PDA

Teljes verzió megtekintése : Fix-szárnyú repülőgép vezérlők jellemzői, trükkök a használatához (nem multikopter!!)

smith_hun
2017-07-25, 20:36
Az utóbbi időben megszaporodtak a beszélgetések a vezérlőkkel kapcsolatban, illetve a kérdések, hogy ki milyet használ, milyen tapasztalatai vannak vele, illetve milyet ajánlanak, milyen célra...

Kérem, hogy fejlesszük a közösséget, osszuk meg a tudást, hogy bárki aki idetéved minél könnyebben boldoguljon, és szívesebben menjen tapasztalt repítők társaságába!

smith_hun
2017-07-25, 21:32
Pixhawk + Arduplane

Pixhawk fő tulajdonságok:

41346

168 MHz / 252 MIPS Cortex-M4F (http://en.wikipedia.org/wiki/ARM_Cortex-M#Cortex-M4) processzor
14 PWM szervó kimenet (8 kimenet failsafe képességgel, és felhasználó által állítható funkcióval, és 6 kimenet nagy fogyasztású perifériához)
többszörös csatlakozási felületek több perifériához(UART, I2C, CAN)
integrált újraindító képesség akár repülés közben is, felhasználó által felülírható egy erre kialakított processzoron keresztül, és független tápellátással (merevszárnyú repülőknél)
menthető rendszer mixekkel együtt, a felülírás lehetőségével
többszörös, egymástól független elektromos táp-bemenetek, automatikus átváltással
külső biztonsági kapcsoló
többszínű LED a fontosabb színkódok kijelzéséhez
Nagy hangerejű, több hangszínű csipogó
microSD kártya a repülési adatok rögzítésére a hosszú repülések miatt

Csatlakoztatható perifériák:
ki-be kapcsolható helyzetjelzőfények
PPM-kódoló
power modul
biztonsági kapcsoló
külső LED modul
külső csipogó
külső USB csatlakozó
GPS modul (egyszerre akár kettő darab)
iránytű (a vezérlőbe integrált mellé két külső iránytű egy időben)
OSD modul
telemetriás rádiók (kis és nagy teljesítményű rádiók)
magasságmérők
légsebesség-mérő
ADS-B vevő
különböző kamerák (robot által vezérelt repülés közben)
különböző gimbalok (szervós, vagy brushless, akár saját vezérlős is)
relék használata külső perifériákhoz (exponáló rendszer kamerákhoz, csomagledobó rendszer, stb.)
analóg vagy digitális szervók
ejtőernyő

ARDUPLANE:

Használható konfigurációk:
hagyományos elrendezés
csupaszárny
V-tail
A-tail
H-tail
tri-plane
quad-plane
octo-plane
tilt-rotor

Kormányfelületek:
csűrő(k) szimpla, vagy dupla
magassági kormány
oldalkormány,
ívelő(k) szimpla, vagy dulpa
féklap/áramlásrontó lap
kormányzoható orr/farokfutó (felhasználó által kikapcsolható X magasság felett)

Kiegészítő képességek (a megfelelő perifériák használata esetén):
átesés elleni védelem
összeütközés-elkerülés (ADS-B)
terepkövető repülés
közbenső leszállóhely vész esetére
ejtőernyő automatikus használata vészhelyzet esetén
kétirányú MAVlink telemetria kapcsolat (repülés közben útvonal tölthető fel, vagy átprogramozható a vezérlő, vagy RC link meghibásodás esetén joystick-el irányítható tovább)
MAVlink adatok alapján OSD kijelzés a videóképre
teljesen önálló repülési képesség
fejlett FAILSAFE funkciók programozási lehetősége (pl. megszakítja az önálló repülést, és hazaindul, ha elfogy az akku)
többféle RSSI kezelés
felhasználó által kiválasztott többfajta repülési mód
automatikus felszállás
automatikus leszállás
kapcsolóval aktiválható hátonrepülés (jampecolni)
Geokerítés lehetősége
automatikus termikelés lehetősége
automatikusan vezérelhető FLAP/SLAT

Biztonságot növelő lehetőségek:
redundáns GPS vevő
tripla iránytű
akár négyszeres tápolási útvonal
vész esetén repülés közben újraindulhat (csak repülőknél)
két vezérlő párhuzamos használati lehetősége

(fejből hirtelen ennyi)

csomy
2017-08-06, 10:03
Tippek, trükkök.

Hogyan érdemes a pixhawk vezérlőt, vagy általában bármilyen robotot redundáns táppal ellátni? Az 5V-ról beszélünk. Tartsuk szem előtt, hogy minél bonyolultabb valami, annál nagyobb a meghibásodás, vagy az emberi mulasztás esélye. Szóval csak egyszerűen. Korábban volt egy olyan zuhanás... ezt majd a másik topicba.

v_zoli
2017-08-06, 11:38
Én a redundáns tápellátást 4db 3A-s dióda két szép nagy kondi segítségével csinátam meg, a két akksi közül egyik 5s nimh a másik 3s lipo 6v-os bec-kel. Az fpt rendszer pedig külön bec-ről megy. Mindkét akksi rámegy az osd-re.
Vezérlő egy revo, külső maggal, m8-n gps-sel. Librepilottal. Egy 40es trénerben van, ami a furcsa hogy 6.5 mvvs metiles motorral megy. Majd.

smith_hun
2017-08-06, 14:55
Mini Talonban volt egy 4x-es tápolás a Pixhawk-on...

Pixhawk-ról mindenképp érdemes tudni, hogy ki van küszöbölve az olyan egymásba fordulható tápolás, ami az APM-nél előfordulhatott, ha valaki nem rutinosan építette...
Pixhawk-nál mindegyik tápvonal egymástól független.

Tápolási vonalak:
- USB csati (hirtelen nem emlékszem, hogy repülés közben is használható-e, de szerintem igen, mert armol a gép a PC-re kötve, és az OSD is megy, az APM board-al ellentétben),
- power modul,
- RC kimenetek 1-8
- RC 13-14 kimenet 5V feletti kapacitással (de azért ezt olvassátok el, lehet fordítva van, de mivel nálam minden 5V-os, nem számít)
- OSD telemetria port felől (CSAK 5V-os kamerarendszer esetén!!)

Megoldásaim:

1. Mini Talon - 4x-es tápolás:
- power modul-ról kap 5V-ot,
- ESC-ről kap 5V-ot az RC3-as kimeneten,
- az RC14-es kimenetre kötöttem egy Hobbywing 5V 3A UBEC-et,
- MinimOSD digitális és analóg oldala össze lett kapcsolva. A VTx felöl érkezik az 5V a CMOS kamera tápolására. A két oldal összekötése miatt az 5V képes menni a Pixhawk felé is.

2. Anaconda - 3x-os táplás:
- power modul 5V,
- ESC-ről 5V az RC3-as kimenetre,
- RC14-es kimenetre a szokásos Hobbywing 5V 3A UBEC
Későbbi lehetőség:
- vettem egy kondit 4700uF kapacitással, 10V terhelhetőséggel, Futaba csatival...közvetlenül a vevőre javasolják tenni, bár hirtelen nem látom értelmét, mert a vevő kikapcsolása, lehalása esetén a vezérlő ugyebár hazahozza a gépet...zárlat esetén meg szerintem ez sem ment meg semmitől...

A kérdés ugyebár igazából az, hogy az UBEC-et hová érdemes forrasztani...ugyanis tök mindegy, hogy a power modul input vagy output oldára tesszük, ha zuhanáskor lecsatlakozik az akku, ugyanúgy nem kap tápot...repülés közben pedig szintén tök mindegy...én az output oldalra teszek mindent, így beszámolódik a fogyasztásba, és könnyebb kalkulálni a fogyasztást számomra.

Anno a Mini Talon-ban a videót egy külön akkuról tápoltam, így a fő akku meghibásodása esetén a videóadó akkujáról a vezérlő még ugyanúgy ment volna...ellenben kb.100g-al nőtt a tömeg, és gyakorlati haszna nem volt...így a videóadó is egy step-down konverterrel kapja a működéshez szükséges 8V-ot...
Most mindkét gépen, mindkét Pixhawk esetében ez a step-down konverter adja a VTx-nek a 8V-ot...

Nyilván a megfelelő bemeneti portokra lehet tenni eleve két akkut magába foglaló akkufigyelő elektronikát, ami egy portra megy fel...vannak akik megfelelő FET-et használnak, mert megfelelő bekötéssel, és két akkuval is szinte azonnali a váltás a két akku között...

Remélem érthető a hablatyom...;)

HC
2017-08-06, 16:11
Az olcsóbb HK-s vezérlők közül melyiket ajánlanátok?

feket663
2017-08-06, 17:43
Az olcsóbb HK-s vezérlők közül melyiket ajánlanátok?

Inkább az ebay-ről vegyél egy APM2.6 vagy 2.8-at, huszonpár dollárért, hozzá egy neo m8n chipsetes GPS(tizenpár dollár), és egy minimosd (5 dollár körül), így egy repülőt már nagyon szépen kiszolgál, esetleg, ha szükség van árammérésre, akkor egy szintén pár dolláros power modul kell még.

HC
2017-08-06, 18:21
Köszi, utána olvasok ezeknek!

smith_hun
2017-08-06, 18:36
Esetleg mini pixhawk...navigációs képességben ugyanaz, mint a Pixhawk, csak itt-ott változtattak rajta: Mini Pixhawk (link) (http://www.ebay.com/itm/Mini-Pixhawk-Flight-Control-32bit-ARM-Cortex-M4-Pixhawk2-4-6-Hardware-w-sd-card-/351976491592?epid=1246232072&hash=item51f36f0a48:g:LWEAAOSwLVZVjmRZ)

A leírásnál részletezik a változtatásokat...nem olcsó, de kompakt, és jobb, mint a hasonló méretű cuccok...ugyanúgy arduplane fut rajta...
APM 2.6-ot múltkor én már nem találtam az ebay-en, igaz annyira nem is merültem mélyre...

APM board-nál arra figyelj, hogy nem mindegy melyik fw-t teszed fel...az új firmware nem támogatja már a vezérlőt, mert nem bírja számítási kapacitással...ráadásul pár navigációs módszert ki is szedtek az APM-hez tartozó fw-ből...

feket663
2017-08-06, 18:43
Ami firmware-t nem kezel az APM, az rá se megy. Amit meg nem tud, azt már nem is biztos, hogy érdemes tudni. Arra, hogy az ember fia elrepkedjen vele, arra még a mai napig is tökéletes, ha meg valaki sokkal komolyabb dolgokra akarja használni, arra tényleg vegyen valami jobbat, de az én véleményem szerint ebben a zűrzavaros jogi helyzetben ettől többet már tényleg csak az költsön aki dolgozni akar vele.

rpee
2017-08-08, 19:24
Sziasztok
Mini apm 3.1 vagy mini apm pro?
Udv Arpi

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről

feket663
2017-08-08, 19:30
Szerintem inkább az utóbbi, ha repülőn szeretnéd használni, mert a 3.1-en külön meg kell oldani a szervók táplálását, míg ez utóbbiba meg csak simán bedugod a szervókat és mennek. Persze én, mint fillérb@szó inkább az eredeti méretű APM2.6 vagy 2.8-at választanám, mert az olcsóbb, és semmivel sem tud kevesebbet. Egyedül a 2.8 verziónál kell kicsit figyelni, mert mind a GPS, mind az iránytű csatlakozás más, de a panelen minden jelezve van.

rpee
2017-08-08, 19:34
Koszi a valaszt.
Lájkolom ezt a témakört! :)

rpee
2017-08-08, 19:36
Sokfele m8n gps kaphato, megis melyik miert?

v_zoli
2017-08-08, 20:06
Sokfele m8n gps kaphato, megis melyik miert?

Nehéz erre válaszolni. Van ami drágább és van benne magnetométer, van ami olcsóbb és azt mondják van benne, de végül amikor megjön és kipróbálod, akkor derül ki hogy tényleg milyen. A drágábbak 6e+ általában jobbak is.

feket663
2017-08-08, 20:16
Rendeltem már pár olcsó M8N alapú GPS-t (mindig az éppen kapható legolcsóbbat szoktam megvenni mindenből), de sajnos az a tapasztalatom, hogy általában nem működik bennük az iránytű, vagy ha még is úgy tűnne, hogy megy, akkor sem jó... Mondjuk ez egy 1-2 dolláros probléma (venni kell egy HMC5883L modult), csak a hely kérdéses, hogy elfér-e, bár az APM tetején elfér, és repülőben általában nincs olyan nagy gond a mágneses terekkel

41662

bakesz
2017-08-09, 11:49
En is hasznaltam mar apm-ben kulso iranytut.
Egyszeru mint a faek. Egy kicsivel van tobb vezetekekelesi munka mint egy beepitett compassos gps vevovel.

bakesz
2017-08-09, 12:00
Ami meg erdekes problema lehet az a power modul 5v-os bec-e.
Sokan eszkusznek ra hogy felejtos, mert gyenge.
Nalam ez meg nem fordult elo. En a vezerlot ket helyrol taplalom. A power modul 5voltja latja el z apmet es periferiait. Es van meg egy 5voltos bec ami a szervokat es a vevot taplalja (szabi az optos).
Viszont mar sokszor volt ossze es szetszerelve a rendszel. Zuhant is mar. Es utolso repulesemnel ketszer is ujraindult az apm, a levegoben.
Sajnos az a pici 6pines df13 csatlakozo amin keresztul kapja az apm a tapot es meri az aramot es feszultseget, mar annyira nem biztonsagos hogy repules kozben kontakt problemahoz vezet.

Muszaly leszek kihagyni a df13as csatit es az 5v tapot szervo csatin bevinni a vezerlobe.
Egyenlore nem hagyom el a power modulos taplalast mert ezzel nekem meg nem volt gondom.
Aki most vag bele az apm vilagaba azt persze nem akarom rabeszelni erre......ha tehet kulon becrol taplalja meg a vezerlot. Sose lehet tudni kinek mikor hasal be a power modul 5voltja.
Csak megjegyzeskent irtam e par sort, hogy a sok ki be dugdosastol es fizikai rahatastol gyengulhet ezek a kis csatlakozok megbizhatosaga.

Hajra mindenkinek es jo repulest.

Bakesz

feket663
2017-08-09, 12:59
Erre a power modulos dologra már én is rájöttem, hogy nem rossz, csak tényleg az a lényeg, hogy nem a "magic" porton keresztül kell táplálni 5 volttal az apm-et, hanem a bemeneti szervó csatlakozóról, így a polaritásvédelem kimarad, a diódán nem esik le a feszültség, és megmarad az 5,3 volt, ami eredetileg jön a power modulból. Így nem fog sem újraindulni az apm, illetve az osd is megkapja a szükséges feszültséget.

bakesz
2017-08-09, 13:50
Pontosan igy van.
A polaritasra fokozottan figyelni kell. Mert nem fogja semmi megvedeni szervocsatin keresztul a vezerlot egy esetleges forditott polartasu 5volttol.

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI P7-L10 eszközömről

rpee
2017-08-09, 16:34
Hasznos tanacsok :)
Tudtok konkret termek linket mutatni, amit hasznaltok/hasznaltatok?

bakesz
2017-08-09, 17:15
Hasznos tanacsok :)
Tudtok konkret termek linket mutatni, amit hasznaltok/hasznaltatok?

Arpi!
Ez nehez eset.
Van olyan is hogy megrendelek egy termeket de egy het mulva mar nem is elerheto a link.
Ne kerd h konkretli ket kuldjunk. Kismillio helyen beszerezheto minden. Barmelyik repvezerlorol legyen is szo.
Hidd el mindegyik ugyanott keszul csak az aruk valtozik. Erdemes kikeresni hol a legkedvezobb.
Es hogy megnyugtassalak, mindenhol ki lehet fogni hibas darabokat. Ugyhogy nem hinnem hogy barmelyik link amit kapnal megbizhazobb lenne a masiknal.

Kinabol rendelni mar csak ilyen.... ;)

feket663
2017-08-09, 17:29
Sajnos a kínai termékek azért is tudnak olcsók lenni, mert a minőségellenőrzés hiányzik a gyártás során (meg persze a reverse engineering miatt is :) )

Amúgy a facebookon már ajánlottam egy konkrét GPS-t, ami jó volt akkor, mikor vettem.

rpee
2017-08-09, 19:43
Oke ertem! :)

Vírus
2017-08-09, 22:24
Ha nem az ár a lényeg: www.pitlab.com
Egyszerűen konfigolható, és működik... Ha nem szerelni akarsz hanem repülni..

eosbandi
2017-08-10, 22:45
Ez ugyan hitkérdés, de pitlab helyett inkább egy Pixhawk... Az autotune megfizethetetlen. :D

Vírus
2017-08-11, 21:21
Irhattam volna az www.eagletreesystems.com Eagle Tree robotját is, bár a vectort nem használtam csak a pro-t. Esetleg még a www.rangevideo.com-on az RVOSD-t de azok fura árképzéssel dolgoznak mostanában.. Használtam C4S robotot is bár nem sokáig az is működött.

Pitlab:
A robot felépítése nekem nem tetszik igazán, nincs dobozolva és 4 műanyag csavar van alul ami ugye túllóg az alsó nyákon ezért a rögzítése kissé macerás. Az OSD-n az értékeket bárhová rakhatod a képernyőn, vagy egyes paramétereket akár le is vehetsz. 19 műholdat használ repülésnél. Földi oldala nagyon jó, érintőképernyős és mindent loggol ami fent és lent történik, végzi az antenna forgatást. Két videó bemenete van vagyis diverzitis. Kapható hozzá antenna forgató is, tehát nem kell otthon azt sem barkácsolni.
Útvonalat repül, képes leszállni az előre megadott leszállópályára és van benne felszállási támogatás is. Eldobod és felmegy a beállított magasságra. Van hozzá Buddy Flight modem, amivel látod a másik ilyen gépet a radarodon. Repülés közben szinte az összes paraméter állítható.

RVOSD:
Szerintem a legegyszerűbben beállítható robot és a legszebb az osd-je. Az értékek fix helyen vannak nem tudod tologatni a képernyőn. A rezgésekre eléggé érzékeny, de egy jó gépen ugye nincs amúgy sem rezonancia. Repül útvonalat, a felépítése elég kulturált, egy kétoldalas ragaccsal rögzíthető a gépbe, beállításhoz nem kell számítógép, tehát sokkal könnyeben el tudod helyezni a géptestben összerakáskor. Van földi oldala, diverzitis videóval, antennaforgatóval, bár magát a 360-as forgatót építeni kell hozzá. Nem tud sokat, de azt stabilan és megbízhatóan. A földi oldalt pc-vel összekötve mutatja a gép aktuális helyzetét a térképen aki ezt szeretné.

Nagyvonalakban...

feket663
2017-08-11, 21:24
kicsit off: Emlékszem a Pitlab milyen jól megtalálta a műholdakat SAUD-on tavaly ősszel...:rolleyes:

smith_hun
2017-08-11, 22:47
Arduplane:
- dupla GPS antennával 2x19 műhold,
- 3x compass
- 3x extended Kalman filter navigációs egyenelet használata,
- fejlett INS használata,
- légsebesség mérés szélirány meghatározással,
- fejlett failsafe funkciók (maradék mAh, maradék feszültség, RSSI, GCS link megszakadás, ejtőernyő kidobás, stb.),
- vészleszállóhelyek kijelölése,
- geo-kerítés használata,
- minimum és maximum magasság felhasználói megadása,
- 2 antenna tracker módszer,
- ADS-B támogatás,
- szabadon konfigurálható OSD kép,
- tripla videó bemenet egy 3eHUF-os lapka használatával,
- automatikus fel és leszállás,
- ultrahangos és lézerek magasságmérők használata,
- terepkövető repülés GPS és/vagy LIDAR magasságmérés használatával világméretű térképadatbázis segítségével,
- VTOL/STOL támogatás
- asszem most fejlesztik a normális tilt-rotor támogatást,
- több akku figyelése,
- a levegőben képes újraindulni (pixhawk) önmagától, vagy felhasználó által kapcsolva,
- stabilizált háton repülés,
- 3D függeszkedés,
- automatikus termikelés,
- tárgyak precíz ledobása repülés közben,
- térképező fényképezés,
- 3D fényképezés gimballal,
- gimbal vezérlés (akár vezérlős gimbal is)
- élő adatkapcsolat oda-vissza
- RC kapcsolat nélkül, telemetrián keresztül joystick/gamepad irányítás,
- mobilinterneten kertesztül irányíthatóság RC link nélkül,
- mobilneten keresztüli FPV élőkép küldés,
- élő adatok loggolása valós időben (pixhawk esetében kb. 350 adat egyszerre), és SD kártyára írva,
- útvonal feltöltés repülés közben,
- APM board esetében ~50 pontból, Pixhawk esetében ~250 pontból meghatározott (a leírás szerint valszeg korlátlan mennyiségű) útvonal programozása,

...ehhh...sorolhatnánk...
Nemzetközi versenyen az első 20 helyezettből 15 pixhawk volt arduplane-el...a maradék 5 vezérlő is nyílt forráskódú volt...ha nagyon szeretnéd megkeresem, hogy a csapatok közül mi volt a pontos megoszlás, bár szerintem értelmetlen...

Egyébként miért árulod a Pitlab-ot Vírus? bejön az iNav, vagy most még van értéke?

Szerk:
Megkerestem: http://diydrones.com/profiles/blogs/ardupilot-px4-dominate-auvsi-drone-competition
- 13db ardupilot (az első hat helyezett)
- 3db PX4
- 1db Picolo
- 1db ROSflight
- 1db Paparazzi
- 1db VCU Aries

41733

http://www.auvsi-suas.org/competitions/2017/

Vírus
2017-08-11, 23:49
Egy nyílt forráskódú rendszer tudásával természetesen nem lehet versenyezni, de még talán az árával sem. Amire legtöbbünk (vagy legalábbis Én) használja a gépet, hogy repüljön, nézelődjön és probléma esetén a robot visszahozza, arra elegek az egyszerűbb rendszerek.
Egy kezdő számára szerintem sokkal biztonságosabb egy kevésbé bonyolult vezérlő használata ahol kevesebb hibát tud véteni beállításnál, mint egy olyan amit agyon kell paraméterezni.
Neked is leesett a géped RTH-ban sajnos pedig nem kezdőként állítottad be. Nem tudok róla, hogy árulnám a pitlabot.. RVOSD-t adtam el nemrég, térek át a pitlabra.. Nem jó ha párhuzamosan több robot van, mert más a forgató hozzá..

A topik címe, a repülésvezérlők jellemzői, vagy valami ilyesmi..

Érdekes infó lehetne, hogy ki mennyit repül a gépével mennyit teszteli a saját rendszerét, vagy nem repül inkább csak építget és írogat.. A környezetemben az APM-et vagy Pixhawkot használók nem igazán repülgetnek, ami persze nem azt jelenti, hogy ezek a rendszerek rosszak, csak nehezebb a beállításuk, hogy biztonságosan működjenek.. Az osd-ről nem is beszélve meg annak tápellátási misztikumáról.
Nekem 3 hónap alatt elrepült ez a vacak pitlab 870 km-t hiba nélkül. Azt gondolom erre mondják, hogy használható és megbízható..

Csak ezért említem meg folyton, hogy repülni is lehet nem csak szerelni meg állítgatni.. Persze műszaki hibák előfordulhatnak bármelyik rendszernél..

smith_hun
2017-08-12, 01:03
Hááát...a zuhanás nem a roboton múlt...természetesen volt olyan is, amikor RTH-ban hülyén viselkedett a gép, mert a légsebességmérő autokalibrációban volt, és nem jól értelmeztük a funkcióját...ergo ez is felhasználói hiba volt...az oka rém egyszerű volt, autokalibrációban a beállított értékek 5 percenként változnak...pechemre az RTL-t akkor aktiváltam, amikor épp változott a légköri körülmény (szintén este 2030 körül), majd hirtelen mások lettek a szélviszonyok, ezzel együtt a mért érték is, csak az épp altuális elmentett érték nem...így a légsebesség ugrált, a robot próbálta kompenzálni, nyilván sikertelenül, és átesett...a jó az volt, hogy volt magasság, működött az átesés-védelem, kivettem RTL-ből vissza kézi irányításra, és még 15 perc repülés után biztonságosan letettem a gépet...szerencsére jó kis videó is van róla, meg anno ugyanígy megvoltak a log-fileok...azóta ki van kapcsolva az autokalibráció...

Említetted a Vector-t...baromi jó cucc, Gózika barátom azt használja két gépében is, stabilan működik, rutinszerűen repülgetett 20-25km-re és vissza...USÁ-ban nagyon elterjedt...

Hamarosan kész van az orr javítása, és kezdelek behozni repült távolságban... :-)

pumuklis
2017-08-20, 10:26
Arkbird lite-t használ valaki?
Mennyire megbízható?

pumuklis
2017-08-22, 20:07
Senkinek?
Akkor mást kérdezek.
Nekem csak simán repülésre, és egy kis műrepülésre kellene a robot.
C4S-t már próbáltam, az nem jó műrepülésre.
A lényeg, hogy egyszerű legyen a beállítás, megbízható legyen, ne ezer helyről kelljen megvásárolni az alkatrészeket hozzá, és ne a csillagos égbe legyen az ára.
Ja, meg legyen róla normális dokumentáció, ami alapján be lehet állítani.
Esetleg ha lenne valaki, aki tud segíteni a beállításban telefonon, vagy emailban.
Olvastam az előző hozzászólásokat, de nem igazán jutottam előbbre.
A Pixhawk elég bonyolultnak látszik.

pumuklis
2017-08-23, 11:26
Senkinek?
Akkor mást kérdezek.
Nekem csak simán repülésre, és egy kis műrepülésre kellene a robot.
C4S-t már próbáltam, az nem jó műrepülésre.
A lényeg, hogy egyszerű legyen a beállítás, megbízható legyen, ne ezer helyről kelljen megvásárolni az alkatrészeket hozzá, és ne a csillagos égbe legyen az ára.
Ja, meg legyen róla normális dokumentáció, ami alapján be lehet állítani.
Esetleg ha lenne valaki, aki tud segíteni a beállításban telefonon, vagy emailban.
Olvastam az előző hozzászólásokat, de nem igazán jutottam előbbre.
A Pixhawk elég bonyolultnak látszik.
Senki?

bakesz
2017-08-23, 11:38
Senki?
Latom, az inavot feladtad. :(
En max apm-ben tudnek segiteni.

Feiyu-t tudnam esetleg ajanlani, talan valamivel egyszerubb az apmnel bar azt nem tzdom hogy murepulesre alkalmas e.

smith_hun
2017-08-23, 12:17
Arduplane már tud 3D függeszkedni (pixhawk, és gondolom a megfelelő hajtáslánc), illetve kapcsolóval aktiválva stabilan háton repülni...manuális módban, meg amit csinálsz vele...

pumuklis
2017-08-23, 14:07
Köszönöm!
Igen, feladtam az Inavot.:(
Én kinéztem ezt:
http://www.ebay.com/itm/272473044961
Meg ezt:
http://www.ebay.com/itm/291942555598
Kell még valami hozzá?
Tápellátáshoz, OSD-hez, vagy bármi más, hogy normálisan működjön?
Írtátok, hogy macerás a tápellátás, meg a beállítás. Ez miben merül ki?
Már nagy elkeseredésemben szemezgetek az Eagle Tree Vektor -ral is, bár árban, és ahogy a programját néztem, beállításban is egy magasabb kategória.

feket663
2017-08-23, 17:00
Jó az az első szett, amit néztél, de egyenként szerintem olcsóbban kijön, illetve, ha van osd, akkor felesleges a telemetria, vagy fordítva, illetve az első szettben teljesen feleslegesen vetetik meg veled a neo 6m gps-t, mivel már inkább az m8n-t érdemes megvenni... Az osd-hez se látok az apm-hez való kábelt, ami a képen van, az nem igazán jó...
Egy 5 volt 3A-es BEC-et érdemes esetleg venni, azzal biztosabb a tápellátás, és akkor egy egyszerűbb power modult is lehet venni...

Itt egy lista, hogy én mit vennék, ha APM-ben gondolkodnék repülőre:

http://www.ebay.com/itm/APM-2-6-Flight-Controller-Board-For-Multicopter-ARDUPILOT-MEGA-2-6-Version-HotFY-/272607039533?hash=item3f78a5502d:g:JmoAAOSwMORW6-eY APM2.6
http://www.ebay.com/itm/Ublox-NEO-M8N-GPS-Compass-Module-for-Pixhawk4-Flight-Controller-F-/352134323312?epid=23006221291&hash=item51fcd75c70:g:La8AAOSw3IdZgC0l Neo M8N GPS, a csatlakozón át kell rakosgatni az érintkezőket, illetve a compass sok esetben nem működik :D
http://www.ebay.com/itm/On-Screen-Display-OSD-Board-MinimOSD-APM-Telemetry-to-APM2-0-APM2-5-APM-1-2-SM-/152447103299?hash=item237e8e3143:g:TRMAAOSw9r1WBVf l minimosd
http://www.ebay.com/itm/2pcs-OSD-MinimOSD-cable-for-Pixhawk-20cm-DF13-connector-/152527656032?epid=870338103&hash=item23835b5460:g:BKIAAOSww9xZAqco 2 db kábel az osd-hez, 1 db tartalék, jól jöhet később
http://www.ebay.com/itm/APM-Flight-Control-APM2-5-APM2-52-AttoPilot-Voltage-Current-90A-Sensor-Module-M-/152619718176?hash=item2388d81620:g:eYMAAOSwOjBZZIR u power modul BEC nélkül
http://www.ebay.com/itm/Ardupilot-Arduplane-Pitot-Tube-Special-for-APM-2-5-2-6-Arduplane-Airspeed-Sensor-/272495203546?hash=item3f71fad4da:g:XWIAAOSwKVNYXL~ i pitot cső
http://www.ebay.com/itm/MPXV7002DP-Breakout-Board-Transducer-APM2-5-APM2-52-Differential-Pressure-Sensor-/172595776342?epid=628708277&hash=item282f828b56:g:hR0AAOSwSlBY2Ita nyomás szenzor a pitot csőhöz, légsebesség méréshez
http://www.ebay.com/itm/5V-6V-Full-Shielding-R9-3A-Lowest-RF-Noise-BEC-Antijamming-Switching-Regular-MN-/122563969775?hash=item1c8961c2ef:g:06EAAOSwcgNZC0X 6 5V 3A BEC a robot és a perifériák áramellátásához
Ha biztosra akarsz menni:
http://www.ebay.com/itm/HMC5883L-GY-271-3V-5V-Triple-Axis-Compass-Magnetometer-Sensor-Module-For-Arduino-/172426118533?epid=627547031&hash=item282565c585:g:XJEAAOSw44BYPX4l iránytű az esetlegesen nem működő GPS-be szerelt helyett

Ezen kívül szerintem nem nagyon kell semmi, bár az iránytű a repülőbe amúgy sem létszükséglet, el lehet hagyni, de nem nagy költség.

Egy ilyen rendszert alapszintű angol tudással, működőképesre beállítani nem nagy ördöngősség, mondjuk azt nem tudom, hogy a műrepülést az osd-n lévő műhorizont mennyire tudja követni...

A légsebesség mérés is elhagyható, nem létszükséglet, igazándiból az automata üzemmódoknál van jelentősége.
Ez így összesen 60-75 dolcsi, attól függően, hogy megveszed-e a légsebesség méréshez szükséges nyomásmérőt és a pitot csövet.

Az összeszereléshez esetleg szükséges lehet még egy usb-soros adapter, amivel az osd-t tudod kedvedre alakítani, ez is pár dollárért beszerezhető az ebay-en.

pumuklis
2017-08-23, 17:11
Köszönöm fekete663 ezzel nagyon sokat segítettél!!!
Végül is a telemetria mire való?
Másfajta OSD használható az APM-hez amibe alapból benne van az usb port?

bakesz
2017-08-23, 17:26
Ha nagyon elszant vagy az arduplane iranyaba akkor inkabb javasolnek pixhawk vezerlot. Ugyanaz a platform, de nagyvonalakaban gyorsabb, mar 32bites, es folyamatosan fejlesztik. A apmhez mar nem csinalnak frissiteseket, azokban az atmega procik mar nem alkalmasak ra. Mondom ezt annak ellenere h nekem csak apm vezerloim vannak. En tisztaban vagyok vele h jopar evig nem fogom kinoni az apm vezerloket. Hisz jelenleg is csak a toredeket hasznalom azoknak a szolgaltatasainak amiket tud.
De ezt mar joparszor leirtam itt ott..... ;)

feket663
2017-08-23, 18:39
Végülis már csak kb 20 dollárral drágább egy klón Pixhawk mint egy apm, a minőségéről hamarosan meg tudok győződni, bár vannak kétségeim, olvastam már olyat is, hogy a baro szenzor alacsonyabb felbontású verzió, mint ami eredetileg van a Pixhawkban... Dehát én szeretem szívatni magam, ezért teszek egy próbát vele...

http://www.ebay.com/itm/Pixhawk-PX4-2-4-8-Flight-Controller-32Bit-ARM-PX4FMU-PX4IO-Combo-For-Multicopter/122554651799?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

pumuklis
2017-08-23, 20:16
Végül is a telemetria mire való?
Másfajta OSD használható az APM-hez amibe alapból benne van az usb port?
Ezzel kapcsolatban van valakinek válasza?

feket663
2017-08-23, 20:23
Van már pár féle osd, ami csatlakoztatható az apm-hez, illetve pixhawkhoz: Amiről én tudok: PlayUAV OSD, AlceOSD, és a dragonlinknek is van egy gyártmánya. Ezek a 7 dolláros kategória helyett 50-60 dollárba kerülnek, jóval szebb a kinézetük.

A telemetria arra való, hogy az adatokat lesugározza és a számítógépen láthatod a gép paramétereit, pozícióját, stb. Az olcsók meglehetősen kicsi hatótávval bírnak, a drágábbak akár pár kilométert is elmennek.

pumuklis
2017-08-23, 21:37
Még egy kérdés:
A pixhawk-hoz láttam ppm kódolót. Csak a hozzá valót lehet használni?
Lehet pl. spektrum dsmx ppm vevőt is használni hozzá?

csomy
2017-08-23, 21:57
Lehet. SBUSt is tud.

Vírus
2017-08-24, 08:59
A telemetria továbbá a földi antennák forgatásához is kell.. Vannak olyan robotok (pitlab, rvosd, Eagletree stb) ahol a telemetria adatokat rákeverik a lesugárzott videójelre és a földi oldal pedig feldolgozza. Loggolja a repülési paramétereket, antennát forgat és a számítógépes programon látod a gép aktuális helyét a térképen.

Ezek rendszer előnyei: Nagy hatótávolság, nincs még egy frekvincia amit antennázni kell, és egyszerűbb a felépítése.

Az OSD feladata annyi, hogy a látott kameraképre rákeveri neked a repülési adatokat. A fenti robotok tartalmaznak beépített OSD-t ami azért előny mert az megbízható nem megy el, nem fagy meg és felépítése is egyszerűbb.

pumuklis
2017-09-18, 18:05
Valamelyik vezérló tudja a VTOL gépek vezérlését?
Helyből fel, és leszáll, de repülőként repül.

csomy
2017-09-18, 18:22
Arduplane.

smith_hun
2017-09-18, 20:03
A KK2.x-n valamilyen kóddal még a tilt-rotor is megy...de nem olyan jól működő, mint az arduplane...

mmormota
2018-07-19, 00:25
Az utóbbi időben több gépet is beállítottam Radiolink Mini Pix vezérlővel. Ez a legolcsóbb komplett Arduplane futtatására alkalmas vezérlő. Jó tapasztalatom van vele.
M8N GPS-t adnak hozzá, fedél alatt (tetőtérben) is lockol 1-2 perc alatt, és akár 15 holdat is fog. Szabadban többet is. A gyro&acc szenzor mpu6500-as, ez jobban tűri a rezgéseket az átlagnál.
Eddig hátránya volt, hogy az Ardupilot fejlesztők nem támogatták, a gyártó készített hozzá egy nem hivatalos verziót. Viszont nemrég az Ardupilot fejlesztők elérhetővé tették az új beta változatot erre a hardverre is (meg egy csomó másikra, pl. sok F4 alapú quadcopter vezérlőre). Stabil verzió még nincs, de csak idő kérdése.
Ha analóg OSD-t is szeretne valaki, akkor egy támogatott F4 vezérlő, amire ráépítették az OSD-t is, még előnyösebb lehet.
Én teljesen áttértem a digitális átvitelre, így nekem az a jobb, ha nincs beépített analóg OSD.
https://www.banggood.com/Radiolink-Mini-PIX-F4-Flight-Controller-MPU6500-w-TS100-M8N-GPS-UBX-M8030-For-RC-Drone-FPV-Racing-p-1240423.html?rmmds=myorder&stayold=1&cur_warehouse=CN
48411

RC Zumuld
2018-07-20, 11:34
Az utóbbi időben több gépet is beállítottam Radiolink Mini Pix vezérlővel. Ez a legolcsóbb komplett Arduplane futtatására alkalmas vezérlő. Jó tapasztalatom van vele.
M8N GPS-t adnak hozzá, fedél alatt (tetőtérben) is lockol 1-2 perc alatt, és akár 15 holdat is fog. Szabadban többet is. A gyro&acc szenzor mpu6500-as, ez jobban tűri a rezgéseket az átlagnál.
Eddig hátránya volt, hogy az Ardupilot fejlesztők nem támogatták, a gyártó készített hozzá egy nem hivatalos verziót. Viszont nemrég az Ardupilot fejlesztők elérhetővé tették az új beta változatot erre a hardverre is (meg egy csomó másikra, pl. sok F4 alapú quadcopter vezérlőre). Stabil verzió még nincs, de csak idő kérdése.
Ha analóg OSD-t is szeretne valaki, akkor egy támogatott F4 vezérlő, amire ráépítették az OSD-t is, még előnyösebb lehet.
Én teljesen áttértem a digitális átvitelre, így nekem az a jobb, ha nincs beépített analóg OSD.
https://www.banggood.com/Radiolink-Mini-PIX-F4-Flight-Controller-MPU6500-w-TS100-M8N-GPS-UBX-M8030-For-RC-Drone-FPV-Racing-p-1240423.html?rmmds=myorder&stayold=1&cur_warehouse=CN
48411

Viszont, mostanában jelent meg a Matek F405 és F411 wing FC is, kifejezetten merevszárnyra, INAV- al. Ha letennék eléd a Radiolink Mini-t és valamelyik Matek Wing vezérlőt, melyik után nyúlnál és miért?

mmormota
2018-07-21, 00:08
Az Ardupilot szoftverben jobban bízom, mint az Inav-ben. Több ember fejleszti, több is használja, kisebb valószínűséggel csúszhat be brutális hiba. Elég sok Inav-es zuhanásról lehet olvasni a neten, Ardupilot-tal mintha ez ritkább lenne. Persze ez nem korrekt statisztika, csak az én szubjektív vélekedésem. Valószínűleg az is benne van, hogy az Inav-et kezdettől fogva nagyon sok hardveren futtatják, sokkal nehezebb alaposan tesztelni ennyi változatot. Az is lehet, hogy némelyik kevésbé jól sikerült hardver a felelős.
Az Inav mellett szól, hogy aki járatos a Betaflight stb. quadkopteres beállításokban, könnyebben eligazodik a beállítás rejtelmeiben.

A beépített analóg OSD nekem inkább hátrány, mivel digitális átvitelt használok. Persze akinek szüksége van rá, vonzó lehet a minden egyben hardver.

A Matek F405-re Arduplane firmware is elérhető (beta).

Mat
2018-07-24, 21:22
Nekem kifejezetten jó a véleményem az Inav-ról, a C4S után erre álltam át (bár a nagy vitorlámban még mind ez ideig ez van). A jelenlegi verzióval szerintem könnyen és jól el lehet boldogulni, nekem bejött. :D
jelenleg indítok egy kifejezetten 250 gramm alatti merevszárnyas projektet, amihez pont a " Matek F405 és F411 wing FC" -m jött meg, és nagyon tetszik. Igen, minden egyben van rajta, egyértelmű és érthető bekötés, stb (az igaz, hogy analóg még a rendszer - ez nem fikázás, de sajna egyenlőre csak remélem, hogy sikerül ilyen méretekben is eljutni majd a digit. technológiához).

Üdv: Laci

pumuklis
2018-07-25, 20:47
Mat az F405 wing FC-t honnan rendelted?

Mat
2018-07-26, 12:56
Mat az F405 wing FC-t honnan rendelted?

innen:
https://www.banggood.com/Matek-Systems-F405-WING-New-STM32F405-Flight-Controller-Built-in-OSD-for-RC-Drone-p-1292190.html?utm_source=google&utm_medium=cpc_ods&utm_content=ysq&utm_campaign=RC-Sds-Feed&gclid=CjwKCAjw4uXaBRAcEiwAuAUz8HoClxIByrSLh0-diatpoGcb4o2-wOqDpZvx43cGvUKSRjyrTDPf-BoCXP0QAvD_BwE&cur_warehouse=CN

ha repülőhöz szeretnéd, akkor szerintem ez is jó választás lehet:
http://furiousfpv.com/document/Manual_Furious_/User_manual_F-35_Lightning_Horizontal.pdf

pumuklis
2018-07-27, 09:28
innen:
https://www.banggood.com/Matek-Systems-F405-WING-New-STM32F405-Flight-Controller-Built-in-OSD-for-RC-Drone-p-1292190.html?utm_source=google&utm_medium=cpc_ods&utm_content=ysq&utm_campaign=RC-Sds-Feed&gclid=CjwKCAjw4uXaBRAcEiwAuAUz8HoClxIByrSLh0-diatpoGcb4o2-wOqDpZvx43cGvUKSRjyrTDPf-BoCXP0QAvD_BwE&cur_warehouse=CN

ha repülőhöz szeretnéd, akkor szerintem ez is jó választás lehet:
http://furiousfpv.com/document/Manual_Furious_/User_manual_F-35_Lightning_Horizontal.pdf

A Furious F-35 Lighting jobb lehet mint a Matek F405 wing?

Mat
2018-07-27, 18:02
Szerintem mindegyik jó :D

bOOmslang
2018-07-28, 10:57
Hamár Matek-et szerelnétek:

https://www.banggood.com/Matek-FCHUB-W-PDB-3-6S-Built-in-4-BEC-104A-Current-Sensor-for-RC-FPV-Racing-Drone-p-1261371.html?cur_warehouse=CN

;)

mybuster
2018-07-29, 20:12
Sziasztok Srácok!

Hamarosan én is belépek a Pixhawkosok táborába. Fail safe esetén egy repülő esetében milyen opciók vannak gondolok itt előre beállított csürő magassági lapokra, vagy éppen jöjjön haza a gép. Bocs ha már előttem ez lett írva. :) Köszönöm a segítséget.

Vírus
2018-07-29, 20:22
Alapvetően minden robot tudja, hogy hazajön a kiinduló ponthoz és egy beállított magasságon egy beállított sugarú körben kőröz.. A fejlettebbek már képesek leszállni egy adott helyre.. azért ezt pontosan beállítani elég nehéz..

mybuster
2018-07-29, 20:35
Értem, remek. Failsafe megszakítását hogyan kezelik? Teszem azt biztonságos távolságban átvenném (stabil mód be vagy tx ujra bekapcsolom) azonnal feláll a rendszer és át tudom venni az irányítást?

mmormota
2018-07-29, 22:10
Persze, ez alap minden robotpilótánál.

Vírus
2018-07-30, 12:11
Sziasztok Srácok!

Hamarosan én is belépek a Pixhawkosok táborába. Fail safe esetén egy repülő esetében milyen opciók vannak gondolok itt előre beállított csürő magassági lapokra, vagy éppen jöjjön haza a gép. Bocs ha már előttem ez lett írva. :) Köszönöm a segítséget.

Mivel nem vagy tisztában az alapvető dolgokkal, gondolod be tudsz majd állítani egy pixhawk bonyolultságú robotot megbízhatóan? Lehet, egy kicsit egyszerűbb robotot kellene választanod a kudarcok elkerülése végett. Hamar elmegy az ember kedve ha csak ragaszt, költ és elhagy gépeket...

pumuklis
2018-07-30, 12:31
Én meg úgy döntöttem, hogy beruházok egy FuriousFPV F-35 Lightning vezérlőbe.
Remélem, mire megjön, össze tudom rakni a Sonicmodell Mini Skyhunter V2 1238mm gépemet, amibe szántam.
A vezérlővel kapcsolatban nyissak egy új topic-ot, vagy ide írjam a tapasztalatokat, kérdéseket?

mybuster
2018-07-30, 12:46
Mivel nem vagy tisztában az alapvető dolgokkal, gondolod be tudsz majd állítani egy pixhawk bonyolultságú robotot megbízhatóan? Lehet, egy kicsit egyszerűbb robotot kellene választanod a kudarcok elkerülése végett. Hamar elmegy az ember kedve ha csak ragaszt, költ és elhagy gépeket...Tisztába vagyok az alapvető dolgokkal, attol hogy nem ismerem az eféle ap kat az nem azt jelenti hogy s*gg hülye lennék hozzá.Müszaki beállítottságú ember vagyok, ez a munkám is. Régóta kopterezek nem holmi rakd össze és kész gépekkel..Dji naza rendszereiben otthon vagyok. Nem mertem azonnal kijelenteni hogy mire is képes egy px, mint minden normális modellező bujom én is a doksikat hogy mégis belelássak a dolgokba. Szeretem mikor egyböl valaki ítélkezik mert feltettem egy tök szimpla kérdést. Off vége.

Egy igaz mondás „az ember a hibáiból tanul, és tán az a legszebb mikor saját maga jön rá mi hogy müködik”

Szeretem a kihívásokat.[emoji846]

Tapatalkkal küldve az én EVA-L19 eszközömről

Vírus
2018-07-30, 13:27
Az okos ember pedig más hibáiból.. ez a mondás nekem jobban tetszik.. A feltett kérdések voltak alapvetően furcsák, de az ember úgy okosodik ha kérdez..

Atosz04
2018-07-30, 15:12
Sziasztok
Kérdésem a következő: kezdő fpv-hez melyik robotot ajánlanátok egy 900 mm-es csupába? Rádióm egy Turnigy 9x frsky D8R ll plusz adó- vevő rendszer(van hozzá nagyobb teljesítményü adóantennám 5km hatótávhoz)
Köszi:Attila

Tapatalkkal küldve az én SM-A500FU eszközömről

smith_hun
2018-07-30, 15:46
Szerintem a milyen robotot, szervót, motort válasszak X-konfigurációhoz témákat folytassuk itt: http://forum.rcmodell.hu/showthread.php?86233-Milyen-robotpil%C3%B3t%C3%A1t-v%C3%A1lasszak-K%C3%A9rd%C3%A9sek-az-els%C5%91-%C3%A9p%C3%ADt%C3%A9s-el%C5%91tt-Csak-merevsz%C3%A1rny%C3%BA!

Nyitottam neki egy új témát, mert ide anno a trükköket (flash-elési problémák, bekötési problémák megoldása) szerettem volna gyűjteni, hogy a tapasztalt reptetők írják fel azokat a tapasztalatoka, és megodásokat, amiket még más nem tett közkincsé...

Atosz04
2018-07-30, 16:01
Köszönöm, akkor a kérdéssel átlépek oda.

Tapatalkkal küldve az én SM-A500FU eszközömről

smith_hun
2018-07-30, 16:15
Én már dobtam is rá neked egy szösszenetet...

mmormota
2018-08-08, 03:25
Megjelent a stabil Arduplane firmware is egy csomó F4 alapú vezérlőhöz. (Chibios-sal)

smith_hun
2018-08-08, 08:55
Láttam...lehet rápróbálok pixhawk-al, vagy amikor megérkezik az F4 alapúval...

feket663
2018-08-14, 21:20
Ma sikeresen debütált az Ardupilot firmware-t futtató Omnibus F4 Pro V2.0 vezérlős robotpilótám. Mindössze egy GPS vevővel van kiegészítve, és mindent tud, ami egy árérzékeny hobbi pilótának szükséges egy egyszerűbb felépítésű repülőn. Én egy mini Talonba építettem be, ahol mindössze 4 darab szervót mozgat és egy darab motort. A kis vezérlőn nem célszerű a szervók tápfeszültségét átvezetni (vagy ki kellene forrasztani egy diódát), ezért én úgy oldottam meg szervók táplálását, hogy jó hosszú lábú tüskesort forrasztottam be a panelbe, de csak a jel és a test forrpontoknál, míg az 5 voltos érintkezőket csak a tüskesor alján közösítettem, innen a szabályzó 5 voltját megkapja a többi szervó is. így nem kellett raszteres próbanyákot illeszteni a vezérlőhöz, és így elég biztonságos is az érintkezés, nem kell félni, hogy a vezeték kiszakad valahonnan.
A beállítás már elég könnyen megy, építettem már pár Ardupilottal felszerelt gépet, nekem az az elvem, hogy minél kevesebb paraméteren változtatok, persze a mindenképpen szükségeseket nem lehet kihagyni. A régi APM-en futó AP 3.3-hoz képest voltak újdonságok az újabb mission plannerben, de nem sok idő alatt azért kiigazodtam rajta. Nagyon jó dolognak tartom, hogy a szervók beállítását egy külön almenübe tették az Initial setup menün belül, így nem kell a mixeket külön állítgatni, csak be kell állítani, hogy a 2 és 4 csatorna a v-tail elem.

A repülése szinte elsőre tökéletes volt, de egy rövid autotune kicsit agilisebbé tette a gépet (általában 7-re szoktam állítani az autotune agresszívitást), még azt is megbocsátotta, hogy legelsőre stabilizált módban dobtam el (persze előtte leellenőriztem, hogy jó irányba kompenzálnak-e a kormányok, nagyon fontos, hogy a csűrő-oldalkormány mix is megfelelő irányba működjön, mert volt már olyan élményem, hogy ennek hibás iránya miatt a gép a levegőben majdnem szétszakadt).
Szóval lassan az öreg APM-eket el lehet felejteni, kevesebb pénzért egyben vezérlő, osd, és árammérő, frissebb firmware-t futtat, egyedüli hátránya, hogy max 6 csatornát tud vezérelni.

48628

48629

dugo13
2018-08-16, 21:30
Ma sikeresen debütált az Ardupilot firmware-t futtató Omnibus F4 Pro V2.0 vezérlős robotpilótám. Mindössze egy GPS vevővel van kiegészítve, és mindent tud, ami egy árérzékeny hobbi pilótának szükséges egy egyszerűbb felépítésű repülőn. Én egy mini Talonba építettem be, ahol mindössze 4 darab szervót mozgat és egy darab motort. A kis vezérlőn nem célszerű a szervók tápfeszültségét átvezetni (vagy ki kellene forrasztani egy diódát), ezért én úgy oldottam meg szervók táplálását, hogy jó hosszú lábú tüskesort forrasztottam be a panelbe, de csak a jel és a test forrpontoknál, míg az 5 voltos érintkezőket csak a tüskesor alján közösítettem, innen a szabályzó 5 voltját megkapja a többi szervó is. így nem kellett raszteres próbanyákot illeszteni a vezérlőhöz, és így elég biztonságos is az érintkezés, nem kell félni, hogy a vezeték kiszakad valahonnan.
A beállítás már elég könnyen megy, építettem már pár Ardupilottal felszerelt gépet, nekem az az elvem, hogy minél kevesebb paraméteren változtatok, persze a mindenképpen szükségeseket nem lehet kihagyni. A régi APM-en futó AP 3.3-hoz képest voltak újdonságok az újabb mission plannerben, de nem sok idő alatt azért kiigazodtam rajta. Nagyon jó dolognak tartom, hogy a szervók beállítását egy külön almenübe tették az Initial setup menün belül, így nem kell a mixeket külön állítgatni, csak be kell állítani, hogy a 2 és 4 csatorna a v-tail elem.

A repülése szinte elsőre tökéletes volt, de egy rövid autotune kicsit agilisebbé tette a gépet (általában 7-re szoktam állítani az autotune agresszívitást), még azt is megbocsátotta, hogy legelsőre stabilizált módban dobtam el (persze előtte leellenőriztem, hogy jó irányba kompenzálnak-e a kormányok, nagyon fontos, hogy a csűrő-oldalkormány mix is megfelelő irányba működjön, mert volt már olyan élményem, hogy ennek hibás iránya miatt a gép a levegőben majdnem szétszakadt).
Szóval lassan az öreg APM-eket el lehet felejteni, kevesebb pénzért egyben vezérlő, osd, és árammérő, frissebb firmware-t futtat, egyedüli hátránya, hogy max 6 csatornát tud vezérelni.

48628

48629

Le tudnád írni pontosan a lépéseket hogy mit hogyan kell mert nekem nem nagyon sikerült,
Sajnos nem tudok angolul,így forditóval nem nagyon igazodom ki az ardupilot oldalán lévő leírásból.

feket663
2018-08-16, 21:53
Az a baj, hogy annyi lépésből áll, hogy leírni nagyon nehéz csak nagyon hosszú, nem bonyolult a dolog, a legtrükkösebb a legelső flashelés...

esetleg team vieweren keresztül tudok segíteni a flashelésben...

keress meg skype-n feket663 néven, aztán megcsináljuk.
Csak ne ma, mert 4-kor kelek holnap...

pumuklis
2018-08-21, 17:27
F-35 Lighting vezérlőnél be szeretném állítani az RSSI-t.
Horus X10 Rádión beállítottam a 8-as csatornára.
Az INAV mutatja a 100%-ot, viszont ha kikapcsolom a rádiót 50 %-ot mutat.
Hogyan tudom beállítani, hogy 0-100-ig mutasson?
A vezérlőhöz egy R9 Slim vevővel csatlakozok Sbus-on keresztül.
Be van kötve a vevőből a plusz, a mínusz az Sbus Out, és az Sport.

pumuklis
2018-08-23, 15:00
F-35 Lighting vezérlőnél be szeretném állítani az RSSI-t.
Horus X10 Rádión beállítottam a 8-as csatornára.
Az INAV mutatja a 100%-ot, viszont ha kikapcsolom a rádiót 50 %-ot mutat.
Hogyan tudom beállítani, hogy 0-100-ig mutasson?
A vezérlőhöz egy R9 Slim vevővel csatlakozok Sbus-on keresztül.
Be van kötve a vevőből a plusz, a mínusz az Sbus Out, és az Sport.
Valaki tudna segíteni?

mmormota
2018-08-23, 16:59
CLI:

rssi_min

The minimum RSSI value sent by the receiver, in %. For example, if your receiver's minimum RSSI value shows as 42% in the configurator/OSD set this parameter to 42. See also rssi_max. Note that rssi_min can be set to a value bigger than rssi_max to invert the RSSI calculation (i.e. bigger values mean lower RSSI).

rssi_max

The maximum RSSI value sent by the receiver, in %. For example, if your receiver's maximum RSSI value shows as 83% in the configurator/OSD set this parameter to 83. See also rssi_min.

pumuklis
2018-08-23, 19:13
CLI:

rssi_min

The minimum RSSI value sent by the receiver, in %. For example, if your receiver's minimum RSSI value shows as 42% in the configurator/OSD set this parameter to 42. See also rssi_max. Note that rssi_min can be set to a value bigger than rssi_max to invert the RSSI calculation (i.e. bigger values mean lower RSSI).

rssi_max

The maximum RSSI value sent by the receiver, in %. For example, if your receiver's maximum RSSI value shows as 83% in the configurator/OSD set this parameter to 83. See also rssi_min.

Hát köszönöm, de ebből nem sokat értek.
Próbáltam a cli-be beírni parancs formájában, de érvénytelen parancsnak vette.
Esetleg tudja valaki, hogy mit kell beírnom az RSSI_MIN 0 elfogadtatásához?

mmormota
2018-08-23, 21:26
set rssi_min = x
ahol x az az érték, amit minimális jelnél kiad a vevő (úgy, hogy az rssi_min még a default 0-n van). Vagyis nem azt írod be, amit látni szeretnél, hanem azt, amit ténylegesen látsz, és ezt fogja majd paraméternek használni a helyes kijelzéshez. Ha ez nálad 50%, akkor ezt kell beírnod:
set rssi_min = 50

Nem tudom pontosan melyik verzió óta létezik, a legújabban elfogadja.

mmormota
2018-08-23, 21:37
Ha már elállítgattad, és nem találod a helyes értékeket, akkor ez a sorrend:
1. kiadod ezeket:
set rssi_min = 0
set rssi_max = 100

2. ujraindítod, és
megnézed, mit mutat kikapcsolt rádiónál mint minimum, tegyük fel 37.
megnézed, mit mutat közeli, bekapcsolt rádiónál, tegyük fel 85.

3. kiadod ezeket:
set rssi_min = 37
set rssi_max = 85

4. újraindítod, ellenőrzöd hogy most már rendesen 0-100 között változik.

mmormota
2018-08-23, 21:42
Megjegyzem, hogy én nem használom az inav-t, csak így értelmezem az idézett angol szöveget. Azt kipróbáltam, hogy a set rssi_min = 0 parancsot elfogadja az inav, azt viszont nem, hogy helyesen korrigálja-e a mutatott értéket, mivel nincs vevővel összekötött panelem.
Ha nem sikerülne beállítanod, összedrótozom egy vevővel és ezt is kipróbálom.

pumuklis
2018-08-24, 14:09
Beírtam a parancsot, és nem fogadja el.
Mi lehet a gond?
48789

mmormota
2018-08-24, 17:45
Talán régi verzió?

48791

pumuklis
2018-08-24, 19:34
Köszönöm!
Régi verzió volt.
Felraktam a vezérlőre a legújabbat, és működik.

pumuklis
2018-08-25, 08:50
Most már az OSD 99%-ot mutat bekapcsolt rádiónál, és nullát kikapcsoltnál.
Viszont nincs köztes érték.
Nem megy lejjebb 99%-ról. Ugyan ennél az adó teljesítménynél a másik vezérlőm ugyan azon a helyen 80-85%-ot mutat.
Minden ugyan az, csak a vezérlő másik.
Mi lehet a gond?

smith_hun
2018-08-25, 12:12
Repülés közben nézted?

pumuklis
2018-08-25, 14:32
Nem.
Ki szoktam menni a folyosóra, és ott.
Ha a vevőt ráteszem egy F3 Fc-re, és OSD-re, akkor ha kimegyek a lakásból, mér 95% körül s volt az Rssi. A folyosó végén meg 80-85% volt.
Ennél az F-35 Lighting Fc-nél meg 99%-ot mutatott végig.
Még egy kérdés.
Mit kell beállítanom, hogy gps kapcsolat nélkül is el tudjam indítani a motort?

Mat
2018-08-25, 15:18
Az első kérdéshez:
esetleg, ha a hűtőbe rakod, vagy ..... nekem működik repülés közben szépen.

A másodikhoz:

CLI - menüjében

set nav_extra_arming_safety = OFF

aztán "Enter" és aztán "save" :D
ezek után, ha "armolsz", akkor már elég a boldogsághoz ...
nekem így vannak beállítva a repüllők ...

azért nem árt átnézni, mik is a lehetőségek - és érdemes a firmware - verzióknál is megnézni, mit " Important Notes" és miért javítottak!
https://github.com/iNavFlight/inav/blob/master/docs/Cli.md
https://github.com/iNavFlight/inav/releases

mmormota
2018-08-25, 17:31
Most már az OSD 99%-ot mutat bekapcsolt rádiónál, és nullát kikapcsoltnál.
Viszont nincs köztes érték.
Nem megy lejjebb 99%-ról. Ugyan ennél az adó teljesítménynél a másik vezérlőm ugyan azon a helyen 80-85%-ot mutat.
Minden ugyan az, csak a vezérlő másik.
Mi lehet a gond?

Milyen módon adja át a vevő az rssi értéket? (analóg kimenet van egy analóg bemenetre kötve, vagy mondjuk valamelyik csatornába van bekódolva?)

Meg kellene nézni, a vevő milyen rssi jelet ad át kikapcsolt rádiónál, bekapcsolt közeli rádiónál, és valamilyen reprodukálható távolabbi helyzetben. Ha analóg, akkor Voltmérővel, ha csatornába kódolt, akkor meg a csatorna értéket leolvasva.

Ezután azt kellene megnézni, milyen bemenetre milyen rssi értéket mutat adott bemenetnél az iNav. Ha analóg akkor potméter&Voltmérő, ha csatorna, akkor ideiglenesen ne az rssi-t tedd arra a csatornára, hanem egy potméteres csatornát.

Az így begyűjtött adatokból ki lehet találni, mi a baj és mit lehet ellene tenni.
(Azért nem tudok konkrét megoldást, mert én nem iNav-ot használok, így nem ismerem eléggé. Viszont ilyen probléma esetén ezt tenném bármilyen autopilóta esetén.)

mmormota
2018-08-25, 17:33
Ha hívsz skype-on (késő este mindig fenn vagyok), valószínűleg gyorsabban ki tudjuk deríteni, mi a baj.

smith_hun
2018-08-25, 19:22
Nézd meg úgy, hogy ki-be kapcsoláskor hogyan reagál az rssi...Dragonlink-nél én is csatornára injektáltam (12-es csatorna) az RSSI értéket...az én esetemben a vevő automatikusan adta meg a funkcióját a 12-es csatornának, nem kellett a távon állítanom semmit...Amikor OSD-n ellenőriztem, akkor (először, finomhangolás nélkül) 55-öt mutatott...mission planner-ben javítottam a csatorna minimum és maximum értékét...így teljes "térerőn" immár 100%-ot mutatott...a minimum értéket pedig a táv által kiadott minimum PWM értékre állítottam...így kikapcsolt távnál 0 volt az RSSI....viszont!

Ezzel együtt megszűnt az a jelenség, hogy amikor kikapcsolod a távot, akkor látni lehet, ahogy az RSSI csökken (mondjuk 100-75-50-25-0), illetve ugyanilyen lépésekben jön vissza, ha bekapcsolod a távot...ezzel szemben a kikapcsolt táv esetén egyből 0-ra esett az RSSI, és a táv bekapcsolása esetén pár tizedmásodperc alatt ugrott fel 0-ról 100-ra az RSSI, éppen csak láttam a számok változását. Párszor leellenőriztem, mire felfogtam mi is volt...én úgy értékeltem, hogy az RSSI gyorsabban változik digitális formában, mint az analóg RSSI módban, ahol kényelmesen esik be a feszültség, és ezzel együtt a kiadott feszültség értéke az analóg RSSI kábelen...

Ha volt értékben kell megadni az RSSI-t, akkor 0-3,3V a kiadott érték, de rámérhetsz multiméterrel, mert pl. Dragonlink esetében kikapcsolt távnál nem 0V volt a feszültség, hanem 0,3-0,5V...így ezt adtam meg...

Halkan jegyzem meg, hogy a az RSSI érték nálam a csatornára injektálva szépen működött repülés közben, és szabályosan változott az értéke...nem izgatott, ha megszakad, mert a robot úgyis hazahozta volna (25mW-on voltam a DL-el)

Én mindenképpen azt javasolnám, hogy keresd meg azt a MIX beállítást, amit a TARANIS távhoz írnak, mert tök más a mix a csatornára injektálva, mint analógként...pl. így: https://oscarliang.com/rssi-ppm-channel-taranis/

Anno amikor valamelyik vevőmnél hasonlóan ment az RSSI kijelzés (asszem még a nyüves APM robotnál), akkor ez bevált...

pumuklis
2018-08-25, 21:28
Így állítottam be a Horus X10-et. Igaz én egy videó alapján.
Annyi a különbség, én a 8-as csatornára tettem, és hogy a mix menüben 8-as csatornánál az Offset nálam 100, nem pedig -100.
-100 nál bekapcsolt állapotban is 0% az Rssi, míg 100-nál 100%.
A képeken látszik a receiver menüben a rádió bekapcsolt állapotban, 1. kép, és a rádió kikapcsolt állapotban, 2. kép.
4880948810
Amúgy a rádió kikapcsolásakor az RSSI értéke ahogy Te leírtad fokozatosan csökken, és bekapcsoláskor meg fokozatosan nő.
Ezért nem értem, hogy miért ragad be 99%-nál.

smith_hun
2018-08-26, 00:48
Ez okés...de kikapcsolva a pwm értéknek 1000 körül kéne lennie...az ugyebár a szervó minimum...lehet ilyenkor van az ami mmormota is írt, hogy amit kijelez, azt kell megadni neki...sajna (vagy szerencsére) én sem konyítok az ilyen betaflight és társai OSD-hez, csak a minimosd extra és night ghost osd-hez...de az elv hasonló...amikor analóg rssi volt, akkor használhattuk a gyári feszültséget is, de pontosabb a multiméterrel mért adat...a csatornára tett rssi is könnyen ment, igaz a pwm értékkel játszanom kellett a maximum megadásánál...amikor ezt a mixes kavarást kellett csinálnom, akkor is ez az általam linkelt mix működött a Taranis-on...nem szerettem, mert az analóg számomra egyszerűbbnek tűnt...azért én javasolnám, hogy próbáld ki ezt a verziót is, ahol a weight 200-ra van állítva...oscar nem hülye srác...egy próbát megérhet....hacsak nem lehet megtanítani az osd-nek, hogy az 1500-at vegye minimum értéknek...

Próbáld meg a maximum értéket lejjebb venni pár értékkel mondjuk 2009-re...nyilván ott, ahol ez megadható...
Előtte lehet érdemes lenne megismételni egy bot kalibrációt az X10-en...akkor mászik így ki a pwm érték (nálam legalábbis) ha kalibrációnál a szélső határoknál erővel mozgatom a botokat...aztán normális mogzáskor meg nem feszül ki a szélső állásba...párszor kalibráltam én is, mire jó lett az X10...ez a Hall-szenzoros gimbal nem egy sima Taranis gimbal...ott elég volt egyszer kalibrálni, az nem mászott el...

smith_hun
2018-08-30, 21:47
No, megcsináltam az oscar-os módszert...nálam működik.

Eszközök: X10S+rx6r + arduplane

Az első lépés, hogy legyen aktív a telemetria. A te esetedben ez nagy szívás, mert csak 25mW-on van jelenleg telemetria, és ezzel együtt RSSI kijelzés a rádión. (Halkan teszem hozzá, hogy ez egy baromi nagy balfaszság, mert ennek nem így kéne működnie 2018-ban, de valszeg ehhez kellene olyan GUI, mint a Dragonlink és a TBS Crossfire esetében).

1. Aktív telemetria mellett a modell beállításban hátra kell menni a telemetriás ablakba, és kerestetni a szenzorokat. Amikor sikerrel jár az ember, ezt látod:
48902

2. Előre kell menni az INPUT fülhöz, ott kiválasztani azt a csatornát, amire tenni szeretnéd az RSSI-t. Nálam ez a 12-es csatorna lett. Szerkeszteni kell a kiválasztott csatornát. Az adatokat a kép szerint vidd be:
48903

3. MIXER fülön a választott csatornát szintén szerkeszteni. Az adatokat az alábbiak szerint írd be:
48904

4. A MONITOR menüben lapozz arra az ablakra, ahol az RSSI csatornája van (nálam a 12-es csatorna), és látható, hogy a PWM jel, vagy a us érték a vétel erőssége szerint változik:
48905 48906

5. Ezután beléptem az arduplane mission planner-be, és kalibráltam újra a rádiót (itt tanulja meg a robot a csatornák PWM értékeit). Itt máris normálisan változott a csatorna értéke a vétel minősége szerint.

smith_hun
2018-08-30, 21:59
Csak poénból csináltunk egy videót, amin látható az RSSI változása a 12-es csatornára injektálva. A maximum érték nálam 2006, a minimum érték 987 körül van. A vevő maradt a PC-nél, a táv ment ki a fürdőszobába. Átlagos beltéri téglafalak vannak, viszont 2,4GHz-en nagyon erős wifi szennyezés van, kb. 10 hálózat van a házban. Így változik az RSSI ilyen környezetben:

https://www.youtube.com/watch?v=HQjz1lHUCLA

pumuklis
2018-08-31, 05:22
smith_hun köszönöm a segítséget!
Hát eddig én is eljutottam.
Előzőleg írtam, hogy csak akkor van RSSI jelzésem az OSD-n, ha a rádión be van kapcsolva a telemetria.
Gondoltam, hogy egy ilyen technikánál és ilyen beállításokkal működik az RSSI Off telemetriánál is.
Azért is írtam annyi kérdést.
Na mindegy, akkor 25 mW On telemetria-ra állítom a rendszert. Felteszem az adóra, és a vevőre a "T" antennákat, és megnézem mennyit bír 868 MHz-en.
Remélem az F-35 lightning vezérlőm jól fog szerepelni.

smith_hun
2018-08-31, 07:59
Valószínűleg ahhoz, hogy ne függjön az RSSI kijelzés a telemetriától, neked az analóg RSSI kijelzés fog kelleni...azt még nem teszteltem, de majd fogom azt is...Nagyon régen használtam csatornára tett RSSI-t, L9R vevőnél pl. nem is lehetett használni, ott csak analóg RSSI volt...

Az antennáknál figyelj az irányra! Ha a gépen függőleges, akkor legyen a távon is az...ne járj úgy, mint pár szerencsétlen külföldön, hogy szidták a TBS Crossfire rendszert, mert nem volt elég a hatótáv...erre kiderült, hogy az antenna polarizáció pont 90 fokban eltért...kíváncsi leszek a hatótávodra...

pumuklis
2018-09-02, 15:55
Ismét kérdésem van.
Próbáltam a motort, és valami nincs rendben.
Adom a gázt, és egyszer csak hirtelen elindul teljes gázzal. Szabályozni nem lehet.
Ha az INAV-ban a motor tesztnél próbálom, akkor is ez az eredmény.
Húzom fel a csúszkát. és hirtelen elindul a motor, és nincs fordulat szabályozás.
Mikor vezérlő nélkül próbálom ezt a motort, tökéletesen működik.
Hol tudok ezen állítani?

smith_hun
2018-09-02, 18:59
Esetleg iNav topikban kérdezz...ide elvileg azokat a trükköket írnánk, ami máshol nem lett leírva.

iNav probléma, és megoldása a saját topikjába való, így más is ott találja meg, amikor kezdi összerakni...

Ezért szép dolog ez a fórumozás...minden a helyén található meg...

csomy
2018-10-10, 19:40
Használja valaki a C4S robotot 6 celláról? Nem vagyok benne biztos, hogy kompatibilis.

mmormota
2018-10-10, 23:53
Használja valaki a C4S robotot 6 celláról? Nem vagyok benne biztos, hogy kompatibilis.

Képes 6s akku mellett is működni, de néhány dolgot figyelembe kell venni, nem lehet úgy bekötni, mint egy 3s akkut. Hibás bekötés esetén a C4S tönkremegy, túlfeszültséget kap és kipukkadhat, leéghet benne egy elkó.

A C4S a saját tápfeszültségét a szervó sín 5V-jából veszi, így a saját tápellátása szempontjából mindegy hány cella van.

Van viszont benne egy a video adó és a kamera tápellátására szolgáló szűrő. Ez csak 2s vagy 3s akkuval működik, nagyobb feszültséget nem szabad rákapcsolni, mert a szűrő elkó csak 16V-os. Ez azt jelenti, hogy a "video power" jumpert nem szabad bedugni, mert ez az, ami a táp szűrőre rákapcsolja az akku feszültségét.
Mérni így, a jumper nélkül is tudja az akku feszültségét.

A video Tx és a kamera tápfeszültség ellátását ez esetben külön meg kell oldani. Ha a szervók 5V-ja elég nekik, akkor a megfelelő jumperekkel ezt be lehet állítani. Ha nem, akkor külön meg kell oldani a tápfeszültség ellátásukat.

csomy
2018-10-11, 07:27
Hazudnék ha azt mondanám, pontosan értem.
Értem, hogy valami nem bírja benne a nagy feszültséget.
6S rendszer akkut és egy külön 3S videó akkut szeretnék használni, ami jelenleg a roboton keresztül van bekötve a használati szerint. Mit kell tennem ebben az esetben?

Köszi a választ.

Vírus
2018-10-11, 11:18
Már rég volt a kezemben ilyen robot, de ha jól értelmezem: A roboton levő "videó power" jumpert le kell szedni, így a videórendszer nem a roboton keresztül kapja a betápot, hanem egy 12v becen vagy külön akkuról..

distvan52
2018-10-11, 17:14
És a feszültségmérés azért mehet bele?

Vírus
2018-10-11, 22:33
Igen.. a leírtakat értelmezve tudja a 6 cellát, csak a videó része nem az elko miatt.. elko = "Elektrolit kondenzátor"

mmormota
2018-10-11, 22:37
Már rég volt a kezemben ilyen robot, de ha jól értelmezem: A roboton levő "videó power" jumpert le kell szedni, így a videórendszer nem a roboton keresztül kapja a betápot, hanem egy 12v becen vagy külön akkuról..

Pontosan.

mmormota
2018-10-11, 22:44
Igen.. a leírtakat értelmezve tudja a 6 cellát, csak a videó része nem az elko miatt.. elko = "Elektrolit kondenzátor"

Pontosabban, a C4S működésének lényegében semmi köze a 6 cellához. Ha a "video power" jumper nincs bedugva, akkor az egyetlen dolog ami a a C4S-en belül 6 cellás akku + vezetékére csatlakozik, egy ellenállás osztó a feszültségméréshez. Vagyis a C4S egyszerűen méri a feszültségét és a föld ágban az áramát, de semmi egyébre nem használja a 6s akkut.
A C4S működéséhez szükséges tápfeszültséget a szervók 5V-jából veszi. Ezt az 5V-ot általában egy BEC állítja elő, amely rendszerint a motor esc-pel van egybeépítve.

Ha van egy külön 3 cellás akku a video rész számára, akkor azt be lehet kötni a "video power" Gnd (-) és középső lábra (+), és a többi jumperrel a szokásos módon beállítani a kamera és az adó tápfeszültségét.

csomy
2018-10-11, 23:55
Részemről köszönöm a válaszokat. Boldogan megyek 6cellat tesztelni. :)

pumuklis
2019-04-10, 13:13
Ha egy f3-as vezérlőt szeretnék használni delta gép vezérléséhez, és a vezérlőt külső 5V 4A-es UBEC-el táplálom meg szervó csatlakozón keresztül, akkor 2 mikro szervót ráköthetem direktbe a vezérlőre, hogy a tápot is onnan kapják? A vezérlő szervó csatlakozóira kötnék egy 35V 1000UF kondenzátort is.
Erről a vezérlőről lenne szó.
https://hobbyking.com/en_us/race-32-micro-racing-flight-controller-f303-deluxe.html

bOOmslang
2019-04-10, 21:54
Természetesen ;)

pumuklis
2019-04-11, 17:07
Köszönöm!
Lenne még kérdésem.
Inav-ot tettem az Fc-re.
Beállítottam delta gépre. A receiver setup-nál a csúszkák rendesen mozognak. Beállítottam a közép értékeket, és a végpontokat.
A motor setup-nál Ha mozgatom az ail-t, és az elev-t a csúszkák rendesen mozognak. Viszont a gázkar mozgatására nem mozdul a gáz kettő csúszkája.
Mi lehet a gond? Tud valaki segíteni?

smith_hun
2019-04-11, 19:14
Gáztiltás nincs?

pumuklis
2019-04-11, 19:16
Azt hol tudom megnézni?

smith_hun
2019-04-12, 09:23
User manual? :D
Youtube videók baromi részletesen mutatják be az iNav-ot...én a ChibiOS Arduplane megjelenésével kihagytam az iNav-ot, pedig majdnem nyitottam abban az irányban...

Deme
2019-04-12, 10:32
Nekem is hasonló jelenség volt. Egy apróság kerülte el a figyelmem: A Setup screen (első menüpont) jobb oldalán a pre-arming checks-nél volt piros "X" jelzésem*, mert nem volt a gyro bekalibrálva. Bekalibráltam utána működött az "Arming".

*Ott mindennek zöldnek kell lennie.

Mat
2019-04-12, 11:02
Köszönöm!
Lenne még kérdésem.
Inav-ot tettem az Fc-re.
Beállítottam delta gépre. A receiver setup-nál a csúszkák rendesen mozognak. Beállítottam a közép értékeket, és a végpontokat.
A motor setup-nál Ha mozgatom az ail-t, és az elev-t a csúszkák rendesen mozognak. Viszont a gázkar mozgatására nem mozdul a gáz kettő csúszkája.
Mi lehet a gond? Tud valaki segíteni?

Szerintem, ha végigköveted a videoban látható inav-os beállítási lépéseket és úgy is teszel "lépésről - lépésre"!!! , mint a videóban, akkor biztosan működni fog minden.
https://www.youtube.com/watch?v=Pbs1Oflx48Y

Üdv: Laci :D

u.i.: a mostani "kedvencem" inav 2.1 - matekf405wing-el, felszálló tömeg 600 gramm alatt! szerintem jól működik ... bár a kamera egyenlőre csak fel lett rá ragasztva - nem véglegesítettem még...

pumuklis
2019-04-13, 08:26
Köszönöm a segítséget. Először nem sikerült, de aztán feltettem egy 2-vel régebbi Inav verziót, és azzal működik.

pumuklis
2019-05-13, 16:03
Beállítottam a NAV LAUNCH módot. Rátetem kapcsolóra.
Hol tudom beállítani, hogy milyen szögben legyen az emelkedés, míg aktív a LAUNCH mód?
Illetve, hogy hány másodpercig legyen aktív?

pumuklis
2019-05-31, 21:16
Beállítottam a NAV LAUNCH módot. Rátetem kapcsolóra.
Hol tudom beállítani, hogy milyen szögben legyen az emelkedés, míg aktív a LAUNCH mód?
Illetve, hogy hány másodpercig legyen aktív?
Megtaláltam!
Azért leírom, hátha valakit érdekel.
nav_fw_launch_max_angle: 45 - Megadja azt a maximális dobási szöget, amelyen egy indítás észlelhető. Szög = tekercsszög + szög. Ha ez a szög túllépi, az autolaunch megszakad.
nav_fw_launch_thr = 1700 - Gázpozíció az automatikus indításkor
nav_fw_launch_motor_delay = 500 A hiba észlelése és a motorindítás közötti időintervallum (ms)
nav_fw_launch_timeout = 5000 - Az idő (ms) az autolaunch aktivitásának ideje
nav_fw_launch_climb_angle = 18 - emelkedési szög fokokban

HC
2019-06-20, 16:05
Ezen topic-hoz is kapcsolódik:
http://rc.emiter.hu/rc-miskolc/index.php/gyujtemeny/397-2019-06-20-12-55-23

smith_hun
2019-06-20, 20:37
Mindenki nevében köszönöm! A leírásaid sokunknak volt hasznos kiindulópont!

Köszi HC!

pepe82
2019-07-17, 16:12
Sziasztok.

Hahhnál valaki QGC-t?
Hogy lehet offline térképeket használni Pl: Google maps, térkép szeletek. Útvonalat tervezni rajta?
A Px4-ről letöltött log fájlokat hogy lehet a térképen megjeleníteni, hogy mutassa a repült utat?
Van valami hazsnálható szofver ami kezeli a log fájlokat?
Miért írja ki az osd (minim osd a telemria porton) hogy MOTOR DEAD..akár hogy kalibrálom a feszültséget, mindíg kiirja.
Az rssi, ha működik. Miért csak 45% -os mikor 100%-os a jel.
A légsebesség mérőt hogy lehet hitelesen kalibrálni 10m/s nagyon kevésnek tűnik.. (blixer)

Az auto tune és servo autotrim funciókról tud valaki érdemben mondani valamit?

köszönettel.
P

feket663
2019-07-17, 17:01
Autotune módban állítja a PID értékekek a beállított szintnek megfelelően (autotune level paraméter), olyan a gép repülése, mintha FBW-A módban lenne, a roll és pitch karokat teljesen ki kell téríteni és kb 1 másodpercig ott tartani mindkét irányban (nyilván egyszerre csak a roll-t vagy a pitch-et), ezt meg kell vagy 20 alkalommal csinálni, és szépen beállítja a megfelelőre. A servo auto trim pedig megpróbálja menteni a csatornák értékét, mikor a gép vízszintesen repül, és ezt 10 másodpercenként finomítja, szóval valahogyan addig kell ügyeskedni a karokkal, mg a gép vízszintesbe nem kerül (nekem ez nem igazán jött össze, akárhogy is trimmelgettem, sosem repült egyenesen a gépem, míg a vezérlő helyzetén nem állítottam). A légsebesség mérőnek is van egy kalibrációs paramétere (ARSPD_AUTOCAL) ezt engedélyezed, majd pár percig körbe körbe kell repülni a géppel, és beállítja jóra.

A többi kérdésre sajnos nem tudom a választ...

smith_hun
2019-07-17, 19:02
1.1. Hogy lehet offline térképeket használni Pl: Google maps, térkép szeletek.
1.2. Útvonalat tervezni rajta?
2. A Px4-ről letöltött log fájlokat hogy lehet a térképen megjeleníteni, hogy mutassa a repült utat?
3. Van valami hazsnálható szofver ami kezeli a log fájlokat?
4. Miért írja ki az osd (minim osd a telemria porton) hogy MOTOR DEAD..akár hogy kalibrálom a feszültséget, mindíg kiirja.
5. Az rssi, ha működik. Miért csak 45% -os mikor 100%-os a jel.
6. A légsebesség mérőt hogy lehet hitelesen kalibrálni 10m/s nagyon kevésnek tűnik.. (blixer)
7. Az auto tune és servo autotrim funciókról tud valaki érdemben mondani valamit?

Halihó!

Első körben, ha még nem tetted volna meg, akkor kezd el átolvasni, és megérteni a komplett arduplane leírást: http://ardupilot.org/plane/index.html
Ha ezt nem teszed meg, nagyon nehezen fogsz haladni, és könnyen rá is fázhatsz...amiket feltettél kérdéseket, azok igazából az alapok, ha ez nem megy, akkor a géped működését sem fogod átlátni, és a rendszer megbüntet majd.

1.1. Attól függően milyen GS programot használsz, lehetőség van offline térképszelvényeket korlátozott méretben, és nagyítással letölteni. Ha ezzel megvagy, akkor a térkép beállításnál az offline map opciót kell választani, és megjelenik a térkép a letöltött nagyítási szintekkel. Mobil platformon legalábbis működik.

1.2. Szintén valamelyik GS progi használatával lehet a legkönnyebben, amikor a vezérlő csatlakozik a GS progihoz. Nyilván lehet vezérlő nélkül is tervezni, csak el kell menteni egy file-ba a PC-re/mobilra. Amikor a robot csatlakoztatva van USB-vel, a waypoint/planner menüben lehet új útvonalat tervezni, vagy az elmentett file-t betölteni, és aztán a vezérlőre küldeni. Az útvonal betöltés nem jelent automatikus mentést a vezérlőre.

2. USB-s kapcsolaton keresztül a GS progival le kell menteni, és olyan formátumba konvertálni (ha a progi automatikusan nem teszi meg), amit a Google Earth kezel. Ha minden igaz, akkor a .gpx, .kml, .kmz formátumokat kezeli. Ezután a mentési mappában meg kell keresni a file-t, betölteni a google earth-be, és megjelenik a repülési útvonal 3D-ben.

3. Google Earth Pro

4. Azért, mert ennek a jelzésnek nem sok köze van a feszültség kalibráláshoz...a MinimOSD a telemetriás adatokból kiszedi az általa használt paramétereket, és azt jeleníti meg, nem igazán mér semmit...szóval a GUI-ban (elvileg) van egy funkció, ami nézi az aktuális áramfelvételt (Current) és lehetőséged van arra, hogy a motor fogyasztását ismerve megtanítsd neki...amikor a motor működik, és mondjuk az értéket fölékalibráltad, akkor mondjuk megadtál neki 100A-t, de a motor maximális gázon mondjuk felvesz 40A-t...a rendszer érzékeli, hogy maximális gázt adtál, de a motor csak 40A-t vesz fel, az előzetesen betervezett 100A helyett...mivel az ő szemében ez azt jelenti, hogy a motor nem tud nagyobb áramot felvenni a maximális gáznál, úgy értékeli, hogy a motor meghalt...nálam úgy oldódott meg, hogy a hajtást kimértem, mennyit fogyaszt maximális gázon, és azt írtam be...

5. Nincs kalibrálva az RSSI, ennyi az egész. Ráadásul két helyen kell kalibrálni, helyesen beállítani a paraméter listában, majd megtanítani a MinimOSD-nek, hogy mennyi az annyi...ezután működik. Ha van rá lehetőséged, használj analóg RSSI-t, ne a csatornára injektált RSSI-t...az előbbi pontosabb...

6. kinn a placcon laptop-ról aktiválod a paraméter listában a légsebesség kalibrációját...ehhez mindenképp(!!!) olvasd el a leírást, mert pontatlan beállítás esetén hülye adatokat ad meg a robotnak, és hiába van aktivált STALL_PREVENTION funkciód, ha véletlenül kevés a magasság, a géped átesik, és lezuhan... A kalibrálást csakis szélcsendes időben végezd, ellenkező esetben az értékek pontatlanok lesznek...

7. az autotune az egyik leghasznosabb funkció...szükséges a gép precíz összeépítése, hogy trimmelés nélkül is szép egyenesen repüljön...Amikor minden építéssel, beállítással, földi teszttel végeztél, és minden stimmel is, akkor jöhet az első repülés, és aztán az autotune...elvileg a pixhawk a gyári állapotban is biztonságosan irányítja a gépet, az autotune a gép reakcióját javítja a botok mozgatására. A gép a levegőben van (biztonságos magasságban: min. 50 méter), állítasz neki annyi gázt, hogy lehetőség szerint szintet tartva repüljön (lásd FBWA mód), ezután a csűrőt jobbra-balra mozgatod, hogy a gép bedőljön...kinn kell tartani 1 sec körüli ideig, hogy a robot megtanulja a küldött parancs jelét...ezután a másik irányba kell csinálni...a folyamat során látni kellene, hogy először lomhán, majd egyre gyorsabban reagál a kormánymozdulataidra...
Aztán jöhet a magasságival ugyanez, kezdődik a hullámvasút...közben figyeld a magasságot...a lényege itt is ugyanaz, mint a csűrő esetében...a 20 manőver azért kell, mert minimum ennyi kell, hogy tanuljon...ha több, nem baj...amikor láthatóan sikerrel jártál, válts vissza mondjuk FBWA módba, és véletlenül se használd az AUTOTUNE-t, hacsak nem szeretnéd a komplett folyamatot megismételni TELJESEN. Ugyanis az ismételt AUTOTUNE módba váltás azonnal felülírja a régi PID-értétkeket, és amennyiben nem komplett folyamatot csinálsz ismét végig, akkor rossz PID-értékek kerülnek a régiek helyére.
Az AUTOTUNE level értéke jó a gyári 6-os értéken...

Mindenképp rágd át a gyári leírást, nagyon sokat segít! A pitot kalibráció különösen fasza részleg...szegényes angol tudással bonyolult volt nekem, de még a páromnak is, pedig Ő orvos...néha bonyolultan van leírva...

Sok sikert!

pumuklis
2019-08-23, 21:23
INAV-nál hol állítom be az RTH sebességét, vagy RTH-nál a motor fordulatszámát?