PDA

Teljes verzió megtekintése : Tower Pro 30A Kérdés

rc_elektro
2006-05-08, 10:42
Aki használ ilyen szabályzót,meg tudná mondani mennyire szabad melegednie minden terhelés nélkül?Servókat,vevőt még rá sem csatlakoztattam.Egy 1700mha 20c lipoly akkut csatlakoztatva a csupasz szabályzóhoz,45-50C°-ra melegszik a bec panel 1-2 perc alatt,és tartja ezt a hőfokot.Ez normális ?Válaszotokat előre is köszönöm.

DiamantTomi
2006-05-08, 10:57
Szerintem próbáld ki úgy hogy a vevo rá van dugva és az adó bekapcsolva.Lehet hogy ez okozta a melegedést.

rc_elektro
2006-05-08, 11:11
Úgy is kipróbáltam,szintén melegedett.Azért próbáltam terhelés nélkül.

mmormota
2006-05-08, 13:45
Én egy ilyet használok a Kamdax MIG15-ben. Egyáltalán nem melegszik, ha a motor nem forog. Motor csatlakoztatása nélkül nem próbáltam.

Próbaképpen a motort tedd rá, hátha azt nem szereti, hogy szabadon lógnak a motor vezetékek.

rc_elektro
2006-05-08, 23:15
Igen arra is gondoltam :( Azért kezdtem próbálgatni,mert a komplett összerakott gépet,még csak a földön trimmelgettük az első berepülés elött(minden új),mikor éreztem hogy melegszik a gép oldala(belső oldalfalra volt erősítve tépőzárral).Megnéztem,és langyosnál picit melegebb volt a szabályzó.Próbáltam servók nélkül motorral,servókkal motor nélkül,servók és motor nélkül,vevővel,vevő nélkül,stb...Sajnos a szabályzó állapota változatlan maradt.Ugyanúgy melegszik pár percel az akku csatlakoztatása után.
Sajnos nincs túl nagy szerencsém a repülő modellezéssel. :cry:
Megvettem mindent hogy megépítsem első gépemet.A servókat vissza kelett küldeni,mert használhatatlanok voltak.A hitek vevőmet ma kelett vissza küldenem,mert egyik pillanatról a másikra elvesztette a jelet.A szabályzóm meg indokolatlanul melegszik :?

Azt elfelejtettem mondani,hogy a BEC panel felöli oldal melegszik,nem a fet oldal.
Próbaképp vettem ma 78M05 stabilizátor ic-t,amiből a szabályzón 4 db képezi a bec panelt. 1 db-ra rákötöttem az 1700 mah 20c-s lipo akkut,10 perc után sem éreztem hőmérséklet különbséget.
Mivel az atmega proci áram felvétele minimális,indokolatlannak tartom a 4db stab ic melegedését.

Mindenkinek köszönöm a segítséget ! Úgy tűnik a szabályzót is vissza kell küldenem :(

Nandee
2006-05-10, 15:27
Próbáld ki, hogy 2,3,vagy 4 7805-öt kötsz párhuzamosan (ahogy az BEC-ben van). Terhelés nélkül.
Meg fogsz lepődni ugyanúgy melegszik. Alapszabály: stabilizátor ic-ket nem kötünk párhuzamosan, mivel a kimeneti feszültségeik (főleg a 78xx)eléggé szórnak nem arányosan oszlik a terhelés. Ezt valaki mondja már meg a TOWER PRO-éknak is!!!!!!!!!!!!!
Mindig melegedni fog. Kb 40 mA-többletáramot vesz fel az akksiból a melegés miatt. Valószínűleg úgy gondolták ez elhanyagolható. Szerintem meg igénytelenség. De legalább olcsó :D

Üdv

rc_elektro
2006-05-11, 02:58
Értem,de akkor mmormota-nak miért nem melegszik az ugyanilyen szabályzója? :)

mmormota
2006-05-11, 11:25
Szerintem a stabok párhuzamos kapcsolása nem okoz többlet áramfelvételt, kivéve persze a stab saját nyugalmi áramfelvételét.
Neves szabályozókban is előszeretettel használják ezt a megoldást.

A melegedés egyedi hiba lehet, pl. gerjedés, rossz ic, rossz elkó, hibás elemérték stb.

Nandee
2006-05-11, 11:42
Szerintem a kimeneti feszültségek szórása miatt a stabok egymást terhelik, ki lehetne mérni, de most nem akarok vele foglalkozni.
Valóban azt hinné az ember, hogy ha párhuzamosan kötünk n db stabot, akkor a nyugalmi áramfelvétel nem haladja meg egy nyugalmi áramfelvételének n-szeresét.
DE! Meg kellene nézni, a 78xx-es sorozat kapcsolási rajzát, különös tekintettel a kimenetére!!!
De ne kezdjünk tudományozni :)
Tények: sehol nem láttam, hogy 78xx-et párhuzamosan kapcsolnának (diódák nélkül) kivéve a TP szabályzókat. Adatlapban, app note-ban, sehol!
Viszont van egy Karzo féle szabályzóm is, azon L4941-es stabok vannak párhuzamosan kötve. Megnéztem ennek az adatlapját, és abban javasolják a párhuzamos kapcsolást nagyobb kimeneti áramokhoz!
Konklúzió:
A szabályzó melegedése nem konkrét hiba, hanem véleményem szerint típus hiba!
rc_elektro, ha meg akarod szüntetni, akkor cseréld a 7805-öket L4941-re!
Szerintem én is ezt fogom csinálni, ha valahol kapok.
mmormota! fogadjunk, hogy a te szabályzódon nem 7805 van! :)

Uff, én beszéltem

cnv
2006-05-11, 12:00
Nekem ket ilyen szabalyzom van (amennyiben a TP 30/40A G2 brushless szabalyzorol van szo).
Egyik sem melegszik alapallapotban, sem a BEC resz sem a FET-ek.
(Azt mondjuk nem neztem hogy a BEC-ben milyen IC-k vannak)

mmormota
2006-05-11, 13:17
Szerintem a kimeneti feszültségek szórása miatt a stabok egymást terhelik, ki lehetne mérni, de most nem akarok vele foglalkozni.

Nem terhelik egymást. A kicsit nagyobb feszültségű szabályozó megemeli a kisebb feszültségű kimenetét. Az meg nem tud ez ellen tenni semmit. Nincs semmiféle eszköze arra, hogy terhelje a kimenetet. Csak emelni tudja egy áteresztő tranzisztorral, terhelni nem tudja.

Annyi kockázat van a dologban, hogy esetleg begerjed az egész, de ha rendesen szűrik, nem teszi.

mmormota! fogadjunk, hogy a te szabályzódon nem 7805 van!

Természetesen nem. A 7805 teljesen elavult konstrukció, nagyon nagy dropout-tal. Amikor megtervezték, még nem volt technológia jó hatásfokú, nagy áramú pnp tranzisztorra az alapvetően npn tranzisztoros chipen. Még kevésbé p csatornás fet-re.

Nandee
2006-05-11, 14:25
Igazad van mmormota tényleg nem terhelik egymást!
A kimenő fesz-t a legnagyobb viszi :)
Ha nincsenek összeválogatva a stabok, akkor elég nagyok a szórások. Nagy fesz különbség alakulhat ki (0.1-0.2V). Ez megnöveli az egész nyugalmi áramát. Valószínűleg a kisebb fesz-ű 78xx-ek visszacsatoló ágában nő meg az áram, ami a legnagyobb fesz-ű stab-ot terheli.
Ha van egy kis időd mmormota akkor - repülj :) - és ha akarod próbáld ki, hogy párhuzamosan kötsz 4 nem válogatott 78xx-et (külön-külön szűrve) a nyugalmi áram a 4mA/stabról jelentősen megnő! Persze ha összeválogatod őket akkor lehet csökkenteni a különbséget!
Tehát részemről a végső konklúzió:
rc_elektro szabályzójában - és az enyémben is - nagy a kimeneti fesz-beli
eltérés a legkisebb és a legnagyobb fesz-ű 7805 között, ez okozza a melegedést.
Télleg! :)
Részemről ennyi, mindent elmondtam amit akartam.
Jó reptetést!

Üdv!

rc_elektro
2006-05-11, 15:23
mmormota a szabályzódban gyárilag nem 7805 stab ic-k vannak,vagy már lecserélted őket?Nem szívesen bontanám meg a szabályzót a gar miatt.Néztem én is az L4941 adatlapját,lényegében annyi a különbség,hogy azok 1 ampert tudnak,a 7805 fél amperjához képest.
Valószínüleg valamiért valóban a párhuzamos kapcsolás miatt melegedhet(az is lehet,hogy hibás az egyik stab ic).Alaposabban szemügyre vettem a szabályzót,a bec panel kizárolag a servókat táplálja.A fet panel elektronikát egy külön stab ic táplálja,ami a fet panelen található.A típusát nem tudom megállapítani,mert a bec panel alatt van.

ui.: Most kaptam egy szabályzót javításra.Matrica nincs rajta,de szinte teljesen megegyezik a szabályzómmal.Annyi különbséggel,hogy a bec panelen 4 db SOT-89 tokozásu LM7805AI 150mAh-es stab ic van,amiből az egyik eldurrant :lol:Érdekes hogy a bec panel pedig D-pack stab ic-hez van kialakítva.Nagyon spórolnak ezek a kínaiak :x

cnv
2006-05-11, 18:53
Megneztem a ket szabalyzomat, 4-4db 7805 van rajtuk.
Egyik sem melegszik...

rc_elektro
2006-05-11, 20:30
Feltettem a javításra hozott szabályzóra a 4db D-pack 7805-t.Ugynúgy melegszik mint a saját szabályzóm..

cnv ! milyen akkuval próbáltad?

cnv
2006-05-11, 21:20
2s 1500 mAh LiPo,
3s 2500 mAh LiPo,
66 Ah Banner autoakksi (igaz ez kicsit gyengelkedik)

mmormota
2006-05-11, 22:09
66 Ah Banner autoakksi (igaz ez kicsit gyengelkedik)

Gondolom rövid időre azért le tud adni 1000A-t... :lol:

cnv
2006-05-11, 22:22
OFF
Hat, ugy illik... Inditozni meg eleg szepen lehet rola.
De ezen csodalkoztam, mert az uj brushless cuccomat teszteltem rola es alig tekert 430 grammot a ket impeller egyutt...
A 2500-as LiPo pakkrol meg majdnem 700 grammig felment.
Itt valami turpissag van amit nem ertek : )
/OFF

rc_elektro
2006-05-12, 01:06
Nálad 2 szabályzó nem melegszik,nálam 2 igen ugyanolyan stab ic-vel.
Érdekes....

mmormota
2006-05-12, 01:37
Hat, ugy illik... Inditozni meg eleg szepen lehet rola.
De ezen csodalkoztam, mert az uj brushless cuccomat teszteltem rola es alig tekert 430 grammot a ket impeller egyutt...
A 2500-as LiPo pakkrol meg majdnem 700 grammig felment.
Itt valami turpissag van amit nem ertek : )

Talán nagyon hosszú dróttal kötötted a szabályozóhoz az akkut, és a drót ellenállásán leesett a fesz..

mmormota
2006-05-12, 01:40
Nálad 2 szabályzó nem melegszik,nálam 2 igen ugyanolyan stab ic-vel.
Érdekes....

Mekkora áramot vesz fel?
Van az 5V-on terhelés? (vevő, szervó, stb)
Nézted az 5V-ot szkóppal? Hátha gerjed.

cnv
2006-05-12, 09:06
OFF
>Talán nagyon hosszú dróttal kötötted a szabályozóhoz az akkut, és a drót ellenállásán leesett a fesz..

Valoban, 3 meteres kabelt hasznaltam, igaz 2,5mm vastag rezvezetek volt. A vezeteken mertem feszultsegesest terhelesnel de csak par tized esett. Ugy latszik az akksi kuka, nem veletlenul csereltem le telen.
/OFF

rc_elektro
2006-05-15, 23:02
Ha csatlakoztatom a szervókat(1db-nál is),működtetve kb 10mp alatt forró lessz a bec panel.Nem lehet hozzáérni :?

KeLe
2006-05-17, 22:33
Szintén TowerPro (2G)szabályzó kérdés:
Aki már szerzett tapasztalatot: milyen motorhoz milyen paramétereket (timing, PWM) ajánlott beprogramozni?

cnv
2006-05-17, 22:39
Elektromos impellerekhez hasznalok ket ilyen szabalyzot.
Csak toloero mereseket vegeztem kulonbozo PWM es timing beallitasoknal, a kulonbseg teljes gaznal (~36000rpm) nem volt kimutathato.
Az atmeneti allapotokban volt kulonbseg, de olyan kicsi hogy nem tartottam fontosnak feljegyezni.

cnv
2006-05-17, 22:41
Ellenben komoly veteli zavarokat okoznak nalam ezek a szabalyzok.
Masnak is van ilyen problemaja?
Betolt antennaval 10-15 meter korul megbolondul az egesz, de csak jaro motornal.

mmormota
2006-05-19, 11:31
Ellenben komoly veteli zavarokat okoznak nalam ezek a szabalyzok.
Masnak is van ilyen problemaja?
Betolt antennaval 10-15 meter korul megbolondul az egesz, de csak jaro motornal.

Ez más típusú szabályozókkal is gyakran előfordul.

Védekezés:
- a motor és szabályozó közötti vezeték legyen minél rövidebb
- az akku vezeték is legyen rövid, lazán összesodorva (centinként egy fordulat)
- a vevő legyen távol a szabályozótól, természetesen az antenna is
- ferritgyűrű a szabályozó vevőre menő kábelén

Ha ezek nem segítenek, jobb vevő.

rc_elektro
2006-05-26, 14:48
Kicserélték a szabályzót,ami ugyanúgy melegszik :)
Áramfelvétel,ha csak az akkut csatlakoztatom,140ma
Mivel pénzt nem adnak vissza,választék hiányában max 18A-es változatra tudnám cseréltetni,így jártam :? Max tűzoltópalackal járok reptetni.Azért nem hiszem hogy normális,ha terhelés(akár 1 db servónál is,2-3 karmozdulat és tűzforró a bec panel) alatt nem lehet a szabályzóhoz hozzáérni

joeskac
2007-07-04, 09:13
Üdv mindenkinek!

Azt hiszem az itt elhangzott problémák adódtak az én TP szabimon is (nevezetesen a melegedés)
A képen a kettő bekarikázott fekete izé :D :D :D
2-3 szervómozdítás után (2db TP 9grammos)annyira meleg, hogy nem lehet kézzel megfogni.

http://kepfeltoltes.hu/view/070704/__2007_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Tettem erre a 4 akármire egy hüttőbordát, igy nem olyan meleg, de a repüléshez nem igazán nyerő a +20gramm bordasujj.
Tehát a kérdésem az lenne, hogy ki lehetne-e ezeket a fekete kütymetegeket :D cserélni valami másik fajtára ami bírja a "terhelést".
Illetve a cserét végre tudja-e hajtani egy "földi halandó" is, vagy komolyabb tudást igényel a dolog?

A válaszokat előre is köszi.

Üdv: A szakember :D

Anonymous
2007-07-04, 09:37
Természetesen ki lehet cserélni, nem olyan nehéz.
Vagy vásárolsz egy ilyet:
http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?products_id=704
(nekem véletlenül van egy eladó... zsír új)

joeskac
2007-07-04, 10:09
Köszi, de maradnék a fekete "kütyü" cserénél.

Csak még azt nem tudom, hogy mik azok és hogy lehet kigányolni belőle. :D :D :D

Ugyhogy egy típusszámot ha tudna valaki és hogy, hogy fogjak a dolognak azt nagyon megköszönném.

cnv
2007-07-04, 10:38
Az a két 'fekete kütyü' pontosan az ami rá van írva, 78M05 stabilizátor.
(tehát az akku feszültségéből 5 voltot enged a vevőre és a szervókra)
A nevében az M azt jelenti 500mA-t bír (darabja).
Filléres alkatrész, de nem gondolom hogy ezekkel lenne gond.
A szervók biztosan jók, nem lehet hogy túl sok áramot vesznek fel?

joeskac
2007-07-04, 11:18
A szervók biztosan jók, nem lehet hogy túl sok áramot vesznek fel?

Azt honnét lehet tudni, hogy jók-e a szervók?

Egyébként vadi új mind a kettő.
És 2db art-tech (17g) szervóval is ugyan így melegedett.

A szabályzót 1700mAh 3S 20/30C akkuról üzemeltetem, a 2db szervóval
egy CD mocival, és jeti 5 MPD vevővel.(ha ez számit valamit.)

Anonymous
2007-07-04, 11:57
Sajnos mások is tapasztaláták a stab IC-k melegedését. Tehát nem egyedi esetről van szó.

cnv
2007-07-04, 12:58
Akkor nincs más hátra mint előre...
Ügyes kézzel jó pákával percek alatt ki lehet cserélni.
78M05 SMD kivitelben kemény 69,10 Ft áfásan :)

joeskac
2007-07-04, 13:11
78M05 SMD kivitelben

És ez mit "tud"(teljesítmény, stb)?

Van más "fajta" is ha ilyet nem kapok?

cnv
2007-07-04, 13:26
Ez pontosan ugyanaz ami jelenleg a szabályzódban van.
Hogy mit tud leírtam fentebb de akkor még egyszer:
5 voltra szabályozza le a tápfeszültséget, és 500 mA-t bír.
TO-252 (D-PAK) tokozású SMD kell neked.
Szerintem akármelyik közepesen felszerelt rádióamatőr szaküzletben tudnak adni...

joeskac
2007-07-04, 13:39
Ez pontosan ugyanaz ami jelenleg a szabályzódban van.

Ezt értem, de ha pont ugyan olyan mint amilyen most van a szabályzóban, akkor nem fog ez is ugyan úgy melegedni???

Nem lehet bele valami nagyobb teljesítményüt rakni(ha egyáltalán van ilyen)???
Valami olyat ami biztosan nem melegedne?

cnv
2007-07-04, 13:51
Ennek sem szabadna melegednie, ezert mondtam hogy talan a szervo a ludas. De ha mas szervokkal is melegedett akkor talan megsem azokkal van a gond. (hacsak nem szorulnak a kormanyaid, es emiatt erolkodik a szervo folyamatosan!)
4 db van ezekbol a vackokbol parhuzamosan kotve, az 2 amper terhelhetoseg. Nem szabadna hogy azok a kis szervok ennyire leterheljek.
Amugy a kovetkezo lepcso a 78S05 ami mar 2 ampert bir, de ez tudtommal nem letezik SMD-ben.

joeskac
2007-07-04, 14:04
Amugy a kovetkezo lepcso a 78S05 ami mar 2 ampert bir, de ez tudtommal nem letezik SMD-ben.

Hamár igy belelendültünk a szabályzó kitárgyalásába, és biztos egy csomó sületlenséget írtam ill. kérdeztem.
Azért még egy kérdés, mi az az SMD?

cnv
2007-07-04, 14:20
Surface Mounted Device, vagyis felületszerelt alkatrész.
Kissé pongyola megfogalmazásban, azok az alkatrészek amelyeket nem a PCB (Printed Circuit Board - nyomtatott áramköri lap) átmenő furattal ellátott forrszemeibe forrasztanak, hanem a PCB felületére.

joeskac
2007-07-04, 14:42
Nem fogod elhinni. ÉRTEM :D :D :D

Hát akkor egy kicsit had kanyarodjak vissza,
Amugy a kovetkezo lepcso a 78S05 ami mar 2 ampert bir, de ez tudtommal nem letezik SMD-ben. Nekem nem bajj, hogy nem SMD-s ha a mérete megfelelő
akkor a "lábakat" visszahajtom megrövidítem és már gányolom is a helyére.

Ez igy működne?

cnv
2007-07-04, 14:49
Hat, elvben mukodne de azert eleg gany megoldas, nem javasolnam.
Ellenben talaltam a RET katalogusaban 7805-ot D-PAK tokozassal, 1 amperre. 73-00-24 a rendelesi szama, alig 79 forint.

Peter N
2007-07-04, 15:16
Hány voltal táplálod a szabályzót? Tápfesz - 5V = feszültság esés a stabilizatoron és ez szorozva a szervók által felvett árammal= a stabilizatoron esö telyesitménnyel ami hö formájában diszipálodik.
Például 12 V táp - 5V stab.= 7V és ez szorozva 2A =14W ami fele egy kisebb forrasztopáka telyesitményének. Most kell számolni azzal hogy normális esetben a szervók csak rövid ideig vesznek fel nagyobb áramot és a szünetekbel hül a stabilizator tehát a példának emlitett 14Watt esetleg megfelel 3-4 Watt/órának. Ezért kérdezte cnv hogy nem szorulnak-e a kormányok mert ha igen akkor lényegesen nö a Watt/óra.
A fent leirt példából kiszámithatod hogy például 2A terheléssel Minden volt plusz tápfeszültség 2 wattal növeli a diszipált höt.
2 Li-Po cella esetében sokkal kevesebb hö fejlödik mint 3 esetleg 4 cella esetében. 12 Volt táp felett tanácsos a BEC helyett külön akuról táplálni a rendszert.

joeskac
2007-07-04, 15:29
Üdv Peter N!

2 Li-Po cella esetében sokkal kevesebb hö fejlödik mint 3 esetleg 4 cella esetében. 12 Volt táp felett tanácsos a BEC helyett külön akuról táplálni a rendszert.

Én ezt a szabályzót jelen esetben egy FS-ben használom és egy CD mocit. ami kb 350g .Ha ezt 2cell akkuval hajtom akkor nem igazán emelkedik.
Ha viszont hárommal akkor nagyon megy. Tehát ha most még egy 2cell akupakkot rárakok a 3cell mellé akkor talán nem is fog repülni.

És nem hiszem, hogy ennél valamivel nagyobb gépekbe (NEM sokkal nagyobb)valaha is 2db akupakkot használt volna valaki.
Meg akkor minek találják ki a 3cell akkuhoz való szabályzókat (mint pl ez is)ha egyszer nem bírja???

Peter N
2007-07-04, 16:38
Én a 2-3-4 cellát példának és az elmélet magyarázásának szántam, ha a szabályzó leirása szerint 3 cellával használható akkor kutyakötelessége müködni vele.
Le kell tesztelni szabadon mozgó szervókkal (meg van adva a szervok menyisége is a prospektusban) és ha akkor is túlmelegedik akkor vissza az üzletbe és vissza a babarongyokat :P Akartam mondani a pénzt. Nem átalakitani kell hanem meggyözödni hogy valóban normális használatnál megfelel-e a leirt paramétereknek és ha nem kicseréltetni egy más példányra és ha az sem müködik normálisan akkor vissza a pénzt és befektetni egy más megbizható tipusra. nem lehet egy olcsó terméktöl azt várni mint egy drága minöségitöl de az igért paramétereket be kell tartsa. Ha túlforron müködö szabályzora azt mondják hogy normális kérd irásban hogy kárpotolnak minden veszteséget ha a modell lezuhan a vezélö hibájából Persze bizonyitani kell hogy valóban hibás volt a termék és te reklamáltál mielött megtörtént volna a baj.

joeskac
2007-07-04, 16:45
Kipróbáltam egy csomó konfigot elhiheted, külömben nem álltam volnan neki ide irogatni a hülyeségeimet. De ez csak nem akar "jól működni".
De mindegy ha "kinyiffannak" akkor majd kicserélem egy jobb típusra a stab IC-ket, mivel már nem mai "gyerek" ez a szabályzó ezért garancia sincs rá szerintem.

Köszi a válaszokat mindenkinek.

Peter N
2007-07-04, 16:54
De mindegy ha "kinyiffannak" akkor majd kicserélem .......
Akkor már késö mert kinyiffan a modell is és a kár nagyobb lesz mint a szabályzó értéke, föképp ha egy autóra zuhansz(jobbik eset) rosszab ha valakinek a fejét lékeled meg önhibádon kivül. Nem kell nagy sebesség vagy nagy tömeg hogy egy fi 3mm tengely sérülést okozzon.
Ne offoljunk tovább. Visszatérve a 4 párhuzamos stab....hoz, valóban nem terhelik egymást, di mi van ha az egyik kimenete testzárlatos vagy nagyon kicsi az ellenállás a 2-3 láb között. A rajz szerint nem lehet mert a végfok egy soros tranzisztor de lévén hogy egy IC röl van szó és nem konkrét alkatrészekböl felépitett stab. igenis lehetséges, söt gyakran elöforduló hiba. Sajnos kimérni csak leforasztás után lehet hogy melyik a hibás ha tényleg ez a hiba de érdemes egyszerü ohmméterrel megmérni a test és a kimenet közti ellenallást(lényegtelen hogy melyiken a párhuzamo s kapcsolás miatt) és a mért értékböl ki lehet számitani a terhelés nélküli áramfelvételt a stabilizált oldalon és ebböl az ismert értékü táp feszültséggel a BEC on diszipálodó telyesitményt.

joeskac
2007-07-13, 22:41
Üdv Mindenkinek!

Szeretnék még pár dolgot kérdezni ezzel a szabályzóval kapcsolatban(TP30/40A). Mivel nem vagyok rutinos szabályzók terén.
Mire jó a BEC?
Mit jelent az OPTO?
Mi a PWM?
Mit jelent az IDőZITÉS?
És végül a legfontosabb HOGY LEHET PROGRAMOZNI EZT A SZABÁLYZÓT???

cnv
2007-07-14, 01:44
BEC:
Battery Eliminator Circuit
Külön vevőakku helyett a fő akkumulátorról állítja elő a vevő és a szervók számára az (általában) 5V tápot.
Lényegében ez az a néhány 78M05 stabkocka amivel a gondod van/volt.

OPTO:
Az optos szabályzó a vezérlőjelet opto kapun keresztül kapja (tehát fény útján), így a vevő nincs galvanikus kapcsolatban a szabályzóval.
Nagyon jól kiküszöböli a nagy áramú szabályzók által generált zajokat. Az optos szabályzókban többnyire nincs BEC (csak így van értelme) ezért külön vevőakku kell.
Optot utólag is lehet a szabályzó elé kötni, én a saját towerpro szabályzóimhoz is használom:
http://www.cnv.hu/elektronika/elektronika_rc-opto.php

PWM:
Pulse Width Modulation
A motor tekercseire jutó teljesítményt változó impulzus szélességű négyszögjellel szabályozzák, ennek a frekvenciája a PWM frekvencia.
Fogalmam sincs mire jó brushless motornál, én próbálgattam elég sokat de sem az áramfelvételben sem a teljesítményben nem volt mérhető változás. Több motorgyártó megadja a motorjaihoz hogy mekkora értéken ajánlott használni.

Időzítés:
A rotor pillanatnyi helyzetéhez képest egy bizonyos szöggel eltolva, mindig kicsivel korábban kapcsolja a szabályzó a tekercseket. Ezt az eltolást lehet fokban állítani az időzítéssel.
(kicsit talán az Otto-motor előgyújtásához lehetne hasonlítani)
Ezt motorfüggően érdemes beállítani.

Programozás:
Az adóval tudod programozni, hallgatod a csippanásokat és a gázkar fel-le-középre tolásával tudsz navigálni a menüben.
Itt a leírás:
http://www.cnv.hu/rcmodell/TowerproESC_30A.pdf

joeskac
2007-07-14, 21:38
Köszönöm CNV a részletes leírást.
Ilyen leírásokat nagyon szeretek ebböl mindig tanul az ember (vagyis ÉN :D ).

Bár akad a (
http://www.cnv.hu/rcmodell/TowerproESC_30A.pdf)
leírással egy kis gondom, nevezetesen, hogy nem tudok angolul.

Igen tudom, huzzak a büdös ........................................ :D :D :D :D :D

Köszi mégegyszer a választ !!!

Peter N
2007-07-14, 23:53
A motor tekercseire jutó teljesítményt változó impulzus szélességű négyszögjellel szabályozzák, ennek a frekvenciája a PWM frekvencia.
Tökéletes a leirás de hozzáteném a nem beavatottak kedvéért a magyar kifejezést, azaz kitöltési tényezö(és a modulációja, tehát változtatása.) A jel idötartalna a szünethez képest modulálva van, minél hosszabb a jel idötartalma annál nagyobb az efektiv feszültség és viszont.
Tehát például egy 10Volt fesz 50% kitöltésitényezövel megfelel 5V efektiv feszültségnek

cnv
2007-07-15, 12:24
Péter, köszönöm a kiegészítést : )

Joeskac, nagyjából lefordítottam a doksi lényegét:

Csatlakoztasd a motort és a vevőt a szabályzóhoz, az akksi ne legyen bekötve.

Kapcsold be az adót, a gázt told fel teljesen.

Csatlakoztast az akksit a szabályzóhoz.
(ekkor programozás üzemmódba kerül a szabályzó)

Néhány másodperc múlva sípolások jelzik a menüpontokat, mindegyik menüpont háromszor hangzik el:

@ - akku típus / cellaszám
@ - - fék
@ - - - timing
@ - - - - pwm

Az adott menübe való belépéshez a gázkart állítsd középre (amikor a szabályzó éppen a kívánt menünek a kódját csipogja).

Almenük:

1. akku típus / cellaszám
o - NiMh/Nicd, automatikus cellaszám detektálás. Lekapcsolási fesz. 0.8V/cella (2 LiPo esetén is ez használható)
o - - 3 LiPo (lekapcs. fesz. 2.75V/cella)
o - - - 4 LiPo (2.75V/cella)
o - - - - 5 LiPo (2.75V/cella)
(itt megjegyzem hogy LiPo esetén lehetőleg ne várd meg amíg a szabályzó letilt, ez a lekapcsolási fesz. nagyon alacsony a LiPo-nak!)

2. fék
o o - nincs
o o - - enyhe
o o - - - közepes
o o - - - - erős

3. TIMING
o o o - 2 fok
o o o - - 7 fok
o o o - - - 15 fok
o o o - - - - 30 fok

4. PWM
o o o o - 8 kHz
o o o o - - 16 kHz
o o o o - - - 32 kHz

Amikor a szabályzó a kívánt beállítás kódját csipogja, told FEL a gázkart.
Hosszú sípolás jelzi hogy a beállítás megtörtént, és a szabályzó visszalép a főmenübe.

Ha mindent beállítottál, húzd LE a gázkart, ekkor a szabályzó elmenti a beállításokat és kilép a programozás üzemmódból.

A csipogások értelmezése:
@ egy rövid 'dallam'
o rövid csippanás
- hosszú sípolás

joeskac
2007-07-15, 23:34
KÖSZÖNÖM SZÉPEN A VÁLASZOKAT!!!

Tudtam, hogy lehet programozni ezt a szabályzót, de azt nem hogy hogyan.
Azt nem árulom el melyik boltban vettem(B.P.-i bolt), de azért nem örülök, hogy egy nyanvadt használati utasítást nem tudnak adni hozzá!
Elvégre nem lehet minden modellező elektro mérnök vagy hasonló.
És úgytudom minden magyarországon eladott termékhez KÖTELEZő a magyar nyelvü használati utasítás. :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
És így áljon neki egy fiatal modellező modellezni aztán ha valami nem megfelelően üzemel elmegy a kedve az egésztől (ezt senki nem akarhatja)

joeskac
2007-07-15, 23:48
Bocsánat az elöbbi OFF-ért (nagyon kikivánkozott belőlem)

Még lenne pár kérdésem.
Egy cd motorhoz és egy 11,1V 1700mAh akkuhoz milyen beállítást használjak?
Milyen modellbe szokás használni a "fék"-et és mire "jó" a fékerő állítás?

A jel idötartalna a szünethez képest modulálva van, minél hosszabb a jel idötartalma annál nagyobb az efektiv feszültség és viszont.
Tehát például egy 10Volt fesz 50% kitöltésitényezövel megfelel 5V efektiv feszültségnek
és melyik jel a hosszabb? 8kHz, 16kHz, 32kHz ?
Tehát "hova" állítsam a szabályzót ha "nagyobb" feszültséget szeretnék "kicsikarni" belőle?

cnv
2007-07-16, 09:07
Ha nem gyári a motorod akkor szerintem Neked kell kikísérletezned a megfelelő timing beállítást, vagy esetleg kérdezz rá a CD-ROM topicban:
http://forum.rcmodell.hu/viewtopic.php?t=6507&start=480

A PWM frekvenciától nem függ a jel/szünet arány, tehát az effektív feszültség.

joeskac
2007-07-16, 15:18
Igazán nem akarom OFF-olni a topicot, de minél többet tudok meg erről a szabályzórol annál inkább rájövök, hogy még mi mindent nem tudok róla.
Tehát még egy kérdés: ennek a szabályzónak van "gyári" beállítása?
Mármint, hogy "alapba" ezek egyformán vannak beállítva?
Illetve ha átállítom, akkor van olyan funkciója, hogy vissza lehet állítani "eredeti" beállításokra?

cnv
2007-07-16, 16:32
Ha van is gyári alapbeállítás, én nem ismerem. Sőt sajnos a jelenlegi beállítást sem tudod 'lekérdezni'.
Nem hiszem hogy van reset lehetőség, annyira egyszerűek ezek a cuccok hogy szerintem csak az aktuális beállítást tudja tárolni.
Mindazonáltal nem hiszem hogy ez gondot okozhat...
Az akku típus / cellaszám adott, a fék beállítása rád van bízva, a másik kettővel meg szabadon próbálkozhatsz, melyik válik be leginkább.

r_kristi_k14
2007-07-17, 17:51
Nekem is volt egy ilyen szabalyzom(TP 30A),egy halyomodellben hasznaltam
5 akcion keresztul tokeletesen mukodott egy 18A-s motorral ,de a hatodik hasznalatkor roviddel az indulas elott a halyo kigyulladt :( es a szabalyzo porig egett(a BEC panel viszonylag sertetlenul maradt),a halyot sikerult
kimentenem.

Van valami otletetek hogy mi tortenhetett?

Es egy masik keredesem is lenne ami nemigazan tartozoik ide:hogy lehet a hozzaszolasba kepet beilleszteni?

Peter N
2007-07-17, 22:32
Van valami otletetek hogy mi tortenhetett?
Feltétezhetöleg tönkre ment.

r_kristi_k14
2007-07-18, 18:34
Ennyi maradt belole:

http://kepfeltolto.hu/2007/7/18/3ejf.JPG

cnv
2007-07-18, 20:35
Sajnos csak megerositeni tudom Peter N szakvelemenyet... Bizony csunyan elromlott ez.
Mindazonaltal ha a motorod es/vagy a vezetekek nem zarlatosak, nem azott be, nem csapott bele a menku akkor csak a Joisten a megmondhatoja mi tortent vele.

r_kristi_k14
2007-07-19, 11:00
Koszi a segitseget!

Peter N
2007-07-19, 17:22
nem azott be, ...
Azt hiszem hogy reatappintottál a lényegre, amikor viccesen irtam hogy:
Feltétezhetöleg tönkre ment. nem is gondoltam meg hogy hajómodellröl van szó. A viz abszolut ellensége a modern vezérlöknek, a FET-eknek nem kell nagy vezérlö áram tehát a beázástól bekapcsolódhatnak a komplementer tranzisztorok ugy a jobbra minta balra forgásnak(az egész hid) és gyakorlatilag rövidre zárják a tápot és addig melegitik amig az akku kimerül vagy megszakad a tápláló áramkör.
A képen jól látható hogy a legnagyobb hö pont a végfokozaton volt.
Az én véleményem hogy beázás okozta. A következö vezérlést+a vevöt csomagold ugy hogyha pár percig viz alá kerül akkor is száraz maradjon. Ez azért nehéz mert ha szorossan becsomagold foliába akkor az a hüttést befolyásolja negativan. Tanácsos a hajóban az elektonikának szánt teret ugy képezni ki hogy lehetöleg vizmentesen zárható legyen és egy kis emelvényen helyezni el a dolgokat hogy véletlenül de kerüljön viz közelébe. Nem art a a födö könyen eltávolitható és használat után ki lehet szellöztetni hogy ne képzödjön kondenz.

r_kristi_k14
2007-07-20, 09:15
Ketlem hogy beazhatott volna ,mivel a szabalyzo a motorhoz es a vevohoz tarto drotokon logot kb. 2 centire a hajo aljatol.

Peter N
2007-07-20, 11:18
Ebben az esetben csak a josnö a megmondhatója :P
Egyébként most már mindegy, a következökben azért kell gondolni a szigetelésre, szellözésre(komdenz) és hüttére is.

joeskac
2007-07-20, 23:25
Üdv Mindenkinek!

Eszembe jutott még egy kérdés.
Azt irta valaki, hogy minden motornak megadják,hogy milyen szabályzó beállításokkal lehet használni.
Mi a helyzet azokkal a motorokkal amelyeknél a 20-25fok TIMING-et ajállják? (ugyanis ezen a szabályzón nincs ilyen)
akkor mit használjunk? Vagy ezt is kisérletezzem ki?

Chesterke
2007-07-23, 21:01
Sziasztok!
Az mennyire normális, hogy a repülés végére a szabályzó olyan meleg, hogy beletapad a habgépbe, és kézzel elég "nehezen" megfogható? :D

joeskac
2007-07-24, 10:33
Sziasztok!
Az mennyire normális, hogy a repülés végére a szabályzó olyan meleg, hogy beletapad a habgépbe, és kézzel elég "nehezen" megfogható? Very Happy

Ha ilyen TP szabályzód van akkor teljes mértékben normális :D :D :D
De ha egy picit visszaolvasol, Nekem pont ugyan ez volt a gondom.
Én egy k.b. 10grammos régi videókártya hütőbordát fogattam azokra a fekete izékre :D :D :D (a nevét már irta valaki, de mindig elfelejtem)
és ezzel a megoldással valamivel hidegebb.

Remélem sikerült válaszolnom a kérdésedre.

Luc
2011-04-15, 12:57
Hali!

Használtan jutottam hozzá de a programozását nem ismerem.
https://lh4.googleusercontent.com/_xZmTVjh64JQ/TagjgkWlZkI/AAAAAAAAB3k/OqPbQpEC5Nw/s640/DSC00057.jpg

1-4-ig sípol de amit találtam leírást hozzá az más típus számú szabályzó és több cellát tud kezelni.
Ha valaki a pontos programozást belinkelné azt megköszönném.

Üdv Luc

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Közben találtam egyet. Remélem ez jó.
http://www.himodel.com/en/info/manual/TowerproESC_30A.pdf

cnv
2011-04-28, 12:27

Ez lesz az...
Ha esetleg gondjaid vannak az angollal, az előző oldalra írtam egy hevenyészett fordítást.

Luc
2011-05-27, 14:28
Hali!

Használtan jutottam hozzá de a programozását nem ismerem.
https://lh4.googleusercontent.com/_xZmTVjh64JQ/TagjgkWlZkI/AAAAAAAAB3k/OqPbQpEC5Nw/s640/DSC00057.jpg

1-4-ig sípol de amit találtam leírást hozzá az más típus számú szabályzó és több cellát tud kezelni.
Ha valaki a pontos programozást belinkelné azt megköszönném.

Üdv Luc

-----------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.himodel.com/en/info/manual/TowerproESC_30A.pdf

Hát mégse jó vagy pontatlan a programozás leírása.
Végighallgattam a csipogás menüt.
Ha valaki ebből felismerné (és leírná nekem) hogy mi mit jelent az megköszönném.

Főmenü:
§-
§--
§---
§----

a főmenü végén még sípol négyet (háromszor megismételve)

Almenük:

.-
.--
.---
.----
.-----
.------

..-
..--
..---
..----
..-----

...-
...--
...---
...----
...-----

....-
....--
....---
....----

Victor75
2011-05-27, 23:02
Én a youtube-on találtam megoldást a programozási leírás problámámra igaz az enyém csak 18A-os volt
http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=656

Ennek itt a programozása:
http://www.youtube.com/watch?v=HcqfvJHQeck

meg van még fenn egy 25A-os programozásáról videó:
http://www.youtube.com/watch?v=WUF9k5QDYww&feature=related

talán valamelyiket tudod használni

Luc
2011-05-28, 11:54
Hali!

Köszi, de sajna nem egyezik a a csipogási sorrend.
Ráadásul sikerült úgy elprogramozni, hogy ha rádugom az akkut beindul a motor és csak 3-5 másodperc után érzékeli a gázkar állását oda-vissza tologatás után.

ahajt
2011-05-28, 12:23
Szia Luc
Nézd meg ezt :http://www.youtube.com/watch?v=WUF9k5QDYww&NR=1
Igy talan sikerulni fog.
udv .ahajt

Luc
2011-05-28, 14:17
Szia Luc
Nézd meg ezt :http://www.youtube.com/watch?v=WUF9k5QDYww&NR=1
Igy talan sikerulni fog.
udv .ahajt

Ez nekem nem jó ( nem egyezik a dallam)

Azt hittem hogy ez jó lesz, de az én szabályzómnál az almenük hosszabbak ( többet csipognak)
https://lh6.googleusercontent.com/-K3r2DKs6XNo/TeDmm1XqhJI/AAAAAAAACOo/E4E2mh_fx8k/s640/towr%252520pro.jpg

ahajt
2011-05-29, 12:22
Szia Luc.
A beallitastol fuggoen ugyanaz a lipo sok dallamot tud lejatszani.
udv ahajt.

Luc
2011-06-07, 21:42
Hali!

Megtaláltam a megfelelő programozási menüt ( stimmelnek a csipogások)
Link:http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=494055&page=5 utolsó hozzászólás (75.) PDF formátumban.
Csak most egy másik gondom van. Áramot kap a szabályzó elindul a motor és a gázkar mozgására se reagál( jel van mert programozni lehet), el kell telni kb. 3-4 másodpercnek utána már jól működik.
Ezzel a jelenséggel találkozott már valaki?

Üdv Luc