Oldal: 131 / 131 ElsőElső ... 3181121127128129130131
Eredmény: 1.301 - 1.310 (1310) összesen

Téma: Helisuli kezdőknek, és haladóknak !

Senior Member Nagyfater Bátyó logója
    Hozzászólás
    193
    Idézet Tekergő eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Bizony!

Állítja az állásszöget, de minek? Mire jó az a bell-hiller mechanika?

Stabilizál!

Mit stabilizál és a repülés melyik fázisában avatkozik közbe és minek?

Csak annyit, hogy lebegés közben a hatása olyan, mint ha ott se lenne.
    Ha ezek a kérdések felmerülnek benned akkor javaslom kicsit olvass utána. Erősen leegyszerűsítva a Bell féle megoldás célja elsősorban az állandó forgástengely fenntartása a Hiller rendszer pedig ezt megtoldja az állásszög változtatással. Nem a szervót védi, pusztán csökkenti annak az erőnek a szükséges mértékét amivel a lapátok állásszöge változtatható. A stabilizálást pedig a működés minden fázisában végzi nem csak szélben vagy turbulencia esetén.

Ha meg az állásszög változtatásának a szükségessége is kérdés akkor nem hiszem, hogy a flybar létjogosultságát neked kellene megkérdőjelezned, de ha belinkeled az általad hivatkozott írást, azt megköszönöm.

Senior Member
    Hozzászólás
    281
    Szia Bátyó!

A rendszer szükségességét nem kérdőjelezem meg, sőt a feltett kérdésekre tudom a választ és azt is tudom mire való!

Az "állandó forgástengely" fennntartása egy újabb urban legend lesz és nem csökkenti a lapátok mozgatásához szükséges erőt!

Esetleg nézz utána magad, ha érdekel a dolog!

Üdv,
    Tekergő

Senior Member
    Hozzászólás
    281
    Egyébként a félreértések elkerülése végett elmondom, hogy nem okoskodni vagy kötözködni szeretnék, meg kitalálni hogy hogyan működik a Bell-Hiller mechanika, azt már mások kitalálták a múlt század elején.

Arra szerettem volna reagálni, hogy van egy magyar helis portál, ahol külön pontban adnak tanácsokat kezdő heliseknek.
    Itt rengeteg valóban hasznos és megszívlelendő, betartandó dolgot leírnak, de ide ezek közé becsúszott az a két pont amit fentebb linkeltem.

És ezek a válaszok elég pongyolák, nem adnak jó választ a feltett kérdésre. Szerintem nem is kellett volna ezeket a kérdéseket ott boncolgatni, inkább külön rovatot kellett volna nyitni mint itt, például mint "Helikopterek vezérlése, aerodinamikája" vagy ilyesmi.

Ennyi csak az egész.

Üdv,
    Tekergő

Senior Member keril logója
    Hely
    Bp. XVIII.
    Hozzászólás
    2.444
    Bizony!

Állítja az állásszöget, de minek? Mire jó az a bell-hiller mechanika?

Stabilizál!

Mit stabilizál és a repülés melyik fázisában avatkozik közbe és minek?

Csak annyit, hogy lebegés közben a hatása olyan, mint ha ott se lenne.

Egyszer régen vagy tíz éve leírta ám már ezt itt valaki szépen, szakszerűen és érthetően, csak senki nem figyelt oda.
    Azóta is terjengenek olyan urbán legendák, hogy tehermentesíti a szervókat, hogy stabilizál, véd a szél ellen, meg hasonlók.
    Pedig csak egyetlen egy dolog miatt, annak a bizonyos hatásnak a kiküszöbölésére találták ki.
    Szerintem itt rajtad kívül mindenki érti hogy működik és mire való
    Ha volt már kezedbe heli akkor te is láthatod.

Amikor kitéríted a forgássíkból a rotort akkor a hiller nem megy utána a giroszkóp hatás miatt (csak lassan), ezzel befolyásolja a rotor állás szögeket egy mechanikus szerkezeten keresztül, hogy ellene hasson az elfordulásnak bármelyik irányba.

És a valóságban pont hogy lebegés közben van nagy jelentősége, mivel az a fránya heli mindig ki akar fordulni az eredeti forgássíkból.
    Kéri Laci
    Heli:Tarot 450Pro FBL/Quad: ZMR250-RCX2205/Repülő: Olympic 650/Autó: BSR BZ-444pro 17,5T/Rádió: Spektrum DX8g2

Senior Member
    Hozzászólás
    281
    Azt látom, hogy mindenki érti, de valamiért mellébeszélnek és nem mondják el mire való!

Egyszer egy régi videóban Dr. Stépán Gábor tanárúr elmondta, hogy a pörgettyűkre három alaptétel igaz, remélem jól idézem:

1. A pörgettyü minden vizsgán mentő kérdés, ha ezeket tudja a hallgató, már le is vizsgázott..
    2. A pörgettyűk mindig másképpen mozognak, mint ahogy azt a hallgató gondolja..
    3. Amit a hallgató gondol a pörgettyű mozgásáról, annak az ellenkezője sem igaz..

Ha a helikopter lebegés közben valamennyire stabil, akkor azt a rotor perdületének köszönheti, ami a rotor forgási sebességének és a forgó tömegnek a szorzata. (impulzusmomentum)

A hiller perdülete ehhez képest jóval kisebb és semmi köze a lebegés közbeni stabilitáshoz és nem is ezért találták ki!

Senior Member Nagyfater Bátyó logója
    Hozzászólás
    193

Az "állandó forgástengely" fennntartása egy újabb urban legend lesz és nem csökkenti a lapátok mozgatásához szükséges erőt!

Ha a helikopter lebegés közben valamennyire stabil, akkor azt a rotor perdületének köszönheti, ami a rotor forgási sebességének és a forgó tömegnek a szorzata. (impulzusmomentum)

A hiller perdülete ehhez képest jóval kisebb és semmi köze a lebegés közbeni stabilitáshoz és nem is ezért találták ki!
    Nem lesz urban legend csak nézz rá, hogy a flybar hogyan áll a főrotorhoz képest. Nem az állandó forgástengely teszi könnyebbé az állásszög változtatását, hanem az, hogy a gép súlya nem a flybaron nyugszik. Ezért is van, hogy a Hiller féle rendszerben lassú a kormánymozdulara adott reakció. Ebből lett kombinálva a Bell-Hiller vagy Beller (nem hivetelos név).

És mihez kezdesz ezzel a "stabilitással"? Mert a helikopter nem stabil.

Egyébként meg kíváncsi lennék a te magyarázatodra ha már sikerült ilyen mély ismeretekre szert tenned osszad meg kérlek a közösségel, hogy minél többen tudjuk. Nagyon hálás lennék érte.

Senior Member
    Hozzászólás
    281
    Szia Bátyó!

Érzem a szarkazmust az utolsó mondatodban, de ezek nem mély hanem hétköznapi ismeretek egy helizős számára és én értékelem hogy Te tudni szeretnéd miről is van szó.

Tudom hogy hálás lennél és ha most elmondanám, rögtön le is esne a tantusz. De egyelőre nem. Kíváncsi vagyok mikor írja le valaki a helyes választ.

Egyszer már ebben a topikban Kövi és mmormota kivesézte a dolgot, bár sajnos úgy látom már nem tagok a fórumon.

A helyes válaszok tehát megtalálhatók ebben a topikban, egy albejegyzésben.

Ha esetleg nem olvastad abban nincs semmi rendkívüli, ez egy régi 2009-es topikbejegyzés.

Hely
    Bp. XVIII.
    Hozzászólás
    2.444
    Azt látom, hogy mindenki érti, de valamiért mellébeszélnek és nem mondják el mire való!

Egyszer egy régi videóban Dr. Stépán Gábor tanárúr elmondta, hogy a pörgettyűkre három alaptétel igaz, remélem jól idézem:

1. A pörgettyü minden vizsgán mentő kérdés, ha ezeket tudja a hallgató, már le is vizsgázott..
    2. A pörgettyűk mindig másképpen mozognak, mint ahogy azt a hallgató gondolja..
    3. Amit a hallgató gondol a pörgettyű mozgásáról, annak az ellenkezője sem igaz..

Hogy a fenébe ne mondták volna már el: Stabilizálja a helikoptert! Ennyi!
    De ha te valami akadémiai deffiníciót vársz akkor lehet nem itt kell keresned, mi csak a működését ismerjük

Nem a rotor perdülete önmagában kevés. Ezért van a hiller. Nem a perdülete stabilizál, hanem az, hogy vezérli az állasszöget, és a rotor egyes oldalain történő felhajtóerő változása hoz létre olyan nyomatékot amitől jelentősen stabilabb lesz az egész rendszer.

FBL-es vezérlő is pont így működik, csak ott nem egy mechanikus pörgettyűs kompenzáló rendszer van, hanem elektronikus giroszkóp, és a kompenzációt is a szervók mozgásával érik el.
    Kéri Laci
    Heli:Tarot 450Pro FBL/Quad: ZMR250-RCX2205/Repülő: Olympic 650/Autó: BSR BZ-444pro 17,5T/Rádió: Spektrum DX8g2

Hely
    Bp. XVIII.
    Hozzászólás
    2.444
    Szia Bátyó!

Érzem a szarkazmust az utolsó mondatodban, de ezek nem mély hanem hétköznapi ismeretek egy helizős számára és én értékelem hogy Te tudni szeretnéd miről is van szó.

Tudom hogy hálás lennél és ha most elmondanám, rögtön le is esne a tantusz. De egyelőre nem. Kíváncsi vagyok mikor írja le valaki a helyes választ.

Egyszer már ebben a topikban Kövi és mmormota kivesézte a dolgot, bár sajnos úgy látom már nem tagok a fórumon.

A helyes válaszok tehát megtalálhatók ebben a topikban, egy albejegyzésben.

Ha esetleg nem olvastad abban nincs semmi rendkívüli, ez egy régi 2009-es topikbejegyzés.
    Helyes válaszok? Te vizsgáztatsz? Fogalmad sincs hogy működik a valóságban (hozzászólásaid alapján), de szívatsz minket, valami elméleti megfogalmazási hülyeséggel?
    Na én léptem.
    Kéri Laci

Senior Member
    Hozzászólás
    281
    Szia keril!

Bye-bye!

Oldal: 131 / 131 ElsőElső ... 3181121127128129130131

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •