PDA

Teljes verzió megtekintése : Kramer U800 építése

Kormika89
2015-03-18, 20:41
Sziasztok! Aki olvasta a Truck Trial topicot, annak ismerős lehet a nevem egy U1300-as Unimog kapcsán. Az volt az első építésem, rengeteget tanultam belőle, azóta építettem egy MB Trac1500-as traktort is rendelésre, és egy MTZ 5LSZ traktort magamnak, amikből szintén sokat tanultam. Az Unimogom sajnos sok gyerekbetegséggel kűzd, beleuntam az orokos javítgatásba, így az alkatrészei egy részét felhasználva nekilátok egy "profin" kivitelezett teherautó megépítésébe. A szívem igencsak húz a veterán járgányok felé, és az új gépnek át kell vennie a nyugdíjazott Unimog helyét a tréler vontatásban, így esett a választásom egy Kramer U800-as "Universal Zugmaschine"-ra. Az Unimog kerekeit fogja kapni, és mivel a valóságban nem nagy a gépezet, így ezekkel a kerekekkel 1:8,4-re adódik a méretarány. Az Unimogomnál a hidakkal gyűlt meg a bajom, így a Kramernél már sokkal okosabban készítem el őket, sokat olvastam neten, és a közben elkészült 2 modell is sok-sok tapasztalattal gyarapított. Ennél a modellnél tökéletes munkát szeretnék végezni, egyelőre nincs kitűzött határidő, hogy mikorra akarom összerakni, de az biztos, hogy nem fogom a minőséget az idő oltárán feláldozni.

Kormika89
2015-03-18, 20:54
Itt van 3 kép az alanyról, röviden a jellemzői, amit a modell is tudni fog: portál hidak difizárral, állandó összkerékhajtás, hátsó híd mereven az alvázhoz fogatva, első híd laprugós felfüggesztéssel. A hajtásról egy kimustrált akkus fúró 2 sebességes hajtóműve fog gondoskodni, a gyári 18V-os motort lecseréltem egy Graupner Speed 600-as motorra (nekem ez a motor vált be, ilyen volt az Unimogomban, ilyen szolgát a mai napig az UAZ-omban, és ilyen került az MB Trac 1500-ba is). A központi osztómű és a hidak fogaskerekei is a Conrádtól származnak, egy részük már megvan, jelenleg másolom át a képeket a fényképezőről a gépre, majd teszek fel képeket az eddig meglévő alkatrészekről. Igyekszek egy nagyon részletes leírást adni az építésről, és minden műszaki rajzot és egyéb dokumentációt fel fogok tenni ide, hogy mindenépítő szellemű emberke ötletet meríthessen, vagy akár 1:1-ben felhasználja a saját modelljében. Mint minden eddigi modellem, ez is fémből fog épülni, a kormányszervó házán és a fúrógép hajtásházán kívül más műanyag alkatrészt nem tervezek bele. Az összes forgó, mozgó helyre igyekszek majd golyóscsapágyat tenni, a hidak és a központi osztómű tengelyeihez pedig tömítőgyűrűk kerülnek, így akár nyakig vízben is gond nélkül használhatóak lesznek.

Kormika89
2015-03-18, 21:06
Itt vannak a további képek az eddig meglevő alkatrészekről:

Kormika89
2015-03-19, 09:31
Sikerült még pár nagyon jól használható képet levadásznom netről, nagyon szépen látszanak rajta a hidak és az alváz, és a fülke apró részleteit is jól le lehet lesni róluk.

Kormika89
2015-03-19, 09:33
További képek:

Kormika89
2015-03-19, 09:35
Még pár kép:

Kormika89
2015-03-21, 15:33
Elkezdtem tervezni a hátsó hidat AutoCAD-ben, a féltengelycsövek mérete egyelőre még csak saccolva van, még nem jöttek meg a portál-lehajtás fogaskerekei, így a portál-lehajtás szélességét még nem tudom... Egyelőre még a tömítőgyűrűk hornyai sincsenek berajzolva, hétfőn kapok gumigyűrűkatalógust, akkor majd ki tudom választani a nekem megfelelő méretű O-gyűrűket, és akkor berajzolom a hornyokat is. A híd a Conrad-nál kapható 237299 rendelési számű 15/30Z 0,75-ös modulú kúpkerék-párhoz lett tervezve. Igaz, hogy ezek sárgarézből vannak és nem acélból, de szerintem bírni fogják a nyomatékot. Amint sikerült előrébb lépnem valamilyen szinten, akkor rakok fel fényképeket, vagy műszaki rajzokat.

Kormika89
2015-03-21, 19:08
Előrelépés hátsóhíd ügyben: írtam egy e-mailt Conrad-éknak, hogy a kinézett fogaskerekekről van-e valamiféle műszaki rajz, és meglepetésemre nagyon segítőkészek voltak, és mindegyik fogaskerékről kaptam részletes műszaki rajzot, így el tudtam készíteni a hátsó híd CAD rajzát már a végleges méretekkel. A nyomtávval csaltam kicsit, az eredeti nyomtáv 1620mm, ez az 1:8-as méretarányban 202,5mm-t jelentene, nálam ez meghízott 205mm-re. Holnap nekiállok megrajzolni a felniket és a kerékagyakat, és ha minden jól megy, akkor hétfőn a hátsóhíd már "gyártósorra" kerül. Délután beszéltem az esztergályosommal, és elkeserített, nem tud a féltengelycsövek belsejébe hornyot esztergálni a tömítőgyűrűknek, nincsen olyan kicsi esztergakése :( . Úgy néz ki, hogy a teljesen tömített hidakat nem sikerül megvalósítanom, hacsak nem találok gumisan tömített csapágyakat a kívánt méretben. Felteszem a végleges hátsóhíd rajzát pdf-ben, ha valakinek szüksége van rá CAD formátumban, az írjon pü-t, és szívesen elküldöm a hídba passzoló fogaskerekek Conrad-os rendelési számával és a szükséges csapágyak méreteivel együtt.

herrheil
2015-03-22, 22:16
figyelünk ám! ;)

Kormika89
2015-03-24, 20:33
Húsvét utánig egyelőre picit szünetel az építés, a hátsó híd alkatrészei már készülőben vannak, azokat még elvileg a héten megkapom, majd teszek fel róluk képeket. Húsvétkor tervezünk unokatesómmal egy egésznapos erdőjárást, Ő vett egy cravlert, én meg viszem az UAZ-t, és elő kell készülni picit, hogy ne az erdőben kelljen szerelgetni esetlegesen. És gyorsan összedobok valami vontatójárművet a tandem tréler számára, hogy ne kelljen kézben cipelni az UAZ-t az erdőig :D . Úgy döntöttem, hogy két teherautó nekem felesleges, úgyhogy az Unimog valószínűleg eladásra kerül, mióta megvan talán 10-szer ha triáloztam vele, az esetek többségében csak vontatónak volt használva, ahhoz meg túl lassú. A hidakból már nekiálltam kibontani azt a pár csapágyat, ami kell a Kramerhez, a többi maradvány pedig eladó lessz a téli szettel együtt.