Oldal: 3 / 7 ElsőElső 1234567 UtolsóUtolsó
Eredmény: 21 - 30 (61) összesen

Téma: Stirling motor

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Re:Stirling motor

Idézet KozmaBalázs eredeti hozzászólása
    Értem én hogy a Peltier-elem hatékonyabb, de kérdem én hogy a Peltier folyamatban mi az izgalmas? Haláluncsi félvezetők láthatatlan áramot generálnak, ha ezt egy általános iskolai fizika órán bemutatnánk, a kölykök bealudnának 2 perc alatt. ;D
    Hát az biztos, hogy a kalimpáló rudak, a szuszogó dugattyúk, a gőz, az olaj szaga aaaaaaaaz igen. Abban van valami varázslatos. Amikor meleg a gép és megmozdul, olyan mint egy állat, mintha élne, szuszog, prüszköl, erölködik. Folyik a kondenzvíz, sisteregnek a szelepek. Mikor van szerencsém ilyennel játszani (mármint naggyal nem a modelljeimmel), akkor szinte érzem ahogy erőlködik, mintha lelke lenne (szerintem van is neki, mondom NEKI mert megszemélyesítem, annyira nagy egyéniség minden gép).

ezzel biztos nem veszi fel a versenyt az, hogy lenyomok egy gombot 'oszt pörög a villanyos gép..... az tényleg uncsi.
    Üdv.: SRY

Senior Member
    Hely
    Budapest, Újpest
    Hozzászólás
    2.170

Idézet sry eredeti hozzászólása
    Hááát nem kötekedni akarok, de ez így biztosan nem lehet igaz! A Stirling motor is csak egy hőerőgép, hetekig mivel fejlesztenek megfelelő mennyiségű hőt a működtetéséhez? Mert ha oxidációval akkor ugyan mindegy, hogy diesel motor vagy stirling, ahhoz O2 kell, azért meg fel kell jönni. Ha valamilyen nukleáris hasadásos, vagy bomlásos módszerrel, akkor meg minek a Stirling motor? Ebben a történetben valami nagyon nem stimmel.

Olyan van, hogy a NASA tervezte a nemzetközi űtállomásra, mert egyik felét süti a nap, a másik árnyékban van, óriási a hőmérséklet különbség és így van mivel üzemeltetni a Stirling motort. (de végül a NASA is a Peltier elemek mellett döntött, nagyobb teljesítménye, egyszerűbb szerkezete okán). Egy tengeralattjáróban hogy alakul ki a megfelelő hőkülönbség? Különösen hetekig fenntartva azt. Szerintem itt vagy valami hibádzik a történetből, vagy kacsa az egész.

Van egy könyvem, ami a tengeralattjárókkal foglalkozik. Kb. 15-18 éve jelent meg, és már ebben hivatkoznak arra, hogy a svédek a 70-es évek óta fejlesztik a megoldásukat. A keletkezett égésgázokat a tengervízben nyeletik el. Sajnos a neten csak ezt találtam: http://www.naval-technology.com/projects/gotland/

„PROPULSION SYSTEMS
    The submarine is equipped with two MTU diesel engines and two Kockums V4-275R Stirling Air Independent Propulsion (AIP) units. The Stirling engines are mounted in elastic, soundproof modules and each provide up to 75kW. The submarine has the capacity for two weeks of air independent propulsion at a speed of 5kt without snorting.”

The AIP uses liquid oxygen and diesel fuel in a controlled inert (helium) environment. The AIP liquid oxygen tanks are located on the deck below the engines. The propulsion system provides a speed of 11kt surfaced and 20kt dived.

Üdv.
    Bigyula
    TT-01, TRF 416X, TRF 416 WE, Sakura Zero S, VRX Spirit

Senior Member
    Hely
    Budapest, Újpest
    Hozzászólás
    2.170

Idézet sry eredeti hozzászólása
    ...
    Ez valóban egy érdekes megoldás, bár akkor ennyi erőval a diesel motor is kaphatná az oxigént és a gázolajat a kipufogógáz meg ugyanúgy mehetne a tengerbe. Igaz a diesel hangosabb, és vibrál. Ami katonai tengeralattjárón, annak rejtőzködő volta miatt nem szerencsés. ez az egyetlen ok a Stirling beépítésére. Összességében ebben semi extra nincs. Én inkább egy H-O üzemanyagcellás hajtóművet építettem volna be, az sokkal egyszerűbb, még annyire sem rezeg, mint a Stirling (mivel egy mozgó alkatrésze nincs ;D ;D) persze 1988-ban amikor ez a tengeralattjáró készült a H-O fuelcell még csak labortóriumban működtetett 1 db. ledet.

A németek az üzemanyagcellás megoldást választották a legújabb, Type 212-es tengeralattjáróikon, de ez 20 évvel későbbi megoldás. Erről az a "pletyka" járja, hogy olyan csendes, hogy ha valaki fel akarja deríteni a hajó helyzetét, akkor nem a zajforrásokat kell keresni a tengerben, hanem azokat a pontokat, ahol feltűnően nagy a csend...
    TT-01, TRF 416X, TRF 416 WE, Sakura Zero S, VRX Spirit

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Ezt fejtegettem fentebb és is ;D a Stirling motornak ott a buktatója, ha neked kell előállítani a működéséhez szükséges hőmennyiséget. A Stirling motor és a dugattyús gőzgép alapesetben a legjobb hatásfokú erőgépek közé tartoznak, megesen verik a belsőégésű motorokat. De ez csak akkor igaz ha nem veszed figyelembe a felhasznált höenergia előállítását is. Ha beveszed az energiagyenletbe a hötermelést is, a gőzgépnél kazánban, a Stirlindmotornál az égőtérben, azonnal töredékére zuhan a hatásfokuk. Ezért van az, hogy Stirling motort csak "ingyen" hővel éri meg üzemeltetni, mondjuk napenergiával. Ha már neked kell gázolajat elégetni a működési hőmennyiség biztosításához megette a fene az egészet. Az hogy tengeralattjáróba került csak a csendessége indokolja, de ma már sokkal jobb és csendesebb energiaforrások is vannak, nem véletlenül nem terjed ez a rendszer a világ haditengerészeteinél.

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

A Diesel-motorok zajosságára, vibrálására van egy nagyon jellemző történet. A Dunán járó kofahajók, és termesgőzösök vagy ferde hengeres, tolattyús gépet, vagy oszcilláló gőzgépet használtak. Az utasok szerették mind a kettőt, mert a kis üzemi fordulat, a nagy lengőtömegek adtak a hajónak egy kellemes, nagy amplitúdójú állandó lengést. Nem mellékesen ezek a gépek csendesek is. Így a gőzösök enyhén ringatózva, halkan suhantak, csak a lapátos kerekek zubogását lehetett hallani....... aztán elkezdték dízelesíteni ezeket a hajókat, illetve eleve diesel motorral szerelt hajók kerültek forgalomba. A régi gőzösök utazási konfortjához szokott utasok meg nagyot csalódtak és tömegesen reklamáltak a hangos hajógép, az állandóan, idegesen vidráló hajótest miatt. Szóval még a zöldséges kofákat is idegesítette, bosszantotta a diesel motor járáskultúrája, különösen, hogy ennél sokkal kellemesebb állapotokhoz voltak szokva.
    Egy vadász-tengeralattjárón pedig élet-halál kérdése, hogy a hajót észreveszik-e, vagy sem a rá vadászó tengeralattjárók, felszíni hajók, repülőgépek. Ezért érthető, ha mindent kipróbálnak, csak, hogy rejtsék a merült hajót az ellenség elől.

Senior Member KozmaBalázs logója
    Hozzászólás
    1.039

El vagyok átkozva!
    Megjött a Stirling motorom Hongkongból, és nem akar beindulni.
    Valaki segítsen aki ért hozzá!
    Beolajoztam a tegelyeket hogy csökkenjen a súrlódás, hűtöttem jéggel a vezérlőhengert, de semmi!
    2-3 fordulat és leáll.
    A sírás környékez! :'(
    Rezgőszelepes sugárhajtómű volt a jelem az oviban.

Senior Member
    Hely
    Graz, Austria
    Hozzászólás
    2.307

Idézet KozmaBalázs eredeti hozzászólása
    El vagyok átkozva!
    Megjött a Stirling motorom Hongkongból, és nem akar beindulni.
    Valaki segítsen aki ért hozzá!
    Beolajoztam a tegelyeket hogy csökkenjen a súrlódás, hűtöttem jéggel a vezérlőhengert, de semmi!
    2-3 fordulat és leáll.
    A sírás környékez! :'(
    Nem lehet, hogy rossz irányban pörgeted?
    Üdv. Hasi

Hozzászólás
    1.039

Mindkét irányba pörgettem, és érezni a helyes irányt, eltéveszthetetlen,
    ugyanis az egyik irányba fékez, a másikba meg lök kettőt, és elfogy a kraft.

Senior Member
    Hely
    Graz, Austria
    Hozzászólás
    2.307

Nem vagyok szakértő, de próbáld meg, hogy a gyertyát az üveg közepéhez teszed és nem a végére, mint ahogy a képen van...
    Üdv. Hasi

Hozzászólás
    1.039

Próbáltam már úgy is hogy aláfűtöttem még plusz két öngyújtóval, minden irányból.
    Hagytam kihűlni már vagy ötször, hátha az a baja hogy a vezérlő henger is átmelegedett.
    Szétszedtem ahol engedte, átkentem olajjal.
    Forgattam minden irányba, még fejjel lefele is aláfűtöttem, úgy se indult.
    Nem érezni rajta sehol se különösebb ellenállást, mégse akar beindulni.

Oldal: 3 / 7 ElsőElső 1234567 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva