Kezdünk együtt gondolkozni.

Ettől függetlenül nagyon köszönjük a PACO-nak is a segítséget.
Csak jó lett volna, ha szervezet ( szándékosan nem mondtam nevet ) fogalmazza meg ,szakértők bevonásával a szabályokat, vagy bőviti ki a meglévőt, ami nem is olyan rossz.

jomunkasember
2006-06-06, 17:06
Nagyon jó kérdés!!! Kezdünk együtt gondolkozni.

Ettől függetlenül nagyon köszönjük a PACO-nak is a segítséget.
Csak jó lett volna, ha szervezet ( szándékosan nem mondtam nevet ) fogalmazza meg ,szakértők bevonásával a szabályokat, vagy bőviti ki a meglévőt, ami nem is olyan rossz.

De kik azok a "szakértők" ? :D

Az, hogy az MMSZ-t nem írtad le, külön köszönet.
Már így is magas a vérnyomásom, hogy én írtam le! :wink: :D :D :D

Krassó Tamás
2006-06-06, 17:39
Ha akarják össze lehetne szedni az u.n. modellezőket szakértőket. Még a fórumon keresztül is meg lehetne oldani a szakértői hozzászólást, de nagyon sokan,- még akinek kellene is , nem olvassa a fórumot.
Ez egy nagyon kényelmes álláspont, csak számunkra nagyon haszontalan, strucpolitika, ha nem látom nincs is probléma.
Még "jó " hogy az időjárás engedte, hogy ennyit " dumáljunk"! ( Figyeld meg teljesen feleslegesen.)

Paco Modell
2006-06-06, 21:53
Ez a szabályzat az MMSZ szabályzata. (http://www.pacomodell.hu/biztonsag.php)

Füligjimmy
2006-06-06, 22:06
Szerintem ezzel a szabályzattal többségében egyetértünk, persze az MMSZ-es sallangok nélkül.
Majd ha szolgáltatnak valamit (mondjuk faszányos kis repteret), akkor azokkal együtt.

Jocek
2006-06-07, 09:13
... viszont az MMSZ-es szabályzat tudtommal csak MMSZ tagokra érvényes. Márpedig nem mindenki az. őszintén szólva ha valaki nem jár versenyekre, akkor nincs is sok értelme belépni. Ma még. Bár ez igazán változhatna!

Jocek

TonyC
2008-02-19, 17:13
Sziasztok!!!

Tudtok már valamit az ügyben?
Konkrétan arra lennék kíváncsi,hogy a helyi önkormányzat kitilthat-e a reptérről (közterület) az MMSZ Biztonsági Szabályzatára hivatkozva?

Most új repteret keresünk,de nem találunk olyan helyet,ahol a lakott terület 1000 méternél távolabb lenne.

Üdv.:TonyC!!!

Chuby
2008-02-19, 19:17
Konkrétan arra lennék kíváncsi,hogy a helyi önkormányzat kitilthat-e a reptérről (közterület) az MMSZ Biztonsági Szabályzatára hivatkozva?

Most új repteret keresünk,de nem találunk olyan helyet,ahol a lakott terület 1000 méternél távolabb lenne.

Ha ténylegesen és hivatalosan akarod a dolgot intézni akkor figyelmedbe ajánlom az alábbi BM redeletre mutató linket.
http://www.b-m.hu/belugy/bmjog.nsf/c1b5f48e6d52b970c1256c060038a658/8a3c08bfb5d3e288c12569df00466337?OpenDocument
Elvileg ez vonatkozik a modellező rendezvényekre. Az hivatkozott jogszabály ( Tv ) esetleg adhat némi utalást a fizikai paraméterekre.

Az én véleményem az, hogy amennyiben magánterületről van szó ( legelő, kaszáló ) akkor a tulaj engedélye kell hozzá és valóban a lakott terület ne legyen 1000 méternél közelebb. A többi dolog ( vezeték, út, stb ) természetesen szintén figyelembe veendő.

Üdv

Csaba

TonyC
2008-02-19, 19:34
Hi!!!

Köszi a gyors választ.

Ha ezt veszem alapul,akkor senki nem repít az országban.
Nem hinném,hogy bármelyik modellező bemenne a helyi rendőrkapitányságra engedélyt kérni. ;)

Nincs egyértelmű szabályozás erre sem,mint annyi másra.
Szerzünk egy helyet,és reméljük a legjobbakat. ;D

Chuby
2008-02-19, 19:38
Szia !

Kiemelném még1x: szerintem ez a modellező rendezvények engedélyezésére vonatkozik. Az más tészta, ha magánterületen reptetsz...

A mi esetünkben kibéreltünk egy darabot egy kaszálóból és a tulaj engedélyével reptetünk. Persze ott is vannak "okos" emberek, de tulaj nevének mint "szponzor" említésére elsomfordálnak...

Üdv

Csaba

TonyC
2008-02-19, 19:41
Igen,nálunk is így fog működni!!!

Leo
2008-04-18, 13:31
Itt tartunk mi is. Megvan a terület tulaja, már csak az engedély hiányzik.

Amit én/mi megléphetőnek tartunk, ill. be fogunk nagy valószínűséggel vezetni:

-súly és méretkorlátozás a terület nagysága alapján (nem az ~40x100-as felszállóról beszélek, azon túl nincs meg az 1km.)
-felelősségvállalás pontosítása, név szerint (ha valaki nem "barátikör" ÉS nem tartja be a szabályozást egyszemélyben felelős minden kárért)
- sokszor-sokhelyen megfogalmazott "általános" szabályok precízen területre igazítva Pl.: ha megjelennek a sárkányosok akkor mi a teendő, lovasok keresztülvonulása esetén mi a teendő..stb.

Jó lenne tényleg, ha "valaki" központosítva kezébe venné a szabályozás gatyába rázását, és nem mindenkinek egyesével kellene kiokoskodnia a "miért repíthetek itt" szövegét.

Addig is irogassunk csak ide. Azok is írjanak tapasztalatokat, észrevételeket akiknek már "kitaposott" repterük van! Biztos nem egyből klappolt minden, az esetekből meg okulhatnak az éppen "taposók"

Chuby
2008-04-18, 20:03
Addig is irogassunk csak ide. Azok is írjanak tapasztalatokat, észrevételeket akiknek már "kitaposott" repterük van! Biztos nem egyből klappolt minden, az esetekből meg okulhatnak az éppen "taposók"

Sziasztok !

Engem is érdekelne azon repterek "szabályozottsága" ahol nincs mellette rendes reptér azaz nem annak a védőszárnyai alatt van kialakítva a terület. Amíg Börgöndön voltunk ott nem lehetett kérdés mert az is hivatalos reptér. Ha van olyan tehát akinek van hivatalos engedélye kérem ossza meg velünk....

Köszi

Csaba

Leo
2008-04-18, 22:41
Nah tessék, tudtam én hogy nem vagyunk egyedül ;)

Nyitok egy kisebb gondolatsorral, hátha valakinek segít amit eddig tapasztaltunk/elértünk. Ez nem szentírás(!) de járható út. Azért is írom le hogy az esetleg olvasó hozzáértők megtegyék az észrevételeiket, ÉPÍTŐ kritikával SEGÍTSÉK célunk elérését: biztonságosan és szabályosan használható modellreptér.

1.lépés (Ha megvan a kiszemelt terület akkor ugorható) http://maps.google.com/ (!) szerintem a legegyszerűbb módja annak, hogy a lakhelyhez közel alkalmasnak VÉLT területet találjon az ember. Ugye a paraméterek adottak: nyilván vízszintes terep, kell hely kifutópályának és közel s távol ne legyen senki és semmi (házak,vezetékek,nagy tereptárgyak)...nekünk ezek voltak a szempontok. Ha ebből van legalább 2 db. akkor...

2.lépés Helyszín(ek) személyes felkeresése. Terepfelmérés, kérdezősködés arra járóktól, mező széli telektulajoktól. Jobb ezzel kezdeni, mert ha kiváló a terep de kiderül hogy pl.: Lőtér - katonai terep...vagy bármi egyéb ok miatt nem alkalmas az jobban lesújt. Mindenkiben jó előre tudatosítani hogy mit szeretnél, így később nincs meglepetés.

3.lépés Helyszín ismételt felkeresése, más időpontban, más napszakban. Simán lehet hogy az addig kietlennek vélt terület más arcát mutatja. Ennek lehet jó és rossz oldala: olyanokkal találkozol akikkel/amikkel lehet szimbiózisban repíteni, vagy olyanokkal ami miatt felejtős. Mindenesetre az információk begyűjtése a cél. (pl.: lovasok, állat legeltetők, állatok, sportolók...)

4. lépés Elektro repülők kipróbálása a helyszínen / rádiópróbával. Itt sok minden kiderül: rádiózavaros hely esetén kis elektro gépeknél kicsi kár elven reppróba. Próbáljatok minél többet kint lenni látványosan, hogy a jelenléteteket az arra fogékonyak biztos észrevegyék. Ha van valaki akinek nem tetszik hogy ott vagy, úgyis hangot ad véleményének. Szépen lassan de nem sunyin(!) ki kell tapogatózni a határokat/tűrőképességet.

5. lépés Kis robbanós repülő kipróbálása a helyszínen. Ha eddig a pontig jutottál az azt jelenti hogy eddig még nem volt komolyabb atrocitás senkivel, nem hívtak rád rendőrt, nem kergetett senki. Robbanóssal minden kiderül mivel szép hangja van, ami nem is gyenge ;) Beállítás,rádiópróba(!) és repülés. Ha most is minden rendben zajlik, nah akkor már érdemes lépéseket tenni a terep/telek tulaj levadászásának érdekében. Jó, lehet korábban is, de mi hasznod van egy "engedélyezett" terepből amiről kiderül utólag hogy alkalmatlan (rádiózavaros, hang miatt panaszosok...) Szóval leginkább párhuzamosan érdemes intézni a felmérést/tulajvadászatot.

6. Tulaj vadászat. Helyrajzi szám kell neked. Ezt az illetékes földhivatal/önkormányzat térképészeti osztályán mondják meg neked a legközelebbi/határoló utcák, Google Maps térkép kinyomtatott képe alapján. Ez utóbbiból érdemes több nagyítást is nyomtatni... Ha a hrsz megvan, újabb földhivatali kör ahol legrosszabb esetben ~2000 Ft ért adnak egy tulajdoni lap másolatot neked a hrsz alapján, amin rajta van a tulajdonos(ok).
Hurrá.

7. Tulaj megkeresése, egyeztetés, megállapodás. Valahol itt tartunk mi is. Fontos hogy kész elképzelésekkel tárgyalj, tudnia KELL mi fog folyni a területén. Fontos a felelősség vállalás tisztázása, bérlők/használók megnevezése, bérleti díj/ "szponzorciós" feltételek tisztázása. Javaslom/erősen ajánlott a megegyezés (bérleti szerződés, használati engedély) írásba foglalását, hisz a szó elszáll az írás meg...

8. Önkormányzat. Ez már nálunk is elméleti szint, nem is igen tudom hogy kell-e de úgy vélem nem árt.

Ami még fontos szerintem: ha nincs akkora terület ahol a reptér körül van 1 km tisztán, akkor sincs veszve a dolog DE. Méret/súly/reptípus korlátozással EGYÜTT még használható a látszólag használhatatlan is. Tervezés során mindig a legrosszabb eshetőségből induljatok ki. Pl: elszabadult/irányíthatatlanná vált gép. Jobb felkészülni, mint megijedni. Emberek/állatok/tulajdon egészségének/biztonságának/értékének megőrzése a cél a kellemes időtöltés mellett SORRENDEN A HANGSÚLY!

Végezetül, lezárva ezt a hosszú szóf&#ást majd még jó lenne biztosítás is az engedélyek után, meg rendelkezések arról hogy mi a módja a "klubtagok" megkülönböztetésének az odatévedt bajcsinálókból akik nem tartják be az előírásokat de mindenki "látta már ott"..., tereptárgyak....stb. stb. stb. JAH ÉS REPÜLNI IS! ;)

radafuk
2010-08-18, 22:16
Hello sracok,

probalok utanajarni, hogy mifele altalanos szabalyozas vonatkozik a legterhasznalatra, de nemigen talaltam eddig semmit konkretat a forumon elhangzott (esetenkent eros) ajanlasokon, meg a hudekomoly mmsz szabalyozason kivul. Valamelyest ismerem a hetkoznapi gyakorlatot, de pont attol kivanok elterni. (nem szoktam a falu folott vitorlazni valamiert...:)

Tegyuk fel, hogy le szeretnem fenykepezni a falunkat a levegobol, akar tobb helyrol is egy foldhoz rogzitett leghajoval.

- minek minosul egy kb 10 kilos leghajo? (nyilvan nem legijarmu, netan repuloeszkoz?)
- ra lehet-e fogni, hogy sarkany (merthogy kotelen rogzitve van, raadasul felhajtoerot is termel ha szogben all a szelre)
- nem ellenorzott legterben mi a maximalis magassag, amit hasznalhatok?
- a jogszabalyi kereteket kulonleges (eseti) engedellyel atlephetem-e (pl nagyobb magassag a polgarmester es a legiiranyitas engedelyevel)?
- a falu fotererol felengedhetem-e a masinat, vagy ez valami durvan tiltott dolog, mondvan lakott terulet folott tortenik?
- ugyanazok a szabalyok vonatkoznak-e egy foldhoz rogzitett es egy foldhoz nem rogzitett leghajora?

Ha tenyleg ennyire szeretnem tudni, forduljak-e ugyvedhez, aki majd biztos nagyon erteni fogja mirol is van szo, avagy ra tudtok vezetni valami konkret jogszabalyra?

Nem szeretnek senkinek az arcaba maszni, sem tamadasi feluletet mutatni barmifele kotozkodo alaknak, szeretnek tisztaban lenni a ___jogi___ lehetosegekkel.

Kerlek segitsetek!

szb

Füligjimmy
2010-08-19, 17:34
Neked nem ügyvéd kell, hanem egy gyakorló pilóta akinek van aktuális légitérképe az adott helyszínről.
A nem irányított légterek felső határa változó, pl. Budapest környéke 400 méter. Afölött nagyvas.
Az irányított légtérbe (nem kizárt hogy rosszul tudom) csak transzponderrel repülő géppel léphetsz be. Javítsatok ha tévedek.
Az ilyen jellegű repülésekhez a polgármesternek semmi köze, inkább a légiirányításnak.

Hogy tisztább legyen a helyzet, mindjárt megkérek egy végzett pilótát hogy nézzen fel ide.

radafuk
2010-08-22, 01:45
Az ugyveddel csak viccelodtem, nem hinnem hogy egy honap eleg lenne, hogy elmagyarazzam egy hetkoznapi ugyvednek, hogy mirol is beszelek.

Iranyitott legterbe szerintem tuti nem mehet egy ilyen cucc, en legalabbis kisse veszelyesnek tartanam. Nem iranyitott legterben is annak tartom, megha egy ekkora lufi jol is lathato.

Hogy hol es hany metertol iranyitott a legter, az konnyen megtudhato, de hogy milyen feltetelekkel hasznalhatok egyeb legteret az szamomra total homaly.

Tartok attol, hogy egy rutinos pilota is csak a nagyvasak szabalyozasat ismeri, az ilyen kis szarsagokkal (mint egy 8m-es zepp) ritkan talalkoznak. Nalam mindenesetre tuti tobbet tudnak a kerdesrol, tehat ha sikerul ideiranyitanod valakit, az csakis hasznos lehet.

Engem elsosorban a hazak folotti repules/lebeges aggaszt, szerintem abba konnyu belekotni a kocsmaudvarrol.

Valamiert mintha keves lenne a szakjogasz a forumon :>

mindent kosz, stb.

szb

solowing
2010-08-29, 22:53
Ez egy igen érdekes téma,mit és hol lehet....Én egy időben a helyi focipályán erőltettem magam,mindig figyeltem rá,hogy sose akkor menjek ha edzés van.....Igenám de mivel nem csak nekem tetszett,hogy valami repül odafönn idővel egyre többen odasereglettek bámészkodni. Néha egy-egy okostojás is odajött,hogy van-e rá engedélyem? Naná hogyne lenne! Modellrepülőre? Mert ugye zavarom Ferihegyet is meg a honvédség rádióját is bezavarom :D Mivel sportpályán reptettem ezért azzal érveltem,hogy a modellezés is sport,nem csak hobby :D Odáig fajult a dolog,hogy fel kivántak jelenteni,mert a személyi biztonságot is veszélyeztetem (kac ,kac,kac)
Na jó eljöttem onnét....kimentem egy főút mellé hátha ott nem b@szogat senki....idővel ott is sok autós megállt bámészkodni......És nem fogjátok elhinni mi történt...ment egy karaván....késő délután hazafelé...az egyik autós bebambult mert a gépemet nézte és eközben belehajtott az előtte haladóba.......és azt mondta a f............,hogy én vagyok a hibás mert eltereltem a figyelmét......Még ilyet? Kijött egy járőr is,felvette a jegyzőkönyvet,engem is megkérdeztek a reptetés körülményeiről,,,,kiváncsi leszek mi lesz a vége :D

radafuk
2010-08-30, 10:39
Ez egy igen érdekes téma,mit és hol lehet....Én egy időben a helyi focipályán erőltettem magam,mindig figyeltem rá,hogy sose akkor menjek ha edzés van.....Igenám de mivel nem csak nekem tetszett,hogy valami repül odafönn idővel egyre többen odasereglettek bámészkodni. Néha egy-egy okostojás is odajött,hogy van-e rá engedélyem? Naná hogyne lenne! Modellrepülőre? Mert ugye zavarom Ferihegyet is meg a honvédség rádióját is bezavarom :D

Kb. ilyesmikre gondoltam az alatt hogy a kocsmaudvarrol stb.

Mivel sportpályán reptettem ezért azzal érveltem,hogy a modellezés is sport,nem csak hobby :D Odáig fajult a dolog,hogy fel kivántak jelenteni,mert a személyi biztonságot is veszélyeztetem (kac ,kac,kac)

Ha veszek egy kalapacsot a teszkoban, azzal is veszelyeztetem a szemelyi biztonsagot, mert raejthetem valakinek a kislabujjara a penztarnal. Ha a palyat hasznalok, vagy a palya tulajdonosa hoborog, az persze mas eset.

Na jó eljöttem onnét....kimentem egy főút mellé hátha ott nem b@szogat senki....idővel ott is sok autós megállt bámészkodni......És nem fogjátok elhinni mi történt...ment egy karaván....késő délután hazafelé...az egyik autós bebambult mert a gépemet nézte és eközben belehajtott az előtte haladóba.......és azt mondta a f............,hogy én vagyok a hibás mert eltereltem a figyelmét......Még ilyet?

Van ilyen. Ezert szokas tamadni az ut mellett elhelyezett oriasplakatokat, emlekhelyeket (itt halt meg xy a kanyarban stb). Magyarorszagon ennek nem nagyon van kulturaja (ill. van: penz beszel...), tudtommal annyit sikerult elerni kb 5 eve, hogy autopalyatol talan min. 100m-re kell lennie a plakatnak.

