PDA

Teljes verzió megtekintése : FPV repülő irányítása - Cleanflight - inav (Naze32+OSD)

oldal : [1] 2 3

Mat
2016-08-26, 21:21
Sziasztok,
úgy gondoltam, érdemes lenne nyitni neki egy témát. Nem a légszeletelők világához tartozóan, a "normál"-FPV repülők irányításáról szólna.

Mivel néhány ismerősöm szeretne olyan komplett FPV -s modell repülő irányítást, ami fejlődik, rugalmasan használható is (és én is kíváncsi vagyok rá, és határozottan tetszik a Multiwii-s OSD) és rádásul nem túl drágán, viszont egészen jól használható, mobil telefonon keresztül a helyszínen is állítható (ezgui).

- Vettem egy Naze32 rev6 -ot; micro minimOSD-t; BN880-as GPS-t;HB02 bluetooth-ot és egy FTDI USB portot (7000Ft+5000Ft+1800Ft+2200+300=16300Ft)

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__96841__AfroFlight_Naze32_Rev6_Flight_Controller_ Acro_.html
http://www.banggood.com/UBLOX-NEO-M8N-BN-880-Flight-Control-GPS-Module-Dual-Module-Compass-p-971082.html
http://www.banggood.com/MICRO-MinimOSD-Minim-OSD-Mini-OSD-W-KV-Team-MOD-For-Naze32-Flight-Controller-p-990556.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__54803__Multiwii_MWC_FC_Bluetooth_Module_Programm er_Android_compatible_US_Warehouse_.html
http://www.ebay.com/itm/FT232RL-USB-to-Serial-adapter-module-USB-TO-RS232-Max232-for-Arduino-download-/401175688489

Jelenleg már túl vagyok néhány száz oldal végigolvasásán és így a Cleanflight - inav (inav - rcgroups; FPVLAB Naze 32 for fixed wings) mellett tettem le a voksot egyenlőre.
Ha mást is érdekel, akkor menet közben könnyebben kialakíthatnánk a véglegesnek szánt verziókat, beállításokat, stb...

Jelenleg itt tartok: a naze32-t flash-eltem, a GPS-t jól be tudtam állítani a soros porttal (az udvaron pillanatok alatt 12-18 holdat lát) , arduinoval a bluetotth-ot sikerült beállítanom.

Esetleg használ már Valaki ilyen konfigot?

Üdv: Laci

v_zoli
2016-08-26, 22:26
bocs, nincs tapasztalatom, de érdekel a téma :)

Mat
2016-08-26, 22:35
Alapként ezt követtem:
https://github.com/iNavFlight/inav/wiki/3.-Fixed-wing-guide

Egy "szabadon álló" Reichard-Mefisto-ba kezdtem el berakni a cuccot. Kis nosztalgia: ez a legrégebbi még mindig működő modellem - látszik, hogy anno a 73-as csatornán ment 35 MHz-en.
Itt tartok most - lásd képek.
A NAze32 áramkörének egy "régebbi" fullos verzióját raktam be, az Acro - verzió is bőven elég a repülőbe, nincs szükség MAG és Baro érzékelőkre (ezek működését letiltottam)!
A pici mikro OSD-re, mivel a vevő négyszögjeleket ad ki RSSI-jelként, RC szűrőt kellett tenni.

v_zoli
2016-08-26, 23:09
Az mindenképp érdekelne, hogy milyen adóteljesítményt terveztek, milyen frekivel. Az 5.8giga, az szép tiszta jelet ad, de azért a hatótávja inkább a quadokhoz illik, mert azokkal úgysem tervezel 10 perc repidőnél többel. De ha az fpv cucc bekerül egy nitrós trénerbe, ott már 20-30 perces repidőkkel tervezhetünk. Az átlag pl futaba adó olyan 1.5 km re még elkiabál, de a 5-600mw-os 5.8as adók ezt szerintem már nem annyira tiszta képpel adják. Basszus, pont ma nyírtam ki a cc3d-revómat, lehet holnap beköltözik a kamera egy ízisztárba :)

feket663
2016-08-27, 00:34
5-600 milliwattal, jó antennákkal a 15-20 kilométer sem elérhetetlen.

Ma érett meg a gondolat bennem, hogy én is elkezdjek érdeklődni az inav irányában, igaz én inkább nagyobb méretű quadon szeretném használni, az öreg, ámde jól bevált APM kiváltására, de azért figyelemmel fogom kísérni a témát, mert a fix szárnyú repülés is érdekel.

bakesz
2016-08-27, 06:03
Érdekes a téma, figyelemmel fogom kisérni. Tudom gonosz gondolat, de az Inav eléggé gyerekcipőben jár még , és nincs itthon sem egy társaság, aki nagy tapasztalatokkal régebbóta használja, esetleg segitséget tud adni egy kezdőnek.
Igyhát ha nem haragszik meg senki akkor én a kivárásos taktikát választom.....ha már lesz itthon is keletje, és multja akkor majd elgondolkodtató megoldás lehet egy jól bevált APM helyett, de ebben én egy kicsit pesszimista vagyok.

babocsai
2016-08-29, 12:59
Üdv!
Ugyanezzel a projekttel szenvedek én is. Egy Bix3-asra pakolom fel a cuccokat. A konfig jelenleg:

Naze32 Rev6-os (Cleanflight V1.13)
MinimOSD (MWOSD R1.6)
700TVL-es kamera
Ublox NEO7-M GPS modul
SkyZone 200mW VTX szett
Frsky X8R vevő
Turnigy 9XR táv Frsky DJT modullal (átdrótozva Frsky telemetriához)

Eljutottam odáig, hogy látom a monitoromon a repülési adatokat, a GPS adatait, szóval mindent, amit csak akartam. Eddig rendben.
Ami a gondom: az X8R vevőből nem tudom kicsalogatni a CPPM jelet, így kénytelen vagyok az egyik UART-ot felhasználni, hogy az SBUS-on keresztül serial RX-ként legyen csatlakoztatva. A másik hardveres UART-ot használom az OSD meghajtására (ezzel együtt kénytelen vagyok cserélgetni a csatlakozókat: vagy a PC-n keresztül vagyok csatlakozva vagy az OSD működik. A kettő együtt nem...bár erre repülés során nem is lesz szükség). Szoftveres serial kapcsolatra van felfűzve a GPS (erre tulajdonképpen csak a "heading home" nyíl miatt van szükség, a magasságot és az irányt a baro és a magneto szenzorokról veszem le). Szóval marad még egy szoftveres serial portom, amit szerettem volna visszacsatolni az X8R smart portján keresztül a táv telemetria kijelzőjéhez. Ez viszont nem akar összejönni. Csak és kizárólag az RSSI értékeket látom a többi adatot nem. (igazából a vario értékeit szeretném pittyegtetni...az hasznos tudna lenni).

Eddig használtam egyszerű repülés stabilizálásra CC3D-t Librepilot-al és az nagyszerűen működött (ha ésszel használta az ember), most tovább akarok lépni ezzel a NAZE alapú FPV konfiggal. Alapvetően nagyon bizakodó vagyok!

smith_hun
2016-08-29, 13:23
Tudom evidens dolgot kérdezek, de megfelelő módban van bindelve az X8R? Nálam rendesen kijöttek a jelek mindig, teljesen mindegy, hogy PWM, vagy SBUS volt a beállítás...A Smart portod miatt ne keseregj, szinte egyik vezérlő sem támogatja, hogy a repülési adatokat áttedd SPORT formátumra, és leküld a távra...jelenleg egy projekt van ami arra irányul a felhasználók kérései alapján, hogy ez is megvalósuljon, az pedig a Team Blacksheep Crossfire LRS távirányítás telemetriás kapcsolata...eddig az is csak MAV Linket tudott, de mostanában fognak nekiesni a kettő összehozásának...emlékeim szerint az ardupilot mavlink nyelve lesz a fő csapásvonal, a többi vezérlő szerintem még nem elég elterjedt a szemükben...

Szóval emlékeim szerint az FRSKY vario kell neked külön ehhez....

babocsai
2016-08-29, 13:37
Jó a bindelés...ellenőriztem! :) A naze32+ cleanflight elvileg támogatja az s.port telemetriát. Legalábbis a leírása szerint. Csak invertálni kell az RX csatornát (CLI-ből egy parancs) és kell egy dióda az RX és a TX közé (mivel az s.port egy drótos full duplex kommunikáció). Jelenleg arra tippelek, hogy a sebességgel van a gond, mert a szoftveres serial fixen 19200 baud és nem lehet rajta változtatni...hmm.

Megpróbálok összerakni egy s.port debuggert arduino alapon...hátha okosabb leszek utána.

Amúgy kipróbáltam a gyári frsky vario-t is: nem működik! :) Gyárilag rosszat kaptam. Visszaküldeni drága, megjavítani nem tudom, újabb 30 dolcsit meg nem fizetek ki még egyszer, az tuti!

Mat
2016-08-31, 18:09
Sziasztok,
haladtam egy kicsit a projekttel.
Amit eltoltam és elég sok fejtörést okozott:

- A Naze32 paneljéről, függetlenül attól, hogy rendes 3A-es külön tápról megy, nem szabad a szervók 5V-ját használni! Én ezt tettem. Jelenség - a legváltozatosabb esetekben armolás után elmegy az OSD kijelzés és nem jön vissza! Aztán néhány nap vezeték - csatlakozó és átforrasztás után végre ráleltem az rcgroups-on a jelenségre!
Egyenlőre ennyi.

babocsai
2016-09-01, 10:40
Ezt kifejtenéd egy kicsit bővebben is? Úgy látom pont ugyanott tartok a projektben, ahol te. Én közvetlenül az ESC 5V-járól hajtom meg az egész hóbelevancot (NAZE, GPS, Minimosd és a szervók), ráadásul külön RC szűrőt sem tettem fel, de nekem semmi ilyen hiba nem jelentkezett. Igaz, nagyon ügyeltem a földhurkokra, mert egyetlen akkuról hajtom a gépet és az iNAV cuccokat, azaz egy 3S akku balansz csatlakozójáról megy a kamera és a VTX is, valamint a rendes csatlakozóról az ESC. Az egész elektronika majd' 500mA-t vesz fel és ehhez jön még majd a szervók és a motor fogyasztása...nem lesz túl hosszú a repidő! :)

Mat
2016-09-01, 16:33
Ezt kifejtenéd egy kicsit bővebben is? Úgy látom pont ugyanott tartok a projektben, ahol te. Én közvetlenül az ESC 5V-járól hajtom meg az egész hóbelevancot (NAZE, GPS, Minimosd és a szervók), ráadásul külön RC szűrőt sem tettem fel, de nekem semmi ilyen hiba nem jelentkezett. Igaz, nagyon ügyeltem a földhurkokra, mert egyetlen akkuról hajtom a gépet és az iNAV cuccokat, azaz egy 3S akku balansz csatlakozójáról megy a kamera és a VTX is, valamint a rendes csatlakozóról az ESC. Az egész elektronika majd' 500mA-t vesz fel és ehhez jön még majd a szervók és a motor fogyasztása...nem lesz túl hosszú a repidő! :)

Szia,

teljesen külön tápegységre - külön feszültségellátásra van szüksége a szervóknak (4 db. HS81MG van benne) ahhoz, hogy az OSD ne tűnjön el (időnként).

Ltomi78
2016-09-01, 17:06
Szia,

teljesen külön tápegységre - külön feszültségellátásra van szüksége a szervóknak (4 db. HS81MG van benne) ahhoz, hogy az OSD ne tűnjön el (időnként).

Én is a fenti megoldást alkalmazom mostanában tápelleátás terén.

Ltomi78
2016-09-01, 17:08

És ha adsz neki egy közepes kövér gázt nem lesz tele csíkkal a képe?
a fenti setup esetén ez egyértelmű csikozódásssal és osd ujraindulással jár (minimosd esetében) t nálam....
de ha az osd nem is hagy ki zavar és csikozodás lesz a videón ha nincs szűrőd LC filterre gondolok

Gab04
2016-09-02, 05:35
Sziasztok,

Én MultiWii-vel nyomtam, ProMini-re programozva, korrektül működött Bixler 2-ben.

iNav helyett inkább a PatrikE -féle Baseflight-ot raktam a 32 bites lapra is, repcsire talán több a tapasztalat, kiforrottabbnak mondják. Az auto start funkció szuper, és van auto-land is.

Üdv
PG

babocsai
2016-09-02, 08:03
És ha adsz neki egy közepes kövér gázt nem lesz tele csíkkal a képe?
a fenti setup esetén ez egyértelmű csikozódásssal és osd ujraindulással jár (minimosd esetében) t nálam....
de ha az osd nem is hagy ki zavar és csikozodás lesz a videón ha nincs szűrőd LC filterre gondolok

No, teszteltem egy kicsit, mert kíváncsi voltam az említett csíkozódás/újraindulás okára - ami nálam egyáltalán nincs! Szóval a fő különbség, hogy Mat kolléga orrmotoros gépéhez képest a Bixler tolómotoros. Ez azért érdekes, mert az ESC-től a motorig futó vezetékek nálam a gép hátsó része felé vezetnek és nem mennek az OSD közelébe sem. Ez a fontos rész!
30145
Aztán rámértem szkóppal az ESC-ből kijövő 5V-ra és (legalábbis 20Mhz-ig) nem láttam rajta felharmonikust, tüskét, pedig tornáztam a gázkarral rendesen (igaz, propeller nélkül). Az ESC sima HK-s, 50A-es, semmi extra, olcsó fajta. Maradt a lehetőség - és ezt kezdettől sejtettem - hogy a motor és az ESC közötti dróton lesz a gebasz, hiszen ott van csak változó (nem váltakozó!) áram, vagyis ott alakul ki lüktető egyenáram által indukált feszültségváltozás (fluxusváltozás).
Ha ezek a drótok a sima 5V-os tápvezetékek mellett futnak, akkor tényleg szükség lehet szűrőre, ferrit gyűrűre, esetleg külön fesszabályzóra, mert "rúghtanak" az 5V-os feszültségen akkorát, ami az OSD (vagy a naze) resetetését okozhatják, vagy megjelenhetnek a videojelen, mint felharmonikus zavar, azaz csíkozás.

Sajnos jobban nem fogok belefolyni a méregetésbe, már túlságosan beépítettem az egészet és lusta vagyok újra szétszedni.

babocsai
2016-09-02, 08:48
Egy kicsit elakadtam a repülési módok beállításánál. Alapvetően két dologra van szükségem: a PASSTHRU beállításra, azaz arra, hogy én vezessem a repülőt a hagyományos módon, illetve egy stabilizált módra, azaz

Ha elengedem a botokat, tartsa a magasságot, az irányt és vízszintesen repüljön.
A magasságtartást gázkontrollal is módosítsa, ne csak a magasságival
Kormányzás közben ne engedjen extrém roll/pitch állásokat, azaz mondjuk 45 foknál jobban ne engedjen dönteni semmilyen irányban.

Ha jól sejtem az ANGLE/HORIZON/BARO módok közül kellene valamelyik, de ez nem világos, hogy mit hogyan kell beállítani. Tudna valaki segíteni?

imrepeti
2016-09-02, 11:00
Lehet állítani, hogy mennyire van távol a robot a CG (súlypont)-tól?

babocsai
2016-09-02, 11:32
Lehet állítani, hogy mennyire van távol a robot a CG (súlypont)-tól?

Nem. Fixen van rögzítve.
Híjj...ez most egy teljesen új szempont! Figyelembe kellett volna vennem?

v_zoli
2016-09-02, 11:52
Nem. Fixen van rögzítve.
Híjj...ez most egy teljesen új szempont! Figyelembe kellett volna vennem?

Nem.
Mindegy hol van, a szögelmozdulás ugyanakkora. Legfeljebb a gyorsulasérzékelő mér nagyobb gyorsulást.

Mat
2016-09-02, 20:50
Sziasztok,
alapból azt ajánlják, hogy a baro_hardwer paraméterrel kapcsoljam ki a belső érzékelőjét a naze-nak. Ezt beállítva sajna a képernyőn semmilyen érték nem látszik, valószínű, hogy nem áll át a GPS -re. Nem látni a variométert sem. Elképzelhető, hogy mégis érzékeli v.hogy, vagy az ACRO verzió kellene hozzá?
Minden esetre szeretném látni, kb. mekkora magasságban van a modell, így ismét bekapcsoltam - bár azt írják néhány helyen, hogy repítésnél a naze32 -vel könnyen a földbe döngölöm majd a modellt ha bekapcsolt állapotban van(remélem gyorsan vissza tudok majd állni Passthrue - módra)

A beállított rep. üzemmódok : "Passthrue" (nincs semmilyen vezérlői beavatkozás); Horizon; Horizon+GPS Hold; Horizon+GPS rth

holnap próba - az első berepítés következik!

Mat
2016-09-03, 11:23
A GPS-t csak simán fel-takony-ragasztottam - így is lát több mint 10 holdat.
A mode beállításokat át kellett állítanom, mive Horizon üzemmóddal a NAV_poshold és NAV_RTH - sem működik (figyelmesebben kellett volna olvasnom) - helyette a Nav_Poshold -nál Angle lett hozzáadva. A NAV_RTH -nál nincs mellette semmi (a CLI-ben beállított nav_* paraméterek remélem működni fognak).

Ahogy most kinéz - lásd kép

Mat
2016-09-03, 22:07
van még mit rajta állítani ...
https://youtu.be/yG3JjTK9-TI

ötlet(ek)?

_hori
2016-09-04, 09:12
Az a baj, hogy horizon-ban jobbra dől és elindul lefelé?
Ha igen, akkor szerintem ezen az segíthet, ha vízszintbe állítod a board alignment-tel.
(A vízszintes vezérsíkhoz képest, mert gondolom a szárnynak van állásszöge.)

Mat
2016-09-04, 09:59
Szia,
igazad van - a kitrimmelt állapotot be kell állítanom a vezérlőben is. Ezt így csináltam:

- Passthrue módban a repüléshez szükséges szervó alaphelyzetek változtatásai miatt a beállított 1500 -as közép (MID) - állapotoktól eltérő szervó alapértékeit - amik a Cleanflight - Receiver - menüben láthatók (Pitch - Raw - Yaw) a Cleanflightban lévő felületen a szervók középállapotaihoz visszaírtam és az adón lévő subtrimmeket visszaállítottam ismét akkorára, hogy a Cleanflight - Receiver menüben ismét 1500 legyen.

Remélem - ez így jó lehet?

_hori
2016-09-04, 10:12
Nem erre gondoltam, hanem a konfigurátorban a board alignment-re.
Az viszont gyanús, hogy amit csináltál az nem lesz jó, hiszen így Passthrough-ban a trimmeletlen állapotot fogják kapni a szervók.

Mat
2016-09-04, 10:48
Nem erre gondoltam, hanem a konfigurátorban a board alignment-re.
Az viszont gyanús, hogy amit csináltál az nem lesz jó, hiszen így Passthrough-ban a trimmeletlen állapotot fogják kapni a szervók.
Azzal kezdtem.

Ahogy csináltam:
- a naze - lapka behelyezésekor erősen figyeltem, hogy a megfelelő irányban maradjon. A panel két oldalára egy egy kb. 20 cm -es fenyőlécet ragasztószalagoztam (van elég hely hozzá) és a törzzsel párhuzamos így egész pontosan beállítható lett (persze utána leszedtem őket). Miután beraktam, a törzset rendesen beállítottam - vízszintbe mindkét irányban. A törzs hosszvonalában a hátsó vízszintes vezérsik állása képezte az alapot.
Az INAV -ban egy kissé nehézkes volt a raw és pitch állítás. A set align_board_yaw = 900 felel meg a 90 fokos elforgatásnak
az align_board -nál a raw és pitch fel van cserélve, a raw értéket negáltan kell rögzíteni!
Szerintem így ez rendben lévőnek látszik.

Az volt a szándékom, hogy a Passthrue módnak megfelelő alap állásban minden ismét a középértéket vehesse föl.
A szervók alapértékeit módosítottam annyira, mint amennyit el kellet állítani a repülő normál repüléséhez.

Ha lesz időm, délután kipróbálom.

_hori
2016-09-04, 12:42
Kíváncsi leszek mit tapasztalsz.
Ha jól értelmezem, vissza kell majd trimmelned a távon ugyanoda, ahogy most a vezérlőben is vannak a szervóközepek.

INAV 1.3-ba terveznek belerakni egy új repmódot, aminél majd kb. hasonlóan kell eljárni, mint ahogy most tetted.
https://github.com/iNavFlight/inav/issues/555

Mat
2016-09-04, 20:18
Igen, pontosan.

Kíváncsi leszek mit tapasztalsz.
Ha jól értelmezem, vissza kell majd trimmelned a távon ugyanoda, ahogy most a vezérlőben is vannak a szervóközepek.

INAV 1.3-ba terveznek belerakni egy új repmódot, aminél majd kb. hasonlóan kell eljárni, mint ahogy most tetted.
https://github.com/iNavFlight/inav/issues/555

ma délután kipróbáltam az így beállított értékekkel és egész jól működött :D. Ha valaki esetleg ismeri a Reichard - Mefisto-t - egészen elképesztően, sokkal jobban tudtam vele Horizon - módban egész lassúra véve a sebességet termikben maradni (nem esett át, jól tartotta a fordulót folyamatosan) csak kissé furcsa volt, hogy az egyébként igen érzékeny modellnél erős kitéréseket kellett tartani az adón.
Az elképzelés ok!
Sajna a magassági kormány (Elevon - Pitch) vezérléséhez a Servo - menüben -100% kellett állítanom a fordított szervómozgás eléréséhez és így sajnos a középérték beállítást is inverz értékkel kellett volna figyelembe vennem!

Ami gondom viszont még van az az, hogy Nav_RTH és NAV_poshold üzemmódban folyamatosan emelkedik és ezt nem akarja abbahagyni! Ezen még munkálkodnom kell - egyébként egyre jobban műkszik!

Mat
2016-09-08, 18:21
Sziasztok,

miután a nav_fw_max_thr _1850; és nav_fw_climb_angle = 15 ; nav_max_climb_rate = 100; nav_rth_al_mode = FIXED; nav_rth_altitude = 8000 -re állítva, a NAV_Althold és NAV_Poshold funkciók úgy néz ki, működnek.

A "-X" -es szervó végkitérésnél alkalmazott 1500-as alaphoz képesti negatív irányba korrigált MID - szervó érték eltolás ( ha pl: 1546 -os szervó értékre kellett a középértéket elállítani a helyes repüléshez, akkor 1500-46= 1454 -re kellet a MID -et állítani. Utána az adót vissza kell állítani 1500 -ra!).

Sajna mivel a "MAG" - bekapcsolva maradt és északi irány pont déli irányba mutatott, ezért RTH -nál elindult az ellenkező irányba stabilan tartva az "eltűnés irányát" - gyorsan kikapcsol és visszakormányoz ... Miután hazaértem újra kalibráltam és u. úgy, maradt, a "mag_declination" paramétert állítgatva (eredetileg +4,1 -re volt állítva a cleanflight menüjében) azt tapasztaltam. hogy +1 értéknél egyszer csak jó irány jelent meg és ez többszöri ki és visszakapcsolás után is stabilan megmaradt!
Mivel úgy néz ki - a fene tudja miért - jó így, még nem kapcsolom ki a működését - kipróbálom így mégegyszer. Ha megint nem "hazafelé" fog elindulni, akkor utána set mag_hardware =1 -el kikapcsol és új teszt...
Eddig ennyi.

pzotya
2016-09-08, 21:32
Elvileg +4.5 a Declinaiton Angle Budapesten

_hori
2016-09-09, 08:05
Alapértelmezetten az automatikus declination számítás be van kapcsolva az iNav-ban.
(Tehát repülés közben pontosítja az értékét a GPS-től kapottak alapján.)
Viszont lehet, hogy még nem működik tökéletesen, mert tapasztaltam olyat, hogy pár perces repülés után, helybentartásba kapcsolva, elindult egy jó nagy spirálba. Ki is kapcsoltam egyelőre...

Mat
2016-09-09, 08:38
Alapértelmezetten az automatikus declination számítás be van kapcsolva az iNav-ban.
(Tehát repülés közben pontosítja az értékét a GPS-től kapottak alapján.)
Viszont lehet, hogy még nem működik tökéletesen, mert tapasztaltam olyat, hogy pár perces repülés után, helybentartásba kapcsolva, elindult egy jó nagy spirálba. Ki is kapcsoltam egyelőre...
Szia,
az volt az érdekes, ha "0" -ra állítottam, és "MAG" kaliráció , vagy nagyobb mint '1' re, akkor utána elsőre jónak látszott (Naze32 rev6), majd utána meghülyült, pontosabban 180 vagy 90 fokkal eltérő irányba állt. '1' -et beleírva egyszer csak elkezdett jó irányba mutatni több ki és bekapcsolás után is.
Megpróbáltam az okát is kideríteni, de a sok olvasmányban elakadtam.
Teszt szombaton - vagy vasárnap.
Üdv nektek : Laci

_hori
2016-09-09, 08:53
Repcsin, szerintem, nem érdemes használni az iránytűt. A GPS, mozgás közben, előbb-utóbb, garantáltan jól közli az irányt és így egy hibalehetőséggel kevesebb lesz.

A másik dolog, hogy szerintem félreértelmezted a barométerrel kapcsolatos dolgot. A barométer kell. A GPS magasság meghatározása az, ami nagyon pontatlan tud lenni és könnyen talajszint alá helyeződik a nulla. :)

Mat
2016-09-09, 09:05
Repcsin, szerintem, nem érdemes használni az iránytűt. A GPS, mozgás közben, előbb-utóbb, garantáltan jól közli az irányt és így egy hibalehetőséggel kevesebb lesz.

teljesen igazad van .. azért kíváncsi vagyok rá .... :D

v_zoli
2016-09-09, 10:22
A másik dolog, hogy szerintem félreértelmezted a barométerrel kapcsolatos dolgot. A barométer kell. A GPS magasság meghatározása az, ami nagyon pontatlan tud lenni és könnyen talajszint alá helyeződik a nulla. :)

Pontosan, a barométer 25-50 centis pontossággal adja a magasságot. A gps meg néha tényleg elugrál.

Mat
2016-09-09, 11:53
Sziasztok,

egyébként azért is próbálkozok - még - a MAG - beállításával, mert az volt a tapasztalatom, hiába állítottam le (set mag_hardware = 1), ettől még működött repülés közben. Már be van építve és nem igazán férek hozzá. Nem akarom kibányászni ha nem muszáj, ezért a végső megoldásig - lásd kép még adok neki esélyt.

Mat
2016-09-11, 16:55
Sziasztok,

https://youtu.be/GAyeZ6nr6Es

szépen elindul hazafelé - stb. Amit még állítani kell majd rajta - bár eléggé muris - hogy az adott GPS pozíció tartáshoz eléggé kacsázós mozgásokat hajt végre. Ezzzel még valamit kezdenem kell. Ötlet?
u.i.: az RSSI -vel nem foglalkoztam eddig ...

feket663
2016-09-30, 10:12
Egy kérdés: Ha cppm vagy sbus vevőt csatlakoztatok a vezérlőhöz, hogy tudom rábírni, hogy valamelyik csatornán ki is adjon magából egy szervó jelet, változtatás nélkül, ami bement a bemenetén? (gimbal bólintáshoz kellene)

Ltomi78
2016-09-30, 12:35
Egy kérdés: Ha cppm vagy sbus vevőt csatlakoztatok a vezérlőhöz, hogy tudom rábírni, hogy valamelyik csatornán ki is adjon magából egy szervó jelet, változtatás nélkül, ami bement a bemenetén? (gimbal bólintáshoz kellene)

én megcsináltam sima CF-ben de én a csipogó miatt tettem ki az egyik fizikai esc kimenetre a raceremen.
Átkell sorolni ugye 2 tüskével odébb a 4 motor kimentetet (amik repülő esedtében szintén servók csak automatikusan vezérltek) vagyis 3-4-5-6 lesz a motor kimenet sorrend....1-2 -es pedig a servo.
itt: 3 as diagram servo esetében sorren: http://www.abusemark.com/downloads/naze32_rev2.pdf

A servo kimentet (servo TILT) lehet engedélyezni a CF-ben beállítani melyik Aux-hoz tartozzon majd adott csatornára mixelni a rádióban.

Szerintem neked is erre van szükséged:)

nem tudom ez inav-ban máshogy lenne-e de kétlem ha naze32 a hardware

https://github.com/iNavFlight/inav/wiki/XHowto:-CC3D-flight-controller,-minimOSD-and-GPS-for-fixed-wing

_hori
2016-09-30, 13:56
INAV-ban, régebben, ez alapján próbáltam: https://www.youtube.com/watch?v=Py_RLdZwAlc
Működött.
Ha nincs bekapcsolva a camstab mód, akkor az van, amit írsz, stabilizálatlanul vezérelhetőek a szervók,
Ha meg be van, akkor értelemszerűen még stabilizálja is abban a pozícióban, ahova állítva lett.

feket663
2016-09-30, 14:22
Egyelőre még elég kínaiul van nekem, de fogok próbálkozni. Amúgy ez quadra szerelt INAV egy SP F3 deluxe lapon, de gondolom az elv ugyanaz lehet...

Ltomi78
2016-09-30, 15:46
Egyelőre még elég kínaiul van nekem, de fogok próbálkozni. Amúgy ez quadra szerelt INAV egy SP F3 deluxe lapon, de gondolom az elv ugyanaz lehet...

Az kínai amit irtam egy oldallal előbb ? :)
csatik átdug 2 vel odébb (2 szabadon maradt kimenet lesz a gimbal vezérélsed)...CF ben servo Tilt engedélyez...AUX csat hozzárendel ...rádión aux hoz rendelsz egy csatit

feket663
2016-09-30, 15:50
Szerintem ott beszélünk el egymás mellett, hogy én nem szervós gimbalt akarok vezérelni hanem egy sima brushless, 3 tengelyes gimbalt, és nem a vezérlővel akarom végeztetni a munkát, hanem a távról bólintást adni a gimbal vezérlónek. Úgy mint az apm-nél ha valamelyik csatornát pasthru módba állítom.

Legalábbis, a servo tilt funkció ezt szabályozza, ha jól tudom.

Bár most szerintem egy kicsit hanyagolom ismét a témát, mert most sikerült összetörni vagy két propellert, valami olyat csinált a gép, amire nem számítottam :)

_hori
2016-09-30, 15:56
Akkor nem kell bekapcsolnod a Camstab módot és ennyi. Ilyenkor az FC nem stabilizál, csak átengedi azt a max. 2 csatornát, amit hozzárendelsz.

szerk.
De ez szerintem a servo_tilt feature bekapcsolása nélkül is megy a szervók konfigurálásával.

feket663
2016-09-30, 16:37
Kezdek megvilágosodni, köszönöm mindenki segítségét!

Ltomi78
2016-09-30, 16:45
Szerintem ott beszélünk el egymás mellett, hogy én nem szervós gimbalt akarok vezérelni hanem egy sima brushless, 3 tengelyes gimbalt, és nem a vezérlővel akarom végeztetni a munkát, hanem a távról bólintást adni a gimbal vezérlónek. Úgy mint az apm-nél ha valamelyik csatornát pasthru módba állítom.

Legalábbis, a servo tilt funkció ezt szabályozza, ha jól tudom.

Bár most szerintem egy kicsit hanyagolom ismét a témát, mert most sikerült összetörni vagy két propellert, valami olyat csinált a gép, amire nem számítottam :)

én pontosan értem mit akarsz...a servo tilt csak a servos csatornát éleszti fel....utána tudod konfigurálni ahogy hori is irja.
én ponta azt csináltam meg amit akarsz....azért hogy a csipogo elhallgason az adott csatornát rákevertem az AIL -re igy a jobbra huzom a kart a servo csatin is változik a pwm jel.
nem automatikusan csak ha AIL -t mozgatom
amint csatornálhoz rendeled megszűnik az automatikus vezérlés.....ez olyan mikor a naza-ba letiltod az automatic gain controllt, azért hogy csak a poti szabályozza a bolintást...
gimbalban otthon vagyok ismerem az igényeket :)
ennyi

mkgy
2016-10-04, 18:46
Sziasztok. Lenne egy kérdésem: ezzel a vezérlővel megoldható lenne az alábbi vezérlés?
- modell bekapcsolása után rögzíti a hazatérési pontot majd manuális vezetés mellett egy 3 állású kapcsolóval (1,2 és 3-as pont) és egy plusz csatornakapcsolóval rögzíteni a 3 GPS koordinátát, amit kikapcsolás után is megőriz (amíg manuálisan újra meg nem adjuk a 3 pontot). Ezután a háromállású kapcsoló mondjuk kettes állásában odarepül a kettes pontra, majd hazajön. Barometrikus szenzor nem kellene CSAK az oldalkormányt kellene vezérelnie.
Remélem érthetően sikerült megfogalmaznom. A válaszokat előre is köszönöm.

v_zoli
2016-10-04, 19:07
Mi lesz ez? Etetőhajó vagy cigicsempész?

_hori
2016-10-04, 19:21
Az iNav előreprogramozva nem tud útvonalat bejárni. Missziót csak telefonról lehet neki küldeni. http://ez-gui.com
Rémlik az ArduPlane-nel lehet ilyet, mint amit írsz. (Távirányítóról pontokat rögzíteni és ismét bejárni.)
Gondolom az ArduRover is tudja ezt.

v_zoli
2016-10-04, 20:51
Az iNav előreprogramozva nem tud útvonalat bejárni. Missziót csak telefonról lehet neki küldeni. http://ez-gui.com
Rémlik az ArduPlane-nel lehet ilyet, mint amit írsz. (Távirányítóról pontokat rögzíteni és ismét bejárni.)
Gondolom az ArduRover is tudja ezt.

Ez elég tetszetős, milyen eszköz kellhet egy naze32hez?

_hori
2016-10-04, 21:31
Még nem próbáltam, csak sokat olvastam róla. :)
Kipróbálni egy sima BT kapcsolattal tervezem. Ehhez nem kell más, csak egy BT modul meg egy olyan telefon, amin fut az EZ-GUI.
Ha megy és tetszik, akkor valami nagyobb hatótávolságú kapcsolat kell majd és az EZ-GUI-ból sem elég az ingyenes vari, de nem egy ökör ára az útpont feltöltésre alkalmas verzió sem.

imrepeti
2016-10-05, 08:05
Azt szeretném kérdezni, hogy olyat tudtatok csinálni a nazeval, hogy nem pulzus szerűen stabilizáljon, hanem fixen tartsa a kitérést? Azt gondoltam, hogy nem tud ilyet valami adottság miatt. Most találkoztam egy videóval, amiben gimbal vezérlésre használják és szépen tartja a pozíciót. Be lehet állítani, hogy a stabilizálás is ilyen módon történjen? Ha igen hogyan?

_hori
2016-10-05, 08:21
Ilyen szempontból, ez is elég meggyőző:
https://www.youtube.com/watch?v=WroM7DP1rkk

mkgy
2016-10-05, 09:43
Az ArduRover-hez mi lenne a legolcsóbb hardver konfiguráció az adott igényeimhez?
Egyébként etetőhajóhoz kellene, hogy ködben is be lehessen etetni 3 helyre.

v_zoli
2016-10-06, 18:45
sziasztok,
Bár nem naze, de hátha van ötletetek.
Elvileg az Inav-ban benne van a revo támogatás, hogy lehet feltenni rá?
Konkrétan egy revo mini-ről volna szó.

_hori
2016-10-06, 19:05
Lehet nem kéne még erőltetni. :)
http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=35514016&postcount=7650

v_zoli
2016-10-06, 19:30
Lehet nem kéne még erőltetni. :)
http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=35514016&postcount=7650

hát lehet :)

Mat
2016-10-13, 20:14
Sziasztok,

ma naplementekor (volt naplemente!) végre első start a BFG 1600 -as modellel. A modell remek FPV -célra, szépen, jóindulatúan viselkedik, stabilan repül! Miután kitrimmeltem, otthon beállítottam a trimmelési értékekhez igazított középértékeket - és ekkor jött a macskánk és a modellt lesodorta az asztalról! - eredmény: a Naze - USB csatlakozója megsérült! Úgyhogy ennyi volt neki ..
Sajna itt tartok. A következő Naze megrendelve.
néhány kép róla:

feket663
2016-10-13, 20:17
Ha van egy ftdi-d vagy más usb-serial átalakítód, az 1. számú soros porton tudsz csatlakozni ehhez is.

Mat
2016-10-13, 20:21
Ha van egy ftdi-d vagy más usb-serial átalakítód, az 1. számú soros porton tudsz csatlakozni ehhez is.
Kösz szépen, ezek szerint az OSD - csatlakozóján keresztül is rá lehet csatlakozni ugyanúgy? RX - TX, vagy RX - RX ?

feket663
2016-10-13, 20:23
rx-et a tx-hez, és tx-et az rx-hez természetesen

Mat
2016-10-13, 20:36
... és működik! ...
Nagyon köszönöm - eszembe juthatott volna.

v_zoli
2016-10-16, 20:36
egy 250es quadkopteren van esély hogy a beépített iránytű rendesen működjön? Naze32 rev6 esetén.
Lehet e külsőt rátenni?

_hori
2016-10-16, 21:25
Nehéz úgy elhelyezni a vezérlőt, hogy jól működjön az integrált iránytű.
Lehet külsőt rákötni, de egyformából csak 1 db. lehet egyszerre az I2C buszon.

v_zoli
2016-10-16, 21:47
Nehéz úgy elhelyezni a vezérlőt, hogy jól működjön az integrált iránytű.
Lehet külsőt rákötni, de egyformából csak 1 db. lehet egyszerre az I2C buszon.

vagyis le kell fűrészelni az alaplapról?

_hori
2016-10-16, 22:14
Ha ugyanolyan, mint a külső, akkor ki kell iktatni.
Leszedni vagy levágni a buszról. (Elvágni a hozzá vezető SDA vagy SCL fóliát.)

Mat
2016-10-20, 20:03
Sziasztok,

kb. fél órája kissé pórul jártam. Konkrétan: úgy gondoltam, hogy verziót frissítek a minimOSD-n (1.6.4) és ehhez kivettem a Naze-OSD áramköröket a repcsiből. Miután frissítettem az OSD-t, gondoltam kipróbálom. Sajna a összekevertem a "JST" - power csatlakotót - amiről a Naze és az OSD is az 5V-os tápfeszt kapta egy másik, sajnos az asztalon lévő 3S 1000mAh-s akksi "JST" - power csatlakozójával (ezt a szemüveghez használom)! Eredmény - gyors és látványos túlmelegedés - az OSD-n szép vörös izzásig és sajna a Naze is 12V -ot kapott direktben! Van valami lehetőség a Naze-nél, vagy szintén kuka?
Egyébként igen látványos, gyors lefolyású esemény volt - többet nem fogok azonos végű - eltérő fesz szintű csatlakozót használni!!!
... és most elment egy kicsit a kedvem ... majd visszajön.

v_zoli
2016-10-20, 20:13
Szerintem a lelkük elszállt, a füstöt követve... :(
Egy ilyen lélektelen Revóm nekem is van idehaza.

csomy
2016-10-21, 07:39
Bármi történt is vele, ne bízd rá a géped.

v_zoli
2016-10-21, 08:15
Bármi történt is vele, ne bízd rá a géped.

ha az 5v helyett 12-t kapott nem kell már rábízni semmit.

Vírus
2016-10-21, 19:52
A tanulság: Ami jó azt nem kell megjavítani..

_hori
2016-10-21, 20:42
Ez így elég off egy kísérleti FW topikjában.
Persze ettől függetlenül van benne igazság, csak nehéz betartani azoknak, akikben van kísérletezőkedv.
:)

Mat
2016-10-21, 20:46
Teljesen igazad van :D
Más:

Mivel akadt egy másik Naze-panel, azon végre sikerült működésre bírni a Naze32rev6 -os analóg RSSI bemenetét, ami a ppm bemenet utáni "2" -es tüskére van (RC2/CH2)beállítva. Mivel nekem aurora9 adóm és delta8 vevőm van, ezért kellett egy RC -tag (1KOhm - 1 mikro) is hozzá. Jól be lehetett állítani a kijelzett értéket is az "rssi_scale" segítségével. Most már csak azt kell majd kifundálni, hogy vajon mit kell a minimOSD -n majd beállítanom (miután majd megjön), hogy ez meg is jelenjen a majd képernyőn ...

Ha már így alakult akkor a modellezésben használt csatlakozókat a Naze -nél lecseréltem "jó minőségű" IC - tartó tüskesorra. Ezzel sokkal kisebb méretekkel, jobb vezetékezést remélek majd elérni. A GPS-t 19200 -on softserial-portra szeretném rárakni (ekkor ahogy néztem 4 Herz-es frissítést tudok elérni), hogy egy bluetoth modult is on-line rá tudjak tenni a működő OSD mellett.

u.i.:
képek a régebbi szerelt állapotról, illetve a jelenlegi Naze - csatlakozókkal

feket663
2016-10-22, 22:09
Bár nem repülő, de ide írom, mert szintén Cleanflight Inav...

Ma eljött a rég várt pillanat, a levegőbe emelkedett az SP Racing F3 Deluxe panellel vezérelt TBS Discovery quadom, GPS-el, külső compassal, egyelőre video rendszer nélkül. Az itteni segítségek hatására még a szervó csatornát is sikerült beállítani a gimbal bólintáshoz.
Az első repülés kicsit billegősre sikeredett, amit először a P értékek csökkentésével szerettem volna kompenzálni, de ez nem vezetett eredményre, ezért a default p értékeket elkezdtem növelni, ami végre feszesebbé tette a gépet. miután a viszonylagos stabilitás már megvolt, elmentem egy kicsit nagyobb területre, ahol óvatosan magasság tartás üzemmódba kapcsoltam. Meglepve tapasztaltam, hogy a gép majdnem jól működik, az althold üzemmódra váltáskor kicsit lejjebb süllyed a gép, de ez egy paraméter változtatásával könnyen kompenzálható. Mivel minden adott volt, így a pozíció tartást is kipróbáltam, a gép a viszonylag nagy szél és az éppen cseperegni kezdő eső ellenére tökéletesen állt egy helyben, talán még jobban is, mint amit anno a pixhawk lite vezérlővel produkált a majdnem ugyanilyen elődje. Szóval az a helyzet, hogy már most is ígéretesnek tűnik ez a kód, és mindössze 4-5 felszállással, kb. 10 perc repidővel egy repülhető szintre lehet hozni a vezérlőt. Ezek alapján bátran merem ajánlani APM helyett, olcsóbb, modernebb, nagyobb a számítási kapacitás, elég jó a támogatás is hozzá.

Természetesen még jó néhány finomítás hátravan, az alap expó érték például annyira magas, hogy nagyon nagy bot mozdulatokkal kell irányítani a gépet, de ez nyilván mindenki egyéni ízlése szerint változik.

feket663
2016-10-23, 19:09
Így tartja a pozíciót:

https://youtu.be/e7IJDIqLIvQ

bakesz
2016-10-23, 19:47
Hmmmm....igeretes.
Inav tud kezelni szonart es flow metert?
Bar igyis szepen tart, de talan azokkal meg ennel is szebb lenne a magassag es a pozicio tartas.

feket663
2016-10-23, 19:49
Sonart tud kezelni, de az csak 3 méterig jó. Megmondom őszintén, hogy én tökéletesen elégedett vagyok az eredménnyel, teljesen partiban van a pixhawk-al, még ha nem is tud annyi repülési módot egyelőre.

v_zoli
2016-11-05, 19:33
nem naze, de:
stabilizált módban, ha megdöntöm egyik irányba a gépet, nem ellen kéne tartson? Előre/hátra jól működik, de oldal irányban mintha fordítva működene, a műhorizont jót mutat, a távról jók az irányok, de korrigálni mintha rossz irányban korrigálna.

bakesz
2016-11-05, 19:41
nem naze, de:
stabilizált módban, ha megdöntöm egyik irányba a gépet, nem ellen kéne tartson? Előre/hátra jól működik, de oldal irányban mintha fordítva működene, a műhorizont jót mutat, a távról jók az irányok, de korrigálni mintha rossz irányban korrigálna.

Vakon azt mondanám hogy APM!
A mission plannerben, full parameter listában ahhoz a csatornahoz tartozo rc_rev parametert állítsd át.
Tehát ha a csűrőd az 1. csatin van akkor az rc1_rev parametert.
Ha két csatornát használsz, akkor valószínűleg mind a kettőt reverzálnod kell.
Utána mindenképp ellenőrizd.

Ha nem APM, akkor bocs.... ;)

v_zoli
2016-11-05, 19:46
Vakon azt mondanám hogy APM!
A mission plannerben, full parameter listában ahhoz a csatornahoz tartozo rc_rev parametert állítsd át.
Tehát ha a csűrőd az 1. csatin van akkor az rc1_rev parametert.
Ha két csatornát használsz, akkor valószínűleg mind a kettőt reverzálnod kell.
Utána mindenképp ellenőrizd.

Ha nem APM, akkor bocs.... ;)

Revo :)

v_zoli
2016-11-05, 20:03
de az ötlet jó, hogy a táv csatiját fordítottam, és kézi vezérléssel tökéletes volt, most a szervó irányát fordítottam a vezérlőben, és már jó is.
Köszi az ötletet.

bakesz
2016-11-05, 20:04
Gondoltam hogy az Inav is hasonlo elven müxik, de nem merek ebben tanacsot adni mert nem ismerem....egyenlőre :)

v_zoli
2016-11-05, 20:07
szégyellem, még csak nem is inav :)
egyszerűen egy revo+librepilot, de lustaságomban nem kerestem a megfelelő topicot mert azt gondoltam, hogy itt mindenki szívott már annyit, hogy lesz ötlet :D

Mat
2016-11-05, 20:27
Gondoltam hogy az Inav is hasonlo elven müxik, de nem merek ebben tanacsot adni mert nem ismerem....egyenlőre :)
hasonlóan van ott is ... egyébként lassan egész jóban leszek vele ( szabadidő) ... kezd úgy működni, ahogy szeretném. Az első komolyabbnak mondható tesztrepítés utáni állapot:

bakesz
2016-11-05, 20:30
Gratulalok, legalabb egyben lejott ;)
En egyenlore csak csendben figyellek benneteket. De sztem hamarosan eljon az ido amikor nekem is bele kell vagnom ebbe az Inav mizeriaba :)

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI P7-L10 eszközömről

v_zoli
2016-11-05, 20:38
hasonlóan van ott is ... egyébként lassan egész jóban leszek vele ( szabadidő) ... kezd úgy működni, ahogy szeretném. Az első komolyabbnak mondható tesztrepítés utáni állapot:

Én nem vagyok ilyen bátor, csak egy 50centis csupaszárny X1-gyel próbálkozom, egyenlőre fpv nélkül. REmélem holnap nem lesz ilyen viharos szél.

Mat
2016-11-05, 20:40
Gratulalok, legalabb egyben lejott ;)
En egyenlore csak csendben figyellek benneteket. De sztem hamarosan eljon az ido amikor nekem is bele kell vagnom ebbe az Inav mizeriaba :)

Nem olyan bonyolult - csak némi időt kell vele eltölteni. Ami viszont nem működik egyenlőre jól, az a micro minimOSD - RSSI normális kijelzése. Vevőként Delta 8 -ast használok és 1 mikro - 10 kOhm -os RC szűrővel próbálok analóg jellé alakítani a vevő jelét. Az OSD-n az MWOSD_GUI-t használva beállítottam a minimum (kikapcsolt vevő) és maximum (bekapcsolt vevő az adó közelében) értéket, stb. Sajna ennek ellenére föl - le liftezik az érték repítés közben (függetlenül attól, milyen messze is van). Más RC elemekre lenne szükség? Vagy v. mi más?

Mat
2016-11-05, 20:43
Én nem vagyok ilyen bátor, csak egy 50centis csupaszárny X1-gyel próbálkozom, egyenlőre fpv nélkül. REmélem holnap nem lesz ilyen viharos szél.
a Tiéd szerintem komolyabb kihívás. Egyébként pedig nincs annál szebb, mint ha egy helyben hátrafelé vitorlázol és csak motort használva tudsz visszajönni :D

v_zoli
2016-11-05, 20:51
a Tiéd szerintem komolyabb kihívás. Egyébként pedig nincs annál szebb, mint ha egy helyben hátrafelé vitorlázol és csak motort használva tudsz visszajönni :D

évekkel ezelőtt, amikor először tettem girót repcsibe (hk401) metilesben tökéletesen működött, de vitorlába téve, elvette a termikvadászatot, nem láttam vario nélkül, hogy mi is van, mert nem billegette a szárnyát, hiszen kikorrigálta a giró :)

Mat
2016-11-05, 21:07
évekkel ezelőtt, amikor először tettem girót repcsibe (hk401) metilesben tökéletesen működött, de vitorlába téve, elvette a termikvadászatot, nem láttam vario nélkül, hogy mi is van, mert nem billegette a szárnyát, hiszen kikorrigálta a giró :)
Ezek szerint Te se most kezdted. INAV-ot használva passthrough üzemmódban azt és úgy csinálsz, ahogy szeretnéd (vagy sikerül) és az OSD ad a képernyőre rendes vario-t.

v_zoli
2016-11-05, 21:12
(Y)

bla
2016-11-06, 10:09
X

Mat
2016-11-06, 12:04
Sziasztok,
ezek a válaszok az analóg RSSI érték korrekt RC szűrőjére azért nekem túl tömörek, nem igazán informatív :D

bakesz
2016-11-06, 13:00
Ha a delta vevonek valoban analog rssi jele van akkor azt sztem nem kellene alapesetben szurni. Mondom ezt annak ellenere hogy nalam az openlrs vevon is van szuro, tapasztalatbol, mert szuro nelkul az is elegge ugralt.
Az nem lehet hogy mas r es c erteku szurot kellene alkalmaznod?
Kiprobalhatnal tobb fele ertekbol keszult szurot, hatha valamelyik bejon.

_hori
2016-11-06, 14:05
Az OLRS nem csoda, hogy ugrált RC filter nélkül, mert PWM és igényli a vasalást.
Rémlik, lehet szoftveresen is állítani az MWOSD-ben, hogy lassabban kövesse a változásokat.

bakesz
2016-11-06, 15:48
_hori!
Nem ide illik de....
Regebben olvastam valahol, eppen Kha reszletezte hogy openlrs vevokben gyarilag mar bent az ellenallas az rssi kimeneten.
Bar reg volt, tan igaz se volt :)

feket663
2016-11-06, 15:54
Csak a deluxe Openlrs vevőkben van benne az ellenállás. A HK féle Orange vevőkben nincs.

_hori
2016-11-06, 15:59
Valami rémlik nekem is, de nem az Orange vevő az, amiben benne van.
Megkerestem. A DTF UHF az ilyen.
https://github.com/openLRSng/openLRSngWiki/wiki/Settings-Guide#rssi-modes

Mat
2016-11-06, 18:51
kösz szépen - pont ez az RC - összeállítás van benne,
a hatás - lásd alábbi video:
https://youtu.be/3UwmvXWPG6c
Azt hiszem csökkenteni fogom az ellenállást és növelni a kapacitást, hátha használ.

_hori
2016-11-06, 19:47
Egyszerre csak az egyiket tedd, mert a szorzatuk határozza meg a letörési frekit. Tehát, ha egyszerre csökkented az R-t és növeled a C-t, előfordulhat az is, hogy semmi nem fog változni.
https://en.wikipedia.org/wiki/Low-pass_filter

Mat
2016-11-06, 20:11
ok, így teszek. Szkóppal megnézem először a jelalakokat és az alapján állok neki változtatni ... és megint szkóp, stb..
Szeretem a matekot - és nem szokásom feladni ...

Mat
2016-11-23, 20:34
rászántam kb. egy órát és kiderült (szkóp a barátunk), hogy flúgos a vevő RSSI - kimenete. Szerencsére egy másik modellből ki tudtam venni egy u.olyan vevőt (delta8) és ezzel szépen be tudtam állítani. A végeredmény: 10Kohm és 10 mikro-s kondival szépen kisimul a kitöltési tényezőt változtató vevőkimenet jelalakja.
A vevő cseréje után várom a hét végét...:D

Egyébként pedig most már egészen jól sikerült belakni az inav-ot, szerintem már nagyon jól működik! Szerintem érdemes áttérni rá! Pár napja hozzáférhető az 1.4-es verzió is, ami a merev szárnyú modellekhez is jobban illeszkedik alapbeállításaiban.

A következő projekt az egy évet C4S-el működött bix3 áttérítése lesz inav-ra (kb. karácsonyi időszak alatt).

Mat
2016-11-26, 18:36
tegnap estefelé sikerült a fail-safe tesztje is (egy sóhaj után ki és később bekapcsoltam az adót) , amit ma ismét kipróbálva, remekül működött!
Acro üzemmódban szépen viselkedik, Horizon üzemmódban remekül lehet vele közlekedni, nagyon jól használható az OSD variométere, termikkeresésre szerintem kiváló!
Legközelebb az EZGUI-s útvonal repítés kipróbálására is sor kerül - bár erre nekem nem igazán van szükségem.

Ltomi78
2016-11-27, 11:36
Nem nagyon kovettem a temat eddig...az erdekelne ez a sytem tudja az auto take off ot programozott utvnale terv nelkul?

_hori
2016-11-27, 11:53
Sok mindent tud már és folyamatos a fejlesztése.
https://www.youtube.com/watch?v=GQvJ77PhbSw&t=236s

Mat
2016-11-27, 12:06
Szia,
légszeletővel már képes leszállni és némi kockázattal szerintem ki lehet már próbálni merev szárnyú modellel is.

Ltomi78
2016-11-27, 12:22
Nagyon igeretes koszi az infokat...
Majd irtok par dolgo pro es kontra az apm es inav rol.
Melyik felhasznalobaratabb

Mat
2016-11-27, 16:50
Nagyon igeretes koszi az infokat...
Majd irtok par dolgo pro es kontra az apm es inav rol.
Melyik felhasznalobaratabb
:D szerintem egyik sem :D
- a végeredmény, ha eljutsz odáig kárpótol -

Mat
2017-01-13, 12:05
Sziasztok,
elkészült a következő berepítésre kész modell. Az alapot a hobbyking-es Z-84 kicsi csupaszárny szolgáltatja.
A naze-ra az inav 1.3-as verziója, a microminimOSD-re az MWOSD - scarab OSD 1.6.4.0 - lett feltéve.

Ami belekerült:
microminimOSD+bluetooth+microUBEC+current-sensor+naze32 rev6+BN880 GPS (1870+2300+2100+3000+5000 +5300= 20200 Ft!)
igen, összesen kb 20 eFt- lett összesen a robot-szekció!

kamera+adó+ventilátor (2400+15000+2100 = 19300 Ft)
Meghajtás: a10-15S motor, 5,5X4 folding prop.+-ESC + Towerpro szervók (12000 +2300+3200+2600 = 20100Ft)
akksi - 1500 mAh 3S -modster Power pack (7000 Ft)
Vevő TSLRS RX 700 N (kb. 30000 Ft)

tesztek, majd ha megjön a "normális" idő...

bakesz
2017-01-13, 13:51
Gratulalok!
Majd a tesztekrol es tapasztalatokrol is irj kerlek.
Sok szep repulest kivanok vele.

Mat
2017-01-17, 20:02
Ha esetleg Valaki kedvet kapna az inav-hoz, igencsak hasznos alapbeállítások különböző modellekre:

https://github.com/iNavFlight/inav/wiki/Default-values-for-different-type-of-aircraft

Csak bátran, szerintem igazán megéri kipróbálni, igazán jó kis eszköz akár repülő, akár "légszeletelő" a modell.

Mat
2017-01-17, 20:03
Ha esetleg Valaki kedvet kapna az inav-hoz, igencsak hasznos alapbeállítások különböző modellekre:

https://github.com/iNavFlight/inav/wiki/Default-values-for-different-type-of-aircrafts

Csak bátran, szerintem igazán megéri kipróbálni, igazán jó kis eszköz akár repülő, akár "légszeletelő" a modell.

Mat
2017-01-20, 19:43
Azért írogatok ... hátha kedvet kap még valaki, hogy esetleg majd az inav-ot használja repcsikhez.
Tapasztalat:
A Z-84-ben egy régebbi ESC-BEC -et használtam volna (Pulso 11A+) a modellhez, de a tesztnél kiderült, hogy időnként ki-kihagy a motor vezérlése, időnként viszont működik rendesem.
Nem szerettem volna vele kockáztatni, ezért kicseréltem egy Afro 12A Esc-re (így kellett még egy pici 5V-os BEC is a szervóknak), amit flash-eltem (szép magyar szó:D) Blheli 16.1.14.XXX - verzióval, Afro 12 A Multi - verzióra - és megszűntek vele a problémák!

bakesz
2017-01-21, 17:34
Kedvet egyenlore meg nem kaptam, sajnos nehez feladni egy jol bevalt rendszert amit ismerek, egy ismeretlenre.
De folyamatosan figyelem a topikot, igaz mint minden mas, ez sem nagyon porog.

A kerdesem az lenne, hogy van-e arra mod hogy a kimeneti oldalt teljesen kulon lehessen taplalni a vezerlotol?
Gondolok itt arra hogy pl egy nem normalis szervo mozgasnal annyi beeshet a tapfesz hogy kihat a vezerlo mukodesere.
Nyilvan meg lehet ezt oldani a vezerlotol fuggetlenul pl egy eloszto panellellel. De ha tudna gyarilag minden fele hekkeles nelkul az pozitiv lenne.

Amiota osszetort a csupam folyamatosan ba...a a csorom hogy kene egyet csinalni.
Es ha egyszer raveszem magam akkor lehet kiproblnam rajt az Inavot.

Koszi.
Bakesz

_hori
2017-01-21, 17:54
Sokféle vezérlőn fut, úgyhogy az sem kizárható, hogy van olyan is, amin ilyen a táp sín, mint amit írsz.
De azért inkább egyedi megoldással kell ezt kivitelezni, mert ezek a vezérlők alapértelmezetten egyszerű és olcsó multikopter vezérlők.

v_zoli
2017-01-21, 18:52
Pl a.revo mini eleve csak a jel szálad adja ki magából, a tápot, ha nem esc-t teszel rá, hanem szervót akkor a tápot külön kell megoldani. Ha a testelés közös a vezérlővel (márpedig az) akkor meg lehet csinálni.

v_zoli
2017-01-21, 18:55
Az android billentyüzet nekem sem a barátom.

bakesz
2017-01-21, 19:00
Nem igazan ismerem ezeket a vezerloket.
Gondolom meg lehet azt oldani hogy egyszeruen elvagni a pozitiv huzalozast a panelen ami az outputokra megy. Egy sima becet meg radugni egy nem hasznalt kimenetre.

v_zoli
2017-01-21, 19:35
Felesleges, kell egy primitív powerpanel szerüséget cinálni, amire rádugod a szervókat, megtáplálod egy bec-kel és továbbviszed a jel vezetéket a vevőre.

bakesz
2017-01-21, 19:41
Erdekes hogy nem egyforman gondolkodunk.
Ha a felvetesem kivitelezheto akkot pont a primitiv powerpanel a felesleges.
Felesleges suly, plusz csatlakozasok, plusz hibalehetosegek.
De igen, nekem is volt mar ilyen megoldasom. Egy rossz vevobol banyasztam ki a tuskesort es az lett az aramelosztom. Ott sajnos nem tudtam maskepp megoldani.

Meg egy kerdes merult fel bennem.
Jol sejtem h merevszarnyuhoz nem is kell deluxe verzio? Eleg egy sima acro is, ugye?

v_zoli
2017-01-21, 20:23
Attól függ mit akarsz csinálni. Az acro proci és ram szempontjából egyforma a net szerint a deluxszal, de nincs rajta magnetométer. A deluxon jobb minőségű szenzorok vannak, de rajt van a magnetométer,ami ugyan kell a gps navigációhoz, de kvára semmit sem ér ha a vezérlőn van.
Szerintem ha majd nem csak repülni, hanem navigálni is akarsz, akkor majd vegyél egy m8n gpst az.acrohoz. szerintem.

bakesz
2017-01-21, 20:27
Nincs jelenleg sem acro sem deluxe vezerlom. Csak elmelkedtem hogy altalaban a repvezelok ha merevszarnyuhoz hasznalod akkor elmennek iranytu nelkul is szepen. Magassag tartastol felek. Ahhoz vajon elengedhetetlen a baro vagy szamol valami magassagot a gps alapjan is?

v_zoli
2017-01-21, 20:33
Nem. A gps nem ad pontos magassági adatokat. Néha ha gyengébb a vétel jól elugrándozik 20-30 méterrel is.
Plusz a gps tengerszinttől számított magasságot ad, a baro viszont home tehát armolástól számítottat ad.

_hori
2017-01-21, 20:39
Repcsin az iNav boldogul iránytű nélkül is, de barométer az kell hozzá.

v_zoli
2017-01-21, 21:05
Igazából nagyon jól el lehet boldogulni iránytű nélkül is. Baromira meg tud mindent hülyíteni.

Mat
2017-01-21, 22:16
Szia,
most állítom össze a 3. merevszárnyú modellem inav-al (mindegyikben naze32 rev6 full verzió van).
Kettőben (Reichard Mefisto - Hobbyking BFG1600) az ESC-BEC-ről mennek a szervók és ettől elkülönítve külön 5V-os tápról megy a többi elektronikus rész. A földhurok mentes állapotra oda kell figyelni!
Használatban van és jól működik az iránytűje és a barométer is! Van normális magasság és iránytartás, függetlenül attól, hogy eleve nem javasolják a barométert merevszárnyú modelleknél.
A barométer használatát nagyban segíti, ha pontosan! bevízszintezed a naze-t a modell elvárt siklásához beállítva (ez nem mindig jön be elsőre).

u.i.: ha elégedett lettem volna a régebbi elektronikával én sem váltottam volna. Ha jobb idő lesz remélem egyszer most már tényleg összefutunk ...

Kedvet egyenlore meg nem kaptam, sajnos nehez feladni egy jol bevalt rendszert amit ismerek, egy ismeretlenre.
De folyamatosan figyelem a topikot, igaz mint minden mas, ez sem nagyon porog.

A kerdesem az lenne, hogy van-e arra mod hogy a kimeneti oldalt teljesen kulon lehessen taplalni a vezerlotol?
Gondolok itt arra hogy pl egy nem normalis szervo mozgasnal annyi beeshet a tapfesz hogy kihat a vezerlo mukodesere.
Nyilvan meg lehet ezt oldani a vezerlotol fuggetlenul pl egy eloszto panellellel. De ha tudna gyarilag minden fele hekkeles nelkul az pozitiv lenne.

Amiota osszetort a csupam folyamatosan ba...a a csorom hogy kene egyet csinalni.
Es ha egyszer raveszem magam akkor lehet kiproblnam rajt az Inavot.

Koszi.
Bakesz

_hori
2017-01-22, 08:40
Talán ezt is tisztáztuk már régebben. Valamit félreérthettél. Nem a barométer nem ajánlott, hanem a GPS magasságadata a nem elégséges, tehát kell a barométer.
A barométernek nem számít a vízszint, ennek a korrekt szivacsozás a lényeges.

Mat
2017-01-22, 09:35
Talán ezt is tisztáztuk már régebben. Valamit félreérthettél. Nem a barométer nem ajánlott, hanem a GPS magasságadata a nem elégséges, tehát kell a barométer.
A barométernek nem számít a vízszint, ennek a korrekt szivacsozás a lényeges.
Igazad van, önmagában nem számít a barométernek a vízszintezés, elsősorban nem ezért fontos - ha nincs rendesen vízszintezve a vezérlő és a barométer be van kapcsolva - és szeretnél adott magasságban repíteni (és ráadásul úgy tűnik, egyébként egész jól segíti a robot a repülést) - érdekes jelenségek fognak lejátszódni repülőknél.

feket663
2017-01-22, 09:41
A korábbi verzióknál ténylegesen az volt javasolva fix szárnyú repülőnél, hogy a baro szenzort ki kell kapcsolni. A mostaninál talán már ez nem szerepel, ami jó hír, ha valaki, mint én, egy vario szenzor-rth rendszerben gondolkodik vitorlázó repülőre (meg egyébként is).

_hori
2017-01-22, 10:02
Igazad van, önmagában nem számít a barométernek a vízszintezés, elsősorban nem ezért fontos - ha nincs rendesen vízszintezve a vezérlő és a barométer be van kapcsolva - és szeretnél adott magasságban repíteni (és ráadásul úgy tűnik, egyébként egész jól segíti a robot a repülést) - érdekes jelenségek fognak lejátszódni repülőknél.

Az ACC 6 poziciós kalibrálása tényleg érdekes mutatvány lehet egy repcsinél. Talán úgy a legegyszerűbb, ha valami lapra rögzített géppel teszi ezt meg az ember, vagy az FC beépítése előtt, mint a APM-nél és utána a tizedfokonként lehetséges board alignment-tel beállítani pontosra a kívánt vízszintet.

v_zoli
2017-01-22, 16:50
Tényleg, ugye alapvetően nem tudhatjuk, hogy egy merevszárnyúnál mi is a vízszintes, más más sebességhez más más állásszög tartozik.

_hori
2017-01-22, 17:56
A robot egyhez fog ragaszkodni. Én a vízszintes vezérsíkot szoktam vízszintesnek tekinteni és beérem ennyivel.
Csupaszárnynál meg a "de szépen repül" állásszöget. :D

Mat
2017-02-07, 18:53
Szóval,

megjelent az inav 1.6 - verziója! Le és felszállás támogatás, stb...

más:
kissé feljavítottam (nehezebbé tettem) a z84-be épített miskulanciát.
A motor fordulatszámát növelve egyre jelentősebb, (a 2.4 GHz vevőnél is) a szervók mozgatásánál időnként sztohasztikus - rángatozó mozgások jelentek meg előtte. Az igaz, hogy eléggé kaotikusnak látszik a vezetékezés a képen, viszont most (a földön próbálva) úgy néz ki, sikerült kiküszöbölni a problémát.
A tömege kicsit meghízott, jelenleg 3S LIPO 1300mAh-val 390 gramm.
INAV teszt majd ha jobb (és szabad) idő is lesz rá.

Mat
2017-02-10, 18:25
azon gondolkodok - írogatva - , mivel a 433 MHZ-es TSLRS -vevőmet (700RN) is kipróbáltam most délután:
Ennél a vevőnél még mindig rángatózik a szervómozgás ( a gáz adással arányosan növekszik a probléma). Ha nem forog a motor, minden rendben lévően működik. Esetleg v. mi tipp a zaj elnyomására? Szervóhosszabbítóval eltávolítva a modelltől is ezt teszi.

Például használhat, ha egy külön 7805-el hajtom meg a szervókat, - vagy esetleg külön a vevőt? Esetleg optocsatolós ESC is segíthet? Esetleg LC - szűrő(k) - hogyan?
Egy 7805 mekkora áramot bír el hűtőborda nélkül?

_hori
2017-02-10, 18:42
Azt is próbáltad, hogy nem a vezérlőre, hanem közvetlenül a vevőre kötve a szervót hogyan viselkedik?
Nem biztos, hogy táp gond (ill. nem biztos, hogy a szervót zavarja, lehet az is, hogy az FC-t) és ezzel ezt ki lehetne zárni. Ha ugyanúgy viselkedik, akkor a táp baja és ezt könnyebb elhárítani.
Akár úgy is, ahogy írod.

(Folyamatos 0.5A fölött én inkább mini 2A-es DC-DC-t szoktam.)

Mat
2017-02-10, 19:15
Szia,

kösz, nagyon tetszik amit írsz! nekem is eszembe juthatott volna - holnap kipróbálom!

feket663
2017-02-10, 19:45
azon gondolkodok - írogatva - , mivel a 433 MHZ-es TSLRS -vevőmet (700RN) is kipróbáltam most délután:
Ennél a vevőnél még mindig rángatózik a szervómozgás ( a gáz adással arányosan növekszik a probléma). Ha nem forog a motor, minden rendben lévően működik. Esetleg v. mi tipp a zaj elnyomására? Szervóhosszabbítóval eltávolítva a modelltől is ezt teszi.

Például használhat, ha egy külön 7805-el hajtom meg a szervókat, - vagy esetleg külön a vevőt? Esetleg optocsatolós ESC is segíthet? Esetleg LC - szűrő(k) - hogyan?
Egy 7805 mekkora áramot bír el hűtőborda nélkül?

A sima nagy méretű 7805 0,5 ampert bír el borda nélkül. Jobban jársz, ha egy kapcsló üzemű DC-DC konvertert építesz be, hétfőn tudok neked egyet küldeni, ha érdekel, az 3 ampert is elbír.

Mat
2017-02-10, 20:35
Szia feket633,

nagyon jól esik az ajánlatod.
Amiért a 7805-re gondoltam az az, hogy nincs nagyfrekvenciás része a tápnak, és így talán nem fog interferálni sem (pláne elég furán hangzó ragozott "újmagyar" szó) és egy kicsit könnyebb :D mint a másik.
kettő 5 grammos szervót kellene vele meghajtani (elevon). Ezért kérdeztem, hogy vajon jó-e az analóg megoldás is.

feket663
2017-02-10, 20:40
Pont olyat tudtam volna adni, mint ami az első képen van. 2db 5 grammos szervót simán meghajt a 7805 is természetesen, de olyan helyre rakd, ahol a melegedés nem okoz gondot, mert azért fel fog forrósodni rendesen (szerintem).

foxlala
2017-02-10, 22:07
7805 200mA felett tuti hűtőborda... és kondik is kellenek, mert simán begerjedhet, én is kisérleteztem vele, aztán feladtam, egy 3A-es kapcsolóüzemű mindent elvisz...
szervó gondok.... másik szervó próba képp? bár szerintem az 5V-os táp lehet gond, ha a gáz függvényében jelentkezik.

_hori
2017-02-10, 22:18
Egyébként az áramerősség csak az egyik paraméter.
A másik a maradék feszültség, ami az 5V felett van. Ezt fűti el a stabkocka és ha a hűtőfelülete és a környezeti hőmérséklet nem teszi lehetővé, akkor túlmelegszik és lekapcsol.

Mat
2017-02-14, 20:16
ok.

Egyébként az áramerősség csak az egyik paraméter.
A másik a maradék feszültség, ami az 5V felett van. Ezt fűti el a stabkocka és ha a hűtőfelülete és a környezeti hőmérséklet nem teszi lehetővé, akkor túlmelegszik és lekapcsol.
Azért, hogy minél kevésbé megedjen majd a fesz. stabilizátor, 6V-ról fogom meghajtani a vevőt és a két szervót.
Mivel még nem mondtam le a 433MHz-es vevő használatáról:
Megjött az opto -csatolós ESC - 12A és 30A-es verzió.
A blheli programjával szépen állítható mindegyik. Érdekes módon a 30A-es verzió sokkal kisebb - és csak ennek van motor fékje és hővédelme is, ami a 12A-nek egyik sincs!

Van V. kinek tapasztalata a 30A-es verziójúval (milyen beállításokkal érdemes használni csupához? Valóban elbír 30A-t stabilan? Ráadásul azt olvasgattam erről, hogy sokkal kisebb az RFI (rádió - frekvenciás - interferencia) -je, mint a többinek. Ez is igaz lehet? Mindegy, hogy a panel melyik oldalára forrasztom a motor vezetékeit?

_hori
2017-02-14, 20:26
A 6V kevés a stabkockának.
Van neki egy un. "dropout voltage" paramétere, ami tipikusan 2V, tehát legalább 7V kell neki ahhoz, hogy tudjon stabilan 5V-ot produkálni.

Mat
2017-02-14, 20:50
Bocs. lehet, hogy rosszul fogalmaztam - konkrétam egy 7806-ra gondoltam 3S LIPO mellett :D.

A 6V kevés a stabkockának.
Van neki egy un. "dropout voltage" paramétere, ami tipikusan 2V, tehát legalább 7V kell neki ahhoz, hogy tudjon stabilan 5V-ot produkálni.

foxlala
2017-02-14, 20:57
Akkor megint 6V-ot kell eldisszipálni.... nem nagyon leszel beljebb...

Tapatalkkal küldve az én HTC One M9 eszközömről

Balázs 1.3 JTD
2017-03-17, 10:55
Esetleg az FC-re 5V-ra low ESR kondenzátor (470-1000uF)? (normális, nem kínai szutyok)

Mat
2017-03-17, 19:37
Szia,
pedig egész jó lett a kis 7806-al (2x10 mikro, plusz egy 1 nano-s kondival), nem melegszik túl és még könnyű is (a két szervó és vevő van rajta). A többi áramkört egy kicsi kapcsolóüzemű 5v/2A-es látja el. Az adón és kamerán is egy - egy pici LC szűrő van, így teljesen zavarmentes lett a kép is!

Más: nekem nagyon jól bevált a szokványos modellezős normál csatlakozók helyett a könnyen darabolható IC - foglalat! Kevesebb hely kell neki és stabil csatalakozást ad.

Ja és néhány kép:

Esetleg az FC-re 5V-ra low ESR kondenzátor (470-1000uF)? (normális, nem kínai szutyok)

bakesz
2017-03-17, 20:17
Egy erdekes hazassag tortenete:
Nem is tudom hogy merjek-e dicsekedni olyasmivel hogy egy naze es egy apm legyottjabol mi adodik...... :)
Hat kerem szepen ez:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170317/4c9341dbd85ac4aae420041edf7f6085.jpg

Egy Naze acro es egy hibas apm barojabol szuletett meg a kicsike.
Boomslang baratom erdeme, olyan rendes volt hogy csinalt nekem egy alkalmas inav hardvert.

Tavaszi projectkent szerzek hozza egy testet es ez lesz az uj project. ;)

bOOmslang
2017-03-17, 21:44
Spracing F3 nem Naze :)

bakesz
2017-03-17, 23:11
Na.....azt mondtam en is ;)

Mat
2017-03-18, 10:56
Szerintem érdemesebb most más inkább az inav-ról beszélgetni - egészen jól fejlődik! Én is a következő z84-ben lecserélem a naze-t egy F4 -es omnibus pro 2 -re, amiben már van belső 5V -os táp, áram és fesz. mérő, és egész jó OSD is. Ja, ennek az órajele sem fog - remélem - összeveszni a 433 MHz -es TSLRS vevővel.

Balázs 1.3 JTD
2017-03-19, 10:36
Én még nem tudok róla sokat beszélni :) Várom a Z84-em.... SPRacing F3 EVO (iNav) + MWOSD az már biztos...

eosbandi
2017-03-19, 17:32
Nagy a Z84 az iNAV-nak :D én egy Skywalker X1-be szuszakolom éppen bele a sp3 racing F3 micro-t :D.....

feket663
2017-03-19, 18:23
Ha jól olvastam, az új firmware-ben lesz autotune a repülőkhöz, ami elég jó hír szerintem, az rc groups-on keresik a tesztelőket a funkcióhoz.

Mat
2017-03-19, 18:39
Nagy a Z84 az iNAV-nak :D én egy Skywalker X1-be szuszakolom éppen bele a sp3 racing F3 micro-t :D.....

... :D és lesz rajta futómű is?

Azért ez se túl rossz (lásd kép).

Mat
2017-03-19, 18:46
Ha jól olvastam, az új firmware-ben lesz autotune a repülőkhöz, ami elég jó hír szerintem, az rc groups-on keresik a tesztelőket a funkcióhoz.

a mode már be van állítva - még nem próbáltam. Nekem ez egészen jól fog jönni ha működik, mivel télen eléggé elállítódtak az alapbeállítások a hab - zsugorodás miatt a vitorlán (bfg1600).

Balázs 1.3 JTD
2017-03-20, 09:46
Muszáj lesz neki. Van a hírhedt 72km-es videója youtube-on, az az ürge APM minit rakott bele. Ez sem nagyobb panel mint az APM mini. De még nem jött meg a gép, így nem látom. Remélem befér, ha nem akkor nyomtatok rá valami új tetőt.

Szerk.: poénból ráraktem az F3EVO-t egy 62 centis lap ultira, hát elég durva hogy alapbeállításokkal 32km/h szélben tegnap hogy megfogta :)

Szerk2.: én is örülök, ha lesz autotune. A servo auto trim-ről tud valaki beszélni?

v_zoli
2017-03-25, 23:43
Metilessel fpvzik valaki? Van egy megunt trénerem, 6ccm mocival, arra gondoltam, hogy kap egy fc-t gpst meg amit még rá lehet aggatni (tényleg sebességet milyen szenzorral?)
Dobok rá egy kamerát és uccuneki.

_hori
2017-03-26, 07:57
Működik, de nehéz olyan helyet találni, ahol pár perc alatt nem lesz csupa olaj a kamera és a rezgéscsillapítása is nagyobb feladat, mint egy elektromoson.

eosbandi
2017-03-26, 11:50
Egyetértek, nem rosz a Z84-sem, a banggoodon, 38usd, de van hozzá egy -20%-os kupon, így szállítással együtt 31.78.
http://www.banggood.com/Wing-Wing-Z-84-Z84-EPO-845mm-Wingspan-Flying-Wing-KIT-Green-p-988834.html?rmmds=search

v_zoli
2017-03-26, 14:45
Működik, de nehéz olyan helyet találni, ahol pár perc alatt nem lesz csupa olaj a kamera és a rezgéscsillapítása is nagyobb feladat, mint egy elektromoson.

szép kihívás :)

ifuh
2017-03-26, 21:14
Bálint (Styroman) 990mm-es EPP csupája nekem tökéletesen megy a Z84-es 'presets' beállítással , de anélkül is remekül repül, és rendkívül hatékony , ma egy 3s 1.3-as aksival 18percet repültem, mondjuk főleg Angle+Althold-ban (Firefly Q6 kamerával együtt a felszállója 644g) , a legjobb amikor leszálláskor Horizon módban motor nélkül lehuppan előttem

durma77
2017-04-01, 12:47
Helo! Kicsit tudom offtopic, mert csak sima CF és nem inav, ráadásul cc3d, de láttatok már olyat hogy rákötöm a gps-t az FC-re, az továbbadja az infót az osd-nek, de amint armolom az osd-már nem jelez holdat, illetve a compass is lefagy, az rssi jelzéssel együtt?

Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével

v_zoli
2017-04-05, 19:26
Lassan, de biztosan indul a metil fpv.
A motort elfordítottam, kipucoltam, hogy azon ne múljon az üzembiztosság, a motorburkolat valami műanyag lemezből lesz majd, a kipufogó messze a gép alá lett vezetve, a naze szerintem a tankra lesz rögzítve, mert az rezgéscsillapításnak pont jó lesz. M8n úton, azt a törzs végébe szánom. De csak a sima fpvs próbarepülés után.

feket663
2017-04-08, 15:19
Ha valaki jobban beleásta már magát a témába, segítsen már, ha tud. Egy quadrokoptert építek egy SP Racing F3 vezérlővel, baro+compass+GPS is van, de ez lényegtelen. Inav 1.6.1 a firmware verzió. Már repültem vele, és jó is minden, de szeretném, ha egy kicsikét mozgékonyabb lenne a gép. a rate-ket már feljebb, az expo-t pedig lejjebb vettem, de mégis roll és pitch irányban nagyon öregurasan indul meg a gép, utána begyorsul annyira, hogy alig lehet visszafogni. A kitérések a távon 1000 és 2000 uS közöttiek, ahogy kell. Mit tekerjek feljebb, hogy kicsit gyorsabban reagáljon?

_hori
2017-04-08, 17:27
Milyen repmódban tapasztalod ezt?
3D nav poshold-ban inkább csak iránymutatásra szolgálnak a botok és ebben a max. sebesség is be van korlátozva.
A többinél a rate-et növelve kellene hogy virgoncabb legyen.

feket663
2017-04-08, 18:29
sima angle módban... Azóta viszont bejött egy másik probléma is...

Magasság tartás módban (természetesen mellé bekapcsolva az angle is), egyszer csak magától iszonyat módon bedőlt, és megindult oldalra, aztán gyorsan lekapcsoltam a motorokat, hogy ne szökjön meg. Ekkor még nem lett semmi baja, aztán próbáltam repülés közben állítgatni a pid értékeket angle módban, miután kicsivel stabilabbnak éreztem, újra megpróbáltam a magasságtartás módot, aztán pár másodperc után ismételten jelentkezett ez a gond, akkor már a tetején landolt a gép, és egy propeller is odalett, így a további gyakorlás elmaradt.

A rate érték pillanatnyilag 270 fok/másodperc, ennek szerintem elegendőnek kellene lennie egy ilyen jellegű géphez (TBS Discovery váz). Arra is gondolok, hogy esetleg azzal lehet a probléma, hogy egy 10 collos proppal ellátott 450-es gép alapbeállításait választottam ki, majd utána állítottam be a motor mixet, meg egyebeket. Régen, míg nem volt ilyesmi, egyszer már repült a gép, elég jól is, csak azt a vezérlőt odaadtam egy haveromnak, és most egy újabbal próbálkozom. Lehet, hogy a gyro lpf, vagy egyéb paraméter nem tetszik neki...

Szerk: Megvan a hiba... a Persze, hogy a magasságtartás mellé nem volt bekapcsolva az angle mód... (fejét a falba verős smiley) :)

feket663
2017-04-09, 22:00
Újabb kérdés: most már angle és magasság tartás módban elfogadhatóan repül a gép, viszont ha bekapcsolom a GPS pozíció tartást,, pitch irányban viszont elkezd egyre nagyobb amplitúdóval billegni, viszonylag lassan, olyan, mintha sok lenne az I érték, viszont ha jól tudom a PID értékek csak az angle/acro módra hatnak. Akkor melyik paraméterek vezérlik a pozíció tartást? A POSITION XY és a VELOCITY XY paramétereket próbáltam pozitív-negatív irányba állítgatni, nem nagyon tapasztaltam változást...

v_zoli
2017-04-09, 22:21
okoz ilyent a hibásan kalibrált magnetométer is.

feket663
2017-04-09, 22:23
azt is újrakalibráltam, szerintem semmi baja, mert a "Toilet bowl" effektus egyáltalán nem jelentkezik.

v_zoli
2017-04-09, 22:30
mi miatt nem armolódhat a cucc?
legújabb inav, 6 szervó, sbus vevő, asztalon összerakva, a szervók mozognak, a gáz szervó is mozog a motor teszt esetében, de hiába kapcsolom, a beállított modnál armolódni nem akar :(

v_zoli
2017-04-09, 22:31
azt is újrakalibráltam, szerintem semmi baja, mert a "Toilet bowl" effektus egyáltalán nem jelentkezik.

pedig pont arra gondoltam.

feket663
2017-04-09, 22:33
Nem lehet, hogy nincs GPS fix, és azért nem armolódik? Nekem legalábbis így van, bár nekem be van kapcsolva a GPS opció.

ifuh
2017-04-09, 22:33
talán a nav_mc_pos -al kezdődő paraméterek? (?)

feket663
2017-04-09, 22:37
Azokat próbáltam, csak a konfigurátorban POSITION XY és a VELOCITY XY a nevük. De azokat hiába állítgattam, nem sok változás történt a gép viselkedésében...

v_zoli
2017-04-09, 22:43
Nem lehet, hogy nincs GPS fix, és azért nem armolódik? Nekem legalábbis így van, bár nekem be van kapcsolva a GPS opció.

nem tettem rá gps-t, nincs is a konfigban. azt akartam kipróbálni, hogy milyen módon fogom tudni metilessel a gázt és az alapjáratot kezelni, de hogy armolódni nem fog arra nem gondoltam.

v_zoli
2017-04-09, 22:44
talán a nav_mc_pos -al kezdődő paraméterek? (?)

arra gondolsz, hogy nincs home location beadva neki?

set nav_mc_pos_z_p = 50
set nav_mc_pos_z_i = 0
set nav_mc_pos_z_d = 0

ez van benne

_hori
2017-04-10, 08:17
nem tettem rá gps-t, nincs is a konfigban. azt akartam kipróbálni, hogy milyen módon fogom tudni metilessel a gázt és az alapjáratot kezelni, de hogy armolódni nem fog arra nem gondoltam.

nav_extra_arming_safety = OFF ?

v_zoli
2017-04-10, 08:31
nav_extra_arming_safety = OFF ?

Megpróbálom

_hori
2017-04-10, 08:49
Ha ON-ban van, akkor ez garantáltan akadálya az élesítésnek GPS nélkül.
Viszont, ha majd lesz benne, akkor érdemes visszakapcsolni.

v_zoli
2017-04-10, 09:43
Ha ON-ban van, akkor ez garantáltan akadálya az élesítésnek GPS nélkül.
Viszont, ha majd lesz benne, akkor érdemes visszakapcsolni.

Ez nem csak akkor lenne akadály, ha nav mód is van kiválasztva a modoknál?

_hori
2017-04-10, 12:17
Igen, de ha már iNav, akkor gondolom csak lesz ilyened is.
Az RTH is csak így működik teljes értékűen. Ha nincs home pozició rögzítve élesítéskor, akkor csak leszáll ott ahol éppen van. Ez kopternél is problémás lehet, repcsinél meg pláne.

v_zoli
2017-04-10, 13:11
Igen, de ha már iNav, akkor gondolom csak lesz ilyened is.
Az RTH is csak így működik teljes értékűen. Ha nincs home pozició rögzítve élesítéskor, akkor csak leszáll ott ahol éppen van. Ez kopternél is problémás lehet, repcsinél meg pláne.

Igen, az a cél, hogy legyen osd, gps, még sebességmérőn gondolkozom, de nagyon drága. Csak ki akarom próbálni, hogy egyeláltalán technikailag kezelhető e egy metiles motor nazéval. Ha már az elején úgy tűnik, hogy nehezen lesz kezelhető, hagyom a fenébe.

smith_hun
2017-04-10, 15:28
Sebességmérésre használja emlékeim szerint az analóg airspeed-mérőt...nekem van egy elfekvőben, ha érdekel...nézz utána, hogy biztosan kezeli-e, és megbeszélhetjük...bár én személy szerint nem teszek rá légseb.mérőt....

v_zoli
2017-04-10, 16:31
Használja az analógot? Azok újonnan sem nagyon drágák. A kérdés, hogy annyi mindent (osd, mag, gps, sbus vevő, airspee) hogy lehet ráaggatni. Ja, és hogy kell legyilkolni a beépített mag-ot.

Mat
2017-04-10, 17:12
Nekem nagyon jól működik beépített iránytűvel is a repcsim. A nyomásmérője is jobb nálam, mint a GPS-é. Szerintem elsőre nem érdemes letekerni róla, érdemes kipróbálni vele.

v_zoli
2017-04-10, 17:17
Nekem nagyon jól működik beépített iránytűvel is a repcsim. A nyomásmérője is jobb nálam, mint a GPS-é. Szerintem elsőre nem érdemes letekerni róla, érdemes kipróbálni vele.

Ahaa, akkor csak a törpe quadoknak van ez a nyűgje? Jó lenne. Akkor marad egy i2c port.

_hori
2017-04-10, 17:50
Az I2C az nem port, hanem busz, mindent fel lehet fűzni arra az egyre.
Csak a szakszerűség miatt jegyzem meg. :)

v_zoli
2017-04-10, 20:37
Az I2C az nem port, hanem busz, mindent fel lehet fűzni arra az egyre.
Csak a szakszerűség miatt jegyzem meg. :)

igaz :) nem port, hanem kivezetés.

v_zoli
2017-04-10, 21:15
érdekes, visszadobtam a cleanflight-ot és azzal armol rendesen, csak nem találom, ohgy hogy lehet a gáz csatin a szervót beállítani.

mod.
megvan, csak nincs menüben, hanem parancs van hozzá
set motor_pwm_rate = 50

v_zoli
2017-04-10, 21:59
Hát, szégyellem magam.
Nem volt a 6 pontos acc kalibráció megcsinálva. Úgy kalibráltam, ahogy a cleanflight-nél megszoktam.
Már armol is :(

bakesz
2017-04-10, 22:45
Sziasztok.
Ket kerdesem lenne:
Neten keresgelve altalaban csak olyan kepekkel talalkoztam ahol a minimosd tx es rx szala is ossze volt kotve a vezerlovel. Miert szukseges az fc rx szalat is bekotni az osd tx pontjara?

Ha nem akarok arammerest, akkor hova erdemes az aku feszt bekotni? Az fc merje, vagy az osd?

Koszi elore is.

_hori
2017-04-11, 07:51
Az MW protokoll más mint a MAVLINK itt kell FCrx-OSDtx drót is.
A feszültséget az FC VBAT bemenetére mindenféleképpen érdemes rákötni és akkor már elég csak ide.

bakesz
2017-04-11, 08:20
Koszonom a valaszt.

Mat
2017-04-11, 08:43
Nekem remekül működik a fesz. mérés az OSD-ről is - talán csak elhatározás kérdése ...

Az MW protokoll más mint a MAVLINK itt kell FCrx-OSDtx drót is.
A feszültséget az FC VBAT bemenetére mindenféleképpen érdemes rákötni és akkor már elég csak ide.

_hori
2017-04-11, 08:54
Repcsinél talán nem is annyira lényeges, hogy a buzzer is visítson, ha lemerült az aksi, de az FC tudná akár failsafe eseményként is kezelni ezt. Én korrektebb megoldásnak érzem az FC-re bekötést, mindkettőre meg feleslegesnek.

Balázs 1.3 JTD
2017-04-12, 09:36
Plussz OSD-ből tudsz állítani PID-eket is távirányítóval lépkedve a menüben. Ehhez kell, hogy vissza is tudjon szólni az FC-nek.

v_zoli
2017-04-14, 19:42
Tesztrendszer :)

A kérdés csak az, hogy hogyan tudnék még 2 szervót rádugni, a kamerának?

bandita/II
2017-04-14, 21:16
@bakesz: szintén az fc-re tettem, jobb, ha időbe tudja, hogy esetleg baj készülődik. Későbbiekben talán üzemanyag-takarékos mód, vagy ahogy hori is mondja, failsafe.

imrepeti
2017-04-15, 22:58
Zoli a vevőd nem tud véletlen PPM cagy Sbus módot? (mert ezek nélkül nehéz lesz)

v_zoli
2017-04-15, 23:33
Zoli a vevőd nem tud véletlen PPM cagy Sbus módot? (mert ezek nélkül nehéz lesz)

Sbusos a vevő. De a nazénak csak 6kimenete van, az meg kell a szervóknak.
De találtam egy megoldást, a kapcsolókat áttettem 7,8. Csatornára, így a vevőn felszabadult az 5 és 6.csatorna, és így már működik a kamera forgatás. Már csak beszerelni kéne, valahogy rezgésmentesen :)

v_zoli
2017-04-16, 18:40
a softserial-ra lehet valahogy bluetooth modult, vagy osd-t varázsolni?

ifuh
2017-04-17, 09:39
elvileg igen, mindkettő elég lassú :-)

v_zoli
2017-04-17, 15:18
elvileg igen, mindkettő elég lassú :-)

Jó, de, hogy? Az alap.beállításokkal nem megy, az uart2n viszont rögtön elindul. Jó, bluetooth nélkül megvagyok, de nem lenne rossz, ha menne, max egy váltókapcsolóval teszem rá az osdt, végülis egyszerre tuti nem fog kelleni.

_hori
2017-04-17, 15:26
A softserial-t nem lehet akkora sebességre bírni, mint hardveres UART portokat.
A BT adaptert is alacsonyabb sebességre kell hozzá állítani.
Hamarjában ezt találtam hozzá:
https://developer.mbed.org/users/edodm85/notebook/HC-05-bluetooth/
Az OSD-t egyszerűbb átállítani.

ifuh
2017-04-17, 15:28
nem tudom milyen OSD ...
én most szenvedtem meg a MinimOSD Extrával APM-en mert ugye az ULRS 19200baudon dolgozik a MinimOSD Extra 57.6kB-on, sima Y kábel nem megoldás,kellett hozzá egy átírt FW, és az OSD TX-portra nem szabad rákötni ... ha jól tudom a softserial sem tud 57,6-ot ...

https://www.youtube.com/watch?v=PZknMfcfVCo

v_zoli
2017-04-17, 16:02
köszi, kipróbálom

attila93
2017-04-20, 12:02
Sziasztok!

Egy Bixler 2-t szeretnék FPV-re átalakítani. Egy 600mw-os 5.8GHz adó, ChipLRS 433MHz irányítás kerül rá.

Van otthon egy SP Racing F3 vezérlőm M8N mini GPS-el, amire INAV-ot tennék, vagy gondolkozok egy mini APM beszerzésén ( link (https://www.aliexpress.com/item/2015-NEW-MINI-APM-PRO-Flight-Controller-Upgraded-from-APM2-6-Open-Source-Hardware-Free-Shipping/32557914266.html?spm=2114.01010208.3.19.wHKFIx&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10152_10 065_10151_10068_10136_10137_10060_10138_10155_1006 2_10156_10154_10056_10055_10054_10059_10099_10103_ 10102_10096_10148_10147_10052_10053_10142_10107_10 050_10143_10051_10171_10084_10083_10119_10080_1008 2_10081_10110_10111_10112_10113_10114_10037_10032_ 10078_10079_10077_10073_10070_10123_10120_10124-10102,searchweb201603_10,afswitch_1_afChannel,ppcS witch_4&btsid=2456d8b9-4326-4089-958d-4fa63fb0eeb9&algo_expid=c63eec95-9073-4b3f-9119-356f036eb17c-2&algo_pvid=c63eec95-9073-4b3f-9119-356f036eb17c) ).

Tudnátok pár érvet írni, hogy melyiket érdemesebb választani, melyikkel van kevesebb szívás? Leginkább az RTL funkció a fontos számomra, nem szükséges waypoint repülés.

Előre is köszönöm!

smith_hun
2017-04-20, 12:11
Akkor iNAV...kisebb a helyigénye, és sokkal kisebb a tömege. Az M8N gps elég jól fog működni...olvasd el az iNAV github-ot (vagy mit), próbáld értelmezni, és meglátod könnyedén menni fog...vannak benne elsőre érdekes dolgok, de valszeg könnyebb lesz beállítanod, mint az APM board-ot...a mini APM-ről nincs infóm...ha a pénz nem számít, akkor vegyél egy Pixhawk mini-t...kicsit butított a teljes verzióhoz képest, de sokkal többet tud, mint az iNAV...ellenben a beállítása picit több időt vesz igénybe...

Nekem jelenleg mindkettő van, én személy szerint imádom a Pixhawk+Arduplane kombót, de nyilván többet is kell vele dolgozni...ha van aki segít neked ebben, akkor nem gond, ha nincs, akkor sokat kell olvasni angolul...de, ha egyszer elkapod az infó vonalát, már megy egyedül is...

Az iNAV itt-ott kicsit bonyolultabb (főleg az összeépítésnél, és a vevő PPM-beállításánál -legalábbis nekem az volt-), de kis szerencsével elsőre össze lehet tenni, és viszonylag könnyedén lehet beállítani...a PC progi is elég jól átlátható....

Ha nem akarsz pénzt költeni, és ott van az SPF3 lapkád...akkor iNAV...

v_zoli
2017-04-20, 12:26
most láttam, hogy a naze32 a nem ajánlott vezérlők közt van az inav oldalán, mivan???
https://github.com/iNavFlight/inav/wiki/Supported-boards

smith_hun
2017-04-20, 12:30
Valszeg az F1-es proci miatt gyenge a számítási kapacitása már az irányításhoz...ez a megszokott evolúció...a sima APM 2.6 board sem támogatott vezérlő már az ARDUPLANE/COPTER esetében, ha a legfrissebb firmware-t tennéd rá...a régi még letölthető, és fel is tehető, bár egyre több funkciót kiszedtek belőlük, hogy az újabb vezérlők felé tereljék az embereket...gondolom itt is ez megy...fejlődik a kód, erősebb számítási kapacitás kell hozzá...

feket663
2017-04-20, 12:30
Az STM32F1 chipes vezérlőket az újabb verziók már nem támogatják.

v_zoli
2017-04-20, 12:32
Valszeg az F1-es proci miatt gyenge a számítási kapacitása már az irányításhoz...ez a megszokott evolúció...a sima APM 2.6 board sem támogatott vezérlő már az ARDUPLANE/COPTER esetében, ha a legfrissebb firmware-t tennéd rá...a régi még letölthető, és fel is tehető, bár egyre több funkciót kiszedtek belőlük, hogy az újabb vezérlők felé tereljék az embereket...gondolom itt is ez megy...fejlődik a kód, erősebb számítási kapacitás kell hozzá...

remélem, ha felment rá a firmware, amit listázott hozzá a program, működni is fog stabilan. Már csak a jóidőt várja a metiles tréner, hogy induljon a naze-inav-gps-ricinus teszt :)

ifuh
2017-04-20, 12:35
Ha nem akarsz pénzt költeni, és ott van az SPF3 lapkád...akkor iNAV...

+1
'Nincsen ezzel semmi baj'
ha szerencséd van még 'kész' PIFF beállításokat is kaphatsz https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2495732-Cleanflight-iNav-%28navigation-rewrite%29-project

ha nem, akkor is jó kiindulás lehet a Presets normál repcsi

smith_hun
2017-04-20, 12:38
Azt írják, hogy az újabb firmware-el akadások, belassulások lehetnek...én nem kockáztatnám a gépet a régi vezérlővel, és a legújabb firmware-el...ellenben úgy emlékszem letölthető hozzá a firmware telepítésekor a régebbi verzió is...csökkentett funkciókkal, de stabilabban fog repülni...
De durván mondva: megér neked 5eHUF spórolást, hogy a vezérlő kiszarjon (brownout), és lezuhanjon a metiles géped? Nekem még a szaros habgépemnél sem éri meg (lövésem sincs mennyi egy metiles tréner)...

v_zoli
2017-04-20, 12:42
Azt írják, hogy az újabb firmware-el akadások, belassulások lehetnek...én nem kockáztatnám a gépet a régi vezérlővel, és a legújabb firmware-el...ellenben úgy emlékszem letölthető hozzá a firmware telepítésekor a régebbi verzió is...csökkentett funkciókkal, de stabilabban fog repülni...
De durván mondva: megér neked 5eHUF spórolást, hogy a vezérlő kiszarjon (brownout), és lezuhanjon a metiles géped? Nekem még a szaros habgépemnél sem éri meg (lövésem sincs mennyi egy metiles tréner)...

a legkisebb mértékben sem éri meg. :) Van idehaza ez a rev6-os nazém, amire olyan jó rátenni minden perifériát, meg van egy revóm, amivel viszont csak a szenvedés van.
A metiles tréner, háát, balza és fólia árban van, akármennyire is törjön össze, 2 nap múlva repül, mert csak síklapokból van. A gép nem lényeg, csak ne essen senki fejére.

Mat
2017-04-20, 12:51
Szerintem az INAV -ot, válaszd, nagyon jól fejlődik, stb.

Viszont amire pl. oda kell figyelni: Az F1- F3 FC-k 72 MHz -en ketyegnek mindenféle árnyékolás nélkül, aminek a 6. felharmonikusa 433 MHz - környéke. Ez nekem jelentős gondokat okozott a TSLRS - es vevőmnek - vagyis csinálhattam amit akartam, jelentősen romlottak a vevő egyébként kiváló tulajdonságai (pedig kb. 1 métert tudtam odébb tenni).
Ezért az OMNIBUS F4 pro -t választottam. Egészen jó a saját OSD - je, közvetlenül rákötheted az aksira, van 5V-ja, nem kell bíbelődni az árammérővel, stb. Cserébe sajna nem tud analóg RSSI-t kezelni (éljen a jó failsafe beállítás).

Azért megnyugatásként - repülőbe szerintem teljesen elég egy naze32 rev6 -full is, ha ki szeretnéd próbálni. A nyomásmérő és iránytűje is teljesen jó! Nekem semmi szükségem sincs verzó frissítésre (1.3 van rajta) a BFG1600-as vitorlában - mindenféle flash-elések nélkül működik rendesen.

smith_hun
2017-04-20, 13:34
Laci bácsi! Az RSSI értéket nem tudod csatornára injektálni? Akkor az analógból nem digitális RSSI lesz? Csak kérdezem, mert ardu-ban ugyebár van erre lehetőség...

Mat
2017-04-20, 20:58
Ha valakit érdekel, az újabb 1.7 es INAV verzió :
https://github.com/iNavFlight/inav/releases

Mat
2017-04-20, 20:59
Laci bácsi! Az RSSI értéket nem tudod csatornára injektálni? Akkor az analógból nem digitális RSSI lesz? Csak kérdezem, mert ardu-ban ugyebár van erre lehetőség...

TSLRS támogatásnak írtam, hátha van - lesz rá mód.

Más:
Tudja-e valaki, pontosan mit állít - jelent a nav_fw_roll2pitch (esetleg azt jelentené, hogy a döntés mértékéhez képest milyen arányban, mennyit mozdul el a magassági) és a nav_fw_pitch2thr?

v_zoli
2017-04-23, 23:02
Na, addig kísérleteztek, amíg valami félresikerült. Szóval adott egy naze32 rev6, egy sbus vevő, egy micromnimosd (jelenleg valami 1.7 inav-fixedwing firmware, crome alkalmazással feltéve) az osd az uart1, az sbus az uart2, a gps a softserial2-n
Szervóból 5db.
Mielőtt , hogy nem tudom, hogy mit csináltam, az osd működött, és ha lehúztam a bluetooth modullal is kommunikált ugyanazon a porton. Na most a bluetooth tök ok, az osd ftdi-vel tök ok, de ha az osd rá van dugva a vezérlőre, akkor nem kap jelet. Az uart1 115200 ra van, az osd is azzal konnektál a progira, tehát a sebesség is ugyanaz.
Lehet, hogy túl új az osd fw?
Mi a fenét ronthatok el?

Arcus08
2017-04-27, 20:00
Üdv! Én is segítséget kérnék adott egy Omnibus F3 (klón) Inav 1.6-al és hiába próbálom összebarátkoztatni egy frsky d8r-II vel (amin ppm-es filmware van) nem látja, a ppm -es forraszpont (R14) ra multiméterrel rámérve a ppm bemeneti pontra (J8) össze van kapcsolva, a configban ppm val beállítva. valami ötlet mit rontok el?

_hori
2017-04-27, 20:13
A vevőn nem olyan FW van esetleg, aminél a gomb hosszú nyomva tartásával állítható a PPM frame hossza?
Valami ilyesmi rémlik és az is, hogy a lassú villogásos, hosszabbra kell állítani.

Mat
2017-04-30, 14:41
Sziasztok,

néhány kép az omnibusF4 V2pro FC; inav1.6.1 összerakásáról.
Nincs iránytű benne, ennek ellenére egészen jól hazatalál! A bixler3-ba lett belerakva. Ez az első FC, amelyik nem veszett össze a TSLRS 700NR vevővel! Az első repítések biztatóak, egészen jól viselkedik.

bakesz
2017-05-02, 22:46
Sziasztok!
Ket kerdesem lenne...
Kothetem-e az osdt az uart1-re, ha jol tudom azon megy az usb.
Masik hogy ha telemtriat valasztok akkor milyen tipusu telemetriat kell kivalasszak a legordulo savbol, ha olyan pdbm van amin gyarilag az osd fel van applikalva?
Mavlink?

Az fc egy Spracing f3.
Elore is koszi.

Bakesz

_hori
2017-05-02, 23:00
Ne kösd oda, nem működik párhuzamosan az USB-vel.
A PDB OSD-re gondolom MW OSD FW van töltve. Ehhez nem kell külön bekapcsolnod telemetriát. Azon a porton, ami az OSD-hez csatlakozik az MSP-nek kell bekapcsolva lenni.

Szerk:
Nekem mondjuk az UART1-en van az OSD, mert elfogyott a többi, de le kell húznom mindig, ha az USB-t akarom használni.

bakesz
2017-05-02, 23:07
Koszi _hori!
Nekem meg egy kicsit kinai.....vagyis inkabb ruszki. ;)
Ugyanis szinte csak orosz nyelvem vannak nomalis tutorialok a youtube-on.

bakesz
2017-05-03, 10:34
Meg egy kerdes, mekkora sebessegre allitsam az msp-t az osdhez?

_hori
2017-05-03, 10:48
115200 kell neki alapértelmezetten.

pumuklis
2017-05-04, 20:30
Van egy Naze32 rev6 vezérlőm betaflight-tel.
Érdemes vele próbálkozni egy F3A repülőbe?
Már próbálkoztam CC3D-vel + cleanflight, de azzal nem jártam sikerrel.

pilátus
2017-05-05, 18:19
Üdv mindenkinek!
Leica Geo spektív antennával dolgozik a Mojo mini sorvezetőnk,pérhuzamvezetőnk de egy év alatt tönkre ment a vízmentesen zárt antenna belseje!Ezért kérnék tőletek segítséget hogy mivel hogyan lehetne gyorsan helyetesíteni?Bloututh kapcsolat van az antenna és a monitor" közt így egy ilyen megoldás kellene... csak kérdés nem e van kódolva s lehet hogy csak Leica antennával megy a dolog!?
Tabletre telepített Agribus program ami tökéletesen megoldaná a gondomat de ehhez is kellen valami bloututh ntenna vagy olyan tablet ami usb csatis pluszban és ahhoz csatlakozna a tető antenna.Mindenden ötlet érdekel mert kb négyszáz ezret nem szeretnék most kidobni... megint

Mat
2017-05-07, 14:30
Van egy Naze32 rev6 vezérlőm betaflight-tel.
Érdemes vele próbálkozni egy F3A repülőbe?
Már próbálkoztam CC3D-vel + cleanflight, de azzal nem jártam sikerrel.

nekem két modellben is van, működnek. Szerintem mostanában jobb, ha már spracing F3 deluxe-ot választasz inkább. A ppm bekötése után is van három normálisan használható soros portja (GPS - OSD - Bluetooth), plusz LED - RSSI - VBAT.
Az F3A -hoz még azért annyit, hogy rezgésmenetesítés sem árt - például öntapadós kétoldalas TESA szalag (fürdőszobai fogasok csempéhez rögzítéséhez használt - OBI) két rétegben. Nálam határozottan jó működést eredményez.

Én az omnibusF4 proV2-vel póruljártam, az FC működése leállt, OSD eltűnt kb. 500m-re tőlem. A sima képernyő maradt meg látványnak.
Sikerült újra "armolni" az FC-t, viszont az OSD nem működött.
Aztán sikerült sima képernyővel visszatalálnom. Tapasztalat: érdemes ismerni a szántóföldet ahol jársz és azért lehet, hogy jobb, ha nincs minden egybe integrálva; az inav-ban újra armolához ne állítsuk be, csak az első bekapcsoláshoz állítsuk a home - pozíciót!!!.

pumuklis
2017-05-07, 20:00
Repülő beállításnál hová kell kötni a szabályzó csatlakozóját?
Mi az a 1/2 amit a programba a rajzon van? A szervóké egyértelmű, de a motorba nem tudok életet lehelni.

_hori
2017-05-07, 20:13
Itt is élesíteni kell és ahhoz kell a GPS is.

iNav has extra safety feature that prevents you from arming your aircraft if certain condition are met, or not met. This is controlled by CLI variable "Nav_extra_arming_safety" which is default turned on.

ifuh
2017-05-07, 20:15
egyes és kettes is motor kimenet
ha ki akarod kapcsolni akkor CLI-be:set Nav_extra_arming_safety = OFF

armolásra több lehetőség is van
pl
kapcsolóra állítani
vagy
set fixed_wing_auto_arm = ON

Mat
2017-05-07, 20:27
Sziasztok,
az omnibus-os kirándulás után az spracing F3-al és egy normális minimOSD -vel itt tartok.
Kipróbáltam az mwosd 1.7 -es verzióját és inkább visszatértem a scarabosd.1.6.8 -hoz. Ezzel a verzióval nekem sokkal egyértelműbben lehet állítani, és a mentés funkciója is normálisan működik, nem úgy mint chrom-os grafikus felülettel (pedig ezért némi hozzájárulást is kellett fizetni).

pumuklis
2017-05-09, 06:11
Itt is élesíteni kell és ahhoz kell a GPS is.

iNav has extra safety feature that prevents you from arming your aircraft if certain condition are met, or not met. This is controlled by CLI variable "Nav_extra_arming_safety" which is default turned on.
Az armolás csak a véletlen indítás ellen véd, vagy van más funkciója is?
Tehát ha kikapcsolom, akkor más dologba is bekavar?

_hori
2017-05-09, 09:06
Élesítéskor tárolja el a home pontot.
Ha kikapcsolod a Nav_extra_arming_safety-t akkor is kell élesítened, de megteheted ezt GPS 3D fix nélkül is. Nem lesz home és az RTH-ban csak leszáll ott ahol van.
Csak arra az időre érdemes használni ennek kikapcsolását, amikor szobában teszteled.

pumuklis
2017-05-10, 21:43
CC3D atom mini-re feltettem az INAV 1.3-at.
Nincs a vezérlőbe baró, és magnetométer.
Így is tudom használni RTH-ra, ha teszek hozzá GPS-t?

v_zoli
2017-05-10, 22:33
Nem.
A navigáláshoz kell a mag a csattogós hang ellen pedig nem árt a baro. Az atomnak pedig inavval sem lesz elég memóriája a gps navigáláshoz. Sőt az osd-t se lesz hova dugnod.

ifuh
2017-05-10, 22:48
nekem 'sima' CC3D+M7N -el visszajött a Falcon :-)
asszem iNav 1.5.1 van rajta
merevszárnyhoz nem igazán kell a baro
------------------------------------
másik gépen Naze32 acro rev 6 és iNav 1.6.1 +-6m kitéréssel elrepked

v_zoli
2017-05-10, 23:23
Pedig itt sokan aggódnak az inav és az f1 procik miatt, lefagyás meg egyéb rémhírek

ifuh
2017-05-11, 08:34
na jó, aggódni én is aggódtam, bár sokan elítélik (iNav leírásban meg ajánlották ...) , de remegő kézzel kikapcsoltam a távot , és a gép elkezdett körözni szép nagy köröket írt le (csak 20-ason volt a max roll angle) felment a repülés közbeni legnagyobb magasságra és eccercsak megjelent a fejem felett :-) akkor nem bírtam tovább (nem vártam meg , hogy közözzön) visszakapcsoltam a távot

másik géppel nem mertem volna ezt megcsinálni, ennek a beceneve Frankenstein , vagy ahogy tisztelt kolléga mondta: 200g repülő cián ...

_hori
2017-05-11, 09:18
Nem feltétlen aggodalom van az F1-es vezérlőkkel kapcsolatban, hanem kompromisszumok, kényelem hiány.
Barométer nélkül, ha tudja az ember, hogy nem képes pontos magasságot tartani a gép, együtt lehet élni, de jó ezt tudni.

Sequadon
2017-05-12, 14:21
nekem 'sima' CC3D+M7N -el visszajött a Falcon :-)
asszem iNav 1.5.1 van rajta
merevszárnyhoz nem igazán kell a baro
------------------------------------
másik gépen Naze32 acro rev 6 és iNav 1.6.1 +-6m kitéréssel elrepked

39623

Én inkább teszek rá.

http://diydrones.com/profiles/blogs/altitude-comparison-barometer-vs-gps?xg_source=activity

Merevszárnyúra szerintem elég lehet a GPS heading, nem kell MAG. Máris egy serial-al kevesebb. Én egy maradék alap CC3D-el tervezek egy csupaszárnyat. GPS, OSD, BARO, egyikük softserial-on.

bakesz
2017-05-12, 19:50
39623

Én inkább teszek rá.

http://diydrones.com/profiles/blogs/altitude-comparison-barometer-vs-gps?xg_source=activity

Merevszárnyúra szerintem elég lehet a GPS heading, nem kell MAG. Máris egy serial-al kevesebb. Én egy maradék alap CC3D-el tervezek egy csupaszárnyat. GPS, OSD, BARO, egyikük softserial-on.

Magnetonak nem kell soros port. I2c buszra kell tenni.

Mas:
Kerdeznem en mint zoldfulu Inavos, hogy tudok softserialt elovarazsolni az spf3 vezerlon?
Az megvan h a gpio portokon a megfelelo pint kell hasznalni, degondolom kell hozza cli-ben valami parancs?

_hori
2017-05-12, 20:33
Nem csak CLI-ben lehet, van hozzá kapcsoló a konfigurátorban.
Az iNav konfigurátorban "Enable CPU based serial ports" fedőnévvel.
Mi mindened van, hogy elfogyott az összes hardveres?

bakesz
2017-05-12, 20:37
Osdt szeretnem atrakni hogy legyen szabad hely egy frsky x8r vevonek.
Sajnos az lrs vevomon nem jon ki rssi ezert le kell mondjak rola.
Most igy van:
Uart1 usb
Uart2 osd
Uart3 gps

Kesobb az usbt lecserelnem bt modulra
Barmilyen otletet szivesen fogadok, krutikat is.....ebbol tanul az ember. ;)

_hori
2017-05-12, 20:49
Nem szeretem a softserial-t, csak smartport-os telemetriára használom, ha használom.
Én inkább dugdosok. Az UART1-re vagy OSD, vagy BT, vagy egyik sem és akkor USB.
De ettől függetlenül biztos működik.