PDA

Teljes verzió megtekintése : Zárttéri repülőmodell építése

Viktor
2008-03-03, 02:10
Egyszer régen láttam a tv ben egy riportot a zárttéri repülőmodellezésről. Nos ehhez szeretnék segítséget kérni. Nagyon megfogott a dolog. Mint utólag megtudtam ezt itt találták ki nálunk még a régi rendszerben amikor még nem nagyon lehetett rádióhoz hozzájutni meg minden ilyesmi túl drága volt. Így az okos magyar modellezők kitalálták hogy építenek zárttéri modelleket. Aki még nem látott ilyet akkor elmondom hogy ezek valami hihetetlen könnyű gépek. Csak zárt térben teljes légmozgás mentes helyen használhatok. A szárnyak szerkezete úgy 1 mm vagy 0.5 mm vastag balsa pálcikákból épül fel és a borítás valamiféle hártya. Valami ultra vékony hártya ami kicsit hasonlít egy olaj foltra a vízen legalábbis olyan színjátszó a vékonysága miatt. Szóval azt szeretném megtudni hogy ez a hártya hogyan készül? Azthiszem valamilyen lakk vagy ragaszófélét ötenek vízre és kiemelik valahogy belőle a fa keretet. De mien lakkot és hogyan? És hogy ragad ez rá a fára. Én próbáltam nitró lakkal de nem ragad rá a vizes fára vagy nem terül el rendesen vagy szétszakad. Sajnos.
Szóval: Hogyan csinálják?

levi17
2008-03-03, 18:33
hali
így:
http://forum.rcmodell.hu/index.php?topic=4603.45
ha jól vettem ki akkor csak az olajat felejtetted ki, meg a higítást is el kell találni...
én most egy kis csupaszárnyat építettem, 1*1mm es balsából
méghozzá folpackal borítva, az elején súlyokkal kb 30cm fesztáv és 0,42g lett, 0,2g helyett...
nade még így is lehet játszani vele úgy hogy aláteszek ferdén egy papírlapot és sétálok vele
néha sikerül vele 1-2m es körön belül maradni bár kicsi a szoba és mindíg megbotlok valamibe(pl fal), nehéz egyszerre több dologra figyelni
kint elég nehézkésen de nagy szélcsendben már sikerült vmit produkálni :D

ahajt
2008-03-18, 18:32
A mikrofilm receptje a kovetkezo:
40 gr,-Zappon lakk(nitro lakk)
3gr, -Ricinus olaj
2gr, -amilacetat
1gr, -Kamfor
4 csepp anizs olaj

Vagy mas recept szerint:
12 rész Zappon lakk
4 rész Kolodium
2 rész amilacetat
1 rész ricinus olaj
kevés kamfor.
Jo munkat udv. ahajt

Viktor
2008-03-18, 23:29
Szia Ahajt

Köszi a pontos receptet. Majd ki fogom próbálni. Csak nem tudom honnan lehet szerezni amilacetátot? Nem úgy hangzik mintha minden festékboltban megtalálható anyag lenne. És az ánizs olaj az valami sima ánizs illóolaj. Vagy milyen ánizs olaj? Vagy valami spéci gyógyszertári? Egyébként csináltam egy ilyen ultrakönnyű gépet de elég vacak lett sajnos. Azthiszem túl nagy a szárny állásszöge. Fel megy hamar és hátra indul leesik. Ráadásul nem is repül egyenesen. Amíg nem raktam rá függőleges vezérsíkot addig szépen repőlt hátrafelé. :) Előre egyjáltalán nem.
A szárnyat vékony szemeteszsákból csináltam. Jó lett csak könnyen levállik mert technokollal ragasztottam. Nem tudom mien ragi fogná meg jól. Epoxyt nem akartam erre használni. Még majd próbálkozom a mikrofilmel is hátha sikerül. Mert az azért sokkal könnyebb meg szebb is.
Köszönöm az információt.

Üdv: Viktor

ahajt
2008-03-19, 13:32
Szia Viktor
Javasolom,hogy épits egy biztos tervrajz utan.Az allasszög 2-3 mm kell legyen ,
vagyis a belépö él 2-3 miliméterrel magasabban van a kiléponél.A mikrofilm esetében a kék szin a legjobb.A viz homérséklete 18-20 C fok korul a legjobb.Épitéshez készits elobb egy sablont és abban rakd ossze a szarnyat. A csillapitokat épito deszkan,és mindkettore ott mar a kirajzolt vonalra szereled ,ragasztod ossze.A kikötö merevitést hosszo nöi hajszallal lehet megoldani,de vigyazni kell mert a hajszal nedvességre valtoztassa a hosszat. Én pontosan 53 évvel ezelott zartériztem és orszagos csucsotis tartottam.Akkor 5-6 perces repulö ido mar nagy volt.Ma mar 30 perc felett repulnek mint pl. Orsovai Dezsö aki 2005-ben 30`12`` percel vilagcsucsot alitott fel.
Kivanok sikert ,és ha tudok még segitek. Udv. Ahajt.

ahajt
2008-04-01, 13:46
Sziasztok.

Akit a zarttéri modelezés érdekel ,az alabbi oldalon több
55cm- es 1FD modelrajz talalhato.
http://www.indoorduration.com/IndoorDurationFrame.htm

ûdv. ahajt

ahajt
2008-04-06, 17:53
Az alabbi linken van a rajza egy zarttéri modelnek,mely a Bordeaux-i
nemzetközi versenyen elsö dijjat nyert 24`40’’ idövel.
A rajzon az értékek incs-ben ( coll) vannak megadva.
http://www.indoorduration.com/ftp/tipper35cm.pdf
üdv. ahajt

Viktor
2008-04-07, 23:25
Ahajt

Köszi szépen a tippet. Viszont még mindíg nem tudok semmit az amilacetártól. Honnan szerezhető be? Mérgező e? Stb. Mert ha nem mérgező akkor nem is érdekel :) Na jó ez csak vicc volt.

ahajt
2008-04-08, 20:50
Viktor
Emlékeimben kotoraszva, az amilacetat a nitrolakk oldoszere.Szagra azonos az acetonnal,de nitro festékek higitasara is amilacetatot hasznaltak annak idején,
mert a festés szebb ,fényesebb volt tolle, mintha acetonnal oldottak volna.A forumon egy kituno szakember van Vegyész niknéven, talan ot kéne megkérdezni, biztos tanacsot tudna adni.De gondolom minden
festéket arulo szakboltban feltudnak vilagositani.Én beugranék valamelyik szakuzletbe helyetted ha tehetném ,de én kanadaban élek.
Udv. ahajt

Viktor
2008-04-08, 21:23
Kedves Ahajt

Köszi az infokat. Én sok festékboltban jártam már itt de amil acetátot még sohasem láttam. Bár nem is kerestem még de nem tűnt fel sosem és szerintem nem is nagyon van. Lehet hogy Kanadában minden festékboltban van de itt tuti nincs. De A tévedés jogával élni kívánok.
Van itt is sok minden: lakkbenzin, nitro higító, szintetikus higító, észter higító, lenolaj kence meg még az isten tudja mi. De amilacetátot még nem láttam soha. De majd figyelek ha ilyen helyen járok. Nálunk vegyszereket nem nagyon tud venni földi halandó. Mert itt minden tilos. Ez egy "szabad ország". :)
De majd érdeklődöm Vegyész től. Hallottam már róla illetve olvastam az írásait a rakéta modellezés kapcsán. Ő érti a dolgát.
Minden esetre köszi az infókat.

vegyész
2008-04-10, 08:08
Szervusztok!
Ha már megkérdeztetek, természetesen válaszolok. Az amilacetát CH3COOC5H11, jellegzetes, "császárkörte" illatú anyag. A nitrohígítóban etilacetát, i-butilacetát, dekán és undekán van. Szóval a két anyagnak nincs köze egymáshoz. Ahol ilyeneket be lehet szerezni az például a Reanal szakboltja. Azt ne kérdezzétek, hogy kell-e hozzá valamilyen engedély, mert fogalmam sincs.
Üdv

ahajt
2008-04-10, 12:21
Kedves Vegyész
Kösz szépen az infot.
Üdv. Ahajt

Viktor
2008-04-10, 12:36
Keves Vegyész

Csatlakozom az előttem szólóhoz: Közsönöm szépen az infót.

Peter N
2008-04-10, 18:52
Esetleg egy komolyabb gyogyszertárban is lehetne érdeklödni, ott ahol a patikusbácsi egyuttal tulaj is és minimum 60 éves. Mert ahol a patikusnéni 20 éves és alkalmazott ott biztos hogy tanácsot sem kapsz.
Majd megkérdem a mikrózó kollégámat hogy Ö annakidején hol szerezte be.
Utána érdeklödtem. Megfelel a jóminöségü (kis viztartalmu) aceton is de lényeges az eukaliptusz olaj.

Viktor
2008-04-11, 00:44
Péter N:

Ahajt receptjében nincsen eukaliptusz olaj. Hogy jön ez most ide hirtelen. Vagy az az ánizs olaj helyett kell? Vagy akkor most mi a tuti recept? Amúgy nem hiszem hogy gyógyszertárban ilyet adnának. Max ha az álltalad támasztott kiritériumokon kívül a patikus bácsi még rokon/barát/ismerős is. Vagy le kell fizetni :)
Ebben az országban úgyis mindent el lehet pénzel intézni. (Majdnem mindent) :)

Üdv Viktor

ahajt
2008-04-11, 15:46
Gondolom a zarttéri modelezéshez tartozik.

Zartéri helikopter épitése
Két harom ora alatt megépitheto zarttéri helikoptert lehet épiteni.
Két légcsavart kell késziteni balzabol ami azonos barmely zarttéri
model légcsavarjaval.A torzs hossza Kb.200-220 mm,melynek mindkét végére
légcsavar jon téve.A torzset a gumimotor ellenkezo oldalan kilehet merviteni.A felso légcsavar kozepébe egy 40mm -es vékony acéldrot van téve (C-hur) ez szolgal ara, hogy a plafonhoz érve ott tovabb forogni tudjon.
Egy par dolog amire oda kell figyelni:
-A felso csavar sulya konnyebb kell legyen mint az also.
-A felsocsavar tobbet kell huzzon mint az also.
Mivel a légcsavarok lapatjai kulon kis balza butykokkel vannak a kozpontba bedugva,igy allasszoguk alithato.Tehat a felso és also lapatok helyes bealitasaval a helikopter akar othoni korulmények kozt is repulésekre képes.
Akit érdekel E-mail-ban rajzot tudok kuldeni.
Mindenkinek jo repitést kivanok.
Udv.ahajt

levi17
2008-04-11, 18:19
Szia
ilyet már én is építettem
csak én műszaki rajzlapból csináltam lapátokat középen balsa erősítéssel
3lapátja volt, a rotorok alul és felül voltak
2réteg kb 15cm átmérőjű műszakirajzlapból tekert cső volt a törzs 20cm
és 1karika 3mm vastag tejgumi hajtotta(éppen nem volt több itthon)
kb 10mp ig lebegett és ennyi
valóban könnyebbre kell építeni
volt egy balsalapátos is kb ugyanekkora
az is ennyit tudott repülni, csak könynebben tört

Peter N
2008-04-11, 19:24
Péter N:

Ahajt receptjében nincsen eukaliptusz olaj. Hogy jön ez most ide hirtelen. Vagy az az ánizs olaj helyett kell? Vagy akkor most mi a tuti recept? Amúgy nem hiszem hogy gyógyszertárban ilyet adnának. Max ha az álltalad támasztott kiritériumokon kívül a patikus bácsi még rokon/barát/ismerős is. Vagy le kell fizetni :)
Ebben az országban úgyis mindent el lehet pénzel intézni. (Majdnem mindent) :)

Üdv Viktor

Az eukaliptusz olaj onnan jön hogy korábban leirtam egy mikrofilm receptet ami igencsak jól bevált. Olvass vissza a támában.
http://forum.rcmodell.hu/index.php?topic=4603.msg340516#msg340516
Ha az eukaliptusz olajat 196x-197x években Románia minden gyógyszertárában gond nélkül be lehetett szerezni akkor remélhetöleg 2008-ban Magyarországban sem okoz gondot a beszerzése. REMÉLEM
Nem akarom dicsérni Romániát de ha visszanézel a zárttérizés europai eredményeire akkor meglepödsz és ezt a receptet alkalmazták.
Egyébként részemröl használhatsz ánizsolajat, tökmagolajat vagy éppen oliva olajat is.

Peter N
2008-04-11, 20:15
Valamikor gyerekoromban játszadoztam zárttéri modellekkel és a filmet az ahajt által ajánlott recepthez (ha nem ugyanaz) hasonló recept szerint öntöttem jó eredménnyel. A 60as évek végén eltünt a receptböl a kámfor és a ricinus. Gondolom hugy az eukaliptusz olaj tartalmazza a hiányzó anyagok tulajdonságait.

Viktor
2008-04-14, 20:24
Értem Köszönöm szépen. Azthizsem amikor a beszerzés nehézségeiről írtam akkor az amilacetátra gondoltam. De így visszaolvasva látom elég félreérthető voltam. Elnézést. Szóval ánizsolaj gyógyszertár. Amilacetát még mindíg kérdéses hogy honnan.
Azért majd próbálkozom. Köszönöm szépen. Üdv: Viktor

Peter N
2008-04-14, 22:21
Ha jól tudom Lexikovgabor forum kollégánk gyogyszerész, talán privátban nagyon sokat tudna segiteni a vitatott anyagok beszerzésével kapcsolatban. Dobj fel neki egy privátot, gondolon nem olvasta ezt a topicot mert ebben Ö a szakember.

ahajt
2008-04-15, 21:37
Szia Viktor
Az alabbi linken minden megveheto ami a mikromodelezéshez szukséges,
a kész gépektol kezdödöen,a gumimotorig.
A FAI mikrofilm is készen kaphato.A katalogusban 3 oz= 7,95$.
Hogy segitsek 3 (amerikai oz)= 85gram ez 7,95$
http://www.indoormodelsupply.com/ itt klikk Display Catalog-ra ami
pdf-ben fog megjelenni.
udv, Ahajt

Viktor
2008-04-16, 00:21
Köszi a sok segítséget mindenkinek. Külföldről nem tudok vásárolni mert nincs bankkártyám mert utálom. Mindíg mindent kp ben fizetek. Úgyhogy nem tudok rendelni külföldről. De azért köszi.
Most amúgy is szegény könnyű gépem háttérbe szorult mert visszajött a javításból a rádióm úgyhogy most a szimulátorozás meg hamarosan az építés van napirenden. De azért majd foglalkozok ezzel is feltétlen.
Csak most kicsit szét vagyok szórva. Van egy régi (20 éves pont) modell terepjáróm ami rossz volt rádióhibás. Kiheréltem az összes eredeti elektronikát belőle és betettem a kormányzáshoz és a meghajtás irányításához egy egy szervót és megcsináltam hogy működjön. Eredetileg csak végállásokat tudott a kormánya. Valami igen kezdetleges elektronika volt benne amúgy. Most ugye fokozatos a kormányzás. Csak még a meghajtás nem. De majd az is meglesz csak kell valaki aki jól ért az elektronikához. De ez nem fontos. Végülis hasznos volt a dolog mert legalább tanultam kezelni az új rádiómat.
Ma meg csináltam a kis gépnek világítást. Nagyon jópofa lett. De a fő cél majd egy repülő csak arra még spórolok. Ezért is próbálkoztam a zárttérivel mert ahoz nem kell sok mani. Meg persze érdekel is.
Jó lenne csinálni egy RC verziót is egyszer. láttam már itt hogy volt aki csinált ilyet.
Bocs az Offolásért.

ahajt
2008-05-13, 22:32
Sziasztok.
Csak zarttéri modelekhez, itt minden kaphato.
http://www.timgoldstein.com/indoormodelsupply/IMSPriceList2007.pdf
Udv: ahajt

szultaaan
2009-08-03, 14:13
sziasztok!

https://www.a2zcorp.us/store/default.asp?

A lapon amit linkeltem mindent megtaláltok zárttérizéshez. szerintem az öntött mikrofilm túl macerás és érzékeny, szóval ajánlom figyelmetekbe a honlapon halálható "OS film" nevű fóliát. Ez egy 0,5 mikronos fólia..jobban kezelhető mint a mikrofilm és csak 0,2 mikronnal (0,0002 miliméter) vastagabb az öntöttnél... sokan használják már ezt..
ami még fontos lehet azaz elemi bór szál ( boron filament) ... balzát nem vennék rendelésre..

üdv.

futlac11
2017-06-01, 15:58
Kedves Barátaim, van még valaki itt, aki épít zárttérit? Jól jönne egy kis megbeszélés.

Üdv:futlac11