Oldal: 1 / 7 12345 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (61) összesen

Téma: Stirling motor

Senior Member KozmaBalázs logója
    Hozzászólás
    1.039

Stirling motor

A téma talán ide vág a legjobban, ugyanis igen közeli rokonságban áll a Stirling- a gőzmotorokkal.
    Akinek nem tiszta hogy mi is ez, az a Wikin utánaolvashat:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Stirling-motor

A tervem az hogy építsek egy alfa típusú motort
    és majd ezzel vagy meghajtok valamit(pl.:hajó),
    vagy ha nincs benne elegendő erő akkor csak bemutató jelleggel üzemeltetem pusztán kedvtelésből.

Az alfa verzió animációja:
    http://www.animatedengines.com/vstirling.shtml

Bár az animáción V elrendezésben láthatóak a dugattyúk, én ezt annyiban változtattam meg hogy az általam épülő motor hengerei sorosan helyezkednek el.

Aki jó tanáccsal, ötlettel, biztatással, létező megoldásokkal tud szolgálni,
    az nyugodtan szóljon hozzá!
    Rezgőszelepes sugárhajtómű volt a jelem az oviban.

Hozzászólás
    1.039

Re:Stirling motor

Már a lényeg készen van és ma már próbáltam is beüzemelni, de sikertelenül.
    Készítettem egy lendítő kereket, aláfűtöttem egy mécsessel az egyik hengernek
    -ésszel, mert a dugattyú gyűrű gumi és nem akarjuk hogy elolvadjon-
    de csak nem akart elindulni.

Mi lehet az oka?
    - Lehet hogy a sok súrlódó alkatrész annyira fékezi a motort hogy az összes hasznos munka odalesz.
    Ebben az esetben egy teljesen más konstrukción kell majd elgondolkodnom.
    A túl sok súrlódás azért tűnik jó gondolatnak mert a Youtube-on látható motorok láthatóan csodajól gördülnek.
    Pl.:
    http://www.youtube.com/watch?v=ZSBBExuNPKY
    http://www.youtube.com/watch?v=DCUms...eature=related

-Az is lehet hogy jobban oda kell pörkölni neki és már meg is van oldva.

Sajnos a lendkerék nem túl jól sikerült és a tengelycsatlakozásánál elcsavarodott a sok kézzel való pörgetéstől.
    Legközelebbi próbálkozásra gyártok egy masszívabb lendkereket és újra jelentkezek hogy sikerült-e beindítani a motort.

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Üdv.

ebben a motorban hol van a regenerátor? Mert a nélkül soha nem fog működni.

Üdv.: SRY

Hozzászólás
    1.039

Utána olvastam, mi a szerepe a regenerátornak, mert nem vágtam
    és egy angol szövegből ezt bogarásztam ki:

Amikor a forró gázt átvezetik a hűvös hengerbe, azt először áthajtják a regenerálón keresztül, ahol a melegből egy adagot letétbe helyeznek. Amikor a hűtött gáz áramlik visszafele, hozzácsapódik ez a meleg tartalék amit a regenerátor tárolt, és ezzel drámaian növelik a hatásfokot.

Hála istennek, nagyon sok szakirodalom áll a rendelkezésre, ezek 95%-a angol.
    http://library.thinkquest.org/C00601...rling.php3?v=2
    Fogok építeni valamiből egy ilyet, de kezdetben azért nem is foglalkoztam ezzel ugyanis én NEM láttam ilyet egyik videón sem, gondoltam biztos nem fontos.
    Például ezen sincs:

Agyalok a héten egy kicsit hogy miből tudok én egy olyat építeni, de ha van ötleted, akkor jöhet.
    A regenerátor belső térfogatával kapcsolatban sehol nem írnak semmit még, annyi csak az infó hogy rézdrótot tekernek bele, gondolom a jobb hőtartás miatt.
    Nagy segítség vagy SRY, köszi

Senior Member
    Hely
    Und
    Telefon
    06305811149
    Hozzászólás
    1.266

Szia Balázs! Nézegetem a "remek művedet" a következő jó szándékú kritikát tudom neked mondani. Azok a kis pneumatikus hengerek esetleg egy kis levegős motor készítésére alkalmasak. A henger és a forgattyús tengely arányaiban nem passzol. Én is szeretek ilyen kis mütyürkékkel foglalkozni, én pl küllőből szoktam tengelyt hajtani. Ne spórolj a lendkerék átmérőjével és tömegével. A pici lendkerék magas fordulatra ösztönzi a motort de nincs hozzá kellő nyomaték. Az nem baj ha eleinte egy kicsit ormótlan, majd lehet azt később finomítani. Én is nézegettem már különféle Stirling motort de a melegítés hatására oly kicsi a nyomás különbség, hogy szerintem aránytalanul nagy hengereket kellene alkalmazni. A külső nyomást valahogy teljesen ki kellene zárni. Gumi vagy fém gyűrű szerintem alkalmatlan a súrlódás és áteresztés miatt. Valahol olvastam hogy erre folyékony tömítő anyagot használnak de azt én sem tudom hogy mit. Örülök neki hogy kísérletezgetel figyelemmel fogom kísérni. Sikeres próbálkozást kívánva üdv ksanyi.

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Idézet KozmaBalázs eredeti hozzászólása
    Például ezen sincs:

Agyalok a héten egy kicsit hogy miből tudok én egy olyat építeni, de ha van ötleted, akkor jöhet.
    Üdv.

De van Mármint a példavidó gépében regenerátor. Maga a dugattyú az. Azért van sok stirling motorban olyan nagy, vaskos fém, vagy üveg dugattyú, az a regenerátor.

A hengereket összekötő csőbe építendő regenerátornak legjobb a fémszivacs. Nem kell megijedni ez nem valami nagyon spéci dolog, a finomabb anyagú konyhai fém dörzsik teljesen megfelelőek. Ez lenne az inkriminált tárgy:

Üdv.: SRY

Senior Member
    Hozzászólás
    173

Helló Balázs!
    Gratulálok az ötlethez és sok sikert kívánok! Nem tudom a motor paramétereivel kapcsolatban végeztél-e számításokat. Régebben 1-2 éve én elég jól utánna jártam a témának, de azóta már nagyon sokmindennel foglalkoztam és full elfelejtettem a részleteket. Találtam például egy weboldalt, ahol a motor teljesítményének meghatározuásához szükséges formulák megtalálhatók. Emlékeim szerint sok múlik a hőfokkülönbségen, a gáz "típusán", valamint a nyomásán és persze a méreteken, de az már neked adott. Ami szerintem az indulás szempontjából probléma az a kicsi hőfokkülönbség a két henger között. Viszont ahogyan írtad azt nem tudod növelni, így elképzelhető, hogy a gáznyomást kellene feljebb vinned.
    Érdemes a youtube-on is körül nézned, volt pl. egy faszi, aki valami kiszuperált ford motort alakított át "fatüzelésessé". Ha egy kicsit komolyabban belemélyedsz a dologba szerintem szerezz be pár leharcolt, sérült 10-15 ccm-es modellmotort, aminek a forgattyús mechanizmusa rendben van és könnyen átforgatható (nem akad a dugattyú a felső holtpont közelében). Az ideális a gyűrűs 4 ütemű lenne, de nyilván az a legnehezebb dió. A rosszabik legyen a hideg hengerd a jobb a meleg. A tengelyeket valami (akár csavaros) kötéssel rögzítsd egymással szemben 90 fokra egymástól. A gyertya meneten keresztül tudod a gáztereket + a regenerátort összekötni. Valami olajat tölts a forgattús házba, hogy a dugók jól tömítsenek. 100-150 fokig simán melegítheted ezt a konfigot, plussz a hideg hengert is hűtheted 0-alá. Ha mechanikailag simán és könnyen szalad a cucc biztosan be is fog indulni.
    Ha lesz egy kis időm, megpróbálom még valahogy felkutatni azt a bizonyos weboldalt a számításokról.
    Mégegyszer sok sikert!!
    Üdv.:F

Senior Member
    Hozzászólás
    173

Itt egy excell tábla, de ez nem az amire gondoltam, az valamivel egyszerűbb volt, ha meglesz küldöm azt is...
    http://www.robertstirlingengine.com/theory.php#calcul

Üdv.: F

Hozzászólás
    1.039

Látom, gyűlik itt az ember akit érdekel a téma, nagyon örülök
    Én most kicsit megrekedtem mert megint sok munkám lett, de úgy döntöttem hogy ne teljenek haszontalanul a napok, rendeltem tegnap este Hong Kongból egy ilyen kész Stirling motort, annak érdekében hogy jobban meg tudjam vizsgálni hogy mi hiányzik az enyémről, vagy mit rontok el (kép csatolva). Körülbelül 2 hét és itt van, és addig én is le tudom gyártani a regenerátort, meg nem ártana nagyobb munkahengerek után nézni amik tűrik a hőt, mert gyanús hogy ezek a 4 cm3-es hengerek érdemben nem termelnek elég hasznos munkát.

Senior Member
    Hozzászólás
    141

kell komplett tervrajz HTD
    ?
    Többé nem utalok és nem postázok elöre! <br />Itt látható leszz a tisztességtelen partnerek neve!

Oldal: 1 / 7 12345 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva