Oldal: 2 / 3 ElsőElső 123 UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (27) összesen

Téma: Motor el és lehúzatás

Senior Member
    Hozzászólás
    231

Re:Motor el és lehúzatás

Itt kicsit egyszerűbben van leírva:

http://sryforum.atw.hu/viewtopic.php...22373cc7c68214
    SBach/Bulldog/GeeBeeR3/Convergence/Sundowner/AcroMaster/FUNCUB XL/QQ EXTRA 300/Mamba10/Cirrus SR-22T/SU-47/ProJeti/Summit/E-Revo/Jato/Trooper/Relentless

Member
    Hozzászólás
    63

Sziasztok!

Vettem egy trénert összeraktam, de a manuálban nem említi asz el és lehúzatás mértéket. Kell vele foglalkoznom, vagy mehet középre a motor és kész....?

Thx....

Member
    Hozzászólás
    79

szia .általában a tűzfalat úgy építik meg hogy nem kell elhúzatni a motort.nekem egy excell 2000 volt és nem volt elhúzatva a motor és így repültem,és én nem észleltem hogy elhúzott volna.

Member
    Hozzászólás
    40

Üdv!
    Nekem van egy multiplex minimagom, amit használtan vettem motor, és motortartó nélkül.
    (ezen tanulnék repülni is tavasszal)
    Sajna a gyári építési leírásban nem találom az elhuzatás mértékét, (a lehuzatásé benne van)
    Egy Turnigy 2830-as 1050kv-os moci menne bele. APC 8x6-os csavarral.
    Gyári motortartóját megvettem hozzá, szerintetek mennyi elhuzatás kell ennek a gépnek ezzel a konfiggal??
    Esetleg valakinek van ilyen gépe, amin meg tuja nézni a fokokat?
    Üdv: Poki!

Senior Member airman logója
    Hely
    Tata
    Hozzászólás
    1.076
    Régóta foglalkoztat egy kérdés, jó lenne már elfogadható választ kapni rá. Vegyünk jobbra forgó légcsavart és például egy felsőszárnyas, emelőprofilos trénert. A motort megéri lefelé és jobbra húzatni. Tiszta sor, hogy miért. Na de mi van a középszárnyas, szimmetrikus műrepülőkkel? Mivel szimmetrikus a profil, felesleges lehúzatni, el kell fogadni, hogy talpon repülésnél kicsit húzni kell a magasságit, háton repülésnél pedig egy kicsit tolni. Éppen ezért ezeknél a gépeknél nem is szokás lehúzatni a motort.

Amin viszont mindig meglepődöm ezeknél a gépeknél, az a jobbra húzatás. Talpon repülésnél ugyanúgy a bal szárny felé borítaná a légcsavar nyomatéka a gépet. Ezért megérné elhúzatni. De mi van hátonrepülésnél? A motortengely ugyanúgy a jobb szárny felé fog mutatni, de mivel a szárnyak helyet cseréltek amikor hátára tettük a gépet, a földről nézve megváltozik az elhúzatás iránya. Mivel szimmetrikus gépekről van szó, aerodinamikailag nem történt változás, a légcsavar ugyanúgy jobbra forgó maradt, egyszerűen csak a szárny alsó és felső festése cserélt helyet. Viszont az elhúzatás iránya megváltozott, tehát jobbra húzatott motorral hátonrepülésben még inkább segítünk a légcsavarnak lebillenteni a gépet, vagyis ami talpon segít, az hátonrepülésben pont, hogy ront. Akkor vajon miért éri meg szimmetrikus gépeknél elhúzatni a motort?

Senior Member
    Telefon
    0036302291742
    Hozzászólás
    138
    Hársfalvi Sándor, Hársfalvi Pál : Repülőmodellezés 2012 ISBN 978-963-08-4726-1 Itt mindent (is) megtalálsz a spirális légcsavarszéltől a precessziós nyomatékig. A gondolatmeneted alapjaiban nem rossz!
    Kész vagyok...

Hely
    Tata
    Hozzászólás
    1.076
    Akkor felteszem másképpen a kérdést.
    Készítek egy szimmetrikus profilos, középszárnyas műrepülőt, aminek a törzse egy cső. Nincs fóliázva, nem rakom rá a futót. A függőleges vezérsíkot megoldom úgy, hogy mindkét irányba kiterjedjen. Tehát még nem döntöttem el, hogy melyik fele lesz az "alja" és melyik a "teteje". Végül is mindegy, nem? Szimmetrikus. Odaadom egy tapasztalt modellezőnek, hogy szerelje fel a jobbra forgó motort. Mi alapján fogja eldönteni, hogy melyik irányba fogja elhúzatni a motort? Azt fogja mondani, hogy jobbra kell. Oké, húzasd el jobbra! Utána kezébe adom fordítva a gépet és megkérdem, hogy akkor miért balra húzatta el. Erre mit mondana? Hogy jó oldalra szereljem fel a futót, és jó helyre tegyem a fóliát a szárnyra? Ez megoldja a kérdést?

Senior Member
    Telefon
    0036302291742
    Hozzászólás
    138
    Tehát, ha szimmetrikus a törzs, szárnyprofilok, akkor semerre sem kell elhúzatni a motort, mert a törzset körülölelő spirális áramlás (kb.) kiegyenlíti a forgatónyomatékot. Viszont, ha nem "cső alakú" a törzsed, akkor más a helyzet, egyébként a spirális áramlás, modell-és légcsavarszél-sebesség függő. Nagyon leegyszerűsítve..
    Kész vagyok...

Hely
    Tata
    Hozzászólás
    1.076
    Eddig mindenhol azt olvastam, hogy az örvénylő légcsavarszél bár kompenzál a szárnyakon, mégsem eleget (Te is íratd, hogy kb.). Ezért a kis különbségért a jobbra forgó légcsavar balra tekeri és borítja a gépet, ezért jobbra húzatjuk a motort. Ha valóban a törzs formája az oka, akkor tegyük fel, a futót a kabin felőli oldalra szerelném (csak elméletben), akkor amikor a földön van a gép, balra kellene húzatni a motort? Én simán elhiszem, csak akkor nagyon tévesen él ez az egész a fejekben, mert a törzs formáját senki nem szokta említeni. Gyerekként, kb. 35 éve volt a kezemben a Hársfalvi könyv, csak arra emlékszem, hogy volt benne egy nagy tervrajz, meg mintha a tévesen cseppformájúnak nevezett profilon csúszkáltak volna pálcikaemberek. Neked vagy bárkinek megvan? Erre a motorelhúzatós részre kíváncsi lennék.

Senior Member
    Telefon
    0036302291742
    Hozzászólás
    138
    A géptörzsek többsége nem szimmetrikus, többnyire a spiralis áramlás a felső részen (mivel itt nagyobb a felület) nagyobb nyomatékot generál. A futónak ehhez túl sok köze nincs. A fejekben elég sok a tévelygés, 90%-nak fogalma sincs róla- de ez nem biztos, hogy baj, de tény (kivétel: ha a tévelyedett repülőt akar alkotni- saját fejből). Sztem leírtam a II. kiadás adatait keress rá a neten...
    Kész vagyok...

Oldal: 2 / 3 ElsőElső 123 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve