Oldal: 1 / 40 1234511 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (399) összesen

Téma: Biztonságos repülés helikopterrel !!! Mindenkinek be kell tartani !!!

Senior Member
    Telefon
    06302009975
    Hozzászólás
    4.892

Biztonságos repülés helikopterrel !!! Mindenkinek be kell tartani !!!

Biztonságos repülés helikopterrel!!

Sziasztok !

A hétvégi hajdúszoboszlói versenyen én elkövettem egy nagyon nagy hibát. A repülési terület szélére leestem a 250 es gépemmel mindezt úgy, hogy majdnem magamra és a segítőmre. A segítőmnek, Sallai Csabának el kellett ugrani a gép elöl. Sajnos megtörtént, de nem mehetünk el mellette.

Nagyon nagy szerencsénk hogy nem lett semmiféle baj. Nézzünk kicsit körül a tekintettben, hogy mit is kellene másképp csinálni. Mindannyian szeretnénk tudásunk és technikánk legjavát megvillantani a bemutatókon ezért sokszor többet vállalunk, mint kéne. Ez nagyon nagy hiba.

A Helikopterezés nagyon veszélyes üzem!! Nem igazán tiszteljük meg és valószínűleg nem is tesszük mindaddig, amíg valami komoly baj nem fog történni. Ne saját hibából tanuljunk, hanem előzzük meg a bajt. Biztos mindenki emlékszik rizikós és épp csak a szerencsén múló helyzetekre. Mik lehetnek ezek?

Pilóta hiba. A túlvállalt vagy egyszerűen elrontott figura után a helikopter lezuhan. Ha minden biztonsági előírást betartunk, akkor is könnyen baleset lehet a vége.

Műszaki hiba: Akármennyire is biztos a kezünk történhet egy rádió zavar vagy más jellegű probléma. Ilyenkor helikopter egy forgó vérmes kaszává változik és könnyen halálos kimenetel is lehet még akkor is ha messze a pálya felett repültünk.

Célom ezzel a kis írással az, hogy mindenki vegye észre a hibáit és ne csak beszéljen róla hanem tegyen is érte. Mert könnyű ítélkezni mások felett miközben mi is ugyanazokat a piti hibákat követjük el.Biztos emlékszünk arra a biztosítós reklámra, amiben a szlogen az hogy bajok balesetek csak másvalakivel történhetnek. És velünk nem !! Ne felejtsük el hogy mások szemében meg mi vagyunk a másvalaki !!

Az alábbi írás egy fórumtársam küldte el egy másik fórumtársamnak. Célom a bemutatásával nem az, hogy bárkit bántsak, hanem az hogy kinyissam mindenki szemét, hogy nézzünk magunkba és ne csak másokat ítéljünk el hanem igenis mi is tartsuk be a biztonsági szabályokat. Sajnos a privát üzenet írója maga is vétett a biztonság terén a versenyen. De sajnos ő csak más hibáit hangsúlyozta túl. Ezt nem szabad az embereknek magukkal szemben is meg kell követelni amit mástól természetesen elvárnak.

A képeken láthatunk ismert pilótákat nem épp biztonságos távolságban repkedni:

gondolom, nem igényel commentet. A képen szereplő Pilóta volt a segédem a repülésnél és majdnem az Ő fejére estem.

Igaz nem a Pilóta arcában, de a 700 műszaki hibából elszabadul esélyed nincs elugrani. Hiába a többszörös bajnoki cím. Bazsi gépe hétvégén bemutatta sajnos.

Régi fénykép. Mióta a 600 lapátok 80 méteres körbe robbantak szét azóta Ő tiszteli legjobban a gépeket. A Pilóta a biztonságos repülés legnagyobb pártolója hazánkban. A 90 es kategóriás heli itt is hamar kaszabolhatott volna, ha megindul

Segítője és saját testi épségét kockáztatva túl közel repül a Pilóta. A kép azért érdekes többek között, mert centire ott állt a segítőjével és úgy mint én Sallai Csabával. Csak itt 500 as repült, ami még nagyobb veszély. De egy külső szemlélő szemszögéből ez mindig más megítélés mint saját repülésénél. Ne feledjük azt, sem hogy a nap végén vette észre hogy a heliben egy emelőkar törött volt és saját elmondása szerint nyert egy helikopter. Mert csak a szerencsén múlt, hogy elkerülte a műszaki hibából eredő törést. Szerintem nem csak helikoper volt szerencsés, hanem ők maguk is. Mert a 250 es is gyorsan közel került.

Tudom érzékeny témát feszegetek, de úgy gondolom a hétvégi esésem rávilágított arra, hogy nem kéne tovább szemet hunyni saját felelősségünk felett. Brahi vagányság és villogás ide vagy oda. Komolyan kell venni a biztonságot. És mindent el kell követnünk azért, hogy minden este boldogan csomagoljunk.

Külföldi videókon is nagyon sok baromságot látunk, amit rögtön meg is próbálunk utánozni. Nem szabad!! Ne repüljünk házak felett emberek között és ne úgy gondolkozzunk mint a kaszkadőrök.

Vegyük át azokat a példákat, amik arra érdemesek. Versenyeken kint már sok helyen 60 méteres védő távolságot is alkalmaznak, ráccsal védik a nézőket és komoly eltiltások járnak a pályáról kirepülésért. Nemrég történt: 2 évig nem repülhet egy starpilóta mert a válla vonalába került.

Szeretnélek megkérni benneteket, hogy támogassátok a minél biztonságosabb repülésre vonatkozó törekvést és hozzászólásokkal, illusztrációkkal, de legfőképpen tettekkel tegyetek meg mindent a közös cél érdekében.

Nagyon köszönöm

Várom észrevételeiteket.

Senior Member
    Hozzászólás
    444

Re: Biztonságos repülés helikopterrel !!! Mindenkinek be kell tartani !!!

Uhhhhhhhhhhhhhh!!!!

VÉGRE!!!!!!

Hányszor mondtam én, hogy egyszer még így meg úgy ..........

Viszont a nagyobb hibát abban látom, hogy sokan vannak akik még 90 fokban lebegni se tudnak de káoszt, tic-toc ot minden féle piro ló....rt repülnek

Szerintetek milyen régen van vizsga szint az emh oldalon?
    Nézzétek csak meg, hogy mennyire előrelátóan idevágóan halgatni kéne az ... abbakra.

http://www.emh.hu/index.php?letoltes http://www.emh.hu/letoltes/Vizsga_szintek/szint1.zip http://www.emh.hu/letoltes/Vizsga_szintek/szint2.zip http://www.emh.hu/letoltes/Vizsga_szintek/szint3.zip

Aztán megint lehet kóstolgatni ....... ;D
    NaSa<br />+36 20 W EG NO 11

Martin mellett szólva, két hete majdnem tökugyanezt adtam elő, csak firefoxxal. Már elmondtam, hogy meglepett, hogy a gép nem fordul, szóval bepánikoltam, és hülyeséget csináltam, berepültem magam mögé. Akkor a legbizonságosabbnak látszó manővert hajtottam végre, egy jónak látszó helyen odacsaptam.
    Égett a pofám, mert soha nem csináltam még ilyet, és őszintén szólva nem is nagyon tudtam, hogyan reagáljam le az esetet. Azóta is bosszant, mert utólag abban a pillanatban kellett volna rotát kapcsolni, amikor a gond előjött, de nem tettem. Hozzáteszem, hogy a gép akkor úgy esik le, mint egy darab kavics, mert nincs autorotációs fogaskerék benne, de legalább álló lapátokkal 250 gramm. És ami fontosabb: előttem és nem mögöttem. Iszonyat nagyot hibáztam, azóta sem tudom normálisan túltenni magam rajta. Szerencsére nem lett komolyabb baj. Még nem volt lelkierőm megnézni, hogy a gép miért nem reagált az oldalkormányzásra.
    A hétvégén jött a verseny. A feladat: szemben lebegés a starthely felett. Meg kell mondjam, hogy nem a szemben lebegéstől pánikotam be, hanem a tudattól, hogy az a hely nagyon közel van hozzám. Még az oldallebegésnél is ez zavart. Hiába tudom megtartani a gépet, ha bármi történik, nem sok időm marad. Én a Lambtól tanultam repülni és a biztonsági szabályokat, amiket ő nagyon keményen be is tart és tartat. És nem véletlen, hogy tisztelettel nézem a felszálló gépet, és próbálok mindent betartani, hogy ne lehessen baj. Valahogy nem érzem magam biztonságban, amikor egy rotációs kasza jön felém. Ez a tartás nincs bennem szimulátoron, de élőben mindig. Nem láttam még ilyen balesetet, és szeretném, ha ez így is maradna.
    Az igazi gond az, hogy a nagy többségbe a biztonság nincs beleverve. Egyszerűen csak repülnek és kész.
    rchelicopter.hu - forgoszarny.blog.hu - Callsign: RC01 (thx for Jenő)

Még valami, a hétvégén megint megfigyelhető volt, hogy az éppen nem repülők a levegőben levő gépnek háttal állnak, és nem figyelik. Igenis figyeljük a másik repülését. Nemcsak tiszteletből, hanem azért is, hogyha ugrani kell, akkor tudjunk róla. Ha háttal állunk a gépnek, mire észrevesszük, hogy gáz van, már késő. Ezt tessék mindenkinek betartani és betartatni.
    rchelicopter.hu - forgoszarny.blog.hu - Callsign: RC01 (thx for Jenő)

Senior Member
    Hozzászólás
    2.868

Sziasztok!

Ha már Hajdúszoboszlói hétvégénél tartunk, illetve a biztonságnál, akkor én is hozzá szólok.
    Gondolom egy páran már tudjátok, hogy a T-700 helim megadta magát a levegőben, azaz szétcsúszott a bec akksim csatlakozója.
    És ez pont az a probléma amit Martin említett. Ez az, amire nem lehet készülni!!!
    Lehet valaki jó pilóta, gondolhatja azt, hogy én stabilan tudok magam előtt fél méterre háton lebegni, de mi van abban azesetben, ha megtörténik az ami nálam is előfordult???
    Sajnos ott én már nem voltam a játékban, mivel a heli teljesen szabad életre kelt és azt csinált amihez kedve volt.
    Mi lett volna, ha egy egyenes áthúzásban történik mindez, majd csak egyszerre a közönség felé veszi az irányt?
    Ezen dolgok miatt igenis nagyon szigorúan kell venni a dolgainkat, mivel a pilóta hiba mellett fenn áll a műszaki hiba lehetősége is, ami nem kisebb mértékű a másiknál.

Szerintem aki modellezik, illetve azon belül is aki helizik igenis vegye komolyan azt amit csinál és a legnagyobb figyelem mellett repítsen.

Remélem, hogy lesz haszna ennek a topicnak és megelőzünk vele sok elkerülhető balesetet.

Lehet érdemes lenne kiszögezni a topic elejére, hogy a kezdők és mindenki el tudja olvasni ezen sorokat és ne vesszenek el az új topicoc homályában.

Üdv

Simon Balázs

Flying is more than a sport ; flying is a pure passion and desire, which fill a lifetime

Senior Member
    Hozzászólás
    2.570

Csatlakozom!

Sokszor volt mentésem figurák közt. Hála Istennek, csak egyszer volt olyan, hogy benéztem és a mező közepén becsapódtam helivel. Ellenben pont múlthéten történt Pécsett, hogy estére ketten maradtunk a reptéren egy helis kollegával, aki az utolsó startomat még megvárta. Új fogura egyszer, kétszer, mentés, új figura harmadszor is. Nem is volt semmi gond. Aztán egy szokásos, sokszor repült dologból rossz irányban vettem ki a helit, azaz pont felénk csúszott a levegőben 20 méteren, tőlünk 15 méterre. Késő volt, ment le a nap, fáradt voltam és dekoncentrált. A heli ugyan jó magasan, de elrepült felettünk és mögülönk hoztam vissza landolásra. A barátom azt hitte elment az 500as irányítása, mert tőlem még nem látott ilyet, hogy berepülök a saját, illetve más feje fölé. Még a figurákat is úgy repülöm, hogy ha baj van, ne belénk csapódjon a heli (fordulók nem a közönség felé, tic-toc síkja nem ránk esik, stb... ! Szóval volt miért elnézést kérnem.
    Sajnos ott voltam Őcsényben és a Pitts Speciál mögénk csapódott be (5méterre - egy házaspár életébe került). Azt a 2,5méteres duplafedelüt Stefan Wurm repülte, akinek modellgyára van és a 3W berepülőpilótája, de az irányítás ha elmegy, akkor ott vége a modellnek...

Kár is szaporítani a szót tovább, szerintem nagyon fontos, hogy minden kezdő egy gyakorlott pilóta mellett tanulja meg az alapokat és biztonsági feltételeket!

Senior Member extrembmx logója
    Telefon
    06 30 521 58 30
    Hozzászólás
    3.725

Összességében nem rossz ötlet,van benne valami,mert valóban ügyelni kell a biztonságra!

Az se rossz ötlet ha kimegyünk repülni akkor azt egy reptéren tegyük vagy a város/falu szélén a határban,távol a házaktol stb!
    Több komolyabb reptéren látni szépen megfestett fehér vonalakat ami a zónákat jelöli,mint a repülő modell tartózkodási helyét,mint a modellt irányító pilótáét,esetleges bírák s leghátul a nézőkét...
    Nos az se ártana ha a modellt nem a reptér szélét jelző vonalon átrakva a fejünk fölött repülünk közvetlen a bírák előtt állva hanem ha már úgy is szabad az az egész mező akkor tőlünk távolabb eső részen kezdünk hozzá!
    Ennek több oka is lehet amit martin már leírt... Vagy pilóta hiba vagy géphiba.Egyik se jó de mind kettővel el lehet kerülni a balesetet ha a modellt a biztoságos távolságban terelgetjük!
    Igaz a repülők valóban több 10 km re is képesek elrepülni és valahol becsapódni ,a helivel ilyet még nem hallottam de ha biztonságos távolságban repülünk akkor minimalizálhatjuk a bajt!
    NaSa említett egy érdekes dolgot hogy van aki lebegni se tud 90 fokkal ,de tekergeti a botot mint az őrült...igen.. vannak... DE ami még egy fontos dolog lenne,és akiket oktatok vagy segítek nekik a repülésben szoktam ajánlani hogy ha már érzi a gépet ,próbáljon meg egy határon belül is repülni!
    Nem nagy feladat de hasznos ha az ember nem csak fenn tartani tudja a gépet és egy egész mezőt össze csúszkálni vele hanem egy képzeletbeli határon belül is repül!Mint maga felé mint jobbra ill ballra...
    Ha mindezt pedig a szabályosan kijelölt reptéren végezzük akkor ott valami nagy butaságnak kell lennie hogy mögénk vagy még hátrább esse amodell..vagy netán a pilótára
    Sokan azt se hiszik el ha a gép a feje felett repül nem képes pontosan meghatározni hogy az hogy is fog onnan távozni,ami nem kevés balesetet vagy érdekes szituációt eredményezhet!
    A képek nagyon jók: http://www.rcpilot.hu/gall/egyeb/8/2...gtechnika.html Szép válogatás ,jó képek.
    Azt se árt egy kezdőnek vagy akár egy komolyabb pilótának is az eszébe vésni hogy ne a bokályához szálljon le!Van hely elég tegye le távolabb...Ez kifejezetten veszélyes az villany heliknél mert ha oda szálsz magad elé és meghibásodik,vagy mikor a nyakadban lógó rádiót elengededmegtörölniaz arcod,és közben a pólód felnyomja a mocit már nyakadba is ugrott a gép, egyböl pörög és szétcsap mindent!
    Nitrós heliknél ha teljes motor leállással magadhoz rotálsz elég kis esély van a balesetre hacsak nem a rotábol adódik...

A helizés NEM JÁTÉK!!!
    Szerintem az egyik legszebb és legösszetetteb technikai modell,amiben sok apró kis dolog van ami hihetetlen nagy fordulattal pörög és ennek következtében hatalmas energiával is teli van!
    Nem csak a lapátokra gondolok,legyen az ekár egy mixer kar egy csavar vagy bármi más ami pörög!Ha az elszabadul csúnya dolgokat csinál!
    Hétvégén haza felé meglepődtem hogy sérült volt a helim ,amiböl ismét tanultam ,azért ismét ,mert mikor még nem heliztem de elmentem az első helis gyűlésre sok komoly pilótátol hallottam hogy minden start előtt nézzem át a gépet mert hatalmas energia amit hordoz és ha szétesik az senkinek se jó,főleg ha embert is ér.
    Nos de akkor még ebböl mit sem sejtettem majd később már láttam is azt amiröl anno csak hallottam és azóta én is átnézem a gépem ,mint az tettem a pár napja szerencsétlen rotám után ,de mégis vagy elkerülte a figyelmem vagy hétvégén jött elő ,de a mixer karom csavarja tövében ki volt repedve a müanyag.
    Azért írtam h "nyertem egy helit" mert ha az a levegőben adja meg magát lenullázom a gépet a földetérékor biztos!Vagy netán másra esik...
    Szóval mint ebböl mint sok más bölcsebb sporttásr egyéb tesztjei ,vagy tanulásgaibol ha már ezt ingyen meg is osztják,még ha nekik néha ez sok sok pénzbe is került TANULJUNK BELŐLE!!!
    Kicsi vagy nagy a modell majdnem mindegy....a sebessége által már hatásos erővel bír.

Nagyon jó dolog az is ha a pilóta nem a tanulási fázisában megmaradt magamhoz húzom dologgal lép továbbabban az értelemben hogy minden figurát magára húzva csinál...Nem tom érthető e ,de arra gondolok hogy jobb mindent a pályával párhuzamosan repülni ( nehezebb ) mintsem keresztbe magammal szemben ahogy állok a mező mellett.
    Ezt nemrég kezdtem el én is gyakorolni mert nem szeretnék öngyilkos lenni egy szerencsétlen lecsúszott az ujjam a botrol és hasba VÁGTAM magam a helivel eset miatt!
    Láthattatok már nem egy videót a neten ahol az illető megijed és szó szerint elkapja a gépet a levegőben! Na ezt nem kell eröltetni ,ha már esik akkor ha lehet szépítsünk a végére valamit ,de NE NYÚLJUNK A GÉP UTÁN!
    Sokan vannak akik játéknak nézik ,gondolom ti is találkoztatok már nézelődőkkel akik majndem hogy oda sétálnak a géphez ami még forog hogy megfogdossák!

Amit még fontosnak tartok!
    Úgy mint autót vezetni se kezdj el dühös,fáradt,beszámíthatatlan állapotban úgy helizni se!
    Minap akivel repülök nem túl nyugodtanjött ki és át kellett vennem nem egyszer az irányítást mert láttam rajta hogy dekoncentrált és lépten nyomon zuhan és azt se tudja mi van.. ( legtöbbször majdnem ránk )

Az se árt ha tudjuk a gépünk határait!Értem ezalatt a helink erejét fordulékonyságát és tehetetlenségét!Netán egy Frenkizős kanyart akarsz bemutatni a haeroknak ,és netán egy picit elszámoltad magad már teljesen máshol is van agép mint azt te tervezed!
    Vagy erő nem lesz benne mert meglepődsz és befullasztod,majd valaki nemvárt csomagként megkapja ha nem figyelt...

Nagyon sok dolog van ami a helizésben össze foglalható és biztos hogy nem is mindent tart be mindenki mikor repül ,de ha már eszébe van és lelkiismerete dolgozik akkor előbb utóbb úgyis átlátja az egészet minidg megpróbál előre gondolkodni!
    ÉS ne feledjük hogy legtöbbször inkább annyit repülj meg amiben biztos vagy kár és fölösleges egy esetleges "vagánykodás" miatt bajt okozni!
    Mint magadnak mint másnak!

Best videó!
    http://www.youtube.com/watch?v=uxni3OXT_Vo

Asszem ez egy pár dolgot figyelmen kívül hagyott azok közül amit említettem

Üdv
    Krisz
    Trex 550X Dominator -- Futaba T7c -- SLS -- Graphene

"Kár is szaporítani a szót tovább, szerintem nagyon fontos, hogy minden kezdő egy gyakorlott pilóta mellett tanulja meg az alapokat és biztonsági feltételeket!"

Ki lesz a gyakorlott pilótám?

Node lényegre térve az, hogy a gép mechanikai vagy elktronikailag kinyiffan a levegőben sux és mindamellett nemlehet rajzolni a földre neki X-et hogy ide ess ne máshova... ugyanannyi az esélye , hogy ugyanarra a pontra esik a heli függetlenül merre repült az ember. Azt természetesen kizárnám, hogy Baján repülök és Pécsen a nyakatokba zuhan a helim. Első törésemkor megtanultam, hogy mind1 hol repülök nem befolyásolja a végeredményt. (előttem repültem 30 méter magasan kb 25 méterre tőlem és kiszakadt a mechanikám, de mégis mögém 10 méterre csapódott be. Következő törésemnél elöttem repültem 2 méterre de mégis előttem 13-14 méterre csapódott be. nem rajtunk múlik a kráter helye... csakis az előfordulás valószínűségét csökkenthetjük azzal, hogy nem vállalunk be ordenálé máyer figurákat ha 300-an römiznek mögöttünk a nyugdíjas táborból, hiszen egy esetleges crash-nél az OMV-s csiga fog nekik ordibálni, hogy szedjék a lábukat... a másik javító tényező, hogy ellenőrizzük kellőképpen a helinket. Bazsx is biztosan lefogja azt a vacak bec káblt olyanra cserélni ami nem szétcsúszós fajta (gyári bec csatlakozó). Tehetünk ellene de az ördög sosem alszik és létezik ugye baleset is nemcsak emberi mulasztás. Martinnal egyet értek ebben a két pontban fő a biztonság. Aki látott repülni tudja, hogy ég és föld ahogyan repülök ha vannak körülöttem emberek és ha nincsenek, a saját testi épségemmel én hazárdírozom , mert csak nekem van hozzá jogom sajnos ;D másokéval nem tehetem, pedig lenne olyan politikus akit az X helyére állítanék szívesen és még csak megsem siratnám a helit sőt a zsűri és a közönség is csak azt mondaná, hogy ez egy szabályosan lenyírt figura volt
    CopterX 500 V2 3G :, Royal Evo 9

Senior Member
    Hozzászólás
    614

It&#39;s WORKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN&#39; !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Senior Member
    Telefon
    06302009975
    Hozzászólás
    4.892

Sziasztok !

Ha valakinek van elrettentő képe akkor kérem töltse fel az rcpilot.hu -ra.

üdv.

Oldal: 1 / 40 1234511 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve