PDA

Teljes verzió megtekintése : Amikor túl nagy a magasság és le kéne már hozni a vitorlázót

Atta
2006-12-17, 19:22
2m-es egy köbcentis magassági-oldalkormányos segédmotoros vitorlázóm járt szerencsétlenül az első motoros repülésnél.

A motor a gép orrészében volt, mögötte fél decis üzemanyagtank, első motoros repülése volt a modellnek.

25-30ml üzemanyaggal töltöttem fel, bízva benne, hogy ez hamar felviszi a modellt és hamar ki is fogy. Indítás után gyönyörűen ment felfele, csak vártam hogy emelkedjen szépen körözgetve. A motor pár perc után még mindig ment, és egyre csak emelkedett a modell, amikor már aggódni kezdtem a magasság miatt, mert nem látszott már jól. A kismotor csak húzta, mintha sose akarna kifogyni az üzemanyag, és egyre lassabban teltek a másodpercek, miközben vártam, hogy kifogyjon az üzemanyag és elkezdjek vitorlázni.

Akkor jött a komolyabb ijedelem mikor a tiszta égbolton már másodpercekre elvesztettem a modellt a szemem elől.
Ekkor a motor még mindig ment, de akkor a magasságit előretolva, vártam az ereszkedést. Óvatosan próbáltam korrigálni a süllyedést amikor hirtelen mindkét szárny önálló útra kelt. A törzs szárny nélkül még pörgő motorral és még jól működő irányítással hosszú meredek esés után a földdel találkozott..

Tanulság:
1. Meglepően sok energia van még 10g üzemanyagban is. Inkább keveset tegyünk mint sokat. Elég lett volna nekem 10ml üzemanyag is.

2. nem jó ötlet magasságit megnyomva várni az ereszkedést, főleg, ha messze van a modell és nem látjuk jól. A magasságival túlságosan begyorsulhat és chesterton törés lehet a vége.

Jó magasságvesztési technika: magassági behúzva, és oldalkormánnyal belépve valamelyik irányba, ezzel meredek- szinte dúgóhúzószerű spirálban gyorsan jön le a modell és nincs túlterhvelve.

Szerencse a szerencsétlenségben, hogy egy délután alatt tökéletesen javitható volt a modell a 250-300m-es esés után. A szárnyak percek alatt sértetlenül lelibegtek a magasból, csak a többi motoros modell kellett kerülgesse őket a levegőben, mikor a kollegák figyelmeztették a pilótát. A törzsben jól párnázva volt minden, elektromosan tökéletes maradt a vevő és a szervók is sértetlenül túlélték az esést. A szervók csak lazán voltak beragasztva, kevés ragasztóval, ami jó szolgálatot tett az ütkzözésnél, meghosszabítva a fékutat.

Ti hogyan hozzátok le a gépet nagy magasságból?
Vagy ha netalán még a felhöben vagy a ködben is eltűnik a modell?
Tudtok ilyen esetről?

koszikla
2007-03-16, 21:48
Szia Atta!

Én tavaj télen röptettem az SL -emet, és elég alacsonyan voltak a felhők. Egyszer csak arra lettem figyelmes, hogy már nincs is mit figyelni. Ugyanis az SL belerepült egy felhőbe aminek alul nem lehetett megitélni hogy hol a széle, sem azt hogy milyen alacsonyan van. És ekkor az SL bekapcsolta az automatikus álcázó berendezését. Nem kell ecsetelnem mennyire rándult össze a lyukam. Persze csak az ilyedség volt nagy mert levettem a gázt és képzelt enyhe körözésbe kezdtem, amikoris a gép egészen máshol tünt elő a felhőből mint ahol vártam. Szóval megerősíthetem, hogy létezik a felhőben eltünős mutatvány.

Vírus
2007-03-17, 22:54
Valamit félreértettem, vagy most újdonságot fogok mondani?

Ha esetleg a vízszintes vezérsíkot idejében használod akkor talán nem ment volna magasra a géped... Mert gondolom azt azért te irányítottad...
Nem is értelek....

Benedek-tőrm
2007-03-18, 20:51
Hali!

Sajnálom ami történt , de tanulságnak mindenesetre jó volt számodra.
A kérdésem az volna , hogy mekkora súlyú a vihornyád és , hogy az 1 köbös moci mennyire intenzíven húzta?
Bocsi , hogy nem a témába vág , de most építettem egy vihornyát egy 0.8 as cox mocival és ezért érdekelnének a paraméterek.
Előre is köszi.
Üdv Bence!