PDA

Teljes verzió megtekintése : Eltörött a hajtókar!?

janigt
2006-06-15, 23:00
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem hogy mitöl történhetett ez:
A motor egy VX12-es moci,a mugen msx3 gyári motorja.Feltankoltam lrp 16%-os üzivel a minap és mentem vele 3-om tankot mikor egyszercsak megált a gép.Megnéztem és nem lehetett áttforgatni a főtengelyt.Hazavittem és széttszedtem hogy lássak valamit.Na ekkor aztán elcsodálkoztam,a hajtókar eltörött+a dugattyú falábólból letört 2-ö jó nagy darab.
Erre keresem a választ.........

Pityulee
2006-06-16, 22:57
Szeva!
Ahogy elnézem nem nagyon szólnak hozzá a dologhoz! :cry: Szerintem,túl szegény üanyaggal használtad,megszorult a dugó és a fötengely vitt mindent,mint a piros ász!!!!
Üdv: Pityu-lee

SYL
2006-06-16, 23:41
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem hogy mitöl történhetett ez:
A motor egy VX12-es moci,a mugen msx3 gyári motorja.Feltankoltam lrp 16%-os üzivel a minap és mentem vele 3-om tankot mikor egyszercsak megált a gép.Megnéztem és nem lehetett áttforgatni a főtengelyt.Hazavittem és széttszedtem hogy lássak valamit.Na ekkor aztán elcsodálkoztam,a hajtókar eltörött+a dugattyú falábólból letört 2-ö jó nagy darab.
Erre keresem a választ.........
Szia!
Sajnos előfordul az ilyesmi, néha különösebb ok nélkül is.
Ha nem változtattál semmin, akkor csak anyagfáradtság okozhatta.
Ha növelted a nitrótartalmat, de nem mentél fel a hengerfejmagassággal, akkor az is okozhatta esetleg.
Ismerni kellene az előzményeket.

janigt
2006-06-16, 23:47
Sziasztok!

Közben kiderült a probléma oka.Megfőztem a motort,a felső tün sokat tekertem be ez által pörgött mint a disznó de nem volt elég kenése és így megszorult a dugó majd eltört a hajtókar és szétt vert mindent.

Ui:Kissé drága tanulópénz volt...

janigt
2006-06-16, 23:50
Syl!

Ha növelem a nitró tartalmat akkor alá kell pakolnom a hengerfejnek
plusszba??

SYL
2006-06-17, 00:19
Igen. A legtöbb motor leírásában ott szerepel, hogy milyen vastag hengerfej alátétet kell használni a különböző nitrotartalmú üzemanyagok használatánál.
Ennek a figyelmenkívülhagyása azt eredményezi, hogy a magasabb nitro tartalomnál az üzemanyag korábban robban be mint kellene, túl nagy az "előgyújtás". Jól visszavág a dugattyúra.
Ekkor jobban melegszik a motor, ilyenkor szokott kiégni a gyertya és/vagy elszakad a hajtókar. Ha leszakad, akkor legtöbbször megüti a dugattyú alját is a hajtókar csonkja és egy jellegzetes kattanó hanggal áll le a motor.
Deformálja a dugattyú szoknyáját (alját) is, vagy rosszabb esetben kitör belőle egy darabot. A hegerpersely is torzulhat. Anyagi kár: Jelentős :-(
Tehát: Magasabb nitróhoz kissebb kompresszióviszony kell, amit a hengerfej alátétek vastagságával-számával lehet (kell) beállítani.

XARAI
2006-06-17, 01:06
Szia!
Szerintem hajtsd a gépet 10%-os anyaggal. Én avval járattam.
Ez is elég ennek a mocinak. Meg talán jobban is kíméli.
Üdv!

janigt
2006-06-17, 09:37
Köszönöm a hozzászólásokat!

Azt hiszem akkor inkább alacsonyabb nitrótartalmú üzemanyaggal használom.Megnéztem a hengerfej alját is és látni rajt ütéseket.Ezt még lehet használni vagy cserélni kellene ezt is?

XARAI
2006-06-17, 10:58
Szia!
Ezt látni kellene.
Nincsenek esetleg képeid a "baleset" eredményeiről?
Üdv!

janigt
2006-06-17, 12:13
Még a hét végén teszek fel képeket róla hogy lehessen látni miről is van szó.

janigt
2006-06-20, 16:03
Na itt vannak a képek:

http://www.kepfeltoltes.hu/view/060620/K_p_001_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://www.kepfeltoltes.hu/view/060620/K_p_003_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

XARAI
2006-06-20, 19:09
Szia!

A hengerfej véleményem szerint még használható!
Ha megvan a felújító készlet. Álítsd gyárira a karbit (főtű 3 egész fordulat a teljes becsavarástól számítva kifelé. Alacsony fordulati tű 2 fordulat kifele).
És finoman járasd be, ahogy kell.
Üdv!

jorrdan
2006-06-27, 02:29
Na Neee!!!! :shock:

Ugyanez történt velem a múlt héten! :cry: :cry:
Én szerencsére megusztam annyival hogy csak a hajtókar tört el, és se a hüvej, se a dugonak nincs baja...
Remélem!

jorrdan
2006-06-27, 02:31
Szia!

Ha megvan a felújító készlet. Álítsd gyárira a karbit (főtű 3 egész fordulat a teljes becsavarástól számítva kifelé. Alacsony fordulati tű 2 fordulat kifele).
Üdv!

Szia!
Ebben a felújító készletbe mi tartozik bele?
Vagy hol szoktál ehez alkatrészt venni?

oceanearth
2006-06-27, 09:40
Szia!

Üdv!

Szia!

modellboltba

XARAI
2006-06-27, 11:28
Szia jorrdan!
Azért a dugattyút tüzetesen nézd át nincs-e rajta esetleg hajszálrepedés!
Ha Ok, és csak a hajtókar sérült az külön olyan 2-3000Ft körül van. Ha megrepedt a dugó, akkor hüvelyt is kell cserélned, mert ezeket csak egy csomagolásba kapod meg. Na meg akkor már csapszeget is kell cserélned.
13000Ft körül megáll a mutatvány legrosszabb esetben.
Megírtam PÜ-be honnan tudod beszerezni az alkatrészt.
Üdv!

jorrdan
2006-06-27, 15:32
Szia!

Üdv!

Szia!

modellboltba

:roll:
Köszi!
De melyikbe?
:roll:

janigt
2006-06-27, 15:55
Váci utca,de még nekem se küldték.... :cry:

Üdv

janigt
2006-06-27, 17:12
Ja és elnézést,a mocit elírtam!

MV 12 ami benne van.

jorrdan
2006-06-27, 17:25
Váci utca,de még nekem se küldték.... :cry:

Üdv

Ha a model és hobbyra gondolsz akkor ök elköltöztek már nagyon régen a Váciról... 8)

janigt
2006-06-27, 17:57
Upsz :oops: :roll:
Bocsi.
Rájuk gondoltam

XARAI
2006-06-28, 13:06
Sziasztok!
A Lehel út 62 alatt található Modell@ hobbyba juthatsz hozzá az adott alkatrészekhez.
Vagy rendelni is tudsz, de e-mailba kell megírni nekik mire van szükséged, mert ezek az alkatrészek nincsenek fent az oldalukon.
http://shop.modell.hu/
Üdv!

Pocsaji István
2012-11-04, 12:25
Sziasztok!

Nem akartam új témát nyitni, de hasonló a problémám.
Korábban 16-os Pelikán üzemanyagot használtam, semmi probléma nem volt vele.
A Pelikán elfogyott és a helyi modellező boltban csak 20%-os üzit kaptam (NONAME)
A literes üzemanyag 3/4 részét elhasználtam, amikor egyszer csak megállt az autóm (HB Lightining 2 Sport .26) :o :o :o
Már a tetthelyen kivettem a motort az autóból és legnagyobb meglepetésemre kikönyökölt a hajtókar.

Kérdésem a következő: a noname üzemanyag okozhatta ezt a jelenséget?

Én úgy érzem szegényen nem lett járatva a szekér, mindíg látható füst jött a kipufogóból és nem melegedett túl a motorom.
A motor teljes szétszerelésénél a károk a következők keletkeztek:
-a blokk 2 helyen is átszakadt
-a dugó felső holtpontban igen rendesen szorul a hüvelyben
-főtengely a hajtókarcsapnál törött
-a hajtókaron is felületi sérülések vannak.
Valószínűleg a következő történhetett:
A dugó megszorul a hüvelyben és törte a főtengelyt, valamint kinyomta a blokk oldalát.
Én az üzemanyagra gyanakszom: nem volt meg a megfelelő kenőképessége. A motor karburálásánál mindíg ellenőriztem a motor hőfokát körönként. Én úgy érzem nem volt szegényen járatva.
A kipufogógáz szaga sem hasonlított a korábban használt üzemanyagok égéstermékeire (ricinus). Olyan gyógyszerszaga volt.
Tehát ez a motor kuka. Vennem kell egy motort.
Mit ajánlotok ebben a kategóriában(.26), olyan 30e Ft-os árfekvésben.

wipyck
2012-12-01, 22:31
Üdv! Valószínű hogy az üzemanyag miatt történt. Nem volt elég az olajtartalma,a motor nem kapott megfelelő kenést! Ne használj NONAME üzemanyagot! Hol vetted egyépként? Jól tudom,hogy a .26 motor az 4.1cm3?
Üdv!