PDA

Teljes verzió megtekintése : HD FPV raspberry-vel , FPV a neten keresztül

ati
2015-01-14, 14:14
Helló Mindenki!

Ismét egy új és izgalmas témát indítok, remélem nem csak nekem fog tetszeni!

http://habrahabr.ru/post/220019/

ati
2015-01-14, 14:37
A késleltetésre egy teszt.
https://sparkyflight.wordpress.com/2014/02/22/raspberry-pi-camera-latency-testing-part-2/

pzotya
2015-01-14, 15:09
Egy éve még le lettem hülyézve itt ezért az ötletért.

icahone
2015-01-14, 15:34
Ha jol sejtem akkor itt a HD video atvitel a lenyeg?

ati
2015-01-14, 15:50
Természetesen a video HD-s, ez is lényeges, meg az is, hogy a video átvitel és a távirányítás is neten keresztül történhet a Raspi segítségével. Kedves Pzotya az innovátorok közös sorsa, hogy "lehülyézik" őket. Én korábban a HD-s átvitel rovatba írogattam, de mostmár többről van szó, ezért döntöttem úgy, hogy egy új topikba összeszedjük a témát, meg nem titok, kedvet is szeretnék csinálni másoknak ehhez. Nekem tetszik, szívesen megosztom tapasztalataimat. Aki kicsit fél a dologtól, annak figyelmébe ajánlom, hogy a Raspin van egy sima PAL videó kimenet, amit hagyományos, analóg adóra lehet csatlakoztatni, és a raspi kamerájának képe analóg csatornán is lejön. Ez eleinte ellenőrzésnek és biztonságérzet növelőnek igen jó.

csomy
2015-01-14, 18:14
Nem kis előnye ez az illegális, vagy fél illegális rádió használat elkerülése.

mmormota
2015-01-14, 19:55
Itt egy videó amiben eltávplodnak néhány száz méterre:
https://www.youtube.com/watch?v=3xBZrEmoGCE

Kicsit szaggat, de nézhető.

Azt hogy a wifi alkalmas erre, a DJI megmutatta. Valószínűleg egy éven belül lesz egy csomó hasonló, jóval olcsóbban. A DJI se teljesen tökéletes, a kép nagyon jó, de van egy kis szaggatás abban is.

A Raspberry egyik hátránya, hogy egyetlen kamera van hozzá, és az nem valami jó. A Kickstarteren indult egy project hdmi interfészre, de elakadt. Elég kézenfekvő lenne a telefonokban alkalmazott kamera modulok illesztése, azok között van nagyon jó is, de eddig senki se tette meg.
A másik, hogy a hardver már kicsit gyengének számít, legtöbb telefonban erősebb a processzor. Könnyen lehet, hogy telefon alapon jobb eredményt lehetne elérni, viszont ehhez meg hiányzik egy olyan lelkes community ami a Raspberrynél megvan.

Próbálgattuk a Raspberrys videót, egész részletes leírások vannak pl. a gstreamer használatához. Működik is, de egyelőre nem elég jó. Nem sok hiányzik, de az épp elég ahhoz hogy ne legyen kedve az embernek rendszerbe állítani. Szaggat, elakad, foltosodik. Kísérletnek érdekes, használni még nem elég jó.

mmormota
2015-01-14, 19:58
Egy blog részletes leírással, alkatrészek, szoftverek stb.
http://diydrones.com/profiles/blogs/how-to-build-a-high-definition-fpv-uav-using-a-rasperry-pi-with
http://diydrones.com/profiles/blogs/part-2-how-to-build-a-high-definition-fpv-uav-using-a-rasperry-pi

gershon
2015-01-14, 20:17
Sziasztok!

Néztem ezt is, de ennek sok az eszköz igénye.

Én ezt nézegetem:
http://pages.videotron.com/therau20/nr16/Refocused-WiFi-Project.html

Azt már kipróbáltam, hogy a quadra feltettem egy 2,4-es rootert, mobilon pingeltettem és a 2,4-es rádióval nem akadt össze és nem is zavarta.

Amit linkeltem projektből a mobiusz hiányzik csak aztán tudom tesztelni. Szerintem nagy előnye, hogy a saját mobilom lesz a monitor aminek meg igen csak jó a felbontása és a fényereje.

ati
2015-01-14, 20:22
Működik is, de egyelőre nem elég jó. Nem sok hiányzik, de az épp elég ahhoz hogy ne legyen kedve az embernek rendszerbe állítani. Szaggat, elakad, foltosodik. Kísérletnek érdekes, használni még nem elég jó.

Ez a szaggat, elakad, nem a wifi kapcsolat miatt volt? A példavideóban nem "foltosodott" és nem akadt el. Én USB-s vacak WiFi-nél tapasztaltam ilyesmit. Az egyszerű occó wifis cuccok felejtősek sztem itt.

mmormota
2015-01-14, 20:40
Persze hogy a wifi kapcsolat miatt. De hiszen erről szól az egész: hogy lehet kész wifi rádiókkal jó, akadásmentes, kis késleltetésű videó streamet átvinni. Ehhez kell bonyolult, jó minőségű szoftvert fejleszteni, ettől függ használható-e az eredmény. A puding próbája pedig: fpv-ben repülni, és nézni a képet...

Nézd meg amit én linkeltem - olyanokat érdemes nézni ahol nem egy asztalon van minden, hanem tényleg repül legalább pár száz métert. Sok más videót is megnéztem - szerintem nem létezik raspberryvel akadás mentes, elfogadható HD FPV videó.
Van egy spanyol társaság akik árulnak raspberryre alapozott megoldást, de az meg zárt, nincs forráskód és drága. Talán az a legjobb, de szerintem az sem elég jó.
Eddig mesze a DJI a legjobb amit wifi alapon láttam. (legalábbis azt hiszem a DJI wifi rádió alapú, de ez nem biztos)

Wifi-re az Ubiquity cuccai látszanak legalkalmasabbnak, MIMO cirkuláris antennák vannak hozzá, és a szokottnál nagyobb teljesítményű dolgaik is vannak. 5.8GHz-re is, ami kevésbé terhelt, persze gyengébb elvi hatótávolsággal.

pzotya
2015-01-15, 09:30
Nem tudom, mennyit számít, és hogy a kompatibilitás milyen, de van már Banana PI is, ami már teljesítményben is a telefonoknál van, meg kamera csatlakoztatás is lehetséges CSI interfészen. A 10x6 cm még talán a kezelhető méret.

pulsarxp
2015-01-15, 12:24
Pi-nek sajnos elég vacak az USB kezelése hardveresen. Ez elsimert dolog, elég gyenge, és ezért otthon is sokan szívnak egy WiFi dongléval. Egy Mobilnetes stick is érdekes lehet, persze ehhez kicsiny hazánk kedves szolgáltatói megint csak nem partnerek, mert bármerre mész (kelet vagy nyugat) fele ennyiért dupla, sőt háromszoros adatmennyiséget kapsz a szolgáltatókhoz.

ati
2015-01-15, 14:01
USB-n keresztül nem jó ötlet. Külső WiFi-s eszközzel viszont szerintem jó. Nekem azzal nincs bajom, a kamera viszont tényleg nem túl jó, bár a képpel napos időben szerintem nincs baj, sötétben nem lát semmit. A CMOS érzékelők önmagukban problémásak a progresszív letapogatás miatt. Jó lenne CCD-s kamera hozzá. De ez csak nagy sebességű repülésnél, vagy gyors mozgáskor jön elő. Ez a Gopro esetén is megfigyelhető.

pulsarxp
2015-01-15, 14:24
USB-n keresztül nem jó ötlet. Külső WiFi-s eszközzel viszont szerintem jó.

Ezt hogy érte? Nem értem :)

ati
2015-01-15, 14:37
Tehát USB-s WiFi-s cuccot dugni a raspiban nem érdemes, viszont rendes WiFi-s eszközzel, mint pl. a Bullet etherneten keresztül egészen jó lesz a net kapcsolat.

pulsarxp
2015-01-15, 15:11
Tehát USB-s WiFi-s cuccot dugni a raspiban nem érdemes, viszont rendes WiFi-s eszközzel, mint pl. a Bullet etherneten keresztül egészen jó lesz a net kapcsolat.

ja, hogy ez valami cucc, ami az ethernetből csinál wifi-t? Nem ismerem, de ránézek most már ;) Köszi

TonyC
2015-01-16, 12:41
Nem kis előnye ez az illegális, vagy fél illegális rádió használat elkerülése.

Szerintem a bullet hp a 600 mW-jával egy magánember modellrepülőjén illegálisabb,mint bármi,amit eddig használtunk...
Viszont ha valaki próbálkozni akar,akkor tényleg a 2x2 MIMO fele kellene elmenni.
Bonyolultabb az antenna, de megéri.
Egyébként az 5 Ghz is kezd már telítődni. Legalábbis felénk folyamatosan variálni kell a csatornákat a hosszabb linkeken,mert hatalmas lett a zaj.

bebeboy
2015-01-16, 19:04
Hátha jó valamire:
http://www.goodluckbuy.com/5w-wifi-wireless-lan-broadband-router-signal-booster-amplifier-37dbm-2-4ghz.html

ati
2015-01-17, 10:04
Ez már komoly. Itt is igaz az, hogy HAM licensz birtokában lényegesen nagyobb teljesítményeket lehet használni. Tehát akár ezzel az erősítővel is lehet full legális. Persze gép is kell ami elbírja, az áramfogyasztásról nem is beszélve.