Oldal: 1 / 31 1234511 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (301) összesen

Téma: Modell alapok kezdőknek

Junior Member
    Hozzászólás
    13

Modell alapok kezdőknek

Üdv

Friss RC autó modell tulajdonos vagyok és olvasgatom itt a fórumot. Az elektronikához elég jól értek, de itt elég sok szakkifejezés röpköd amiről nem tudom mit jelent.
    Egy Himoto 4WD elektromos buggy-m van RTR 1/10 arányú.
    Alap szavakat megmagyaráznátok? pl: spúr meg ehhez hasonlók.
    A buggyt egy RC540-es motor hajtja, de többet nem tudok róla. Olvastam itt hogy vannak szénkefés meg kefe mentes motorok. Ez világos. De mi az a "kör" mit jelent hogy egy motor 12*2 körös?
    Aztán van az ESC. A doboz szerint ez egy 03018 típusú ESC, sajnos nem tudom hány amperes. Ha egy jobb motort szeretnék bele, honnan lehet tudni hogy egy ESC milyet tud meghajtani? Látom a motorok leírásánál hogy hány W-osak illetve hány V-on mennek, ebből kijön hogy a motor hány A-es. Ha az ESC-m 30A-es és a motor mondjuk 201W 7.2V-on akkor az 28A körüli, vagyis egy 30A-es ESC elég rá?

Minden információt ezeken kívül is szívesen fogadok, hogy minél többet tudjak ebben a témában ha esetleg valami tönkremenne és vennem kellene hozzá alkatrészt, meg amúgy is.

Addig is két kép a buggy-ról, némi optikai tuning után. (sajnos nem tudom hogyan kell képet beszúrni)
    http://dolfin.atw.hu/kocsi/k1.jpg
    http://dolfin.atw.hu/kocsi/k2.jpg

Köszi
    Dolfin

Senior Member allercé logója
    Telefon
    +36-30-657-0732
    Hozzászólás
    481

Re:Modell alapok kezdőknek

Szia!
    Üdv a cspatban!
    Néhány válasz a kérdéseidre:
    A "spur" kerék a meghajtott fogaskerék neve, aki a motor után következik.
    A "pinion" a meghajtó fogaskerék, ami a motoron van és a spur-hoz kapcsolódik.
    A motorok körszáma gyakorlatiag a tekercs menetszámát jelenti. A példádban szereplő 12x2-es motor forgórésze kettő, egymással párhuzamos, 12 menetes tekercset tartalmaz.
    Az ESC-ken jellemzően nincs feltüntetve semmi, ehhez kell a leírása, ahol megtalálod a szükséges adatokat. Az adatok között kell szerepelnie az üzemi feszültségnek, ezt cellaszámban is megadhatják, nem csak V-ban. Milyen akksival kompatibilis, ez a Li-Po-k miatt szükséges, tudja-e a lekapcsolási küszöbfeszültséget, vagy sem, esetleg állítható-e. A teljesítményt jellemzően két adattal adják meg, az egyik a folyamatos terhelhetőség A-ben, a másik a pillanatnyi terhelhetőség, szintén A-ben megadva. Néhány gyártó a csúcsáram mellé odaírja az időt is, pl. 2.sec. Ezen kívül a BEC (battery eliminator circuit) feszültségét és terhelhetőségét is meg szokták adni, pl. 5V 1A, ez jelenti azt, hogy a rádió és a szervó(k) felé mit szolgáltat a szerkezet. Nem minden ESC-ben van BEC! Fel szokták még tüntetni a működési frekvenciát (motor PWM freki) és az elérhető üzemmódokat is (forward/reverse; forward/brake; training; crawler)
    A motoroknál, persze nem mindegyiknél, de valóban feltüntetik az elméleti teljesítményt W-ban. Ez lehet támpont a szabályzó megválasztásához, de korrigálni kell a motor hatásfokával is, ami néhány motor esetében elég karcsú. A kiindulási alapod jó (I=P/U) csak ha korrigálod a hatásfokkal, ami egy kefés rendszerben átlagosan valahol 70-80% körül van, akkor inkább 35A-körül van a 200W-os motor. Ebből már látható, hogy ha nem szeretnéd, hogy túlságosan melegedjen a szabi, akkor legalább 45-50A tartós terhelhetőségű szabi a megfelelő választás. Persze ez sokminden egyébtől is függ, ol. a spur/pinion/motor helyes megválasztása nagyban befolyásolja a felvett folyamatos áramot.
    Remélem segítettem egy picit!
    Üdv!
    Allercé
    +36-30-657-0732 ha hívni szeretnél!

Junior Member
    Hozzászólás
    13

Üdv

Köszi a válaszokat.
    Ha nem haragszol még kérdeznék.
    Mi a jobb egy buggyhoz? Nagyobb fordulatszám vagy nagyobb nyomaték? Adatlapokat honnan találtok?
    Ha egy motorra azt írják hogy 12x2 körös, akkor az olyan ESC-vel amire azt írják hogy 12 körtől azzal megy?
    Ha azt írják az ESC-re hogy előre+fék akkor van hátra menet is?
    Ezek szabványosak? Tehát rá tudom kötni a Himoto Buggy alap vevőjére?
    Kétféle jelölést láttam a motoroknál. Az hogy hány körös az ok, de mi az a 23T? Hogy lehet átszámítani?

Csak azért kérdezek ennyit mert venni szeretnék egy nagyobb ESC-t meg hozzá motort. Ti honnan szoktatok vásárolni? (webshop) A www.modellexpressz.hu -n nézegetem hogy mik vannak. Mostmár naggyából értem a kefés motorokat meg hogy milyen ESC kell hozzá, mert ott leírják hogy pl 12 körtől, de mi a helyzet a brushless-ekkel? Ott a motornál meg a ESC-nél sem írnak semmit.
    Pár konkrét példával leírnád hogy melyikhez melyik jó? Pl kinéztem a Eraser 9.5T típusú motort, ahhoz melyik ott található ESC lenne jó?

Köszi

Junior Member
    Hozzászólás
    13

Üdv

1/10-es Himoto Buggyhoz melyik motort ajánljátok (meg úgy alapban is).
    http://modellfutar.hu/modell/motor/e...&tipus=173&p=3

Az LRP Big Block-ot (32000-es fordulat, 270nm nyomaték)
    vagy a Tamiya Super Stock BZ-t (26500-as fordulat és 500g/cm nyomaték)
    Egyik gyorsabb és nyomatékos viszont a Tamiya-ról tudom hogy jó márka, az LRP-t nem ismerem.
    Áruk ugyanaz. Melyiket rendeljem?

Köszi

Telefon
    +36-30-657-0732
    Hozzászólás
    481

Hali!
    Ezt így nagyon nehéz egyértelműen megválaszolni. Attól is függ, hogy mit szeretnél csinálni azzal a buggy-val! Egy biztos, abból még senkinek sem lett baja, hogy egy pörgős, nyomatékos motort tett az autóba! Ebből a spur/pinion arány változtatásával sokmindent ki lehet hozni. Ha alapból kisebb a motor nyomatéka, akkor hamar eljön a határ, ahonnan már nincs tovább, csak a hőmérséklet növekszik, de az meg nem jó semmire ;D
    Egy 12 körös moci elmegy a 12 körös szabályzóval is, de nincs tartalék! Egy hosszabb áttétel, egy meleg nyári nap elég lehet ahhoz, hogy a "harmónia" megboruljon! Nem feltétlenül szerencsés kombináció!
    Ha az ESC-re azt írták, hogy előre/fék, akkor azon nincs hátramenet! Ha azt írják rá, hogy előre/hátra, vagy előre/fék/hátra, akkor van rajta hátramenet!
    Ha egy mocira az van írva, hogy 23T, akkor azt nem kell átszámolni, az maga a körszám! T=turn=kör!
    A szabályzók, vevők, szervók, külső BEC-ek egy azon szabvány szerint készülnek, már ami a vezérlőjeleket és a lábkiosztást illeti. Bizonyos esetekben találkozhatsz olyannal, hogy a vezeték végén lévő csatlakozóház mechanikailag eltér egymástól, de attól még villamos szempontból kompatibilisek. Nagyon régen volt több különböző csatlakozási szabvány, de ezek már teljesen kikoptak a modellezésből.
    Azt, hogy ki honnan vásárol, én nem firtatnám, mindenkinek megvannak a bejáratott helyei, amik vagy ezért, vagy azért jók. Nem írnék semmit, idővel kialakul mindenkinek a jól bevált beszerzési forrása.
    A BL. motoroknál, szabályzóknál ugyanúgy megvannak azok a paraméterek, amik a kefés cuccoknál. Itt egy picit más a helyzet, de alapvetően az egyszerűség kedvéért itt is a körszámokkal igyekeznek támogatást adni. 3 fázisú rendszerről lévén szó, itt egy kicsit azért lehetne vitatkozni ezen, de a bevett gyakorlat itt is ez (jellemzően az autós BL. holmiknál) Egy BL. autós motort ezekkel a paraméterekkel szoktak jellemezni: Körszám (T), csillag vagy delta (a csillag a jellemző), szenzoros vagy szenzor nélküli, KV érték (rpm/volt), hatásfok %-ban, teljesítmény W-ban, max feszültség, vagy cellaszám, ragasztott vagy préselt forgórész.
    A szabi kb. ugyanaz, mint a keféseknél, folyamatos/csúcs áram (fázisonként illik megadni) feszültség, vagy cellaszám, üzemmód, BEC adatok, freki, vízállóság, szenzoros/szenzor nélküli.
    Az Eraser 9,5T-hez ebből következően pl. ez a szabi kellene:
    http://www.modellexpressz.hu/compone...ge=flypage.tpl
    persze ha LRP-ben gondolkodunk.

Van egy nagyon fontos szabály! Nem ismerem konkrétan az autódat, de mindenképpen tisztában kell lenni az autó képességeivel a motorválasztás előtt! Sokan beleesnek abba a hibába, hogy túlméretezik a "teljesítményt" és egész egyszerűen széttépik az autó hajtásláncát, vagy jobbik esetben az autó alkatrészei kibírják ugyan a terhelést, de az egész konstrukció, súlyelosztás, CG, fútóműgeometria nem teszi lehetővé, hogy "uralni" lehessen a teljesítményt! Az összkerekeseknél ez kevésbé okoz problémát, de egy hátsókerekes esetében már gondosabban kell eljárni!
    Végezetül egy teljesen szubjektív, de tapasztalati vélemény, lehet, hogy másnak más lenne a véleménye. Ha a Tamiya TZ, RZ, BZ sorozat vagy a Big Block közül kellene választanom, csak a Tamiya felé mennék! Ezek nagyon jó motorok, rettenet erő van bennük és nem csak papíron!! Emellett nekem igen tartósnak bizonyultak. Nem is igazán értem, mitől árazták be a Big Blockot ugyanoda A Tamiyával egy "baj" van, alapból siklócsapágyas, illk kicserélni golyósra! Mellesleg nézz szét a fórumon ha ilyen mocit akarsz, féláron megkapod!
    Üdv!
    Allercé

Junior Member
    Hozzászólás
    13

Köszi

Ez egy 4WD 1/10-es Himoto Buggy.
    Akkor a Tamiya jobb választás a LRP-nél. Tudod nem akarok semmi extrát, csak nem egy alap buggyt szeretnék hanem kicsit erősebbet ami megállja a helyét minden terepen és kicsit gyorsabb is mint a sima RC540-es alap moci.
    A spúr és a pinion is fémből van, elvileg nitroshoz gyártották, így talán elbírja az elektromocit. Arányukat nem tudom, meg kellene számolni.
    Mi a baj a csúszócsapággyal? Melegszik?
    A Tamiya BZ RZ meg TZ közt mi a különbség? Gondolom Buggy, Rally meg Touring.
    A Robitronic Speedstar 2x12T meghajtó jó? Vagy inkább a sima Robitronic Speedstar 12T? A BEC pontosan mire jó? Az hajtja a szervót meg a vevőt? mert akkor az mindenképp kell.
    Ha előre+hátra akkor gondolom fék is van. (állítható hátramenet késleltetés)
    Ehhez a Tamiya motorhoz mekkora golyós csapágy kell?
    http://modellfutar.hu/modell/kiegeszito/csapagy.html
    Köszi

