Oldal: 2 / 323 ElsőElső 1234561252102 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (3229) összesen

Téma: Videoátvitel FPV repüléshez

Senior Member
    Hozzászólás
    1.650

Re:Videoátvitel FPV repüléshez

Össze szeretnék állítani egy fpv szettet, mindent összevetve a dolognak több buktatója van az anyagiakon kívül:
    -1200MHz-en jelet adni illegális zavarhat más rendszereket
    -amatörsávon talán még nem nagy bűn de engedély nélkül ezt sem szabadna
    -1.2GHz rendszer közel van a GPS 1575MHz frekvenciához ezért leülteti a bemenetét
    -2.4GHz-en lehetne videót küldeni, de elvileg csak 10mw-tal (max.300m), bár ebay-on láttam 2W-osat is
    (lehet ez bemenőteljesítmény x8).
    -Ennél viszont nem használható a 2.4gigás táv
    -Modellirányításra marad a 35MHz elvileg max 80mW-tal.
    -A 35megás rendszer zavarérzékenyebb, nem tudom mennyire nagy távolságnál
    -5.8Gigás videoadóról még csak a fórumon hallottam, de állítólag nem jók
    -Drága a videszemüveg, egyenlőre a rendes kis lcd tv is jól jönne de nehéz látni napfénynél:
    igaz lehet sötétíteni árnyékolással, esetleg a háttérvilágítás led-es tuninggal fényesebbé tehető
    - a repülőgép kiválasztása sem egyszerü
    Kicsit eltértem más témák felé remélem nem baj.
    Mi akkor a jó megoldás?

mmormota
    Guest

Idézet GPeti eredeti hozzászólása
    Mi akkor a jó megoldás?
    Nincs jó megoldás. ;D

Mindenféle csúf kompromisszumok vannak. Ezekről olvashatsz a fórumon.

mmormota
    Guest

-1.2GHz rendszer közel van a GPS 1575MHz frekvenciához ezért leülteti a bemenetét
    Ha elég messze van a gépen (pl. az adó az EasyStar függőleges vezérsíkon, a gps antenna meg az orrban) akkor már nem vészes a zavarás, 10-11 hold is jön. Ha nem lehet ilyen messze elhelyezni, akkor egy hangolt tápvonalas szívókör 1576 MHz-en megoldja.

-2.4GHz-en lehetne videót küldeni, de elvileg csak 10mw-tal (max.300m), bár ebay-on láttam 2W-osat is
    Patch antennával 1 km fölé is megy, sokan pedig illegális 500mW-os adót használnak. Azzal akár 10km is elérhető.

-Ennél viszont nem használható a 2.4gigás táv
    Nem bizony. Sőt a többiek rádiója is zavarja, különösen a Futabák, ezek széles vízszintes sávokat rajzolnak a képre.
    Lehet hozzá 35MHz-et használni (nem 80 hanem 800mW a tipiikus rádió kimenő teljesítmény).
    Alternatív lehetőségek: Thomas féle 433MHz vagy DMD 869MHz (egyik se egész biztos hogy legális). De mindkettő nagy hatótávolságú.

-5.8Gigás videoadóról még csak a fórumon hallottam, de állítólag nem jók
    Nekem nem vált be, de ez lehet egyedileg gyenge készülék is.
    A Fatshark bejelentette, hogy márciusban kihozza az egybeépített szemüvegét 5.8GHz-es vevővel. meglátjuk, mennyire válik be.
    Annak alapján amit én tapasztaltam, diversity a minimum. Lehetőleg nyereséges antenna + követés kell tűrhető hatótávhoz.
    Piszkos drága.
    Viszont legális, és lehet használni 2,4GHz-es távval. Meg békén hagyja a GPS-t is.

-Drága a videszemüveg, egyenlőre a rendes kis lcd tv is jól jönne de nehéz látni napfénynél
    Egy nagy dobozt szoktak tenni egy fotóállványra, mélyén a tv. Meg vannak megszállottak, akik ugyanezt a fejükre szerelik. Darth Vader ahhoz képest megnyerő külsejű.
    Vagy vehetsz egy trimersion akármit az ebay-en (nekem 110-be került szállítással) és átberhelheted. Pont olyan 640*480 lcd van benne mint a 300 dolláros szemüvegekben, és jobban kizárja a napfényt. De elég böszme... ;D

igaz lehet sötétíteni árnyékolással, esetleg a háttérvilágítás led-es tuninggal fényesebbé tehető
    Az nagyon nehéz lenne.
    - a repülőgép kiválasztása sem egyszerü
    Elsőnek EasyStar. Azzal van a legkevesebb gond. Aztán ha már benne vagy, kitalálod mi a még jobb.

Senior Member
    Hozzászólás
    798

Én jó megoldásnak a 433-as távirányító rendszert találom.
    És ezt párosítva vagy 2.4 ism video adóval vagy mással.
    Ezt egy német? amatőr gyártja.
    (Egyébként az se felel meg minden amatőr szabványnak.)
    De a freki kb jó helyen van

Az amatőrvizsga kb 5eft, és kész.

Persze ez már drágább móka, de ez a tuti.

G

(Egyébként ha jól emlékszem Magyarországon nincs 900mhz-os sem ISM, és nincs 1200mhz-n se.)
    Megnéztem: ism sáv kishazánkban:
    434MHz, 2.4GHz, 5.7GHz., a 434mhz-en csak egy frekvencia használható...

Idézet GPeti eredeti hozzászólása
    Össze szeretnék állítani egy fpv szettet, mindent összevetve a dolognak több buktatója van az anyagiakon kívül:
    -1200MHz-en jelet adni illegális zavarhat más rendszereket
    -amatörsávon talán még nem nagy bűn de engedély nélkül ezt sem szabadna
    (lehet ez bemenőteljesítmény x8).

Mi akkor a jó megoldás?

mmormota
    Guest

10mW 2,4GHz adóval is érnek el szép eredményeket. Ezt a videot 10mW-os adóval és vételi oldalon 8dBi antennával vették fel, a vevő jobb valamivel az átlagnál.

vTX
    http://www.firstpersonview.co.uk/tra...10mw-2.4ghz-tx
    vRX
    http://www.firstpersonview.co.uk/tra....4ghz-receiver
    8dBi patch

TX
    Multiplex cockpit SX (35MHz)
    RX
    RP6D1 : Corona 6 Channel Synthesized 35MHz Dual Conversion Rx (standard length antenna)

Bövebben az rcgroups fórumon:
    http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1171268

Senior Member
    Hozzászólás
    1.650

Én a 433megás rendszert nem javaslom, nagy teljesítménnyel használva a környéken használhatatlanná válnak a garázskapuk, autótávirányítók stb. Ezen a frekvencián a jel / szünet arány is maximalizálva van, nem lehet folyamatosan adni hogy más is müködhessen.

mmormota
    Guest

Szerintem az egész FPV hobby kiforratlan. Nincs rendesen megtervezve, más célra gyártott eszközöket válogatunk össze, sufnituning cégek próbálják a nem erre való technikát valamennyire használhatóbbá tenni. Ebből jön ki, hogy több frekvenciát használunk, ütik egymást, és a video átvitel analóg egy olyan környezetben, ahol az analóg tv adás már kifutóban van.

Ha kicsit jobban elterjed az FPV, előbb-utóbb beszáll komoly cég is és megcsinálják rendesen.

Pl. wifi-re alapozva a video átvitelt is, a vezérlést is. Kis távolságra irányfüggetlenül, nagyobbra követő antennával, élesen irányítva. Egybeépítve mindent, video tömörítőt, távvezérlést, robotpilótát, osd-t. Egy ilyen szerkezet szoftver fejlesztése nagy munka, de az anyag igénye, mérete stb. elenyésző. Pár ezer darab miatt nem éri meg kifejleszteni, de ha százezres darabszámot el lehet érni akkor már igen. Ez klasszikus FPV esetén nagyon messze van, de a Parrot pl. ebbe az irányba mutat. Olyan játékot, ami lakásban használható és Iphone-nal meg ilyesmivel is vezérelhető, nagyon sokat el lehet adni ha nem túl drága. Ha ebbe belépnek nagy cégek, villámgyorsan elérik azt a színvonalat, ami a rendes FPV-re is jó lehet. Ha máshogy nem, akkor úgy, hogy a sufnitunig cégek erről az alapról, működő digitális átviteli rendszerből indulnak és terjesztik ki a hatótávolságot, ahelyett hogy analóg vackokra építenének.

mmormota
    Guest

A teljesen digitális rendszerhez egyre jobb eszközkészletek állnak rendelkezésre. A digitális set-top boxok, mediaplayerek nagyon hasonló funkciókat látnak el. Van bennük egy olyan általában ARM alapú célprocesszor, amit hardveresen a video feldolgozásra hegyeztek ki, tartalmazza a wifi, ethernet stb protokollok kiszolgálóit. Ezek a processzorok programozhatóak. A gyártó cégek fejlesztő kiteket adnak ki, amit a készülék gyártók vesznek meg, és egyedi alkalmazást fejlesztenek rá. A legnehezebb részeket, pl. a video kodekeket, kommunikációs protokollokat maga a félvezető gyártó adja és készen van a kitben, csak az egyedi jellemzőket, menüt, felhasználói felületet kell egyedileg megírni.

Egy ilyen kit nagyon jó alap digitális FPV célra is. Csak nagyon nagy munka. Ezzel együtt bízom benne, hogy valamilyen lelkes egyetemi csapat vagy ebben üzletet látó cég 1-2 éven belül megépíti a valóban plug-and-play digitális FPV készletet.

Senior Member
    Hozzászólás
    305

Senior Member
    Hozzászólás
    798

Olyasmi ez mint a inesun oldala. Az árakat nem néztem, de a gond csak annyi, hogy a specifikációban nincs leírva a vételérzékenység.
    Én is (sajnos) hasonlót vettem, és ezzel rosszul választottam.

Javasolom, hogy a nagyobb érzékenységűt vegyétek meg onnan, ahol az eladó ki meri irni a vételérzékenységet. Talán az nem annyira gagyi.

Az én szerkezetemre 2000mw volt irva. Mérés után kiderült, hogy ennek csak a töredéke.

Az ebay-en láttam -92dbm érzékenységű 1.2-es vevőt, ha jól emlékszem 89usd-ért.
    Én ezt javasolom annak, aki vásárlás elött van!!!

Üdv,
    Gábor

Idézet tv eredeti hozzászólása

Oldal: 2 / 323 ElsőElső 1234561252102 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve