Oldal: 1 / 22 1234511 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (217) összesen

Téma: Szárnyashajók és modelljeik.

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Szárnyashajók és modelljeik.

Üdv. Mindenkinek!

A szárnyashajóknak még nincs tématopicja így gondoltam nyitok neki. Nekem nagy szívügyem ezek a különleges hajók, kár, hogy közel sem olyan népszerűek a modellezők körében, mint megérdemelnék. Két része van a dolognak. Egyik a szárnyashajók története, alkalmazási területeik, és az egyes típusok megismerése. Ezen belül kiemelt figyelemmel vagyok a hazai szárnyashajók irányában (tudtátok, hogy összesen 21 ilyen hajó volt/van szolgálatban Magyarországon?)
    A másik terület maga a szárnyashajó modell. A végcél az m/s FECSKE modelljének megépítése, de ez még nagyon messze van, sok kutatást, számolgatást, munkát kell még elvégezni. Addig is épülget egy szárnyas motorcsónak amivel lehet kísérletezni, ötleteket, elképzeléseket kipróbálni.

http://szarnyas.surmanzs.fotoalbum2....tureid/8196742

http://szarnyas.surmanzs.fotoalbum2....tureid/8196747
    (További fotók itt: http://szarnyas.surmanzs.fotoalbum2.hu/#page-0)

Ez a hajó most ilyen állapotban van. Ha minden jól megy 1-2 hét és meglesznek az első futáspróbák, és kiderül mit számoltam jól, és mit nem.

Ha esetleg mást is izgat a téma, akkor azt itt kitárgyalhatjuk. Valamint érdekelne minden szárnyashajó modell rajza, és a nagy szárnyasoké is. Már mindent begyűjtöttem, ami ebben a témában elérhető, de hátha elkerülte valami a figyelmem, vagy valaki ügyesebben keres mint én.

üdv.:SRY

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Re:Szárnyashajók és modelljeik.

Üdv. Mindenkinek!

Úgy látom a szárnyashajó modellek faragása nem keltette fel senkinek az érdeklődését rajtam kívül. Ezt mondjuk némileg meg is tudom érteni, mert elég nehéz kenyér ez a víziszárnyalás. Könnyebb volt álmodozni róla, mint megcsinálni. Na de a lényeg, hogy már van némi "kézzelfogható" eredmény:

http://www.youtube.com/watch?v=YCqBji5pjGg

Na meg van egy csomó hiba is, amiket még ki kellene küszöbölni, meg pár olyan jelenség amit egyenlőre nem is értek, na de majd sorban ezek is megoldódnak ha eleget dolgozok rajta.

Ha valaki mégis rászánja magát a szárnyashajó modellezésre ne kíméljen, szívesen segítek! Nem egyszerű dolog, de ez benne a szép.

üdv.: SRY

Senior Member
    Hozzászólás
    886

Hello SRY!

Nagyon jó a videó! Tökéletesen kiemelkedik a szárnyakra a modell!
    Hajdanán én is kacsingattam a szárnyashajó megoldás felé. Van egy régebbi könyv is róluk, ahol a vízalatti és vízfelszint áttörő nagy hajók összes elmélete is le van írva. Kísérleteztem, abból kiindulva, hogy az 1kg elektromos hajómat átépítem, mondván a szárnyak vízi ellenállása kisebb lesz, mint a hajó aljának súrlódása. A sebességet hajszoltam akkor, meg ma is. A kísérlet nem volt rossz, de én is tök egyedül voltam, és elcsábított a népesebb RC autó és az FSR hajó. Időnként belecsempésztem az FSR hajómodellbe egy-két ötletet a szárnyashajók megoldásaiból. Volt ami nem sikerült és csak kiröhögtek vele. Röhögni könyebb mint kísérletezni, erőlködni...
    Volt ami viszont bevált volna, de akkor öregebb FSR-es kollégák közölték velem, hogy az FSR szabályzat nem enged víz alatti szárnymegoldások beépítését. Mivel a sebességet továbbra is hajszolom, hydro, azaz papucsos hajókkal versenyzek, és meglepődve tapasztaltam, hogy egy amerikai srác nem papucsokon siklik, hanem szöget bezáró víz alatti szárnyakon. Van új a nap alatt...

Sanyi bátyó
    Homo Sapiens Modellaricus

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

T. Sanyi bátyó!

Annak alapján, amit eddig tudok a szárnyashajókró az a véleményem, hogy a szárnyashajót nem a sebesség megszállottainak találták ki! Ugyanis abszolut nagy sebességek elérésére nem igazán alkalmas egy szárnyashajó. A hordszárnyas hajó, más közlekedési ágból vett hasonlattal élve, inkább afféle luxusautó; gyors, kényelmes mint egy Audi A6, de ettől még nem F1 versenygép. 30-200 főnyi utast 60-110 km/h sebességgel, kényelmesen elszállít A-ból B-be, de ha tisztán a sebességet nézzük hol van ez egy versenymotorcsónak kvalitásaitól? A jelenlegi 350 km/óra körüli rekordot is egy siklóhajó tartja, nem száryashajó.

Nekem sem a különösebben látványos sebességek elérése a célom, hanem egy minden szempontból megfelelő szárnyashajó modell-rendszer kidolgozása. A megfelelő irány- és merülés-stabilitás problémájának egyszerű, de jól működő megoldása. Ha ez megvan, akkor élethű hajómodellekben, elsősorban a Magyar tervezésű és építésű hajók modelljeiben, illetve az itthon szolgálatba állt Szovjet/Orosz típusokban alkalmaznám az eredményeket. Nagy vágyan egy 1:50 ... 1:20 körüli léptékben kicsinyített, szárnyakon futó "FECSKE" építése ..... na de ez még most elég messzi álom.

Veled ellentétben én nem "egyedül" küzdök a problémákkal, van egy óriási "segítségem" , jelesül Beledi Dezső Úr (!) akinek nem tudom elégszer megköszönni mindazt az információt, szakmai anyagot, amivel ellát. És mennyire használhatóak ezek a kapott információk? Beledi Dezső tervezte és felügyeletével készült el az összes valaha épült Magyar Szárnyashajó, szárnyas-motorcsónak. Úgy gondolom ennél nagyobb szakmai segítség nem nagyon érhető el hazánkban. ;D ;D ;D ;D ;D

Lenne egy konkrét kérdésem is feléd, de ezt PÜ-ben írom meg.

Üdv.: SRY

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

dv. Mindenkinek

Új rovat indul a www.sry.atw.hu -n !
    MAGYAR SZÁRNYASHAJÓK / SZÁRNYASHAJÓK MAGYARORSZÁGON
    címmel.

Kezdésnek két cikk került fel az új rovatba:
    Beledi Dezső : Szárnyra kap a motorcsónak
    Tóth György: Fecske száll a vizek felett

Ezeket további kb. 14 cikk, rengeteg érdekes fotó, leírás, és természetesen modellek is követik. Remélem sikerül többek érdeklődését felkelteni a téma iránt, és sokan legalább annyira megkedvelik ezeket a különleges hajókat, mint én.

Nézzétek meg a:
    www.sry.atw.hu -n.

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Üdv. Mindenkinek!

A legújabb fejlesztési eredmények itt olvashatóak:
    http://users.atw.hu/sryforum/viewtop...t=959&start=45

Nem írom le ide is a "nagy érdeklődésre" való tekintettel, de azért akit érdekel a téma megtalálja az infókat.

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Üdv. Mindenkinek!

Két új cikk került fel a SZÁRNYASHAJÓK MAGYARORSZÁGON / MAGYAR SZÁRNYASHAJÓK rovatba:

Beledi Dezső : Emlékezés a "Fecskére" az első magyar szárnyashajóra
    Ez egy nagyon jó összefoglaló cikk a lehető leghitelesebb forrásból.

Kemény Sándor, Bognár Jenő: Az ellenállás csökkentésére kidolgozott módszerek
    Ez utóbbi írás egy Hajóépítéstan jegyzetből származik és némiképp túlmutat a szárnyashajózáson. Először nagy dilemmám volt, hogy mekkora "kerettel" dolgozzak a téma körül, és arra jutottam, hogy érdemes kicsit szélesebbre venni a dolgot, hogy látható legyen milyen motivációk, műszaki, gazdasági megfontolások vezettek a szárnyashajózás kialakulásához.
    Viszont ez azzal a járulékos "haszonnal" is jár, hogy sok érdekes és hasznos információ kerül fel az oldalamra a Légpárnás-hajókról, és siklóhajókról. Akiket ezek a hajófajták (is) érdekelnek találhat sok hasznos információt.

Nézzétek meg a:
    www.sry.atw.hu -n.

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Üdv. Mindenkinek!

Folytatódik a hazai szárnyashajózást feldolgozó munka az oldalamon. A mai tartalom bővülések:

Marczis Ervin : Harminc év óta szárnyakon is
    Összefoglaló írás a szárnyashajózás hazai történetéről, külön érdekessége a szárnyashajó balesetek boncolgatása.

Murányi József : Repül a szárnyas csónak
    Ez az újságcikk a hazai szárnyashajó kísérletek hőskorából származik, és ebben látható egy fotó (igaz rossz minőségű, de fotó) az SZH2 típusú kísérleti hajóról! Ez az SZH2 egy igazi regényes hajó, mert ezen próbálták ki a majdani "FECSKE" 60 személyes szárnyashajó szárnyrendszerét, de ezzel nem volt vége a történetnek, mert ez a hajó később VH1 néven kerül elő a Magyar Hajózástörténetben és ez volt a kísérleti járműve Beledi Dezső vízsugárhajtásos kutatásainak, aminek az egyik eredménye a 316-os típusú vízibusz lett (na a 316-ost se nagyon keressétek a neten meg a szakirodalomban, az is egy méltatlanul "elfeledett" hajó)

Nézzétek meg a:
    www.sry.atw.hu -n.

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Üdv. Mindenkinek!

Színesedik a SZÁRNYASHAJÓZÁS témakör. A hazai szárnyashajózás taglalása mellett az oldalon nyitottam egy új rovatot Szárnyashajó típusok, szárnyashajó modellek címmel. Így lesz egy kis kitekintés a nálunk teljesen ismeretlen típusok, technikák irányában is.

Az új oldal első cikke:

Az "ARANY NYÍL"
    Címet viseli és ebben bemutatom a "FRECCIA D'ORO" nevű szárnyashajókat (merthogy két ilyen nevű hajó is volt). Az egyik, a PT 10 típusú hajó, ami egy igazi hajózástörténeti különlegesség, hiszen ez volt az első személyforgalomba állított szárnyashajó a világon. A másik a PT 50 típusú közepes utashajó, aminek a rajzait is megtaláljátok a mai frissítésben!

Nézzétek meg a:
    www.sry.atw.hu -n.

Oldal: 1 / 22 1234511 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve