Oldal: 3 / 3 ElsőElső 123
Eredmény: 21 - 27 (27) összesen

Téma: Motor el és lehúzatás

Senior Member airman logója
    Hely
    Tata
    Hozzászólás
    1.070
    Azt tudom, hogy a futónak semmi köze az egészhez, azért írtam csak, hogy könnyebben el lehessen képzeni, miről beszélek.

Tehát akkor mindent összevetve…
    Ki lehet jelenteni azt, hogy például egy jobbra forgó légcsavarnál is kizárólag a törzs formája dönti el, hogy merre húzatjuk el, vagy hogy egyáltalán elhúzatjuk-e a motort? Ha éppen olyan a törzs formája, akkor előfordulhat az is, hogy balra kell elhúzatni?

Junior Member
    Hozzászólás
    7
    Sziasztok!
    Pusztán "belekavarásból": egy csupaszárny, tolómotoros gépnél is van el- és lehúzatás, pedig ott a törzs alakja (már ha van...) nem befolyásol semmit. A motor nyomatéka annál inkább.

Hely
    Tata
    Hozzászólás
    1.070
    Na végre találtam egy logikus magyarázatot az egészre, és abszolút elfogadható választ ad arra, hogy hátonrepülésnél is kedvezni fog a "megváltozott irányú" elhúzatás. Az egésznek az egyik oka valóban a spirális áramlás, viszont a másik az, hogy a függőleges vezérsík főleg az egyik irányba terjed ki (felfelé). Jobbra forgó légcsavarnál a spirális áramlás a függőleges vezérsíknak a bal oldalát nyomja, tehát a repülő farát jobbra kényszeríti, amiért a gépünk balra akar fordulni. Ezt kompenzálja a jobbra elhúzatás. Földről nézve hátonrepülésnél megváltozik az elhúzatás iránya, viszont a vezérsíkunk is átkerül a túloldalra, ezért ugyanúgy előnyünkre lesz a jobbra húzatás. Tegnap ezt írtam:"A függőleges vezérsíkot megoldom úgy, hogy mindkét irányba kiterjedjen". Nos így tényleg nem lehet megállapítani, hogy merre is kell elhúzatni. Pontosabban ez az a helyzet, amikor semerre. Ha valakit érdekel a leírás, ábrával:
    http://www.balsaworkbench.com/?page_id=2714

Hely
    Tata
    Hozzászólás
    1.070
    Persze az ábra a szemléletesség miatt el van túlozva, senki ne higgye, hogy egy teljes kört csinál a levegő a gép körül. Füstölőnél lehet látni, hogy ez észrevehetetlen. De az a pici kis örvénylés pont elég erőt fejt ki.

Senior Member
    Telefon
    0036302291742
    Hozzászólás
    136
    Igen, ott szinte csak forgatónyomaték-esetleg kicsit bekavarhat a winglet.
    Kész vagyok...

Senior Member
    Telefon
    0036302291742
    Hozzászólás
    136
    Természetesen a törzs oldal-felületébe a vezérsík(ok) is beleértendők, de az előbbi felvetésednél tejesen szimm. törzsről volt szó... egyébként előnyösebb lenne, ha a vezérsík lefelé is terjedne, de technikailag macerás, annyi aerodinamikai előnnyel nem jár(na).
    Kész vagyok...

Hely
    Tata
    Hozzászólás
    1.070
    Végül is kibogoztuk a szálakat.
    Mindenesetre furcsa, hogy mekkora tévhitek keringenek ezzel kapcsolatban, és mennyire leegyszerűsítik a magyarázatot. Mi meg ugye értetlenek maradunk, mert fennakad az érvelés a szűrőn. Arról nem is beszélve, hogy még ennél is komplexebb az egész.

Oldal: 3 / 3 ElsőElső 123

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva