PDA

Teljes verzió megtekintése : Kis világító csupa

cseb
2015-03-25, 22:29
Sziasztok!

Ki szeretnék próbálni egy világító repülőt éjjel. És csupám se volt még. De persze legyen kicsi, könnyen szállítható és végtelenül olcsó, mert éjjel akármi is megtörténhet. Egy gyors Google keresés után találtam a Csupasz-Árnyat: http://users.atw.hu/sry/CSUP1.htm

De ez iszonyú bonyolult. Kabintető... V állás... Meg nagy is. elképzeltem 60 centisben és a börzén bevásároltam egy kis motort, meg egy 10A-es szabit. Ez a motor: http://www.emaxmodel.com/views.asp?hw_id=104 6x4-gyel 7A-t vesz fel.

Ebből lett az én rajzom. 6-os depron, 600mm fesztáv. A világítás RGB LED szalag maradékból lesz. De előbb repüljön LED nélkül.
http://rcpilot.hu/users/4124/27262/b_201503252221396243.jpg

http://rcpilot.hu/users/4124/27262/b_201503252221384873.jpg

Nemes2008
2015-03-26, 11:52
Szia!
Én már megépíttem a "Mester gyöngyszemét" kb 30-40-50-60 cm-es változatban is és tökéletesen működik minden hogy.
A "V" állás nem kell simán kihagyható!
Kabintető nem kell csak ha nagyon akarod.
Repülni biztosan fog de arra számíts hogy ha a 60cm-est választod 6mm-es depronból akkor 100G fölött már igen csak gyors lesz.
Nekem kb a 60-as olyan 80-90g-ban megállt és nagyon élvezhetően repült csak kicsi volt a moci (80g-ot tolt) és így komolyabb lehetőségeket nem adott.
Ha gondolod van pár "kisérleti" maradékom szívesen odaadom őket (fesztáv kb 60cm 6-os depron de van 3asból kfm szárnyal is).
Mind repül csak elektronika kell rá.

Utószó ként hidd el nagyon nagyon jól választottál mert gyakorlatilag ha az arányok megmaradnak és a tömege nem száll el nagyon akkor egy nagyon barátságos szerethető kisgépet fogsz kapni.

Sok sikert!

U.i: az elevonok méretét javasolt kicsit megnövelni de nem feltétel.

Nemes2008
2015-03-26, 12:17
Most körbenéztem és van 6mmdepronból 1db 50cm-es meg egy 60cm-es (minimális dekorral).
3mm depron kfm szárnyal 60cm-es meg találtam egy 40cm-es sablont is.
Most olvasom hogy bonyolultnak ítéled ezt a gépet????
Ne parázz gyakorlatilag egy egyenes meg egy 110°-os szög és kész is a masina.
De igaza volt a Mesternek ha valaki mutat ennél egyszerűbb gépet az már művészet!
Hidd el kb a első építés után magad is meglepődsz hogy ennyi és kész is?!?!
Ha minden méretarányos akkor 100%-hogy repül majd!

Ha tudok segítek szívesen mert mint mondtam már vagy 10példányba lenyomtam különböző méretekben.

De itt a kicsi ami alig 40g és 40cm:
https://www.youtube.com/watch?v=jtBB2Hdh_1w
https://www.youtube.com/watch?v=TRW5P-HvmXY

És itt a 60cm-es ami kb 90g:
https://www.youtube.com/watch?v=obTbhuUW-5c

Nemes2008
2015-03-26, 21:27
Bocs most nézem a rajzodon a szárnyvégi wingleteket.
Azokat ne buzeráld úgy jó ahogy van méretarányosan kicsinyíts mindent és tökéletes lesz (a proi mögötti "farkat" mindig elhagytam).
Arra ügyelj hogy olyan 10-15g/dm2 körül érdemes tartani a felületi terhelést azaz olyan 100gból ki kéne jönnöd.
Ha ez nem megy akkor csak fürgébb lesz de fog az mindenhogy repülni.
Még talán annyi jó tanácsot adnék hogy eldobáskor ne finomkodj dobd el rendesen mint egy gerelyt egyenesen kb 30-40°ban felfele de jó nagy lendülettel.

Várjuk a beszámolót mert most magam is egy világításos gépen ügyködöm már csak a fények hiányoznak a gép készen van berepülve.

cseb
2015-03-27, 00:10
Köszi a biztatást! :-)

A felület (elevon és winglet nélkül) most 8.1dm2. Azért bonyolult az eredeti, mert azt a V állást nehéz megvalósítani. De V állást mindenképp akarok bele tenni, ezért lesznek ferdék a wingletek. Maradok a rajzomnál. Ilyen még nincs másnak. :-) Ha nem lesz jó, majd módosítok rajta.

Nemes2008
2015-03-27, 10:56
Kicsit el vagy tévedve!És már most kezdheted a módosítást!
A winglet nem fül ezeket nem szokás szögbe rakni!
A winglet az oldalkormány helyett van ezért nagyon fontos a mérete és hogy párhuamosak legyenek.
A winglet nem számít bele a felületbe.
A V állás meg az ég egy adta világon semmi extrát nem ad hozzá csak ha nagyon gyengeképességű pilóta vagy akkor mindig visszaáll középre de ez inkább sokszor zavaró mint sem hasznos mint már mondtam nyugodtan elhagyhatod egy csupámnak építettem be de esküszöm jobb volt nélküle.
És a megvalósításban sincs semmi bonyolult de mint mondtam ezt a műsort magam is lenyomtam azt rájöttaem arra amiket mondogatok.
Ha magad akarsz rájönni nekem mind1 de most lépéselőnyben lehetnél hogy elmondom helyetted.
Szóval ha jót akarsz hallgatsz rám egy picit és neked lesz a legfaszább csupád a környéken!
Ha nem akkor előbb utóbb eljutsz oda amit mondtam de ha hallgatsz rám mindezt a szenvedést megspórolod.

U.I.: mint mondtam 3 üres sárkány is áll a hangárban az egyiknek még a kabintető is megvan! :D
2-t odaadok szívesen icipici javításokkal 100%-os gépek lehetnek.

Nemes2008
2015-03-27, 11:53
Itt a 2 sárkány és a festettet láttad a videón is :
36843685

Tomcs
2015-03-27, 20:53
nekem ezekkel a kis gépekkel mindig az volt a bajom /60cm/ hogy mire megépítettem sokkal többe volt mint ha csináltam volna mondjuk 80cm est ami már tud is repülni :)

szervo 9gr kb 700 de ide szervo 5gr ami kb 1000
moci is kb 7$ de ide kell majd valami 20g körüli ami 10$ fölött van. /az a 34gr amit vettél hozzá talán 80cm jó lenne csak kicsit nagyobb kv értékkel vagy 3 cellával/
és ha még profin szeretnéd akkor valami 3-4 gr vevő is jól jönne.

talán az akku olcsó hozzá :)

szóval csinálhatod 80cm -re nem lesz drágább...

Nemes2008
2015-03-27, 22:07
Egyet kell értsek Tomcsal!
Nem is néztem eddig de tényleg dög nagy ez a motor a 60cm-esbe ez az eredeti méretbe is sok lenne kicsit de mondjuk avval csapathatnál rendesen.
Nekem mondjuk a 60cm-es egy 13g-os 1cellás 800mAh aksival 8100Kv-s mocival 5g-os szervókkal 4g-os vevővel meg 3g-os esc-vel repült 90g-osan úgy ahogy a videón láttad..
A te motoroddal a 60cm-es legalább 150g lenne és ha gázt adsz vezethetetlen lenne nem lehetne egy pillanatra se kihagyni és gyakorlatilag olyan gyorsan eltűnne a látótérből hogy csak kapkodnád a fejed mi hol merre hány méter. Azt számolgattam hogy olyan 30km/h lenne a minimum sebesség amivel repül.
Azért ez kicsit bonyolultabb dolog mint hogy csak úgy összedobom azt jóvan!
Akkor először is el kéne döntened hogy a 60cm-es mérethez vagy a meglévő motorodhoz ragaszkodsz mert a kettő együtt nem lesz hosszú életű.

cseb
2015-03-27, 23:21
Igen, a motor valóban kicsit nehéz. Az erejével nincs gond, 3 celláról 7A-rel nem fogja kitolni a világból. De valahogy ki kell egyensúlyozni, ezért előre kap egy jó nagy akksit. Ezért lesz jó a 3 cella. A súly miért lenne gond? Nem hajó, hogy elsüllyedjen! :-)

Jó hogy mondod a gyenge képességű pilótát! Annál inkább kell a ferde winglet. Olyan mint a Bixleren. Így legalább lesz esélyem vezetni is. De maradjon 70 fokos, vagy legyen inkább 45 fokos? Mondjuk 45 fokot könnyebb lenne kivágni, mert a fűrész nagyon szaggatja a depront és akkor nagyobb lenne a hibátlan felület a ragasztáshoz.

Nemes2008
2015-03-28, 01:01
Tényleg azt érzem más nyelvet beszélünk!
Nem akarlak győzködni mert ha jó a súlypont akkor fog az repülni csak nehogy csalódás legyn a vége!
A leírásodból ítélve nem vagy egy gyakorlott építő sem túl jó pilóta (miért fűrészeled nincs sniccered?).
Én sem vagyok az (bár már pár gépen azért túl vagyok) ezért adnék tippeket hogy hogyan úszd meg a kudarcokat!
Szerintem piszok gyors lenne és kicsi is és pikk pakk nem látod jön vagy megy.
És ha hiszed ha nem v-állás nélkül és ferde winglet nélkül tökéletesen stabil repül ha jó a súlypont és szinte belenyúlás nélkül halad amíg akarod.
Nem győzködlek úgy csinálod ahogy akarod magam is híve vagyok a kísérletezésnek de ha tényleg kezdő vagy akkor lassú kiszámítható gép kell neked (főleg az éjszakai repüléshez) és az eredeti Csupasz-Árny módosítás nélkül az pont ilyen (bár a csupa vezetést kicsit szokni kell) és a motorod is pont jó hozzá!
Módosításnak csak a v-állás elhagyását (az egyszerűbb építhetőségért) és esetleg az elevonok megtoldását (a stabilabb repülésér) említeném a többi úgy jó ahogy van!

Tomcs
2015-03-28, 06:24
nem semmik vagytok hogy éjjel 1 kor ezen agyaltok :)

hát cseb messze nem kezdő :) legfeljebb nem épített eddig...
de a fűrészt tényleg hagy ki a játékból nem depronhoz való. tapétavágó kés /sniccer/ meg fém vonalzó ami szükséges hozzá.

legegyszerűbb eset amikor ceruzával körberajzolod a kinyomtatott körbevágott mintát. olyan ceruzát nézzél ami nem fog inkább csak kicsit megnyomja a depit. aztán szikével szépen körbevágod. egyenes részeket fém vonalzó mellett, íveket meg szabad kézzel. ha ez megvan utána meg csiszoló papírral szépen megigazítod ennyi ! arra kell csak vigyázni hogy az éleket mikor vágod függőleges tartsd a sniccer -t mert 2 ferde élt nehéz összeragasztani :). szerintem sokkal könnyebb dolgozni vele mint epp vel.

Nemes2008
2015-03-28, 22:18
Igaz igaz nem is igazán kezdőt akartam mondani vagy inkább úgy fogalmazok hogy a csupa építésben kezdő.
Nem is ez a lényeg hanem hogy maga utalt rá hogy nem nagyon csinált még ilyet.
És ha nem reptetett még csupát meg nem is épített akkor kezdő a csupászkodásba! :)
De ezzel sincs semmi baj.
Sőt nincs itt semmi baj csak jeleztem hogy ha nem nagyon tudja mit is csinál akkor próbálja meg elfogadni azt a pár jó tanácsot.
De komolyan várom a fejleményeket mind1 hogy hallgat-e rám vagy sem.

Hasi
2015-03-29, 21:33
Hello, nem tudom olvasad-e (http://forum.rcmodell.hu/showthread.php?58655-Ft-Versa), de nem rég nyitottam egy témát, ahol én is egy kivilágított csupát építettem. Nagyon szépen repül, félkezdönek is ajánlanám.

cseb
2015-03-29, 22:59
Szia Hasi!

Igen, olvastam. Tetszik a LEDek elhelyezése. Az enyémen a felületen lesznek, mert üreg nem lesz benne. :-) De ahogy te csináltad nagyon sejtelmes lehet... Az erősebb fényű 5050-es LEDsort fogom használni, mert abból kapok majd pár 60 centis darabot. Sajnos RGB, nem egyszínűek, de majd két-két színt hajtok meg és akkor csak az 1/3-ad fényerőt vesztem el.

Igazából arra vagyok kíváncsi, hogy mennyire elég az irányításhoz ez a fény. teljesen sötétben, amikor a horizont se látszik, meg a pálya se leszálláskor... Mondjuk alulra pont emiatt majd fehér LEDet teszek, de akkor is kérdéses.

cseb
2015-03-30, 20:03
Még hiányzik a két szervo (2x2.5g), snapperek, tolórudak és a LEDek. A vevő kicsit kisebb lesz és némi kábeltől is megszabadulok majd.

Nemes2008
2015-03-30, 21:46
Szép lett megy az látod nem is olyan bonyolult!: D
Először magam sem hittem el hogy ez is 2 délutános gép de a 4.et valóban 2 nap alatt összedobtam.
Viszont azt nem hagyhatom szó nélkül hogy 2,5-g-os szervókat akarsz kínozni.
Nekem a 45g-os DLG csupámban van 2,5g-os szervó a 90g-os motorosba már 5g-ost raktam.
A tied mivel legalább 150g lesz alaphangon 9g-ost raknék bele de lehet hogy az 5g-os fémfogas elég lenne (de inkább 9g-ost).
A másik hogy az elevonokat én 1cm-el megnöveltem és nem bántam meg stabilabb is lett és a kormányra is jobban reagált (könnyebb volt menteni).
A sötétben tájékozódásról meg annyit hogy magadhoz közel jól látsz ezért a leszállással nem lesz baj de ahogy távolodik úgy folynak össze a fények és egy távolságon túl úgy is tökmind1 mert semmit nem látsz csak egy fénylő pacát.
Szóval szerintem ha közel maradsz nem lesz problémád főleg ha már megszoktad a csupád viselkedését.
Ha stabilabbá akarod tenni a normál repülést akkor állíts neki 80-90% EPA-t hogy lefele (min 10%-al) kevesebbet térjenek ki az elevonok mint felfele.
Ez fordulókban nagyon nagy előny nem ejti be az orrát de a háton repülést kicsit gátolja.
Örülök hogy a csupászkodás megfertőzött és hogy még egy Csupasz-árny társ lett a modellezők közt!:D
Még annyit hogy ne add föl az elsőt én ripityomra törtem úgy 10perc repülés után (azóta is meg van a 2 félszárny ami épen maradt). :)

Hasi
2015-03-31, 15:43
Szia Hasi!

Igen, olvastam. Tetszik a LEDek elhelyezése. Az enyémen a felületen lesznek, mert üreg nem lesz benne. :-) De ahogy te csináltad nagyon sejtelmes lehet... Az erősebb fényű 5050-es LEDsort fogom használni, mert abból kapok majd pár 60 centis darabot. Sajnos RGB, nem egyszínűek, de majd két-két színt hajtok meg és akkor csak az 1/3-ad fényerőt vesztem el.

Igazából arra vagyok kíváncsi, hogy mennyire elég az irányításhoz ez a fény. teljesen sötétben, amikor a horizont se látszik, meg a pálya se leszálláskor... Mondjuk alulra pont emiatt majd fehér LEDet teszek, de akkor is kérdéses.

Azért vigyázz azokkal az 5050-es LEDekkel, föleg ha két színt karsz egyszerre. Én is csak azért használtam kisebbeket (3528), mert a nagyok elég sokat fogyasztanak. Így is csak a LEDek 500mA-t fogyasztanak 3S-en!!!

Teljesen sötétben sem gond a reptetés. A fehér ledek még így is, hogy benne vannak szépen megvilágítják a földet, ha 1,5-m alatt repülök. Leszállás kézbe történik, szóval nem gond.

cseb
2015-04-05, 17:02
Egyelőre labortápról kölcsön vevővel: https://youtu.be/5ImnOy33f18
A LEDek lilák, csak a modern videotechnika ezt nem tudja visszaadni.

cseb
2015-04-20, 00:17
Volt nagy berepülés! A repülő nagyon jó lett, jól repül, de kicsit át kell dolgozni. A súlypont nagyon elöl volt, pedig arányosan volt elhelyezve a CsupaszÁrnyhoz képest. Emiatt az akku rögzítő gumit is hátrébb kell helyezni, de nem is baj, mert az akku tartó depronlapot is le kell operálni, mert a ledsornak ki kell alakítani egy lejtős részt a belépőélen, mintha profilja lenne a szárnyak, hogy kicsit előre világítson, mert így szemből sötétben nem látszik.

Kell rá alulra sok fehér LED, oldalra is valamennyi a wingletek mindkét oldalára mondjuk kék és zöld. Nem ártana egy kicsi hátra is, hogy hátulról is látsszon, meg nem csak nyíl alakban, hanem hátul egy egyenes is, hogy a repülő teljes körvonala kirajzolódjon. Nem gond, mert az akku így is kb. 10 perc repülést bírt és a motor sokkal erősebb mint ami szükséges, úgyhogy el fogja vinni. :D

Itt egy video meg pár kép:
https://www.youtube.com/watch?v=T8eTcHtcPek

Tomcs
2015-04-20, 05:40
jól néz ki :)
de jól látom V állás nem került bele ?
ennek csak sima lap szárny van ugye semmi profil ?

de legalább kényelemesen el lehet dobni a súlya alapján nem ezt saccoltam volna... ott feljebb a képen 128g az elektronika szervók és a gép nélkül és az bizony nem kevés 60cm es gépbe...

cseb
2015-04-20, 07:08
Nincs V állás, mert így egyszerűbb volt építeni. A wingletek vannak 70 fokban.

Eldobni egyszerű, és már láttam kezdő csupástól, hogy eldobáskor megvágja a légcsavar, de ez nekem is sikerült. Végülis a szárnyvégnél fogva dobom el. Vagyis dobni nem kell, csak elengedni.

Igen, túlsúlyos. De tud függőlegesen emelkedni. :cool: Mondjuk egy oldalkormány nagyon hiányzik róla... :D

cseb
2015-04-26, 20:44
Kiderült egy kis hiba. A LEDek párhuzamosak a depron síkjával, így amikor a gép szembe jön nem látszanak. Ezért a belépőre csináltam egy kb. 30 fokos letörést és így kicsit előre nézve vannak a LEDek. Most viszont van olyan helyzete a repülőnek, hogy látszik a teteje, de a LEDek mégse látszanak. (Felfelé távolodva.) Ezért lesz majd LED a depron síkjában is...

cseb
2015-05-09, 00:40
Király volt sötétben vezetni, pedig még az oldalsó fények nincsenek is meg. Alul van fehér, felül lila.

Amikor az akku lemerült akkor nagy gáznál mindkettő pirosra váltott. :-)

cseb
2015-05-09, 19:40
Na itt repkednek a világító csupák: https://www.youtube.com/watch?v=WXgQY50JRZg&feature=youtu.be

ITEM
2015-05-10, 22:53
Na itt repkednek a világító csupák: https://www.youtube.com/watch?v=WXgQY50JRZg&feature=youtu.be

Grat srácok nagyon jól néztek ki :)
Benne lesztek a hírekben.. Megoldódott az évszázados rejtély ami a gyorsan mozgó fényeket illeti. :D
Ufó észlelések az országban .. :P

cseb
2015-06-01, 18:12
A világító csupa teljesítette amire hivatott volt az életben. Hamarosan donorként fogja szolgálni a modellezést.

Nemes2008
2015-06-01, 21:14
Így kell ezt csinálni! :D

Legalább ilyen sok siker az új projekthez is! :)

benkog
2015-06-10, 10:48
Sziasztok, nekem lenne egy elméleti kérdésem: landoláskor a légcsavar hogy bírja? Ezen agyalok már jó ideje, ha fűre száll a gép, akkor valamennyire ok, hogy csúszik a masina, főleg ha "önbecsukós" a sróf, akkor nem lesz gond, de ha valami félkemény felületre és hasra érkezik a gép, akkor vagy törik a légcsavar, vagy sérül.
Ha nem jó a logikám, kérlek javítsatok ki. Köszönöm

BenkoG

Tomcs
2015-06-10, 11:02
semmi baja nem lesz a lègcsavarnak :)
4-5 ève már hogy "hasra" is szállok le a gèpeimmel de ez miatt mèg nem tört lègcsavar. sem orr sem hátsó lègcsavar. szèpen elfordul ès ennyi.
kisebb gèpeknèl lehet használni prop saver t ha úgy adódik de csak ez miatt nem èrdemes

Nemes2008
2015-06-10, 22:20
A rpopsaver jó dolog de nekem már tört el propsaverrel is propim szóval ha törni akar akkor törni fog.
De ha nem bízol a szerencsében akkor csinálj egy "tarajt" vagy is inkább "uszonyt" alulra mint SRY Mester Csupasz-Árny modelljén az 99% megvéd.
Ha megnézed a neten nagyon sok csupának nincs ilyen védelme mint ahogy Tomcs is mondja és még is elvannak vele az emberek. :)

Hasi
2015-06-14, 23:42
Készültek fotók.

anakonda
2015-07-31, 19:32
Hozzám került a kis világító csupa.

Ma repült, nagyon jó! (első csupám, de máris jó benyomásom van róla.)

Új kedvenc!:)

Üdv.
Andris

cseb
2015-07-31, 23:42
Szia Andris!

Örülök, hogy tetszik!

Vigyázz a kezedre eldobáskor! Ne járj úgy mint én. :-)

Csaba