Oldal: 1 / 7 12345 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (68) összesen

Téma: LiFe akkupack készítésének menete

Senior Member opener logója
    Hely
    Csopak-Veszprém
    Hozzászólás
    4.368

LiFe akkupack készítésének menete

Azok kedvéért, akik még nem követtek el ilyet, részletesen leírom, hogyan készítek LiFe 2300-as akksikból packot.
    Többen elmondták már, hogyan csinálták, volt akivel egyetértettem, volt akivel nem, ezért összegzem a szerintem ideális
    megoldást. Természetesen építő jellegűnek veszem a kritikát is.

Első lépés:
    előkészítjük a cumót, minimum 180W-os forrasztópáka, Sn60Pb40 vagy hasonló forrasztóón, TS570 vagy hasonló forrasztó krém,
    0,8mm vastag tenyérnyi vörösréz lemez. Ez utóbbi bármely színesfém üzletben beszerezhető.
    A lemezből 8mm széles csíkot vágunk a szükséges hosszra, majd megtisztítjuk az oxidrétegtől, csak azon az oldalán, amely
    a forrasztandó felület lesz. Az akksik talpait szintén mechanikusan tisztítjuk, 10-12mm átmérőjű körben.

Ezt követően a tisztított rézfelületekre forrasztókrémet kenünk vékonyan, majd befuttatjuk vastagon ónnal.
    Az akkuk ónozása külön figyelmet igényel.
    A páka legyen kellően bemelegedve, az előzően megtisztított felületet krémmel bekenjük, majd a páka talpára nagyobb mennyiségű ónt
    teszünk és határozottan rátesszük az akkura. Maximum 2 másodperc szükséges, hogy az ón megfusson, azzonnal vegyük el a pákát.
    Eredmény: kis óndombocska az akksin.
    Ha ügyesek vagyunk, az akkut a következő 2. másodpercben meg is foghatjuk, mert a hirtelen hő azonnal szétfut, az akku hideg lesz ismét.
    Ha az első esetben ügyetlenkedtünk, legyen kéznél egy vizes szivacs a gyors hűtésre. Sajnos láttam agyonmelegített LiFe packot,
    ahol kis teljesítményű pákával vagy fél percig volt "hőntartva". Ez látszik a forrasztási felületből.
    Ezek az akkuk sajnos veszítenek a kapacitásukból, mivel a fél akkutest felmelegszik nem kívánt mértékre. Tehát a hirtelen nagy hőközlés
    a nagy pákával csak az akku lemezét melegíti, gyakorlatilag nem terjed tova a hő. Így az akkumulátornak ez meg se kottyan.

Következő lépés a lemezkék felhelyezése. A lemezcsíkot az ónozott felével fordítsuk rá az akksi óndobocskájára, két akkut egymásmellé téve
    (polaritás-helyesen) mintegy hidat készítve rajtuk a lemezzel. A pákáról drótkefével távolítsuk el a rajtamaradt ónt, majd a lemezcsíkot
    csavarhúzóval enyhén nyomjuk az akksikra, a lemezcsík tetejére pedig tegyük rá a pákatalpat. A rézlemez hamar átviszi a hőt, így az alatta lévő ón
    megolvad, a rézlemez 3-4 másodperc alatt "belemerül" szinte az ónba. Azonnal vegyük el a pákát, vizes szivaccsal hűtsük, illetve töröljük le a maradék forrsztó krémet.
    Értelemszerűen ezt ismételjük a többi akksin is. Eredmény: igényesen kivitelezett 100%-os kötésű forrasztás. Amennyiben szükséges a soros akkuelhelyezés, egyszerűen hajlítsuk szét az akksikat. Ezt könnyebbé tehetjük, ha előtte kilágyítjuk a vörösréz lemezt. Ennek módja ugyanaz, mint az acél edzése, vagyis
    felmelegítjük, majd hideg vízbe dobjuk Ezzel elkerüljük, hogy esetleg az akksi talpa leszakad. (a biztonság kedvéért ezeket a lemezcsíkokat
    vághatjuk 6mm szélesre is.)

Már csak az előzetesen forrasztókrémezett és vastagon ónozott vezetékeket kell a helyükre (az ónbuckákba) nyomnunk. A balansz csati vezetékeit utólag a forrasztás széleire nyomjuk egy szösszenetnyi melegítéssel és majdnem készen is vagyunk. Zsugorfóliával rögzítjük az akksikat egymáshoz, esetleg készen kapható sapkával le is zárjuk a végeket, vagy csak vastag szalagot ragasztunk a talprészre a szigetelés érdekében.

Korábban készítettem forrasztás-mentes packot is, ez azonban már komolyabb műhelyfelszereltséget igényel. Ennek lényege, hogy a két plexi véglezárót csavarral húztam össze, az akksi érintkező talpait a rugalmasság érdekében "O" gyűrükkel szorítottam a felületre. A kábelek imbusz-hernyócsavarokkal kerültek rögzítésre. Egy minititánban teljesített a pack, hibátlanul. Érdekességképpen a fotó, hátha valaki kedvet kap...

Heli: 400-450-500-600 Repcsi: EG-Pro,Extra330,G-waco Vitorlás: Phantom, NACRA i18

Senior Member airman logója
    Hely
    Tata
    Hozzászólás
    1.063

Re:LiFe akkupack készítésének menete

Zoli, csoda lenne, ha nem modelleznél.

Én egyetlen veszélyes pontját láttam a packnak - pirossal bekarikáztam. Az én packjaimban is vannak ilyen kritikus helyek, itt jobban leszigeteltem.

Senior Member Endre logója
    Hely
    Budapest XI. ker.
    Hozzászólás
    2.905

A forrasztások kivitelezése az hibátlan, de a tetején, azaz a negatív pólus közepén a kis kék pötty az a biztonsági szelep. Azt nem szabad leforrasztani, nem hiába "U" kiképzésű a gyári összekötő lemezke vége sem.
    Az a jó, ha a ballasztot ki is lehet venni! De ez is bent felejthető....

Hely
    Csopak-Veszprém
    Hozzászólás
    4.368

Kösz Endre!
    Bevallom, ezt nem tudtam, pedig nagyon fontos dolog. Ezt a hiányosságot kijavítom sürgősen.

Airman, igazad van, nem árt kis plusz szigetelés az átvezetésnél. Fő a biztonság.
    Heli: 400-450-500-600 Repcsi: EG-Pro,Extra330,G-waco Vitorlás: Phantom, NACRA i18

Senior Member
    Hozzászólás
    923

Nagyon tetszett a leírás! Más akkuhoz is tökéletes.
    Duplex EX HUN-3631

Hely
    Csopak-Veszprém
    Hozzászólás
    4.368

A hibámat korrigálandó furatok kerültek a biztonsági szelepek fölé, amit ugye illett volna a forrasztás előtt kifúrni. Végül 0,5mm-es műa. zárólemezek kerültek a végekre, majd zsugorfóliás rögzítés. A 20-dik ciklus után is pár század Volt eltérés van csak a kisütött cellák közt, így egyelőre balanszcsatit nem kap.

Senior Member Karajev logója
    Hely
    Tirol
    Hozzászólás
    3.812

Szia Zoli!

Nekem a forrasztásmentes pakk sokkal szimpatikusabb!

Gábor
    "GW Slick 540 - AxiGold" / "Extra 330 RR"" /"E339 EDF Jet" / "Sebart Avanti S EDF" / " Spektrum"

Senior Member
    Hozzászólás
    818

Köszönjük!

Ez a forrasztásmentes pakk nagyon tetszik, sőt... A kiegészítőket honnan szerezted be? Elsősorban az érintkezőkre és a végekre gondolok.

Üdv.: Árpi
    T: 06705509185

Hely
    Csopak-Veszprém
    Hozzászólás
    4.368

Hát az egyedileg készült. A végeket 10mm-es plexiből vágtam ki, az akksiknak 6mm mély fészkeket martam, az elektromos érintkezőket
    pedig átm12-es rézből esztergáltam. Gondolkodom valami egyszerűbb, kisebb súlyú megoldásban, mert ez most így 50gramm körül van.

Senior Member
    Hozzászólás
    818

Ááá, sejthettem volna, hogy a komolyabb műhelyfelszereltség alatt nem az imbuszkulcs meglétét értetted...
    T: 06705509185

Oldal: 1 / 7 12345 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve