PDA

Teljes verzió megtekintése : Nitro Motor Kompresszió Helyre Állítás Házilag

tibyy17
2015-01-30, 15:48
Sziasztok,

Az úgynevezett "sleeve re-pinch" ről szeretnék beszélgetni olyanokkal akik már hallottak erről, esetleg csinálták is vagy érdekli őket a téma. Ez lényegében a hüvely beszűkítéséről szól ,hogy ezzel helyre állítsuk az idő során elveszett kompresszíó egy jelentős részét. Külföldi forumokon nagyon sok modellező társunk foglalkozik a témával, mivel pár cég (talán itthon is van) foglalkoznak ezzel az eljárással. Így akár a "pinch" után egy verseny motor egy egész szezont is végig fut.
De természetesen én a házi megoldással szeretnék foglalkozni, hátha sikerül, mint ahogy jó pár külföldi modellező ezt sikeresen csinálja, és ezzel még plussz 2-3 gallon nitrót elmennek amíg újra kell pinchelni.

Két "Pinch" eljárásról szeretnék írni amit eddig találtam, kiváncsi vagyok ki, mit szól hozzá.

1: A hideg "COLD" technika: (ez a sokkal tartósabb, biztosabb, professziónálisabb megoldás)

A hüvelynek csinálni kell egy perselyt (vas karikát :D ) amibe pontosan bele illeszkedik, majd a perselyt megvágni és ezt a perselyt rá szorítani (érzéssel), h vissza szűkítsük a hüvelyt és vissza nyerjük az elveszett kompresszió egy részét (1. videó). Miután ez megtörtént jön az első indítás (2.videó) ami egy külön procedúra és a megszokott bejáratás.

https://www.youtube.com/watch?v=dr7UtMhpXls

https://www.youtube.com/watch?v=k7CDG4ddpuM

2: A meleg "HOT" techinka: (ez a redneck, hill-billy eljárás ami ,HA sikerül 2-3 gallon nitrót elmegy a motor)

Ehhez az eljáráshoz egy szabályos kör alakú hüvely szűkítő eszközre van szükség, amiért ez "redneck ill. hill-billy" eljárás, mert akik így csinálják jobb híján egy fém tömlőbilincset használnak ami ugye nem teljesen kör alakú, de elvileg a célnak megfelel. Tehát az eljárás a tömlőbilincs rámegy a hüvelyre közvetlenül a perem alá, de nem túl szorosan nem rá erőltetve (1-1.5mm fordítás a csavaron miután már már nem lehet könnyen szorítani) és a dugattyút bele próbálva folyamatosan nézni, hogy mennyire szorosan jár benne. Utána a hüvelyt a tömlő bilinccsel együtt peremmel lefelé egy serpenyőbe tenni (vagy hőfúvóval melegíteni) 110-120C-on melegíteni 3-5 percig utána hagyni hogy lassan kihüljön. (illetve vannak akik egyből hideg vízbe dobják, vannak akik a dugattyút is bele teszik a hüvely aljába az egész eljárás során) Erről az eljárásról megoszlanak a vélemények ugyanis nagyon könnyen teljesen le selejtezhetjük a már amúgy is tropára ment hüvelyt.

Én ezeket találtam angol forumokon, véleményeket kérek a témára nyitott emberektől. Én személy szerint a COLD technikában látok fantáziát csak kicsit kürölményes, de nem lehetetlen.

maxigáz
2015-01-30, 16:44
Szia!
én alkalmaztam már többször is az első eljárást és sikerült is,nem mostani dolog ez már,a hengerpersely összeszoritás egy hüvely segitségével,a felső holtpont előtt.persze,nem több tized mm-er ről beszélünk.
Tisztelettel:maxigáz

tibyy17
2015-01-30, 18:35
Hello Maxigáz!

Neked utána mennyi liter nitrót nyelt még le a motor mielőtt újra felújításra szorúlt volna?

maxigáz
2015-01-30, 18:49
Szia!
a tavalyi év elején újitottam igy fel a motort,az egész szezont átmodelleztem vele,minden hiba nélkül,hozzávetőlegesen úgy 2,5 liter fogyhatott el,uj csapágyak is lettek a motorba rakva.
Tisztelettel:maxigáz

tibyy17
2015-01-30, 19:00
Köszönöm a hozzászólásodat Maxigáz,
ha felújításra fogok szorulni a jövőben én is a "COLD" módszert fogom alkalmazni. Ha majd a felújított motorod újra elgyengyül (remélhetőleg sok-sok liter után), légyszíves majd írj ide, hogy hány liter nitrót lehetett vele elmenni két felújítás között.

Van egy nagyon régi kyosho GZ-15 motorom amiben már nincs kompresszió, azon gondolkodom, hogy én is kipróbálom tavasszal a módszert.

maxigáz
2015-01-31, 12:06
én 1 %-os nitro tartalommal használom a motort,eddig elég jol birja a felújitás.természetesen biztosan nem olyan mint egy új henger+dugattyú szett.
de hát egy új horror áron van...

tibyy17
2015-02-01, 17:10
Ez akkor házilag készített 1%-os üzemanyag? Vagy 1% repülő üzi?

maxigáz
2015-02-01, 17:38
általában 1%-os repülő üzemanyag.

Lufek
2015-02-22, 21:09
Sziasztok!
Én is megcsináltam nemrég és semmi baja nincsen.
Lassan már 2liter van benne a bejaratason kívül és még mindig nagyon jó kompresszio van benne.
A motor egyebekent egy k4.6-os Hpi motor amiben nagyjából 50l Nitro van és nagyon jól ment eddig is azt leszámítva, hogy nem állt ki kerékre semmi baja nem volt és nagyon jól ment úgy is. Nem azért csináltam meg, mert kellett, hanem azért mert kiváncsi voltam mit tud egy ilyen felújítás. :)

Lufek
2015-02-22, 21:13
És a képek. :)

maxigáz
2015-02-23, 17:18
Szia!
persze hogy működik a dolog,és nem horror áron javitható!!

Lufek
2015-02-24, 14:20
Neked egyébként a teljesítmény jobb lett?

maxigáz
2015-02-24, 17:03
szerintem nem lett nagyobb a teljesítmény,csak a kompresszió nőtt meg érezhetően.

Lufek
2015-02-25, 00:41
Igen, nekem is ez lett szerintem. Illetve egy kicsivel jobb lett. Azt vettem észre egyébként, hogy amikor meg lett csinalva egy 5.6mm-eres gyűrűvel akkor ugye abban az 5mm-éren szorult értelemszerűen. De most néztem olyan 3L után és már csak olyan 1-2mm maradt. Ennyit kopna vajon a bejaratas alatt? :)
Szerinted mennyiszer lehet megcsinálni összesen ezt az egészet?

maxigáz
2015-02-25, 17:18
nemtudom,hogy mennyiszer lehetne megcsinálni,én eddig motoronként egyszer próbálkoztam.
akiknek csináltam,ott éves szinten megy el kb. 4 liter üzemanyag.
de eddig nem volt panasz a generálozásra.
természetesen nem olyan,mint egy új hüvely+új dugattyú szett.
de ezt mindenki tudja.

Bazsi94
2015-02-25, 17:55
sziasztok!ha jól értelmezen akkor csinálsz egy karikát amit bevágsz h engedjen szűkülni,és az eszterga pofájába összehúzod és összébb húzza a hüvelyt is és ennyi?elég tömören fogalmaztam :D

Lufek
2015-02-25, 20:14
Igen, ennyi. :D
De nem árt tudni mennyit húzol rajta

Bazsi94
2015-02-25, 22:18
ennyire gyenge anyagból van a hüvely vagy a tokmány nagyobb erőt fejt ki mint gondolnánk? :D
nemtom ti hogy vagytok vele de nekem kicsit érdekes :D

Lufek
2015-02-25, 23:47
Maga a hüvely nem nagy szám de itt ezred mm-erről beszélünk. Kicsi esztergán nem lehet meghúzni. :)

Bazsi94
2015-02-26, 08:09
értem.azthittem van vmi trükkje.szerintetek ez más hüvelynél is megoldható? pl simson vagy vmi robogó?

Lufek
2015-02-26, 08:25
Nem. Ott fel kell fúrni a hengert és ugye új dugattyú is kell gyűrűkkel általában

tibyy17
2015-02-26, 14:19
Sziasztok, látom, hogy elszabadulni látszik a topic amit indítottam és örülök neki, hogy több hozzászólást is olvashatok a témában kapcsolattal. Egy kérdésre szeretnék válszolni amit olvastam itt. "Hányszor lehet a visszaszűkítést megcsinálni?" Én angol nyelvű forumon több helyen is azt olvastam, hogy 3x simán meglehet csinálni, utána viszont már célszerű felújító szett-et venni, mert a 3. után már túl hamar újra elveszíti a kompresszíót.

tibyy17
2015-02-26, 14:27
Bazsi a simsonokba ill robogokba csak a fúrás és ezred mm-ek el nagyobb dugó segít ha baj van rengeteg méret van ami még 50köbcenti alatti, ha robogót újítasz fel a zéger gyűrűt mindenképpen ovatosan és egy darabban távolítsd el, mert ha be esik a hajtókar mellé a blokkba és nem veszed észre akkor legközelebb a hengerfal és a dugó között fogod megtalálni ami újabb furás és dugó társaságában orvosolható egy újonnan kialakuló olimpia számra való felkészülés keretein belül ami a az 50köbcenti alatti motorok haza tolása ;) (régi szép idők)

maxigáz
2015-02-26, 16:28
igen,nagyobb esztergán könnyebb összehúzni a gyűrűt,pár század mm-ről beszélünk.
általában a hüvely anyaga sárgarézötvözet,belül keménykrómozva.
a nagyobb motorokat ha kopott,felfúrják,majd méretre hónolják.

Lufek
2015-02-26, 20:50
Én is olvastam, hogy háromszor meglehet csinálni. Majd kiváncsi leszek rá. :)
Egyenlőre jól bevált minden szerencsére. :)

Bazsi94
2015-02-26, 21:18
igen tudom hogyan szokás a motorkerékpárokat generálozni.csak azt hittem ott is lehetséges ez.bár amikor leírtam belegondoltam h amikor tuningolgatjuk a felömlőket akkor is sírva fakad a maró egy kicsit :D no m1.köszönöm a válaszokat!
jó tudni h megoldható így egy nitrós moci újra üzemelése :)

páris.szabolcs
2016-08-07, 01:16
Sziasztok! Olyan kérdésem lenne hogy milyen szélességű gyürüvel lett össze huzva a hüvely ?

maxigáz
2016-08-09, 18:03
Sziasztok! Olyan kérdésem lenne hogy milyen szélességű gyürüvel lett össze huzva a hüvely ?

Szia.pontosan meg kell mérni a kopás mértékét,általában mindíg más szélességű az összehúzógyűrű
nincs két egyforma méretű.