PDA

Teljes verzió megtekintése : Saito gőzgépek, égők, kazánok

fuhur
2020-08-03, 22:53
Sziasztok!

Én teljesen új vagyok a hajó modellezésben. Repülőztem, pontosabban most is repülőzök immár közel 30 éve, de a hajó az teljesen új. Ezért lenne jó pár kérdésem.

Építettem két hajót amiben Saito kazán és alkoholos égők vannak. Az egyikben Saito 3 hengeres gőzgép van a másikban pedig Live Stem 2 hengerese oszcillációs gőzgép.

Mindkettő szépen működik is, igaz a vízen a reflexeimet nem teszik próbára :) de nekem nagyon tetszenek.

A gondom azonban a következő: Az égők megbízhatósága valami miatt nekem gyenge. Gyakorlatilag mindig hamarabb leállnak, mintsem elfogyna belőlük az alkohol. Sokszor már induláskor el van tömődve a fúvóka és alig ég. Máskor meg egyszerűen elalszik amit simán újra lehet gyújtani akár egy szikrával, de hát a vízen mégse szaladhatok utána.

Szóval mit rontok el? Miért nem üzembiztosak az égők? Ha egy lenne azt mondanám, hibás de kettőből mindkettő? Ez inkább user errorra utal. :(

blaskojanos
2020-08-04, 07:36
Üdvözöllek a csapatban!
Nem tudom merre laksz de ha nem gond szívesen látunk Gyomaendrődön a " gőzös " találkozón. Itt személyesen is találkozhatsz olyan modellezőkkel akik már évek óta készítik a gőzös modelljeiket. Szívesen segítenek.
Bővebben itt tájékozódhatsz.
https://modellezes-nap-szel-energia.eoldal.hu/

(https://modellezes-nap-szel-energia.eoldal.hu/)

kissgergő
2020-08-04, 21:06
Üdv!
Az eltömődés és az hogy elalszik nem lehet hogy két különböző probléma? Fújt a szél hajózás közben? Ezt asztalon könnyű kipróbálni, már egész kis szél is tud problémát okozni.

fuhur
2020-08-04, 21:41
Üdv!
Az eltömődés és az hogy elalszik nem lehet hogy két különböző probléma? Fújt a szél hajózás közben? Ezt asztalon könnyű kipróbálni, már egész kis szél is tud problémát okozni.

Valószínű, igazad van. Asztalon a műhelyben az eltömődéssel (legalábbis azt gondolom) találkoztam rendszeresen. Ezért aztán nem is sikerült kimérnem az üzemidőt. Azért gondolok az eltömődésre mert a fúvóka vékony tűvel történő tisztítása időlegesen megoldotta a problémát. De ez se túl egyértelmű számomra mert elő-elő fordult, hogy csak a második tisztítás hozott eredményt.

Az elalvást kint a stégen tapasztaltam először. Nem állítom, hogy "kontinentális" szélcsend lett volna de tényleg alig volt szellő. Még a kis szobai multikopterrel is játszottam utána a parton.

A gáz égők stabilabbak? Vagy hogyan lehetne növelni az égő stabilitását? Állítási lehetőség kizárólag az adagoló szelep, azaz a láng nagysága. Esetleg még az jutott eszembe, hogy az égő túl közel volt a kazánhoz? (kb 8mm).

fuhur
2020-08-04, 21:48
Szia,
Nagyon köszönöm az invitálást.
Már egy éve is néztem a rendezvényt és gondolkoztam azon, hogy elmennék nézőnek.

Én Esztergomhoz lakom közel, de Gyomaendrőd nem elérhetetlen távolság számomra. Sajnos a szabad idővel vannak inkább gondjaim, de ha úgy alakul meglátogatlak benneteket.

A versenyfeladatról hol lehetne olvasni pár gondolatot? Mit kell teljesíteni?
Nem feltétlenül a versenyzésért hanem inkább a hajókkal szemben támasztott követelmények okán érdekel.

Engem a gőzgépek vonzanak igazán. A hajó számomra magának a gépnek egy megtestesülő célja.

Azért egy kicsit pontosítanék:
A belinkelt nagyobb hajó (kék) egy gyári kit. Mivel ez volt az első hajóm, megkértem egy barátomat, hogy a hajót rakja össze nekem. A gőzgépet én építettem be, de persze ez is egy megvásárolt szett.

A második hajót már én építettem látva az elsőben alkalmazott megoldásokat.

És még tervbe van nálam egy harmadik is :)

blaskojanos
2020-08-05, 08:07
Magyarországon még ott tartunk, hogy a gőzösöknek nincs műszaki pontozás mivel még kevés a versenyző. A pályán haladás ugyan az mint a többi modellnek csak több idő van a teljesítésre mivel ezek a modellek lassabban haladnak mint az elektromosok. A versenypálya a 3 szögletű naviga pálya. Ez alól kivétel a nálam rendezett összejövetel mert itt 30 perc a futam és a legtöbb pont számít. Ha még is ráérnél úgy szeretettel várunk mindkét napra. Ha esetleg szállás kell úgy tudok telefonszámokat küldeni.

kissgergő
2020-08-05, 22:26
Nem volt alkoholos égőm, nincs tapasztalatom vele, csak amit videókon láttam és olvastam más oldalakon. Minden égő fajtának meg van az előnye és hátránya. Az első hajómban is ez van, most a második építésénél direkt másik fajtát építek hogy legyen két féle. Szerintem teszteld le! Gyújts be és a kémény felett fúj rá de nem párhuzamosan a kéménnyel hanem derékszögbe a végéhez képest, és ne túl közelről. Ha már kis fújásra elalszik akkor biztos baj van.

fuhur
2020-08-06, 21:59
Most volt egy kis zápor kerti szék borogatással de utána gyönyörű szélcsend és majdnem tükör víz.
Még délelőtt, biztos ami biztos alapon teljesen kitisztítottam az égőket. A leírása is ezt javasolja dugulás esetén.
És láss csodát: Se nem aludt el, se nem dugult el. Így aztán egész jókat kanyarogtam a kisebbik hajóval. Most már csak a tempóval nem vagyok kibékülve, de itt szerintem sok lehetőség van még a megfelelő hajócsavar kiválasztásával....legalábbis úgy gondolom. Illetve ez a gép 2 bar nyomáson működik "tisztességesen". Még az égő beállításán is kell játszanom, hogy ez a nyomás üzem közben is meglegyen. Most úgy néztem, hogy csak induláskor volt meg a nyomás, aztán üzem közben fokozatosan csökkent.

blaskojanos
2020-08-07, 08:03
Akkor nem a hajócsavarral van a gond hanem kicsi az égő teljesítménye.

fuhur
2020-08-09, 11:27
Az ötleteket köszönöm!

Tegnap megint "gőzölögtem" egyet. Az égő teljesítmény eszembe se jutott, de nagy igazság lehet benn. Én eddig úgy állítottam be az égőt, hogy úgy közepes erősséggel menjen. Most megpróbáltam nagyobb teljesítménnyel és így már tartósan megvolt a 1,5 bar nyomás üzem közben is. 2 bar felett a kazán biztonsági szelepe lefúj. Így most újabb problémára derült fény. A kazán Saito (japán) gyártmány a gép pedig Live Steam (kínai). Ez utóbbi sokkal durvább munka és üzem közben elkezd szorulni. Ha olajat csepegtetek a lengő hengerek (oszcillációs gőzgép) csúszó felületeihez, akkor a motor felgyorsul. Ez annak ellenére így van, hogy van gőz olajozásom.

Szóval a konklúzió az, hogy vagy kazánt cserélek mert a Live Steam kazánok 5 bar nyomásnál fújnak le, vagy gépet Saoitora. Ahhoz, hogy ezt eldönthessem most megpróbálom a másik hajómat (nagyobb) kicsit jobban megismerni mert ott a gép és a kazán is Saito.

Ezzel együtt nagyon gondolkozom egy gázégő beszerzésén.

blaskojanos
2020-08-09, 17:18
Nyugalom, nem kell mindjárt megijedni, járatni kell és majd változni fog. A modellező türelmes.

fuhur
2020-08-09, 17:58
Igen, a türelem a modellezésben fontos. Nekem még egykor ezt úgy tanították MHSZ-es időkben :( , hogy "kellő alázattal álljunk a technikához". Igyekszem, csak nekem ez teljesen új terület. Ezért is van az, hogy ami nektek nyilvánvaló az nekem eszembe se jut... de igyekszem.

Lenne is gyorsan még egy amatőr kérdésem: A gőzhajónál ha jól értettem idehaza alap elvárás a legalább 30 perc üzemidő és a jó manőverező képesség (a bójákkal jelölt pálya minél hatékonyabb bejárása miatt). Kormányzáshoz szabad-e valamiféle hatékonyságnövelő eszközt használni? Például elektromos meghajtású orrba keresztbe épített vízsugarat (biztos van ennek valami neve is :( ). Vagy esetleg két csavarral hajtott gőzös esetén a két csavar külön vezérlését?

blaskojanos
2020-08-10, 19:57
A 30 perc az csak az én rendezvényemen van. Általában 15 perces üzemidővel számolunk. A pályát egyébként 12perc alatt is lehet teljesíteni.
Orrsugárra nincs szükség mert általában ezek a hajók nagy kormánylapáttal rendelkeznek.

fuhur
2020-08-11, 22:43
Nem akartam minden gyufa gyújtásról posztolni így két nap tapasztalatai alapján a következőkre derült fény számomra.
- A Saito a saját cuccaival jól tud együttműködni. És működik is szépen. Ez a motor már 0,5 bárnál megy de 1 bárnál szép orrhullámokat is kelt a hajó :)
- Kissé szégyellem de leírom, hátha más is belefut a következő problémába ami alapvetően a tudatlanságomból fakadt. Fényt terítettem az égő kialvására! Ezt az égőbe fröccsenő víz okozza (legalábbis nálam biztosan). Miért?

Kis kitérő: A Saito rendszere úgy néz ki, hogy a fáradt gőzt egy kondenzáló tartályba kell vezetni és abból a bojler kéményébe.

Amit csak pironkodva merek leírni: A kondenzvíz tartály is megtelik egyszer. Nos nálam meg is telt és szépen elkezdett a víz a kémény körtőn keresztül visszafolyni az égőig ahol a lángtól fröcsögve forrt el és közben véletlenszerűen eloltotta az égőt.

Kiürítettem a tartályt és biztos ami biztos alapon a kéményről is levettem a tartálytól jövő csövet. És a kis hajó csodálatosan ment!!!! Mivel most már sebességem is volt -no nem űrsebesség- a kormány is hatásosabb lett és jól lehetett manőverezni. Már csak a hínár mutatkozott ellenfélnek :)

Persze a tanulság számomra az, hogy meg kell ismerjük egymást. Mármint a technika meg én. És így szépen összecsiszolódunk és akkor minden egyes pöffenetből tudni fogom, hogy mit "mond" nekem a gép :)
Szóval most örülök :)

gyr
2020-08-11, 22:52
Kedves Fuhur!

A gőzhajósokat anno az élethű hajósok fogadták be, és ezt a NAVIGA is szentesítette. Egy jó kis közösség a magyar élethű hajós társaság. A honlapjukat itt találod meg: https://hajosnep.hu/naviga-versenyinformaciok
Az Archívum menüpontnál az egyes évek egyes versenyeinek képgalériáit ha megnézed, akkor sok gőzhajót láthatsz. Hatalmas képanyag, neki kell ülni!
A gőzhajók is az F-2-es háromszög pályán futnak, a János által említett idő engedménnyel. ( A elektromotorosoknak "csak" 7 perc a maximális munkaidő.)
Az aktuális érvényes NAVIGA szabályzat magyar fordítását itt olvashatod: https://hajosnep.hu/Media/Default/hu-HU/naviga/2019/ns-versenyszabalyzat-2016.pdf
A végén a pályát és az azon történő haladást, és a kikötést is szemlélteti a szabályzat. Sok kérdésedre itt választ fogsz kapni.

kissgergő
2020-08-15, 22:44
Az olajleválasztó lefojtotta a gőzgépet, így már én is jártam! Úgy kell megépíteni hogy legyen rendesen keresztmetszet. A gőzgép furatainál ne legyen kisebb belső átmérő, de az osztókat-gyűjtőket én még nagyobb belső átmérővel csinálom. 4mm-es réz csövet használok 0,5mm-es falvastagsággal.
Sok gőz elvezetést próbáltam, de a lehető legrövidebb a legjobb, és én kilógatom a hajón egy kicsit mert zavar hogy mindent össze fröcsög!

fuhur
2020-08-23, 09:18
Kedves Gyr!

Köszönöm a linkeket! A szabályzatot le is töltöttem. Így már jobban értem a hajótól és vezetőjétől elvárt tudást. Most hétvégén egy csendes Kőrös-holtágon jókat játszottam is és mivel láttam a feladat végén van egy hátramenet szakasz ezt is próbálgattam. No ez azért nem tökéletes nálam. Hátramenetben a kormány nem elég hatásos. Egy darabig tudom egyenesben tartani, de ha erősebben kifordul az egyik irányba, akkor már teljese kormánykitérés mellet sem tudom visszafordítani.

Még egy dolog merült fel bennem:
Mi van, ha csak "szép" hajót igyekszem építeni de nem egy eredeti mását hanem csak egy általam megálmodottat ami esztétikus (szerintem) és a modell funkcionalitásaihoz illeszkedik? Az melyik kategóriába sorolódik? Vagy azok "törvényen kívüliek"? :)

Köszönettel,
Fuhur

fuhur
2020-08-23, 09:31
Igen, ez a kilógatás nekem is eszembe jutott, de aztán olvastam a Saito leírásában, hogy környezetvédelmi okból egy olajleválasztó kondenzedényt használnak és csak onnan tovább vezetve megy ki a fáradt gőz. Ezért használok a Saito kitben és a saját építésű hajóban is ilyen edényt. Egy-egy menet után kb 30 ml kondenzvizet szívok ki a tartályból miközben a kazánba kb 140 ml vizet töltök vissza. Tehát a többi (mármint a 30 ml feletti mennyiség) a kéményen távozik.

Egyébként most nagyon szépen működik. Több "startom" is volt vele a hétvégén és nem állt le, ment előre és kis hibával :) hátra is, sípol is és az égő is megbízhatóan működött. Nem tudom, hogyan szoktátok a gőzösöket üzemeltetni, én időre hajóztam és aztán még minden működő rendszer mellet (égő égett, gőznyomás is volt) kikötöttem, hogy ne kelljen a holtág közepére úsznom a hajóért.

fuhur
2020-08-25, 13:35
Így néz ki a gyári kit (New Star) a holtág vizén (első kép).

És ilyen az általam épített hajó (második kép).

Nem Photoshop :) Szinte tükör sima volt a víz és így tükröződtek a felületén a felhők és a parti fák.

gyr
2020-08-30, 13:27
Kedves Fuhur!

A sajnos nem túl népes magyar mezőny zöme "funkcionalista" hajó, így egy "fantázia", de neked tetsző hajóval nem lógsz ki a sorból.
A hátramenet egy aljas dolog. Ez az elektromos hajtású hajókat is próbára teszi, leginkább az egy, és páratlan hajócsavarosokat. A baj okozója, hogy a hajócsavar forgásából eredő reakció nyomaték a forgásiránnyal ellentétes irányba tolja ki a hajó farát. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a hajócsavar fordulatszámával arányos a hajófar kifordulása. Egy lehetséges megoldás, hogy nagy fordulatszámon megindulunk hátra, már a kifordulással ellentétes irányba maximálisan kitérített kormánylapáttal, és megállítjuk a gépet. Ha hátul nézetben balra forog a hajócsavar, akkor a nagy fordulatszám miatt intenzíven jobbra kezd kifordulni a hajó hátulja. A gép megállításakor, viszont a kifordulás sugara csökkenni kezd, majd beáll az egyenes irány. Ekkor lehet a kormánylapátot hirtelen egyenes irányba fordítani, és így van esély, hogy a hajó egyenesen kimegy a kapuk között, feltéve ha van kellő sebessége. Ha nem, akkor ismétlés szükséges. Rutinosabbak -ehhez ki kell ismerni a hajót- közel jönnek a bójákhoz, és jobbra elfordítják a hajó orrát, majd balra kitérített kormánylapáttal megfelelő gázt - esetedben gőzt- adva, a hajó egy jobbos íven kijön a pályáról. Ehhez sok-sok gyakorlás, és a hajó tulajdonságainak kiismerése szükséges. A problémák akkor jönnek, ha a szél is fúj valamilyen irányból, és általában mindig a hajó jobb, vagy bal oldala felől szokott, hogy ezzel is "megkönnyítse"a kitolatást. Tapasztalatom szerint az egy csavarosok közül a legrosszabb tolatási tulajdonságú hajók azok, amelyek viszonylag rövidek, és a tönkcső párhuzamos a vízvonallal. Én elektromos hajtású élethű hajózom, itt van tapasztalatom, de a fizika törvényei a gőz hajtásúakra is ugyanúgy hatnak. Láttam már ez okból szenvedni őket, főképp szeles időben, de az elektromos hajtású hajómmal is futottam már ki a munkaidőből mert képtelen voltam kitolatni.