PDA

Teljes verzió megtekintése : Ready Made RC Anaconda (kit verzió)

smith_hun
2017-05-08, 14:12
Ready Made RC Anaconda

39415

Tulajdonságok:
- könnyen szétszerelhető a szállításhoz.
- modulárisan variálható orr-rész,
- változtatható CG tálca (így nem kell az akkukat tologatni),
- nagy belső tér a törzsben, az eszközöknek, vagy a könnyű hozzáférhetőség érdekében,
- az orr-rész alá 3-tengelyes gimbal is szerelhető, hogy minél zavartalanabb legyen a látószög,
- utólagosan beépíthető/aktiválható FLAPS, a belépőéleken, és a kilépőéleken is, a stabilabb lassú repülés érdekében,
- megerősített futómű, kormányozható orrfutóval,
- GPS és/vagy RC/VTx rögzítési lehetőség a hátsó tartórudakon,

Technikai adatok:

Fesztáv: 2,06m
Szárnyfelület: 4900cm2
Hossz: 1,41m

Motor: 3548 800-1000kv
ESC: 60-80A
Propeller: 14-15"

Szervók: 3x30g, 2x17g fémfogas digitális
Akku: 4S 5000-25000mAh

Repülési idő: 45-85 perc

Én a KIT-verziót választottam, mert tapasztalt modellezők tanács szerint jobb magunknak összeválogatni a belevalókat...Nos, ennél a gépnél ez nem teljesen igaz. A Ready Made RC-s srácok a gépet két verzióban árusítják, az egyik a KIT, a másik a PNP...nos ez utóbbi is jó választás lett volna, tekintve, hogy mind a motor, mind a szabályozó jobb gyártótól került bele (Tiger Motor), és igazából utólagosan én is ezeket vettem bele, illetve az ESC-ből én a Hobbywing platinum 100A-es ESC-t választottam, jócskán túltervezve a rendszert...

Nekem ezek kerülnek bele a gépbe:
- Anaconda KIT (199$ + 100$ posta),
- T-Motor AT3520-5 880kv (90$)
- APC Electric 14x7 (5$)
- Hobbywing Platinum v3. 100A (66$)
- A-tail szervók: Turnigy TGY-2216MG 16g/ 3,9kg (40$)
- csűrő-szervók: Corona DS339MG Digital servo 32g/4,4kg (28$)
- FLAPS-szervók: Corona D-MG16 digitális, fémfogas szervó 18,8g/2,9kg (21$)

Robotpilóta:
- Pixhawk (16GB mSD) (70$)
- Hobbywing 5V-6V 3A UBEC,
- M8N GPS (15$)
- 5in1 modul (USB, LED, kapcsoló, hangszóró, I2C elosztó) (15$)
- MinimOSD + radaros firmware (5$)
- légsebesség mérő, (45$)
- 3in1 power modul (3-6S 90A power modul, 5V/3A és 12V/3A UBEC) (20$)
- egyedi telemetria kábel a Dragonlink-hez
- tervezet: 100-120 méteres magasságig működő LIDAR, (245$)

Biztonságot fokozó kiegészítők:
- HC-féle F1 öngyógyító biztosítékok a szervókra (7x1500HUF)
- Flytron navigációs LED-ek (szárnyvégeken: vörös/zöld állandó+fehér strobi, A-tail tetején 2x vörös v2-es strobi LED-ek, szárnytartó végén 2x fehér strobi)
- tripla tápellátás a robotpilótának (power modul, UBEC, ESC)
- tervezet: RFD868 telemetria beszerzése (Dragonlink telemetria kikapcsolása/átprogramozása mellett) (55eHUF)

RC-link:
- Taranis Plus (65eHUF)
- Dragonlink v3 Advanced + bluetooth (336$)
- Dragonlink Micro vevő (telemetria bekapcsolva)

Akkuk:
- 5x5200mAh 10C Multistar (6-7eHUF)
- tervezet: 10-16A Multistar 10C akkuk
- tervezet: custom liion pakkok

FPV rendszer:
- Fatshark tuned 700TVL CMOS (8eHUF)
- Xiaomi Yi (23eHUF)
- Runcam2 HD (23eHUF)
- 3in1 kamera elosztó (3eHUF)
- ImmersionRC 5,8G 600mW (15eHUF)
- ImmersionRC 2,4G 750mW (17eHUF)
- RHCP és LHCP antennák (24eHUF)
- Patch és helikális antennák (15-18eHUF),
- Feelworld diversity vevős monitor DVR-el (50eHUF)
- 6-7V-os szűrt UBEC a videóadókhoz,
- tervezet: Feiyu-Tech 3D Mini Pro gimbal beszerzése (65eHUF)

Termetes lista, és nyilvánvalóan túlzó is...azért terveztem ilyenre, hogy a későbbiek során alkalmas legyen a munkavégzésre, ha a jogszabályi környezet majd lehetővé teszi...de először csak berepülgetjük, beállítjuk, és szórakozunk vele...

A továbbiakban az építés, és szerelés különböző lépéseit mutatom be...

Képgaléria: RMRC Anaconda képgaléria (link) (https://goo.gl/photos/zhUNXhwjorMBTEt67)

USER manual (pdf) (https://dl.dropboxusercontent.com/u/1459803/RMRC%20Anaconda%20Manual.pdf)

smith_hun
2017-05-08, 14:13
A gép építése:

Igyekeztem előre kitalálni mindent, de nyilván ez nem lehetséges, így néha-néha kínlódás volt kitalálni mit és merre. Szerencsére vannak segítő ismerősök: Gózika, Mat, és Bakesz...használható segítséget kaptam tőlük...

Az építés nem egy nagy ördöngösség...igaz kicsit gyors volt a munka, de lehetett boldogulni, a gyári leírás tökéletesen végigvezeti az embert, hogy mikor mit csináljon, és mire figyeljen. A ragasztandó felületet finom smirglivel megcsiszoltam, portalanítottam, majd ragasztottam. Sok olvasás után most az UHU POR-ra esett a választásom. A ragasztott felületeket szükség szerint préseltem, illetve maszkoló szalaggal rögzítettem. A száradáshoz bőven hagytam neki időt, átlagosan 2-5 napig dolgozhatott a ragasztó. Az eddigieket nézve elég stabilnak is tűnik, remélhetőleg nem esik szét a levegőben.

A gyárilag adott alkatrészek erősek, merevek. Egy darabig gondolkodtam azon, hogy a terhelésnek kitett helyeken üvegszálazom a testet, de a ragasztás után kiderült, hogy semmi szükség rá, nagyon merev lett a habtest...ahogy a képeken is látszik a falvastagság átlagosan 1cm és 3cm között változik...ragasztás után kellően merev lett minden része, kézzel alig nyomogatható össze.

Amivel sajnos pórul jártam, az a SLAT felülete...a szárny egyik összeszerelése közben rosszul fogtam meg, és a hab rögzítés kiszakadt, így a felület közel egy harmada lefegett...így mindkét oldalon elöl-hátul kiszedtem az ívelő és fékszárny felületeit, sorjátlanítottam, és megtanultam zsanérozni...a zsanérozás után szerencsére könnyedén mozognak a felületek...
Saját meglátásom szerint (és elsősorban az RC Groups-os hozzászólók/használók szerint is) a fékszárny felülete valóban kicsire sikerült, így tervezem felvenni a kapcsolatot a forgalmazóval, hogy érdemes-e vagy nem a fékszárny felületét megnövelni...mondjuk eddig mindenki a gyári állapot szerint használja, de egy kérdést megér a dolog...

A géptest teljes száradása után beragasztásra kerültek a szervók, és tartozékaik, majd a szervók központosítása után a tolórudakat is beépítettem...

Az építése egyébként viszonylag könnyű volt, valószínűleg egy rutinosabb modellező pár nap után már a levegőbe is emelhette volna...mivel én nem szerettem volna lezúzni a testet (érthető okokból), ezért maradtam az eredeti elképzelésem mellett, és már az első repülést is robottal teszi meg a gép.

Jelenleg a gép (FPV rendszer nélkül) képes lenne a repülésre LOS-szerint, de elsőre szeretném a földi gurulópróbákat is megtenni...szerencsére van lehetőségem betonon, és egy tornacsarnokban is tesztelni a gép mozgását...a robot fel is van programozva, és talán egész jól be is van állítva...

UPDATE (2017 05.19.): A gép CG-jét nem tudtam egyből beállítani. Az elejében van egy Xiaomi Yi kamera, 2x 4S1P 5200mAh 10C Multistar akku...mindent teljesen előre tolva sem sikerült a CG-t beállítani, így ballasztot kell tennem bele...ez a kezdeti próbák alapján közel 200g ólmot jelent. A későbbiekben valószínűleg a Feiyu tech Mini3D Pro gimbal, valamint a második kamera, és a hozzájuk menő vezetékek ezt majd kiváltják...
Ebből viszont következik, hogy a 2x 5200mAh akku kevés neki...valószínűleg egy 16000mAh, 20000mAh, 25000mAh lipo akku lesz ideális hozzá...

RC Link:

Nem akartam kínlódni az FRSKY X8R vevőmmel, az L9R vevőm pedig (még) a Mini Talonban van, illetve úgy gondoltam, hogy egy professzionális adó-vevővel jobban járok, mint a hagyományos 2,4G FRSKY irányítással...szeretném leszögezni, hogy nincsenek távrepülési céljaim ezzel a géppel, szimplán csak egy jó, megbízható irányítási kapcsolatot szerettem volna. Sokáig a TBS Crossfire volt szimpatikus, de valahogy úgy éreztem, hogy instabil a firmware, mivel az első időszakban sok gép zuhant le, vagy lépett fail-safe helyzetbe, de ami elkeserítő volt (kezdő szemmel), hogy ezek a hibák mind 5km-en belül történtek...a telemetriájuk nem volt megbízható...így nézelődni kezdtem a Dragonlink felé...a leírások, és a repülések felvételei, valamint Eosbandi véleménye is segített abban, hogy ezt válasszam. Igazából nem bántam meg...Sokat nem is írnék róla, van saját topikja itt az FPV részen...

A lényeg: a gyári utasítás szerint konfiguráltam a Pixhawk paramétereit, megcsináltam a bekötéseket, bind-eltem a vevőt, és a rendszer működött...egyből megy a telemetria, és a repülési adatokat a mobilomon (Galaxy S7) látom bluetooth kapcsolaton keresztül...A bluetooth-PC kapcsolatot még nem teszteltem, de idővel az is megtörténik...

Amivel egyenlőre kínlódom, az az RSSI beállítása...ugyan a paraméter listában minden (elvileg) jól van beállítva, a Mission Planner-ben nem jelenik meg az RSSI...ezt mindenképpen ellenőriznem kell, jó dolog, ha működik.

A gépet a berepülések után maximum 10km-re távolítanám el, a tipikus repülési távolságom viszont 2-5km-re tervezem...ez a gép nem távrepülő (sajnos)...

Navigációs fények:

A Mini Talon-on már jól bizonyított Flytron LED-eket használom ezen a gépen is...beépítésük egyszerű, működésük megbízható...szerencsére 5V-ról üzemelnek, és működtethetőek önmagukban, vagy robotra kötve is...első körben és egy 5V-os BEC-re kötöttem őket, de természetesen a jelkábel is be van kötve, így bármikor ki-be kapcsolhatóra is lehet kötni őket.

Az elrendezésük:
- szárnyvégeken: állandó zöld + fehér strobi (http://www.flytron.com/led-systems/186-strobon-xl-navigation-strobe-green.html) valamint állandó vörös + fehér strobi (http://www.flytron.com/led-systems/185-strobon-xl-navigation-strobe-red.html)
- hátsószárny csúcsán: 2x vörös strobi (programozható) (http://www.flytron.com/led-systems/311-strobon-v2-navigation-light-white.html)
- hátsószárny végén: 2x fehér strobi (http://www.flytron.com/led-systems/74-1w-white-powerled-for-rc-lights.html) + vezérlő panel (http://www.flytron.com/led-systems/229-strobon-se-navigation-strobe-controller.html)

Ezek a LED-rendszerek keveset fogyasztanak, és viszonylag messziről láthatóak...szikrázó nappal kb. 150 méterről, szürkületben/borult időben közel 400-450 méterről látható a villanás.

A szokásos szervó vezetékeket használtam, óvatos forrasztással. A vezetékeket a szárnytőig egy magam által bevágott csatornában vezettem el, majd vékony, fehér színű ragszalaggal fedtem le, hogy picit szebben nézzen ki, illetve védettebb legyen.

A vezetékezés kialakítása során sajnos sikerült belefutni egy olyan hibába/jelenségbe, hogy a vörös LED és a fehér LED működéséhez más-már Volt érték párosult, így hába kötöttem őket párhuzamosan, a vörös LED elszívta az áramot a fehér LED-től, így a fehér LED csak derengeni tudott...ezt orvosoltam az elektronika megváltoztatásával, így végre összeállt a világítás is:

https://youtu.be/fk6onfbjgCQ

Pixhawk programozása:

Nos, vergődhetnék, hogy mekkora király vagyok, de nem tenném...az igazság az, hogy marha kényelmes voltam, és egy komplett beállítást mentettem le az RC Groups-ról, majd töltöttem fel. Mivel nem vagyok tökéletesen hülye, így azért le is ellenőriztem itthon, hogy minden klappol-e...szerencsére...az alapok jók voltak, de a csatornák kiosztását, és funkcióit az én szám ízéhez kellett állítanom, valamint a Dragonlink telemetriához tartozó soros-portok adatait módosítani kellett...pár biztonsági funkciót aktiváltam, illetve deaktiváltam, beállítottam az RC kimeneteket, és jöhetett a tesztelés...

Mivel minden viszonylag jól működik, ezért nem javítgatom már tovább...Még megvárom a légsebesség-mérőt, és azt is beépítem, szerencsére az nem egy nagy valami a leírás alapján.

A robot ellenőrzése során sajnos az alap power modul elfüstölt, így vennem kellett másikat:

Az elfüstölt modul: 39418 valamint a pótlására beszerzett power modul, amire feltehető a rezgéscsillapító alap felső lapja, és a robot is: 39419

A Taranis beállításai:
CH1 AIL
CH2 ELEV
CH3 THR
CH4 RUD
CH5 Flight modes
CH6 FLAPS
CH7 üres
CH8 OSD váltás
CH9 üres
CH10 Kamera váltás
CH11 Gimbal TILT
CH12 Gimbal YAW

A robot RC kimenetét én így állítottam be:
RC1: AIL 1.
RC2: ELEV
RC3: THR
RC4: RUD
RC5: AIL 2.
RC6: FLAP
RC7: Ground steer
RC8: Pass thru (OSD váltás)
RC9: Pass thru ÜRES
RC10: Pass thru (Kamera váltás)
RC11: Pass thru (Gimbal TILT)
RC12: Pass thru (Gimbal YAW)
RC13: pass thru (CHDK / Camera trigger)
RC14: pass thru (UBEC 5V/3A betáp) ÜRES

Beépítés után ilyen lett a kábelezés:

39416 39417

Kellemetlenül kaotikus...remélhetőleg nem befolyásolja majd a működést...

smith_hun
2017-05-08, 14:14
Még egyszer fenntartva.

smith_hun
2017-05-08, 14:14
Továbbra is fenntarva...

smith_hun
2017-05-08, 14:15
Jó hosszú lesz, így ezt is fenntartanám...

Atosz04
2017-05-08, 15:25
Nem semmi madár ;)

Tapatalkkal küldve az én SM-A500FU eszközömről

bakesz
2017-05-08, 20:50
Nagy nagy RESPECT!
Szép és impozáns gép, figyelemmel kísérem a topikot.
Csodálom a bátorságod, hogy egy ilyen lutri jogszabályi háttér mellett is mertél mélyre nyúlni a pénztárcádban.

Sok szép landolást vele!

Bakesz

smith_hun
2017-05-08, 21:32
Nem volt könnyű döntés...mivel a LR-repülésnek (legálisan) integethetünk, a My Twin Dream kiesett...
A nagy Talon-om felé gyáva lettem, így ment...
Szerettem volna mindenképp egy olyan gépet, ami kerekes, sok oldalú, és jól is néz ki...
Megépíthettem volna egyszerűbbre, de úgy voltam vele, ha már mindenképp tantermi vizsgát kell tennem (várhatóan), akkor legyen olyan, amivel dolgozni is lehet majd...így esélyes, hogy apránként talán csörgedezik vissza valami...a lobbi el akart lehetetleníteni minket...inkább fehérítem magam...

Ha sikerül minden, majd felmegyek vele hozzád...

Mat
2017-05-09, 21:30
Gratulálok Neked,
igazán szép a gépezet és igényes munka!!
... és megyünk majd vizsgázni is, ahogyan kell.
Ja, és mikor tudunk most már egy kicsit együtt is repíteni?

u.i.: nekem marad sima hobbi

smith_hun
2017-05-19, 19:59
A földi gurulópróbák egyike:

https://www.youtube.com/watch?v=4ETRvCgrs1Y

smith_hun
2017-06-05, 14:31
2017 06.04.: 1. Berepülés, valamint a rendszerek gyors tesztelése.

Kellemesen meleg időben, jó látási körülmények között, egyelőre FPV rendszerek nélkül, LOS berepültük a gépet, tapasztalt modellezők előzetes átvizsgálása után, és repülés közbeni hasznos tanácsaik segítségével.
A vezérlő tette a dolgát, a levegőben jól kompenzált, viszonylag simának nevezhető a repülés. A gép közepesen gyors (telemetria még nincs), és szerintem kicsit szélérzékeny, az oldalszél hatására kicsit driftelve repült.
Érdemes lesz több propellerrel kipróbálni, mind a motor, mind az ESC lehetővé teszi, hogy növeljem a propeller méretét...picit lomhának tűnik a Mini Talon után, és a fogyasztása sem túl kedvező a Mini Talon-hoz képest, hiába eszik keveset a mostani technika.
Az előzetes mérések szerint egy 13x8-as Master Airscrew S-2 propellerrel a motor 58-65A körül evett, ~600-700W teljesítménnyel...egy APC 14x7 propellerrel kb. hasonló Amper felvétel mellett (emlékeim szerint) már 950-990W körül volt a teljesítmény, míg a tolóerő (ecalc.ch szerint) közel azonos volt, 4995-5075g körüli propellerenként.

Repülés közben teszteltük a FLAPS működését, szerencsére minden jól működött, a Pixhawk rendesen kompenzált, nem volt hullámvasút. A gép kikapcsolt motorral szépen "vitorlázott", a Pixhawk a beállított süllyedési paramétereket tartotta...
A leszállást gyakorolni kell, és valszeg minden sokkal szebb lesz, mint a videón látható...

https://www.youtube.com/watch?v=mIf7vWaG3rs&t=3s

Ami érdekesség volt, hogy repülés közben aktiválódott a FAILSAFE, a gép elkezdett emelkedni, és a HP felé indult. Mivel egyszerre több dolog is okozhatta, a helyszínen nem tudtuk kideríteni, de a fedélzeti kamera videója alapján gyorsan kiderült az ok.
A lehetséges okok között szerepelt egy autó kinyitása távirányítóval, egy másik távirányító bekapcsolása, és a gép élesítése, valamint UHF rádiózavar a reptér egy ismert pontján...ezek mind egyszerre történtek meg, így elsőre fogalmunk sem volt melyik okozhatta...az első feladat a gyors leszállás volt, mentve a gépet...

Két kör után sikerült úgy besiklani, hogy éppen átrepültem a reptér pereme felett, de sajnos a túl gyors gázelvételnek köszönhetően a gép lehuppant a földre (első videón a második leszállás). A következő videón hallható az ok:

https://www.youtube.com/watch?v=oSMwA9oQrbc

Az Anaconda éppen fordulóban volt, amikor hallható a csipogó...nos, ez a FAILSAFE hangja...de mi okozhatta? Nagyon egyszerű: Mission Planner-ben az akku feszültsége mellett azt is beállítottam, hogy 1000mAh maradék akkukapacitás esetén élesedjen a FAILSAFE, és a gép induljon el hazafelé...hát itt is ez történt...a gép leszállása után ment a csipogás, ami azonnal megszűnt amikor friss akkut kapott a gép...mivel az akku feszültsége kb. 14,5V volt, már csak a kapacitásra tudtunk tippelni...
Az itthoni visszatöltés kimutatta, hogy 4245mAh ment vissza az akkuba...

Repült idő: ~7 perc, és ~6 perc (két felszállás)
Elhasznált mAh: 4245mAh (5200mAh 4S 10C Multistar lipo-ból)

Levontuk a tanulságot: ha már dupla akkuval kell repülni a minimum tömeg eléréséhez, akkor legyen bekötve mindkettő (ugyanakkora volt a belső ellenállásuk 19-20 Ohm akkunként), hogy legyen elég kapacitás...

Vírus
2017-07-19, 21:37
A multistar akkuk ráírt kapacitása és a valós kapacitás között azért tapasztaltam némi különbséget sajnos.. Nem lenne jobb esetleg 6 cellásra megépíteni? FPV gépként azért ennél sokkal többet kellene repülnie de ez neked nem kell mondanom...
Lesz valami módosítás, hogy növelni tudd a repidőt és a hatékonyságot? Mennyi a jelenlegi száraz tömeg?

smith_hun
2017-07-20, 00:57
Azt ugyebár mindenképp meg kell jegyezni, hogy ez nem egy X-UAV Talon, és nem egy Mini Talon, nem egy Raptor, és nem egy 2000m-es vitorlázós FPV gép...amikor megvettem, tudtam, hogy nem lesz takarékos...ez ezzel jár. De az is benne van a pakliban, hogy amíg az előbbi gépek 1,5-3kg, a nagy Talon akár 4,5kg is lehet, ez a gép alsó hangon 3,5kg, maximális terheléssel 5kg körül van. A motor zabál, maximális fordulaton kb. 57-62A megy el belőle...

A gép teste, áramvonalassága egy tehervonatéval vetekszik az előbbi, karcsú gépekhez, vagy akár a My Twin Dream FPV géphez viszonyítva...

A gyári leírás szerint (ahogy olvashattad is lenn) a legkevess akku amivel repülni kellene az 15Ah kapacitás, maximum 25Ah lipo kapacitás, 25-40C-s akkukkal...ehhez képest én betettem 10Ah akkut, és ebből csak az egyik volt bekötve...5200mAh akkuból 1000mAh maradt benn...várhatóan 10Ah kapacitással a repidő felmegy 25 percre...15Ah akkunál várhatóan 30-38perc lenne a repítési idő...

Nyilván büntetlenül nem lehet az akkuk mennyiségét növelni, és kell alternatív megoldás...a tervek szerint a jövőben a repítési időt liion pakkal toljuk ki...az 5200mAh lipo akku tömegének a felét teszi ki, és kb. 7500mAh kapacitást kaunk egy pakk esetében...várhatóan 10-12Ah lipo tömeghez kapunk 21-24Ah kapacitást, megegyező, vagy kicsit kisebb tömeggel...várhatóan az akkupakk 4S5P, vagy 4S6P lesz...

A 6S akkupack használata nem gazdaságos pénzben, méretben, és a perifériák HV kompatibilitása miatt...a motor teljesítménye így is olyan nagy, hogy az 5kg-os géptömeghez viszonyítva kb. 5,2-5,5kg-ot tol a motor...

Ja, igen...elfelejtettem...a gép ugyan szórakozásra készül, de igazából majdan munkagépnek...a 360 fokban többszörösen körbeforgatható gimbal-ra különféle kamerákat tervezek feltenni (feladattól függően cserélve őket): térképezésre Canon fényképezőt, távolsági megfigyelésre 25-30x-os zommal rendelkező HD kamerát, kutató-mentő feladatra (rendőrséghez beszállni embert keresni) egy FLIR VUE lenne tervben...ezekhez a feladatokhoz nem kell hosszú repidő...a FLIR pl. 150-200 méter magasról kb. 600-700 méterről veszi észre a földön fekvő (még élő) embert, erdőben ugyanilyen magasságról mindössze 300-400 méterről...a megfelelő kutató-mentő útvonalat beprogramozva 30-45 perc alatt mocskosul nagy terület figyelhető meg...

Remélem kielégítő a válasz...