Oldal: 1 / 9 12345 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (81) összesen

Téma: MODELLREPÜLÉSI SZABÁLYZAT

Moderátor APPME logója
    Hely
    Gyomaendrőd
    Telefon
    null-null-zibn
    Hozzászólás
    3.778

MODELLREPÜLÉSI SZABÁLYZAT

Üdv Mindenkinek!
    Szeretnék minden kedves tapasztalt modellezőtől segítséget kérni!

Egy ismerősöm keresett meg ismét a Nemzeti Közlekedési Hatóság Légiközlekedési Igazgatóság Polgári Repülési Osztály-tól, hogy tekintettel a közelmúltban történt sajnálatos modellbalesetekre, segítsünk egy modellrepülési szabályzat kialakításában.
    Ugyanis ez (modellrepítés) nagyon hézagosan, nem kielégítően, sehogysem - megfelelő aláhúzandó - van szabályozva, ami nem maradhat így. A kérés azért ésszerű és megtisztelő, hogy saját szempontjainkat érvényesíteni tudjuk és ésszerű, biztonságos keretek közt történjen a modellrepítés.
    Az okos észrevételeink eszenciájához aztán a Hivatal is hozzáteszi a saját szempontjait és a kettőből lehet egy szabályzat, ami alapján "jogszerűen" működhetünk.
    A szabályzat a rádióhasználat, frekvenciaegyeztetés, géptípus, súly, légtérhasználat, etc. mindenre kiterjedhet, terjedjen.
    Nem lesz könnyű munka, de magunkon segíthetünk vele.
    Ugyanis valamilyen szabály mindenképpen lesz.
    Most segítsünk kialakítani, mert egy hatályos rendeletet, törvényt nagyon nehéz és időigényes módosítani.
    Talán érdemes lenne altémákra bontani a munkát, különben elvész a bába a sok gyerek közt...
    Kérem, kezeljétek kiemelten a témát, saját érdekünk - is.

Köszönöm!

Orbánjózsi
    Signore Membran
    Good Will Hunting
    Kis pacsirta, kedves kis pacsirta,
    Kis pacsirta, megkopasztlak én...

Senior Member
    Hozzászólás
    557

Re: MODELLREPÜLÉSI SZABÁLYZAT

Szia Appme!

Őszintén remélem nem lesz túl nagy flame ebben a topicban!
    A véleményem a következő:
    Minden normálisan felépített klub honlapján van egy repítési, és reptéri szabályzat!
    Ezek alapnak jók.
    Ez az ismerősöd veled megbeszélve a részleteket, a segítségeddel megalkothat egy tervezetet, amit aztán itt meg is lehetne vitatni.

( A moderátorok szigorú figyelmével kisérve. )

A "közbeszédünkben" eddig is volt egyetértés a reptéri viselkedés, és reptéri rend tekintetében, de mindenhol vannak kerékkötő a szabályokat semmibe vevő emberek.

Üdvözlettel: Iker János
    06-30-2266707

Senior Member
    Hozzászólás
    1.830

Már éppen ideje volt hogy lépjen valaki ezügyben.
    Néha bizony halálfélelmem van egyes kollégák miatt. :-(
    A szabályzatok amiket különböző egyesületek honlapján olvashatunk, valóban jó alapot adnak.
    Egy dolgot azonban már most fontosnak tartok...
    Ne legyen kötelező klubtagság.
    Én ugyan MMSZ tag vagyok, és a "GYapjúmosó Aerokör" tagja, de bejegyzett egyesületbe a továbbiakban sem szándékozom belépni.
    under a reboot

Senior Member Sixty logója
    Hely
    Hachenburg/Pilisvörösvár
    Telefon
    +4915145570004
    Hozzászólás
    2.979

Tiszteletem!

Hát már tényleg nem árt valamiféle szabályozás.Engem leginkább majd az a része érdekelne hogy hol lehet majd szabályosan repiteni.Milyen messze kell lenni például lakott területtöl stb..Nálunk(Pilisvörösvár)volt már ebböl rendörségi feljelentés(amiböl jogszabály hiánya miatt nem lett semmi).Természetesen a többi rész is fontos,de az már nagyrészt ki van találva,lásd pl.mátyásföldi szabályzat.

Üdv:Sixty
    So that others may live - Hogy mások élhessenek.

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Üdvözlet!

Az ötlet alapvetően nem rossz, de mielőtt beindul a nagy agyalás lenne egy kérdésem: mi van ha valaki nem tartja be a szabályzatban foglaltakat? Mert addig az rendben van, hogy odaslattyogok a szabálytalankodó "kollégához" és mondom neki, hogy hé öreg, ez itt amit művelsz az a szabályzat 23. pontjába ütközik. Erre meg azt mondja, hogy na és akkor mi van? Húzz el innen a sunyiba.
    Ha rosszabb napom van akkor erre orrbavágom, de ettől még nem lesz a szabályzat betartva. Nem akarok agyoncsépelt lózungokkal itt érvelni, de azért van abban igazság, hogy minden törvény annyit ér amennyit be lehet tartatni belőle.

üdv.:SRY

Senior Member
    Hozzászólás
    1.830

Gondolom -ha már felmerült a szabályozás igénye- légirendészeti szabálysértést csinálnának belőle, amire nem kétforintos büntetést szabna ki a NKH.
    Esélyt látok rá, hogy mint minden új dologban, ebben is bevételi forrást látnának, és indulnának a nagy közös akciók a Rendőrséggel, utána bizonygatva hogy hűdemennyire eredményes klasszgyerekek vagyunk, mert megóvtunk rengeteg életet, satöbbi.
    Persze utána a szabálysértési eljárások rákfenéje, a Bírósági kifogásemelés itt is összedöntené az egész eljárást, tehát igazi eredményről szó se lenne.
    under a reboot

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Idézet Füligjimmy eredeti hozzászólása
    ....... és indulnának a nagy közös akciók a Rendőrséggel,...........
    Na ijesztgess már. ;D ;D ;D ;D Ha abból indulok ki, hogy se a siklóernyősökkel, se a mezítlábas sárkányosokkal semmit nem tud kezdeni a hatóság évek (évtizedek) óta, hát nem sok jövőt jósolok ennek az elképzelésnek sem. A kintről feketén behozott motoros sárkányokkal is csak akkor találkozunk, amikor leesik és meghal vele nageszű tulaja.

Abszolut a szabályozás mellett vagyok, csak mint a jog alkalmazói oldalán álló ember, az eddigi tapasztalataim ilyen ügyekben vetik fel bennem a fentebb megfogalmazott kételyeimet.

Senior Member
    Hozzászólás
    1.279

Nem akarok agyoncsépelt lózungokkal itt érvelni, de azért van abban igazság, hogy minden törvény annyit ér amennyit be lehet tartatni belőle.
    Ha a betarthatóság kérdéses is, azért mégsem ártana ha élhető és betartható szabályozás születne - és itt a lehetőség hogy beleszóljon a modellező társadalom, meg lettünk kérdezve. Én a magam részéről ugyan nem tudok sok okosat hozzátenni, de nagyon bízom bent hogy vannak itt olyanok akik igen!
    cnv.hu

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Akkor egy példa (mondhatni analógia):

A Tiszató partján nagyban dívott a horgászat. Sok-sok ember járt ki családostul , érezte jól magát, töltött akár heteket a vízparton, nomád körülmények között sátorban. Csakhogy mint mindíg a sok-sok normális emberre jutott néhány ökörkert akik szemeteltek, kárt tettek a vízparti növényzetben. Ez odáig fajult, hogy a Tiszató partja körben egy nagy szemétteleppé változott, undorító kosz volt mindenhol. Jött a szabályozás. Mit szabályozás, jött a birságolás is. Csakhogy 1000 renitensből meg lett birságolva max 1 és a szemét meg nőtt-nőtt, mert nem volt se ember, se eszköz a szabályok betartatására. Az egész egy reménytelen és komolytalan küzdelemmé vált. Aztán megszületett a döntés sehol nem lehet a partról horgászni, csak csónakból. Ollléééééééé a fürdővízzel ki a gyereket is, most már a néhány trehány görény miatt senki nem horgászhat, kempingezhet. Én soha nem horgásztam, sők kifejezetten ellenszenvvel viseltetek ezen hobbi iránt, és amikor megszületett a szabályozás még a birságolásban is segédkeztem. Most meg sajnálom a sok embert akik elvesztették a nyugodt pihenés lehetőségét néhány barom miatt.

Szóval csak óvatosan ezzel a szabályozással, mert könnyen visszafele sülhet el a dolog. A hatóság az hatóság, minden jóindulata ellenére is, és ha sikertelen amit csinál, akkor nekiáll hülyeségeket csinálni a statisztikai siker érdekében. (én már csak tudom ;D ;D). Így szerintem először a szankcionálás, és a szabályok betartatásának menetét kellen tisztázni, kidolgozni, mert e nélkül csak langyos levegő lesz az egész.

Ötletem éppen lenne erre is, de a modellezés jelenleg annyira szervezetlen és akkora a káosz, hogy minden ötletemre azonnal találok 100 olyan esetet amikor kizárt, hogy működjön. Arról nem is beszélve, hogy mondjuk a legsúlyosabb szankcióként eltiltunk valakit a modellezéstől, akkor mi van? Bemegy holnap reggel a boltba és vesz egy komplett R/C cuccot, és a kutya nem kérdezi meg tőle mire kell neki, ért-e hozzá vagy mi van. Beküldök egy 12 éves gyereket akármelyik boltba és kijön egy 2 m fesztávú robbanómotoros géppel 20 perc múlva. Az egyetlen "okirat" ami bármilyen modell megszzerzéséhez szükségeltetik a készpénz, vagy a bankkártya. Ilyen viszonyok mellett azért elég álmodozás-szerű a szabályozásról beszélni.

Moderátor APPME logója
    Hely
    Gyomaendrőd
    Telefon
    null-null-zibn
    Hozzászólás
    3.778

Szia!
    A példádból elsőre nekem nem az jön le, hogy a szabályozás nélkül mi lett volna, mert a szemétdomb és a szemétlelkű emberek nem ettől lettek elviselhetetlenek - "megtorlás".
    A szabályt körvonalazva elérhetjük, hogy számunkra ésszerű megoldás születhessen. A szankciókat nem mi állapítjuk meg. Sajnos, vagy nem... Mindezt a következő baleset előtt végezhetnénk el, ami ki tudja mikor lesz, de...
    Signore Membran
    Good Will Hunting
    Kis pacsirta, kedves kis pacsirta,
    Kis pacsirta, megkopasztlak én...

Oldal: 1 / 9 12345 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve