PDA

Teljes verzió megtekintése : "Drónnal" való légifelvételek készítéséhez milyen engedélyek(?) szükségesek?

gergo98
2015-12-26, 10:53
Kedves Modellezőtársak!

Szeretném segítségeteket kérni az alábbiakban kifejtett kérdésben.

Már 4-5 éve foglalkozom modellezéssel, eleinte csak hobbiból építetem repülőgépeket, de 1,5 éve belevágtam a multikopterekkel való légifilmezésbe (üzletszerűen). Ez egy ideig rendben is működött, eredetileg egy phantom 2 visionnel, majd most egy inspire 1 -vel dolgozunk. Adózási és üzleti szempontból rendben vgyunk, légi-földi felvételekből álló videókat készítünk külömböző megrendelőknek. Ebbe a részébe nem is szeretnék annyira belemenni, nem lényeges a kérdésem szempontjából.

Kérdésem az lenne, hogy ennek a legális végzéséhez jelenleg milyen engedélyek szükségesek? Eleinte azt hittem, hogy képben vagyok a dolgokkal, elolvastam a legtöbb ide vonatkozó jogszabályt is, de mostanság egyre több olyan hatás ér minket ami egyre inkább távolabb áll az általam hitt helyzettől. Viszonylag sok helyen repültünk már, ahol nem is problémáztak az emberek (pl digitv: Kékszalag, Sziget feszt., egyéb vitorlásversenyek). Sőt, volt olyan is, hogy a rendezvényen lévő rendőrök érdeklődtek, kérdezgettek és nézték. Az ősszel egyre több munkánk volt Budapesten és hasonló helyeken, ahol néha néha egy ember problémázott, kérte az engedélyünket (nem a forgatási engedélyt, mert az volt, hanem REPÜLÉSI engedélyt :D ....). Én úgy tudom, hogy jelenleg magyarországon nincs ezekre a gépekre hatályban lévő szabályzás, van egy pár ide vonatkozó törvény, de repülési engedélyről szó sincs, mert olyat senki sem tud jelenleg kiállítani. (tudtommal)

Ezekről szeretném kérni a véleményeteket, illetve, hogy ti mit tudtok a témáról? Hogy is kéne eljárnunk?

Üdv: Gergő

Vírus
2015-12-26, 21:22
Láttam videót két hülyegyerekről a szigetfesztiválon pont egy inspire 1 volt a levegőben a sűrű tömeg felett, az meg iszogatott talán sört vagy mit, idönként még a gépét sem figyelte, forgolódott háttal állt meg ilyenek.. Remélem nem ti voltatok..

Repüléshez kell érvényes biztosítással rendelkezned, eseti légtér engedéllyel, csomó papir meg illetékbélyeg stb. Budapest nagy része egyébként benne van a CTR-ben hol 0 azaz nulla métertől kellene engedélyt kérned.

FPV szövetségbe ha belépsz akkor segítenek. Mivel még nincs egyértelmű szabályozás a mai gépekre egy régi rendelkezés van érvényben, így ha balesetet okozol minden papirozás nélkül rádvernek nem kevés pénzt, de a légiközlekedés veszélyeztetése bűncselekmény és akár öt évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható..

Szóval javaslom: http://fpvegyesulet.hu/

Továbbá ha repülsz akkor jó ha regisztrálsz mondjuk itt: http://dronhive.com/ Mint látod rajta van a HungaroControl logója mint az oldal támogatója..

gergo98
2015-12-26, 22:24
Szia! Köszönöm a választ és a hasznos infókat!

A videót nem láttam, de elég biztos vagyok benne, hogy nem mi voltunk. Mi az aftermoovie ba forgattunk és elvileg csak nekünk meg egy másik drónosnak volt engedélye a szigeten repülni. :) de volt egy srác aki kijött napijegyért repülni inspire val (tudtommal valamelyik hírportálnak), a sziget engedélye nélkül és összetörte a drónját.....szerencsére senki nem sérült meg.

A linkeket pedig köszönöm és ha valakinek van még valami ötlete a témához, akkor szívesen veszem, ha leírja.

Azzal lehet problémájuk, hogy az ember közterületről száll fel? Legutóbb ez volt a probléma, nem a légtér és a repülés, hanem hogy közterület és kell az önkormányzat engedélye elvileg (és nem a felvételkészítéshez)

Kámaszuka
2015-12-28, 18:01
http://www.nkh.gov.hu/kereses?p_p_id=regenssearch_WAR_mediacenterportlet&p_p_lifecycle=0&p_p_mode=view&_regenssearch_WAR_mediacenterportlet_keywords=dr%C 3%B3nok+szab%C3%A1lyz%C3%A1sa

Kámaszuka
2016-01-04, 09:14
Ezt találtam még

https://easa.europa.eu/download/ANPA-translations/205933_EASA_Summary%20of%20the%20ANPA_HU.pdf

p.zol
2016-02-21, 21:28
Sziasztok!
Erről mi a véleményetek? Az írják többek között, hogy ez a későbbiekben nagyon hasznos lesz a legális repüléshez...
http://www.dronesys.hu/dron-pilota-kepzes.php

icahone
2016-02-22, 14:42
Sokat elarul roluk hogy a weboldalon a szolgaltatasoknal a "bovebben" gombra semmilyen infot nem kapunk,
valamint hogy az ugyvezeto es az elektromernok bar eltero nevu szemely, de ugyanugy nez ki (hacsak nem egypeteju ikrek) ;)
hogy mast ne emlitsunk.

Vírus
2016-02-23, 06:48
Egy ilyen képzés mindenképpen hasznos. Szerintem színvonalas az oldal, nem tudom mit láttál benne..

p.zol
2016-02-23, 09:10
Nagyon örülnék, ha "szembe jönne" itt a fórumon olyan, aki ismeri a képzést nyújtó társaságot közvetett vagy közvetlen módon, netálán úgy is, hogy már részt is vett már képzésükön.
Vagy! ha ilyen nincs, akkor nagyon szívesen fogadnék tanácsot, hol érdemes, hol lehet tájékozódni, kit érdemes keresni, megszólítani ebben a témában?
Az fpvegyesület.hu oldalán sok hasznos dolgot találtam, de úgy hiszem, hogy aki nagyobb múltra tekint vissza ezen a területen, akár meg tud nevezni más prominens személyeket / szervezeteket. Már ha léteznek egyáltalán ilyenek...
Egyáltalán nem vagyok benne biztos, hogy az Interneten kutakodva azt találom/találtam meg, akikre/amire érdemes is odafigyelnem.
Kérlek, irányítsátok a figyelmemet a megfelelő irányba!
Köszönöm!

dau
2016-02-23, 09:21
Kedves Icahone,
Az oldalunk az elmúlt 2 napban fejlesztésen esett át, ezért lehetnek rajta még hibák.
Drónpilóta képzésünk a Magyar Drónszövetség szakmai támogatását élvezi és eddig több, mint 90 pilótát képeztünk ki.
Szép napot!
Daubner Csaba

dau
2016-02-23, 09:22
Kedves P. Zol,

A 06-30-555-4043 telefonszámon tudunk további tájékoztatást adni illetve segíteni.

icahone
2016-02-23, 09:28
Egy alapkepzes mindekepp hasznos a modellezessel most ismerkedok szamara, ebben egyetertunk.
Amde ezek a cegek mindenfele vizsgaval es oklevelekkel meg igeretekkel jonnek, es ez mar szintiszta nephulyites, semmi mas.
Ezekkel az "oklevelekkel" meg "fenykepes igazolvanyokkal" (muhaha) a kedves resztvevok a kesobbiekben maximum kitorolhetik a hatsojukat.

@p.zol: ha modellezni akarsz es erdekelnek a multikopterek akkor olvasgass a multikopteres temakban, es elobb-utobb megtalalod a valaszokat.

icahone
2016-02-23, 10:27
@dau: Kedves Csaba, nem tudtam hogy atalakitas alatt van az oldal, igy termeszetesen mas a helyzet.
Ettol fuggetlenul szemely szerint ugy gondolom, hogy amig a hazai szablyozas nincs rendezve, nem latok sok ertelmet a kulonbozo igazolvanyoknak,
hiszen ezek egyelore nem jogositanak semmire, de javitson ki ha tevednek.

csabatex
2016-02-23, 15:13
Eddig tőlem csupán egy helyen kérdezték, hogy van e engedélyem, és az a személy sem egy jogi, vagy rendészeti fél volt.
Csupán csak szúrta a szemét a ténykedésem.
Leginkább épületeket, kastélyokat, stb... szeretek videózni és a legtöbb helyen szoktam engedélyt kérni. Vagy tulajtól vagy az épület felügyelő személytől, őrtől pénztárostól, vagy akit ott találok.
A legtöbb esetben örömmel veszik, mert még sosem láttak ilyet és ők is nézik, vagy mert ezt is reklámnak "könyvelhetik" el, stb....
Nyilvánvalóan odafigyelek a biztonsági írott és íratlan szabályokra, mert én sem szeretnék galibát.
Mindazonáltal tényleg jó lenne valami, ami lefedi ezt az ipart, persze úgy, hogy egy délutáni repkedés engedélyezésének szigorúsága ne legyen összehasonlítható azzal, hogy Timbuktuba megyek egy Jumbó-Jet-el.

gergo98
2016-03-08, 20:59
Sziasztok! Visszetérnék a témához, mivel az eredeti kérdésemre még nem sikerült választ kapnom. Sok kört lefutottam már különböző helyekkel, de még nem látom át a helyzetet. Esetleg abban valaki tud segíteni, hogyha kereskedelmi céllal repülök, de magánterületen, akkor kinek az engedélye kell?

csabatex
2016-03-08, 21:35
A magánterület tulajdonosáé egész biztosan...

icahone
2016-03-09, 08:25
Kedves Gergo,

probald meg feltenni a kerdest a multirotor temakban, gyanitom hogy hamarabb kapsz ott valaszt mint itt...

Vírus
2016-03-10, 17:30
Kell rendelkezned biztosítással, és légtérengedéllyel..

Mivel 0 azaz nulla métertől már nem magánterület hanem közterület, így a tulajdonos engedélye nem kell... természetesen azért illik betartani bizonyos etikai szabályokat, így ha nem akarsz problémát inkább szólni neki, de ez nagyban függ a helyszíntől ahol repülni akarsz.. Vidéken pld szántóföldeknél nem szokott gond lenni, de az etikát azért tartsd szem előtt..

gergo98
2016-03-10, 21:37
Köszi a válaszokat, nem tudtam hogy 0 métertől közterület, de akkor gondolom minden "szokásos" engedély kell hozzá. Azt reméltem, hogy ha például egy magánterületen lévő objektumot szeretnék körülrepülni, a magánterület tulajdonosának az engedélyével, illetve az ő megrendelésére, akkor semmi további engedély nem kell. De akkor ezek szerint ez sajnos nem így van...

Vírus
2016-03-11, 14:38
Regisztrálj ide: www.dronhive.com

sok hasznos infót kapsz

Stefi
2016-03-11, 15:31
http://hvg.hu/itthon/20160311_elvettek_a_rendorok_a_444hu_dronjat_orban _falujaban

p.zol
2016-03-11, 21:12
A Repülés szerelmesei - a múlt kutatói facebook csoportban jelenleg 59 komment született már, ahol ezzel az esettel foglalkoznak. Érdemes átolvasni.

Seszi
2016-03-15, 18:17
http://propeller.hu/itthon/3200621-ujabb-dront-foglaltak-le-felcsut-kozeleben

érdekes, hogy mindenkinek jobban esik igazoltatásnál szabadkozni, hogy nincs biztosítása, mint kifizetni azt a 12500 forintot...

nem igaz, hogy nincs szabályozva a tevékenység, van egy lista, minek kell meglennie munka célú kopterezéshez.

már csak poénból is elmennék egyszer arrafelé forgatni úgy, hogy minden papírom rendben van :) :) :)

a biztosítás modellezéshez sem árt...

http://fpvegyesulet.hu/

Vírus
2016-03-15, 19:47
Csak ott nem hiszem, hogy kapnál engedélyt ugyanis a Miniszterelnök úr mint tudjuk védett személynek minősül akinek ott van az egyik ingatlana...

Ezért mert felvették a rendőri intézkedést és közzé is tették meg jó nagy picsánrugást is kaphatnak.. nem tudom minek piszkálják a pofonfát..

feket663
2016-03-15, 20:31
És ha valaki hobbi "drónozik", akkor mi a helyzet?

Seszi
2016-03-15, 23:30
ha nem forgalmas helyen csinálod, akkor nem vesznek elő egyelőre. alakulnak azért ott is a szabályok, de szerintem nem lesz szigorú...

biztosítás kötésből még nem lett baja senkinek, ha erre gondolsz :)

Forgi999
2016-03-16, 12:36
Hol, milyen biztosítónál lehet ezt a kötelező biztosítást megkötni. Igaz én szigorúan hobbi alapon szeretném a kopteremet használni, nyaralásokon, túrákon és egyéb eseményeken...
És azért őszintén megvallva néztem a tanfolyamot de lássuk be 60eFt egy oklevélért amit sehol sem kell elfogadniuk hivatalosan mert még jogszabály sincs ami szabályozzon, kicsit sokallom.
Lehet, hogy aki Szolgáltatással foglalkozik, kereskedelmi repüléssel, egyéb pénzmozgással járó tevékenységgel, annak ez nem pénz de nekem sok. Nincs egy "úrvezetői" tanfolyam max. 10-15eFt -ért, hogy a kellemetlenségeket elkerülhesse az emberfia!!??

icahone
2016-03-16, 15:01
Olyat csinalok neked ingyen is ha atruccansz Tokolre :cool:

csabatex
2016-03-16, 15:17

érdekes, hogy mindenkinek jobban esik igazoltatásnál szabadkozni, hogy nincs biztosítása, mint kifizetni azt a 12500 forintot...

nem igaz, hogy nincs szabályozva a tevékenység, van egy lista, minek kell meglennie munka célú kopterezéshez.

már csak poénból is elmennék egyszer arrafelé forgatni úgy, hogy minden papírom rendben van :) :) :)

Ok-ok ez rendben is van.
Tényleg szükség lehet egy kifejezetten erre a célra kidolgozott biztosításra.
És ez mennyire véd meg engem az igazoltatni vágyó jard-tól.?

Seszi
2016-03-17, 00:53
hát eltátják a szájukat, az biztos. nem nagyon látnak érvényes modellező felelősségbiztosítást :) és ha egyszer már sikerül megzavarni, akkor nyert ügyed van! :)

idén is esemény után 1 nappal próbálnak sokan biztosítást kötni. ez sajna nem megy...

Forgi999
2016-03-17, 08:36
Hirtelen ezeket találtam:

http://www.nkh.gov.hu/web/legugyi-hivatal/pilota-nelkuli-legijarmuvek-uav/uas-uzemeltetese

http://www.nkh.gov.hu/documents/11106/0/%C3%96sszefoglal%C3%B3+az+UAV-t+%C3%A9rint%C5%91+jogszab%C3%A1lyokr%C3%B3l.pdf/ca2fa73d-5844-468d-b9b8-d3281870390f?version=1.0&type=

http://www.best-office.hu/dronbiztositas.php

A biztosítás kötésénél nem találtam olyat, hogy hobbi célú felhasználásra vezetett quadcopterre lehetne biztosítást kötni.

Valamint ez egy nagyon fontos mondat:"Végezetül ki kell hangsúlyozni, hogy egységes, csak az UAV/UAS szabályozására vonatkozó szabályzó jelenleg ugyan nincs életben, de számos olyan jogszabály van érvényben mely – igaz csupán részkérdésekben - szigorú előírásokat tartalmaz a felhasználók részére."

Forgi999
2016-03-17, 08:49
Várom az egyértelmű szabályozást!!!!!
de látom ebből is csak az fog kikerekedni, hogy a papírsárkány eregetéséhez is engedély kell jó sok pénzért, mert ebből is csak a lehúzás marad meg.

Poli27
2016-03-17, 16:14
https://www.youtube.com/watch?v=3wBJQxyStG0&feature=youtu.be

Vírus
2016-03-18, 13:30
A jogszabály nem tudása ugye nem mentesít.. Maradjunk annyiba, hogy jelenleg inkább eltűrik a reptetést nem megengedik.
Nem nagyon tudok olyan hasonló esetről ahol elették volna a gépet, de ha pofonládát nyitogatunk ne lepődjünk meg ugye a csattanáskor..

Addig feszítik a húrt ameddig az ilyen szimpatikus urak miatt már megtűrni sem fogják a reptetést és elkezdődik a baszogatás.

Valóban ez lenne a cél?

csabatex
2016-03-18, 15:38

Olvasgattam az fpvegyesület honlapján, hogy hogyan is van ez a biztosítási dolog.
Ha jól látom az egyesület nevére van kötve, és annak tagjaira vonatkozik.
Seszi 12500 forintról beszél, de a honlapon még 40000 szerepel. ( vagy ha több a tag olcsobbra jön ki?)
Baj esetén, ( Isten ments...) a biztosító csak akkor fizet, ha minden kitételnek és egyéb engedélynek megfelelően repültünk. ( nem emberek felett, lakott területen kívül, repülési engedély mellett stb.)
Én szívesen fizetnék azért, hogy rendben menjenek a dolgok, persze az sem lenne baj ha nem kerülne többe mint az autóm biztosítása mindennapi használat mellett, mint a kopteremé havi pár alkalommal való használattal.

Csaba

Seszi
2016-03-18, 15:57
5000ft az éves tagdíj, és 12500ft egy fél év. a 40k elavult infó, leszedetem asap

most érdemes kötni, mert Február a forduló. aki Áprilisban köt, az csak negyed évet kap ugyanazért a pénzért

és aki összetör valamit, az hiába is jön, hogy kössünk neki tegnapra...

Vírus
2016-03-18, 16:05
Ha van biztosításod akkor egy rendőri ellenőrzésnél sincs akkora para...

mviktor
2016-03-18, 16:15
Srácok, előbb utóbb a sima rc repülősöket is fogják cseszegetni, erre tartunk? Van rá esély? (mert ha igen akkor bele verem a f...szomat az összes sünbe meg az anyjába)

móki
2016-03-18, 20:05
Srácok, előbb utóbb a sima rc repülősöket is fogják cseszegetni, erre tartunk? Van rá esély? (mert ha igen akkor bele verem a f...szomat az összes sünbe meg az anyjába)
Jól látod a dolgot !
Ugyan úgy fogják majd kezelni mint FPV-t .vagy bármi rc repülő tárgyat !......talán a papír sárkányt nem ......de kitudja .:D
Nem fogja a rendőrt érdekelni ,hogy miként irányítod .
Legyen biztosításod ,.................legyen engedélyed mindenre ....stb ..........ha nincs elkobozzák és jól megb............................

csabatex
2016-03-18, 20:19
5000ft az éves tagdíj, és 12500ft egy fél év. ...

Ezek szerint az éves díjat érdemes választani.....

Vírus
2016-03-18, 22:20

Mert persze megint a rendfenetartók a faszok igaz?? De amikor egy phantom kerül a szélvédődbe akkor meg fel leszel háborodva..

Mikor repült egy modellező a hősők terén, vagy a városban egy rendezvényen?
A modellezőket nem fogják csesztetni, mert kijelölt területeken többnyire város szélén repülnek.

Akik csak kopterekkel kezdtek repülni azok el sem tudják képzelni, hogy azok is leeshetnek. Nincsenek tisztában a repüléssel az üzemeltetéssel és többnyire semmivel. Mivel mindenki számára elérhetővé vállt és egy 6 éves gyerek is könnyedén repül vele, de már csak a súlyából adódóan is elég komoly sérülés és kárt tud okozni.
Pontosan ezért kell ezeket az eszközöket szabályozni mert nagy az Isten állatkertje. Ha betartanánk bizonyos etikai és biztonsági szabályokat talán könnyebben boldogulnánk..

Nem könnyű megalkotni a szabályokat egy ilyen gyorsan fejlődő ágazatra.

móki
2016-03-19, 03:27
Mert persze megint a rendfenetartók a faszok igaz?? De amikor egy phantom kerül a szélvédődbe akkor meg fel leszel háborodva..

Mikor repült egy modellező a hősők terén, vagy a városban egy rendezvényen?
A modellezőket nem fogják csesztetni, mert kijelölt területeken többnyire város szélén repülnek.

Akik csak kopterekkel kezdtek repülni azok el sem tudják képzelni, hogy azok is leeshetnek. Nincsenek tisztában a repüléssel az üzemeltetéssel és többnyire semmivel. Mivel mindenki számára elérhetővé vállt és egy 6 éves gyerek is könnyedén repül vele, de már csak a súlyából adódóan is elég komoly sérülés és kárt tud okozni.
Pontosan ezért kell ezeket az eszközöket szabályozni mert nagy az Isten állatkertje. Ha betartanánk bizonyos etikai és biztonsági szabályokat talán könnyebben boldogulnánk..

Nem könnyű megalkotni a szabályokat egy ilyen gyorsan fejlődő ágazatra.
Lájkolom !!!;)
Teljesen egyet értek veled ........de éppen ezen oknál fogva szerintem nem fognak különbséget tenni a rendőrök és nem fogják elemezni ,hogy miként irányítod ....akár robot működésű -e .....rögzít -nem rögzít videót ...stb .................De nagyon remélem ,hogy tévedek .

mviktor
2016-03-19, 08:10
Srácok! A rendőr az nem hiába van rendőrből! Úgyhogy különbséget nem tud és nemis fog tenni egy papírsárkány és drón közt! (Tudjátok,mindenki rendőrnek születik csak van aki tovább tanul :D) Ezek a 100%-os megtorlásra mennek!! A dollár jelek ott pörögnek a szemükben amikor ezek valahol megjelennek!

smith_hun
2016-03-20, 00:29
...De amikor egy phantom kerül a szélvédődbe akkor meg fel leszel háborodva...
Ne szidjuk már állandóan csóri Phantom-ot...nem tehet az emberi hülyeségről...miért nem emlegetitek a manust, aki a Walkera Tali-val (de lehet, hogy Scout X4 volt) egy garázs tetejét törte be??? Ráadásul úgy, hogy a felszállás előtti biztonsági lépéseket nem tartotta be, tisztában volt vele, hogy kihagyta a biztonsági lépéseket, ráadásul tudta, hogy az akkuban sincs elég kraft...

Gondolom hajtotta a munkakényszer...ergo egy "profi", ebből élő "pilóta" szándékosan szegte meg a szabályokat egy a Phantom-nál kétszer nehezebb géppel, majd okozott (szerencsére csak) anyagi kárt...de igazán nem rajta múlt, hogy csak anyagi kár lett...

Nyilván nem mondom, hogy a DJI, a Phantom egy többszörösen túlbiztosított gép, de tény, hogy pl. a baráti társaságban lévő 3 Phantom-unk műszaki hiba nem esett le...emberi hiba miatt is csak bukfenceztek a földön különösebb sérülés nélkül (most nem számolom a videóvevőmet)...

Mindezzel csak arra szeretnék kilyukadni, hogy azért mert valaki most kezdi, vagy Phantom-ot használ, és nem járja ki a tanulói lépcsőket...azért nem mindig CSAK ez a réteg a rejtett faktor...aki repül, az ugyanígy járhat vezérlőtől, géptől függetlenül...

jony77
2016-03-20, 09:33
Sziasztok!
Én is nézegettem biztosítási lehetőségeket!
Az Allianz-nál is van,de a közleményben azt írja,hogy csak kereskedelmi célú drónra lehet biztositást kötni!
Hobby célra nem kell semilyen engedély!
" Utóbbihobbicélú
alkalmazás
esetén jelenleg nem szükséges
hatósági engedély
t beszerezni." Most akkor hogy is van ez???
https://www.allianz.hu/v_1450775545000/hu/letoltheto-dokumentumok/sajtokozlemeny-dront-teszunk-karacsonyfa-ala-20151221.pdf
(https://www.allianz.hu/v_1450775545000/hu/letoltheto-dokumentumok/sajtokozlemeny-dront-teszunk-karacsonyfa-ala-20151221.pdf)

Mat
2016-03-20, 15:30
Szia,

és az FPV egyesületnél is lehet - nem csak kereskedelmi célút kötni. A másnak okozott kárért egyébként pedig mindig te felelsz, mindegy, miről van szó!

Üdv: Laci

Vírus
2016-03-20, 18:33
Sosem szidtam a Phantomot, csak mivel szerintem még mindig ebből van a legtöbb és még mindig a DJI a piacvezető ezért vélhetően ezekkel követik el a legtöbb repülés, és ezekkel esnek majd le. A gyártó mindent megtesz, hogy az emberi hülyeségek kiküszöbölje és ezért szerintem jelentősen csökkenek a nemkívánatos események, de nagyon nehéz dolguk van.

Persze leeshet bárki bármilyen géppel, ezért kell a repülésnél ezt szemelött tartani és megválasztani hol és hogyan repülök mit vállalok be és mit nem.

A ph 4-el elvileg már ütközni sem lehet, bár még nem próbáltam mennyire működik, de jövő héten kipróbálom. A Matrice100 már nem megy neki a bokornak sem ezt próbáltuk, na de ez már egy másik topic..

Tomek88
2016-03-20, 19:11
Sosem szidtam a Phantomot, csak mivel szerintem még mindig ebből van a legtöbb és még mindig a DJI a piacvezető ezért vélhetően ezekkel követik el a legtöbb repülés, és ezekkel esnek majd le. A gyártó mindent megtesz, hogy az emberi hülyeségek kiküszöbölje és ezért szerintem jelentősen csökkenek a nemkívánatos események, de nagyon nehéz dolguk van.

Persze leeshet bárki bármilyen géppel, ezért kell a repülésnél ezt szemelött tartani és megválasztani hol és hogyan repülök mit vállalok be és mit nem.

A ph 4-el elvileg már ütközni sem lehet, bár még nem próbáltam mennyire működik, de jövő héten kipróbálom. A Matrice100 már nem megy neki a bokornak sem ezt próbáltuk, na de ez már egy másik topic..
Nem vagyok a technika ellen, de pont ez a baj, teli rakják már mindennel, akárki megveheti, és vakon megbízik a technikában, sőt kisegítő lehetőségek nélkül azt se tudja(tisztelet a kivételnek) merre van arccal előre. Alapnak kéne lennie manuál mód és alap orientáció, tudja uralni a gépét, utána ha ez megy lehet tovább lépni kamerázgatni akármi stb...de addig semmi GPS vízszint tartás meg stb.

Vírus
2016-03-20, 20:53
Ha bonyolult gépeket készítenének nem lenne piaca, csak egy nagyon szűk réteg.. Mivel baromi egyszerű az irányítása, ezért nagyon széles a vásárlói réteg sokkal több a bevétel... ez csak üzlet...

Emunem
2016-03-21, 09:27
Prohardveren is volt egy hasonló téma, csak az átcsapott a másik irányba.

Szóval nem lenne rosz a szabályozás, csak akkor az sem lenne "felmentö ürügy", h te MODELLEZÖ vagy, tehát tudod, h mi fán terem. Ha birságolható dolog, akkor azt mindenképpen ellenörizni kell a részükröl, hogy megfelelsz-e az elvárásoknak, tehát van kötelezöd rá, rendszeresen elhordod müszakira, jogsidat kiváltottad, érvényes-e, rep engedélyt kiváltottad (ha merülésenként, akkucserénként, szervizelésekként nézzük, akkor eléggé sz@r helyzetben lennétek, mert ugye a nagygépeknek is felszállásonként, bejelenetett idöintervallumban adják ki etc...), szomszédtól egy minimum 1 tanus irásbeli engedélyt kértél-e, esetleg a fél falutól.... folytassam miért lenne gáz?

Elvileg a beépíthetö magasságig privátszféra sértést követsz el. (területenként változik) Nem ám, hogy csak a ház teteje és kész.

Sok hátulütöje lenne jogi szempontból, aztán megintcsak egy szük réteg venné, akinek az idö/pénz nem hiánycikk...

Szóval egy ésszerü szabályozás jó lenne (mondjuk csak indokolt helyen, pl nagy gyalogos forgalom, egyéb forgalom, városban) ahol napi engedélyt lehetne kikérni. Nyilván azért, mert ott nagyobb a valószínüsége, hogy kárt okozol. Biztosítást meg csak kereskedelmi céllal reptetett drónokra. Hobbycélra esetleg személyi biztosítás is elég legyen, az egyre több embernek van. (vagy hogy hívják)
Csak akkor megint jön a kérdés, hogy mi van, ha elmegy az illetö, te meg nem tudod ki volt....?
Ezt megválaszolva : Parkolás nagyvárosban, ergo sosem tudod meg, ki húzta meg az autód oldalát.

Rc autókra meg röhejesnek vélem a drónos szabályozások szigurúságát kivetni.

röviden kényszerböl leírva.

djbaro
2016-03-24, 15:01
https://www.youtube.com/watch?v=TFY8qkB9s7g

csabatex
2016-04-12, 21:46
https://www.facebook.com/flightorg/videos/10153736488423640/?fref=nf

Vírus
2016-04-14, 18:42
ez jóóó

Kámaszuka
2016-04-28, 22:22
Itt is foglalkoznak drón pilóta képzéssel !

http://www.dron-ok.hu/

Vírus
2016-04-29, 07:31
Elég kezdetlegesnek tűnik..

V.L.
2016-05-04, 09:08
Sziasztok!

Néhány gondolat, hátha segít:
Magán terület felett 5 méter magasságig a terület tulajdonosa hasznosíthatja a légteret, 5 méter fölött az állam.
Berepülni magán terület fölé a tulajdonos hozzájárulása nélkül birtokháborításnak minősül. A területről lehet felvételeket készíteni, az ott tartózkodókról csak a hozzájárulásukkal.
Mivel ezek a gépek is elromolhatnak, leeshetnek, ezzel komoly károkat okozva, esetleg ember életet is veszélyeztetve, baj esetén akár szándékos veszélyeztetéssel is vádolható a gép üzemeltetője, természetesen az okozott kárért 100%-ban felel.
Modell reptetésre léteznek repterek! Légpuskával sem lövöldözünk közterületen.
Az autósoknál minden MMSZ tagnak van biztosítása, igaz csak az MMSZ által szervezett ill. az MMSZ-nek bejelentett versenyekre.

http://kepfeltoltes.hu/thumb/160504/P5040001_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/160504/P5040001_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

http://kepfeltoltes.hu/thumb/160504/P5040002_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/160504/P5040002_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

A képeken látszik melyik biztosítóknál célszerű érdeklődni felelősség biztosítás kötés ügyében (aki hivatásszerűen repül annak kellene)

Vírus
2016-05-04, 10:45
Sziasztok!

Néhány gondolat, hátha segít:
Magán terület felett 5 méter magasságig a terület tulajdonosa hasznosíthatja a légteret, 5 méter fölött az állam.
Berepülni magán terület fölé a tulajdonos hozzájárulása nélkül birtokháborításnak minősül.

Ez inkább maradjon meg gondolatnak, mert a magánterület csak 0 méterig magánterület felette már közterület.. Jelenleg az FPV szövetségnek van működő biztosítása sajnos az MMSZ biztosítás semmire nem jó ahogy írtad is..
Van akinek sikerült már kötni egyéni biztosítást is de még hivatalosan nem tudok róla, hogy besétálok a biztosítóhoz és köthető biztosítás..

csabatex
2016-05-04, 12:10
Én kíváncsiságból már kértem ajánlatot az UNICA-tól drónra, (lakott területen, emberek felett) rublikát kiválasztva, és egy 40000Ft-os éves biztosítási ajánlatot kaptam.

V.L.
2016-05-04, 12:47
Ez inkább maradjon meg gondolatnak, mert a magánterület csak 0 méterig magánterület felette már közterület.. Jelenleg az FPV szövetségnek van működő biztosítása sajnos az MMSZ biztosítás semmire nem jó ahogy írtad is..
Van akinek sikerült már kötni egyéni biztosítást is de még hivatalosan nem tudok róla, hogy besétálok a biztosítóhoz és köthető biztosítás..

A közterület és légtér (terület vs. tér) nem keverendő, ne tedd!
Az MMSZ biztosítás szervezett eseményekre jó, mindenki mindenféle egyéni (lehetetlen, uram bocsá' hülye, másokat szándékosan veszélyeztető) igényeihez nem.
Tudomásul kell venni, hogy a repülés kifejezetten veszélyes üzem, még hobby szinten is, és csak a kijelölt terület(ek)en végezhető.

Vírus
2016-05-04, 22:59
Olyan, hogy magán légtér vagy saját légtér nem igazán van.. Te csak a területet veszed meg a légteret nem.. Ezzel azért legyünk tisztában..

Seszi
2016-05-05, 08:27
hobby
magánterületen mehet, papír nem kell hozzá csak a tulajdonos hozzájárulása
közterületen tiltott

kereskedelmi
magánterületen a tulajdonos hozzájárulása
tevékenységi engedély (HM)
kezelési- és karbantartási útmutató
megfigyelő és kezelő sárga mellény
légtér igénybevételére vonatkozó engedély (NKH)
közterületen a légtérigényléskor derül ki, kell-e területi engedély
felelősségbiztosítás

Emunem
2016-05-08, 22:14
na itt a pont a mondat végére. Sztem elég célszerű a válasz.
Én személyem szerint köszönöm, így nyugodt szívvel megyek ki a papírrepülőimet dobálni a szomszéd udvarára :D

Tekergő
2016-07-08, 17:53
Sziasztok!

A "Drónpilóták Országos Egyesülete" egy létező, működő egyesület?

Üdv,
Tekergő

Tekergő
2016-07-08, 20:02
Ohhh, megvan..

Csak nem ezen a néven vannak bejegyezve a címjegyzékbe.

Ok, köszönöm!

Üdv,
Tekergő