PDA

Teljes verzió megtekintése : INOX acél rc tank

szatyorfulu
2016-02-08, 03:23
Sziasztok!

Régóta szerettem volna építeni egy saját, strapabíró rc tankot, most ez azt hiszem sikerült. Kb egy hónap tervezés-gondolkodás után létrejött a 3D terv, újabb két hónap után pedig már kint csapattam vele a hóban. Az elődje még furnérlemezből készült, rugózatlanul, két 600-as kefés motorral. Ahhoz saját vezérlőegységet is készítettem, először csak próbanyákon, aztán gyártattam is rendeset. Sajnos az újabbikhoz még nincs saját ECU (a BL motorokat sajnos sokkal bonyolultabb vezérelni), de két hk autó ESC teljesen megfelel erre a célra is.

A szerkezetet Autodesk Inventor 2013-ban terveztem. Nagyon tudom ajánlani, igazán gyártásra optimalizált, gyorsan tanulható és hatékony. Majdnem minden alkatrészt lézerrel vágattam 0.8-as és 1.5-ös rozsdamentes acél lemezből, úgyhogy a szerkezet gyakorlatilag elpusztíthatatlan. Acéllemezből van az egész test, a fogaskerékházak, a futómű és a lánctalp is. Mindent kézzel (illetve satuval leginkább) hajlítottam megfelelőre, a lánctagokat külön sablonnal, hogy ugyanolyanok legyenek. A görgőket és a lánckerekeket poliamidból esztergáltam, úgyhogy iszonyat strapabíróak lettek, meg szerintem jól is mutatnak. A lánctalp T-34-rendszerű, vagyis a lánctagok kis "taraját" hajtja a lánckerék. Minden saját terv, kivéve persze a fogaskerekeket és az elektronikát. A fogaskerekek Heng Long acél kihajtásba valók.

A meghajtást két Turnigy aerodrive 15A outrunner végzi, ezeket két TrackStar 25A ESC hajtja. Brutális nyomatékot adnak, bár szerintem kissé lassú ez az áttétel, egy nagyobb pinion jót fog tenni neki. Így kellemes sebességgel megy, és semmi sem állíthatja meg. Akku most egy Turnigy 2200 mAh 3S Lipo van benne, abból kifér egy fél óra menet mély hóban.

A lánctalp második generációs saját fejlesztés, nagyon strapabíró és nagyon jól kapaszkodik. Először bolti fém lánctalpat akartam használni, de aztán mikor láttam hogy mennyibe kerül villámgyorsan el is felejtettem. Ez kicsit durván jár, de nem ugrál át a lánckeréken, nem esik le, és elpusztíthatatlan. A kosz is jobban kiesik belőle, és sokkal jobb terepre mint bármelyik lánc amit eddig láttam. Ja, és két mozdulat szétszedni, kézzel, bárhol! Ha le kell valamiért venni valamelyik lánctalpat, az kb húsz másodperc mindenféle szerszám nélkül. Hiányosság, hogy hátrafele még nem megbízható, mivel felül nincs vezetőgörgő, a feszítő pedig nagyon messze van a lánckeréktől, nem irányítja be a láncot a helyére. Ezt orvosolni fogom egyéb kicsi hibákkal együtt.

A képeken éppen olyan 40 centis hóban megy a járgány, a hőmérséklet kb -8 fok, ami azt jelenti hogy a hó elég porszerű, kifejezetten nehéz terep. Párszor elakadtam benne, lejtőn felfelé vagy szűk fordulóban, de ha gondolkodva vezettem akkor nem volt baj, szépen fent maradt a tetején. Az pedig nem semmi látvány, mikor a lejtőn oldalaz vízszintesen, nagy állásszögben. Rendesen össze is jártam vele a havat.

Néhány adat, mintha igazi lenne :-D

Tömeg: 2.2kg
Talajnyomás: 0.3 PSI (0.021 bar) (egy embernek kb 6 PSI, egy T-72-nek 15)
Mászóképesség: 30 fok, ez sokkal több is lehetne ha nem lenne ennyire hátul a súlypont, de annyira nem is rossz
Oldalstabilitás: 55 fok (!)
Hasmagasság: kb 40 mm
Rugóutak: 20 mm, 15 mm a hátsó pár futógörgőnél, a rugók elég kemények, csak nagy erőre nyomódnak be, pl mikor egy akadályon átjutva felemelkedik majd lecsapódik az orr

Az árát majd összeszedem, de valószínűleg "nem érte meg". Főleg ha a belefektetett munkaórákat is hozzávesszük. Négy hétvégém ment rá, plusz kicsi hétközben, de csak este mert tanulni is kell néha.. Ennek ellenére nekem nagyon tetszik, és nem cserélném el semmire ;-)

Üdv

Szatyorful

Rozsomák
2016-02-16, 11:57
Gratulálok! Ha majd kivasalod az apró javítanivalókat és persze kiszámolod az árát csinálsz esetleg eladásra/megrendelésre is?

icahone
2016-02-17, 11:33
Gratulalok en is!
Ha volna idod/kedved egy 1:4 koruli meretu gep tervezes/epitesere keress meg, persze csak ha megvalosithatonak tartod.
Az anyagiakat megbeszelnenk.

Helyileg merre vagy amugy?

Reddragon84
2016-02-17, 11:47
Szép kis szerkezet! :) Én egy HL tigrist akartam átalakítani FPV-re, a műayag alkatrészek miatt esélytelen keményebb terepre használni, a tetején kívül mindent le kéne cserélnem, hogy jól működjön és az többe kerülne mint maga a tank. Engem is érdekelne, hogy mennyiből hoztad ki. :)
(Mellesleg én is szeretem az autodesk inventort, csak ajánlani tudom! Olyannyira, hogy fősulin nem kellett bejárnom órákra, mert pár óra játszadozás után a tanárnál is jobban értettem hozzá... :D mondjuk nem mélyen szántóan tanultuk.)

Alex1974
2016-02-20, 13:50
Szia!
A lánctalp tervét megosztod?

szatyorfulu
2016-02-21, 23:15
Sziasztok!

Köszönöm a gratulációkat, és akkor sorban :-)
Rozsomák: Ezt még nem tudom, akár az is lehet belőle ha megint lesz pénzem egy következő verzióra amiben megoldom ennek a problémáit. Nem sok van, de ebben a formában nem alkalmas sorozatgyártásra és eladásra. Meg aztán nem akarom elhagyni a repülőket sem. Az ára egyébként valahol 70 ezer körül van.
Ebből:
68 dollár HK rendelés (motorok, szabik, pinionok, prog kártya)
8000Ft az acél fogaskerékkészlet (HL) (szerintem baromi drága de máshonnan nem tudok szerezni ilyen méretű áttételfogaskerekeket)
kb 25 ezer lézervágás és acéllemez (nem tudom pontosan mert egyéb dolgokat is vágattam illetve több láncszem van mint kellene)
Ezenkívül egyéb költségek, mint poliamid (az nem volt drága), rugók, csavarok... Rádióm és akkumulátorom volt már, úgyhogy az "RTR" árat az még megdobja. Persze ha sorozatgyártásról van szó, akkor a vágás olcsóbbra jön ki, meg elgondolkozom még hogy melyik részét lehetne egyszerűbben megoldani. Hát valahogy így.. meg persze az esztergálás, reszelgetés, anyázás ha valami nem jó :-)

icahone: Korlátolt a "műhelykapacitásom", de szívesen foglalkozom ilyennel, írd meg nyugodtan hogy nagyjából miről lenne szó. E-mail címem: feri.joshi@gmail.com (tényleg ez, még régebben csináltam). Budaörsön lakom.

Reddragon84: Nálam is egy HL Tigrissel indult a dolog :-) Egy haveromé volt, nagyon jól elvoltunk vele a nappaliban, csak hát nem nagyon tudott durva akadályokat leküzdeni, meg a hideget sem bírta a műanyag lánctalp mikor kivittük a hóba..
Én most gimnázium mellett tanulgatom az Inventort, nagyon tetszik, csak a 2D tervezője halálosan fel tud idegesíteni ezért használok Visiot is mellette. Így a kettővel együtt már egész hatékony tudok lenni.

Alex1974: Ha valaki szeretné a rajzot, írjon privit, és elküldöm. Elég sok munkám van benne, úgyhogy cserébe szeretném majd látni hogy mire került fel ;-) . A rajz egyébként önmagában még nem biztos hogy kisegít, van egy csomó apróság amire ha nem figyelsz akkor nem nagyon működik. Meg aztán meghajlítani se lehet akárhogy.

Üdv

Szatyorful

Emunem
2016-02-22, 02:29
Egy videót esetleg? :)

Rozsomák
2016-02-22, 20:23
Hat szerintem ha a gyerekbetegsegeket kivasalod, esetleg kicsit stilizalod a dolgot, ennyiert lenne piaca:-)
Mindenesetre figyelem majd a fejlemenyeket es neg 1x gratulalok hozza:-)

szatyorfulu
2016-02-22, 22:32
Videó még csak a havas menetről van, valamikor előhalászom a kamerából és elszórakozom a youtube feltöltéssel. Még szeretnék csinálni pár képet és vidit földes-homokos helyen is, az is lesz.

Éppen intéztem kicsit, még az is lehet hogy egy amerikai cég reklámajándéka lesz a következő változat, de ahhoz nagyon össze kell jöjjenek a dolgok meg még el kell töltsek pár órát tervezéssel is... Akárhogy is, szeretném ezt továbbfejleszteni aztán még az is lehet hogy valami lesz belőle :-) Igazából a konkrét hibákat egy-két délután alatt meg lehet oldani a terven, inkább az ilyesmikkel van gond amik nem számítanak hibának, de a sorozatgyártást nehezítik, például esztergált alkatrészek, meg apróságok amiket úgy csináltam hozzá menet közben. De rajta vagyok az ügyön amennyire tudok :-)

Emunem
2016-02-22, 23:26
Grat hozzá (mindenhez) !!!!
Videót meg türelmetlenül várom :D

Kisszabó
2016-02-23, 11:11
Gratulálok én is! nem semmi, ahogy kitaláltad, és megvalósítottad! Ügyes vagy!

szatyorfulu
2016-02-25, 23:32
Köszönöm a kedves szavakat, és akkor itten van két kis videó a havas menetről. Nagyon rövidek, szinte csak dokumentációnak készültek. Valamikor csinálok majd rendeset is azért.

https://www.youtube.com/watch?v=U0frJv4tZdY
https://www.youtube.com/watch?v=WWkXlAhMIZc

(Nem listázottak úgyhogy rákeresni nem lehet, olyat majd később)
Meglepően kevés fogaskerékhangja van, ez főleg az elődje után volt nekem meglepő. Annak fa teste volt, ami nagyon felerősítette a legkisebb zajt is, úgyhogy kb egy betonfúró is csendesebb volt nála. Az acél test viszont, különösen a gumi alátétekkel egyáltalán nem akar rezonálni, és csak az a hang jut ki belőle ami konkrétan a fogaskerékről jön. A lánctalp hangos volt mindkettőnél és az úgy is jó :-)

Egyébként komolyabban elgondolkoztam a dolgon, szerintem lesz valamikor eladható változata is. A részleteket még kitalálom, de rajtam nem fog múlni :-)

Üdv

Szatyorful

Emunem
2016-02-26, 00:18
Köszönöm a videókat.
Emelem képzeletben kalapom. Teljesen vállalható a sebessége, jól halad a hóban is, szép gép, gratulálok másodszorra is. :)

Rozsomák
2016-02-26, 08:39
Előttem szólót viszhangoznám:-)

Kisszabó
2016-02-26, 14:09
Jóóóójez!!! Tetszik!

szatyorfulu
2016-02-27, 22:34
Köszönöm :-)

A sebességet még szeretném növelni, végülis nem kell scale legyen, és az nem rossz ha lehet vele kicsit driftelgetni-ugratni :-) Az utód valószínűleg gyorsabb lesz. Egyébként a fogaskerékházak elméletben lehetővé teszik, hogy a motor felől első fogaskereket kivéve a motor rögtön a másodikat hajtsa, ez 48/15-szörös sebességnövekedést jelent, de sajnos a motort rögzítő csavarok még nem férnek el úgy.

Az ihletet egyébként ez a "kis" szépség adta, a formavilág is innen lett ilyen:

https://www.youtube.com/watch?v=l9KFAM4e-nk

Kisszabó
2016-02-27, 22:58
Huh, ez nagyon tetszik!!!

Nah, ilyet lehet tényleg építeni kell!

https://www.youtube.com/watch?v=P5FjZUwe000

Rozsomák
2016-02-28, 16:02
Ha nagy lesze es roppant gazdag, ilyenem tutti lesz. Addig meglatjuk, mi lesz ebbol az inox csodabol. Ha noveled a sebesseget, ez a felfuggesztes birni fogja? Arra esetleg gondoltal, hogy elore ' egy futogorgo csodakat tenne a stabilitassaval?
Persze akkor a feszitokereknek is kicsit elorebb kellene jonnie. Na meg hosszabb lanc. Esetle felso vezetogorgok:-) Vagy valodi T34 kerekek amelyek felul tamasztjak es vezetik a lancot. Amit egyebkent Christie felfuggesztesnek hivnak, anno a 30-as evekben az amiknak nem kellett mert bar noveli a terepjarokepesseget es csokkenti az alkatreszek szamat erosen ringo haladast adott es loni pl nem nagyon volt erteme menetbol:-) Szovjetek meg hopp megvettek:-) Es olyannyira bejott, hogy a mai naoig hasznaljak...kis modositassa, meg lovegstabilizatorral persze.Bocs, csak otletelek:-)

