PDA

Teljes verzió megtekintése : FPV repülés

oldal : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

SilaS
2008-03-26, 11:28
Szerbusztok!

Megérett a téma egy új topic nyitásához, hogy itt tudjunk beszélni az FPV repülés-ről, ami reményeink szerint egy új, álomszerű élményeket nyújtó ága lehet a modellezésnek a jövőben.

Pár szó erről az FPV-ről (First Person View), azaz távirányított kamerával felszerelt modellek, melyeket a földön lévő ember a lesugárzott videó kép alapján irányít. Ergó virtuális valóság, mintha Te repülnél, ott lennél a géped pilótafülkéjében, de mégse :-)

Szóljatok, kérdezzetek, beszéljünk róla. Én igyekszem majd az érdeklődőket ide irányítani.

SilaS

palee
2008-03-26, 11:50
Sziasztok,

akkor mindjárt egy gyakorlati kérdés:

Mennyire zavarhatja két 2,4 gigás rendszer egymást a repülőgépben ? Ahogy nézem az rc-tech videóit, ők az irányítást hagyták a rövidhullámú sávban.
Épp rádióvásárlás előtt állok, ezért fontos a kérdés.

SilaS
2008-03-26, 12:02
Igen.

Tartozom neked a válasszal!

Röviden: Nem zavarja.

Hosszan: Mégiscsak zavarja a videó jelet. A Futaba-s FASTT rendszer egyszerűen átlép más tartományra, áthangolja magát rezzenéstelen. A FASTT oldalán még sose zavart meg a videó rendszer adó/vevő kapcsolatot. A videó rendszer képét viszont időnként mintha zavarná a közeli 2.4-es FASTT rendszer. Előfordul időnként, hogy ütemesen megjelenő csíkok keletkeznek, majd tűnnek el idővel.

Szóval, ha a Futaba FASTT-jában gondolkodsz az mindenképp előremutató megoldás. Ha viszont videózni is akarsz egyazon gépen akkor gondolkodni kell vmi más frekiben. Az amcsiknál most láttam 5.8GHz-es videó átvitelt. Nem tudom, hogy az idehaza mennyire szabad felhasználású?

SilaS

Gólya
2008-03-26, 12:51
Szerintem akkor már ülj le a számgép elé MS Flight Simulatorozni..

Az a jó modellezésben , hogy természetes, levegő,napsütés...miért kellene még ott is monitort bámulnia a szemeimenk..

Ez csak a saját véleményem... :(

palee
2008-03-26, 12:54
Silas :

Aha, érdekes, erre nem is gondoltam, pedig logikus, hogy inkább a videóátvitelt zavarja a Fasst.

És honnan érdemes beszerezni a cuccokat ? az rc-tech.ch oldalán találhatóak mennyire üzembiztosak ?
Gyanúsan apró az a TX40 kamera :-\

Nincs valami fotód, vagy filmed a felszerelésedről ? persze igaziba lenne jó megnézni, de addig is ...

glbtech
2008-03-26, 22:42
SilaS, küldtem neked mailt ( azt hiszem sikerült nem is egyszer elküldeni :-) ). Átment ?

Füligjimmy
2008-03-26, 23:18
Bár nem szakértek a témához, régóta érdeklődöm utána.
Megfelelő gépekkel el vagyok látva, csak a megfelelő kamera-vevő-képernyő/szemüveg kompozícióra nem vagyok képes rátalálni.
Több helyen kaphatók kamera-vevő szettek (pl. hqnedis), de semmilyen adat nincs a hatósugarukról.
Nem tudtok olyan -lehetőleg magyar nyelvű- weblapot, ahol ilyen eszközöket és adataikat is láthatjuk?

A leg gagyibbnak látszó szett a minirc által forgalmazott kamera-vevő készlet:
http://kepfeltoltes.hu/thumb/080326/kamerateljes640_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080326/kamerateljes640_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Kicsit kevésbé látszik ócskának a hqnedis egyik terméke, de hatósugárnak itt is maximum 100 métert adnak meg:
http://kepfeltoltes.hu/thumb/080326/VID-TRANS3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080326/VID-TRANS3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

És végül egész "pofásnak látszik" a hqnedis második szettje, de erről semmiféle adat nem áll rendelkezésre.
Árban mindkét előzőt veri, tudásban nem tudni:
http://kepfeltoltes.hu/thumb/080326/VID-TRANS110_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080326/VID-TRANS110_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Na persze én legfeljebb párszáz méteres távolságot szeretnék áthidalni, nem kilométerekre eltávolodni a felszállóhelytől. Ennek megfelelő "vasakat" vagy kiegészítőket keresek.

SilaS
2008-03-28, 09:56
Drága Gólya,

Igazad van! Szeretem a napsütést, a friss levegőt és a rengeteg pakolászás jelentette sportot, amit az FPV repülés jelent. Ahogy írtam, - bár lehet, hogy nem hiszed el - kimegyek a reptérre! S ott állok a földön, égetem az arcom, gyűjtöm a D vitamint én is. A különbség az, hogy én felülről és belülről látom azt, amit Te a a földről/kívülről látsz. Érzem a gépet magam alatt, hallom a fülemben a termik hangját, s közben élvezem a tájat!
De ezt mát annyiszor leírtam....

SilaS

SilaS
2008-03-28, 10:02
Jimmy,

Az első set-et én is próbáltam a hőskorban. De gyenge volt! Ezek a kit-tek mind 50-100m hatótávúak és fix telepítésre vannak tervezve. Robosztusak mind felépítésben, mind kamera kép tekintetében. De ez se súlyként, se gyorsan változó kép tekintetében nem jó ide...
A CMOS kamerájuk kicsi, de közel nem nyújt olyan élményt, mint egy CCD az 520 soros képével, a variálható látószögű lencséivel, a fényerő követésével, etc.

Persze olcsók.

SilaS

Füligjimmy
2008-03-28, 23:38
Na ez az amihez én már nem értek.
Szóval CCD?
Gyűjtök némi infót.

SilaS
2008-03-30, 22:26
Szia glbtech,

Valaszoltam is neked. Erdekel persze. Keress meg telefonon es dumaljuk meg. Lesz most egy kiserltei platformkent hasznalhato gepem.

SilaS

Füligjimmy
2008-04-14, 12:34
A kamera megoldódni látszik, igaz kissé drágán.
A következő problémám a VR szemüveggel adódott.
Bejárva pár számítástechnikai boltot, csak olyan VR szemüvegeket találtam, ami a videokártya kimenetére csatlakoztatható, a kép olyan mintha csőlátásom lenne, az ára pedig ehhez képest kissé húzós, 250e Ft.
Notebookot nem feltétlenül akarnék mindíg magammal vinni, a vevőn meg RCA kimenetek vannak, a csőlátás meg nem egy előnyös dolog.
Az eladók meg nem igazán értenek a kínált portékájukhoz.
Silas, te milyen szemüveget használsz? Hol lehet beszerezni, milyen dugója van? Élvezhető a képe? Nem olyan mintha két kulcslyukon próbálnál kikandikálni a WC-ről?

SilaS
2008-04-15, 11:29
Szia Jimmy,
1
En egy FH520-ast hasznalok. Meg ne kerdezd a pontos tipusat!

Ket kis kepernyo van benne 640x480-al 30fps-el, 36 fokos latoszoggel ugy latom, mintha az otthon 100 centis tv-t neznem 3-4 meterrol. Miota tettem ra gumit es arnyekolast 2m-rol, s elvezheto, szep kepet ad.

Ha gondolod. Megprobalhatok neked beszerezni egyet! De legalabb 3 het a szallitasa. Arban viszont kb. a fele annak, amit mondtal.

SilaS

Füligjimmy
2008-04-15, 12:57
És ennek milyen bemenete van?
Simán rá lehet tenni a vevőre, vagy szükséges valami egyéb dolog hozzá?
Egyszer találkozni kéne, és megnézném mit tud a szerkezeted.
Nem ismered ezeket?
http://www.hobbywireless.com/cart/

SilaS
2008-04-15, 22:01
Ilyen az enyem:
http://www.yellomosquito.com/Products/ivisiongvd520.htm

En az RCA dugokon keresztul hasznalom. De kaptam hozza vagy egy tucat kulonbozo kabelt video konzol, RGB/VGA, etc.

A dolog ugy mukodik, hogy a szemuveg mellett van egy kulon kis box, amiben van az akksi es a hangero allito gombok. Ezt tudod tobbfele INPUT kabellel meghajtani.

Az en vevomon RCA kimenet van. Azt egy jeloszto erositovel ketteagaztatom szinten RCA-n es tovabbitom a szemuveg es a Plextor dekoder fele vegig RCA-n.

OK. Talalkozzunk. En pentekig meg szabad vagyok, ha az ido engedi kimegyek napkozben is a Torobalinti DEPO-hoz. Dobj meg egy mobilszammal privat es szolok, ha megyek.

Lattam mar oket, de nem rendeltem meg toluk.

SilaS

SilaS
2008-04-16, 20:38
Tettem fel egy elrémisztő videót az inda-ra!

Igyekszem megcsonkítani az 1G körüli videóimat, hogy lássátok, mit is művelek.

Ez egy érdekes story volt: Elindultunk a sümegi várat meglátogatni, de túl szép volt az idő mire a Csobánc alá értünk. Így nem hagyhattam, s nehezen de rábeszéltem a családot egy órás megállóra. A gép még elég ingatag volt, s én is sokat benáztam vele. De két gyönyörűt sikerült repülnöm, ráadásul a feleségem videó munkájával. Nem nehogy azt higyétek megértette miért jó ez!
Délután aztán jött a krah! A gép szépen emelkedett - Szilvi fején a szemüveggel. Majd egyszercsak azt mondta: - Azt hiszem zuhanunk!
Jó 1 percig csak néztem, ahogy a szabályzó hibájából teljes áramkimaradást szenvedve aláhull a gép! Pont a mögöttünk lévő fába csapódott úgy 20m-en, majd leesett 3m-re. A kocsi tetejéről sikerült elérnem és megmenteni. Az akksik már-már füstöltek. A szárnyak KO. De a többi végül is megmaradt!

http://www.indavideo.hu/video/Csobanci_zuhanas_2007

SilaS

Füligjimmy
2008-04-16, 23:57
Hú, ez nem volt semmi.
Szerencséd hogy megúszta a technika a zuhanást.

SilaS
2008-04-17, 00:11
OK. Szurkolj, hogy kitisztuljon az ido holnap delutanra!

Rakom fel sorban az ujabb es ujabb videokat az inda-ra. Keress ra a nevem alatt!

SilaS

Füligjimmy
2008-04-17, 01:12
Én ma szerettem volna videozni kicsit Gombán, de nem jött össze.
Olyan szél fújt, hogy a kocsit is majdnem felborította.
De azért előbb-utóbb vége ennek a sz.. időnek.

A videon a "becsíkozás" repülés közben is látható, vagy később került rá?

Slaki
2008-04-17, 09:24
Sziasztok,

Nagyon jók a videók, csak most látni igazán mekkora kihívás a navigáció, fentről!

üdv
slaki

kapeti2108
2008-04-17, 10:06
Sziasztok!

Végre megtaláltam az "élő" topicot ebben a témában.
Én a következő szettel szemezek:
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6591
hátha menne még lejjebb az ára... :-[

Üdv
Kapeti

SilaS
2008-04-17, 13:55
Szia Jimmy,

Hat tuleltem az eso elott a Twinstar brushless berepuleset, de a szel megint brutal volt!

A csikozas sajnos a 200mW-os ado miatt jelentkezik, ha 300m-nel tavolabb koborolok, s ez surun osszejon. Igyekszem ma feltenni a nagy Blizzard 1W-os felveteleit. Erdemes lesz osszehasonlitani!
Sokat szamit tehat az adoteljesitmeny. Ezert is felesleges szivas minden biztonsagi technikas megoldas. A minumum szerintem a 200mW.

Ambar lehet, hogy meg finomitani lehetne a konfigon. A gepen beluli elhelyezesre gondolok.

SilaS

SilaS
2008-04-17, 14:04
Slaki, kapeti .. sziasztok!

Kicsit maceras, ha nem ismered a tajat! De a bologatas ezen rengeteget segit! Igy ui. le tudsz nezni magad ala, tudsz orientalodni. Utanna meg elengeded a trainer kapcsolot a kamera visszaall egyenesre es lehet dongetni. Egy ido utan mar emelkedesnel se zavaro, hogy alig latsz referencia pontot. Az inverz repulesrol meg nem is beszelek. En eloben keptelen voltam szepen atforditani a gepet, s tartani most viszont mar megy :-)

Neztem a kit-et kapeti!
A kamerarol kar, hogy nem irnak semmit. De nekem oriasinak tunik! S 5V-rol megy, igy tul nagy felbontasa nem lehet. Az nagy pozitivum, hogy van BEC a rendszerben, igy nem tudja az FPV tulmeriteni az akksit! Bar egy ilyen kis teljesitmenyu rendszer alig fogyaszt. Tipikusan 80mA egy fel ora.
S most latom, hogy az ado teljesitmenyet se irja!

Gondold meg! En most gondolkodom azon, hogy beszerzek egy sima 8PPL-es vevot es aruba bocsatom a komplett osszeszerelt, mukodo p-13-amat. Aztan epitek egy ujat! S igy szepen beindulhat. Rengeteg szivas elkerulheto igy, s ez ertek lehet talan, nem?

SilaS

Füligjimmy
2008-04-17, 14:06
A fokozatosság elve alapján ha esetleg nem lesz szükséged a kisebbik adóra-vevőre, lehet hogy érdekelne.
Nem feltétlenül akarok azonnal messzire elkóvályogni.

SilaS
2008-04-17, 14:14
Szia loorio,

(Azota se csereltem toltot!)

Szal, a szemuveg tetejere rogzitettem a gyro-t, aminek a kabelet az FF9 trainer csatlakozojara dugom. A gepen a pan/tilt csatornak ra vannak teve pl. az 5-os es a 6-os csatornara. Ez esetben a csuro 1 csatornas! A gyro betanithato, hogy melyik csatornara dolgozzon. A tavon pedig ezt a ket csatornat engedelyezem, mig a tobbit nem!
Igy amikor meghuzom a trainer kapcsolot, a gyro szepen radolgozik a megadott csatornakra es vezerli a kamerat.
Az altalam hasznalt lassu, bekes, nagy teherbirasu vitorlaknal persze kell a 7 csatorna. A Hitec radiokat nem igen hasznaljak az FPV-sek. Erdemesebb valtani egy FF9-re sztem. A mostani 2.4-es divat miatt sztem egy 35 megashoz normalis aron hozza lehet jutni. S eg es fold a kulonbseg! De bocs, nem akartam rosszat mondani az Optic6-ra, csak ehhez a dologhoz tobb csatorna kell.

SilaS

STamás
2008-04-17, 16:52
A témába illik a következő link, hátha nem ismeritek:

http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=index&cPath=8&zenid=0a9bde1dc0ccf1ff110337b68bb41253

Gyűjtöttem ebből a témából egy linkgyűjteményt, valamikor felteszem a napokan, lehet mazsolázni.

Tamás

SilaS
2008-04-17, 21:43
Szia STamás,

Az a baj az összes ilyen cuccal, hogy bár az olajár nálunk tényleg hat, odakinnt az EU-n kívül minden bagóért kapható! Mire egy ilyen cucc ideér közel a duplájába kerül az ÁFA, BÉFA, VÁM és a szállítás miatt...

A Rangevideo, blackwidow és a futurehobbies a nagy kinti jó store egyébként. A svájci rc-tech.ch is jó, bár ők sokkal kisebb teljesítményű adókkal és irányantennákkal dolgoznak, s mellesleg méreg drágák.

Vágom az újabb videót, de ez az 50m az indán nagy korlát!

SilaS

liberty
2008-04-17, 22:20
Helló SilaS!
Amit találtam az Indán megnéztem , k-va jók ! Egészen bele szédül az ember amikor valóságossá válik a repülés ezzel a technikával . Az M1 esre kirepűlni azért nem volt semmi , nem vagy egy reszketős fajta, remélem a szabályzó itt bírja . Gratula ! ::)

SilaS
2008-04-17, 23:00
Szia liberty,

Köszi! Igen, kemény volt. De rendesen megnéztem és jó másfél évet gyakoroltam :-) Mostanság már szemüvegben repülöm végig a bulit. De új helyen, nagy szélben, alacsony napállásnál jobb a békesség. A szemüvegben viszont tényleg sokszor pontosabban repülhetsz!

No itt a gyűjtemény!
http://www.indavideo.hu/profile/SilaS

Szomorú vagyok a minőség miatt, dehát mit tegyek? Ezek a fél-háromnegyed órás repülések 1-1.5GB méretűek 720x576-os felbontásban.

SilaS

Füligjimmy
2008-04-18, 08:33
Senki sem ismer olyan videomegosztót ami nem ront ennyit a minőségen?
A flycam is egész jó videokat készít, de ha felrakom egyből fele a felbontás. Vagy még kisebb.

STamás
2008-04-19, 21:27
Senki sem ismer olyan videomegosztót ami nem ront ennyit a minőségen?
A flycam is egész jó videokat készít, de ha felrakom egyből fele a felbontás. Vagy még kisebb.

Szia!

Én nem ismerem, de talán ezt jobbnak találom. Nézd meg!
http://www.putfile.com/

Üdv, Tamás

Füligjimmy
2008-04-21, 20:50
Sikeres regisztráció után megpróbáltam videot felpakolni rá.
Három-négy óra feltöltés után sem történt semmi.
A youtube-ra a legnagyobb film is fél óra alatt fent van.
Marad a gyenge minőség.

STamás
2008-04-21, 22:16
Sikeres regisztráció után megpróbáltam videot felpakolni rá.
Három-négy óra feltöltés után sem történt semmi.
A youtube-ra a legnagyobb film is fél óra alatt fent van.
Marad a gyenge minőség.

Szia!
Sorry, csak egy ötlet volt de ezek szerint nem jött be...

üdv, Tamás

palee
2008-04-24, 22:20
Silas ! Használsz OSD-t ?

Nézegetem őket a neten, de elég drágák, és rengeteg számomra fölösleges dolgot kiírnak, de pl. nem találok normális variót !

Nekem az lenne a legfontosabb, másodikként egy magasságmérő, a többi nem kéne.
Vitorlában használnám az FPV cuccot, termikelni szeretnék, de gyanítom, hogy pár száz méter fölött már nem lehet érzékelni az emelkedést FPV nézetből ?
Egyéb megoldás esetleg ?

Köszi

Sys-Ak
2008-04-24, 23:04
Én azt látom az rc-cam.com-on, hogy nem nagyon használnak sima variót a gépeken.
Az OSD-k közül szerintem ez a legkorrektebb:
http://www.intelligentflight.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=1&products_id=33
Ha komolyan gondoljátok a nagyobb távolságu FPV repülést, akkor előbb-utóbb úgyis vesztek egy ilyet. :)

SilaS
2008-04-25, 10:38
Szia palee, Sys-Ak

Nem, egyenlore nincs OSD-m. Viszont van egy ELVs variom (VAM/VAT300). Amivel en elegedett vagyok. Szepen futyul a fulemre es a mellettem levo figyelo meg latja a magassag kiirast is rajt.
Valoban 400m felett mar nem lehet jol megitelni a magassagot. Ilyenkor segit a helyismeret. A googleEarth sokat segit a latoszogek memorizalasaban. En sokszor utolag lejatszom vele az utat. Erdemes neha kozvetlen lenezni, benezni egy ket hegyhat takarasat, ranezni az autopalyak savjaira, etc. Igaz engem meg csak 2x kapott el komolyabb termik, s akkor is csak ugy 600-ig vitt mindenesetre megriadtam kicsit, mikor csak nyomtam neki lefele es nem akart kozeledni....

Ez az OSD jonak latszik. Fel eve fejlesztette ki egy srrac es mostansag rengeteg matrica alatt kaphato. Jelenleg sztem nem eri meg az arat! Egy magassag kijelzes boven eleg lenne, esetleg egy muhorizont. A repulesi idod ugyis megvan, ebbol adott a feszszint, a pozicio kijelzes tok felesleges. A GPS pedig amugy is hasznalhatatlan variokent -sztem.

Mas megoldaskent egyenlore azon dolgozom, hogy az FPV es Tiny AutoPilot funkciokat egy Twinstar-on egyesitsem. Igy a foldrol komplett iranyitokozpontkent kovetheto lesz a gep, teljes telemetriaval. Be lehet majd allitani egy fix turautvonalra, s kozben lehet nezelodni mint egy turista. Hameg magam akarok szabadon repulni egyszeruen kikapcsolom az autopilotat :-)

SilaS

Füligjimmy
2008-04-25, 23:41
EGész komoly tervek.
GPS-t próbáltatok már odafent navigációra használni?
Ha a kamerát rá lehet fordítani időnként, és a fókusz is megfelel, nem lenne rossz megoldás.

palee
2008-04-26, 09:12
Na ezaz, én viszont kifejezetten termikelésre szeretném használni az FPV-t, ezért fontos a kérdés.
Azon is filóztam, hogy létezik siklóernyőhöz tartalékműszerként olyan pici varió, ami csak csipog, nincs kijelzője, ez mehetne bele a gépbe, a hangja pedig bőven behallatszik a "közvetítésbe", így csak egy valamilyen magasságmérőre lenne szükség.

Pl. a Zlog elvileg élőben kijelzi a magasságot, ha ezt látja a kamera fent, már nyert ügyünk van. akár egy lencse a Zlogra hogy az amúgy fókusztávolságon belül levő kamera élesen lássa.

DE : ilyen varió (pl. Brauniger Sonnic http://www.brauniger.com/english/products/sonic.html 100 euró és 40g (esetleg "kicsomagolva" 20-25) a Zlog is 100 dolcsi körül, együtt már egy OSD ára kábé ...

A gps-es magasságmérés nagyon pontatlan ez tiszta geometria, mivel a műholdak "z" irányszögeinek eltérése sokkal kisebb az "x,y" irányszögeknél. Profi magasságmérés gps-el csak rögzített műszer több órányi adatainak átlagolásával lehetséges.
Ja és a gps sokat késik a barometrikus műszerekhez képest, az FPV-s OSD-s videókon jól látszik hogy pl a start után csak jópár másodperccel később kezdi el egyáltalán mutani az emelkedést.
A baroszenzorok átlagos késése 1 mp, az már elfogadható.

Természetesen a késés csak termikelésnél fontos, pl. egy szűk, 5 másodperc/360fok tekerésnél van nagy jelentősége.

Füligjimmy
2008-04-28, 21:34
Ma volt alkalmam Silas kolléga felszerelését kipróbálni. Nagyon kellemes minőségű képet ad, de sajnos rá kellett döbbennem hogy ha ilyen módon akarok videozni, úgy valami más megoldást kell keresni vagy a rádióra (ami kizárt) vagy a videojel vivőfrekvenciájára.
Úgy hallottam valahol, hogy 1.2 GHz-es cucc is létezik, így ebben az irányban kell kutatnom.
A VR szemüveg valószinűleg kitűnő választás, igen jó a képe.

SilaS
2008-04-30, 20:31
palee,

Nezd meg a VAM/VAT300-at a www.elv.de-n. A sulya messze kevesebb es az ara is moderalt!

SilaS

SilaS
2008-04-30, 20:32
Koszi Jimmy!

Jok lettek a palya kozeleben keszult alacsony repuleses felvetelek! Igyekszem beszerezni egy uj tisztesseges akksit a Blizzard-hoz, s akkor vegre felmehetunk biztonsaggal 600-ra is!.... vagy fole! :-)

SilaS

Füligjimmy
2008-05-01, 00:30
Megmondom őszintén, már ettől a magasságtól is ökölbe szorult a talpam, olyan kicsi volt a gép...
Na és azok a termikek amik nem engedték süllyedni, hát izzasztóak voltak.
Részemről meg addigis amíg sikerül valami megfelelő cuccot beszereznem, megépítem az OV 10 "Bronco"-t először "demo verzióban", majd úgy 2 méteres fesztávval. FVP-re ennél jobb megoldás nincs. Nem tolómotoros, de a két motor nem a kamera előtt tekergeti a srófokat. A jó nagy pilótafülke pedig kellemes kilátást biztosít a kamerának:

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080430/bronco4_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080430/bronco4_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

palee
2008-05-01, 10:54
Háát megy az 'föjjebb' is ::)

pl: http://www.youtube.com/watch?v=elG6_A1ouJs

Sajna pont hátrafelé nézett a kamera, de azért látszik valamennyire a magasság.

SilaS, jó ez a ELV tényleg, de milyen frekvenciával üzemel ?
Ja és a 'komplettbausatz' verzió mennyire bausatz ? te melyiket rendelted ?

De mér csak 1000ig mér :( ?

SilaS
2008-05-01, 12:07
palee,

Megy bizony! Az a gond, hogy neha tulsagosan is megy! Iden ketszer remultem meg a DEPO-nal, amikor 300-m felett elkapott a termik es csak emelkedett folyamatosan!

A VAM300-as 434MHz-en megy. Szepen teszi a dolgat. Egy ferrit azert nem art a levalasztashoz, ha a vevorol hajtanad meg. De 5V-os betapot adhatsz neki fuggetlen is. Az egesz repsulya cca. 25g. Csak egyre vigyazz! Ha vennel hozza sebessegszenzort, akkor ne lovald bele magad a sebesseg hajhaszasba! :-)

A komplettbausatz-ot vedd! Az a teljesen keszre szerelt verzio. Az 1000 meteres limit sztem az ado miatt van csak limitalva.

SilaS

SilaS
2008-05-01, 12:14
Szia Jimmy,

Ha mar 1-et epitesz tehetnel vele ugy mint a jo borral szokas!

En egy twinstarban gondolkodom most. Az epp ez a kiepites, fesztav, es ero, csak egytorzsu! Ha az elhelyezes miatt problemaim adodnak, akkor viszont erdekelne a felretett masodik palackod :-)

Vhogy azt kellene ugyesen megoldani, hogy a szarnya legalabb konnyeden leveheto legyen, akar egyben is, ha mar a dupla torzs miatt eleve nehezen szallithato. A Twinstarnal mar most sok gondot okoz, a sok kabel, amit a ket motor okoz. Egy ilyen gepnel, ahol ennyi ketyere van jelen ott letszukseglet, hogy minel kevesebb szerelessel erhesd el a repkesz allapotot, minimalizalva igy a hibak lehetoseget.

Szoval szivesen reszt veszek a tesztelesben/tervezesben!

SilaS

palee
2008-05-01, 13:32
Na várjál, van a komplettbausatz, és a fertiggaraet, így most akkor a komplettbausatzot, vagy a fertiggeraet-et vetted ?
Ha nem kell túl sokat bütykölni, jó az építős is, csak kérdés, hogy milyen szintről kell építeni.

Ja és a sebességmérő nélkül hogy működik a varió ? Nincs összenergiakompenzáció, mennyire jelentkezik ez ?
gyorsításnál emelkedést, lassításnál süllyedést kéne jeleznie így a statikus nyomás változása miatt

SilaS
2008-05-01, 13:50
Igazad van! Rosszul mondtam. Fertiggerat a kesz, osszeszerelt verzio!

A sebessegmero egy kulon kis dobozba zart sensor. Nelkule is mukodik a dolog a barometrikus sensor alapjan. Nincs semmilyen osszefugges a sebesseg sensor es a magassagmero kozt!

Alacsony csippentes sullyedes, magas tonusu hang emelkedes! Hosszu hang 10m, rovid hang 5m. A kuss pedig szinten maradast jelez. Mer ezen tul szervofeszt, kulso es belso homersekletet.

Nekem van egy zuhant sensorom. Ha akarod komplettbausatzolhatsz vele! :-)

SilaS

Füligjimmy
2008-05-01, 15:50
A Bronco természetesen úgy épül, hogy a törzs és a szárny középrésze a motorokkal egyben van. A két szárnyvéget lehet levenni, így nem is olyan nehezen szállítható.
Az összeszerelés csak két kattintás, akku bele és repülhet.
Csak az a kérdés hogy két akkus megoldás legyen a motorok mögött, ami a duplikált tápellátás miatt se lenne rossz, vagy egy darab a törzsben.
Persze a tápot így is duplikálnám, mert nagyobb gépeknél ez már szerintem szinte kötelező.
Egyszer már majdnem pórul jártam tápszakadás miatt, hát kutya egy érzés volt. Nem akarom mégegyszer érezni, főleg ha van "veszíteni való" a fedélzeten.

gorcsew
2008-06-03, 14:50
Sziasztok!

Ez az oldal megvolt már? [csak átfutottam a topikot]

http://www.fpvvideo.com/index.html

Van egy két how to is, és számomra elég sok érdekes megoldás.
+ linkek

Üdv.

GorCseW

u.i.: Bronco tervrajzom van DXF formában, ha igényelné valaki.

SilaS
2008-06-03, 15:37
Szia,

Persze! Hasznos oldal, jo sok linket gyujtottek ossze rajt! Innen tanultam a 180 fokos szervomodositast :-)

SilaS

SilaS
2008-07-01, 20:28
Sziasztok!

No megjott a jo ido, s mindenki inkabb repul?

SilaS

Füligjimmy
2008-07-06, 17:02
Repítek, és várom hogy megérkezzen a cuccom.
Közben lassan-lassan épül hozzá a gép is, de valószinű hogy inkább egy 2.5m körüli fesztávú vitorlázóba teszem a hosszabb repidő kedvéért.
Eléggé törelmetlen vagyok, már igencsak várom ezt a kamerarendszert.

street-racing
2008-07-07, 11:28
hali Glbtech, és mások.

én is elkezdtem ezt va fpv repülést egy egyszerü nálunk beszerezhetö kamerával, és egy 8 colos lcd monitorral, és tetszik is a dolog. 90 fokos szögben tudok nézelödni vele föl le és oldalra. meglepö, de alapbóla kamera teljesiti a 150-200métert szakadozásmentesen. és azt szeretném kérdezni "Glbtech" láttam te nagyon ügyesen megcsináltad a 2,4GHz-s kamera erösitöjét, és azt is olvastam nem vagy árulod magát a terméket. és abban tudsz segiteni, hogy hogyan tudom én ezt összehozni. nem árulni akarom, hanem használni. na mindegy a lényeg hogy tudsz- e nekem valamilyen formában segiteni. nem akarok rögtönkülföldröl rendelni. elöre is köszönöm.

Füligjimmy
2008-07-07, 15:38
Milyen kamerát vettél?
Tudsz egy linket nyomni?

Ez a 200 méter nem túl sok, de kezdetnek elég.

street-racing
2008-07-07, 20:22
hali

swann microcam "2"

SilaS
2008-07-07, 22:32
Szia street-racing,

Gondolom erre gondolsz http://www.swann.com.au/s/products/view/?product=347

Nem rossz! Ilyeneket arul mereg dragan az rc-tech.ch kicsit felturbozott adoval. A 2.4 kerdeseben viszont nekem is faj a fejem miota a Futaba oly sikeresen eloretort a francos FasTT rendszerevel. Baromian bezavarnak ui....

SilaS

street-racing
2008-07-07, 22:51
hali

arra gondoltam, hogy rendelek csak egy adó egységet, pl: http://hobbywireless.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=10&products_id=25
és megpróbálom hozzákötni a kamerát. azt gondolom ennek is van egy adórésze, csak 10mW-s. azt néztem, hogy két panel van benne, egy amire a lencse vetit, és egy amin a mikrofon van, és ebböl jön ki az antenna is. gondolom ezen van az erösitö. ha a lencsés panelböl a/v jel jön ki akkor nincs baj.
vagy mégis? szerintetek az gond, hogy a MHz az enyémnek 2414/2432/2450/2468
ennek pedig 2410/2430/2470 stb. ez gubanc szerintetek?

kapeti2108
2008-07-08, 16:03
Sziasztok!

http://www.r2hobbies.com/proddetail.php?prod=rcsc00004

Ennek az ára olyan csábító, hogy már magam is belefognék a dologba. Kérdés, zavarja-e a saját vagy mások 2,4-es rendszerét?

Előre is köszönöm a választ. Ha kell visszaolvasok, csak mutassátok meg hová. ;)

Üdv

Kapeti

SilaS
2008-07-08, 16:11
Szia kapeti,

Nem rossz ar valoban! Erdemes lehet kiprobalni ezert az arert, ha a szallitasert nem kernek tobbet, mint magaert az aruert!

Ugyanakkor:
A 200mW nem tul sok. Felo, hogy esetleg atvernek vele, a sima candy kamerak - ertsd biztonsagi kamerak - szokasos teljesitmenye ui. 20mW. Az en legkisebb adom 250mW-os.
A kamera 420 soraval szinten biztato, de nem emliti, hogy CMOS vagy CCD. Felo, hogy CMOS a haza alapjan.

Ennel tobb megfontolandot segitsegkepp nem tudok irni.

SilaS

kapeti2108
2008-07-08, 16:13
Kérdésemre közben megtaláltam a választ, a videóátvitelben lesz csak zavaró csík, ha jól értem, de az sem folyamatosan...
40 Megás vagyok egyelőre, így ez nem okozhat gondot... Jól gondolom? /messzire meg nem akarok menni a repcsivel/

kapeti2108
2008-07-08, 16:16
Köszönöm a gyors és szakszerű választ!

Egyik kedvenc topicom, mert itt a témáról van szó, nem egymás izélgetéséről... :-)

65 dollárból itt van a cucc...

Üdv

Kapeti

kapeti2108
2008-07-08, 16:17
Itt a "kandi" kamera:
http://www.r2hobbies.com/proddetail.php?prod=rcsc00003
ez még olcsóbb...

Ennél az előzőt én komolyabbnak ítélem...

SilaS
2008-07-08, 16:18
Igen. Te nem tudod zavarni a 2.4-es FasTT rendszeru radiokat, se a vevoiket. Ok viszont zavaro csikokat produkalnak a Te vett video jeledbe, amikor a szort spektrumjukkal "beleprobalkoznak" a Te savtartomanyodba idorol-idore - ez okozza az idoszakos csikokat.

Am ennek semmi koze a 40Mhz-es sajat ado/vevodhoz!

Masodik leveledre:

OK. Ennyit megerhet boven! Proszald ki! S ha segitseg kell megtalalhatsz a Depo es Vecses kornyeken.

SilaS

SilaS
2008-07-08, 16:20
Persze, komolyabb is! Kulon van az ado es a teljesitmenye is 4x-es.

SilaS

street-racing
2008-07-10, 00:50
sziasztok.

ma voltam kint megint repülni "fpv" és nagyon ugy tünik a 200méter kevés erre. ráadásul a szél is lengett egy kicsit. eldöntöttem nem kinlódok ezzel tovább, elöbb utóbb meg sem fogom találni a gépet ugy elmegy.

találtam egy cuccot ami számomra könnyen beszerezhetö, mert testvérem minden héten jár ki német.o-ba.
http://cgi.ebay.de/2-4Ghz-200mw-Wireless-Color-CCTV-Security-Spy-Camera-DE_W0QQitemZ180262290236QQihZ008QQcategoryZ23941QQ ssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

szerinted SilaS? vegyek egy ilyet, vagy rendeljek inkább a hobby wireless-töl? (kicsit félek a tengeren túlról rendelni)
elöre is köszönöm

street-racing
2008-07-10, 01:27
bocsi látom megvolt már ez a cucc, csak az r2hobby oldalán.
A 200mW hoz az 1,5km nem sok egy kicsit?

street-racing
2008-07-10, 02:03
SilaS megkérdezhetem, hogy te honnan szerezted be a kamera adó, vevö cuccodat. amit én szeretnék, az az, hogy legalább 600-800m legyen a hatótáv, szemüveget egyenlöre nem akarok, de azt olvastam honnan ajánlottad. vagy mit ajánlassz, mert én már nem tudok dönteni, kell egy olyan akinek van tapastalata.
köszönöm.

SilaS
2008-07-10, 11:28
Sziasztok!

Hat igyekszem valaszolni.

A kis nemet 200mW-os, kulon adoval rendelkezo 50 euro-s dolog megerheti. Ha nem mesz 2.4-esek kozelebe, akkor siman 5-600m-t athidal neked. S ez boven eleg egy 1 kilo koruli kis fesztavu habgepnek. Kijon a 1.5km is a 200mW-bol, de ott mar nagyon idealis viszonyok kellenek.

En a cuccaimat a www.futurehobbies.com rol rendeltem. Hitelkartyaval fizettem a sracnak. Akit azot jol megismertem. Ha epp nem utazik mindig korrekten valaszol es korrekten szallit. Ugyan meg nem estem pofara, ezert is mondom, sztem nem kell felni az elore fizetestol - ertsd. banki atutalas/wire transfer - illetve a kartyas fizetestol. Mukodni szokott, s kicsi a piac, meg hangos az rcgroups.com forum ahhoz, hogy ha valaki sundam-bundam az pillanatok alatt elterjedjen.

SilaS

kapeti2108
2008-07-10, 15:33
Sziasztok!

r2hobbiestől én már több alkalommal rendeltem, igaz kisebb dolgokat, mindig korrektül megjött, legutóbb egy hét alatt a föld átellenes oldaláról. Én kb másfél éve "ismerem" őket, szóval azóta léteznek, bár átalakultak, korábban rvmshop.com volt. Volt sérült csomagom is, amit a posta visszaküldött, szó nélkül küldtek helyette másikat.
Én a "következő gazdasági hónapot" várom, hogy megrendelhessem tőlük a ketyerét. Ha repcsire nem lesz jó, majd beteszem a gyerekszobába... ;)

Üdv

Kapeti

street-racing
2008-07-11, 15:23
hali
köszönöm a válaszokat, lassan már eldöntöm, honnan rendelek. valaki a ki használt már cmos és ccd rendszerü kamerát, mondjon már véleményt, nem a kép minöségében, hanem a fényreakcio érzékenység különbségre. mert ma reggel, mikor kint voltam, olyan rossz szögböl sütött a nap, hogy a világos égboltra akart mindig ráálni a kamera, és nem pedig a talajra, igy az mindig sötét volt. a ccd kamerák ezt jobban kiküszöbölik, vagy ez az enyém beállitásának a hibája? ha lefelé forditom, hogy cssak a talajt lássa, akkor semmi gond.
üdv

SilaS
2008-07-11, 15:47
Szia,

Az szamit, hogy mi van a kepmezo kozepen. Ha a nap van ott, vagy az eg akkor arra fog autofokuszalni es fenyt allitani. Ne vard ilyenkor, hogy a periferiat fokuszalja!

A CCD es a CMOS kozott nagysagrendbeli kulonbseg van kepminosegileg - sztem a CCD javara. De keress ra az rcgroups.com-on es litaniakat hallgathatsz a CMOS rendszerrol is.

SilaS

SilaS
2008-07-11, 16:01
Fiuk!

Arra jutottam, hogy masfel ev repules utan eladom a murepulesre is alkalmas FPV P13-amat. Egyszeruen szeretnek egy uj gepet!

Szerintem sokat segithet a tema irant most ismerkedoknek, ha egy mar regota berepult, jol teljesito, megepitett rendszert kap valaki a kezebe. Nem kell pl. 2-3 teljes zuhanast vegigcsinalni ahhoz, hogy vegre osszealljon a gepe ugy mint nekem.

Ez a gep egy serulesmentes darab, van hozza 2 szett szarny, amik javitottak.

Elso korben azt szeretnem felmerni, van-e egyaltalan akit erdekel? S ha igen beszerzek hozza egy foldi vevot. De lehet, hogy a foldi oldalam modernizalasa kapcsan arrol is beszelhetnenk.

A gep tervezett eladasi ara 170 eFt. Az alabbi foton a bal oldali. Akit erdekel termeszetesen a reszletes adatokat is megkapja.

http://trefi.silas.hu/images/videos/200803/P2170306.JPG

SilaS

Füligjimmy
2008-07-12, 00:21
Ha ez az a konfig amit én láttam, akkor nagyon király.
Ha valaki ilyenben töri a fejét, ne sokat gondolkozzon.

Füligjimmy
2008-07-12, 13:50
Szerintem az adok-veszek topicban jobban mutatna, és még érdeklődő is akadhatna.
Igaz, nem depron habgép. Mostanában csak azokat szeretik...

Füligjimmy
2008-07-23, 18:41
GLBtech kollégának köszönhetően igen költséghatékonyan sikerült tesztmegoldást találni a kamerás rendszerhez.
Igaz, egyenlőre csak egyszemes és fekete-fehér, de naon klasszul működik, egy fél filmet már megnéztem rajta hunyorogva. ;D
Már megérkezhetne az a kamera, nagyon nehezen várom ki a szállítást.
Gép, táp, minden adott már hozzá.

SilaS
2008-08-11, 22:33
Sziasztok!

Nalam GLBtech kollega nagyon eltunt!

Jo hir viszont, hogy nekem megjott a DragonOSD es vegre sikerult beszuszakolnom a gepbe! Johet a berepules!

SilaS

Füligjimmy
2008-08-12, 13:49
Elvileg már úton van az én 1.2 GHz-es kamerarendszerem is.
pechemre megláttam énis egy OSD- s GPS rendszert, ami minden lényeges adatot kinyom a képernyőre:
-vario
-pillanatnyi repmagasság
-akkufesz
-pillanatnyi áramfelvétel
-eltelt idő
Már csk azt kell kitalálni, hogyan fogom megmagyarázni asszonynak hogy miért is olyan fontos ez... ;D

SilaS
2008-08-12, 14:58
Felesleges magyarazni!

Lattal Te mar olyat, hogy O azt magyarazta miert jobb ez a fuggony annal?

SilaS

Füligjimmy
2008-08-12, 19:25
Nem ilyen jellegű magyarázatra gondoltam. :-)
Inkább olyasmire, hogy "ezt nem vettem, hanem cseréltem egy motorért/akkuért/szervóért, mert nem ér ez semmit, óccsóvacak...".

SilaS
2008-08-12, 23:10
Ah Jimmy,

Megirhatom nyugodtan, hisz ugyse valtoztat semmin. Lassankent nekem megszunnek az ilyen magyarazo problemaim. Oktoberre bizonyosan.... Ugyanakkor a gyerekekert nagyon szomoru vagyok, s meg nem tudom, hogy mit kenyszeritett rank az elet - veluk, de a masik oldalon viszont vegre ugy erzem felvallaltam sajat magam! A sajat eletem, celom, elmenyeim, s ez csak jo lehet! Hajra skacok! Erveljetek! :-)

SilaS

Füligjimmy
2008-08-13, 12:38
Ez bizony kétélű dolog, vannak előnyei és hátrányai.
Sógorom már két éve "szabad ember", de azért néha visszasírja az asszonyt.
Én (egyenlőre) nem gondolok ilyesmire, nagyon kötődöm a családhoz.
Persze problémák mindíg vannak, de némi lemondássl megoldjuk/megoldom.
Egyenlőre...

Füligjimmy
2008-08-16, 20:54
Menten begörcsölök, még kb 2-4 hét lehet amíg megérkezik.
Van vicsorgós-elmebajos emoticon???

Füligjimmy
2008-08-30, 14:03
Végre megérkezett a várvavárt szett:

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080829/IMAG0001_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080829/IMAG0001_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

A csomagküldést azonban kissé elszúrta a cég, ugyanis PAL rendszerű kamera helyett NTSC érkezett.
Aztán jött a következő meglepi mikor némi barkácsolást követően teszteltem a rendszert.
Egyenlőre a vevőről TV-re küldtem ki a képet. Bekapcsolást követően egy pillanat alatt szép éles képet kaptam. Egy darabig mozgattam, nézegettem, majd kifordítottam az ablak irányába.
Ekkor jött a meglepetés. Tejfehér képernyő, egy szemernyi kép nélkül.
Visszafordítva a beltér felé ismét tökéletes kép.
Pár percnyi próbálgatás után rádöbbentem hogy a fehérbalansz nem működik a kamerán, illetve egy irányba hajlandó korrigálni, ha világosból sötétbe viszem. Akkor szépen kivilágosodik a kép, aztán úgy is marad.
Ha világosabb helyre viszem, lefelé már nem korrigál, egészen a kikapcsolásig.
Megy egy mail a forgalmazónak, aztán meglátjuk.

cnv
2008-08-30, 16:20
Pár percnyi próbálgatás után rádöbbentem hogy a fehérbalansz nem működik a kamerán

Pontosabban nem fehérbalansz hanem expozíció korrekció.
(A fehéregyensúly a megvilágítás színhőmérsékletének megfelelően korrigálja a kép színeit, egész más tészta mint amiről itt írsz.)

Füligjimmy
2008-08-30, 16:33
Aha...
Erre van valami javítási mód, vagy csak a csere oldja meg?
Esetleg belül állítható? Nem értek hozzá, fogalamam sincs.
Egy kissé nevetséges megoldást találtam a problémára, amit azonban nem kívánok használni. :-)
Ha két napszemüveget a kamera elé teszek, jó képet ad. ;D
;D

street-racing
2008-09-04, 23:52
sziasztok.
gondoltam leirom a tapasztalatom. idö közben sikerült beszereznem igen olcson egy (http://www.r2hobbies.com/proddetail.php?prod=rcsc00004) tipusu kamerát. a kép minöséggel mind addig, ig csak bent probálgattam nagyon meg voltam elégedve hasonloan az elöttem szolohoz. nekem nincs gond ha kitartom a kinti fényre, viszont ha napba néz ugy 5sec ig akkor nembiztos, hogy magához tér, csak ha letakarom egy kicsit a lencsét. mindezek ellenére fölraktam egy gépre tolo motorosra, igy semmi nem pörög a kamera elött, és megcsináltam szervosra föl-le jobra-balra. igy el lehet kerülni a napbanézést. legszebb képet naplemente és napfelkelte fényben ad vissza, persze a tály is akkor a legszebb. most csinálok hozzá egy polarszürös optokát, mert azzal viszont napfényben is szépen dolgozik. az adoval habár 200mw szerintem semmi probléma. nemigazán tudom fölmérni szemmel a távot, de volt már szélcsendben olyan magasan, hogy szabad szemmel nem lehetett látni, pedig 140 a fesztáva. es még mindig szép képet adott, viszont már lehetett hallani, hogy szakadozik a motor hangja. egyedül a hirtelen fordulásokat veszi nehezen, ott egy kicsit szemcsésedik egy pillanatra. szoval egyenlöre azt mondom ahhoz hogy kiprobáljam a dolgot nem drága és nem is olyan rossz. "(habár lehet a vége egy ccd rendszerü kamera lesz)".
egyébként folyamatosan veszem föl a dvdre amit, ahol repülök, majd ha idöm lesz vágok össze aztán teszek fol. üdv mindenkinek

kapeti2108
2008-09-05, 00:00
Hello "street", köszi a beszámolót, megerősítetted bennem a gondolatot, hogy kell nekem is egy ilyen kütyü... Asszem randolok egyet én is... Én egy csűrő nélküli trénerre szánom, ami szélcsendben sétálgat, és 1200 mAh-val 30 perceket repül... Meglátjuk...

Üdv

Kapeti

Füligjimmy
2008-09-05, 00:55
AZért arra figyeljetek hogy a 2.4 GHz-en dolgozó irányítás hatósugarát a 2.4-es videorendszer csökkenti, az irányítás rendszere pedig zavarja a videorendszert.
Kellemetlen volna ha világgá szállna a drága gép egy ilyen probléma miatt.
Én éppen ezért kerestem sokáig 1.2 GHz-es cuccot.
Kapható még ezen kívül 900 MHz-es is, szintén 500 mW-tól kezdődő kimenő teljesítménnyel.
A rendelést az Egyesült Államokból jól meg kell gondolni, mert ha gond van akkor igen nehézkes a reklamáció.
A postaköltségről és szállítási időről nemis beszélve, ami 4-6 hét körül van.

kapeti2108
2008-09-05, 09:40
Jimmy,

köszi a jó tanácsokat, azt hiszem ezekkel tisztában vagyok. Az első rádiómat egy hazai modellboltban vásároltam, azóta itthonról szinte semmit, minden külföldről jött. Nem az USA-ból ugyan, hanem Hong Kongból. Kaptam egyszer egy rossz vevőt, kicserélték szó nélkül, a visszaposta díját buktam, 400 ft-ot.
2,4 Giga pedig egyelőre nem zavar, amíg nem lesz 10e alatt a vevőjük, biztos MHz-es maradok... Nem akarok olyan messzire menni, pláne habrepcsivel.

Üdv

Kapeti

kapeti2108
2008-09-05, 09:43
Street,

azért én nagyon kíváncsi lennék a képminőségre, nem tudnál mégis egy rövid snittet csinálni a felvételeidből?

Köszi előre is

Füligjimmy
2008-09-05, 18:24
Most kaptam meg az ideiglenes Cmos kamerámat.
Eddig nem készítettem semmilyen felvételt a cuccal, mivel nem működött a kamera.
Majd a lakásfelújítás befejeztével lesz alkalmam rá, akkor linkelek ide valamit.
Egyébkén egyenlőre csak TV-tunerrel tudok rögzíteni, úgyhogy ne várjatok komoly minőséget.
Folyamatosan szerzem be a technikát, úgyhogy lassan haladok majd.

street-racing
2008-09-05, 22:09
sziasztok
már tölteném a videot, csak nem tudom dvd vagyis vob fájlrol átkonvertálni aviba, hogy széttördeljem, mert 2x 30perc fölvételem van most.

street-racing
2008-09-06, 00:14
hali
itt az egyik kis video
http://www.videoplayer.hu/videos/play/232494
aztán majd még irok az eddigi tapasztalataimrol

street-racing
2008-09-08, 00:16
hali
van itt mégegy video
http://www.videoplayer.hu/videos/play/233590

street-racing
2008-09-08, 00:24
én ugy tudok rögziteni, hogy a szobai dvd reciver üzemel a kocsimba egy 220v-os converterröl.
két irányitot használok, az egyik a gépet irányitja, egy másik"ami kicsit gyengébb hatotávu" az pedig a kamera mozgatását. a baj az, hogy ez néha beremeg vagy mert zajt vesz föl, vagy mert messze van a gép. nem tudom igazábol hogyan kellene elhelyezni az antennákat, hogy mind jol müködjön. 35mhz a gépé, 72mhz a kamera irányitása, és 2,4ghz a kamera transmitere. és forduloknál azért jelenkezik néha zaj, ha már messze van.

street-racing
2008-09-08, 00:27
valakitöl valami vélemény???

kapeti2108
2008-09-08, 09:38
Street,

köszi a videót, klassz. Nem tudom a feltöltőke mennyit ront a minőségén. Érdekes, hogy 72 megás rádióval vezérled a kamerát. Honnan lőtted? ;) Tudtommal ez itthon nem szabványos, sőt... Polgári "egyéb" frekvencia. Onnan már a Juventus Rádió sincs "messze". ;) USA-ban használják ezt a frekit, de erről bővebben inkább olyan írjon, aki nálam jobban vágja a témát.

Üdv

Kapeti

Füligjimmy
2008-09-08, 14:19
Sajnos a videomegosztók elég sokat rontanak a minőségen.
Ezt a Flycam one V2-nél is tapasztaltam.

SilaS
2008-09-08, 18:40
Szia street,

Szuper munka. gyonyoru a taj! Merre fele repultel?

bizony igy van! Minel tobb frekit hasznalsz a gepen annal tobb a zavar es kisebb a hatotav! Nalam csak 35MHz es 2.4GHz van. Megis rendszeresen erzekelem neha, hogy egyes helyeken sokkal erzekenyebb, zavarosabb az eter, mig mashol meg beke honol. Ez a rengeteg Wifi, meg Fastt sokat rontot a 2.4-es tiszta videojelunkon....

SilaS

street-racing
2008-09-08, 23:09
sziasztok.
igen a 72mhz-s táv az usábol származik, habár én már itt vettem. hát inkább nem hiresztelem, hogy hol. minden esetre árához képest nagyon profi.
nekem egy gondom van ezzel az fpv repüléssel, hogy mindenkinek igy megnehezedik a gépa. amivel én repülök 550gr volt egy 1800as aksival. aztán jött "fpv" +kamera +2db szervo +a/v ado + 72mhz vevö +1000mah aksi és máris közel 800gr.
azt meg lehet oldani hogy egy aksirol mennyen. mert nekem nagyon bezavarja a motor a képminöséget.
én nemsokára át szeretném tenni a staudacherembe a kamerát, de azon filozom, a suly miatt kitörik a kereke már fölszállásnál, jobb ha bele sem rakom.

egyébként a fölvételeken az egerszaloki to van rajta, a másodikon pedig a várdomb környéke. szalok nagyon szép tud lenni, föleg majd most ha jönnek az öszi ködös hajnalok. majd csinálok még videot, csak most lesz két honap kemény melo "szüret" az egész évi munkám gyümölcsei, de majd megoldom valahogy.
üdv mindenkinek.

street-racing
2008-09-09, 00:34
sziasztok.
egy dolog nem hagy nyugodni. mint mondtam én most csak reggel, vagy naplemente elött tudok repülni a kamerám miatt, mert ha tüz a nap és felnéz az égre besötétül.
az az érzésem a ccd kamerára szükségem lesz hogy ez ne történjen meg.
találtam egy pár kamerát itt belföldön. gondolom én ezek minden további nélkül összeköthetök az én cmos kamerám adorendszerével.
megkérném ha valaki ismeri ezeket, vagy leirásuk alapján tud nekem ajánlani akkor segitsen. lagalábbis gondolom az én bajom forrása a cmos kamera.

http://plaza.unas.hu/plaza_artdet.php?art=3868,pct_621823,KTC_KPCS20B_s uper_mini_kamera_20x20_mm_005Lux

http://plaza.unas.hu/plaza_artdet.php?art=3868,pct_121930,HYUNDAI_HCTCM N4432M_14_col_SHARP_CCD_szines_p

http://www.ebolt.hu/product138255_category3937.html

http://www.pckucko.hu/webshop/termekinformacio/swann-kamera-belteri-mikrofonnal-45-es-90-optikaval-sw.html

elöre is köszönöm.
üdv mindenkinek

Füligjimmy
2008-09-09, 19:03
Egyedül az utolsó előtti YOKO tipusú kameráról van érdemleges infó, a többi zsákbamacska.
A többi ugyan drágább, de lehet hogy ennek ellenére gyengébb.
Ha megengedheted magadnak, egy próbát a Yoko megér.
Ha nem akarsz kockáztatni és van egy kicsit több kereted rá, akkor biztosabb minőséget lehetne külföldről rendelni.
Nekem most egy "filléres" Cmos kamerám van ugyan amíg megérkezik a jó kamerám, de az is megteszi az első tesztek szerint.
Más:
Lépésteszteltük az 500 mW-os 1.2-es adót.
Talajszinten végeztük a tesztet, nem repülés közben.
Az eredmény: kb. 4-500 métert távolodott az adó a kamerával, zavaró tereptárgyak, bokrok, nádas, fák. Szemkontaktus nem volt, így a mért eredmény talán nem is rossz. A vevő fejmagasságba emelésével így is jelentős képminőség javulást tapasztaltam.
Amint végzek a legózással (tetőtér átépítés), elkészítem a kamera felfogatását és mehet a légiteszt.
Remélem jelentős hatótávnövekménnyel számolhatok...

SilaS
2008-09-09, 20:16
Szia street,

En az elso 2-re voksolnek. A 12V ugyan problemat okozhat, de nem kevesbe a 2 cellarol pont 5V-ot eloallitani onboard sem. Nekem egy a masodikhoz kisertetiesen hasonlito dobozolatlan Sony 520 soros CCD-m van. Allati szep kepet keszit! A 380-asom is szep kepu, sot jobban alkalmazkodik, bar kicsit neha zavarobban kontrasztos kepet produkal.

SilaS

SilaS
2008-09-09, 20:18
Jimmy,

Kivancsian varom az eredmenyeket! Egyszer kozobe is tesztelhetnenk am!

Ha minden jol megy, akkor nalad kisebb ado teljesitmennyel, azaz kisebb aramfelvetellel kell tudnod produkalni ugyan azt a kozel 6km-es hatotavot a levegoben, mint az en 1W-os 2.4-es rendszerem. Ugyanakkor az eltero freki miatt arra is van eselyed, hogy egy-egy fa, esetleg epulet neked meg se kottyan majd!!!

SilaS

Füligjimmy
2008-09-10, 09:36
Lehet hogy egy-egy fa nem kottyan meg, de a teljes takarás azért becsíkozza a képet.
Azt pedig kifejezetten zavarónak találtam, mikor bevitték a kamerát egy mélyebb részre, ott alig lehetett kivenni valamit a képből.
Ott a fejem fölé kellett emelni a vevőt.
Igaz, ott is teljes takarásban volt, mert a nagy gaztól a nádasig-fáig minden volt közöttünk.
Jövő hétre elkészül a kamera rögzítése, majd akkor megejthetjük azt a tesztet.
Sőt, akár át is szerelhetjük majd a te gépedbe az 1.2-es adót hogy lássuk van-e különbség.

SilaS
2008-09-10, 09:41
OK.

Szeptember 27-tol 11-ig messzire utazom. De kivancsian varom! Ha kell szivesen adok otletet a pan/tilt megoldasahoz!

SilaS

PS: Jutottal vmire Jora ugyben?

Füligjimmy
2008-09-10, 19:38
Ahogy megbeszéltük, mehetünk amikor ráértek.
A tulaj vár.

street-racing
2008-09-11, 21:36
szasztok.

nos megrendeltem egy kamerát: http://plaza.unas.hu/plaza_artdet.php?art=3868,pct_121930,HYUNDAI_HCTCM N4432M_14_col_SHARP_CCD_szines_p
fölhivtam a forgalmazot, és ö is repül fpv és sokfélét probált, ezt ajánlotta ehhez. egy gubanc van, ennek nincs beépitett mikrofonja, de ez szerintem megoldhato dolog. jövö hét végén szerintem már töltök is föl videot, majd megnézzük a különbséget.

üdv midenkinek

Füligjimmy
2008-09-19, 10:11
Egyenlőre (a fejmozgató elektronika elkészültéig) így néz ki a szerkezet:

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080919/IMAG0005_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080919/IMAG0005_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080919/IMAG0006_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080919/IMAG0006_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Lehet hogy ráférne a gépre egy törölgetés ???

kapeti2108
2008-09-19, 10:18
Klassz!

Érdekes a Díszkosz ezzel a karbonfutóval (ha jól látom az van rajta). Lenne még egy farokkereke is, akkor végképp egy Dimona-ra hajazna... Vagy nem tudom mire. De egyedi, az tény. ;)

Üdv

Kapeti

Füligjimmy
2008-09-19, 10:24
Igen, egyik kollégám megjegyezte:

Balerina gumicsizmában... ;D

SilaS
2008-09-19, 12:35
Jol nez ki Jimmy!

Szep gep, jo sok hely van benne! Mennyire terhelheto?

Azt a szep futomuvet azert szerelted ra, hogy alulra is helyezhess kamerat?

SilaS

Füligjimmy
2008-09-19, 17:21
Hogy mennyire terhelhető?
Ha 40g/dm2 alatt akarok maradni, akkor nem sokat pakolhatok rá.
Csak a kameraszett, esetleg majd egy OSD+GPS egység, meg a fejmozgató elektronika aztán annyi.
Most forrasztgattam át a gyári "bazinehéz" kábeleket, így nyertem vagy 100 grammot.
Még várom az új kamerát (mert ez még a rossz), aztán próbarepülés.

SilaS
2008-09-19, 21:45
Szolj mar Jimmy, hogy merre mesz berepulni!

Ez a kabel atcserebere mit jelent? Az eredeti piros/fekete/feher futaba kabelt csereled vekonyabb atmerojure narancs/barna/piros?

SilaS

force
2008-09-19, 21:53
Szia SilaS!

Azt szeretném megkérdezni, hogy sikerült-e megvágnod a múltheti győri sasos felvételt?
Úgy megnéznénk.... :o

force

SilaS
2008-09-19, 22:13
Szia Force,

Meg sajnos nem. De holnap este a haverokkal nagy video vago estet szervezunk sorozessel! Az eredmenyekrol beszamolok igerem :-)

SilaS

force
2008-09-19, 22:15
Köszönjük előre is....

force ;D

Füligjimmy
2008-09-19, 23:47
SilaS!

A kamerához kapott karvastagságú-másfél méter hosszú video-audio kábeleket műtöttem meg,
így kreáltam belőlük 30 cm. hosszú vékonyka sodort kábelköteget. Ez volt az a kábel, ami összeköti a kamerát a vevőt és a tápfeszt biztosító Li-Ion akkut. Nem igazán értem hogy az amcsik miért akartak a gépembe ilyen "böszme" kábelrengeteget gyömöszölni...
Berepülés...
Ez a kamera még a rossz. Nappal csak nagy fehérséget mutat, éjjel meg nem repítek. :-)
Elvileg bármelyik nap megjöhet a cseredarab, és akkor levegőbe emelkedik a ketyere.
Mindenképp szólok hol és mikor.

street-racing
2008-09-20, 15:12
sziasztok.

valaki tud nekem segiteni abban, hogy most nekem a kamera egy sajátépitésü tolomotoros gépre van szerelve"nem akarom, hogy a propeller benne legyen a képbe", viszont már megilletné a dolgot egy gyári szép gép, mert minden jol müködik. csináltam egy fejmozgatot is. szintén elég házi.van egy staudacherem, de abba még nem merem belerakni. szivem szerint egy multiplex easy starra voksolnék, de nem tudom, hogy a 400-as kefés motor kicsi propjával elbirja-e a kamerával járo plusszokat. vagy lehet ezt a gépet motorikusan tuningolni? "kefe nélküli motorral"?
vagy mit ajánlotok?

Nem nevetni: http://www.videoplayer.hu/videos/play/237819

mmormota
2008-09-20, 16:10
Szeretnék belevágni az FPV repülésbe. Mivel 2.4GHz-es távot használok, sajnos a legelterjedtebb 2.4GHz-es video kiesik. Az is közrejátszik, hogy egyre több a 2.4GHz-es táv, így ha én el is mennék a rádióval más frekvenciára, a többiek zavarnák a 2.4GHz-es videómat. Egyedül pedig nem szeretek reptetni, érdekesebb ha van társaság.

Úgy látom, 900MHz, 1.2GHz és 5.8GHz a választék.
Ezek közül melyik legális Magyarországon?

A minőség fontosabb nekem mint az ár, feltétlenül diversity vételt szeretnék. Szeretném, ha telemetria adatokat is leküldene a video adó, és az adatokat vevő oldalon a képbe lehetne illeszteni.
Melyik frekvencia lenne a legelőnyösebb?

Kész, egybeépített diversity vevőt csak 2.4GHz-en és 5.8GHz-en találtam, a többi frekvencián csak külön egységekből (2 vevő meg egy video switcher) összeépített rendszert. Ez nem nagyon tetszik, jobb szeretném ha nem lenne bonyolult kábeldzsungel a vevő.

Füligjimmy
2008-09-20, 21:13
Épp a kábeldzsungel elkerülése végett forrasztgattam tegnap órákig, de megérte!
Holnap talán légiteszt, ha a szűrőm megfelel nappalra és az időjárás is úgy akarja...

mmormota
2008-09-20, 23:16
Hol lesz a teszt? ;)

SilaS
2008-09-21, 11:38
Szia street,

A 400-as kefes motor keves lesz, s raadasul rengeteg zajt kelt neked ott ahol pont nem kene! Az FPV repules legkomolyabb problematikaja ui. az EMI (elektromagneses interferencia)

Sokan vannak, akik EasyStar-al vagy EasyGlider-el dolgoznak sikeresen. Jo eros motorral ezek a gepek ui. mar kepesek elcipelni azt a plusz cca. 150g - 250g pluszsulyt, amit a video rendszer jelent. De ezeknel a gepeknel is megvaltoznak a gep alapveto repulesi jellemzoi. En magam pont ezert hasznalok nagy madarakat, habgepek helyett, pedig az EStarterem imadom a mai napig!

A propeller zavarasa meg teljesen szubjektiv! Szamomra igy masfel ev repules utan egyaltalan nem zavaro! Sot hasznos! Ui. latom mikor mit muvel! A fordulatabol tudok kovetkeztetni az akksi maradekara. A zavaraibol pedig az EMI-re!!!

De nagy gepekkel, komoly video rendszerekkel horribilis arakig juthatsz el! En kezdonek egy EasyGlider-t ajanlanek mindenkinek.

SilaS
PS: Par honapja feldobtam, hogy eladnam a P-13-amat komplett FPV-vel egyben, mivel egy jol berepult darab. Azota se jelentkezett senki... - en meg imadom repulni :-)

SilaS
2008-09-21, 11:45
Szia mmormota,

Tudom, hogy ez a 2.4 neked is nagy valtas volt, de nem biztos, hogy jo! Van ui. jobb! Ha minden jol megy a jovo heten megjon Panyolhonbol a 868MHz-es ugyanolyan szort spektrumu rendszerem, mint a Fastt. A kulonbseg az, hogy a hatotav egy picit nagyobb - 25km -, s a fakon, epuleteken valo atsugarzas is jobb!
A gond ui. az, hogy

900MHz - idehaza nem hasznalhato a GSM miatt! - bar sokan nem torodnek vele
1.2-1.3GHz - idehaza radioamator freki - elvileg tehat engedelykoteles detto!
5.8GHz - szabad, am a terjedese pocsek! Az eszkoz meg meregdraga hozza!

En magam gondolkodtam az 1.2-re valtason. De ott tenyleg csak a videojel diversity (Oracle) van, mint redundancia eszkoz. De nem feltetlen rossz az irany! Szamomra azonban kicsit koltseges lenne, miutan mar profi foldi allamasom van, szep nagy teljesitmenyu 2.4-es adokkal, amiknek baromi jo a terjedesuk 6km-ig. Ugyhogy egyenlore maradok itt.

SilaS

SilaS
2008-09-22, 23:20
Szia force!

A győri felvételt feltettem az Indára, de vmi pocsék az a szolgáltató!

http://www.indavideo.hu/video/Sokoro-RC

SilaS

force
2008-09-23, 00:08
Hi SilaS!

Én csak ámulok és bámulok....
Köszönjük....
Reméljük sokszor jössz majd felénk...

force

kapeti2108
2008-09-23, 00:16
Srácok!

Ha az R2-től rendelném a "kezdő-szettemet", NTSC vagy PAL rendszerűt kérjek? Mi a különbség? Illene már tudom... ::)

Street!
Én nem nevettem a videódon. Inkább ámultam. A head-trackered hogy múkodik?

Üdv

Kapeti

Füligjimmy
2008-09-23, 00:30
A tegnapi tesztrepülés során félsikert értem el.
Első start alkalmával csak a "vizor" volt rákötve a vevőre, így a látottak nem kerültek rögzítésre.
A képet a kint lévő modellező barátaim élvezték, mert én a repítéssel voltam elfoglalva.
A hatósugár és képminőség úgy néz ki, rendben van.
Első akku lemerítése után szépen beizzítottam a laptopot, a video rögzítésére, majd start.
Egy nyomorult gödör vagy valami egyéb dolog miatt sajnos futótörése lett a discusnak, így némi szerelést követően kézistart következett.
Ebben viszont én köztudottan igen rutintalan, mondhatni balfék vagyok, és erre a címre ismét rászolgáltam.
Szegény discus kicsúszott a kezembő, rossz szögben dobtam el és beleállt a nagy gazba.
SZerencsére komoly sérülés nélkül úszta meg a dolgot, de a motortartó kimozdult így a további teszteknek vége szakadt.
Azt hiszem, ezzel vége szakad az én ARF-gépes repítéseimnek és kézistartjaimnak is, többet ezzel nem kockáztatok.
A kamera átkerül egy saját építésű, más bevált kétfedelűre, majd elkészültekor annak a nagy testvérére.
A fejleményekről természetesen beszámolok, még ezen a héten.

SilaS
2008-09-23, 09:25
Koszi sracok!

Igyekszem.

Kapeti,

Ha fel is akarod venni es le is akarod jatszani europaban honos video eszkozokon, akkor PAL! :-)

SilaS

Füligjimmy
2008-09-23, 23:31
Itt az új FPV gép. Ez kicsit megbízhatóbb mint a discus.
Sajnos előnézet nincs:

http://www.kepfeltoltes.hu/view/080923/IMAG0013_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://www.kepfeltoltes.hu/view/080923/IMAG0012_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://www.kepfeltoltes.hu/view/080923/IMAG0010_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

SilaS
2008-09-24, 00:08
Gratula!

SilaS

mmormota
2008-09-26, 04:35
Kicsit keresgéltem a neten 5.8GHz-es megoldásokat (hogy ne zavarja a 2.4GHz-es távot).

Két szerkentyűt találtam:

YellowJacket:
https://www.futurehobbies.com/items.asp?id=30
Diversity vevő van hozzá, 250mW-os adó. Jó drága.
Kissé aggasztó, ahogy a "250mW-os" adó szemlátomást egy átcímkézett 100mW-os Airwave gyártmányú modul, jól látszik pl. a nyomtatott áramkör sarkán a C43 felirat mindkettőn. ;) Talán némi üzleti megfontolásból beleszámolták az antenna nyereségét... ;D

Airwave modulok és ezekhez kitek:
http://www.dpcav.com/xcart/home.php?cat=249
Így sokkal olcsóbb. Kár, hogy diversity vevő nincs. A YellowJacket vevőben valószínűleg 2 db Airwave vevő modul van egybeépítve egy diversity kapcsoló elektronikával.

A kitek elég olcsók ahhoz, hogy vegyek egy párt kísérletezni. 100 usd az egész. Ha beválik, jöhet a diversity, akár a YellowJacket akár egy külön Oracle video controller még egy vevő kittel.
Ha nem elég jó, akkor meg nem vesztek sokat. Ha másra nem, rövid távú fpv-re pl. helin biztos elmegy.

Milyen kamerát javasoltok? Minél jobb minőséget szeretnék (az ésszerűség határán belül, hiszen a video átvitel mindenképpen behatárolja a végeredményt), persze a méret sem mindegy. Nem baj ha kicsit drágább az átlagnál.

SilaS
2008-09-26, 09:52
Szia Jozsi,

Szerintem itt nezz korbe https://www.futurehobbies.com/items.asp?id=14

Wade egy megbizhato korrekt srac! A KX-191, KX-195 sztem tuti tokely! Nekem egy 520 es egy 320 soros Sony CCD-m van tole.

SilaS

Füligjimmy
2008-09-26, 13:25
Ezek a kamerák mind a kis fehér négytüskés (RS 485 ?) csatlakozóval vannak ellátva?
Itthon próbáltam beszerezni ezt a fajta dugót és aljzatot, de sehol nem forgalmazzák:

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080926/SN520-Z_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080926/SN520-Z_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

kapeti2108
2008-09-26, 14:06
Jimmy,

RS485 a másik vége lehet, mert az így nézhet ki: https://www.distrelec.com/ishop/ImagesProduct/distrelec/thumbnails/688257F.JPG

Ott nézz szét még esetleg... www.distrelec.hu

"Kis fehér dugó" nem hasonlít véletlenül az akksik balancercsatlakozójához?

Üdv

Kapeti

Füligjimmy
2008-09-26, 22:42
Az a kis fehér dugó, ami a képen látható a kamera hátulján.
Oda van írva mellé sz RS 485, azért tippeltem hogy ez a tipusa.

Füligjimmy
2008-09-26, 22:43
Most látom hogy eltűnt a kép... :-(

Füligjimmy
2008-09-26, 22:44
Itt a helyes link:

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080926/SN520-Z_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080926/SN520-Z_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

mmormota
2008-09-27, 19:55
Szerintem itt nezz korbe https://www.futurehobbies.com/items.asp?id=14
Wade egy megbizhato korrekt srac! A KX-191, KX-195 sztem tuti tokely!

Köszönöm, a KX-191 tetszik, megrendelem.
Esetleg mellé egy kisebb cmos-t, ami egész kis gépre is jó, mondjuk a Fatshark külön is kapható kameráját.

Melyik szemüveget ajánlod?
Keresgéltem, meglepően kicsi a választék. A felbontás legtöbbnél 640*480. Ahhoz képest hogy monitorban már alig van 1200*800 alatti bontás, ez nem valami biztató.
Az rcgroups-on a headplay-t dicsérik, de írják hogy PAL-ban goromba software hibája van (akadozik, kimerevedik) amit nem javítottak ki.
Nagy nehezen találtam 800*600 szemüveget is, de csak gyártónál, netes boltban sehol semmi.

Néztem a spanyolok 25km-es videóját. Nagyon érdekes. Város felett nem mernék ilyennel repülni, de a Balatonon vagy nem lakott helyeken, ahol nem csinálhat nagy bajt ha elszabadul, nagy élmény lehet repkedni vele.
Mivel érték el a nagyon nagy video hatótávolságot?
A 868MHz mint táv legális itthon?

Füligjimmy
2008-09-28, 15:08
Ez a frekvencia modell-távirányítás céljára nem legális.
Sajnos most nincs CD-jogtár hozzáférésem, de megpróbálom megszerezni a telje frekvenciakiosztási táblázatot.
Ami nagyjából szabad felhasználású az valószinűleg a 27 MHz illetve a 2.4 GHz-es tartomány.

mmormota
2008-09-29, 18:48
Egy fél napot olvasgattam a külföldi fórumokon szemüvegekről. Ezek alapján egyre inkább a Headplay a jelöltem. Jobb a bontása mint a legtöbbnek, kényelmesebben viselhető és azt írják, optikai szempontból is jól sikerült. Az is tetszik, hogy le tud játszani fájlokat usb kulcsról.

Ellene szól, hogy többeknél PAL kamerával sw hiba jelentkezik. Legfeljebb NTSC kamerát veszek hozzá, ha felveszem a fájlt úgyis valami PC-s formátum lesz belőle, mindegy PAL vagy NTSC volt előtte...

mmormota
2008-09-29, 18:54
A BlackStork tetszik, azt jelzi ki amit látni szeretnék és GPS-sel együtt meglepően olcsó.

Füligjimmy
2008-09-29, 22:22
Igen, ezzel én is szemezek, de hadd' ne én legyek az első. :-)

Decroy
2008-09-30, 13:00
Sziasztok!

Néhány dologban kérném a tanácsotokat.
Kezdő FPV "pilóta vagyok" eddig néhányszor kínai 2,4-es kamerarendszerrel röpködtem. nem túl jó képminőség, kis hatótáv...
Beszereztem már egy komolyabb technikát a hobbywirelesstől. Sony CCD cam 500mW rádió rendszerrel... egyenlőre még csak földön próbáltam. Ég és föld a különbség a korábbihoz képest. Ehhez már szeretnék headtracking rendszert. kérdés, hogy Futaba 6 csatis rádióhoz be lehet -e szerezni?? ti láttatok ilyen rádióhoz megoldásokat? Mindenhol az FF7, FF9-et emlegetik.. Most adóra nem költenék, ha van rá mód.. maga a heatracker 30-40e Ft. kb, amiket eddig találtam.. még egy új adó 70-80e Ft-ért most nem nagyon férne bele.. Aki esetleg a Pan/Tilt rendszerre tud valami jó megoldást, azt is szívesen venném. A hordozó egy Eglider lenne..
Előre is köszönöm a válaszokat!

Üdv.: Zsolt.

Füligjimmy
2008-09-30, 14:51
Ha van még két szabad csatornád, és keresel egy hozzáértő embert aki megcsinálja a kivezetéseket, megoldható a 6 csatissal is.
Persze így flaperon, ívelő, és egyéb extrák kizárva, a két csűrőt Y-kábellel kell vezérelned.
Én is futaba 6 EX 2.4-est használok, és úgy tervezem hogy vagy az 5-6. csatornákon fogja vezérelni a fejmozgatást, vagy külön rádiórendszer készül hozzá.
Nekem most egyik fő problémám a videoszemüveg.
Itthon vagy egyáltalán nem kapható, vagy aránytalanul drága.
Viszont Jó lenne megvétel előtt letesztelni, mert nem akarok zsákbamacskát.

Decroy
2008-09-30, 15:18
Hali!

Nekem van egy alapkivitelű szemüvegem..
320x200-as felbontást tud, egész jó, sőt valószínűtlenül jó képet ad...
később le akarom majd cserélni valami jobbra.. A fő gondom vele, hogy nem lehet rajta semmit sem állítani (fényerő, kontraszt stb..)
jah és picit nagy a fejemre, vagy kicsi a fejem.. :) Én itthon vettem 40e-ért fél éve.. ha esetleg valakinek fájna rá a foga, a feléért eladom.
8-10 startot csináltam vele. No de ez nem adok-veszek topic..
Tehát y-kábel, és elvileg jó a Futaba tréner csatis headtracker.. faca, akkor rendelek egyet.
Pan/Tilt mountra továbbra is vevő lennék... Sajna a kézügyességem nincs a toppon, szóval ha valaki tudna nekem eszkábálni egyet, azért nagyon hálás lennék!!! Természetesen az anyagiak ebben a vonatkozásban nincsenek kizárva! :)
Láttam neten szervo 180fok módosításokat.. hát... beleőszülnék, ha nekem kellene megcsinálnom :)

Köszi a segedelmet!

Üdv néktek semivirtual pilóták! :)

Füligjimmy
2008-09-30, 15:58
Elkészült az ideiglenes kamerahordozóm.
A szárny fölé, a súlypontba megy a kamera, illetve a mechanizáció és a horizontális szervó.

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080930/Pylon01_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080930/Pylon01_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

mmormota
2008-09-30, 18:18
Tehát y-kábel, és elvileg jó a Futaba tréner csatis headtracker.. faca, akkor rendelek egyet.

Nem vagyok biztos abban, hogy a T6EX képes egyszerre kiadni és fogadni a ppm jelet, nem ártana előzetesen kipróbálni.

glbtech
2008-09-30, 20:51
Van egy régebbi ötletem, de nem foglalkoztam még a megvalósítással mert nem volt rá szükségem. A lényege az, hogy a PPM adókat relatív egyszerűen meg lehetne hackelni nagyobb belenyúlás nélkül, a lényeg hogy a procitól az adó panelre menő PPM jelet kell elcsípni. Egy mikrovezérlő szépen számolja a szinkron utáni impulzusokat, és mondjuk a negyedik csatorna infó után megszakítja a modulációt, és helyette ő képezi a következő csatornákhoz a PPM impulzusokat. Ha nem kötött a csatornaszám ( pl. sima PPM adónál ) akkor ezt megteheti pl. a hatodik csatorna után. Így simán hozzá lehetne csapni még 1-2 csatornát az adóhoz, és nem is kell feltétlenül PPM jel a headtracker felől, sőt egyszerűbb is ha ott pl. analóg a bejövő jel. Én így akarom megoldani majd az MX12-nél, de ez működhet bármilyen adónál ( illetve 2.4-nél csak az szabhat határt hogy a 2.4-es adómodul hány csatornát dolgoz fel ). Ez a megoldás a T6EX esetén is működhet ha a repcsi csak az első négy csatornát használja.

mmormota
2008-10-01, 02:24
Van egy régebbi ötletem, de nem foglalkoztam még a megvalósítással mert nem volt rá szükségem. A lényege az, hogy a PPM adókat relatív egyszerűen meg lehetne hackelni nagyobb belenyúlás nélkül, a lényeg hogy a procitól az adó panelre menő PPM jelet kell elcsípni. Egy mikrovezérlő szépen számolja a szinkron utáni impulzusokat, és mondjuk a negyedik csatorna infó után megszakítja a modulációt, és helyette ő képezi a következő csatornákhoz a PPM impulzusokat.

Ilyesmit csináltam, mikor a T6EX-ből kiszedett 2,4GHz-es panelt átszereltem az Evo9-be. Az Evo9 ppm jelét egy PIC uC kicsit átalakította.

A készen kapható head trackerek pont ezt csinálják, leveszik a rádióból a tréner porton kijövő jelet, és beillesztik a frame végébe a két kamera szervót vezérlő csatornát. A rádiónak meg tudnia kell azt, hogy kiadja a jelet a tréner port ppm kimenetén, és fogadja, kisugározza amit a ppm bemeneten kap.
Ha a rádió nem tudja ezt, akkor is legtöbb esetben át lehet alakítani az általad említett vágással. Pont a T6EX esetén ez közvetlenül nem megy, mert a panel nem szabvány ppm jelet kap, hanem az impulzushosszak hordozzák a fail-safe és rangetest üzemmód beállítást is. Vagy a tracker uC-t kell eleve erre programozni, vagy kell még egy uC ami megteszi. Csak úgy már kellemetlenül komplikált lesz az egész...

mmormota
2008-10-03, 03:30
Hosszas tipródás után ezt választottam:
http://www.vrealities.com/i-visionhrv.html

Felbontása 800x600
Látószöge 35 fok

Azért pont ezt, mert szerettem volna kicsit jobb felbontást mint 640x480, valamint jó nagy a látószöget, ami elég fontosnak tűnik az fpv élmény szempontjából. Néhány erősen pozitív véleményt is találtam róla, a kisebb bontású változatát is dícsérték.
Olyant viszont nem találtam, aki ezt FPV-re használná, így könnyen lehet hogy befürdök vele. (FPV-nél elég speciális követelmény, hogy kimaradozó vacak videojelet is meg kell jeleníteni minél jobban)
A napfény ellen valahogy védenem kell, majd kitalálok valamit. Ez a többinél sincs gyárilag jól megoldva.

Majdnem biztos, hogy Kopin kijelző köré épült, a Kopin gyártotta azoknak a 640x480-as szemüvegeknek a kijelzőjét is, amiket az FPV-s boltok árulnak, pl. evg920, R-vision stb.

Sok más szemüveget is fontolgattam, de végül is mindnél találtam olyan negatív dolgot, ami miatt nem tetszett.
A Z800 oled kijelzős szemüveg lett volna az első jelölt, de nagyon drága. Valaha 500 usd volt, most 1200, elég meghökkentő hogy egy technikai cucc ára felfelé mozogjon, ráadásul ilyen brutálisan.
A Headplay lett volna a másik jelöltem, két dolog nem tetszett: a nagyon speciális optika (egy lcd-t néz mindkét szem tükrökkel), és szoftver hibák.

Füligjimmy
2008-10-04, 14:20
Ha megérkezik, kiderül hogy nincsenek-e kompatibilitási problémák.
Akár még működhet is.
A csatlakozók tipusától függően készülhetsz némi forrasztgatásra, méricskélésre.
Nekem most jött meg az új kamerám, és csak a hecc kedvéért más tipusú csatlakozó van rajta és nincs benne mikrofon.
Minden cuccom a Hobbywirelesstől van, de még így is akadnak csatlakozó és kábelproblémák.

mmormota
2008-10-05, 21:46
Nagy távolságra repülésnél kézenfekvő lenne automatikusan irányított antenna használata. Nem lenne bonyolult, mivel a gépen eleve van GPS, a hangcsatornán lejöhetne használható formában az adat (nem csak képbe keverve), ebből könnyen számítható a mindenkori szög, egy buta kis kontroller is elő tudja állítani belőle a szervók vezérlő jeleit. Már csak a látvány miatt is megérné, amíg a gép a közelben van és forgolódik utána az antenna... ;D

Füligjimmy
2008-10-06, 15:52
Ha mmormota ilyeneket ír, az biztos hogy előbb-utóbb előnytelen hatással lesz a költségvetésemre... ;D
Nagyon csábító technikák ezek, de most fontosabb lesz a szemüveg, az OSD-GPS majd a fejmozgatás. Nagyjából ebben a sorrendben.

Az 500 mw-os adóval egyébként szerintem nem lesz nagy hatótáv problémád.
Legalábbis ha fogja a vevőd az adását.

Füligjimmy
2008-10-08, 16:58
Az első (részben) FPV video:
http://www.youtube.com/watch?v=aHlWVPNdNWU

Hogy miért részben?
Azért mert csak a start zajlott monitoron keresztül, aztán kisütött a nap és nem láttam semmit.
Onnan kezdve hagyományos repítés volt. :-(
Viszont azt már most látom hogy a hatótávval semmi bajom sem lesz.

Füligjimmy
2008-10-10, 18:00
Na miujs mmormota, hogy áll a projekted?
Vasárnap nem jössz ki kipóbálni az enyémet?
Szemüveg ugyan még nincs, de monitor és egy ff. nézőke már akad.

mmormota
2008-10-10, 21:07
Na miujs mmormota, hogy áll a projekted?

Csak a szemüveg jött meg, az is hibás. Vissza kell küldenem... (Van tapasztalatod visszaküldésben? Melyik postát, milyen csomagfajtát érdemes választani?)
Az adó és vevő már 4 napja Magyarországon van, nem értem hol akadt el. A szemüveg ahogy beért meg is kaptam.

Vasárnap nem jössz ki kipóbálni az enyémet?
Szemüveg ugyan még nincs, de monitor és egy ff. nézőke már akad.

Valószínűleg kimegyek. Vecsésen leszel? Mikor?

street-racing
2008-10-10, 23:13
hali mindenkinek.

most már biztos, hogy hétfön megjön a kamerám, már a futárnál van, ha lesz idöm csinálok vele fölvételt.
amit viszont kérdezni szeretnék. az én adom mindössze 200mW viszont ez szerintem egyenlöre böven elég. néztem a távolságot ugy, hogy a repülöt letettem egy domboldalra, majd elindultam kocsival kitettem a vevöt a tetejére végig rálátás volt a gépre. simán viszi az 800-1000m-t. de ha a gép levegöben van egész más a dolog. a távolsággal nincs is baj ott sem, hanem amikor közel röpködök, akkr be-be vibrál a kép. ha legalább 200m-re vagyok vagy azon tul, akkor semmi gond. na ez mitöl van. easystar tipus a gép, az antennát kitettem a gép orrára, a motorzaj miatt, mert eddig meg az csikozta be. most az megszünt. most kipróbálásra kaptam egy 9dbi-s vevö antennát, még nem volt alkalmam használni. számit szerintetek?
már sikerült vele elég magas felhök közé is berepülni, de ezzel a cmos kamerával elég élvezhetetlen, igy ezt föl sem rakom. ráadásul meleg volt a helyzet, mert a semmiböl "dombok mögül"bukkant fel két sárkányrepülös ugy 200-300m-rel alattam huztak el. idöm semlett volna lejönni.

más: a fejmozgatóm az nagyon egyszerü és "kasu" viszont annál inkább jó lett. a sapka siltjén hátol föl van rakva az egyik konzol(rugok nélkül) a végén egy pici de annál erösebb mágnes meg a hátamon van a párja. és igy. egyenlöre megteszi.

üdv gábor

Füligjimmy
2008-10-11, 12:50
Ha 200 mW-os adód van, az nem rossz.
A "made in gagyi" rendszerek 10 mW-al tudnak max 100 métert, a tiéd így a levegőben 1000 méter fölött tudhat.
A rövid távú zavarra talán mmormota tud magyarázatot. Én esetleg azt nézném meg -ha kefés motorod van- hogy rá van-e forrasztva a 3 db. kerámiakondi zavarszűrésnek.
Ha igen, akkor passz...

Mmormota kérdésére:
- Az én rossz kamerámat nem kellett visszaküldeni. Megírtuk hogy rossz, kaptunk 50 dollár "jóváírást" és küldtek egy másikat. Kicsit jobbat választottam, így az árkülönbözetet kellett átutalni, na meg a postaköltséget.
A rossz kamera maradt nálam, amit némi tuninggal sikerült elfogadhatóra maszekolni.

Vasárnap a délpestin leszek, nem igazán van időm vecsésre legurulni.

mmormota
2008-10-11, 13:11
hanem amikor közel röpködök, akkr be-be vibrál a kép

A visszaverődések miatt több úton éri el a jel a vevőantennát, ami erős torzulásokhoz, jelkieséshez vezet. Ez ellen diversity vétellel lehet védekezni: több külön vevő működik egyszerre, külön antennával, és mindig az éppen jobb jelet fogadó vevő kimenő jele megy tovább a kimenetre. Így csak akkor romlik a jel, ha véletlenül mindkét antennán egyszerre lenne kiesés, ami persze sokkal ritkább.

Az is hozzájárulhat a közeltéri problémához, hogy a vevőket eredetileg nem rc repülőhöz, hanem biztonsági kamerákhoz stb. fejlesztették, ezeknél pedig nem kell gyakori hirtelen jelszint változásokra számítani. Így az AGC (automatikus érzékenység szabályozás) áramkört nem erre optimalizálták, nem elég gyors.

A megoldás mindenképpen ugyanaz: diversity.

Füligjimmy
2008-10-11, 16:22
Az én vevőm nem csinál ilyeneket, pedig csak szimpla vevő.
Viszont ha a teljes felbontású PC-s felvételeket nézem, nagyon gyengén harántcsíkokat látok a videon.
Nem zavaró, de ha nagyon figyelünk látható.
Ugyanez élőben a képernyőn nem látható. Akkor sem jelentkezik, ha a rádiós egységek kihagyásával veszek fel.
Arra tippelek hogy a kábelek forrasztása miatt vesz fel valahonnan némi zavart, mert azt én eszközöltem.
A következő lépés az, hogy valamiképp árnyékolom a kábelezést.
Persze ez már részletkérdés, most lényegesebb hogy valami szemüveg-féleséget nyomjak az arcomra.

street-racing
2008-10-12, 00:39
pedig nem kefés motorral repülök. és mit kellene ilyenkor árnyékolni, a motort vagy a kábeleit, a szabályzót vagy mindent.
nekem van két egyforma vevöm mind a négy csatorna ugyan az a frekvencia mindkettön. ebböl nem lehet diversity-t csinálni? "buta vagyok az ilyen tipusu elektronikához lehet hülyeséget kérdeztem."
de akkor már belemerülök: és ha két antennát kap a vevö nem lehet hogy összeszedi az elkószált jelet, vagy mégtöbb visszaverödö hullámot szed össze? nem fárasztok tovább senkit. megyek fekszek, holnap föl akarok kelni egy jó ködös reggeli fölvételre,sajna még csak cmos-al, de ha jó lesz fölteszem.
üdv Gábor

mmormota
2008-10-12, 17:02
van két egyforma vevöm mind a négy csatorna ugyan az a frekvencia mindkettön. ebböl nem lehet diversity-t csinálni?

Lehet, de kell hozzá egy diversity video processzor, amely kiválasztja az éppen jobb video jelet. Pl. egy ilyen:
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=49&products_id=106
A feldolgozó egység elég bonyolult, hiszen bemenetként már csak a video jelet látja. Nem véletlen hogy ilyen drága.

Ha a vevő rendelkezik jelszint arányos kimenettel, lehetséges egyszerűbb kapcsoló elektronika is. Ekkor az elektronikának nem a video jelből kell kitalálni melyik jobb, hanem egyszerűen a nagyobb jelszinten működő vevő kimenetét választja. Nem tudok olyan különálló készüléket, amely így működne. Nem meglepő hiszen nincs szabványos jelszint kimenet, csak egy adott típushoz lehetne ilyet készíteni. Akkor viszont praktikusabb eleve egybe építeni. Ez a módszer sem csak egy sima elektronikus kapcsoló, mivel az átkapcsolást szinkronjel alatt célszerű elvégezni, és a fekete szinteket is össze kell hozni valahogy, különben csíkos lesz a kép.

de akkor már belemerülök: és ha két antennát kap a vevö nem lehet hogy összeszedi az elkószált jelet, vagy mégtöbb visszaverödö hullámot szed össze?

Ez sajnos nem segít. A vett jelek fázishelyesen összegződnek, kioltás ugyanúgy lehetséges.

street-racing
2008-10-14, 00:01
hali
hát megjött a kamera. a képpel meg vagyok elégedve igy lakásban, hogy kint mit mutat, mozgásban még nem tudom. viszin t azt mondták van dugo helye a audio kábelnek. a helye meg is van, viszont nincs beforrasztva láb, de még mikrofon sem.
nekem viszont fontos lenne, mer az alapján tudom hogy meddig birja az aksi."motorhang".
a kérdésem az lenne, hogy nekem az A/V transmitter-en lévö audio sávra ha csak simán bekötök egy pici mikrophont az ugy jó-e vagy kinyirja. mert kiprobálni kipróbáltam, és jol adja le a hangot, nem érzékeny. pont jó. csak nem teszi-e tönkre az adóantennát?

mostmár csak az idöjáráson,és a szabadidömön mulik mikor tudom kiprobálni.

ja és nem kis sulya van. 50 gr. ebböl 15 a panel és az optika, és 35 a fémház. le fogom cserélni egy müanyag házra.

üdv mindenkinek.

mmormota
2008-10-15, 17:25
Megjött a kamera (SN555) meg az 5.8GHz-es kitek.

A kamerát kipróbáltam, működik. Végül is nem rossz a képe, de azért elég furcsán néz ki egy hdtv-n... (mivel a szemüveg hibás, csak tv-n tudtam megnézni)

A kiben a modulok készen vannak (szerencsére), de fel kell őket szerelni egy panelre, továbbá be kell forrasztani egy nagy halom alkatrészt, hogy adó meg vevő legyen belőlük. Sacc/kb egy estés munka, ha jó a leírás és nem hiányzik semmi. A panelek jó minőségűek, az alkatrészeket is gondosan csomagolták, listát mellékeltek, remélem a legjobbakat... ;)

Füligjimmy
2008-10-16, 09:14
Te is ilyen "csináld magad FPV szettet" vettél?
Az enyém azonnal működőképes volt, csak a gyári kábelezés volt a célra alkalmatlan.

mmormota
2008-10-16, 18:05
Te is ilyen "csináld magad FPV szettet" vettél?
Az enyém azonnal működőképes volt, csak a gyári kábelezés volt a célra alkalmatlan.

Igen. Épp most készültem el a szereléssel, az adó kb. másfél óra, a vevő két és fél óra munka volt. Semmi se hiányzott, az alkatrészek precízen voltak csomagolva, a csomagolás megfelelően feliratozva (SMD alkatrészen általában nincs felirat). A panelek elrendezése jól átgondolt, és kiváló építési leírást adtak hozzá (lépésről lépésre leírva, fényképek, hasznos megjegyzések stb). Jó szórakozás volt összerakni. Mivel 0805 méretű alkatrészek is vannak a kitben, csak valóban jó pákával és ónnal érdemes belevágni a szerelésbe.

Egyelőre csak az alapvető élesztési teszteket végeztem el: tápfesz jó, áramfelvétel jó, a vevő video kimeneten zaj jön. A zaj lecsökken ha az adót is bekapcsolom.

Az összes tartozék bekábelezése - úgy hogy ne legyen kábeldzsungel és szakadás veszély - nehezebb mint maga az összeszerelés.

A kamerán elég speciális csatlakozó van, 4 pici tű fehér műanyagban. Sokkal kisebbek a tűk és közelebb is vannak mint egy szervó csatlakozóban. Nem tudom, be lehet-e ilyet szerezni, vagy kénytelen leszek a hozzá adott kábelt szétvagdalni.

Egy kellemetlen kis probléma megoldásán tűnődök: A kamerának 12V kell, egy 3s Lipo pont jó hozzá. Az adó modul viszont jobb szeretne 2s Lipo-t, belül smd stab állítja elő a modul 5V-ját, ha 3s Lipo-val használnám, piszkosul melegedne. 210mA-t fogyaszt az adó, több mint 1,5W disszipálna el, túl sok.
Választhatok, hogy 3s Lipo és valami melegedő feszültség csökkentő az adónak, vagy 2s Lipo és step-up stab a kamerának. Mindenképpen plusz alkatrész, utálom hogy bonyolódik a cucc.

Miért nem tud az az átok kamera 5V-ról menni?

Megnéztem, mit lép a kamera alacsony tápon. 6.2V körül dobja el végleg az agyát, tulajdonképpen határeset 2s Lipo-val... ;) Azt hiszem, kipróbálom így, a Lipo ilyen kis terhelésen bőven 7V felett ad le egészen a teljes lemerülés határáig.

Füligjimmy
2008-10-16, 19:23
AZ én első rossz kamerám is 12V-ot kért.
Aztán az új amit küldtek, saját stabbal van, amit a vezetékében helyeztek el.
Az adó szintén saját stabot kapott, de nem merem közösíteni őket mert ki tudja mennyi áramot bírnak ezek a kis stabilizátorok. Egyébként szintén mindkettő 5V-ot kap.
Sajnos így két "bunkó" van a kábeleken, ami nehezíti az elhelyezést.
A kamera kimenete valószinűleg szabványos, mert úgy hiszem az enyém is ugyanolyan.

Itt van ni:

Ez a vízszintes kis bigyó az az alján.

Mondjuk az enyém most csak három tű, mert ebben a pici kamerában sajna nincs mikrofon.
SMD alkatrészek forrasztásába én bizony nem mernék belekezdeni, az én időmben még a normál alkatrészekkel dolgoztam. Aztán vagy 15 éve már azzal sem. A maximum amire vállalkozom a kábelezés, esetleg 78XX vagy 79XX stabok.

mmormota
2008-10-17, 00:13
Elkészült a kábelezés. Levágtam a kamerához kapott kábelről a csatlakozókat, és összeforrasztottam az egészet. Kellemesen egyszerű így a készlet, ha kell, a kamera felőli csatlakozóval így is bontható a kapcsolat.
A kamerát is az adó 2s Lipo pakkjára kötöttem, ez messze kisebb feszültség mint a specifikált minimum, de látszólag nincs vele gond.

Működik az adó-vevő páros is. A hatótávolságot majd a terepen tudom kipróbálni, csak nagyon kellemetlen hogy rossz a szemüveg. Nincs kicsi hordozható megjelenítőm, hacsak szét nem kapom a régi camcordert...

A kamera + adó + antenna tömege 76g, a 2s 700mAh Lipo-val együtt 113g. Akár a TRex450-es heli is elbírja.

http://kepfeltoltes.hu/081016/video_set_1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Füligjimmy
2008-10-17, 01:06
Ha kell, kölcsönadom az én "kukkolómat".

street-racing
2008-10-17, 20:50
hali
sikerült kipróbálni a kamerát levegöben is. sajna nem rögzitettem. ha holnap reggel nem fúj a szél akkor rögzitem is. a lényeg nagyon jól reagál a napfényre és nagyon szépen lát még szürkületben is. a gubanc az, hogy nem tudom gyárilag volt e pixelhibás, vagy nálam gaggyant meg. a monitor majdnem közepén van egy tühegynyi világos pont. mint egy virtuális lézerpötty. nem túl feltünö. majd meglátjátok. az a helyzet át tettem egy müanyag házba, mert igy spóroltam 35gr-ot. de nem séritettem meg ez tuti. lehet attól, hogy összegerjed a monitorral, és kiég, mert letettem elé véletlen egy 10másodpercre. és lehet akkor vakult ki az az egy pixel? nem tudom. egyébként nagyon szép a képe. legalább is cmos-hoz képest.

Füligjimmy
2008-10-17, 23:04
Igaz nem vagyok szakértője a dolognak, de nagyon úgy vélem hogy ettől még nem kéne megnyúvadnia...
Hatósugár gondod nem volt? Kompatibilis az adó és a vevő?

street-racing
2008-10-17, 23:48
az adó vevöm már meg volt,most csak a kamera lett az uj. 600-800m a stabil távom, aztán már néha szakadozik. nekem csak 200mW-os adóm van. egyenlöre ha nem jön elö több akkor nem vészes, de ha több is jelentkezik akkor visszaállitom az eredeti állapotot, aztán irány a gari.
na mindegy. fekszek, mert reggel csinálni akarok felvételeket.
üdv

Füligjimmy
2008-10-18, 20:00
Engem az kezdett izgatni mostanában, hogy ha nagy merészen elkezdenék kamera alapján "repülni", és a gép némileg takarásba kerülne, a fasst rendszer mennyire venné zokon ezt.
Na mert ha rajtam volna a szemüveg, bizony nem mindíg lehetnék tisztában azzal hogy az adó közvetlenül rálát-e a vevőre, és nem igazán szeretném emiett összetörni a gépet, se pedig más egyéb vagyontárgyait.
Vagy ha netán elrepülnék pár száz méterrel a saját hátam mögött, az mit jelentene az irányítás szempontjából?
Mert uyge azért lehet hogy az én nem éppen vékonyka testem is árnyékolna valamennyit, amit a 2.4 nem biztos hogy szeret.

mmormota
2008-10-18, 20:33
Engem az kezdett izgatni mostanában, hogy ha nagy merészen elkezdenék kamera alapján "repülni", és a gép némileg takarásba kerülne, a fasst rendszer mennyire venné zokon ezt.

Szerintem nincs jobb, mint rászánni az időt és fáradságot, és előzetesen tesztelni. Segítővel, aki kézben hordozott repülővel elsétál jó messzire, bemegy a fák mögé, közben hátat fordítasz a repülőnek az adóval és így tovább. Közben egyenletesen mozgatod mondjuk a csűrőt, a társad meg figyeli hogy akadozik-e, meg bevillan-e a piros led a vevőn.
Nem egyszerű végigcsinálni, de nem tudok jobbat.

mmormota
2008-10-18, 20:59
Sikeresen kipróbáltam az 5.8GHz-es rendszert az M5 melletti reptéren. Egy modellező kolléga (sajnos nem tudom a nicknevét) sokat segített, köszönöm!

A szemüveg hibás, rendszerint nem lehet bekapcsolni, így nem igazán bíztam abban, hogy ki tudom próbálni a cuccot, de ha már kimentem repkedni, vittem magammal. Meglepetésemre a szemüveg kegyeskedett bekapcsolni, így gyorsan csináltunk egy előzetes hatótáv tesztet. A vevőt leraktam a kocsi tetejére, néztem a képet, a modellező kolléga pedig elsétált az adóval. Sok a bokor a terepen, így hamarosan kikerült a látótérből. Sacc/kb 300m-nél kezdett tartósan kimaradozni a kép. Rövid bevillanások, kimaradások sokkal közelebb is gyakran előfordultak, ezek azonban nem zavarták volna egy gép vezetését. Ezen segíthetne a diversity vevő.

Mivel az előzetes teszt sikerült, vérszemet kaptam. A kamerát, adót, Lipo-t kétoldalas ragasztóval meg postás gumival rágányoltuk a kis Stinger gépre - mert ez a gép volt nálam. Ez egy 1m körüli fesztávú üvegszálas nagy sebességű gép, nem igazán kamera hordozónak való. Persze nem szemüveggel vezettem, hanem csak szokásos módszerrel. Elsőre jól el is rontottam a felszállást, nem számítottam arra hogy a többletsúly ennyit számít. A kissé kemény leszállás után (ragacs kitartott, semmi se jött le) másodszorra sikerült egy normális repülést előadnom. A kis géppel kb. 400m-re mertem eltávolodni, a rövid kimaradozásoktól eltekintve végig volt kép. A leszállást megint elrontottam, meredekebben süllyedt a megszokottnál és nem ért át a magas gaz felett a nyírott részig - elakadt a magas fűben.

Mivel meglepetésemre a szemüveg megint hajlandó volt bekapcsolni, még egyet reptettem, ezúttal már nem volt gond a leszállással.

Összességében elégedett vagyok. Látszik, hogy az 5.8GHz alkalmas átlagos, nem túl messzire történő röpködésre. Legközelebb valami nagyobb, nyugodtabb gépre teszem fel a kamerát, hogy nagyobb távolságon is le tudjam tesztelni. Ehhez inkább kimegyek Vecsésre, ott nem csinálhat nagy bajt a gép ha le talál zuhanni.

Készítek egy oktató kábelt is, így fogom először kipróbálni a szemüvegen keresztül vezetést. Ha elrontok valamit, az oktató rádióval megmentenek... ;D

Füligjimmy
2008-10-18, 21:12
Szólj hogy mikor csinálod ezt a tesztet, erre feltétlenül kimegyek!

street-racing
2008-10-18, 22:15
szia mormota. csak annyit szeretnék neked irni segitség képen. hogy én is próbáltam távolságot mérni a földön. a gépet föltettem egy oszlopra, a vevöt vedig a kocsi tetejére, és mentem egyre messzebb, mig figyeletem magam melett a monitort. majdnem mindig rálátás volt, amikor nem akkor azért be-be sercent. de amikor rálátott 1000m-röl is gyönyörü képe volt. mindez sosem jön össze a levegöben. ami az én eddigi tapasztalatom: azért mert ott hirtelen is tud fordulni a gép, megdöl, a menetszél stb. szerintem ez mind zavaró. én ha már ötven méterre emeltem a gépet onnantól már csak a monitort nézem, de kb 600-800m-nél messzebbre nem merek repülni, mert jönnek a szakadozások. viszont olyan is volt már , hogy hallottam, a hangszórón, hogy leállt egy egy pillanatra a motor. és ez még ilyesztöbb. aztán próbálok gebeszkedni az antennával, majd gyorsan visszaevickélni. most is csináltam reggel fölvételet csak nem figyeltem arra, hogy átálitsam a fokuszt közeliröl távolira, és föntröl nem éles a kép, de azárt majd feltöltöm még ez este folyamán és megirom ide.
üdv Gábor

Füligjimmy
2008-10-18, 23:13
Az én rendszeremnél is elég sokat számít földközelben ha nincs rálátás.
Pl. mikor a gép leszáll és a magas gazban köt ki a vevőtől úgy 50 méterre, már akkor is szakadozik a vétel.
Ugyanez a levegőben nem tapasztalható, mint a videon is látszik.
Elég távolra vittem a gépet odafent, de semmi lényeges zavart nem látni a felvételeken.
Holnap megpróbálok több bátorságot gyűjteni, és még messzebbre vinni a gépet.
Sajnos élőben nem tudok FPV-zni, mert részben gyáva vagyok hozzá egyenlőre, részben meg a laptop fényereje nagyon nulla.
A házi készítésű kukkoló meg elég sovány az ilyesmihez.
Lassan meg kéne tudnom hogy milyen képet kapok a videoszemüvegekből, és be kellene ruháznom egyre mert így nem sok értelme a dolognak.
Na és a komolyabb repülésekhez a GPS-re is szükség lesz, mert elég könnyen elkeveredik az ember odafent, ha arra gondol hogy közben nincs is ott... :o

mmormota
2008-10-18, 23:23
A hatótávolság nekem ezért érdekesebb, mert 5.8GHz-en ez kritikusan alacsony lehet. Azonos adó teljesítmény és antenna nyereség esetén a várható hatótávolság fele akkora mint 2.4GHz-en, és csak negyede mint 1.2GHz-en.
Az adóm csak 100mW-os. Nem találom, te milyen frekvencián vagy, de ha 2.4GHz-en, akkor az én várható hatótávolságom a tiednek nagyjából 1/3-a. (1/2 a frekvencia miatt, (gyök 2)/2 a fele teljesítmény miatt)
Ez az 1/3 hatótáv elég kellemetlen. Neked megvan mondjuk 1 km, az legtöbb esetben kényelmesen elég. De 300 m az kevés. Még egy kis géppel is hajlamos az ember messzebb elmenni. Helihez vagy hab slowflyerhez talán jó.

A kimaradozást még egy vevővel és diversity áramkörrel meg tudom oldani, ha viszont a nyers hatótávolság kevés, akkor vagy adóteljesítményt kell növelnem, vagy hagyni az 5.8GHz-et és átmenni kisebb frekvenciára. Vagy irányított antennát használni, ami bonyolult és nehézkes.

Az a gond, hogy szeretném a 2.4GHz-es FASST távirányítást megtartani a megbízhatósága miatt. Így a legelterjedtebb és legkényelmesebb 2.4GHz-es video átvitel kiesik.

Mi marad?

900MHz, hatótávra jó, de nem tudom legális-e. Telefonok vannak ott. Ezen kívül írják róla, hogy hajlamos zavarni a fedélzeti GPS-t. (Ez lehet hogy csak a primitív GPS vevő miatt van így, egy jobb vevőt nem kéne hogy zavarjon)

1.2GHz, alig hiszem hogy legális, és még közelebb van a GPS frekihez...

street-racing
2008-10-18, 23:44
igen nekem 2,4-en megy a kamera 35mhz-n a gép és 35mhz-n a fejmozgatás.
szerintem nem kell félni bátran figyelni kell a monitort, ha kevés a fény összetakarni a fejeddel, csak ismerös terület fölött kell repülni, ha elkószálnál magad felöl, visszatalálj.
leszálláshoz én is mindig kibujok a monitorból, mert ott mág nem bizom magamban, feltéve ha nincs vészeset, mint nekem multvasárnap. amikor megváltozott a szélirány. direkt hozzám képest északra repültem, mert aról fujt a szél, gondoltam ha megerössödik akkor is felém fújja.kb 600m-re lehetett és kb 200m magasban. majd egyszer csak hallottam a monitoron már hiába adok gázt fél gáznál nincs több, "itt még vizszintesen tud repülni, viszont már széllel szemben nem repült. muszájvoltam letenni egy ott lévö telephely udvarára, ami épp zárva volt. majd összepakoltam a cuccot és értementem. mondanom sem kell a biztonsági ör csak pislogott.

street-racing
2008-10-18, 23:45
bocs a fejmozgató 72mhz-n megy

street-racing
2008-10-19, 00:02
itt egy fölvétel a ccd kamerámmal. csak sajna a fókusz közelire állitva maradt, és full homály az egész. majd lesz még jobb is. kezdetnek viszont nem rosz.
http://www.videoplayer.hu/videos/play/252215

Füligjimmy
2008-10-19, 00:04
Kiváncsi lettem volna a biztonsági ember arcára. ;D ;D

street-racing
2008-10-19, 00:05
föleg igy wmv-ben

Füligjimmy
2008-10-19, 00:06
Videomegosztónak próbáld ki a vimeot.
Nem ront lényegesen a felvétel minőségén, csak a heti 500 MB határ a korlát.

mmormota
2008-10-19, 01:03
Videomegosztónak próbáld ki a vimeot.

Megnéztem a felvételedet. Jóval kevesebb a zavar, mint az én 5.8GHz-es adómmal. Ennek alapján az 1.2GHz-et is komolyan fontolóra veszem.
Találtam egy rádióamatőr frekvencia kiosztást:
http://ha5ot.fw.hu/frekvenciakiosztas.pdf
A rangevideo által forgalmazott adó rádióamatőr frekvenciára esik, pl. az 1.24GHz amatőr TV adásokra van kiosztva. Ez annyiból jó hír, hogy rádióamatőr engedély nélkül nem legális ugyan, de legalább nagy kárt nem okoz (mondjuk mintha a polgári légiforgalmat zavarná...).

Megpróbálok utána nézni, hogy nem zavarja-e a fedélzeti GPS-t (1575.42 MHz). Elvileg nem kéne, de ezek a kis olcsó GPS-ek valószínűleg nem valami szelektívek.

street-racing
2008-10-19, 20:01
egy kicsit az is problémás nekem hogy a kameramozgatóm nem tul stabil vagyis az áttétel miatt be tud inogni jobra balra. viszont az áttételem jól sikerült, mert kettös lehet ugy hogy180fokot fordul, könnyen átkapcsolható ugy, hogy 360 fokot forduljon. megbróbálok majd valami stabilizátort szerkeszteni hozzá. hátha még élesebb lesz a kép. mikor vitorlázik nagyon szép, csak hát van sulya ami nem teszi lehetövé azt sokáig.
na pá

Füligjimmy
2008-10-19, 21:37
A kameramozgatóról tennél ide néhány képet?
Nekem még hátravan ennek a megoldása, igaz Sry mester tett egy ajánlatot...

street-racing
2008-10-21, 21:59
hali.
amit én létok itt, az az hogy egyenlöre hang az most igy nem lesz.
az új adódon ugyan ugy a sárga a videó, fehér audió, fekete/piros értelem szerüen táp.
az osd panelod kép szerinti jobb oldali piros fekete sárga kábel gondolom a kamerába megy, a bal oldali szintén piros fekete sárga ezeket kéne összekötni szin szerint az új adódéval, és a hang most lemarad, az az a fehér kábelre nem jut kanóc. viszont nekem is igy volt, és ha van egy kicsi microfonod, pl a mobilokban is ilyen van, akkor azt csak ha simán rákötöd az adód fekete és fehér kábele közé, müködni fog. nekem is igy van jelenleg.

street-racing
2008-10-21, 22:00
és ez az osd ez mit tud, mit csinál?

loorio
2008-10-21, 22:14
Köszönöm a segítséget.
Ez az OSD feliratú valami nem tudom mit csinál. bekapcsolva a rendszert, nem látok semmi mást az aktuális képen kívül.

De már itt van a kezemben az új OSD-GPS (black stork)... persze számomra ez is egy több ismeretlenes fejtörő lesz. ;D

street-racing
2008-10-22, 21:47
hali mindenkinek.
az lenne a kérdésem, hogy ezek a 3-5dbi-s pálcika antennák körsugárzók, de az állásszögét változtatva mégis tud jobb , rosszabb lenni a kép. nekem aza tapasztalatom, hogy akkor lejobb a kép, ha a gép már messze van, ha a rálátási iránynak merölegesen van, tehát az antenna oldala néz a gép felé. nem lehet hogy a gépen is nem az ég felé kéne hogy álljon az antenna, hanem vizszintesen?. mert általában a gép fölöttünk van és nem mellettünk. " én következö alkalommal kipróbálom" de ha valaki már próbálta az irjon.

street-racing
2008-10-25, 21:35
tegnap csináltam ejszakai felvételeket eger fölött. majd megpróbálom ma föltölteni még szerintem nagyon jó lett. a gubi az, hogy a 12v.-220v os átalakitóm miatt fölvesz egy vizszintes csikozást az asztali dvd reciver. be fogok szerezni egy bemenetes kamerát.
üdv

mmormota
2008-10-25, 22:05
nem lehet hogy a gépen is nem az ég felé kéne hogy álljon az antenna, hanem vizszintesen?. mert általában a gép fölöttünk van és nem mellettünk. " én következö alkalommal kipróbálom" de ha valaki már próbálta az irjon.

Vízszintesen nem jó, mert a gép sokféle irányba mehet, és ha pont feléd áll az antenna, nullára csökken a jel. Függőleges antennával ez legfeljebb orsóban vagy bukfencben fordul elő, de akkor is csak rövid időre. Vagy ha pont feletted van a gép, de akkor meg legalább nincs messze.

street-racing
2008-10-25, 23:10
itt van eger éjjel
http://www.videoplayer.hu/videos/play/255689

mmormota
2008-10-26, 00:18
itt van eger éjjel

Tetszik!
Nem aggódtál, hogy nem találsz haza? ;)

altima
2008-10-26, 09:49
itt van eger éjjel

Tetszik!
Nem aggódtál, hogy nem találsz haza? ;)

Szia!

És hogy tetted le?
Nem semmi grat!

Füligjimmy
2008-10-26, 10:15
21-én volt egy kellemes repítésem.
Sajnos a leszállás kissé keményre sikerült, így futótöréssel zárult:

http://www.youtube.com/watch?v=UCQuCw98iWU

Az éjszakai repüléshez gratulálok!
A fel és leszállás nincs videon?
Főleg a leszállás lenne érdekes!

Stiri
2008-10-26, 16:17
Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne azokhoz akinek van /video glasses/ szemüvege, hogy hány inches képet ad a szemüveg (38", 50", 70", 80") és mennyibe került? Remélem nem gond, hogy árakat is kérdeztem?

A témához szólva pedig csak annyit tudok mondani, hogy nagyon tetszenek ezek a légi felvételek és csak így tovább!! :)

street-racing
2008-10-26, 17:15
sziasztok.
minden videón van, csak fel és leszállás egy sötét parkolóban volt és semmit nem látni a kamerán. tettem négy magasfényüledet a gépre szárnyvégek orr, farok és az alapján látva száltam föl 100m magasra ott még simán lehetett látni, aztán lehetett kamerával irányitani. azt sajnálom nem vittem kézi kamerát, mert az a látvány még jobb volt ebben az esetben. egy csomo autos megállt, nem tudta hova tenni a dolgot, mert minket nem láttak. biztos megyek még majd, és akkor viszek kézi kamerát is, de nem ide, mert ez egy lakótelep, és egy benzinkut fölött volt és annyira zavarta a sok frekvencia a gépet hogy nem mertem magasabbra menni. folyamatosan kihagyás volt a motorban.

street-racing
2008-10-28, 17:00
sziasztok.
ugy döntöttem hogy beleteszem a kamerát egy gyári easy starba, de vettem hozzá mégegy szárnyat, meg akarom csinálni dupla fedelüre, hogy könnyebben repüljön a kameracuccokkal. csinált már valaki ilyet, esetleg tanácsa van valakinek, hogy belevágjak, vagy ne is? köszönöm

kapeti2108
2008-10-28, 17:38
Ne vágj bele, egyszerűen csak ragaszd rá a szárnyat! ;) Pláne ha már megvetted...
Egyedi lesz az biztos. Nyilván javul a felületi terhelésed, az egymáshoz képesti állásszögekre kell csak -gondolom vigyázni - ha a felsőnek kicsit nagyobb, az nem árthat...
Többiek?

Üdv
Kapeti

Füligjimmy
2008-10-28, 23:17
Javasolnám, hogy a felső szárny 1-2°-kal nagyobb állásszöget kapjon, és a húrhossz 20%-ával előrébb, és 100%-kal feljebb kerüljön.
Így nem lesz átesős, csökkenhet az átesési sebessége na és persze a felületi terhelése.
Kérdés hogy a gép alkalmas-e egyáltalán kétfedelűnek, de ez majd utána kiderül. :-)
Feltétlenül írj a tapasztalatokról!

altima
2008-10-28, 23:42
sziasztok.
ugy döntöttem hogy beleteszem a kamerát egy gyári easy starba, de vettem hozzá mégegy szárnyat, meg akarom csinálni dupla fedelüre, hogy könnyebben repüljön a kameracuccokkal. csinált már valaki ilyet, esetleg tanácsa van valakinek, hogy belevágjak, vagy ne is? köszönöm

Szia!

http://www.rc-flight.be/fpv.html

http://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=119473

Ha minden áron dupla:
http://www.youtube.com/watch?v=_1ZoRkKirko

Itt találsz "furcsa" dolgokat:
http://www.rcflights.co.uk/EasystarEquip.htm

Stiri
2008-10-28, 23:54
Lehet, hogy most ez nem a témába vág de szerintem érdemes ezt megnézni!
http://www.youtube.com/watch?v=tp8f4dwJXH0&eurl=http://video.google.com/videosearch?q=Mikrokopter&emb=0&aq=f :o

Füligjimmy
2008-10-29, 11:28
A belinkelt videon látható kétfedelű easyhez a legrosszabb választás volt a hajtómű.
Ugyanis a kétfedelűk általában azért kétfedelűek, mert lassan akarnak repülni velük, az impeller pedig alacsony sebességen csapnivaló.
Maga a megoldás egész jó, lemásolható.

extrembmx
2008-10-29, 13:38
Hmmm... Tetszik!

http://www.rcmovie.de/video/3e16a1c95a545651db6b/Herbstliches-Videofliegen

street-racing
2008-10-29, 13:42
a másik verzió, hogy a két szárnyból csinálok egy nagyot. ahogy néztem 2m-es szárnyat lehet belöle csinálni, mert addig a profil "szimetrikus" engedi. kérdés melyikkel járnék jobban. melyiknek nagyobb a felhajtó ereje. a duplafedelü lesz szerintem az elsö verzió, mert ott nem kell szétbarmoli a szárnyakat. ha nem válik be akkor jön a toldás.

azért köszönöm az eddigi segitségeket is, várok még egy kicsit és csak aztán fogok a szárnyhoz.

tessék szavazni, ki hogy csinálná. toldaná, vagy dupla. csak tartsátok szemelött, hogy fpv-s gépnek szánom. semmi malör.
köszönöm.

altima
2008-10-29, 13:52
a másik verzió, hogy a két szárnyból csinálok egy nagyot. ahogy néztem 2m-es szárnyat lehet belöle csinálni, mert addig a profil "szimetrikus" engedi. kérdés melyikkel járnék jobban. melyiknek nagyobb a felhajtó ereje. a duplafedelü lesz szerintem az elsö verzió, mert ott nem kell szétbarmoli a szárnyakat. ha nem válik be akkor jön a toldás.

azért köszönöm az eddigi segitségeket is, várok még egy kicsit és csak aztán fogok a szárnyhoz.

tessék szavazni, ki hogy csinálná. toldaná, vagy dupla. csak tartsátok szemelött, hogy fpv-s gépnek szánom. semmi malör.
köszönöm.

Szia!

Az alábbi linken ha megnézed a képeket
http://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=119473

pl. ezt:
http://www.rcgroups.com/forums/attachment.php?attachmentid=1726533

szerintem ez egy glider szárny. Van csűrő 1,8 fesztáv és nem gondolom hogy sokat kell faragni! Ki kell próbálni, ha van glideres ismerősöd akkor nem nehéz összehasonlítani ;)

loorio
2008-10-30, 09:39
Na végre sikerült összeállítanom a szettet. Sajna saját felvételem még nincsen, de találtam egy videjót

ami az én Black stork OSD GPS-em képet mutatja....

http://www.youtube.com/watch?v=IWnKZbdNmWo&feature=related

Slaki
2008-10-30, 09:45
Szia,

elég rövid így a ES törzse nem? Miért nem egy sima vitorlázó EG -re teszel motortartót a ES hez hasonlóan a szárny fölé.
Így nem zavarja a kamera elhelyezését. Esetleg állíthatóra megoldani, hogy a helyes szögállást ki lehessen kísérletezni.

üdv
slaki

street-racing
2008-10-30, 23:57
hali.
http://www.kepfeltoltes.hu/view/081030/K_p073_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://www.kepfeltoltes.hu/view/081030/K_p075_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

itt tartok. megpróbálom berepülni igy ha az idö, és az én idöm is engedi. de már hozzáfogtam a fedélszárnyhoz is. ugy akarom megcsinálni, hogy könnyen föl és levehetö legyen és ne keljen ragasztani ehez a szárnyhoz. elvileg ennek "mukodnia" kell. 870gr lett felszállásra készen. egy 74gr dualsky 1200kv -s motor van benne. azt gondolom fogja vinni. a staudacheremet rendesen huzta az ég felé függölegesen. ha viszont csak nagy tempónál tud fönnmaradni, akkor mindenképp rákerül a fedélszárny.
üdv

street-racing
2008-11-07, 22:37
ti mit szóltok ehez?
sziasztok. lenne ide egy kérdésem.
most vettem egy easy start, és át lett alakitva kicsit, mert é fpv repülésre szántam. ime:
http://www.kepfeltoltes.hu/view/081030/K_p073_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

a gép repül, meg minden csak az a gondom, hogy amikor eldobom, és kitrimmelem, hogy szépen repüljön és ne huzzon semerre, ez csak félgáztól teljes gázig érvényes, mert ha elveszem a gázt akkor elkezd balra kanyarodni igen erössen. ez mitöl lehet?
azt gondoltam a motor tekeri meg, a nagy prop miatt, de nem mert pont akkor kéna, hogy balra döljön, mikor gázt adok , és ö akkor döl jobbra. huzassam el a motort valamelyik irányba, de melyikbe? elöre is köszi

Slaki
2008-11-08, 10:35
Szia,

nem lehetséges, hogy kevés a motor húzatása, rátrimmelsz balra, amikor pedig megáll a motor a túlzott balra trimm tekeri meg?

üdv
slaki

street-racing
2008-11-08, 21:16
szia
én is erre gomdolok, de tolo motornál merre huzassam?"easy"

tehát a motor gázadásra jobbra huzza el, akkor a gép orra felé mutató tengelyvég balra mutasson?
az a baj, hogy már egy kicsit huzattam arra, és még most sem jó, de ha még ennél is jobban elhuzatom, akkor már szerintem oldalazni fog.

üdv Gábor

prter
2008-11-08, 22:50
Sziasztok,

tanács kellene! Van egy szuper kicsi kamerám, amelyről normál videojel jön le. Szeretnék tenni hozzá, egy olyan szerkezetet, amely ezt fel tudja venni, a legjobb a mozgás nélküli, pl sd-re mentő eszköz volna!

Tudtok ilyent?

Köszönöm:

KP

Füligjimmy
2008-11-08, 23:51
http://www.minirc.hu/

itt a DVR-TV tuner kártyák között találsz egy made in gagyi SIGMATEK felvevőt.
Nem nagy szám, de rakhatsz helydette a gépbe videokamerát is. :-)

Füligjimmy
2008-11-12, 16:35
Bakker!

Őszinte részvényem...
Én eddig csak 2-3 szabályzót füstöltem el ezzel a módszerrel.

Egyébként szerintem ilyen drága szerkezeteknél jogos elvárás lenne a pólusfordítás védelem.
Egyetlen filléres kategóriájú diódával megoldhatná a gyártó.
De ugye az a gazdasági érdek, hogy romoljon el és vegyél újat...

mmormota
2008-11-13, 20:58
Nagy örömömre ma kaptam egy emailt, hogy a garanciában visszaküldött hibás szemüveg megérkezett az eladóhoz. Nagyon aggódtam hogy elveszett, mert október 21-én adtam fel mint elsőbbségi levelet, az ilyennek illene 1 hét alatt odaérni, ezzel szemben csak most kapták meg.

street-racing
2008-11-14, 00:24
szasztok.
részvétem az elhunyt égettekért. én ezt már megtanultam a kocsimnál, annó on-roadoztam, és akkor szálllt el nekem is igy szabim, azóta minden aksimnak különbözik a két saruja, nem lehet forditva összerakni öket.
na de ami miatt irok az az hogy sehogy sem sikerül belöni az easyt hogy ugyanugy vitorlázzon, mint amikor a motor tolja. végülis, csak a leszállásnál rossz, mert ahogy veszem el a gázt ugy kell folyamatosan balra tartani és akkor jön egyenesen lefelé. minden hogy áligattam a motor elhuzatását sehogy sem jó, de még csak jobb sem.
viszont sikerült belebarkácsolni egy ismert barkácsboltban vett voltméröt, és jól müködik 800ft-bol megusztam. és azt használja tápnak, amit mér.

mindjárt rakok föl videót

holnap valami szebb vidékre megyek ki repülni, és majd töltök föl onnan az bulisabb lesz.

street-racing
2008-11-14, 00:26
ola
http://www.videoplayer.hu/videos/play/266722

üdv Gábor.

Füligjimmy
2008-11-14, 15:55
Itt a videós gépem, és a jelenlegi felszerelés:

http://kepfeltoltes.hu/thumb/081114/IMG_7146_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/081114/IMG_7146_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/081114/IMG_7148_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/081114/IMG_7148_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/081114/IMG_7120_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/081114/IMG_7120_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/081114/IMG_7144_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/081114/IMG_7144_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/081114/IMG_7126_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/081114/IMG_7126_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/081114/IMG_7149_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/081114/IMG_7149_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

csika
2008-11-15, 15:35
Grat a géphez Füligjimmy.Szerintem nagyon vagányan néz ki.A gép paramétereit ismertetnéd pár mondatban?
üdv:csika

street-racing
2008-11-16, 02:55
hali

csináltam egy videót ködben, majdnem a gépembe került. elég magasra, és "messzire merészkedtem" repülni, és ezidö alatt elkezdett fölszállni a köd, föntröl már nem láttam az autóm, lentröl meg pláne nem láttam a gépet. volt egy két perc amikor elbucsuztam töle. szereztem egy 17,5dbi-s panelantennát és annyival jobb lett a távolság, hogy hamarabb elkezd a motor kihagyni, a szervok is bezizegnek, minthogy a kép megszakadjon.majdnem ez okozta a vesztem. az volt a mázlim , hogy közelben volt egy mobil adotorony, és az kilátszott a ködböl es én attól kb 200m-re voltam. már azt gondoltam lerakom a torony alá, aztán majd lesz ami lesz, de aztán sikerült "magamratalálni". többet nem repülök ilyen ködben. pedig a dvd minöség az nagyon szép, sajna itt nem adja vissza. ez már egy összevágás, mert amikor a gép ködben repült az élvezhetetlen. de a leszállásnál látszik, hogy nemlátszik semmi:)

üdv Gábor
http://www.videoplayer.hu/videos/play/267872

Iron
2008-11-16, 12:07
Azt mondod, hogy a szemüvegen dvd minőségben élvezhető képet kapsz miközben repülsz?

street-racing
2008-11-16, 17:34
hali
nem nem azt mondom, hanem amit fölveszek egy dvdreciverrel veszem föl, és itthon visszanézve jó a minösége. de ezt mire bekonvertálom, hogy meg tudjam vágni, ott már romlik, és még a feltöltésnél is konvertálják.

más. az az én hibám, hogy egy kicsit sötét a kép, mert elfelejtettem visszaállitani a fényeröt, mert elötte napsütésben repültem. és én a kamera transmitterén mindig be szoktám állitani a fényeröt. hogy napsütésben ne vakitsák a fények. viszont gyenge fénynél meg vissza kellett volna állitani. ott nekem jó volt mert az lcd monitort kivilágositottam, csak nem gondoltam hogy a reciveren meg sötét lesz.
ezt nektek is kell babrálni, vagy?

Füligjimmy
2008-11-16, 18:47
A gép adatai:

145 cm. teljes fesztáv, 26 cm. húrhossz, 124 cm. törzshossz.
SZárnyprofil: a jól bevált AS 4 saját fejlesztés :-) emelőprofil.
Full repsúly kamerával, akkutól függően 1300-1600 gramm.

Street racing!

Nekem a kamerán semmiféle állítási lehetőségem nincs, csak a fókusz.
A videok megosztására meg javasolnám a vimeo használatát.
500 Mb/hét a limit, de cserébe nem ront komolyan a minőségen.
Te határozod meg a videok minőségét azzal, hogy mennyire konvertálod.
Ide persze nem célszerű a movie makerrel összepréselt videokat feltenni, szerintem éppen elég ha mondjuk a media coderrel annyira tömöríted le hogy éppen 500 mega alatt maradjon.
Igaz ez attól is függ, mennyi videót akarsz oda felpakolni.

street-racing
2008-11-18, 13:52
hali
raktam föl vágatlan videót, ennek már türhetö a minöséga, csak igy nem tudtam beletenni a szebb részeket. de szerzek majd vágó programot és jövö héten töltök megint
http://www.vimeo.com/2271108

Füligjimmy
2008-11-25, 12:34
Látom, a tél beállta nem tett jót az FPV repülőknek.
De HA végre sikerül beszereznem egy normális videoszemüveget, engem bizony nem érdekel, akármilyen hideg és hó legyen is, én kipróbálom.
Repíteni minuszban is szoktam, FPV-nél csak az számít hogy az elektronika mennyire bírja a hideget.
Illetve az sem teljesen, mert ha kabinba helyezem a kamerát és az adót, az adó által kisugárzott hő (ami az 500 mW miatt nem is olyan csekély) vidáman befűti a kabint, ha az nem túl nagy.

street-racing
2008-11-25, 18:12
hali
szerintem emiatt nem kell aggódni. én amikor a kodos videót csináltam is 0fok volt, ma reggel meg csináltam kétszer 35 perc videót olyan 7 és 9 között. most -2 volt, de semmi változást nem vettem észre, azon tul, hogy minden fekete és fehér :). majd este megvágom és fölrakom.
üdv gábor

street-racing
2008-11-25, 18:15
ja még azt akartam kérdezni, mert az easy-m jobbra huzása nem akar szünni most sem , hogy a fesztáva 2m-er. szerintetek segitene ha csüröt raknék rá, mert most ugy érzem kevés a farok kormányzás. ha lassú a tempó, akkor már teljesen elveszik az irányitás.

üdv

Füligjimmy
2008-11-25, 20:11
AZ easy star informátoraim szerint S-profilú szárnnyal szerelt.
Erre nem igazán hatékony a csűrő beiktatása, így inkább a kormányfelületek komolyabb növelését javallanám.
Persze figyelembe kell venni azt is, hogy ettől kissé idegbeteg lesz a gép, viszont alacsonyabb sebességen is hatékony maradhat (a varázs-szó az AKÁR szócska a reklámanyagokban is) a kormányzás.
Persze a puding próbája ha megeszik, és a kibicnek semmi se drága. :-)

street-racing
2008-11-26, 09:28
sziasztok
http://www.vimeo.com/2347654

altima
2008-11-26, 11:58
sziasztok
http://www.vimeo.com/2347654

Do you have permission to watch this video? If you do please first log in to Vimeo to watch this video. :-\

Füligjimmy
2008-11-26, 12:16
Igen, ezt véletlenül privát videoként tetted fel.
Ha törlöd a privát megjelölést, akkor mi is meg tudjuk nézni.

street-racing
2008-11-26, 19:46
kész
most már megtudjátok nézni.
bocsi

Füligjimmy
2008-11-26, 22:52
Ez a felvétel még a CMOS kamerával készült, vagy némileg tömörített?

street-racing
2008-11-26, 23:17
nem, ez a ccd-vel készült, csak moviemakerrel lett összerakva, mert még mindig nincs más progim. a vob fájlból wmv lett.

Füligjimmy
2008-11-27, 09:00
Ha esetleg van Nero 8-asod, abban találsz egy nero vision progit, amivel szintén egész jól lehet vágni, szerkeszteni.

loorio
2008-11-27, 12:18
Lőjetek le ha nagy butaságot kérdezek, de ezek a kamerák alkalmatlanok némi átalakítás után?

Üdv

http://www.edigital.hu/Webkamera/US_Robotics_9640_Skype_webkamera_+_headset-p30300.html?page=1

mmormota
2008-11-27, 15:14
Lőjetek le ha nagy butaságot kérdezek, de ezek a kamerák alkalmatlanok némi átalakítás után?

Üdv

http://www.edigital.hu/Webkamera/US_Robotics_9640_Skype_webkamera_+_headset-p30300.html?page=1

Teljesen alkalmatlanok, mivel digitális jelet adnak ki, a szokásos adók pedig analóg videojelet fogadnak.

Webkamerához inkább valamilyen wifi routert kellene a gépre telepíteni, de így sem lenne jó, mert a tömörítés miatt a webkamerák képe elmosódik ha gyors mozgás van a képen. Repülésnél pedig ritka az állókép... ;D

loorio
2008-11-27, 21:56
;) köszi az infot.... :-X

mmormota
2008-12-07, 00:23
Most olvastam, hogy egy Trex450-nel rendszeresen elröpköd a gazdája 2 mérföldre, erdők, mezők és folyók felett. :o
Itt egy video, felvette a heliről, ahogy egy igazi hidroplán felszáll a folyóról (a hidroplán se semmi, a folyó inkább patak):
http://vimeo.com/2375593?pg=embed&sec=2375593

street-racing
2008-12-07, 01:22
sziasztok.
az után érdeklödnék, hogy csinált-e már valaki itt házilag szervólassitást.(gondolok itt arra, kevés elektronikai hozzáértéssel, hogy ha a motor elé megfelelö ellenállást teszek az korrekten lassitja, vagy nem is fog müködni)?
mert mivel én áttétellel oldottam meg, hogy a kamera jobbra balra mozgatása ne csak 90fok legyen, hanem akár 220 is lehet igy már egy kicsit gyors,és a kép nagyon rángatózik, nem tul élvezhetö.
nos?

Füligjimmy
2008-12-07, 17:23
A szervo mozgáshatárát nem lehet valahogy "belsőleg" megnövelni?
Nem szeretnék áttételt építgetni, inkább egy standard szervóra szerelném fel a kamerát közvetlenül.
A fogaskerékről le lehet csiszolni a mechanikus határolót, csak az a kérdés, érdemes-e...

Illetve hol lehet beszerezni kisméretű fogaskerekeket áttétel készítéséhez?

mmormota
2008-12-07, 17:40
A szervo mozgáshatárát nem lehet valahogy "belsőleg" megnövelni?
Nem szeretnék áttételt építgetni, inkább egy standard szervóra szerelném fel a kamerát közvetlenül.
A fogaskerékről le lehet csiszolni a mechanikus határolót, csak az a kérdés, érdemes-e...

Típustól függő mértékben egyszerűen azzal is lehet növelni a kitérést, hogy a bemenő impulzust a szabványosnál nagyobb mértékben változtatod. A normál érték 1ms ... 2ms, de ennél nagyobbat is lehet adni, 0.6ms ... 2.4ms például. Ezt a rádiók már nem tudják, ezért egy kis mikrokontrolleres átalakítóval lehet megoldani. Ez a legegyszerűbb, készen is adnak ilyet, meg barkácsolni is lehet. Egy 6 lábú, 5mm méretű, 120Ft-os kis kontroller megcsinálja, a program megírása pár óra.

Ha az így elérhető szög még nem elég, akkor a szervó elektronika módosításával lehet növelni a kitérést. A potméter két végével lehet sorba kötni ellenállásokat. Ennek hatására ugyanakkora eltekerés kisebb feszültség változást okoz, vagyis ugyanakkora bemenő jel változás nagyobb elfordulást vált ki. Az, hogy ez mennyire működik, függ az adott szervó kapcsolási rajzától.

----

Szervó lassítást szintén mikrokontrolleres programmal lehet legegyszerűbben megoldani. A motorral ellenállást sorba kötni nem jó, gyengül és bizonytalanná válik a szervó de nem lassul le igazán. A lassítás célját nem egészen értem. Ha rángat, az inkább az áttétel, vagyis a mechanika hibája, ezen lassítás nem segít. Ha akadozva, pontatlanul mozgatja a kamerát, az lassítva is akadozni fog.

Füligjimmy
2008-12-07, 17:48
Köszi az infót mmormota, egy S3003-assal megpróbálom a potmétert spanolni.
A potméter ellenállásának hány %-ával lehet érdemes próbálkozni?

mmormota
2008-12-07, 18:37
Köszi az infót mmormota, egy S3003-assal megpróbálom a potmétert spanolni.
A potméter ellenállásának hány %-ával lehet érdemes próbálkozni?

Első lépésben azt nézd meg, maga a potméter mekkora forgatási szögnél ad még arányos jelet (Ohm mérővel). Elképzelhető ugyanis, hogy az ellenállás réteg nem a szokásos 270 fokon, hanem sokkal kisebb szögtartományban van felrakva, a többi fémezés.
Ha elég nagy a potméter arányos szögtartománya, 20% kezdetnek, aztán ha működik, lehet próbálkozni más értékekkel.

mmormota
2008-12-07, 18:55
A Hites HS5245 átalakítás nélkül képes 180 fokra. Akár úgy, hogy a bemenő jelet 0.6ms ... 2,4ms tartományban változtatod, akár úgy, hogy a programozó dobozzal beállítod, és akkor minden elektronika nélkül, normál bemenő jellel fordul nagyobbat.
http://www.servocity.com/html/hs-5245mg_digital_mini.html