Eredmény: 1 - 7 (7) összesen

Téma: Tamiya TRF 417

Senior Member
    Hozzászólás
    149

Tamiya TRF 417

Hamarosan megjelenik,elvileg október közepén várható, addig is néhány kép (Red RC oldalán találtam):

Hiányos angol "tudásom" miatt nem mertem nekivágni, a webfordító pedig közel sem tökéletes:

Tamiya will announce their new TRF417 electric touring car at next month’s Plamodel hobby show in Japan. The successor to the double World Champion 416, the new car is more about fine tuning a winning package than huge changes. With the use of LiPo and brushless motors now used exclusively, the changes include a new super rigid motor mount with an updated motor position. Other changes include a new internal ratio, new chassis layout, battery mounting, an updated ball diff design and updated steering system. Expect to get the official word from Tamiya in and around the middle of October.

Üdv:Bence
    Privátban vagy telefonon érdeklődjetek, köszönöm !!

Senior Member
    Hozzászólás
    1.105

Re:Tamiya TRF 417

Üdv!
    Kicsit bővebben:
    -The chassis design is focused on weight distribution and high-traction characteristics, with *the new
    maximum chassis weight rule in mind. *The 2012 world championship regulations state that the Max.
    chassis weight will be restricted to 1,350g. (1,450g in 2010).
    -The TRF417 has an optimized chassis layout for high-power lithium batteries and brushless motors.
    -One-piece aluminum motor mount offers extra strength and durability to handle high-power motors,
    enabling transmission of the motor power to the drivetrain with minimal friction loss.
    -Compared to the TRF416, the motor position has been moved about 2.0mm towards the center to keep high
    traction during racing.
    -By using a 19T pulley, the secondary gear reduction becomes 1.94, which is very close to the ideal rate
    for brushless motors (2.0). With this, the car has less flexing resistance on drive belts and speed loss is
    minimized when the throttle is off.
    -Newly designed steering linkage is not connected to the upper deck, providing improved flexibility to hold
    traction during cornering.
    -Newly designed ball diff housing and plates provide extra durability.
    -Identical front and rear bulkheads.
    -Comes equipped with short reversible suspension arms and TRF416 uprights.

Newly Designed Parts
    Front/Rear Carbon Damper Stays
    Front/Rear Aluminum Bulkheads
    Aluminum Motor Mount
    Aluminum Center Shaft
    Aluminum Diff Joint
    Aluminum Steering Arms and Linkage
    Diff Plates
    Wheel Axle
    Cross Joints
    19T Pulley
    Carbon Lower & Upper Decks (thicknesses TBA)

Ebből ki is lehet hámozni a fontosabb változásokat.
    Jani
    +36304283812

Senior Member voicespeed logója
    Hely
    Komárom
    Hozzászólás
    1.032

Sziasztok!

Azért kiváncsi lennék hányan vennék észre a fejlődést az élmenőkön innen, ha nem tudnák mi van a bódé alatt, csak a távirányítót nyomnák a kezükbe.

Persze komolyra fordítva a szót, lasan kihal a Nimh "létra" a vérprofi alvázakról. Mindenesestre a konkurencia sem alszik lásd TCX.

Üdv Petya
    Ansmann Virus 2.0 Brushless, Ansmann CORE truck,Ansmann W6, Turnigy 9XR Tracer90 MPX Solius

Senior Member
    Hozzászólás
    1.105

Üdv!
    Nálam egy első generációs 416 al kezdődött most a váltás.Kipróbáltam élveztem,jó,jobbnak éreztem az én kezemnek ahogy ez az autó gurul.....használt volt,nem újítottam fel,csere egy 416X re....ez is jó,megy,szép,új....vagy nem mentem sokat a régi 416 al vagy a kezem béna,de csak annyi előnyét tudtam még kiélvezni az X nek,hogy új benne minden.Felsőbb körökben tuti fontos,hogy a motor beljebb legyen 1mm el,és a difi 1,8mm odébb,stb.....blabla.....ha nem tudom mit változtattak,akkor is azt mondom nagyon jó a 416X,az is lehet ezektől az apróságoktól. ;D
    417 ben már több minden módosult,ott mindenképp ki kell jönni az új konstrukció előnyeinek.
    Jani
    +36304283812

Senior Member
    Hozzászólás
    149

Newly Designed Parts
    - Front/Rear Carbon Damper Stays
    - Front/Rear Aluminum Bulkheads
    - Aluminum Motor Mount
    - Aluminum Center Shaft
    - Aluminum Diff Joint
    - Aluminum Steering Arms and Linkage
    - Diff Plates
    - Wheel Axle
    - Cross Joints
    - 19T Pulley
    - Carbon Lower & Upper Decks (thicknesses TBA)

Specs & Features
    - The chassis design is focused on weight distribution and high-traction characteristics, with *the new minimum chassis weight rule in mind. *The 2012 world championship regulations state that the minimum chassis weight will be restricted to 1,350g. (1,450g in 2010).
    - The TRF417 has an optimized chassis layout for high-power lithium batteries and brushless motors.
    - One-piece aluminum motor mount offers extra strength and durability to handle high-power motors, enabling transmission of the motor power to the drive train with minimal friction loss.
    - Compared to the TRF416, the motor position has been moved about 2.0mm towards the center to keep high traction during racing.
    - By using a 19T pulley, the internal drive ratio becomes 1.94, which is very close to the ideal rate for brushless motors (2.0). With this, the car has less flexing resistance on drive belts and speed loss is minimized when the throttle is off.
    - Newly designed steering linkage is not connected to the upper deck, providing improved flexibility to hold traction during cornering.
    - Newly designed ball diff housing and plates provide extra durability.-Identical front and rear bulkheads.
    - Comes equipped with short reversible suspension arms and TRF416 uprights.
    Privátban vagy telefonon érdeklődjetek, köszönöm !!

Senior Member
    Hozzászólás
    321

http://teamtrf.com/index.php/latest-...-new-year.html

I was absolutley blown away at how good the car was through the corners...this car really rotates well and is very smooth. I am very impressed with all the subtle changes Tamiya has made in the kit.
    • Hot Bodies TCX
    • Tamiya TRF415MS
    • OFNA Hyper 10SC
    • Asso SC10

Moderátor bakelit.forest logója
    Hely
    Bradenton - Florida
    Telefon
    +1 941 225 1784
    Hozzászólás
    1.717
    szerintem páran gurulunk vele....