PDA

Teljes verzió megtekintése : VTOL/STOL FPV (fix szárnyú) repülőgépek

smith_hun
2017-10-27, 22:26
Egy projekt már beindult (mini talon vtol), és én is indítanám az enyémet. Az elképzelés megvan, a lehetőség is.

Ellenben rögtön segítséget kérnék: hol találok olyan külföldi boltot, ahol tudok motortartókat találni, esetleg karboncső rögzítéseket, elektronikai csatlakozókat venni?

Amiket eddig nézegettem (HK, readymaderc, lindinger) azok nem jók erre a célra...szóval merre lehet építőanyagot találni nagy választékban?

Köszi!

smith_hun
2017-11-30, 15:27
Pörög a téma...:rolleyes:
Kezdem én...

Projekt: VTOL Anaconda Hybrid

Motiváló ok:

https://www.youtube.com/watch?v=TLr16Bxys_g&t=1s

Ami eddig megvan:
- Anaconda test (RTF),
- Pixhawk vezérlő,
- 5in1 power modul,
- RC link (2,4G vagy DL v3),
- 4x 80A ESC,
- módosított karbonváz (16x14 karboncsövek),
- 4x TAROT 16mm-es motortartók ESC tartóval,
- Feiyu-Tech Mini3D Pro gimbal,
- FPV-rendszer,
- navigációs fények,
Beszerzés alatt:
- 4x Sunnysky x2820 kv1250 vagy kv1400 VAGY X2826 kv1080 motorok,
- 4x APC 1170 vagy Aeronaut 1150 propellerek,
- valamilyen a konfighoz illeszkedő magasságmérő, vagy flow-szenzor,
- "normális" telemetria adó-vevő,
- ha bármilyen szempontból megéri 2-3x többet költeni rá, akkor egy komplett Pixhawk2 rendszer.

Ecalc számítások szerint a gép tömegét 5000g-ra megadva, a tervezet hajtással kb. 2-2,2:1 emelőarányt lehet elérni. Ez a normális tömegen felül (elvileg) plusz 4500g terhet jelent. Valószínűleg soha nem fogjuk ezt elérni, de megnyugtató lehet, hogy a belepakolt akkukat el fogja bírni...

Repülési idővel nincsenek illúzióim, ha a 45percet kibírja 15-20A akkuval, akkor a célt elértük.

Felmerülhetett a figyelmes olvasónak, hogy "HYBRID" szó van a megnevezésben...a rendelkezésre álló alkatrészek, és az előző test megmaradt alkatrészeiből kiindulva a gép (a tervek szerint) úhy lesz kialakítva, hogy két külön gépet alkothat Plug&Play elv szerint. Ez azt jelenti (az én gondolataim szerint), hogy a vázszerkezet cserélhető lesz, és amikor szükséges (illetve van erre lehetőség) repülhet a hagyományos repülőgép elve szerint, illetve a vázszerkezet cseréjének lehetőségével a felszállóhelyen át/visszalakítható VTOL gépnek...így amikor nincs szükség a VTOL képességre, és lehetőség van kifutással felszállni, akkor növelhető a repülési idő, amikor pedig VTOL képességre van szükség (kifutó hiánya, nem megfelelő állapota, tagolt környezet, stb.), akkor 10-20perc alatt módosítható lesz VTOL képességűre.

Hol lehetnek buktatók:
- 4x emelőmotor nem teljesen biztonságos 1 motor meghibásodása esetén, bár láttunk olyan videót, ahol a pixhawk tudta kezelni a problémát, és nem forogva szállt le, csak az emelőerő kevés volta miatt durvább volt a talajfogás.
- el kell találni, hogy az átmenet a repülési módoknál milyen sebességnél lesz ideális...az Anaconda elvileg 34-35km-/-nál kezd átesni...ha a VTOL motorok 40km/h körül már rásegítenek, akkor megoldható lehet az átesés nélküli átmenet,
- meg kell erősíteni a test első részét. Ugyan vastag a hab, és elbírja a gimbalt, és a sok akkut, azt hiszem teszek bele itt-ott karbon-lemez merevítést, hogy ne is csavarodhasson el, vagy a durvább talajfogás se okozzon gondot.
- jelenleg a Pixhawk-on kevás a kimenet. Ha az összes lehetőségét ki szeretném használni a gépnek, nem elég a PWM-kimenet. Vannak ötletek a kimenetek sokszorozásának, de egyenlőre nem szimpatikusak (SBUS kimenet, és SBUS-PWM átalakítók)
- kérdéses a helyes elrendezés...van aki a motorokat a súlypont szerint helyezi el, valaki nem. Mindegyik repült, és a tesztek videói alapján elég jól...Jelenlegi elképzelésem ott van, hogy a VTOL motorok X-elrendezésűek lesznek, a CG-hez minél közelebb...aztán majd kiderül.
- kevés az üzemmód az arduplane esetében...választhatok a manuális és a failsafe mellé még 4-5 módot, ebbe kell belepasszírozni a Qplane módokat is...így az automata repülés, vagy a többi marad telemetrián keresztül kapcsolva.
- a jelenlegi légsebesség-mérőm nem akar helyesen működni (bár enélkül is repül a gép biztonságosan), de jobb, ha van, és működik.

Felhasználó által irányított (tervezett) perifériák:
- csűrő,
- magassági,
- gáz,
- oldalkormány,
- SLAT/FLAP (bár ez akár mehet automata módon is),
- OSD váltás,
- repülési módok,
- gimbal YAW,
- gimbal PITCH,
- kamerák közötti váltás (FPV <-> gimbal kamera),

Csatorna kimenetek:
1. csűrő
2. magassági
3. gáz
4. oldalkormány
5. csűrő
6. FLAPS
7. VTOL motor
8. VTOL motor
9. VTOL motor
10. VTOL motor
11. orrfutó
12. gimbal PITCH
13. gimbal YAW
14. kamera váltó

Ráadásul ezek közé kéne bepasszírozni az UBEC-et is, ami tápolná pluszban a rendszert (Pixahwk + szervók). Valószínűleg valamelyik gimbal szervó csatlakozása nyerné meg ezt a sorsot, azoknál csak a jelkábel fut.

Táprendszerek:
4S rendszer a fő motornak, és a VTOL rendszernek,
3S-4S rendszer a gimbalnak,
8-10V az FPV adónak (Immersion VTx)
5V a navigációs fényeknek, és a vezérlőnek.

Mindezt bonthatóra, és könnyen szállíthatóra tervezni...királyság lesz.

Ötleteket, építési javaslatokat szívesen veszek.

Vírus
2017-11-30, 18:03
3d nyomtatási lehetőség? azzal elég jól lehet játszani..

smith_hun
2017-11-30, 23:23
Nem tartom elég tartósnak...volt olyan PLA nyomtatott cuccom, ami az első összenyomásomra összeroppant...a szerkezeti összetevőket viszonylag könnyen be lehet szerezni, azzal nincs gond...az a helyzet, hogy még mindig jobban megbízom a karbon és alu cuccokban...

_hori
2017-12-01, 10:03
Át kell gondolni tervezéskor és nyomtatáskor (anyag választás, a rétegek iránya, kitöltés, etc...)
Meglepően masszív dolgokat lehet alkotni.
Egy friss példa arra, hogy mi mindent kibír egy műanyag ököl:
https://www.youtube.com/watch?v=4APFDuphZoQ

bla
2017-12-01, 13:23
Nem tartom elég tartósnak...volt olyan PLA nyomtatott cuccom, ami az első összenyomásomra összeroppant...a szerkezeti összetevőket viszonylag könnyen be lehet szerezni, azzal nincs gond...az a helyzet, hogy még mindig jobban megbízom a karbon és alu cuccokban...

ABS-ből kell nyomtatni. Elektromos csónakmotortartót nyomtattam (1:1) gumicsónakhoz, simán bírta. Csak arra kell figyelni, hogy a rétegek közötti tapadás gyengébb, de rétegre merőlegesen nagyon erős.

GPeti
2018-01-02, 15:04
Még modellhez nem próbáltam de legjobb anyag lenne a HIPS, ugyanis nagyon könnyű de erős, és jól tapadnak a rétegek.

eosbandi
2018-01-17, 15:46
Az első amin komolyan gondolkozz el és tervezd meg, az emelő motorok és a váz rögzítése, úgy kell megoldani, hogy lehetőleg zéró legyen a csavarodás, elmozdulás. Ha egy kis csavarodás is van akkor oda a stabilitás, ide-oda fog forogni....

eosbandi
2018-01-17, 15:53
Mennyi PWM kimenet kellene ? A Pixhawk-on alapból van 14, arduplane-el szabadon programozhatóak. Ha rendes OSD-t használsz (pl., PlayUAV) akkor az MAVLinken kapja a vezérlést is, nem kell hozzá külön PWM csati...
A két csűrőt felesleges külön PWM-re rakni, mivel lesz féklap is, de ha belegondolsz a féklap pont felesleges, hiszen a le és felszállásnál az emelő rotorok fognak dolgozni. :D

smith_hun
2018-01-20, 16:35
Háááát...a MinimOSD is MAVlink-en keresztül kaphatja a vezérlést, valszeg át is váltok rá...A csűrőt első körben nem tudom hogyan tegyem 1 csatornára, eddig mindig 2 csatornára volt kötve...igaz most van hozzá a HC-féle biztosíték, ami zárlat esetén leválasztja a szervót...így az Y-kábelen gondolom védve lenne a másik szervó, ha gond lenne, és még repképes marad a gép...
A féklapot szeretném megtartani, mert készülnék arra, hogy egy esetleges aaku túlfogyasztás esetén, még hagyományosan is le lehessen tenni a gépet...

Nagyjából ezek lennének a felhasználó által irányított RC csatornák:
1. csűrő
2. magassági
3. gáz
4. oldalkormány
5. FLAPS/SLATS (bár inkább jobb lenne automatikusra hagyni, és akkor ez is felszabadul)
6. OSD vezérlés
7. rep. módok
8. kamera váltás
9. kamera PITCH
10. kamera YAW

Ha belegondolok, ezek a kimenetek lennének:
1. csűrő
2. magassági
3. gáz
4. oldalkormány
5. FLAPS/SLATS (automatikus vezérlés)
6. orrfutó
7. Gimbal PITCH
8. Gimbal YAW
9. quad-jobb első
10. quad-jobb hátsó
11. quad-bal első
12. quad-bal hátsó
13. ?Kamera váltás (fix FPV kamera, és a gimbal kamera között)
14. UBEC

I2C:
- airspeed,
- compass

Serial 4/5:
- LIDAR (*)

Telem1:
- RFD868 (**)

Telem2:
- OSD

* LIDAR: először tesztelem másik gépben, aztán kerül majd bele...Esetleg még tehetem az analóg bemenetre is, majd meglátom melyik lesz a befutó...

** A telemetriás modem csak abban az esetben érdekel, ha a Dragonlink v3 telemetria ugyanolyan gyenge működésű lesz, mint az Android-os mobilon. Ezt hamarosan tesztelem egy Win10 tableten. Ugyanis mobilon (valószínűleg a visszaküldött adatok sokasága miatt) nem olyan stabil, és valósidejű a visszaküldött telemetria, mint egy Eagletree Vector esetén...viszont PC-re az RFD868 szépen dolgozik...ez utóbbi megoldás ugyebár akkor is működik, ha az RC link megszakad valami miatt, míg a Dragon telemetria ugyanúgy meghal, ha valamelyik oldala lehal...

Már csak az emelőmotorok, és a propellerek beszerzése van vissza...ecalc-ozom ezerrel...

Szerencsére Mat kollégára hagyatkozhatok az építés során, sikerült találnom is helyet a cégnél, ahol kényelmesen megbeszélhetem vele az öteleteket. A vázrendszer, és a szárnyakon történő rögzítés adott, azt hiszem maradok én is a mások által már bejárt úton, annyi különbséggel, hogy én első körben szintén fennhagyom a dupla hátsó habnyúlványt, mert egyenlőre a szépsége is érdekel.

45164

Ezt igazából arra alapozom, hogy más gépek esetében is van valamilyen borítás a karboncsövön, tehát a légáramot nem zavarja annyira...nyilán nem ideális, de nekem a csupasz karboncső olyan látvány, mint egy kopasz nyúl:

45165 45166

eosbandi
2018-01-21, 13:07
Azért mondtam a playuav osd-t mert az ket video bemenetes és mavlinken keresztul tudod kapcsolni is.... rögtön lesz egy plusz PWM kimeneted :D
Lidar : Csak a normál merevszárnyas leszállásnál van értelme egyébként többet zavar mint használ.
A dragonlink egy fos, overhype-olt amatőr hulladék, szerintem ne is foglalkozz vele. inkább nézd meg az RFD868x-et... azon már van PPM passthrough.
Ha két csatornára teszed a csűrőt akkor tudsz flapperont használni, felszabadul a FLAPS csatorna, de igazábol nem oszt nem szoroz.

A táp oldalon a 6S-en azért elgondolkodnék. Egyrészről leegyszerűsíti a motor kérdést (Tmotor U5+16x5.5) másrészt lehetővé teszi később LiIon akkuk használatát...

(Egyébként titok, de nálam is fent van már a cégnél a polcon a gép, csak hátrébb sorolódott más projektek miatt, az enyém mondjuk tanulmány lesz egy MUGIN VTOL építéséhez.... :D)

smith_hun
2018-01-21, 16:11
Óóóó...megnézem jobban az OSD-t...A tápoláson gondolkodom majd, az összes ESC 6S kompatibilis...talán még a power board is, ezt vissza kell keresnem...ellenben az összes akkum 4S (van kb. 10 pakk), ezért gondolkodom 4S vonalon...
A LIDAR-t a későbbiekben szeretném alkalmazni a pontosabb magasságtartásra és/vagy a terepkövetésre...a MiniTalon-ban majd kiderül mennyire lesz használható...merevszárnyag gépnél láttam már pár figyelemre méltó automatikus fel- és leszállást a LIDAR-al...

Gondolkodtam a PX4 fw-ben, de látom ott még jobban fejlesztés alatt van a kód, mint az arduplane esetén...

smith_hun
2018-01-21, 16:47
Keresgéltem a playUAV-ot, de nagyon sehol sincs raktáron...nincs véletlenül valami megbízható beszerzési forrásod? Én találtam valami kínai oldalt (Majun SHop), de saját oldala sincs, erre nem szívesen küldenék pénzt...ebay-en, amazon-on, banggood-on nincs (vagy nem jól keresek)...

eosbandi
2018-01-25, 21:18
Hmm, ahogy nezem tenyleg nincs. Ezek szerint már nem gyártják, kár mert nagyon frankó kis OSD....

feket663
2018-01-26, 12:32
Nekem az AlceOsd tetszett, bár akörül is nagy a csend...

https://github.com/ArduPilot/alceosd

pumuklis
2018-04-26, 16:58
Kapcsolódnék a témához, ha lehet.
Én jelenleg kettő Vtol jellegű géppel foglalkozom. Az egyik az Arkbird vtol, a másik az E-flite X-vert Vtol.
A helyből felszállásnak van egy trükkje: Hirtelen teljes gázt kell adni, és nem szabad a kormányhoz nyúlni, míg legalább 25-30 cm-re fel nem emelkedett.
Sajnos megtelt a memória kártyám, így azt már nem tudtam felvenni.
Arkbird vtol:
4712147122
https://www.youtube.com/watch?v=yXheh8WWTYw&t=5s
Az X-vet Vtol-al már volt 15 startom.
4712347124
Ez volt az első:
https://www.youtube.com/watch?v=fcBUaghtRjU&feature=youtu.be
Ez meg az első fpv repülésem vele:
https://www.youtube.com/watch?v=0RSQIZSc8Q4&feature=youtu.be

smith_hun
2018-04-26, 19:59
Részemről (egyenlőre) felfüggesztettem a projektet, mert irreálisan sok lett volna a bekerülési költség, így a szerkezeti elemek, és az ESC megvétele után, még a motorok és a propellerek megvétele előtt visszatáncoltam...
Az Anaconda hagyományos gépnek készül el, a VTOL projekt pedig csúszik...talán egy kisebb, olcsóbb gépen kéne próbálkoznom, és nem egy kurvadrága testet kockáztatni...ezt persze nevezhetjük akár gyávaságnak is...de egy Anaconda test már megsemmisült, pedig a szűzfelszállása szép volt...szóval...ja...

Arkbird VTOL: a vezérlődön rajta van a legfrissebb fw?

pumuklis
2018-04-26, 21:02
Arkbird VTOL: a vezérlődön rajta van a legfrissebb fw?

A V3 van rajta.
Miért kérdezed?
Esetleg lenne ötleted a felszállással kapcsolatban?

Mat
2018-05-11, 12:13
azért ez se rossz teszt, lassan megérik az Inav-is ... :D
https://youtu.be/kFc9IEgclu0

pumuklis
2018-05-11, 13:35
Már nagyon várom.
Épp van egy vezérlőm rá!!!:rolleyes:

eosbandi
2018-05-11, 15:12
Szépnek szép, de amióta az ArduPlane/ArduCopter már támogatja natívan az F4-es vezérlőket, az iNav értelmét vesztette ebben a kategóriában.

Mat
2018-05-14, 20:28
Szépnek szép, de amióta az ArduPlane/ArduCopter már támogatja natívan az F4-es vezérlőket, az iNav értelmét vesztette ebben a kategóriában.

?

smith_hun
2018-05-14, 20:39
Szerintem eosbandi a kód kiforrottságra gondol...talán az iNAV most van ott, ahol az arduplane az APM vezérlők korában...bár azt tegyük hozzá, hogy viszont gyorsabban fejlődik...

eosbandi
2018-05-14, 21:05
Arra gondoltam, hogy az AP-nek van kb 4 év előnye és hiába fejlődik gyorsan az iNav ez a különbség meg fog maradni. Ehhez még adjuk hozzá az architektúrából adódó korlátokat (pl. nincs valódi RTOS alatta, csak egy összetákolt scheduler szerűség.)

Mivel az F4 vezérlőket inmáron natívan támogatja az AP, nem látom értelmét az iNav-ot használni. (Nem keverendő össze a Betaflight és társaival, ahol nincs semmi fancy extra.)
A különbség kb. a kőbalta és fénykard szintjén van. (pl. az iNav csak egy egyszerű DCM alapú szenzor összesítést használ, az AP 22 állapotú Enhanced Kalman Filterével szemben).
Persze lehet jönni azzal, hogy de az iNAV-ot egyszerűbb beállítani, de ahogy fejlődik, úgy lesz egyre bonyolultabb.

Mat
2018-05-14, 21:39
Arra gondoltam, hogy az AP-nek van kb 4 év előnye és hiába fejlődik gyorsan az iNav ez a különbség meg fog maradni.
Mivel az F4 vezérlőket inmáron natívan támogatja az AP, nem látom értelmét az iNav-ot használni. (Nem keverendő össze a Betaflight és társaival, ahol nincs semmi fancy extra.)
A különbség kb. a kőbalta és fénykard szintjén van. (pl. az iNav csak egy egyszerű DCM alapú szenzor összesítést használ, az AP 22 állapotú Enhanced Kalman Filterével szemben).
Persze lehet jönni azzal, hogy de az iNAV-ot egyszerűbb beállítani, de ahogy fejlődik, úgy lesz egyre bonyolultabb.
:D előre is elnézést kérek, én is egy kicsit off leszek ... :D
ok, biztosan sokkal jobb vagy benne (hardver és szoftver is meg miegymás), meghajolok az érveid előtt.
Nagyon örülök, hogy elégedett vagy az általad kiválónak tartott rendszereddel. Én azért vígan elrepkedek hobby szinten az Inav-al "is"! a fejlett FC-kre telepített, nem full-natívnak hívott rendszer adta lehetőségeket használva :D
Én például először az Arduplane (APM x.x) -es kezdeti próbálgatásai és az FY41AP után (miután a C4S korszak is véget ért) inkább az Inav-ot választottam - nem a technikai, hanem a számomra jobban élvezhető és használható OSD - és kifejezetten gyorsan fejlődő Inav-os szimpatikus (a kérdésre, kérésre választ is adó) fejlesztői miatt. Ja és többek között az Inav nálam használatban van F4; F3; és F1 -es FC-n is, nekem mindegyiken jól működik! És kövezzetek meg, még a C4S is használatban van! :D Ezért sem hiszem, hogy kőbaltának kellene titulálni bármelyiket.
Én nem törnék egyetlen fénykard mellet sem lándzsát, hanem inkább örülnék az újabb, és szerintem gyorsan fejlődő többi lehetőségnek is.
A kőkorszakról meg csak annyit, hogy nem azért lett vége a kőkorszaknak, mert elfogyott a kő - egyszerűen jobb ötletük támadt az akkor élőknek.
Üdv: Laci

u.i.: a VTOL -fejlesztők legyenek Veletek !!!

eosbandi
2018-05-14, 21:47
Vélemények és egyéni preferenciák. Mindenkinek más. Nem akarok meggyőzni senkit, mindenki azzal repül amivel szeret.
Mivel hivatásszerűen tevezek és építek UAV gépeket, így az én szemszögem talán kicsit más mint ha csak "simán" modellező lennék.
Mindenesetre jó repülést !
Bandi

Mat
2018-05-14, 22:23
Vélemények és egyéni preferenciák. Mindenkinek más. Nem akarok meggyőzni senkit, mindenki azzal repül amivel szeret.
Mivel hivatásszerűen tevezek és építek UAV gépeket, így az én szemszögem talán kicsit más mint ha csak "simán" modellező lennék.
Mindenesetre jó repülést !
Bandi
még mindig kissé off:
Akkor nagyon örülhetek neki, hogy egy igazi profi is nekem egyébként nem igazán szimpatikus (én ezt is figyelembe vehetem) ámbár hasonló eszközöket használ.
- már csak a helyes szóhasználat kedvéért: a "repülés" szó és felkiáltó jel helyett helyett azért remélem simán "repítést" értettél :D :D
Üdv: Laci
u.i.: szívesen tanulok mindenkitől - hátha el tudsz jönni Szilágyra is - talán? :D

bandita/II
2018-05-14, 22:26
Igen. Annak idején, amikor kezdtem ezt az egész fpv sztorit, pénzem is volt rá, segítséget kértem, bármilyen meglepő, kutya fülét nem kaptam. Pedig én már 1992-ben ábrándoztam olyan rc modellről, amin kamera van, műszerekkel, aztán 2005-ben topikot is nyitottam neki.

http://forum.rcmodell.hu/showthread.php?2400-Rep%C3%BCl%C5%91t-kamer%C3%A1val-vezetni

Persze, az akkori technikai szint ezt nem tette lehetővé, de ez azért egy sokkal barátságosabb, segítőkészebb fórum volt. Közben megmaradtam a létra-logika szintjén, ismerem az ohm és a kirchoff törvényt, tudok szabályozókat, céleszközöket paraméterezni, a munkámhoz ennyi elég is. Közben jöttek az ügyes kínaiak, és a sok okos ember (köztük Te is Bandi), akik megoldották az akadályokat. Nekem egyetlen egy ember volt aki segített fpv terén ez pedig Mat, Ő az inavot ismerte, hát így alakult, hogy inav fanok vagyunk.
De igazából nem tudom, milyen processzor van az ap-ben, ránézek az oldalra egy nagy üres 404 fogad:

https://www.ardupilot.co.uk/updates.html

Tehát nincs róla semmi infó, innen meg hiába is várom, nem mond senki semmit róla, az inavról meg megtalálsz mindent:

https://github.com/iNavFlight/inav/wiki

És még szóba is állnak veled a fejlesztők, ha leírod, mit szeretnél, hogy azt hogyan lehet vagy miért nem lehet. Ez a különbség.

smith_hun
2018-05-14, 22:48
Na ezt szeretném, hogy végre pro/kontra lennének érvek...

Szerintem némi off bőven elfér...fogalmam sincs milyen volt a légkör, de manapság kifejezetten hideg...vannak akik szívesen segítenek másoknak, és vannak akik féltik a bizniszüket, mert nem képesek reálisan látni, hogy kik lehetnek konkurenciák, és kik nem..

Az ardu-rendszernek elég széles fejlesztőgárdája van, és szerintem az a weboldal amit linkeltél valami angol oldal lehet, ami nem a hivatalos...a fejlesztői résszel/részleggel érthető okok miatt nem foglalkoztam soha...az Isten pénze nem lenne elég, ha az ember belevetné magát ebbe a hobbiba...így is nyeli a pénzt...mások autót vesznek ennyi pénzért, de ez a saját hülyeségem...

Próbálkoztam az iNAV-al én is, de a saját szerencsétlenkedésem miatt kiszerettem belőle, és eladtam az egészet...viszont Mat kolléga gépében élőben volt szerencsém látni a működését...a fejlődés szemmel látható az első próbálkozásaim állapotához képest...viszonylag szépen repült a mTalon, a start asszisztens is jól működött...jó lesz ez, csak más...

RCGroups-on írtam az FRSKY válaszolóemberének a modulfrissítés miatt...a fórumon nem nagyon találtam meg az infót...mit ne mondjak...hát nem válaszolt napokig, aztán meguntam, és töröltem a levelet...

Mindegy is...én jobban örülnék, ha a viták / érvek ütköztetései "szakmai" alapon történnének, nem tisztán érzelmi alapon, mert akkor a hozzám hasonló kocaépítők is jobban értenék a dolgokat...

eosbandi
2018-05-14, 23:05
Nem jó helyen keresgélsz. A hivatalos oldal http://ardupilot.org, a forrás a github.com/ardupilot, a fejlesztők pedig az előbbi oldal fórumán, vagy akár live chat-ben a gitteren elérhetők.

A processzor egyébként ugyanúgy F4-es STM32 mint az iNAV vezérlőkben, csak a szenzorok és a körítés más.

Abban igazat kell adnom, hogy pár évvel ezelőtthöz képest jelentősen "hidegebb" a hangulat, viszont a hobby kopteres, autopilotas, fpv (nem raceres) része jelentősen visszaesett. Mindenki kész gépeket vesz, a raceresekről meg inkább nem mondok semmit, mert annak sértődés lesz a vége.

Egymás segítéséről csak annyit, hogy bizonyos határig nincs vele gond, de sajna a tapasztalat az, hogy ha egyszer segítettél valakinek akkor jó eséllyel rád ragad és onnantól kezdve mindennel téged fog keresni. Rólam azt mondják, hogy mufurc vénember vagyok, miután azt találtam mondani pár embernek, hogy az első óra ingyen van, de utána óradíja van a segítésnek, pláne ha személyesen, szereléssel is jár. Na ez kicsapta a biztosítékot sokaknál... :D

Vírus
2018-05-19, 22:46
Talán azért hűvösebb a hangulat, mert elfogytak a modellezők valami oknál fogva.. vagy félnek a szabályzástól, vagy beleuntak esetleg a motiváció fogyott el nem tudom.. Van aki inkább szerelget és kísérletezik, ő keveset repül, van aki inkább repülni szeret ezért inkább egy készebb robotot választ. Ezért nem igazán találkoznak reptéren, csak fórumon... Publikus rendezvény sem nagyon akad ahol megcsodálhatnánk egymás vackait pedig nem lenne rossz..
Azt gondolom bár lehet tévesen, hogy sokan az áruk miatt választanak nyílt forráskódú rendszert nem a tudása miatt... Aki repülni szeret az vesz egy egyszerűbb robotot és szeli az egeket.. :)

bandita/II
2018-05-20, 14:12
Azt figyeltem meg, hogy amikor találkozok személyesen más modellezőkkel ( akár a pár évvel ezelőtti balatonboglári napon is) nyoma sincsen semmilyen zárkózottságnak, tudásféltékenységnek, mindenki büszkén mutatja, milyen eszköze van, milyen megoldásokkal, mit honnan rendel, milyen földi állomás, hogyan oldott meg egy problémát stb. Nagyon örülnénk neki páran, ha ez a fórumon is működne. Nyilván, aki ebből él vagy bevételi forrást jelent a számára, nem várhatjuk el, hogy ingyen és bérmentve megossza, amit összehozott, de utalásokat ajánlásokat mindenki szívesen venne, mert egyedül nem jó ez a buli. Unalmas, üres. A vadászoktól kezdve a krosszmotorosokig minden hobbi művelője tud hordába verődni, persze vannak ellentétek, de igyekeznek túllépni rajta, és alapvetően jó a hangulat, mert a társaság hozza magával. Mindenki tisztában van vele, hogy manapság mennyit kell dolgozni a pénzért, és mennyi szabadideje marad az embernek akár a családi és egyéb ügyek után a hobbijára, túl rövid az élet ahhoz, hogy ez is ilyen semmilyen módon menjen. Az én magam részéről ez a modellzősdi pl. addig érdekes, amíg hobbi, kedvtelésből csinálhatom, örülök a játékszeremnek. Amint azt érzem, hogy kezd megoldhatatlanná válni valami probléma, de az energia megy bele, nem jön össze valami, kezdem megvonni a párhuzamot a munkámban adódó problémák és e között, aztán elgondolkodok, minek csinálom az egészet. Fel sem merülne valakinek a piacát környékezni, lenyúlni, letörni az árakat, akármit. Mert az a célom a hobbimmal, hogy boldog legyek, és ez közösségben sokkal könnyebb. Ha egy kicsit több időm lesz, publikálni fogom a jelenlegi fpv-s dolgaimat, huzalozási elrendezéseket, mindent, hátha van akinek segít, vagy valakinek egyszerűbb és jobb elképzelése lenne. Mindenkinek köszönöm, aki segített, és segíteni fog a jövőben minél tökéletesebb, hatékonyabb fpv repülőt készíteni. Üdv!

mmormota
2018-05-23, 18:08
Ha van érdeklődés, nyitok egy topicot, amiben részletesen leírom egy digitális HD átvitelre alkalmas gép építését (WifiBroadcast. CloudsFly hab gépen)). Az autopilóta a legolcsóbb Ardupilot (Radiolink Mini Pix), bevált, jó konstrukció. A jó szerelhetőség érdekében rengeteg 3d nyomtatott alkatrész van a gépben, ezeknek is megadom a nyomtatásra alkalmas .stl modelljét, és a tervet is, ami továbbfejlesztésre alkalmas. A gép nem kerül többe egy jobb analóg rendszernél, de képminőségben lényegesen többet nyújt. (itt offtopic, mert függőlegesen nem megy fel szegény)

smith_hun
2018-05-23, 18:43
Van érdeklődés! Ha rááldozod az időd, és részletesen leírva publikálod a munkád gyümölcsét...szerintem sokunknak örömére válik, tanulságos lesz, és talán még motivációt is jelenthet a kipróbálásra!

Mat
2018-05-23, 21:08
Engem is nagyon érdekelne :D

mmormota
2018-05-25, 02:13
Elkezdtem az ígért építési leírást. Igyekszem olyan részletességgel leírni, hogy az autopilóták és a Raspberry Pi (esetleg az angol nyelv) világában kevéssé járatos modellező is építeni tudjon egy hasonló gépet. Linkelnem kellene zip állományokat a 3d printerhez való tervekkel, tudtok ajánlani erre célszerű tárhelyet?

_hori
2018-05-25, 11:32
Nem akarod feltölteni a Thingiverse-re? Ott elég látványos lenne azoknak is, akik csak kíváncsiskodnak egyelőre.

smith_hun
2018-05-25, 13:28
...tudtok ajánlani erre célszerű tárhelyet?
Google drive, és a megosztási link lekérése...vagy a komplett mappának kérheted le a linkjét, vagy egyesével a file-oknak...szuperül működik.

mmormota
2018-05-25, 18:24
Köszönöm, belinkeltem.