Telefon
    +36-30-657-0732
    Hozzászólás
    481

Hali!
    Tudom, hogy az autó egy Himoto, de akkor sem ismerem
    A tamiya mocival meg fogsz lepődni az alapmocihoz képest! ;D ;D Annyi a baj, hogy egy komplett hajtásláncban nem csak a spur és a pinion szerepel! Van ott még diffi, kihajtások, kutyacsontok, keréktengely, tehát mást is szét lehet gyilkolni ha nem elég strapabíró anyagból készült. Azért nagy valószínűséggel ezek a motorok nem tesznek kárt az autóban, legfeljebb a kopások előbb fognak jelentkezni. A siklócsapágy csúszóellenállása nagyságrendekkel nagyobb egy golyóscsapágy gördülési ellenállásánál, valamint főleg offroad körülmények között, telemegy por-homokszemcsékkel és szétrágja magát és a tengelyt is! Célszerű kicserélni őket!
    A motorok betűkódjai nem tudom pontosan mit takarnak, de nem kell elmisztifikálni a jelentésüket! Mindhárom nyomatéka megegyezik, fordulatszámban van különbség, ha jól emlékszem a BZ/ésTZ 26,500, az RZ 27,500 és az RZ fekvőkefés. A BZ-hez adnak egy porvédő szivacskupakot is, az offroad használat miatt.
    A speedstar 2-es az újabb változat, mindkettő megfelel a céljaidnak. A BEC állítja elő az akkumulátor feszültségéből a szervó és a rádió tápfeszültségét. Ezeknek az eszközöknek sok a 7,2, 7,4, 11,1V! A BEC-ek jellemzően 5, 5,5 6 V-ot állítanak elő. Ez majdnem minden szabályzóban benne van. Külső BEC akkor kell, ha a szervók túl nagy teljesítményűek, vagy sokan vannak és az ESC-ben lévő BEC nem győzi árammal őket. Ez a veszély téged nem fenyeget!
    Ha ezt írják, hogy előre/hátra, akkor automatikusan van rajta fék üzemmód is! Az, hogy a hátramenet késleltetett-e, szabija válogatja. A sorrend viszont mindegyiknél ugyanaz. Előremenetből hiába tolod hirtelen hátra, először mindegyik fékez. Az egyik típus, ha nem nyúlsz a gázkarhoz, akkor egy bizonyos idő elteltével átvált hátramenetbe. A másik változat pedig addig nem csinál semmit, amíg nem teszed vissza a kart neutrálisba, ezután tudsz hátramenni (vagy előre) Az utóbbit én személy szerint jobban preferálom.
    A csapágyak méretét fejből most meg nem mondom, de a szerelhető 540-es mocik 99%-ban ilyen csapágyak vannak. Egyébként nem metrikus, hanem inches méretű, ha jól emlékszem 1/8x1/4x7/64, de ha motorba kéred, ezt kapod (persze modellboltban)
    Üdv!
    Allercé

Junior Member
    Hozzászólás
    11

nagyon szépen köszönöm én is a magyarázatot! én egy 1:10-es 4wd monsterrel kezdtem kb. 2 hete.
    Carson CE-10T E-Crasher 5.5T 6000KV + 80A/520A ESC<br />ANSMANN HOGZILLA 1:8

Junior Member
    Hozzászólás
    13

Üdv

Megérkezett a rendelt Tamiya Super Stock BZ motor. A hátulsó (kefe oldali) golyós csapágyat kicseréltem de az elülsőt (tengely oldali) nem sikerül. Elég erősen bele van téve, vagy csak valahogy máshogy rögzítve van?
    Hogyan tudom az elülső csapágyat kicserélni?

Köszi

megj: A másik amit rendeltem egy Robitronic Speedstar 12T ESC Jól nyomja mindkettő

Junior Member
    Hozzászólás
    13

Most vettem a Tamiya BZ Stock motort. Sokan írták a HSP buggy fórumon hogy nemjó ha a motor az óramutató járásával megegyezően forog mert az nem túl jó neki. Asszem enyém is arra forog, de azt vettem észre hogy hátramenetnél szikrázik csak a kefe, előrénél nem. Ezek szerint jól van összerakva? (ugye hátrafele menne az óramutatóval ellentétesen, előre meg megyegyezően)

Oldal: 1 / 31 1234511 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva