Oldal: 2 / 43 ElsőElső 12345612 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (430) összesen

Téma: CCPM heli beállítási útmutató

Senior Member
    Hozzászólás
    349

Re: CCPM heli beállítási útmutató

Köszönöm.
    "...az aviáciában minden előfordulhat..."

Senior Member
    Hozzászólás
    110

Szia Mmormota!

Először is köszi szépen ezt a topicot, kezdő helis lévén rengeteget segített az alapokban, és nagyon jó ötlet volt egy helyre összegyűjteni!

Lenne egy kérdésem, remélem nem túl butaság. Már repülök a helivel (Trex450), kezdem a nyolcasokat gyakorolni, de első perctől van egy homályos rész a gyro setupot illetően. Azt szeretném kérdezni, hogy a gyron lévő gain potméter és az adón kiadott érzékenység érték milyen viszonyban van egymással? Kipróbáltam rengeteg variációt, de nem tudtam rájönni, hogy a távon állított érzékenység felülbírálja a gyróét? A távon most 40%-on van az érzékenység, a gyron pedig kb 50%-on(Gy401 és ff7), és így dolgozik is szépen HH módban, stabil is a farka. Igazából csak a tudat zavar, hogy ugyan jó a helim, de nem értem az összefüggést… Az ff7-en 0 és 100 között van a skála, nem 50% fölött kéne HH-ban működnie?
    Üdv. Penobscot

mmormota
    Guest

Azt szeretném kérdezni, hogy a gyron lévő gain potméter és az adón kiadott érzékenység érték milyen viszonyban van egymással?
    Ha a gyro vezérlő csatorna nincs bedugva a vevőbe (nem kap jelet), akkor a gyro üzemmódot és érzékenységet a gyron levő trimmerrel lehet beállítani.
    Ha be van dugva a vevőbe és jelet kap, akkor a gyro üzemmódot és érzékenységet kizárólag a csatorna értéke, vagyis az adón beállított érték határozza meg. A trimmer funkciója pedig megváltozik: a delay nevű paramétert lehet vele állítani. Ez a paraméter nem elérhető, ha nincs bedugva a vezérlő csatorna.
    A delay segíthet a farok csóválás megszüntetésében lassabb szervók esetén. Alapból teljesen letekert értékkel érdemes kezdeni, és az érzékenységet beállítani a rádión. Csak ha nem sikerül elfogadható kompromisszumot találni a jó faroktartás és csóválás között, akkor érdemes nagyobb delay értékkel is próbálkozni.

Az ff7-en 0 és 100 között van a skála, nem 50% fölött kéne HH-ban működnie?
    Azz ff7-ben annak a 0 és 100% közötti értéknek beállítható előjele van. ;D Vagyis -100% és +100% között állítható. 0-nál nulla a gyro érzékenység, pozitív előjellel heading hold módban van.

A távon most 40%-on van az érzékenység, a gyron pedig kb 50%-on(Gy401 és ff7), és így dolgozik is szépen HH módban, stabil is a farka.
    Vagyis plusz 40%, ami valóban heading hold mód. Ezen a helin nekem is 40% körül szokott lenni a jó érték.
    A trimmer pedig a delay-t állítja, ahogy írtam. Megpróbálhatod letekerni.

Sziasztok, szia mmormota!

Úgy látom eléggé otthon vagy FF7 témában. Gyors kérdés, ha lehet. FF7-emen jobb fönn van egy poti, Azt hiszem "Gyro" felirattal, de hiába tekergetem nem csinál semmit, én is menüből állítom a Giró-érzékenységet. Nem is baj, mert sokkal jobban örülnék, ha inkább mondjuk a motorfordulatot tudnám beállítani vele (felpörgetni is), még a gázgörbéről is lemondanék... Lehet ilyet?

Üdv

Kapeti
    sqmodell.hu

mmormota
    Guest

Idézet kapeti2108 eredeti hozzászólása
    Úgy látom eléggé otthon vagy FF7 témában. Gyors kérdés, ha lehet. FF7-emen jobb fönn van egy poti, Azt hiszem "Gyro" felirattal, de hiába tekergetem nem csinál semmit, én is menüből állítom a Giró-érzékenységet. Nem is baj, mert sokkal jobban örülnék, ha inkább mondjuk a motorfordulatot tudnám beállítani vele (felpörgetni is), még a gázgörbéről is lemondanék... Lehet ilyet?
    Nincs ilyen rádióm, és Evo9-et használok. Letöltöttem a gépkönyvét, abból vettem az infot.
    Heli módban van egy HOV-THR menü, itt tudod a gombot engedélyezni. Ezután a gombbal lehet szabályozni a fordulatot a leírás szerint a gázgörbe lebegési pontja közelében. Ez valószínűleg finomabb korrekcióra való, nem felpörgetésre. Szerintem robbanós helikhez találták ki, hogy állítani lehessen a bűzokádó vacakot, ha hideg, meleg, páratartalom vagy a sors kifürkészhetetlen akarata miatt nem annyi a fordulata mint általában... ;D
    A manualból ennyi derül ki, kipróbálni rádió nélkül nem tudom.

Megnézem, köszönöm...
    sqmodell.hu

Senior Member
    Hozzászólás
    110

Idézet mmormota eredeti hozzászólása
    Azt szeretném kérdezni, hogy a gyron lévő gain potméter és az adón kiadott érzékenység érték milyen viszonyban van egymással?
    Ha a gyro vezérlő csatorna nincs bedugva a vevőbe (nem kap jelet), akkor a gyro üzemmódot és érzékenységet a gyron levő trimmerrel lehet beállítani.
    Ha be van dugva a vevőbe és jelet kap, akkor a gyro üzemmódot és érzékenységet kizárólag a csatorna értéke, vagyis az adón beállított érték határozza meg. A trimmer funkciója pedig megváltozik: a delay nevű paramétert lehet vele állítani. Ez a paraméter nem elérhető, ha nincs bedugva a vezérlő csatorna.
    A delay segíthet a farok csóválás megszüntetésében lassabb szervók esetén. Alapból teljesen letekert értékkel érdemes kezdeni, és az érzékenységet beállítani a rádión. Csak ha nem sikerül elfogadható kompromisszumot találni a jó faroktartás és csóválás között, akkor érdemes nagyobb delay értékkel is próbálkozni.

Az ff7-en 0 és 100 között van a skála, nem 50% fölött kéne HH-ban működnie?
    Azz ff7-ben annak a 0 és 100% közötti értéknek beállítható előjele van. ;D Vagyis -100% és +100% között állítható. 0-nál nulla a gyro érzékenység, pozitív előjellel heading hold módban van.

A távon most 40%-on van az érzékenység, a gyron pedig kb 50%-on(Gy401 és ff7), és így dolgozik is szépen HH módban, stabil is a farka.
    Vagyis plusz 40%, ami valóban heading hold mód. Ezen a helin nekem is 40% körül szokott lenni a jó érték.
    A trimmer pedig a delay-t állítja, ahogy írtam. Megpróbálhatod letekerni.
    Köszi szépen a gyors választ!

A táv tehát felülbírálja a gyrot ilyen szempontból, ez már tiszta és világos. Délután letekertem a trimmert, és semmi változást nem észleltem, ezért úgy is hagytam. Viszont itt van előttem az ff7, és (hacsak nem rossz helyen nézem) nincs mínusz tartomány. 0-140 -ig lehet értéket kiadni, és így végképp nem értem a 40%-ot. A kapcsoló másik állásában pedig 30% van, és ahogy kell, normál módban működik...

mmormota
    Guest

Idézet Penobscot eredeti hozzászólása
    Viszont itt van előttem az ff7, és (hacsak nem rossz helyen nézem) nincs mínusz tartomány. 0-140 -ig lehet értéket kiadni, és így végképp nem értem a 40%-ot. A kapcsoló másik állásában pedig 30% van, és ahogy kell, normál módban működik...
    Idézet a manualból ( http://www.heli-chair.com/technical_.../7c-manual.pdf ):
    • Full switch assignability or may select Cond.option.
    • Each gyro setting may be set from 0 to 100% gain.
    • Dual mode gyros (heading-hold/AVCS and normal) are easily triggered to each mode by changing the gyro setting's
    sign.

A kiemelt szöveg szerint lehet állítani az előjelet. Nincs ilyen rádióm, nem tudom megnézni, hogyan. Nyilván nem a tekerővel lehet nulla alá tekerni, hanem valami más módon. Azt gyanítom, hogy esetleg az A vagy N jelenti az előjelet, pl. A70% akarja az AVCS módot jelenteni és pluszos, az N70% meg a Normál módot és minuszos. Próbáld ki. Ha a gyro helyett egy szervót kötsz a gyro vezérlő csatornára (ch5), egyből látszik, mi megy ki rajta.

Senior Member laposelemer logója
    Hely
    Budapest, Zugló
    Hozzászólás
    1.180

Hi Penobscot!

Idézet Penobscot eredeti hozzászólása
    ...a gyron lévő gain potméter ...
    A távon most 40%-on van az érzékenység, a gyron pedig kb 50%-on(Gy401 és ff7)
    Azt nem is tudtam, ha a gy401-nél nincs bedugva a vezérlő csatorna, akkor a limit poti lesz az érzékenység.

Az FF7 távon meg a HH módot úgy kell beállítani, hogy a gyro menüben nyomkodod a lefelé gombot, míg lapot nem vált.
    Akkor:
    GYRO -> inh vagy on (ON kell)
    SW -> (ide beállítod azt a kapcsolót amit akarsz)
    MODE -> STD vagy GY (GY-re kell állítani ezzel tudod aktiválni, hogy normál vagy HH módban működjön a beállított értéktől függően)

Majd vissza 1 lapot, ahol a kapcsoló állások vannak (UP, DN)
    Alapból így néz ki: pl.: UP->N 50%.
    Na az N jelenti a normál módot. Ha a tekerőt elkezded tekerni és a 0% után az N átvált A-ra. Na az A jelenti a HH módot.
    Ha gy401 HH módban van, akkor a ledje folyamatosan világít, ha nem nyúlsz a bothoz.

Remélem tudtam segíteni. 
    Csak hibák léteznek!
    Ha valami mégis jó, akkor az a hiba is hibás.

Senior Member
    Hozzászólás
    110

Köszi szépen mindkettőtöknek !

Oldal: 2 / 43 ElsőElső 12345612 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •