Oldal: 62 / 68 ElsőElső ... 1252585960616263646566 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 611 - 620 (671) összesen

Téma: Mini eszterga modellezoknek

Moderátor laacka logója
    Hely
    Kecskemét / Reptér
    Telefon
    20/55-71-830
    Hozzászólás
    367
    Sziasztok!

rgform,: az AT-125 ön a tokmány hátlap lehetővé teszi, hogy normál tokmányt fogjál fel ?

Üdv.
    RS-5
    MIG-29 EDF Jet
    Extra 300 2,3m. ( ZDZ Boxer 100 ccm. )

Senior Member
    Hely
    Budapest, XIV kerület
    Hozzászólás
    891
    Idézet laacka eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Sziasztok!

rgform,: az AT-125 ön a tokmány hátlap lehetővé teszi, hogy normál tokmányt fogjál fel ?

Üdv.
    Szia!

Ezt akartam részletesen elmutogatni. A tervem az volt, hogy a a "befejező" részben többek között, egy 80mm-es tokmány gépre szerelése lesz, de idő hiányában nem tudok foglalkozni a témával. A végeredmény egy 80mm-es front-fixed tokmány illesztés lett volna. A SIEG-től akartam szerezni egy C1 tokmány hátlapot, ugyanis annak a főorsóra erősítésre szolgáló furatosztása megegyezik az AT-125 osztásával. De a SIEG Magyarország nem állt a helyzet magaslatán, először azt sem tudták miről beszélek. Végül fénykép alapján 3-4 hónap alatt beszerzik... Angliából már itt lenne, onnét ahonnét a 60-as tokmányhoz is vettem. De még rendelni sincs most időm a munkáim miatt.

Üdv, Géza

Moderátor laacka logója
    Hely
    Kecskemét / Reptér
    Telefon
    20/55-71-830
    Hozzászólás
    367
    Szia Géza !

Köszi a kimerítő választ. Azért kérdeztem, mert én is egy ilyen gép vásárlásán gondolkodtam, de ha macerás, akkor marad
    a kis Orosz gép. Köszi...

Üdv. Laci
    RS-5
    MIG-29 EDF Jet
    Extra 300 2,3m. ( ZDZ Boxer 100 ccm. )

Senior Member
    Hely
    Budapest, XIV kerület
    Hozzászólás
    891

AT-125 mint esztergára hasonlító tárgy

Sziasztok!

Tegnap Havasi koncerten voltam, és sikeresen feltöltődtem... Úgy érzem ma hódolhatok egy kicsit grafomániámnak jelen topicban. Ott folytatnám, hogy helyezzük el az AT-125 gépet mint konstrukciót. Az előzőekben írt listában szerepel a Sieg C0 mint "mi nem az AT-125" és az Optimum mint "inkább ez mint a másik" példaként. Legegyszerűbb ha megnézzük a hajtás oldalát, és máris egyértelmű lesz amiről írok:

Hát biztos nem ez. Nem egy mezei áttétel, és nem is a lemezből hajlított "gépalváz".

Ez az Optimum. Ha összehasonlítjuk az AT-125-tel, akkor csak a két szíjfeszítő görgő tűnik ki, amit az a AT-125 a motor és a főtárcsa tengelyének állíthatóságával vált ki.

Nos ez alapján nem a C0 kategória. A az 520mm hossz közelebb áll az Optimum 560mm méretéhez. mint a C0 440mm-hez.

A továbbiak alapja az, ha egy Optimum / Taig "elbírja a 300-500W motort, és a 80mm tokmányt, akkor az AT-125 szintén elbírná? Ha igen. akkor mit kell tennünk hozzá? És mi legyen előbb? Motorbővítés, vagy "tokmányozás"?

folyt. köv.

Üdv, Géza
    Utoljára módosítva: rgform által : 2016-12-19 19:09

Senior Member
    Hely
    Budapest, XIV kerület
    Hozzászólás
    891

Cool AT-125 mint esztergára hasonlító tárgy

Sziasztok!

Időnként rendhagyó módon az AT-125-től - látszólag - távol álló információkat gyűjtök össze, hozok fel példának, és minősítem rossz vagy éppen követendő példának. A mostani eszmefuttatás is egy lesz ezek közül. Szereplője az általam "zacskóban árult"-ként aposztrofált TAIG esztergagép lesz. Van még egy hasonló szereplő a Sherline, de a TAIG "zacskósabb" filinget ad...

Gyártója "Desktop Lathe", szabad fordításban "Asztali eszterga" névvel illeti. Nem kívánok róla precíz, részletes használati véleményt mondani, mivel nincs a birtokomban egy mindennap használatos példány. Azonban egyes elemei, technikai megoldásai egyszerűen, mérnöki szemmel is megítélhetőek, és elfogadhatóak.

Annyi biztos, hogy van egy cég ami gyártja - még CNC verzióban is - és van vevő aki megveszi - nem is kevés - az internetes bejegyzések alapján. Sőt ezen bejegyzések arról tanúskodnak, hogy nem amatőrök, hanem esztergálásban járatos, a gépet "moddoló" felhasználókról van szó. Természetesen nem akarok az "egyél tehénsz@rt, tízmillió légy nem tévedhet" hibába esni. Csak olyan jellemzőjét emelem ki a gépnek amit én már próbáltam, saját gépen, vagy az AT-125 ön vagy pl. EMCO UNIMAT esetében.

Egyik legfontosabb talán, hogy a gép több fő alkatrésze is alumínium felhasználásával készült, a gyár szerint "hard anodized" kivitelben. Másik érdekessége, hogy a "headstock" vagyis a főorsó és az azt "megvezető? tartó?" egység, egy önálló, a gépváztól független blokkot alkot. Élve az egyszeri vicc szövegével, hasonlóan mint az EMCO Unimatnál, csak az teljesen másmilyen volt :-)

Először képek róla, utána egy kis magyarázat:

Jól láthatóan az egységről így nem is igazán dönthető el hogy eszterga alkatrész, mert függőlegesen felrögzítve akár marófej is lehet. Az egyik oldalán lévő menetes rész a tokmány / patron felfogó, a "sima" hengeres pedig a szíjtárcsa egység felfogására szolgál. Ezáltal rögtön belátható, hogy a felhasznált motor elhelyezése és mérete eléggé szabadon választható, majdnem csak a felhasznált ékszíj határolja be.

Ezen a képen jól látható, hogy a motor szinte meghaladja a gép méretét. Következtetés: ha van helyünk és gusztusunk valahol a gép környékén lepakolni egy nagy motort, és van elég hosszú ékszíjunk, akkor 1-2 lóerő is hajthatja az apró gépet. Hogy a gépváz, befogás, ágyazat, vezetékek mit szól ehhez? Ez most elsőre nem tárgya a vizsgálatnak. Most legyen annyi elég igen vannak akik egy ekkor gépre egy ekkora motort tesznek, és még nem írták meg hogy szétkapta a gépet...

Másik fontos ami a gépről látszik, magyarázza a TAIG egyik paraméterét, elforgó átmérő 115/165mm? Akkor most mennyi is? Ha megnézitek a "fejegységet" akkor azon látható, hogy az ágyazathoz egy fecskefarkas megoldással lehet szerelni. Ha pedig megnézitek a komplett gépről készült képet, akkor azon az látszik, hogy a fejegység alá egy "kettős", alul-felül fecskefarkas közdarab van illesztve, sőt ilyen közdarab van a szegnyereg alatt és egy egyszerűbb a késtartó alatt. Ezt angolszász területeken "riser block"-nak hívják és feladata 15-25 mm-rel megemelni a főorsó középvonalát.

Nyilván az AT-125 tulajdonosoknak egyszerűbb odamenni a géphez, és lenyitva a hajtás fedelét megnézni, hogy ilyen "hardcore moddolás" egyáltalán megoldható-e az automata előtolással is rendelkező gép esetében, de a cikk nem is ezt mondja, mindössze arra akarta felhívni a figyelmet, hogy kicsi eszterga határai is - lehetséges hogy műszaki kompromisszumokkal - kitolhatóak egy adott mértékig.

Ami megfontolandó: kb. 1LE motorig (na jó 0,75LE-ig) elműködget a kis gépen a szíjhajtás, a túlnyomórészt alumínium szerkezet is bírja. Ez alapján az AT-125 is "megküldhető" lenne egy nagyobb motorral... Mekkorával, és hogyan?

Folyt. köv.

Üdv, Géza
    Utoljára módosítva: rgform által : 2016-12-15 15:37

Senior Member
    Hely
    Und
    Telefon
    06305811149
    Hozzászólás
    1.266
    Sziasztok "Erbások". Ezt láttátok már?
    https://www.youtube.com/watch?v=sl2Cb3PUqKs

Senior Member
    Hely
    Budapest, XIV kerület
    Hozzászólás
    891
    Sziasztok!

Ezzel zártam legutoljára:

"Ami megfontolandó: kb. 1LE motorig (na jó 0,75LE-ig) elműködget a kis gépen a szíjhajtás, a túlnyomórészt alumínium szerkezet is bírja. Ez alapján az AT-125 is "megküldhető" lenne egy nagyobb motorral... Mekkorával, és hogyan?"

Nyilván senki sem szeret veszíteni, nem szereti, ha azt amit eltervezett nem tudja megoldani. Szigorúan véve ezzel a motorbővítéssel így jártam. Időbe tellett, de beláttam nem találok jobb motort az AT-125 höz mint amivel most van szerelve. Nem állítom, hogy más sem fog, csak azt hogy nekem eddig nem sikerült.

Azt nem akartam, hogy olyan kinézete legyen mint a bemutatott Taig gépeknek. Egész egyszerűen én egy minimális helyen dolgozom, folyamatos pakolásban, mozgásban vagyok a gép felett, és a gép körül. Számomra elképzelhetetlen, hogy burkolatlan, vagy részben burkolt hajtással üzemeltessem a gépet.

Motorikusan és vezérléstechnikailag nem igazán lett volna korlát a számomra. Még rémlik annyi villamosmérnöki tanulmányaimból és gyakorlatomból, hogy akár egyfázisú AC, akár DC motor szóba jöhetett volna. Sajnos hiába van a WEB tele 30-40USD árú DC motorokkal megvalósított bővítésekkel, én olyan motort nem találtam megvásárolhatót. Ezen felül technikailag sem volt számomra elfogadható egyik megoldás sem. Bár a DC motorok adták volna az egyszerűbb alternatívát a legolcsóbb már számomra műszakilag elfogadható is 30 ezer forinttól indult. Ráadásul ezek egy része 24-48V-os (azaz tápegységet) igénylő lett volna. Legalább egy 110-135 V-os kellene, hogy a 220V - táplálási alternatíva alkalmazható legyen üzembiztosan. Kézenfekvő lenne egy OPTIMUM motorját felhasználni, de annak ára összemérhető azzal a pénzzel amit én az AT-125 ért fizettem annak idején. :-)

Visszalépve az AC (mosógép ?!?) motorokhoz három korlát jelentkezett, igaz azok egy része a DC motoroknál is fennállt.

1., El kellene férni a gép jelenlegi motorja helyén
    2., A jelenlegi motorja TELJESEN ZÁRT, a megtekintett motorokon minden volt valami szellőző nyílás
    3., És végezetül a motorok szigetelés hőosztálya mind alatta volt a jelenleginek.

Így a motorbővítés projektet jegelem, míg nem botlok bele egy F osztályú teljesen zárt, AC vagy DC motorba.

Addig ahogy időm engedi leírom hogy kerül ez:

Ide:

folyt. köv.

Üdv, Géza

Senior Member
    Hely
    Und
    Telefon
    06305811149
    Hozzászólás
    1.266
    Szia Géza! Én is nézegettem ilyen menesztőtárcsát az Erbámra, azután rászántam magam és rendeltem egy 100 mm 4 pofás tokmányt rája. Hát az csúcs, azzal "mindent" meg lehet fogni. Bánom hogy nem vettem korábban. Kicsit macerás megtalálni a központot, de gyakorlat teszi a mestert... Egy ilyet: http://www.szerszamkell.hu/erba_eszt...fas_100mm_9799 Én is megkérdeztem hogy a képen látható felfogató lap jár e hozzá, vagy csak ilusztráció, és azt a választ kaptam." Megkérdeztük a beszállítót, és ők nem látnak semmiféle lemezt rajta, de ami a képen van, az jár hozzá." Erről ennyit.
    Nekem is nagyon hiányzik a maró rá. Van egy 48 Voltos fúrógépem, még a " békeidőből" elég masszívnak nézem megpróbálok abból egy kis marót össze hozni. De azt a nagyobb esztergára. Üdv ksanyi.
    Utoljára módosítva: ksanyi által : 2017-02-12 00:06

Junior Member
    Telefon
    +36303699490
    Hozzászólás
    2
    Sziasztok!

Segítséget kérnék, illetve valamiféle útmutatást.

Univerzál 3 orosz kis esztergámhoz keresek tokmányfelfogó hátlapot. Üdv István

Junior Member
    Hozzászólás
    12
    Üdv!

Részben kapcsolódik, mert POM-ról kérdeznék, de nem esztergálni akarom, ezért (is) lemez kell.

Kérdés: ismer-e valaki Budapesten és vonzáskörzetében olyan kereskedést, akik hajlandóak (el) adni POM-lemez méretre vágáskor leeső darabjait?
    Nem akarok 30.000-ért venni két m2-t, mert nekem ennyi nem kell.

Köszönöm (neten keresgélés után is írtam cégeknek, de több helyen többre megyek)!

Oldal: 62 / 68 ElsőElső ... 1252585960616263646566 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva