PDA

Teljes verzió megtekintése : Üzemanyag /Nafta/

oldal : [1] 2

Thomas
2004-01-10, 01:29
Ha valakit érdekel frissen kevert nafta kaphato. 670.-Ft/Liter :D

slip
2004-01-11, 11:44
mi van ebben a naftában?
miböl menyi?

spriNT
2004-02-15, 00:27
Én is ezt kérdezem? :roll:

Thomas
2004-02-16, 16:37
94%-os tiszta metil, 20% Castrol M /a hosszú élet titka/ Nitrot keverhetsz hozzá. De nem szükséges a magas alkoholtartalom miatt. A gyári kevert anyagok 74-76%-ossak. Ég és föld a külömbség.

vergabi
2004-02-17, 00:34
Thomas vmi nem stimmel!!!:-OO

Thomas
2004-02-17, 08:59
:? Ezekszerint fél szavakból nem értjük egymást. 80%metil/74%-os/ 20% Castrol M racing olaj. Ennyi!!!! :P

vergabi
2004-02-18, 22:19
:? Ezekszerint fél szavakból nem értjük egymást. 80%metil/74%-os/ 20% Castrol M racing olaj. Ennyi!!!! :P

Nem szeretnék kötözködni, tényleg nem de mi mennyi a hány százalék???

andor87
2004-02-18, 22:27
ÉN ÉRTEM :lol:

rumos
2004-02-22, 11:29
Üdv Mindenkinek!
Nem igen ismerem a benzineket és ezért kérdezném, hogy ha 75% methanolt és 7% nitrot keverek össze akkor a maradék olaj? És ha igen akkor az milyen olaj? Egyébként Kyosho Alpha3-as autóba kéne! Ha vki tud pontos receptet kb 7-10% nitrotartalmú benzinre akkor azt nagyon megköszönném! Segítségeteket előre is köszönve: Rumos

witaminbomba
2004-05-06, 17:51
Az volna a kérdésem tudok-é otthon üzemanyagot csinálni és ha igen akkor miből :?:

witaminbomba
2004-05-06, 17:55
Ja ha lehet úgy írja már le valaki ha lefogja :twisted: ,hogy 5litterhe mennyi kell és miből. [-o<

flugos1
2004-05-06, 18:49
Üdv. Witaminbomba

Azt tudod , hogy Neked milyen üza.-ra van szükséged a
motorodba? Javaslom a gyári keverésüeket a www.modell.hu -nál
jó a választék , ha mégis keverni pl. 20%-os keveréket ahoz kell
1 egység olaj (ricinus) és 4 egység methanol ez 5 liternyi üza.-nál
1 liter olaj (ricinus) 4 liter methanol. Ezeket lehet variálni szintetikus olaj ,
nitrometan , vegyesen szint.o. rici.o.
Az ára se sokkal drágább ha gyári keveréknek amibe szint.o. van nitro.val

Thomas
2004-05-08, 01:36
Ez

Thomas
2004-05-08, 01:38
ez üres
:lol:

Dancsó
2004-11-14, 15:25
hello Thomas kinn voltal okt 16 an vecsesen?

Dodge
2004-11-14, 15:46
Hány %-os ("nitrószázalék" :lol: )?
Üdv: Dodge

Thomas
2004-11-17, 01:20
Hány %-os ("nitrószázalék" :lol: )?
Miről beszélsz.

Necro
2004-11-17, 16:18
gondolom arrol erdeklodik, hogy mennyi nitro van benne :)
vagy a super uzemanyag, amit Te is szoktal hasznalni? :)

Dodge
2004-11-17, 18:54
:oops: Bocs. Azt hittem, hogy ezt még ebben a hónapban adtad föl de amikor megírtam az üzit akkor láttam, hogy jó régi ez a kínálat.. :oops:

Beci76
2004-12-20, 18:06
Ciao,

az lenne a kerdesem, hogy a Naftas dobozom lezarva be volt rakva meg egy plussz szatyorba, majd amikor ki akartam venni a lezart dobozt az osszehajtott es lezart nylon-bol es a zacsit kinyitottam , - lattam, hogy kicsit mintha a flaska szaja mellett lenne par csepp methanol, meg a zacsiban is volt par csepp - , megcsapta az orromat a az a "jo" kis methanol illat, nos a kerdes az lenne hogy ez mar mergezo es a percek meg vannak szamlalva, vagy meg elek egy kicsit??? biztonsag kedveert megittam ra masfel deci palinkat, most akkor a metanoltol halok meg vagy a pálesztol teszi fel a majam a kezet??? :oops:

Udv Bécike

Ui.: ja csak azert mert a dobozon az all hogy inhalation is mergezo... :!:

Tucsok
2004-12-20, 18:13
csa egy bizonyos mennyiseg utan halalos,de egy `keves` utan `csak` megvakulsz,ha ezt letudtad irni akkor semmi baj

MAGura
2004-12-20, 20:53
Bezeczky Csaba írása:

A poént előre véve, nem árt ha van egy fél lityi konyak, ouzo, vagy házi cserkó a modell ládában. ( 18 éven aluliak szülői engedéllyel, az oldal bemutatása után.)

Jó tudni, a metanol igen erős ideg méreg, kis mennyiségben is halálos lehet. ( Egy-két cent.) Bőrön át is felszívódik, gőzét nem tanácsos beszipuzni. ( Ha valaki mégis metanolal akarja pl. a szutykos rezóját mosogatni, azt szigorúan szabad levegőn, nem fölé hajolva, kézre lehetőleg ne kerüljön!)

Eléggé illékony, különösen melegben nyáron, ezért ha kézre cseppen, hamar elpárolog, komoly "adag" nem tud felszívódni, de a gőzére figyelni kell az üzemanyagos kanna kinyitásánál. ( Cigivel a szájban, kanna fölé hajolva tökös dolog.)

Nos, ami a "poént" illeti, igen egyszerűen, de érthetően magyarázva: ha a metanol a szervezetbe kerül a máj elkezdi lebontani mint méreg anyagot. Ez a lebontás indítja a "támadást" az emberi szervezet, az idegek, elsősorban a szem ideg ellen. ( Súlyos esetben vakság, majd halál.) Ha ilyenkor "bedobunk" egy felest, azaz etanol kerül a szervezetbe, a máj abba hagyja a metanol lebontását, és a pálinkával kezd "foglalkozni". A szervezetben lévő maradék metil pedig idővel vizelet formájában távozik.

Tanulság, a verseny vagy egy kiadós tréning végét érdemes "védő itallal" megünnepelni. Természetesen nincs szándékomban a modellező sporttársakat alkoholizmusra csábítani, vagy a hobbytól elriasztani. Jómagam is évek óta "pacsálok" metanolba. Csupán figyelem felkeltésnek szánom a sorokat, érdemes azért oda figyelni néha a kanna oldalán lévő "halál fejre" is.

Aki még nem unta meg az olvasást annak pár sorba a nitro-benzolról. Ma már a modellezésben tudomásom szerint nem használatos, de egy-két éve egy pécsi versenyen "felbukkant". A régi időkben magas nitro-metán százalék ill. hengerfej leszorítás okozta előgyújtás problémák "kezelésére" volt használatos. Könnyű felismerni erős keserűmandula szagáról. (Métereken belül bűzlik a modell.) Rendkívül erős méreg, "tisztességes" úton csak komoly "jogosítványok" felmutatásával adnak rá méreg engedélyt. Volt MHSZ klubok raktáraiból, "öreg" modellezőktől azonban előkerülhet.

Szerény jó tanács, ha esetleg valaki mandula szagú "csoda izét" ajánlgat szuper üzemanyag gyanánt, ne próbáljuk ki, a kémiai "tuning" egészségtelen dolog. Köszönöm türelmét, aki végig olvasta soraimat!

Tucsok
2004-12-20, 20:57
szia
ocsem ezt nem is tudtam!!!!!!mar fel eve kb. leas..om hogy ha nitros a kezem!!! :shock: vazze..jo hogy mondtad majd most oda figyelek!

bogrács
2004-12-20, 22:38
Sziasztok Szerintem a nitrometán, nem ugyan az mint a nitrobenzol,
ha tévednék javítsatok ki.
bogracs

Atesz
2004-12-20, 22:45
bogracs
Szia, nem tévedsz, bár nem is állította senki hogy ugyanaz.A cikk a végén megemlíti, hogy létezik, de kerüljük.Ennyi.

Dodge
2004-12-21, 01:27
bogracs

Hali!
Nem szeretnék kötekedni...de, hogy jön ide a "nitrobenzol" :?:
Nem kéne keverni a dolgokat mert a végén hatalmas félreértések lesznek/lehetnek.

UI: szerintem lapozd végig mégegyszer amit olvastál. Szerintem öszzekevered valamivel... :roll:

bogrács
2004-12-21, 01:57
[Aki még nem unta meg az olvasást annak pár sorba a nitro-benzolról. Ma már a modellezésben tudomásom szerint nem használatos, de egy-két éve egy pécsi versenyen "felbukkant". A régi időkben magas nitro-metán százalék ill. hengerfej leszorítás okozta előgyújtás problémák "kezelésére" volt használatos. :?: :?: :?:
Ez idézet lett volna.

bogracs

P306
2004-12-21, 02:06
Aki még nem unta meg az olvasást annak pár sorba a nitro-benzolról. Ma már a modellezésben tudomásom szerint nem használatos, de egy-két éve egy pécsi versenyen "felbukkant". A régi időkben magas nitro-metán százalék ill. hengerfej leszorítás okozta előgyújtás problémák "kezelésére" volt használatos.
Ez idézet lett volna.

Így van. A mondat helyesen így hangzott volna (szerintem :-) )

A nitrobenzol a régi időkben a magas nitro-metán százalék ill. a hengerfej leszorítás okozta előgyújtás problémák "kezelésére" volt használatos.

Így már remélem érthető. Tehát a nitrobenzolt a nitrometán MELLÉ adagolták, előgyújtás problémák esetén.

Üdv:

P.

chipichape
2004-12-21, 07:41
Azert ha valaki veletlenul metanoltmergezest szenved, az elsosorban ne a kocsmaba, hanem a korhazba rohanjom, esetleg probaljon eroltetve hanyast eloidezni. :!: :idea:

Ha viszont ugy iteli meg, hogy mar ugyis mind1, akkor johet a palesz...
:twisted:

Chip

Beci76
2004-12-21, 14:00
Ciao,

köszi a felsorolt dolgokat, de most komolyan egy kis, távoli szippantas a felemelo illatbol mennyire karos a szervezetre konkretan???? kell ilyenkor mar izgulni vagy ez mindenkivel megesik neha-neha, hiszen ide-oda toltogetjuk a naftat folyamatosan, nem???

Üdv B.

:shock:

Dodge
2004-12-21, 15:05
Ciao,

köszi a felsorolt dolgokat, de most komolyan egy kis, távoli szippantas a felemelo illatbol mennyire karos a szervezetre konkretan???? kell ilyenkor mar izgulni vagy ez mindenkivel megesik neha-neha, hiszen ide-oda toltogetjuk a naftat folyamatosan, nem???

Üdv B.

Szia! Attól nem lesz bajod. De nem nagyon kell "gyakorolni". A sok szippantás is káros valamilyen formában. Nem halálos de nem is egészséges.

cbruder
2004-12-21, 15:11
Szia Beci,

addig amig a termeszet lagy ölen (azaz kinn) vegzed a "töltögetesi" müveleteket, kevesebb egeszsegügyi karosodast szenvedsz az üzemanyagtol, mint pldl. ha beülsz egy jol atfüstölt kocsmaba sörözni !!

Vagy eppen a budapesti "varosi" levegöt lelegzed be naponta, esetleg egy buszmegallonal amig felszallsz a buszra....., stb... stb.... !!

Egyetlen javaslatom lenne szamodra, hogy vagy allj at teljesen az elektromos modellekre (Jaj, de az se lenne jo szamodra, hisz ott esetleg akkumulatorok gözet is beszippanthatnad.....), vagy legvegsö esetben a gumimotoros valtozatokra !!

Jo dolog ha valaki ovja az egeszseget, de te mar egy kisse mintha tulzasba vinned ezt a müfajt, nem gondolod ???

De azert megertelek, söt meg küldök neked egy illatositott csipkes zsebkendöt is, amit szad es orrod ele köthetsz ha esetleg robbanomotorok közelebe mereszkednel. Vagy esetleg anyuka hajlando lenne a kedves növer szerepet betölteni miközben te repitesz, ha veletlenül el talalnal ajulni azoktol a "mergezö" franya gözöktöl !!!

Egyebkent (csak ugy mellesleg megjegyezve...) ha jok az informacioim, arulnak otthon is legmentesen zarodo vedö-öltözeteket is, tudod, mint amit regen a melytengeri buvarok is hordtak.......

üdv,

cbruder

Beci76
2004-12-22, 00:20
Ciaosztok, es kosz minden infot kulonosen cbruder-tol bar nemi pikirtseget velek felfedezni a sorok kozott :D . Igen aggodalmaskodom mert mindenki mast mond plussz mindenki ova int barminemu naftas erintkezestol :!:

Udv Bécike

Dodge
2004-12-22, 00:59
Ja. Fő az óvatosság! Abból baj nem lehet...

cbruder
2004-12-22, 01:16
:D

Csak lehetöleg ne mosakodj benne, ne hasznald szajöblitönek, vagy natha eseten kamilla-teas gözöleshez es meglatod nem lesz semmi bajod töle !!

üdv,

cbruder

Gergew
2004-12-22, 01:35
NITRO energiaital :lol:
http://forum.rcoffroad.hu/images/smiles/food-smiley-023.gif

Riboga
2004-12-22, 21:12
Ajánlanék egy cikket a témában: http://www.subiland.hu/modell/altalanos/veszely.htm

magnum
2004-12-23, 10:25
Nem akarom fényezni magamat :oops: , de a jómúltkor a szemebe fröccsent az üzemanyag. Komolyan. :shock:
Be is voltam sz....a rendesen. :shock: :shock: :shock:
SZerencsémre pont a munkahelyemen történ, miközben egy mosdó mellett vitt az utam, így azonnal langyos víz, kiöblít (alaposan!!!), majd a room service-es kollégátol azonnal egy feles berendel és elfogyaszt. :D (Az ilyedségre sem ártott :D :D )
Ez kb. októberben volt (ekkor vettem a modellt :) ), azóta szerencsére szemem, mint a sasé! De azért senki ne próbálja utánam, mert történetesen nem tudom, mi lett volan, ha mindezek a külső körülmények nem adottak a veszély elhárításához.

mz/x
2004-12-23, 19:45
Valoban nagyon vigyazni kell, de azert ha belegondolunk az uzemanyag csak egy resze mergezo.Tehat az a csepp ami racseppen a kezedre, az nem teljes egeszeben mereg, csak egy bizonyos resze.Persze kezet nem kellene mosni benne. Es abbol, hogy valaki ovatosabb, mint amennyire kellene, az nem baj.

Na mentem vegyvedelmi cuccot venni,gazalarcal, meg mindennel. :)

nitrorc
2005-01-01, 01:23
Thomas ilyen frissen kevert nafta ilyesmi áron kapható még most is?:-)

Gergew
2005-01-01, 01:27
Thom engem is érdekelne!!!

kácsor kornél
2005-01-02, 19:59

Green
2005-01-02, 20:25
hali
akkor van nafta :?:
kéne 2-3L-er

Green
2005-01-04, 19:47
akkor nincs üzi :?:

elbandi2
2005-01-21, 14:18
Üdv
Az lenne a kérdésem hogy az üzemanyagot mennyi ideig lehet büntetlenül tárolni?Mert ismerősömnek van maradék naftája 7%nitro+szintetikus olaj gyári fémdobozban tárolt de kb.2 éves :(
Szerintetek ezt lehet-e még használni,ill ha nem akkor miért(mi a baja?)
Illetve még az érdekelne hogy tárolásnál télen nem gond ha kinn tartom a garázsban(rendesen minuszok vannak,nem fűtött)nem lessz-e baja?
Ha valaki tud ezekről a témákról infót ossza meg velem
Köszi

Dodge
2005-01-21, 16:14
Szia elbandi2!
Akkármeddig tárolhatod. Mivel nem higroszkópos elegyről beszélünk ("nedvszívó") így nem fog felhigulni. Nem "öregszik" el.

A hideg sem árt neki. Nekem is a hideg kövön van (ez persze nem -4 fokos). Semmi baja.
Ja..meg még annyit, hogy haználat előtt egy kicsit fel kell rázni. Nem habosra..csak, hogy a leüllepedett olaj felkeveredjen.

pajzi
2005-01-21, 16:21
Hat en ehhez hulye vagyok, de:
En ugy tudom, hogy a levegovel rendesen reagal, es ha ezt sokaig hagyod neki (nyitott flakon, nem legmentes tarolo, stb.) akkor szepen "elvizesedik" az egesz.

delehethogytevedek

elbandi2
2005-01-21, 17:30
Köszi a gyors válaszokat
A doboz elvileg bontatlan gyári fémedény volt.
Csak azért gondoltam hogy romolhat,mert itt a fórumon többször olvastam kifejezetten kiemelve hogy FRISS nitro-rol irnak.
Szerintetek ez az anyag jó bejáratni egy vadiúj MT-2-t?
elbandi

pajzi
2005-01-21, 17:43
Hat ha gyari legmentes volt szerintem elall. Meg sose talaltam nitros kannan, flaskan, palackon ... utalast arra, hogy XY.XY-ig hasznalhato. Bar jobb lenne, ha szakertobbek is nyilatkoznanak nalam, mielott kiprobalod

elbandi2
2005-01-21, 18:19
Oké köszi,várom a hozzáértőbbek véleményét :shock:
elbandi

kácsor kornél
2005-01-21, 20:35

Dodge
2005-01-21, 22:00
Hat en ehhez hulye vagyok, de:
En ugy tudom, hogy a levegovel rendesen reagal, es ha ezt sokaig hagyod neki (nyitott flakon, nem legmentes tarolo, stb.) akkor szepen "elvizesedik" az egesz.

delehethogytevedek

Szia Pajzi!
Mivel ez alkohol így nem fog "vizesedni". Ha sav lenne akkor igen. Akkor higulna.

kácsor kornél
2005-01-21, 22:58

Dodge
2005-01-21, 23:34
Dodge a levegővel kapcsolatba kerülő nafta egy idö után bedöglik ---hidd el tapasztalat :!: :wink:

Igen? Hmmm....érdekes. :roll: Ott valami más dolog van ami bedöglik...

kácsor kornél
2005-01-22, 00:14

Dodge
2005-01-22, 13:44
Így van sajnos a nafta egyes alkotoi illékonyak! Tehát ezek elillannak :!: ---Ezért döglik be :!:

Ok. Ez renben van. Illékony. Ezt gondoltam (ez is tapasztalat :lol: ). Én arról beszéltem, hogy "vizesedni" nem fog. Az illékonysággal egyet értek...

pajzi
2005-01-22, 13:51
Csak halovany emlekeim vannak, valahol olvastam ezt a "vizesedest". Megkoti a levegobol az oxigent, vagy mittomen. Sose ertettem a kemaihoz. :P

Mind1, a lenyeg, hogy ne taroljatok ugy, hogy sok levegovel van kozvetlen kapcsolatban.

Dodge
2005-01-22, 14:16
Csak halovany emlekeim vannak, valahol olvastam ezt a "vizesedest". Megkoti a levegobol az oxigent, vagy mittomen. Sose ertettem a kemaihoz. :P

Mind1, a lenyeg, hogy ne taroljatok ugy, hogy sok levegovel van kozvetlen kapcsolatban.

Az oxigént nem fogja lekötni...na, mind1. Lényeg (ahogy Pajzi is mondotta :lol: ) ne érintkezzen sok levegővel. :D
Akkor nem lesz gond.
Pajzi: szerintem Te azt a savakról olvastad. Persze a savakon kívűl van még rengeteg anyag ami reakcióba lép a levegővel. De ebbe most ne menjünk bele (nem szeretnélek benneteket untani 8-[ )

Üdv

elbandi2
2005-01-22, 15:14
Köszönöm a válaszokat mindenkinek
Elbandi

Apjuk
2005-01-23, 13:53
Látottt már valaki olyan pálinkát melyről megmodható volt kostolás nélkül hány % vizet és hány % alkoholt tartalmaz. Az üzemanyagot csak szakszerüen légmentesen lehet tárolni a metil különösen szereti a nedvességet. A motorod ezzel is fog müködni de gyengébb hatásfokkal és ami a szörnyű olyan korroziók keletkeznek a motorban hogy amikor szétszeded szinte mindent cserélhetsz.Vannak a neten is rémtörténetek pl. a HPI oldalán.

Dodge
2005-01-23, 16:05
Apjuk!
Ment PÜ! :D :D

Apjuk
2005-01-23, 18:37
Dodge!
Küldtem Pü-t és küldök egy cikket is.
A cikket másoknak is javaslom itt található a www.rcmodell.hu kezdőlapjának második oldalán mely a methyl-ről szól.
A szerző biztos minden kérdésre tud választ adni én nem.

thenin
2005-01-23, 18:41
vett már valaki Thomastol naftát?érdemes ezt venni vagy inkább boltba?

Dodge
2005-01-23, 19:02

Szia thenin!
Nekem bevált. Bár mindha jobban füstölt volna a kocsim (egy picit). Így lesz neked is kenésed. No, meg legalább tudod, hogy mi van a benyádban (nem úgy mint a gyárinál).
Csak ajánlani tudom...

thenin
2005-01-23, 19:03
köszi!

hol lakik a "Gyártó"? :P

Dodge
2005-01-23, 19:07
:D A bolt pontos címe a www.grimrc.com -on rajta van (bocs tudnám de nem jut eszembe :oops: ).

kácsor kornél
2005-01-23, 20:32

pajzi
2005-01-23, 21:11

En is vettem jo az anyag. 17% olajjal adja, azert fustol jobban, szerintem ha szeretned kevesebbel is bekeveri neked. A metil nagyon minosegi benne.

Peti-RC
2005-01-23, 22:12
Az iménti hidroszkópussághoz szeretnék hozzászólni.
Gyakorlati tapasztalat, hogy a modellben hagyott üzemanyag is cserére szorul 1-2 hét után, kivéve ha a tulaj sokat akar bíbelődni a beindítással.
Hogy aztán az üzemanyagban melyik alkotó hidroszkópus (a metil, az olaj, a nitró, vagy a 88. adalék.. ), nem tök mindegy? A lényeg, hogy összességében szívja a vizet és a tisztaságát tönkreteszi.
Tankolás>> csak gyorsan, a flakont gyorsan visszazárni és irány játszani, mert a modellezés erről szól. Hm? :D

Dodge
2005-01-23, 22:29
Hali Peti!
Jó látni itt a Fórumon! :P
Nos, a paraffinok (pl. alkoholok) égésekor többnyire szén-dioxid és víz keletkezik, így azért van "víztartalma" a trutyinak ami kifolyik a kipuffon. De szerintem ezt már sok 'kolléga' tapasztalata. :D

Amúgy tényleg mind1! Jól le kell zárni a cuccot amiben van a benya és kész! :wink:

Peti-RC
2005-01-23, 22:32
Hali Peti!
Jó látni itt a Fórumon! :P
Nos, a paraffinok (pl. alkoholok) égésekor többnyire szén-dioxid és víz keletkezik, így azért van "víztartalma" a trutyinak ami kifolyik a kipuffon. De szerintem ezt már sok 'kolléga' tapasztalata. :D
Szia. Igyekszik az ember. :D
Hogy a többiek is értsék: Előbb tök jól ecsetelgettem a tapasztalataimat, elküldtem a hosszászólást, majd elolvastam Apjuk cikk ajánlatát. És uram fia megvilágosodtam :P . Mázli, hogy itt lehet szerkeszteni a hozzászólást.. :wink:

Apjuk
2005-01-23, 23:24
Hurrá itt van Peti! :lol:
Tök állat volt ahogy tegnap repültél még a viharos szél sem tudott megállítani csak a géped látszott ugy mintha állna a levegőben!
Tényleg nagyon szép volt :lol:
Az üzinél Thomas Castrol M olajat használ ami jóminőségű ricinus ugyhogy az nagyon jó csak lesz némi lerakodásod de ez a ricinus szinte mindegyik gyátrmánynál benne van az üzibe de csak 1-2%-ban.
Ha valakinek szüksége lenne szintetikus olajra keressen meg Pü-be mi ezt használjuk és ez nagyon bevált.

Thomas
2005-01-24, 00:16
Hi urak.
Valóban és Castrol M Racing olajat használok az üzemanyagba. Normál motoroknál 14% arányban kivéve a Force Delta 8P Racing motornál ahol a gyári előírás 10%. Ez a versenymotor is már a 15 liter naftát fogyasztja. Most szedtem szét a motort semmi kopás csoda szép.
A tapasztalatom szerint a szintetikus olajal kevert nafta ahol a Castrol M tartalma 1-2% kevésnek bizonyul. A hengereken a kipuffogó oldalon kimelegszik a króm réteg hamar lekopik réz-ig. Javaslom a nagyobb Castrol M tartalmat.
Lerakódás minden típusú olaj esetében megtalálható. A dugattyú tetején koksz formában de ez könnyen eltávolítható.
Amúgy sem árt néha belenézni a mociba, 8-10 literenként hogy mi ujság belül.Pl. Nem lóg-e a hajtókar csapágy stb. Nagyobb károk így megelőzhetők egy olcsóbb alkatrész cservel.
Üdv
Thomas

Apjuk
2005-01-24, 01:24
Sajnos nem látunk bele az üzemanyagok összetételébe de nem oknélkül drágább egy-egy üzemanyag és ha már a motorgyártó biztosít üzemanyagot azt sem véletlenül teszi mert a motorja azzal az anyaggal optimális.
Az általunkl használt szintetikus olaj nem rakodik le a motorban és tartalmaz olyan adalékokat melyek helyettesítik az after run olajat nem véletlen hogy Graupner is ezt használja a minőségi üzemanyagba ricinus nélkül 14%-os olajtartalommal.Mi 16%-ot keverünk és 5% nitrot hogy stabil legyen az alapjárat.Több éve üzemelnek autók repülők ezzel az anyaggal de még kimelegedett krómréteget nem láttam.Még azokban a motorokban sem melyben eltört a hajtókar mert nem cserélte a kedves sporttárs. A motor kompressziója szinte semmit sem csökkent a használat alatt, rárakodott koksz réteget pedig nagyitóval kell keresni.Olyan a motorjaink belseje mintha most gyártották volna.Pont a koksz ami tönkreteszi a motorok belső részét ezért is kénytelenek a sebességisek minden verseny után darabokra szedni a motorjaikat mert ők ricinust ill Castrol M olajat használnak a szabályok miattt mást nem tehetnek az üzemanyagba.Ha pedig ricinus után nem használja az emberke a motort és leteszi akkor a ricinus ugy beleragad hogy elforditani se lehet szinte a főtengelyt.Vannak olyan modellezőtársaink akik ahogy összel leállítják a repcsijüket tavasszal csak előveszik és inditanak a motor pedig több éve csak müködik
A gyártó a bejáratás időtartamára javasol 1-2 % ricinust
Attól függetlenül maradok a gyári üzemanyag híve neves motoroknál nem árt a gyártó üzemanyagát használni és betartani a használati útmutatót és csereperiodusokat. Van olyan motor melybe 1 db csapágy 28000 Ft de ha valaki betart mindent akkor a motort kiszolgálja.

norbu
2005-01-24, 02:30
Sajnos nem látunk bele az üzemanyagok összetételébe de nem oknélkül drágább egy-egy üzemanyag és ha már a motorgyártó biztosít üzemanyagot azt sem véletlenül teszi mert a motorja azzal az anyaggal optimális.
Az általunkl használt szintetikus olaj nem rakodik le a motorban és tartalmaz olyan adalékokat melyek helyettesítik az after run olajat nem véletlen hogy Graupner is ezt használja a minőségi üzemanyagba ricinus nélkül 14%-os olajtartalommal.Mi 16%-ot keverünk és 5% nitrot hogy stabil legyen az alapjárat.Több éve üzemelnek autók repülők ezzel az anyaggal de még kimelegedett krómréteget nem láttam.Még azokban a motorokban sem melyben eltört a hajtókar mert nem cserélte a kedves sporttárs. A motor kompressziója szinte semmit sem csökkent a használat alatt, rárakodott koksz réteget pedig nagyitóval kell keresni.Olyan a motorjaink belseje mintha most gyártották volna.Pont a koksz ami tönkreteszi a motorok belső részét ezért is kénytelenek a sebességisek minden verseny után darabokra szedni a motorjaikat mert ők ricinust ill Castrol M olajat használnak a szabályok miattt mást nem tehetnek az üzemanyagba.Ha pedig ricinus után nem használja az emberke a motort és leteszi akkor a ricinus ugy beleragad hogy elforditani se lehet szinte a főtengelyt.Vannak olyan modellezőtársaink akik ahogy összel leállítják a repcsijüket tavasszal csak előveszik és inditanak a motor pedig több éve csak müködik
A gyártó a bejáratás időtartamára javasol 1-2 % ricinust
Attól függetlenül maradok a gyári üzemanyag híve neves motoroknál nem árt a gyártó üzemanyagát használni és betartani a használati útmutatót és csereperiodusokat. Van olyan motor melybe 1 db csapágy 28000 Ft de ha valaki betart mindent akkor a motort kiszolgálja. Szia,ezt most nem értem.Most akkor ti keveritek az üzemanyagot,vagy gyárit használtok?Ha ti keveritek akkor milyen olajat használtok?Köszi,szia.

Green
2005-01-24, 08:08
hali mindenki

lehet venni naftát :?:

ha igyen menyibe :?:

jó TORQ 16-os mociba :?:

üdv:green

Apjuk
2005-01-24, 12:56
Kedves Norbu!
Mi saját magunk keverünk üzemanyagot és használunk gyáriakat is.
Igy mindig a megfelelőt tudjuk a motor számára biztosítani.
Van olyan motor ami pl. irtozik a nitrotol abba nem célszrü nitrot használni mert igen hamar tönkre megy. A kihegyezett dolgokhoz nem keverünk üzemanyagot hanem a gyártó által javasolt üzit használjuk mert ez adja a legjobb teljesítményt. Ha pedig be kell járatni egy motort megfogadom az olaj gyártójának tanácsát és teszek az üzihez 1-2% ricinust.
Tehát saját keverés többcélu felhasználáshoz
Maximális teljesítmény gyári üzemanyag
Mindenhez a megfelelőt!

Peti-RC
2005-01-24, 17:57
Hurrá itt van Peti! :lol:
Tök állat volt ahogy tegnap repültél még a viharos szél sem tudott megállítani csak a géped látszott ugy mintha állna a levegőben!
Tényleg nagyon szép volt :lol:
Az üzinél Thomas Castrol M olajat használ ami jóminőségű ricinus ugyhogy az nagyon jó csak lesz némi lerakodásod de ez a ricinus szinte mindegyik gyátrmánynál benne van az üzibe de csak 1-2%-ban.
Ha valakinek szüksége lenne szintetikus olajra keressen meg Pü-be mi ezt használjuk és ez nagyon bevált.
Sziaaaaaaaa Tibi! :lol: Ez aztán a fogadtatás..
:D
A repülőzést gyakorolnom kell még, de örültem, hogy végül "nem dobott meg a szél". :P (mint Vlaca esetében)
Érdekes amit írtál a ricinus olajról. Ilyen beragadt dugattyúról Dodge tudna mesélni. A T-Maxx TRX 1.5 mocimhoz kezdetben kevert üzit használtam, abban 20% ricinus volt. Füstült mint az állat, de a kutyuló kolléga szerint ez az igazi. 5 liter után áttértem a sokak álltal használt TORNADO üzemanyagra a maga 16%-os nitro tartalommal és az ég tudja mennyi olajtartalommal. Ezt követően 10 liter után elkopott a motor, lecsökkent a kompreszió. Lehet vitázni miért is lett ez a vég, de a Traxxas motorok vhogy magasabb hőmérsékleten üzemelnek. a 160-170°C.ot simán elérte, nem lehetett a dúsítással lejebb vinni.
Apjuk> a motor most ugye nálatok pihen átépítés alatt. :wink: Lévén hogy ripityára szedtétek beleláttatok a belsejébe. Úgy hallottam volt benne lerakódás, de hogy most az az 5liter kevert ricinusos üzianyagtól, vagy a további 10 lityó gyári anyagtól maradt vissz, már talán nem lehet megmondani.

Na ezzel csak azt szerettem volna mondani a modellezős publikumnak, hogy sajnos nem csak fekete és fehér létezik. A motorod élettartama irtó sokmindentől függ:
üzemanyagtól, olajtartalomtól, használattól, külső hőmérséklettől,páratartalomtól, motor típustól, üzemi körülményektől és nem utolsó sorban a szerencsétől. Ugyanis két egyforma motor nincsen. A gyártás során eltérések mutatkoznak (persze megfelelő tűréseken belül), anyaghibák, anyagminőségek, rétegvastagságok.. terén. :roll:

Thomas
2005-01-24, 18:29
Hi
Saját és barátaim tapasztalat, hogy mindig azokkal a motorokkal volt gond amik szintetikus olaj és pár százlék ricinus hozzáadásával voltak keverve. Elkoptak, hajtőkar csapágyak lógni kezdtek stb.
Nekem a szintetikus olaj soha sem jött be. Én mindig a Castrol M olajat használom. Minden esetben a gyár által leírt százalékos olaj mennyiséget használom. Átlag motor 14% olajat kér Ez a minimum. Lerakódások mindig minden esetben keletkeznek. Ez nem káros könnyen eltávolítható.
Véleményem szerint a patikai ricinus is jobb kenést biztosít ezen a fordulatszámon mint a szitetikus trutymó. Az 1:1 es autó iparban a komoly szakemberek már akik láttak motort belűről és javítanak is nem véletlenül beszélnek le mindenkit a szintetikus szutyokról.
Jól csengő szó drágán jó pénzért eladható.

Üdv

Thomas

APPME
2005-01-24, 18:44
Hi!
Akkor súgja meg valaki, az ismert föld hátán hol keressek Castrol M olejt?
Teljesen megszomjaztam rá... Köszönöm.

:? APPME :?

Gyurici
2005-01-25, 14:21
Na erre én is kíváncsi lennék, ugyanis árválkodik otthon vagy 4 lityi
methanol.Mielőtt még valami baja lenne jó lenne kipöfögni.
Szóval hol lehet Castrol M-et kapni és mennyibe kerül egy liter?
Esetleg nitrometán-t nem tud valaki pár decit olcsóért?

Gyurici

Apjuk
2005-01-25, 14:29
Szia Peti
Szinten mindenben igazat adok neked nincs fekete fehér minden paraméter számit és mint modtam nincsenek általánosságok.Te láttad mit müvelt a heli, ha keverek bele valami vackot ami szerintem szuper és a motor nem ugy müködik mint ahogy kell hány embernek vágja le a fejét?
Mindenbe a belevalót!!!!!!
A szintetikus trutyiról csak annyit miért felel meg annak a kezdő Graupner nevezetű cégnek és miért az a legjobb üzije és nem a ricinusus.
A Catrol M kapható autóalkatrészüzletekben egy kissé drága mivel a Castrol olajgyártó és átmegy miden kereskedő kezén. kb. 4000 Ft/l
A modellező ricinus olaj 6 Euro körül van a szintetikus a duplájától indul az általunk vásárolt pedig 3250 Ft Ez a cég gyárt a BMW-nek Mercinek VW-nek GM-nek olajat és ez kerül bele a gyárból kijővő autóiba sőt a Kawa versenyolaj szállítója.Ez tuti szar ilyet ne vegyetek!!!! Marad legalább nekem és nem megy fel az ára :lol:
Jaq Peti a hajtókar feje majdnem leszakadt még 1 liter akkora volt a kottyanás! Néha hozd el a mocit Bogi megnézi neked és rendbe rakja.

Thomas
2005-01-25, 20:23
Tisztelettel szeretném megjegyezni, hogy amit leírtam a nitro motorok olajáról az saját szakmai tapasztalatom. Csak 35 éve foglalkozom 2 és 4 ütemü motor tuninggal.
Én szintetikus olajat sem itt sem az 1:1-es autóknál nem favorizálom a leírtak miatt. Mindenki azt használ amit akar.

Üdv
Thomas

Ui: szintetikus kaját sem zabálok mert káros az egészségemre :lol:

thozso
2005-01-26, 21:11
Thomas, lehet még kapni olyan üzemanyagot?

zsombor
2005-01-31, 09:30
Hello!
Én vennék nitrót!
Van valamilyen jó kis tuningod???
Kösz! :lol: :lol:

zsombor
2005-01-31, 09:32
Hello!
Van valamilyen tuningja valakinek?Mert én vennék!

APPME
2005-01-31, 10:12
Hi!
A Castor, pontos neve Castrol M, megvásárolva a helyi kifőzdében - autósboltban - 1l/4200.-Ft. Háát - még inni is drága... :cry:
Kimondottan modellmotrokhoz frissen csapolva. Kipróbálom.

Apjuk
2005-02-01, 12:32
A Castor=OL.RICINI=Ricinus Castrol M 1préselésü Castor oil de ezt a gyártó rá is irja a csomagolásra az M betü pedig a metilhez való olajat jelenti.

Henki
2005-02-01, 13:06
Csá!!!!!

MOTUL MICRO modellmotorolajhoz mit szóltok 20/80-as keverési arányban NITRO NÉLKÜL autóhoz. Használt már valaki ilyet? Mert rohadt drága és nem akarok ráfaragni. köszi.

szabop
2005-02-01, 13:20
Bocsi!
Ha valakinek nem jó a gyári motorhoz a gyári előírt, készen kapható üzemanyag......
El tudom képzelni a "boszorkánykonyhát":
-fürdőkád:alkohol
-mosdókagyló:nitrometán
-üdítős üveg:ricinus
Az egész folyamat:(a felnyitott vécén ülve, védőszemüvegben, természetesen csak MÉREGENGEDÉLLYEL rendelkezők részére!) egy kicsi ide, egy kicsi oda, egy korty az üdítős üvegből(rotty....... :oops: )

Hát nem jobb a kész cucc?

APPME
2005-02-01, 13:28
Hát nem jobb a kész cucc?

Hát az ARF röpülő?

szabop
2005-02-01, 13:38
HÁT, MERT AZZAL VAN A LEGTÖBB BAJ!!!!!!!
4 start után szétesett, (durva földetérés :oops: ), az elődje, a Made in SK még egyben van.
Az üza (régen, az MHSZ érában kötött üzemanyagok voltak...)
Jó a motornak a "más" üzemmód?
Peti

APPME
2005-02-01, 14:38
Hi Peti!

Nem egy embert ismerek, aki - pl. az egyik - 8 év használat után adott el egy "szétpancsolt" repülőmotort, mivel a motornak ez nem lett megmondva, máig is vígan működ...
Ezek a faszik már olyan idősek, nem gondolom, hogy most kezdenek el hazudozni, zsenérozná őket, ha kiderülne.
Hozzáteszem, vszínűleg nem volt szükség a motor csúcsrajáratására, annakidején még helikoptert vett, aki egyhelyben akart repülni, így jótékony olajhányad uralkodott a modellmotoroknál.

degra
2005-02-02, 22:06
Sziasztok,
Maradt 2lit nitro-metán, eladó. Bontatlan üvegben van, 6000-.Ft/lit, ha vkit érdekel írjon.
Üdv: gabor

Thomas
2005-02-03, 01:23
Sziasztok,
Maradt 2lit nitro-metán, eladó. Bontatlan üvegben van, 6000-.Ft/lit, ha vkit érdekel írjon.
No az egy kicsit sok. 5000.-Ft/l originál kiszerelésben

APPME
2005-02-03, 08:50
Hi Thomas!

Fején találtad...

Degra: Nézz körül a Fórumon, kár volt ezt beírnod.(6000.-/l) Annyi pénz nincs is ...

deltahf
2005-02-03, 09:39
Az nem tünt fel senkinek hogy a CASTOR az nem CASTROL ?
Nem egyről beszéltek szerintem.
A Castrol M az tényleg methanolba való de a CASTOR-ral nem ugyanaz!
Bár az is methanolba való, ugy tudom.
Nemhiszem hogy egy cég egyszer CASTOR másszor meg CASTROL néven adja a termékét.

APPME
2005-02-03, 10:48
Hali!
http://img207.exs.cx/img207/7323/DSC03638.jpg
Ez biztosan az, ami a modellmotorba való. Rája is írták...

nitrorc
2005-02-03, 11:25
Sziasztok,
No az egy kicsit sok. 5000.-Ft/l originál kiszerelésben

Hol?

Francii
2005-02-03, 11:53
www.modell.hu

ferland
2005-02-03, 12:31
a Fsr 6,5 ös hajómba Castrol R-40 (ricinus) olajat használok( 4500/3l es kanna) sokkal olcsobb mint a 'M' .ugyan az van benne . M betűt meg kell fizetni :lol:

ferland
2005-02-03, 12:33
Ja ,több mint öt éve ilyen olajat használok.

APPME
2005-02-03, 14:51
Hali Fer'!

Hasznosat szóltál. Nem akar vki olcsón venni egy "M" bötüt...?
Az R-40 felirat jutányosabb.

ferland
2005-02-03, 16:29
Ha kell valakinek ilyen olaj szóljon Unix nem fogalmazza tudtommal.

deltahf
2005-02-03, 19:20
ferland !!!

Te beleteszed azt az olajat amit Te mondasz (R-40) az LRP 21 be?
De ott elöttem Tedd bele és autózál azzal, ott elöttem. :lol:

Én beleteszem nyugodtan az APPME által belinkelt M jelzésű olajat az IDM-be.

Azért én azt ajánlom, hogy a nagy fordulató autóba ne kisérletezz vele. :wink:

Deltahf

kácsor kornél
2005-02-03, 20:25

APPME
2005-02-03, 21:16
Gyerünk Fiúk, mielőbb látni szeretném az alagút végét... :?
Mármint mi az igazság legújabb olaj reménységgel.

ferland
2005-02-04, 12:19
Az biztos ,hogy nagy fordulatú motorok,és valóban nem mindegy milyen olajat használunk (arol 2t kizárva) :lol: Nem hinném ,hogy ricinus és ricinus közt lenne nagy különbség.
ACastrol R40 full ricinus olaj, öregedést gátló adalékkal.

ferland
2005-02-04, 12:21
Kornél elviszem neked megmutatni.

ferland
2005-02-04, 19:35
Ime az R40

http://img210.exs.cx/img210/6082/K_p077.jpg

kácsor kornél
2005-02-04, 20:22

Thomas
2005-02-06, 11:15
Úgy tűnik, hogy itt senki sem beszéli az angol nyelvet. No azért ezt nem hiszem. :!: Talán nem veszik az urak a fáradságot, hogy elolvassák mit is rajzolgat ír, a Castrol a Castrol M Racing olajról. Akár a fakkon hátulján is.

Egy biztos valótlan dolgot nem írnak le. Arra figyel nagyon a konkurencia.
Több mit 50 éves multra tekintenek vissza a versenyolajak gyártásában. Midig hibátlan terméket gyártottak.

Üdv
Thomas

darázsgroup
2005-02-09, 01:24
Én még a múlt nyáron kipróbáltam a Castrol Racing M olajat egy 7.5ccm OS46AX-ben egy 3 kilós modellen 12x4 APC proppall. Előtte Tornado 5% volt benne. A keverékben Csepp Bt féle methanolból volt 80%, hozzá 15% Castrol Racing M olaj és 5% nitro (Origo féle). Elvileg ugyanúgy kellett volna mennie mint az 5%-os Tornadonak. A motor a Tornado-hoz volt beállítva, azzal a gép oldalán narancspiros tiszta korommentes olaj volt minden repülés után, és a motor leszállás után langyos volt. Elsőre direkt nem változtattam a motor beállításán. A keverékkel az első start után a gép oldala fekete kormos trutyival volt borítva, és a motor forró volt, a gépet gyengének éreztem. Ezután a kevert üzemanyaghoz jóval dúsabbra kellett állítanom a keveréket, hogy ne kormoljon, ettől a motor érezhetően még gyengébben ment, de még így is sokkal melegebb lett. Ha a motort max fordulat minusz három kattintásra állítottam be, ahogy a Tornadoval szoktam, a Castrol M Racing olaj simán kormosra égett. Részemről ezzel be is fejeztem volna a kotyvasztott trutymákok használatát, de maradt belőle bőven, ezért gondoltam, hogy télen nulla fok körül egy lassú gépben elhasználom, akkor csak nem melegszik túl. Kb 3 perc inditózás után nehezen köhögve indult vele a motorom. Érdekes módon a Tornadot betöltve pöccintésre simán indult. Ha esetleg elolvassátok egy akármilyen gyári üzemanyag összetételét akkor látható, hogy abban tucatnyi adalékanyag van, talán nem véletlenül.

Ja igen és aki szerint a szintetiikus olajok silányak és a Castrol Racing M azért szuper mert nem szintetikus, annak ajánlanám, hogy talán sétáljon már el a hazai képviseletre és olvassa el a gyártmánylapot, abból kiderül, hogy ez egy ricinus bázisú szintetikus olaj. Én megtettem, nálam van a gyártmánylap. A szintetikus olajokkal meg nincs semmi baj, és semmi közük a szintetikus kajákhoz, ezek is csak kőolajból készülnek mint a természetes olajok.

darázsgroup
2005-02-09, 01:48
APPME!
négyüteműbe ne használd a Castrolos keveréket, ez le is van írva.

APPME
2005-02-09, 08:07
Szia Darázs'!

Nagyon örülök az utánjárásodnak, még nem került sor a motrok üzemeltetésésre, mert a modellező műhelyt kifűteni most egy vagyon - egy szieszta van benne. Van itthon kúl póverem, ami 2 négyüteműhöz biztosan jó. Viszont érkezik egy állítólag éppen bejáratott YS, amihez 20/20-as keveréket ajánlanak. Ha a gyári 17% olajhányadút dúsítom a Castrollal 20%-osra, remélem az már túl nagy bajt nem csinál, mit gondolsz? Francii-nál olvastam, hogy ő is tuningolgatja az üzemanyagát, neki is vannak tapasztalatai YS 4üteművel. Ha jön a jobb idő, el kell indulnom, persze nem akarok kárt szenvedni.

atka
2005-02-09, 10:16
Eldönthetnétek már hogy melyik a jo:-)

darázsgroup
Te repülöbe tetted ami máskép zenél mint egy autoban lévö motor és a castrol azokhoz ajánlották inkább.
Vagy tévedek?

darázsgroup
2005-02-09, 12:36
APPME
a Coolpower nagyon jó lesz a négyüteműekbe. Asszem Franci a nitrót tuningolja a naftában. De 3% többlet olaj nem fog sokat zavarni. Habár erre a célra ekkora mennyiségben a sima ricinus is megfelel, amit az Origoban árulnak, cseh gyártmány, csomósodásmentes. A négyüteműekbe egyes gyártók ajánlanak 2-3% ricinust, mások meg nem, szóval elég nagy az ellentmondás.
Ha kiszámolom a kevert nafta árát, az jön ki, hogy csak akkor lenne olcsóbb mint a gyári, ha nem használnék nitrót. A gyári naftában a nitro olcsóbb mint külön megvenni.

Atka
Valóban repülőbe raktam. A repülőmotorok alacsonyabb fordulatszámon dolgoznak mint az autók, (kb fele) általában sokkal nagyobbak és a lóerő/köbcenti arány jóval kevesebb mint az autókban. Egy autóban 2,5 köbcentiből kihoznak 1,5 lóerőt, a repülős motorokban erre csak a 7-8 köbcentisek képesek. A repülőben a hűtés sokkal jobb mint az autókban, gyakorlatilag folyamatos a 50-100 kilóméteres menetszél, de sok gép ennél is gyorsabb. Az autókban többnyire kevesebb % olajat és több nitrót használnak, hogy ezzel is növeljék a teljesítményt. A gyári autós naftákban az olajjal lemennek 10% alá is. Ezek alapján azt gondolnám, hogy az autókban az olajnak magasabb követelményeknek kell megfelelnie, vagyis ha a keverékem repülőben gyengébb eredményt mutat mint a gyári üzemanyag, akkor autóban ennek méginkább meg kell látszania.

Lehetséges, hogy a repülőkben a motorok hosszabb ideig mennek folyamatosan padlógázon, és ezért mégis ez a nagyobb igénybevétel. Azt nem tudom, hogy Ti mennyire nyomjátok a gázt az autókban, ezt magatok döntsétek el. A gép amivel én próbáltam kb a 10-15 perces repülési idő felében 3/4 gázon, negyedében padlógázon és a többit alapjárat közelében szokott dolgozni. A repülömotorokból a 7-8 köbcentinél nagyobbak már gyakran gyűrűs dugattyúval készülnek, ezekhez a ricinust nem javasolják, mert ha beragad letépi a gyűrűt.

A Castrol M olajat elsősorban nem a modellezőknek készítik, habár arra is használható, voltak divatban már mások is, de az elsősorban modellezéshez készített olaj márka a Klotz.

darázsgroup
2005-02-09, 12:56
Ha jól értem a topik elejét, Thomas 20% Castrol M -et kever a naftába. A gyári Tornado autósban viszont csak 9% olaj van. Az autós összehasonlítás szerintem akkor lenne mérvadó, ha a Castrol M-ből is csak 9%-ot használnátok huzamosabb ideig. Én az összehasonlítást a repülős Tornadoval végeztem, abban kb 15% olaj van, éppen annyi mint a keverékemben.

APPME
2005-02-09, 13:10
Nem repülőmárka a cím, hanem eképpen teszek: +3% Castrol a kúlpóverba, aztán ha baj lesz, legfeljebb nekimegyek a Körösnek...Valamerre el kell induljak. Áldjon Bennetek' a Jóisten...

kemhu
2005-03-11, 19:57
A verseny üzemanyagok összetételét a gyártók nem árulják el de annyit elmondanak hogy a legjobb anyagokat válogatják össze és hosszú versenytapasztalat alapján állítják össze a recepturát. Minden motornak más más üzemanyagra van szüksége. A három alapvető alkotoelemen kivül még más is van a gyári magasszintü üzikben de amikor kérdeztem a gyártót csak mosolyogtunk egymásra EZ AZ EGYIK Fő TITOK.
Pl. az Világbajnokságon szinte minden versenyző az RB Revulution üzemanyagát használta melynek még a nitro tartalma is titkos. Van kimondottan a monsterek számára kifejlesztett üzemanyagunk is ennek használatával nem melegszik annyira a motor mint az általános üzemanyagokkal.

Thomas
2005-03-11, 21:20
Az érdekes lessz ha sok minden más van ebben az üzemanyagban.
EFRA, IFMAR és a magyar versenyszabályzat szerint a hivatalos buggy versenyeken az üzemanyag az alább felsorolt alkotóelemekből állhat. Nem hiszem, hogy egy neves gyártó kockáztatna. Vagy igen :?:
Idézet:
2.4.a Az üzemanyag összetevői kizárólag a következők lehetnek:
Metanol
Nitrometán
Színezék
Kenőanyag.
Ettől eltérő anyagok használata azonnal kizárást von maga után a teljes versenyidényből. Az üzemanyag összetevőinek bármilyen arányú keveréke tetszés szerint használható.Idézet vége:
Persze hobbi üzemanyagnak bármi használható.
Thomas

kemhu
2005-03-12, 08:01
Ezen anyagok minősége nagyon fontos.
Pont a kenőanyag az melyet nem kötnek az orrunkra ugyanis nem egyféle kenőanyag van az üzemanyagba hanem speciálisan összeállított a motor jellegének megfelelő.

robcsi
2005-04-15, 22:21
Van pl. a Metabond-nak is különböző motor adalék anyaga. Én rakok a benzines és dízel autóba is. ( "az üzemanyaggal érintkező felületek kopását csökkenti, tisztít, stb..stb..ilyeneket írnak rá.... )

A modell motorokba ilyesmi nem lenne jó?

sumahher
2005-04-22, 13:09
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Pl. az Világbajnokságon szinte minden versenyző az RB Revulution üzemanyagát használta melynek még a nitro tartalma is titkos. Van kimondottan a monsterek számára kifejlesztett üzemanyagunk is ennek használatával nem melegszik annyira a motor mint az általános üzemanyagokkal.
Mikor elolvastam ,majdnem leestem a röhögéstöl a székröl.
Titkos nitro tartalom LOL
Mondjuk megnézném mikor 1/8vb-n ellenörzik a nitro tartalmat NITROMAX-al
és 25 % hejett 35% van benne ,a versenyzőt ugy kivágnág a pi...ába
hogy nyekkenne
TITKOS NITRO TARTALOM
:taps: ha nem értessz hozzá legalább ne irj ijen hülyeséget :barom:

thenin
2005-04-23, 09:02
sziasztok!használ valaki már huzamosabb ideje ebből a naftából? :wink:
véleményetek róla?

Gergew
2005-04-23, 12:49
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Mikor elolvastam ,majdnem leestem a röhögéstöl a székröl.
Titkos nitro tartalom LOL
Mondjuk megnézném mikor 1/8vb-n ellenörzik a nitro tartalmat NITROMAX-al
és 25 % hejett 35% van benne ,a versenyzőt ugy kivágnág a pi...ába
hogy nyekkenne
TITKOS NITRO TARTALOM
:taps: ha nem értessz hozzá legalább ne irj ijen hülyeséget :barom:
Nekem meg az a véleményem, hogy olymindegy hogy ki mivel nyomja. Szerintem ezek a márkák hogy RB, Tornado, Byron, O'Donell vagy akármilyen löttyöt is használ, ugyanazt az eredményt nyújtják. Há' nehogymár azért menjen fél loerövel kevesebet az én motorom mert "csak" Tornadot használok :!:

Csak ugy megsugom az 1/8 buggy VB-n 11 versenyzö használt Tornadot és 14-en Conceptet. Ezek az 1-2 versenyzöbeli különbségek meg igazán elhanyagolhatók.

Mi az, már üzemanyag terén is ekkora a versengés?

Ez a titkos nitro tartalom viszont tényleg nevetséges. Ezt a laikusoknak be lehet adni, de nekem nem.

darázsgroup
2005-04-24, 01:13
A Cool Power-rel sokkal könnyebben indul még hidegben is és sokkal stabilabb az alapjáratom mint előtte volt a Tornadoval. A teljesítmény egyforma. A CoolPower kevésbé is habosodik. Viszont drágább, sajnos.

ferland
2005-04-24, 01:49
Úgy tudom a Cool Power az Repülős téma!
A Cool Power a repülőt nem taknyolja össze ,mivel tökéletesebben elégeti az olajat a naftábol.
Autós mix is létezik ebböl a márkából?

pajzi
2005-04-25, 12:01
A Revolution nitro tartalmat a neten sehol nem talalod meg. Ez teny. Tehat tenyleg "titkos", azaz nem publikaljak a szeles nyilvanossagnak. Persze ha elkezdik mericskelni laborban nyilvan ki lehet deriteni, es gyanithato, hogy 25% a nitro tartalom, hogy szabalyos legyen.
Ezt a Revolutiont buggy motorok szamara dobta ki az RB. A VB-n az RB-sek kozul szinte mindenki ezt hasznalta. Koztuk pl. Guillaume Vray, Linus Thern, Daniel Reckward, Magnus Amilon...

Aztan, hogy mi a magia - mar ha van - passz. Nem sokkal dragabb a Concept fuel a Tornadonal. En Concept-tel nyomulok, amiota RB mocim van, eddig minden hibatlan.

breex2000
2005-07-25, 11:18
Mi???Megvakulok???Picit le is nyeltem....

Gergew
2005-07-25, 13:39
:lol: Jóólvan jól tetted, finom az :lol:

http://rcdragon.hu/pages/articles/nitro.htm

GK
2005-07-25, 14:10
Mi???Megvakulok???Picit le is nyeltem....

:shock: Szerintem mindenképp fordulj orvoshoz ! Ha viccnek szántad, akkor pszichiáterhez, ha komoly, akkor belgyógyászhoz és pszichiáterhez !!! :shock: :?

:idea: Egyébként tényleg előbb olvasgathattál volna, mielőtt elkezded a modellezést, mert ezzel kapcsolatosan magyar nyelven is mintegy 123.601.201 cikk olvasható a neten és különböző fórumokon...

És ez nem csak erre az egy dologra értendő. :?

breex2000
2005-07-25, 14:34
Ez komoly.Úgy 1 hónapja volt.Nincs semmi bajom...

cbruder
2005-07-25, 17:00
Szia,

akkor ezek szerint meg van 1 honapod hatra !!!

A methyl-nek 2 honap a "lappangasi" ideje (hacsak az ilyenfajta hülye kerdesek nem vegeznek veled elöbb), aztan jön elöször a feher bot, majd az agysejtjeid teljes feloszlasa !! De azt mar nem is veszed majd eszre :D :D :D

Valamit nem ertek !!!

Talan egy önhülyitö kampany nyilt az otthoni modellezeök között methyl ügyben ???

Mar ez a ca. ötödik tag aki ilyen kerdesekkel jön !!!

A "normalis haztaji" alkoholtol (lasd = palinka es tarsai) is eppugy meg tudsz marhulni mint a methyl-töl !!! Azt miert nem kerdezitek ???
Vagy az nem mereg ??? :-)

Terjetek mar lassan eszre !!!

Lassan mar a repterek is le lesznek valasztva, egyreszt az egeszsegüget ovni kivano "nem methyles" tarsasag (elektromosok es gummimotorosok reszere) mint "nem dohanyzo" szakasz, valamint a büdöskeknek akik a környezetüket is megmergezni kivano gonoszok tarsasagabol fog allni (lasd = methyilesek, benzinesek)

De ha mar itt tartunk, valasszuk mar akkor kette az uszomedenceket is egy kötellel, az egyik felet a vizbepisilöknek, a masik felet pedig az egeszsegüket feltö mimoza lelkeknek, azaz a nem vizbe pisilösöknek !!!

üdv,

cbruder

paduc
2005-07-25, 17:50
Lenne egy kérdésem. Ha metilalkoholt etilalkoholra cserélném, akkor az is ugyanolyan jó lenne, vagy van még valami turpisság a dologban? Csak azért kérdezem, mert az etil nem mérgező, sőtt!!! :D

üdv.

Paduc

cbruder
2005-07-25, 20:04
Mivel a tiszta szeszt (98%) csak patikaban lehet kapni (legalabbis itt), vagy hektoliteres tetelekben a nagykereskedesben (itt legfeljebb majd egy latogatassal kell szamolnod az adohivataltol) es az ara is a patikak arfolymahoz van merve, ketlem hogy hogy magad ellen ilyen merenyletre kepes lennel !! :-) Azert is hasznalnak ipari (vagy akar modellezeshez is !!) celokra methyl-alkoholt az ethyl helyett !!
Arrol nem is beszelve, hogy az ethyl-re az allamnak monopoliuma van !! (lasd = ado, nyereseg, etc.... ) :-)

Vagy talan versenyre akarnal allni a motorod ellen, hogy melyikötök fogyaszt több "üzemanyagot" repüles közben ???? :-) :-)

De ne fokozzuk ezt a temat tovabb !! :-)

Aki fel hogy megvakul, hasznaljon elektromos motorokat !!! :-)
Csak tudnam ki eteti ezeket a szerencsetleneket ilyen baromsagokkal ??? :-(

De akarhogy is temazgatunk, tuti hogy lesz azert meg egy-ket tag, aki az elektromos motorok ellenere is meg legalabb 100-szor meg fogja kerdezni, hogy "Ha leiszom az akkumrol a savat, artani fog az az egeszsegemnek ???" :-(

Egy szo ami szaz, a hülyeseg ellen nincs gyogyszer... a sok tagot meg halalra ijesztö es veszjosloan beharangozott esetleges "methyl-mergezes" pedig könnyen kikerülhetö, söt gyogyithato is !!!

De azert lehetne egy szavazast is inditani a többezer forumot olvasgato tagok között, hogy ugyan hanyan vakultak mar meg közülük ??
Vagy eppen hanynak olvassa fel naponta a forumot a vakvezetö kutyajuk ??

üdv,

cbruder

chipichape
2005-07-25, 20:34
Szia cbruder,

Sok mindenben igazad van, de azert szerintem nem szabad lebecsulni a temat. A methanol mereg es aszerint is kezelendo.

esetleges "methyl-mergezes" pedig könnyen kikerülhetö, söt gyogyithato is !!!

Tenyleg nem kotozkodni akarok, de tudomasom szerint a methanol mergezes nem gyogyithato es jo esellyel bele lehet halni. Ezert kerlek, ilyen kijelenteseket - megha ironianak szantad is - ne tegyel. Ezt a forumot olvassak kezdok is, akiknek ez a tema uj - a te tanacsaidat es tapasztalataidat pedig biztos megfogadjak (en is azt teszem). Aztan mennek a korhazba gyogyitani a methanol mergezest...

Persze SzvSz.

Chip

P.S: tenyleg nem kotozkodni akartam fent :oops:

GK
2005-07-25, 22:36
Szia cbruder,

Sok mindenben igazad van, de azert szerintem nem szabad lebecsulni a temat. A methanol mereg es aszerint is kezelendo.

esetleges "methyl-mergezes" pedig könnyen kikerülhetö, söt gyogyithato is !!!

Tenyleg nem kotozkodni akarok, de tudomasom szerint a methanol mergezes nem gyogyithato es jo esellyel bele lehet halni. Ezert kerlek, ilyen kijelenteseket - megha ironianak szantad is - ne tegyel. Ezt a forumot olvassak kezdok is, akiknek ez a tema uj - a te tanacsaidat es tapasztalataidat pedig biztos megfogadjak (en is azt teszem). Aztan mennek a korhazba gyogyitani a methanol mergezest...

Persze SzvSz.

Chip

P.S: tenyleg nem kotozkodni akartam fent :oops:

Teljesen egyetértek Veled Chip. Tényleg ne poénkodjuk el a dolgot, mert látjátok, van aki lenyeli... De vajon miért teszi ???? Ezen agyalok reggel óta !!!

breex2000, miért ittál methanolt ??? Hadd tanuljunk belőle !

cbruder
2005-07-25, 23:08
Sziasztok,

szerintem ez a tema mar eleve tul van targyalva !! :-)

Felölem koccinthatnak az akksikkal is !! :-)

Prosit !!! Skol !! Zum Wohl !!

cbruder

Stomi
2005-07-25, 23:37
A két véglet (tiltsuk be a robbanómotort, illetve mossunk kezet a
methanollal) között van átmenet. Szerintem erről szólnak a fenti
hozzászólások is. Én az alábbi megoldást választottam:

- Elektromos pumpát használok.
- Mindig van nálam 2 liter víz.

Ugyanis a kézi üzemanyagtöltés (nem pumpa) a tölcsérezés miatt mindig
azzal járt, hogy összekentem a kezem. A fent linkelt leírások miatt ez kicsit
idegesített.

Ha mégis megtörténik a baj (például szembe jut) akkor kéznél van a víz.
Kicsit nehezebb így a láda, de nyugodtabb a pilóta. :wink:

Remélem nincs olyan modellező társunk, aki tapasztalatból írhat, ezért
mertem kezdőként leírni a véleményem. És persze kíváncsi vagyok arra
is, hogy véleményetek szerint ez elég, vagy már paranoia.

paduc
2005-07-26, 01:13
Mivel a tiszta szeszt (98%) csak patikaban lehet kapni (legalabbis itt), vagy hektoliteres tetelekben a nagykereskedesben (itt legfeljebb majd egy latogatassal kell szamolnod az adohivataltol) es az ara is a patikak arfolymahoz van merve, ketlem hogy hogy magad ellen ilyen merenyletre kepes lennel !! :-) Azert is hasznalnak ipari (vagy akar modellezeshez is !!) celokra methyl-alkoholt az ethyl helyett !!
Arrol nem is beszelve, hogy az ethyl-re az allamnak monopoliuma van !! (lasd = ado, nyereseg, etc.... ) :-)

Vagy talan versenyre akarnal allni a motorod ellen, hogy melyikötök fogyaszt több "üzemanyagot" repüles közben ???? :-) :-)

De ne fokozzuk ezt a temat tovabb !! :-)

Aki fel hogy megvakul, hasznaljon elektromos motorokat !!! :-)
Csak tudnam ki eteti ezeket a szerencsetleneket ilyen baromsagokkal ??? :-(

De akarhogy is temazgatunk, tuti hogy lesz azert meg egy-ket tag, aki az elektromos motorok ellenere is meg legalabb 100-szor meg fogja kerdezni, hogy "Ha leiszom az akkumrol a savat, artani fog az az egeszsegemnek ???" :-(

Egy szo ami szaz, a hülyeseg ellen nincs gyogyszer... a sok tagot meg halalra ijesztö es veszjosloan beharangozott esetleges "methyl-mergezes" pedig könnyen kikerülhetö, söt gyogyithato is !!!

De azert lehetne egy szavazast is inditani a többezer forumot olvasgato tagok között, hogy ugyan hanyan vakultak mar meg közülük ??
Vagy eppen hanynak olvassa fel naponta a forumot a vakvezetö kutyajuk ??

üdv,

cbruder

Kedves cbruder!

Retorikailag teljesen elégedett vagyok, de ha nem jöttél volna rá akkor nem ez az oldala érdekelt a dolognak. Amúgy köszörüléshez is fel tudok venni védőszemüveget és lesz..rom, hogy a metanol megvakít, mert nem szoktam meginni. :D
Engem csak az érdekelt, hogy kémiailag az etilalkohol ugyanúgy viselkedne ezekben a motorokban, mint a metil, vagy sem. :D

Paduc

cbruder
2005-07-26, 02:07
Szia Paduc,

menni menne, persze !!

Csak szerintem kar lenne egy motorba az a szaft !!

Egy liter tisztaszeszböl mar jobb dolgokat is lehetne kesziteni, mint üzemanyagot, nem gondolod ??? :D 8) De sajnos erre mar az allam is rajött, azert nem is lehet, vagy csak literes kiszerelesben es patikaban kapni :-(

Persze lehet hogy a sok methanol mar nekem is kikezdte az agysejtjeimet, csak meg nem vettem eszre :-)

Mindegy !! Latni meg latok !! :-)

Pusztan azert mertem a topicba beleszolni, mert mar kezd kampanyszerü mereteket felvenni ez a methanol tema.
Jo ha valaki/k figyelmezteti/k a jonepet, hogy veszelyes az anyag amit kezelnek, lehet hogy sokan nem tudjak, habar 8 altalanosa csak van közülünk egynehany emberkenek, es mivel ez a methanolos tema mar az altalanos-iskolai kemia orakon is millioszor elhangzott, szerintem nem kell ez a sok "es mi lesz ha megvakulok....." süket szöveg !!

Szereny velemenyem szerint nagyobb veszelyben van szemed vilaga az olcson vetelre kinalt "hazi-palinkatol" (lasd = ejszaka suttyomban megcsapolt tankvagonok), mint a modellezes közben elcseppent üzemanyagtol !!

Ha nem fürdesz benne es nem a szomjad akarod vele oltani, semmi bajod nem lesz attol a par csepptöl, ami esetleg a kezedre cseppenne hasznalat közben !! Az esetleges "malörök" utani alapos kezmosas pedig (merem feltetelezni) mar eleve egy köztudott dolog kene hogy legyen !!

Szoval reszemröl csak ennyit !!

üdv,

cbruder

Andre
2005-07-26, 11:06
Sziasztok!

cbruder-hez társulva.
Az én gondolat menetem ebben a témában az, hogy az üzemanyagot kereskedelmi forgalomban lehet kapni, és hát ily módon meg kell, hogy feleljen bizonyos előírásoknak, melyek a robbanó motoros modelleket használók egészségi állapotának megőrzésére vonatkoznak. Pl. a mérgező anyagok koncentrációja, %-os aránya stb.

Ha azt nézzük, hogy anyukám élete folyamán hány liter hypo-t pacsált el a család alsóneműinek tisztántartására, és mivel anno a gumikesztyű hiánycikk volt, mindezt csupasz kézzel tette, akkor én személy szerint, ha betartom az előírásokat, nem félek semilyen mellékhatástól. Anyukám ötven leélt éve alatt egyszer sem halt meg, pedig a jó öreg hypo is felszívódik bőrön keresztül, sőt ki is sebzi azt, hiszen az a szöveteket bontja, belül pl az ereket, vesét, mályat, stb.

A lényeg az, ha bármilyen kereskedelemben kapható mérgező anyagokat tartalmazó szert a megfelelő módon használunk, nem lessz semmi bajunk tőle, mert azt a gyártók is tudják, hogy használat közben óhatatlanul is ráfröccsenet, kézre, lábra, szemre, szájra, ide-oda, ezért nyilván nem áll
szándékukban a mi temetési költségünket és családjaink kárpótlását fizetgetni.

Andre

APPME
2005-07-26, 12:17
Ide passzol a régi filmből egy mondás:" Ihaj-csuhaj, sose halunk meg - legalábbis nagyon ritkán..."

GK
2005-07-26, 13:22
Sziasztok!

cbruder-hez társulva.
Az én gondolat menetem ebben a témában az, hogy az üzemanyagot kereskedelmi forgalomban lehet kapni, és hát ily módon meg kell, hogy feleljen bizonyos előírásoknak, melyek a robbanó motoros modelleket használók egészségi állapotának megőrzésére vonatkoznak. Pl. a mérgező anyagok koncentrációja, %-os aránya stb.

Ha azt nézzük, hogy anyukám élete folyamán hány liter hypo-t pacsált el a család alsóneműinek tisztántartására, és mivel anno a gumikesztyű hiánycikk volt, mindezt csupasz kézzel tette, akkor én személy szerint, ha betartom az előírásokat, nem félek semilyen mellékhatástól. Anyukám ötven leélt éve alatt egyszer sem halt meg, pedig a jó öreg hypo is felszívódik bőrön keresztül, sőt ki is sebzi azt, hiszen az a szöveteket bontja, belül pl az ereket, vesét, mályat, stb.

A lényeg az, ha bármilyen kereskedelemben kapható mérgező anyagokat tartalmazó szert a megfelelő módon használunk, nem lessz semmi bajunk tőle, mert azt a gyártók is tudják, hogy használat közben óhatatlanul is ráfröccsenet, kézre, lábra, szemre, szájra, ide-oda, ezért nyilván nem áll
szándékukban a mi temetési költségünket és családjaink kárpótlását fizetgetni.

Andre

Nade figyuzzatok ide, breex2000 megitta....... :pff:
Ne arról fecsegjetek, hogy semmi gond, hiszen látjátok, hogy van aki szájon át konzumálja ! És ez nem vicc !!! Asszem az ilyen csávóknak találták ki a gumimotort !!!!!

Andre
2005-07-26, 13:29
[/quote] Nade figyuzzatok ide, breex2000 megitta....... :pff:
Ne arról fecsegjetek, hogy semmi gond, hiszen látjátok, hogy van aki szájon át konzumálja ! És ez nem vicc !!! Asszem az ilyen csávóknak találták ki a gumimotort !!!!![/quote]

:D :D :D :D :D

Na ja!
Sajna mindenre nincs gógyír.
A hypo-t sem koktélok keveréséhez ajánlják, hanem fehérítésre!
Aki megissza annak egészségére.
Bár szerintem breex2000 sem szándékosan itta meg...ugye nem!?

breex2000
2005-07-26, 14:15
Hát nem tom pontosan mennyit nyeltem le egyáltalán nyeltem-e le.Szóval egy szép napsütéses délutánon ahogy szájjal fújtam a benyát pici belement a számba.Ilyenkor köptem vagy 1000-et aztán kiöblítettem a számat.

cbruder
2005-07-26, 14:55
Szia Breex,

mint mar mondtam, ugy keszülj, hogy van meg egy honapod !!!! :D :D :D

Semmi vesz egyebkent !! Mar regen rossz lenne neked ha mergezest kaptal volna !!!

Ha pedig megis tevednek, tudok olcson Braille billentyüzetet hogy levelezni azert meg tudj a forumon !! :D :D :D

üdv,

cbruder

lag
2005-07-27, 09:27
ahogy szájjal fújtam a benyát pici belement a számba.
MIT FÚJTÁL, MIVEL?????
Hogy jön a szádhoz az üzemanyag?????

APPME
2005-07-27, 09:44
Hali!
Én tudom, hogyan történhetett. Ki akarta fújni a motorból, vagy tartályból az üzemanyagot, de az fújt előbb...
Nagyon kell vigyázni, néha fellázadnak a gépek.
Egyébként komolyan: én már jártam úgy, hogy a tartályt ki akartam üríteni puszta tüdő segítségével és két lélegzetvétel közt visszatámadott a tartályból az anyag...
Úgyhogy fenti kérdésem első pillanatra tréfásnak tűnő, de mély igazságtartalmú dolog - aminek a megfelelő külföldi neve most nem jut eszembe...

cvt01
2005-07-28, 18:13
cbruder,

ezt a hozzaszolast igazan kar volt begepelned. Szegyen es nem is vicces.

Godzsi
2005-09-01, 23:33
:arrow:

XARAI
2005-10-13, 01:14
Hi All!

Van egy mocim amit lassan be kellene járatnom. Ez egy MV-12-es moci, tehát 2.11ccm. Mi a véleményetek milyen üzivel járassam be? Mondjuk 10%-os jó? Vagy még kevesebbel és csak később adjak neki 10%-ost?
Bejáratásnál frankó, ha teszek egy kis ricinust az anyagba?

Üdv!

Gergew
2005-10-13, 01:25
Hi All!

Van egy mocim amit lassan be kellene járatnom. Ez egy MV-12-es moci, tehát 2.11ccm. Mi a véleményetek milyen üzivel járassam be? Mondjuk 10%-os jó? Vagy még kevesebbel és csak később adjak neki 10%-ost?
Bejáratásnál frankó, ha teszek egy kis ricinust az anyagba?

Üdv!

Azt javaslom csak jó minőségű üzemanyagot vegyél neki, és lehetőleg 16%osat, de lehet 10%os is, minden motor más üzit szeret. 10%alatti nitro tartalmat feljtsd el mert tulmelegszik a motor. Ricinus nem kell, van benne elegendő motorolaj.

XARAI
2005-10-15, 22:12
Köszi Gergew!
Azt olvastam a MV-12-es mociról, hogy 10-15%-os anyaggal lehet használni. Na most tudom, hogy az az 1% szinte semmi külömbséget nem eredményez, de inkább ovatosságból 10-essel fogom használni. Így talán kímélem is.
Üdv!

XARAI
2005-10-18, 12:17
Ismeri valaki ezt az üzemanyagot?
Traxxas Top Fuel (Blue)
Annyit már tudok róla, hogy ez a kék 10%-os, meg van belőle piros is ami 16%.
Esetleg valaki tud valamit mondani, mennyi olaj van benne?
Nekem lényeges lenne, hogy jó olajos legyen, mert bejáratni szeretnék vele.
Üdv![/url]

Gergew
2005-10-18, 15:41
Ismeri valaki ezt az üzemanyagot?
Traxxas Top Fuel (Blue)
Annyit már tudok róla, hogy ez a kék 10%-os, meg van belőle piros is ami 16%.
Esetleg valaki tud valamit mondani, mennyi olaj van benne?
Nekem lényeges lenne, hogy jó olajos legyen, mert bejáratni szeretnék vele.
Üdv![/url]

Ezt felejtsd el! Mindig azzal az üzemanyaggal járasd, amivel használni fogod az autot, esteleg kevesebb nitro tartalommal, de ha pl. bejáratás után áttérnél 10-ről 16-osra, ügyelj arra h pöfögtess el vele egy-két tankot finom gázokkal ugy hogy a kerék ne érjen talajhoz.

Ha mindenképp jó üzemanyagot akarsz használni tudom ajánlani neked a Thomas által forgalmazott Daytona Car üzit, nem nagy pénz egy kétés feles kanna, asszem 5 Ft...

De vehetsz Runner Time-ot is vagy RB-t, ezek 8%-os olajtartalmúak, és ennek a nagy része is Castrol olaj. Ez egy kicsivel drágább mulatság, versenyre való.

Üdv, Gergew

kácsor kornél
2005-10-18, 22:04
-Jo a Traxxas üzi nyugodtan használhatod nincs vele semmi gond :wink:
-A protech Daytona üzemanyagot az Origo hozza be az országba!
-Traxxast,és Tornadot a Modell és Hobby hozza be!

XARAI
2005-10-19, 01:34
Azért kérdeztem, mert a Kaposváron a modellboltba lehet kapni ilyen üzit és árban is elég jó áron: a kék (10%-os) 3300Ft/2L, a piros (16%-os) 4300Ft/2L.
Ha azt mondjátok jó anyag, akkor én elpöffentenék finoman bejáratásnál egy üveggel a kékből, aztán jöhet finoman a piros.
Köszi nektek a segítséget!
Ha esetleg még más is tud erről az üziről valamit, várom a hozzászólást!
Üdv!

KEM
2005-10-19, 18:28
Ha ez segít neked valamit mivel a Traxxas autok forgalmazásával és importálásával foglalkozunk ennek keretén belül az üzemanyagokat is importálunk .Az RB üzemanyagokkat is figyelembe véve csak RC autóhoz 6 féle üzemanyagot forgalmazunk vevőink 90 % a kék Top fuelt használja a bejáratáshoz ez az üzemanyag kevesebb nitrót és több olajat tartalmaz. Traxxas is azt ajánlja hogy a kezdeti időben ezzel az alacsonyabb nitro tartalmu üzemanyaggal járassa be a vevő a motort.
Mivel jonéhány motort volt már szerencsénk belülről is megvizsgálni külömböző üzemanyagok után, vannak tapasztalataink szerencsére.
Az viszont megállapítható hogy a többség nem veszi figyelembe azt hogy milyen motorba milyen üzemanyagot használ és ez is káros a motorra. A TOP fuel kék üzemanyag egy toleránsabb üzemanyag és az összes motorba javasolt még a MOKI 10 cc motorunkat is ezzel üzemeltetjük megbízhatóan.

Godzsi
2005-10-19, 21:11
:idea:

XARAI
2005-10-20, 03:54
Köszönöm KEM a felvilágosítást!
Üdv!

XARAI
2005-10-31, 02:24
Hi all!

Lassan elfogy a 2 literke amit vásároltam KEM-től. A 10%-ost Top fuelt (kéket) használom és meg vagyok elégedve vele. Az összetételét nem ismerem, de van benne bőven olaj és nagyon jól megy a kis autóm tőle.

Üdv!

XARAI
2005-11-03, 03:47
Hi all!

Kíváncsi vagyok mi a véleményetek a Tornado autós üzemanyagról?!
Szerintetek ez jó minőségű üzi?

kácsor kornél
2005-11-03, 21:17
--Igen

XARAI
2005-11-04, 20:35
Ha magasabb a nitroszám akkor jobban melegszik, vagy jobban hűl a motor?
Kissebb mocihoz kissebb nitrószám kell?
Tehát egy .12-es moci bírja mondjuk azt a nitrószámot amit .21-es mociba tesznek?

csirke9
2005-11-04, 20:56
HAli!!

A kis motorok (12 es és 15) ös mociknak nem igazán ajánlott a nagy nitroszám! Max 16% megy többel is de értelmetlen mert csak tönkremegy a motor! Japán ba vagy kínába mennek az elvetemültek 30% nitroval! Úg ymesélték nekem egy versenyen!!!
Szóval kis moci kis nitroszám! Max 16%! A kék anyag nagyon jó! Használtam én is! Most tornádóm van 16% os igaz ami igaz a mocim valahogy jobban harap! :))))))))))
A tronádóból érdemes azt a fajtát megvenni amibe több olaj van!

XARAI
2005-11-04, 22:27
Köszi!

Szerintem kipróbálom a Tormadot is abból a 10%-ost, hogy kíméljem a mocit ( nem vagyok versenyző, még! :wink: )

MAGura
2006-06-05, 21:49
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne hogy az autós és repülös üzemanyagok között csak a nitrometán menyiségében van eltérés? Tehát mondjuk egy 1 vagy 5% os repcsi üzemanyaggal ugyanugy el kéne menni az autómnak, csak valamivel kisebb teljesitményt ad le, cserébe viszont kevésbé melegszik. Na és persze az sem mindegy hogy 5l repcsi üzemagyag kerül anyiba mint 2,5 16%os autós.

köszi

nyunyi23
2006-06-06, 10:56
a m&h lapján megtalálod a pontos összetevőket!

MAGura
2006-06-06, 17:06
a m&h lapján megtalálod a pontos összetevőket!

Köszi, erre nem is gondoltam...

Lekro
2006-07-27, 23:14
Hello nekem van egy Thunder Tiger SSB 4WD Buggy-m és a kemmodell-nél kapható traxxas top fuel blue jó-e hozzá? mert azt mondta a kemmodell hogy ezt az üzemanyagot inkább régi motorokhoz javasolják. Ez igaz? és ha igen és veszek egy ilyet akkor lassab lesz a kocsi?

XARAI
2006-07-28, 11:07
Hello nekem van egy Thunder Tiger SSB 4WD Buggy-m és a kemmodell-nél kapható traxxas top fuel blue jó-e hozzá? mert azt mondta a kemmodell hogy ezt az üzemanyagot inkább régi motorokhoz javasolják. Ez igaz? és ha igen és veszek egy ilyet akkor lassab lesz a kocsi?

Szia!
Szerintem ne a kéket, hanem a piros Top fuelt vegyed inkább. a kék csak 10%-os a pifos 16% nitrót tartalnaz.
Amúgy én bejátarásra is használtam ilyen üzemanyagot. igaz 2% ricinussal kiegészítettem még.
Üdv!

roli
2006-07-29, 12:24
Sziasztok!

Lehet kapni az egri modell boltban (rcshop.hu)1%,5%,illetve 15 %nitro tartalmú üzemanyagokat,és az 5%-al normálisan üzemelne egy s-25-s moci,nem lenne baja?
Idáig 16%-os tornadoval járt,de igy is drága volt a nafta de most még 500ft-al emelték és igy már negyon drága,ezért szeretnék váltani.
A tornado 9000Ft ez a üzemanyag pedig:1% 5l=4500Ft
5% 5l=5500Ft
15% 5l=8000Ft
Szóval szerintetek lehetne járatni 5%-os üzivel?

roli
2006-08-01, 12:38
NEm is repülő üzire gondoltam,mert a honlapon az autós üzemanyagoknál vannak ezek a üzemanyagok(mondjuk az is igaz hogy a hajó,repcsi és a helikoptereknél is ezek vannak).
Tehát én rendes autós üzire gondoltam amivel ccsak hobby szinten lehet autózni,mert negyon drága a nafta mostanában ezért szeretnék valami olcsóbb megoldást választani.
És Kérném hoy olyat ne irjatok nekem hogy hadjam abba a modellezést mert azt úgy olcsón megúszom,köszönöm.

SYL
2006-08-01, 20:22
Tehát én rendes autós üzire gondoltam amivel ccsak hobby szinten lehet autózni,mert negyon drága a nafta mostanában ezért szeretnék valami olcsóbb megoldást választani.
Benzinre gondoltál? Felejtsd el.
Mindegyik alkoholos motor elpöfög metilalkohol és olaj keverékével.
De!
A megfelelő teljesítményt/élettartamot a különböző felhasználási módok (autó-hajó-repülő-heli) és az ennek megfelelő motor konstrukciók más-más összetételű üzemanyagokat igényelnek. Az alapja mindegyiknek a metilalkohol, olaj és nitrometán. Ezek arányaival és különböző olaj fajtákkal variálnak. Ezért különböznek akár jelentős mértékben is árban.
Ha vállalod a kompromisszumokat, a legolcsóbb megoldás lehet számodra a repülős 1%-os Tornado üzemanyag. Újra kell karburálni a porlasztót, melegebb gyertyát bele és kész.
De ne felestsd el, hogy nem véletlenül van ennyi féle üzemanyag!
Sajnos tudomásul kell venni, hogy az élet minden területén megvan mindennek a fenntartási, üzemeltetési költsége.
Üdv: SYL

fikás
2006-08-01, 23:47
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne hogy az autós és repülös üzemanyagok között csak a nitrometán menyiségében van eltérés? Tehát mondjuk egy 1 vagy 5% os repcsi üzemanyaggal ugyanugy el kéne menni az autómnak, csak valamivel kisebb teljesitményt ad le, cserébe viszont kevésbé melegszik. Na és persze az sem mindegy hogy 5l repcsi üzemagyag kerül anyiba mint 2,5 16%os autós.

köszi

szevasz

a repülő anyagban "rengeteg" még a kenőanyag is, ami nem mindég szerencsés ha jelen van - mint folyadék- a hengerben

F

roli
2006-08-02, 17:27
Dehogy benzinre gondoltam!!!
Én rendes modell autó üzemanyagra /metanol,ricinus,nirtomethane/,csak érdeklődnek hogy amit az rc shopon lehet lehet kapni 1% ill. 5%-os autós üzemanyaggal a savage s-25-ös mocija hogyan müködne?
Az olaj/kenés ugyan annyi benne mint egy 15 vagy 16% naftában?
Mert ha az alacsonyabb nitro tartalmú naftával is jó megy és nem káros a mocinak akkor váltanék arra,mert nagyon drága a 16-os.
Tudom a hpi 20%-os nitro tartalmú naftát ír a mocihoz de nem tudom hogy ezt a motor érdekében ajánlják vagy csak a profit hajtja őket?

oceanearth
2006-08-02, 17:40
Dehogy benzinre gondoltam!!!
Én rendes modell autó üzemanyagra /metanol,ricinus,nirtomethane/,csak érdeklődnek hogy amit az rc shopon lehet lehet kapni 1% ill. 5%-os autós üzemanyaggal a savage s-25-ös mocija hogyan müködne?
Az olaj/kenés ugyan annyi benne mint egy 15 vagy 16% naftában?
Mert ha az alacsonyabb nitro tartalmú naftával is jó megy és nem káros a mocinak akkor váltanék arra,mert nagyon drága a 16-os.
Tudom a hpi 20%-os nitro tartalmú naftát ír a mocihoz de nem tudom hogy ezt a motor érdekében ajánlják vagy csak a profit hajtja őket?

természetesen a motor érdekében ajánlják.
1%-ossal vagy 5%-ossal lehet, hogy be sem indul.
ha pedig beindul, akkor emg kb. úgy fog menni mint egy lemerült elektromos autó, szinte alig-alig fog menni.

én csak azt nem értem, hogy van egy 100ezer forintos autód és az üzin akarsz spórolni, ezt bele kell számolni, ha nem tudod megvenni az 5ezer forintos üzit, akkor inkább ne is modellez. kétlem, hogy gondd lenne ennyire azt az 5 pénzt kiadni, ha emg igen, vegyél elektrot, bár most a villanyáram is drágul, szóval az sem jó

komolyan mondom hihettlen, hogy mennyi hülye van itt

roli
2006-08-02, 21:04
Hülye?????
Azért vagyok hülye mert megmertem kérdezni hogy hogyan menne az autóm az 5%-os naftával???
Amugy is a tornado 16%-os nafta 5l-es kiszerelésben 9000Ft!!!
Irtem már az elején hogy nem ilyen jellegü hozzá szólást várok "akkor inkább ne is modellez" .
Csak a naftán lehetne valamenyit spórolni mivel az alkatrészeken nem lehet,de azért köszönöm szépen mindenkinek a segitséget.
HA mindenki szerint maradjak a 16-nál,akkor nem fogok venni 5%-ost mert nem szeretném tönkre tenni a mocit.

Necro
2006-08-02, 21:31
Hülye?????
Azért vagyok hülye mert megmertem kérdezni hogy hogyan menne az autóm az 5%-os naftával???
Amugy is a tornado 16%-os nafta 5l-es kiszerelésben 9000Ft!!!
Irtem már az elején hogy nem ilyen jellegü hozzá szólást várok "akkor inkább ne is modellez" .
Csak a naftán lehetne valamenyit spórolni mivel az alkatrészeken nem lehet,de azért köszönöm szépen mindenkinek a segitséget.
HA mindenki szerint maradjak a 16-nál,akkor nem fogok venni 5%-ost mert nem szeretném tönkre tenni a mocit.

na jo...
szerintem meg roviditsuk le a dolgokat
az autos uzi annyi, amennyi nem kell sporolni rajta, bele lehet tenni mast is, csak karburalgatni kell es nem fog normalisan jarni, mert neki nem az valo, tonkre nem megy

ennyi...

SYL
2006-08-02, 21:34
Roli, mint már fentebb írtam:
"Ha vállalod a kompromisszumokat, a legolcsóbb megoldás lehet számodra a repülős 1%-os Tornado üzemanyag, vagy a legkissebb nitrotartalmú autós üzemanyag. Újra kell karburálni a porlasztót, melegebb gyertyát bele és kész."
Egyiktől sem fog elromlani a motor, de a teljesítménye csökkenni fog.
Akkor menne tönkre, ha pl. az adott motort 0% nitro tartalmú üzemanyaghoz méretezték és 25% nitroval járatod.
Úgymond "lefelé" kompatibilis, "felfelé" viszont nem.

roli
2006-08-03, 00:04
Értem,köszönöm a sok segitséget mindenkinek.
És elnézést a sok buta kérdsért.

Godzsi
2006-09-23, 13:21
Hi

Nekem volt régebben egy VX-18as motorom, és 1%os Daytona repülő üzivel járattam be, és hajtottam sokáig, amíg elnem adtam. Még mindig müxik tán. Soha semmiféle problémám nem volt vele, mindig felpörgött szépen, nem állt le, nem fulladozott, a karburátorhoz tán hozzá se nyúltam, talán 1x.
Szerintem a nem megfelelően olajzott és karbantartott levegőszűrő miatt hamarabb megadja magát a motor, mint esetleg a nem belevaló repülős naftától!

ladasjani
2006-09-23, 22:20
Hali!
Kb. 94-ben vettem meg az elsö robbanós automat, egy Tamiya TGX Mk.1-est.
Akkoriban nem nagyon lehetett mifelénk methanolt kapni.
Gyogyszertárban vettem 96%-os tiszta szeszt meg ricinust.
Meg az egész család, mert szeszt csak max 100ml adtak / fö!
És azzal is elpöfögött, csak nagyon nem ugy mint ahogy kéne!
Azt hozott haver valahonnan gyári anyagot, leesett az állunk, hogy mi ezt nem is gondoltuk!
Szóval ha 16-ról átállsz 5-ösre, észreveszed, de nem vészes, ugyanúgy nyomhatod neki mint eddig, gondolom nem versenyre használod.

Sanyi bátyó
2006-09-25, 16:59
Hello Mindenkinek!

ősidők óta magam keverem az üzemanyagomat. Motor és kategória válogatja, hogy milyen az összetétel. Egy biztos, hogy mindig és mindenkor 15% gyógyszertári ricinusolajat teszek minden motoromba. Egy kis "aranyos" történetem van a saját üzemanyag keverésről. Tavaly az olaszországi Leno városában volt egy FSR nemzetközi verseny. Jó sokan, sok országból voltunk. Én a futam előtt, a mérőpoharam segítségével ott a helyszinen kevertem ki a 15 köbcentis hydrós hajómhoz a keveréket. A hátam mögött ott röhögött néhány francia versenyző, mondván: ez a béna "keleti" itt kevergeti a löttyöt gagyi modelljéhez. A nejem ott állt a franciák mellett és a röhögés láttán, nemzetközileg is érthető felháborodott arcot vágott rájuk. No a franciák kissé elszégyelték magukat. Én meg ugy voltam vele, hogy az amit én keverek, biztos jó üzemanyag lesz a motoromnak. Két nappal később én felálltam a dobogó harmadik fokára, a franciák a gyári üzemanyagaikkal meg a nagyokos kiröhögésükkel nem voltak sehol sem... :lol: :lol: :lol:

Sanyi bátyó :twisted:

Henki
2006-11-07, 17:39
Sziasztok!

nekem egy Carson CS4 esem van. Sokáig otthon kevertem az üzit hozzá, normál 20%ricinus 80%metil arányban. Kb 4 litert pöfögött igy ki....igaz az indítás kinkeserves, karburálás annál inkább, a teljesitmény eléggé alacson volt.(nadehát akkor ez volt ingyen...) Mostanában a Schweighofer-féle Morgan Fuel Fly High Power FAI 0% os lötyit használom a repülőmotorjaimba és az autómhoz is! A külömbség lenyűgöző, indulás első rántásra, teljesítmény kb. duplaakkora mint a ricinosos lötyivel. az autóm eddig 3L-t ment vele(eddig összesen 7L-t ment, épp a minap szedtem szét a motorját, kiváncsiságbol, alig hidtem a szememnek....mint a vadi ujj)ugyhogy nem tudom ki mit használ, hobbi célra meg edzésekre mindenbe tuti jó ez a lötty(összetétele 16% synt olaj 84%methanol...papir szerint)
Ha valaki régóta használ még ilyen üzit megirhatná a tapasztalatait!

FElici
2006-11-09, 23:59
Sziasztok!

Én először is szeretném elmondani, hogy a metanol erős méreg!

"100 ml tiszta metanol elfogyasztása biztos halált okoz"

http://hu.wikipedia.org/wiki/Metanol
http://hu.wikipedia.org/wiki/Alkohol

Ezt csak azért írtam le, mert nekem nagyon úgy tűnt, hogy sokan lebecsülik eme csodás anyagot!

FElici
2006-11-10, 00:00
Sziasztok!

Én először is szeretném elmondani, hogy a metanol erős méreg!

"100 ml tiszta metanol elfogyasztása biztos halált okoz"

http://hu.wikipedia.org/wiki/Metanol
http://hu.wikipedia.org/wiki/Alkohol

Ezt csak azért írtam le, mert nekem nagyon úgy tűnt, hogy sokan lebecsülik eme csodás anyagot!

Sanyi bátyó
2006-11-10, 15:27
Hello Mindenkinek!

Jókat szórakoztam az itt olvasható humorokon mi tagadás, de azért én FELici-vel, és hozzá hasonló józan gondolkodású személyekkel értek egyet!
Engedjétek meg, hogy törödjek veletek, és kívánjak mindenkinek jó egészséget, de itt újra idézném az "rcmodell.hu" honlapon már évek óta olvasható kis történetemet.
Tehát ime az ismétlés:

Szeretnék némi rémtörténetekkel szolgálni, de nem túlzok, ha a nemzetközibb kifejezést használom, jöjjön egy kis horror! A lelkesedést lelohasztanám az elején, mert valóban horror lesz.

Sokéves modellező pályafutásomban túlteng a robbanómotorral való bíbelődés. A 15 köbcenti és az alatti motorok többsége, mindenki tudja természetesen, methil-alkohollal üzemel. Azt is mindenki tudja, hogy ez méreg, vigyázni kell vele. Azt is mindenki tudja, hogy hülye aki megissza, ráadásul garantáltan megvakul, majd nemsokára meghal. Ezzel egy modellezőnek nem mondtam új dolgot. De tudjátok-e miért hal meg az, aki megissza a methilt? Nagyon érdekes módon gyilkol. Nem direkt módon öl, mint a sósav, rézgálic, cián, dioxin, stb. Kifinomult és lassú, de alapos munkát végző gyilkos. Remélem a kedélyeket kellőképpen felborzoltam! Igazi horror!Nos szegény szerencsétlen, figyelmetlen, butácska ember megissza a methil-alkoholt, első érzete az, hogy de jó kis erős pálinka ez! A nyomorultnak meg ízlik is! Ez a veszte sokszor. Az esetek nagyobb százalékában még ráhúz egyet. De minek? A methil-alkohol első hatása olyan, mint aki rendes pálinkát iszik, vagyis a szerencsétlen kótyagos lesz és illuminált, vagyis berúg. Innen már nincs visszaút! A methil-alkohol gyorsan átfolyik a gyomron, ott károsodást nem okoz. A belekbe jutva sem okoz különösebb kárt, hanem annak rendje és módja szerint belekerül az emésztési folyamatba. Itt van az igazi NAGY BAJ! A methil-alkoholban az a gyilkos anyag, amire lebomlik az emésztésekor bennt a belekben. Két anyagra bomlik le a methil, részben főleg formaldehidre, másrészt hangyasavra. Mindkét anyag a bélbolyhokon keresztül gyorsan felszivódik a vérbe, ugyanúgy mint a jófajta fincsi kaja emésztés után. A formaldehid és a hangyasav szépen kering a vérünkben, eljut vele az agyba és ott elvégzi gyilkos munkáját. Más szervünknek ugyanis e két anyag nem kell. Az agyidegek viszont AZONNAL belepusztulnak a formaldehiddel és hangyasavval való érintkezesbe! A legérzékenyebb a látóideg, ezért következik be először a vakság. A vérben már rendkívül kevés is elég ebből az anyagokból, hogy tragédia és a súlyos agykárosodás bekövetkezzen. Mivel a veszélyes anyagok az emésztés utján képződnek a testben, a gyomormosás már késő, hiszen már nincs mit kimosni, a methil-alkohol tulajdonképpen lebomlott.
Tudom, hogy egy modellező sem olyan hülye, hogy vedelje, netán megigya a methil-alkoholt. De vannak közöttünk felelőtlen emberkék, hozzájuk szerettem volna szólni. Azok is felelősek, akik birtokolják a methil-alkoholt, nekik kell igencsak vigyázni, elzárni, becsukni, lakat alá tenni. Ha tetszik, ha nem, az igazi veszélyes felelőtlenség esetei ezután következik. A modellező meg azt hiszi, hogy minden rendben van, tisztában van a szabályokkal. És sajnos téved...(ne vegye magára aki vegyész, vagy vegyvédelmi szakvizsgát tett!)
Most biztos többen morognak rám, ne nézzem őket hülyének, igenis egy modellező tisztában van a methil-alkohol veszélyeivel. Sajnos vannak kivételek, és nem mindenki óvatos. Sokszor láttam versenyen, klubban, hogy a motort és a modellt methillel mossa le néhány kolléga. A motorokat előszeretettel szokták methilben kimosni. Nagyon meggondolatlanul hagyják, hogy a methil-alkohol rácsorogjon a kezükre, a párolgó methilgőzt pedig észre sem veszik, simán belélegzik. A methil-alkohol könnyen és gyorsan felszívódik a bőrön keresztül. Közvetlenül bediffundál a vérkeringésbe, ott az említett anyagokra bomlik, vagyis formaldehidre és hangyasavra. Továbbiakban ez a két, idegsejtekre azonnal méregként ható anyag ott kering az erekben. Nincs rá orvosi mód eltávolítani! Már csak idő kérdése, mikor jut el az agysejtekig, hogy ott pusztító és visszafordíthatatlan hóhérmunkáját elvégezze. Meg is teszi! Ugyanez a helyzet, ha belélegezzük a methil-alkohol páráját, illetve a gőzét. A methilnek nem túl erős a szaga, nehéz eldönteni mennyit szív be a figyelmetlen áldozat a tüdejébe. Ha sajnos mégis beszívta, ráadásul sokat, a tüdőn keresztül ugyanúgy bejut a vérbe mint az éltető oxigén. De ez nem fog éltetni senkit sem! Az előbb említett lebomlási folyamat ugyanúgy bekövetkezik és a két idegekre halálos vegyianyag ott kering a vérben és biztos, hogy eljut az agyba is. Ebből a két anyagból, formaldehid és hangyasav, nagyon kevés, alig mérhető mennyiség is tragédiához vezet! Ne feledjük a methil-alkoholnak nagyon alacsony a párolgásfoka, ezért is alkalmas robbanómotorjainkba üzemanyagnak. Következésképpen, mindenkit szeretnék megkérni, hogy ne használja a methil-alkoholt motor vagy egyéb tisztítására. A gőzét semmilyen körülmények között ne lélegezzük be! Ez az, amit szinte észre sem vesz a methillel mosó személy! Hiába van valakinek a kezén, edzett és rinocérosz bőre, azon keresztül is felszívódik a methil-alkohol. Ha csak néha és gyengén vagyunk felelőtlenek, nehogy azt higyje valaki, most megúszta. Kevés methil-alkoholból természetesen nagyon kevés bomlástermék jut a szervezetbe. Ez nem tud nagy kárt csinálni, csak néhány agysejt pusztul bele a kellemetlen találkozásba. Esetleg másnap fáj egy kicsit a feje a meggondolatlan modellezőnek, vagy csak egy kissé rossz a közérzete. Az is lehet, hogy tünetmentes. De ha ez így történik éveken át, akár tíz-húsz éven át, akkor sok kicsi sokra megy! Volt rá eset többször is, hogy felelőtlen sporttársakra rászóltam, hogy ne "lubickoljon\" már a methil-alkoholban, veszélyes! Volt aki egyenesen kiröhögött, szerényebbje csak mosolygott, a bunkója meg lehülyézett. Nem akarok túl morbid és cinikus lenni, de mondtam nekik "akkor nyugodjanak békében", de ha ez nem következne be, kapnak tőlem ajándékba egy fehér botot... Az ilyen "lubickolásban" az a veszélyes, hogy azok is kapnak a methil-alkohol párájából illetve gőzéből, akik közvetlenül a pancsoló mellett állnak vagy ülnek. Mivel a modellező társadalom tagjait sokra tartom és jól érzem magam köztük, kérek mindenkit aki methilt használ, ne rongálja saját magát.
A horrornak vége...

Ha netalántán valaki azt mondja, hogy túlzás volt amit a fentiekben leírtam, nos csak nézzen utána a methil-alkohol kezelésénél előírt balesetvédelmi szabályokról, és a mérgezés tüneteiről szóló hivatalos leiratnak. Az ennél a csevegésnél durvább lesz!

Egy nem veszélyes jótanács: - Az üzemanyagos flaskát, kannát, hordót meg rövid ideig se hagyjuk nyitva, mert a methil-alkohol molekulái imádnak azonnal reakcióba lépni a levegő páratartalmát alkotó vízmolekulákkal. Ha a methil-alkohol molekulái sok vízmolekulát tudnak megkötni, a drága üzemanyagunk "elvizesedik", ereje és hatásfoka csökken.

Sanyi bátyó

XARAI
2006-11-11, 01:59
Kár, hogy az egyetemen nincs ilyen szak ami a modellezéssel foglalkozik. Sanyi bátyó már többször bebizonyította, hogy professzor lenne!
Elismerésem!

Gyurici
2006-11-11, 11:11
Van benne gyakorlata!
Főiskolán tanít! :lol:

Gyurici

Sanyi bátyó
2006-11-13, 10:41
Hali!

Köszi az elismerést kollégák, de ne dicsérjetek, ne fényezzetek. Igaz sokat locsogok, de azért igyekszem szerény ember maradni. Még akkor is, ha nem kifizetődő a mai világban...
Ja igen! Na meg még verekedős és bosszúálló is vagyok... :twisted:
Gyurici vetted?

Sanyi bátyó

balagaba
2007-04-16, 00:11
Sziasztok kedves sporttársak!

Nagyon szép ,hogy egyesek így aggódnak saját, és modellező társuk egészségéért, de ez azért kicsit túlzás. Nem kell azé' annyira félni a metiltől, sem a gőzétől . Nem akarom fa..a gyereket játszani ,de hogy a modellezző pájafutásom alatt én már hány m3(felső index) metilalkoholos levegő járta át tüdőm...:D
Ahányszor csak motorossal mókolok annyiszor lesz a kezem állandoan üzemanyagos még sem észleltem kóros elváltozást pl.:+- 1 ujj :lol:
Az a szám sem elhanyagolható amely kifejezi hány alkalommal került üzemanyag a számba, ilyenkor mindig jol elnevedgélek magamon ,hogy de hülye vagyok hogy ilyen sz.r ízű üzemanyaggal repítek :D
Látnátok ,hogy keverjük mi az üa-t.... itt egy tócsa ,ott egy másik és még mindíg élek és szerintem fogok is ,de ha valami gátat szabna földi létemnek az tuti ,hogy nem a metil lesz főleg nem ha továbbra is csak ennyit fogyasztok belőle:D

Természetesen, jobb alázattal kezelni az ilyen dolgokat, de azért nem remegve és vegyvédelmi felszerelésben kell menni repíteni.

ui.:ezek az én tapasztalataim ,persze lehet ,hogy én vagyok saválló acélból :D

Kalap
2007-04-16, 00:47
Áruld már el, miért kell hogy a szádba vedd a metilalkoholt??? Szerintem nem kellene ilyen felelőtlennek lenned, vagy ha mégis, legalább ne reklámozd.... Nem trendi, bármilyen irásmóddal is írod, if you know what I mean...
Kalap

Sanyi bátyó
2007-04-16, 15:04
Kedves Mumi!

Nagyon szomorú és aggályos, hogy ilyen cinikusan szóltál hozzá ehhez a témához! Természetesen elmondhatod és leírhatod ide a fórumra a saját véleményedet, de a tudományt és a kémiát akkor sem lehet szembe köpni!
Felelőtlen véleményeddel veszélyt okozol!
Az jó, hogy Te vasember vagy és mindent kibirsz.
De van aki egy kicsi, szinte láthatatlan pollen részecskétől súlyos allergiás beteg lesz, van aki meg fürödhet a rét összes pollenében nem hat rá!
A methilalkohol mérgező anyag és kész! Sajnos mindenkire!
Mumi!
A demokrácia jó dolog! De ez nem azt jelenti, hogy jogod van magadat rongálni a methilalkoholban! Mert a demokrácia ott kezdődik, hogy először betartom az írott, s majdan íratlan szabályokat!
Ezek után nyugodtan megsértődhetsz rám, lassan már elég edzett leszek ezen a fórumon...

Sanyi bátyó

balagaba
2007-04-16, 17:38
Kalap! bocs, de nem tok' angolul...

mostmár nem csak sejtem ,hanem tudom ,hogy én egy pléhboy vagyok...

Peter N
2007-06-29, 21:50
ezek az én tapasztalataim ,persze lehet ,hogy én vagyok saválló acélból
Közismert tény hogy mérgezö de nem anyira fekete ez ördög mint ahogy festik.

Természetesen, jobb alázattal kezelni az ilyen dolgokat, de azért nem remegve és vegyvédelmi felszerelésben kell menni repíteni.

Teljesen egyetértek veled.
Tallozás az Uj Idök lexikonbol;" Rendkivül mérgezö hatásu, halálos adagja 50-75 gram között ingadozik, söt ennél kisebb menyiségben is életveszélyés mérgezésre adhat alkalmat.
Már egy korty elfogyasztása után szédülés, hosszas alvás, ködös látás és akár napok multán, vakság következhetik be. A mérgezési tünetek csak rendkivül lassan, akárhányszor hetek multán, szünnek meg. Sulyos mérgezési esetekben kellemetlen szájiz, égési érzés, hányás, hasmenéss, fej és szem fájás, szédülés borzongás-hidegrázás jelentkezhetik. majd légzési nehézségek, tántorgó járás, végtagfájdalmak és bénulások fejlödhetnek ki
A m..... mérgezö hatásai rányában az emberek érzékenysége mindenesetre igen külömbözö és minden jel arra vall, hogy bizonyos mértékü hozzászokás lehetséges, mely a szervezet érzékenységét csökkenti. Igy magyarázható hogy É-Amerikában és Angliában az ú.n. columbiai spiritusz 34%ban faszeszt tartalmazhat, söt Irországban a F.-t állitólagtömény állapotban fogyasztják élvezeti cikk gyanánt"

Sanyi bátyó
2007-07-02, 12:14
Hello Mindenkinek!

A magyarok legnagyobb nemzeti sportja az, hogy minden gondolatot ami mástól ered, megkontráznak, lefitymálnak!
Ezen a fórumon sem modellezés folyik sokszor, hanem csak egyszerű lekontrázás. Néha meglehetősen sértő formában.
Sajnos tapasztalatból beszélek...
Sok cikket írtam már erre a fórumra, merő jószándékból és lelkesedésből.
Ha azt írom, hogy veszélyes a metilalkohol, akkor azt nem a kisujjamból szoptam, hanem tudós emberektől tanultam és vettem át és adom közre, mert többen kérdeztek felőle!
A tudományt nem lehet szembeköpni, a tapasztalatlanság veszélyes néha!

Nos egyszerűen megállapítom, hogy a magyarok nem a klasszikus sportokat kedvelik a legjobban, hanem a betartást, a kontrázást, a leszólást!
De demokrácia van, ebbe az is belefér, hogy mindenkinek jogában áll hülyének lenni és hülyeséget csinálni. Ez így sajnos nagyon cinikus gondolkodás, szerintem értelmetlen és haszontalan.
De ettől még valóban joga van bárkinek, tudatosan(!) hülyének lenni!
Nos a metilalkohol nagyon veszélyes anyag!
Az önfejűek, az öntörvényűek, az erőszakosak, az akaratosok, önzők és makacsok, felőlem nyugodtan ihatják, vagy fürödhetnek benne!
A szerencsésebbeknek elmegyek a temetésére és szomorú leszek, a szerencsétlenebbeknek veszek fehér botot, hogy nyomorult hátralévő életüket félbénán és vakon leéljék valahol. És még szomorúbb leszek...
Részemről a téma lezárva, akinek esze van komolyan veszi írásomat a metilalkoholról. További vitának nincs értelme!

Sanyi bátyó :evil: :evil: :evil:

balagaba
2007-07-04, 12:51
Szia Sanyi bátyó!

Ez nem vita, hanem eltérő vélemények közlése!

szerintem kissé félreértetted mondanivalónk tartalmát:
Az előző hozzászóló és én nem azt akarjuk/tuk mondani ,hogy "Igyad fiam jó az"!!!!, hanem azt ,hogy természetesen a metilalkoholt nem jó iszogatni meg fürdeni benne, de ha véletlenül a szádba kerül vagy rákerül valamely testrészedre akkor nem kell fejvesztve rohanni a temetőbe parcellát bérelni! Tehát annyira azért nem veszélyes az anyag ,ezt saját tapasztalatból tudom.

Nem vagyok öntörvényű, de azért néha nem árt egy kicsit lazábban venni a dolgokat

üdv:mumi

Sanyi bátyó
2007-07-04, 14:44
Hello Mindenkinek!

Megint egy kontra...
Nos nem értettem én félre semmit sem.
Pontosan az a baj, mert ez is baj, hogy túl "laza" a mai magyar társadalom! Mindent olyan lazán veszünk! Ha pedig mindenki laza, akkor ez az valóság és egyben a való igazság. Hiszik ezt a magyarok...

Nos innen még volt egy oldal magyarázat, de beleuntam az egészbe és töröltem...
Akkor voltam hülye, amikor évekkel ezelőtt azt a cikket megírtam a metilalkoholról. Azóta egy halom "különvéleménnyel" bombáztak.

Sanyi bátyó, a vén bolond idealista... :roll: :roll: :roll:

Gyurici
2007-07-04, 18:03
Talán sokan nem emlékeznek a régi idők híreire, amikor a vasútnál
dolgozó emberek megcsapolták az alkoholt szállító tartályokat, kevertek
belőle valami nedüt és megitták. Jó néhány ember halt bele vagy vakult meg.
Tehát ez tényleg nem vicc. Kell az óvatosság. Tavaj volt úgy hogy egy
egész napos autóverseny után fejfájással ébredtem, mintha másnapos lettem volna.
Pedig csak a kipufogó gázt szívtam egész nap. Még a gázban is vannak
káros anyagok. Azóta kicsit okosabban parkolok a pálya mellé, és
kevesebbet állok a pálya mellett nézelődve. És úgy gondolom hogy kezdők
figyelmét igenis fel kell hívni erre az "apróságra", nehogy könnyelműek legyenek.

Gyurici

Peter N
2007-07-05, 18:30
Azóta egy halom "különvéleménnyel" bombáztak.

Már bocsáss meg, senki sem akart séretgetni vagy megcáfolni a véleményedet de a forum azért forum hogy mindenki elmondja/ leirja a véleményét (természetesen nem sértö formában habár néha az is elöfordul) és utána minden résztvevö levonja a konzekvenciát a saját meggyözödése szerint. Ha igaz, a Romai birodalomban is igy müködött a Romai " Forum romana" Szerintem amig személyes sértés nem ér addig nem kell felháborodni azon hogy egyeseknek más a véleményük és azt le is merik irni.
Most bánatomban megiszok egy 50% CH3OH és 50% H2O snapszot egy 00,1 mililiteres pohárból amit 1%ig töltök meg. :P Egyébként viccen kivül a gyári üzemanyagkeverékek anyira denaturálva vannak valami keserü anyaggal hogy ha véletlenül a szádba jut garantáltan egy félorát köpködsz
és nem leszel methanol függö

Peter N
2007-07-05, 18:43
Minimális a veszély hogy egy modellezö bepiál metilalkoholból viszont amire feltétlenül vigyázni kell hogy a tároló edényre nagy betükkel fel kell irni hogy metil és hogy mérgezö és elzárni minden nem beavatott elöl tudniillik az illata finomabb a legjobb etilalkoholnál és a berugás hasonlóan kezdödik mint az etilnél tehát aki nem ismeri az anyagot de szeret piálni hamar megissza a halálos adagot és a felelös az aki nem tárolta törvényesen.
EGYÉBKÉNT ha az egészségünkre gondolunk:
1 A metanol gözök belégzését tanácsos elkerülni.
2. A metanol gözöktöl kevessebben sérultek mint a cigaretta füsttöl tehát a modellezö nem szimatolja a metanolt és föképp nem cigarettázik.
3 Májzsugorban többen halnak meg mint metanol mérgezésben tehát az egésszégét féltö modellezö ritkán nyalja az üzemanyagos kezét és egyáltalán nem fogyaszt szeszesitalt.
4 Kevessebben haltak meg az üzemanyagtól mint az elhizás okozta érbetegségektöl, tehát az öntudatos modellezö nem iszik colát vagy más cukortartalmu hüsitöt és a szalonát is csak a husvéti tojás fényezésére használja amit természetesen nem esz meg mert nagy a cholesterin tartalma.
5 Kevesseb a tüdörákos a metil gözöktöl mint a Budapesti kiuffogó gázzal telitett levegötöl, tehát az öntudatos modellezö nem szivja ezt a levegöt.
6 Több börkárosulás (rák) volt a napozástól mint a metanoltól, tehát az öntudatos modellezö nem napozik.
7. Többen vakultak meg munkabalesetben mint metilalkoholtól, tehát az öntudatos modellezö nem dolgozik
8 Több a nem modellezö idióta mint akik a methanoltol butultak el, válasszuk meg a környezetet és szüleink génjeit, ne csináljunk gyereket a növérünknek és ne halgassunk a politikusokra.
9 Metanol, benzin, elektromos: döntsük el magunk hogy kinek mi fekszik.
10 Lehetöleg kerüljünk minden veszélyt és élvezzük az életet és a modellezést és amenyire lehet ne bántogatsuk egymást.

Peter N
2007-07-05, 23:10
100 ml tiszta metanol elfogyasztása biztos halált okoz"
Ez megfelel egy kis meggy sziruppal 3 deciliter 30% metilmeggylikörnek(több mint egy negyedliter) és remélhetöleg nincs az a modellezö aki ezt vedeli.

Áruld már el, miért kell hogy a szádba vedd a metilalkoholt??? Biztosan senki sem veszi szándékosan a szájába(ez nem f...s)és remélhetöleg modellezök nem perverzek de van amikor karburator
dugulás esetén belefujsz a csöbe vegy megszivod és akaratlanul is bekerül a szádba egy kis üzemanyag. Aki ebbe belehalt kérem hogy itt és most irja le a történteket hogy okuljunk az esetböl.

Kalap
2007-07-05, 23:42
Na erre varrjatok gombot...

"Az infravörös fény megakadályozhatja a methanol-mérgezés miatt kialakuló, recehártya-sérülés következtében várható vakságot."
Bővebben:
http://www.patikamagazin.hu/index.php?cikk=1916
Akkor ezentul nem pálinkával, hanem TV távirányitóval kell modellezni járni.. ? :)

Kalap

Bodobali
2007-07-06, 16:28
Érdekes! :taps: :mrgreen:

kistrojak
2007-07-09, 00:55
Nah meglehet majd inni a tesco-s körtepálinkát is infrás telefonnal a kezedben :D

Boka
2007-07-14, 13:56
Hy Mindenki!

:lol: Vagy tudjátok van azaz új-nem is olyan új kis mini heli aza
:lol: PiccoZ :lol:
na az ugye infrás és a robanósozás közben meg még kicsit azzal is nyomni egy pár kört.

Na jó vicceltem...

kirby
2007-07-23, 23:45
Hello Sanyi Bátyó, ill Mindenki!

1 és 1/2 hónapja modellezek, eddig elektromos gliderekkel tanultam, de most egy robbanós gépet is beszereztem, úgy gondoltam, mégiscsak "dögösebb", ha pöfög.....
Teljesen őszintén szólva csak most esett le(miután megvettem a modellt és a hozzávaló üzemanyagot és elolvastam a kanna oldalát), hogy milyen anyaggal is állok szemben.
Hogy még őszintébb legyek, be is kakkantottam egy kicsit. Bár ma berepültük a gépet(Vasas Ivi barátom segítségével, nagy élmény volt), azért bennem is lett egy kis félsz. A tankoláskor, vagy a túlságosan megszivatott motor "üzemanyagmentesítésekor" elkerülhetetlen, hogy pár csepp üzemanyag az ember kezére, bőrére kerüljön. Gondolom, ez nem okozhat nagy gondot, főleg, ha az ember lemossa.
Ivi barátom is kb 15 évig robbanózott(ha jól tudom), gondolom ő is jó pár lityi methanollal került más testi kapcsolatba és még mindig lát tökéletesen, sőt még él is.
Viccet félre téve, természetesen igyekszem nem meginni, ill. nem beszippantani a gőzét, de ha arra gondolok, hogy még tényleg nem hallottam olyan esetről, hogy bármelyik modellezőnek baja esett volna a methanoltól, ill. valaki leírta ebben a topikban, hogy nyílván az üzemanyag gyártók is odafigyelnek a megfelelő arányú keverésre(vagy valami hasonló), akkor most foglaljak parcellát vagy térjek át az elektromos meghajtásra(az amúgy sem koszol(ricinus) annyira)), vagy akkor most mi van?!?!?

Üdv: Kirby

Kalap
2007-07-24, 10:12
Egyszerű. Csináld ésszel, és amikor a methanollal foglalkozol, kerüld a lenyelését, szembefröccsenését. Ha a kezedre folyik, nem halsz bele, de azt is kerüld. Nekem is lett már methanolos a kezem többször a figyelmetlenségem miatt, de ha odafigyelsz erre a dologra, nem lesz baj.

Tiszteld a Methanolt!

....avagy a Székely igazság:
„a sör nem ital; az asszony nem ember; a medve(methanol :) ) nem játék"

Kalap

mango
2007-07-24, 15:48
Ha valaki emlékszik még a HPI régebbi reklám,-és bemutató videóira,abban a légszűrőt methanolban mosták ki és a fickó minden gond nélkül csuklóig ázott a naftában :lol: .Az azt követő években is megvillan ugyanaz az ember a videókban (csak már gumikesztyűben),szóval ő sem vakult meg tőle.Az újabb HPI videókban külön felhívják a figyelmet légszűrőmosáskor arra,hogy mindenki tartsa be a megfelelő óvintézkedéseket!!!

Aki modellezik akarva-akaratlanul is érintkezésbe kerül a methanollal,ajánlott óvatosan bánni vele,de kis mennyiségben még nem árt. :)

kirby
2007-07-24, 23:30
ok, tehát tényleg nem szükséges vegyvédelmi ruhát felvenni egy tankoláshoz....
A motor methanolban történő mosás nálam eleve kizárt. Inkább veszek egy újat évente-kétévente, minthogy pancsoljak ebben a sza...ban.
Jól gondolom, hogy ami a gépre ill. a motorra "kiköpődik", ill a kipuffogóból véletlenül kifolyik már csak tiszta ricinus olaj? Tehát abból a methanol már elégett a motorban, vagy elpárolgott a levegőben?
Tankoláskor(természetesen a szabadban) gondolom nem ártalmas, ha az ember véletlenül "megérzi", nem beleslukkol az üzemanyagba. Feltételezem, hogy ilyenkor kevesebb méreganyag jut a szervezetbe, mint pl. 1 órányi ácsorgás során a Nagykörúton.
Bocs, ha túlaggódom a dolgot, de tényleg aggódom :oops:

Kalap
2007-07-25, 00:15
Nem kell aggódnod, az ha egy kicsit megcsap az illata, nem okoz semmit, minimális az ekkor a szervezetbe a tüdön keresztül jutó cucc. Az hogy aggódsz eleinte nem baj, ez alább fog hagyni idővel, ahogy szert teszel némi tapasztalatra a veszélyes anyag kezelésével kapcsolatban. A motor mosására rengeteg más mód áll rendelkezésre, én pl. az 1:1-es autók motorjának tisztitásához használt motortisztitó spray-t használok. Ami a kipufogón távozik, az csak olaj, viszont a füst, az mérgező. Az első robbanómotoromat a pincében akartam bejáratni, ami egy pillanat alatt megtelt füsttel. Csípte a szemem, szédültem, ugyhogy gyorsan befejeztem a dolgot... Robbanósozni CSAK szabadban lehet!!!

Kalap

kirby
2007-07-25, 00:22
értem, köszi Kalap!
szóval csak kellő tisztelettel bánjunk ezzel a cuccal.....
Igyekszem a kipuffogógázt sem letüdőzni túl sűrűn.

génua
2007-08-07, 12:32
Ez ilyen mérgező??? :shock:
Én a savagémnél csomót tankolásnál megy a kezemre, pláne amikor nincs tankolóflaska, csak az 5l-es kanna :?
Am meg csomót szipuztam is, egy bejáratásnál...
Vagy a füstje már nem annyira mérgező?

Kalap
2007-08-07, 13:52
A füstje ugyanolyan ártalmas. Nem érdemes szivogatni befelé...Mérgező!
Kalap

SwissSwatch
2007-08-13, 12:48
Szevasztok! Vajon minnél nagyobb a nitro %, annál mérgezőbb is? Nem mintha ebben az esetben ezt gurítanám le a torkomon minden vacsihoz :lol:
A bejáratás 3. tankját én is sikeresen egy mélygarázs eldugott szegletében 2 kocsi között hajtottam végre :oops: megkönnyeztem rendesen meg a torkom is iszonyatosan kapart, rossz volt levegőt venni. Ekkor gondoltam, hogy ez nem is olyan "barátságos" gáz. :barom: (a hangról nem is beszélve) Mindenkinek ajánlom, hogy CSAK SZABADBAN járassa a verdát.

Greg33
2007-10-25, 10:34
Sziasztok!

Valaki meg tudja nekem mondani a Nitrometanol képletét?

Más:

A Traxxas nitrós üzemanyagokon a következő üzenet olvasható:

The state of California claims that this product contains elements that may cause cancer, birth defects, etc.

California állam szerint tehát a termék(jelen esetben a nafta) olyan elemeket tartalmazhat, melyek akár rák és születési rendellenességek kialakulásában is felelősek lehetnek.

Ugyanezt a feliratot az üzemanyagcső csomagolásán is megtaláltam.

Nem akarok ezzel semmit sem mondani, csak érdekelne pár hozzászólás ezzel kapcsolatban.

Kalap
2007-10-25, 11:03
The state of California még egy aranyrúdról is képes kijelenteni, hogy rákkeltő... Jogilag bebiztosítják magukat a sok hülye ellen, lásd amerika autók tükrén a "Objects in mirror closer than they appear, meg a motortérben az "engine may be hot" felirat... Idióták. Viccet félretéve: Nem egézséges. Ne nyeld le se az üzemanyagot, se a csövet.. :)
Kalap

Greg33
2007-10-25, 20:45
The state of California még egy aranyrúdról is képes kijelenteni, hogy rákkeltő... Jogilag bebiztosítják magukat a sok hülye ellen, lásd amerika autók tükrén a "Objects in mirror closer than they appear, meg a motortérben az "engine may be hot" felirat... Idióták. Viccet félretéve: Nem egézséges. Ne nyeld le se az üzemanyagot, se a csövet.. :)
Kalap

Szerintem a kettő nem ugyanaz.

A "engine may be hot" meg hasonló feliratok azért vannak, mert az amerikaiak hülyék,és ha valami miatt bántódásuk esik akkor a céget veszik elő és gyakran meg is nyerik a pert. Ld. a nénit,aki a macskáját a mikróban akarta megszárítani,azt csodálkozott,hogy meghalt a macska.

Viszont senki nem mehet bíróságra olyan indokkal, hogy rákos vagyok és emlékszem, h egyszer mintha nafta csöppent volna a kezemre. A gyorséttermek, a rengeteg adalékanyag és a kémiai anyagok mai világában ez nem már helytálló.

Ettől függetlenül tényleg nem kell lenyelni az üzemanyagot meg az üzicsövet sem. :D

Nitrometán-képletet kérek szépen, ha lehet! :)

Kalap
2007-10-26, 01:50
Nitrometán: CH3NO2
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b4/Nitromethane.png/130px-Nitromethane.png
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d3/Nitromethane-3D-vdW.png/120px-Nitromethane-3D-vdW.png

Methanol (Metilalkohol, faszesz) : CH3OH
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a2/Methanol-2D.png/150px-Methanol-2D.png
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c2/Methanol.pdb.png/150px-Methanol.pdb.png

Kalap

Sanyi bátyó
2007-10-27, 14:43
Hello Mindenkinek!

Olvasom, olvasom ezt a topicot!
Nos meg is állapítottam, hogy nem is olyan jó ez a demokrácia!
Mindenki jogot formál arra, hogy egyéni érdekei alapján megmagyarázza azt, ami tőle független objektív valóság.
Vagy csak egyszerűen gúnyt űz belőle. Ennyire futja neki...

Persze már korábban valaki kioktatott, hogy szokjak hozzá, mert mindenkinek lehet véleménye, és azt le is írhatja, mert ez a demokrácia.
Ehhez én nem szokok hozzá! Aki hülyeséget ír a metilalkoholról, illetve elbagatelizálja a veszélyességét, nos az hülyeség is marad.

Sanyi bátyó

sipi8
2009-03-26, 19:37
Hali!

Ennyi idő elteltével van valami tapasztalata vkinek hogy melyik a lagjobb nafta a hazai piacon?
Előre is köszi!

Ricsi0013
2009-05-20, 23:43
Sziasztok!
Nekem lenne egy egész darab kérdésem.
Nem tudom,igaz vagy csak szivatott az egyik haverom,de azért szeretném tudni.
Igaz -e hogy ha nitró beszívódik az ember bőrébe,soha nem távozik,és hosszú ideig kb ha 2dl felszívódik vakságot okozhat. :-[
Mert én nem nagyon foglalkoztam az üggyel idáig,simán fogtam a légszűrőmet és úgy nyomatam rá a nitrót,tisztítás végett. ::)
Valaki olyan véleményét várom aki tényleg ért hozzá,mert vakon nehéz lesz autóznom. :'( :'( :'( :'( :'(

Üdv.Ricsi

taki-vw
2009-05-21, 00:41
A nitrometán az nem viszont a metilalkohol az a bőrön át a szervezetbe jutva okozhat ilyen gondot viszont ehhez azért több kell pár légszűrő pucolásnál viszont még az sem ajánlott! Először azt fogod észrevenni, hogy keményedik a bőr az ujjaidon, másnap esetleg rossz közérzet a metil által elpusztított agysejtek miatt, nagy mennyiségben viszont valóban baj lehet belőle akár nagyobb is mint a látásromlás tehát csak óvatosan azzal a "nitróval"!

Ricsi0013
2009-05-21, 11:26
Nagyon köszönöm a választ.Minden esetre azért ezt jó tudni,
Mostantól jobban vigyázok vele.

benzinkutas
2009-05-22, 08:13
Nagyon köszönöm a választ.Minden esetre azért ezt jó tudni,
Mostantól jobban vigyázok vele.

ugye ugye mostmár nemcsak tőlem hallotad mert ahogy pancsoltál benne az már nekem fájt.
És aztis mondtam neked,hogy a metil szivódik föl éshogy az etilalkohol semlegesiti.

üdv cs.

Ricsi0013
2009-05-22, 09:41
Szia Csabi!

Komolyanvettem amit mondtál,azért kérdeztem rá másoknál is. ;)
De az a biztos ha többen is megerősítik,így a tuti.

Eléggé félvállról vettem a dolgot,de mostmár figyelni fogok.

pat
2009-05-22, 22:51
Szia!
Ha véletlen iszol belőle,vagy szájbaspriccol tudtommal megment az hogyha megiszol egy kupica hp-t.
Lehetőleg azért ne kerülj ilyen helyzetbe,ne pancsolj a nitróval mert drága,és még bajod is lehet belőle.
Üdv

taki-vw
2009-05-22, 23:06
Igen az etilalkohol közömbösítheti a metilt. DE! Mire ez megtörténik már rég késő lehet!
Erről vegyész kolega tudna pontosabban nyilatkozni, valamint ha jól tudom nem is maga a metil a fő gond hanem az ami a májban lesz belőle ezért is lehet hasznos a HP mert leterheli a májat amíg a metilalkohol távozik a szervezetből.
De az ilyen helyzeteket jobb elkerülni mint a megoldáson gondolkozni.
Üdv: Tkács Krisztián

Ricsi0013
2009-05-22, 23:10
Sziasztok.

Nagyon szuper amit írtatok,értek is mindent,de írjátok már meg mi az a HP.?

krisz94
2009-05-22, 23:17
;D ::)
Házi Pálinka :D :lol:

Ricsi0013
2009-05-22, 23:22
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ba.......meg.
Azt hittem valami hidrokarbonátperoxidos cucc.
Ezt szépen benyaltam.

taki-vw
2009-05-23, 03:19
Ba.......meg.
Ezt szépen benyaltam.

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

benzinkutas
2009-05-23, 08:13
Ba.......meg.
Ezt szépen benyaltam.

:D :D :D :D :D :D :D :D

krisz94
2009-05-24, 21:27
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy a gyári üzemanyag helyett, lehetne-e használni metanolt vagy denszeszt szintetikus olajal keverve(0% nitro)? Mekkora teljesítmény csökkenést eledményezne?

Ricsi0013
2009-05-24, 21:53
Én nem tudok hozzászólni. ??? ??? ???

taki-vw
2009-05-24, 23:45
Hallottam már a dologról és arról is, hogy működik de biztosan vannak buktatói a dolognak.
Tehát informálódj mert nem lehetetlen csak mint minden másnak ennek is lehetnek "fogásai".
Üdv: Tkács Krisztián

Napalm
2009-07-12, 14:10
Sziasztok!

Az autós üzemanyagokban átlagosan hány % az olaj?

Paler
2009-07-12, 17:24
Sziasztok!

Az autós üzemanyagokban átlagosan hány % az olaj?

Szia Napalm

Szerintem pl. itt is utána tudsz nézni az olaj %-nak http://www.modellfutar.hu/termekcsoportok/uzemanyag/81 ;)

Napalm
2009-07-12, 17:47
Köszi!

Akkor olyan 10-12% körül mozog, ha jól látom

r.peter.horvath
2009-08-10, 23:32
Hello hello!!

Kérdés a következő: Lehet-e még kapni ebböl a mutyiból? 2.5ccm-es Tamiya mocim van. 16%-os mutyival használom. Próbaképp kellene 2 liter és ha beválik és tényleg olyan jó mint ahogy itt oly sokan dicsérik akkor kell egy tartálykocsival.. :D

Üdv: Peti

hali
2010-02-26, 10:16
Hali!

Ebből a csoda löttyből lehet venni!?
Ha egyáltalán jó valamire ?
Nekem egy Hobao 12-es mociba kéne!

Üdv!

Irvine
2010-04-01, 13:46
Valaki meg tudná nekem mondani a Castrol Racing M olaj beszerzés forrását?
Mindenhol kerestem de nem találtam lehet...
Eéőre is köszi!

Gyurici
2010-04-01, 15:02
Üdv!

Legutóbb kb 5-6 éve vettem autósboltban, rendelésre meghozták.Akkor volt 4000-4500Ft/liter.
De Ez nem más mint első sajtolású ricinus olaj, amit jóval olcsóbban veszel modellező boltban is.
http://shop.modellmania.hu/product.php?id_product=26537

De ha jót akarsz a motorodnak akkor ezt: http://shop.modellmania.hu/product.php?id_product=26534
és ezt: http://shop.modellmania.hu/product.php?id_product=29592
kevered megfelelő arányban. Én ezzel megyek lassan 3 éve, hibátlan.

Az első egy szép piros színű ricinus alapú adalékos-kivonatos olaj, a második spec szintetikus.

Gyurici

Ákoska1985
2010-04-01, 16:59
Sziasztok!

Kezdőként lenne egy kérdésem: Ha egy Thunder Tiger GP15-ös mocit 16%-os helyett 7% nitró tartalmú üzemanyaggal hajtok, akkor az okoz valamilyen problémát? Gondolom az autó nem fog úgy menni, mint a 16%-os nitróval.

Irvine
2010-04-01, 21:02
Sziasztok!

Kezdőként lenne egy kérdésem: Ha egy Thunder Tiger GP15-ös mocit 16%-os helyett 7% nitró tartalmú üzemanyaggal hajtok, akkor az okoz valamilyen problémát? Gondolom az autó nem fog úgy menni, mint a 16%-os nitróval.

Egy kis teljesítmény vesztés lesz az eredménye, meg ha sokat járt már 16-os üzemanyaggal, akkor esetleg egy kis beállítási problémák adódhatnak.
De ha be tudod vele állítani, akkor használd nyugodtan.
Amúgy nem szoktak úgymond visszafelé lépni üzemanyaggal, mert a magasabb nitrometán tartalmú üzemanyaggal máshogy kopik be a motor.

Irvine
2010-04-01, 21:06
Üdv!

Legutóbb kb 5-6 éve vettem autósboltban, rendelésre meghozták.Akkor volt 4000-4500Ft/liter.
De Ez nem más mint első sajtolású ricinus olaj, amit jóval olcsóbban veszel modellező boltban is.
http://shop.modellmania.hu/product.php?id_product=26537

De ha jót akarsz a motorodnak akkor ezt: http://shop.modellmania.hu/product.php?id_product=26534
és ezt: http://shop.modellmania.hu/product.php?id_product=29592
kevered megfelelő arányban. Én ezzel megyek lassan 3 éve, hibátlan.

Az első egy szép piros színű ricinus alapú adalékos-kivonatos olaj, a második spec szintetikus.

Gyurici

Köszi Gyurici!
Én is ezeket az olajokat terveztem használni, ha nem tudok castrol racing M-et szerezni.
Csak én szerintem az olcsó ricinust meg a szintetikust fogom fele fele arányban használni, mert ha megveszem az álltalad ajánlottakat akkor a végére nem lesz olcsóbb mint a gyári üzemanyag.
Igaz annyi előny marad, hogy tudod mivel mész.

Ákoska1985
2010-04-02, 08:12
Egy kis teljesítmény vesztés lesz az eredménye, meg ha sokat járt már 16-os üzemanyaggal, akkor esetleg egy kis beállítási problémák adódhatnak.
De ha be tudod vele állítani, akkor használd nyugodtan.
Amúgy nem szoktak úgymond visszafelé lépni üzemanyaggal, mert a magasabb nitrometán tartalmú üzemanyaggal máshogy kopik be a motor.

Köszönöm a felvilágosítást! 2 liter van a 7%-os naftából, azt szeretném elfüstölni. Ha csak beállítás és teljesítménycsökkenés a következmény, akkor az nem probléma.