Az hogy egyik oka vagy a balesetnek, az meg nem jelenti azt hogy hibas is vagy. Ha nekem kocsival nem adja meg valaki a jobbkezet, akkor oka vagyok a balesetnek, hiszen ha nem jartam volna epp ott, akkor nem is kellett volna megadni. Ettol meg nem vagyok hibas.

Kijött egy járőr is,felvette a jegyzőkönyvet,engem is megkérdeztek a reptetés körülményeiről,,,,kiváncsi leszek mi lesz a vége :D

10 ev mulva megtudjuk. Talan. Szerintem siman elmeszelik az illetot, teged meg megkernek hogy ne az ut szelen roptess. Ha tartottal valami minimalis tavolsagot az uttol (parszaz m?), akkor felelos biztosan nem vagy.

Ut kozeleben en nem javaslom a reptetest, mert ha barmi hiba van (pl. elfujja a napszel a radiobol kijovo sugarzast :X) es az autok koze kerul a repulo (vagy barmi), abbol ronda baleset lehet.

Epp ilyen esetekre kivanok felkeszulni, ezert remelem, hogy valami nalam szakavatottabb alak ra tud mutatni valamifele jogszabalyra, rendeletre, mittomenmire. Hiaba keruli az ember a balhet, idiotak vannak szep szammal a vilag minden tajan. Tobbek kozott celja a torvenyeknek, hogy mederbe tereljek a hoborgest. Ha nincs az adott helyzetre jogi szabalyozas, akkor lehet gond.

Jahes senki ne vegye keszpenznek a fenti allitasaimat, azok a jozan paraszti esz szulemenyei, nem pedig valamifele jogaszi allasfoglalasok.

szb

solowing
2010-08-30, 11:09
Hehe,

engem nem láthatott a vétkes pilóta,a gépem meg kb. 50m-re az úttól kb,,,100m-en lehetett...Nem volt rajta semmi figyelem elterelésre méltó kütyü,szalag bármi......
Nem hinném,hogy bármi bajom lenne belőle,inkább az emberi ostobaság volt az ami kissé feldúlt....Annyi gerinc nem volt az emberben ,hogy elismerje,hogy bebambult.......ááááááá végülis egy magyarország ,,,mit várhat itt az ember????

radafuk
2010-08-30, 22:40
Magyarorszagot mi alkotjuk, csinaljuk, valtoztatjuk, akik itt elunk. Idiotakat is beleertve. Ha ismerjuk a letezo jogszabalyokat (en nem elegge), akkor hatarozottabban tudunk fellepni mindannyiunk erdekeben, ha nem, akkor csak hablatyolunk.

Igy ismet kerem a draga olvasokat, jogi ismereteiket osszak meg a tobbiekkel!

szb

solowing
2010-08-30, 22:54
Szerencsére még idáig a modellezés nincs konkrét jogi szabályozás alá vonva.....de néha lehet,hogy tényleg jobb lenne.....
És ha lenne is jogilag szabályozva,ki tartatná be velünk? A rendörség? Na neeeeeee :D Szinte látom magam előtt a tohonya semmitmondó arckifejezésű rendőrt amint odajön és............."mennyivel megy??????HAHHAHAHAHAHHAHAHHAHAHAHHAHAHAHA :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

radafuk
2010-09-01, 09:10
Hogy nincs semmifele szabalyozas, abban korantsem vagyok biztos. Modellezesre is rahuzhato gumiszabalyok biztosan vannak.

szb

solowing
2010-09-01, 21:11
Gondatlanságból elkövetett bármiis az biztosan érvényes....gondolom kártériteni is kötelesek vagyunk,de kimondott hol lehet reptetni és hogyan szabályzatot még csak reptereken láttam......

norka
2010-10-14, 21:44
Tudja valaki, hogy autópályával kapcsolatosan létezik e valamilyen jogszabály? Pl. hány méterre lehet reptetni stb. Itt Németországban rám szóltak, hogy fejezzem be vagy rendőrt hívnak. :'(

Máguska
2010-10-29, 16:58
Tudja valaki, hogy autópályával kapcsolatosan létezik e valamilyen jogszabály? Pl. hány méterre lehet reptetni stb. Itt Németországban rám szóltak, hogy fejezzem be vagy rendőrt hívnak. :'(

hívjanak... :o hátha valamelyik modellezik...vagy fog... :D

Lobo
2010-11-02, 11:01
Üdv !
Ez azért nem ilyen egyszerü. Pláne, hogy nem ismerjük a német szabályokat. Viszont ha átgondoljuk a dolgot , akkor képzeljük el, hogy mi történik akkor, ha a gép egy esetleges müszaki hiba miatt bekerül az autópályára és valaki emiatt csinál egy rossz manövert. Kb 50 autó vezetője határozottan utálni kezdené a modellezőket. A többit már nem is érdemes továbbgondolni. Szerintem lehet találni jobb helyet mint egy autópálya

Capt. Dragon
2010-11-05, 08:25
Ugye csak viccelsz?
Autópályának még a közelében sem szabad repíteni - nyilván terepviszony függő - de a magam részéről kilométerekben mérném a biztonságos távolságot.
Gondolj csak bele, mit reagálnál, ha a az autópályán haladnál 180km/h val - németországban ez szabályos - és hirtelen az orrod elé röppen "valami" - de az is bőven elég, ha valaki a gépedet bámulja, és közben utoléri az előtte haladót. Egyszóval ha autópálya mellett modellezel, és emiatt tömegszerencsétlenség lesz, az a minimum, hogy híres ember leszel.
A pikáns ebben az, ha mondjuk trükksárkányt eregetnél, valószínűles senki nem szólna rád, de a bámészkodás szempontjából legalább akkora veszélyforrás, mint egy 3d gép...

norka
2010-11-08, 21:12
Persze, hogy nem az autópálya mellett reptettem a kis depron gépemet. Egy lehajtósáv van pár száz méterre közte meg egy erdő. Csak volt akinek nem tetszett és kíváncsi lettem volna van e valami alapja vagy csak okoskodott az ember. Szerintem ha pálya mellett reptetek be is zártak volna mint a malacot.

GPeti
2012-06-03, 10:17
Tegnap volt a híradóban hogy egy Balaton melletti repülőmodell versenyt lefújtak a "környezetvédők".

Jabag
2012-06-03, 19:40
A verseny a Herend Kupa volt, szabadonrepülő világkupa forduló, mintegy 250 versenyzővel. A helyszín: Tapolca, sportrepülőtér!!!!
És valóban leállították a versenyt, az autókkal el kellett hagyni a reptér területét, és a starthelyeket áthelyezni a reptér egy másik pontjára...
Mégegyszer mondom, a terület rendeltetése: REPÜLŐTÉR! Ilyen csak magyarországon lehet (igen, kisbetűvel).

Utóirat: A nagyon színvonalas verseny ezek után lezajlott, igaz kicsit rövidített programmal, de nagyon izgalmas "végjátékkal" (amit szerencsére már nem a hatóság tett izgalmassá).

skeleton
2012-06-04, 13:56
Üdv.

Csak egy felvetés a Herend kupával kapcsolatban: A reptér nem-e határos természetvédelmi területtel vagy a első start hely megközelitése során nem haladtak át természetvédelmi területen?
Azért kérdezem,mert lehet néhányan parkolhattak védett területen,vagy a csak átközlekedtet rajta az egész mezöny, a természetőrök nem ennyire kukacosak,véleményem szerint itt a quadosok lesznek elsősorban a ludasok,hogy ennyire gyorsak voltak az őrök / ez csak megjegyzés/

Jabag
2012-06-04, 14:37
Hogy pontosan mit kifogásoltak a természetőrök, azt a szervezők tudják megmondani, Ők beszéltek velük. Az autókkal el kellett hagyni a területet, de a modellkereséshez-visszahozáshoz visszaengedték a területre a motorokat, quadokat és kerékpárokat. Tény, hogy a repülőtéren belül egy néhány száz méterrel odébb eső területre költöztünk át, de a modellek leérkezési területe nem változott...

Flymen
2012-06-07, 22:41
Sziasztok!

Nagyon találóan írta egy hasonló témában egy fórom társunk, hogy vannak világos és sötét ZÖLDEK... ;D

seditnaburus
2012-06-24, 00:40
Engem érdekelne milyen büntetésre lehet számítani ha figyelmen kívül hagyom az engedélyeket. Több km magasan , ügyelve rá hogy ne lakot terület felett. Olvastam hogy légi folyosókban sem lehet, honnan lehet megtudni hogy hol járnak pl utasszilátok? Illetve valószínűleg elég bizarr kérdés a végére de bennem felmerült, légvédelem lelőhet egy 3 , 3.5 méter fesztávolságú repülőt ha több km magasan szál?

Stallmaster
2012-07-14, 21:01
http://siresz.hu/legter/legter.php

kötve hiszem hogy a bármit is lelőnének, szerintem észre sem vesznek egy modellrepülőt mondjuk 5méter fesztáv/15kg súly alatt...
több km magasan repülni nem a legnyerőbb ötlet, felkészültség, és rengeteg odafigyelés kell hozzá.

Stomi
2012-10-18, 12:08
Sziasztok!

Érdekes jelet találtam egy francia repülési térképen:
http://epitkezo.hu/images/rc_modell_icon.jpg

Így néz ki a vizuális megközelítési térképen:
http://epitkezo.hu/images/chart.jpg

Ezek szerint ott nyilván tartják hol szoktak reptetni. Francia tudásom nulla, és első megközelítésben a Google sem segített.

Tamás

l.verhas
2012-10-18, 16:33
Sziasztok,
csak néhány gondolat az eddigi hozzászólásokra reagálva. Az alapelv: látni és látszani, informálódni és információt adni !
A hely kiválasztásában segít az a szabályrendszer, amelyet többen is belinkeltetek és túlnyomórészt a földi veszélyeztetést próbálja kiszűrni, minimalizálni.
Nem sok különbség van a rep.modellezés és a valós repülés között. A levegőből először nem tudod megmondani, hogy az az EXTRA, vagy akármi más scale gép "igazi", vagy modell. Csak ha tovább figyeled akkor látod, hogy virgoncabb egy kicsit -lehet, hogy modell ?
A rep.szabályok ráhúzhatók a modell repülésekre is. Ha valaki e szerint jár el, abból semmi gondja sem származhat, sőt, ha bármi probléma adódik, le vagy fedve ! Mire gondolok !!?? Egy korábbi topic-ban (segítség veszélyeztetés témában) írtam néhány tanácsot, szerintem ezeknek a betartásával gond nélkül lehet repíteni.
A modellrepülés az esetek nagy részében nem ellenőrzött légtérben (AMSL 7500 feet, kb 2400m alatt) zajlik, pl egy rét a semmi közepén. Ha birtoklod a tulaj hozzájárulását és bejelented a FIC-nek, akkor bármelyik akadékoskodót elküldheted a búbánatba.
Ha ellenőrzött légtérben repítesz (2400m felett, vagy pl reptér/reptér közelkörzet), akkor az itt meghatározott szabályok szerint teheted meg, pl. a reptéren müködő AFIS szolgálat tájékoztat, hogy a reptér légterének mely részét használhatod. Lásd az előző hozzászólás képe !
Igazándiból vakmerőség, ha valahol egy libalegelőről felszállva FPV-zel mondjuk 3000 m magasságban ! Gondolj bele..... látni és látszani !
Itt nem elég a felkészültség és odafigyelés ! Ez felelőtlenség és életek veszélyeztetése !
Már régóta nincsenek légifolyosók, csak track-ek, ami azt jelenti, hogy bármilyen irányon előfordulhat légiforgalom.
Gondolj bele .... éppen akkor végsiklik Ferihegyre egy WIZZAIR járat ! Látni fogod és kikerülöd, vagy ő lát téged és kikerül ? Kizárt dolog !!
Beszippantja a hajtómű a modelledet, ledarálja, aztán megáll ! VÉSZHELYZETET idéztél elő, amiért nem a gépedet lövik le (az már megsemmisült ) hanem téged (persze képletesen) !
Üdv:VL

engine
2013-02-11, 23:30
A biztonság mellett megemlíteném, hogy jelenlegi jogszabályok alapján nem lehet, rádióadót telepíteni egy modellre, frekvencia engedély nélkül. Az a megközelítés sem jó, hogy a rádió amatőrök sávját használja valaki, ugyanis légi mozgó szolgáltatás, csak a média hatóság engedélyével történhet, ők pedig pénzt kérnek. Fizet valaki a gépéről sugárzott frekiért?

norka
2013-04-02, 16:06
Tud valaki infót azzal kapcsolatban, hogy Angliában szabályozzák e jogilag a modellezést? Mekkora géppel, hol, stb...

Roach
2013-04-30, 05:22
Fontos dolog amit itt nem olvastam, vagy átsiklottam rajta: Tervezek például a kertből repülni a környező szomszéd telkek felett, ezzel kapcsolatban fontos tudni, h bármilyen magánterület feletti repülést megtilthatja a terület tulajdonosa. Amennyiben tanukkal bizonyítja, h neked már szólt, majd utánna repültél a terület felett és feljelent eljárást indíthatnak ellened.

Fontos, ha valaki reklamál, hogy a telke felett ne repkedj(ritka, de előfordulhat), akkor ott ne repkedj!

Stomi
2013-04-30, 17:13
Ez igaz külterületen is? Meglepő lenne számomra.

Roach
2013-04-30, 18:42
Ez igaz külterületen is? Meglepő lenne számomra.

Ez vonatkozik bármilyen magánterületre.

Stomi
2013-04-30, 20:29
Ez milyen magasságig él? Csak modellekre vonatkozik, vagy a nagyoknak is kerülgetni kell? Ez már tényleg meglepne.

Roach
2013-04-30, 21:33
Ez milyen magasságig él? Csak modellekre vonatkozik, vagy a nagyoknak is kerülgetni kell? Ez már tényleg meglepne.

Magasság, ha jól emlékszem 300m erre most nem mernék megesküdni. Utánnajárok ezért nem írtam.

Stomi
2013-05-01, 07:58
Köszönöm, és remélem ezt csak páran tudják, akiknek nincs a reptereink közelében telke.

Eddig (tudomásom szerint) nem okoztunk kárt senkinek a környékünkön, így okot sem adtunk a tiltásra. Másrészről mindig vannak "jóakarók", akik tapsolnának örömükben ennek a jognak a hallatán.

BAL-IMI
2013-05-01, 08:29
Köszönöm, és remélem ezt csak páran tudják, akiknek nincs a reptereink közelében telke.

Eddig (tudomásom szerint) nem okoztunk kárt senkinek a környékünkön, így okot sem adtunk a tiltásra. Másrészről mindig vannak "jóakarók", akik tapsolnának örömükben ennek a jognak a hallatán.

Sziasztok!

Mi ha kimegyünk teret hódítani és látunk tulajnak megfelelő embert akkor addig felfüggesztve a reptetést, oda megyünk páran és meg kérdezzük nem zavarunk? Volt már olyan hogy baltával közeledett felénk a bácsika, mi is elindultunk felé tele jó indulattal, amikor fél úton találkoztunk kiderült hogy csak a teheneket akarja később kikötni legelni és a karókat fogja leverni, eddig még nem zavartak el sehonnan ;D Most ahol gyökeret eresztettünk a nagy szántóföld tulaja bele egyezett hogy a földje felett repkedjünk, a telkek meg nem kellenek a kutyának sem, az meg hogy gondozzuk a környéket szerintem nem szúrja a szemét senkinek! http://www.youtube.com/watch?v=5gCD4uMX-S0&feature=youtu.be

Üdv:[b]Imre

Roach
2013-05-01, 10:15
Ez nem a legszigorúbb szabálysértések közé tartozik és mivel kárt kizárt dolog, h tudna kárt felmutatni telektulaj, hacsak nem belecsavarodott a géped a macskájába mondjuk. Amíg ilyen nem történik nagyon kicsi az esélye, h indítsanak eljárást első alkalommal. Tényleg csak a nagyon rosszakaró emberek ellen jó ezt tudni, mert vannak olyanok. Amíg nem repülsz be a légterébe a telke mellett 5cm-re már csinálhatsz amit akarsz viszont.

DiamantTomi
2013-05-10, 11:05
Amíg nem repülsz be a légterébe a telke mellett 5cm-re már csinálhatsz amit akarsz viszont.

Egy telekhez mióta jár légtér?

ferostas
2014-08-27, 23:04
Sziasztok!
A téma már régóta alszik, mégsem járt el felette az idő, dobjunk hát egy ébresztőcsókot a homlokára.
Ma hallottam a TV Híradójában, hogy egy DJi-quadróval filmező operatőrt büntettek meg mert engedélyek nélkül repült és fényképezett. Az eset kapcsán feldobott 1995. évi XCVII törvényt olvasva találtam 1-2 ide illő bekezdést:

(5)63 A légiközlekedési hatóság, az állami célú légiközlekedéssel összefüggő feladatok tekintetében a katonai légügyi hatóság engedélyével repülhet a magyar légtérben az a légi jármű, amely vezető nélküli repülésre alkalmas, továbbá a jogszabályban meghatározott repülőmodell, illetve repülőeszköz. Lakott terület felett a modellrepültetés a légiközlekedési hatóság engedélyén túlmenően csak a helyi önkormányzat által feladatkörében kiadott rendeletben kijelölt területen és feltételek mellett hajtható végre.

20. § (1)93 A polgári légi járművön, repülőmodellen, valamint a légiközlekedési tevékenység és légiközlekedéssel összefüggő tevékenység során rádióberendezés - a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által külön jogszabály alapján kiadott rádióengedély megléte esetén - a légiközlekedési hatóság engedélyével és feltételeivel tartható üzemben.

Az aktuális témát (ez ahova írok) olvasgatva, halvány de nem túl szépenhangzó válaszokat rejtenek a fenti idézetek.

A híradóban említették, hogy a légiközlekedésről szóló törvények értelmében a távirányítású repülő kamera (drón) légijárműnek minősül engedélyt kell kérni a reptetésre, (kérdezem akkor az FPV is???).
Továbbá ha légteret valaki nem közlekedésre hanem valami másra akarja használni, akkor a katonai hatóságoktól is engedélyt kellene kérni. (?!?) Hát normális dolog ez?
Jogszabályokat ígérnek de attól tartok ez nekünk nem lesz túl jó.

Na szép napot, jó repülést mindenkinek.
Ferosti

Flymen
2014-08-28, 14:11
Sziasztok!

Minden aktuális törvényi rendelkezés híján jelenleg szerintem a "van kalapja, vagy nincs kalapja" elv alkalmazható a kérdéses esetekre...

Vajon nekik vannak-e érvényes engedélyeik, hogy repülhessenek?
http://www.zsaru.hu/content/%C3%A9gi-helysz%C3%ADnel%C5%91k

De az amatőrökön kívül használják tévések, netes hírportálok, katasztrófavédelem, tűzvizsgálók, és még sorolhatnám...

Jómagam csak azt tanácsolnám mindenkinek, aki nem ebből akar megélni, hogy amíg nem tisztul le a dolog, és nem hozzák meg az erre vonatkozó rendeletet, addig csak szép, de elhagyatott helyeken művészkedjünk... :'(

Nem kell Nostradamusnak lenni, hogy megjósoljuk: ha megszületik a szabályozás, be kell majd látnunk, hogy csak a dupla biztonsági elemekkel felszerelt 1-2 Milliós kopterek rúghatnak labdába. Így mi, a DJ-ek, csak ezután is csak feketén tudunk majd filmezni bárhol, mert az előírások nem teszik lehetővé, hogy ezeket az eszközöket lakott terület és emberek fölé repüljük.

Így mindenki szabadon eldöntheti, hogy mit kockáztat meg.

gerlice
2014-09-22, 22:25
Sziasztok!

Minden aktuális törvényi rendelkezés híján jelenleg szerintem a "van kalapja, vagy nincs kalapja" elv alkalmazható a kérdéses esetekre...

Vajon nekik vannak-e érvényes engedélyeik, hogy repülhessenek?
http://www.zsaru.hu/content/%C3%A9gi-helysz%C3%ADnel%C5%91k

De az amatőrökön kívül használják tévések, netes hírportálok, katasztrófavédelem, tűzvizsgálók, és még sorolhatnám...

Jómagam csak azt tanácsolnám mindenkinek, aki nem ebből akar megélni, hogy amíg nem tisztul le a dolog, és nem hozzák meg az erre vonatkozó rendeletet, addig csak szép, de elhagyatott helyeken művészkedjünk... :'(

Nem kell Nostradamusnak lenni, hogy megjósoljuk: ha megszületik a szabályozás, be kell majd látnunk, hogy csak a dupla biztonsági elemekkel felszerelt 1-2 Milliós kopterek rúghatnak labdába. Így mi, a DJ-ek, csak ezután is csak feketén tudunk majd filmezni bárhol, mert az előírások nem teszik lehetővé, hogy ezeket az eszközöket lakott terület és emberek fölé repüljük.

Így mindenki szabadon eldöntheti, hogy mit kockáztat meg.

Erre mondják, hogy a tiltott gyümölcs édesebb...
Bár ha hoznának nem lehúzós szabályt, akkor azt támogatnám, mert így most mindenkitől engedély kell úgy, hogy azt sem tudják milyen papírra írja az engedélyt, tehát róka fogta csuka a buli.

ferostas
2014-09-23, 08:47
Üdv!

Azt gondolom jó lenne, ha a modellezőket is belevonnák a törvény tervezésébe, legalább is mint "szakértőt", mert a realitás mezejére kellene ültetni a szigorítás fáit. Gondolom vannak itt a fórumon akik befolyásos kapcsolatokkal rendelkeznek, segíthetnének ebben, hogy ne az legyen hogy ellehetetlenítik a modellezést, vagy olyan szűk keretek közé szorítsák hogy elveszítse kikapcsolódás jellegét, esetleg mindenféle engedélyt kelljen benyújtani okmánybélyegekkel kisúlyozva aztán többe kerülne a "sallang" mint a gép.
Ezek a sötét felhők nem biztatóak a modellezők égén, Nekünk is meg kell tenni ami tőlünk telik, hogy ne viharban kelljen repkedni, hanem szélcsendes napsütésben.
Hajrá:
Ferosti

keril
2014-09-24, 21:19
Ne parázz, a jogalkotó nem akar szívatni és beszél a szakma képviselőivel. Ezt az állásfoglalást találtam, ami szerintem elég korrekt nekünk.

"
Andrew Summer
2014/09/18 - 1:00 du.

Megkerestem a Hivatalt a hobbi célú drónok ügyében. A kivonatos választ közreadom, hogy a kellemetlenségeket elkerülhessük:

“Hivatkozással a lenti email-ben leírtakra, a pilóta nélküli légijárművek használatára vonatkozóan az alábbiakról tájékoztatom:

Minden pilóta nélküli légijármű – függetlenül a felhasználás céljától – a légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény hatálya alá tartozik.

A pilóta nélküli légijárművek vonatkozásában egységes szabályozási háttér pillanatnyilag nem áll rendelkezésre, a kérdéses területet érintő jogszabály hatálybalépéséig – a jogalkotási folyamat részeként Hatóságunknál munkacsoport foglalkozik a szakmai háttér kidolgozásával – az ellenszolgáltatásért, illetve egyéb nem hobbi céllal végzett tevékenységekkel összefüggésben az átmeneti időszakban a Hivatal egyedi elbíráláson alapuló engedélyezési eljárást alkalmaz, a jelenleg hatályban lévő légiközlekedési jogszabályok figyelembevételével. A jelenlegi szabályozási keretek között Hatóságunk az emberek fölötti és az éjszakai repülést nem engedélyezi.

Ami a kizárólag magáncélú – hobbi célú – felhasználást illeti, külön hatósági engedély beszerzését pillanatnyilag nem igényli. Ugyanakkor, a légijármű tulajdonosát teljes körű büntetőjogi felelősség terheli a használat során bekövetkező balesetekért, anyagi kár okozásáért, a légiközlekedés szabályainak megsértéséért. Ennek elkerülése érdekében, és figyelemmel az engedélyköteles tevékenységek végrehajtásának feltételeire, kifejezetten ajánlott az eszközt a tulajdonos birtokában lévő területen használni, a más természetes vagy jogi személy tulajdonában lévő, illetve közterületeket elkerülni, az emberek fölötti repüléstől pedig szigorúan tartózkodni.”

"

ferostas
2014-09-25, 09:47
Ne parázz, a jogalkotó nem akar szívatni és beszél a szakma képviselőivel...
"

A próféta nyilvánuljon meg a billentyűzeteden keresztül mindentudó Sahib.

normannasty
2014-10-01, 14:44
Ehhez mit szoltok?
http://www.hirado.hu/2014/08/29/engedelyhez-kotott-a-dronok-hasznalata/?source=hirkereso

ati
2014-10-01, 20:32
Gáz.de ez van.

rybak
2014-10-07, 13:00
Szerintetek Nekik minden engedélyük meg van?
http://madartavlat.postr.hu/meglestuk-kozelrol-a-szabadsag-szobor-arcat?utm_source=origo-nyito&utm_medium=sec-p&utm_campaign=sec

Dumbo
2014-10-07, 15:40
Jó eséllyel - semmilyen. Még az is előfordulhat, h utólag kapnak (kaptak) egy kis csekket nagy összegről. :(

This is my country.

:'( Dumbo

csillagvzs
2014-10-10, 07:05
Már régóta próbálunk tenni a modellezés fenmaradása érdekében.
www.fpvegyesulet.hu
Az általatok beidézett írás szerzőjét miért is nem látom soha a szakmai egyeztetésen a hivatalokban?
Én sokat járok be és próbálok egyeztetni, hogy legalább a hobbink megmaradjon.
Sajnos akinek a dolga lenne (MMSZ) még annyit sem tesz meg, hogy elolvassa a 95 óta érvényes törvényt.
Hatályos törvény szerint minden repülő modell a 20g-os is légijármű.
Így csak engedéllyel és légijármű üzemeltetésére érvényes biztosítással szálhat fel.
Sajnos a kivételeket leíró rendelkezés soha nem született meg.
Sajna az MMSZ biztosítása meg semmit sem ér és nem is erről szól.

Lehetne tenni hathatósabban is de a Magyar modellezők közül csak 63 ember szeretné.
De amíg ez a hozzá állás van a modellezőktől mint ebben a topikban világosan látszik addig igen nehéz komoly dolgot elérni.
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,69050.0.html

A készülő törvény ránk nézve hasonló lesz mint Austriában.
Csak itt azt is látják (engedély nélküli filmes kopter huszárok) az íratlan szabályokat sem tartják be. Egyenesen következik majd ebből az ellenőrzések szigorának foka is.

Sok mindent sikerült elérni de sokkal többet kellene.
Mert nem mindegy, hogy a későbekben mekkora + áldozat kell ahoz, hogy nyugodtan tudjunk modellezni.

Ferostas
kérdésére válaszolva Én és még mások is aktívak a témában.

Keril
Csak a sajtó osztálytól kérdezett és nagyon nem ott ahol kellett volna. :'(

Rybak
Magyarországon 5 cégnak van csak érvényes biztosítása az uas légijárműre.
Mivel én írom alá mindenkinek így biztosan tudom, hogy nekik nincs.
Ahogyan a kb 2500 másiknak sincs. Az jó hír, hogy ezek közül kb 1% legalább már repülni tud GPS tartó módban. :-X

balazs851121
2014-11-09, 12:09
Sziasztok!

A törvény minden repülő modellre vonatkozik (heli)?

csillagvzs
2014-11-09, 16:09
Sziasztok!

A törvény minden repülő modellre vonatkozik (heli)?

Ha a koptert nem idítod be akkor arra nem.
De a kérdésedre válaszolva az is légijárműnek számít a törvény szerint.

Peter N
2014-11-15, 10:17
https://kuruc.info/r/2/135795/

ati
2014-11-15, 11:24
De ez csak a drónokra fog vonatkozni. Kíváncsi leszek, hogyan határozzák meg drón fogalmát?!

"A hatóság azt is javasolja, hogy a jogalkotó írjon elő olyan azonosítási módszert a drónok üzemeltetőinek" - na erre ia nagyon kíváncsi vagyok. Szóval, hogy a járókelő tudja azonosítani a drón üzemeltetőjét?! Nem semmi. Ez emlékeztet arra a jogszabályra amely a múlt század elején előírta az automobilt üzemeltetőnek, hogy egy ember haladjon az automobil előtt, aki kiabálással kell felhívja a figyelmet a veszélyre. Csodás!
"Megfontolandónak tartja a hatóság azt is, hogy hatósági nyilvántartást hozzanak létre a drónokat kereskedelmi célból üzemeltetők, használók nyilvántartására." - hál istennek én csak hobbysta vagyok.
Ez különösen érdekes: "A NAIH arra is kitér az ajánlásban, hogy indokoltnak tartja a jelenlegi wifi-alapú helyett olyan adattovábbítási mód kidolgozását, amelyen a keletkező személyes adatok biztonságosan továbbíthatók." - hát először is hol wifi alapú? A 2.4-es távra gondol? Vagy az analóg videóra? Aztán meg miért is nem eléggé biztonságos a WiFi?

Ja és mindíg vannak kivételek: https://kuruc.info/r/6/135784/

Peter N
2014-11-15, 17:47
Idióta javaslatok, de egy politikustól nem is lehet értelmes dolgot várni.
Elöjönek egy egy idióta marha ötlettel hogy igazolva legyen a fizetésük.

keril
2014-11-25, 22:05

Azt is nézd meg a törvényben, hogy repülés megkezdése onnantól számít jogilag, amikor az első ember a fedélzetre lép ;D

csillagvzs
2014-11-26, 06:40

Azt is nézd meg a törvényben, hogy repülés megkezdése onnantól számít jogilag, amikor az első ember a fedélzetre lép ;D

Mivel minden repülő modell pilóta nélküli légijármű így nem állja meg a helyét a válszod.
De azért jót nevettem rajta. :)

rcgabor
2014-11-26, 14:08
Sziasztok!

A készülő norma a kereskedelmi célú FPV repülést kívánja engedélyhez kötni, azonban az értelmező részben repülő eszköznek minősít minden olyan tárgyat, amely a légtérben a levegővel valamilyen fizikai kapcsolatban van. Tehát magában az új tervezetben is vagy egy óriási rész, amit nem szabályoz. Helisek, repülősök megint meg lesznek lőve, hogy hova tartoznak.

Azon nyílt ki a bicska a zsebemben, hogy az MMSZ költségvetése elég komoly, százezreket költenek utazásra, meg sok más nagyon fontos dologra, csak a Mi-Ti érdekeiteket nem szolgálják. Tehát aki tag esetleg, az jogosan teheti fel a kérdést, hogy miért jó ez neki???? A 2013. évi üvegzseb elég konkrét az oldalukon.

Stomi
2015-02-15, 07:58
Véletlenül nyilvánosságra került az FAA (USA Légügyi Hivatal) tanulmánya a drónok szabályozásáról. Ez ugyan nem törvény/rendelet, de igen tanulságos.

http://www.forbes.com/sites/gregorymcneal/2015/02/14/the-faa-may-get-drones-right-after-all-9-insights-into-forthcoming-regulations/

Röviden:
- Hasznosnak tartják a drónokat gazdasági szempontból
- A drónok akár életeket is menthetnek
- FAA várhatóan nem kér pilóta jogosítványt a jövőben sem. Ellenben lesz egy egyszerűsített vizsga, ami alapján kiadják az engedélyt.
- Egy kategóriát javasolnak minden méretre, hogy egyszerűbb legyen az adminisztráció
- Nem írnak elő kötelező karbantartást, "műszaki vizsgát"
- Csak látótávolságban reptetést engedélyeznek
- Csak napkeltétől napnyugtáig szabad reptetni
- Max magasság 500 láb
- Kisebb adminisztráció, több szabályos reptető

Fentiek persze egy tanulmány javaslatai, de az érintettek kiegyeznének vele az óceán túloldalán. Őszintén, én is jónak tartom.