szatyorfulu
2016-03-17, 21:10
Hoppsz :-D nem láttam az utolsó válaszod, Rozsomák, azért nem írtam, bocsánat. Igen, nekem is van a listán egy Ripsaw, persze egy BD-10, valami helikopter és még számos baromi drága dolog után :-D

Na de elkezdtem már a második verziót is, halad lassan. A felfüggesztés tuti bírja, elpusztíthatatlan. Ezen 1.5-ös lemez lengőkarok vannak, nem tudsz olyat csinálni hogy baja legyen. Gondolkoztam hogy legyen-e plusz 2x1 futógörgő, hát nem tudom... arányosabb lenne, stabilabb, nem is nagyon nehéz áttervezni, viszont plusz pár alkatrész, tömeg, ár, ilyesmi. A görgők szerintem maradnak ekkorák, felülre, a lánckerék elé pedig nem görgő kerül, hanem egy kis lemezből hajlított vezetősín. Sajnos egy görgő nem nagyon fér oda, ez is nehezen, de szerintem nem lesz rossz.

Akkor már megkérdezem: Legyen eggyel hosszabb? Az rádob majd az árra, kicsit lomhább is lesz tőle, az említett előnyök mellett. Amúgy a formát kb ugyanígy hagynám, nekem nagyon tetszik, de nem is olyan nehéz összerakni. Még gondolkoztam egy "sárvédőn" is (kettőn na :-D) a lánctalpakra, szerintetek az jó lenne rá? A futógörgők vastag alu lemezből lesznek "összerétegezve", szerintem 3 darab 8-10mm-es korongból(több darab készítése esetén el kell felejteni az egyenként esztergált dolgokat). Kisebb formaváltozások lesznek itt-ott, pl lengőkaroknál, de lényegi változás nem.

Jelenleg ilyen motorok vannak benne:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__51882__Turnigy_Aerodrive_2209_26T_1130KV_15A_Bru shless_Outrunner.html

Olyan lesz a fogaskerékház, hogy az egyik fogaskereket ki lehet majd venni, ami 3,6-szor gyorsabbá teszi a gépet. Ehhez nagyobb motorokat gondoltam használni, amit még a 25A szabik elbírnak:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__5688__Turnigy_2213_20turn_1050kv_19A_Outrunner.h tml

Sajnos nincsenek raktáron, és nem tudom mikor lesznek. Motor csak olyan jöhet szóba, ami 3.175-ös tengelyű, 31mm-nél nem hosszabb tengely nélkül, ebből talán ez a legerősebb. Mondjuk van itthon egy 20A Hacker is.. :-D
Fogaskerekeket úgy néz ki tudok szerezni, tehát marad a HL acél készlet. Nagyon más nincs is ami jó lenne, értelmes áron.
Ezt is igazából a prototípus tapasztalatai alapján fogom eldönteni hogy kell-e vagy sem.

A lánc, futómű marad változatlan, azok beváltak, a testet pedig igyekszem valamilyen szinten vízállóvá tenni. Ez nem jelenti hogy bele lehet majd állni vele valami tóba, csak hogy ha sárba mennek vele akkor nem lesz baja.

Kezdetnek egy új prototípust, majd egy kb 5db-os sorozatot gondoltam csinálni. Úgy lehetne, hogy a szerkezet összerakva, motorokkal lesz eladó, szabályzókat, rádiót és akkut meg mindeki olyat tesz amilyet szeretne. Ha pl valaki inkább gyorsan menne vele, az tehet bele repülő szabikat is, csak azokat le kell földelni mert különben megbuggyannak, meg hát akkor hátramenet felejtős, így a helyben fordulás is. Ez így olyan 70-80 köré fog kijönni, de ez sokmindentől függ, nem tudom még. Ha valaki autós távval szeretné használni, még kap mellé egy V-mix elektronikát, szerintem az jó ide, de kipróbálom.

Hát így... persze ha ötlet van az mindig jöhet.

Szatyorful

Kircs
2016-03-17, 22:20
Szia!

Nagyon állat!
Grat hozzá!
Lehet tudni hol vágattad a lemezt?

Tapatalk-kal küldve az én LG-H440n-el

szatyorfulu
2016-03-21, 19:53
Szia!

http://www.intertechnika.eu/
Ők csinálták, eddig nem volt probléma. Azt azért meg kell jegyezni, hogy ők ipari megrendelésekkel foglalkoznak, tehát 20 ezernél olcsóbb munkákat nemigen csinálnak.

szatyorfulu
2016-03-21, 19:55
Még egy dolog, ha jól emlékszem ők csak fémet vágnak, fát, műanyagot nem, a keletkező gázok miatt.

szatyorfulu
2016-03-21, 20:00
Közben alakul itten a rajz, megnyúlt a gép, meg kapott még egy pár futógörgőt, sárvédőt.. Utóbbi kell, mert kipróbáltam homokban, és nagyon feldobálta a hátára. Szerintem kap egy (kettő) erősebb motort is a plusz súly miatt, szerintem 30A Keda lesz, hk-n csak az van raktáron értelmes áron. Azzal elég tempós lesz :-D

Emunem
2016-03-22, 00:58
He-he, te is elvagy, de legalább gyümölcsöző területen. Hajrá!!!

Rozsomák
2016-03-26, 21:15
Heh-heh, ha hiszed, ha nem a vezetősín félével próbálkoztak a "nagyok" is, jelesül a PT-76 úszó/felderítő páncélosnál, igaz, nem a láncot, hanem a csapokat akarták a helyükön tartani. Akkora méretekben rettentő volt a kopás, és hát vicces, hogy egy "felderítő páncélos" minden egyéb zaj mellett még erős fémes csattogást is hallat menetközben:-)
A plusz görgő jó gondolat, nem jó, ha az orr nagyon túlnyúlik a láncon, korlátozza a lépcsőmászó képességet.

szatyorfulu
2016-03-29, 01:02
Hát.. nem szép, de legalább csúnya ezzel a virslilánctalppal. Azért ráfért valami brutál nagy cső, azt látom..
Itt a sín szerintem be fog válni, "szárazon" alig kopik, de még kipróbálom. A zaja már nem lesz feltűnő amellett ami eddig is van :-D A plusz görgőpár miatt hosszabb lett a test, így az első görgő ugyanott van az orrhoz képest, tehát a lépcsőmászó képesség emiatt nem változott. Most ez elméletileg 6cm (szerintem egészséges, a testmagasság 10cm), a súlyponttól függ hogy mekkora akadályra tud felmenni anélkül hogy hátrabukfencezne. Igazából a plusz görgő a "bólintási stabilitást" fogja javítani, illetve arányosabb is lesz tőle a test.

Most itt tartok, szerintetek ez a sárvédő alapelvben jó? Még teszek bele íveket, nem lesz ilyen szögletes. Sajnos jelenleg azon áll a projekt hogy nem volt elég motor raktáron HK-n és nem tudtam rendelni... Ami most benne van azt pedig nem gyártják már hogy az ég megáldja őket..

Emunem
2016-03-29, 12:56
Sztem nem rossz, csak ha tolatsz, ekkora bevágással nem fogja megint telibedobálni a gépet elölröl? :) Bokákat meg kerülném még egyenlöre :D :D

szatyorfulu
2016-03-29, 21:50
Bokákat?? Azmiaz?
Nem tudom.. Megrajzolom hagyományossal is aztán meglátom milyen. Már kezd sok alkatrésze lenni szegénynek :-D Még valahogy a fedelét kellene jobban megoldani, mert hát így nem éppen hermetikus, cserébe nagyon egyszerű.

Emunem
2016-03-30, 00:15
Emberi boka, elég "Carmageddon"-os így első blikkre :D ;)

szatyorfulu
2016-04-02, 14:05
Kicsit átterveztem, jobban is néz ki így szerintem.. Közben sikerült átszerelni egy hk motort "front mount"-osra (ha ez az), tehát hogy a tengely az állórész oldalán jöjjön ki, lehet hogy ez lesz a megoldás, mert így lehet használni az olcsó narancssárga aerodrive motorokat, amikből legalább mindig van raktáron. Mert persze a keda is pont akkor fogy el mikor kéne...
Emunem: Így van, de ennek az a dolga hogy odab*sszon rendesen :-D

szatyorfulu
2016-08-10, 17:37
Sziasztok!

Kis szünet után folytatódik a projekt, elkészült a második változat is. Még csak pár métert mentem vele, eddig biztató. Elég erős, gyorsabb is lett, elképesztően hangos és alig fér bele a két hatalmas szabályzó (35A/190A HK) és az akku (2200 3S). Jelenleg csak úgy belehánytam mindent aztán hadd menjen, majd a helyére teszem a dolgokat, ha látszik hogy jól működik. A sárvédők is megvannak, később felkerülnek rá. Kezdésnek pár kép, aztán majd kiderül..

Szatyorful

Alex1974
2017-02-02, 20:05
Szia!

Hogy áll a projekt?

szatyorfulu
2017-02-04, 14:11
Szia!

Összeállt, szépen megy is. Az egész alváz a fedeléig vízálló (hajónak nem lenne jó de a pocsolyákat bírja), a meghajtott tengelyeket is leszigeteltem. Felkerültek a sárvédők is, a lánc előre-hátra szépen megy. Sajnos azonban a kínai "acél" fogaskerekek nem bírják ezt a teljesítményt, úgyhogy elkezdtek elfogyni :-D már készül a fogasszíjas kihajtás, ez valószínűleg bírni fogja a strapát, illetve sokkal csendesebb lesz.
Nemrég megjárattam mély hóban, elég jól ment. Végig a hasán csúszott, illetve kanyarban könnyen beásta magát, de a körülményeket tekintve szerintem ez jó eredmény. Pár kép:

J.laci
2017-02-04, 19:22
Szia!

Gratulálok a vasmacskádhoz :) jó látni hogy nem csak én vagyok ilyen őrült :D
Még valamikor 18 évesen én is csináltam egy hasonló, csak kicsit nagyobb gépet, már a szabályzók megvételénél megkaptam, hogy őrült vagyok :D
16 kg, 36 cm hosszú, 37 cm széles, 6 cm hasmagasság, váz 2-es vaslemezből, 150A-os szabályzók, 800W 540 kv-s outrunner brushless mocik, jah és teljesen vízálló
https://www.youtube.com/watch?v=LvPCOwUSJ3g

icahone
2017-02-04, 19:33
Mindkettotok gepe nagyon kiraly.
Alig varom hogy legyen barmelyikbol egy kereskedelmi forgalomban (mutyiban, csak nekem) elerheto verzio,
kabe 1:2,1:3 meretre felskalazva.
Aktivan figyelem a temat, ne hagyjatok csalodni :-)

szatyorfulu
2017-02-05, 03:06
Azta, nem semmi géped van, J.laci :-D nem mondom hogy különösebben szép, de nagyon komoly ahogy mindenen átmegy. Ahogy a pocsolya alján végigment az nagyon ott volt :-D rugózott amúgy? Mintha úgy mozgott volna, de a futómű meg nem olyannak látszik.. Ja és nem akar túlmelegedni ott a zárt térben az a két erőmű szabi?

icahone: Köszönjük :-D Azért 1:3-ra felhúzni kicsit durva lenne (bár szívesen megcsinálnám), de ha beszerelem az új kihajtást, és tényleg beválik, akkor még jól kiszórakozom magam vele, aztán valószínűleg eladom, már elég sok pénz döglik benne.. majd csinálok másikat, még egy kicsit nagyobb motorokkal. Ez is egész gyors, de azért van még hova fejlődni. A hangja viszont kegyetlen.. csak ahogy áll, és a két ventillátor morog benne, aztán elindul és mindene csörög-zörög :-D

J.laci
2017-02-05, 10:21
Köszi :D A szépséggel csak annyit foglalkoztam, hogy lefestettem, nálam már ez is nagy lépésnek számít az előzőekhez képest :D De a tiéd messzemenően túlszárnyalja még festés nélkül is :D
Jól látod, a futómű fix, rugózás nélkül, de ilyen súlynál már a sár is jól csillapít :) A szabik hőfokát igazából sohasem néztem, azért van benne a hővédelem, hogy az lekapcsolja, csak a motor melegedett, néha felment 70 fokra is, akkor jött a kényszerpihi meg a ventilátor a két hátsó kék meg az első nagy sárga kupak alatt :D Telemetrián küldte a gép a távnak a két motorhőfokot, akkufeszt, áramot (átlag 10-20A-ról elment a két motor) stb.
Van még néhány érdekesebb videóm:
Az előző után gondolom ez is tetszeni fog: https://www.youtube.com/watch?v=uG_hKXU2nNQ
Még egy kis víz alatti: https://www.youtube.com/watch?v=kxLY3u5k_2I
Az erejével sem volt gond: https://www.youtube.com/watch?v=D6wyHBIJRh8
Teherbírással úgyszintén: https://www.youtube.com/watch?v=9aZDumihmOs
És láncfűrésznek sem utolsó :D https://www.youtube.com/watch?v=3ziN_7gYLbo

icahone: Attól függ mennyi pénzed van rá :D Ekkora méretaránynál már valószínűleg millióknál járnánk, vagy közel hozzá.
A két lánctalp külön vezérlését elektromosan a legegyszerűbb megoldani két külön motorral, viszont már maga az aksi legalább 4-500e lenne ahhoz, hogy jól is menjen, és ne csak 10 percet, robbanómotornál az aksi kimarad, itt az egyik legolcsóbb egy váltó+difi+két fék a két meghajtókerékre, viszont ezt nem hiszem hogy túl finoman lehetne irányítani (még sohasem próbáltam), a legegyszerűbb hidraulikusan, ebből a (szerintem) legjobb két változtatható axiáldugattyús szivattyú direktben összekötve a két külön motorral viszont épp emiatt lesz drága, vagy egy másik olcsó verzió ha szíjakkal hajtod meg, és a szíj feszességét állítod, ebből lesz kettő, pontosabban 4 kuplung féleséged (2 oldal 2 irány), viszont mivel a szíj szinte folyamatosan csúszik, emiatt meglehetősen karbantartásigényes...

szatyorfulu
2017-02-11, 20:22
Nagyon jók :-D állat gép lett. Remélem ha majd nem eszi a kihajtását akkor az enyém is megcsinálja ezeket (víz alatt azért nem fog menni szerintem :-D )

icahone: Amúgy ahogy nézegettem, szerintem ugyanez 3-szor ekkorában anyagköltségben valami 60-70 lehet a vágással együtt, ehhez jönne két méretes motor, mondjuk legyen 60-60 dollár, két szabi, újabb ugyanennyi, nagy akku 100 dollár, és kb kész is vagyunk. A fogasszíjak persze szintén drágábbak lennének, de az előbbiekhez képest nem sok különbséget jelentenének. Még egy-két kiadás előre nem látott dolgok miatt, és azt gondolom hogy a 3:1 verzió meglenne 200-250 körül. Meg persze egy csomó munka, a tervezéstől az utolsó elszakadt szíjig..

Egyébként, már sokat gondolkoztam egy lánctalpas ATV-n is, ami már embert is szállítana (kb egy quad méretű szerkezet, brutális terepjáró képességekkel). Van konkrét elképzelésem fékes-difis és benzinelektromos kivitelre is, az előbbi szerintem megállhatna 500 alatt(anyagköltség és otthon el nem végezhető munka, darabolás, alu hegesztés, ilyenek). Az irányításával nincs gond, az összes régebbi harckocsi így működik. Majd ha lesz pénzem akkor nekiugrok egyszer, addig muszáj kicsiben játszani :-D

Emunem
2017-02-12, 02:35
...
Majd ha lesz pénzem akkor nekiugrok egyszer, addig muszáj kicsiben játszani :-D

:D Ez így igaz, ezért van az 1:10 modellezés (cirka)

bobek
2017-03-02, 15:13
Láncról nincs közeli képeket ? Én is csinálnák....

szatyorfulu
2017-03-02, 23:08
Láncról nincs közeli képeket ? Én is csinálnák....
Hali! Ennél közelebbim most nincs, de az alapötlet ezen is látszik.

Közben megérkeztek a fogasszíjas kihajtások, szóval eggyel közelebb a cél :-D valamikor összerakom azzal aztán jelentek.

Szatyorful

öregmodellező
2017-03-11, 20:24
Üdv. Nekem is van kettő. Aszu-57 és egy Lt-lb. mind a kettő 1:10 -es. Aszu-t fémlemezből készitettem,Lt-ét már műanyag lemezből,ez még nem járóképes anyagi okok miatt. erno

öregmodellező
2017-03-12, 10:10
Üdv. Próbálok róla képet feltenni. Jelenleg vitrinben pihen,sajnálok vele a porba rohangálni vele. erno

szatyorfulu
2017-04-10, 23:38
Sziasztok! Sajnos nem olyan egyszerű ez mint vártam, de szerintem 2-3 hét múlva lesz új erőátvitel. Igazából ezzel is elég jól megy, de azzal sokkal jobb lehet. Kiderül :-D

szatyorfulu
2018-01-28, 20:55
Sziasztok!

Sajnos sok idő eltelt, más projekteken dolgoztam (egyedi cross motor, egyetem... :-D ) de most megint tudtam vele foglalkozni, szóval nagyjából kész is van. Még állítgatni kell, illetve akarok másik lánckerekeket és feszítőgörgőket csinálni hozzá, mert elég durván megy körbe a lánc. Kicsit túl gyors is lett, nagyon melegszenek a motorok, mert túl nagy nyomatékot kérek tőlük. Így viszont lehet vele ugratni, betonon driftelni, szóval ilyen tankoktól alapvetően idegen dolgokat is :-D Ezenkívül felhívnám a figyelmet a fogaskerekek idegesítő hangjának a teljes hiányára, ugyanis ez fogasszíjhajtást kapott. Teljesen gondozásmentes, és egész jól tolerálja ha koszos, vizes lesz, vagy ha szarul állítják be. Ezek mellett olcsóbb is mint a heng long acél szett, aminek persze az acélhoz nem sok köze van...

Egy videó hogy mégis mi lett:
https://youtu.be/qmEFF-v9YYo
A beleröhögésért meg bocsi, volt közönség is :-D

A szíjak most mind 5mm szélesek, de a második fokozatot le fogom cserélni 9mm-re, mert ez nem bírja eléggé.
Lassan eljön az idő hogy megváljak tőle, és csináljak egy még jobbat. Éppen azon gondolkoztam, hogy milyen királyul nézne ki, ha a test és a sárvédők szálcsiszolt titánból, a lánc meg ugyanilyen acélból lenne... ehhez még több dolog is kell, de mindent meg lehet oldani..

Szatyorful

Emunem
2018-01-29, 19:13
:D Mókás, mint egy gyorsított felvétel .

szatyorfulu
2018-01-30, 00:13
Hát igen, de ezt már nem kell gyorsítani :D Próbálok csinálni valami driftelős videót is, csak a poén kedvéért..

csimi
2018-03-07, 14:25
Szia ! El tudnád magyarázni nekem a két motor vezérlését esetleg ? A rádión milyen megoldás tudja a két motort ellentétes irányba forgatni ? Nekem Turnigy 9Xr rádióm van. Ha mondjuk 2 db kefés autó szabit használnék , azt hogy lehet megoldani , (esetleg mix kell a rádióra ? )

szatyorfulu
2018-03-09, 23:51
Már írtam privit de akkor röviden itt is, hátha valakinek segít.

Először is legyen a szabin hátramenet is, leginkább autósat érdemes használni ehhez. Alapvetően két lehetőség van.

Az egyik, hogy egyszerűen a két szabit két külön csatornára kötöd, például a bal oldalit a gázkarra (most repülős kifejezéseket fogok használni, mert általában ahhoz használnak pultos távot), a jobbot a magasságira. Esetleg bal oldalkormány, jobb csűrő. Ekkor neked kell külön irányítani a két oldalt, tehát ha pl balra kanyarodsz akkor a bal oldalinak kevesebb gázt adsz mint a másiknak, és így tovább. Ez tök egyszerű, de ha gyors a járgány akkor nehéz normálisan vezetni, sokat kell gondolkodni rajta.

A másik, hogy teszel egy V-mixet mondjuk a gáz és a csűrő közé, ami ha jól van bekötve akkor úgy keveri a jeleket, hogy a gázkarral tudod a "gázt", a másikkal pedig a "kormányzást" szabályozni. Ez sokkal reflexszerűbb, illetve további előny hogy egy mezei autós 2 csatis távval is működik. A te távod tuti tud programozható mixeket, de én inkább csak tennék rá egy ilyen

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-v-tail-mixer-ultra-small.html

V-mixert, az enyémen is olyan van, és bevált. Hozzáteszem hogy a full acél és baromi gyors tankot ezzel is elég nehéz uralni :-D

Egy fontos kiegészítés, hogy a két ESC mindenképpen rá lesz kötve a vevőre. Ha van bennük BEC, akkor az egyiknek a vevőbe menő piros, középső vezetékét ki kell kötni. Ha egyszerre ketten próbálnak tápot adni a vevőnek azzal megsüthetik egymást. A maradék két vezetékkel nem kell semmit csinálni. További tipp, hogy először mindig azt kapcsold be, amelyik a vevőt táplálja. Ha a másikkal kezdesz akkor amíg nem kap jelet, hülyeséget csinálhat.

Szatyorful

Hefi
2018-10-01, 00:02
Szia, hasonlót építek én is, viszont az elektronikával lenne néhány kérdésem, tudnál esetleg segíteni benne?