Oldal: 3 / 5 ElsőElső 12345 UtolsóUtolsó
Eredmény: 21 - 30 (43) összesen

Téma: Szimulátor repterek; Panoráma fényképek készítése, szimulátorokhoz, editorok

Senior Member
    Hozzászólás
    619

Re:Panoráma fényképek készítése, szimulátorokhoz

Nagyon örülök részletes válaszodnak, talán semmit sem kell beemelnem az u.n. "tutorial"-ba fentebb, mivel úgyis várható, hogy akit érdekel ezt az írásod is elolvassa.
    Miután elküldtem fenti "hozzászólásom" ismét megnéztem a blogod, és olvastam a felszerelésedről. Azonnal rájöttem, hogy halszem optikát használsz.
    Már régebben futottam egy kört ebben az ügyben, és azt találtam (ez az érdeklődők számára információ), hogy a Sony gépemhez a halszem optika 200 eFt. Mivel a géphez Minolta optikát is lehet használni, bemegyek még a használt fotocikk boltba, hátha van olcsóbb.
    Most fogom megnézni, hogy ha teljesen kinyitom az objektívem 18 mm-re, nem tudnék-e kevesebb képpel körbeérni.

Megerősítetted, azt is amit írtam a "tutorial"-ban, nevezetesen, hogy a legolcsóbb gyári 3D fej kb. 80 eFt. Ezért csináltam magamnak egyet 300 Ft önköltséggel. Most nézegetem, hogy miként tudnék olyat csinálni, ahol a gép függőlegesen áll. Ugyanis én is rájöttem, hogy ha egy sorba nyolc kép elég lenne, de függőleges irányban csak +/- egy kellene az ég lényeges részének lefedéséhez, jobban járnék.

Idézet Takoca eredeti hozzászólása
    Na az Anaglif panoráma az igazi kihívás
    Ez nagyon szép lett, tök jól kijön a térhatás.
    A kép szinezésére AnaMakert használunk. Ez kissé túlzó állítás, mert a térhatást "airman" készítette. Ha lesz Phoenix-ed nézd meg a HHH_M_3D repterünket.

>>Ezen kívül, milyen módon oldod meg azt a problémát (ha nem szakmai titok), amelyre vonatkozóan nem tudtam jó tanácsokkal szolgálni.
    >>Ez pedig a következő, ha az eget fényképezed és nincsen felhő mögött a nap, vagy nincsenek felhők az égen a képek nap felőli oldala fényesebb, ezért az ég >>csíkos vagy foltos lesz. Mi a jó módszer?

Nos, bármilyen furcsa is de az összes képet MANUÁLIS módban, azonos zár és rekesz beállítással kell csinálni! Ha szükséges akkor expozíciós sort kell készíteni (bár amikor 30-40 képből áll a panoráma akkor ez gondolom nem hiányzik).

Tudom hogy furcsa, de ez a "titok"
    Én is MANUALIS módban fényképezem az eget, de ez nem oldja meg azt a problémát, hogy a képek nap felőli oldala világosabb. Én is editálok eleget. Lehet, hogy még többbet kell. Az is jó hatás a Te módszereddel, szerintem, hogy portré állással fényképezel, gondolom, mivel halszem optikával panoráma módban négy kép is elég a horizont sorában.

>>A Te képeid közül kettő van; a "lánchíd" és a "visegrádi", amelyekből szép "Flying Site" -ot(PhoenixRC terminológia) lehetne készíteni.

én azon gondolkoztam hogy a parlament ülésterme is megfelelő lenne
    Ha lesz PhoenixRC-d lesz PhoenixCreator-od és Te is tudsz majd Phoenix "Flying Site" -ot készíteni. Egy kivételtől eltekintve én eddíg ragaszkodtam ahhoz az elvhez, hogy csak saját képeimből készítek repteret. Ha seaky77 nem jelentkezik ebben az ügyben a Te képeiddel is próbálkozhatnék, bár most már nagyon várom a tavaszt, hogy ismét fényképezhessek igazi reptereket. Azokból fogok reptereket készíteni, ha sikerülnek.

Minden reptetés új kísérlet is egyben.

Takoca valami fantasztikusak a panoráma képeid. Ha esetleg úgy gondolod hogy valamelyiket szeretnéd látni a Phoenix szimulátorban akkor én állok rendelkezésedre és elkészítem a 3D modell-t hozzá.
    Több panorámással is "dologozom" együtt és lcsaba-val már elég sok csinját binját kiderítettük a szimulátornak.
    http://www.seaky.hu/phoenixrc oldalon megtalálod az elkészített reptereimet.
    Harald Bendschneider, Chris Witzani panorámái közül már jó párat elkészítettem
    pl: http://www.youtube.com/watch?v=UddTqLXfR_o
    http://www.youtube.com/watch?v=woPjybCk-oE

Próbálkoztam Varga D-nél is de elhajtott hogy nincsenek equirect képei : pedig jó lenne látni már egy szép hazánkat reklámozó panorámát ebben a szimuban is.

üdv,
    Robi
    Sausage Team pilot

Idézet lcsaba eredeti hozzászólása
    a Sony gépemhez a halszem optika 200 eFt.
    nos Sony ügyben nem néztem még körbe de azért ez elég sok. A Pentax halszem az USA-ból kb70e volt, de mostanság pl népszerű a Samyang 8mm szinten kb ilyen árban (bár nem tudom hogy van -e Sony -ra)

Idézet lcsaba eredeti hozzászólása
    Megerősítetted, azt is amit írtam a "tutorial"-ban, nevezetesen, hogy a legolcsóbb gyári 3D fej kb. 80 eFt.
    Ilyet én nem mondtam Én egy Panosaurus fejet használtam kezdetben. Az kb 20e Ft és teljesen jól használható, bár vannak gyengéi. Egyébként nagyon sokan használnak ház gyártmány fejeket, és tökéletes eredmény érhető el velük.

[quote=Takoca ]
    Én is MANUALIS módban fényképezem az eget, de ez nem oldja meg azt a problémát, hogy a képek nap felőli oldala világosabb. Én is editálok eleget. Lehet, hogy még többbet kell. Az is jó hatás a Te módszereddel, szerintem, hogy portré állással fényképezel, gondolom, mivel halszem optikával panoráma módban négy kép is elég a horizont sorában.
    [quote]

hmmm, látni kéne...

ja és igen! portré állást érdemes használni mindenképpen!

Idézet seaky77 eredeti hozzászólása
    Takoca valami fantasztikusak a panoráma képeid.
    Köszönöm!
    Ha esetleg úgy gondolod hogy valamelyiket szeretnéd látni a Phoenix szimulátorban akkor én állok rendelkezésedre és elkészítem a 3D modell-t hozzá.
    Jó lenne. Azt nem igérem, hogy bármelyik képet oda adom erre a célra, de majd kitaláljuk + szívesen csinálok pl Tökölön, Dunakeszin, vagy az M3-as reptéren képet kifejezette Phoenixhez.

Több panorámással is "dologozom" együtt és lcsaba-val már elég sok csinját binját kiderítettük a szimulátornak.
    http://www.seaky.hu/phoenixrc oldalon megtalálod az elkészített reptereimet.
    Harald Bendschneider, Chris Witzani panorámái közül már jó párat elkészítettem
    pl: http://www.youtube.com/watch?v=UddTqLXfR_o
    http://www.youtube.com/watch?v=woPjybCk-oE
    Gratula, nagyon jók!
    A képre még külön fel kell építeni az objektumokat? Ezt mivel csináljátok?

Próbálkoztam Varga D-nél is de elhajtott hogy nincsenek equirect képei : pedig jó lenne látni már egy szép hazánkat reklámozó panorámát ebben a szimuban is.
    LOL. Már több helyről is hallottam róla sztorikat. Én nem ismerem személyesen de érdekes módon még senkivel se beszéltem aki kedvelte volna.

Senior Member
    Hozzászólás
    619

A Pentax halszem az USA-ból kb70e volt, de mostanság pl népszerű a Samyang 8mm szinten kb ilyen árban (bár nem tudom hogy van -e Sony -ra)

[ja és igen! portré állást érdemes használni mindenképpen!
    Igen én is azt gondolom, hogy a portré állás optimális. Én mégis panoráma állásban fényképezek, mivel szeretem látni mi készül és az LCD-m csak így dönthető értelmesen.

Halszem ügyben szeretnék valamit kérni.

Egyszer seaky77 kérdezte, hogy milyen fókusztáv használata optimális. Már nem tudom, hogy mit válaszoltam, viszont én, mivel nyolc képet csináltam eddíg egy sorban, leszűkítettem kb. 24 mm-re, mivel azt gondoltam, hogy így az objektív nem torzít.

Ez hiba volt. Most 18 mm fókusztávval kísérletezem, és így hat kép a horizont sorában elég. a PTGui 65.8 fokos látószöget mond, csak a pozíciók pontos beállítására kell figyelni.

A helyzet a következő, kérlek korrigálj ha nem igaz.
    EZ MINDENKI SZÁMÁRA FONTOS, aki tükörreflexes gépet akar mostanában vásárolni.

A tükörreflexes digitális gépeket úgy tervezték, hogy a filmes gépek optikái használhatóak legyenek.
    Az én gépembe például MINOLTA opikák is tehetők.

Jelenleg azonban gyártástechnológiai okokból, az érzékelő lapka mérete 23.5*15.7 mm a Pentax gépben és 23.6*15.8 a Sony-ban. Lehet, hogy azonosak.
    Ez azt jelenti, hogy hiába bőven elég a 10 MP-s felbontás az optikák által lefedett térköz kisebb.
    Ma már kaphatóak olyan gépek, amelyek lapkái filmkocka méretűek.

Ezért tudomásom szerint egy filmes esetben 180º-os halszem optika a gépeinkben 110-120 fokot fog át.

Nagyon szertnék látni egy olyan képet, amelyet csináltál. Ha valamelyik Interneten nézegethető panod egyik képét feltennéd, megköszönöm előre.

FONTOS, igazad volt, ha az eget MANUAL állásba fényképezem nem lesz foltos.

Mutatok két képet, a most készült panom-ból készültek. Mindkettő 120º*80º -os
    az egyik a gömbi (equirectangular) a másik a normál (rectilinear) kép. Az utóbbin jól látszik, hogy a függőlegesek függőlegesek, a vizszintesek vizszintesek, csak a két szélén szét van húzva. A gömbi, nincs széthúzva, viszont görbül, ahogy kell.
    PTGui képek a stitched panorámából.
    30MB kicsi várni kell.

Ebből a (majdnem) teljes gömbből készültek a részletek:
    http://members.iif.hu/laszlo.csaba/harmadik.mov

A képből látszik, hogy tudok normális eget is fényképezni.
    A képeken semmi editálás nem történt, a villanydrót csak azért van a zenitben, mert látni akartam, hogy függőlegesen mit fog be az optika.

Mivel az égen nincsenek "control pointok", kézzel kell a fölső sor képeit betolni.

Itt a gömbi képrészlet, és a normál. Ezzel a normálllal szeretnék összehasonlítani egy halszemes képet.

most csak röviden:
    ki tudnád rakni valahová a nyers képeket hogy megnézzem?

dobj egy pü-t vagy mailt

(holnap válaszolok, bocsi)

Egyszer seaky77 kérdezte, hogy milyen fókusztáv használata optimális. Már nem tudom, hogy mit válaszoltam, viszont én, mivel nyolc képet csináltam eddíg egy sorban, leszűkítettem kb. 24 mm-re, mivel azt gondoltam, hogy így az objektív nem torzít.
    normál, azaz nem halszemos obi elvileg nem torzít... + ha torzít is az miért baj? a ptgui úgyis egybe rakja . Vagy félre értelek?

Ez hiba volt.
    nem értem , miért?

A helyzet a következő, kérlek korrigálj ha nem igaz.
    EZ MINDENKI SZÁMÁRA FONTOS, aki tükörreflexes gépet akar mostanában vásárolni.

A tükörreflexes digitális gépeket úgy tervezték, hogy a filmes gépek optikái használhatóak legyenek.
    Az én gépembe például MINOLTA opikák is tehetők.

Jelenleg azonban gyártástechnológiai okokból, az érzékelő lapka mérete 23.5*15.7 mm a Pentax gépben és 23.6*15.8 a Sony-ban. Lehet, hogy azonosak.
    Ez azt jelenti, hogy hiába bőven elég a 10 MP-s felbontás az optikák által lefedett térköz kisebb.
    Ma már kaphatóak olyan gépek, amelyek lapkái filmkocka méretűek.
    Ezt hívják Full Frame-s gépnek, PL Nikon D700

Ezért tudomásom szerint egy filmes esetben 180º-os halszem optika a gépeinkben 110-120 fokot fog át.
    Igen, pl a Pentaxnál a szorzó 1.6 tehát a 10mm-s obi ezen azt fogja látni mint egy full frames 16mm-n

Nagyon szertnék látni egy olyan képet, amelyet csináltál. Ha valamelyik Interneten nézegethető panod egyik képét feltennéd, megköszönöm előre.
    ok, kirakok

FONTOS, igazad volt, ha az eget MANUAL állásba fényképezem nem lesz foltos.
    A képből látszik, hogy tudok normális eget is fényképezni.
    A képeken semmi editálás nem történt, a villanydrót csak azért van a zenitben, mert látni akartam, hogy függőlegesen mit fog be az optika.
    Az ég szép lenne, de amit a PTgui csinál HDR-ként az szerintem rettenet.

Kirakok egy képet darabokban, mindjárt

Senior Member
    Hozzászólás
    619

Nem tudom, hogy ennek a "levelezésnek" van-e hozama az érdeklődők számára, akiknek a "tutorialt" írtam, remélem igen ezért, amíg valaki azt nem mondja, hogy elég, és van mit megbeszélni folytassuk.

normál, azaz nem halszemos obi elvileg nem torzít... + ha torzít is az miért baj? a ptgui úgyis egybe rakja . Vagy félre értelek?

Ez hiba volt.
    nem értem , miért?
    A hiba az volt, hogy azt tanácsoltam, hogy ne 18 mm-el fényképezzen.
    Jó, hogy mondod. Szerinted tehát, ha a 18 mm-es objektívnek van torzítása azt a PTGui kompenzálja.

Ez számomra azért fontos, mert mióta a halszemedről olvastam, és a képeid közül láttam is néhányat, azért küzdök, hogy csökkentsem a körbe fényképeim számát. Félre értetem az, amit multkor írtál azt, hogy Te körbe hat képet készítessz, +/- föl le. Mivel nekem fölfelé is sok kép van egy sorban azt hittem, hogy a +/- megállapításod 12 képet jelent, de most azt látom, hogy csak kettőt.
    Nekem 24 mm-es beállítással 40 szükséges.
    Mivel a 3*6=18 képszámodban gondolkodtam, ki akartam próbálni, hogy én 4*6=24 képpel meg tudom-e csinálni. (landscape állásban dolgozom még). Persze ha Te 8-at csinálsz az teljesen más eset.
    A hat kép egy sorban azért tűnt lehetségesnek, mert az objektívemről a PTGui azt mondja, hogy a FoV (látószög) 67 fok. De sajnos kiderült, hogy 6 fok átfedés nem elég. A képek nem jól illeszkednek.

Most tehát ezt feladom, visszatérek a nyolc képhez és öt sorhoz, de még kérdés, hogy 18 vagy 24 mm-el fényképezzzek-e.

Ez a két kép, amelyeket feltettenm nem HDR-es.

A HDR-el és a "viewpoint" korrekcióval még küzdök, ezért nem is módosítom az, amit a "tutorial" ban írtam, hogy még nem tanácsolom a PTGuiPRO megvásárlását

[quote=lcsaba ]
    Nem tudom, hogy ennek a "levelezésnek" van-e hozama az érdeklődők számára, akiknek a "tutorialt" írtam, remélem igen ezért, amíg valaki azt nem mondja, hogy elég, és van mit megbeszélni folytassuk.
    [quote]
    Ezt rád bízom, ha gondolod emailben is válaszolok amire tudok.

Az hogy mi az optimális az nagyon relatív: ha egy nagyon nagy látószögű objektívet használsz akkor kevés képre lesz szükséged, ergo kevesebb a hiba lehetőség, gyorsabb a fotózás és az utómunka (kevesebb illesztés, kevesebb hiba) stb
    viszont csökken a kép felbontása, hiszen kevesebb képből (azaz kevesebb pixelből) feded le a komplett teret.

Lehet csinálni gömböt 3-4 képből (6-8mm es obival) de pl a 26 gigapixeles rekordhoz 200mm-es telét használtak és 20mpx -es fényképező gépet.

A hiba az volt, hogy azt tanácsoltam, hogy ne 18 mm-el fényképezzen.
    Jó, hogy mondod. Szerinted tehát, ha a 18 mm-es objektívnek van torzítása azt a PTGui kompenzálja.
    Persze! az én halszem obim teljesen hordós képeket csinál! (de már küldtem neked nyers képet, szóval láttad)

Ez számomra azért fontos, mert mióta a halszemedről olvastam, és a képeid közül láttam is néhányat, azért küzdök, hogy csökkentsem a körbe fényképeim számát. Félre értetem az, amit multkor írtál azt, hogy Te körbe hat képet készítessz, +/- föl le. Mivel nekem fölfelé is sok kép van egy sorban azt hittem, hogy a +/- megállapításod 12 képet jelent, de most azt látom, hogy csak kettőt.

Nekem 24 mm-es beállítással 40 szükséges.
    Mivel a 3*6=18 képszámodban gondolkodtam, ki akartam próbálni, hogy én 4*6=24 képpel meg tudom-e csinálni. (landscape állásban dolgozom még). Persze ha Te 8-at csinálsz az teljesen más eset.
    A hat kép egy sorban azért tűnt lehetségesnek, mert az objektívemről a PTGui azt mondja, hogy a FoV (látószög) 67 fok. De sajnos kiderült, hogy 6 fok átfedés nem elég. A képek nem jól illeszkednek.
    Ahogy írtam: régebbn 18mm-es obival, (úgy emlékszem) hogy 3*6 +2 képet csináltam a gömbhöz.

Ez a két kép, amelyeket feltettenm nem HDR-es.
    akkor viszont nem értem hogy mi az a furcsa "törés" a kép közepénz. Küldd majd át kérlek a nyersanyagot

A HDR-el és a "viewpoint" korrekcióval még küzdök,
    Ptgui HDR- jét én nem szeretem. De ez az én bajom

Viewpoint korrekció jó dolog, de néha tényleg küzdelmes.

Senior Member
    Hozzászólás
    619

Készítettem egy képet: Sajnos ez már nem modell repülőtér.
    Körülszántották, a délbudai pilóták új repteret keresnek.
    Azért mutatom meg itt mégis, mert a HDR megoldás sikerült, az ege elég jó (szerintem).

A távolban Budaörs látható.
    A teljes gömb így néz ki:
    http://members.iif.hu/laszlo.csaba/Depo_6434.mov
    Ezt a képet már az új 3D állvány-fejemmel készítettem portré állásban. Csak három sort kell fényképezni.

Oldal: 3 / 5 ElsőElső 12345 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve