PDA

Teljes verzió megtekintése : Hybrid quad

v_zoli
2017-01-26, 21:25
Sziasztok. Egy quad esetében ti hogy oldanátok meg egy vonó/tolólégcsavar szabályzását?
Elsőre arra gondoltam, hogy az egyik a táv oldalán levő karra tenném az emelést és a gázkarra pedig a vonólégcsavart. A távlati célom egy félig repülő félig quad hybrid. Csinált már valamelyikőtök ilyen hybridet?

_hori
2017-01-26, 21:43
Megfordult már a fejemben. Én a pitch helyére raknám, kétirányú ESC-vel és kizárólag autolevel repmódban használnám. De még csak fikció szinten áll nálam ez a projekt. :)

v_zoli
2017-01-26, 21:50
Hmm, másképp közelítjük meg. Az én távlati célom egy vtol repülő, de ez sem rossz ötlet. Holnap valahogy felragasztok egy motort a játszósquadom elejére :D

bla
2017-01-27, 19:06
Sziasztok. Egy quad esetében ti hogy oldanátok meg egy vonó/tolólégcsavar szabályzását?
Elsőre arra gondoltam, hogy az egyik a táv oldalán levő karra tenném az emelést és a gázkarra pedig a vonólégcsavart. A távlati célom egy félig repülő félig quad hybrid. Csinált már valamelyikőtök ilyen hybridet?

Mi értelme lenne? A gimbalt úgysem tudnád megspórolni, mert a vezérlő folyamatosan billegteti a gépet minden irányba.
Lenne egy plusz motor amit cipelni kellene, ennek megfelelően a repidő is csökkenne.
A quad bedöntve, 4db motorral is jelentős sebességre képes.

Nem lebeszélni akarlak, csak nem értem mire lenne jó?

bla
2017-01-27, 19:09
Hmm, másképp közelítjük meg. Az én távlati célom egy vtol repülő, de ez sem rossz ötlet. Holnap valahogy felragasztok egy motort a játszósquadom elejére :D

Ja, merevszárnyú repülő, aminél a 4db motor csak addig működne amíg vízszintes repülésbe váltana? Ilyen sok van a Youtoobon, olyan is ahol vízszintesbe fordítható a motor.

v_zoli
2017-01-27, 21:43
Mi értelme lenne? A gimbalt úgysem tudnád megspórolni, mert a vezérlő folyamatosan billegteti a gépet minden irányba.
Lenne egy plusz motor amit cipelni kellene, ennek megfelelően a repidő is csökkenne.
A quad bedöntve, 4db motorral is jelentős sebességre képes.

Nem lebeszélni akarlak, csak nem értem mire lenne jó?

Mert bármennyire is megfertőzött a quad, repülősek a beidegződéseim, és érdekel, hogy hogy viselkedne. Gimball nem kell, nem videózni akarok, repülni :)

v_zoli
2017-01-27, 21:46
Ja, merevszárnyú repülő, aminél a 4db motor csak addig működne amíg vízszintes repülésbe váltana? Ilyen sok van a Youtoobon, olyan is ahol vízszintesbe fordítható a motor.

Valami hasonlóra gondoltam, de az emelőerőt megtartanám, vagyis teljesen nem állnának le a rotorok, és a kormányzásba is besegítenének, csak a szárnyak és vezérsíkok megvezetése miatt repülőbben viselkedne talán a gép.

keril
2017-01-28, 09:44
Valami hasonlóra gondoltam, de az emelőerőt megtartanám, vagyis teljesen nem állnának le a rotorok, és a kormányzásba is besegítenének, csak a szárnyak és vezérsíkok megvezetése miatt repülőbben viselkedne talán a gép.

Szerintem ez az elrendezés elég jól ki van találva.
Nem vacakolnék mással egy VTOL gép esetén.
35758

Simán a quad vezérléssel is működik mint repülő, csak az LEVEL vagy HORIZON üzemmód helyett RATE/ACRO-ra kell kapcsolni amikor repülőként használod, illetve a YAW jelére szerintem érdemes rátenni a csűrő kormánylapokat egy szervóval, valamint a ROLL-YAW vezérlést kell felcserélni.

Illetve a robotpilótának meg kell tanítani, hogy repülő üzemmódban az emelkedést a magassági kormánnyal vezérelje, ne a rotor teljesítménnyel.

keril
2017-01-28, 09:52
A fene vigyen el benneteket, most ezt is muszáj lesz kipróbálnom :D
Szinte mindenem van hozzá.

keril
2017-01-28, 10:02
Ja és a Nácik találták ki ezt is, de az amcsik építették meg.
35759
Ha jól tudom pár kísérleti repülést leszámítva nem volt sikeres konstrukció, mert a pilóta nem lát ki belőle leszállásnál, meg a konstrukciónak sem tett jót a farokra leszállás, de egy modellnél ez nem gond.

_hori
2017-01-28, 10:03
Téged vigyen el a fene, mert nekem is csak 1 motor és ESC hiányzik hozzá. :D
Valszeg nem lenne egyszerű megszoknom azt, hogy a csűrő a láb helyére került, úgyhogy az acro-ra kapcsolással egy időben meg kell oldanom a csűrő saját helyére kapcsolását is.

keril
2017-01-28, 11:45
Téged vigyen el a fene, mert nekem is csak 1 motor és ESC hiányzik hozzá. :D
Valszeg nem lenne egyszerű megszoknom azt, hogy a csűrő a láb helyére került, úgyhogy az acro-ra kapcsolással egy időben meg kell oldanom a csűrő saját helyére kapcsolását is.

:D
Én azon gondolkodok hogy nem kell kapcsolgatni. Bár a távirányítóm lehetővé teszi ezt, de ha repülőgép szemlélettel repülök vele, akkor ez függőlegesen repülve is megfelel.
A vezérsíkok cserélgetése jó eséllyel csak kavarodást okozna a fejemben.

Most már csak azt kellene megoldani hogy mindez beleférjen 250g-ba :D

_hori
2017-01-28, 11:55
Ha a 250 gramm limit is cél, akkor lehet, hogy mindenem van hozzá, mert talán találok a fiókban kefés motorhoz való FC-t, vagy ha nem akkor barkácsolok. 8) :D

_hori
2017-01-28, 12:42
A legkisebb kényszer elvének megfelelően tovább gondoltam.
Lehet működne az is, ha a QX90-et vagy a 120-as Sir Falconet-et ráapplikálnám egy méretben hozzájuk illő csupa orrára, az aksival meg kiegyensúlyoznám. A QX90 talán kevés lenne, mert 5 grammosnál kisebb szervóim nincsenek és ez egyébként sem a nagy teherbírásáról híres.

v_zoli
2017-01-28, 13:05
Szerintem ez az elrendezés elég jól ki van találva.
Nem vacakolnék mással egy VTOL gép esetén.
35758

Simán a quad vezérléssel is működik mint repülő, csak az LEVEL vagy HORIZON üzemmód helyett RATE/ACRO-ra kell kapcsolni amikor repülőként használod, illetve a YAW jelére szerintem érdemes rátenni a csűrő kormánylapokat egy szervóval, valamint a ROLL-YAW vezérlést kell felcserélni.

Illetve a robotpilótának meg kell tanítani, hogy repülő üzemmódban az emelkedést a magassági kormánnyal vezérelje, ne a rotor teljesítménnyel.

Cleanfligjt ben talán egy kapcsolóval profilt is lehetne váltani.

keril
2017-01-28, 13:21
Cleanfligjt ben talán egy kapcsolóval profilt is lehetne váltani.
Ez sem rossz ötlet, és talán még a csatornák linkelését is megjegyzi az egyes profilokban, amit a receiver részén beírunk.

keril
2017-01-28, 13:22
A legkisebb kényszer elvének megfelelően tovább gondoltam.
Lehet működne az is, ha a QX90-et vagy a 120-as Sir Falconet-et ráapplikálnám egy méretben hozzájuk illő csupa orrára, az aksival meg kiegyensúlyoznám. A QX90 talán kevés lenne, mert 5 grammosnál kisebb szervóim nincsenek és ez egyébként sem a nagy teherbírásáról híres.

Nem rossz :) kapják be a 250g-os limitet, nem akadály, bár a CX90-en van rate üzemmód?

_hori
2017-01-28, 14:06
Van, sőt csak abban működik normálisan, mert a vezérlőre integrált FET-ek fűtenek és elkalibrálódik az ACC.
Úgyhogy ez ezért sem optimális VTOL szerű géphez. A légcsavarok is gyakran lerepülnek róla nagyobb terhelésre. A QX90 felejtős sok szempontból...

v_zoli
2017-01-28, 23:10
https://photos.google.com/photo/AF1QipM7pevomnyDusugN_uPLevIFyOnpIAKNEHygvDN

Hát szobában nem lehet tesztelni :D
(mielőtt oltani kezdenétek, ez a játszós quad, ezen próbálok ki mindent, nem is akarok rendet tenni rajta :D )

_hori
2017-01-28, 23:23
Nincs is durva rendetlenség rajta és különben is a zsenik átlátják a káoszt is! :D

v_zoli
2017-01-28, 23:28
Nincs is durva rendetlenség rajta és különben is a zsenik átlátják a káoszt is! :D

Köszi :D
de az a verzió, hogy az oldalsó potival adom a gázt az sz@r. Bár elég érdekes állásszögeket sikerült produkálnom vele idebent. Most direktben a vevőbe dugtam a vonómotort, hirtelen nem tudtam a cleanflight-et rávenni, hogy valahogy vezérelje is.

v_zoli
2017-01-29, 12:08
1, hideg van.
2, a 3dnyomtatott alkatrészek törékenyek hirtelen behatásra, ilyen hidegben pláne
3, a csúszkával való vonóerő szabályzás nagyon nem volt jó ötlet

bla
2017-01-29, 13:04
Szerintem feltaláltad a quad formájú merevszárnyú repülőt. :D
Ebből kiindulva a vezérlést a távon ugyanúgy kéne konfigurálni mint a hagyományos merevszárnyúnál.

Aileron - ugyanaz (Jobb kar bal/jobb)
Elevátor - föl/le (Jobb kar előre/hátra. Persze ehhez nem ártana egy magasságtartó vezérlő, ami középállásban tartja a magasságot)
Throttle - húzómotor (Bal kar előre/hátra)
Rudder - ugyanaz (Bal kar jobbra/balra)

De akár az is lehetne, hogy a throttle/elevator meg van cserélve:
Throttle - föl/le (ahogy a quadnál megszokott)
Elevator - Húzómotor (csak középállásban állítsa le a motort, előrenyomva a kart húzzon, hátranyomva tolasson)

Gyakorlatilag a quad előre hátra mozgatását nem a quad előre/hátra döntésével csinálod, hanem az 5. (szerintem felesleges ;) ) légcsavarral.

bla
2017-01-29, 13:26
Ha meg merevszárnyú repülőt csinálnál +4db quad motorral, hogy VTOL legyen, akkor a VTOL logika szerint kell eljárni.
A VTOL-nak van egy állapota amikor függőlegesből vízszintes repülésbe megy át, ezt pedig kapcsolóval lehet megoldani. Pl.: 3 állású kapcsoló
- Felszállsz függőlegesen a 4db motorral (a gázkarral).
- Átkapcsolod a kapcsolót középállásba, ez bekapcsolja a húzólégcsavart.
- Az utazási sebesség elérésekor átkapcsolod a kapcsolót a másik állásba, ez lekapcsolja a 4db függőleges motort, és a húzó légcsavarral és a szárnyak felhajtóerejével repülsz.

Persze ennél bonyolultabb, mert nemcsak a motorokat kell átkapcsolni, hanem a csúrő, magassági és oldal kormány vezérlését is a quad FC-ről oda-vissza. De ki kell matekozni, és be kell programozni a távot hozzá.
Elegánsabb lenne az FC-t a VTOL-nak megfelelően átprogramozni, de szerintem hagyományos FC-vel is meg lehetne oldani.

keril
2017-01-29, 13:36
Ha meg merevszárnyú repülőt csinálnál +4db quad motorral, hogy VTOL legyen, akkor a VTOL logika szerint kell eljárni.
A VTOL-nak van egy állapota amikor függőlegesből vízszintes repülésbe megy át, ezt pedig kapcsolóval lehet megoldani. Pl.: 3 állású kapcsoló
- Felszállsz függőlegesen a 4db motorral (a gázkarral).
- Átkapcsolod a kapcsolót középállásba, ez bekapcsolja a húzólégcsavart.
- Az utazási sebesség elérésekor átkapcsolod a kapcsolót a másik állásba, ez lekapcsolja a 4db függőleges motort, és a húzó légcsavarral és a szárnyak felhajtóerejével repülsz.

Persze ennél bonyolultabb, mert nemcsak a motorokat kell átkapcsolni, hanem a csúrő, magassági és oldal kormány vezérlését is a quad FC-ről. De ki kell matekozni, és be kell programozni a távot hozzá.

Amire te gondolsz egy repülőgép hátára pakolt quad, kapcsolóval átkapcsolva :)

Én inkább ilyesmire gondolnék, csak 4 húzó rotorral, hogy könnyebb legyen stabilizálni a motorokkal.
https://www.youtube.com/watch?v=1nzY1Q4gea8

Ehhez nem kell semmi, csak egy sima quad vezérlő, meg a csűrő jeleit kirakni két szervóra is.
Magassági és oldalkormány szükségtelen, a 4 motor azt megoldja.

bla
2017-01-29, 13:58
Amire te gondolsz egy repülőgép hátára pakolt quad, kapcsolóval átkapcsolva :)

Én inkább ilyesmire gondolnék, csak 4 húzó rotorral, hogy könnyebb legyen stabilizálni a motorokkal.
https://www.youtube.com/watch?v=1nzY1Q4gea8

Ehhez nem kell semmi, csak egy sima quad vezérlő, meg a csűrő jeleit kirakni két szervóra is.
Magassági és oldalkormány szükségtelen, a 4 motor azt megoldja.

Ahhoz írtam amihez a kolega képet rakott be.

A 3D-s lógatás nekem is eszembe jutott, ráadásul ahhoz csak 1 motor kell. ;)

A VTOL-ról nekem inkább ez az ami eszembe jut: https://www.youtube.com/watch?v=9z0I_ktvbl0&list=PLI_QQsqpLtwA0-28_h4cG8gDWunS5Om9u
Trikopterből kiindulva, 3db motorral is meg lehet oldani, nem kell 5.

v_zoli
2017-01-29, 14:00
Szóval, amikor 1.5kiló húsból és 1 kiló tésztából készítesz lasagnét, majd miután összekészíted a tepsibe, kideül, hogy a frissen vásárolt tepsi nem fér a sütőbe.... az érzés megfizethetetlen. A többire viszont ott a lemezolló és kombinált fogó.

v_zoli
2017-01-29, 14:04
Viszont megtaláltam egy pár pár éve vágott szárnyat, és nekiállok belőle egy diegóshab repcsinek. Igéretes volt a quadrepcsi, tehát érdemes tovább menni.
Amúgy én is a repcsi hátára tett quadra gondoltam.
Cleanflight esetében a szervót hogy lehet átkergetni a vezérlőn? Vagy jobb a vevőből direktben?

bla
2017-01-29, 14:05
Ahhoz írtam amihez a kolega képet rakott be.

A 3D-s lógatás nekem is eszembe jutott, ráadásul ahhoz csak 1 motor kell. ;)

A VTOL-ról nekem inkább ez az ami eszembe jut: https://www.youtube.com/watch?v=9z0I_ktvbl0&list=PLI_QQsqpLtwA0-28_h4cG8gDWunS5Om9u
Trikopterből kiindulva, 3db motorral is meg lehet oldani, nem kell 5.

$220 az ára, nem is annyira vészes: http://www.e-fliterc.com/Products/Default.aspx?ProdID=EFL11075