Oldal: 1 / 8 12345 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (78) összesen

Téma: F2B kategória azaz körrepülő műrepülő modellek

Kiemelt fórum támogató
    Hely
    Pápa-ide inkább Sopron
    Telefon
    06705836000
    Hozzászólás
    690

F2B kategória azaz körrepülő műrepülő modellek

Műrepülés 2 huzal segítségével.Ahibákat nem lehet ráfogni rádiózavarra.....
    Sersztnyev György

Senior Member mabor logója
    Hely
    Budapest
    Telefon
    06-1 3408826
    Hozzászólás
    2.184

Re:F2B kategória azaz körrepülő műrepülő modellek

Nem felejtettem el az igéretemet a témával kapcsolatban, de mostanában elég kevés az időm, és gyüjtögetni kell a képeket, mert szkennelés, átméretezés stb. után teszem csak fel őket.

A " sztorik" inkább beszélgetésre alkalmasak, de majd megerőltetem magam és nekiállok írogatni.

Addig is türelmeteket kérem, és persze várom mások képeit, emlékeit.
    Zuhanó repülőgépen nincsenek ATEISTÁK!

Hely
    Budapest
    Telefon
    06-1 3408826
    Hozzászólás
    2.184

Nos: Akkor kezdjük az elejéről!

A modellezés mint egy életen át tartó szerelem.

1941 Karácsonyán, szüleimtől egy / ma redi to-fly. / nek nevezett kis modellt kaptam. / 6 éves voltam!!! /

A modell, mint akkor szinte minden játék, német gyártmány volt!

Vidéken éltünk, a közeli dombokon reptetgetve sok mindent megtanultam / Édespám irányításával/
    a modell beállításáról. / súlypont, elcsavarodások, sérülések javítása , stb../

Amikor a Szovjet hordák elől menekülni kényszerültünk, / 1944 ősz/ mindenünket hátrahagva, ezt a modellt
    magammal vittem, minden akadályon át!

Ma is megvan: Nézzétek meg az "Ősmodellt"- mely nekem nagyon értékes emlék!

/ mellesleg Édesanyám élete végéig emlegette, hogy lagnagyobb pedagógiai baklövése volt ez a modell!!! /

Annyiban igaz, hogy megpecsételte a " sorsomat" Azóta egy pillanatra sem hagytam abba a " modellezést"

Íme a " bűnös darab .

A következő " mese" már a körrepülésről szól majd.

Hely
    Budapest
    Telefon
    06-1 3408826
    Hozzászólás
    2.184

No akkor lássuk, hogy lett ebből körrepülőzés!

1951. pesterzsébeti Kossuth. gimn. DISZ- modellköre.

A képet az RcPilot.hu tárolja.

A leg vadabb Rákosi korszak.. a repülő. kiképzés utánpótlására szánt fiatalokat ezekben a körökben foglalkoztatták.

/ ternészetesen a közösségi tevékenység, és a modellezés iránti vonzódás összehozott sokunkat./

Középen, aki a kislány körül sündörög, az persze én volnék.

1952 ben kaptunk egy Olasz Tigre G-21 . 5 cm3 motort, és ehhez épített a közösség egy laptörzsű,
    téglalap- szárnyú körrepülő modellt.

A szomszédos fedett teniszpályán, 12. m. es cukorspárgával kedtük az ismerkedést!

Sok légcsavar törés után, már sikerült síma köröket repülnünk.

Egyik külföldi rokonokkal rendelkező tagunk, szerzett egy 0.4 mm. es sodrott acélhuzalt.

Ezzel repülni már élmény volt! Azonnal ragált a modell, aminek csak magassági kormánya volt.

Miután így elég fordulékony lett, az egyik repülés során elhatároztam hogy csinálok egy " bukfencet"

Magam is meglepődtem, hogy sikerült.

A következő startban, már a bukfenc tetején belenyomtam, és egy egész kört repültem háton!

A visszafordításnál persze kevés volt a hely, de csak a légcsavar tört el ismét./Őstehetségnek kiáltottak ki!/

Az élmény tökéletes " fertőzést" eredményezett. Ez kell nekem!!!

De: 1953 jeles érettségi, egyetemi felvétel NUKU... /osztályidegen, felvételét nem javasoljuk! /

Munka, / villanyszerelői tanfolyam, rajzoló tanfolyam, / majd Sztálin halála után 1954. ben az enyhülés hatására sikeres felvételi a TESTNEVELÉSI. FŐISKOLÁRA.

A modellezés kissé szünetelt.

Folyt. köv.

Senior Member
    Hozzászólás
    675

Sziasztok
    Alabb egy Video a 2009- vilagkuparol a murepulo kategoriaban.
    http://www.youtube.com/watch?v=HvAhs...eature=related
    Udv. ahajt
    Ne dühöngj,hogy megöregedtél,van akinek ez sem sikerül."

Hely
    Budapest
    Telefon
    06-1 3408826
    Hozzászólás
    2.184

Kedves Ahajt kolléga. Nagyon köszönjük a príma videót. Ezen jól végigkövethető az egész műsor, ami 1964 óta nem változott.. / ez különben nem helyes./ A felvételek jó szögből és világításban készültek, a közeliek is hatásosak. Gratulálok a videó készítőjének!!! / nem könnyű jó modell videót készíteni!! /

Harmadik rész.
    Úgy gondolom itt most a személyes élményekről szólnék, a pontos. fotókkal illusztrált részletek, a 100 ÉVES A MAGYAR MODELLEZÉS. kiadványában, a 296 tól a 305- oldalig találjátok.
    Ennél még több található a könyv elején, évenkénti feldolgozásban.

Nos akkor tovább.
    A TF. tanulmányaim során, annyit beszéltem a modellezésről, sőt bemutatót is tartottam zárttéri . majd körrepülő modellel, hogy negyedéves koromban, az ÁLTALÁNOS SPORTISMERET tanszék felkért, hogy saját évfolyamomban tartsak néhány órás előadást a témáról.. / még fizettek is óradíjat érte./

Örömmel vállaltam, és ez az évfolyam, / 1954- 58 / sok mindent megtudott és megértett a modellezésről!

A kínos helyzet akkor következett be, mikor a tanszékvezető közölte, hogy nálam kell vizsgázniuk a barátaimnak. az Ő felügyelete mellett -- szerencsére ostályozni nem kellett, csak aláírni az indexet, amit aztán a '" főnök " is aláírt.

Képzelhetitek milyen vidám hangulatban zajlott ez a vizsga...mindannyian jót szórakoztunk, de állítom a modellezés nyert vele!

Amikor 1958 ban végeztem, Egy Újpesti szakiskolába kerültem, ahol azonnal csináltam mod. szakkört.

nagyon ügyes lakatos, vill- szerelő és esztergályos tanulóknak.

Elsők között volt a gyakorló körrepülő építése, és a közeli focipályán vezetni is megtanultak.

Ott ismerkedtem meg későbbi jó barátommal, majd versenyző- társammal. Stefel Győzővel, aki F2-B
    kategóriában is válogatott szinten repített. / Később mindketten az RC- F-3-A megszállottjai lettünk./

1960. ban indultam először műrepülő versenyen, egy saját tervezésű kéttörzsű kis modellel , amiben először egy ALAG-x motor volt, majd később egy Webra. 2.5 cm3 öngyulladásos moci.

Ezzel az Országos bajnokságon, Egervári Géza, Ördög László. mellet harmadik lettem. Akkor még csak gömbölyű figurák voltak, szögletesként egyedül a háromszög bukfenc szerepelt!

Ez lett a Válogatott csapat is az 1960 évi VB. re, ahol Bronzérmesek lettünk. Azért oda már másik modell épült!

A részleteket, megtaláljátok a100 Éves a Magyar Modellzés c kiadványban, a fentebb említett oldalakon.

Folyt. köv.

ui: Feltétlenül nézzétek meg az Ahajt által feltett videót.. Szuper!

Senior Member
    Hozzászólás
    675

Szia mabor
    Orommel olvasom modelezo palyafutasod torténetét amihez nagyon hasonlo az én torténetem is,sot nagyon hasonlo idosok is vagyunk .
    Én !947-ben kezdtem 11éves koromban és azota sem untam meg.
    Egy kicsit nevetséges de az elso korrepulomet,1951-ben gumimotorral
    szerelve épitettem, mert pénzem nem volt, de motort sem lehetett akkor Erdélyben kapni. Rovidebb huzallal Két-harom kort tudott
    szegény gép menni, de vezetni megtanulni ,jo volt.Nyugatra kerulve
    jobb lehetoségeim voltak, és sok gépet épitettem ,repitettem az évek folyaman,de csak sajat szorakozasomra.Tobbek kozt két korrepulot is amibol az egyik F2A a masik F2B kategoriaban.Mindketto elektromos ,amiket akkor 400 motorral szereltem majd brushless motort kaptak.
    Egy ismerostol atvettem egy 27 Mhz –es ado- vevot amit o gépestol
    vasarolt de azt osszetorte és igy vége lett a modelezésnek.
    a tavot a nyakamba akasztom és balkezem a gazon ,hiszen csak ez szukséges.Akkor szalok le amikor akarok.Egyeduli probléma a palya.
    Este 9 oratol ,uzletzaras utan egy nagy uzletkozpont parkolojaban
    szoktam repiteni.Kivilagitott aszfaltos palya, kellemes nyari este.
    szél nélkul ,kituno kikapcsolodas.
    Udv.Ahajt.
    ..
    Ne dühöngj,hogy megöregedtél,van akinek ez sem sikerül."

Hely
    Budapest
    Telefon
    06-1 3408826
    Hozzászólás
    2.184

Stefel Győző barátom emlékezik a kellemes repüléseinkre:

Hozzászólás a jelenléti ivhez...
    A modellem szárnyán az aktuális dátum is látható 1962 ..., ez annyiban érdekes, mert
    akkoriban pl Húsvét hétfőn-de máskor is, villamossal utaztunk a " sport eszközünkkel "
    együtt a budaörsi repülőtérre repiteni. Én Ujpestről, a Gábor a XIII k-ből, a Vellai Tibi Csepelről és igy tovább a második kocsi első peronján. Boldogan tettük, mert volt mivel repiteni, miután megépitettük ,volt hozzá MOKI motor és volt modellező pálya.
    Tisztelettel és emlékekkel Stefel győző
    Huh,.. de fiatal volt...

]

Aki még tud hasonlókat, szívesen látjuk...

Hely
    Budapest
    Telefon
    06-1 3408826
    Hozzászólás
    2.184

Negyedik rész.

Az 1960- as VB számoma meghatározó élményeket jelentett.

Akkor voltam először válogatott.

Ott ismertem meg a kategória ATYJÁT Bob Palmert! / Robert Palmer/

Őróla jó tudni, hogy jobb kezén csak a hüvelyk újja volt meg,a többit elveszítette.
    Készítettek Neki egy speciális kesztyűt, erre csavarozta fel a fogantyút. Csuklóból vezetett, és így érte el a csodálatos eredményeit. / Ezen a VB.-n bronzérmes lett, Ő a szögletes figurákban volt nagyon jó, és akkor ez itt még nem volt a programban/

Az ezüst- érmes D. Still egy makett "stukával" indult, egészen kis modell volt, és ragyogóan vezette.
    A vezérsíkon lévő horogkeresztet javaslatok alapján, leragasztotta a verseny idejére!

Gyönyörű modellel szerepelt S. Wooley. akinél először láttunk nagyon lassú repülést, erősen rányitott motorral / mi akkor még teljes gázon repültük végig a startot/ Nála vízszintesen " rotyogott" amikor megemelte a modell orrát, felgyorsult a motor./ eleinte azt hittük rosszul állította be/

Ez a módszer , a centrifugál regulációs tartállyal később egyeduralkodó lett...

Kükönben roppant kedves, aranyos fiúk voltak.. sok ajándékot kaptunk tőlük, pl: Beatles lemezt, sodrott, rozsdamentes huzalt, stb.

A győztes, Belga L. Grondal itt megérdemelten nyert! Később, a szögletes figurák bevezetése után már többször csak
    a " NÉV" kapta a pontszámot...erről majd később!

A csapatot az USA nyerte, MI BRONZÉRMRSEK LETTÜNK. Ennek nagyon örültünk-

Senior Member
    Hely
    havacsnorbert@gmail.com
    Hozzászólás
    714

Roppant élvezettel olvasom az idősebb generáció élményeit. Kérlek benneteket, hogy tegyetek fel minél több ilyen képet és történetet, mert nagyon izgalmas ezeket olvasni. Igazság szerint egy kis irigység van bennem, hogy ti ott részt vehettetek a nagybetűs MODELLEZÉS aranykorában. Ma már nem ilyen idők vannak, és nincsennek ilyen világeredmények se.
    McpX BL, Assault 700, és egy fél szekrény autó

Oldal: 1 / 8 12345 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve